О внесении изменений и дополнений в указы Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 "Об утверждении положений, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" и от 23 декабря 2015 года № 137 "О мерах по совершенствованию деятельности Высшего Судебного Совета Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 18 декабря 2024 года № 736
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести изменения и дополнения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указе Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 "Об утверждении положений, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан":
в Положении о Судебном жюри, утвержденном вышеназванным Указом:
пункты 5, 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"5. Судебное жюри состоит из тринадцати судей – четырех судей районных и приравненных к ним судов (далее – районный суд), пяти судей областных и приравненных к ним судов (далее – областной суд) и четырех судей Верховного Суда. В Судебное жюри входят также два представителя юридической общественности, имеющие право совещательного голоса.
Судьи назначаются в состав Судебного жюри по рекомендации расширенного пленарного заседания Верховного Суда в соответствии с пунктом 2-1 статьи 22 Конституционного закона, а представители юридической общественности по рекомендации организаций в соответствии с их уставом – Высшим Судебным Советом, сроком на три года.
Избранным считается кандидат из числа судей, набравший наибольшее число голосов расширенного пленарного заседания Верховного Суда посредством открытого или тайного голосования.
6. В состав Судебного жюри помимо основных членов избираются запасные члены Судебного жюри из числа судей, а также представителей юридической общественности.
Запасной член Судебного жюри приступает к исполнению обязанностей члена Судебного жюри в случаях отвода или самоотвода члена Судебного жюри, повлекшего отсутствие кворума, выбытия члена Судебного жюри, а также в случае необходимости назначения в состав Судебного жюри новых членов согласно Конституционному закону и исполняет обязанности члена Судебного жюри на оставшийся срок полномочий.
Если резерв запасных членов будет исчерпан, проводятся довыборы на оставшийся срок.
Состав Судебного жюри и кандидатуры запасных членов утверждаются Высшим Судебным Советом.
Высший Судебный Совет вправе мотивированным решением отклонить кандидатуры в состав Судебного жюри.

Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының сот жүйесi мен судьяларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ережелердi бекiту туралы" 2001 жылғы 26 маусымдағы № 643 және "Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің қызметін жетілдіру шаралары туралы" 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 137 жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 736 Жарлығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының сот жүйесi мен судьяларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ережелердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 26 маусымдағы № 643 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Сот жюриі туралы ережеде:
5, 6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сот жюриі он үш судьядан – аудандық және оларға теңестірілген соттардың (бұдан әрі – аудандық сот) төрт судьясынан, облыстық және оларға теңестірілген соттардың (бұдан әрі – облыстық сот) бес судьясынан және Жоғарғы Соттың төрт судьясынан тұрады. Сот жюриіне кеңесші дауыс құқығы бар заңгерлер қауымының екі өкілі де кіреді.
Судьялар Сот жюриінің құрамына Конституциялық заңның 22-бабының 2-1-тармағына сәйкес Жоғарғы Соттың кеңейтілген жалпы отырысының ұсынымы бойынша тағайындалады, ал заңгерлер қауымының өкілдерін ұйымдардың жарғысына сәйкес олардың ұсынымы бойынша Жоғары Сот Кеңесі үш жыл мерзімге тағайындайды.
Жоғарғы Соттың кеңейтілген жалпы отырысында ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы судьялар арасынан ең көп дауыс жинаған кандидат сайланған болып есептеледі.
6. Сот жюриінің құрамына негізгі мүшелерден басқа, судьялар қатарынан Сот жюриінің запастағы мүшелері, сондай-ақ заңгерлер қауымының өкілдері сайланады.
Сот жюриінің запастағы мүшесі, кворумның болмауына әкеп соққан Сот жюриінің мүшесіне қарсылық білдірілген немесе олар өздігінен бас тартқан, Сот жюриі мүшесінің біреуі шығып қалған жағдайларда Сот жюриі мүшесінің міндеттерін атқаруға кіріседі, сондай-ақ Конституциялық заңға сәйкес Сот жюриінің құрамына жаңа мүшелерді тағайындау қажет болған жағдайда өкілеттіктердің қалған мерзімінде Сот жюриі мүшесінің міндеттерін атқарады.
Егер запастағы мүшелерінің резерві таусылса, Конституциялық заңда белгіленген тәртіппен қалған мерзімге қосымша сайлау өткізіледі.
Сот жюриінің құрамы мен запастағы мүшелерінің кандидатураларын Жоғарғы Сот Кеңесі бекітеді.
Жоғары Сот Кеңесі Сот жюриінің құрамына кандидатураларды уәжді шешімімен қабылдамауға құқылы.

7. Лица, рекомендуемые в состав Судебного жюри из числа судей, а также запасных членов Судебного жюри из числа судей, должны обладать высокими профессиональными качествами, безупречной репутацией, пользоваться авторитетом судейской общественности и иметь стаж работы судьей не менее десяти лет.
Лица, рекомендуемые в состав Судебного жюри от представителей юридической общественности, а также запасных членов Судебного жюри из числа представителей юридической общественности, должны обладать высокими профессиональными качествами, безупречной репутацией и иметь стаж работы по юридической специальности не менее десяти лет.
8. В состав Судебного жюри не могут быть избраны председатели судов и председатели судебных коллегий судов, члены Высшего Судебного Совета, судьи – члены Комиссии по судейской этике, Комиссии по качеству правосудия при Верховном Суде, Комиссии по кадровому резерву при Высшем Судебном Совете.";
пункт 10 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) распределяет дисциплинарные дела и материалы членам Судебного жюри из числа судей для доклада;";
абзац второй пункта 12 изложить в следующей редакции:
"На время заседаний Судебного жюри его члены освобождаются от выполнения других обязанностей и при необходимости командируются к месту проведения заседания в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) освобождение члена Судебного жюри от должности, в том числе исключение из состава организации, рекомендовавшей кандидата в состав Судебного жюри, прекращение либо приостановление полномочий судьи, входящего в состав Судебного жюри;";
подпункт 1) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"1) грубое нарушение законности при рассмотрении судебных дел и материалов.
Под грубым нарушением законности понимается очевидное и существенное нарушение закона, которое допущено судьей вследствие его недобросовестности и небрежности.
Факт грубого нарушения законности устанавливается вышестоящей судебной инстанцией, отменившей или изменившей судебный акт по этому основанию, и указывается в представлении по вопросу привлечения судьи к дисциплинарной ответственности за грубое нарушение законности, подписанном коллегиальным составом судей, рассмотревшим дело.
Отмена или изменение судебного акта, связанные с оценкой доказательств, не является грубым нарушением законности.
Представление по вопросу привлечения судьи к дисциплинарной ответственности за грубое нарушение законности выносится одновременно с судебным актом вышестоящей судебной инстанции.";
в пункте 19:
абзац первый изложить в следующей редакции:

7. Судьялар қатарынан Сот жюриінің, сондай-ақ судьялар қатарынан Сот жюриінің запастағы мүшелерінің құрамына ұсынылатын адамдардың кәсіби деңгейі жоғары, мінсіз беделі, судьялар қауымы арасында беделге ие және кемінде он жыл судьялық жұмыс өтілі болуға тиіс.
Заңгерлер қауымы өкілдерінен Сот жюриінің, сондай-ақ заңгерлер қауымы өкілдерінен Сот жюриінің запастағы мүшелерінің құрамына ұсынылатын адамдардың кәсіби деңгейі жоғары, мінсіз беделі және заңгерлік мамандық бойынша кемінде он жыл жұмыс өтілі болуға тиіс.
8. Сот жюриінің құрамына сот төрағалары және сот алқаларының төрағалары, Жоғары Сот Кеңесінің мүшелері, Судья әдебі жөніндегі комиссияның, Жоғарғы Сот жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның, Жоғары Сот Кеңесі жанындағы Кадр резерві жөніндегі комиссияның мүшелері – судьялар сайлана алмайды.";
10-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) судьялар арасынан Сот жюриінің мүшелеріне тәртіптік істер мен материалдарды баяндау үшін бөледі;";
12-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот жюриі отырыстарының уақытында оның мүшелері басқа міндеттерді орындаудан босатылады және қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес отырыс өткізілетін жерге іссапарға жіберіледі.";
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Сот жюриінің мүшесін лауазымынан босатылуы, оның ішінде Сот жюриінің құрамына кандидатты ұсынған ұйымның құрамынан шығарылуы, Сот жюриінің құрамына кіретін судьяның өкілеттігінің тоқтатылуы немесе тоқтатыла тұруы;";
17-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Судья тәртiптiк жауаптылыққа:
1) сот iстерi мен материалдарын қарау кезiнде заңдылықты өрескел бұзғаны үшiн тартылуы мүмкін.
Заңдылықты өрескел бұзу деп судья өзінің адал болмауы немесе ұқыпсыздығы салдарынан жол берген, заңды анық және елеулі түрде бұзуы түсініледі.
Заңдылықтың өрескел бұзылу фактісін осы негіз бойынша сот актісінің күшін жойған немесе өзгерткен жоғары тұрған сот сатысы анықтайды және істі қараған судьялардың алқа құрамы қол қойған, судьяны заңдылықты өрескел бұзғаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тарту мәселесі жөніндегі ұсынуда көрсетіледі.
Дәлелдемелерді бағалауға байланысты сот актісінің күшін жою немесе оны өзгерту заңдылықты өрескел бұзу болып табылмайды.
Судьяны заңдылықты өрескел бұзғаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тарту мәселесі бойынша ұсыну жоғары тұрған сот сатысының сот актісімен бір мезгілде шығарылады.";
19-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"19. Судейская ошибка, а также отмена или изменение судебного акта не влекут ответственности судьи, если не был установлен факт грубого нарушения законности.";
абзац второй исключить;
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Основанием для рассмотрения Судебным жюри материалов в отношении судьи за грубое нарушение законности при рассмотрении судебных дел и материалов является представление вышестоящей судебной инстанции по вопросу привлечения судьи к дисциплинарной ответственности за грубое нарушение законности при рассмотрении судебных дел и материалов.";
дополнить пунктами 21-1, 21-2, 21-3, 21-4, 21-5, 21-6, 21-7 и 21-8 следующего содержания:
"21-1. Представление вышестоящей судебной инстанции по вопросу привлечения судьи к дисциплинарной ответственности за грубое нарушение законности при рассмотрении судебных дел и материалов в течение одного месяца со дня установления факта грубого нарушения законности, не считая времени отсутствия судьи на работе по уважительной причине, выносится на обсуждение:
1) пленарного заседания областного суда – в отношении судьи, председателя районного суда или судьи областного суда;
2) пленарного заседания Верховного Суда – в отношении председателя судебной коллегии, председателя областного суда, судьи или председателя судебной коллегии Верховного Суда.
По итогам обсуждения пленарное заседание областного суда или Верховного Суда принимает решение о даче Судебному жюри рекомендации о привлечении или непривлечении судьи к дисциплинарной ответственности за грубое нарушение законности при рассмотрении судебных дел и материалов.
21-2. Материалы в отношении судьи за грубое нарушение законности при рассмотрении судебных дел и материалов направляются в Судебное жюри в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения пленарного заседания областного суда или Верховного Суда, указанного в части второй пункта 21-1 настоящего Положения.
21-3. Основаниями для рассмотрения Судебным жюри материалов в отношении судьи за совершение порочащего проступка, противоречащего судейской этике, являются:
1) решения Комиссии по судейской этике о передаче в Судебное жюри материалов в отношении судьи для проверки его действий в рамках дисциплинарного производства за совершение порочащего проступка, противоречащего судейской этике, а также по сведениям, содержащимся в масс-медиа, на онлайн-платформах, в обращениях физических и юридических лиц, по итогам проверки которых подтвержден факт совершения судьей порочащего проступка, противоречащего судейской этике;
2) представление Председателя Верховного Суда.

"19. Судьялық қате, сондай-ақ сот актiсiнiң күшiн жою немесе оны өзгерту, егер заңдылықтың өрескел бұзылу фактісі анықталмаса, судьяның жауаптылығына алып келмейді.";
екінші абзац алып тасталсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Сот істері мен материалдарын қарау кезінде заңдылықты өрескел бұзғаны үшін судьяны тәртіптік жауаптылыққа тарту мәселесі бойынша жоғары тұрған сот сатысының ұсынуы сот істері мен материалдарын қарау кезінде заңдылықты өрескел бұзғаны үшін судьяға қатысты материалдарды Сот жюриінің қарауына негіз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 21-1, 21-2, 21-3, 21-4, 21-5, 21-6, 21-7 және 21-8-тармақтармен толықтырылсын:
"21-1. Сот істері мен материалдарын қарау кезінде заңдылықты өрескел бұзғаны үшін судьяны тәртіптік жауаптылыққа тарту мәселесі бойынша жоғары тұрған сот сатысының ұсынуы судьяның дәлелді себеппен жұмыста болмаған уақытын есептемегенде заңдылықты өрескел бұзу фактісі анықталған күннен бастап бір ай ішінде:
1) аудандық соттың судьясына, төрағасына немесе облыстық соттың судьясына қатысты – облыстық соттың жалпы отырысына;
2) облыстық соттың төрағасына және сот алқасының төрағасына, Жоғарғы Соттың судьясына немесе сот алқасының төрағасына қатысты – Жоғарғы Соттың жалпы отырысына талқылауға шығарылады.
Талқылаудың қорытындысы бойынша облыстық соттың немесе Жоғарғы Соттың жалпы отырысы Сот жюриіне сот істері мен материалдарын қарау кезінде заңдылықты өрескел бұзғаны үшін судьяны тәртіптік жауаптылыққа тарту немесе тартпау туралы ұсыным беру туралы шешім қабылдайды.
21-2. Сот істері мен материалдарын қарау кезінде заңдылықты өрескел бұзғаны үшін судьяға қатысты материалдар осы Ереженің 21-1-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген облыстық соттың немесе Жоғарғы Соттың жалпы отырысының шешімі қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Сот жюриіне жолданады.
21-3. Судья әдебіне қайшы келетiн, атына кір келтіретін терiс қылық жасағаны үшiн судьяға қатысты материалдарды Сот жюриінің қарауына:
1) Судья әдебі жөніндегі комиссиялардың судья әдебіне қайшы келетін, атына кір келтіретін теріс қылық жасағаны үшін тәртіптік іс жүргізу шеңберінде судьяның әрекетін тексеру үшін оған қатысты материалдарды Сот жюриіне беру туралы, сондай-ақ тексеру қорытындылары бойынша судьяның судья әдебіне қайшы келетін, атына кір келтіретін теріс қылық жасау фактісі расталған масс-медиадағы, онлайн-платформалардағы, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінде мәліметтер бойынша шешімдері;
2) Жоғарғы Сот Төрағасының ұсынуы негіз болып табылады.

21-4. Дисциплинарный проступок, связанный с совершением порочащего проступка, противоречащего судейской этике, выносится на обсуждение Комиссии по судейской этике в порядке и сроки, предусмотренные Положением о Комиссии по судейской этике.
21-5. Материалы в отношении судьи за совершение порочащего проступка, противоречащего судейской этике, по основанию, указанному в подпункте 1) пункта 21-3 настоящего Положения, направляются в Судебное жюри в течение десяти рабочих дней после истечения срока на обжалование решения Комиссии по судейской этике, но не позднее чем за один месяц до истечения сроков для начала дисциплинарного производства, предусмотренных пунктом 1 статьи 42 Конституционного закона, а в случае обжалования данного решения – в течение десяти рабочих дней после вынесения органом судейского объединения решения об оставлении решения Комиссии по судейской этике о передаче в Судебное жюри материалов в отношении судьи без изменения, но не позднее чем за один месяц до истечения сроков для начала дисциплинарного производства, предусмотренных пунктом 1 статьи 42 Конституционного закона.
К представлению Председателя Верховного Суда, указанному в подпункте 2) пункта 21-3 настоящего Положения, прилагаются материалы в отношении судьи за совершение порочащего проступка, противоречащего судейской этике.
21-6. Основаниями для рассмотрения Судебным жюри материалов в отношении председателя суда или председателя судебной коллегии суда за ненадлежащее исполнение своих должностных обязанностей являются:
1) решения пленарных заседаний областных судов и Верховного Суда о передаче в Судебное жюри материалов в отношении председателя суда или председателя судебной коллегии суда для проверки его действий в рамках дисциплинарного производства за ненадлежащее исполнение должностных обязанностей;
2) представление Председателя Верховного Суда.
21-7. По сведениям о совершении дисциплинарного проступка, связанного с ненадлежащим исполнением председателем суда или председателем судебной коллегии суда своих должностных обязанностей, Верховным Судом или областным судом проводится проверка в течение двадцати рабочих дней со дня их поступления.
Срок проведения проверки может быть продлен мотивированным решением Председателя Верховного Суда, председателя областного суда на тот же срок для установления фактических обстоятельств совершения дисциплинарного проступка, о чем извещается физическое или юридическое лицо, подавшее обращение (далее – заявитель) в течение трех рабочих дней со дня продления срока.
На период отсутствия на работе председателя суда или председателя судебной коллегии суда по уважительным причинам, в отношении которого проводится проверка, срок проведения проверки приостанавливается до его выхода на работу.
По результатам проверки Верховным Судом или областным судом составляется заключение, которое отражает факты и обстоятельства, установленные в ходе проверки, и вывод о наличии или отсутствии в действиях председателя суда или председателя судебной коллегии суда признаков дисциплинарного проступка, связанного с ненадлежащим исполнением своих должностных обязанностей.
Председатель суда или председатель судебной коллегии суда, в отношении которого проведена проверка, ознакамливается с заключением, что удостоверяется его распиской. В случае отказа председателя суда или председателя судебной коллегии суда подтвердить ознакомление с материалами, направляемыми в Судебное жюри, работниками уполномоченного органа или его территориальных подразделений составляется соответствующий акт, который приобщается к материалам.
Заключение по результатам проверки в течение одного месяца со дня его составления выносится на обсуждение:

21-4. Судья әдебіне қайшы келетiн, атына кір келтіретін терiс қылық Судья әдебі жөніндегі комиссия туралы ережеде көзделген тәртіппен және мерзімдерде Судья әдебі жөніндегі комиссияның талқылауына шығарылады.
21-5. Осы Ереженің 21-3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша судья әдебіне қайшы келетiн, атына кір келтіретін терiс қылық жасағаны үшін судьяға қатысты материалдар Сот жюриіне – Судья әдебі жөніндегі комиссияның шешіміне шағымдану мерзімі өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде, бірақ Конституциялық заңның 42-бабының 1-тармағында көзделген тәртіптік іс жүргізуді бастаудың мерзімдері өткенге дейін бір айдан кешіктірмей, ал осы шешімге шағым берілген жағдайда судьялар бірлестігінің органы Судья әдебі жөніндегі комиссияның судьяға қатысты материалдарды Сот жюриіне беру туралы шешімін өзгеріссіз қалдыру туралы шешім шығарғаннан кейін он жұмыс күні ішінде, бірақ Конституциялық заңның 42-бабының 1-тармағында көзделген тәртіптік іс жүргізуді бастаудың мерзімдері өткенге дейін бір айдан кешіктірмей жолданады.
Осы Ереженің 21-3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Жоғарғы Сот Төрағасының ұсынуына судья әдебіне қайшы келетiн, атына кір келтіретін терiс қылық жасағаны үшін судьяға қатысты материалдар қоса беріледі.
21-6. Өзінің лауазымдық міндеттерін тиісінше орындамағаны үшін сот төрағасына немесе соттың сот алқасының төрағасына қатысты материалдарды Сот жюриінің қарауы үшін:
1) лауазымдық міндеттерін тиісінше орындамағаны үшін тәртіптік іс жүргізу шеңберінде сот төрағасының немесе соттың сот алқасы төрағасының әрекеттерін тексеру үшін оған қатысты материалдарды Сот жюриіне беру туралы облыстық соттардың және Жоғарғы Соттың жалпы отырыстарының шешімдері;
2) Жоғарғы Сот Төрағасының ұсынуы негіз болып табылады.
21-7. Сот төрағасының немесе соттың сот алқасы төрағасының өз лауазымдық міндеттерін тиісінше орындамауына байланысты тәртіптік теріс қылық жасағаны туралы мәліметтер бойынша Жоғарғы Сот немесе облыстық сот олар түскен күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде тексеру жүргізеді.
Тәртіптік теріс қылық жасаудың нақты мән-жайларын анықтау үшін тексеру жүргізу мерзімі Жоғарғы Сот Төрағасының, облыстық сот төрағасының дәлелді шешімімен дәл сол мерзімге ұзартылуы мүмкін, ол туралы мерзім ұзартылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берген жеке немесе заңды тұлғаға (бұдан әрі – өтініш беруші) хабарланады.
Оған қатысты тексеру жүргізіп жатқан сот төрағасы немесе сот алқасының төрағасы дәлелді себептер бойынша жұмыста болмаған кезеңде, тексеру жүргізу мерзімі ол жұмысқа шыққанға дейін тоқтатыла тұрады.
Тексеру нәтижелері бойынша Жоғарғы Сот немесе облыстық сот тексеру барысында анықталған фактілер мен мән-жайларды және сот төрағасының немесе соттың сот алқасы төрағасының әрекеттерінде оның лауазымдық міндеттерін тиісінше орындамауына байланысты тәртіптік теріс қылық белгілерінің болуы немесе болмауы туралы тұжырым көрсетілетін қорытынды жасайды.
Оған қатысты тексеру жүргізілген сот төрағасы немесе соттың сот алқасының төрағасы қорытындымен танысады, бұл оның қолхатымен куәландырылады. Сот төрағасы немесе соттың сот алқасының төрағасы Сот жюриіне жолданатын материалдармен танысқаның растаудан бас тартқан жағдайда уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері тиісті акт жасайды, ол материалдарға қоса тіркеледі.
Тексеру нәтижелері бойынша қорытынды жасалған күннен бастап бір ай ішінде ол:

1) пленарного заседания областного суда – в отношении председателя районного суда;
2) пленарного заседания Верховного Суда – в отношении председателя судебной коллегии, председателя областного суда или председателя судебной коллегии Верховного Суда.
По итогам обсуждения пленарное заседание областного суда или Верховного Суда выносит решение о передаче либо об отказе в передаче в Судебное жюри материалов в отношении председателя суда или председателя судебной коллегии суда для проверки его действий в рамках дисциплинарного производства.
21-8. Материалы в отношении председателя суда или председателя судебной коллегии суда за ненадлежащее исполнение своих должностных обязанностей по основанию, указанному в подпункте 1) пункта 21-6 настоящего Положения, направляются в Судебное жюри в течение десяти рабочих дней со дня принятия соответствующего решения пленарного заседания областного суда или Верховного Суда, но не позднее чем за один месяц до истечения сроков для начала дисциплинарного производства, предусмотренных пунктом 1 статьи 42 Конституционного закона.
К представлению Председателя Верховного Суда, указанному в подпункте 2) пункта 21-6 настоящего Положения, прилагаются материалы в отношении председателя суда или председателя судебной коллегии суда за ненадлежащее исполнение своих должностных обязанностей.";
пункт 22 исключить;
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Сбор материалов в рамках дисциплинарного производства, обеспечение их полноты и объективности в отношении председателя областного суда, судьи, председателя судебной коллегии Верховного Суда возлагаются на уполномоченный государственный орган в сфере судебного администрирования (далее – уполномоченный орган).
Сбор материалов в рамках дисциплинарного производства, обеспечение их полноты и объективности в отношении судьи, председателя районного суда, судьи и председателя судебной коллегии областного суда возлагаются на территориальные подразделения уполномоченного органа.
Судья должен быть ознакомлен со всеми материалами до их направления в Судебное жюри и подтвердить своей подписью.
В случае отказа судьи подтвердить своей подписью ознакомление с материалами, направляемыми в Судебное жюри, работниками уполномоченного органа или его территориальных подразделений составляется соответствующий акт, который приобщается к материалам.
24. Основанием для рассмотрения Судебным жюри материалов в отношении судьи являются также сведения, содержащиеся в масс-медиа, на онлайн-платформах, в обращениях физических и юридических лиц, по итогам проверки которых подтвержден факт совершения судьей порочащего проступка, противоречащего судейской этике.
Не подлежат проверке сведения, содержащиеся в масс-медиа, на онлайн-платформах, в обращениях физических и юридических лиц, в которых:

1) аудандық соттың төрағасына қатысты – облыстық соттың жалпы отырысына;
2) сот алқасының төрағасына, облыстық соттың төрағасына немесе Жоғарғы Соттың сот алқасының төрағасына қатысты – Жоғарғы Соттың жалпы отырысына талқылауға шығарылады.
Талқылаудың қорытындылары бойынша облыстық соттың немесе Жоғарғы Соттың жалпы отырысы тәртіптік іс жүргізу шеңберінде сот төрағасының немесе сот алқасы төрағасының әрекеттерін тексеру үшін оған қатысты материалдарды Сот жюриіне беру не беруден бас тарту туралы шешім шығарады.
21-8. Осы Ереженің 21-6-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша өз лауазымдық міндеттерін тиісінше орындамағаны үшін сот төрағасына немесе соттың сот алқасының төрағасына қатысты материалдар облыстық соттың немесе Жоғарғы Соттың жалпы отырысының тиісті шешімі қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде, бірақ Конституциялық заңның 42-бабының 1-тармағында көзделген тәртіптік іс жүргізуді бастаудың мерзімдері өткенге дейін бір айдан кешіктірмей Сот жюриіне жолданады.
Осы Ереженің 21-6-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Жоғарғы Сот Төрағасының ұсынуына өз лауазымдық міндеттерін тиісінше орындамағаны үшін сот төрағасына немесе соттың сот алқасының төрағасына қатысты материалдар қоса беріледі.";
22-тармақ алып тасталсын;
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Облыстық соттың төрағасына, Жоғарғы Соттың судьясына, сот алқасының төрағасына қатысты тәртіптік іс жүргізу шеңберінде материалдарды жинау, олардың толықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүктеледі.
Аудандық соттың судьясына, төрағасына, облыстық соттың судьясына және сот алқасының төрағасына қатысты тәртіптік іс жүргізу шеңберінде материалдарды жинау, олардың толықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне жүктеледі.
Судья барлық материалдармен оларды Сот жюриіне жолданғанға дейін танысып, өз қолымен растауға тиіс.
Судья Сот жюриіне жолданатын материалдармен танысуды өз қолымен растаудан бас тартқан жағдайда, уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері тиісті акт жасайды, ол материалдарға қоса тіркеледі.
24. Сот жюриінің судьяға қатысты материалдарды қарауы үшін сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында, онлайн-платформаларда, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінде қамтылған, оларды тексеру қорытындысы бойынша судья әдебіне қайшы келетiн, атына кір келтіретін терiс қылық жасау фактісі расталған мәліметтер де негіз болады.
Бұқаралық ақпарат құралдарында, онлайн-платформаларда, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінде қамтылған:

1) выражается несогласие с судебными актами;
2) указываются нарушения законности при рассмотрении судебных дел.
Проведение проверок в отношении судьи, председателя районного суда, судьи областного суда возлагается на областной суд и Комиссию по судейской этике.
Проведение проверок в отношении председателя судебной коллегии, председателя областного суда, судьи, председателя судебной коллегии Верховного Суда возлагается на Верховный Суд и Комиссию по судейской этике.";
пункт 24-1 исключить;
дополнить пунктом 24-2 следующего содержания:
"24-2. Обращение, подлежащее проверке, в течение трех рабочих дней со дня поступления в Судебное жюри направляется в Верховный Суд, областной суд или Комиссию по судейской этике для проведения проверки.
О результатах проверки обращения Верховный Суд, областной суд или Комиссия по судейской этике извещают заявителя.
В случае, если обращение не содержит достаточные сведения о совершении судьей дисциплинарного проступка, указанного в части первой пункта 24 настоящего Положения, заявителю разъясняется порядок привлечения судьи к дисциплинарной ответственности.";
подпункт 4) пункта 25 исключить;
абзац пятый пункта 25-1 изложить в следующей редакции:
"Исчисление сроков, установленных пунктом 28 настоящего Положения, при объединении или разъединении дисциплинарных дел и материалов осуществляется со дня принятия Судебным жюри соответствующего решения.";
абзацы третий и четвертый пункта 26 изложить в следующей редакции:
"Днем обнаружения дисциплинарного проступка, связанного с нарушением судьей законности при рассмотрении судебного дела, считается день вынесения вышестоящей судебной инстанцией представления по вопросу привлечения судьи к дисциплинарной ответственности, которым установлен факт нарушения законности, а днем совершения такого проступка считается день вынесения незаконного судебного акта.
Днем обнаружения дисциплинарного проступка, противоречащего судейской этике, считается день внесения представления Председателя Верховного Суда или вынесения решения Комиссией по судейской этике, которым установлен факт совершения судьей порочащего проступка, противоречащего судейской этике, а днем совершения такого проступка считается день или период его совершения.";
пункт 31 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Дополнительные документы и материалы предоставляются в течение десяти рабочих дней с даты получения запроса, если в запросе не указан другой срок. При этом срок, указанный в запросе, не может составлять менее трех рабочих дней.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:

1) сот актілерімен келіспеушілікті білдіретін;
2) сот істерін қарау кезінде заңдылықтың бұзылғанын көрсететін мәліметтер тексеруге жатпайды.
Аудандық соттың судьясына, төрағасына, облыстық соттың судьясына қатысты тексеру жүргізу облыстық сотқа және Судья әдебі жөніндегі комиссияға жүктеледі.
Сот алқасының төрағасына, облыстық соттың төрағасына, Жоғарғы Соттың судьясына, сот алқасының төрағасына қатысты тексеру жүргізу Жоғарғы Сотқа және Судья әдебі жөніндегі комиссияға жүктеледі.";
24-1-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 24-2 тармақпен толықтырылсын:
"24-2. Тексеруге жататын өтініш Сот жюриіне келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Жоғарғы Сотқа, облыстық сотқа немесе Судья әдебі жөніндегі комиссияға тексеру жүргізу үшін жіберіледі.
Жоғарғы Сот, облыстық сот немесе Судьялық әдебі жөніндегі комиссия өтінішті тексеру нәтижелері туралы өтініш берушіге хабарлайды.
Егер өтініште судьяның осы Ереженің 24-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тәртіптік теріс қылық жасағаны туралы жеткілікті мәліметтер болмаса, өтініш берушіге судьяны тәртіптік жауаптылыққа тарту тәртібі түсіндіріледі.";
25-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
25-1-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тәртіптік істер мен материалдарды біріктіру немесе бөлу кезінде осы Ереженің 28-тармағында белгіленген мерзімдерді есептеу Сот жюриі тиісті шешім қабылдаған күннен бастап жүзеге асырылады.";
26-тармақтың үшінші және төртінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары тұрған сот сатысының заңдылықты бұзу фактісін белгілеп, судьяны тәртіптік жауаптылыққа тарту мәселесі бойынша ұсыну шығарған күні сот ісін қарау кезінде судьяның заңдылықты бұзуына байланысты тәртіптік теріс қылық анықталған күн болып есептеледі, ал заңсыз сот актісі шығарылған күн осындай теріс қылық жасалған күн болып есептеледі.
Жоғарғы Сот Төрағасының ұсынуы енгізілген немесе судьяның судья әдебіне қайшы келетін, атына кір келтіретін теріс қылық жасау фактісін белгілеп, Судья әдебі жөніндегі комиссияның шешім шығарған күні судья әдебіне қайшы келетін тәртіптік теріс қылық анықталған күн болып есептеледі, ал осындай теріс қылық жасалған күн немесе кезең оның жасалған күні болып есептеледі.";
31-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Қосымша құжаттар мен материалдар, егер сұрау салуда басқа мерзім көрсетілмесе, сұрау салу алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынылады. Бұл ретте сұрау салуда көрсетілген мерзім үш жұмыс күнінен кем болмайды.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"32. Рассмотрение дисциплинарного дела производится с обязательным участием судьи, в отношении которого начато дисциплинарное производство.
Судья вправе участвовать в рассмотрении дисциплинарного дела лично, а также с представителями.
Представителями судьи могут быть только адвокаты, юридические консультанты, являющиеся членами палаты юридических консультантов.
В случае неявки судьи по уважительной причине (болезнь или иные обстоятельства, объективно воспрепятствовавшие участию на заседании Судебного жюри) заседание Судебного жюри переносится.
При неявке судьи без уважительной причины или предоставлении судьей письменного заявления об отказе в участии на заседании Судебного жюри рассмотрение дисциплинарного дела производится без его участия.
Заседание Судебного жюри может проводиться с применением аудио-, видеофиксации, в том числе с использованием видеоконференцсвязи.";
подпункт 5) пункта 46 изложить в следующей редакции:
"5) отмена вышестоящей судебной инстанцией судебного акта, вынесение которого послужило основанием для инициирования дисциплинарного производства;";
пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. Ходатайство судьи о досрочном снятии дисциплинарного взыскания рассматривается Судебным жюри в месячный срок с момента поступления материалов на рассмотрение с вынесением одного из следующих решений:
1) о досрочном снятии дисциплинарного взыскания;
2) об отказе в досрочном снятии дисциплинарного взыскания.
51. На заседании Судебного жюри ведется протокол либо при применении аудио-, видеозаписи – краткий протокол.
Протокол подписывается председательствующим на заседании и секретарем.";
дополнить пунктом 52-1 следующего содержания:
"52-1. Судебное жюри по своей инициативе или по заявлению судьи, в отношении которого рассмотрено дело, может исправить допущенные в решении описки.
Судебное жюри рассматривает заявление судьи об исправлении описок в решении Судебного жюри в течение десяти рабочих дней со дня поступления такого заявления.
Вопрос об исправлении описок в решении Судебного жюри рассматривается Судебным жюри на заседании без участия судьи.
По итогам рассмотрения вопроса об исправлении описок Судебное жюри выносит дополнительное решение.";
пункт 54-1 изложить в следующей редакции:
"54-1. В случае отмены или изменения вышестоящей судебной инстанцией судебного акта, вынесение которого послужило основанием для привлечения судьи к дисциплинарной ответственности за грубое нарушение законности при рассмотрении судебных дел и материалов, Судебное жюри на основании заявления судьи отменяет решение о привлечении к дисциплинарной ответственности и повторно рассматривает дело.";
в Положении о Комиссии по качеству правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"32. Тәртіптік істі қарау өзіне қатысты тәртіптік іс жүргізу басталған судьяның міндетті түрде қатысуымен өткізіледі.
Судья тәртіптік істі қарауға жеке өзі, сондай-ақ өкілдерімен бірге қатысуға құқылы.
Адвокаттар, заң консультанттары палатасының мүшелері болып табылатын заң консультанттары ғана судьяның өкілдері бола алады.
Судья дәлелді себеппен келмеген жағдайда (науқастануы немесе Сот жюриінің отырысына қатысуына объективті кедергі келтірген өзге де мән-жайлар) Сот жюриінің отырысы кейінге қалдырылады.
Судья дәлелсіз себеппен келмеген кезде немесе судья Сот жюриінің отырысына қатысудан бас тарту туралы жазбаша арыз берген кезде тәртіптік істі қарау оның қатысуынсыз өткізіледі.
Сот жюриінің отырысы аудио-, бейнежазба қолданылып, оның ішінде бейнеконференцбайланыс пайдаланылып өткізілуі мүмкін.";
46-тармақтың 5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жоғары тұрған сот сатысының шығарылуы тәртіптік іс жүргізуге бастама жасауға негіз болған сот актісін жоюы болып табылады.";
50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Судьяның тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алу туралы өтінішхатын Сот жюриі материал қарауға түскен сәттен бастап бір ай мерзімде қарастырып мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алу туралы;
2) тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алудан бас тарту туралы.
51. Сот жюриінің отырысында хаттама немесе аудио-, бейнежазба қолданылса – қысқаша хаттама жүргізіледі.
Хаттамаға отырыста төрағалық етуші мен хатшы қол қояды.";
мынадай мазмұндағы 52-1-тармақпен толықтырылсын:
"52-1. Сот жюриі өз бастамасы бойынша немесе өзіне қатысты іс қаралған судьяның арызы бойынша шешімде жол берілген олқылықтарды түзете алады.
Сот жюриінің шешіміндегі олқылықтарды түзету туралы судьяның арызын Сот жюриі осындай арыз түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Сот жюриінің шешіміндегі жаңылыстарды түзету туралы мәселені Сот жюриі отырыста судьяның қатысуынсыз қарайды.
Олқылықтарды түзету туралы мәселені қараудың қорытындысы бойынша Сот жюриі қосымша шешім шығарады.";
54-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54-1. Шығарылуы сот істерін және материалды қарау кезінде заңдылықты өрескел бұзғаны үшін судьяны тәртіптік жауаптылыққа тартуға негіз болған сот актісінің күшін жоғары тұрған сот сатысы жойған немесе өзгерткен жағдайда Сот жюриі судьяның арызы негізінде тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы шешімнің күшін жояды және істі қайта қарайды.";
жоғарыда аталған Жарлықта бекітілген Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссия туралы ережеде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Судьи в составе Комиссии должны обладать высоким профессионализмом, безупречной репутацией и заслуженным авторитетом в судейской среде и иметь двадцать и более лет судейского стажа.";
пункт 8 дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"При этом половина членов Комиссии от соответствующей судебной инстанции, в том числе от областных судов, за исключением одного судьи Верховного Суда и двух судей в отставке, переназначается каждый год.
В случае выбытия судьи из числа членов Комиссии новый член Комиссии избирается в течение трех месяцев.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Оценкой профессиональной деятельности судьи признаются оценка уровня его профессиональных знаний и умения применять их при отправлении правосудия, результатов судебной деятельности и соответствие его требованиям, предъявляемым Конституционным законом.";
подпункт 1) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"1) впервые по результатам трех лет работы в должности судьи;";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Оценка профессиональной деятельности судьи впервые проводится по истечении трех лет непрерывного пребывания в должности судьи.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Результаты работы судьи оцениваются на основании показателя качества отправления правосудия. Показатели качества отправления правосудия, методы, процедуры сбора данных, в том числе применение дополнительных критериев посредством письменного эссе и (или) решения кейсовых задач, определяются Методикой проведения оценки профессиональной деятельности судьи, которая утверждается пленарным заседанием Верховного Суда по согласованию с Высшим Судебным Советом и публикуется на интернет-ресурсе Верховного Суда.";
абзац первый пункта 27 изложить в следующей редакции:
"27. До начала проведения оценки профессиональной деятельности судьи Комиссией при необходимости проводится проверка с истребованием дополнительных документов и материалов, в том числе судебных дел, при рассмотрении которых судьей были допущены нарушения закона.";
в пункте 30:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) признать соответствующим занимаемой должности с направлением на курсы повышения квалификации в Академию правосудия, в том числе по индивидуальному плану;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) о переводе в другой суд с меньшей нагрузкой, в нижестоящий суд;";
абзац второй пункта 31 изложить в следующей редакции:
"Решение Комиссии о переводе судьи в другой суд с меньшей нагрузкой, в нижестоящий суд по результатам оценки профессиональной деятельности является основанием для рассмотрения Высшим Судебным Советом вопроса о переводе судьи в другой суд с меньшей нагрузкой, в нижестоящий суд, а в случае отказа от перевода – об освобождении судьи от занимаемой должности.";

"6. Комиссия құрамындағы судьялардың кәсіби деңгейі жоғары, абыройы мінсіз және судьялар қауымы арасында беделді әрі жиырма жыл және одан да көп судьялық өтілі болуға тиіс.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"8. Комиссия құрамы Жоғарғы Соттың кеңейтілген жалпы отырысында екі жыл мерзімге сайланады.
Бұл ретте Жоғарғы Соттың бір судьясын және отставкадағы екі судьяны қоспағанда, тиісті сот сатысынан, оның ішінде облыстық, Комиссия мүшелерінің жартысы жыл сайын қайта тағайындалады.
Судья Комиссия мүшесі қатарынан шыққан жағдайда Комиссияның жаңа мүшесі үш ай ішінде сайланады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Судьяның кәсіби қызметін бағалау деп оның кәсіптік білім деңгейін және оларды сот төрелігін жүзеге асыруда қолдана білуін, сот қызметінің нәтижелерін бағалау және оның Конституциялық заңда қойылатын талаптарға сәйкестігі танылады.";
21-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) судья лауазымындағы жұмысының үш жылғы нәтижелері бойынша алғаш рет;";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Судьяның кәсіби қызметін алғаш рет бағалау судья лауазымында үзіліссіз болған үш жыл өткен соң жүргізіледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Судья жұмысының нәтижелері сот төрелігін жүзеге асыру сапасының көрсеткіші негізінде бағаланады. Сот төрелігін жүзеге асыру сапасының көрсеткіштері, Деректерді жинау әдістері, рәсімдері, оның ішінде жазбаша эссе және (немесе) кейстік міндеттерді шешу арқылы қосымша өлшемшарттарды қолдану судьяның кәсіби қызметіне бағалау жүргізу әдістемесінде айқындалады, ол Жоғары Сот Кеңесінің келісімімен Жоғарғы Соттың жалпы отырысында бекітіледі және Жоғарғы Соттың интернет-ресурсында жарияланады.";
27-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Судьяның кәсіби қызметіне бағалау жүргізу басталғанға дейін Комиссия қажет болған кезде қосымша құжаттар мен материалдарды, оның ішінде судья қараған кезде заңды бұзуға жол берілген сот істерін талап етіп, тексеру жүргізеді.";
30-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Сот төрелігі академиясына біліктілікті арттыру курстарына, оның ішінде жеке жоспар бойынша жіберіп, атқаратын лауазымына сай деп тану;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жүктемесі аз басқа сотқа, төмен тұрған сотқа ауыстыру туралы;";
31-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіби қызметті бағалау нәтижелері бойынша судьяны жүктемесі аз басқа сотқа, төмен тұрған сотқа ауыстыру туралы Комиссияның шешімі Жоғары Сот Кеңесінің судьяны жүктемесі аз басқа сотқа, төмен тұрған сотқа ауыстыру туралы, ал ауысудан бас тартқан жағдайда судьяны атқарып отырған лауазымынан босату туралы мәселені қарауы үшін негіз болып табылады.";

пункты 37, 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"37. Копия протокольного решения Комиссии о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности, о переводе в другой суд с меньшей нагрузкой, в нижестоящий суд в течение пяти календарных дней направляется в Высший Судебный Совет.
38. Копия протокольного решения Комиссии в отношении судей, прошедших оценку профессиональной деятельности судьи, в течение пяти календарных дней со дня его принятия, направляется в соответствующий областной суд и Верховный Суд.
39. Копия протокольного решения Комиссии о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности, о переводе в другой суд с меньшей нагрузкой, в нижестоящий суд в течение пяти календарных дней направляется для сведения в соответствующий областной суд, Верховный Суд, а также судье, в отношении которого принято решение.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Решения Комиссии могут быть обжалованы в Высший Судебный Совет не позднее десяти рабочих дней со дня ознакомления.";
абзац второй пункта 48 изложить в следующей редакции:
"Принятие Высшим Судебным Советом решения, предусмотренного подпунктом 4) пункта 1 статьи 44 Конституционного закона, является основанием для рассмотрения Высшим Судебным Советом вопроса о переводе судьи в другой суд с меньшей нагрузкой, в нижестоящий суд.";
2) в Указе Президента Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 137 "О мерах по совершенствованию деятельности Высшего Судебного Совета Республики Казахстан":
в Положении об Аппарате Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в подпункте 9) пункта 15:
абзац двенадцатый исключить;
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"вопросов освобождения от занимаемых должностей председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда, председателей, председателей судебных коллегий и судей местных и других судов в силу профессиональной непригодности на основании решения Комиссии по качеству правосудия при Верховном Суде (далее – Комиссия по качеству правосудия), а также в случаях прекращения полномочий судьи по собственному желанию, назначения, избрания судьи на другую должность и его перехода на другую работу, достижения им пенсионного или предельного возраста пребывания в должности судьи;".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев сто шестого, сто седьмого, сто восьмого, сто девятого, сто десятого, сто одиннадцатого, сто двенадцатого, сто тринадцатого, сто четырнадцатого, сто пятнадцатого, сто шестнадцатого, сто семнадцатого, сто восемнадцатого, сто девятнадцатого, сто двадцатого, сто двадцать первого, сто двадцать второго, сто двадцать третьего, сто двадцать четвҰртого, сто двадцать пятого, сто двадцать шестого, сто двадцать седьмого, сто двадцать восьмого, сто двадцать девятого, сто тридцатого, сто тридцать первого, сто тридцать второго, сто тридцать третьего, сто тридцать четвертого, сто тридцать пятого, сто тридцать шестого, сто тридцать седьмого, сто тридцать восьмого, сто тридцать девятого, сто сорокового, сто сорок первого и сто сорок второго пункта 1, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев

37, 38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Комиссияның судьяны кәсіби жарамсыздығына байланысты атқаратын лауазымына сай келмейді деп тану, жүктемесі аз басқа сотқа, төмен тұрған сотқа ауыстыру туралы хаттамалық шешімінің көшірмесі күнтізбелік бес күн ішінде Жоғары Сот Кеңесіне жіберіледі.
38. Комиссияның хаттамалық шешімінің көшірмесі ол қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде судьяның кәсіби қызметін бағалаудан өткен судьяларға қатысты тиісті облыстық сотқа және Жоғарғы Сотқа жіберіледі.
39. Судьяны кәсіби жарамсыздығына байланысты атқаратын лауазымына сай келмейді деп тану туралы, жүктемесі аз басқа сотқа, төмен тұрған сотқа ауыстыру туралы Комиссияның хаттамалық шешімнің көшірмесі күнтізбелік бес күн ішінде тиісті облыстық сотқа, Жоғарғы Сотқа, сондай-ақ өзіне қатысты шешім қабылданған судьяға мәлімет үшін жіберіледі.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Комиссияның шешімдерімен танысқан күннен бастап Жоғары Сот Кеңесіне он жұмыс күнінен кешіктірмей шағым жасауға болады.";
48-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары Сот Кеңесінің Конституциялық заңның 44-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген шешімді қабылдауы Жоғары Сот Кеңесінің судьяны жүктемесі аз басқа сотқа, төмен тұрған сотқа ауыстыру туралы мәселені қарауы үшін негіз болып табылады.";
2) "Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің қызметін жетілдіру шаралары туралы" 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 137 Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты туралы ережеде:
15-тармақтың 9) тармақшасында:
он екінші абзац алып тасталсын;
он үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағаларын және судьяларын, жергілікті және басқа соттардың төрағаларын, сот алқаларының төрағаларын және судьяларын Жоғарғы Сот жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссия) шешімі негізінде кәсіби жарамсыздығына орай, сондай-ақ судья өкілеттіктерін өз тілегі бойынша тоқтатқан, судья басқа лауазымға тағайындалған, сайланған және оны басқа жұмысқа ауыстырған, зейнеткерлік жасқа немесе судья лауазымында болудың шекті жасына толған жағдайларда атқарып отырған лауазымынан босату мәселелерін;".
2. Осы Жарлық, 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың бір жүз алтыншы, бір жүз жетінші, бір жүз сегізінші, бір жүз тоғызыншы, бір жүз оныншы, бір жүз он бірінші, бір жүз он екінші, бір жүз он үшінші, бір жүз он төртінші, бір жүз он бесінші, бір жүз он алтыншы, бір жүз он жетінші, бір жүз он сегізінші, бір жүз он тоғызыншы, бір жүз жиырмасыншы, бір жүз жиырма бірінші, бір жүз жиырма екінші, бір жүз жиырма үшінші, бір жүз жиырма төртінші, бір жүз жиырма бесінші, бір жүз жиырма алтыншы, бір жүз жиырма жетінші, бір жүз жиырма сегізінші, бір жүз жиырма тоғызыншы, бір жүз отызыншы, бір жүз отыз бірінші, бір жүз отыз екінші, бір жүз отыз үшінші, бір жүз отыз төртінші, бір жүз отыз бесінші, бір жүз отыз алтыншы, бір жүз отыз жетінші, бір жүз отыз сегізінші, бір жүз отыз тоғызыншы, бір жүз қырқыншы, бір жүз қырық бірінші және бір жүз қырық екінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев