О неотложных меpах по защите сpедств массовой инфоpмации оpганов госудаpственной власти и упpавления, госудаpственного книгоиздания в пеpиод пеpехода к pыночным отношениям
У К А З Пpезидента Республики Казахстан от 15 апpеля 1992 г. N 717. Утратил силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677.
В целях обеспечения права граждан на получение разносторонней информации, укрепления финансовой и материально-технической базы периодической печати и других средств массовой информации, книгоиздания и книгораспространения, создания надлежащих условий для выпуска социально значимых изданий, и учитывая специфику отрасли, ее культурно-воспитательную направленность ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Кабинету Министров Республики Казахстан:
обеспечивать периодические издания органов государственной власти и управления, государственные книжные издательства республики в объемах государственного заказа печатными сортами бумаги, картоном, переплетными и другими материалами;
внести предложение в Верховный Совет Республики Казахстан об освобождении редакции газет и журналов, государственных телерадиовещательных компаний, издательств, предприятий полиграфии и книжной торговли, Казахского государственного информационного агентства от налога на добавленную стоимость, об установлении льготного налогообложения;
предусмотреть при уточнении государственного и местных бюджетов увеличение дотации с учетом либерализации цен на выпуск периодических изданий и социально важной (детской, молодежной, учебной и казахскоязычной) литературы в объеме государственного заказа;
рассмотреть возможность установления льготных тарифов на услуги связи и электроэнергию, потребляемые предприятиями Министерства печати и массовой информации и Казахским государственным информационным агентством в рамках их основной деятельности;
выделять Министерству печати и массовой информации Республики Казахстан необходимое количество свободно конвертируемой валюты для закупки печатных сортов бумаги, полиграфического оборудования, материалов и телерадиоаппаратуры.
2. Министерству печати и массовой информации Республики
Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан
по государственному имуществу разработать программу и утвердить
порядок приватизации и акционирования объектов книготорговли и
книгораспространения, предусматривающий принцип сохранения их
основных функций.
3. Главам местных администраций рассмотреть вопросы
финансирования и материально-технического снабжения местной печати,
телевидения и радио, в том числе за счет внебюджетных и привлеченных
средств.
Президент
Республики Казахстан

Нарықтық қатынастарға көшу кезеңiнде мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарының бұқаралық ақпарат құралдарын, мемлекеттiк кiтап басу iсiн қорғау жөнiндегi шұғыл шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 15 сәуiр 1992 ж. N 717. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
Азаматтардың жан-жақты ақпарат алу хұқын қамтамасыз ету, мерзiмдi баспасөз бен басқа да бұқаралық ақпарат құралдары, кiтап басу және кiтап таратудың қаржылық және материалдық-техникалық негiзiн нығайту, әлеуметтiк маңызы зор басылымдарды шығару үшiн тиiстi жағдай жасау мақсатымен, саланың ерекшелiгiн, оның мәдени-тәрбиелiк бағытын ескере отырып, қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарының мерзiмдi басылымдарын, республиканың мемлекеттiк кiтап баспаларын қағаздың баспалық сорттарымен, қатырмамен, мұқабалық және басқа материалдармен мемлекеттiк тапсырыста көзделген көлемдерде қамтамасыз ететiн болсын;
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiне газеттер мен журналдар редакцияларын, мемлекеттiк телерадио хабарлары компанияларын, баспаларды, полиграфия және кiтап саудасы кәсiпорындарын, Қазақ мемлекеттiк ақпарат агенттiгiн қосылған құнға салынатын салықтан босату, пайдаға жеңiлдiктi салық белгiлеу туралы ұсыныс енгiзсiн;
мемлекеттiк бюджеттi тиянақтау кезiнде бағаның ырықтандырылуын ескерiп, мемлекеттiк тапсырыстың көлемiнде мерзiмдi басылымдар мен әлеуметтiк маңызы зор (балалар, жастар, оқулық, қазақ тiлiндегi) әдебиеттi шығаруға бөлiнетiн дотацияның ұлғайтылуын көздесiн;
Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгiнiң кәсiпорындары мен Қазақ мемлекеттiк ақпарат агенттiгi өздерiнiң негiзгi қызмет шегiнде тұтынатын электр энергиясы мен байланыс қызметiне жеңiлдiктi тариф белгiлеу мүмкiншiлiгiн қарасын;
қағаздың баспалық сорттарын, полиграфиялық жабдық, материалдар, телерадиоаппаратура сатып алу үшiн Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгiне қажеттi көлемде еркiн айырбасталатын валюта бөлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi Қазақстан Республикасының Мемлекет мүлкi жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп кiтап саудасы мен кiтап тарату объектiлерiн, олардың негiзгi функциясын сақтау принципiн көздей отырып, меншiктеу және акцияландыру бағдарламасын әзiрлеп, оның тәртiбiн бекiтсiн.
3. Жергiлiктi әкiмшiлiк басшылары жергiлiктi баспасөздi, теледидар мен радионы қаржыландыру және материалдық-техникалық жабдықтау, соның iшiнде бюджеттен тыс және көлденең қаржыдан бөлу мәселелерiн қарасын.
Қазақстан Республикасының
Президентi