Об упорядочении центральных органов исполнительной власти
Указ Президента Республики Казахстан от 9 июня 1993 года N 1219. Утратил силу - Указом Президента РК от 5 сентября 1996 г. N 3097. ~U963097
В целях упорядочения системы, определения организационног-правового статуса центральных органов исполнительной власти и повышения эффективности государственного управления ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Установить, что организационно-правовыми формами центральных органов исполнительной власти являются: министерство Республики Казахстан, государственный комитет Республики Казахстан, комитет, Главное управление, агентство (Национальное агентство), инспекция при Кабинете Министров Республики Казахстан, департамент, агентство, комитет при министерстве Республики Казахстан.
2. Министерство Республики Казахстан является центральным органом исполнительной власти, осуществляющим руководство порученной ему сферой деятельности (включая межотраслевую координацию и регулирование), или отраслью. Руководитель министерства - министр входит по должности в состав Кабинета Министров Республики Казахстан, осуществляет руководство порученной ему сферой деятельности на основе единоналичия и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на министерство функций.
3. Государственный комитет Республики Казахстан является центральным органом исполнительной власти, осуществляющим межотраслевое государственное управление. Председатель государственного комитета входит по должности в состав Кабинета Министров Республики Казахстан, осуществляет на принципах единоначалия оперативное руководство по функциям, возложенным на государственный комитет.
4. Комитет, Главное управление, агентство (Национальное агентство), инспекция при Кабинете Министров Республики Казахстан являются центральными органами исполнительной власти, осуществляющими государственное регулирование и межотраслевую координацию по вопросам, входящим в их компетенцию, а также иные специальные исполнительные, контрольные, разрешительные или надзорные функции.
5. Департамент, агентство, комитет при министерстве Республики Казахстан является центральным органом исполнительной власти, автономно осуществляющим специальные исполнительные функции в пределах полномочий министерства или регулирующим подотрасль в составе отраслевого министерства.
Президент
Республики Казахстан

Атқарушы өкiметтiң орталық органдарының жүйесiн ретке келтiру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң ЖАРЛЫҒЫ 1993 жылғы 9 маусым N 1219. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 1996.09.05. N 3097. Жарлығымен.
Атқарушы өкiметтiң орталық органдарының жүйесiн ретке келтiру, ұйымдық-құқықтық мәртебесiн айқындау және мемлекеттiк басқарудың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Атқарушы өкiметтiң орталық органдарының ұйымдық-құқықтық нысандары: Қазақстан Республикасының министрлiгi, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы комитет, Бас басқарма, агенттiк (Ұлттық агенттiк), инспекция Қазақстан Республикасы министрлiгi жанындағы департамент, агентство комитет болып табылады деп белгiленсiн.
2. Қазақстан Республикасының министрлiгi атқарушы өкiметтiң орталық органы болып табылады, ол өзiне жүктелген қызмет саласына (салааралық үйлестiру мен реттеудi қоса алғанда) немесе салаға басшылық жасайды. Министрлiк басшысы - министр лауазымы бойынша Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң құрамына кiредi, өзiне жүктелген қызмет саласын дара басшылық негiзiнде басқарады және министрлiкке жүктелген функциялардың орындалуына жеке жауап бередi.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк комитетi атқарушы өкiметтiң орталық органы болып табылады, ол салааралық мемлекеттiк басқаруды жүзеге асырады. Мемлекеттiк комитеттiң төрағасы лауазымы бойынша Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң құрамына кiредi, дара басшылық принципiнде мемлекеттiк комитетке жүктелген функциялар бойынша жедел басшылық жасайды.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы комитет, Бас басқарма, агенттiк (Ұлттық агенттiк), инспекция атқарушы өкiметтiң орталық органдары болып табылады, олар өздерiнiң құзырына жататын мәселелер бойынша мемлекеттiк реттеу мен салааралық үйлестiрудi, сондай-ақ басқа арнайы атқару, бақылау, рұқсат беру немесе қадағалау функцияларын жүзеге асырады.
5. Қазақстан Республикасының министрлiгi жанындағы
департамент агентство комитет атқарушы өкiметтiң орталық органы
болып табылады, ол арнайы атқару функцияларын министрлiктiң
өкiлеттiгi шегiнде орындайды немесе салалық министрлiк құрамында
бiр саланы реттеп отырады.
Қазақстан Республикасының
Президентi