О неотложных меpах по pазвитию валютного pынка в Республике Казахстан
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 31 декабpя 1993 г. N 1484. Утратил силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677.
В целях формирования ликвидного валютного рынка Республики Казахстан, поддержания обратимости тенге и развития конкуренции в банковском секторе ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Установить, что с 1 января 1994 г. уплата экспортных и импортных пошлин предприятиями, организациями и учреждениями, являющимися резидентами Республики Казахстан, независимо от форм собственности, (далее - предприятия) осуществляется в тенге в соответствии с устанавливаемыми ставками.
2. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 2 августа 1995 года N 2397.
3. Национальному банку Республики Казахстан совместно с Министерством финансов Республики Казахстан до 15 января 1994 г. разработать и утвердить Инструкцию о порядке осуществления валютного контроля за поступлением в Республику Казахстан валютной выручки от экспорта товаров (услуг, работ).
4. Кабинету Министров Республики Казахстан:
- совместно с Национальным банком Республики Казахстан в срок до 1 февраля 1994 г. провести проверку предприятий-экспортеров и уполномоченных банков в части выполнения ими действовавших в 1993 г. положений об обязательной продаже 30 процентов выручки в российских рублях от экспорта товаров (услуг, работ).
По результатам проверки принять необходимые меры, обеспечивающие продажу предприятиями указанных средств Национальному банку Республики Казахстан за тенге по устанавливаемому им на день продажи курсу;
- в срок до 1 февраля 1994 г. утвердить Правила взимания экспортных и импортных пошлин и их зачисления в республиканский бюджет, включая порядок взимания пошлин при вывозе и ввозе товаров по товарообменным опреациям;
(Абзац 5) <*>
Сноска. Абзац 5 - утратил силу Указом Президента Республики Казахстан
от 14 июля 1994 г. N 1792.
- с 1 января 1994 г. прекратить практику прямого предоставления льгот по уплате экспортных (импортных) пошлин и обязательной продаже части валютной выручки;
- на основе конкурса определить аудиторские фирмы для проведения в первом квартале 1994 г. по международным стандартам аудиторских проверок крупнейших предприятий-экспортеров Республики Казахстан.
5. Национальному банку Республики Казахстан предусмотреть упрощение правил выдачи лицензий на создание валютных обменных пунктов банкам, не имеющим генеральных лицензий на проведение валютных операций.
Главам администраций совместно с территориальными органами Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу изыскать возможности по предоставлению банкам помещений, необходимых для организации ими валютных обменных пунктов.

Қазақстан Республикасында валюта нарығын дамыту жөнiндегi шұғыл шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1993 жылғы 31 желтоқсан N 1484. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
Қазақстан Республикасының өтiмдi валюта нарығын қалыптастыру, теңгенiң қайтымдылығын қолдау және банк секторында бәсекенi дамыту мақсатында қаулы етемiн:
1. 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасының резиденттерi болып табылатын кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер (бұдан әрi - кәсiпорындар) меншiк нысандарына қарамастан экспорт және импорт бажын белгiленетiн ставкаларға сәйкес теңгемен төлейтiн болып белгiленсiн.
2. <*>
Ескерту. 2-тармақтың күшi жойылған - ҚР Президентiнiң
1995.08.02. N 2397 жарлығымен.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесе отырып, 1994 жылғы 15 қаңтарға дейiн тауарлар (қызметтер, жұмыстар) экспортынан Қазақстан Республикасына валютаның кепiл түсуiне валюталық бақылау жасау тәртiбi туралы Нұсқаулық әзiрлеп, бекiтетiн болсын.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
- Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен бiрлесе отырып, экспорттаушы-кәсiпорындар мен өкiлеттi банкiлердiң тауарлар (қызметтер, жұмыстар) экспортынан түскен қаражаттың 30 процентiн мiндеттi түрде ресей рублiмен сату туралы 1993 жылы қолданылған ережелердi орындауына байланысты оларға 1994 жылғы 1 ақпанға дейiнгi мерзiмде тексеру жүргiзсiн.
Тексеру нәтижелерi бойынша кәсiпорындардың осы аталған қаражатты Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiне сатылу күнi ол белгiленген бағамен теңгеге сатуын қамтамасыз ететiн қажеттi шаралар қолдансын;
- 1994 жылғы 1 ақпанға дейiнгi мерзiмде экспорт және импорт бажын алу және оларды республикалық бюджетке есептеу Ережесiн, оның iшiнде тауар айырбастау операциялары бойынша тауарлар әкелу және әкету кезiнде баж алу тәртiбiн бекiтсiн;
(5-абзац) <*>
- 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап, экспорт (импорт) бажын төлеу және валюталық түсiмнiң бiр бөлiгiн мiндеттi түрде сату жөнiндегi жеңiлдiктердi тiкелей беру практикасын тоқтатсын;
- 1994 жылғы бiрiншi тоқсанда Қазақстан Республикасының аса iрi экспорттаушы-кәсiпорындарына халықаралық стандарттар бойынша аудиторлық тексерулер өткiзу үшiн конкурстық негiзде аудиторлық фирмаларды айқындасын.
Ескерту. 4-тармақтың 5-абзацы күшiн жойды - ҚР Президентiнiң
1994.07.14. N 1792 жарлығымен. U941792_
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi валюта операцияларын өткiзуге бас лицензиялары жоқ банкiлерге валюталық айырбас пункттерiн құруға лицензия беру ережелерiн оңайлатуды көздесiн.
Әкiмдер Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң аумақтық органдарымен бiрлесе отырып, банктерге айырбас пункттерiн ұйымдастыруы үшiн қажет үй-жайлар беру мүмкiндiктерiн iздестiрсiн.

6. Министерству внешнеэкономических связей Республики Казахстан и Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике в срок до 20 января 1994 г. принять меры до демонополизации банковского обслуживания государственных внешнеэкономических объединений, осуществляющих экспорт продукции государственного значения.
7. Обязать предприятия, имеющие лизенцию Национального банка Республики Казахстан на осуществление розничной торговли (оказание услуг, работ) за иностранную валюту, с 1 февраля 1994 г. принимать в уплату наряду с иностранной валютой национальную валюту Республики Казахстан - тенге.
Национальному банку Республики Казахстан предусмотреть прекращение выдачи новых лицензий на розничную торговлю (оказание услуг, работ) за иностранную валюту с 1 января 1994 г.
8. Признать целесообразным создание в первом квартале 1994 г. государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан (далее - Эксимбанк Казахстан).
Установить, что основными функциями Эксимбанка Казахстан являются:
- привлечение и обслуживание в качестве агента Правительства Республики Казахстан внешних кредитов (кредитных линий), получаемых или гарантируемых Республикой Казахстан;
- предоставление кредитов казахстанским предприятиям с целью стимулирования импорта технологий, оборудования и продукции, необходимых для проведения структурных реформ и развития импортозамещающих производств;
- предоставление кредитов экспортерам готовых изделий и другой номенклатуры нетрадиционного для Казахстана экспорта;
- страхование (гарантирование) рисков экспортных кредитов, предоставляемых на вышеуказанные цели банками;
- представление интересов Республики Казахстан в специализированных международных организациях.
9. Министерству юстиции Республики Казахстан:
- до 1 февраля 1994 г. внести предложения о внесении изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан об ответственности должностных лиц предприятий за сокрытие, несвоевременный или неполный перевод на счета в уполномоченных банках Республики Казахстан валютной выручки в свободно конвертируемой валюте и российских рублях от экспорта товаров (работ, услуг);
- до 15 января 1994 г. внести предложения по приведению в соответствие с настоящим Указом решений Правительства Республики Казахстан.
Президент Республики Казахстан

6. Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1994 жылғы 20 қаңтарға дейiнгi мерзiмде мемлекеттiк маңызы бар өнiмдер экспортын жүзеге асыратын мемлекеттiк сыртқы экономикалық бiрлестiктерге банк қызметiн көрсетудi монополиясыздандыру жөнiнде шаралар қолдансын.
7. Шет ел валютасына бөлшек сауда жасауға (қызмет көрсетуге, жұмыс iстеуге) Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң лицензиясы бар кәсiпорындарға 1994 жылғы 1 ақпаннан бастап төлемге шет ел валютасымен қатар Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгенi қабылдау мiндеттелсiн.
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi шет ел валютасына бөлшек сауда жасауға (қызмет көрсетуге, жұмыс iстеуге) жаңа лицензиялар берудi 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап тоқтатуды көздесiн.
8. 1994 жылғы бiрiншi тоқсанда Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiн (бұдан әрi Қазақстан Эксимбанкi) құру тиiмдi болады деп танылсын.
Қазақстан Эксимбанкiнiң негiзгi мiндеттерi:
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң агентi ретiнде Қазақстан Республикасы алтын немесе кепiлдiк беретiн сыртқы кредиттердi (кредит арналарын) тарту және оларға қызмет көрсету;
- құрылымдық реформаларды жүргiзу және импортты алмастыратын өндiрiстердi дамыту үшiн қажет технологиялар, жабдықтар мен өнiмдер импортын көтермелеу мақсатында Қазақстан кәсiпорындарына кредиттер беру;
- Қазақстан үшiн дәстүрлi емес экспорттың дайын бұйымдары мен басқа номенклатурасын экспорттаушыларға кредиттер беру;
- жоғарыда аталған мақсаттарға банкiлер беретiн экспорттық кредиттер тәуекелiн сақтандыру (оған кепiлдiк беру);
- мамандандырылған халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүддесiн бiлдiру болып табылады деп белгiленсiн.
9. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi:
- 1994 жылғы 1 ақпанға дейiн Қазақстан Республикасының заңдарына тауарлар (қызметтер, жұмыстар) экспортынан еркiн айналыстағы валютамен және ресей рублiмен түсетiн валюта қаражатын жасырғаны, Қазақстан Республикасының өкiлеттi банктерiндегi шоттарға дер кезiнде немесе толық аудармағаны үшiн кәсiпорындардың
лауазымды адамдарының жауапкершiлiгi туралы өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы ұсыныстар берсiн.
- 1994 жылғы 15 қаңтарға дейiн Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң шешiмдерiн осы Жарлықпен сәйкестендiру жөнiнде
ұсыныстар енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi