О дополнительных меpах по улучшению пенсионного обеспечения лиц, занятых на подземных гоpных pаботах, и дpугих категоpий пенсионеpов
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 11 февpаля 1994 г. N 1559. Утратил силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677.
В целях улучшения пенсионного обеспечения лиц, занятых на подземных горных работах, и других категорий пенсионеров и в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 декабря 1993 г. "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" постановляю:
1. Установить, что лицам, занятым на подземных горных работах (включая личный состав горноспасательных частей) по добыче угля, сланца, руды и других полезных ископаемых, на строительстве шахт и рудников, за каждый год работы, дающей право на пенсию на льготных условиях, исчисленный календарно, а также за каждый полный год работы, исчисленный календарно, сверх 20 лет мужчинам и сверх 15 лет женщинам размер пенсии увеличивается на 1,5 процента уплачиваемого среднемесячного заработка.
При этом размер пенсии по возрасту, исчисленный в процентах к учитываемому среднемесячному заработку, не может превышать указанного заработка.
2. Принимать для расчета пенсий при их назначении или перерасчете среднемесячный заработок в сумме не свыше десятикратного размера минимальной заработной платы, исключив его дальнейшее ограничение действием регрессивной шкалы.
3. Кабинету Министров Республики Казахстан внести на рассмотрение вновь избранного Верховного Совета Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Казахской ССР "О пенсионном обеспечении граждан в Казахской ССР" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 25, ст. 328).
4. Настоящий Указ имеет силу Закона и действует до принятия Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Казахской ССР "О пенсионном обеспечении граждан в Казахской ССР".
5. Указ вступает в силу с 1 марта 1994 г.
Президент Республики Казахстан

Жер асты кен жұмыстарында iстейтiн адамдарды және зейнеткерлердiң басқа санаттарын зейнетақымен қамсыздандыруды жақcарту жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 11 ақпан N 1559. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
Жер асты кен жұмыстарында iстейтiн қызметкерлердi және зейнеткерлердiң басқа санаттарын зейнетақымен қамсыздандыруды жақсарту мақсатында және "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге қосымша өкiлеттiк беру туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына Z933600_ сәйкес қаулы етемiн:
1. Көмiр, сланец, руда және басқа да пайдалы қазбалар өндiру жөнiнен жер асты кен жұмыстарында, шахталар мен кенiштер құрылысында iстейтiн адамдарға (кен құтқару бөлiмдерiнiң жеке құрамына қоса), жеңiлдiк шартпен тағайындалатын зейнетақыға құқық беретiн күнтiзбелi есептелген жұмыс iстеген әрбiр жыл үшiн, сондай-ақ еркектер үшiн 20 жылдан, әйелдер үшiн 15 жылдан артық күнтiзбелi есептелген жұмыс iстеген әрбiр толық жыл үшiн зейнетақы мөлшерi есепке алынатын орташа айлық жалақының 1,5 процентiне өсiрiлетiн болып белгiленсiн.
Бұл орайда есепке алынатын орташа айлық жалақы процентiне шағып есептелген жасына байланысты зейнетақы мөлшерi осы аталған жалақыдан аспауға тиiс.
2. Зейнетақы тағайындаған немесе қайта есептелген кезде ең төменгi жалақыны он есе мөлшерiнен аспайтын орташа жалақы сомасы есепке алынсын, керi шегiнiстi шкала арқылы оған шек қойылмайтын болсын.
3. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi "Қазақ ССР-iнде азаматтарды зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақ ССР Жоғарғы Кеңесiнiң ведомостары, 1991 ж., N 25, 328-бап) жобасын жаңадан сайланған Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қарауына енгiзсiн.
4. Осы Жарлықтың Заң күшi бар және ол жаңадан сайланған
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесi "Қазақ ССР-iнде азаматтарды
зейнетақымен қамсыздандыру туралы" "Қазақ ССР Заңына өзгертулер
мен толықтырулар енгiзу туралы" Заңын қабылдағанға дейiн
қолданылады.
5. Жарлық 1994 жылғы 1 наурыздан бастап күшiне енедi
Қазақстан Республикасының
Президентi