О пpавовом pегулиpовании отдельных вопpосов pазгосудаpствления и пpиватизации
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 20 маpта 1994 г. N 1609. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В целях правового урегулирования отдельных вопросов разгосударствления и приватизации и на основании Закона Республики Казахстан "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" постановляю:
1. Государственную регистрацию хозяйственных товариществ, акционерных обществ, компаний производить в Центральном бюро по регистрации хозяйственных товариществ, акционерных обществ и компаний при Министерстве финансов Республики Казахстан и его отделениях в областях, гг. Алматы и Ленинске.
Для регистрации учредители представляют учредительные документы и иные материалы, предусмотренные Положением о регистрации хозяйственных товариществ, акционерных обществ и компаний, утвержденным Министерством финансов Республики Казахстан и Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу.
Данные государственной регистрации в 10-дневный срок сообщаются в Центральное бюро по регистрации хозяйственных товариществ, акционерных обществ и компаний при Министерстве финансов Республики Казахстан для ведения единого государственного реестра.
Решение о регистрации или об отказе в регистрации товарищества, акционерного общества, компании выносится не позднее 15 дней с момента обращения участников (учредителей) товарищества.
2. Установить, что государственной акционерной компанией является компания, государственный пакет акций которой составляет 51 и более процентов. Компания, государственный пакет акций которой составляет менее 51 процента, а также компания, не имеющая государственного пакета акций, но в управлении которой участвует государство посредством "золотой акции", является акционерной компанией с участием государства.
Порядок формирования государственных акционерных компаний и акционерных компаний с участием государства, а также порядок назначения их руководства определяются Положением, утвержденным Кабинетом Министров Республики Казахстан.
3. Определить, что в акционерных обществах и компаниях учредители могут вводить "золотую акцию", не участвующую в формировании уставного капитала и получении дивидендов. Владелец "золотой акции" участвует в управлении акционерным обществом, компанией через право "вето" на решения общего собрания, правления и наблюдательного совета по вопросам, определенным в Положении "О золотой акции", утвержденном Кабинетом Министров Республики Казахстан.

Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң жекелеген мәселелерiн құқықтық реттеу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 20 наурыздағы N 1609 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң жекелеген мәселелерiн құқықтық реттеу мақсатында және "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiктер беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы Z933600_ негiзiнде қаулы етемiн:
1. Шаруашылық жүргiзушi субъектiлер ретiнде шаруашылық серiктестiктерiн, акционерлiк қоғамдарды, компанияларды мемлекеттiк тiркеу Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Шаруашылық серiктестiктерiн, акционерлiк қоғамдар мен компанияларды тiркеу жөнiндегi орталық бюрода және оның облыстардағы, Алматы және Ленинск қалаларындағы бөлiмшелерiнде жүзеге асырылсын.
Тiркеу үшiн құрылтайшылар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi бекiткен Шаруашылық серiктестiктерiн, акционерлiк қоғамдар мен компанияларды тiркеу туралы Ережеде көзделген құрылтай құжаттарын және өзге де материалдарды ұсынуға тиiс.
Мемлекеттiк тiркеудiң деректерi 10 күн мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Шаруашылық серiктестiктерiн, акционерлiк қоғамдар мен компанияларды тiркеу жөнiндегi Орталық бюроға бiрыңғай мемлекеттiк реестр жүргiзу үшiн хабарланады.
Серiктестiктi, акционерлiк қоғамды, компанияны тiркеу туралы немесе тiркеуден бас тарту туралы шешiм серiктестiкке қатысушылар (құрылтайшылар) өтiнiш айтқан сәттен бастап 15 күннен кешiктiрмей шығарылады.
2. Акцияларының мемлекеттiк пакетi 51 процент және одан да көп болатын компания мемлекеттiк акционерлiк компания болып табылады деп белгiленсiн. Акцияларының мемлекеттiк пакетi 51 проценттен кем болатын компания, сондай-ақ акциялардың мемлекеттiк пакетi жоқ, бiрақ өзiн басқаруға мемлекет "алтын акция" арқылы қатысатын компания мемлекет қатысатын акционерлiк компания болып табылады.
Мемлекеттiк акционерлiк компаниялар мен мемлекет қатысатын акционерлiк компаниялар құру тәртiбi, сондай-ақ олардың басшылығын тағайындау тәртiбi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткен Ережемен белгiленедi.
3. Акционерлiк қоғамдар мен компанияларда құрылтайшылар жарғылық капиталды қалыптастыруға және дивидендтер алуға қатыспайтын "алтын акция" енгiзе алады деп белгiленсiн. "Алтын акция" иесi акционерлiк қоғамды, компанияны басқаруға Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткен "Алтын акция туралы" Ережеде белгiленген мәселелер бойынша жалпы жиналыстың, басқарманың және байқаушы кеңестiң шешiмдерiне "вето" құқы арқылы қатысады.

4. Установить, что к инвестиционным приватизационным фондам применяются нормы, регулирующие правовой статус акционерных обществ и компаний. Особенности деятельности инвестиционных приватизационных фондов устанавливаются соответствующим Положением о них.
Инвестиционный приватизационный фонд является акционерным обществом открытого типа, осуществляющим свою деятельность путем привлечения приватизационных инвестиционных купонов населения и денежных средств за счет эмиссии собственных акций, инвестирования средств в ценные бумаги других эмитентов и торговли ценными бумагами.
Операции с приватизационными инвестиционными купонами инвестиционный приватизационный фонд вправе осуществлять только при наличии государственной лицензии, выдаваемой в соответствии с Положением о порядке лицензирования деятельности инвестиционных приватизационных фондов, утвержденным Кабинетом Министров Республики Казахстан.
5. Кабинету Министров Республики Казахстан внести на рассмотрение вновь избранного Верховного Совета Республики Казахстан предложения о соответствующих изменениях в действующее законодательство.
6. Настоящий Указ имеет силу Закона и действует до внесения соответствующих изменений и дополнений в Закон Казахской ССР "О хозяйственных товариществах и акционерных обществах".
7. Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан

4. Инвестициялық жекешелендiру қорларына акционерлiк қоғамдар мен компаниялардың құқықтық мәртебесiн реттейтiн нормалар қолданылады деп белгiленсiн. Инвестициялық жекешелендiру қорлары қызметiнiң ерекшелiктерi олар туралы тиiстi Ережемен белгiленедi.
Инвестициялық жекешелендiру қоры өз қызметiн халықтың инвестициялық жекешелендiру купондарын және өз акцияларын эмиссиялау, қаражатты басқа эмитенттердiң бағалы қағаздарға инвестициялау және бағалы қағаздармен сауда жасау есебiнен ақшалай қаражатты тарту жолымен жүзеге асыратын ашық үлгiдегi акционерлiк қоғам болып табылады.
Инвестициялық жекешелендiру купондарымен операцияларды Инвестициялық жекешелендiру қоры тек Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткен Инвестициялық жекешелендiру қорларының қызметiн лицензиялаудың тәртiбi туралы Ережеге сәйкес берiлетiн мемлекеттiк лицензия бар болған жағдайда ғана жүзеге асыра алады.
5. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жаңадан сайланған Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қарауына қолданылып отырған заңға тиiстi өзгерiстер енгiзу туралы ұсыныс енгiзсiн. 6. Осы Жарлықтың Заң күшi бар және "Шаруашылық серiктестiктерi мен акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақ КСР Заңына тиiстi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлгенге дейiн қолданылады. 7. Жарлық күшiне жарияланған күнiнен бастап енедi. Қазақстан Республикасының Президентi