О дополнительных меpах по повышению уpовня матеpиального и социального обеспечения судей судов Республики Казахстан
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 18 апpеля 1994 г. N 1670. Утратил силу - Законом РК от 25 декабря 2000 г. N 132 ~Z000132.
В целях повышения уровня работы судов, обеспечения социальных и материальных гарантий независимости судей, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 декабря 1993 г. "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Должностные оклады председателям Конституционного Суда, Верховного Суда, Высшего арбитражного суда Республики Казахстан установить на уровне должностного оклада заместителя Премьер-министра Республики Казахстан.
Должностные оклады судей Конституционного Суда, Верховного Суда, Высшего арбитражного суда, нижестоящих и военных судов устанавливаются в процентном отношении соответственно к должностным окладам председателей Конституционного Суда, Верховного Суда и Высшего арбитражного суда Республики Казахстан согласно приложению.
2. Судьям судов Республики Казахстан ежегодно представляются оплачиваемые отпуска продолжительностью 30 календарных дней с оплатой стоимости проезда к месту отдыха и обратно. ( льгота )
3. Судьям, переводимым по службе из одного региона республики в другой, и членам их семей расходы по переезду оплачиваются в полном объеме произведенных затрат;
судьи по предъявлении служебного удостоверения имеют право бесплатного проезда на всех видах общественного транспорта - городского и местного сообщения, кроме такси;
при направлении в служебные командировки они имеют право на внеочередное приобретение проездных билетов и размещение в гостиницах.
4. Исполнительные органы государственной власти обязаны не позднее шести месяцев после назначения судьи либо в случае необходимости улучшения его жилищных условий предоставить ему во внеочередном порядке благоустроенное жилое помещение.
По истечении 10 лет работы на судейской должности жилая площадь передается судье в его собственность безвозмездно.
С согласия судьи вместо предоставления жилого помещения ему выдается беспроцентная ссуда на приобретение или строительство жилья, которая погашается за счет средств республиканского бюджета при условии, если данное лицо в качестве судьи проработало не менее 10 календарных лет.
5. Жизнь и здоровье судей подлежат обязательному государственному страхованию за счет средств республиканского бюджета.
Органы государственного страхования выплачивают страховую сумму:
а) в случае гибели (смерти) судьи в период работы либо после увольнения с должности, если она наступила в связи с исполнением судьей служебных обязанностей или общественного долга, - наследникам умершего равной пятилетнему должностному окладу;
б) при причинении судье в связи с исполнением служебных обязанностей или общественного долга увечья или повреждения здоровья, исключающих дальнейшую возможность заниматься профессиональной деятельностью, - судье равной трехлетнему должностному окладу.
Ущерб, причиненный имуществу судьи в связи с исполнением им служебных обязанностей или общественного долга, возмещается за счет средств республиканского бюджета в полном объеме.
Если в результате полученного увечья или иного повреждения здоровья судья будет лишен возможности заниматься профессиональной деятельностью, ему органы социальной защиты населения ежемесячно выплачивают компенсацию, равную разнице между его заработной платой и назначенной пенсией без зачета выплат, полученных по государственному страхованию.

Қазақстан Республикасы соттары судьяларының материалдық және әлеуметтiк қамсыздандыру деңгейiн көтеру жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 18 сәуiр N 1670. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2000.12.25. N 132 Заңымен. ~Z000132
Соттардың жұмыс деңгейiн көтеру, судьялар тәуелсiздiгiнiң әлеуметтiк және материалдық кепiлдiктерiн қамтамасыз ету мақсатында; "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына Z933600_ сәйкес қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты, Жоғарғы Соты, Жоғары төрелiк соты төрағаларының лауазымдық жалақысы Қазақстан Республикасы Премьер-министрi орынбасарының лауазымдық жалақысы деңгейiнде белгiленсiн.
Конституциялық Сот, Жоғарғы Сот, Жоғары төрелiк сот, төменгi және әскери соттар судьяларының лауазымдық жалақысы проценттiк қатынаста тиiсiнше Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты, Жоғарғы Соты және Жоғарғы төрелiк соты төрағаларының лауазымдық жалақысына қосымшаға сәйкес белгiленедi.
2. Қазақстан Республикасы соттарының судьяларына жыл сайын демалыс орнына бару және қайту жолының құны төленiп ұзақтығы 30 күнтiзбелiк күн ақылы демалыс берiледi.
3. Республиканың бiр аймағынан қызмет бабымен басқа аймағына ауыстырылған судьялар мен олардың отбасы мүшелерiне қоныс аудару жөнiндегi шығыны жұмсалған шығын көлемiнде толығымен төленедi;
судьялар қызмет куәлiгiн көрсеткен соң таксиден басқа қоғамдық көлiктiң барлық түрiнде - қалалық және жергiлiктi қатынас көлiктерiнде тегiн жүруге құқығы бар;
қызмет бабымен iссапарға жiберiлгенде олар жол жүру билеттерiн кезектен тыс сатып алуға және қонақ үйлерде орналасуға құқығы бар.
4. Судья тағайындалған соң 6 айдан кешiктiрмей немесе оның тұрғын үй жағдайын жақсарту қажет болған ретте атқарушы мемлекеттiк өкiмет органдары оған кезектен тыс тәртiп бойынша жайлы тұрғын үй-жай беруге мiндеттi.
Судьялық лауазымда 10 жыл жұмыс iстегеннен кейiн тұрғын алаң судьяның меншiгiне өтемсiз берiледi.
Судьяның келiсуiмен тұрғын алаң орнына оған тұрғын үй сатып алуына немесе салуына арналып процентсiз несие берiледi, егер әлгi адам кемiнде 10 күнтiзбелiк жыл судья болып жұмыс атқарған жағдайда, бұл несие республикалық бюджеттiң қаржысы есебiнен өтеледi.
5. Судьялардың өмiрi мен денсаулығы республикалық бюджет қаржысы есебiнен мiндеттi мемлекеттiк сақтандыруға жатады.
Мемлекеттiк сақтандыру органдары:
а) судья қызмет iстеп жүргенде немесе ол қызметiнен босағаннан кейiн қаза тапса (қайтыс болса), мұның өзi судьяның қызметтiк мiндетiн немесе қоғамдық парызын орындауға байланысты болса, қайтыс болған кiсiнiң мұрагерлерiне бес жылдық лауазымдық жалақыға тең мөлшерде:
ә) қызметтiк мiндетiн немесе қоғамдық парызын өтеуге байланысты судьяға бұдан былай оның кәсiби қызметпен шұғылдануына мүмкiндiк бермейтiндей зақым немесе зиян келтiрiлген жағдайда судьяға үш жылдық лауазымдық жалақыға тең мөлшерде сақтандыру сомасын төлейдi.
Судьяның қызметтiк мiндетiн немесе қоғамдық парызын өтеуге байланысты оның мүлкiне келтiрiлген залал республикалық бюджет қаржысы есебiнен толық көлемде өтеледi.
Егер зақымдануы немесе денсаулығына келтiрiлген басқа да зиянның салдарынан судья кәсiби қызметпен айналысу мүмкiндiгiнен айырылатын болса, оған халықты әлеуметтiк қорғау органдары ай сайын оның айлықақысы мен мемлекеттiк сақтандыру бойынша алынған төлемдердi есептемей тағайындалған зейнетақының арасындағы айырмаға тең мөлшерде өтемақы төлейдi.

6. Каждый судья имеет право на отставку по собственному желанию независимо от возраста или может быть уволен в отставку по состоянию здоровья, препятствующего осуществлению им судейских обязанностей.
Он может быть уволен от должности в связи с вступившим в законную силу обвинительным приговором в отношении него или при совершении порочащего проступка, препятствующего дальнейшему осуществлению им своих обязанностей.
Пребывающему в отставке судье, имеющему стаж работы в должности судьи не менее 20 лет, выплачивается пенсия в размере 70 процентов месячного денежного содержания по последней судебной должности.
Пребывающему в отставке судье, имеющему стаж работы в должности судьи от 10 до 20 лет, выплачивается пенсия в размере 60 процентов.
При увольнении судьи в связи с вступившим в законную силу обвинительным приговором или совершением порочащего проступка, препятствующего дальнейшему осуществлению им своих обязанностей, пенсия выплачивается на общих основаниях.
7. Кабинету Министров Республики Казахстан в месячный срок
принять меры по реализации положений настоящего Указа.
8. Настоящий Указ имеет силу Закона и действует до принятия
соответствующих изменений и дополнений в законодательство,
регулирующее деятельность судебных органов Республики Казахстан.
9. Указ вступает в силу с момента его опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Приложение
к Указу Президента Республики
Казахстан
от 18 апреля 1994 г. N 1670
РАЗМЕРЫ
должностных окладов судей судов Республики
Казахстан
----------------------------------------------------------------------
Наименование должностей судей              Размеры должностных окладов
в процентном отношении к
должностному окладу
председателей Конституционного
Суда, Верховного Суда,
Высшего арбитражного суда
-----------------------------------------------------------------------
Первый заместитель Председателя:
Верховного Суда, Высшего Арбитражного
Суда; заместитель Председателя
Конституционного Суда                                   95
Заместитель Председателя: Верховного
Суда, Высшего арбитражного суда, председатель
Военной коллегии Верховного Суда                        90
Секретарь Конституционного Суда,
секретарь Пленума                                       87
Член Суда                                               85
Председатель областного, Алматинского
городского судов и Военного суда войск
на территории Республики Казахстан                      85
Заместитель председателя областного,
Алматинского городского и Военного суда войск           80
Член областного, Алматинского городского
и Военного суда войск                                   75
Председатель Ленинского городского суда                 80
Член Ленинского городского суда                         75
Судьи районных (городских) и военных
судов гарнизонов:

6. Әрбiр судьяның жасына қарамай өз қалауы бойына орнынан түсуге құқығы бар немесе оның судьялық мiндетiн атқаруға бөгет боларлықтай денсаулық жайына байланысты орнынан түсiрiлуi мүмкiн.
Ол өзi жөнiндегi айыптау үкiмiнiң заңды күшiне енуiне байланысты немесе бұдан былай өзiнiң мiндеттерiн орындауына кедергi болатын терiс қылық жасаған жағдайда қызметтен босатылуы мүмкiн.
Судьялық лауазымда кемiнде 20 жыл жұмыс iстеп орнынан түскен судьяға соңғы судьялық қызметтегi айлық ақшалай үлесiнiң 70 процентi мөлшерiнде зейнетақы төленедi.
Судьялық лауазымда 10 жылдан 20 жылға дейiн жұмыс iстеп орнынан түскен судьяға 60 процент мөлшерiнде зейнетақы төленедi.
Судья айыптау үкiмi заңды күшiне енуiне немесе бұдан былай өзiнiң мiндеттерiн орындауына кедергi келтiретiн терiс қылық жасауына байланысты босатылған жағдайда зейнетақы жалпы негiздерде төленедi.
7. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi осы Жарлықтың
ережелерiн жүзеге асыру жөнiнде бiр ай мерзiм iшiнде шаралар
қолданатын болсын.
8. Осы Жарлық Заң күшiне ие және Қазақстан Республикасы
сот органдары судьяларының қызметiн реттейтiн заңдарға тиiстi
өзгерiстер мен толықтырулар қабылданғанға дейiн қолданылады.
9. Жарлық жарияланған сәтiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1994 жылғы 18 сәуiр
N 1670 Жарлығына
Қосымша
Қазақстан Республикасының соттары судьяларының
лауазымдық жалақыларының
Мөлшерi
--------------------------------------------------------------------
Судьялардың лауазымдық атауы             ! Конституциялық Сот,
! Жоғарғы Сот, Жоғары төре
! лiк сот төрағаларының
! лауазымдық жалақысына
! процент есебiмен алғанда
! ғы лауазымдық жалақы
! мөлшерi
--------------------------------------------------------------------
Жоғарғы Сот, Жоғары төрелiк сот Төрағасының
бiрiншi орынбасары; Конституциялық Сот
Төрағасының орынбасары                                  95
Жоғары Сот, Жоғары төрелiк сот төрағасының
орынбасары, Жоғарғы Сот Әскери алқасының
төрағасы                                                90
Конституциялық Сот хатшысы, Пленум
хатшысы                                                 87
Сот мүшесi                                              85
Облыстық, Алматы қалалық соттарының және
Қазақстан Республикасының аумағындағы әскерлердiң
Әскери сотының төрағасы                                 85
Облыстық, Алматы қалалық соттары мен
әскерлердiң Әскери соты төрағасының орынбасары          80
Облыстық, Алматы қалалық соттары мен
әскерлердiң Әскери сотының мүшесi                       75
Ленинск қалалық сотының төрағасы                        80
Ленинск қалалық сотының мүшесi                          75
Аудандық (қалалық) және гарнизондардың
әскери соттарының судьялары:

Председатель                                          70-75
Заместитель председателя                              65-70
Судья                                                 60-65
Судья по административному и исполнительному
производству                                             55

Төраға                                                  70-75
Төраға орынбасары                                       65-70
Судьялар                                                60-65
Әкiмшiлiк және атқару iсi жөнiндегi
судья                                                   55