О Высшем консультативном совете по науке и технике Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 6 декабря 1994 г. N 1979. Утратил силу - Указом Президента РК от 16 июля 1996 г. N 3067
В целях формирования государственной научно-технической политики, разработки предложений и рекомендаций по подготовке и реализации государственных и международных программ и проектов постановляю:
1. Образовать при Президенте Республики Казахстан Высший консультативный совет по науке и технике Республики Казахстан.
2. Утвердить Положение о Высшем консультативном совете по науке и технике Республики Казахстан (прилагается).
3. Утвердить состав Высшего консультативного совета по науке и технике Республики Казахстан (прилагается).
4. Возложить обеспечение деятельности Высшего консультативного совета по науке и технике Республики Казахстан на Аппарат Кабинета Министров Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 4 - в редакции Указа Президента Республики Казахстан от 7 апреля 1995 г., N 2176.
5. Настоящий Указ вступает в силу с момента опубликования.
Президент Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента Республики Казахстан от 6 декабря 1994 г. N 1979
Положение
о Высшем консультативном совете по науке
и технике Республики Казахстан
Общие положения
1. Высший консультативный совет по науке и технике Республики Казахстан (в дальнейшем Совет) образован в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке и государственной научно-технической политике Республики Казахстан" для определения основных направлений государственной научно-технической политики на перспективу, исходя из задач социально-экономического развития Республики Казахстан.
2. Совет является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан и возглавляется Председателем. Председатель Совета имеет двух заместителей. <*>
Сноска. Пункт - в редакции Указа Президента Республики Казахстан от 5 октября 1995 г. N 2492.
3. Состав Совета утверждается Президентом Республики Казахстан.
4. Совет осуществляет свою деятельность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
Основные задачи Совета

Қазақстан Республикасының Ғылым және техника жөнiндегi жоғары консультативтiк кеңесi туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 6 желтоқсан N 1979. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996.07.16. N 3067 жарлығымен.
Мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясатты қалыптастыру, мемлекеттiк және халықаралық бағдарламалар мен жобаларды дайындау және жүзеге асыру жөнiнде ұсыныстар мен ұсынымдар әзiрлеу мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Президентi жанынан Қазақстан Республикасының Ғылым және техника жөнiндегi жоғары консультативтiк кеңесi құрылсын.
2. Кеңес Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы кеңесшi-консультативтiк орган болып табылады және оны Төраға басқарады. Кеңес төрағасының екi орынбасары болады. <*>
Ескерту. 2-шi тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң
1995.10.05. N 2492 жарлығымен.
3. Қазақстан Республикасының Ғылым және техника жөнiндегi
жоғары консультативтiк кеңесiнiң құрамы бекiтiлсiн /қоса берiлiп
отыр/.
4. Қазақстан Республикасының Ғылым және техника жөнiндегi
жоғары консультативтiк кеңесiнiң қызметiн қамтамасыз ету Қазақстан
Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Аппаратына жүктелсiн.
<*>
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң
1995.04.07. N 2176 Жарлығымен.
5. Осы Жарлық жарияланған сәтiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1994 жылғы 6 желтоқсандағы
N 1979 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ғылым және техника
жөнiндегi жоғары консультативтiк кеңесi туралы
ЕРЕЖЕ
Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ғылым және техника жөнiндегi жоғары консультативтiк кеңесi /бұдан былай Кеңес/ Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуы мәселелерiн басшылыққа алып, мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясаттың негiзгi бағыттарын анықтау үшiн "Қазақстан Республикасының ғылыми және мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылған.
2. Кеңес Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы кеңесшi-консультативтiк орган болып табылады. Кеңестi Төраға басқарады, оның үш орынбасары, оның iшiнде басқа жұмыстан бос, мәртебесi жөнiнен Қазақстан Республикасының Министрiне теңестiрiлген бiр орынбасары және 7 адамнан тұратын аппараты болады. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерiс енгiзiлген - ҚР Президентiнiң
1995.04.07. N 2176 Жарлығымен.
3. Кеңестiң құрамын Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.
4. Кеңес өзiнiң қызметiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары мен осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Кеңестiң негiзгi мiндеттерi

5. Основными задачами Совета являются:
подготовка обобщенной аналитической информации и рекомендаций для формирования единой государственной научно-технической политики;
определение основных приоритетов научно-технического прогресса в Республике Казахстан с учетом обеспечения необходимого взаимодействия структурной, инвестиционной и научно-технической политики;
определение мер по совершенствованию системы государственной поддержки инновационной деятельности, фундаментальных, поисковых и важнейших прикладных исследований;
разработка предложений и рекомендаций по усилению социальной защиты работников научных организаций и учреждений, охраны научной интеллектуальной и промышленной собственности;
осуществление взаимодействия с Советом безопасности Республики Казахстан и Кабинетом Министров Республики Казахстан по вопросам формирования и реализации государственной научно-технической политики;
определение приоритетных направлений конверсии, разработка мер по эффективному использованию научно-технического потенциала оборонных отраслей промышленности в гражданских целях;
разработка предложений по развитию и повышению эффективности межгосударственных и международных научно-технических связей Республики Казахстан, созданию важнейших научно-технических объектов с участием зарубежных фирм, международных организаций;
анализ состояния и разработка предложений по совершенствованию подготовки, переподготовки и аттестации научных и научно-педагогических кадров.
Полномочия и регламент работы Совета
6. Совет вправе:
вносить предложения Президенту Республики Казахстан и в Кабинет Министров Республики Казахстан по вопросам формирования и реализации государственной научно-технической политики для принятия соответствующих решений;
создавать рабочие группы и комиссии для изучения и выработки предложений по решению проблем государственной научно-технической политики;
по поручению Президента Республики Казахстан осуществлять иные полномочия.
Председатель Совета осуществляет общее руководство деятельностью Совета, планирует его работу и определяет мероприятия, направленные на повышение качества и эффективности принимаемых решений.
7. Итоги работы Совета оформляются в виде заключений, рекомендаций и предложений.
8. Подготовку материалов и проекты соответствующих документов Совета осуществляют министерства и ведомства Республики Казахстан по поручению Совета.
9. Оплата труда экспертов, ученых и специалистов, привлекаемых к работе Совета, производится из средств государственного бюджета Республики Казахстан, выделяемых на финансирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.

5. Кеңестiң негiзгi мiндеттерi:
бiрыңғай мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясатты қалыптастыру үшiн қорытылған талдау ақпараты мен ұсынымдар дайындау;
құрылымдық, инвестициялық және ғылыми-техникалық саясаттың қажеттi өзара iс-әрекетiн қамтамасыз етудi еске ала отырып, Қазақстан Республикасында ғылыми-техникалық прогрестiң негiзгi басымдықтарын анықтау;
инновациялық қызметке, iргелi iздестiру және аса маңызды қолданбалы зерттеулерге мемлекеттiк қолдау көрсету жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi шараларды белгiлеу;
ғылыми ұйымдар мен мекемелердiң қызметкерлерiн әлеуметтiк қорғауды, ғылыми интеллектуалдық және өнеркәсiптiк меншiктi сақтауды күшейту жөнiндегi ұсыныстар мен ұсынымдар әзiрлеу;
мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясатты қалыптастыру мен жүзеге асыру мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының Қауiпсiздiк кеңесiмен және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiмен өзара iс-қимылды жүзеге асыру;
конверсияның басым бағыттарын анықтау, қорғаныс өнеркәсiбi салаларының ғылыми-техникалық әлеуетiн азаматтық мақсатта тиiмдi пайдалану жөнiндегi шараларды әзiрлеу;
Қазақстан Республикасының мемлекетаралық және халықаралық ғылыми-техникалық байланыстарын дамыту және тиiмдiлiгiн арттыру, шет ел фирмаларының, халықаралық ұйымдардың қатысуымен аса маңызды ғылыми-техникалық объектiлер құру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу;
ғылыми және ғылыми-педагог кадрлар даярлаудың, қайта даярлау мен аттестациялаудың жайына талдау жасау және бұларды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу.
Кеңестiң өкiлеттiгi және жұмыс регламентi
6. Кеңес:
Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне тиiстi шешiмдер қабылдау үшiн мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясатты қалыптастыру мен жүзеге асыру мәселелерi бойынша ұсыныстар енгiзуге;
мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясат проблемаларын зерделеу және оларды шешу жөнiндегi ұсыныстарды талдап жасау үшiн жұмыс топтары мен комиссиялар құруға;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсыруы бойынша басқа да өкiлеттiктi жүзеге асыруға құқылы.
Кеңестiң төрағасы Кеңес қызметiне жалпы басшылықты жүзеге асырады, оның жұмысын жоспарлайды және қабылданатын шешiмдердiң сапасы мен тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған шараларды белгiлейдi.
7. Кеңес жұмысының қорытындылары тұжырымдар, ұсынымдар, ұсыныстар түрiнде ресiмделедi.
8. Кеңестiң материалдарын және тиiстi құжаттарының жобаларын Кеңестiң тапсыруы бойынша Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары дайындайды.
9. Кеңестiң жұмысына тартылатын сарапшылардың, ғылымдар мен мамандардың еңбегiне ақы төлеу Қазақстан Республикасы мемлекеттiк бюджетiнiң ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруға бөлiнетiн қаржысынан жүргiзiледi.

10. Член Совета имеет право:
запрашивать и получать от министерств, государственных комитетов и ведомств, предприятий и организаций Республики Казахстан необходимые материалы и документы;
вносить по своей инициативе предложения, рекомендации и проекты соответствующих решений на рассмотрение Совета;
выезжать в командировки по вопросам деятельности Совета с сохранением заработной платы по месту основной работы;
вносить особое мнение по вопросам, принятым большинством членов Совета. Особое мнение отражается в протоколе заседания Совета.
11. Члены Совета обязаны:
участвовать в подготовке и обсуждении вопросов, вносимых на рассмотрение Совета;
выполнять поручения Председателя Совета, периодически отчитываться о своей работе.
12. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие.
Заседание Совета правомочно, если на нем присутствует не менее 2/3 членов от утвержденного списочного состава Совета. Решения принимаются открытым голосованием простым большинством голосов.
13. Обеспечение деятельности Совета осуществляется Аппаратом Кабинета Министров Республики Казахстан.
Утвержден
Указом Президента Республики Казахстан от 6 декабря 1994 г. N 1979
Состав
Высшего консультативного совета
по науке и технике
Республики Казахстан
<*>
Сноска. В состав внесены изменения Указом Президента
Республики Казахстан от 7 апреля 1995 г. N 2176.
Председатель Совета
Метте В.Л.              - Заместитель Премьер-министра
Заместители Председателя Совета:
Джолдасбеков У.А.       - председатель Комитета по науке,
образованию и новым технологиям
Верховного Совета Республики Казахстан,
академик (по согласованию)
Серикбаев А.С.          - кандидат физико-математических наук
(освобожденный)
Сагадиев К.А.           - президент Национальной академии наук
Республики Казахстан
<*>
Члены Совета:
Абдулгафаров С.Е.       - президент научно-технического
объединения "Прибор-Алматроникс",
кандидат физико-математических наук
Адекенов С.М.           - заведующий лабораторией Института
органического синтеза и углехимии
Национальной академии наук, доктор
химических наук
Алияров Б.К.            - директор института энергетики Министерства
энергетики и угольной промышленности,
доктор технических наук,
член-корреспондент Национальной академии
наук
Балабеков О.С.          - президент акционерного общества
"КазНИИхимпроект", доктор химических
наук
Васильев А.Б.           - заведующий Отделом научно-технического
прогресса Управления Делами Кабинета
Министров Республики Казахстан, кандидат
физико-математических наук
Есырев О.В.             - первый заместитель Министра образования,
доктор биологических наук, профессор
Исмаилов Б.И.           - заведующий лабораторией Казахского
научно-исследовательского института
онкологии и радиологии, доктор медицинских
наук
Калиев Г.А.             - президент Казахской академии
сельскохозяйственных наук, академик
Казсельхозакадемии
Каюпов М.А.             - заведующий лабораторией Института
горного дела Национальной академии наук,
доктор технических наук
Клец А.Н.               - генеральный директор Государственного
научно-производственного объединения
промышленной экологии "Казмеханобр",
кандидат технических наук
Медеубеков К.У.         - директор Казахского
научно-исследовательского технологического
института овцеводства, академик
Казсельхозакадемии
Муратов И.              - начальник управления Государственной
холдинговой компании "Казмунайгаз",
доктор геолого-минералогических наук
Рахимбаев И.Р.          - научный руководитель Национального
центра по биотехнологии, доктор
биологических наук
Сабденов О.С.           - председатель Комитета по экономической
реформе Верховного Совета Республики
Казахстан, доктор экономических наук
(по согласованию)
Сагадиев К.А.           - президент Национальной академии наук,
академик
Сарыпбеков Ж.           - декан факультета электронно-вычислительной
техники Национального технического
университета, доктор технических наук,
профессор
Соломкин А.П.           - директор Казахского
научно-исследовательского технологического
института эксплуатации и ремонта
сельскохозяйственной техники, доктор
технических наук
Ушаков Н.Н.             - директор Восточного
научно-исследовательского института
цветных металлов, кандидат технических
наук
Фрезоргер А.Д.          - ректор Павлодарского государственного
технического университета, доктор
технических наук, профессор
Школьник В.С.           - Министр науки и новых технологий,
доктор физико-математических наук

10. Кеңес мүшелерiнiң:
Қазақстан Республикасының министрлiктерiнен, мемлекеттiк комитеттерiнен, ведомстволарынан, кәсiпорындарынан және ұйымдарынан қажеттi материалдар мен құжаттарды сұратып алуға;
өз бастамашылығы бойынша Кеңестiң қарауына ұсыныстар, ұсынымдар және тиiстi шешiмдердiң жобаларын енгiзуге;
негiзгi жұмыс орнындағы айлықақысын сақтай отырып Кеңестiң қызметi мәселелерi бойынша iссапарға шығуға;
Кеңес мүшелерiнiң көпшiлiгi қабылдаған мәселелер жөнiнде
ерекше пiкiрiн енгiзуге құқығы бар. Ерекше пiкiр Кеңес мәжiлiсiнiң
хаттамасында бейнеленедi.
11. Кеңес мүшелерi:
Кеңестiң қарауына енгiзiлетiн мәселелердi дайындау мен талқылауға
қатысуға;
Кеңес төрағасының тапсырмаларын орындауға, өз жұмысы туралы
мезгiл-мезгiл есеп берiп отыруға мiндеттi.
12. Кеңестiң мәжiлiстерi қажет болуына қарай, бiрақ кемiнде
жарты жылда бiр рет өткiзiледi.
Егер Кеңестiң бекiтiлген құрамының кемiнде 2/3 мүшесi
қатысып отырса, Кеңестiң мәжiлiсi құқылы деп танылады. Шешiм ашық
дауыс беру жолымен жай көпшiлiк дауыспен қабылданады.
13. Кеңестiң қызметiн қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң Аппараты жүзеге асырады.
<*>
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң
1995.04.07. N 2176 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1994 жылғы 6 желтоқсандағы
N 1979 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ғылым және техника
жөнiндегi жоғары консультативтiк кеңесiнiң
ҚҰРАМЫ
Кеңестiң төрағасы
Метте В.Л.               - Премьер-министрдiң орынбасары
Кеңес төрағасының орынбасарлары:
Сағадиев К.Ә.            - Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым
академиясының президентi
<*>
Жолдасбеков Ө.А.         - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң
Ғылым, бiлiм беру және жаңа технологиялар
жөнiндегi комитетiнiң төрағасы, академик
/келiсiм бойынша/
Серiкбаев А.             - физика-математика ғылымының кандидаты
/басқа жұмыстан бос/
Кеңес мүшелерi
Әбдiлғафаров С.Е.        - "Прибор-Алматроникс" ғылыми техникалық
бiрлестiктiң президентi, физика-математика
ғылымының кандидаты
Әдiкенов С.М.            - Ұлттық ғылым академиясының органикалық
синтез және көмiр химиясы институтының
зертхана меңгерушiсi, химия ғылымының
докторы
Әлияров Б.К.             - Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi
Энергетика институтының директоры, техника
ғылымының докторы, Ұлттық ғылым
академиясының корреспондент мүшесi
Балабеков О.С.           - "КазхимжобалауҒЗИ" акционерлiк қоғамының
президентi, химия ғылымының докторы
Васильев А.Б.            - Қазақстан Республикасы Министрлер
Кабинетiнiң Iс Басқармасы Ғылыми техникалық
прогресс бөлiмiнiң меңгерушiсi,
физика-математика ғылымының кандидаты
Есырев О.В.              - Бiлiм министрiнiң бiрiншi орынбасары,
биология ғылымының докторы, профессор
Ысмайылов Б.И.            - Қазақ онкология және радиология
ғылыми-зерттеу институтының зертхана
меңгерушiсi, медицина ғылымының докторы
Қалиев Ғ.Ә.              - Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясының
президентi, Қазауылшаракадемиясының
академигi
Каюпов М.А.              - Ұлттық ғылым академиясының Тау-кен iсi
институтының зертхана меңгерушiсi, техника
ғылымының докторы
Клец А.И.                - "Казмеханобр" өнеркәсiп экологиясы
мемлекеттiк Ғылыми-өндiрiс бiрлестiгiнiң
бас директоры
Медеубеков Қ.Ұ.          - Қазақ қой шаруашылығы технологиялық
ғылыми-зерттеу институтының директоры,
Қазауылшаракадемиясының академигi
Мұратов И.               - "Қазмұнайгаз" мемлекеттiк холдинг
компаниясының басқарма бастығы,
геология-минералогия ғылымының докторы
Рахымбаев И.Р.           - Биотехнология жөнiндегi ұлттық орталықтың
ғылыми жетекшiсi, биология ғылымының докторы
Сәбденов О.С.            - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң
Экономикалық реформа жөнiндегi комитетiнiң
төрағасы, экономика ғылымының докторы
/келiсiмi бойынша/
Сағадиев К.Ә.            - Ұлттық ғылым академиясының президентi,
академик
Сарыпбеков Ж.            - Ұлттық техника университетiнiң электронды
есептеу техникасы факультетiнiң деканы,
техника ғылымының докторы, профессор
Соломкин А.П.            - Қазақ ауыл шаруашылық техникасын
пайдалану және жөндеу ғылыми-зерттеу
технология институтының директоры, техника
ғылымының докторы
Ушаков Н.Н.              - Шығыс түстi металдар ғылыми-зерттеу
институтының директоры, техника ғылымының
кандидаты
Фрезоргер А.Д.           - Павлодар мемлекеттiк техника университетiнiң
ректоры, техника ғылымының докторы, профессор
Школьников В.С.          - Ғылым және жаңа технологиялар министрi,
физика-математика ғылымының докторы
Ескерту. Кеңес құрамына Сағадиев енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң
1995.04.07. N 2176 Жарлығымен.