О Государственном аттестационном комитете Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 1 марта 1995 г. N 2068. Утратил силу - Указом Президента РК от 26 мая 1997 г. N 3531 ~U973531.
В целях совершенствования деятельности системы аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, присуждения ученых степеней и присвоения ученых званий, а также обеспечения независимой экспертизы научных и технических программ и проектов постановляю:
1. Преобразовать Высшую аттестационную комиссию при Кабинете Министров Республики Казахстан в Государственный аттестационный комитет Республики Казахстан (ГАК Республики Казахстан).
2. Определить основными задачами Государственного аттестационного комитета Республики Казахстан:
проведение единой государственной политики, осуществления контроля и координации деятельности соответствующих министерств и ведомств, научных учреждений и высших учебных заведений в области аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации;
участие в формировании научного потенциала Республики Казахстан;
анализ тенденций и перспектив развития науки, техники, образования и культуры; <*>
Сноска. Абзац пятый исключен - Указом Президента РК от 11 марта 1996 г. N 2895 U962895_ .
3. Предоставить ГАК Республики Казахстан в пределах возложенных на него функций принимать решения, обязательные для исполнения министерствами, государственными комитетами, ведомствами, научными учреждениями, высшим учебными заведениями, предприятиями и организациями.
4. Установить, что ГАК Республики Казахстан принимает окончательные решения по присуждению ученых степеней и присвоению ученых званий от имени государства.
5. Кабинету Министров Республики Казахстан:
установить для работников центрального аппарата ГАК Республики Казахстан, имеющих ученые степени и звания, надбавки в размере до 50 процентов от соответствующих должностных окладов;
решить вопросы численности, финансового и материально-технического обеспечения ГАК Республики Казахстан;
утвердить Положение о ГАК Республики Казахстан.
6. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 17 мая 1992 г. N 784 " О Высшей аттестационной комиссии при Кабинете Министров Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 18, ст. 302).
7. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк аттестациялық комитетi туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң ЖАРЛЫҒЫ 1995 жылғы 1 наурыз N 2068. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997.05.26. N 3531 жарлығымен. ~U973531
Бiлiктiлiгi жоғары ғылыми және ғылыми педагогикалық кадрларды аттестациялау, ғылыми дәрежелер беру мен ғылыми атақтар беру жүйесi қызметiн жетiлдiру, сондай-ақ ғылыми және техникалық бағдарламалар мен жобаларды тәуелсiз сараптауды қамтамасыз ету мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Жоғары аттестациялық комиссия Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк аттестациялық комитетi /Қазақстан Республикасының МАК-i/ болып қайта құрылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк аттестациялық комитетiнiң негiзгi мiндеттерi:
бiлiктiлiгi жоғары ғылыми және ғылыми педагогикалық кадрларды аттестациялау саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясат жүргiзу, тиiстi министрлiктер мен ведомстволардың, ғылыми мекемелер мен жоғары оқу орындарының қызметiне бақылау жасау мен оны үйлестiрудi жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының ғылыми әлеуетiн қалыптастыруға қатысу;
ғылымның, техниканың, бiлiм мен мәдениеттiң даму тенденциялары мен перспективаларына талдау жасау;
Ескерту. 2-тармақтың 5 абзацы алынып тасталды - ҚР Президентiнiң 1996.03.11. N 2895 қаулысымен .
3. Қазақстан Республикасының МАК-iне өзiне жүктелген функциялар шегiнде министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, ведомстволар, ғылыми мекемелер, жоғары оқу орындары, кәсiпорындар мен ұйымдар орындауға мiндеттi шешiмдер қабылдау құқы берiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының МАК-i ғылыми дәрежелер беру мен ғылыми атақтар беру жөнiнде мемлекет атынан түпкiлiктi шешiмдер қабылдайтын болып белгiленсiн.
5. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
Қазақстан Республикасының МАК-i орталық аппаратының ғылыми дәрежелерi мен атақтары бар қызметкерлерi үшiн тиiстi лауазымдық екбекақыларының 50 процентiне дейiнгi мөлшерде үстемелер белгiленсiн;
Қазақстан Республикасы МАК-iнiң адам саны, оны қаржы және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету мәселелерiн шешсiн;
Қазақстан Республикасының МАК-i туралы Ереженi бекiтсiн.
6. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Жоғары аттестациялық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1992 жылғы 17 мамырдағы N 784 Жарлығының /Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1992 ж., N 18, 302-бап/ күшi жойылған деп танылсын.
7. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi