О Дорожном фонде
Указ Президента Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. N 2701 имеющий силу Закона. Утратил силу - Законом РК от 17 декабря 1998 г. N 324 ~Z980324.
В соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1995 г. "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" издаю настоящий Указ.
Статья 1. Назначение Дорожного фонда
1. На территории Республики Казахстан автомобильные дороги общего пользования по своему назначению делятся на республиканские и местные. Порядок отнесения автомобильных дорог по их значимости устанавливается Правительством Республики Казахстан.
2. Финансирование затрат, связанных с содержанием, ремонтом, реконструкцией и строительством автомобильных дорог общего пользования, а также сооружений на них, осуществляется за счет специального фонда - Дорожного фонда.
3. Средства Дорожного фонда зачисляются в республиканский, областные дорожные фонды и дорожный фонд города Алматы.
4. Средства Дорожного фонда имеют целевое назначение и не
подлежат изъятию или расходованию на нужды, не связанные с
содержанием и развитием автомобильных дорог общего пользования.
Порядок использования средств из республиканского Дорожного фонда
определяет Правительство Республики Казахстан, областных дорожных
фондов и дорожного фонда города Алматы - акимы областей и города Алматы.
Сноска. В статью 1 внесены изменения - Законом РК от 8 июня 1998 г.
N 231
Z980231_
.
Статья 2. Источники образования Дорожного фонда
Источниками образования Дорожного фонда служат:
отчисления пользователей автомобильных дорог;
плата за въезд, выезд и транзитный проезд по территории
Республики Казахстан;
сбор с бензина и дизельного топлива;
плата за проезд по платным государственным автомобильным
дорогам.
прочие поступления, включающие в себя:
плату за размещение в полосе отвода автомобильных дорог объектов
сервиса и рекламы; плату за проезд по территории Республики Казахстан тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств, превышающих допустимые нагрузки и габариты; плату за выполнение перевозок иностранными перевозчиками с территории Республики Казахстан; средства, взысканные в счет возмещения причиненного дорожному хозяйству ущерба за нарушение Правил пользования автомобильными дорогами и дорожными
сооружениями. Плата, включенная в состав прочих поступлений, взимается по
ставкам, устанавливаемым Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 2 внесены изменения - Законом РК от 8 июня 1998 г.
N 231
Z980231_
.

Жол қоры туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2701 Заң күшi бар жарлығы. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасының 1998.12.17. N 324 Заңымен.
"Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының Z933600_ 1-бабына сәйкес осы ЖАРЛЫҚТЫ ШЫҒАРАМЫН:
1-бап. Жол қорының мақсаты
1. Қазақстан Республикасының аумағында жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдары өздерiнiң маңызына қарай республикалық және жергiлiктi болып бөлiнедi, Автомобиль жолдарын олардың маңызына қарай саралау тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
2. Жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарын, сондай-ақ ондағы ғимараттарды ұстау, жөндеу, қайта жаңарту және салуға байланысты шығындарды қаржыландыру арнаулы қор - Жол қоры есебiнен жүзеге асырылады.
3. Жол қорының қаражаты республикалық, облыстық жол қорларына
және Алматы қаласының жол қорына есептеледi.
4. Жол қорының қаражаты нысаналы жұмсалады әрi оны өндiрiп
алуға немесе жалпы пайдалануға автомобиль жолдарын ұстау мен
дамытуға қатысы жоқ мұқтаждарға жұмсауға болмайды. Республикалық жол
қорының қаражатын пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының
Үкiметi, облыстық жол қорлары мен Алматы қаласы жол қорының қаражатын
пайдалану тәртiбiн - облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi
айқындайды.
ЕСКЕРТУ. 1-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1998.06.08.
N 231 Заңымен.
Z980231_
2-бап. Жол қорының құралу көздерi
Жол қорын құраушы көздер мыналар болып табылады:
автомобиль жолдарын пайдаланушылар жасайтын аударымдар;
Қазақстан Республикасының аумағына келгенi, кеткенi және жүрiп
өткенi үшiн алынатын төлем;
бензиннен және дизель отынынан алынатын алым;
ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдарымен жүргенi үшiн алынатын
төлем.
мыналарды қамтитын басқа да түсiмдер:
сервис және жарнама объектiлерiн автомобиль жолдарының бұрылыс жиегiне орналастыру үшiн төленетiн ақы; рұқсат етiлген салмақ пен көлемнен асатын ауыр салмақты және iрi көлемдi көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өткенi үшiн төленетiн ақы; Қазақстан Республикасы аумағынан шетелдiк жүк тасымалдаушылардың жүктер тасымалдағаны үшiн төленетiн ақы; автомобиль жолдары мен жол құрылыстарын пайдалану ережелерiн бұзғаны үшiн жол шаруашылығына келтiрiлген залалды өтеу есебiне өндiрiп алынған қаражат. Басқа түсiмдер құрамына енгiзiлген ақы Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген ставкалар бойынша өндiрiп алынады.
ЕСКЕРТУ. 2-бап өзгертiлдi және толықтырылды - Қазақстан
Республикасының 1998.06.08. N 231 Заңымен. Z980231_

Статья 3. Отчисления пользователей автомобильных дорог
1. Плательщиками ежемесячных отчислений пользователей
автомобильных дорог в Дорожный фонд являются юридические лица.
2. Базой исчисления платежей является совокупный годовой доход.
3. Отчисления пользователей автомобильных дорог подлежат уплате по
ставке 0,1 процента от совокупного годового дохода юридических лиц (за
исключением доходов от государственных ценных бумаг) независимо от вида
деятельности.
4. Для целей настоящей статьи термин "совокупный годовой доход"
применяется в понятии, определенном в налоговом законодательстве.
5. От уплаты отчислений пользователей автомобильных дорог
освобождаются следующие юридические лица:
Добровольное общество инвалидов Республики Казахстан, Казахское
общество слепых, Казахское общество глухих, Центр социальной адаптации и трудовой реабилитации детей и подростков с нарушениями умственного и физического развития, Общество Красного Полумесяца и Красного Креста Республики Казахстан, а также производственные организации,являющиеся собственностью этих обществ и полностью созданные за счет их средств, Казахская республиканская организация ветеранов войны в Афганистане (без
производственных организаций), кроме доходов от торгово-посреднической
деятельности, производства и реализации подакцизных товаров,
Республиканское общество женщин-инвалидов, имеющих на иждивении детей,
"Бибi-Ана";
Национальный Банк Республики Казахстан;
некоммерческие организации - от уставной деятельности, кроме
предпринимательской;
международные организации, перечень которых определяется
Правительством Республики Казахстан;
производственные организации, занимающиеся производством товаров (работ, услуг), в которых инвалиды составляют не менее 50 процентов от общего числа их работников.
Сноска. Статья 3 - в редакции Закона РК от 8 июня 1998 г. N 231 Z980231_ .
Статья 4. Плата за въезд, выезд и транзитный проезд
по территории Республики Казахстан
1. Плата за въезд, выезд и транзитный проезд по территории
Республики казахстан производится юридическими и физическими лицами,
осуществляющими международную перевозку.
2. Порядок исчисления и размер платы за въезд, выезд и
транзитный проезд по территории республики устанавливается
Правительством Республики Казахстан.
Статья 5. Сбор с бензина и дизельного топлива
1. Плательщиками сбора с бензина и дизельного топлива являются
юридические и физические лица:
осуществляющие покупку бензина и дизельного топлива, произведенного
на территории Республики Казахстан, у их производителей;
передающие давальческое сырье для производства бензина и
дизельного топлива на территории Республики Казахстан;
импортирующие бензин и дизельное топливо на территорию
Республики Казахстан.

3-бап. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары
1. Заңды тұлғалар Жол қорына автомобиль жолдарын пайдаланушылардың қаржысын ай сайын аударып отыратын төлеушiлер болып табылады.
2.Төлемдердi есептеу негiзi жылдық жиынтық табыс болып табылады.
3. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударатын қаржысы қызмет түрiне қарамастан заңды тұлғалардың жылдық жиынтық табысының (мемлекеттiк бағалы қағаздардан алынатын кiрiстi қоспағанда) 0,1 процент ставкасы бойынша төленуге тиiс.
4. Осы баптың мақсаты үшiн "жиынтық жылдық табыс" терминi салық заңдарында белгiленген ұғымда қолданылады.
5. Автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударатын қаржы төлеуден мынадай заңды тұлғалар босатылады:
Қазақстан Республикасының мүгедектер ерiктi қоғамы, Қазақ зағиптар қоғамы, Қазақ мылқаулар қоғамы, Ақыл-ойы мен дене дамуында кемiстiгi бар балалар мен жасөспiрiмдердi әлеуметтiк бейiмдеу және еңбекпен оңалту орталығы, Қазақстан Республикасының Қызыл Жарты ай және Қызыл Крест қоғамы, сондай-ақ осы қоғамдардың меншiгi болып табылатын және толығымен олардың қаражаты есебiнен құрылған өндiрiстiк ұйымдар, Ауғанстандағы соғыс ардагерлерiнiң Қазақ Республикалық ұйымы (өндiрiстiк ұйымдарсыз), сауда-делдалдық қызметтен, акциздеуге жататын тауарларды өндiру мен сатудан алынған табыстардан басқалары, асырауында балалары бар мүгедек әйелдердiң "Бибi-Ана" Республикалық қоғамы;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi;
коммерциялық емес ұйымдар - кәсiпкерлiк қызметтi қоспағанда, жарғылық қызметтен;
тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн халықаралық ұйымдар;
қызметкерлерiнiң жалпы санының кемiнде 50 процентiн мүгедектер құрайтын, тауарлар өндiрумен (жұмыс орындаумен, қызмет көрсетумен) айналысатын өндiрiстiк ұйымдар.
ЕСКЕРТУ. 3-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының
1998.06.08. N 231 Заңымен. Z980231_
4-бап. Қазақстан Республикасы аумағында келгенi,
кеткенi және жүрiп өткенi үшiн төлем
1. Қазақстан Республикасы аумағында келгенi, кеткенi және жүрiп өткенi үшiн төлемдi халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар төлейдi.
2. Республиканың аумағында келгенi, кеткенi және жүрiп өткенi үшiн төлемдi есептеу тәртiбi мен оның мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
5-бап. Бензиннен және дизель отынынан алынатын алым
1. Бензиннен және дизель отынынан алынатын алымды төлеушiлер:
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген бензин мен дизель отынын оларды өндiрушiлерден сатып алуды жүзеге асыратын;
бензин мен дизель отынын Қазақстан Республикасының аумағында өндiру үшiн алыс-берiс шикiзатын беретiн;
бензин мен дизель отынын Қазақстан Республикасының аумағында
импорттайтын заңды және жеке тұлғалар болып табылады.

2. Сбор с бензина и дизельного топлива удерживается:
производителем - при их отпуске покупателям;
органами таможенной службы - при их ввозе на территорию Республики
Казахстан.
3. При производстве бензина и дизельного топлива из давальческого
сырья сбор удерживается на момент их передачи.
4. Сбор с бензина и дизельного топлива уплачивается в тенге.
5. Ставки сбора с 1 января 1999 года устанавливаются Законом о
республиканском бюджете на соответствующий год.
6. Ставки на 1998 год, порядок и условия исчисления и уплаты в
Дорожный фонд сбора с производимого в Республике и ввозимого в Республику
бензина и дизельного топлива устанавливаются Правительством Республики
Казахстан.
Сноска. Статья 5 - в редакции Закона РК от 8 июня 1998 г. N 231
Z980231_
.
Статья 6. Плата за проезд по платным государственным
автомобильным дорогам
1. Плательщиками являются водители транспортных средств при въезде на платные государственные автомобильные дороги.
2. Ставки, порядок и условия исчисления платы за проезд по платным государственным автомобильным дорогам устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 7. Распределение средств Дорожного фонда
1. В республиканский Дорожный фонд зачисляются 50 процентов отчислений пользователей автомобильных дорог, плата за въезд, выезд и транзитный проезд по территории Республики Казахстан, 100 процентов сбора с бензина и дизельного топлива. 30 процентов сбора с бензина и дизельного топлива из республиканского Дорожного фонда подлежат обязательному перечислению в областные дорожные фонды и дорожный фонд города Алматы.
2. В областные дорожные фонды зачисляются 50 процентов отчислений пользователей автомобильных дорог.
3. Плата за проезд по платным государственным автомобильным дорогам и прочие поступления, указанные в статье 2 настоящего Указа, зачисляются в республиканский или областные дорожные фонды в зависимости от значимости автомобильных дорог.";
4. Средства республиканского и областных дорожных фондов аккумулируются на текущих счетах органов Казначейства.
5. Из республиканского Дорожного фонда могут выделяться дотации в областные дорожные фонды для выравнивания уровня развития сети автомобильных дорог общего пользования.
6. В дорожный фонд города Алматы зачисляются 50 процентов платежей, кроме сборов с бензина и дизельного топлива, поступающих в республиканский Дорожный фонд от плательщиков, зарегистрированных в установленном законом порядке в городе Алматы.
7. Областные маслихаты могут выделять дополнительные средства на развитие республиканских автомобильных дорог.
Сноска. В статью 7 внесены изменения - Законом РК от 8 июня 1998 г. N 231 Z980231_ .

2. Бензин мен дизель отынынан алынатын алымдарды:
оларды сатып алушыларға босатқан кезде - өндiрушi;
оларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелген кезде кеден
қызметiнiң органдары ұстап қалады.
3. Бензин мен дизель отыны алыс-берiс шикiзатынан өндiрiлген
кезде алым олардың берiлу сәтiнде ұсталады.
4. Бензин мен дизель отынынан алынатын алым теңгемен төленедi.
5. Алым ставкалары 1999 жылғы 1 қаңтардан бастап тиiстi жылға
арналған республикалық бюджет туралы Заңмен белгiленедi.
6. Республикада өндiрiлетiн және Республикаға әкелiнетiн бензин
мен дизель отынынан алынатын алымның 1998 жылға арналған ставкаларын,
оларды есептеудiң және Жол қорына төлеудiң тәртiбi мен шарттарын
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
ЕСКЕРТУ. 5-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының
1998.06.08. N 231 Заңымен.
Z980231_
6-бап. Ақылы мемлекеттiк автомобиль
жолдарымен жүргенi үшiн төлем
1. Ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдарында жүрген ретте көлiк
құралдарын жүргiзушiлер төлеушi болып табылады.
2. Ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдарымен жүргенi үшiн төлемнiң ставкаларын, есептеу тәртiбi мен шарттарын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
7-бап. Жол қорының қаражатын бөлу
1. Автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымының 50 процентi, Қазақстан Республикасының аумағына келгенi, кеткенi және жүрiп өткенi үшiн төлем, бензин мен дизель отынынан алынатын алымның 100 процентi. Бензин мен дизель отынынан алынатын алымның 30 процентi республикалық Жол қорынан облыстық жол қорлары мен Алматы қаласының жол қорына мiндеттi түрде аударылуға тиiс.
2. Автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымының 50 процентi облыстық жол қорына аударылады.
3. Ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдарымен жүргенi үшiн төленетiн ақы мен осы Жарлықтың 2-бабында аталған басқа да түсiмдер автомобиль жолдарының маңыздылығына қарай республикалық немесе облыстық жол қорларына есептеледi.
4. Республикалық және облыстық жол қорларының қаражаттары Қазынашылық органдарының ағымдағы шоттарында жинақталады.
5. Жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдары желiсiнiң даму деңгейiн теңестiру үшiн республикалық жол қорынан облыстық жол қорларына демеуқаржы бөлiнуi мүмкiн.
6. Алматы қаласының жол қорына бензин мен дизель отынынан алынатын алымдарды қоспағанда, Алматы қаласында заңда белгiленген тәртiппен тiркелген төлеушiлерден республикалық Жол қорына түсетiн төлемдердiң 50 процентi есептеледi.
7. Облыстық Мәслихаттар республикалық автомобиль жолдарын дамытуға қосымша қаражат бөле алады.
ЕСКЕРТУ. 7-бап өзгертiлдi және толықтырылды - Қазақстан
Республикасының 1998.06.08. N 231 Заңымен. Z980231_

Статья 8. Ответственность плательщиков Дорожных фондов
1. Ответственность за правильность исчисления и своевременность
уплаты в Дорожный фонд возлагается на плательщика.
Ответственность за удержание, полноту и своевременность
перечисления сбора с бензина и дизельного топлива в Дорожный фонд
возлагается на производителей.
2. Своевременно неуплаченные суммы платежей в Дорожный фонд, в том
числе текущие платежи, взыскиваются с плательщиков с начислениями пени в
размере 1,2 кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, в день уплаты этих сумм за каждый день просрочки (включая день оплаты).
3. Банки и другие организации, выполняющие отдельные виды банковских операций, обязаны во вторую очередь, после первоочередных платежей, установленных законодательством, исполнять платежные поручения плательщиков на уплату платежей в Дорожный фонд с их расчетных или других счетов. В таком же порядке исполнять инкассовые поручения (распоряжения) уполномоченных органов на взыскание с плательщиков сумм платежей в Дорожный фонд и пени, не внесенных в установленные сроки,а также выдавать органам, осуществляющим контроль за внесением средств в Дорожный фонд, справки об остатках и движении денежных средств на счетах юридических лиц по вопросам, связанным с платежами в Дорожный фонд.
За несвоевременное зачисление поступающих от плательщиков средств в дорожные фонды на специальные счета банки несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
4. Контроль за полнотой, правильностью и своевременностью внесения средств в Дорожный фонд осуществляется органами налоговой службы.
Сноска. В статью 8 внесены изменения - Законом РК от 8 июня 1998 г. N 231 Z980231_ .
Статья 9. О мерах по реализации и о порядке вступления
в силу настоящего Указа
1. Правительству Республики Казахстан до 1 января 1996 года:
привести решения Правительства Республики Казахстан в соответствие с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О Дорожном фонде";
обеспечить пересмотр и отмену министерствами, государственными комитетами, иными центральными исполнительными органами Республики Казахстан их нормативных актов и инструкций, противоречащих настоящему Указу.
2. Признать утратившими силу:
Закон Республики Казахстан от 19 декабря 1991 г. "О дорожном фонде" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1991 г., N 52, ст. 633; 1992 г., N 13-14, ст. 343; 1993 г., N 1, ст. 17);
постановление Верховного Совета Республики Казахстан от 19 декабря 1991 г. "О введение в действие Закона Республики Казахстан "О дорожном фонде" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1991 г., N 52, ст. 634).

8-бап. Жол қорларына төлеушiлердiң
жауапкершiлiгi
1. Жол қорына төлемнiң дұрыс есептелуi және уақыты төленуi үшiн жауапкершiлiк төлеушiге жүктеледi.
Жол қорына бензин мен дизель отынынан алынатын алымдардың ұсталуы, толықтығы және уақтылы аударылуы үшiн жауапкершiлiк өндiрушiлерге жүктеледi.
2. Жол қорына мерзiмiнде төленбеген төлемдердiң сомалары, соның iшiнде ағымдағы төлемдер төлеушiлерден әрбiр өткiзiлiп алынған күн үшiн (төлеу күнiн қоса) Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi сол сомаларды төлейтiн күнге белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасының 1,2 еселенген мөлшерiнде өсiм есептеле отырып өндiрiлiп алынады.
3. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн орындайтын басқа ұйымдар заңдарда белгiленген бiрiншi кезектi төлемдерден кейiн төлеушiлердiң жол қорына төлемдерiн төлеуге төлемдiк тапсырмаларын олардың есеп айырысу және басқа шоттарынан екiншi кезекте орындауға мiндеттi. Жол қорына төлемдердiң және белгiленген мерзiмде енгiзiлмеген өсiмдерiнiң сомасын төлеушiлерден өндiрiп алуға инкассалық тапсырмалар (өкiмдер) осындай тәртiппен орындалады, сондай-ақ Жол қорына қаражат енгiзiлуiн бақылауды жүзеге асыратын органдарға Жол қорына төленетiн төлемдерге байланысты мәселелер бойынша заңды тұлғалардың шоттарындағы ақша қаражатының қалдықтары мен қозғалысы туралы анықтама беруге мiндеттi.
Жол қорларына төлеушiлердiң арнайы шоттарына келiп түскен қаражатының уақтылы салынбағаны үшiн банктер қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауап бередi.
4. Жол қорына қаражаттың толық, дұрыс және уақтылы енгiзiлуiне бақылау жасауды салық қызметi органдары жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 8-бап өзгертiлдi және толықтырылды - Қазақстан
Республикасының 1998.06.08. N 231 Заңымен. Z980231_
9-бап. Осы Жарлықты жүзеге асыру шаралары туралы
және күшiне енгiзу тәртiбi туралы
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi 1996 жылғы 1 қаңтарға дейiн:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiн "Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына сәйкес келтiрсiн;
Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң, өзге де орталық атқарушы органдарының осы Жарлыққа қайшы келетiн нормативтiк актiлерi мен нұсқаулықтарының қайта қаралуын, күштерiнiң жойылуын қамтамасыз етсiн.
2. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Жол қоры туралы" 1991 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1991 ж., N 52, 633-құжат; 1992 ж., N 13-14, 343-құжат; 1993 ж., N 1,17-құжат);
"Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңын күшiне енгiзу
туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1991 жылғы 19
желтоқсандағы қаулысы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң
Жаршысы, 1991 ж., N 52, 634-құжат).

3. Настоящий Указ вступает в силу с 1 января 1996 года.
Президент Республики Казахстан

3. Осы Жарлық 1996 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi