О комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан
УКАЗ Президента Республики Казахстан от 3 июня 1996 г. N 3009. Утратил силу - Указом Президента РК от 22 апреля 1997 г. N 3470 ~U973470.
Постановляю:
1. Утвердить:
1) Положение о Комиссии по правам человека при Президенте
Республики Казахстан (прилагается);
2) состав Комиссии по правам человека при Президенте Республики
Казахстан (прилагается).
2. Признать утратившим силу Указ Президента Республики
Казахстан от 12 февраля 1994 года N 1567 "Об образовании
Республиканской комиссии по правам человека" (САПП Республики
Казахстан, 1994 г., N9, ст.89).
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента Республики
Казахстан
от 3 июня 1996 г. N 3009
П О Л О Ж Е Н И Е
о Комиссии по правам человека при Президенте
Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Комиссия по правам человека при Президенте Республики Казахстан (далее Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Главе государства.
2. Основными задачами Комиссии являются:
1) содействие Президенту Республики Казахстан в обеспечении его конституционного статуса гаранта соблюдения прав и свобод человека и гражданина;
2) выработка предложений по совершенствованию законодательства и правоприменительной практики в области обеспечения и соблюдения прав и свобод человека и гражданина;
3) подготовка предложений по обеспечению Республикой Казахстан покровительства в отношении своих граждан, находящихся за пределами ее территории, защите их прав и свобод;
4) подготовка аналитических и экспертно-рекомендательных заключений и предложений по международно-правовым актам в области прав человека, затрагивающим интересы Республики Казахстан.
3. Комиссия руководствуется в своей деятельности Конституцией и законами Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, распоряжениями Государственного секретаря Республики Казахстан, Положением об Администрации Президента Республики Казахстан и настоящим Положением.
II.Компетенция Комиссии
4. Комиссия:
1) рассматривает направленные Президенту Республики Казахстан или непосредственно в Комиссию обращения граждан и организаций о нарушениях прав и свобод человека;
2) изучает направленные в ее адрес местными представительными и исполнительными органами материалы об обращениях граждан и организаций по вопросам соблюдения прав и свобод человека, а также соответствующие публикации в средствах массовой информации;

Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Адам құқығы жөнiндегi комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 3 маусым N 3009. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінiң 1997.04.22. N 3470 жарлығымен. ~U973470
Қаулы етемiн:
1. Мыналар бекiтiлсiн:
1) Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Адам құқығы
жөнiндегi комиссия туралы ереже (қоса берiлiп отыр);
2) Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Адам құқығы
жөнiндегi комиссияның құрамы (қоса берiлiп отыр).
2. "Адам құқығы жөнiндегi республикалық комиссия құру туралы"
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 12 ақпандағы N 1567
Жарлығының күшi жойылған деп танылсын (Қазақстан Республикасының
ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 9, 89-құжат).
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 3 маусымдағы
N 3009 Жарлығымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Адам
құқығы жөнiндегi комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Адам құқығы жөнiндегi комиссия (бұдан былай - Комиссия) Мемлекет басшысының жанындағы косультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
2. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасының Президентiне адамның және азаматтың құқығы мен бостандықтарының сақталуының кепiлi ретiндегi өзiнiң конституциялық мәртебесiн қамтамасыз етуiне жәрдемдесу;
2) адамның және азаматтың құқығы мен бостандығының қамтамасыз етiлуi және сақталуы саласында заңдар мен құқық қолдану практикасын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
3) Қазақстан Республикасының аумағынан сырт жерлерде жүрген өзiнiң азаматтарына қатысты қамқоршылығын, олардың құқығы мен бостандығының қорғалуын қамтамасыз ету жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
4) Қазақстан Республикасының мүдделерiн қозғайтын адам құқығы саласындағы халықаралық-құқықтық актiлер жөнiнде талдау және сараптау-ұсыныстық қорытындылар мен ұсыныстар әзiрлеу болып табылады.
3. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi туралы ереженi және осы Ереженi басшылыққа алады.
II. Комиссияның құзыретi
4. Комиссия:
1) адам құқығы мен бостандығының бұзылғаны туралы Қазақстан Республикасының Президентiне немесе тiкелей Комиссияға азаматтар мен ұйымдар жолдаған өтiнiштердi қарайды;
2) жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар адам құқығы мен бостандығының сақталуы мәселелерi жөнiндегi азаматтар мен ұйымдардың өтiнiштерi туралы өз атына жолдаған материалдарды, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы тиiстi жарияланымдарды зерделейдi;

3) составляет специальные и ежегодные доклады о соблюдении прав человека и представляет их Президенту Республики Казахстан;
4) анализирует текущее законодательство, вносит предложения по приведению его в соответствие с международно-правовыми актами о правах и свободах человека, признанными Республикой Казахстан, участвует в разработке проектов законодательных актов, затрагивающих вопросы прав и свобод человека;
5) принимает участие в работе международных организаций по правам человека;
6) оказывает организационно-методическую, информационную и иную помощь должностным лицам аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы республики, в ведение которых находятся вопросы прав человека.
5. В целях реализации установленной настоящим положением компетенции Комиссия вправе запрашивать от органов и должностных лиц сведения, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенных на Комиссию задач.
6. Решениями Комиссии являются рекомендации и заключения, принимаемые на заседаниях Комиссии и доводимые до сведения Президента Республики Казахстан.
Рекомендации и заключения принимаются большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии.
III. Состав и организация работы Комиссии
7. Комиссия состоит из председателя, заместителей председателя, секретаря и членов Комиссии, утверждаемых президентом Республики Казахстан.
8. Председатель осуществляет общее руководство комиссией и ее Секретариатом, дает поручения членам Комиссии, подписывает решения и документы Комиссии, выступает от ее имени с официальными заявлениями, участвует в совещаниях, касающихся прав и свобод человека, вносит предложения Президенту Республики Казахстан по составу и организации работы Комиссии.
9. Заседания Комиссии созываются ее председателем не менее одного раза в квартал. Заседания Комиссии правомочны при наличии не менее половины от общего числа ее членов.
10. При Комиссии создается на общественных началах Экспертный совет из представителей научных учреждений и правозащитных организаций. Состав Совета утверждается на заседании Комиссии. Руководство деятельностью Совета осуществляет один из заместителей председателя Комиссии.
11. Первый заместитель председателя - заведующий Секретариатом Комиссии осуществляет организацию: работы с обращениями граждан; подготовки докладов и ежегодных отчетов Президенту Республики Казахстан о состоянии дел в области прав человека в стране; разработки планов, программ и других документов, организующих деятельность Комиссии; взаимодействия с заинтересованными государственными органами.
В его обязанности также входит:
исполнение обязанностей председателя Комиссии в его отсутствие; курирование деятельности Экспертного совета и должностных лиц аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы республики, в ведение которых находятся вопросы прав человека; персональная ответственность за выполнение возложенных на Секретариат Комиссии задач; распределение обязанностей между работниками Секретариата Комиссии, обеспечение надлежащей исполнительской и трудовой дисциплины; внесение предложений о назначении на должности и освобождении от должностей работников Секретариата Комиссии.

3) адам құқығының сақталуы туралы арнаулы әрi жыл сайынғы баяндамалар әзiрлеп, оларды Қазақстан Республикасының Президентiне тапсырады;
4) ағымдағы заңдарды саралап отырады, оны Қазақстан Республикасы таныған адам құқығы мен бостандығы туралы халықаралық-құқықтық актiлерге сәйкес келтiру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi, адам құқығы мен бостандығы мәселелерiн қозғайтын заң актiлерiн әзiрлеуге қатысады;
5) адам құқығы жөнiндегi халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысады;
6) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен Республика астанасы әкiмдерi аппараттарының адам құқығы мәселелерiн қарайтын лауазымды адамдарына ұйымдық-әдiстемелiк, ақпараттық және өзге де көмек көрсетедi.
5. Осы Ережемен белгiленген құзыретiн жүзеге асыру мақсатында Комиссия органдар мен лауазымды адамдардан Комиссияға жүктелген мiндеттердi орындауға қажет мәлiметтер, құжаттар мен материалдар сұратып алдыруға хақылы.
6. Комиссияның отырыстарында қабылданып, Қазақстан Республикасы Президентiнiң назарына жеткiзiлетiн ұсыныстар мен қорытындылар Комиссияның шешiмдерi болып табылады.
Ұсыныстар мен қорытындылар отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен қабылданады.
III. Комиссияның құрамы және оның жұмысын ұйымдастыру
7. Комиссия Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн төрағадан, төрағаның орынбасарларынан, хатшыдан және Комиссия мүшелерiнен тұрады.
8. Төраға Комиссияға және оның Хатшылығына жалпы басшылықты жүзеге асырады, Комиссия мүшелерiне тапсырмалар бередi Комиссияның шешiмдерi мен құжаттарына қол қояды, оның атына ресми мәлiмдемелер жасайды, адам құқығы мен бостандығына қатысты кеңестерге қатысады, Комиссияның құрамы мен оның жұмысын ұйымдастыру жөнiнде Қазақстан Республикасының Президентi ұсыныстар енгiзедi.
9. Комиссияның отырыстарын оның төрағасы тоқсан сайын кемiнде бiр рет шақырады. Комиссияның отырыстары оның мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде жартысынан астамы қатысқанда құқықты болады.
10. Комиссияның жанынан қоғамдық негiзде ғылыми мекемелер мен құқық қорғау ұйымдары өкiлдерiнен Сараптау кеңесi құрылады. Кеңестiң құрамы Комиссияның отырысында бекiтiледi. Кеңестiң қызметiне басшылықта Комиссия төрағасы орынбасарларының бiрi жүзеге асырады.
11. Төрағаның бiрiншi орынбасары - Комиссия Хатшылығының меңгерушiсi: азаматтардың өтiнiштерiмен жұмысты; елдегi адам құқығы саласындағы iстердiң жай-күйi туралы Қазақстан Республикасының Президентiне баяндамалар мен жыл сайынғы есептердi әзiрлеудi; Комиссияның қызметiн ұйымдастыратын жоспарлар, бағдарламалар мен басқа да құжаттар дайындауды; мүдделi мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимылды ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Оның мiндетiне сонымен бiрге:
Комиссияның төрағасы болмаған жағдайда оның мiндеттерiн атқару; Сараптау кеңесi мен облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен Республика астанасы әкiмдерi аппараттарының адам құқығы мәселелерiн қарайтын лауазымды адамдарының қызметiне жетекшiлiк ету; Комиссияның Хатшылығына жүктелген мiндеттердiң орындалуы үшiн дербес жауапкершiлiк; Комиссия Хатшылығының қызметкерлерi арасында мiндеттер бөлу, тиiстi атқару және еңбек тәртiбiн қамтамасыз ету; Комиссия Хатшылығы қызметкерлерiн қызметке тағайындау мен қызметiнен босату туралы ұсыныстар енгiзу кiредi.

12. Заместитель председателя Комиссии осуществляет организацию: разработки концепций, методологии, влияющих на формирование государственной политики в области прав человека; экспертно-аналитической работы с законопроектами и международными правовыми актами в области прав человека; взаимодействия с общественными правозащитными организациями; сотрудничества с международными правозащитными институтами, средствами массовой информации; работы семинаров, совещаний, конференций и просветительской деятельности в области прав человека.
13. Секретарь Комиссии - заместитель заведующего Секретариатом Комиссии совместно с консультантами и экспертами осуществляет реализацию направлений деятельности Комиссии в соответствии со своими функциональными обязанностями, установленными Положением об Администрации Президента Республики Казахстан и настоящим Положением; организует заседания комиссии и Экспертного совета, обеспечивает членов Комиссии и Совета необходимыми материалами, ведет протоколы заседаний и другую документацию Комиссии; поддерживает связи с членами Комиссии и Совета, информирует их о намечаемых мероприятиях и поручениях председателя Комиссии;
осуществляет контроль за рассмотрением рекомендаций и запросов
Комиссии, направленных в адрес государственных и общественных
организаций и должностных лиц.
14. Членам Комиссии выдаются служебные удостоверения
установленного образца.
15. Для проведения экспертно-аналитических исследований
Комиссия вправе привлекать специалистов на договорной основе.
Утвержден
Указом Президента Республики
Казахстан
от 3 июня 1996 г. N 3009
С О С Т А В
Комиссии по правам человека при Президенте
Республики Казахстан
Есимов Ахметжан Смагулович    - Государственный секретарь Республики
Казахстан, председатель Комиссии
Бусурманов Жумабек Дюсешевич  - заведующий Секретариатом Комиссии,
первый заместитель председателя
Комиссии
Рогов Игорь Иванович          - помощник Президента Республики
Казахстан, заместитель председателя
Комиссии
Байкадамов Болат Кенжекешевич - заместитель заведующего Секретариатом
Комиссии, секретарь Комиссии
Члены Комиссии:
Гаркавец Александр Николаевич - руководитель украинского
национально-культурного центра
Головков Михаил Николаевич    - депутат Мажилиса Парламента (по
согласованию)
Дедерер Александр Федорович   - председатель Совета немцев Казахстана
Жумабаев Ермек Жианшинович    - депутат Сената Парламента (по
согласованию)
Кежетаева Роза Ахметбековна   - секретарь Совета по проблемам семьи,
женщин и демографической политике при
Президенте Республики Казахстан
Козлов Александр Федорович    - заместитель главного редактора газеты
"Казахстанская правда"
Козыбаев Манаш                - академик Академии наук Республики
Казахстан
Нурпеисов Еркеш Калиевич      - ректор Казахского государственного
юридического института Министерства
юстиции Республики Казахстан
Рамазанов Аманбек Мырзахметович- депутат Мажилиса Парламента (по
согласованию)
Сагдиев Махтай Рамазанович    - председатель Центрального совета
организации ветеранов Республики
Казахстан
Силкина Татьяна Егоровна      - депутат Мажилиса Парламента ( по
согласованию)
Татимов Макаш Байгалиевич     - председатель гражданского движения
Казахстана "Азат"
Уманов Григорий Абрамович     - заведующий кафедрой педагогики
Алматинского государственного
университета им.Абая
Хасанов Бахытжан Хасанович    - директор Центра стратегии языкового
развития при Министерстве науки -
Академии наук Республики Казахстан
Цой Геральд Владимирович      - председатель Казахского регионального
Комитета социально-правовой защиты
"Тесен"

12. Комиссия төрағасының орынбасары: адам құқығы саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыруға ықпал ететiн тұжырымдамалар, әдiстемелер әзiрлеудi; адам құқығы саласындағы заң жобаларына және халықаралық құқықтық актiлерге сараптау-талдау жұмысын; қоғамдық құқығы қорғау ұйымдарымен өзара iс-қимылды; халықаралық құқық қорғау институттарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен ынтымақтастықты; адам құқығы саласындағы семинарлар, кеңестер, конференциялар мен ағарту қызметi жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асырады.
13. Комиссия хатшысы - Комиссия Хатшылығы меңгерушiсiнiң орынбасары консультанттармен және сарапшылармен бiрге Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi туралы ережемен және осы Ережемен белгiленген өзiнiң функциялық мiндеттерiне сәйкес Комиссия қызметiнiң бағыттарын iске асырады; Комиссия мен Сараптау кеңесiнiң отырыстарын ұйымдастырады, Комиссия мен Кеңес мүшелерiн қажеттi материалдармен қамтамасыз етедi, Комиссия отырыстарының хаттамалары мен басқа да құжаттамаларын жүргiзедi; Комиссия және Кеңес мүшелерiмен байланыс орнатады, оларды белгiленген шаралар мен
Комиссия төрағасының тапсырмалары туралы хабардар етедi;
мемлекеттiк және қоғамдық ұйымдар мен лауазымды адамдардың атына
жолданған Комиссия ұсыныстары мен сұрау салуларының қаралуына
бақылауды жүзеге асырады.
14. Комиссия мүшелерiне белгiленген үлгiдегi қызмет куәлiктерi
берiледi.
15. Комиссия сараптау-талдау зерттеулерiн жүргiзу үшiн шарттық
негiзде мамандар тартуға хақылы.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 3 маусымдағы
N 3009 Жарлығымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Президентi жанындағы Адам құқығы
жөнiндегi комиссияның
ҚҰРАМЫ
Есiмов Ахметжан Смағұлұлы - Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк хатшысы, Комиссия
төрағасы
Бұсырманов Жұмабек        - Комиссия Хатшылығының меңгерушiсi,
Дүйсешұлы                   Комиссия төрағасының бiрiншi
орынбасары
Рогов Игорь Иванович      - Қазақстан Республикасы Президентiнiң
көмекшiсi, Комиссия төрағасының
орынбасары
Байқадамов Болат          - Комиссия Хатшылығы меңгерушiсiнiң
Кенжекешұлы                 орынбасары, Комиссия хатшысы
Комиссия мүшелерi:
Гаркавец Александр        - Украин ұлттық-мәдени орталығының
Николаевич                  жетекшiсi
Головков Михаил           - Парламент Мәжiлiсiнiң депутаты
Николаевич                  (келiсiм бойынша)
Дедерер Александр         - Қазақстан немiстерi Кеңесiнiң
Федорович                   төрағасы
Жұмабаев Ермек            - Парламент Сенатының депутаты
Жиеншеұлы                   (келiсiм бойынша)
Кенжетаева Роза           - Қазақстан Республикасының Президентi
Ахметбекқызы                жанындағы Отбасы, әйелдер
проблемалары және демографиялық
саясат жөнiндегi кеңестiң хатшысы
Козлов Александр          - "Казахстанская правда" газетi бас
Федорович                   редакторының орынбасары
Қозыбаев Манаш            - Қазақстан Республикасы Ғылым
академиясының академигi
Нұрпейiсов Еркеш          - Қазақстан Республикасы Әдiлет
Қалиұлы                     министрлiгi Қазақ мемлекеттiк заң
институтының ректоры
Рамазанов Аманбек         - Парламент Мәжiлiсiнiң депутаты
Мырзахметұлы                (келiсiм бойынша)
Сағдиев Махтай Разаманұлы - Қазақстан Республикасы Ардагерлер
ұйымы орталық кеңесiнiң төрағасы
Силкина Татьяна Егоровна  - Парламент Мәжiлiсiнiң депутаты
(келiсiм бойынша)
Тәтiмов Мақаш Байғалиұлы  - Қазақстанның "Азат" азаматтық
қозғалысының төрағасы
Уманов Григорий Абрамович - Абай атындағы Алматы мемлекеттiк
университетi педагогика кафедрасының
меңгерушiсi
Хасанов Бақытжан Хасанұлы - Қазақстан Республикасы Ғылым
министрлiгi - Ғылым академиясы
жанындағы Тiл дамуы стратегиясы
орталығының директоры
Цой Геральд Владимирович  - Қазақ аймақтық "Тесен"
әлеуметтiк-құқықтық қорғау
комитетiнiң төрағасы