Об утверждении Положения о порядке пенсионного обеспечения государственных служащих
Указ Президента Республики Казахстан от 17 июня 1996 г. N 3037. Утратил силу - Указом Президента РК от 14 марта 2000 г. N 358 (вступает в силу с 1 января 2000 г.) ~U000358.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан,
имеющего силу Закона,
U952730_
"О государственной службе" ПОСТАНОВЛЯЮ:
Утвердить прилагаемое Положение о порядке пенсионного
обеспечения государственных служащих.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 17 июня 1996 г. N3037
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке пенсионного обеспечения
государственных служащих Республики Казахстан
Настоящее Положение определяет условия, порядок назначения и выплаты пенсий государственным служащим в соответствии со статьей 27 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О государственной службе". <*> <*> В дальнейшем - Указ
I. Общие положения
1. Пенсии за выслугу лет государственным служащим назначаются и выплачиваются гражданам Республики Казахстан, проживающим на территории Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными соглашениями (договорами) .
2. Исчисление выслуги лет для назначения пенсий за выслугу лет государственному служащему производится в соответствии с Положением о стаже государственной службы для выплаты процентных надбавок за выслугу лет и порядке исчисления выслуги лет для назначения пенсии государственным служащим, утверждаемым Президентом Республики Казахстан.
3. Государственным служащим, имеющим одновременно право на различные государственные пенсии, назначается (переназначается) одна пенсия по их выбору.
4. Вопросы, связанные с назначением, повышением и выплатой пенсий государственным служащим, не оговоренные настоящим Положением, регулируются пенсионным законодательством.
II. Условия и порядок установления пенсий
за выслугу лет государственным служащим
Пенсии за выслугу лет
5. Пенсии за выслугу лет государственным служащим, а также лицам, прекратившим государственную службу до достижения пенсионного возраста, назначаются при наличии выслуги лет на государственной службе:
мужчинам - по достижении шестидесяти лет и при общем трудовом стаже не менее двадцати пяти лет, из них не менее пятнадцати лет выслуги на государственной службе;
женщинам - по достижении пятидесяти пяти лет при общем трудовом стаже не менее двадцати лет, из них не менее пятнадцати лет выслуги на государственной службе.

Мемлекеттiк қызметшiлердi зейнетақымен қамтамасыз ету тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 17 маусым N 3037. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2000.03.14. N 358 жарлығымен. ~U000358
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын U952730_ iске асыру мақсатында Қаулы Етемiн:
Мемлекеттiк қызметшiлердi зейнетақымен қамтамасыз ету тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 1996 жылғы 17 маусымдағы N 3037 Жарлығымен БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметшiлерiн
зейнетақымен қамтамасыз ету тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже "Мемлекеттiк қызмет туралы" <*> Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығының 27-бабына сәйкес мемлекеттiк қызметшiлерге зейнетақы тағайындау және төлеу шарттарын, тәртiбiн айқындайды.
<*> Ескерту: Бұдан әрi - Жарлық.
I. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттiк қызметшiлерге еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы, егер халықаралық келiсiмдерге (шарттарда) өзгеше көзделмеген болса, Қазақстан Республикасының аумағында тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына тағайындалады және төленедi.
2. Мемлекеттiк қызметшiге еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы тағайындалатын еңбек сiңiрген жылдарын есептеу Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Мемлекеттiк қызметшiлерге еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы төлеу үшiн мемлекеттiк қызмет стажы мен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарын есептеу тәртiбi туралы ережеге сәйкес жүргiзiледi.
3. Бiр мезгiлде түрлi мемлекеттiк зейнетақы алуға құқығы бар мемлекеттiк қызметшiлерге олардың таңдауы бойынша бiр зейнетақы тағайындалады (қайта тағайындалады).
4. Мемлекеттiк қызметшiлерге зейнетақылар тағайындауға, оларды өсiруге және төлеуге байланысты осы Ережеде айтылмаған мәселелер зейнетақы заңдарымен реттелiп отырады.
II. Мемлекеттiк қызметшiлерге еңбек сiңiрген жылдары
үшiн зейнетақылар тағайындау шарттары мен тәртiбi
Еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақылар
5. Мемлекеттiк қызметшiлерге, сондай-ақ мемлекеттiк қызметтi зейнетақы жасына жеткенге дейiн тоқтатқан адамдарға еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы мемлекеттiк қызметте еңбек сiңiрген жылдары болғанда:
ерлерге - алпыс жасқа толуына қарай және жалпы еңбек стажы кемiнде жиырма бес жыл, оның iшiнде мемлекеттiк қызметте еңбек сiңiрген жылдары кемiнде он бес жыл болса;
әйелдерге - елу бес жасқа толуына қарай және жалпы еңбек стажы кемiнде жиырма жыл, оның iшiнде мемлекеттiк қызметте еңбек сiңiрген жылдары кемiнде он бес жыл болса тағайындалады.

6. В случае увольнения при ликвидации, по сокращению штатов или численности работников государственных органов и при невозможности их дальнейшего трудоустройства, государственным служащим пенсия за выслугу лет назначается досрочно:
мужчинам - по достижении пятидесяти восьми лет и при общем трудовом стаже не менее двадцати пяти лет, из них не менее пятнадцати лет выслуги на государственной службе;
женщинам - по достижении пятидесяти трех лет и при общем трудовом стаже не менее двадцати лет, из них не менее пятнадцати лет выслуги на государственной службе.
7. Пенсия за выслугу лет назначается в размере 70 процентов от заработной платы, исчисленной в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Указа, из должностных окладов, доплат за квалификационные классы, надбавок за выслугу лет на государственной службе, премий и других надбавок, за исключением выплат единовременного характера, не предусмотренных действующей системой оплаты труда (компенсация за неиспользованный отпуск, выходное пособие и другие).
За каждый год выслуги на государственной службе свыше пятнадцати лет пенсия за выслугу лет государственному служащему увеличивается на 1 процент заработной платы, из которой исчислена пенсия. При этом размер пенсии, назначенный в таком порядке, не должен превышать 100 процентов заработной платы, из которой исчислена пенсия.
8. Государственному служащему высшей категории, находящемуся в отставке по состоянию здоровья, по достижении пенсионного возраста назначается пенсия за выслугу лет в порядке, определяемом настоящим Положением.
9. Для исчисления пенсии за выслугу лет учитывается средне- месячный фактический заработок за два календарных месяца по последней занимаемой должности в качестве государственного служащего перед обращением за пенсией или за два календарных месяца подряд по любой более высокооплачиваемой должности в качестве государственного служащего за последние пять лет перед обращением за пенсией.
Премия, учитываемая в среднемесячный заработок, определяется путем умножения среднемесячного процента премии, выплаченной за двенадцать календарных месяцев, предшествующих месяцу ухода на пенсию, на среднемесячный заработок (без премии) за два последних календарных месяца. Если государственный служащий проработал менее двенадцати календарных месяцев на последней должности, то средний размер премии определяется с учетом количества фактически отработанных месяцев.
Государственным служащим, проработавшим менее двух месяцев на указанной работе, заработная плата учитывается за фактически отработанное время в этой должности.

6. Мемлекеттiк органдардың таратылуына, штатының немесе қызметкерлер санының қысқартылуына қарай қызметтен босатылған және оларды бұдан әрi жұмысқа орналастыру мүмкiн болмаған жағдайда мемлекеттiк қызметшiлерге еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы мерзiмiнен бұрын:
ерлерге - елу сегiз жасқа толуына қарай және жалпы еңбек стажы кемiнде жиырма бес жыл, оның iшiнде мемлекеттiк қызметте еңбек сiңiрген жылдары кемiнде он бес жыл болса;
әйелдерге - елу үш жасқа толуына қарай және жалпы еңбек стажы кемiнде жиырма жыл, оның iшiнде мемлекеттiк қызметте еңбек сiңiрген жылдары кемiнде он бес жыл болса тағайындалады.
7. Еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы Жарлықтың 23-бабының 2-тармағына сәйкес лауазымдық жалақылардан, бiлiктiлiк сыныптары үшiн қосымша ақыдан, мемлекеттiк қызметте еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстеме ақыдан, сыйақыдан және басқа үстеме ақылардан есептелген жалақының, 70 процентi мөлшерiнде тағайындалады, бұған еңбекке ақы төлеудiң қолданылып жүрген жүйесiнде көзделмеген бiр жолғы сипаттағы төлемдер (пайдаланылмаған демалыс үшiн өтемақы, демалысқа шыққанда берiлетiн жәрдемақы және басқалар) кiрмейдi.
Мемлекеттiк қызметтi он бес жылдан астам асқаннан кейiн мемлекеттiк қызметшiнiң зейнетақысы әрбiр еңбек сiңiрген жылы үшiн зейнетақы есептелген жалақының 1 процентiне өсiрiлiп отырады. Бұл орайда осындай тәртiппен тағайындалған зейнетақының мөлшерi зейнетақы есептелген жалақының 100 процентiнен аспауға тиiс.
8. Денсаулық жағдайына қарай отставкада жүрген жоғары санаттағы мемлекеттiк қызметшiге, зейнетақы жасына жетуiне қарай, осы Ережеде айқындалған тәртiппен еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы тағайындалады.
9. Еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы есептеу үшiн зейнетақыға өтiнiш берер алдындағы мемлекеттiк қызметшi ретiнде соңғы атқарған қызметi бойынша екi күнтiзбелiк ай үшiн немесе зейнетақыға өтiнiш берер алдындағы соңғы бес жыл iшiндегi мемлекеттiк қызметшi ретiндегi кез-келген жалақысы неғұрлым жоғары лауазымы бойынша қатарынан екi күнтiзбелiк айдың орташа айлық жалақысы ескерiледi.
Орташа айлық жалақыға есептелетiн сыйақы зейнеткерлiкке шыққан айдың алдындағы он екi күнтiзбелiк ай iшiнде төленген сыйақының орташа айлық процентiн соңғы күнтiзбелiк ай үшiн орташа айлық жалақыға (сыйақысыз) көбейту жолымен айқындалады. Егер де мемлекеттiк қызметшi соңғы қызметiнде он екi күнтiзбелiк айдан аз iстеген болса, онда сыйақының орташа мөлшерi нақты жұмыс iстеген айларының санына қарай айқындалады.
Аталған жұмысты екi айдан аз iстеген мемлекеттiк қызметшiге жалақы осы қызметте нақты жұмыс iстеген уақыты үшiн есептеледi.

10. Для лиц, оформляющихся на пенсию за выслугу лет не в период работы в качестве государственного служащего или желающих исчислить пенсию за выслугу лет из заработной платы по любой более высокооплачиваемой должности на государственной службе за последние пять лет перед обращением за пенсией, пенсия исчисляется из расчета среднего заработка государственного служащего за последние два месяца, соответствующего должности и квалификации ко времени назначения пенсии (по данным Министерства труда Республики Казахстан).
Пенсии по инвалидности
11. Государственным служащим, ставшим инвалидами первой или второй группы вследствие общего заболевания, имеющим необходимые общий стаж работы и выслугу лет на государственной службе, предусмотренные пунктом 5 настоящего Положения, пенсии по инвалидности назначаются в порядке и размерах, установленных пунктом 7 настоящего Положения для назначения пенсии за выслугу лет.
12. Государственным служащим, ставшим инвалидами вследствие трудового увечья или профессионального заболевания при исполнении служебных обязанностей в период работы на государственной службе, пенсии по инвалидности назначаются в порядке и размерах, установленных пунктом 7 настоящего Положения, для назначения пенсии за выслугу лет.
Если государственный служащий, ставший инвалидом вследствие указанных причин, не располагает необходимым стажем за выслугу лет, предусмотренным пунктом 5 настоящего Положения, то пенсия назначается в размере 70 процентов от заработной платы, исчисленной в порядке, определяемом настоящим Положением, независимо от выслуги лет.
13. Государственным служащим, ставшим инвалидами вследствие других причин, не указанных в пунктах 11 и 12 настоящего Положения, а также инвалидами третьей группы вследствие общего заболевания, пенсии назначаются в соответствии с пенсионным законодательством.
Пенсии по случаю потери кормильца
14. В случае смерти государственного служащего, имевшего необходимую выслугу лет или получавшего пенсию за выслугу лет, пенсионное обеспечение членов семьи осуществляется в соответствии с пенсионным законодательством, исходя из среднемесячного заработка кормильца, исчисленного согласно пункту 9 настоящего Положения.
III. Порядок назначения и выплаты пенсии
государственным служащим
Назначение и перерасчет пенсий
15. Государственным служащим пенсии за выслугу лет (пункты 5 и 6 настоящего Положения), а также по инвалидности (пункты 11 и 12 настоящего Положения) назначаются после увольнения с государственной службы.

10. Еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнеткерлiгiн мемлекеттiк қызметшi ретiнде жұмыс iстеген кезеңiнен басқа уақыт үшiн ресiмдеп жүрген немесе еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақыны зейнетақыға өтiнiш берер алдындағы соңғы бес жылдағы мемлекеттiк қызметтегi кез-келген жалақысы неғұрлым жоғары қызметтегi жалақысынан есептеткiсi келетiн адамдар үшiн зейнетақы мемлекеттiк қызметшiнiң зейнетақы тағайындалар уақыттағы тиiстi қызметi мен бiлiктiлiгi бойынша соңғы екi айдағы (Қазақстан Республикасы Еңбек министрлiгiнiң деректерi бойынша) орташа жалақысы есебiнен есептеледi.
Мүгедектiгi бойынша зейнетақы
11. Жалпы ауруы салдарынан бiрiншi немесе екiншi топтағы мүгедек болып қалған, қажеттi жалпы жұмыс стажы мен мемлекеттiк қызметте осы Ереженiң 5-тармағында көзделген еңбек сiңiрген жылдары бар мемлекеттiк қызметшiлерге мүгедектiгi бойынша зейнетақы осы Ереженiң 7-тармағында көзделген еңбек сiңiрген жылдары үшiн берiлетiн зейнетақы тағайындау тәртiбi мен мөлшерiне сәйкес тағайындалады.
12. Мемлекеттiк қызметте iстеген кезеңiнде қызмет мiндеттерiн атқарған кезде еңбек жарақатын алу немесе кәсiптiк ауру салдарынан мүгедек болып қалған мемлекеттiк қызметшiлерге мүгедектiгi бойынша зейнетақы осы Ереженiң 7-тармағында белгiленген еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы тағайындау тәртiбi мен мөлшерiне сәйкес тағайындалады.
Егер осы аталған себептердiң салдарынан мүгедек болып қалған мемлекеттiк қызметшiнiң осы Ереженiң 5-тармағында көзделген еңбек сiңiрген жылдары үшiн қажеттi стажы болмаса, онда зейнетақы осы Ережеде айқындалған тәртiппен есептелген жалақысының 70 процентi мөлшерiнде еңбек сiңiрген жылдарына қарамай тағайындалады.
13. Осы Ереженiң 11 және 12-тармақтарында көрсетiлмеген басқа себептердiң салдарынан мүгедек болып қалған мемлекеттiк қызметшiлерге, сондай-ақ жалпы ауру салдарынан үшiншi топтағы мүгедектерге зейнетақы зейнетақы заңдарына сәйкес тағайындалады.
Асыраушысынан айырылуына байланысты зейнетақы
14. Қажеттi еңбек сiңiрген жылдары бар немесе еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы алып келген мемлекеттiк қызметшi қайтыс болған жағдайда отбасы мүшелерiн зейнетақымен қамтамасыз ету зейнетақы заңдарына сәйкес, асыраушысының осы Ереженiң 9-тармағы бойынша есептелген орташа айлық жалақысына қарай жүзеге асырылады.
III. Мемлекеттiк қызметшiлерге зейнетақы
тағайындау және төлеу тәртiбi
Зейнетақы тағайындау және қайта есептеу
15. Мемлекеттiк қызметшiлерге еңбек сiңiрген жылдары үшiн (осы Ереженiң 5 және 6-тармақтары), сондай-ақ мүгедектiгi бойынша (осы Ереженiң 11 және 12-тармақтары ) зейнетақы мемлекеттiк қызметтен босатылғаннан кейiн тағайындалады.

16. Обращение за назначением пенсий в соответствии с настоящим Положением может осуществляться в любое время после возникновения права на пенсию, без ограничения каким-либо сроком.
17. Пенсионное обеспечение в соответствии с настоящим Положением производится органами социальной защиты населения.
18. Оформление документов и их представление для назначения пенсии в соответствии с настоящим Положением в местные органы социальной защиты населения возлагается на кадровую службу по месту последней работы государственного служащего на основании поданного им заявления.
В тех случаях, когда лицо, обращающееся за назначением пенсии в соответствии с настоящим Положением, не работает, заявление о назначении пенсии со всеми необходимыми документами подается им непосредственно в отдел социальной защиты населения по месту его жительства.
19. Государственный служащий, получающий пенсию по другим основаниям и имеющий право на пенсию по настоящему Положению, за ее переназначением обращается непосредственно в отдел социальной защиты населения.
20. Государственный служащий, получающий пенсию по другим основаниям и имеющий право на пенсию по настоящему Положению, имеет право на начисление надбавок к пенсии и повышение пенсии в порядке и размерах, установленных пенсионным законодательством.
21. Пенсионеру получающему пенсию в соответствии с настоящим Положением, в случае возвращения на государственную службу, при последующем увольнении, предоставляется право выбора пенсии: ему может быть возобновлена выплата ранее назначенной пенсии или вновь назначена пенсия по правилам и нормам, установленным настоящим Положением, если он вновь проработал на государственной службе не менее двух лет.
22. Пенсия, назначенная на условиях настоящего Положения, повышается в порядке, определяемом пенсионным законодательством.
Выплата пенсий
23. Пенсия, назначенная государственному служащему на условиях настоящего Положения, в случае продолжения им трудовой деятельности в качестве государственного служащего, выплачивается в 50- процентном размере.
В остальных случаях выплата указанных пенсий производится в полном размере.
24. Финансирование выплаты пенсий, назначенных в соответствии с пунктами 5,11,12 настоящего Положения, в пределах размеров, указанных пенсионным законодательством Республики Казахстан, осуществляется из средств Пенсионного фонда Республики Казахстан, остальной части размеров этих пенсий, а также пенсий, предусмотренных пунктом 6 настоящего Положения, до достижения пенсионного возраста (пункт 5 настоящего Положения), - из средств республиканского и местных бюджетов.

16. Осы Ережеге сәйкес зейнетақы тағайындау жөнiндегi өтiнiштi зейнетақыға шығу құқығы туындағаннан кейiн ешқандай мерзiммен шектемей жүзеге асыруға болады.
17. Осы Ережеге сәйкес зейнетақымен қамтамасыз етудi халықты әлеуметтiк қорғау органдары жүргiзедi.
18. Осы Ереже бойынша құжаттарды ресiмдеп, оларды халықты әлеуметтiк қорғау органдарына зейнетақы тағайындау үшiн ұсыну мемлекеттiк қызметшiнiң берген өтiнiшi бойынша оның соңғы жұмыс iстеген орнындағы кадр қызметiне жүктеледi.
Осы Ереже бойынша зейнетақыға өтiнiш берген адам жұмыс iстемейтiн болса, онда зейнетақы тағайындау туралы өтiнiштi, барлық қажеттi құжаттарымен қоса өзiнiң тұрғын жерiндегi халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмiне тiкелей өзi тапсырады.
19. Басқа негiздер бойынша зейнетақы алатын және осы Ереже бойынша зейнетақы алуға құқығы бар мемлекеттiк қызметшi, оны қайта тағайындату үшiн халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмiне тiкелей өтiнiш жасайды.
20. Басқа негiздер бойынша зейнетақы алатын және осы Ереже бойынша зейнетақы алуға құқығы бар мемлекеттiк қызметшiнiң зейнетақы заңдарында белгiленген тәртiппен мөлшерде зейнетақыға үстеме есептетуге және зейнетақысын өсiруiне құқығы бар.
21. Осы Ереже бойынша зейнетақы алатын зейнеткер мемлекеттiк қызметке қайта оралған жағдайда, кейiннен қызметтен босанған кезiнде оған зейнетақы таңдау құқы берiледi: оған бұрын тағайындалған зейнетақысының қайтадан төленуi немесе егер ол мемлекеттiк қызметте кемiнде екi жыл қайтадан iстеген болса, осы Ережеде белгiленген ережелер мен нормалар бойынша зейнетақы жаңадан тағайындалуы мүмкiн.
22. Осы Ереженiң шарттарына сәйкес тағайындалған зейнетақы зейнетақы заңдарында айқындалған тәртiппен өсiрiледi.
Зейнетақы төлеу
23. Осы Ереженiң шарттарына сәйкес мемлекеттiк қызметшiге тағайындалған зейнетақы, ол мемлекеттiк қызметшi ретiнде еңбек қызметiн жалғастырған жағдайда, 50 процент мөлшерiнде төленедi.
Қалған жағдайларда аталған зейнетақылар толық мөлшерiнде төленедi.
24. Осы Ереженiң 5,11,12-тармақтарына сәйкес тағайындалған зейнетақылар төлеудi қаржыландыру Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарында көрсетiлген мөлшерiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының зейнетақы қорының қаражатынан, осы зейнетақылар мөлшерiнiң қалған бөлiгiн, сондай-ақ осы Ереженiң 6-тармағында көзделген зейнетақыларды қаржыландыру зейнетақы жасына жеткенге дейiн (осы Ереженiң 5-тармағы) - республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражатынан жүзеге асырылады.