Об утверждении Положения о порядке и условиях проведения аттестации государственных служащих
Указ Президента Республики Казахстан от 20 августа 1996 г. N 3088. Утратил силу - Указом Президента РК от 21 января 2000 г. N 327 ~U000327.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, U952730_ "О государственной службе" постановляю:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке и условиях проведения аттестации государственных служащих.
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента Республики Казахстан от 20 августа 1996 г. N 3088
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке и условиях проведения
аттестации государственных служащих
Общие положения
1. Аттестация государственных служащих проводится в целях определения их соответствия занимаемой должности и служебной перспективы, оценки уровня их профессиональной подготовки, правовой культуры, способности работать с гражданами.
2. Аттестации не подлежат государственные служащие, находящиеся на государственных должностях высшей, первой и второй категорий.
3. Аттестация может быть проведена по инициативе государственного служащего для присвоения ему по результатам аттестации очередного квалификационного класса без последующего перевода на другую должность.
4. Государственные служащие проходят аттестацию не реже одного
раза в три года. От очередной аттестации освобождаются беременные
женщины, молодые специалисты и лица, проработавшие в занимаемой
должности менее одного года. Женщины, находящиеся в отпуске по уходу
за ребенком, а также лица, отсутствующие по уважительной причине,
проходят аттестацию после выхода на работу.
Порядок подготовки и проведения аттестации
5. Подготовка к проведению аттестации организуется руководством
соответствующих государственных органов.
Она включает следующие мероприятия:
подготовку необходимых документов на аттестуемых;
разработку графиков проведения аттестации;
определение состава аттестационных комиссий;
организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения
аттестации.
6. На каждого служащего, подлежащего аттестации, не позднее чем за две недели до начала ее проведения его непосредственным руководителем готовится представление, содержащее всестороннюю оценку соответствия профессиональной подготовки служащего квалификационным требованиям по должности, его профессиональной компетентности, отношения к работе и выполнению должностных обязанностей, показателей работы за прошедший период.
7. Аттестуемый служащий не менее чем за две недели до аттестации должен быть ознакомлен с представлением.

Мемлекеттiк қызметшiлердi аттестациядан өткiзудiң тәртiбi мен шарттары туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 20 тамыздағы N 3088. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2000.01.21. N 327 Жарлығымен. ~U000327
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң
Заң күшi бар Жарлығын
U952730_
атқару мақсатында қаулы етемiн:
1. Мемлекеттiк қызметшiлердi аттестациядан өткiзудiң тәртiбi мен
шарттары туралы қоса берiлiп отырған ереже бекiтiлсiн.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 20 тамыздағы
N 3088 Жарлығымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк қызметшiлердi аттестациядан өткiзудiң
тәртiбi мен шарттары туралы
ЕРЕЖЕ
Жалпы ережелер
1. Мемлекеттiк қызметшiлердi аттестациялау олардың атқаратын лауазымына сәйкестiгi мен қызметтегi перспективасын анықтау, олардың кәсiптiк даярлығының, құқықтық мәдениетiнiң деңгейiн, азаматтармен жұмыс iстеу қабiлетiн бағалау мақсатымен жүргiзiледi.
2. Жоғары, бiрiншi және екiншi санаттағы мемлекеттiк лауазымдардағы мемлекеттiк қызметшiлер аттестациялаудан өткiзiлмейдi.
3. Аттестация мемлекеттiк қызметшiнiң бастамашылығымен кейiн басқа қызметке ауыстырмастан оған аттестациялау нәтижесi бойынша кезектi бiлiктiлiк сыныбын беру үшiн өткiзiлуi мүмкiн.
4. Мемлекеттiк қызметшiлер кемiнде үш жылда бiр рет
аттестациялаудан өтедi. Жүктi әйелдер, жас мамандар мен атқарып
отырған қызметiнде бiр жылдан аз уақыт жұмыс iстеген адамдар кезектi
аттестациялаудан босатылады. Баланы күтуге байланысты демалыста жүрген
әйелдер, сондай-ақ белгiлi себептерге байланысты орнында болмаған
адамдар жұмысқа шыққаннан кейiн аттестациялаудан өтедi.
Аттестациялауды дайындау мен өткiзу тәртiбi
5. Аттестациялауды өткiзуге дайындықты тиiстi мемлекеттiк
органдардың басшылығы ұйымдастырады.
Ол мынадай шараларды қамтиды:
аттестациялаудан өтетiн адамдарға қажеттi құжаттарды дайындау;
аттестациялау өткiзу кестелерiн әзiрлеу;
аттестациялық комиссияның құрамын белгiлеу;
аттестация өткiзудiң мақсаты мен тәртiбi туралы түсiнiк жұмысын
ұйымдастыру.
6. Аттестациялаудан өтуге тиiс әрбiр қызметшiге аттестация өткiзiлетiннен кемiнде екi апта бұрын қызметшiнiң тiкелей басшысы ұсыныс әзiрлейдi, онда қызметшiнiң кәсiби даярлығының қызметi бойынша бiлiктiлiк талаптарға сәйкестiгiне, оның кәсiптiк құзыретiне, жұмысқа және қызметтiк мiндеттерiн орындауға деген көзқарасына, өткен кезеңдегi еңбек көрсеткiштерiне баға беру қамтылады.
7. Аттестациялаудан өтетiн мемлекеттiк қызметшi аттестациялауға дейiн кемiнде екi апта бұрын ұсыныспен тапсырылуға тиiс.

8. Аттестационная комиссия рассматривает представление, при необходимости заслушивает аттестуемого и руководителя подразделения, в котором он работает. Обсуждение работы аттестуемого должно проходить в обстановке требовательности, объективности и доброжелательности, исключающей проявление субъективизма.
9. Конкретные сроки, а также график проведения аттестации и состав аттестационной комиссии утверждаются руководителем соответствующего государственного органа и доводятся до сведения аттестуемых работников не менее чем за две недели до начала аттестации.
В графике проведения аттестации указываются наименование подразделения, в котором работает аттестуемый, его фамилия, должность, дата проведения аттестации и представления в аттестационную комиссию необходимых документов, а также должности и фамилии работников, ответственных за их подготовку.
Как правило, в первую очередь аттестуются руководители подразделений, а затем подчиненные им работники. Аттестация членов аттестационной комиссии проводится на общих основаниях.
Состав аттестационной комиссии и регламент ее работы
10. Аттестационная комиссия образуется руководителем государственного органа по представлению его кадровой службы.
11. Аттестационная комиссия состоит из председателя (как правило, заместитель руководителя соответствующего государственного органа), секретаря и членов комиссии. В состав комиссии включаются руководители подразделений, юристы и другие высококвалифицированные специалисты.
В необходимых случаях могут образовываться несколько аттестационных комиссий.
12. Оценка деятельности служащего и рекомендации комиссии принимаются открытым голосованием в отсутствие аттестуемого. Аттестация и голосование проводятся при участии в заседании не менее двух третей состава аттестационной комиссии. Результаты голосования определяются большинством голосов. При равенстве голосов аттестуемый служащий признается соответствующим определенной должности, присвоенному или присваиваемому классу.
В случае аттестации служащего, являющегося членом аттестационной комиссии, аттестуемый в голосовании не участвует.
Результаты аттестации сообщаются служащему сразу же после голосования.
13. Аттестационная комиссия принимает решение:
о соответствии государственного служащего занимаемой должности;
о соответствии государственного служащего при обязательном выполнении рекомендаций комиссии с повторной переаттестацией через установленный комиссией срок;
о несоответствии занимаемой должности.

8. Аттестациялық комиссия ұсынысты қарайды, қажет болған жағдайда аттестациялаудан өтетiн адамды және ол жұмыс iстейтiн бөлiмшенiң бастығын тыңдайды. Аттестациялаудан өтетiн адамның жұмысын талқылау субъективизмге жол бермейтiн талапшылдық, объективтiлiк пен тiлектестiк жағдайында жүргiзiлуге тиiс.
9. Аттестациялау өткiзудiң нақты мерзiмдерiн, сондай-ақ кестесi мен аттестациялық комиссияның құрамын тиiстi мемлекеттiк органның басшысы бекiтедi, ол туралы аттестациялаудан өтетiн қызметкерлерге аттестация басталардан кемiнде екi апта бұрын хабарланады.
Аттестация өткiзу кестесiнде аттестациялаудан өтетiн адам iстейтiн бөлiмшенiң атауы, оның тегi, лауазымы, аттестациялау өткiзiлетiн және аттестациялық комиссияға қажеттi құжаттар ұсынылатын мезгiл, сондай-ақ оларды әзiрлеуге жауапты қызметкерлердiң лауазымдары мен тегi көрсетiледi.
Әдетте, бiрiншi кезекте бөлiмше бастықтары, содан кейiн олардың қол астындағы қызметкерлер аттестациялаудан өткiзiледi. Аттестациялық комиссия мүшелерiн аттестациялаудан өткiзу жалпы негiздерде жүргiзiледi.
Аттестациялық комиссияның құрамы және
оның жұмыс регламентi
10. Аттестациялық комиссияны мемлекеттiк органның басшысы сол органның кадр қызметiнiң ұсынуы бойынша құрады.
11. Аттестациялық комиссия төрағадан (әдетте, тиiстi мемлекеттiк орган басшысының орынбасары), хатшы мен комиссия мүшелерiнен тұрады. Комиссия құрамына бөлiмше басшылары, заңгерлер және басқа да бiлiктiлiгi жоғары мамандар енгiзiледi.
Қажет болған жағдайда бiрнеше аттестациялық комиссия құрылуы мүмкiн.
12. Қызметшiнiң қызметiн бағалау мен комиссия ұсыныстары аттестациялаудан өткiзiлетiн адамның қатысуынсыз ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Аттестациялау және дауыс беру мәжiлiске аттестациялық комиссия құрамының кемiнде үштен екiсi қатысқанда жүргiзiледi. Дауыс беру нәтижесi дауыстың көптiгiмен айқындалады. Дауыстар тең түскен жағдайда, қызметшi белгiлi бiр лауазымға берiлген немесе берiлетiн сыныпқа лайықты деп танылады.
Аттестациялық комиссияның мүшесi болып отырған қызметшi аттестациялаудан өткiзiлген жағдайда, аттестациялаудан өтушi адам дауыс беруге қатыспайды.
Аттестациялау қорытындысы дауыс беруден соң қызметшiге бiрден хабарланады.
13. Аттестациялық комиссия:
мемлекеттiк қызметшiнiң атқарып отырған лауазымына сәйкестiгi туралы;
комиссия ұсыныстарын мiндеттi түрде орындаған жағдайда, мемлекеттiк қызметшiнiң комиссия белгiлеген мерзiм өткеннен кейiн қайта аттестациялаудан өткеннен кейiнгi сәйкестiгi туралы;
атқарып отырған лауазымына сәйкес еместiгi туралы шешiм қабылдайды.

14. В случае признания аттестационной комиссией государственного служащего несоответствующим занимаемой государственной должности он может быть направлен на профессиональную переподготовку либо понижен в должности или квалификационном классе.
С учетом заключения аттестационной комиссии окончательное решение не позднее чем в месячный срок принимает руководитель соответствующего государственного органа.
15. Результаты аттестации (оценка и рекомендации) заносятся в аттестационный лист (прилагается), который составляется в одном экземпляре и подписывается председателем, секретарем и членами аттестационной комиссии, принявшим участие в голосовании.
Аттестационный лист и представление на работника, прошедшего
аттестацию, хранятся в его личном деле.
16. Контроль за соблюдением порядка проведения аттестации
государственных служащих по подчиненности осуществляется вышестоящим
соответствующим государственным органом.
17. Споры, связанные с прохождением аттестации, разрешаются в
соответствии с действующим законодательством.
Приложение
АТТЕСТАЦИОННЫЙ ЛИСТ
1. Фамилия, имя, отчество______________________________________
2. Год рождения________________________________________________
3. Сведения об образовании и повышении квалификации____________
____________________________________________________________________
(что окончил и когда, специальность и квалификация по образованию,
ученая степень, ученое звание)
4. Занимаемая должность на момент аттестации и дата назначения
(избрания, утверждения) на эту должность____________________________
____________________________________________________________________
5. Общий трудовой стаж_________________________________________
6. Вопросы к аттестуемому и ответы на них______________________
____________________________________________________________________
7. Замечания и предложения, высказанные членами аттестационной
комиссии____________________________________________________________
8. Замечания и предложения, высказанные аттестуемым служащим
____________________________________________________________________
9. Оценка деятельности служащего по результатам голосования:
соответствие должности_________________________________________
предложения по присвоению класса_______________________________
Количество голосов за__________,против_________________________
10. Примечания_________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии
Секретарь аттестационной комиссии
Члены аттестационной комиссии
Дата аттестации________________________________________________
С аттестационным листом ознакомился____________________________
(подпись аттестованного и
дата)

14. Аттестациялық комиссия мемлекеттiк қызметшiнi атқарып отырған мемлекеттiк лауазымына сәйкес келмейдi деп тапқан жағдайда ол кәсiптiк қайта даярлауға жiберiлуi немесе оның лауазымы не бiлiктiлiк сыныбы төмендетiлуi мүмкiн.
Аттестациялық комиссияның қорытындысын ескере отырып кемiнде бiр ай мерзiм iшiнде тиiстi мемлекеттiк органның басшысы түпкiлiктi шешiм қабылдайды.
15. Аттестациялау нәтижелерi (баға мен ұсыныстар), аттестациялық
параққа (қоса берiледi) енгiзiледi, ол бiр данада жасалады және оған
аттестациялық комиссияның төрағасы, хатшысы мен дауыс беруге қатысқан
мүшелерi қол қояды.
Аттестациялық парақ пен аттестациялаудан өткен қызметкер туралы
ұсыныс оның жеке iс қағазында сақталады.
16. Мемлекеттiк қызметшiлердi бағыныстылығына қарай
аттестациялаудан өткiзу тәртiбiнiң сақталуына жоғары тұрған тиiстi
мемлекеттiк орган бақылау жасайды.
17. Аттестациялаудан өткiзуге байланысты даулар қолданылып
жүрген заңдарға сәйкес шешiледi.
Қосымша
Аттестациялық парақ
1. Тегi, аты, әкесiнiң аты ___________________________________
2. Туған жылы ________________________________________________
3. Бiлiм мен бiлiктiлiгiн көтергенi туралы мәлiметтер ________
______________________________________________________________
(қай оқу орнын және қашан бiтiрдi, бiлiмi бойынша мамандығы мен
бiлiктiлiгi, ғылыми дәрежесi, ғылыми атағы )
4. Аттестациялау сәтiндегi атқарып отырған лауазымы және осы
лауазымға тағайындалған (сайланған, бекiтiлген) күнi__________
______________________________________________________________
5. Жалпы еңбек стажы _________________________________________
6. Аттестациялаудан өтушi адамға қойылған сұрақтар мен
қайтарған жауаптары __________________________________________
______________________________________________________________
7. Аттестациялық комиссия мүшелерi айтқан ескертулер мен
ұсыныстар ____________________________________________________
8. Аттестациялаудан өтушi қызметшi айтқан ескертулер мен
ұсыныстар ____________________________________________________
9. Дауыс беру нәтижесi бойынша қызметшi жұмысына берiлген баға:
Лауазымына сәйкестiгi __________________________________
сынып беру жөнiндегi ұсыныстар _________________________
Жақтап дауыс бергендер _________
Қарсы дауыс бергендер _________
10. Ескертулер _______________________________________________
Аттестациялық комиссия төрағасы
Аттестациялық комиссия хатшысы
Аттестациялық комиссияның мүшелерi
Аттестациялау мезгiлi ________________________________________
Аттестациялық парақпен таныстым ______________________________
(аттестациялаудан өткен
адамның қолы мен аттестациялық
парақпен танысқан мезгiлi)