О Государственной программе поддержки соотечественников, проживающих за рубежом
У К А 3 ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 31 декабря 1996 г. N 3308. Утратил силу - Указом Президента РК от 21 ноября 2005 года N 1673 (U051673)(вводится в действие со дня подписания)
В соответствии с подпунктом 8) статьи 44 Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить представленную Правительством Республики Казахстан Государственную программу поддержки соотечественников, проживающих за рубежом (прилагается).
2. Правительству Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить план мероприятий по реализации Государственной программы поддержки соотечественников, проживающих за рубежом.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 31 декабря 1996 года
N 3308
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРОГРАММА
ПОДДЕРЖКИ СООТЕЧЕСТВЕННИКОВ, ПРОЖИВАЮЩИХ
ЗА РУБЕЖОМ
Признавая приоритет прав и свобод личности, закрепленных Всеобщей декларацией прав человека и иными общепризнанными нормами международного права, а также руководствуясь Конституцией Республики Казахстан и Конституционным законом "О государственной независимости Республики Казахстан", Всемирная ассоциация казахов, Правительство и другие государственные органы Республики Казахстан проводят определенную работу по удовлетворению национально-культурных, духовных и языковых потребностей соотечественников, проживающих за рубежом, по обеспечению социально-экономической поддержки вернувшимся на родину.
Казахская диаспора в странах дальнего и ближнего зарубежья ныне составляет одну треть казахской нации или 4,3 млн. человек. Большая часть из них вынужденно покинула свою историческую родину в советский период вследствие революционных и гражданских войн, насильственной коллективизации, голода, массовых репрессий. В странах ближнего зарубежья (СНГ) казахи стали диаспорой после распада СССР.
В указанных странах уровень культурного и уровень социально-экономического развития диаспоры резко отличатся друг от друга. Все еще не придается должного значения комплексному изучению и решению проблем казахской диаспоры, единству и взаимосвязи научных исследований и практических мероприятий.
Всемерное совершенствование работы с соотечественниками за рубежом может быть осуществлено лишь при условии постоянной и целенаправленной государственной поддержки. Требуется продуманная система мер, обеспечивающих максимальное удовлетворение социально-экономических, культурных, образовательных запросов казахской диаспоры, создание возможности для желающих вернуться на историческую родину.
Именно эти цели заложены в Государственной программе поддержки соотечественников, проживающих за рубежом, являющейся основополагающим документом в механизме реализации государственной политики Республики Казахстан по работе с соотечественниками, проживающими за рубежом.
Программа представлена комплексом мероприятий и состоит из шести основных разделов: научное обеспечение; нормативно-правовая база; образование; культура, туризм и спорт; вопросы книгоиздания и средств массовой информации; организационные меры.
В области научного обеспечения предусматриваются проведение исследований социально-экономических условий жизнедеятельности и менталитета соотечественников за рубежом, их правового положения, демографических, миграционных процессов, формирование научно-информационной базы о состоянии казахской диаспоры, разработка и представление в Правительство Республики Казахстан соответствующих практических предложений и рекомендаций.
Главной целью в области социальной, правовой защиты и поддержки соотечественников за рубежом является формирование государственной политики в отношении решения их проблем. Регулирование правовых вопросов и приведение их в единую систему, налаживание и осуществление связей с казахской диаспорой основываются на конституциях и законах зарубежных государств, международных правовых нормах.
Основа для решения этих задач заложена в Декларации о государственном суверенитете Казахской ССР, Конституционном законе "О государственной независимости Республики Казахстан", Законе "Об иммиграции", в Конституции Республики Казахстан, а также в договорах и соглашениях, заключенных между Республикой Казахстан и другими государствами.
Расходы по реализации Государственной программы поддержки соотечественников за рубежом будут осуществляться в пределах общих ассигнований, предусмотренных в бюджете на 1997 и последующие годы.
--------------------------------------------------------------------
N  ! Программные мероприятия ! Форма документа !Сроки ! Исполнители
пп !                         !                 !испол-!
!                         !                 !нения !
--------------------------------------------------------------------
I. НАУЧНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ
Казахская диаспора: проблемы и перспективы
В странах ближнего зарубежья----------------------------
1. Этнодемографическое и      Предложения и     1997-  Миннауки -
этнокультурное исследование   доклады в         1998   Академия наук,
казахской диаспоры в плане    в государственные годы   Институт
исторического развития и      органы                   философии
динамики происходящих
процессов социально-
экономической,
политической и культурной
жизни на местах
2. Анализ социальной           -"-               -"-     -"-
структуры стратификационных
процессов в свете рыночных
преобразований
3. Изучение                    -"-               -"-     -"-
этнопсихологических аспектов
формирования и развития
национального самосознания
казахской диаспоры,
особенностей социально-
нравственной самоидентификации
в новом геополитическом
постсоветском пространстве
4. Выработка дальнейшего      -"-                -"-     -"-
социально-культурного развития
казахской диаспоры, особенно
молодого поколения в условиях
продвижения рыночной реформы
как в стране проживания, так
и на исторической родине
В странах дальнего зарубежья
----------------------------
5. Социально-демографический  предложения и     1997-  Миннауки -
анализ казахской диаспоры в   доклады в         1999   Академия наук,
плане динамики развития стран государственные   годы   Институт
проживания                    органы,научные           философии
труды
6. Определение тенденций и    предложения и     1997-  Миннауки -
перспектив дальнейшей         доклады в         1999   Академия наук,
жизнедеятельности казахской   государственные   годы   Институт
диаспоры в общем контексте    органы,научные           философии
развития той или иной страны  труды
7. Изучение социально-           -"-            -"-        -"-
нравственного самочувствия
казахов в современных условиях,
перспектив реализации их
потенциальных возможностей,
особенно молодого поколения в
условиях Казахстана,
возможностей размещения
капитала, инвестиций на
исторической родине, обучения
молодежи современным
технологиям производства и
рыночной экономике
8. Создание временного          -"-             -"-    Всемирная
творческого коллектива по                              ассоциация
изучению проблем казахской                             казахов,
диаспоры                                               Миннауки -
Академия наук
II. НОРМАТИВНО-ПРАВОВАЯ БАЗА

Шетелде тұратын отандастарды қолдаудың мемлекеттiк бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 3308. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2005.11.21. N 1673 жарлығымен.
Қазақстан Республикасы  Конституциясының  44-бабының
8-тармақшасына сәйкес қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi ұсынған Шетелде тұратын
отандастарды қолдаудың мемлекеттiк бағдарламасы (қоса берiлiп отыр)
бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi бiр ай мерзiм iшiнде
Шетелде тұратын отандастарды қолдаудың мемлекеттiк бағдарламасын
жүзеге асыру жөнiндегi шаралар жоспарын әзiрлеп, бекiтiлсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күннен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 31 желтоқсандағы
N 3308 Жарлығымен
бекiтiлген
Шетелде тұратын отандастарды қолдаудың мемлекеттiк
БАҒДАРЛАМАСЫ
Дүниежүзi қазақтарының қауымдастығы, Қазақстан Республикасының Үкiметi және басқа мемлекеттiк органдар Жалпыға бiрдей адам құқығы декларациясы мен өзге де жаппай танылған халықаралық құқық нормаларында бекiтiлген адам құқығы мен бас бостандығының басымдығын танып, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Конституциясы мен "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тәуелсiздiгi туралы" Конституциялық заңды басшылыққа ала отырып, шетелде тұратын отандастарымыздың ұлттық-мәдени, рухани және тiлдiк қажеттерiн қанағаттандыру жөнiнде, тарихи отанына қайтып оралғандарды әлеуметтiк-экономикалық қолдауды қамтамасыз ету жөнiнде белгiлi бiр жұмыстар атқаруда.
Қазiр алыс және жақын шетелдердегi қазақ диаспорасы қазақ ұлтының үштен бiр бөлiгiн, немесе 4,3 млн. адамды құрайды. Олардың көпшiлiк бөлiгi, кеңестiк кезеңдегi революциялық және азамат соғыстары, зорлап ұжымдастыру, ашаршылық, жаппай құғын-сүргiн салдарынан өздерiнiң тарихи отандарынан кетуге мәжбүр болды. КСРО тарағаннан кейiн жақын шетелдердегi (ТМД) қазақтар диаспораға айналды.
Аталған елдердегi диаспоралардың мәдени және әлеуметтiк-экономикалық өркендеу деңгейi бiр-бiрiне мүлдем ұқсамайды. Қазақ диаспорасы проблемаларын кешендi зерттеу және шешу, ғылыми-зерттеулер мен практикалық шаралардың бiрлiгi және өзара байланысына әлi де жете мән берiлмей отыр.
Шетелдегi отандастармен жұмысты жан-жақты жетiлдiру, оны тек ұдайы және мақсатты мемлекеттiк қолдау жағдайында ғана жүзеге асыру мүмкiн болады. Қазақ диаспорасының әлеуметтiк-экономикалық, мәдени, бiлiм алу сұраныстарын барынша қанағаттандыруды қамтамасыз ететiн, тарихи отанына қайта оралғылары келетiндерге мүмкiндiк туғызатын ойластырылған шаралардың жүйесiн жасау қажет.
Шетелде тұратын отандастармен жұмыс жүргiзу жөнiндегi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк саясатын жүзеге асыру тетiгiнде негiзгi құжат болып табылатын Шетелде тұратын отандастарды қолдаудың мемлекеттiк бағдарламасына нақ, осы мақсаттар негiз болып отыр.
Бағдарлама кешендi iс-шараларды қамтиды және негiзгi алты бөлiмнен тұрады: ғылыми қамтамасыз ету; нормативтiк-құқықтық негiз; бiлiм беру; мәдениет, туризм және спорт; кiтап шығару және бұқаралық ақпарат құралдары мәселелерi; ұйымдастыру шаралары.
Ғылыми қамтамасыз ету саласында шетелдегi отандастардың тыныс-тiршiлiгi мен дiлiнiң әлеуметтiк-экономикалық жағдайларына, олардың құқықтық хал-ахуалына, демографиялық, көшi-қон процестерiне зерттеулер жүргiзу, қазақ диаспорасының жай-күйi туралы ғылыми-ақпараттық база қалыптастыру, Қазақстан Республикасының Үкiметiне тиiстi практикалық ұсыныстар мен ұсынымдар әзiрлеу және беру көзделген.
Шетелдегi отандастарды әлеуметтiк, құқықтық қорғау және қолдау саласындағы басты мақсат олардың проблемаларына қатысты мемлекеттiк саясатты қалыптастыру болып табылады. Құқықтық мәселелердi реттеу және оларды бiр жүйеге келтiру, қазақ диаспорасымен байланысты қалпына келтiру және жүзеге асыру шет мемлекеттердiң конституциялары мен заңдарына, халықаралық құқық нормаларына негiзделген.
Бұл мiндеттердi шешу негiздерi Қазақ ССР-iнiң мемлекеттiк егемендiгi туралы декларацияда, "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тәуелсiздiгi туралы" Конституциялық заңда, "Көшi-қон туралы" Заңда, Қазақстан Республикасының Конституциясында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттер арасындағы жасалған шарттар мен келiсiмдерде жасалған.
Шетелдегi отандастарды қолдау мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi шығыстар 1997 жылға және одан кейiнгi жылдарға арналған бюджеттерде көзделген жалпы қаржыландыру шегiнде жүзеге асырылады.
___________________________________________________________________
N |     Бағдарламалық шаралар             | Құжат нысаны
р/с|                                       |
___________________________________________________________________
1 |                     2                 |          3
___________________________________________________________________
I. ҒЫЛЫМИ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
Қазақ диаспорасы: проблемалар мен
перспективалар
Жақын шетелдерде
1    Қазақ диаспорасының тарихи даму және      мемлекет органдарына
тұратын жерлерiндегi                      ұсыныстар мен
әлеуметтiк-экономикалық, саяси және       баяндамалар, ғылыми
мәдени өмiрiндегi болып жатқан үрдiстер   еңбектер
тұрғысында этнодемографиялық және
этномәдени зерттеулер жүргiзу
2    Нарықтық қайта құрулар тұрғысынан          -"-
түбегейлi жаңару процестерiнiң әлеуметтiк
құрылымын талдау
3    Қазақ диаспораларының этнопсихологиялық    -"-
қалыптасу аспектiлерi мен ұлттық
сана-сезiмiнiң дамуын, кеңестiк кезеңнен
кейiнгi жаңа геосаяси кеңiстiктегi
әлеуметтiк-адамгершiлiк өзiн-өзi
сәйкестендiру ерекшелiктерiн зерделеу
4    Қазақ диаспорасының, әсiресе жас           -"-
ұрпақтарының тұрған елдерiнде де, сондай-ақ
тарихи отанында да нарықтық реформалардың
iлгерiлеуi жағдайындағы одан әрi
әлеуметтiк-мәдени дамуын қалыптастыру
Алыс шетелдерде
5    Қазақ диаспорасының тұрғылықты елдерiнiң   мемлекет органдарына
даму серпiнi тұрғысынан                    ұсыныстар мен
әлеуметтiк-демографиялық талдау жасау      баяндамалар, ғылыми
еңбектер
6    Қандай да бiр елдiң жалпы өркендеуi        мемлекет органдарына
тұрғысында қазақ диаспорасының             ұсыныстар мен
тыныс-тiршiгiнiң одан әрi даму бағыттары   баяндамалар, ғылыми
мен перспективаларын айқындау              еңбектер
7    Қазақтардың қазiргi жағдайдағы             -"-
әлеуметтiк-адамгершiлiк көңiл-күйiн,
олардың, әсiресе жас ұрпақтың Қазақстан
жағдайында әлеуметтi мүмкiндiктерiн
жүзеге асыру перспективаларын, тарихи
отанында капиталды, инвестицияларды
орналастыру мүмкiндiктерiн, жастардың
қазiргi заманғы өндiрiс технологиясын
және нарық экономиканы оқып-үйренуiн
зерделеу
8    Қазақ диаспорасы проблемаларын зерделеу    -"-
жөнiнде уақытша шығармашылық ұжым құру
II. НОРМАТИВТIК-ҚҰҚЫҚТЫҚ БАЗА

30. Проведение Дней и Недель   -"-             -"-     Минкультуры,
казахской литературы и                                 Союз
культуры                                               писателей
Казахстана
31. Организация постоянно     проект            1997   Минмолтур-
действующего летнего          постановления     год    спорт
языкового лагеря для молодежи Правительства
Республики
Казахстан
32. Участие представителей    проект            1997   Минмолтур-
казахской диаспоры в          Программы         год    спорт
Программе международных       международных
молодежных обменов            молодежных
обменов
33. Прием туристов из числа     -"-           ежегодно   -"-
представителей казахской
диаспоры до 500 человек в год
V. ВОПРОСЫ КНИГОИЗДАНИЯ И СРЕДСТВ МАССОВОЙ ИНФОРМАЦИИ
34. Разработать структуру и   издательские      1997-  Национальное
основные разделы ежегодных    программы         2001   агентство по
целевых издательских программ                   годы   делам печати
выпуска печатных изданий                               и массовой
для казахской диаспоры по                              информации,
8-10 видам литературы:                                Минобразования,
учебники, учебно-педагогическая,                       Минкультуры
детско-юношеская,
справочно-энциклопедическая,
художественная, научная
литература и др.
35. Поставка и продажа
печатной продукции в странах
ближнего и дальнего зарубежья:
обеспечение учебниками,       договоры и    ежегодно   Госкомнац,
учебно-методическими          соглашения               Национальное
пособиями, нормативно-        между                    агентство
инструктивными материалами    государственными         по делам
и другими специальными        органами                 печати и
изданиями для удовлетворения  соответствующих          массовой
потребностей                  государств               информации,
учебно-воспитательных                                  ГК "Казак
учреждений, библиотек,                                 китап",
зарубежных отделений Всемирной                         Минобразо-
ассоциации казахов,                                    вания,
казахских культурных центров                           Минкультуры
и общества "Казак тили",
постоянно действующих
курсов по изучению казахского
языка
расширение объемов поставок     -"-         ежегодно   "Казбаспасоз"
казахских периодических
изданий
наладить договорные           договоры и    ежегодно   ГК "Казак
финансово-коммерческие        торговые                 китап"
отношения с обществом         соглашения
"Международная книга" по      книготоргующих
организации продажи книжной   организаций
продукции республиканских
издательств в странах ближнего
и дальнего зарубежья
размещение и открытие         соглашения       1997-  Национальное
специализированных книжных    между            2001   агентство по
магазинов по продаже печатной государственными годы   делам печати
продукции на казахском языке  органами по             и массовой
в странах ближнего и          печати                  информации,
дальнего зарубежья            соответствующих         ГК "Казак
государств              китап"
36. Организация регулярного   соглашения с      1997- Республиканская
радиовещания в странах        зарубежными       2001  корпорация
и регионах, где проживает     странами          годы  "Телевидение и
казахская диаспора                                    радио
Казахстана",
Национальное
агентство по
делам печати
и массовой
информации
37. Проведение                план работы   ежегодно Республиканская
специализированных            специализи-            корпорация
тематических передач и        рованных               "Телевидение и
радиомостов с творческой      редакций ТВ и          радио
интеллигенцией                радио                  Казахстана"
38. Оказывать практическую    соглашения с  ежегодно Национальное
помощь (казахскими шрифтами,  типографиями           агентство по
полиграфическими материалами  стран СНГ              делам печати
и др.) типографиям стран СНГ                         и массовой
информации
ГК "Казак китап"
VI. ОРГАНИЗАЦИОННЫЕ МЕРЫ
39. Контроль за реализацией                          Госкомнац
Государственной программы по
делам соотечественников за
рубежом возложить на
Государственный комитет
Республики Казахстан
по национальной политике
40. Участие учреждений
Министерства иностранных дел,
находящихся за рубежом,
в мероприятиях, проводимых
с соотечественниками за
рубежом, для чего:
1) наладить через             решение           1997   посольства
дипломатические               Правительства     год    Республики
представительства             Республики               Казахстан в
Республики Казахстан в        Казахстан                странах
странах ближнего и                                     ближнего и
дальнего зарубежья                                     дальнего
регулярную связь с                                     зарубежья
соотечественниками путем
посещения районов их
компактного проживания,
сбор данных о действующих
общественных организациях
и подготовку соответствующих
документов по решению
возникающих проблем

30.  Қазақ әдебиетi мен Мәдениетiнiң күндерi    -"-
мен апталықтарын өткiзу
31   Жастар үшiн тұрақты жұмыс iстейтiн жазғы   Қазақстан
тiл лагерiн ұйымдастыру                    Республикасы Үкiметi
қаулысының жобасы
32   Қазақ диаспорасы өкiлдерiнiң Халықаралық   халықаралық жастар
жастар арасындағы алмасулар бағдарламасына арасындағы алмасулар
қатысуы                                    бағдарламасының
жобасы
33   Қазақ диаспорасы өкiлдерi iшiнен жылына    -"-
500 адамға дейiн туристер қабылдау
V. КIТАП ШЫҒАРУ ЖӘНЕ БҰҚАРАЛЫҚ АҚПАРАТ ҚҰРАЛДАРЫ МӘСЕЛЕЛЕРI
34   Қазақ диаспорасы үшiн әдебиеттiң 8-10      баспалар
бойынша басылымдар шығарудың жыл сайынғы   бағдарламалары
мақсатты баспа бағдарламасының
құрылымдары мен негiзгi бөлiмдерiн
әзiрлеу: оқулықтар, оқу-педагогикалық,
балалар мен жасөспiрiмдер,
анықтамалық-энциклопедиялық, көркем,
ғылыми әдебиеттер, т.б.
35   Таяу және алыс шетелдерге баспа өнiмдерiн
жеткiзу және сату:
оқыту-тәрбиелеу мекемелерiнiң,             тиiстi
кiтапханалардың, Дүниежүзi қазақтары       мемлекеттердiң
қауымдастығының шетелдегi бөлiмшелерiнiң,  мемлекеттiк
қазақ мәдени орталықтары мен "Қазақ тiлi"  органдары
қоғамдарының, қазақ тiлiн оқып - үйрету    арасындағы
жөнiндегi тұрақты жұмыс iстейтiн           шарттар мен
курстардың қажеттерiн қанағаттандыру       келiсiмдер
үшiн оқулықтармен, оқу-әдiстемелiк
құралдармен, нормативтiк-нұсқаулық
материалдармен және басқа да арнаулы
басылымдармен қамтамасыз ету
қазақ тiлiндегi мерзiмдi басылымдарды
жеткiзу көлемiн ұлғайту
Республикалық баспалардың өнiмдерiн таяу   Кiтап саудасы
және алыс шетелдерге сатуды ұйымдастыру    ұйымдарының
үшiн "Халықаралық кiтап" қоғамымен         шарттары мен
қаржы-коммерциялық шарттарды жолға қою     сауда келiсiмдерi
таяу және алыс шетелдерге қазақ тiлiндегi  тиiстi
баспа өнiмдерiн сату жөнiндегi арнаулы     мемлекеттердiң
кiтап дүкендерiн орналастыру және ашу      баспа iстерi
жөнiндегi органдары
арасындағы келiсiмдер
36   Қазақ диаспорасы тұратын елдер мен         шетелдермен
аймақтарға радиохабарларын тұрақты         келiсiмдер
түрде таратуды ұйымдастыру
37   Шығармашылық интеллигенциялармен арнайы    теледидар мен
тақырыптық хабарлар мен радиокөпiрлер      радионың арнаулы
жүргiзу                                    редакцияларының
жұмыс жоспары
38   ТМД елдерiнiң баспаханаларына (қазақ       ТМД елдерi
шрифтерi мен полиграфиялық материалдармен  баспаханаларымен
және т.б.) практикалық-көмек көрсету       келiсiмдер
VI. ҰЙЫМДАСТЫРУ ШАРАЛАРЫ
39   Шетелдерде тұратын отандастар iстерi
жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламаны жүзеге
асыруға бақылау жасау Қазақстан
Республикасының Ұлттық саясат жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiне жүктелсiн
40   Шетелдегi отандастармен жүргiзiлетiн
шараларға Сыртқы iстер министрлiгiнiң
шетелдердегi мекемелерiнiң қатысуы,
бұл үшiн:
1) Қазақстан Республикасының таяу және     Қазақстан
алыс шетелдердегi дипломатиялық            Республикасы
өкiлдiктерi арқылы олар тығыз орналасқан   Үкiметiнiң
жерлерге бару, жұмыс iстейтiн қоғамдық     шешiмi
ұйымдар туралы деректер жинау және
туындаған проблемаларды шешу жөнiнде
тиiстi құжаттар әзiрлеу жолымен
отандастармен тұрақты байланыс орнатуды
жолға қою