Об утверждении Положения об Агентстве по стратегическому планированию Республики Казахстан
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 24 марта 1997 г. N 3423. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696)(вводится в действие со дня подписания)
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить Положение об Агентстве по стратегическому
планированию Республики Казахстан (прилагается).
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 24 марта 1997 г. N 3423
ПОЛОЖЕНИЕ
об Агентстве по стратегическому планированию
Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Агентство по стратегическому планированию Республики Казахстан (в дальнейшем - "Агентство") является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан и ответственным за разработку долгосрочной стратегии развития страны, годовых стратегических планов работы министерств, государственных комитетов, иных центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства
Республики Казахстан, и ведомств Республики Казахстан, а также
акционерных обществ, осуществляющих деятельность в стратегических
секторах экономики.
2. Агентство осуществляет свою деятельность на основе
Конституции, законов Республики Казахстан, актов Президента
Республики Казахстан, а также настоящего Положения.
II. Задачи Агентства
3. Основными задачами Агентства являются:
1) изучение мирового опыта, анализ и прогноз общемировых
тенденций;
2) определение стратегических целей и приоритетов развития
Республики Казахстан;
3) определение принципов и методологии стратегического
планирования;
4) разработка стратегии развития Республики Казахстан;
5) разработка годовых стратегических планов работы министерств и государственных комитетов Республики Казахстан, центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства Республики Казахстан, ведомств Республики Казахстан, а также акционерных обществ, осуществляющих деятельность в стратегических секторах экономики;
6) разработка особо важных государственных программ по поручениям Президента Республики Казахстан.
III. Функции Агентства
4. В соответствии с возложенными на него задачами Агентство реализует следующие функции:
1) систематический сбор, проверку и классификацию информации от государственных органов Республики Казахстан и иных республиканских, международных и иностранных организаций;

Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөнiндегi агенттiгi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1997 жылғы 24 наурыздағы N 3423. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөнiндегi
агенттiгi туралы ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1997 жылғы 24 наурыздағы
N 3423 Жарлығымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау
жөнiндегi агенттiгi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөнiндегi агенттiгi (бұдан былай - Агенттiк) Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн әрi елдiң дамуының ұзақ мерзiмдi стратегиясын, министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiрмейтiн өзге де орталық атқарушы органдар мен Қазақстан Республикасы ведомстволарының, сондай-ақ экономиканың стратегиялық секторларында қызметтi жүзеге асыратын акционерлiк қоғамдар жұмысының жылдық стратегиялық жоспарларын әзiрлеу үшiн жауапты мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Агенттiк өз қызметiн Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасы Президентi актiлерiнiң, сондай-ақ осы Ереженiң негiзiнде жүзеге асырады.
II. Агенттiктiң мiндеттерi
3. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi:
1) әлемдiк тәжiрибенi зерделеу, жалпы әлемдiк тенденцияларды талдау мен болжам жасау;
2) Қазақстан Республикасы дамуының стратегиялық мақсаттары мен басымдықтарын айқындау;
3) стратегиялық жоспарлаудың принциптерi мен әдiснамасын айқындау;
4) Қазақстан Республикасы дамуының стратегиясын әзiрлеу;
5) Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен мемлекеттiк комитеттерiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасы ведомстволарының, сондай-ақ экономиканың стратегиялық секторларында қызметтi жүзеге асыратын акционерлiк қоғамдар жұмысының жылдық стратегиялық жоспарларын әзiрлеу;
6) Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсырмалары бойынша аса маңызды мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлеу болып табылады.
III. Агенттiктiң функциялары
4. Өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес Агенттiк мынадай функцияларды iске асырады:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары мен өзге де республикалық, халықаралық және шетелдiк ұйымдардан ақпаратты жүйелi түрде жинап, тексередi және жiктеп отырады;

2) осуществляет анализ и прогнозирование экономического состояния и оценку внутреннего потенциала Республики Казахстан, а также анализирует состояние и прогнозы развития мировой экономики;
3) взаимодействует с министерствами и государственными комитетами Республики Казахстан, центральными исполнительными органами, не входящими в состав Правительства Республики Казахстан, ведомствами Республики Казахстан в процессе разработки ведомственной стратегии и годовых стратегических планов;
4) осуществляет иные функции, возложенные на него Президентом Республики Казахстан.
IV. Права Агентства
5. Для реализации поставленных задач и функций Агентству предоставляется право:
1) вносить Президенту Республики Казахстан предложения по целям, приоритетам и стратегии развития страны;
2) запрашивать и получать в установленном порядке от министерств и государственных комитетов Республики Казахстан, а также у иных центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства Республики Казахстан, ведомств Республики Казахстан, местных исполнительных органов, организаций информацию, необходимую Агентству для разработки государственной политики в области стратегического планирования;
3) в пределах своей компетенции давать обязательные для исполнения указания и издавать нормативные правовые акты;
4) анализировать и обобщать практику применения законодательства в сфере стратегического планирования экономики, разрабатывать предложения по его совершенствованию, участвовать в подготовке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов, вносить их на рассмотрение Президента Республики Казахстан;
5) вносить предложения Президенту Республики Казахстан по уточнению и пересмотру стратегических планов;
6) в соответствии с законодательством Агентство имеет право заключать международные договоры, проводить переговоры и подписывать в пределах своей компетенции соглашения с соответствующими ведомствами зарубежных стран, международными организациями и иностранными юридическими лицами;
7) привлекать к работе специалистов других министерств и ведомств;
8) привлекать к работе иностранных экспертов и консультантов.
V. Организация работы Агентства
6. Агентство возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан.
В случае отсутствия Председателя его обязанности исполняет один из директоров департаментов.
7. Структура и штатная численность Агентства устанавливаются Президентом Республики Казахстан.
8. Председатель Агентства по стратегическому планированию:

2) Қазақстан Республикасының экономикалық жай-күйiн талдау мен болжам жасауды және iшкi әлеуетiне баға берудi жүзеге асырады, сондай-ақ әлемдiк экономиканың дамуының жай-күйi мен болжамдарын талдайды;
3) Қазақстан Республикасының министрлiктерiмен және мемлекеттiк комитеттерiмен, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының ведомстволарымен ведомстволық стратегияны және жылдық стратегиялық жоспарларды әзiрлеу процесiнде өзара iс-қимыл жасайды;
4) өзiне Қазақстан Республикасының Президентi жүктеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
IV. Агенттiктiң құқықтары
5. Қойылған мiндеттер мен функцияларды iске асыру үшiн Агенттiкке:
1) Қазақстан Республикасының Президентiне елдiң дамуының мақсаттары, басымдықтары мен стратегиясы жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
2) белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен мемлекеттiк комитеттерiнен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiрмейтiн өзге де орталық атқарушы органдардан, Қазақстан Республикасының ведомстволарынан, жергiлiктi атқарушы органдардан, ұйымдардан Агенттiкке стратегиялық жоспарлау саласында мемлекеттiк саясатты әзiрлеу үшiн қажеттi ақпаратты сұрату және алу;
3) өз құзыретi шегiнде атқарылуға мiндеттi нұсқаулар беру және нормативтiк құқықтық актiлер шығару;
4) экономиканы стратегиялық жоспарлау саласында заңдардың қолданылу практикасын талдау және қорыту, оларды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу, заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлер жобаларын даярлауға қатысу, оларды Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзу;
5) Қазақстан Республикасының Президентiне стратегиялық жоспарлауды нақтылау және қайта қарау жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
6) заңдарға сәйкес Агенттiктiң халықаралық шарттар жасасуға, келiссөздер жүргiзуге және өз құзыретiнiң шегiнде шет елдердiң тиiстi ведомстволарымен, халықаралық ұйымдармен және шетелдiк заңды тұлғалармен келiсiмдерге қол қоюға құқығы бар;
7) басқа министрлiктер мен ведомстволардың мамандарын жұмысқа тарту;
8) шетелдiк сарапшылар мен консультанттарды жұмысқа тарту құқығы берiледi.
V. Агенттiктiң жұмысын ұйымдастыру
6. Агенттiкке Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басшылық етедi.
Төраға орнында болмаған жағдайда оның мiндеттерiн департаменттердiң директорларының бiрi атқарады.
7. Агенттiктiң құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасының Президентi белгiлейдi.
8. Стратегиялық жоспарлау жөнiндегi Агенттiк төрағасы:

1) руководит деятельностью Агентства на основе единоначалия, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Агентство задач, организует реализацию государственной политики в области стратегического планирования, выполняет поручения Президента Республики Казахстан по особо важным вопросам;
2) вносит на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложения по проблемам стратегического планирования, а также проекты нормативных правовых актов, относящихся к компетенции Агентства;
3) распределяет обязанности руководителей департаментов;
4) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, проверяет их исполнение;
5) рассматривает обращения граждан и организаций;
6) в пределах установленной структуры, численности и фонда оплаты труда утверждает штатное расписание Агентства;
7) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Агентства;
8) официально представляет Агентство во взаимоотношениях с казахстанскими и зарубежными юридическими лицами;
9) осуществляет по поручению Президента Республики Казахстана в соответствии с действующим законодательством иные полномочия.
9. Финансирование деятельности Агентства осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
10. Агентство является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.

1) дара басшылық негiзiнде Агенттiктiң қызметiн басқарады, Агенттiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуы үшiн дербес жауап бередi, стратегиялық жоспарлау саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды ұйымдастырады, Қазақстан Республикасы Президентiнiң аса маңызды мәселелер бойынша тапсырмаларын орындайды;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына стратегиялық жоспарлау проблемалары жөнiнде ұсыныстар, сондай-ақ Агенттiктiң құзыретiне жататын нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын енгiзедi;
3) департаменттер басшыларының мiндеттерiн бөледi;
4) өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар бередi, олардың атқарылуын тексередi;
5) азаматтар мен ұйымдардың өтiнiштерiн қарайды;
6) белгiленген құрылым, адам саны және еңбекке ақы төлеу қорының шегiнде Агенттiктiң штат кестесiн бекiтедi;
7) Агенттiк қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
8) қазақстандық және шетелдiк заңды тұлғалармен өзара қарым-қатынастарда Агенттiк атынан ресми өкiлдiк етедi;
9) Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсырмасы бойынша қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
9. Агенттiк қызметiн қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
10. Агенттiк заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген әрi қазақ және орыс тiлдерiнде өз атауы жазылған мөрi болады.