О некоторых вопросах Агентства по контролю за стратегическими ресурсами Республики Казахстан
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 24 марта 1997 г. N 3424. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696)(вводится в действие со дня подписания)
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить Положение об Агентстве по контролю за
стратегическими ресурсами Республики Казахстан (прилагается).
2. Установить, что к стратегическим ресурсам, контроль за
использованием которых осуществляет Агентство по контролю за
стратегическими ресурсами Республики Казахстан, относятся:
1) месторождения нефти, газа, газоконденсата, продукция нефте-
и газодобывающей и перерабатывающей промышленности;
2) воздушное пространство, железные дороги, телекоммуникации;
3) энергоресурсы, энергосистемы;
4) зерновые культуры;
5) месторождения золота, золото и другие драгоценные металлы;
6) месторождения черных и цветных металлов, черные, цветные и
редкоземельные металлы;
7) урановые месторождения и урановая продукция;
8) минеральное сырье и продукция горно-химической
промышленности;
9) магистральные трубопроводы.
3. Установить, что центральные и местные государственные органы
обязаны оказывать всемерное содействие Агентству в выполнении
возложенных на него задач.
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 24 марта 1997 г. N 3424
ПОЛОЖЕНИЕ
об Агентстве по контролю за стратегическими
ресурсами Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Агентство по контролю за стратегическими ресурсами Республики Казахстан (в дальнейшем - Агентство) является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан.
2. Правовой основой деятельности Агентства являются Конституция, законы и акты Президента Республики, а также настоящее Положение.
3. Агентство является юридическим лицом, имеющим самостоятельную смету расходов, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием.
4. Структура и штатная численность Агентства устанавливаются Президентом Республики по представлению Председателя Агентства.
II. Задачи и полномочия Агентства
5. Основными задачами Агентства являются:
1) контроль за использованием стратегических ресурсов;
2) оценка эффективности использования стратегических ресурсов, а также оценка соответствия использования стратегических ресурсов интересам государства и мировой практике;
3) анализ использования стратегических ресурсов с учетом мировых тенденций развития производства;

Қазақстан Республикасының Стратегиялық ресурстарды бақылау жөнiндегi агенттiгiнiң кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы. 1997 жылғы 24 наурыздағы N 3424. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық ресурстарды бақылау жөнiндегi агенттiгi туралы ереже (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық ресурстарды бақылау жөнiндегi агенттiгi пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыратын
стратегиялық ресурстарға мыналар жатқызылады деп белгiленсiн:
1) мұнай, газ, газ конденсаты кен орындары, мұнай және газ
өндiру өнеркәсiбi өнiмi;
2) әуе кеңiстiгi, темiржолдар, телекоммуникациялар;
3) энергия ресурстары, энергия жүйелерi;
4) дәндi дақылдар;
5) алтын кен орындары, алтын және басқа бағалы металдар;
6) қара және түстi металдар кен орындары, қара, түстi және
сирек ұшырасатын металдар;
7) уран кен орындары және уран өнiмi;
8) минералдық шикiзат және кен-химия өнеркәсiбi өнiмдерi;
9) магистральдық құбыр арналары.
3. Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар Агенттiктiң өзiне жүктелген мiндеттердi орындауына жан-жақты жәрдем көрсетуге мiндеттi деп белгiленсiн.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1997 жылғы 24 наурыздағы
N 3424 Жарлығымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Стратегиялық
ресурстарды бақылау жөнiндегi агенттiгi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық ресурстарды бақылау жөнiндегi агенттiгi (бұдан былай - Агенттiк) Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Агенттiк қызметiнiң құқықтық негiзi Республика Конституциясы, заңдары және Президентiнiң актiлерi, сондай-ақ осы Ереже болып табылады.
3. Агенттiк дербес шығыс сметасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өзiнiң атауы жазылған мөрi бар заңды тұлға болып табылады.
4. Агенттiктiң құрылымы мен штат санын Агенттiк төрағасының ұсынуы бойынша Республика Президентi белгiлейдi.
II. Агенттiктiң мiндеттерi мен өкiлеттiктерi
5. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi мыналар:
1) стратегиялық ресурстардың пайдаланылуын бақылау;
2) стратегиялық ресурстарды пайдалану тиiмдiлiгiне баға беру, сондай-ақ стратегиялық ресурстарды пайдаланудың мемлекеттiң мүддесiне және әлемдiк тәжiрибеге сәйкестiгiне баға беру;
3) стратегиялық ресурстарды пайдалану өндiрiстiң дамуының әлемдiк үрдiстерiн ескере отырып талдау;

4) анализ привлечения инвестиций и займов, связанных с использованием стратегических ресурсов;
5) выполнение поручений Президента Республики.
6. Агентство для выполнения возложенных на него задач наделено следующими полномочиями:
1) в определяемые им сроки запрашивать и получать от Правительства, иных государственных органов, организаций необходимые документы и материалы по вопросам, касающимся стратегических ресурсов;
2) присутствовать на заседаниях и совещаниях, проводимых государственными органами, государственными организациями и предприятиями (в том числе заседаниях наблюдательных советов и правлений), имеющих отношение к стратегическим ресурсам;
3) осуществлять проверки государственных органов и организаций по вопросам, касающимся стратегических ресурсов;
4) поручать соответствующим государственным органам и организациям проводить проверки организаций независимо от формы собственности, имеющим отношение к стратегическим ресурсам;
5) привлекать к проведению проверок должностных лиц и специалистов соответствующих государственных органов, организаций;
6) при проверках получать от руководителей, иных должностных лиц соответствующих государственных органов, организаций устные и письменные объяснения, документы, справки и иные материалы;
7) заслушивать информацию должностных лиц государственных органов и организаций по вопросам, касающимся стратегических ресурсов;
8) информировать Президента Республики о принятых проверяемыми органами мерах по устранению выявленных нарушений законодательства при заключении контрактов, выдаче лицензий, предоставлении иных прав и преференций, связанных со стратегическими ресурсами и вносить при необходимости предложения об ответственности виновных должностных лиц;
9) ставить вопрос перед должностными лицами соответствующих государственных органов, организаций об отмене, внесении изменений или приостановлении действия принятых ими актов, препятствующих эффективному использованию стратегических ресурсов.
10) вносить Президенту Республики предложения о внесении изменений и дополнений в действующее законодательство.
III. Руководство Агентства
7. Агентство возглавляет Председатель Агентства, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики.
В случае отсутствия Председателя Агентства его обязанности исполняет один из директоров департаментов.
8. Председатель не реже одного раза в квартал отчитывается о работе Агентства перед Президентом Республики.
9. Председатель Агентства:
1) руководит деятельностью Агентства, несет персональную
ответственность за выполнение возложенных на Агентство задач;

4) стратегиялық ресурстарды пайдалануға байланысты инвестициялар мен займдар тартуға талдау жасау;
5) Республика Президентiнiң тапсырмаларын орындау.
6. Өзiне жүктелген мiндеттердi орындау үшiн Агенттiкке:
1) өздерi белгiлеген мерзiмде Үкiметтен, өзге де мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан стратегиялық ресурстарға қатысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттар мен материалдарды сұратуға және алдыруға;
2) мемлекеттiк органдар, мемлекеттiк ұйымдар мен кәсiпорындар өткiзетiн стратегиялық ресурстарға қатысы бар отырыстар мен кеңестерге (соның iшiнде байқаушы кеңестер мен басқармалардың отырыстарына) қатысуға;
3) стратегиялық ресурстарға қатысты мәселелер бойынша мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға тексерiстер жүргiзуге;
4) тиiстi мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға меншiк нысанына қарамастан стратегиялық ресурстарға қатысы бар ұйымдарға тексерiс жүргiзудi тапсыруға;
5) тиiстi мемлекеттiк органдардың, ұйымдардың лауазымды адамдары мен мамандарын тексерiс жүргiзу үшiн тартуға;
6) тексерiстер кезiнде тиiстi мемлекеттiк органдардың, ұйымдардың басшыларынан, өзге де лауазымды адамдарынан ауызша және жазбаша түсiнiктемелер, құжаттар, анықтамалар мен өзге де материалдар алуға;
7) мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың лауазымды адамдарының стратегиялық ресурстарға қатысты мәселелер бойынша мәлiметiн тыңдауға;
8) Республика Президентiн тексерiлген органдар стратегиялық ресурстарға қатысты контракттар жасасу, лицензиялар беру, өзге де құқықтар мен преференциялар табыстау кезiнде анықталған заң бұзушылықтарды жою жөнiнде қолданған шаралар туралы хабарландыруға және қажет болған жағдайда кiнәлi лауазымды адамдардың жауапкершiлiгi туралы ұсыныстар енгiзуге;
9) тиiстi мемлекеттiк органдардың, ұйымдардың лауазымды адамдары алдында стратегиялық ресурстарды тиiмдi пайдалануға кедергi келтiретiн олар қабылдаған актiлердiң күшiн жою, бұларға өзгерiстер енгiзу немесе қолдануын тоқтату туралы мәселе қоюға;
10) қолданылып жүрген заңдарға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Республика Президентiне ұсыныс жасауға өкiлеттiктер берiлген.
III. Агенттiк басшылығы
7. Агенттiкке Республика Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Агенттiк төрағасы басшылық етедi.
Агенттiк төрағасы орнында болмаған жағдайда оның мiндеттерiн департаменттердiң директорларының бiрi атқарады.
8. Төраға тоқсан сайын кемiнде бiр рет Агенттiк жұмысы туралы Республика Президентiнiң алдында есеп бередi.
9. Агенттiк төрағасы:
1) Агенттiктiң қызметiне басшылық етедi, Агенттiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуы үшiн дербес жауап бередi;

2) в пределах своей компетенции издает приказы, дает поручения
и проверяет их исполнение;
3) согласно установленным структуре и численности утверждает
штатное расписание, распределяет обязанности руководителей
департаментов, а также разрабатывает смету расходов Агентства;
4) назначает на должность и освобождает от должности
сотрудников Агентства;
5) осуществляет иные полномочия в соответствии с
законодательством.

2) өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады, тапсырмалар бередi және олардың атқарылуын тексередi;
3) белгiленген құрылым мен адам санына сай штат кестесiн бекiтедi, департаменттер басшыларының мiндеттерiн бөледi, сондай-ақ агенттiк шығыстарының сметаларын әзiрлейдi;
4) агенттiк қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) заңдарға сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.