Об утверждении образца, описания и нормы положенности мантии - специальной формы одежды для судей Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 11 июля 1998 г. N 4009. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В соответствии с пунктом 3 статьи 59 и пунктом 2 статьи 80 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Конституционного Закона, от 20 декабря 1995 г. N 2694 U952694_ "О судах и статусе судей в Республике Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить образец и описание мантии - специальной формы одежды для судей Республики Казахстан (прилагаются). 2. Установить следующую норму положенности: одна мантия на каждого судью сроком на 3 года. 3. Правительству Республики Казахстан принять меры по обеспечению судей Республики Казахстан мантиями. 4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания. Президент Республики Казахстан Утверждено Указом Президента Республики Казахстан от 11 июля 1998 г. N 4009 ОПИСАНИЕ МАНТИИ - СПЕЦИАЛЬНОЙ ОДЕЖДЫ ДЛЯ СУДЕЙ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Специальная форма одежды для судей Республики Казахстан выполняется из высококачественного шелкового полотна, установленного образца цвета (темно-вишневого).
Форма состоит из длинной мантии на подкладе, головного убора, манишки (для женщин).
Мантия трапециевидного силуэта, свободной формы. Спинка целая со свободно падающими фалдами. Полочка целая с втачным пластроном с застежкой "в супатку" на разъемный замок-молнию по левой стороне у женщин и у мужчин. Воротник-стойка, отрезной, выполняется из шелкового велюра темно-вишневого цвета. По краю втачивания воротника к полочке и спинке имеется отделка-бейка бирюзового цвета и золотой шнур. Край борта полочки обработан бейкой из велюра темно-вишневого цвета.
Рукава отрезные, одношовные, свободной формы, имеют настрочные полоски-бейки, выполненные из основной ткани.
На подкладке на левой стороне полочки обработан карман в листочку. Окат рукава, пройма спинки, горловины, полочка, пластрон, воротник, бейки, подборта дублируются клеевой тканевой прокладкой типа "дублерин".
Спинка дублируется прокладкой типа "коленкор". Для оптимальной посадки рукава и предохранения его от истирания ставится нижний подокатник из жесткой ткани к верхний из синтепона. Плечики поролоновые с жесткой прокладкой.
Головной убор для мужчин и женщин выполняется из шелкового трикотажного велюра темно-бордового цвета. Головной убор для мужчин простой формы, сужающейся в верхней части, у женщин головной убор в верхней части слегка расширен. На левой части тульи - золотое шитье "Омир жолы". На донышке плетение шнуром в виде солярного символа, три нити которого переходят на тулью и вписываются в орнамент. Головной убор выполняется на формованном каркасе из шерстяного велюра высшего качества и шелковой подкладке.
Манишка для женщин выполняется из хлопчатобумажного маркизета. По полочке заложены пять складок, воротник-стойка.
Цветовая гамма формы и отделочных материалов, форма воротника, беек, кантов, орнамент, символика строго регламентированы.

Қазақстан Республикасының судьяларына арналған арнаулы киiм нысаны - мантия үлгiсiн, сипаттамасын және тиесiлiлiк нормасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 11 шiлдедегi N 4009 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасындағы соттар және судьялардың мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 20 желтоқсандағы Конституциялық Заң күшi бар N 2694 Жарлығының 59-бабының 3-тармағына және 80-бабының 2-тармағына сәйкес қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының судьяларына арналған арнаулы киiм нысаны - мантияның үлгiсi мен сипаттамасы бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Тиесiлiлiктiң мынадай нормасы - әрбiр судьяға 3 жыл мерзiмге бiр мантия болып белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасы судьяларын мантиялармен қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолдансын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1998 жылғы 11 шiлдедегi
N 4009 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының судьяларына арналған
арнаулы киiм нысаны - мантияның сипаттамасы
Қазақстан Республикасының судьяларына арналған арнаулы киiм нысаны түсi белгiленген үлгiдегi (қызыл күрең) жоғары сапалы жiбек матадан тiгiледi.
Нысан астарлы ұзын мантиядан, бас киiмнен, өңiрлiктен (әйелдер үшiн) тұрады.
Мантия трапеция пiшiндi, желбегей нысанды. Арқалығы тұтас пiшiлген, етегi еркiн төгiлiп тұрады. Әйелдерге де, ерлерге де арналған киiмнiң сол жақ өңiрi тұтас пiшiлген, ажыратпалы ысырамасы қоса тiгiлген қаусырмасы бар.
Тiк қима жағасы қызыл күрең түстi арқауы жiбек мақпалдан тiгiлген. Жағаның өңiр мен арқалыққа қалыптасқан тұсындағы жиегi көгiлдiр түстi әдiппен бастырылып, алтын бау тартылған. Өңiрiнiң жиегi қызыл күрең түстi мақпалмен әдiптелген.
Қима жеңдерi бiр тiгiстi, еркiн нысанды, негiзгi материалдан тiгiстелiп жүргiзiлген әдiбi бар.
Астарының сол жақ қапталына жапырақша қалта салынған. Жеңнiң тысы, арқалық, өңiр, қаптал, өңiрше, жаға, әдiптер, жиекшелер "дублерин" типтес желiмдi астарлық матамен қосарлана қатталып тiгiлген.
Арқалығы "коленкор" үлгiсiндегi астармен қатталған. Жеңдi оңтайлы қондыру үшiн және оны қырқылудан қорғау үшiн төменгi тыс қатқыл матамен және синтепонмен қосымша көмкерiлген. Иықтарының астына қатқыл астарлы поролон жүргiзiлген.
Бас киiм ерлер үшiн де әйелдер үшiн де қызыл күрең жiбек тоқыма мақпалдан тiгiлген. Ер адамдардың бас киiмi жай үлгiде, жоғарғы жағында тарылған, ал әйелдердiң бас киiмiнiң жоғарғы жағы сәл кеңейтiлген пiшiндi болып келедi. Бас киiмнiң қатырмасының сол жақ бөлiгiнде алтын зермен "Өмiр жолы" деген жазба өрнектелген. Табанында солярлық бейне түрiндегi өрме баудың үш үзiгi қатырмаға ұласып, әшекеймен әнтек үйлесiм тапқан. Бас киiм қалыпталған тұрпатта жоғары сапалы жүн арқаулы мақпалдан тiгiледi де, астары жiбектен жасалады.
Әйелдерге арналған өңiрлiк мақта-матадан жасалған маркизеттен тiгiледi. Өңiрлiк бес бүрме салынған, тiк жағалы болып келедi.
Киiм мен қолданылған материалдардың, түр-түсiнiң құбылуы, жағаның, әдiптердiң, жиектердiң нысаны, өрнектер мен бейне-нышандар қатаң реттелген.