О внесении изменений и дополнений в "Инструкцию по ведению учета пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах", утвержденную приказом Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 октября 1997 года N 11-П
Приказ Председателя Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29.02.2000г. N 14-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17.05.2000г. N 1133. Утратил силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N 153 (V042953)
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z970136_  "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", в целях совершенствования правового регулирования учета пенсионных накоплений в накопительных пенсионных фондах приказываю:
1. Внести в V970414_  "Инструкцию по ведению учета пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах", утвержденную приказом Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 октября 1997 года N 11-П, следующие изменения и дополнения:
"1. В наименовании Инструкции слово "взносов" заменить словом "накоплений".
2. В Разделе 1 первый абзац изложить в следующей редакции:
"В целях обеспечения надлежащего учета пенсионных накоплений каждому вкладчику (получателю) накопительного пенсионного фонда (далее - Фонд) должен быть открыт индивидуальный пенсионный счет (далее - ИПС). Основанием открытия ИПС является пенсионный договор. Государственный накопительный пенсионный фонд вправе открыть индивидуальные пенсионные счета своим вкладчикам вне зависимости от наличия пенсионных договоров, по мере поступления первого пенсионного взноса на их имя.".
Раздел 1 дополнить абзацами следующего содержания:
"Фонд вправе вести книгу регистрации открытых ИПС в электронном виде с соблюдением требований по сохранности информации.
Фонд ведет индивидуальные пенсионные счета вкладчиков (получателей) на электронных носителях в базе данных автоматизированной информационной системы.".
3. Раздел 2 изложить в следующей редакции:
"Индивидуальный пенсионный счет вкладчиков (получателей) открывается на балансовом счете 503 "Вклады и паи", с открытием субсчета 503000 "Вклады в фонд получателя". Индивидуальные пенсионные счета вкладчикам (получателям) открываются отдельно по видам пенсионных взносов (1 - обязательные пенсионные взносы, 2 - добровольные пенсионные взносы).
В базе данных автоматизированной информационной системы по каждому вкладчику (получателю) указывается социальный индивидуальный код и другие дополнительные сведения.
Учет поступающих пенсионных взносов, пенсионных накоплений, текущих пенсионных выплат и начисление инвестиционного дохода осуществляется путем ежедневного расчета стоимости условной единицы и расчетом количества условных единиц на индивидуальных пенсионных счетах.".

Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1997 жылғы 14 қазандағы N 11-Ө бұйрығымен бекiтiлген "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жарналарының есебiн жүргiзу жөнiндегi нұсқаулыққа" өзгерiстер мен толықгырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитеті төрағасының 2000 жылғы 29 ақпандағы N 14-Ө бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 17 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1133. Күші жойылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 маусымдағы N 153 (V042953) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы"  Z970136_  Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, жинақтаушы зейнетақы қорларындағы жинақталған зейнетақы қаражатының есебiн құқықтық реттеудi жетiлдiру мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1997 жылғы 14 қазандағы N 11-Ө  V970414_  бұйрығымен бекiтiлген "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жарналарының есебiн жүргiзу жөнiндегi нұсқаулыққа" мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
Нұсқаулықтың атауындағы "жарналарының" сөзi "жинақталған қаражатының" сөздерiне ауыстырылсын.
2. 1-бөлiмдегi бiрiншi азат жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Жинақталған зейнетақы қаражатының есебiн тиiстi түрде қамсыздандыру мақсатында жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрi - Қор) әрбiр салымшысына (алушысына) дербес зейнетақы шоты (бұдан әрi - ДЗШ) ашылуы тиiс. Зейнетақы шарты ДЗШ ашуға негiз болып табылады. Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы шарттарының болуына тәуелсiз, олардың атына бiрiншi зейнетақы жарнасының түсуiне қарай өзiнiң салымшыларына дербес зейнетақы шоттарын ашуға құқылы".
1-бөлiм мынадай мазмұндағы азат жолдармен толықтырылсын:
"Қор ашылған ДЗШ тiркеу кiтабiн ақпараттың сақталуы жөнiндегi талаптарды сақтай отырып жүргiзуге құқылы".
"Қор салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарын автоматтандырылған ақпарат жүйесiнiң мәлiметтер базасының электронды өткiзушiлерiнде жүргiзедi."
3. 2-бөлiм мынадай редакцияда жазылсын:
"Салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоты "Салымдар мен пайлар" 503 баланстық шотында "Алушының қорына салымдар" деген 503000 қосымша шотын аша отырып ашылады. Салымшыларға (алушыларға) дербес зейнетақы шоты зейнетақы жарналарының түрлерiне қарай бөлек ашылады (1-мiндеттi зейнетақы жарналары, 2-ерiктi зейнетақы жарналары).
Автоматтандырылған ақпарат жүйесiнiң мәлiметтер базасында әрбiр салымшы(алушы) бойынша әлеуметтiк дербес коды мен басқа да қосымша мәлiметтер көрсетiледi.
Түсетiн зейнетақы жарналарының, жинақталған зейнетақы қаражатының, ағымдағы зейнетақы төлемдерiнiң есебiн жүргiзу және инвестициялық кiрiстi есептеу шартты өлшемнiң құнын күн сайын есептеумен және дербес зейнетақы шоттарындағы шартты өлшемнiң санын есептеу жолымен жүзеге асырылады".

4. В Разделе 3 "Учет пенсионных взносов и начисляемого инвестиционного дохода на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей)":
- абзац первый изложить в следующей редакции:
"Учет пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) ведется путем ежедневной переоценки стоимости пенсионных активов в условных единицах (далее - условная единица) и расчетом количества условных единиц на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей).";
- абзац второй изложить в следующей редакции:
"Условная единица - удельная величина стоимости пенсионных активов, характеризующая эффективность инвестиционного управления пенсионными активами.";
- абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Фонд ежедневно осуществляет запись и хранение информации о стоимости условной единицы. Фонд не реже одного раза в месяц производит сверку стоимости пенсионных активов, рассчитанную как сумму пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) по стоимости условной единицы, с КУПА.";
- абзац пятый исключить;
- абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"При заключении вкладчиком (получателем) пенсионного договора с иным накопительным пенсионным фондом, Фонд по заявлению вкладчика (получателя) производит пересчет количества условных единиц на индивидуальном пенсионном счете в тенге по текущей стоимости условной единицы, осуществляет перевод пенсионных накоплений в другой фонд и закрывает индивидуальный пенсионный счет.";
- в абзаце девятом слова "В случае заключения пенсионного договора с вкладчиком (получателем) в связи с переводом" заменить словами "При поступлении перевода пенсионных накоплений из другого накопительного пенсионного фонда", слова "который открывается вкладчику/получателю" заменить словами "который открыт вкладчику (получателю)";
- абзац десятый изложить в следующей редакции:
"При осуществлении пенсионных выплат, выплат пенсионных накоплений наследникам, выплат на погребение, Фонд производит пересчет количества условных единиц на индивидуальном пенсионном счете вкладчика (получателя) в тенге по текущей стоимости условной единицы, осуществляет выплаты и отражает на индивидуальном пенсионном счете уменьшение пенсионных накоплений на сумму осуществленных выплат.";
- абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Перечисление денег с банковского счета (перевод, выплата, изъятие) производится после закрытия индивидуального пенсионного счета вкладчика (получателя) в течение трех банковских дней, включая день закрытия индивидуального пенсионного счета.";
- абзац двенадцатый исключить.

4. "Салымшылардың(алушылардың) дербес зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жарналары мен есептелген инвестициялық кiрiстiң есебiн жүргiзу" деген 3-бөлiмдегi:
бiрiншi азат жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатының есебiн зейнетақы активтерiне шартты өлшеммен күн сайын қайта баға беру жолымен және салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарындағы шартты өлшемнiң санын есептеумен жүргiзiледi";
екiншi азат жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Шартты өлшем - зейнетақы активтерi құнының зейнетақы активтерiн басқарудың тиiмдiлiгiн сипаттайтын жеке мөлшерi."
Төртiншi азат жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қор күн сайын шартты өлшемнiң құны туралы жазба жүргiзiлуiн және ақпараттың сақталуын жүзеге асырады. Қор шартты өлшемнiң құны бойынша салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатының сомасы ретiнде есептелген зейнетақы активтерiнiң құнын ЗҚБК-мен бiр айда бiр реттен кем емес салыстыра тексеру жүргiзедi";
- бесiншi азат жол алынып тасталсын;
- сегiзiншi азат жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Салымшы (алушы) зейнетақы шартын басқа жинақтаушы зейнетақы қорымен жасасқанда, Қор салымшының (алушының) өтiнiшi бойынша дербес зейнетақы шотындағы шартты өлшемнiң санын шартты өлшемнiң ағымдағы құны бойынша теңгеге айналдырып қайта санайды, жинақталған зейнетақы қаражатын басқа қорға аударым жасауды жүзеге асырады және дербес зейнетақы шотын жабады";
тоғызыншы азат жолдағы "Ауыстырумен байланысты салымшымен (алушымен) зейнетақы шарты жасасылған жағдайда" деген сөздер "басқа жинақтаушы зейнетақы қорынан жинақталған зейнетақы қаражатының аударымы түскен кезде" деген сөздер "салымшыға/алушыға ашылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы азат жол мынадай редакцияда жазылсын:
"3ейнетақы төлемдерiн, мұрагерге жинақталған зейнетақы қаражатының төлемдерiн, жерлеуге төлемдердi жүзеге асырғанда Қор салымшының (алушының) дербес зейнетақы шотындағы шартты өлшемнiң санын шартты өлшемнiң ағымдағы құны бойынша теңгеге айналдырып қайта санайды, төлемдердi жүзеге асырады және жинақталған зейнетақы қаражатының жүзеге асырылған төлемнiң сомасына азайғандығын дербес зейнетақы шотында көрсетедi";
он бiрiншi азат жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк шотынан ақша аудару (аудару, төлем, алып қою) салымшының (алушының) дербес зейнетақы шоты жабылғаннан кейiн дербес зейнетақы шотын жапқан күндi қоса алғанда үш банктiк күн iшiнде жүргiзiледi";
он екiншi азат жол алынып тасталсын.

5. В Разделе 4 "Порядок закрытия индивидуальных пенсионных счетов получателей":
- во втором абзаце слова "о переводе пенсионных накоплений в другой фонд или при выезде за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства" исключить; после слов "смерти получателя" дополнить словами "и изъятия пенсионных накоплений наследниками";
- второе предложение третьего абзаца изложить в следующей редакции: "Одновременно в базе данных автоматизированной информационной системы делается отметка о закрытии индивидуального пенсионного счета.";
- абзацы четвертый и пятый исключить;
- абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"При поступлении задолженности по пенсионным взносам в рамках расторгнутого пенсионного договора с вкладчиком (получателем), фонд зачисляет поступившую сумму на балансовый счет 503 с открытием индивидуального пенсионного счета, с пересчетом поступившей суммы в количество условных единиц и указанием причины поступления. По заявлению получателя фонд выплачивает или переводит в другой фонд остаток с счета и закрывает его.";
- абзац восьмой исключить.
6. Дополнить Разделом 5 "Расчет стоимости условной единицы стоимости пенсионных активов" следующего содержания:
"В первый день инвестиционного управления пенсионными активами стоимость условной единицы принимается равной 100 (сто) тенге. В последующие дни текущая стоимость условной единицы рассчитывается по следующей формуле:
ID
U  = U   *(1 + -----------------------------------),
t    t-1      РА   + С - В + Тr  - Тr   - R
t-1             in    out    out
где Ut - текущая стоимость условной единицы;
Ut-1 - стоимость условной единицы за день, предшествующий дню произведения расчета стоимости условной единицы;
ID - начисленный текущий инвестиционный доход, определяемый как начисленный доход от размещения пенсионных активов в финансовые инструменты за вычетом комиссионного вознаграждения. Инвестиционный доход также включает штрафы, пени за ненадлежащее управление пенсионными активами;
PAt-1 - стоимость чистых пенсионных активов за день, предшествующий дню произведения расчета стоимости условной единицы;
C - сумма текущих зачисленных обязательных (добровольных) пенсионных взносов, пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов;
B - сумма текущих пенсионных выплат;
Trin - сумма текущих переводов пенсионных накоплений в Фонд;
Trout - сумма текущих переводов пенсионных накоплений из Фонда;
Rout - сумма текущих возвратов ошибочно зачисленных пенсионных взносов.".
7. Дополнить Разделом 6 "Учет комиссионных вознаграждений, получаемых в виде процентов от пенсионных взносов и инвестиционного дохода" следующего содержания:
"Комиссионные вознаграждения от поступивших пенсионных взносов удерживаются от каждой суммы взноса отдельно и перечисляются на банковский счет Фонда по учету собственных средств. Своевременно не перечисленная сумма комиссионных вознаграждений учитывается как обязательство получателей перед фондом на балансовом счете 686 "Прочие начисленные расходы".
Комиссионные вознаграждения, получаемые в виде процентов от инвестиционного дохода, отражаются на балансовых счетах Фонда по учету собственных средств по методу начисления. Балансовые счета по учету собственных средств, на которых учитываются начисленные комиссионные вознаграждения в виде процента от инвестиционного дохода, закрываются по мере погашения или реализации финансовых инвестиций.
Перечисления комиссионных вознаграждений в виде процента от инвестиционного дохода производится один раз месяц в конце месяца, сумма которого не более фактически полученного инвестиционного дохода.".

5. "Алушылардың дербес зейнетақы шоттарын жабу тәртiбi" деген 4-бөлiмдегi:
екiншi азат жолдағы "жинақталған зейнетақы қаражатын басқа қорға ауыстыру туралы немесе Қазақстан Республикасынан тысқары жерге тұрақты тұруға кеткен кезде" деген сөздер алынып тасталсын; "алушы қайтыс болғанда" деген сөздерден кейiн "және мұрагерлер жинақталған зейнетақы қаражатын алып қойғанда" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi азат жолдағы екiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Сонымен бiрге автоматтандырылған ақпарат жүйесiнiң мәлiметтер базасында дербес зейнетақы шотының жабылғаны туралы белгi жасалады";
төртiншi және бесiншi азат жолдар алынып тасталсын;
жетiншi азат жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Салымшымен (алушымен) бұзылған зейнетақы шартының шегiнде зейнетақы жарналары бойынша қарыз түскенде Қор түскен соманы түсуiнiң себебiн көрсетiп, түскен соманы шартты өлшемнiң санына қайта есептей отырып, дербес қосымша шот ашып 503 баланстық шотқа есептейдi. Алушының өтiнiшi бойынша қор басқа қорға жеке шоттағы қалдықты төлейдi немесе аударады және оны жабады";
- сегiзiншi азат жол алынып тасталсын.
6. Мынадай мазмұндағы 5-бөлiммен "3ейнетақы активтерiнiң құнының шартты өлшемiнiң құнының есебi" толықтырылсын:
"3ейнетақы активтерiн инвестициялық басқарудың бiрiншi күнi шартты өлшемнiң құны 100 (жүз) теңгеге тең деп қабылданады. Одан кейiнгi күндерi шартты өлшемнiң ағымдағы құны мынадай формуламен есептеледi:
Ut = Ut-1* 1+[____________ID_________________]
PAt-1+C-В+Trin - TR out - Rout
мұнда
Ut - шартты өлшемнiң ағымдағы құны;
Ut-1 - шартты өлшемнiң құнының есебiн жасаған күннен бiр күн бұрынғы шартты өлшемнiң құны;
ID - комиссиялық сыйақыны алып тастағандағы қаржылық құралдарға таратылған зейнетақы активтерiнен есептелген табыс деп анықталатын есептелген ағымдағы инвестициялық табыс. Инвестициялық кiрiс, сондай-ақ зейнетақы активтерiн тиiстi түрде басқармағаны үшiн айып пұлдар, айып өсiмдерден тұрады.
РА t-1 - шартты өлшемнiң құнының есебiн жасаған күннен бiр күн бұрынғы зейнетақы активтерiнiң құны;
С - ағымдағы мiндеттi (ерiктi) зейнетақы жарналарының сомасы, уақытылы аударылмаған мiндеттi зейнетақы жарналары үшiн айып өсiмдер;
В - ағымдағы зейнетақы төлемдерiнiң сомасы;
Тrin - жинақталған зейнетақы қаражатының Қорға ағымдағы аударымдарының сомасы;
Тr out - жинақталған зейнетақы қаражатының Қордан ағымдағы аударымдарының сомасы;
Rout - қате есептелген зейнетақы жарналарының ағымдағы қайтарылымдарының сомасы".
7. "Зейнетақы жарналарынан және инвестициялық кiрiстерден пайыз түрiнде алынатын комиссиялық сыйақылардың есебi" деген 6-бөлiммен толықтырылсын.
"Түскен зейнетақы жарналарынан комиссиялық сыйақылар әрбiр жарна сомасынан бөлек ұсталынады және Қордың меншiктi қаражатын есептеу жөнiндегi банкiлiк шотқа аударылады. Комиссиялық сыйақылардың уақытылы аударылмаған сомалары алушылардың Қор алдындағы мiндеттемелерi деп 686 "Есептелген шығыстардың басқалары" баланстық шотта есептеледi".
Инвестициялық кiрiстерден пайыз түрiнде алынатын комиссиялық сыйақылар, есептеу әдiсi бойынша меншiктi қаражатын есептеу жөнiндегi Қордың баланстық шоттарында көрсетiледi. Инвестициялық кiрiстен пайыз түрiнде есептелетiн комиссиялық сыйақылар есептелетiн меншiктi қаражатын есептеу жөнiндегi баланстық шоттар қаржылық инвестициялардың өтелуiне немесе iске асырылуына қарай жабылады.
Комиссиялық сыйақылардың аударымдары инвестициялық кiрiстен пайыз түрiнде айына бiр рет айдың соңында жүргiзiледi, оның сомасы дәйектi алынған инвестициялық кiрiстен артық емес".

8. Юридическому отделу (Лысенко Ю.Н.) направить настоящий приказ N 14-П от 29.02.2000 года "О внесении изменений и дополнений в Инструкцию по ведению учета пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах", утвержденную приказом Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 октября 1997 года N 11-П в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации и ввести его в действие после государственной регистрации.
Председатель

8. Заң бөлiмi (Ю.Н. Лысенко) "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жарналарының есебiн жүргiзу жөнiндегi нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1997 жылғы 14 қазандағы  N 11-Ө бұйрығымен бекiтiлген, 29.02.2000 жылғы N 14-Ө осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге жiберсiн және оны мемлекеттiк тiркеуден кейiн күшiн қолдануға енгiзсiн.
Төраға