О таможенном оформлении горюче-смазочных материалов необходимых для эксплуатации воздушных судов
Приказ Председателя Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 22 мая 2000 года N 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.06.2000 г. за N 1163. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля РК от 28 сентября 2004г. N 401
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля РК от 28 сентября 2004г. N 401
"Во исполнение распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года № 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", в целях приведения нормативных правовых актов в сфере таможенного дела в соответствие с законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра государственных доходов Республики Казахстан, Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан и Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан согласно приложению...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Приложение к приказу
Председателя Агентства
таможенного контроля РК
от 28 сентября 2004г. N 401
Перечень
приказов Министра государственных доходов
Республики Казахстан, Председателя Таможенного
комитета Министерства государственных доходов
Республики Казахстан и Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
...
9. Приказ Председателя Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 22 мая 2000 года N 157 "О таможенном оформлении горюче-смазочных материалов необходимых для эксплуатации воздушных судов" ...".
-------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_  "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые правила таможенного оформления горюче-смазочных материалов необходимых для эксплуатации воздушных судов.
2. Управлению правового обеспечения (Мухамедиева Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Центральной энергетической таможне (Нурабаев Б.) обеспечить реализацию настоящего приказа.
4. Пресс-службе (Исахан Г.) обеспечить опубликование настоящего приказа.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Председатель
Утвержден
приказом Таможенного Комитета
Министерства государственных доходов
Республики Казахстан
от 22 мая 2000 года N 157
ПРАВИЛА
таможенного оформления горюче-смазочных материалов
необходимых для эксплуатации воздушных судов
Для обеспечения нормальных условий эксплуатации воздушных судов, совершающих международные полеты, в соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_  "О таможенном деле в Республике Казахстан", установить:

Әуе кемелерін пайдалану үшін қажет жанар-жағар материалдарын кедендік ресімдеу ережелері
Қазақстан Республикасының Кіріс министрлігі Кеден комитетінің төрағасының 2000 жылғы 22 мамырдағы N 157 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 21 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1163. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 28 қыркүйектегі N 401 бұйрығымен.
--------------Бұйрықтан үзінді----------
"Заңға тәуелдi актiлердi жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкiмiн орындау үшiн, кеден ісі саласындағы нормативтiк құқықтық актілерді Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес келтiру мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi төрағасының және Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi төрағасының қосымшаға сәйкес кейбiр бұйрықтарының күшi жойылды деп танылсын...
Төраға
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi төрағасының және Қазақстан Республикасы Кедендiк бақылау агенттiгi төрағасының күшi жойылды деп танылған бұйрықтарының тiзбесi
9. "Әуе кемелерiн пайдалану үшiн қажеттi жанар-жағар материалдарды кедендiк ресiмдеу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi төрағасының 2000 жылғы 22 мамырдағы N 157 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 2000 жылғы 21 шiлдеде N 1163 болып тiркелген)...
_________________________________
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы"  Z952368_  Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлген әуе кемелерін пайдалану үшiн қажет жанар-жағар материалдарын кедендік ресімдеу ережелерi бекiтiлсiн.
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (Мұхамедиева Ғ.А.) осы бұйрықтың мемлекеттік тiркелуiн қамтамасыз етсін.
3. Орталық энергетикалық кеден (Нұрабаев Б.Қ.) осы бұйрықтың іске асырылуын қамтамасыз етсiн.
4 Баспасөз қызмет (Исахан Г.Т.) осы бұйрықтың жариялануын қамтамасыз етсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнiнен басты күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитетінің
2000 жылғы 22 мамырдағы
N 157 бұйрығымен бекітілді
Әуе кемелерiн пайдалану үшін қажет жанар-жағар
материалдарын кедендiк ресiмдеу туралы
ЕРЕЖЕ
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес халықаралық ұшуларды жүзеге асыратын әуе кемелерiн пайдаланудың қалыпты жағдайларын қамтамасыз ету үшiн мыналар белгiленсiн.

1. Таможенное оформление необходимых для эксплуатации воздушных судов авиационных горюче-смазочных материалов (далее - товары), загружаемых на территории Республики Казахстан в конструктивно предназначенные для этого емкости, производится применительно к таможенному режиму экспорта путем подачи грузовой таможенной декларации (далее - ГТД), контрактов и иных документов, подтверждающих сведения о количестве, наименовании и стоимости товаров, представляемых в таможенный орган в сроки и в порядке, установленные в настоящих Правилах.
2. Таможенное оформление товаров, находящихся в конструктивно предназначенных для этого емкостях воздушных судов и ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан производится применительно к таможенному режиму выпуска для свободного обращения, без предоставления ГТД, без взимания налогов, таможенных пошлин и таможенных сборов за таможенное оформление, без применения мер нетарифного регулирования, с использованием судовых документов при условии, что такие товары не будут выгружаться с борта воздушного судна, на котором они ввозятся на таможенную территорию Республики Казахстан.
3. Для проведения таможенного контроля товаров, загружаемых на борта воздушных судов, отечественное лицо, заинтересованное в заправке воздушных судов или таможенный брокер (далее - декларант), обязаны представить в таможенный орган не позднее 1-го числа календарного месяца два экземпляра заявки на погрузку товаров на воздушные суда, осуществляющие международные полеты, в которой указываются следующие сведения: - срок действия заявки; - наименование организации-заправщика; - наименование авиакомпаний, на воздушные суда которых планируется погрузить товары; - наименование, количество (указывается с учетом возможных внеплановых погрузок) и стоимость товаров, которые планируется погрузить на борта воздушных судов в течение месяца по каждой авиакомпании.
Заявка подписывается руководителем и главным бухгалтером декларанта и заверяется печатью декларанта. Первый экземпляр заявки остается в таможенном органе и используется в качестве временной таможенной декларации, второй экземпляр, со штампом таможенного органа "Погрузка разрешена", возвращается организации-заправщику и служит разрешением таможенного органа на погрузку товаров на борта воздушных судов.
Должностные лица таможенных органов осуществляют таможенный контроль за фактической погрузкой товаров на борта воздушных судов.
Декларант должен оказывать должностным лицам таможенных органов содействие в осуществлении таможенного контроля и представлять необходимые для его проведения документы.
Подача заявки допускается в месяц планируемой погрузки до начала погрузки товаров на воздушные суда.

1. Әуе кемелерiн пайдалану үшiн қажет, осыған арналған сыйымдылықтарға Қазақстан Республикасының аумағында тиелетiн авиациялық жанар-жағар материалдарды (бұдан әрi - тауарлар) кедендiк ресiмдеу экспорттың кеден режимiне орай, осы Ережелерде белгiленген мерзiмдерде кеден органына табыс етiлетiн кеден жүк мағлұмдамасын (бұдан әрi - КЖМ) және келiсiм-шартты (шартты), сапа сертификаттарын, тауарлардың саны, атауы және құны туралы мәлiметтердi растайтын өзге құжаттарды беру жолымен жүргiзiледi.
2. Әуе кемелерi құрастырылғанда осыған арналған сыйымдылықтардағы және Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiленген нормалар шектерiнде Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу осындай тауарлар Қазақстан Республикасының кеден аумағына, олар әкелiнген әуе кемесiнiң бортынан түсiрмейтiн шартпен еркiн шығаруға арналған шығару кеден режимiне орай КЖМ-сысын табыс етпей, кеден төлемдерi алынбай және бейтарифтiк реттеу шаралары қолданылмай кеме құжаттары пайдаланыла отырып жүргiзiледi.
3. Кедендiк бақылауды iске асыру үшiн әуе кемелерiне отын мен басқа да авиациялық жанар-жағар материалдарын құюды отандық тұлға немесе кедендiк делдал (бұдан - әрi мағлұмдамашы) жоспарланған күнтiзбелiк айдың 1-күнiнен кешiктiрмей кеден органына халықаралық ұшуларды жүзеге асырушы әуе кемелерiне тауарларды тиеуге арналған өтiнiштiң екi данасын табыс етуге мiндеттi, онда мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
- өтiнiш қолданатын мерзiм;
- жанар-жағар материалдарын құюшы ұйымның атауы;
- әрбiр авиакомпания бойынша ай iшiнде әуе кемелерiнiң борттарына тиеу жоспарланған тауарлардың атауы, саны (жоспардан тыс ықтимал тиеу ескерiлiп көрсетiледi).
Өтiнiшке мағлұмдамашының басшысы мен бас бухгалтерi қол қояды және мөрiмен расталады.
Әуе кемесiнiң бортына тауарларды тиеу кеден органының "Тиеуге рұқсат" деген мөртаңба бар өтiнiштiң негiзiнде жүргiзiледi.
Кеден органдарының лауазымды тұлғалары әуе кемелерiнiң борттарына тауарлардың нақты тиелуiне кеден бақылауын жүзеге асыруға құқылы. Мағлұмдамашы кеден органдарының лауазымды тұлғаларына кеден бақылауын жүзеге асыруды жәрдемдесуге және оны өткiзу үшiн қажеттi құжаттарды табыс етуге мiндеттi.
Өтiнiштiң бiрiншi данасы кеден органдарында қалады және уақытша кеден мағлұмдамасы ретiнде пайдаланады, екiншi данасы құюшы ұйымға қайтарылады және тауарларды әуе кемесiнiң бортына тиеу үшiн кеден органының рұқсаты болып табылады.
Өтiнiштi жоспарланған айда, нақтылы тиеу әуе кемесiнiң бортына жүзеге асырылғанға дейiн, қабылдануға жол берiледi.

4. Не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным, в котором производилась погрузка товаров, декларант подает в таможенный орган грузовую таможенную декларацию (далее - ГТД), ее электронную копию и иные документы, необходимые для таможенных целей.
ГТД представляется раздельно на товары, загружаемые на казахстанские (арендованные казахстанскими лицами) и иностранные (арендованные иностранными лицами) воздушные суда. При заправке иностранных (арендованных иностранными лицами) воздушных судов ГТД оформляется раздельно на товары, оплачиваемые в валюте Республики Казахстан и иностранной валюте.
Документами, подтверждающими сведения о количестве, наименовании и стоимости товаров, являются расходные ордера (требования, заявки и т.п. документы) на заправку воздушных судов с подписями ответственного лица и штампом организации-заправщика, а также подписью покупателя (далее - расходные ордера).
Фактическое количество загруженных на воздушные суда товаров не может превышать общего количества, указанного в заявке, подача которой предусмотрена в п. 3 настоящих Правил.
Расходный ордер должен подтверждать следующие сведения:
- номер расходного ордера, дата заправки;
- тип самолета, номер рейса и бортовой номер воздушного судна, название авиакомпании;
- наименование, количество и стоимость товаров.
5. Таможенный и валютный контроль осуществляют таможенные органы Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_  "О таможенном деле в Республике Казахстан", валютным законодательством Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, при этом применяются соответствующие нормы, действующие на день принятия таможенным органом указанной заявки, включая пересчет иностранной валюты в валюту Республики Казахстан по курсу Национального Банка Республики Казахстан.

4. Декларант тауарларды тиеу жүргiзiлген есептiден кейiнгi айдың 10-ынан кешiктiрмей кеден органына кеден жүк мағлұмдамасын, оның электрондық нұсқасын және қажет құжаттар мен мәлiметтердi табыс етуге мiндеттi.
КЖМ қазақстандық (қазақстандық тұлғалармен жалға алынған) және шетелдiк (шетелдiк тұлғалармен жалға алынған) әуе борттарына құйылатын тауарларға жеке толтырылады. КЖМ, төленетiн қазақстандық және шетелдiк валютаға байланысты шетелдiк (шетелдiк тұлғалармен жалға алынған) әуе борттарына құйылатын тауарларға жеке толтырылады.
Сондай-ақ сатып алушының қолы бар әуе кемелерiне жанар-жағар материалдарын құюға арналған шығыс ордерлерi (талап, өтiнiштерi мен басқа да құжаттар) (бұдан әрi - шығыс ордерлерi) тауарлардың саны, атауы мен құны жөнiндегi деректердi дәлелдейтiн құжаттар болып табылады.
Әуе кемелерiне тиелген тауарлардың нақты саны берiлуi осы Ережелердiң 3-бабында көзделген өтiнiште көрсетiлген жалпы мөлшерден аспауы тиiс.
Шығыс ордерi мына мәлiметтердi растауға тиiс:
шығыс ордерiнiң нөмiрiн, құю күнiн;
ұшақтың түрiн, рейстiң нөмiрi мен әуе кемелерiнiң борттық нөмiрiн, авиакомпаниясының атауын;
тауарлардың атауын, мөлшерi мен құнын.
5. Қазақстан Республикасының кеден органдары кеден және валюталық бақылауды "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Заңына, Қазақстан Республикасының валюталық заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырады. Тауарлар КЖМ беру жолымен мәлiмделген кезде аталған өтiнiш қабылдаған
күнге қолданылатын тиiстi нормалар қолданылады.