Об утверждении областного комплексного плана мероприятий по борьбе с бешенством на 2000-2005 гг.
Решение Акима Мангистауской области от 21 июня 2000 года N 438 Зарегистрировано Управлением юстиции Мангистауской области 28 июня 2000 года за N 226. Утратило силу письмом Мангистауского областного акимата от 16 июля 2012 года № 01-30-1050
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока применения - письмо Мангистауского областного акимата от 16 июля 2012 года № 01-30-1050
В течение последних лет эпидемиологическая и эпизоотологическая обстановка по бешенству на территории области остается напряженной. Ежегодно в среднем регистрируются 2-3 неблагополучных пункта по данному заболеванию.
Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 08 июля 1994 года "О санитарно-зпидемиологическом благополучии населения" и в целях организации профилактических мероприятий среди населения, решил:
1. Утвердить областной комплексный план мероприятий по борьбе с бешенством на 2000-2005 годы (прилагается).
2. Акимам городов и районов, областному управлению здравоохранения (Айдарханов А.Т.), областной инспекции по охране биоресурсов (Хайдаров М.С.), территориальному областному управлению Министерства сельского хозяйства РК (Беришбаев С.Б.), областному управлению по контролю за животным и растительным миром (Коданов О.Ш), управлению жилищно-коммунального хозяйства (Тусупов Б.Т.), областной санэпидстанции (Нейзер В.Э.) обеспечить выполнение мероприятий.
3. Контроль за выполнением данного решения возложить на заместителя акима области Бортник М.М.
Аким области
Приложение
к решению акима области
от 21 июня 2000 года N 438
Областной комплексный план
мероприятий по борьбе с бешенством на 2000-2005гг.
___________________________________________________________________________
N !      Наименование мероприятий     ! Срок исполнения ! Ответственный  !
N !                                   !                 !                !
___!___________________________________!_________________!________________!
1                    2                        3                   4
___!___________________________________!_________________!________________!
I. Организационные мероприятия
1.1.  Разработать областной комплексный   II квартал     Санитарно-
план мероприятий по борьбе с        2000 г.        эпидемиологическая
бешенством на 2000-2005 гг. с                      служба
учетом наличия природных очагов и
их эпизоотической активности
1.2   Рассматривать выполнение            1 раз в год     Акимы городов и
комплексного плана мероприятий по   и при необ-     районов
профилактике бешенства на           ходимости
2000-2005 гг. на заседаниях         чаще
коллегии

Облыс бойынша 2000-2005 жылдарға арналған құтыру ауруына қарсы іс-шаралардың кешенді жоспарын бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімінің шешімі 2000 жылғы 21 маусымдағы N 438 Маңғыстау облыстық Әділет басқармасында 2000 жылғы 28 маусымда N 226 тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2012 жылғы 16 шілдедегі № 01-30-1050 хатымен
Ескерту. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты қаулының күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2012.07.16  № 01-30-1050 хатымен.
Соңғы жылдар iшiнде облыс аймағында құтыру ауруының эпидемиологиялық және эпизоотологиялық жағдайы өткір күйінде қалуда. Орта есеппен жыл сайын осы ауру бойынша екi-үш қолайсыз орындар тiркелiп отыр.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық жайлылығы" туралы Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 8 шiлдедегi Заңын басшылыққа ала отырып және халық арасында оның алдын алу iс-шараларын ұйымдастыру мақсатында, ШЕШIМ ЕТЕМIН:
1. Облыс бойынша 2000-2005 жылдарға арналған құтыру ауруына қарсы iс-шаралардың кешендi жоспары бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Қала және аудан әкiмдерi, облыстық денсаулық сақтау басқармасы (А.Т. Айдарханов), облыстық биоресурстарды қорғау инспекциясы (М.С. Хайдаров), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң облыстық аймақтық басқармасы (С.Б. Берiшбаев), облыстық жануарлар мен
өсiмдiк әлемiн бақылау жөнiндегi басқармасы (О.Ш. Қоданов), тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы (Б.Т. Түсiпов), облыстық санитарлық-
эпидемиологиялық станциясы (В.Э. Нейзер) iс-шаралардың орындалуын
қамтамасыз етсiн.
3. Осы шешiмнiң орындалысын бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары М.М.
Бортникке жүктелсiн.
Облыс әкімі
Облыс әкімінің
2000.06.21. N 438
шешіміне қосымша
Маңғыстау облысы бойынша 2000-2005 жылдарға арналған
құтыру ауруына қарсы іс-шаралардың кешенді жоспары
------------------------------------------------------------------------
Р/с       Іс-шаралар тақырыбы     Орындалу мерзімі    Жауаптылар
------------------------------------------------------------------------
1                 2                       3               4
------------------------------------------------------------------------
І. Ұйымдастыру іс-шаралары
1.1. Табиғи ошақтарды және оның      ІІ тоқсан 2000ж. Санитарлық-эпиде.
эпизоотикалық белсендiлігiн                      миологиялық қызметі
ескере отырып құтыру ауруына
қарсы 2000-2005 жылдарға
арналған iс-шаралардың кешендi
жоспарын жасап, оны бекiту.
1.2. Алқалық отырыстарда құтыру       жылына 1 рет    Аудан, қала әкімдері
ауруының алдын алудың            және қажетіне
2000-2005 жылдарға арналған          қарай
iс-шаралардың кешендi
жоспарының орындалуын қарау.

1.3.  Проводить семинары с медицинскими   1 раз в 2       Санэпидслужба
работниками (хирургами,             года            области, област-
травматологами, рабиологами и                       ное управл.
средними медработниками) и                          здравоохранения,
работниками ветеринарной службы                     городские,
по вопросам клиники, диагностики,                   районный, област-
лечения и профилактики бешенства                    ной территориаль-
ные управления
Министерства
сельского хозяйс-
тва РК
1.4.  Рассмотреть вопрос создания         II квартал      Акимы городов и
постоянных бригад по отлову         2000 г.         районов
бродячих животных
2. Профилактические и противоэпидемические
мероприятия
2.1.  Проводить эпидобследование          по мере обра-   городские, рай-
каждого случая укуса и поствакци-   щения и         онные, областная
нальных осложнений                  выявления       санэпидслужба
антирабическими препаратами
2.2.  Обеспечить госпитализацию всех      по мере         Областное управ-
пострадавших, которым назначен      обращения       ление здравоохра-
безусловный курс прививок                           нения, областная
согласно приказу МЗ РК N 186                        санэпидстанция
от 06.05.93
2.3.  Создать рабочую комиссию в          по мере         Областное управ-
случаях возникновения               надобности      ление здравоохра-
подозрений на бешенство среди                       нения, областная
людей                                               санэпидстанция
2.4.  Взять на учет все существующие      по мере         Областное управ-
очаги бешенства на территории       выявления       ление Министерст-
области и районов: составить                        ва сельского хо-
эпизоотическую и                                    зяйства РК
эпидемиологическую карту
распространения бешенства.
Определить степень эпизоотической
и эпидемиологической опасности
каждого природного очага бешенства
2.5.  В период охотничьего сезона         ежегодно в      управление эколо-
производить регулировку             сезон           гии и биоресур-
численности основных носителей      охоты           сов, охотинспек-
возбудителя бешенства путем                         ция
отстрела лисиц, корсаков и волков
на эпизоотической территории
2.6.  Во всех хозяйствах учесть           ежегодно        городские, рай-
количество приотарных и                             онные, областной
сторожевых собак, упорядочить учет                  территориальные
собак в индивидуальном                              управления
пользовании путем паспортизации.                    Министерства
Всех собак, находящихся в                           сельского хозяйс-
неблагополучной зоне, подвергать                    тва РК
профилактической вакцинации против
бешенства

1.3. Медицина (оташылар, травмотолог, 2 жылда 1 рет   Санитарлық-эпиде.
рабиологтар, медбикелер) және                    миологиялық қызметі,
мал дәрiгерлiгi қызметкерлерiнiң                 облыстық денсаулық
арасында құтыру ауруының бел.                    сақтау басқармасы,
гiлерi, анықтау жолдары, емдеуi                  Қазақстан Республи.
және алдын алуы жайында семи.                    касы Ауыл шаруашы.
нарлар өткiзу.                                   лығы министрлігінің
қалалық, аудандық,
облыстық, аймақтық
басқармалары
1.4. Қаңғыған жануарларды аулауға      ІІ тоқсан      қала, аудан әкімдері
тұрақты топ құру мәселесін        2000 ж.
қарау.
ІІ. Алдын алу мен эпидемияға қарсы іс-шаралар
2.1. Аңдар мен жануарлар тiстеп      Тіркелуіне орай  Қалалық, аудандық,
алғанда және антирабикалық                       облыстық санитар.
дәрi-дәрмектерiнен кейiнгi                       лық-эпидемиология.
асқынуларда эпидемиологиялық                     лық қызметі
тексеру жұмыстарын жүргiзу.
2.2. Қазақстан Республикасы Ден.     Тіркелуіне орай  Облыстық денсаулық
саулық сақтау министрлігінiң                     сақтау басқармасы,
6 мамыр 1993 жылғы N 186 бұй.                    облыстық санитар.
рығына сәйкес тiстеп алудан                      лық-эпидемиология.
зардап шегушiлерге егу курсы                     лық станциясы
белгiленген күнде ауруханаға
жатқызумен қамтамасыз ету.
2.3. Адамдар арасында құтыру ауру.   Қажетіне қарай   Облыстық денсаулық
ына сезiк туындаған жағдайда                     сақтау басқармасы,
комиссия құру.                                   облыстық санитар.
лық-эпидемиология.
лық станциясы
2.4. Облыс және аудан аймағындағы   Анықталуына орай  Қазақстан Республи.
барлық құтыру ауруының                           касы Ауыл шаруашы.
ошақтарын есепке алу: құтыру                     лық министрлігінің
ауруының таралуының эпизооти.                    облыстық басқармасы
калық және эпидемиологиялық
картасын жасау. Әрбiр табиғи
ошақтың эпизоотикалық және
эпидемиологиялық қауіпінің
дәрежесін анықтау.
2.5. Эпизоотикалық аймақтарда аң       Жыл сайын аң   Экология мен биоре.
аулау кезеңiнде құтыру ауруының      аулау       сурстар, аң аулау
негізгi тасымалдаушыларын: түлкi,  кезеңінде     инспекциясының бас.
қарсақ және қасқырларды ату                      қармалары
арқылы санын реттеп отыру.
2.6. Бүкiл шаруашылықтардағы күзетшi    жыл сайын     Қазақстан Республи.
иттердi санақтан өткiзiп,                        касы Ауыл шаруашы.
паспорттық тiркеу арқылы жеке                    лық министрлігінің
иттердi есепке алуды реттеу.                     қалалық, аудандық,
Құтыру ауруынан қолайсыз ай.                     облыстық, аймақтық
мақтағы барлық иттерге егу                       басқармасы
жұмыстарын жүргізу.

2.7.  Во всех животноводческих            ежегодно        городские, рай-
хозяйствах обеспечить надежную                      онные, областной
охрану сельскохозяйственных                         территориальные
животных от нанесения укусов                        управления
дикими плотоядными (лисиц,                          Министерства
корсаков, волков) животными                         сельского хозяйс-
тва РК
2.8.  В стационарных неблагополучных по   ежегодно        городские, рай-
бешенству животноводческих          по              онные, областной
хозяйствах проводить                отдельному      территориальные
профилактическую вакцинацию         плану           управления
сельскохозяйственных животных                       Министерства
сельского хозяйс-
тва РК
2.9.  При выявлении заболеваний с         при появ-       Областной,
подозрением на бешенство среди      лении забо-     территориальные
домашних и диких животных принять   левания или     управления Минис-
меры к установлению диагноза и      подозрении      терства сельского
незамедлительно начать проведение   на бешенство    хозяйства РК,
мероприятий против бешенства.                       областное управ-
О каждом случае или подозрении                      ление здравоохра-
на бешенство в хозяйствах                           нения, областная
немедленно информировать                            санэпидстанция
ветеринарную и медицинскую службу
2.10. Обеспечить лечебно-профилактической  постоянно      областная сан-
организации антирабической                          эпидстанция
вакциной и антирабическим
гаммаглобулином
2.11. Установить контроль по обеспечению  один раз в      акимы городов и
полного учета домашних животных     год             районов
и обеспечения их своевременного
представления для профилактической
вакцинации
2.12. Повысить ответственность и          постоянно       лечебно-профи-
оперативность в оказании                            лактические
антирабической помощи лицам,                        учреждения,
пострадавшим от укусов животных                     областное управ-
ление здравоохра-
нения, городские,
районные, област-
ная санэпидста-
ция
2.13. Органом экологии и биоресурсов      постоянно       управление эко-
области, городов и районов                          логии и биоресур-
проводить разъяснительную                           сов, охотоинспек-
работу среди охотников о мерах                      ция, общество
безопасности и борьбе с бешенством                  охоторыболовов
диких животных
2.14. О каждом случае заболевания людей   при             областная
бешенством сообщать в первые        выявлении       санэпидстанция
сутки в Главное санэпидуправление   бешенства
2.15. Проводить широкую санитарно-        постоянно       областное управ-
просветительную работу по                           ление здравоохра-
профилактике бешенства среди                        нения, городские,
работников животноводства и                         районные, област-
населения городов и районов,                        ная санэпидстан-
используя для этих целей средства                   ция, городские,
массовой информации (газеты,                        районные, област-
радио, телевидение), издание                        ная ветеринарные
листовок, плакатов, брошюр,                         службы
рекомендации по профилактике
бешенства
Приложение N 2
к решению Главы
областной администрации
N 438 от 21 июня 2000 года
Лист согласования
комплексного плана по борьбе с бешенством
сельскохозяйственных животных и людей в
Мангистауской области на 1996-2000гг.
___________________________________________________________________________
N ! Ф.И.О. руководителя  ! Учреждения,! Ответственный за раздел ! Подпись!
!                      !организация ! комплексного плана      !        !
---------------------------------------------------------------------------
1.  Айдарханов А.Т.      начальник ОУЗ   Профилактические и
лечебные работы
2.  Нейзер В.Э.          главный врач    Профилактические и проти-
облСЭС          воэпидемические работы
3.  Беришбаев С.Б.       начальник Манг. Профилактические и проти-
обл. упр. МСХ   воэпизотич. работы среди
РК ОУВН         животных
4.  Тусупов Б.Т.         начальник УЖКХ  Организация бригад по
отлову, отстрелу
животных
5.  Коданов О.Ш.         начальник обл.  Профилактические работы
упр. по конт-   среди диких животных
ролю за живот-
ным и растит.
миром.
6.  Хайдаров М.С.        начальник обл.  Профилактические работы
инспекции по    среди морских животных
охране биоре-
сурсов
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Умбетова А.М.)

2.7. Барлық мал шаруашылығындағы        жыл сайын     ҚР Ауыл шаруашылығы
малдарды жабайы аңдардың                         министрлігінің қала.
тiстеп алуынан қорғауды                          лық, аудандық, ай.
қамтамасыз ету (түлкi, қасқыр,                   мақтық басқармалары
қарсақ).
2.8. Құтыру ауруынан қолайсыз           жыл сайын     ҚР Ауыл шаруашылығы
тұрақты мал шаруашылықтарында    жоспар бойынша  министрлігінің қала.
малдардың арасында алдын алудағы                 лық, аудандық, ай.
егу жұмыстарын жүргізу.                          мақтық басқармалары
2.9. Үй және жабайы жануарлар арасында  Құтыру ауру.  Қазақстан Республи.
құтыру ауруына сезiк пайда болған  ына сезік     касының Ауыл шаруа.
күнде тез арада диагнозын анықтау  пайда болған  шылық министрлігінің
және құтыру ауруына шаралар жүр.   немесе ауру   басқармасы, Облыстық
гiзу. Шаруашылықтарда құтыру ау.   шыққан күнде  денсаулық сақтау бас.
руы туындаған немесе сезiк пайда                 қармасы, облыстық са.
болған жағдайда мал дәрiгерлiк                   нитарлық-эпидемоло.
және медициналық қызметтерiн де.                 гиялық станциясы
реу хабардар ету.
2.10.Емдеу мекемелерiн антирабикалық       үнемі      Облыстық санитарлық-
дәрi-дәрмектермен вакцина, гамма.                эпидемологиялық
глабулинмен қамтамасыз ету.                      станциясы
2.11.Үй жануарларын толық есепке        жылына 1 рет  Қала, аудан әкімдері
алынуын және олардың уақытылы
құтыру ауруына қарсы егiлуiн
тексеру.
2.12.Жануарлардың тiстеуiнен зардап        үнемі      Емдеу орындары, об.
шеккендерге антирабикалық көмек                  лыстық денсаулық
көрсету кезінде жауапкершiлiк                    сақтау басқармасы,
пен жеделдiліктi арттыру.                        қалалық, аудандық,
облыстық санитарлық-
эпидемологиялық
станциясы
2.13.Облыстың қалалары мен аудан.          үнемі      Экология және биоре.
дарындағы экология және                          сурстар басқармасы,
биоресурстар органдары аңшы.                     аңшылар инспекциясы,
лардың арасында жабайы аңдар.                    аңшы-балықшылар қо.
дағы құтыру ауруымен күресу                      ғамы
және сақтану шаралары
жайында түсіндіру жұмыстарын
жүргізу.
2.14.Адамдар арасындағы құтыру ау.    Құтыру ауруы    Облыстық санитарлық-
руымен сырқаттанған әрбiр         анықталған     эпидемиологиялық
жағдайында санитарлық-эпиде.        күнде        станциясы
миологиялық бас басқармасын
алғашқы тәулiкте хабардар ету.
2.15.Құтырудың алдын алуда газет,           үнемі     Облыстық денсаулық
радио, теледидарды, парақша.                     сақтау басқармасы,
ларды, плакаттарды, кітапша.                     қалалық, аудандық,
ларды, ұсыныстарды пайдалана                     облыстық санитарлық-
отырып, мал шаруашылығындағы                     эпидемиологиялық
жұмысшылар мен халық арасында                    станциялары, қала.
санитарлық-ағарту жұмыстарын                     лық, аудандық, об.
кең түрде жүргізу.                               лыстық мал дәрігерлік
қызметтері
Мамандар:
Икебаева А.Ж.
Багарова Ж.А.