Об утверждении Правил аккредитации органа по сертификации зерна, лабораторий (центров) по качеству зерна (семян) и Правил сертификации качества зерна (семян)
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2001 года N 64. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2001 года N 1429. Утратил силу - приказом Министра сельского хозяйства РК от 12.05.2002г. № 133.
Извлечение из приказа от 12.05.2002г. № 133
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 июля 2001 года "О внесении изменений в Закон Республики Казахстан Z010143_ "О зерне" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2001 года № 1222 P011222_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" приказываю:
1. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан от 19 марта 2001 года № 64 "Об утверждении Правил
аккредитации органа по сертификации зерна, лабораторий (центров) по
качеству зерна (семян) и Правил сертификации качества зерна (семян)"...
И.о.Министра"
--------------------------------------------------------------------------
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года
Z010143_
"О зерне" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила аккредитации органа по сертификации зерна, лабораторий
(центров) по качеству зерна (семян);
2) Правила сертификации качества зерна (семян).
2. Департаменту зерна (Мусынов К.М.) в установленном
законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию
настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной
регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и вводится в
действие после принятия в установленном порядке изменений и дополнений в
Положение о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан.
Министр
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 марта 2001 года N 64
Правила сертификации качества зерна (семян)
Настоящие Правила сертификации зерна (семян) (далее - Правила)
разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января
2001 года
Z010143_
"О зерне" и направлены на предотвращение реализации
нестандартного и некондиционного зерна (семян) на внутреннем рынке и при
экспорте.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
апробация посевов - экспертиза сортовых качеств посева, проводимая в поле с целью установления сортовой чистоты, засоренности, пораженности болезнями и повреждения вредителями, путем осмотра растений на корню или апробационного снопа;
зона обслуживания - территория (область, район, город), в пределах которой осуществляется предоставление услуг по сертификации зерна (семян);
посевные качества семян - совокупность свойств семян, характеризующих степень их пригодности для посева;
семенная экспертиза (далее - экспертиза) - комплекс мероприятий по определению сортовых и посевных качеств семян, на соответствие соблюдению требованиям государственных стандартов и иных нормативных документов в области семеноводства;
сертификация - письменное подтверждение органом, независимым от товаропроизводителя (продавца) и потребителя (покупателя), соответствия зерна требованиям, установленным в нормативных документах.

Астық сертификаттау жөніндегі органды, астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларды (орталықтарды) тіркеудің ережесін және Астық (тұқым) сапасын сертификаттаудың ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 19 наурыздағы N 64 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 20 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1429. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2002.05.12. N 133 бұйрығымен.
"Астық туралы" Z010143_ Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Астық сертификаттау жөніндегі органды, астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларды (орталықтарды)тіркеудің ережесі;
2) Астық (тұқым) сапасын сертификаттаудың ережесі бекітілсін.
2. Астық департаменті (Қ.М. Мұсынов) заңдарда белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде оның мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің белгіленген тәртіппен қабылдануынан кейін қолданысқа кіргізеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 19 наурыздағы N 64 бұйрығымен бекітілген
Астық (тұқым) сапасын сертификаттаудың ережесі
Астық (тұқым) сапасын сертификаттаудың осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Астық туралы" Z010143_ Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленген және стандартқа сай емес және сапа шартына сай емес астықты (тұқымды) ішкі рынокта және экспорттағанда сатуға жол бермеуге бағытталған.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
егісті талдап анықтау - егістік жерлерде сорттың тазалығын, ластануын, ауруларға ұшырауын, зиянкестермен зақымдалуын өсімдіктердің тамырын немесе анықталатын бауын тексеру жолымен өткізілетін егудің сорттық сапасының сараптамасы;
қызмет көрсету аймағы - астықты (тұқымды) сертификаттау жөніндегі қызмет көрсетулер ұсынуды өз шегінде жүзеге асыратын аймақ (облыс, аудан, қала);
тұқым себу сапасы - тұқымның себу жарамдылығының дәрежесін сипаттайтын қасиеттерінің жиынтығы;
тұқым сараптамасы - тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік стандарттар мен өзге де нормативтік құжаттар талаптарының сақталуына тұқымның сорттылық және себу сапаларының сәйкестігін анықтау жөніндегі іс-шаралар кешені;
сертификаттау - тауар өндірушіге (сатушыға) және тұтынушыға (сатып алушыға) тәуелсіз органның нормативтік құжаттарда белгіленген талаптарға астықтың сәйкестігін жазбаша растауы.

2. Порядок сертификации качества зерна
2. Сертификацию зерна с выдачей сертификата качества проводят аккредитованные Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Минсельхоз) органы по сертификации, имеющие в своем составе аккредитованные областные, районные лаборатории (центры) по качеству зерна.
3. Сертификация зерна государственных ресурсов проводится аккредитованным органом по сертификации, выигравшим тендер.
Условия тендера и порядок его проведения определяются Минсельхозом.
4. Сертификат качества выдается на каждую однородную партию (автомобильную, вагонную, пароходную и иную) зерна, предназначенную для реализации на внутреннем рынке или на экспорт одному получателю.
5. Областная аккредитованная лаборатория по качеству зерна органа по сертификации должна иметь в своей структуре районные аккредитованные лаборатории.
6. Областная аккредитованная лаборатория по качеству зерна должна обеспечивать проведение сертификационных испытаний качества зерна в полном объеме согласно Приложению 1.
7. Районная аккредитованная лаборатория по качеству зерна должна обеспечивать проведение сертификационных испытаний в объеме не менее 75% от объема, предусмотренного Приложением 1, по месту своего нахождения, в границах района соответствующей области.
8. Сертификаты качества зерна (Приложение 2) являются бланками строгой отчетности, подлежат выдаче и учету в установленном порядке.
9. Работы по сертификации зерна осуществляются на основании заявки заявителя и оплачиваются согласно заключенному договору.
10. Орган по сертификации зерна оформляет договор на проведение работ по сертификации зерна в двух экземплярах.
11. При согласии с условиями проведения работ заявитель подписывает договор и производит оплату.
12. При отборе проб эксперт органа по сертификации зерна (далее - эксперт ОС) проводит тщательную проверку транспортных средств для установления пригодности их для перевозки зерна.
13. Транспортные средства должны быть технически исправными, чистыми и без постороннего запаха, который может быть воспринят зерном. В случаях непригодности транспортных средств, эксперт ОС составляет акт браковки с указанием причины непригодности транспортных средств.
14. Акт браковки подписывается экспертом ОС, представителями грузоотправителя и транспортной организации.
15. В процессе погрузки и выгрузки зерна отбор проб проводит эксперт
ОС в соответствии с действующим государственным стандартом (далее - ГОСТ)
и оформляет комиссионно акт отбора.
16. Отбор проб зерна государственных ресурсов эксперт ОС проводит в
присутствии государственного хлебного инспектора территориального
управления Минсельхоза.

2. Астық сапасын сертификаттау тәртібі
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінде (бұдан әрі - Ауылшармині) тіркелген, өз құрамында астық сапасы жөніндегі облыстық, аудандық зертханалары (орталықтары) бар органдар астық сертификаттауды сапа сертификатын берумен жүргізеді.
3. Мемлекеттік астық ресурстарын сертификаттауды тендерді жеңген сертификаттау жөніндегі тіркелген орган жүргізеді.
Тендер шарттарын және оны өткізу тәртібін Ауылшармині белгілейді.
4. Сапа сертификаты бір алушыға ішкі рынокта немесе экспортқа сатуға арналған астықтың әрбір бір текті (автомобиль, вагон, пароход және өзге
де) партиясына беріледі.
5. Сертификаттау жөніндегі органның астық сапасы жөніндегі тіркелген облыстық зертханасының өз құрылымында тіркелген аудандық зертханалары болуы тиіс.
6. Астық сапасы жөніндегі тіркелген облыстық зертхана астық сапасының сертификаттау сынақтарын толық көлемде 1 Қосымшаға сәйкес өткізуді қамтамасыз етуі тиіс.
7. Астық сапасы жөніндегі тіркелген аудандық зертхана өзінің орналасқан жері бойынша, тиісті облыс ауданының шекараларында, 1-қосымшада көзделген көлемнің ең кемінде 75 пайызы көлеміндегі сертификаттау сынақтарын өткізуді қамтамасыз етуі тиіс.
8. Астық сапасының сертификаттары (2-қосымша) қатаң есеп беру бланкілері болып табылады, олар белгіленген тәртіппен берілуге және есептелуге жатады.
9. Астық сертификаттау жөніндегі жұмыстар өтініш иесінің өтініші негізінде жүзеге асырылады және жасалған келісімге сәйкес төленеді.
10. Астық сертификаттау жөніндегі орган астық сертификаттау жөнінде жұмыстар өткізуге екі дана келісім ресімдейді.
11. Өтініш иесі жұмыс өткізу шарттарымен келіскенде, келісімге қол қояды және ақысын төлейді.
12. Сарапшы (бұдан әрі - СО сарапшысы) сынамаларды іріктегенде көлік құралдарының астық тасымалдауға жарамдылығын анықтау үшін оларды мұқият тексереді.
13. Көлік құралдары техникалық жарамды, таза және астыққа сіңіп кететін бөтен иіссіз болуға тиіс. Көлік құралдары жарамсыз болған жағдайда, СО сарапшысы көлік құралдары жарамсыздығының себебін көрсетіп, ақаулы деп тану актісін жасайды.
14. Ақаулы деп тану актісіне СО сарапшысы, жүк жіберушінің және көлік ұйымының өкілдері қол қояды.
15. СО сарапшысы астықты тиеу және түсіру процесінде қолданылып
жүрген мемлекеттік стандартқа (бұдан әрі - МЕСТ) сәйкес сынамаларды
іріктейді және іріктеу актісін комиссиямен ресімдейді.
16. СО сарапшысы мемлекеттік астық ресурстарының сынамаларын
іріктеуді Ауылшармині аумақтық басқармасы мемлекеттік астық инспекторының
қатысуымен өткізеді.

17. Сертификационные испытания качества зерна проводятся в
соответствии с условиями договора, действующего стандарта районной
аккредитованной лабораторией по качеству зерна, по результатам которых
оформляется протокол испытания согласно Приложению 3.
18. Протокол испытания должен содержать:
наименование аккредитованной лаборатории по качеству зерна;
номер свидетельства об аккредитации;
регистрационный номер, кем, когда выдан.
19. Протокол испытания должен содержать вывод о соответствии
качественных показателей требованиям ГОСТ, межгосударственных стандартов,
условиям контракта.
20. Протокол испытания подписывается специалистом лаборатории и
заверяется печатью. В протоколе не должно быть исправлений результатов
испытаний.
21. Для определения показателей качества зерна, не входящих в область
аккредитации районной лаборатории по качеству зерна, эксперт ОС направляет
пробы зерна в соответствующую областную лабораторию по качеству зерна.
22. При положительном результате сертификационных испытаний эксперт
ОС выдает сертификат качества зерна на основании протокола испытаний.
23. Срок действия сертификата качества зерна на внутреннем рынке -
один месяц, при экспорте не менее трех месяцев.
24. Оригинал сертификата качества зерна прикладывается к накладной и
направляется получателю зерна.
25. Дубликат передается отправителю, копия остается в делах органа по
сертификации зерна, хлебоприемному предприятию передается один экземпляр
протокола испытаний.
26. В сертификатах качества зерна указывается:
число, месяц, год выдачи документа;
срок действия документа;
наименование зерна, тип, подтип, класс;
код ТН ВЭД - код зерна по товарной номенклатуре;
ГОСТ, номер контракта или иные нормативные документы;
наименование показателей качества и фактическое значение;
вид ресурсов (коммерческий, государственный и т.д.);
наименование отправителя;
пункт отправления;
номер автотранспорта, вагона, судна;
номер транспортной накладной;
массу партии в килограммах, число мест - для затаренных грузов или
"насыпью" - для бестарных грузов;
год урожая;
пункт назначения;
наименование получателя;
в особых отметках:
наименование вредителей хлебных запасов, степень зараженности или
количество экземпляров на 1 кг зерна;
дата газации и дегазации, наименование фумиганта (если зерно
фумигировалось);
если зерно подвергалось сушке - "просушено";
масса металломагнитной примеси с точностью до 1 мг в 1 кг зерна (при
обнаружении в зерне);
количество зерен, поврежденных клопом-черепашкой, с точностью до 0,1%
(при повреждении);
на зерно, поставляемое на кормовые цели, при наличии в нем испорченных и поврежденных зерен свыше 1% указывается номер и дата заключения ветеринарной службы о пригодности его на фураж, при отгрузке импортного зерна такого качества из портов делается отметка о
необходимости его проверки, ветеринарной службой в местах получения;
степень дефектности (на зерно, имеющее солодовый, плеснево-затхлый,
гнилостно-затхлый запах);
наименование органа по сертификации, выдавшего сертификат качества;
подпись и печать эксперта ОС.

17. Астық сапасының сертификаттау сынақтары келісім шарттарына,
астық сапасы жөніндегі тіркелген аудандық зертхананың қолданылып жүрген
стандартына сәйкес өткізіледі, олардың нәтижелері бойынша 3-қосымшаға
сәйкес сынақ хаттамасы ресімделеді.
18. Сынақ хаттамасында:
астықтың сапасы жөніндегі тіркелген зертхананың атауы;
тіркелгені туралы куәліктің нөмірі;
тіркелу нөмірі, кім, қашан бергені туралы жазылуы тиіс.
19. Сынақ хаттамасында МЕСТ, мемлекетаралық стандарттар талаптарының
сапалық көрсеткіштерінің шарттың талаптарына сәйкестігі туралы тұжырым
жазылуы тиіс.
20. Сынақ хаттамасына зертхана маманы қол қояды және ол мөрмен
расталады. Хаттамада сынақ нәтижелері түзетілмеуі тиіс.
21. Астық сапасы жөніндегі тіркелген аудандық зертхананың саласына
енгізілмеген астық сапасын анықтау үшін СО сарапшысы астық сапасы
жөніндегі тиісті облыстық зертханаға астық сынамаларын жібереді.
22. Сертификаттау сынақтарының нәтижелері оң болғанда, СО сарапшысы
сынақ хаттамасының негізінде астық сапасының сертификатын береді.
23. Астық сапасы сертификатының іс-әрекет жасау мерзімі ішкі рынокта
- бір ай, экспорттағанда ең кемінде үш ай болады.
24. Астық сапасы сертификатының түпнұсқасы жүкқұжатпен қоса астық
алушыға жіберіледі.
25. Көшірме нұсқасы жіберушіге беріледі, көшірмесі астық
сертификаттау жөніндегі органның іс қағаздарында қалады, астық қабылдайтын
кәсіпорынға сынақ хаттамасының бір данасы беріледі.
26. Астық сапасының сертификатында:
құжаттың берілген күні, айы, жылы;
құжаттың іс-әрекет жасау мерзімі;
астықтың атауы, тұрпаты, тұрпат тармақшасы, класы;
ТН ВЭД коды - тауарлық номенклатура бойынша астықтың коды;
МЕСТ, шарттың нөмірі немесе нормативтік құжаттар;
сапа көрсеткіштерінің атауы және нақты мәні;
ресурстардың түрлері (коммерциялық, мемлекеттік және т.б.);
жіберушінің атауы;
жіберу бағыты;
автокөліктің, вагонның, кеменің нөмірі;
көлік жүкқұжатының нөмірі;
партияның салмағы килограммен, ыдысқа салынған немесе үйілген бос
жүктер үшін орындар саны;
түсім жылы;
тағайындалған мекені;
алушының атауы;
ерекше белгілерде:
астық запасы зиянкестерінің атауы, залалдану дәрежесі немесе 1 кг.
астыққа тиесілі даналар саны;
газдау және газдан тазарту күні, фумигант атауы (егер, астық
фумигатталса);
егер астық құрғатылса - "құрғатылған" деп;
металды магнитті қоспаның астықтың 1 кг. 1 мг. дейінгі дәл салмағы
(астықта табылғанда);
0,1 пайызға дейінгі дәлдікпен алынған қандала-тасбақамен зақымдалған
астықтың саны (зақымдалғанда);
азықтық мақсатқа ұсынылған астықтың 1 пайызынан артығы бүлінген және зақымдалған болса, ветеринариялық қызмет берген оның жемге жарамдылығы туралы қорытындының нөмірі мен күні көрсетіледі, порттардан осындай сапалы импорттық астық түсірілгенде, алатын жердегі ветеринариялық қызмет оның тексерілуі қажет екендігі туралы белгі қояды;
ақаулық дәрежесі (қылтан, зеңді сасық, шірік сасық иісі бар астық);
сапа сертификатын берген сертификат жөніндегі органның атауы;
СО сарапшысының қолы мен мөрі көрсетіледі.

27. Пробы зерна, надлежащим образом упакованные и опломбированные,
хранятся в аккредитованной лаборатории по качеству зерна в течение
следующего срока:
от отгруженных партий - в течение срока действия сертификата качества
зерна;
при разногласиях по качеству - до полного завершения рассмотрения
разногласий.
3. Порядок экспертизы семян
28. Обязательной экспертизе подлежат семена питомников размножения суперэлиты и элиты, родительских форм гибридов, репродукционные поколения, а также семена, предназначенные для реализации.
Все остальные семена подлежат экспертизе с целью установления их пригодности для посева по заявкам заявителя.
29. Экспертизу семян на сортовые и посевные качества осуществляют аккредитованные Минсельхозом лаборатории по качеству семян, по месту своего нахождения в границах района соответствующей области.
30. Работы по экспертизе семян осуществляются на основании заявок, и оплачиваются согласно заключенным с заявителем договорам.
31. Для определения качества семян комиссионно отбираются пробы от подготовленных партий (очищенных, отсортированных, просушенных). Проба должна полностью отражать качество той партии, от которой отобрана. Отбор проб проводится строго в соответствии с действующим государственным стандартом.
32. Отбор проб могут проводить специалисты хозяйств, прошедшие соответствующий инструктаж в семенной экспертной лаборатории и получившие удостоверение на право отбора проб, при участии ответственных представителей хозяйства (организации), семенных инспекторов территориальных управлений Минсельхоза.
33. Отбор проб оформляется актом установленной формы (Приложение 4).
34. Руководители хозяйств, производящих семена обязаны обеспечить условия для правильного отбора проб семян, предъявлять лицам, отбирающим пробы, документы об их количестве и качестве, обеспечивать доставку проб в лабораторию по качеству семян.
35. Исследование семян с выдачей удостоверения о кондиционности семян (Приложение 5) или результата анализа на семена (Приложение 6), проводится на основании заявки.
36. К заявке прилагаются акт апробации, акт отбора проб.
37. Апробацию посевов проводят специалист семеноводческих хозяйств, эксперт лаборатории по качеству при участии семенного инспектора территориального управления Минсельхоза.
38. Лаборатории по качеству семян оформляют договор на проведение работ по экспертизе семян в 2-х экземплярах. На неполный анализ заключается договор на экспертизу семян по отдельным показателям, на полный анализ заключается договор на выполнение экспертизы семян по всем
нормируемым показателям.

27. Тиісті үлгіде оралған және пломбаланған астық сынамасы астық сапасы жөніндегі тіркелген зертханада келесі мерзім ішінде:
түсірілген партиялардың сынамасы - астық сапасы жөніндегі сертификаттың іс-әрекет мерзімі ішінде;
сапа жөніндегі келіспеушіліктер болғанда - келіспеушіліктер қарауды толық аяқтағанға дейін сақталады.
3. Тұқым сараптау тәртібі
28. Суперэлита және элита көшеттіктерінің, гибридтердің аталық нысандарының тұқымдары, қалыптасқан ұрпақтар, сатуға арналған тұқымдар міндетті сараптама жасауға жатады.
Қалған барлық тұқымдар, өтініш иелерінің өтініштері бойынша олардың жарамдылығын анықтау мақсатында сараптама жасауға жатады.
29. Тұқымның сорттылық және себу сапасына сараптама жасауды тұқым сапасы жөніндегі Ауылшарминінде тіркелген зертханалар тиісті облыс ауданының шекараларында өзінің орналасқан жері бойынша жүзеге асырады.
30. Тұқым сараптамасы жөніндегі жұмыстар өтініштер негізінде жүзеге асырылады және өтініш берушімен жасалған келісімдерге сәйкес төленеді.
31. Тұқым сапасын анықтау үшін комиссиямен дайын партиялардан (тазартылған, сортталған, құрғатылған) сынамалар іріктеледі. Сынама қандай партиядан алынса, сол партияның сапасын толық бейнелеуі тиіс. Сынаманы іріктеу қолданылып жүрген мемлекеттік стандартқа сәйкес жүргізіледі.
32. Сынаманы іріктеуді тұқымдық сынақ зертханада тиісті нұсқау өткен және Ауылшармині аумақтық басқармасы шаруашылықтарының (ұйымдарының) жауапты өкілдерінің, тұқымдық инспекторларының қатысуымен шаруашылық мамандары өткізе алады.
33. Сынамаларды іріктеу (4-қосымша) белгіленген нысандағы үлгіде ресімделеді.
34. Тұқым өндіретін шаруашылықтардың басшылары тұқым сынамаларын дұрыс іріктеу үшін жағдай жасауды қамтамасыз етуге, сынамалар алатын тұлғаларға олардың саны мен сапасы туралы құжаттар ұсынуға, тұқым сапасы жөніндегі зертханаға сынамаларды жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.
35. Тұқым зерттеу тұқымның сапа шартына (5-қосымша) немесе тұқым талдауының нәтижесіне (6-қосымша) сай екендігі туралы куәлік берумен өтініштер негізінде жүргізіледі.
36. Тұқым сапасын анықтау акті, сынамаларды іріктеу акті өтінішке қоса беріледі.
37. Себу сапасын анықтауды тұқым шаруашылығының маманы, сапа жөніндегі зертхананың сарапшысы Ауылшармині аумақтық басқармасының тұқым инспекторының қатысуымен өткізеді.
38. Тұқым сапасы жөніндегі зертхана тұқым сараптамасы жөніндегі жұмыстарды өткізу үшін 2 дана келісім ресімдейді. Толық емес талдауға жеке көрсеткіштер бойынша тұқым сараптамасының келісімі жасалады, толық талдауға барлық нормалық көрсеткіштер бойынша тұқым сараптамасын орындау келісімі жасалады.

39. Пробу семян представляют на экспертизу в течение 2 дней после
отбора. Каждую поступившую пробу взвешивают без упаковки и регистрируют в
отдельном журнале.
40. Принятые пробы исследуются в лаборатории по качеству семян по
видам и перечню показателей, подлежащих подтверждению согласно действующим
государственным стандартам (Приложение 7).
41. В зависимости от результатов экспертизы семян, должны быть выданы
документы о качестве - удостоверение о кондиционности семян или результат
анализа семян.
42. Удостоверение о кондиционности семян выдают на партии семян,
посевные качества которых проверены по всем показателям, установленным
стандартами на посевные качества семян (полный анализ), и соответствуют их
требованиям.
43. Результат анализа выдается на семена, не отвечающие требованиям
соответствующего стандарта на посевные качества семян (при их полном
анализе), а также на семена, проверенные не по всем нормируемым
показателям (неполный анализ).
44. За экспертизу семян не по всем нормируемым показателям (не полный
анализ), при повторной экспертизе на полный анализ оплату производят за
все показатели.
45. Удостоверение о кондиционности семян должно включать:
дату выдачи (число, месяц, год);
срок действия документа;
наименование, адрес лаборатории, проводившей исследования;
регистрационный номер документа;
наименование хозяйства или владельца исследуемых семян и его
местонахождение;
наименование культуры, сорт, репродукция, категория, год урожая;
номер партии;
размер партии;
данные, подтверждающие получение результатов исследований;
подпись руководителя лаборатории, заверенная печатью.
46. Срок действия удостоверения о кондиционности устанавливается в зависимости от культуры, согласно действующим государственным стандартам, со дня окончания экспертизы семян на всхожесть.
47. Документ о качестве семян должен быть выдан в течение 7 дней со дня определения всхожести.
48. По истечении срока действия удостоверения о кондиционности
семена, за исключением семян, заселенных клещом, проверяют только на
всхожесть, а семена, заселенные клещом, - на всхожесть и заселенность
вредителями.
49. Повторная проверка производится по отдельному договору и должна
быть закончена до дня окончания срока действия удостоверения о
кондиционности семян.
50. Пробы упакованные, опломбированные надлежащим образом, хранятся в
аккредитованной лаборатории, в специально выделенном помещении, в течение
двух месяцев после окончания посева данной культуры в районе.
51. По истечении указанного срока или при получении средней пробы
семян на повторный анализ, оставшуюся среднюю пробу обезличивают.
Приложение 1
Перечень показателей качества зерна, определяемых областными,
районными аккредитованными лабораториями (центрами) по качеству зерна
_______________________________________________________________________
Наимено- ! Код  !  Код   !  Наименование  !Нормативные    !Нормативные
вание    ! ОКП  !  ТН    !  показателя    !документы,     !документы,
продукции!      !  ВЭД   !                !устанавливающие!определяющие
!      !        !                !показатели и   !методы
!      !        !                !нормы          !испытаний
!      !        !                !               !показателей
---------!------!--------!----------------!---------------!------------
1   !  2   !   3    !        4       !       5       !      6
---------!------!--------!----------------!---------------!------------
Зерновые

39. Тұқым сынамасын іріктегеннен кейін 2 күн ішінде сараптауға ұсынады. Түскен әрбір сынаманы ораусыз өлшейді және жеке журналда тіркейді.
40. Тұқым сапасы жөніндегі зертханаға қабылданған сынамалар қолданылып жүрген мемлекеттік стандарттарға (7-қосымша) сәйкес бекітуге жатқызылған түрлер және көрсеткіштердің тізбесі бойынша зерттеледі.
41. Тұқым сараптамасының нәтижелеріне байланысты тұқымның сапа шартына сәйкестігі туралы куәлік немесе тұқым талдауының нәтижесі - сапа туралы құжаттар берілуі тиіс.
42. Тұқымның сапа шартына сәйкестігі туралы куәлік тұқым себу сапасының (толық талдау) белгіленген стандарттарға сәйкес барлық көрсеткіштері бойынша себу сапасы тексерілген тұқымның партиясына беріледі және олар қойған талаптарға сәйкес келеді.
43. Тұқымның себу сапасына қойылған (оларды толық талдағанда) тиісті
стандарт талаптарына сәйкес келмейтін тұқымға, сондай-ақ барлық
нормаланған көрсеткіштер бойынша (толық емес талдау) толық тексерілмеген
тұқымға талдау нәтижесі беріледі.
44. Барлық нормаланған көрсеткіштер бойынша толық тексерілмеген
(толық емес талдау) тұқымды тұқымдық сараптама үшін қайта сараптағанда,
толық талдау үшін барлық көрсеткіштер бойынша ақы төленеді.
45. Тұқымның сапа шартына сәйкестігі туралы куәлікке:
берілген күні (күні, айы, жылы);
құжаттың іс-әрекет жасау мерзімі;
зерттеу өткізетін зертхананың атауы, мекен-жайы;
құжаттың тіркелу нөмірі;
зерттелетін тұқым шаруашылығының немесе иесінің атауы және оның
орналасқан жері;
дақылдың, сорттың, репродукцияның, санаттың атауы, түсім жылы;
партия нөмірі;
партия көлемі;
зерттеу нәтижелерін алғанды растайтын деректер;
зертхана басшысының мөр басылған қолы енгізілуі тиіс.
46. Сапа шартына сәйкестігі туралы куәліктің іс-әрекет мерзімі
дақылдың түріне байланысты, қолданылып жүрген мемлекеттік стандартқа
сәйкес, тұқым өнгіштігі сараптамасының аяқталған күнінен бастап
белгіленеді.
47. Тұқым сапасы туралы құжат тұқымның өнгіштігі анықталған күннен
бастап 7 күн ішінде берілуі тиіс.
48. Сапа шартына сәйкестігі туралы куәліктің іс-әрекет мерзімі
өткенде, кенесі бар тұқымды қоспағанда, басқа тұқымдардың өнгіштігін ғана,
ал кенесі бар тұқымдардың өнгіштігін және оларда зиянкестердің болуын
тексереді.
49. Қайталап тексеру жеке келісім бойынша өткізіледі және ол сапа
шартына сәйкестігі туралы куәліктің іс-әрекет мерзімі аяқталған күнге
дейін аяқталуға тиіс.
50. Тиісті үлгіде оралған, пломбаланған сынамалар осы дақылды ауданда
себуді аяқтағаннан кейін екі ай бойы тіркелген зертхананың арнайы бөлінген
үй жайында сақталады.
51. Мерзімі аяқталғанда немесе қайталап талдауға орташа сынама
алынғанда, қалған орташа сынама иесіз қалдырылады.
1-қосымша
Астық сапасы жөніндегі тіркелген облыстық, аудандық зертханалар
(орталықтар) анықтайтын астық сапасы көрсеткіштерінің тізбесі
___________________________________________________________________________
Өнімнің  ӨЖС    СЭҚ    Көрсеткіштің  Көрсеткіштер   Көрсеткіштердің
Атауы    Коды   ТН        Атауы      мен нормаларды сынақ әдістерін
Белгілейтін    анықтайтын
нормативтік    нормативтік
құжаттар       құжаттар
_______________________________________________________________________
1        2       3          4             5                        6
__________________________________________________________________________

культуры 971950 1001-1008 Типовой состав  ГОСТ 9353-90,   ГОСТ 10940-64
ISO 7970:1989
971971           Запах           ISO 11051-1994  ГОСТ 10967-90
971972           Цвет            ГОСТ 16990-88   ГОСТ 10967-90
971431           Стекловидность  ГОСТ 16991-71,  ГОСТ 10987-76
ISO 11051:1994
971967           Масса 1000      ГОСТ 27850-88   ГОСТ 10842-89
зерен                           ISO 520:1977
971511           Содержание      ГОСТ 5060-86    ГОСТ 10845-98
крахмала
971531           Содержание      ГОСТ 28672-90   ГОСТ 13586.1-68
клейковины
971521                           ГОСТ 28673-90   ICC N 155, 137/1
971541                           ГОСТ 6293-90,   ISO 5531:1978,
ISO 7301:1988   ISO 7495:1990
Качество        ГОСТ 19092-92   ГОСТ 13586.1-68
клейковины
Индекс          ГОСТ 8759-92    ICC N 158, 155
клейковины
Натура          ГОСТ 13634-90   ГОСТ 10840-64,
ISO 7971:2 - 1995
Общее и         ГОСТ 22983-88   ГОСТ 30483-97,
фракционное                     ISO 605:1991,
содержание                      ICC 102/1, 103/1
сорной и
зерновой примеси
Зараженность и                  ГОСТ 13586.4-83,
поврежденность                  ISO 605-1991
вредителями                     ГОСТ 28666.1-90 -
28666.4-90
ISO 6639-1-3-1986,
6639-4-1987
Влажность                       ГОСТ 13586.5-93,
ISO 6540-1980,
ICC N 202,
ISO 712:1998
Зольность                       ГОСТ 10847-74,
ГОСТ 28411-89,
ISO 2171:1993
Число падения                   ГОСТ 27676-88,
ISO 3093:1982
ГОСТ 30498-97,
ICC 107
Содержание                      МУ СССР от
фузариозных                     15.07.87 г.
зерен
Содержание                      ГОСТ 10846-91,
белка                           ICC N 159,
ICC N 202
Седиментационный                ГОСТ 30043-93
анализ                          ISO 5529:1992,
ICC 116/1
Кислотность                     ГОСТ 26971-86,
10844-74
Твердозерность                  ААСС 39-70
*) хлебопекарные                ISO 5530-1:1997
свойства                        ISO 5530-3-1988
зерна                           ISO 5530-4:1991,
ISO 5530-2:1997
ICC 114/1,
ICC 115/1,
ICC 121/1
Энергия                         ГОСТ 10968-88
прорастания и
способность
прорастания
Жизнеспособность                ГОСТ 12039-82
Пленчатость                     ГОСТ 10843-74
(овес, просо,
гречиха)
Содержание                      ГОСТ 19092-92
ядра (гречиха)                  п. 3.7.
Массовая доля                   ГОСТ 22983-88
ядра (овес)                     п. 4.9.
Зерно-   971641  0731-39  Типовой состав  ГОСТ 28674-90   ГОСТ 10940-64
бобовые  971611  0713     Запах           ГОСТ 7758-75    ГОСТ 10967-90
культуры 971614           Цвет            ГОСТ 7066-77    ГОСТ 10967-90
971721           Общее и         ГОСТ 13213-77   ГОСТ 30483-97
971711           фракционное     ГОСТ 11321-89
971631           содержание      ГОСТ 10418-88
сорной и
зерновой
примеси
971651           Содержание      ГОСТ 10419-88   ГОСТ 30483-97
мелких зерен
972115           Зараженность и  ГОСТ 8758-76    ГОСТ 13586.4-83
971661           поврежденность  ГОСТ 10417-88  ISO 6639-1-3-1986,

Дәнді  971950 1001-1008 Үлгілік құрамы МЕСТ 9353-90,  МЕСТ 10940-64
ISO 7970:1989
Дақыл. 971971           Иісі           ISO 11051-1994 МЕСТ 10967-90
дар                     Түсі           МЕСТ 16990-88  МЕСТ 10967-90
Жылтырлығы     МЕСТ 27850-88  МЕСТ 10987-76
1000 тұқымның  МЕСТ 5060-86   МЕСТ10842-9
салмағы                       ІSО 520:1977
Құрамындағы    МЕСТ 28672-90  МЕСТ 108-45-98
крахмал
Құрамындағы    МЕСТ 28673-90  МЕСТ 13586.1-68
дән маңызы     МЕСТ 6293-90,  ІSО N 158,155
ISO 7301:1988
Дән маңызының  МЕСТ 19092-92  МЕСТ 10840-64,
сапасы                        ISO 7971:2-995
Дән маңызының  МЕСТ 8759-92   МЕСТ 30483-97
индексі
Заттай         МЕСТ 13634-90  ISО605:1991,1СС
102/1, 103/1
Шөп-шалаң және МЕСТ 22983-88
астық қоспасы.
ның жалпы және
фракциялық құ.                МЕСТ 13586.4-83,
рамында болуы                 ISO605-1991
Зиянкестермен                 МЕСТ 28666.1-90-
залалдануы және               28664.4-90
және зақымдалуы               ISО6639-1-3-1986,
6639-4-1987
МЕСТ 1386.5-93,
ISO6540-1980
Ылғалдылығы                   ІСС N202,
ISО712:1998
Күлділігі                     МЕСТ10847-74,
МЕСТ 28411-89
ISO 2171:1993
Төмендеу саны                 МЕСТ 27676-88,
ISO 3093:1982
МЕСТ 30498-97,
CC 107
Құрамындағы                   15.07.87 ж. КСРО МУ
фузариоздық дән
Құрамындағы                   МЕСТ 10846-91
белок                         ІСС N 159,IСС N 202
Седиментациялық               МЕСТ 30043-93
талдау                        ISO 5529:1992,
ICC 116/1
Қышқылдығы                    МЕСТ 26971-86,
10844-74
Қатты дәнділік                ААСС 39-70
*) Астықтың                   ISO 5530-1:1997
наубайханалық                 ISO 5530-1:1988
қасиеттері                    ISO 5530-4:1991,
ISO 5530-2:1997
Өну энергиясы                 ІСС114/1, ІСС115/1,
және өну қасиеті              ІСС121/1
Тіршілікке бейім.              МЕСТ 10968-88
ділігі
Қабыршақтылығы                МЕСТ 12039-82
(сұлының, тары.               МЕСТ 10843-74
ның, қарақұмық.
тың)
Өзектің болуы                 МЕСТ 19092 3.7.т.
(қарақұмық)
Өзектің салмақ.               МЕСТ22983-88 4.9.т.
тық үлесі (сұлы)
Үлгілі құрамы  МЕСТ 28674-90  МЕСТ 10940-64
Дәнді- 971641 0731-39   Иісі           МЕСТ 7758-75   МЕСТ 10940-90
бұршақ.971611   0713    Түсі           МЕСТ 7066-77   МЕСТ 10967-90
ты     971614           Шөп-шалаң және МЕСТ 13213-77  МЕСТ  30483-97
дақыл. 971721           астық қоспасы. МЕСТ 11321-89
дар    971711           ның жалпы және МЕСТ 10418-88
фракциялық құ.
рамда болуы
971631           Құрамындағы                   МЕСТ 30483-97
ұсақ дән
971651           Зиянкестермен  МЕСТ 10419-88  МЕСТ 13586.4-83
972115           залалдануы жәнеМЕСТ 8758-76   ISO 6639-1-3-1986,

вредителями                     6639-4-1987
Влажность       ГОСТ 7067-88    ГОСТ 13586.5-93
ГОСТ 17109-88   ICC 202
Крупность                       ГОСТ 30483-97
Масли-   972114  1207     Цвет            ГОСТ 14943-95   ГОСТ 27988-88
ничные   972113           Запах           ГОСТ 9159-71    ГОСТ 27988-88
культуры 972117           Влажность       ГОСТ 12095-76   ГОСТ 10856-64
972120                           ГОСТ 11549-76   МВИ N 09-13-98
972112           Лузжистость     ГОСТ 10582-76   ГОСТ 10855-64
972124           Зараженность    ГОСТ 12096-76   ГОСТ 10853-88
вредителями
972127           Сорная примесь  ГОСТ 12098-76   ГОСТ 10854-88
972123           Маслиничная     ГОСТ 12097-76   ГОСТ 10854-88
примесь
972111           Кислотное       ГОСТ 22391-89   ГОСТ 10858-77
число масла
972911                           ГОСТ 10583-76
972116                           ГОСТ 14944-69
811120                           ГОСТ 17111-88
972231                           ГОСТ 5947-68
ГОСТ 9158-76
--------------------------------------------------------------------------
Примечание: *) Рекомендуемый показатель
Приложение 2
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Сертификат качества N 0000001
"____"___________ г.              Действителен до "____"_________ г.
при соблюдении условий хранения
1. Настоящий сертификат удостоверяет _______________________________
_________________________________________________________________________
наименование зерна
----------------------------
!  !  !  !  !  !  !  !  !  !
______________________________________   ----------------------------
тип, подтип, класс зерна                   Код ТН ВЭД
соответствует требованиям качества, установленным в нормативных документах
________________________________________________________________________
наименование нормативных документов
2. Показатели качества:
2.1 ________________________________     2.11 __________________________
2.2 ________________________________     2.12 __________________________
2.3 ________________________________     2.13 __________________________
2.4 ________________________________     2.14 __________________________
2.5 ________________________________     2.15 __________________________
2.6 ________________________________     2.16 __________________________
2.7 ________________________________     2.17 __________________________
2.8 ________________________________     2.18 __________________________
2.9 ________________________________     2.19 __________________________
2.10 _______________________________     2.20 __________________________

зақымдалуы                    6639-4-1987
971661           Ылғалдылығы    МЕСТ 10417-88  МЕСТ 13586.5-93
Ірілігі        МЕСТ 7067-88   ІСС 202
МЕСТ 17109-88  МЕСТ 30483-97
Майлы  972114 1207      Түсі           МЕСТ 14943-95  МЕСТ 27988-88
дақыл. 972113           Иісі           МЕСТ 9159-71   МЕСТ 27988-88
дар    972117           Ылғалдылығы    МЕСТ 12095-76  МЕСТ 10856-64
972120                          МЕСТ 11549-76  N 09-13-98 МВИ
972112                          МЕСТ 10582-76  МЕСТ 10855-64
972124                          МЕСТ 12096-76  МЕСТ 10953-88
972127                          МЕСТ 12098-76  МЕСТ 10854-88
972123                          МЕСТ 12097-76  МЕСТ 10854-88
972111                          МЕСТ 22391-89  МЕСТ 10858-77
972911                          МЕСТ 10583-76
972116                          МЕСТ 14944-69
811120                          МЕСТ 17111-88
972231                          МЕСТ 5947-68
МЕСТ 9158-76
___________________________________________________________________________
Ескерту: *) Ұсынылатын көрсеткіш
2-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ МИНИСТРЛІГІ
N 0000001 САПА СЕРТИФИКАТЫ
"______" _________________ ж.              сақтау шарттарын бұзбағанда,
"____" ____________ ж. дейін
жарамды
1. Осы сертификат ____________________________________________________
астық атауы
___________________
| | | | | | | | | |
___________________
СЭҚ ТН коды
______________________________________________________________________
астық тұрпаты, тұрпат тармағы, класы
_______________________________________________________________________
нормативтік құжаттардың атауы
нормативтік құжаттарда белгіленген сапаның талаптарына сәйкестігін
растайды.
2. Сапа көрсеткіштері:
2.1. ________________________            2.11. ________________________
2.2. ________________________            2.12. ________________________
2.3. ________________________            2.13. _________________________
2.4. ________________________            2.15. _________________________
2.5. ________________________            2.16. _________________________
2.6. ________________________            2.17. _________________________
2.7. ________________________            2.18. _________________________
2.8. ________________________            2.19. _________________________
2.9. ________________________            2.20. _________________________
2.10. _______________________

3. Вид ресурсов __________________
4. Отправитель __________________    8. Масса ________ кг. Число мест ____
5. Пункт отправления ____________    9. Год урожая _______________________
6. Автотранспорт/вагон N ________    10. Пункт назначения ________________
7. Накладная N __________________    11. Получатель ______________________
12. Особые отметки _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Наименование органа по сертификации зерна, выдавшего сертификат __________
____________________________ N свидетельства об аккредитации _____________
М.П.                Подпись эксперта по сертификации зерна
___________________________________
Приложение 3
Лаборатория по качеству зерна
___________________________
N __________________________________
аттестата аккредитации
___________________________                "___" __________ г.
(адрес лаборатории (центра)
Протокол испытаний N ____          от "___" __________ г.
кол-во листов ___ лист ___
Проба, поступившая с актом отбора от "___"_________ г.
Проба отобрана _________________ на _____________________________
(кем)         (наименование элеватора, ХПП)
Дата поступления пробы в испытательную лабораторию __________________
под наименованием
Зерно
Заявитель ___________________
Адрес заявителя ________________
Урожай _____________ Вес партии -  ________ тонн   Вес пробы ______ кг
Вид зерна _____________________   Сорт - __________________
Происхождение __________________         класс _________
Вид испытаний ____________________
НД на продукцию _____________________
КОД ОКП ________________       КОД ТН ВЭД _______________________
_______________________________________________________________
! Наименование !      НД на       ! Нормы по НД ! Фактическое !
! показателей  ! методы испытаний !             ! значение    !
!-------------------------------------------------------------!
!--------------!------------------!-------------!-------------!
!--------------!------------------!-------------!-------------!
!--------------!------------------!-------------!-------------!
Условия проведения испытания: ____________________________________
Исполнитель
Эксперт ОС
Руководитель лаборатории
Частичная или полная перепечатка протокола испытаний без разрешения
испытательной лаборатории __________ запрещена
Приложение 4
Акт ___________________
Отбора средних проб для определения посевных качеств семян,
принадлежащих ___________________________________________________________
название хозяйства (организации), района, области (республики)
Мною, ___________________________________________________________________
должность, фамилия, инициалы, число, месяц
при участии _____________________________________________________________
организация, должность, фамилия и инициалы каждого -
_________________________________________________________________________
заполняется при отборе на случай арбитражного анализа

3. Ресурстар түрі ______________    8. Салмағы _____кг.  Орындар саны____
4. Жіберуші ____________________    9. Түсім жылы ____________________
5. Жіберілетін жері ____________    10. Тағайындалған жері ______________
6. Автокөлік вагон N ___________    11. Алушы _________________________
7. N __________________ жүкқұжат             ____________________________
12. Ерекше белгілері ____________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Сертификат _____________________________________________________________
тіркеу туралы N ________   куәлік берген астық сапасы жөніндегі органның
атауы ___________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
М.О.                           Астық сапасы жөніндегі сарапшының қолы
__________________________________________
3-қосымша
________________________________________
АСТЫҚ САПАСЫ ЖӨНІНДЕГІ ЗЕРТХАНА
N____________________
тіркеу аттестаты
"____" ___________  ж.
_______________________________________
зертхананың (орталықтың) мекен-жайы
"____" ____________  ж. N____СЫНАҚ ХАТТАМАСЫ
бет.саны _____, ______ бет
"_____" _________________  ж. іріктеу актісімен түскен сынама.
Сынаманы_______________________    _____________________________________
(АҚК, элеватордың атауы)                  (кім)
іріктеген.
Сынаманың Астық деп аталып ______________________________________  сынақ
зертханасына түскен күні
Өтініш иесі ___________________________  Партия салмағы ________   тонна
Өтініш иесінің мекен-жайы _______________Сынама салмағы ________кг.
Түсім _________________  ______________  Сорт - _________
Астықтың түрі __________________________ класс_________
Шығу тегі ________________________________
Сынақ түрі _______________________________
Өнімнің НҚ ______________________________
ЖС коды __________________________________ СЭҚ ТН ___________________
___________________________________________________________________________
Көрсеткіштердің атауы     Сынақ           НҚ бойынша     Нақты мәні
тәсілдерінің    нормалар
НҚ
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Сынақ өткізу шарттары: _____________________________________________
Орындаушы
СО сарапшысы
Зертхана басшысы
_________сынақ зертханасының рұқсатынсыз сынақ хаттамасын толық немесе
ішінара қайта басуға тиым салынған.
4-қосымша
____________________  жатқызылған тұқымның себу сапасын
анықтау үшін орташа сынамалар іріктеу
АКТІСІ
шаруашылықтың (ұйымның), ауданның, облыстың
(республика) атауы
Менің,  _________________________________________________
лауазымы, тегі, аты-жөні, күні, айы
________________________________________________________________________
арбитраждық талдау жасап, іріктегенде әрбіреуінің ұйымы, лауазымы, тегі,
аты-жөні жеке жазылады

проведен осмотр семян и отбор по ГОСТ 12036-85 средних проб от партий.
1. Сведения о семенах
__________________________________________________________________________
___!______________________________________________!_______!_______!_______!
1.  Номер по порядку
2.  Культура
3.  Сорт
4.  Название, N и дата сортового документа
5.  Сортовая чистота или типичность, %
6.  Репродукция
7.  Год урожая
8.  Номер партии
9.  Масса партии, ц
10. Номера контрольных единиц
11. Число мест (мешков)
12. Место хранения семян, N склада, закрома
13. Откуда и когда получены семена, номер вагонов
14. Какой подработке подвергались семена
15. Который раз партия подвергается анализу,
дата и номер последнего анализа
16. Проводилось ли протравливание и каким химикатом
17. Для какого анализа отобрана проба
18. Назначение семян
Количество представленных проб:
19. в мешочке
20. в бутылке
21. в пакетах
--------------------------------------------------------------------------
2. Пробы направлены ____________________________ семенную экспертизу.
Подпись лица, отобравшего пробы __________________ подписи членов комиссии
__________________________________________________________________________
Гарантия: сохранность партии от смешения, засорения, понижения
всхожести и других посевных качеств, а также сохранность дубликатов при
отборе на случай арбитражного анализа
_______________________________________________________ гарантирует
название хозяйства, организации
Подпись лица, ответственного за хранение ___________________________
Схема размещения контрольных единиц
Приложение  5
Штамп
Семенной экспертизы
Удостоверение
о кондиционности семян N _________
действительно до _________________________
число, месяц, год
Выдано _______________________________________________________________
наименование сельхозпредприятия, организации, местонахождение
на партию N _______ семян ______________________________________________
культура, сорт
полученных от ____________________________________________________________
репродукции ____________________________, года урожая ____________________
массой ____________________________ центнеров, фракции N _________________
представленных на анализ при акте N ______ от ____________________ 2001 г.
хранящихся________________________________________________________________
N бригады, отделения хозяйства
Число мест (мешков) _____, склад N _______, закром N ______, вагон N ____
-------------------
насыпью
Назначение семян ________________________________________________________
Качество семян соответствует _____________________________________ классу
прописью
Результаты анализа
_________________________________________________________________________
1. Чистота ____________________ %     5. Семян других культурных растений
в том числе ________________ %        (шт. на 1 кг или %) ____________
2. Отход, всего _______________ %     6. Семян сорных растений, всего
в том числе преобладающие группы      (шт. на 1 кг или %) в том числе
_____________________________%        а) семян наиболее вредных сорняков
____________________________ %        (для кормовых трав, шт. на 1 кг)
3. Семян других растений _______         ________________________________
(шт. на 1 кг или %)                   б) семян пырея ползучего
(шт. на 1 кг) __________________
4. Семян других видов кормовых        7. Головневых образований _______ %
трав _______________________ %     8. Склероциев ___________________ %
--------------------------------------------------------------------------
9. Энергия прорастания ________ %     13. Влажность ___________________ %
10. Всхожесть _________________ %     14. Масса 1000 семян _________ г.
в том числе твердых _______ %     15. Зараженность болезнями
Условия проращивания ________         (заполняется при анализе

қатысуымен тұқым тексеру мен 12036-85 МЕСТ бойынша партияның орташа
сынамаларын іріктеу өткізілді.
1. ТҰҚЫМ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
_________________________________________________________________________
1. Реттік нөмірі
_________________________________________________________________________
2. Дақыл
_________________________________________________________________________
3. Сорт
_________________________________________________________________________
4. Сорттық құжаттың аты, N және күні
_________________________________________________________________________
5. Сорттық тазалығы, тұрпаттылығы %
_________________________________________________________________________
6. Репродукция
_________________________________________________________________________
7. Түсім жылы
_________________________________________________________________________
8. Партия нөмірі
_________________________________________________________________________
9. Партия салмағы, ц
_________________________________________________________________________
10. Бақылау бірлігінің нөмірі
_________________________________________________________________________
11. Орындар (қаптар) саны
_________________________________________________________________________
12. Тұқым сақтайтын орын, қойма N, қамба
_________________________________________________________________________
13. Қайдан, қашан тұқым алынды,
вагондардың нөмірлері
_________________________________________________________________________
14. Тұқым қалай өңделді
_________________________________________________________________________
15. Партиялар қанша рет талдануда,
соңғы талдау күні және нөмірі
__________________________________________________________________________
16. Уландыру өткізілді ме, қандай химикатпен
__________________________________________________________________________
17. Сынама қандай талдау үшін іріктелді
__________________________________________________________________________
18. Тұқымның тағайындалуы
__________________________________________________________________________
Ұсынылған сынамалардың:
__________________________________________________________________________
19. Қаптардағы
__________________________________________________________________________
20. Бөтелкедегі
__________________________________________________________________________
21. Пакеттердегі саны
__________________________________________________________________________
2. Сынамалар_________________________________________тұқымдық сараптамаға
жіберілді
Сынама іріктеген тұлғаның қолы _________________________  Комиссия
мүшелерінің қолдары __________________________________________
Кепілі: партияны араластырудан, ластанудан, өнімділігін кемітуден сақтау,
сондай-ақ арбитраждық сараптама жасаған жағдайда нұсқасын сақтауға
_________________
_____________________________________     кепілдік етеді
(шаруашылықтың, ұйымның атауы)
Сақтауға жауапты тұлғаның қолы   ___________________________
Бақылау бірліктерін орналастыру тәсімі
5-қосымша
Тұқымдық сараптама
штампы
N ______ тұқымның сапа шартына сай екендігі туралы
КУӘЛІК
_______________  дейін жарамды
күні, айы, жылы
________________________________________________________________________
ауыл шаруашылығы кәсіпорнының, ұйымның атауы, орналасқан жері
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
сақталатын бригаданың, шаруашылық бөлімшесінің N
2001 жылғы _______________ N______актімен талдауға ұсынылған  2001 жылғы
түсімді N________  фракцияның салмағы_________центнер __________________
репродукциялаудан алынған тұқымның _______________________________ N____
тұқым, сорт
партиясына берілді.
Орындар (қаптар) саны, N______  қойма, N______ қамба, N______ вагон
үйіндісімен.
Тұқымның тағайындалуы   ________________________________________________
Тұқымның сапасы  ______________________________________    класқа сәйкес
жазбаша
ТАЛДАУ НӘТИЖЕЛЕРІ
1. Тазалығы ________________ %      5. Басқа дақылдар тұқымының (1кг.
соның ішінде _______________ %      немесе % данасы)  __________________
2. Қалдығы,барлығы _________ %      6. Арам шөптердің тұқымы, барлығы
соның ішінде басым топтар           (1кг.немесе %  данасы) соның ішінде:
____________________________ %      аса зиянды арам шөптердің тұқымы
____________________________%       (азықтық шөп.үшін 1кг. данасы)
3. Басқа өсімдіктердің тұқымы____   _________________________________ %
(1 кг. немесе %)                    б) сырғақ бидайық тұқымы (1к.дан.)
4. Азықтық басқа шөптер тұқымы          _____________________________
____________________________ %      7. Қаракүйенің пайда болуы ______ %
8. Склероцилер ____________%
9. Өну энергиясы ___________ %      13. Ылғалдылығы ____________ %
10. Өнгіштігі _______________%      14. 1000 тұқымның салмағы _____ г.
оның ішінде қаттысы ________ %      15. Аурулармен зақымдалуы (тұқым
Өну жағдайы_______________ %        мынадай әдіспен талдағанда жаз. :

11. Жизнеспособность __________ %         семян методом:
Метод определения ___________         центрифугирования ______ шт.
12. Посевная годность __________ %        или
биологическим __________ %)
16. Заселенность вредителями _______
17. Данные внешнего осмотра пробы семян: цвет    нормальный
потемневший
запах   нормальный
затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений ____________________________
название
семян сорных растений ______________________________
название
19. Другие определения _________________________________________
Предложения:
М.П.
Главный специалист по семеноводству
семенной экспертизе ____________________
подпись
Приложение 6
Штамп
Семенной экспертизы
Результат анализа семян N ________
Выдан _____________________________________________________________
наименование сельхозпредприятия, организации, местонахождения
на партию N ________ семян ____________________ полученных от __________
репродукции _____________________ год урожая __________ массой _________
центнеров, фракции N _______ представленных на анализ при акте N _______
от ___________ 2001 г., хранящихся ______________________________________
N бригады, отделение хозяйства
Число мест (мешков) ___, склад N ______, закром N ______, вагон N _______
-------------------
насыпью
Назначение семян __________________________________________________
Результат анализа
1. Чистота ____________________ %       в) семян карантинных сорняков
в том числе ________________ %           (шт. на 1 кг) ______________
____________________________ %       г) семян ядовитых сорняков
(шт. на 1 кг) _______________
2. Отход, всего _______________ %       7. Головневых образований ____ %
в том числе преобладающие            8. Склероциев ________________ %
группы: ____________________       9. Галлов пшеничной нематоды
____________________________          (шт. на 1 кг.) _____________
3. Семян других растений                10. Энергия прорастания ______ %
(шт. на 1 кг или %)                  11. Всхожесть ________________ %
4. Семян других видов кормовых              в том числе твердых ______ %
трав _______________________ %           Условия проращивания _______
5. Семян других культурных растений     12. Жизнеспособность _________ %
(шт. на 1 кг или %) _________            Методы определения _________
6. Семян сорных растений, всего         13. Влажность ________________ %
(шт. на 1 кг или %)                  14. Масса 1000 семян _________ г
в том числе:                         15. Зараженность болезнями
а) семян наиболее вредных сор-           ___________________________
няков _______________________      заполняется при анализе семян методом
для кормовых трав шт. на 1 кг         центрифугирования ____________ шт
б) семян пырея ползучего              или
(шт на 1 кг)                          биологическим _____________ %
16. Заселенность вредителями
____________________________

11. Тіршілікке икемділігі ___%      центрифугалау___ дана немесе
Анықтау әдісі ______________%       биологиялық ______________
12. Егуге жарамдылығы ______ %      16. Зиянкестердің болуы ______
17. Тұқым сынамасын сырттай тексеру деректері: түсі әдеттегі
қарайған
иісі әдеттегі
көгерген
18. Басым түрлердің ботаникалық құрамы:
басқа дақылдар тұқымының _______________________________
атауы
арам шөптер тұқымының _________________________________
атауы
19. Басқа анықтамалар _____________________________________
Ұсыныстар
М.О.
Тұқым сараптамасының тұқым
шаруашылығы жөніндегі маманы ________________________
қолы
6-қосымша
Тұқымдық сараптама
штампы
N ______ ТҰҚЫМ ТАЛДАУЫНЫҢ НӘТИЖЕСІ
______________________________________________________________________
ауыл шаруашылығы кәсіпорнының, ұйымының атауы, орналасқан жері
_______________________ жылғы түсімді  ______________ репродукциялаудан
алынған, салмағы ____________ центнер, 2001 жылғы __________N__________
актімен талдауға ұсынылған N№________фракцияның
__________________________________________________ сақталатын тұқымның
бригада, шаруашылық бөлімшесінің N __№
N __ партиясына берілді.
Орындар (қаптар) саны N ____қойма, N _____ қамба, N ____ вагон үйіндісімен
Тұқымның тағайындалуы ___________________________________________________
ТАЛДАУ НӘТИЖЕЛЕРІ
1. Тазалығы ___________________ %   в) карантиндік арамшөптердің тұқымдары
соның ішінде __________________ %      (1кг. данасы)_____________________
_______________________________ %   г) улы арам шөптердің тұқымдары
2. Қалдығы, барлығы  __________ %      (1 кг. данасы)____________________
соның ішінде басым топтар: ______   7. Қаракүйенің болуы _______________ %
________________________________%   8. Склероцилер _____________________ %
3. Басқа өсімдіктердің тұқымдары    9. Бидайдың жұмыр құрт ауруының галдары
(1 кг. немесе % дана)                  (1 кг. данасы)_____________________
4. Басқа азықтық шөптердің тұқым.   10. Өну энергиясы ___________________ %
дары____________________________ %  11. Өнгіштігі _______________________ %
5. Басқа дақылдардың тұқымдары      соның ішінде қатты бидайдың ________ %
(1 кг. немесе % дана)               Өсіру шарттары   ____________________ %
6. Арам шөптердің тұқымдары         12. Тіршілікке икемділігі____________ %
барлығы,(1 кг. немесе % дана)       Анықталу әдістері __________________
соның ішінде:                       13. Ылғалдылығы ___________________ %
а) аса зиянды арам шөптердің        14. 1000 тұқымның салмағы __________ г.
тұқымдары____________________       15. Аурулармен зақымдалуы
азықтық шөптер үшін 1 кг. данасы    ______________________________________
б) сырғақ бидайықтың тұқымдары              тұқымды мынадай
(1 кг. данасы) әдіспен  талдағанда
жазылады:
центрифугалау  _____________ дана   16. Зиянкестердің болуы
биологиялық  __________________ %    _____________________

Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2001 года N 64
Правила аккредитации органа по сертификации зерна,
лабораторий (центров) по качеству зерна (семян)
Настоящие Правила аккредитации органа по сертификации зерна, лабораторий по качеству зерна (семян) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" и определяют общий порядок и требования по аккредитации органов по сертификации зерна и лабораторий по качеству зерна (семян).
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
аккредитация - официальное признание Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Минсельхозом) правомочий организации или испытательной лаборатории осуществлять работы в качестве органа по сертификации зерна (семян);
аккредитационное обследование - установление фактического состояния заявителя установленным требованиям, представленным документам и способность выполнять работы по сертификации в заявленной области аккредитации;
зона обслуживания - территория (область, район, город) в пределах которой осуществляется предоставление услуг по сертификации зерна (семян);
испытание (исследование) - лабораторные работы, заключающиеся в установлении одной или нескольких характеристик качества зерна (семян);
кандидат в эксперты - специалист, представивший в Комиссию по аккредитации все необходимые документы для аттестации в качестве эксперта;
комиссия по аккредитации - комиссия, созданная приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан для проведения аккредитации органов по сертификации зерна, испытательных лабораторий по качеству зерна (семян);
лаборатория по качеству зерна - испытательная лаборатория, проводящая испытания качества зерна на соответствие требованиям нормативного документа;
лаборатория по качеству семян - испытательная лаборатория, проводящая исследования сортовых и посевных качеств семян;
межлабораторные сличения - испытания одних и тех же или подобных проб зерна (семян) двумя или несколькими лабораториями в соответствии с заранее установленными условиями с целью оценки качества проводимых испытаний и достоверности их результатов;
методы испытаний - установленные технические правила проведения испытаний;
область аккредитации - виды работ по сертификации зерна (семян), осуществляемые органом по сертификации зерна или испытательной лабораторией;
орган по сертификации зерна - юридическое лицо, аккредитованное на проведение работ по сертификации качества зерна с правом выдачи сертификата качества;
проба - определенное количество зерна (семян), отобранное от партий зерна (семян) для испытаний на соответствие установленным требованиям;
проверка качества проведения испытаний - установление способности данной лаборатории давать достоверные результаты в условиях внутрилабораторных или межлабораторных сличений;
протокол испытания - документ, содержащий результаты испытания и другую информацию, относящуюся к испытаниям;
реестр - перечень органов по сертификации зерна или лабораторий по качеству зерна (семян), аккредитованных Минсельхозом;
свидетельство об аккредитации - документ, удостоверяющий право органа предоставлять услуги по сертификации зерна и испытательной лаборатории - проводить испытания (исследования) качества зерна (семян);
эксперт - специалист, аттестованный в порядке, установленном настоящими Правилами для проведения сертификации качества зерна (семян);
экспертное заключение - установление готовности заявителя к аккредитации, на основании результатов экспертиз материалов и аккредитационного обследования;
экспертиза материалов - установление соответствия представленных заявителем документов требованиям к органам по сертификации зерна и лабораториям по качеству зерна (семян), установленным настоящими Правилами.

Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 19 наурыздағы N 64 бұйрығымен бекітілген
Астық сертификаттау жөніндегі органды, астық (тұқым)
сапасы жөніндегі зертханаларды (орталықтарды) тіркеудің
ережесі
Астық сертификаттау жөніндегі органды, астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларды (орталықтарды) тіркеудің осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленді және астық сертификаттау жөніндегі органдарды және астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларды тіркеу жөніндегі жалпы тәртіпті және талаптарды белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай негізгі түсініктер қолданылады:
тіркеу - ұйымның немесе сынақ зертханасының астық (тұқым) сертификаттау жөніндегі орган ретінде жұмысты жүзеге асыруға құқықтылығын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің (бұдан әрі - Ауылшармині) тануы;
тіркеу алдындағы зерттеу - өтініш иесінің белгіленген талаптарға, берілген құжаттарға нақты сәйкестілігін және тіркеудің өтініш берілген саласында сертификаттау жөніндегі жұмысты орындауға қабілеттілігін анықтау;
қызмет көрсету аймағы - астық (тұқым) сертификаттау жөніндегі қызметтер ұсыну жүзеге асырылатын аумақ (облыс, аудан, қала);
сынақ (зерттеу) - астық (тұқым) сапасының бір немесе бірнеше сипатын анықтауға бағытталған зертханалық жұмыстар;
сарапшылыққа кандидат - сарапшы ретінде аттестаттау үшін тіркеу жөніндегі комиссияға барлық қажетті құжаттарды берген маман;
тіркеу жөніндегі комиссия - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің бұйрығымен астық сертификаттау жөніндегі органды, астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларды (орталықтарды) тіркеуді жүргізу үшін құрылған комиссия;
астық сапасы жөніндегі зертхана - нормативтік құжаттың талаптарына сәйкестікке арнап астық сапасының сынағын жүргізетін сынақ зертханасы;
тұқым сапасы жөніндегі зертхана - тұқымның сорттық және себілу сапасының сынағын жүргізетін сынақ зертханасы;
зертханааралық салыстыру - жүргізілетін сынақтардың сапасын және олардың нәтижелерін бағалау мақсатында алдын ала белгіленген шарттарға сәйкес бір немесе бірнеше зертхананың астықтың бірдей немесе ұқсас сынамаларын сынақтан өткізуі;
сынақ әдістері - сынақ өткізудің белгіленген техникалық ережесі;
тіркеу саласы - астық сертификаттау жөніндегі орган немесе сынақ зертханасы жүзеге асыратын астық (тұқым) сертификаттау жөніндегі жұмыстардың түрлері;
астық сертификаттау жөніндегі орган - астық сапасын сертификаттау жөніндегі жұмысты жүргізуге тіркелген, сапа сертификатын беруге құқылы заңды тұлға;
сынама - белгіленген талаптарға сәйкестікке арнап сынақтан өткізу үшін астықтың (тұқымның) партияларынан бөлініп алынған астықтың (тұқымның) белгілі бөлігі;
сынақтар өткізудің сапасын тексеру - зертхана ішіндегі немесе зертханааралық салыстыру жағдайында осы зертхананың анық нәтижелер беру қабілетін анықтау;
сынақ хаттамасы - сынақтың нәтижесі мен сынаққа қатысты басқа ақпарат жазылған құжат;
тізілім - Ауылшармині тіркеген астық сертификаттау жөніндегі органдардың немесе астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханалардың тізбесі;
тіркеу туралы куәлік - органның астық сертификаттау жөніндегі қызметті ұсынуға, сынақ зертханасының астық (тұқым) сапасын сынақтан өткізуді (зерттеуді) жүргізуге құқығын куәлендіретін құжат;
сарапшы - астық (тұқым) сапасын сертификаттауды жүргізу үшін осы Ережемен белгіленген тәртіппен аттестатталған маман;
сараптама қорытындысы - материал сараптамасының нәтижелері және тіркеу зерттеуінің негізінде, өтініш берушінің тіркеуге дайын екендігін анықтау;
материал сараптамасы - өтініш беруші берген құжаттардың астық сертификаттау жөніндегі органдарға және астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларға қойылатын осы Ережемен белгіленген талаптарға сәйкестігін анықтау.

2. Порядок аккредитации органов по сертификации зерна,
лабораторий по качеству зерна (семян)
2. Аккредитацию органов по сертификации зерна и лабораторий по качеству зерна (семян) проводит Минсельхоз.
3. Для проведения работ по аккредитации приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан создается комиссия по аккредитации (далее - Комиссия). В состав Комиссии входят специалисты Минсельхоза. Комиссия вправе привлекать специалистов (не менее 3-х человек) органа по сертификации зерна и испытательных лабораторий по качеству зерна (семян) (далее - Специалисты) для выдачи экспертного заключения.
4. Заявитель, претендующий на аккредитацию органа по сертификации зерна или лабораторий по качеству зерна (семян) направляет заявку (Приложения 1, 2) и комплект документов в трех экземплярах в Минсельхоз.
5. В комплект документов, направленных заявителем в Минсельхоз, должны входить:
1) положение об органе по сертификации зерна или лабораторий по качеству зерна (семян);
2) заявляемая область аккредитации (Приложения 3, 4, 5);
3) руководство по качеству;
4) паспорт лаборатории (Приложение 6, формы 1-9);
5) нотариально засвидетельствованные копии документов, устанавливающих организационно-правовой статус организации, в состав которой входит орган по сертификации зерна или лабораторий по качеству зерна (семян).
6. Некомплектные и неправильно оформленные документы принятию не подлежат.
7. Комиссия для получения экспертного заключения направляет поступившую заявку привлекаемым специалистам.
8. Специалисты проводят:
1) экспертизу материалов аккредитации, по результатам которой оформляется акт установленной формы (Приложение 7).
2) аккредитационное обследование.
9. При выявлении несоответствия заявителя требованиям, установленным настоящими Правилами, специалистами даются рекомендации по их устранению. После выполнения рекомендаций, проводится дополнительное обследование.
10. При положительном результате обследования, специалист составляет экспертное заключение (Приложения 8, 9), которое передается с комплектом документов в Комиссию для принятия решения об аккредитации.
11. Комиссия рассматривает поступившие материалы и принимает решение об аккредитации, отказе в аккредитации или о необходимости получения дополнительной информации, о чем информирует заявителя.
12. При положительном решении Комиссия должна:
1) утвердить область аккредитации;
2) оформить свидетельство об аккредитации установленного образца (Приложения 10, 11, 12);
3) зарегистрировать в реестре аккредитованных органов по сертификации зерна или лабораторий по качеству зерна (семян) Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Реестр).

2. Астық сертификаттау жөніндегі органдар мен астық (тұқым)
сапасы жөніндегі зертханаларды тіркеудің тәртібі
2. Астық сертификаттау жөніндегі органдар мен астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларды тіркеуді Ауылшармині жүргізеді.
3. Тіркеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін Ауылшарминінің бұйрығымен тіркеу жөніндегі комиссия құрылады. Комиссия құрамына Ауылшарминінің мамандары кіреді. Комиссия сараптама қорытындысын беру үшін астық сертификаттау жөніндегі органдардың және астық (тұқым) сапасы жөніндегі сынақтық зертханалардың мамандарын (бұдан әрі - Маман) қатыстыруға құқылы.
4. Астық сертификаттау жөніндегі орган мен астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларды тіркеуден үміткер өтініш беруші өтінішті (1, 2-қосымшалар) және құжаттар жиынтығын үш данадан Ауылшарминіне жолдайды.
5. Өтініш берушінің Ауылшарминіне жолдайтын құжаттарының жиынтығына мыналар енгізілуі тиіс:
1) астық сертификаттау жөніндегі орган және астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханалар туралы ереже;
2) өтініш берілген тіркеу саласы (3, 4, 5-қосымшалар);
3) сапа жөніндегі басшылық;
4) зертхананың төлқұжаты (6-қосымша, 1-9 нысандар);
5) астық сертификаттау жөніндегі орган немесе астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханалар құрамына енетін ұйымның ұйымдық-құқықтық мәртебесін белгілейтін құжаттардың нотариалдық куәлендірілген көшірмелері.
6. Жиынтығы толық болмаған және дұрыс ресімделмеген құжаттар қабылдауға жатпайды.
7. Комиссия сараптама қорытындысын алу үшін, түскен тапсырысты қатыстырылған мамандарға жолдайды.
8. Мамандар:
1) нәтижелері бойынша белгіленген нысандағы (6-Қосымша) акт ресімделетін тіркеу материалдарының сараптамасын;
2) тіркеу алдындағы зерттеуді жүргізеді.
9. Өтініш берушінің осы Ережемен белгіленген талаптарға сәйкес емес екендігі анықталғанда мамандар оларды жоюды ұсынады. Ұсынымдар орындалғаннан кейін қосымша зерттеу жүргізіледі.
10. Зерттеу нәтижелерінде мақұлданғанда маман тіркеу туралы шешім қабылдау үшін құжаттар жиынтығымен бірге Комиссияға берілетін сараптама қорытындысын (8, 9-Қосымшалар) жасайды.
11. Комиссия келіп түскен материалдарды қарайды және тіркеу, тіркеуден бас тарту туралы немесе қосымша ақпарат алу қажеттігі туралы шешім қабылдап бұл туралы өтініш иесіне хабарлайды.
12. Мақұлдаған шешім қабылданғанда Комиссия:
1) тіркеу саласын бекітуге;
2) белгіленген үлгідегі тіркеу туралы куәлікті (10, 11, 12-Қосымшалар) ресімдеуге;
3) Ауылшарминінің тіркелген астық сертификаттау жөніндегі органдарының немесе астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларының тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) тіркеуге міндетті.

13. При отрицательных результатах рассмотрения, Комиссия извещает заявителя об отказе в аккредитации и возвращает заявочные документы с обоснованием причин отказа.
14. Зарегистрированное свидетельство об аккредитации и утвержденные документы направляются заявителю.
15. Действие свидетельства об аккредитации органа по сертификации зерна или лабораторий по качеству зерна (семян) устанавливается сроком на три года.
16. Не менее чем за три месяца до окончания срока действия свидетельства об аккредитации, заявитель может подать заявку с комплектом актуализированных документов на проведение очередной аккредитации в соответствии с настоящими Правилами. Если очередная аккредитация не проведена до истечения срока действия, заявитель исключается из реестра.
17. При изменении организационно-правовой формы, местонахождения, наименования орган по сертификации зерна или лаборатория по качеству зерна (семян) обязаны в срок не более одного месяца представить в Минсельхоз дополнения об изменениях к комплекту документов по аккредитации.
18. При отсутствии рекламаций на работу, Комиссия (в срок не более одного месяца) принимает решение о переоформлении свидетельства об аккредитации.
19. Продолжительность действия переоформленного свидетельства об аккредитации не должна превышать срока, определенного ранее выданным свидетельством об аккредитации.
3. Требования к органам по сертификации зерна
20. Органами по сертификации качества зерна могут быть юридические лица всех форм собственности, независимые от производителей продукции, ее поставщиков и потребителей (независимые от физических и юридических лиц, оказывающих услуги и потребителей этих услуг), отвечающие требованиям, установленным настоящими Правилами.
21. Работы по сертификации могут выполняться филиалами и представительствами органов по сертификации зерна, при условии аккредитации этих филиалов и представительств в порядке, установленном настоящими Правилами.
22. Органы по сертификации зерна, а также их филиалы и представительства, должны иметь в своей структуре областные, районные лаборатории по качеству зерна, аккредитованные на право проведения сертификационных испытаний качества зерна, в соответствии с требованиями, утвержденными Минсельхозом, позволяющими проводить испытания по месту расположения в границах района соответствующей области.
23. Аккредитованные органы по сертификации зерна действуют на основании положения об органе по сертификации, области аккредитации и нормативных документов, утвержденных или признанных в республике, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

13. Мақұлдамаған шешім қабылданғанда Комиссия тіркеуден бас тарту туралы өтініш иесіне хабарлайды және бас тартудың себептерін дәлелдеп өтініштік құжаттарды қайтарып береді.
14. Тіркеу туралы тіркелген куәлік пен бекітілген құжаттар өтініш иесіне жолданады.
15. Астық сертификаттау жөніндегі органды немесе астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларды тіркеу туралы куәліктің мерзімі үш жыл мерзімге белгіленеді.
16. Тіркеу туралы куәліктің мерзімі аяқталудан ең кемінде үш ай бұрын өтініш иесі осы Ережеге сәйкес кезекті тіркеу өткізуге арнап жаңғыртылған құжаттардың жиынтығымен бірге тапсырыс бере алады. Егер қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін кезекті тіркеу өткізілмесе, өтініш иесі тізілімнен шығарылады.
17. Астық сертификаттау жөніндегі органның немесе астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханалардың ұйымдық-құқықтық нысаны, тұрған жері, атауы өзгергенде олар бір айдан аспайтын мерзімде тіркеу жөніндегі құжаттардың жиынтығына енгізілген өзгерістер туралы қосымшаларды Ауылшарминге беруге міндетті.
18. Жұмысқа наразылықтар болмаса Комиссия (бір айдан аспайтын мерзімде) тіркеу туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы шешім қабылдайды.
19. Қайта ресімделген тіркеу туралы куәлікті қолдану мерзімінің ұзақтығы бұрын берілген тіркеу туралы куәлікпен белгіленген мерзімнен артық болмауы тиіс.
3. Астық сертификаттау жөніндегі органдарға қойылатын талаптар
20. Өнімнің өндірушілеріне, жеткізушілері мен тұтынушыларына тәуелді емес (қызметтер көрсететін заңды және жеке тұлғаларға және осы қызметтердің тұтынушыларына тәуелді емес), осы Ережемен белгіленген талаптарға сәйкес келетін меншіктің барлық нысанындағы заңды және жеке тұлғалар астық сертификаттау жөніндегі орган бола алады.
21. Сертификаттау жөніндегі жұмысты, астық сертификаттау жөніндегі органдардың осы Ережемен белгіленген тәртіппен тіркелген филиалдары мен өкілдіктері атқара алады.
22. Астық сертификаттау жөніндегі органдар, сондай-ақ олардың филиалдары мен өкілдіктерінің құрылымдарында тиісті облыстағы ауданның шекарасында орналасқан жері бойынша сынақтарды жүргізуге мүмкіндік беретін, Ауылшармині бекіткен талаптарға сәйкес астық сапасын сынақтан өткізу құқығына арнап тіркелген өздерінің облыстық, аудандық астық сапасы жөніндегі зертханалары болуы тиіс.
23. Астық сертификаттау жөніндегі тіркелген органдар сертификаттау, тіркеу саласы жөніндегі орган туралы ереженің және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес бекітілген немесе республикада танылған нормативтік құжаттардың негізінде іс-әрекет жасайды.

24. Орган по сертификации зерна обеспечивает:
1) соблюдение правил сертификации зерна;
2) соблюдение процедур подачи апелляций и их рассмотрение;
3) конфиденциальность информации, получаемой при проведении работ по сертификации и составляющей коммерческую тайну заявителя (за исключением случаев, когда продукция может угрожать здоровью потребителей, их имуществу и окружающей среде).
25. Для обеспечения доверия к результатам сертификации зерна орган по сертификации должен соответствовать следующим критериям:
1) независимость органа по сертификации;
2) наличие организационной структуры, обеспечивающей четкое выполнение задач по сертификации;
3) наличие фонда нормативных документов, регламентирующих требования к системам качества, продукции и методам испытаний, используемых при сертификации зерна;
4) постоянный штатный персонал, обладающий необходимой компетентностью для проведения работ по сертификации зерна;
5) способность, по требованию Минсельхоза, на надлежащем уровне продемонстрировать свои профессиональные возможности в предоставлении услуг по сертификации зерна.
26. Орган по сертификации должен быть административно, экономически и юридически независимым от производителей (поставщиков) продукции и ее заказчиков (потребителей).
27. Обязательными условиями обеспечения независимости является отсутствие у органа по сертификации:
1) совместных коммерческих интересов с поставщиками или потребителями сертифицируемой продукции;
2) хозяйственной деятельности в области производства и реализации зерна.
28. Орган по сертификации зерна обязан:
1) постоянно поддерживать свое соответствие настоящим требованиям;
2) проводить сертификацию зерна в соответствии с областью аккредитации;
3) выдавать сертификаты качества установленного образца;
4) обеспечивать учет и хранение бланков строгой отчетности;
5) представлять в Минсельхоз информацию и отчетные данные о своей деятельности, своевременно извещать о структурных и качественных изменениях, а также изменениях юридического адреса и платежных реквизитов;
6) создавать необходимые условия для проведения контроля Минсельхозом
за своей деятельностью, предоставление необходимой документации,
ознакомление с результатами проведенных внутренних проверок;
7) приостанавливать деятельность по сертификации зерна со дня
получения решения Минсельхоза о приостановлении действия свидетельства об
аккредитации;
8) прекратить деятельность по сертификации зерна по истечении срока
действия свидетельства об аккредитации, или решения Минсельхоза об
аннулировании свидетельства об аккредитации.

24. Астық сертификаттау жөніндегі орган:
1) астық сертификаттау ережесінің сақталуын;
2) шағым беру және оларды қарау процедураларының сақталуын;
3) сертификаттау жөніндегі жұмыс жүргізуде алынатын және өтініш берушінің коммерциялық құпиясы болып табылатын ақпараттың құпиялығын қамтамасыз етеді (өнім тұтынушылардың денсаулығына, олардың мүлкіне және қоршаған ортаға нұқсан келтіретін жағдайларды қоспағанда).
25. Астық сертификаттаудың нәтижелеріне сенім болуын қамтамасыз ету үшін астық сертификаттау жөніндегі орган мынадай критерийлерге сәйкес болуы тиіс:
1) сертификаттау жөніндегі органның тәуелсіздігі;
2) сертификаттау жөніндегі міндеттердің толық орындалуын қамтамасыз ететін ұйымдастыру құрылымдарының болуы;
3) өнім сапасының жүйелеріне, астық сертификаттауда пайдаланылатын сынақтардың әдістеріне қойылатын талаптарды реттемелейтін нормативтік құжаттардың болуы;
4) астық сертификаттау жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті құзыреті бар тұрақты штаттағы персонал;
5) Ауылшарминінің талап етуі бойынша, астық сертификаттау жөнінде қызметтер көрсетудегі өзінің кәсіптік мүмкіндіктерін қажетті дәрежеде көрсете алатын қабілетінің болуы.
26. Сертификаттау жөніндегі орган өнімді өндірушілерге (жеткізушілерге) және тапсырыс берушілерге (тұтынушыларға) әкімшілік, экономикалық және заңдық тұрғыдан тәуелді болмауы тиіс.
27. Сертификаттау жөніндегі органда:
1) сертификатталатын өнімнің жеткізушілерімен немесе тұтынушыларымен бірлескен коммерциялық мүдденің;
2) астықты өндіру және сату саласындағы шаруашылық қызметтің болмауы тәуелсіздікті қамтамасыз етудің міндетті шарттары болып табылады.
28. Астық сертификаттау жөніндегі орган:
1) осы талаптарға өзінің сәйкестігін тұрақты сақтауға;
2) астық сертификаттауды, сертификаттау саласына сәйкес жүргізуге;
3) белгіленген үлгідегі сапа сертификаттарын беруге;
4) қатаң есептемелік бланкілердің есебін және сақталуын қамтамасыз етуге;
5) өзінің қызметі туралы ақпарат пен есептік мәліметті Ауылшарминіне беріп тұруға, құрылымдық және сапалық өзгерістер, сондай-ақ заңды мекен-жай мен төлем реквизиттерінің өзгеруі туралы уақытылы хабарлап тұруға;
6) өзінің қызметіне Ауылшармині бақылау жүргізу үшін қажетті жағдай
жасау, қажетті құжаттарды беру, жүргізілген ішкі тексерістердің
нәтижелерімен таныстыруға;
7) тіркеу туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұру туралы
Ауылшарминінің шешімін алған күннен бастап астық сертификаттау жөніндегі
қызметін тоқтата тұруға;
8) тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі аяқталғанда немесе
тіркеу туралы куәліктің күшін жою туралы Ауылшарминінің шешімі бойынша
астық сертификаттау жөніндегі қызметін тоқтата тұруға міндетті.

29. Положение об органе по сертификации зерна должно содержать:
основные задачи;
организационную структуру;
права и обязанности;
ответственность;
взаимодействие с другими организациями.
30. Положение об органе по сертификации зерна утверждается его
руководителем.
31. Организационная структура органа по сертификации зерна должна обеспечивать выполнение процедур сертификации в зонах обслуживания и всех функций управления ею.
32. Орган по сертификации зерна должен иметь и предоставлять при аккредитации и контроле за его деятельностью:
1) документы, определяющие организационную структуру и обязанности организации;
2) нормативные документы, устанавливающие порядок сертификации зерна;
3) документы, устанавливающие его организационно-правовую форму - Устав и свидетельство о государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан;
4) документы, содержащие сведения об источниках финансирования и подтверждающие экономическую независимость органа по сертификации зерна от производителей (продавцов) и потребителей (получателей) сертифицированного зерна.
33. Орган по сертификации зерна должен иметь постоянный персонал, свободный от контроля теми лицами, которые имеют непосредственную коммерческую заинтересованность в результатах сертификации. При этом орган по сертификации зерна должен представлять в Минсельхоз сведения о специалистах по форме согласно Приложению 13.
34. Персонал органа по сертификации зерна должен обладать необходимой компетентностью в сфере своей деятельности, иметь соответствующую подготовку, практический опыт работы в заявленной области аккредитации.
35. Орган по сертификации зерна должен обеспечивать обучение и повышение квалификации персонала, вести учет сведений о квалификации, обучении и профессиональном опыте каждого специалиста, а также экспертов.
36. Специалисты, непосредственно осуществляющие исполнение работ по сертификации, испытаниям зерна, должны быть экспертами, отвечающими требованиям настоящих Правил.
37. Все сотрудники органа по сертификации зерна осуществляют свою деятельность в соответствии с должностными инструкциями, в которых должны быть четко определены их права, обязанности и ответственность.
38. Орган по сертификации зерна должен располагать системой контроля за документацией, используемой при сертификации зерна и обеспечивать:
наличие на рабочих местах действующей нормативной документации;
своевременную актуализацию нормативных документов, используемых при сертификации зерна;
внесение обоснованных изменений и дополнений в документы системы качества с целью проведения безотлагательных мер по устранению недостатков, выявленных при ее государственном контроле;
изъятие устаревшей документации как в самом органе по сертификации зерна, так и в его структурных подразделениях.

29. Астық сертификаттау жөніндегі орган туралы ережеде:
негізгі міндеттер;
ұйымдастыру құрылымы;
құқықтар мен міндеттер;
жауапкершілік;
басқа ұйымдармен өзара іс-қимыл көрсетілген болуы тиіс.
30. Астық сертификаттау жөніндегі орган туралы ережені оның басшысы
бекітеді.
31. Астық сертификаттау жөніндегі органның ұйымдық құрылымы қызмет аймағындағы сертификаттау процедуралары мен оның басқару функцияларын орындауды қамтамасыз етуге тиіс.
32. Тіркеу және астық сертификаттау жөніндегі органның қызметін бақылау кезінде онда мынадай құжаттар болуға және көрсетілуге тиіс:
1) ұйымның ұйымдық құрылымы мен міндеттерін белгілейтін құжаттар;
2) астық сертификаттаудың тәртібін белгілейтін нормативтік құжаттар;
3) оның ұйымдық-құқықтық нысанын белгілейтін құжаттар - Жарғы және Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
4) астық сертификаттау жөніндегі органды қаржыландыру көздері туралы және оның тіркелген астықтың өндірушілері (сатушылары) мен тұтынушыларынан (алушыларынан) экономикалық тәуелсіздігін растайтын мәліметтер бар құжаттар.
33. Астық сертификаттау жөніндегі органның, сертификаттау нәтижелеріне коммерциялық мүдделі тұлғалардың бақылауынан тыс тұрақты персоналы болуы тиіс. Сонымен бірге, астық сертификаттау жөніндегі орган 13-Қосымшаға сәйкес нысан бойынша мамандар туралы мәліметті Ауылшарминіне беріп тұруы тиіс.
34. Астық сертификаттау жөніндегі орган персоналының өз қызметі саласында қажетті құзыреті, тиісті дайындығы, тіркеудің өтініш берілген саласында практикалық жұмыс тәжірибесі болуы тиіс.
35. Астық сертификаттау жөніндегі орган персоналды оқытуды және біліктілігін арттыруды қамтамасыз етуі, әрбір маманның, сондай-ақ сарапшылардың біліктілігі, оқытылуы және кәсіптік тәжірибесі туралы мәліметтердің есебін жүргізуі тиіс.
36. Астықты сертификаттау, сынақтан өткізу жөніндегі жұмыстарды тікелей жүзеге асыратын мамандар осы Ереженің біліктілік талаптарына сәйкес келетін сарапшылар болуы тиіс.
37. Астық сертификаттау жөніндегі органның барлық қызметкерлері өздерінің қызметтерін олардың құқықтары, міндеттері мен жауапкершіліктері айқын белгіленген лауазымдық нұсқаулықтарға сәйкес жүзеге асырады.
38. Астық сертификаттау жөніндегі органның, астық сертификаттауда пайдаланылатын құжаттаманы бақылайтын жүйесі болуы және:
қолданылып жүрген құжаттаманың жұмыс орындарында болуын;
астық сертификаттауда пайдаланылатын нормативтік құжаттаманы уақытылы актуалдандыруды;
сапа жүйесін мемлекеттік бақылауда анықталған кемшіліктерді жою жөнінде қауырт шаралар қолдануды жүргізу мақсатында сапа жүйесінің құжаттарына дәлелденген өзгерістер мен толықтырулар енгізуді;
астық сертификаттау жөніндегі органның өзінде де, оның құрылымдық бөлімшелерінде де ескірген құжаттамалардың алынуын қамтамасыз етуі тиіс.

39. Орган по сертификации зерна в своей деятельности руководствуется и в обязательном порядке должен располагать следующими документами:
нормативные документы Государственной системы сертификации Республики Казахстан;
нормативные документы, утвержденные или признанные в Республике Казахстан для применения в порядке, установленном Минсельхозом, и определяющие требования к зерну, методам его испытания в соответствии с областью аккредитации;
организационно-методические документы, определяющие систему качества данного органа по сертификации зерна;
межгосударственные и национальные стандарты в области сертификации;
международные и национальные нормативные документы зарубежных стран, определяющие требования в соответствии с областью аккредитации.
40. В комплект документов по системе качества должны входить следующие основные документы:
положение об органе по сертификации;
руководство по качеству;
должностные инструкции для каждой категории специалистов;
документы, подтверждающие аттестацию специалиста.
41. Руководство по качеству должно содержать:
заявление о политике в области качества;
фамилии и инициалы, данные о квалификации, практическом опыте работы и полномочиях руководителя и специалистов органа по сертификации зерна;
подробные сведения о повышении квалификации персонала, занятого в
области сертификации и сертификационных испытаний;
организационную схему, отражающую подчиненность, ответственность и
распределение обязанностей персонала;
процедуру проведения этапов сертификации зерна, заложенную в
действующих нормативных документах;
процедуру оценки результатов испытаний зерна при сертификации;
сведения о фонде нормативных документов с подробным описанием
процедур его актуализации;
процедуру приостановления действия, аннулирования, замены сертификата
качества;
порядок подачи и рассмотрения апелляций;
процедуру обеспечения конфиденциальности информации;
порядок внутренней проверки деятельности органа по сертификации зерна;
порядок ведения архива;
процедуру приостановления деятельности по решению Минсельхоза;
процедуру прекращения деятельности по собственной инициативе или в
соответствии с решением Минсельхоза об аннулировании свидетельства об
аккредитации.
42. При необходимости, в руководство по качеству могут входить и
другие процедуры и сведения.
43. Требования, предъявляемые к функционированию системы качества:
1) наличие должностного лица, ответственного за функционирование
системы качества органа по сертификации зерна;
2) проведение периодических проверок функционирования системы
качества;
3) анализ и оценка эффективности системы качества;

39. Астық сертификаттау жөніндегі орган өзінің қызметінде мынадай құжаттарды басшылыққа алады және олар органда міндетті түрде болуы тиіс:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сертификаттау жүйесінің нормативтік құжаттары;
Ауылшармині белгілеген тәртіппен қолдану үшін Қазақстан Республикасында бекітілген және танылған және тіркеу саласына сәйкес астыққа, оны сынақтан өткізудің әдістеріне қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құжаттар;
астық сертификаттау жөніндегі осы органның сапа жүйесін анықтайтын
ұйымдық-әдістемелік құжаттар;
сертификаттау саласындағы мемлекетаралық және ұлттық стандарттар;
тіркеу саласына сәйкес талаптарды белгілейтін, халықаралық және
шетелдердің ұлттық нормативтік құжаттары.
40. Сапа жүйесі жөніндегі құжаттардың жиынтығына мынадай негізгі
құжаттар енгізілуі тиіс:
сертификаттау жөніндегі орган туралы ереже;
сапа жөніндегі басшылық;
мамандардың әрбір санатына арналған лауазымдық нұсқаулықтар;
маманды аттестаттауды растайтын құжаттар.
41. Сапа жөніндегі басшылықта:
сапа саласындағы саясат туралы мәлімдеме;
астық сертификаттау жөніндегі органның басшылары мен мамандары тегі мен аты-жөні, біліктілігі, практикалық жұмыс тәжірибесі және құзыреті туралы мәліметтер;
сертификаттау және сертификаттық сынақтар саласында еңбек ететін
персоналдың біліктілігін арттыру туралы нақты мәліметтер;
персоналдың бағыныштылығын, жауапкершілігін және міндеттерді бөлісуін
көрсететін ұйымдық сызба;
қолданылып жүрген нормативтік құжаттардағы, астық сертификаттаудың
кезеңдерін жүргізу процедурасы;
сертификаттау кезінде астықты сынақтан өткізудің нәтижелерін бағалау
процедурасы;
нормативтік құжаттар қоры туралы, оны актуалдандырудың процедурасы
нақты көрсетілген мәліметтер;
сапа сертификатының қолданылуын тоқтата тұру, күшін жою, ауыстыру
процедурасы;
шағымдардың берілуінің және қаралуының тәртібі;
ақпарат құпиялығын қамтамасыз ету процедурасы;
астық сертификаттау жөніндегі осы органның қызметін ішкі тексерудің
тәртібі;
архив жүргізудің тәртібі;
Ауылшарминінің шешімі бойынша қызметті тоқтата тұру процедурасы;
өзінің бастамасы бойынша немесе тіркеу туралы куәліктің күшін жою
туралы Ауылшарминінің шешіміне сәйкес қызметін тоқтату процедурасы.
42. Қажет болған жағдайда, сапа жөніндегі басшылыққа басқа да
процедуралар мен мәліметтер енгізілуі мүмкін.
43. Сапа жүйесінің қызметіне қойылатын талаптар:
1) астық сертификаттау жөніндегі органның сапа жүйесінің қызметі үшін
жауапты лауазымды адамның болуы;
2) сапа жүйесінің қызметіне кезеңдік тексерістер жүргізіп тұру;
3) сапа жүйесінің тиімділігін талдау және бағалау;

4) разработка и реализация мероприятий по совершенствованию системы
качества.
44. Орган по сертификации зерна осуществляет регистрацию заявителей, процедур сертификации зерна и их результатов, обеспечивает полноту и объективность информации о своей деятельности.
45. Орган по сертификации зерна в течение трех лет обеспечивает хранение документов и материалов, касающихся сертификации зерна, заявок, протоколов испытаний, копий сертификатов, поступивших апелляций и принятых по ним решений и др.
46. После прекращения деятельности органа по сертификации документы и материалы за последние три года, подтверждающие сертификацию зерна, передаются в Минсельхоз.
4. Требования к лабораториям по качеству зерна (семян)
47. Лаборатории по качеству зерна (семян) могут создавать юридические лица, независимые от производителей зерна (семян), поставщиков и их потребителей (независимых от юридических и физических лиц, оказываемых услуги и потребителей этих услуг), отвечающие настоящим требованиям к лабораториям по качеству зерна (семян).
48. Лаборатории по качеству зерна делятся на областные и районные, которые подлежат аккредитации на проведение сертификационных испытаний качества зерна.
49. Областная аккредитованная лаборатория по качеству зерна в своей структуре должна иметь аккредитованные районные лаборатории (центры).
50. Областная аккредитованная лаборатория по качеству зерна должна обеспечивать полный объем испытаний в соответствии с Правилами сертификации качества зерна (семян), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
51. Районная лаборатория по качеству зерна аккредитуется на право проведения сертификационных испытаний зерна в соответствии с настоящими требованиями, имеющая возможность проводить испытания для выдачи сертификатов качества в объеме не менее 75% в соответствии с Правилами сертификации качества зерна (семян), по месту нахождения в границах района соответствующей области.
52. Районная лаборатория по качеству семян проводит исследования
семян зерновых, зернобобовых и масличных культур с выдачей документов о
кондиционности по месту своего нахождения в границах района
соответствующей области.
53. При проведении сертификационных испытаний качества зерна в
лаборатории, присутствие представителя органа по сертификации и подпись им
протокола испытаний обязательна.
54. Положение об аккредитованной лаборатории по качеству зерна
(семян) должно содержать:
основные задачи;
организационную структуру;
права и обязанности;
ответственность;
взаимодействия с другими организациями.
Положение об аккредитованной лаборатории утверждается руководителем
организации.

4) сапа жүйесін жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске
асыру.
44. Астық сертификаттау жөніндегі орган өтініш берушілерді, астық сертификаттау процедуралары мен олардың нәтижелерін тіркеуді жүзеге асырады, өзінің қызметі туралы ақпараттың толықтығын және объективтілігін қамтамасыз етеді.
45. Астық сертификаттау жөніндегі орган, астық сертификаттауға қатысты құжаттар мен материалдардың, тапсырыстардың, сынақ хаттамаларының, сертификаттардың, келіп түскен шағымдардың және олар жөнінде қабылданған шешімдердің көшірмелерінің үш жыл бойы сақталуын қамтамасыз етеді.
46. Сертификаттау жөніндегі органның қызметі тоқтатылғаннан кейін, соңғы үш жылдағы астық сертификаттауды растайтын құжаттар мен материалдар Ауылшарминге беріледі.
4. Астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларға қойылатын
талаптар
47. Астық (тұқым) өндірушілерге, жеткізушілерге және олардың тұтынушыларына тәуелді емес (қызметтер көрсететін заңды және жеке тұлғаларға және осы қызметтердің тұтынушыларына тәуелді емес), астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларға қойылатын осы талаптарға сәйкес келетін заңды және жеке тұлғалар астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханаларды құра алады.
48. Астық сапасы жөніндегі зертханалар, астық сапасын сертификаттық сынақтан өткізуге арнап тіркеуге жататын облыстық және аудандық болып бөлінеді.
49. Астық сапасы жөніндегі облыстық тіркеу зертханасының өзінің құрылымында тіркелген аудандық зертханалары (орталықтары) болуы тиіс.
50. Астық сапасы жөніндегі облыстық тіркеу зертханасы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығымен бекітілген Астық (тұқым) сапасын сертификаттаудың ережесіне сәйкес сынақтардың толық көлемін қамтамасыз етуі тиіс.
51. Астық сапасы жөніндегі аудандық тіркеу зертханасы астықты сертификаттық сынақтан өткізу құқығына арнап тіркеледі, Астық (тұқым) сапасын сертификаттаудың ережесіне сәйкес 75 %-тен кем емес көлемде сапа сертификаттарын беру үшін сынақ жүргізуге мүмкіндігі бар зертхана тиісті облыстың ауданы шекарасындағы тұрған жерінде тіркеледі.
52. Тұқым сапасы жөніндегі аудандық тіркеу зертханасы тиісті облыстың
ауданы шекарасындағы өзінің тұрған жерінде сапа шартына сай екендігі
туралы құжаттар беріп, дәнді дақылдардың, бұршақ тұқымдастар мен майлы
дақылдардың тұқымдарын зерттеуді жүргізеді.
53. Астық сапасын зертханада сертификаттық сынақтан өткізу кезінде
сертификаттау жөніндегі орган өкілінің қатысуы және оның сынақ
хаттамаларына қол қоюы міндетті.
54. Астық (тұқым) сапасын сертификаттау жөніндегі тіркелген зертхана
туралы ережеде мыналар көрсетілуі тиіс:
негізгі міндеттер;
ұйымдық құрылым;
жауапкершілік;
басқа ұйымдармен өзара іс-қимыл.
Тіркелген зертхана туралы ережені ұйымның басшысы бекітеді.

55. Аккредитованная лаборатория и их персонал не должны подвергаться
финансовому, административному и другому давлению, способному оказывать
влияние на результаты выполняемых испытаний.
56. Лаборатория должна иметь:
организационную структуру, обеспечивающую для каждого сотрудника
конкретную сферу деятельности и пределы его полномочий, обязанностей и
ответственности;
лицо, ответственное за выполнение всех технических задач, связанных с
проведением испытаний;
лицо, ответственное за функционирование системы управления качеством
лаборатории.
57. Лаборатория должна иметь систему управления качеством,
соответствующую типу и объему выполняемых работ. Элементы этой системы
должны быть включены в руководство по качеству.
58. Руководство по качеству должно содержать:
политику в области обеспечения качества зерна (семян);
организационную схему лаборатории, отражающую подчиненность персонала;
распределение обязанностей и ответственности;
общую процедуру обеспечения качества;
процедуру обеспечения качества при проведении каждого испытания;
методы внутреннего оперативного и статистического контроля качества результатов испытаний (сходимость, воспроизводимость, правильность и точность);
сведения о применении стандартных образцов (образцовых веществ,
контрольных образцов и т.д.), если это необходимо;
организацию обратной связи и корректирующие воздействия при выявлении
несоответствий в процессе испытаний;
порядок проведения внутренних проверок, функционирования системы
обеспечения качества;
сведения о фонде нормативных документов, процедура ведения фонда и
порядок его актуализации;
порядок обеспечения поверки средств измерений и метрологической
аттестации испытательного оборудования;
процедуру регистрации поступления и прохождения проб зерна (семян);
процедуру рассмотрения рекламаций;
порядок и сроки хранения документов;
процедуру прекращения деятельности в случае приостановления
(аннулирования) действия свидетельства об аккредитации;
лист регистрации изменений.
59. Руководство по качеству подлежит своевременной актуализации с
целью обеспечения постоянной эффективности проводимых корректирующих
воздействий, дополнительные сведения могут вноситься по инициативе
разработчика.
60. Внутренние проверки системы качества и корректирующие воздействия
регистрируются и доводятся до сведения персонала.
61. Лаборатория должна располагать достаточным количеством штатных сотрудников, имеющих соответствующее образование и квалификацию для проведения испытаний зерна.
62. Лаборатория должна иметь необходимые документы, подтверждающие квалификацию, практический опыт и обучение специалистов.

55. Тіркелген зертхана және оның персоналы орындалатын сынақтардың нәтижесіне әсер ететіндей қаржылық, әкімшілік және басқа қысымға ұшырамауға тиіс.
56. Зертханада:
әрбір қызметкер үшін оның қызметінің нақты саласын және
уәкілеттілігінің, міндеттері мен жауапкершілігінің шеңберін қамтамасыз
ететін ұйымдық құрылым;
сынақтар өткізуге байланысты техникалық міндеттердің барлығының
орындалуы үшін жауапты адам;
зертхана сапасын басқару жүйесінің жұмыс істеуі үшін жауапты адам
болуы тиіс.
57. Зертханада оның типіне және орындалатын жұмыстардың көлеміне
сәйкес сапаны басқару жүйесі болуы тиіс. Бұл жүйенің элементтері сапа
жөніндегі басшылыққа енгізілуі тиіс.
58. Сапа жөніндегі басшылықта:
астық (тұқым) сапасын қамтамасыз ету саласындағы саясат;
персоналдың бағыныштылығын көрсететін, зертхананың ұйымдық сызбасы;
міндеттер мен жауапкершіліктерді бөлісу;
сапаны қамтамасыз етудің жалпы процедурасы;
әрбір сынақты өткізгенде сапаны қамтамасыз етудің процедурасы;
сынақтардың нәтижелерінің сапасын ішкі оперативтік және статистикалық
бақылаудың әдістері (жинақтылық, өндірімділік, дұрыстық және дәлдік);
егер қажет болса, стандарттық үлгілердің қолданылуы туралы мәліметтер
(үлгілік заттар, бақылау үлгілері және т.б.);
кері байланыс ұйымдастыру және сынақ процесінде сәйкессіздік
анықталғанда үйлестіруші ықпал ететін көмек;
ішкі тексерістерді, сапаны қамтамасыз ету жүйесінің қызметін
жүргізудің тәртібі;
нормативтік құжаттар қоры туралы мәліметтер, қорды басқарудың
процедурасы және оны актуалдандыру тәртібі;
өлшеуіш құралдарды тексерудің және сынақ құрал-жабдықтарын
аттестаттауды қамтамасыз етудің тәртібі;
астықтың (тұқымның) келіп түсуі және сынамалардан өтуі;
шағымдарды қарау процедурасы;
құжаттарды сақтаудың тәртібі мен мерзімдері;
тіркеу туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұрған (күшін жойған)
жағдайда қызметті тоқтату процедурасы;
өзгерістерді тіркеу парағы  болуы тиіс.
59. Өткізілетін үйлестіру ықпалдарының тұрақты тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында сапа жөніндегі басшылық уақытылы актуалдануға жатады, қосымша мәліметтер әзірлеушінің бастамасы бойынша енгізілуі мүмкін.
60. Сапа жүйесінің ішкі тексерістері мен үйлестіруші ықпалдар тіркеліп, персоналға мәлімденеді.
61. Зертхананың, астық сынағын өткізу үшін тиісті білімі мен біліктілігі бар штаттық қызметкерлерінің саны жеткілікті болуы тиіс.
62. Зертханада мамандардың біліктілігін, практикалық тәжірибесін және оқытылуын растайтын қажетті құжаттар болуы тиіс.

63. Каждая категория инженерно-технических работников должна иметь должностные инструкции, устанавливающие квалификационные требования к образованию, техническим знаниям, опыту работы и степень ответственности в системе управления качеством.
64. Руководитель лаборатории должен обеспечивать обучение и повышение квалификации специалистов.
65. Специалисты лаборатории должны периодически проходить аттестацию в установленном порядке не реже 1 раза в год.
66. Лаборатория должна быть оснащена современным оборудованием, которое должно удовлетворять соответствующим требованиям государственных и международных стандартов, средствами измерений, в том числе и стандартными образцами, расходными материалами в соответствии с нормативными документами на применяемые методы испытаний согласно заявленной области аккредитации.
67. Лаборатория не вправе использовать оборудование и средства измерения других организаций.
68. Порядок и условия применения испытательного оборудования и средств измерений должны соответствовать требованиям нормативных документов Государственной системы обеспечения единства измерений и эксплуатационной документации. Документация по эксплуатации и техническому обслуживанию должна быть доступна для специалистов.
69. Неисправные или дающие сомнительные результаты испытаний оборудование и средства измерений должны изыматься из обращения и этикетироваться соответствующим образом, указывающим на непригодность. Такое оборудование, средства измерений должны храниться в специально отведенном месте или опечатываться способом, исключающим возможность дальнейшего применения.
70. В целях учета оборудования и его технического состояния должны регистрироваться в специальном журнале следующие сведения:
1) наименование, вид, тип (марка);
2) предприятие-изготовитель (фирма), заводской и инвентарный номер;
3) даты получения и ввода в эксплуатацию;
4) состояние на момент получения (новый, бывший в употреблении, после ремонта и т.п.);
5) место расположения (при необходимости);
6) неисправности, ремонт и техобслуживание.
71. Каждая единица испытательного оборудования и средств измерений, которая воспроизводит воздействующие факторы с нормированной точностью, должна иметь действующий сертификат (свидетельство, клеймо) о поверке или метрологической аттестации. На оборудовании должна быть навешена этикетка с указанием даты последней поверки и срока действия документа поверки.
72. Условия окружающей среды, в которых проводят испытания, должны обеспечивать достоверность результатов испытаний и нормируемую погрешность измерений. Помещения для проведения испытаний должны быть защищены от воздействия факторов, влияющих на результаты испытаний (температура помещений, запыленность, шум, вибрация, электромагнитные возмущения и др.), отвечать санитарно-гигиеническим требованиям, нормам и правилам безопасности труда и охраны окружающей среды.

63. Инженерлік-техникалық қызметкерлердің әрбір санатында, білімінің дәрежесіне, техникалық біліміне, сапаны басқару жүйесіндегі жұмыс тәжірибесі мен жауапкершілік деңгейіне қойылатын біліктілік талаптарын белгілейтін лауазымдық нұсқаулықтар болуы тиіс.
64. Зертхананың басшысы мамандарды оқытуды және біліктілігін арттыруды қамтамасыз етуі тиіс.
65. Зертхананың мамандары белгіленген тәртіппен, ең кемінде жыл сайын бір рет кезеңдік аттестаттаудан өтуі тиіс.
66. Мемлекеттік және халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес өлшеуіш құралдармен, оның ішінде стандарттық үлгілермен, тіркеудің өтініш берілген саласына сәйкес қолданылатын сынақтың әдістеріне нормативтік құжаттарға сәйкес шығыс материалдарымен қанағаттандыруға тиіс қазіргі заманғы құрал-жабдықтармен жабдықталуы тиіс.
67. Зертхана басқа ұйымдардың құралдары мен өлшеуіш аспаптарын пайдалануға құқылы емес.
68. Сынақ құралдары мен өлшеуіш аспаптарды қолданудың тәртібі мен шарттары өлшемдердің және пайдалану құжаттарының бірыңғайлығын қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес болуы тиіс. Пайдалану және техникалық қызмет көрсету жөніндегі құжаттамаға мамандардың қолы жететін болуы тиіс.
69. Ақаулы немесе сынақ нәтижесі күмәнді болған құрал-жабдықтар мен өлшеуіш аспаптар қолданыстан алынуы және жарамсыздығын көрсететін заттаңбасы болуы тиіс. Мұндай құрал-жабдықтар, өлшеуіш құралдар арнайы бөлінген орында сақталуға немесе одан әрі қолдануға мүмкіндік бермейтін әдіспен мөрленуге тиіс.
70. Құрал-жабдықтың және оның техникалық ахуалының есебін жүргізу мақсатында мынадай мәліметтер арнайы кітапта тіркелуі тиіс:
1) атауы, түрі, тұрпаты (маркасы);
2) дайындаушы-кәсіпорын (фирма), зауыттық және мүкәммалдық нөмірі;
3) алынған және пайдалануға берілген күні;
4) алынған сәттегі жай-күйі (жаңа, қолданылған, жөнделген және т.б.);
5) тұрған жері (қажет болғанда;)
6) ақаулары, жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
71. Ықпал етуші факторларды нормаланған дәлдікпен жаңғыртатын сынақ құралының және өлшеуіш аспаптардың әрбір бірлігінде түгендеу немесе метрологиялық аттестаттау туралы сертификаты (куәлігі, таңбасы) болуы тиіс. Құралда соңғы түгендеудің күні мен құжаттың қолданылу мерзімі көрсетілген заттаңба ілінуі тиіс.
72. Сынақ өткізілетін қоршаған ортаның жағдайы сынақ нәтижелерінің айқындығын және өлшемдердің нормаланған ауытқуын қамтамасыз етуі тиіс. Сынақ өткізілетін жай сынақтың нәтижесіне ықпал ететін факторлардан (жайдың температурасы, шаңдануы, шу, дірілдеу, электрлік магниттік қозу және т.б.) қорғалынған болуы, санитарлық-гигиеналық талаптарға, еңбек қауіпсіздігі мен қоршаған ортаны қорғаудың нормалары мен ережелеріне сәйкес болуы тиіс.

73. Помещения лаборатории должны быть оснащены инженерно- коммуникационными системами: холодного и горячего водоснабжения, канализации, отопления, электроснабжения, вентиляции и т.д., необходимыми при проведении испытаний в соответствии с требованиями нормативных документов, регламентирующих процедуры испытаний, определены условия допуска в помещения лаборатории лиц, не относящихся к персоналу лаборатории. В лаборатории должна иметься спецодежда для персонала и посетителей.
74. Получение, регистрация, прохождение, хранение, возвращение (утилизация) проб осуществляются в порядке, установленном руководством по качеству, с учетом требований нормативных документов.
75. Поступающие пробы должны сопровождаться актом отбора установленной формы.
76. На всех стадиях транспортировки, подготовки к испытаниям, хранения, пробы должны быть обеспечены необходимыми условиями проведения испытаний, соблюдение конфиденциальности информации.
77. Лаборатория должна располагать:
1) нормативными документами:
правовыми, организационно-методическими и нормативными документами,
применяемыми при сертификации зерна, в том числе Правила сертификации
качества зерна (семян);
техническими и (или) эксплуатационными документами по эксплуатации,
техническому обслуживанию и ремонту испытательного оборудования и средств
измерений;
2) учетными документами:
документами, свидетельствующими о поверке (калибровке) средств
измерений;
протоколами испытаний;
журналами учета рекламаций;
журналами учета проверок качества проведения испытаний и мер
корректирующего воздействия;
3) документами по персоналу лаборатории, проводящим испытания:
должностные инструкции;
личные дела;
материалы по аттестации.
78. Все стандарты, руководства, инструкции, справочные данные, используемые в работе лаборатории, должны быть актуализированы и доступны для специалистов.
79. Лаборатория обеспечивает хранение журналов регистрации проб, рабочих журналов (с первичными и конечными результатами), копий протоколов испытаний, поступивших рекламаций и принятых по ним решений. Срок хранения этих документов три года.
80. Лаборатория должна обеспечивать конфиденциальность сведений,
составляющих коммерческую тайну.
81. Лаборатория должна использовать методы и процедуры испытаний
продукции, установленные международными, межгосударственными стандартами и
другими нормативными документами. Экземпляры этих документов должны
находиться в распоряжении сотрудников, проводящих испытания.
82. Результаты испытаний и условия проведения испытаний фиксируются в
журналах. По результатам испытаний оформляют протоколы.

73. Зертхана орналасқан жайлар: ыстық және суық су, канализация, жылу, электрмен жабдықтау, желдету және т.б. сынақ процедураларын реттемелейтін нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес сынақ өткізуде қажетті инженерлік-коммуникативтік жүйелермен жабдықталған болуы, зертхананың персоналы емес адамдардың жайға келуіне рұқсат берудің шарттары белгіленген болуы тиіс. Зертханада персоналға және келушілерге
арналған арнайы киім болуы тиіс.
74. Сынамаларды алу, тіркеу, өту, сақтау, қайтару (кәдеге жарату)
нормативтік құжаттардың талаптарын ескеріп, сапа жөніндегі басшылықпен
белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
75. Келіп түскен сынамалармен бірге белгіленген нысандағы таңдап алу
актісі болуы тиіс.
76. Сынаманы тасымалдаудың, сынаққа дайындаудың, сақтаудың барлық
кезеңдерінде сынақ өткізуге, ақпараттың құпиялығын сақтауға қажетті жағдай
қамтамасыз етілуі тиіс.
77. Зертханада:
1) нормативтік құжаттар;
астық сертификаттауда қолданылатын құқықтық, ұйымдық-әдістемелік және
нормативтік құжаттар, оның ішінде Астық (тұқым) сапасын сертификаттаудың
ережесі;
сынақ құралдары мен өлшеуіш аспаптарды пайдалану, техникалық қызмет
көрсету және жөндеу жөніндегі техникалық және (немесе) пайдалануға
арналған құжаттар;
2) есеп құжаттары:
өлшеуіш құралдарды түгендеу (калибрлеу) туралы куәлендіретін құжаттар;
сынақтардың хаттамалары;
шағымдардың есеп кітаптары;
сынақтарды және үйлестіруші ықпал ететін шаралар өткізудің сапасын
тексерудің есеп кітаптары;
3) зертхананың сынақ жүргізуші персоналы бойынша құжаттар:
лауазымдық нұсқаулықтар;
жеке істер;
аттестаттау материалдары.
78. Зертхананың жұмысында пайдаланылатын барлық стандарттар, басшылықтар, нұсқаулықтар, анықтамалық мәліметтер актуалданған және мамандардың қолы жететін болуы тиіс.
79. Зертхана сынамалардың тіркеу кітаптарын, жұмыс журналдарын (бастапқы және ақтық нәтижелер бар), сынақтардың хаттамаларының көшірмелерін, келіп түскен шағымдар мен олар бойынша қабылданған шешімдерді сақтауды қамтамасыз етеді. Бұл құжаттардың сақталу мерзімі үш
жыл.
80. Зертхана, коммерциялық құпия болып табылатын мәліметтердің
құпиялығын қамтамасыз етуі тиіс.
81. Зертхана, халықаралық, мемлекетаралық стандарттармен және басқа
нормативтік құжаттармен белгіленген өнімді сынақтан өткізудің әдістері мен
процедурасын қолдануы тиіс. Бұл құжаттардың даналары сынақ жүргізуші
қызметкерлердің қарауында болуы тиіс.
82. Сынақтардың нәтижелері және сынақтар өткізудің шарттары
журналдарға жазылады. Сынақтардың нәтижелері бойынша хаттамалар
ресімделеді.

83. Каждый протокол испытаний должен включать:
наименование и адрес лаборатории, место проведения испытаний;
номер свидетельства об аккредитации;
регистрационный номер и дату оформления протокола, порядковый номер
каждой страницы протокола и общее количество страниц;
наименование (фамилию) и адрес заказчика;
наименование и обозначение испытываемой пробы;
дату получения испытываемой пробы и дату проведения испытаний;
обозначение и наименование метода и процедуры испытаний;
описание процедуры отбора проб (при необходимости);
данные, касающиеся применения нестандартных методов испытаний или
процедур;
наименование определяемых показателей, их фактические и нормируемые
значения;
условия проведения испытаний;
указание погрешности измерения (если это необходимо);
подпись специалиста лаборатории;
заявление о запрете перепечатки протокола без разрешения лаборатории.
84. Протокол испытаний должен быть оформлен без исправлений, четко,
полностью в соответствии с нормативными документами на методы испытаний и
не допускать разночтений.
85. Дополнения в протоколе испытаний, после его выпуска, должны оформляться только в виде отдельного документа, именуемого, например, "Дополнение к протоколу испытаний _____ (регистрационный, порядковый номер или имеющего другое обозначение)". Документы о дополнениях должны содержать те же рубрики, которые содержатся в протоколе.
86. Результаты исследования семян и условия проведения исследований фиксируются в журналах. По результатам исследований выписывается результат анализа.
87. На партии семян, посевные качества которых проверены по всем
нормируемым показателям, установленными стандартами (полный анализ) и
соответствующих их требованиям, выдается удостоверение о кондиционности
семян. На партии семян, по результатам исследования, не отвечающим
требованиям соответствующего стандарта на посевные качества при полном
анализе, а также на семена, исследованные не по всем нормируемым
показателям (неполный анализ), выдается результат анализа.
88. Удостоверение о кондиционности семян должно включать:
наименование, адрес семенной экспертной лаборатории;
регистрационный номер документа;
срок действия документа;
наименование хозяйства или владельца исследуемых семян и его
местонахождение;
наименование культуры, сорт, репродукция, категория, год урожая;
номер партии;
размер партии;
данные, подтверждающие получение результатов исследований;
подпись руководителя лабораторий по качеству семян заверяется печатью.
5. Государственный контроль деятельности аккредитованных
органов по сертификации зерна, лабораторий по качеству зерна (семян)

83. Сынақтардың әрбір хаттамасына мыналар енгізілуі тиіс:
зертхананың атауы мен мекен-жайы, сынақтардың өткізілетін орыны;
тіркеу туралы куәліктің нөмірі;
хаттаманың тіркеу нөмірі мен ресімделген күні, хаттаманың әрбір
бетінің реттік саны және беттерінің жалпы саны;
тапсырыс берушінің атауы (тегі) мен мекен-жайы;
сыналатын сынаманың атау мен белгіленуі;
сыналатын сынаманың алынған күні және сынақтардың өткізілген күні;
сынақтардың әдісі мен процедурасының белгіленуі және атауы;
сынамаларды таңдап алу процедурасының сипаттамасы (қажет болғанда);
сынақтың стандарттан тыс әдістерін немесе процедураларды қолдануға
қатысты мәліметтер;
белгіленетін көрсеткіштердің атауы, олардың нақты және нормаланатын
маңызы;
сынақ жүргізудің шарттары;
өлшемдердің ауытқуын көрсету (егер бұл қажет болса);
зертхана маманының қолы;
зертхананың рұқсатынсыз хаттаманы қайта жазып шығаруға тыйым салу
туралы мәлімдеме.
84. Сынақтар хаттамасы түзетусіз, анық, сынақтардың әдістемесіне арналған нормативтік құжаттарға толығымен сәйкес ресімделуі және тіл нормасының әртүрлі болуына жол бермеуі тиіс.
85. Сынақтар хаттамасы шығарылғаннан кейін оған толықтыру енгізу, мысалы, "____________ сынақ хаттамасына қосымша (тіркеу, реттік нөмірі немесе басқа белгісі бар)" деп аталатын жеке құжат ретінде ғана ресімделеді. Толықтырулар туралы құжаттарда хаттамадағы айдарлар сияқты айдарлар болуы тиіс.
86. Тұқымдарды зерттеудің нәтижелері мен сынақ өткізудің шарттары
журналдарда жазылады. Сынақтардың қорытындылары бойынша талдаудың
нәтижелері жазылады.
87. Себілу сапасы, стандарттармен белгіленген (толық талдау) және
олардың талаптарына сәйкес келетін нормаланған барлық көрсеткіштер бойынша
тексерілген тұқымдардың партиясына сапа шартына сәйкестігі туралы куәлік
беріледі. Толық талдау кезіндегі зерттеу нәтижелері бойынша себілу
сапасына арналған тиісті стандарттардың талаптарына сәйкес келмейтін
тұқымдардың партиясына, сондай-ақ нормаланған көрсеткіштер бойынша
жартылай зерттелген (толық емес талдау) тұқымдарға талдау нәтижесі
беріледі.
88. Тұқымның сапа шартына сәйкестігі туралы куәлікте мыналар жазылуы
тиіс:
тұқымдық сараптама зертханасының атауы, мекен-жайы;
құжаттың тіркеу нөмірі;
құжаттың қолданылу мерзімі;
шаруашылықтың немесе зерттелетін тұқым иесінің атауы және оның тұрған
жері;
дақылдың атауы, сорты, репродукциясы, санаты, егіннің жылы;
партияның нөмірі;
партияның көлемі;
зерттеулердің нәтижелері алынғанын растайтын мәліметтер;
тұқым сапасы жөніндегі зертхана басшысының қолы мөрмен расталады.
5. Астық сертификаттау жөніндегі тіркелген органдардың, астық
(тұқым) сапасы жөніндегі зертханалардың
қызметін мемлекеттік бақылау

89. Государственный контроль деятельности аккредитованных органов по сертификации, их филиалов и представительств, лабораторий по качеству зерна (семян) осуществляет Минсельхоз. Государственный контроль осуществляется в соответствии с планами проверок, в течение срока действия свидетельства об аккредитации, но не реже одного раза в год. При необходимости, проводится внеплановый государственный контроль.
90. Основанием для проведения внепланового государственного контроля
могут быть:
информация о несоблюдении основных принципов сертификации качества
зерна (семян);
выявление недостатков при анализе отчетов о деятельности,
представленных в Минсельхоз;
претензии к качеству зерна (семян);
заявка на восстановление действия свидетельства об аккредитации
установленной формы (приложение 14).
91. Результаты государственного контроля оформляются актом
установленной формы (приложение 15). В случае получения отрицательных
результатов государственного контроля, Минсельхоз принимает
соответствующее решение.
92. Руководство органов по сертификации зерна или лабораторий по
качеству зерна (семян) несет ответственность за несоблюдение настоящих
Правил, в соответствии с действующим законодательством.
6. Приостановление, восстановление, аннулирование действия
свидетельства об аккредитации, прекращение деятельности органа по
сертификации зерна, лабораторий по качеству зерна (семян)
93. При выявлении нарушений правил и процедур сертификации зерна (семян) материалы по результатам государственного контроля рассматриваются Минсельхозом с участием представителя органа по сертификации зерна или лаборатории по качеству зерна (семян), которому направляют приглашение принять участие в рассмотрении материалов контроля с указанием срока и места рассмотрения.
94. При неявке представителя органа по сертификации зерна или лаборатории по качеству зерна (семян), Минсельхоз рассматривает материалы по результатам государственного контроля без его участия и принимает решение о приостановлении действия свидетельства об аккредитации сроком на 6 месяцев. Выписка из решения направляется или вручается его представителю, не позднее следующего дня после принятия решения, исключая выходные дни.
95. Орган по сертификации или лаборатория по качеству зерна (семян) в течение одного месяца со дня получения извещения может обжаловать принятое решение в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
96. На основании решения о приостановлении действия свидетельства об аккредитации, орган по сертификации зерна или лаборатория по качеству зерна (семян) должны прекратить деятельность по сертификации и провести корректирующие мероприятия по устранению выявленных нарушений.

89. Сертификаттау жөніндегі тіркелген органдардың, олардың филиалдары мен өкілдіктерінің, астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханалардың қызметін мемлекеттік бақылауды Ауылшармині жүзеге асырады. Мемлекеттік бақылау тексерістердің жоспарына сәйкес, тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімінің ішінде, алайда ең кемінде жыл сайын бір рет жүзеге асырылады.
90. Жоспардан тыс мемлекеттік бақылау жүргізуге мыналар негіз болуы мүмкін: астық (тұқым) сапасын сертификаттаудың негізгі принциптерінің сақталмағандығы туралы ақпарат;
Ауылшарминіне берілген қызмет туралы есептерді талдауда кемшіліктердің анықталуы;
Астық (тұқым) сапасына кінәраттар қойылуы;
тіркеу туралы куәліктің қолданылуын қалпына келтіруге арналған, белгіленген нысандағы (14-қосымша) өтініш.
91. Мемлекеттік бақылаудың нәтижелері белгіленген нысандағы (15-қосымша) актімен ресімделеді. Мемлекеттік бақылаудың нәтижелері жағымсыз болған жағдайда Ауылшармині тиісті шешім қабылдайды.
92. Астық сертификаттау жөніндегі органның немесе астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханалардың басшылығы осы Ереженің орындалмағаны үшін қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауапкершілік көтереді.
6. Астық сертификаттау жөніндегі органның, астық (тұқым)
сапасы жөніндегі зертханалардың қызметін тоқтата тұру,
қалпына келтіру, тіркеу туралы куәліктің
күшін жою, қызметін тоқтату
93. Астық (тұқым) сертификаттаудың ережелері мен процедураларының орындалмауы анықталғанда мемлекеттік бақылаудың нәтижелері бойынша материалдарды астық сертификаттау жөніндегі органның немесе астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханалардың өкіліне бақылау материалдарын қараудың мерзімі мен қаралатын орны көрсетілген шақыру жіберіп оның қатысуымен Ауылшармині қарайды.
94. Астық сертификаттау жөніндегі органның немесе астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертханалардың өкілі келмесе, мемлекеттік бақылаудың нәтижелері бойынша материалдарды Ауылшармині оның қатысуынсыз қарайды және тіркеу туралы куәліктің қолданылуын 6 ай мерзімге тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды. Шешімнің көшірмесі демалыс күндерін қоспағанда шешім қабылданған күннен кейінгі күннен кешіктірілмей өкілге жолданады немесе беріледі.
95. Сертификаттау жөніндегі орган немесе астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертхана хабарды алған күннен бастап бір ай ішінде, Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіппен, қабылданған шешім туралы шағым бере алады.
96. Тіркеу туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімнің негізінде астық сертификаттау жөніндегі орган немесе астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертхана сертификаттау жөніндегі қызметті тоқтатуы және анықталған құқық бұзушылықтарды жою жөнінде үйлестіруші іс-шаралар жүргізуі тиіс.

97. После устранения выявленных нарушений, орган по сертификации зерна или лаборатория по качеству зерна (семян) подает заявку в Минсельхоз на проведение внеочередного государственного контроля с целью установления соответствия деятельности требованиям нормативных документов и восстановления действия свидетельства об аккредитации.
98. На основании положительных актов внеочередного государственного контроля, Минсельхоз принимает решение о восстановлении действия свидетельства об аккредитации.
99. При неустранении причин, по которым было приостановлено действие свидетельства об аккредитации, или при выявлении, в течение срока действия свидетельства об аккредитации, повторного нарушения требований нормативных документов, свидетельство об аккредитации может быть аннулировано Минсельхозом.
100. Свидетельство об аккредитации, бланки строгой отчетности, реестр сертификатов подлежат возврату в Минсельхоз не позднее следующего дня с момента направления органу по сертификации зерна или лаборатории по качеству зерна (семян) решения об аннулировании свидетельства об аккредитации, неиспользованные бланки сертификатов качества подлежат возврату в организацию по реализации.
101. Стоимость возвращаемых действующих бланков компенсируется организацией по реализации бланков в месячный срок со дня сдачи, по ценам, действовавшим на момент приобретения бланочной продукции.
7. Требования к экспертам по сертификации зерна (семян)
102. Экспертами по сертификации зерна (семян) могут быть специалисты, отвечающие настоящим требованиям и аттестованные Комиссией по аккредитации.
103. Заявитель оплачивает затраты, связанные с прохождением теоретической подготовки и оценкой ее уровня.
104. Эксперт должен иметь высшее образование, стаж работы по
специальности не менее 3-х лет, специальную теоретическую подготовку по
сертификации зерна (семян).
105. Допускается иметь среднее специальное образование при стаже
работы по специальности не менее 5-ти лет.
106. Эксперт должен знать:
основы законодательства Республики Казахстан;
государственные, межгосударственные, международные стандарты и другие
нормативные документы по сертификации зерна (семян);
государственные, межгосударственные, международные методы испытаний
качества зерна (семян);
условия приемки, хранения, обработки, отгрузки зерна (семян);
порядок разрешения споров при определении качества зерна (семян);
основы этики.
107. Эксперт по сертификации зерна должен:
проводить отбор проб для испытаний зерна;
проводить испытания качества зерна;
оценивать результаты испытаний при выдаче сертификата качества;
соблюдать порядок ведения и регистрации сертификата качества;
работать на приборах и оборудовании, предназначенных для испытаний
качества зерна;
приходить к приемлемым заключениям на основании наблюдений,
полученных при испытаниях;
знакомиться с необходимой документацией при сертификации зерна;
запрашивать дополнительную информацию, необходимую для проведения
испытаний зерна;
обеспечивать конфиденциальность информации;
соблюдать служебную этику.

97. Анықталған кемшіліктер жойылғаннан кейін сертификаттау жөніндегі орган немесе астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертхана, қызметтің нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін анықтау және тіркеу туралы куәліктің қолданылуын қалпына келтіру мақсатында Ауылшарминіне өтініш береді.
98. Кезекті мемлекеттік бақылаудың оң актілерінің негізінде Ауылшармині тіркеу туралы куәліктің іс-әрекет жасауын қалпына келтіру туралы шешім қабылдайды.
99. Тіркеу туралы куәліктің іс-әрекет жасауы себептер жойылмаған жағдайда, немесе тіркеу туралы куәліктің іс-әрекет жасау мерзімінде нормативтік құжаттардың талаптары қайтадан бұзылғанда, Ауылшармині тіркеу туралы куәліктің күшін жояды.
100. Тіркеу туралы куәлік, қатаң есептегі бланкілер, сертификаттар
тізілімі астық сертификаттау жөніндегі органға немесе астық (тұқым) сапасы
жөніндегі зертханаға тіркеу туралы куәліктің күші жойылуы туралы шешім
жіберілген сәттен бастап келесі күннен кешіктірмей Ауылшарминіне қайтарып
беруге жатады, сапа сертификатының қолданылмаған бланкілері сату жөніндегі
ұйымға қайтарып беруге жатады.
101. Қайтарылған бланкілердің құнын бланкілік өнімдерді сатып алу
сәтіндегі бағамен бланкілер сату жөніндегі ұйым тапсырылған күннен бастап
бір ай мерзім ішінде өтейді.
7. Астық (тұқым) сапасы жөніндегі сарапшыларға қойылатын
біліктілік талаптары, дайындау және аттестаттау тәртібі
102. Осы талаптарға сәйкес келетін және тіркеу туралы Комиссиямен
аттестатталған мамандар астық (тұқым) сапасы жөніндегі сарапшы бола алады.
103. Өтініш беруші теориялық дайындықпен және оның деңгейіндегі
бағамен байланысты шығындарды төлейді.
104. Сарапшының жоғары білімі, мамандығы бойынша ең кемінде 3 жыл
жұмыс стажы, астық (тұқым) сапасы жөнінде арнайы теориялық дайындығы болуы
тиіс.
105. Мамандығы бойынша ең кемінде 5 жыл жұмыс стажы болғанда, орта
арнаулы білімі болуға рұқсат етіледі.
106. Сарапшы:
Қазақстан Республикасы заңдарының негізін;
мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттарды және астық
(тұқым) сертификаттау жөніндегі басқа да нормативтік құжаттарды;
астық (тұқым) сапасын зерттеудің мемлекеттік, мемлекетаралық,
халықаралық әдістерін;
астықты (тұқымды) қабылдау, сақтау, өңдеу, тиеу шарттарын;
астық (тұқым) сапасын анықтағанда дауларды шешу тәртібін, этика
негіздерін білуі тиіс.
107. Астық сапасы жөніндегі сарапшы:
дәндерді зерттеу үшін іріктеу өткізуге;
астық сапасын сынауды жүргізуге;
сапа сертификатын бергенде сынақ нәтижелерін бағалауға;
астық сапасын анықтауға арналған приборлар мен құрал-жабдықтарда
жұмыс істеуге;
сынақ жасалғанда бақыланған қорытындылар негізінде тиімді
қорытындылар жасауға;
астық сапасы жөніндегі қажетті құжаттамамен танысуға;
астық сынақтарын өткізу үшін қажет қосымша ақпарат сұрауға;
ақпарат құпиялылығын қамтамасыз етуге;
қызмет бабындағы этиканы сақтауға міндетті.

108. Эксперт по семенам должен:
проводить отбор проб для исследований семян;
проводить исследования семян на сортовые и посевные качества;
оценивать результаты исследований при выдаче соответствующих
документов;
соблюдать порядок ведения документации;
работать на приборах и оборудовании соответствующего класса;
проводить работы по апробации сортовых посевов зерновых, зернобобовых
и масличных культур;
приходить к приемлемым заключениям на основании наблюдений,
полученных при исследовании семян;
знакомиться с необходимой документацией при исследовании семян;
запрашивать дополнительную информацию, необходимую для проведения
исследования семян;
обеспечивать конфиденциальность информации;
соблюдать служебную этику.
109. Теоретическую подготовку экспертов проводит организация,
предоставляющая услуги по сертификации зерна (семян), назначенное
Минсельхозом.
110. Оценка теоретических знаний определяется тестированием.
111. По результатам тестирования кандидату в эксперты выдается
удостоверение.
112. Кандидат в эксперты, представляет в Минсельхоз следующие
документы:
1) заявление по форме согласно Приложению 16;
2) личную карточку по форме согласно Приложению 17;
3) копию диплома об образовании;
4) копию удостоверения о повышении квалификации.
113. Комиссия проводит аттестацию экспертов путем:
1) экспертизы документов;
2) собеседования, для оценки их фактических знаний, навыков и
способностей выполнять работы по сертификации зерна (семян).
114. При положительном решении кандидату в эксперты выдают
свидетельство об аттестации установленного образца (Приложение 18).
115. Переаттестация эксперта проводится ежегодно Минсельхозом.
116. Переаттестация должна учитывать любую информацию о деятельности
эксперта (положительную или отрицательную), за период деятельности после
аттестации, а также сведения о повышении квалификации.
117. Обучение на курсах повышения квалификации должно проводиться не
реже одного раза в год.
118. При отрицательных результатах переаттестации Комиссия может
лишить эксперта свидетельства об аттестации.
119. Эксперт, который не является в должной мере профессиональным,
может быть лишен свидетельства досрочно.
120. Свидетельства об аттестации регистрируются в Реестре
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
121. Решение Комиссии может быть обжаловано в течение одного месяца
со дня его получения путем подачи в Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан апелляции в письменном виде.
122. Решение Минсельхоза может быть оспорено в судебном порядке в
соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
Форма заявки на аккредитацию органа
по сертификации зерна
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Заявка
1. Просим аккредитовать ____________________________________________
наименование организации
в качестве органа по сертификации зерна _________________________________
_________________________________________________________________________
наименование конкретной продукции, систем качества или производств
Адрес, телефон, телекс, факс, номер расчетного счета
_________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя ________________________________
Фамилия, имя, отчество, телефон сотрудника, ответственного за связь
с Минсельхозом __________________________________________________________
Подтверждаем, что организация отвечает всем требованиям,
установленным Минсельхозом по сертификации зерна.
Приложение - комплект перечисленных документов в 3 экз.:
1. Положение об органе по сертификации зерна
2. Заявляемая область аккредитации (приложение к Свидетельству об
аккредитации)
3. Руководство по качеству
4. Приказ о создании органа по сертификации зерна
5. Сведения о специалистах органа по сертификации зерна

108. Тұқым жөніндегі сарапшы:
тұқым зерттеу үшін сынамалар іріктеуге;
тұқымның сорттылық және себу сапасына зерттеу жүргізуге;
тиісті құжаттарды бергенде зерттеу нәтижелерін бағалауға;
құжаттама жүргізу тәртібін сақтауға;
дүниежүзілік приборлар мен құрал-жабдықтарда жұмыс істеуге;
дәнді, дәнді-дақылдық және майлы дақылдардың сорттылық себілуін
анықтау жөніндегі жұмыстарды өткізуге;
тұқым зерттелгенде бақыланған қорытындылар негізінде тиімді
қорытындылар жасауға;
тұқым зерттегенде қажетті құжаттамамен танысуға;
тұқым сынақтарын өткізу үшін қажет қосымша ақпарат сұрауға;
ақпарат құпиялылығын қамтамасыз етуге;
қызмет бабындағы этиканы сақтауға міндетті.
109. Сарапшыны теориялық дайындауды Ауылшармині тағайындаған астық
(тұқым) сертификаттау жөніндегі қызмет көрсетуді ұсынатын ұйым көрсетеді.
110. Теориялық білімді бағалау тест өткізу арқылы анықталады.
111. Тест өткізу нәтижелері бойынша сарапшыға кандидатқа куәлік
беріледі.
112. Сарапшыға кандидат Ауылшарминіне мынадай құжаттарды:
1) 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішін;
2) 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке карточкасын;
3) білімі туралы дипломның көшірмесін;
4) біліктілігін жоғарылату туралы куәліктің көшірмесін ұсынады.
113. Комиссия сарапшылар аттестаттауды:
1) құжаттарды сараптау;
2) астық (тұқым) сапасы жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажет
білімін, машықтарын және қабілетін бағалау үшін әңгімелесу арқылы
өткізеді.
114. Оң шешім қабылданғанда, сарапшыға кандидатқа белгіленген
үлгідегі (18-қосымша) тіркеу туралы куәлігі беріледі.
115. Сарапшыны қайта аттестаттауды Ауылшармині жыл сайын өткізеді.
116. Қайта аттестаттауда сарапшының қызметі туралы аттестаттаудан
кейінгі кез-келген (оң немесе жағымсыз) ақпарат, сондай-ақ біліктілігін
жоғарылату туралы деректер ескеріледі.
117. Біліктілікті жоғарылату курсы оқу жылына бір рет өткізілуге тиіс.
118. Қайта аттестаттауда жағымсыз нәтиже болғанда, Комиссия сарапшыны
аттестаттау туралы куәліктен айырады.
119. Қажетті шамада кәсіпкер болып табылмайтын сарапшы куәліктен
мерзімнен бұрын айрылады.
120. Аттестаттау туралы куәлік Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің тізілімінде тіркеледі.
121. Комиссия шешіміне Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігіне оны алған күннен бастап бір ай ішінде жазбаша түрде шағым
беру арқылы наразылық білдіреді.
122. ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің шешіміне Қазақстан
Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес сот тәртібімен
дауласуға болады.
1-қосымша
Астық сертификаттау жөніндегі органды тіркеуге тапсырыстың нысаны
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
ТАПСЫРЫС
1.______________________________________________________________
нақты өнімнің, сапа немесе өндірістер жүйелерінің атауы,
_____________________________________________________________________
ұйымның атауы
астық сертификаттау жөніндегі орган ретінде__________________________
___________________________________________  тіркеуді сұраймыз.
2. Мекен-жайы, телефон, телекс, факс, есепшотының
нөмірі_______________________________________________________________
3. Басшысының тегі, аты, әкесінің аты___________________________
_____________________________________________________________________
4. Ауылшарминімен байланыс үшін жауапты қызметкердің тегі, аты,
әкесінің аты, телефоны________________________________________________
5. Ұйым, Ауылшармині бекіткен астық сертификаттау жөніндегі
талаптардың барлығына сәйкес екендігін растаймыз.
Қосымша - мына аталған құжаттардың жиынтығы 3 данадан:
1. Астық сертификаттау жөніндегі орган туралы ереже
2. Тіркеудің өтініш берілген саласы (Тіркеу туралы куәлікке қосымша)
3.  Сапа жөніндегі басшылық
4. Астық сертификаттау жөніндегі органның құрылуы туралы бұйрық
5. Астық сертификаттау жөніндегі органның мамандары туралы мәліметтер

6. Копии документов, устанавливающих правовой статус заявителя
Руководитель __________________________________
наименование предприятия-заявителя
_______________                             ______________________
подпись                                      инициалы, фамилия
"____" _________ 200__г.
Главный бухгалтер _______________________________
наименование предприятия-заявителя
_______________                             ______________________
подпись                                      инициалы, фамилия
"____" _________ 200__г
Приложение 2
Форма заявки на аккредитацию лаборатории
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Заявка
1. Просим аккредитовать ______________________________________________
наименование лаборатории
___________________________________________________________________________
вид аккредитации, зона обслуживания
2. Адрес, телефон, телекс, факс, номер расчетного счета ______________
___________________________________________________________________________
3. Фамилия, имя, отчество руководителя _______________________________
___________________________________________________________________________
4. Фамилия, имя, отчество, телефон сотрудника, ответственного за
связь с Минсельхозом_______________________________________________________
5. Подтверждаем, что организация отвечает всем требованиям,
установленным Минсельхозом.
Приложение - комплект перечисленных документов в 3 экз.:
1. Положение об аккредитованной испытательной лаборатории
2. Заявляемая область аккредитации
3. Паспорт лаборатории
4. Руководство по качеству
5. Копии документов, устанавливающих правовой статус лаборатории
или организации, в состав которой она входит
Руководитель*     _________________               ________________________
подпись                          инициалы, фамилия
Главный бухгалтер*  _______________               ________________________
подпись                          инициалы, фамилия
"___" _________ 200__г.
М.П.
*Заявка подписывается должностными лицами юридического лица
Приложение 3
Форма приложения к свидетельству
об аккредитации
Утверждено
Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан ____________ ____________
Приложение к свидетельству об аккредитации
N ____ от "__"______200__г.
Область аккредитации
___________________________________________________________________________
Наименование органа по сертификации зерна и адрес
___________________________________________________________________________
Наименование ! Код ! Код !Качественные     !       Обозначение
зерна     ! ОКП ! ТН  !показатели зерна,! нормативной документации
!     ! ВЭД !подтверждаемые   !
!     !     !при сертификации !
___________________________________________________________________________
!     !     !                 !Нормы       ! методы
!     !     !                 !для зерна   ! испытаний
___________________________________________________________________________
1       !  2  !  3  !        4        !     5      !      6
___________________________________________________________________________
1. Последний лист данного приложения подписывается руководителем
органа по сертификации зерна и заверяется печатью.

6. Өтініш берушінің құқықтық мәртебесін анықтайтын құжаттардың көшірмелері
______________________________________________________  Басшысы
өтініш беруші-ұйымның атауы
________________________                   _________________________
қолы                                    тегі, аты-жөні
"______"_____________200__ ж.
____________________________________________________Бас бухгалтері
өтініш беруші-ұйымның атауы
________________________                    _________________________
қолы                                       тегі, аты-жөні
"______"_____________200__ ж.
2-қосымша
Зертхананы тіркеуге тапсырыстың нысаны
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
ТАПСЫРЫС
1.____________________________________________________________
зертхананың атауы, аккредитация түрі,
___________________________________________________тіркеуді сұраймыз.
қызмет көрсету аймағы
2. Мекен-жайы, телефон, телекс, факс, есепшотының
нөмірі_____________________________________________________________
3. Басшысының тегі, аты, әкесінің
аты_______________________________________________________________
4. Ауылшарминімен байланыс үшін жауапты қызметкердің тегі, аты,
әкесінің аты, телефоны______________________________________________
5. Ұйым, Ауылшармині бекіткен астық сертификаттау жөніндегі
талаптардың барлығына сәйкес екендігін растаймыз.
Қосымша - мына аталған құжаттардың жиынтығы 3 данадан:
1. Тіркелген сынақ зертханасы туралы ереже
2. Тіркеудің өтініш берілген саласы
3. Зертхананың паспорты
4. Сапа жөніндегі басшылық
5. Зертхананы құрамына енгізген ұйымның құқықтық мәртебесін анықтайтын
құжаттардың көшірмелері
Басшы*    _____________________     ___________________________
қолы                        тегі, аты-жөні
Бас бухгалтер*_____________________     _______________________
қолы                 тегі, аты-жөні
"______"_____________200__ ж.
Мөр орны
*Тапсырысқа заңды тұлғаның лауазымды адамдары қол қояды
3-қосымша
Тіркеу туралы куәлікке  қосымшаның нысаны
БЕКІТІЛДІ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
_____________________________
"__" _______200_ ж. N____
тіркеу туралы куәлікке қосымша
ТІРКЕУ САЛАСЫ
____________________________________________________________________
Астық сертификаттау жөніндегі органның атауы мен мекен-жайы
_________________________________________________________________________
Астықтың атауы                           Астықты
коды       Коды       тіркеу        Нормативтік
кезінде       Құжаттаманың
расталатын     белгіленуі
сапалық
көрсет.
кіштері
__________________________________________________________________________
Астыққа     Сынақ
арналған   әдістері
нормалар
__________________________________________________________________________
1             2           3           4           5           6
__________________________________________________________________________
1. Осы қосымшаның соңғы парағына астық сертификаты жөніндегі органның
басшысы қол қояды және мөрмен расталады.

2. Каждый лист данного приложения заверяется подписью ответственного
сотрудника Минсельхоза и штампом Минсельхоза.
Приложение 4
Форма области аккредитации
Утверждено
Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан ____________ ____________
Приложение к свидетельству об аккредитации
N ____ от "__"______200__г.
Область аккредитации
___________________________________________________________________________
Наименование лаборатории (центра) по качеству зерна
и зона обслуживания
___________________________________________________________________________
Наименование ! Код ! Код !Обозначение    !Наименование ! Обозначение
зерна     ! ОКП ! ТН  !нормативной    !испытываемых !    НД на
!     ! ВЭД !документации,  ! показателей !    методы
!     !     !где установлены!  качества   !  испытаний
!     !     !нормы для зерна!    зерна    !
___________________________________________________________________________
1       !  2  !  3  !       4       !      5      !      6
___________________________________________________________________________
1. Последний лист данного приложения подписывается руководителем
лаборатории или организации, структурным подразделением, которой является
лаборатория, и заверяется печатью.
2. Каждый лист данного приложения заверяется штампом Минсельхоза.
Приложение 5
Форма области аккредитации
Утверждено
Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан ____________ ____________
Приложение к свидетельству об аккредитации
N ____ от "__"______200__г.
Область аккредитации
___________________________________________________________________________
Наименование, адрес лаборатории по качеству семян
и зона обслуживания
___________________________________________________________________________
Наименование!Код и     !Определяемые!  Код и наименование НТД     !Приме-
семян       !наимено-  !показатели  !_____________________________!чание
зерновых,   !вание НТД,!качества    !Регламентирующий!Фактически  !
зернобобовых!нормирую- !            !     метод      !используемый!
и масличных !щий       !            ! определения    !при анализе !
культур     !качество  !            !   качества     !            !
!семян     !            !                !            !
___________________________________________________________________________
1      !     2    !     3      !       4        !     5      !    6
___________________________________________________________________________
1. Последний лист данного приложения подписывается руководителем
лаборатории или организации, структурным подразделением, которой является
лаборатория, и заверяется печатью.

2. Осы қосымшаның әрбір парағына Ауылшарминінің жауапты қызметкері
қол қояды және Ауылшарминінің мөртабанымен расталады.
4-қосымша
Тіркеу саласының нысаны
БЕКІТІЛДІ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
____________________________
"__"_________200_ ж. N ___
тіркеу туралы куәлікке қосымша
ТІРКЕУ САЛАСЫ
________________________________________________________________________
Астық сапасы жөніндегі зертхананың (орталықтың) атауы  және қызмет
көрсету аймағы
________________________________________________________________________
Астықтың атауы                 Астық үшін
коды   Коды    нормалар    Нормативтік  Сынақ әдістеріне
белгіленген  Құжаттаманың    арналған
жерлердегі  белгіленуі
Нормативтік
Құжаттама.                  Белгіленуі
ның
белгіленуі
_________________________________________________________________________
1            2      3          4           5               6
_________________________________________________________________________
1. Осы қосымшаның соңғы парағына  зертхананың немесе зертхана
құрылымдық бөлімшесі болып табылатын ұйымның басшысы қол қояды және
мөрмен растайды.
2. Осы қосымшаның  әрбір парағы Ауылшарминінің  мөртабанымен
расталады.
5-қосымша
Тіркеу саласының нысаны
БЕКІТІЛДІ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
____________________________
"___"_________200_ ж. N___
тіркеу туралы куәлікке қосымша
ТІРКЕУ САЛАСЫ
___________________________________________________________________________
Тұқым сапасы жөніндегі зертхананың атауы және қызмет көрсету аймағы
___________________________________________________________________________
Дәнді дақылдардың,   Тұқым  Анық.           НТҚ
дәнді бұршақ       сапа.   та.       Коды мен атауы
дақылдардың және      сын   латын  ___________________________
майлы дақылдардың   норма.  сапа       Сапаны       Талдауда
тұқымдарының атауы  лайтын  көрсет.  анықтаудың      нақты        Ескерту
НТҚ    кіштері  Реттемелеуші  қолданылатын
Коды               әдісі
мен
атауы
___________________________________________________________________________
1               2        3          4            5            6
___________________________________________________________________________
1. Осы қосымшаның соңғы парағына  зертхананың немесе зертхана
құрылымдық бөлімшесі болып табылатын ұйымның басшысы қол қояды және
мөрмен растайды.

2. Каждый лист данного приложения заверяется штампом Минсельхоза.
Приложение 6
___________________________________________
наименование предприятия, организации
Паспорт
_________________________________________________________________________
наименование лаборатории по качеству зерна (семян)
_________________________________________________________________________
зона обслуживания
Форма 1
Наименование и почтовый адрес аккредитованной лаборатории по качеству
зерна (семян).
Наименование и почтовый адрес организации, в составе которой
функционирует аккредитованная лаборатория по качеству зерна (семян).
Зона обслуживания.
Фамилия, имя, отчество, должность, телефон руководителя
аккредитованной лаборатории по качеству зерна (семян).
Форма 2
I. Номенклатура зерна (семян), испытываемой лабораторией
__________________________________________________________________________
Наименование   !  КОД     !   КОД    !  Обозначение НД
испытываемого  !  ОКП     !   ТН     !  на зерно (семена)*
зерна (семян)  !          !   ВЭД    !
__________________________________________________________________________
II. Перечень испытаний проводимых лабораторией
по качеству зерна (семян)
__________________________________________________________________________
Наименование определяемых    !  Обозначение НД на методы
характеристик            !           испытаний
__________________________________________________________________________
Форма 3
Оснащенность испытательным
оборудованием (ИО)
__________________________________________________________________________
Определяемые !Наименование,!Основные      ! Год ввода  !Дата и номер!Приме-
параметры    !тип, марка,  !технические   !    в       !документа по!чание
!завод-       !характеристики!эксплуатацию! аттестации !
!изготовитель,!ИО            !            !ИО, период  !
!инвентарный  !              !            !            !
!номер        !              !            !            !
___________________________________________________________________________
1       !     2       !      3       !      4     !      5     !  6
___________________________________________________________________________
Форма 4
Сведения о средствах измерений (СИ)
для испытаний зерна (семян)
__________________________________________________________________________
Наименование !Наименование !Основные      ! Год ввода  !Дата и номер!Приме-
определяемых !СИ, тип      !метрологичес- !   в        !сертификата !чание
характеристик!(марка),     !кие           !эксплуатацию!(свидетель- !
(параметров) !завод-       !характеристики!            !ства)       !
зерна (семян)!изготовитель,!              !            !поверки     !
!инвентарный  !              !            !(аттестации)!
!номер        !              !            !периодичность
___________________________________________________________________________
1       !     2       !      3       !      4     !      5     !  6
___________________________________________________________________________
Форма 5
Сведения о средствах измерений (СИ) для аттестации
испытательного оборудования
__________________________________________________________________________
Наимено-!Наимено- !Диапазон  !Наимено-!Метроло-!Год   !Дата,    !Дополни-
вание   !вание    !и точность!вание   !гические!ввода !номер    !тельные
испыта- !докумен- !измерений !СИ, тип,!характе-!в экс-!сертифи- !сведения
тельного!та на    !          !марка,  !ристики !плуа- !ката     !
оборудо-!методы   !          !завод-  !        !тацию !(свиде-  !
вания   !аттеста- !          !изгото- !        !      !тельства)!
!ции обо- !          !витель  !        !      !поверки, !
!рудования!          !        !        !      !перио-   !
!         !          !        !        !      !дичность !
___________________________________________________________________________
1    !    2    !     3    !   4    !    5   !  6   !    7    !    8
___________________________________________________________________________
Форма заполняется при проведении аттестации испытательного
оборудования персоналом лаборатории.
Форма 6
Оснащенность стандартными образцами
при аналогическом контроле
___________________________________________________________________________
Назначе-!Обозначе-!Наимено-!Кем    !Аттесто-!Погреш- !Срок !N сви- !Приме-
ние при-!ние и    !вание и !утверж-!ванные  !ность   !год- !детель-!чание
меняемых!наимено- !номер   !ден,   !характе-!устано- !ности!ства   !
стандар-!вание НД,!образца !когда  !ристики !вления  !     !       !
тных    !в которых!        !       !        !аттесто-!     !       !
образцов!установ- !        !       !        !ванных  !     !       !
(градуи-!лен поря-!        !       !        !харак-  !     !       !
ровка   !док при- !        !       !        !теристик!     !       !
приборов!менения  !        !       !        !        !     !       !
контроль!стандарт-!        !       !        !        !     !       !
правиль-!ных      !        !       !        !        !     !       !
ности   !образцов !        !       !        !        !     !       !
резуль- !         !        !       !        !        !     !       !
татов   !         !        !       !        !        !     !       !
измере- !         !        !       !        !        !     !       !
ний,    !         !        !       !        !        !     !       !
аттеста-!         !        !       !        !        !     !       !
ция     !         !        !       !        !        !     !       !
образцов!         !        !       !        !        !     !       !
других  !         !        !       !        !        !     !       !
катего- !         !        !       !        !        !     !       !
рий)    !         !        !       !        !        !     !       !
___________________________________________________________________________
1    !    2    !   3    !   4   !    5   !   6    !  7  !   8   !   9
___________________________________________________________________________
Форма 7
Перечень нормативных документов,
применяемых при испытаниях зерна (семян)
___________________________________________________________________________
Обозначение НД    !  Наименование НД   ! Когда и кем зарегистрирован,
!                    !      дата введения
___________________________________________________________________________
2           !         3          !              4
___________________________________________________________________________
Форма 8
Кадровый состав сотрудников лабораторий по качеству
зерна (семян)
___________________________________________________________________________
Ф.И.О.!Должность!Образование, !Проводимые !Дата и номер !  Примечание
!         !специальность!  виды     !протокола    !
!         !по диплому   !испытаний  !аттестации,  !
!         !             !           !периодичность!
___________________________________________________________________________
1   !    2    !      3      !     4     !      5      !       6
___________________________________________________________________________
В форме N 8 кроме сотрудников аккредитованной лаборатории следует
указать сотрудников других подразделений, привлекаемых для участия в
испытаниях (об этом делается отметка в графе 6).
Форма 9
Состояние производственных помещений
___________________________________________________________________________
Назна-!Специ-!Пло-!Темпе-!Осна-!Уро-!Уро-!Уро-!Нали-!Удоб- !Условия !Приме-
чение !альное!щадь!ратура!щен- !вень!вень!вень!чие  !ство  !приемки !чание
поме- !или   !кв. !  о   !ность!за- !шума!по- !спец-!дос-  !и хра-  !
щения !прис- !м.  ! С    ! на  !газо! Дб !мех !обо- !тавки !нения   !
(в т. !пособ-!    !      !рабо-!ван-!    !    !рудо-!объек-!образцов!
ч.виды!ленное!    !      !чих  !нос-!    !    !вания!тов   !        !
прово-!      !    !      !мес- !ти, !    !    !(вен-!испы- !        !
димых !      !    !      !тах, !мг/ !    !    !тилза!таний !        !
испы- !      !    !      !лк   !куб.!    !    !щиты !      !        !
таний)!      !    !      !     !м.  !    !    !от   !      !        !
!      !    !      !     !    !    !    !помех!      !        !
!      !    !      !     !    !    !    !и т. !      !        !
!      !    !      !     !    !    !    !д.)  !      !        !
___________________________________________________________________________
1  !   2  !  3 !   4  !  5  !  6 ! 7  ! 8  !  9  !  10  !   11   !  12
___________________________________________________________________________
Форма 9 заполняется на основании протоколов измерений уровней
производственных факторов, выполненных специалистами органов
Госсанэпиднадзора. К форме обязательно прилагается заключение о
соответствии производственных помещений санитарно-гигиеническим
требованиям, подписанное главным врачом территориального органа
Госсанэпиднадзора.
Приложение 7
Форма акта по экспертизе материалов аккредитации
Акт
Экспертизы материалов аккредитации
"___"________200__г.
Представлены документы ______________________________________________
__________________________________________________________________________
наименование организации-заявителя
При этом установлено:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Специалисты: ____________          ______________________________
подпись                   фамилия, инициалы
Приложение 8
Форма акта аккредитационного обследования органа
по сертификации зерна
Экспертное заключение
аккредитационного обследования
органа по сертификации зерна
___________________________________

2. Осы қосымшаның әрбір парағы Ауылшарминінің  мөртабанымен
расталады.
6-қосымша
________________________________________________________________________
Кәсіпорынның, ұйымның атауы
________________________________________________________________________
Астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертхананың қызмет көрсету аймағы
________________________________________________________________________
атауы
ПАСПОРТЫ
1-нысан
Астық (тұқым) сапасы жөніндегі тіркелген зертхананың атауы
және пошталық мекен-жайы
Астық (тұқым) сапасы жөніндегі тіркелген зертхана құрамында
жұмыс істейтін ұйымның атауы
Қызмет көрсету аймағы.
Астық (тұқым) сапасы жөніндегі тіркелген зертхананың
басшысының тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, телефоны
2-нысан
I. ЗЕРТХАНА СЫНАҚТАН ӨТКІЗЕТІН АСТЫҚТЫҢ (ТҰҚЫМНЫҢ)
НОМЕНКЛАТУРАСЫ
___________________________________________________________________________
Сынақтан өткізілетін    ӨЖС коды    СЭБ ТҚ коды      Астыққа (тұқымға)
астықтың (тұқымның)                                    арналған НҚ
атауы                                               белгіленуі*
__________________________________________________________________________
II. АСТЫҚ (ТҰҚЫМ) САПАСЫ БОЙЫНША ЗЕРТХАНА ЖҮРГІЗГЕН СЫНАҚТАРДЫҢ
ТІЗБЕСІ
_________________________________________________________________________
Анықталатын сипаттамалардың атауы      Сынақтар әдісіне арналған НҚ
белгіленуі
__________________________________________________________________________
3-нысан
СЫНАҚТЫҚ ҚҰРАЛМЕН (СҚ) ЖАРАҚТАНДЫРУ
___________________________________________________________________________
Анықталатын    Атауы,   СҚ негізгі   Пайдалануға   СҚ аттестаттау
параметрлер   тұрпаты,  техникалық  берілген жылы     жөніндегі    Ескерту
маркасы,  сипаттамасы                 құжаттың күні
дайындаушы-                               мен нөмірі,
зауыты,                                  Кезеңі
Мүкәммал
нөмірі
___________________________________________________________________________
1            2           3            4                5          6
___________________________________________________________________________
4-нысан
АСТЫҚТЫ (ТҰҚЫМДЫ) СЫНАҚТАН ӨТКІЗУГЕ АРНАЛҒАН ӨЛШЕУІШ ҚҰРАЛДАР
(ӨҚ) ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
___________________________________________________________________________
Астықтың      ӨҚ атауы,   Негізгі     Пайдалануға   Тексеру
(тұқымның)     тұрпаты   метрология.    берілген   (аттестат.
анықталатын   (маркасы),   лық           жылы        тау)       Ескерту
сипаттамала.  дайындау-  сипаттамасы               сертификат.
рының        зауыты,                                ының
атауы       мүкәммал                             (куәлігінің)
нөмірі                                күні мен
нөмірі,
кезеңі
___________________________________________________________________________
1             2           3             4             5           6
___________________________________________________________________________
5-нысан
СЫНАҚТЫҚ ҚҰРАЛДАРДЫ АТТЕСТАТТАУҒА АРНАЛҒАН ӨЛШЕУІШ
ҚҰРАЛДАР (ӨҚ) ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
__________________________________________________________________________
Сынақтық    Құрал.  Өлшеулер.   ӨҚ     Метроло. Пайдала.  Тексеру  Қосым.
құралдар.   дарды     дің      Атауы,   гиялық    нуға   (аттес.     ша
дың      аттес.    Ауқымы   тұрпаты, сипатта. берілген  таттау)   мәлі.
атауы     таттау      мен      дайын.   малар     жылы    сертифи. меттер
әдісіне   дәлдігі   даушы-                     катының
арналған             зауыты                     (куәлігі.
Құжаттың                                          нің)
атауы                                          күні мен
нөмірі,
кезеңі
___________________________________________________________________________
1          2          3         4       5         6         7       8
___________________________________________________________________________
Сынақтық құралдарды аттестаттау кезінде зертхананың персоналы нысанды
толтырады.
6-нысан
ҰҚСАС БАҚЫЛАУ КЕЗІНДЕ СТАНДАРТТАРМЕН ҮЛГІЛЕРМЕН ЖАРАҚТАНДЫРУ
___________________________________________________________________________
Қолданылатын Стандарт. Үлгі. Кім,  Аттестат. Аттестат. Жарам.  Куә.
стандарттық   ты үлгі.  нің  қашан  талған    талған   дылық  ліктің
үлгілердің    лерін    атауы бекіт.  сипат.   сипат.   мерзі.   N     Ес.
қызметі     қолдану.  және   кен   тамалар   тамалар.  мі            кер.
(Аспаптарды    дың     нөмі.                  ды белгі.                ту
градустау,   тәртібі    рі                    леудің
өлшеулердің   белгі.                          кемші.
нәтижесі     ленген                            лігі
дұрыстығын   НҚ бел.
бақылау,     гілен.
басқа санат.   уі
тардың үлгі.  және
лерін аттес.  атауы
таттау)
___________________________________________________________________________
1            2       3      4       5        6        7      8       9
___________________________________________________________________________
7-нысан
Астықты (тұқымды) сынақтан өткізу кезінде қолданылатын нормативтік
құжаттардың тізбесі
__________________________________________________________________________
НҚ                  НҚ                     Қашан, кім
белгіленуі             атауы                    тіркеген,
енгізілген күні
___________________________________________________________________________
1                   2                          3
___________________________________________________________________________
8-нысан
АСТЫҚ (ТҰҚЫМ) САПАСЫ ЖӨНІНДЕГІ ЗЕРТХАНА
ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРІНІҢ КАДРЛЫҚ ҚҰРАМЫ
_________________________________________________________________________
Тегі, аты-   Лауазымы   Білімі,    Өткізілетін   Аттестаттау    Ескерту
жөні                дипломы    сынақ түрлері  хаттамасының
бойынша                    күні мен
мамандығы                   нөмірі
___________________________________________________________________________
1            2        3              4            5             6
___________________________________________________________________________
8 нысанда тіркелген зертхананың қызметкерлерінен басқа, сынақтарға
қатыстырылатын басқа бөлімшелердің қызметкерлерін көрсету қажет (бұл
туралы 6-бағанда белгі жасалады).
9-нысан
ӨНДІРІСТІК ЖАЙЛАРДЫҢ ЖАЙ-КҮЙІ
___________________________________________________________________________
Жайдың  Арнайы Ала. Темпе. Жұмыс  Газ. Шу   Кедер. Арнайы  Сынақ Үлгі. Ес.
қызметі немесе ңы,  рату.  орын.  далу дең.  гі.   жабдық. объек. лер. кер
(Оның   бейім. шар.  ра,   дарын  дең. гейі, лер   тардың  тілер.  ді   ту
ішінде  делген шы    С     жарақ. гейі, Дб   дең.  болуы    ін    қаб.
өткізі.        метр        танды. Мг/        гейі  (кедер.  жет.  ылдау.
лген                        ру,   шар.             гілер.   кізу. дың
сынақ.                      лк    шы                ден     дің   және
тардың                            метр              қор.    ыңғай. сақ.
турле.                                              ғайтын  лылы.  тау.
рі)                                                 желдет.  ғы    дың
кіш           шарт.
және           тары
т.б.)
___________________________________________________________________________
1        2     3     4     5     6     7    8       9       10    11  12
___________________________________________________________________________
9-нысан, Мемлекеттік санитарлық-эпидемиялық қадағалау органдарының
мамандары орындаған өндірістік факторлар деңгейін өлшеудің хаттамаларының
негізінде толтырылады. Өндірістік жайлардың санитарлық-гигиеналық
талаптарға сәйкестігі туралы. Мемлекеттік санитарлық-эпидемиялық қадағалау
органының бас дәрігері қол қойған қорытынды нысанға міндетті түрде қоса
беріледі.
7-қосымша
Тіркеу материалдарының сараптамасы жөніндегі актінің нысаны
ТІРКЕУ МАТЕРИАЛДАРЫ САРАПТАМАСЫНЫҢ
АКТІСІ
"_____"_____________ 200___ ж.
________________________________________________________________________
өтініш беруші-ұйымның атауы
________________________________________________________________________
құжаттары берілді
Сонымен бірге, анықталғаны_________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Мамандар:   ________                                 ______________
қолы,                                  тегі, аты-жөні
8-қосымша
Астық сертификаттау жөніндегі органды тіркеу үшін зерттеу актісінің
нысаны
Астық сертификаттау жөніндегі органды тіркеу үшін зерттеудің
САРАПТАМАЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Астық сапасын сертификаттау жөніндегі органға қойылатын талаптарға
сәйкес тіркеуге дайындығын анықтау мақсатында:

В период с "____" _____________200___г. по "____"___________200 __г.
на основании
__________________________________________________________________________
название, номер и дата документа о проведении проверки
специалисты в составе:
Главный специалист  ______________________________________________________
фамилия, инициалы, должность и место работы
Специалисты:       _______________________________________________________
фамилия, инициалы, должность и место работы
провели обследование _____________________________________________________
__________________________________________________________________________
наименование органа по сертификации и организации, в составе которой
функционирует этот орган
с целью установления готовности к аккредитации в соответствии с
требованиями к органу по сертификации качества зерна.
1. При проверке установлено:
1) Структура и функции органа
__________________________________________________________________________
2) Персонал
__________________________________________________________________________
3) Документация
__________________________________________________________________________
4) Система качества
__________________________________________________________________________
2. Предложения:
__________________________________________________________________________
Заключение составлено на ______л., в _______экз. и направлено:
1-ый экз. Минсельхозу
2-ой экз. органу по сертификации
3-ий экз. в дело
Главный специалист     _____________________
подпись
Специалисты            _____________________
подпись
_____________________
подпись
С актом ознакомлен
______________________________     ______________     ___________________
должность руководителя органа      личная подпись          Ф.И.О.
по сертификации
1. В тексте заключения следует изложить все отмеченные
несоответствия, выявленные при обследовании по каждому подразделу.
2. Во втором разделе заключения излагаются, при необходимости,
предложения по устранению, выявленных при обследовании несоответствий и
дается предложение о возможности (невозможности) передачи материалов
аккредитации в Комиссию по аккредитации.
Приложение 9
Форма акта аккредитационного обследования органа
по сертификации зерна
Экспертное заключение
аккредитационного обследования
лаборатории по качеству зерна (семян)
__________________________________________________________________________
наименование лаборатории
В период с "____" ______________ 200___г. по "____"___________200___г.
на основании
__________________________________________________________________________
название, номер и дата документа о проведении проверки
специалисты в составе:
Главный специалист  ______________________________________________________
фамилия, инициалы, должность и место работы
Специалист          _______________________________________________________
фамилия, инициалы, должность и место работы
_______________________________________________________
фамилия, инициалы, должность и место работы
провели обследование с целью установления готовности к аккредитации в
соответствии с ___________________________________________________________
указать требования

"_____"_____________ 200___ ж.   бастап   "_____"_____________ 200___ ж.
дейінгі кезеңде,
________________________________________________________________________
тексеріс жүргізу туралы құжаттың атауы, нөмірі мен күні
________________________________________________________________________
негізінде
мынадай құрамдағы мамандар:
Бас маман:  _______________________________________________
Тегі, аты-жөні, лауазымы және жұмыс орны
_______________________________________________
Тегі, аты-жөні, лауазымы және жұмыс орны
___________________________________________________________
___________________________________________________________
сертификаттау жөніндегі органның және осы орган құрамына
енгізіліп, жұмыс
________________________________________________________________________
істейтін ұйымның атауы
зерттеу жүргізді.
1. Тексеріс кезінде анықталды:
1) Органның құрылымы мен қызметі
_________________________________________________________________________
2)  Персоналы
_________________________________________________________________________
3) құжаттамасы
_________________________________________________________________________
4) Сапа жүйесі
_________________________________________________________________________
2. Ұсыныстар:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Қорытынды _____ бет,__ дана болып жасалынды және
1-данасы       Ауылшарминіне
2-данасы       Сертификаттау жөніндегі органға
3-данасы       Іс жүргізуге жолданылды.
Бас маман                                 ___________________
қолы
Мамандар                                  ___________________
қолы
Актімен таныстым         _______________________________________________
сертификаттау жөніндегі орган басшысының лауазымы
_______________________                            ______________________
өз қолы                                            тегі, аты-жөні
1. Әрбір бөлім бойынша зерттеу кезінде анықталған сәйкессіздіктердің
бәрі қорытындының мәтінінде жазылуы қажет.
2. Қорытындының  екінші бөлімінде, қажет болған жағдайда, зерттеу
кезінде анықталған сәйкессіздіктерді жою жөніндегі ұсыныстар жазылады және
тіркеу материалдары Тіркеу жөніндегі комиссияға беруін мүмкін (мүмкін
емес) екендігі туралы ұсыныс беріледі.
9-қосымша
Астық сертификаттау жөніндегі органды тіркеу үшін зерттеу актісінің нысаны
Астық (тұқым) сапасы жөніндегі зертхананы тіркеу үшін зерттеудің
САРАПТАМАЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
___________________________________________________________________________
зертхананың атауы
___________________________________________________________________________
қойылатын талаптар көрсетілсін
сәйкес тіркеуге дайындығын  анықтау мақсатында:
"_____"_____________ 200___ ж.   бастап   "_____"_____________ 200___ ж.
дейінгі кезеңде,
_________________________________________________________________________
тексеріс жүргізу туралы құжаттың атауы, нөмірі мен күні
_________________________________________________________________________
негізінде
мынадай құрамдағы мамандар:
Бас маман :     _______________________________________________
Тегі, аты-жөні, лауазымы және жұмыс орны
Мамандар :      _______________________________________________
Тегі, аты-жөні, лауазымы және жұмыс орны
________________________________________________________________________

1. Проверкой установлено:
Организация и управление
__________________________________________________________________________
Система обеспечения качества
__________________________________________________________________________
Персонал
__________________________________________________________________________
Испытательное и измерительное оборудование
__________________________________________________________________________
Окружающая среда и помещения
__________________________________________________________________________
Обращение с испытываемыми пробами
__________________________________________________________________________
Документация
__________________________________________________________________________
Методы и процедуры испытаний
__________________________________________________________________________
Протоколы
__________________________________________________________________________
2. Предложения ___________________________________________________________
Заключение составлено на ______л., в _______экз. и направлено:
(вручено):
1-ый экземпляр  Минсельхозу
2-ой экземпляр  Лаборатории
3-ий экземпляр  Вышестоящей организации (при необходимости).
4-ый экземпляр  В дело
Главный специалист     _____________________   __________________________
подпись                фамилия, инициалы
Специалисты            _____________________   __________________________
подпись                фамилия, инициалы
_____________________   __________________________
подпись                фамилия, инициалы
С экспертным заключением ознакомлен и 1 экземпляр получил.
______________________________     ______________     ___________________
должность руководителя                подпись          инициалы, фамилия
организации-заявителя
(лаборатории)
1. В тексте заключения следует изложить результаты обследования по
каждому подразделу и все несоответствия, выявленные при обследовании.
2. Во втором разделе заключения излагаются, при необходимости,
предложения по устранению, выявленных при обследовании несоответствий и
дается предложение о возможности (невозможности) передачи материалов
аккредитации в Комиссию по аккредитации.
Приложение 10
Форма свидетельства об аккредитации
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Свидетельство
об аккредитации органа по сертификации качества зерна
Зарегистрирован в реестре органа по сертификации зерна
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
"___"____________200__г. N___
Действителен до "___"________200__ г.
Минсельхоз удостоверяет, что
__________________________________________________________________________
наименование организации-органа по сертификации, адрес
Соответствует требованиям, предъявляемым к органам по сертификации
качества зерна и аккредитован(а) на право выдачи сертификата качества
зерна
__________________________________________________________________________
Зона обслуживания
Область аккредитации определена приложением к настоящему свидетельству
на ___ листе(ах)
Министр  ______________                        _____________________
подпись*                             инициалы, фамилия
М.П.
_______________
*подпись заверяется Гербовой печатью
Приложение 11
Форма свидетельства об аккредитации
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Свидетельство
об аккредитации лаборатории по качеству зерна
Зарегистрирован в реестре лабораторий (центров)
по качеству зерна Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
"___"____________200__г. N___
Действителен до "___"________200__ г.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан удостоверяет,
что______________________________________________________________________
наименование лаборатории (центра), адрес
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Соответствует требованиям, предъявляемым к лабораториям (центрам) по
качеству зерна, аккредитована на проведение работ по сертификационным
испытаниям качества зерна.
по ___________________________ району ____________________________области
Область аккредитации приведена в приложении на ___ листе(ах) к настоящему
свидетельству.
Министр  ______________                        _____________________
подпись                              инициалы, фамилия
М.П.
__________________
подпись заверяется Гербовой печатью
Приложение 12
Форма свидетельства об аккредитации
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Свидетельство
об аккредитации лаборатории по качеству семян
Зарегистрирован в реестре лабораторий
по качеству семян Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан "___"____________200__г. N___ Действителен до "___"________200__ г.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан удостоверяет,
что______________________________________________________________________
наименование лаборатории, адрес
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Соответствует требованиям, предъявляемым к семенным экспертным
лабораториям, аккредитована на проведение работ по определению сортовых и
посевных качеств семян зерновых, зернобобовых и масличных культур.
по ___________________________ району ____________________________области
Область аккредитации приведена в приложении на ___ листе(ах) к настоящему
свидетельству об аккредитации.
Министр  ______________                        _____________________
подпись                              инициалы, фамилия
М.П.
_______________
подпись заверяется Гербовой печатью
Приложение 13
Форма представления сведений
о специалистах органа по сертификации
Сведения
о специалистах органа по сертификации зерна
_________________________________________________________________________
Наименование организации-заявителя
_________________________________________________________________________
Фамилия,  !  Образование,  !  Место    !   Дата        !   Область
имя,      ! специальность  !  работы,  ! аттестации, N ! деятельности
отчество   !  по диплому    !занимаемая ! удостоверения !
!                ! должность !               !
__________________________________________________________________________
1       !       2        !     3     !       4       !       5
__________________________________________________________________________
Руководитель
организации-заявителя      _______________      ___________________
подпись             инициалы, фамилия
Приложение 14
Форма заявки на восстановление действия свидетельства
об аккредитации
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Заявка

1. Тексеріс кезінде анықталды:
Мекемесі және басқармасы
________________________________________________________________________
Сапамен қамтамасыз ету жүйесі
________________________________________________________________________
Персоналы
________________________________________________________________________
Сынақтық және өлшеуіш құралдар
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Қоршаған орта мен жайлар
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Сыналатын сынамаларды қолдану
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Құжаттама
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Сынақтардың әдістері мен процедуралары
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Хаттамалар
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
2. Ұсыныстар:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Қорытынды    _____   бет,        _____  дана болып жасалынды және
1-данасы        Ауылшарминіне
2-данасы        Зертханаға
3-данасы        Жоғарғы ұйымдарға(қажет болғанда)
4-данасы        Іс жүргізуге
жолданылды (тапсырылды).
Бас маман  ___________________              __________________
қолы                         тегі, аты-жөні
Мамандар   ___________________               _________________
қолы                         тегі, аты-жөні
Сараптамалық қорытындымен таныстым және 1 данасын алдым
________________________________________________________________________
өтініш беруші-ұйымның (зертхананың) басшысының лауазымы
_______________________                     ___________________
өз қолы                                   тегі, аты-жөні
1. Әрбір бөлім бойынша зерттеудің нәтижелері және зерттеу кезінде
анықталған сәйкессіздіктердің бәрі қорытындының мәтінінде жазылуы қажет.
2. Қорытындының екінші бөлімінде, қажет болған жағдайда, зерттеу
кезінде анықталған сәйкессіздіктерді жою жөніндегі ұсыныстар жазылады және
тіркеу материалдарын Тіркеу жөніндегі комиссияға берілуі мүмкін (мүмкін
емес) екендігі туралы ұсыныс беріледі.
10-қосымша
Тіркеу туралы куәліктің нысаны
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АСТЫҚ САПАСЫН СЕРТИФИКАТТАУ ЖӨНІНДЕГІ ОРГАНДЫ
ТІРКЕУ ТУРАЛЫ
КУӘЛІК
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Астық сертификаттау жөніндегі органының "_____"_____________ 200___ ж. N ___ тізілімінде тіркелген
"_____"_____________ 200___ ж. дейін қолданылады
__________________________________________________________________________
тіркеу жөніндегі ұйым-органның атауы, мекен-жайы
АСТЫҚ САПАСЫН СЕРТИФИКАТТАУ ЖӨНІНДЕГІ ОРГАНДАРҒА ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАРҒА
СӘЙКЕС КЕЛЕТІНДІГІН ЖӘНЕ
_________________________________________________________________________
Қызмет көрсету аймағы
АСТЫҚ САПАСЫНЫҢ СЕРТИФИКАТЫН БЕРУ ҚҰҚЫҒЫНА АРНАП ТІРКЕЛГЕНДІГІН
Ауылшармин куәлендіреді.
Тіркеу саласы осы куәлікке  _____ парақ қосымшамен белгіленген
Министр    __________________                 _________________________
Қолы*                            тегі, аты-жөні
М. О.
_________________________________
*Қол елтаңбалы мөрмен расталады
11-қосымша
__________________________________________________________________________
Тіркеу туралы куәліктің нысаны
Қазақстан Республикасының  Ауыл шаруашылығы министрлігі
АСТЫҚ САПАСЫ ЖӨНІНДЕГІ ЗЕРТХАНАНЫ ТІРКЕУ ТУРАЛЫ
КУӘЛІК
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің астық сапасы жөніндегі зертханаларының (орталықтарының) "_____"_____________ 200___ ж. N ___ тізілімінде тіркелген
"_____"_____________ 200___ ж. дейін қолданылады
__________________________________________________________________________
зертхананың (органның) атауы, мекен-жайы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
АСТЫҚ САПАСЫ ЖӨНІНДЕГІ ЗЕРТХАНАЛАРҒА (ОРТАЛЫҚТАРҒА) ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАРҒА
СӘЙКЕС КЕЛЕТІНДІГІН ЖӘНЕ
___________________  облысының       ___________________   ауданы бойынша
АСТЫҚ САПАСЫНЫҢ СЕРТИФИКАТТЫҚ СЫНАҚТАРЫ ЖӨНІНДЕГІ ЖҰМЫСТАРДЫ ЖҮРГІЗУГЕ
АРНАП ТІРКЕЛГЕНДІГІН
Ауылшармині куәлендіреді.
Тіркеу саласы осы куәлікке  _____ парақ қосымшамен белгіленген
Министр    __________________                ________________________
қолы                             тегі, аты-жөні
М.О.
Қол елтаңбалы мөрмен расталады
12-қосымша
Тіркеу  туралы куәліктің нысаны
Қазақстан Республикасының  Ауыл шаруашылығы министрлігі
ТҰҚЫМ САПАСЫ ЖӨНІНДЕГІ ЗЕРТХАНАНЫ ТІРКЕУ ТУРАЛЫ
КУӘЛІК
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тұқым сапасы жөніндегі зертханаларының "_____"_____________ 200___ ж. N ___ тізілімінде тіркелген "_____"_____________ 200___ ж. дейін қолданылады
__________________________________________________________________________
зертхананың атауы, мекен-жайы
__________________________________________________________________________
ТҰҚЫМДЫҚ САРАПТАМАЛЫҚ ЗЕРТХАНАЛАРҒА ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАРҒА СӘЙКЕС
КЕЛЕТІНДІГІН ЖӘНЕ
_____________________  облысының   _______________________ауданы бойынша
ДӘНДІ, ДӘНДІ БҰРШАҚ ЖӘНЕ МАЙЛЫ ДАҚЫЛДАР ТҰҚЫМДАРЫНЫҢ СОРТТЫҚ ЖӘНЕ СЕБІЛУ
САПАЛАРЫН АНЫҚТАУ ЖӨНІНДЕГІ ЖҰМЫСТАРДЫ ЖҮРГІЗУГЕ АРНАП ТІРКЕЛГЕНДІГІН
Ауылшармин куәлендіреді.
Тіркеу саласы осы куәлікке  _____ парақ қосымшамен белгіленген
Министр    __________________                   _________________________
Қолы*                                тегі, аты-жөні
М.О.
________________________________
*Қол елтаңбалы мөрмен расталады
13-қосымша
Сертификаттау жөніндегі органның мамандары туралы
мәліметтер берудің нысаны
Астық сертификаттау жөніндегі органның мамандары туралы
МӘЛІМЕТТЕР
________________________________________________________________________
өтініш беруші-ұйымның атауы
_________________________________________________________________________
Тегі,    Білімі,    Жұмыс орны,    Аттестаттау      Қызмет
Аты,     Дипломы     Атқаратын         күні,        саласы
әкесінің аты   бойынша     лауазымы       Куәлігінің
мамандығы                        N
__________________________________________________________________________
1           2           3                4             5
__________________________________________________________________________
Өтініш беруші-ұйымның
Басшысы   _____________________             _____________________
Қолы                           тегі, аты-жөні
14-қосымша
Тіркеу туралы куәліктің іс-әрекетін қалпына келтіруге өтінім
берудің нысаны
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Өтінім

1. Просим восстановить действие свидетельства об аккредитации органа
по сертификации зерна, лаборатории по качеству зерна (семян)
_________________________________________________________________________
зарегистрированного в реестре Министерства сельского хозяйства Республики
Казахстан под N ______________________.
2. Подтверждаем, что все несоответствия требованиям, утвержденным
Минсельхозом, устранены.
Руководитель   ________________                _____________________
подпись                       инициалы, фамилия
Главный бухгалтер  ____________                _____________________
подпись                    инициалы, фамилия
М.П.
Приложение 15
Форма акта государственного контроля
Акт
государственного контроля
_________________________________________________________________________
наименование проверяемой организации, номер и срок действия свидетельства
об аккредитации
В период с "____" _____________ 200___г. по "____" ______________ 200__г.
на основании_____________________________________________________________
наименование, номер и дата документа о проведении государственного контроля
Комиссия в составе__________________________________________________
_________________________________________________________________________
в присутствии представителя
_________________________________________________________________________
провела проверку с целью
_________________________________________________________________________
1. При проверке установлено:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Вывод:___________________________________________________________________
Акт составлен на ________л., приложение к акту на ___ л., в ______экз., и
направлен (вручен): 1-ый экз.  _________________
2-ой экз.  _________________
3-ий экз.  _________________
Руководитель Комиссии    ______________                 _________________
личная подпись                 инициалы, фамилия
Члены Комиссии           ______________                 _________________
личная подпись                 инициалы, фамилия
С актом ознакомлен и 1 экз. получил
__________________       ______________                 _________________
должность             личная подпись                 инициалы, фамилия
Приложение 16
Форма заявления в аттестационную Комиссию
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
от кандидата в эксперты сертификации зерна (семян)
по _________________________________
(область, направление деятельности)
_________________________________________________
(Ф.И.О., адрес, место работы, должность, телефон)
Заявление
Прошу аттестовать меня в качестве эксперта по сертификации зерна
(семян)________________________________________________________________
Обязуюсь выполнять все требования к экспертам по сертификации зерна
(семян), действующие в Республике Казахстан.
Приложения: ____________________________________
____________________________________
____________________________________
________________________  Подпись, дата
Приложение 17
Форма личной карточки эксперта
Место для
фотографии
Личная карточка эксперта (кандидата в эксперты)
по сертификации зерна (семян)
Дата заполнения ___________________
Личные данные
_________________________________________________________________________
Фамилия ___________________ Имя ______________ Отчество _________________
Год рождения ___________________  Образование ___________________________
Название учебного заведения _____________________________________________
Год окончания  ___________________ N диплома ____________________________
Специальность по диплому ________________________________________________
Квалификация по диплому _________________________________________________
Ученая степень __________________________________________________________
Свидетельство об аттестации эксперта по сертификации зерна (семян)
N ______________________
выдан _____________________________
Дата последней переаттестации ___________________________________________
Место работы _________________________ Должность_________________________
Домашний адрес________________ тел.раб.______________ тел.дом.___________
_________________________________________________________________________
Производственная деятельность
_________________________________________________________________________
Дата          !     Организация,      !      Основные
_____________________!      должность        !     обязанности
начало  ! окончание !                       !
_________________________________________________________________________
Повышение квалификации
_________________________________________________________________________
Дата        !   Вид обучения   ! Специализация  ! N свидетельства
_________________________________________________________________________
_____________________________                 ________________
Подпись эксперта (кандидата)                   фамилия, имя
Приложение 18
Форма свидетельства об аттестации
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Свидетельство об аттестации
эксперта по сертификации зерна (семян)
Зарегистрировано в реестре
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан "___"___________ ___г. N ____________________ Действителен до ___________________
Настоящее свидетельство об аттестации удостоверяет, что
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
соответствует требованиям, предъявляемые к экспертам на право проведения
работ по сертификации зерна (семян).
Председатель Комиссии  ____________             ___________________
подпись                  фамилия, инициалы
М.П.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Абрамова Т.М.)

1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
тізілімінде N ____ болып тіркелген
_______________________________________________________________________
астық сертификаттау жөніндегі органның, астық (тұқым) сапасы жөніндегі
зертхананың тіркеу туралы куәлігінің іс-әрекетін қалпына келтіруіңізді
сұраймыз.
2. Ауылшармині бекіткен талаптарға сай келмеген сәйкессіздіктердің
балығы жойылғанын растаймыз.
Басшы   ____________________         ______________________
қолы                          аты-жөні, тегі
Бас бухгалтер     __________________     ____________________
қолы                 аты-жөні, тегі
М.О.
15-қосымша
Мемлекеттік бақылау актісінің нысаны
Мемлекеттік бақылау
актісі
________________________________________________________________________
тексерілетін ұйымның атауы, тіркеу туралы куәліктің нөмірі және іс-әрекет
мерзімі
"____" _____________ 200 _ ж. бастап  "____" ___________200 __ ж. дейінгі
мерзімде  ____________________________________________________________
мемлекеттік бақылау өткізу туралы құжаттың атауы, нөмірі, күні
негізінде комиссия
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
құрамында
_________________________________________________________________өкілінің
қатысуымен  __________________________________________________________
мақсатында тексеру өткізді.
1. Тексергенде
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________белгіленді.
Тұжырым:________________________________________________________________
Акт ___ бет. жасалды, акт қосымшасы ___  бет.________дана және жіберілді
(тапсырылды): 1 данасы  ____________________
2 данасы ____________________
3 данасы ____________________
Комиссия басшысы  _____________________      ___________________________
өз  қолы                     аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері _____________________    ___________________________
өз  қолы                     аты-жөні, тегі
Актімен таныстым және 1 данасын алдым
_____________________     ______________________  ____________________
лауазымы                    өз қолы                аты-жөні, тегі
16-қосымша
Аттестаттайтын Комиссияға берілетін өтініштің нысаны
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі ____________________________ (облыс, қызмет бағыты) бойынша тұқым (астық) сертификаттау сарапшысының кандидатынан___________________________________ (тегі, мекені, жұмыс орны, лауазымы, телефон)
Өтініш
Астық (тұқым) сапасын сертификаттау
жөніндегі______________________________
__________________________________________  сарапшы ретінде мені
аттестаттауды сұраймын.
Қазақстан Республикасында қолданылатын астық (тұқым) сертификаттау
жөніндегі сарапшыға қойылатын барлық талаптарды орындауға
міндеттенемін.
Қосымшалар:____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
__________________________қолы, күні
17-қосымша
Сарапшының жеке парағының нысаны
Фото орны
Астық (тұқым) сапасы жөніндегі сарапшының
(сарапшыға кандидаттың) жеке парағы
Толтырылған күні __________________
Жеке деректер
_________________________________________________________________________
________
Тегі ______________Аты ____________Ғәкесінің аты ________________________
Туған жылы_______________________Білімі__________________________________
Оқу орнының аты__________________________________________________________
Бітірген жылы __________________________  _________________________диплом
Диплом бойынша мамандығы_________________________________________________
Диплом бойынша біліктілігі ______________________________________________
Ғылыми дәрежесі__________________________________________________________
Астық (тұқым) сертификаттау жөніндегі сарапшының атестатталуы туралы №
N____ куәлік
________________________________________ берілген
Соңғы қайта аттестаттау өткізілген күн
Жұмыс орны ___________________________Лауазымы __________________________
Мекен-жайы______________ жұмыс тел._________ үй тел. ____________________
_________________________________________________________________________
________
Өндірістік қызметі
_________________________________________________________________________
Күні               Ұйымы,          Негізгі міндеттері
________________________
Басталуы      Аяқталуы    Лауазымы
_________________________________________________________________________
Біліктілігін жоғарылату
__________________________________________________________________________
Күні       Оқу түрі           Мамандандыру           куәліктің N№
__________________________________________________________________________
________________________________
Сарапшының (кандидаттың) қолы         ________________________
тегі, аты
18-қосымша
Аттестаттау туралы куәліктің нысаны
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ МИНИСТРЛІГІ
АСТЫҚ (ТҰҚЫМ) СЕРТИФИКАТТАУ ЖӨНІНДЕГІ САРАПШЫНЫҢ
АТТЕСТАТТАУ ТУРАЛЫ КУӘЛІГІ
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің "____" ____________ _______ ж. N№____ тізілімінде тіркелген ____________________________ дейін қолданылады
Аттестаттау туралы осы куәлік
____________________________________________________________________
тегі, аты-жөні
астық (тұқым) сертификаттау жөніндегі жұмыстарды өткізуге құқылы
сарапшыларға қойылатын талаптарға сәйкес келетіндігін куәлендіреді.
Комиссия төрағасы         ___________________     ___________________
қолы                тегі, аты-жөні
М.О
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.