Об утверждении Правил выплаты средств на 2001 год по программе 38 - "Сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 марта 2001 года N 47. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2001 года N 1451. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июня 2009 года N 323
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 03.06.2009 N 323 .
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z000131_ "О республиканском бюджете на 2001 год" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 1950 P001950_ "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2001 год" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты средств и смету расходов, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год по программе 38 - "Сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела".
2. Областным территориальным управлениям Министерства сельского хозяйства обеспечить своевременное представление племенными и элитно-семеноводческими хозяйствами необходимых документов для получения финансовых средств, в строгом соответствии с утвержденными Правилами.
3. Департаменту земледелия и Департаменту животноводства и Государственной племенной инспекции обеспечить строгий контроль за правильностью оформления представленных документов. 4. Департаменту финансов обеспечить своевременное перечисление предусмотренных бюджетных средств. 5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующих Вице-Министров. 6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан. И.О. Министра "Согласовано" "Утверждено" Первый вице-Министр финансов приказом Министра Республики Казахстан сельского хозяйства от 31.03.2001 г. Республики Казахстан от 03.03.2001 г. N 47 Правила выплаты средств и смета расходов, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год по программе 38 - "Сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела"
Глава 1. Сохранение и развитие племенного
животноводства и птицеводства
Раздел 1. Субсидирование деятельности племенных хозяйств,
реализовавших племенной молодняк
1. Субсидии выделяются племенным хозяйствам, реализовавшим племенной молодняк отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям (юридическим и физическим лицам) в рамках доведенной им квоты и при условии реализации их не выше максимальной цены, установленной Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан на текущий год.

"Элиталық тұқым өсіру және мал тұқымын асылдандыру ісін сақтау және дамыту" - 38 бағдарламасы бойынша 2001 жылға арналған қаражат төлеудің ережеcін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 3 наурыздағы N 47 бұйырығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 4 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1451. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 3 маусымдағы N 323 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.06.03 N 323 бұйрығымен.
"2001 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының заңына және "2001 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Z000131_ Республикасының заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 29 желтоқсандағы N 1950 P001950_ қаулысына сәйкес,
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған қаражат төлеудің ережелері және "Элиталық тұқым өсіру және мал тұқымын асылдандыру ісін сақтау және дамыту" - 38 бағдарламасы бойынша 2001 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген шығыстар сметасы бекітілсін.
2. Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармалары бөлінген қаржыны осы Ережелерге сәйкес алу үшін асыл тұқымды мал және элиталық тұқым шаруашылықтары қажетті құжаттарды уақытылы тапсыруын қатаң қамтамасыз етсін.
3. Егіншілік департаменті, мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаменті берілген құжаттардың дұрыс ресімделуіне қатаң бақылау жасауды қамтамасыз етсін.
4. Қаржы департаменті көзделген бюджеттік қаражаттардың уақытылы аударылуын қамтамасыз етсін. 5. Бұйрықтың орындалуын бақылау осы мәселелерге жетекшілік жасайтын Вице-Министрлерге жүктелсін. 6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді. Министр "Келісілді" Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ауыл шаруашылығы Бірінші Вице-Министрі Министрінің 2001 жылы 31 наурыз 2001 жылғы 3 наурыздағы N 47 бұйрығымен "Бекітілді" "Асыл тұқымды мал шаруашылығы ісін және элиталық тұқым шаруашылығын сақтау және дамыту" - 38 бағдарлама бойынша 2001 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген шығындар сметасын және қаражатты төлеудің Ережесі 1-тарау. Асыл тұқымды мал шаруашылығы мен құс шаруашылығын сақтау және дамыту Z980278_ Р971089_ 1-бөлім. Асыл тұқымды төлді сатқан асыл тұқымдық шаруашылықтардың қызметін қаржыландыру
1. Демеуқаржылар, ағымдағы жылға Ауыл шаруашылығы Министрлігі белгілеген квота шеңберінде және сатқан бағасы ең жоғарғы деңгейден аспайтын жағдайда, асыл тұқымды мал шаруашылықтарына, төлді отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге заңды және жеке тұлғаларға сатқандарға бөлінеді.

2. Общий объем установленной квоты на 2001 год и размеры выделяемых племенным хозяйствам субсидий за один килограмм живой массы реализованного племенного молодняка по видам сельхозживотных производятся в соответствии с приложением 12.
3. Квота устанавливается в течение месяца после утверждения настоящих Правил Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в пределах, установленных в Смете расходов средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год по программе 38 - "Сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела", на удешевление стоимости реализованного племенного молодняка для каждого племенного хозяйства в отдельности с учетом возможности производства и реализации ими племенного молодняка.
4. С целью получения субсидий, племенные хозяйства представляют в районные территориальные управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан следующие документы:
акты купли-продажи племенного молодняка (акт купли-продажи составляется в 4-х экземплярах с участием инспектора по племенному делу (далее - племинспектор) районного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (приложение 1). Один экземпляр оригинала акта хранится в райтеруправлении);
копии платежных документов (в зависимости от вида платежа: перечислением - платежное поручение банка; за наличный расчет - приходно-кассовый ордер, бухгалтерский документ бартерной сделки - договор и акт оприходования продукции).
5. Племинспектор районного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан при реализации племенного молодняка:
проводит предпродажный индивидуальный осмотр племенных животных, с целью идентификации их с племенной документацией (ведомость бонитировки скота, журнал выращивания, племенное и ветеринарное свидетельства). По результатам осмотра животного и при условии соответствия его стандарту породы подтверждает акт купли-продажи;
ведет базу данных по актам купли-продажи племенного молодняка; составляет сводный акт реализации племенного молодняка за отчетный месяц по району, с указанием, как хозяйств-продавцов, так и субъектов-покупателей;
периодически проверяет целевое использование владельцем закупленного племенного молодняка и по каждому случаю нецелевого использования составляется акт и в последующем, покупатель, допустивший нецелевое использование купленного племенного молодняка, не допускается к покупке субсидируемого племенного молодняка;
ежемесячно к 5 числу представляет за предыдущий месяц сводный акт по району, заверенный начальником районного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (приложение 2) с оригиналами актов купли-продажи в областное территориальное управление Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.

2. 2001 жылға арналған асыл тұқымды мал шаруашылықтарына белгіленген квотаның жалпы көлемі және мөлшері, ауыл шаруашылығы малдарының түріне қарай сатылған төлдердің малдардың тірілей салмағының бір килограмына төленетін демеуқаржы 12 қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
3. Квота, 2001 жылға республикалық бюджетте қаралған "Асыл тұқымды мал шаруашылығы ісін және элиталық тұқым шаруашылығын сақтау және дамыту" 38 бағдарлама бойынша төл малдарды сатқанда малдардың бір тонна тірілей салмағының бағасын арзандату үшін әр асыл тұқымды шаруашылықтарға, Ауыл шаруашылығы министрлігі осы Ережелердегі қаражат шығындары сметасын бекіткеннен кейін бір айдың ағымында белгіленеді.
4. Демеуқаржыларды алу үшін, асыл тұқымды шаруашылықтар, Ауыл шаруашылығы министрлігінің аудандық аумақтық басқармаларына келесі құжаттарды тапсырады:
асыл тұқымды төл малдарды сатқаны жөнінде сатып алу-сату актісінің көшірмесі (сатып алу-сату актісі 4 данада) Ауыл шаруашылығы министрлігі аудандық аумақтық басқармасының мал тұқымын асылдандыру ісі жөніндегі инспекторының қатысуымен толтырылады (1-қосымша).
Актінің түпнұсқасының бір данасы аудандық аумақтық басқармасында сақталады:
төлем құжаттардың көшірмесі (төлемақының түріне байланысты: ақша аударылғанда - төлем тапсырмасы, қолма-қол есеп айырғанда-кассалық кіріс ордері, баспа-бас айырбас кезінде-келісім шарт және өнімді кіріске алу актісі).
5. Ауыл шаруашылығы министрлігінің аудандық аумақтық басқармасының мал тұқымын асылдандыру инспекторы төл малдарды сатқан кезде:
сатылатын асыл тұқымды малдарды жеке-жеке асыл тұқымдық құжаттарына сәйкестігін тексеріп шығады (малдардың бонитировка тізімдемесін, өсіру журналын, асыл тұқымдық және малдәрігерлік куәліктері). Малдарды тексеру нәтижесінде және олардың тұқымдық стандартқа сәйкестігін анықтағаннан кейін сатып алу-сату актісін куәландырады;
сатылған асыл тұқымды төлдердің сатып алу-сату актісі бойынша-деректер қорын жүргізеді;
аудан бойынша есеп беретін айда сатылған малдардың, сатып алушылармен сатушы субъектілері көрсетілген жиынтық актісін толтырады;
дүркін-дүркін асыл тұқымды мал сатып алушыларды малдарды мақсатты пайдаланып жатқандығын тексеріп тұрады, ал егер ондай субъектілер табылған күнде мақсатты пайдалану міндеттемесін бұзғаны жөнінде акт жасайды және сатып алынған асыл тұқымды төлді мақсаттан тыс пайдалануға жол берген сатып алушыға келешекте қаражаттандырылған асыл тұқымды төлді сатып алуға рұқсат берілмейді.
әр айдың 5 жұлдызына қарай Ауыл шаруашылығы министрлігінің аудандық аумақтық басқармасы бастығымен куәландырылған жиынтық акті жасап, сатып алу-сату актілерінің көшірмесін және өткен айдағы барлық төлем құжаттарын Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармасына жібереді (2-қосымша).

6. Областное территориальное управление Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
проверяет правильность и достоверность представленных документов, составляет сводный акт по области (приложение 3), заверяет печатью и с оригиналами купли-продажи представляет его к 10 числу в Департамент животноводства и государственной племенной инспекции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
периодически проверяет районные территориальные управления на наличие и достоверность первичных документов, представленных для выплаты субсидий. Лица, допустившие нарушения в их составлении привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством.
7. Департамент животноводства и государственной племенной инспекции проверяет правильность составления представленных сводных актов областей, на их основе составляет сводный акт по республике (приложение 4), согласовывает его с курирующим отрасль Вице-Министром и с оригиналами актов купли-продажи представляет в Департамент финансов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Департамент финансов).
8. Департамент финансов проверяет правильность представленных документов, на основе установленных расценок определяет объемы причитающихся финансовых средств и в пределах установленных квот составляет сводную ведомость (приложение 5). Утверждает ее курирующим Департамент финансов Вице-Министром и по мере финансирования бюджетной программы перечисляет причитающиеся финансовые средства на расчетные счета соответствующих племенных хозяйств.
Субсидии предназначаются на частичное возмещение затрат на производство племенного молодняка.
9. Не выплаченные племенным хозяйствам в течение года субсидии за реализованный племенной молодняк, в пределах доведенных квот, переходят в виде кредиторской задолженности на следующий календарный год.
10. Финансирование субсидий 2002 календарного года производится после выплаты кредиторской задолженности за 2001 год за счет назначений 2002 года.
Раздел 2. Субсидирование деятельности по реализации семени
быков-производителей
11. Субсидии выделяются только организациям по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных, реализовавшим семя быков- производителей юридическим и физическим лицам в рамках доведенной квоты и при условии реализации его не выше максимальной цены, установленной Министерством сельского хозяйства на текущий год и подтверждения его использования по целевому назначению.
12. Общий объем установленной квоты на 2001 год и размеры выделяемых организациям по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных субсидий за одну дозу реализованного семени быков производителей производятся в соответствии с приложением 12.

6. Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармасы:
ұсынылған құжаттардың дұрыстығын және растығын тексеріп облыс бойынша жиынтық актісін жасап (3-қосымша), мөрмен куәландырып әр айдың 10 жұлдызына қарай Ауыл шаруашылығы министрлігінің мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаментіне жібереді;
дүркін-дүркін аудандық аумақтық басқармаларын демеуқаржы алуға толтырылған құжаттардың дұрыстығын тексереді.
Оларды жасаудың тәртібін бұзуға жол берген адамдар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауапқа тартылады.
7. Мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандырудың мемлекеттік инспекциясы департаменті облыстар тапсырған құжаттардың дұрыстығын тексеріп олардың негізінде Республика бойынша жиынтық актісін жасап, жетекші Вице-Министрдің келісімін алып (4-қосымша) Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржы департаментіне тапсырады.
8. Қаржы департаменті тапсырылған құжаттардың дұрыстығын тексеріп, квота шеңберінде белгіленген баға бойынша тиесілі қаражат көлемін анықтап жиынтық тізімдеме жасап (5-қосымша) қаржы департаментіне жетекшілік жасайтын Вице-Министрмен бекітіп, бюджеттік бағдарламадан түскен қаржыға байланысты, асыл тұқымды мал шаруашылықтарының есеп-шотына тиесілі демеуқаржы аударылады.
Қаражаттандыру асыл тұқымды төлді өндіруге жұмсалған шығындарды жартылай өтеуге арналады.
9. Асыл тұқымды мал шаруашылықтарына белгіленген квота бойынша демеуқаржы бір жылдың ішінде төленбеген жағдайда, несие бойынша берешек ретінде келесі жылға ауысады.
10. Келесі жылға демеуқаржыны қаржыландыру өткен жылдағы несие бойынша берешек қаржы жабылғаннан кейін ашылады. Өткен жылдағы несие бойынша берешек қаржының жабылу кезеңінің соңғы уақыты 30-шы наурызға дейінгі кезеңнен кешікпеуі керек.
2-бөлім. Бұқалардың ұрығын сату қызметімен айналысатын
ұйымдарды қаражаттандыру
11. Демеуқаржылар, ағымдағы жылға Ауыл шаруашылығы министрлігі белгілеген квота шеңберінде және сатқан бағасы ең жоғарғы деңгейден аспайтын жағдайда, аттестациядан өткен асыл тұқымды шаруашылық малдарын қолдан ұрықтандыратын ұйымдарға (кейіннен дистрибьютерлік орталықтар) бұқалардың ұрығын, аттестациядан өткен заңды және жеке тұлғаларға бөлінеді.
Ескерту: 11-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің
2001 жылғы 17 тамыздағы N 257 бұйрығымен. V011643_
12. 2001 жылға арналған малды қолдан ұрықтандыратын ұйымдарға белгіленген квотаның жалпы көлемі және сатылған бір доза ұрыққа төленетін демеуқаржының мөлшері 12-қосымшаға сәйкес бөлінеді.

13. Квота устанавливается в течение месяца после утверждения настоящих Правил Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в пределах, установленных в Смете расходов средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год по программе 38 - "Сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела", на удешевление стоимости реализованного семени быков-производителей в течение месяца после утверждения настоящих Правил для каждой организации по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных в спермадозах в соответствии от объема заключенных ими договоров по искусственному осеменению коров и телок на текущий год.
14. С целью получения субсидий организации по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных представляют в областное территориальное управление Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан следующие документы:
акты реализации и использования семени быков-производителей (акты составляются в 4-х экземплярах с участием племинспектора областного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (приложение 6). Один экземпляр оригинала акта хранится в облтеруправлении);
копии платежных документов (в зависимости от вида платежа: перечислением - платежное поручение банка; за наличный расчет - приходно-кассовый ордер, бухгалтерский документ бартерной сделки - договор и акт оприходования продукции);
В случае проведения искусственного осеменения коров и телок собственными техниками осеменаторами организации по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных представляют в областные территориальные управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан только акты о проведении искусственного осеменения коров и телок и копии платежных документов, свидетельствующих о продаже семени.
Сноска. Пункт 14 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства РК от 17 августа 2001 года N 257 V011643_ .
15. Племинспектор районного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан проверяет факт проведения искусственного осеменения коров и телок юридическими и физическими лицами занимающимися искусственным осеменением и подтверждает своей подписью акт искусственного осеменения коров и телок (приложение 7), который составляется в 3-х экземплярах (один экземпляр акта хранится у племинспектора, один - у техника осеменатора, один - передается организации по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных).
16. Племинспектор областного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
при реализации семени быков-производителей проводит идентификацию семени с имеющимися документами (племенное и ветеринарное свидетельства), и в случае их соответствия требованиям заверяет акт купли-продажи и один экземпляр акта хранит у себя;
составляет акт реализации и использования семени быков-производителей за отчетный месяц и ведет базу данных в разрезе организаций по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных с указанием покупателей;
периодически проверяет достоверность целевого использования семени по актам искусственного осеменения и журналам осеменения коров (установленной формы) и по каждому случаю обнаруженного факта нецелевого использования составляет акт и вносит предложение о привлечении к ответственности в соответствии с действующим законодательством юридического или физического лица, занимающимся искусственным осеменением сельскохозяйственных животных, допустившего нецелевое использование семени и государственного инспектора по племенному делу районного территориального управления, подписавшего акт искусственного осеменения;
ведет учет искусственного осеменения коров и телок;

13. Квота, 2001 жылға республикалық бюджетте қаралған "Асыл тұқымды мал шаруашылығы ісін және элиталық тұқым шаруашылығын сақтау және дамыту" 38 бағдарлама бойынша бұқалардың ұрығын (доза бойынша) сататын әр малды қолдан ұрықтандыратын ұйымдарға, бұқалардың ұрығын арзандату үшін, осы жылға сиырлар мен қашарларды қолдан ұрықтандыруға жасалған келісім шарттардың көлеміне байланысты, Ауыл шаруашылығы министрлігі осы Ережелердегі қаражат шығындары сметасын бекіткеннен кейін бір айдың ағымында белгіленеді.
14. Демеуқаржыларды алу үшін малды қолдан ұрықтандыратын ұйымдарға Ауыл шаруашылығы Министрлігінің облыстық аумақтық басқармаларына келесі құжаттарды тапсырады:
бұқалардың ұрығын сатқандығы жөніндегі сатып алу-сату актісінің көшірмесі (сатып алу-сату актісі 4 данада Ауыл шаруашылығы Министрлігінің облыстық аумақтық басқармасының мал тұқымын асылдандыру инспекторының қатысуымен толтырылады (6 қосымша) Актінің түпнұсқасының 1 данасы облыстық аумақтық басқармаларында сақталады);
төлем құжаттардың көшірмесі (төлемақының түріне байланысты: ақша аударғанда - төлем тапсырмасы, қолма-қол есеп айырғанда - кассалық кіріс ордері, баспа-бас айырбас кезінде - келісім-шарт және өнімді кіріспе алу актісі);
Егер сиырлар мен қашарларды малды қолдан ұрықтандыратын ұйымдар өздерінің техник-ұрықтандырушыларымен жүргізген жағдайда, Ауыл шаруашылығы Министрлігінің облыстық аумақтық басқармаларына тек сиырлар мен қашарларды қолдан ұрықтандыру жүргізгендігі жөнінде актіні және ұрықты сатқанын куәлендіретін төлем құжаттардың көшірмесін тапсырады.
Ескерту: 14-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің
2001 жылғы 17 тамыздағы N 257 бұйрығымен. V011643_
15. Ауыл шаруашылығы министрлігінің аудандық аумақтық басқармасының мал тұқымын асылдандыру инспекторы, заңды және жеке тұлғалардың сиырлар мен қашарларды қолдан ұрықтандыру жүргізгені жөніндегі актіні тексеріп өзінің қолымен құптайды, акт 3 данада жасалады (біреуі - өзінде сақталады, екіншісі - техник-ұрықтандырушыда, үшіншісі - ұрық сататын малды қолдан ұрықтандыратын ұйымдарға жіберіледі).
16. Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармасының мал тұқымын асылдандыру инспекторы:
бұқалардың ұрығын сатқан кезде бар құжаттарды ұрықпен сәйкестендіреді (асыл тұқымдық және малдәрігерлік куәліктер), егер қойылған талаптарға сәйкес келсе сатып алу-сату актісін растап, актінің бір данасын өзінде сақтайды;
малды қолдан ұрықтандыратын ұйым бойынша, есеп беретін айда, сатылған ұрыққа, сатып алушыларды көрсетіп жиынтық актісін жасайды;
қолдан ұрықтандыру актілерді және сиырларды ұрықтандыру журналдары бойынша (белгіленген нысанадағы) ұрықтың мақсатты пайдаланылуының анықтығын дүркін-дүркін тексеріп тұрады және мақсаттан тыс пайдаланылуына жол берген, ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандырумен шұғылданатын заңды және жеке тұлғаларды және қолдан ұрықтандыру аумақтың аудандық басқарманың актісіне қол қойған мал тұқымын асылдандыру ісі жөніндегі мемлекеттік инспекторын қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауапқа тарту туралы ұсыныс енгізеді;
бұқалардың ұрығын пайдалану және сиырлар мен қашарларды қолдан ұрықтандыру жөнінде есеп жүргізеді.

ежемесячно к 10 числу составляет сводный акт реализации и использования семени по области, заверяет начальником областного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (приложение 8) и с оригиналами актов реализации и использования семени быков производителей (приложение 6) представляет в Департамент животноводства и госплеминспекции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
17. Департамент животноводства и государственной племенной инспекции проверяет правильность составления представленных документов, на их основе составляет сводный акт по республике (приложение 4), согласовывает его с курирующим отрасль Вице-Министром и с оригиналами актов реализации и использования семени быков-производителей (приложение 6), представляет в Департамент финансов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Департамент финансов).
18. Департамент финансов проверяет правильность представленных документов, составляет сводную ведомость (приложение 5) и на основе установленных расценок определяет объемы причитающихся финансовых средств и в пределах установленных квот. Утверждает ее курирующим Департамент финансов Вице-Министром и по мере финансирования бюджетной программы перечисляет причитающиеся финансовые средства на расчетные счета соответствующих организаций по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных.
Субсидии предназначаются на частичное возмещение затрат на производство семени быков-производителей.
19. Не выплаченные организациям по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных в течение года субсидии за реализованное семя быков-производителей, в пределах доведенных квот, переходят в виде кредиторской задолженности на следующий календарный год.
20. Финансирование субсидий 2002 календарного года производится после выплаты кредиторской задолженности за 2001 год за счет назначений 2002 года.
Раздел 3. Субсидирование деятельности племенных хозяйств по
птицеводству, реализовавших племенное яйцо
21. Субсидии выделяются племенным хозяйствам по птицеводству, реализовавшим племенное яйцо прародительских и родительских форм чистых линий отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям (юридическим и физическим лицам) в рамках доведенной им квоты и при условии реализации их не выше максимальной цены установленной Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан на текущий год и подтверждения его использования по целевому назначению.
22. Общий объем установленной квоты на 2001 год и размеры выделяемых племенным птицеводческим хозяйствам субсидий за реализованное одно племенное яйцо производятся в соответствии с приложением 12.

Әр айдың 10 жұлдызына қарай, ұрықты сатқандығы және пайдаланғандығы жөнінде жиынтық актісін жасап (8-қосымша) және бұқалардың ұрығын пайдаланып, сатқандығы жөнінде актілердің (6 қосымша) түпнұсқасын Ауыл шаруашылығы министрлігінің мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру жөніндегі мемлекеттік инспекциясы департаментіне тапсырады.
17. Мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаменті облыстардың жіберген жиынтық актілерінің дұрыстығын тексеріп, олардың негізінде республика бойынша жиынтық акт жасап жетекші - Вице-Министрдің келісімін алып (4-қосымша), бұқалардың ұрығын пайдаланып сатқандығы жөнінде актілердің түпнұсқасын (6-қосымша) Ауыл шаруашылығы министрлігінің қаржы департаментіне тапсырады.
18. Қаржы департаменті тапсырылған құжаттардың дұрыстығын тексеріп, квота шеңберінде белгіленген баға бойынша тиесілі қаражат көлемін анықтап жиынтық тізімдеме жасап (5-қосымша) қаржы департаментіне жетекшілік жасайтын Вице-Министрмен бекітіп, бюджеттік бағдарламадан түскен қаржыға байланысты, малды қолдан ұрықтандыратын ұйымдарға есеп-шотына тиесілі демеуқаржы аударылады.
19. Малды қолдан ұрықтандыратын ұйымдарға белгіленген квоталар бойынша демеуқаржы бір жылдың ішінде төленбеген жағдайда, несие бойынша берешек ретінде келесі жылға ауысады.
Қаражаттандыру бұқалардың ұрығын өндіруге жұмсалған шығындарды жартылай өтеуге арналады.
20. Келесі жылға демеуқаржыны қаржыландыру өткен жылдағы несие бойынша берешек қаржы жабылғаннан кейін ашылады. Өткен жылдағы несие бойынша берешек қаржының жабылу кезеңінің соңғы уақыты 30-шы наурызға дейінгі кезеңнен кешікпеуі керек.
3-бөлім. Асыл тұқымды жұмыртқа сатқан, асыл тұқымды құс
шаруашылықтарының қызметін қаржыландыру
21. Демеуқаржылар, ағымдағы жылға Ауыл шаруашылығы Министрлігінің белгілеген квота шеңберінде және сатқан бағасы ең жоғарғы деңгейден аспайтын жағдайда, асыл тұқымды құс шаруашылығына асыл тұқымды жұмыртқаны отандық тауар өндірушілерге (заңды және жеке тұлғаларға) оны мақсатты пайдаланғанын растағанда беріледі.
22. 2001 жылға арналған асыл тұқымды құс шаруашылықтарына белгіленген квотаның жалпы көлемі және мөлшері сатылған асыл тұқымды жұмыртқаның бір данасына төленетін демеуқаржы 12-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.

23. Квота устанавливается в течение месяца после утверждения настоящих Правил Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в пределах, установленных в Смете расходов средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год по программе 38 - "Сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела", на удешевление стоимости реализованных племенных яиц в течение месяца после утверждения настоящих Правил для каждого племенного хозяйства по птицеводству в штуках на основании плана работы по ремонту родительского стада отечественных птицеводческих хозяйств, работающих на его кроссах.
24. С целью получения субсидий племенные хозяйства по птицеводству представляют в областное территориальное управление Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан следующие документы:
акты реализации и использования племенного яйца на инкубационные цели (акты составляются в 4-х экземплярах при участии племинспектора областного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (приложение 9). Один экземпляр оригинала акта хранится в облтеруправлении);
копии платежных документов (в зависимости от вида платежа: перечислением - платежное поручение банка; за наличный расчет - приходно-кассовый ордер, бухгалтерский документ бартерной сделки - договор и акт оприходования продукции);
акты об инкубации приобретенного племенного яйца отечественными птицеводческими хозяйствами-покупателями (приложение 10).
25. Племинспектор областного территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан при реализации племенного яйца:
проводит визуальный осмотр реализуемой партии племенного яйца с целью идентификации с племенной документацией (массы племенного яйца, их количества, племенного и ветеринарного свидетельства). По результатам осмотра реализуемой партии племенного яйца и при условии соответствия их представленным племенным хозяйством документам заверяет акт купли-продажи;
ведет базу данных по актам реализации и использования племенного яйца на инкубационные цели;
составляет сводный акт реализации и использования племенного яйца на инкубационные цели за отчетный месяц в разрезе племенных птицеводческих хозяйств;
составляет акт об инкубации приобретенного племенного яйца отечественными птицеводческими хозяйствами - покупателями;
периодически проверяет целевое использование закупленного отечественными птицеводческими хозяйствами племенного яйца (журналам инкубации) и полученных цыплят и по каждому случаю нецелевого использования составляет акт, и в последующем покупатель, допустивший нецелевое использование купленного племенного яйца, не допускается к покупке субсидируемого племенного яйца.
26. Областное территориальное управление Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
проверяет правильность и достоверность представленных документов, составляет сводный акт реализации и использования племенного яйца по области (приложение 11), заверяет печатью и с одним экземпляром оригинала актов реализации и использования племенного яйца (приложение 9) представляет ежемесячно к 10 числу в Департамент животноводства и государственной племенной инспекции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
27. Департамент животноводства и государственной племенной инспекции проверяет правильность представленных документов, на их основе составляет сводный акт по республике (приложение 4), согласовывает его с курирующим отрасль Вице-Министром и с оригиналами актов реализации и использования племенного яйца (приложение 9) представляет в Департамент финансов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Департамент финансов).
28. Департамент финансов проверяет правильность представленных документов, на основе установленных расценок определяет объемы причитающихся финансовых средств и в пределах установленных квот составляет сводную ведомость (приложение 5). Утверждает ее курирующим Департамент финансов Вице-Министром и по мере финансирования бюджетной программы перечисляет причитающиеся финансовые средства на расчетные счета соответствующих племенных хозяйств по птицеводству.
Субсидии предназначаются на частичное возмещение затрат на производство племенного яйца.

23. 2001 жылға республикалық бюджетте қаралған "Асыл тұқымды мал шаруашылығы ісін және элиталық тұқым шаруашылығын сақтау және дамыту" 38 бағдарлама бойынша асыл тұқымды құс шаруашылықтарына тұқымды асылдандыру жұмысы жоспарына сәйкес пайдаланатын кростардан алынған асыл тұқымды жұмыртқа сатқаны (данасына) үшін, Ауыл шаруашылығы министрлігі осы Ережелердегі қаражат шығындары сметасын бекіткеннен кейін бір айдың ағымында белгіленеді.
24. Демеуқаржыларды алу үшін асыл тұқымды құс шаруашылықтары Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармаларына келесі құжаттарды тапсырады:
малдарын қолдан ұрықтан:
бұқалардың ұрығын сатқандығы жөніндегі сатып алу-сату актісінің көшірмесі (сатып алу-сату актісі 4 данада Ауыл шаруашылығы Министрлігінің облыстық аумақтық басқармасының мал тұқымын асылдандыру инспекторының қатысуымен толтырылады (6 қосымша) Актінің түпнұсқасының 1 данасы облыстық аумақтық басқармаларында сақталады);
төлем құжаттардың көшірмесі (төлемақының түріне байланысты: ақша аударғанда - төлем тапсырмасы, қолма-қол есеп айырғанда - кассалық кіріс ордері, баспа-бас айырбас кезінде - келісім-шарт және өнімді кіріске алу актісі);
инкубациялау үшін сатып алушы отандық асыл тұқымды құс шаруашылықтарының сатып алу-сату актісінің көшірмесі (10 қосымша).
25. Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармасының мал тұқымын асылдандыру жөніндегі мемлекеттік инспекторы асыл тұқымды жұмыртқа сатқанда:
сатылған асыл тұқымды жұмыртқаның топтамасының сырт пішінін қарап, оларды асыл тұқымдық құжаттармен сәйкестендіреді (жұмыртқаның салмағы, саны және асыл тұқымдық, мал дәрігерлік куәліктер) Асыл тұқымды құс шаруашылығының тапсырған құжаттарының сәйкестігін тексеріп сатып алу-сату актісін растайды;
инкубация мақсатында сатылған асыл тұқымды жұмыртқаның сатып алу-сату актісі бойынша - деректер қорын жүргізеді.
26. Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармасы:
ұсынылған құжаттардың дұрыстығын және растығын тексеріп облыс бойынша асыл тұқымды жұмыртқаны сатылғаны және пайдаланғаны жөнінде жиынтық актісін жасап (11-қосымша) мөрмен куәландырып әр айдың 10 жұлдызына қарай, сатқандығы және пайдаланылғаны жөніндегі актілерінің (9-қосымша) түпнұсқасының бір данасын Ауыл шаруашылығы министрлігінің мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаментіне жібереді.
27. Мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаменті ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексеріп, олардың негізінде республика бойынша жиынтық актісін жасап (4 қосымша) жетекші Вице-Министрдің келісімін алып, асыл тұқымды жұмыртқаның сатылғаны және пайдаланылғаны жөніндегі актілердің (9-қосымша) түпнұсқаларының бір данасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің қаржы департаментіне тапсырады.
28. Қаржы департаменті тапсырылған құжаттардың дұрыстығын тексеріп, белгіленген баға бойынша тиесілі қаражат көлемін анықтап және белгіленген квота шеңберінде 6-10 графаларын толтырады (4 қосымша). Осы салаға жетекшілік жасайтын Вице-Министрдің келісімін алып, қаржы департаментіне жетекшілік жасайтын Вице-Министрмен бекітіп, бюджеттік бағдарламадан түскен қаржыға байланысты, асыл тұқымды құс шаруашылықтарының есеп-шотына тиесілі демеуқаржы аударылады.
Қаражаттандыру асыл тұқымды жұмыртқаны өндіруге жұмсалған шығындарды жартылай өтеуге арналады.

29. Не выплаченные племенным хозяйствам по птицеводству в течение года субсидии за реализованное племенное яйцо, в пределах доведенных квот, переходят в виде кредиторской задолженности на следующий календарный год.
30. Финансирование субсидий 2002 календарного года производится после выплаты кредиторской задолженности за 2001 год за счет назначений 2002 года.
Раздел 4. Финансирование затрат на создание племенного центра и
содержание в них высокопродуктивных племенных быков
производителей
31. Финансирование закупа высокопродуктивных племенных быков- производителей, семени и эмбрионов крупного рогатого скота отечественной и зарубежной селекции, специального технологического оборудования, подготовка производственных помещений для содержания высококлассных быков-производителей, а также затрат на содержание племенных быков-производителей, хранение полученного семени для племенного центра открытое акционерное общество "Асыл тулiк" производится в рамках, утвержденных Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, смет расходов.
Сноска. Пункт 31 с дополнениями - приказом Министра сельского хозяйства РК от 17 августа 2001 года N 257 V011643_ .
32. Финансирование закупаемых отечественных и зарубежных быков- производителей, семени быков-производителей улучшателей и эмбрионов крупного рогатого скота зарубежной селекции племенным центром открытое акционерное общество "Асыл тулiк", создаваемого в соответствии с Программой развития сельскохозяйственного производства в 2000-2002 годах, производится из следующих расчетов (с учетом доставки):
1) одна голова племенного быка отечественной селекции в среднем не более - 130 тыс. тенге (26 голов х 127 тыс. тенге = 3,3 млн. тенге);
2) одна голова племенного быка селекции СНГ в среднем не более - 220 тыс. тенге (30 голов х 210 тыс. тенге = 6,3 млн. тенге);
3) один эмбрион крупного рогатого скота зарубежной селекции в среднем не более - 73 тыс. тенге (200 эмбрионов х 73 тыс. тенге = 14,6 млн. тенге);
4) одна доза семени быков-производителей улучшателей зарубежной селекции в среднем не более - 1000 тенге (3 500 доз х 1000 тенге = 3,5 млн. тенге).
Сноска. Пункт 32 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства РК от 17 августа 2001 года N 257 V011643_ ; приказом Министра сельского хозяйства РК от 30 ноября 2001 г. N 377 V011687_ .
33. Финансирование затрат на содержание 56 голов быков-производителей и хранение полученного семени производится в соответствии со сметой расходов предприятия, составленной на основании научно обоснованной технологии их содержания и хранения, утвержденной Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 33 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства РК от 17 августа 2001 года N 257 V011643_ .

29. Асыл тұқымды құс шаруашылықтарына белгіленген квота бойынша бір жылдың ішінде төленбеген жағдайда несие бойынша берешек ретінде келесі жылға ауысады.
30. 2002 жылға демеуқаржыны қаржыландыру, 2001 жылдағы берешек несие қаржы төленгеннен кейін бөлінеді.
4-бөлім. Асыл тұқымды орталық құру үшін және оларда
ұсталатын жоғары өнімді асыл тұқымды бұқаларды
күтіп-бағуға жұмсалатын шығындарды қаржыландыру
31. Жоғары өнімді асыл тұқымды бұқаларды, бұқалардың ұрығын, отандық және шетелдік селекциядан шыққан ірі қара малдардың эмбриондарын, арнайы технологиялық жабдықтарды сатып алу, өндiрiстiк жайларды жоғары сыныптық бұқаларды ұстауға әзiрлеудi, сонымен қатар асыл тұқымды бұқаларды күтіп-бағуға кететін шығыстарды және "Асыл-түлік" ашық акционерлік қоғамы асыл тұқымды орталығында алынған ұрықтарды сақтау. Ауыл шаруашылығы министрлігі бекіткен шығыстар сметаларының шеңберінде жүргізіледі.
Ескерту: 31-тармақ толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің
2001 жылғы 17 тамыздағы N 257 бұйрығымен. V011643_
32. 2000-2002 жылдарда ауыл шаруашылығы өндірісін дамыту бағдарламасына сәйкес құрылып жатқан "Асыл-түлік" ашық акционерлік қоғамы асыл тұқымды орталыққа отандық және шетелдік бұқаларды, жақсартқыш бұқалардың ұрығын, шетелдік селекциядан шыққан ірі қара малдардың эмбриондарын сатып алуға қаражаттандыру, келесі есеппен жүргізіледі:
1) отандық селекциядан шыққан бұқаның бір басына - 130 мың. теңге (26 бас х 127 мың. теңге = 3,3 млн. теңге);
2) ТМД елдерінің селекциясынан шыққан бұқаның бір басына - 220 мың. теңге (30 бас х 210 мың. теңге = 6,3 мың. теңге);
3) шетелдік селекциядан шыққан ірі қара малдардың бір эмбрионы - 73 мың. теңге (200 эмбрион х 73 мың. теңге = 14,6 млн. теңге);
4) шетелдік селекциядан шыққан жақсартқыш бұқаның ұрығының бір дозасы - 580 теңге);
(6000 доз х 580 теңге = 3,5 млн. теңге).
Ескерту: 32-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің
2001 жылғы 17 тамыздағы N 257 бұйрығымен. V011643_
Ескерту: 32-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің
2001 жылғы 30 қарашадағы N 377 бұйрығымен. V011687_
33. 56 бас бұқаны және ұрықтарды сақтау, ғылыми-негіздеме технологиясы негізінде жасалған кәсіпорынының шығыстар сметасына сәйкес, Ауыл шаруашылығы министрлігі бекіткен шығыстарды қаржыландыру арқылы жүргізіледі.
Ескерту: 33-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің
2001 жылғы 17 тамыздағы N 257 бұйрығымен. V011643_

34. Для получения средств племенной центр открытое акционерное общество "Асыл тулiк" предоставляет в Департамент животноводства и государственной племенной инспекции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан один экземпляр договора или контракта на приобретение:
56 голов быков-производителей отечественной и зарубежной селекции;
200 эмбрионов зарубежной селекции;
3 500 доз семени быков производителей зарубежной селекции; специального технологического оборудования, машин и материалов для криоконсервации, хранения и транспортировки семени быков-производителей, перечень которых утвержден Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 34 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства РК от 17 августа 2001 года N 257 V011643_ .
35. Департамент животноводства и государственной племенной инспекции проверяет правильность и достоверность заключенных договоров или контрактов, соответствие закупаемых животных, семени, эмбрионов, технологического оборудования планом селекционно-племенной работы и технологическим требованиям, выдает заключение за подписью директора, утверждает их курирующим Вице-Министром и представляет все документы в Департамент финансов.
36. Департамент финансов проверяет правильность предоставленных документов и перечисляет финансовые средства на расчетный счет "Асыл тулiк" для приобретения высокопродуктивных племенных производителей, семени, эмбрионов и технологического оборудования.
После приобретения производителей, семени, эмбрионов и технологического оборудования открытое акционерное общество "Асыл тулiк" предоставляет в течение последующего месяца, по мере приобретения, в Департамент финансов копии всех платежных документов и актов оприходования.
37. Для получения финансовых средств на финансирование затрат по содержанию закупленного поголовья племенных быков-производителей и хранение семени открытое акционерное общество "Асыл тулiк" ежемесячно предоставляет в Департамент животноводства и государственной племенной инспекции смету месячного расхода, составленную в рамках утвержденной Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан годовой сметы расходов на эти цели.
Департамент животноводства и государственной племенной инспекции проверяет правильность предоставленных расчетов, выносит заключение, подписывает директором, утверждает курирующим Вице-Министром и представляет в Департамент финансов.
Департамент финансов проверяет правильность предоставленных документов и перечисляет средства на расчетный счет открытого акционерного общества "Асыл тулiк".

34. "Асыл түлік" ашық акционерлік қоғамы асыл тұқым орталығы қаржыларды алу үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаментіне сатып алу үшін жасалған келісім-шарттың немесе өзара шарттың бір данасын ұсынады:
отандық және шетелдік селекциядан шыққан 56 бас бұқаға;
шетелдік селекциядан шыққан 200 эмбрионға;
шетелдік селекциядан шыққан бұқалардың 3500 дозасына Ауыл шаруашылығы министрлігі бекіткен тізбек бойынша арнайы технологиялық жабдықтарға, криоконсервацияға арналған материалдарға және бұқалардың ұрығын сақтап-тасымалдауға арналған машиналарға.
Ескерту: 34-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің
2001 жылғы 17 тамыздағы N 257 бұйрығымен. V011643_
35. Мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандырудың мемлекеттік инспекциясы департаменті жасалған келісім-шарттардың немесе өзара шарттардың, дұрыстығын және растығын қарап, сатып алынатын малдардың, эмбриондардың, арнайы технологиялық жабдықтардың мал тұқымын асылдандыру жұмысы жоспарына және технологиялық талаптарға сәйкестігін тексеріп тұжырым жасап жетекшілік ететін Вице-Министрге бекіттіріп барлық құжаттарды қаржы департаментіне тапсырады.
36. Қаржы департаменті тапсырылған құжаттарды тексеріп жоғары өнімді бұқаларды, ұрықты, эмбриондарды, технологиялық жабдықтарды сатып алу үшін қаржыны ОАО "Асыл-түлік" есеп-шотына аударады ОАО "Асыл-түлік", асыл тұқымды бұқаларды, ұрықты, эмбриондарды және технологиялық жабдықтарды алғаннан кейін қаржы департаментіне барлық төлем құжаттардың және кіріске алынған актілерінің көшірмесін тапсырады.
37. Сатып алынған асыл тұқымды бұқаларды күтіп-бағуға кеткен және ұрықты сақтауға кеткен шығындарға қаржы алу үшін ОАО "Асыл-түлік" ай сайын мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаментіне осы мақсаттар үшін Ауыл шаруашылығы министрлігі бір жылға бекіткен шығындардың сметасына сәйкес, ай сайынғы шығындардың сметасын тапсырады.
Мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаментіне тапсырылған құжаттарды тексеріп, тұжырым жасап, жетекшілік ететін Вице-Министрге бекіттіріп Қаржы департаментіне тапсырады.
Қаржы департаменті тапсырылған құжаттардың дұрыстығын тексеріп, ОАО "Асыл-түлік" есеп-шотына қаржы аударады.

38. По итогам каждого месяца открытое акционерное общество "Асыл тулiк" представляет в Департамент финансов акты сверок и документы, подтверждающие фактические расходы, произведенные в пределах утвержденных Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан смет на приобретение товаро-материальных ценностей и услуг по содержанию быков- производителей.
Раздел 5. Финансирование затрат на создание племенного хозяйства по
мясному птицеводству и содержание в нем поголовья
племенных птиц
39. Финансирование открытого акционерного общества племенного хозяйства "Астана кус", создаваемого в соответствии с Программой развития сельскохозяйственного производства в 2000-2002 годах, закупаемых племенных суточных цыплят зарубежной селекции, специального технологического оборудования, а также содержание закупленного поголовья птиц племенным хозяйством по мясному птицеводству, производится в рамках сметы расходов, утвержденной Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан на эти цели.
Закуп суточных цыплят производится из следующих расчетов (с учетом доставки):
1) одна голова суточных цыплят зарубежной селекции - не более 550 тенге (22 000 цыплят х 255 тенге = 5,6 млн. тенге).
Сноска. Пункт 39 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства РК от 17 августа 2001 года N 257 V011643_ .
40. Финансирование затрат на содержание 22 тыс. цыплят зарубежных кроссов производится в соответствии со сметой расходов предприятия, составленной в соответствии с научно обоснованной технологией их содержания, утвержденной Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 40 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства РК от 17 августа 2001 года N 257 V011643_ .
41. Для получения средств открытое акционерное общество племенное хозяйство "Астана кус" предоставляет в Департамент животноводства и государственной племенной инспекции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан один экземпляр оригинала договора или контракта на приобретение:
22 тыс. голов племенных суточных цыплят зарубежной селекции;
специального технологического оборудования и материалов для содержания птицы, перечень которых утвержден Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 41 с изменениями - приказом Министра сельского хозяйства РК от 17 августа 2001 года N 257 V011643_ .
42. Департамент животноводства и государственной племенной инспекции проверяет правильность и достоверность заключенных договоров или контрактов, соответствие закупаемых суточных цыплят и технологического оборудования планом селекционно-племенной работы и технологическим требованиям, выдает заключение за подписью директора, утверждает их курирующим Вице-Министром и предоставляет все документы в Департамент финансов.

38. ОАО "Асыл-түлік" әр айдың қорытындысы бойынша қаржы департаментіне, сатып алынған материалдардың, тауарлардың құнын растайтын және бұқаларды күтіп-бағуға кеткен шығындардың актілерін тапсырады.
5-бөлім. Етті бағыттағы асыл тұқымды құс шаруашылығын құру
үшін және оларда ұсталатын құстарды күтіп-бағуға
жұмсалатын шығындарды қаржыландыру
39. 2000-2002 жылдарда ауыл шаруашылығы өндірісін дамыту бағдарламасына сәйкес құрылып жатқан асыл тұқымды етті құс шаруашылығын (ОАО "Астана-құс") шетелдік селекциядан шыққан тәуліктік балапандарды, арнайы технологиялық жабдықтарды қаржыландыру, сондай-ақ қатар сатып алынған құстар тобын күтіп-бағуға кететін шығындарды қаржыландыру Ауыл шаруашылығы министрлігі бекіткен шығындардың сметасы шеңберінде жүргізіледі еттік құс шаруашылығы жөніндегі асыл тұқымдық шаруашылық сатып алған құстар санын күтіп-бағу. Тәуліктік балапандарды сатып алу келесі есеппен жүргізіледі жол шығындарын есептегенде:
1) шетелдік селекциядан шыққан тәуліктік балапанның бір басы - 550 теңге. (22000 балапан х 255 теңге = 5,6 млн. теңге)
Ескерту: 39-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің
2001 жылғы 17 тамыздағы N 257 бұйрығымен. V011643_
40. Шетелдік кросстардан шыққан 22 мың балапандарды күтіп-бағу, ғылыми-негіздеме технологиясы негізінде жасалған кәсіпорынның шығыстар сметасына сәйкес, Ауыл шаруашылығы министрлігі бекіткен шығыстарды қаржыландыру арқылы жүргізіледі.
Ескерту: 40-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің
2001 жылғы 17 тамыздағы N 257 бұйрығымен. V011643_
41. ОАО АТҚШ "Астана-құс" асыл тұқымды шаруашылығы қаржыларды алу үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаментіне сатып алу үшін жасалған келісім-шарттың немесе өзара шарттың түпнұсқасының бір данасын ұсынады:
шетелдік селекциядан шыққан 22 мың балапанға;
ауыл шаруашылығы министрлігі бекіткен тізбек бойынша арнайы технологиялық жабдықтарға және күтіп-бағуға арналған материалдарға.
Ескерту: 41-тармақ өзгертілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің
2001 жылғы 17 тамыздағы N 257 бұйрығымен. V011643_
42. Мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаменті жасалған келісім-шарттардың немесе өзара шарттардың дұрыстығын және растығын қарап, сатып алынған балапандардың арнайы технологиялық жабдықтардың, құс тұқымын асылдандыру жұмысы жоспарына және технологиялық талаптарға сәйкестігін тексеріп тұжырым жасап жетекшілік ететін Вице-Министрге бекіттіріп барлық құжаттарды қаржы департаментіне тапсырады.

43. Департамент финансов проверяет правильность предоставленных документов и перечисляет финансовые средства на расчетный счет открытого акционерного общества племенного хозяйства "Астана кус" для приобретения суточных цыплят и технологического оборудования.
После приобретения суточных цыплят зарубежной селекции и технологического оборудования открытое акционерное общество племенное хозяйство "Астана кус" предоставляет в течение последующего месяца, по мере приобретения, в Департамент финансов копии всех платежных документов и актов оприходования.
44. Для получения финансовых средств на финансирование затрат по содержанию закупленного поголовья племенных цыплят открытое акционерное общество племенное хозяйство "Астана кус" ежемесячно предоставляет в Департамент животноводства и государственной племенной инспекции смету месячного расхода содержания птицы, составленную в рамках утвержденной Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан годовой сметы расходов на эти цели.
Департамент животноводства и государственной племенной инспекции проверяет правильность предоставленных расчетов, выносит заключение, подписывает директором, утверждает курирующим Вице-Министром и представляет в Департамент финансов.
Департамент финансов проверяет правильность предоставленных документов и перечисляет средства на расчетный счет открытого акционерного общества племенного хозяйства "Астана кус".
45. По итогам каждого месяца открытое акционерное общество племенное хозяйство "Астана кус" предоставляет в Департамент финансов акты сверок и документы, подтверждающие фактические расходы, произведенные в пределах утвержденных Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан смет на приобретение товаро-материальных ценностей и услуг по содержанию племенной птицы.
46. Установленная квота может быть изменена или изъята и передана другим субъектам племенного животноводства в случаях:
выявления в хозяйстве грубых нарушений по ведению племенного дела;
ухудшения финансового состояния и отсутствия в хозяйстве должного уровня содержания и кормления выращиваемого на реализацию племенного молодняка;
вспышки инфекционного заболевания животных;
падежа племенного молодняка;
ликвидации племенного хозяйства или организации по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных, реализовавшей семя быков- производителей.
Глава 2. Сохранение и развитие элитного семеноводства
сельскохозяйственных культур
Раздел 6. Правила выплаты субсидий на сохранение и развитие элитного
семеноводства из бюджета 2001 года

43. Қаржы департаменті тапсырылған құжаттарды тексеріп тәуліктік балапандарды, технологиялық жабдықтарды сатып алу үшін қаржыны ОАО АТҚШ "Астана-құс" есеп-шотына аударады. ОАО АТҚШ "Астана-құс"тәуліктік балапандарды және технологиялық жабдықтарды сатып алғаннан кейін қаржы департаментіне барлық төлем құжаттардың және кіріске алынған актілерінің көшірмесін тапсырады.
44. Сатып алынған балапандарды күтіп-бағуға кеткен шығындарға қаржы алу үшін ОАО АТҚШ "Астана-құс" мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаментіне осы мақсаттар үшін Ауыл шаруашылығы министрлігі бір жылға бекіткен шығындардың сметасына сәйкес ай сайын шығындардың сметасын тапсырады.
Мал шаруашылығы және мал тұқымын асылдандыру мемлекеттік инспекциясы департаменті, тапсырылған құжаттарды тексеріп, тұжырым жасап, жетекшілік ететін Вице-Министрге бекіттіріп Қаржы департаментіне тапсырады.
Қаржы департаменті тапсырылған құжаттардың дұрыстығын тексеріп, ОАО АТҚШ "Астана-құс" есеп-шотына қаржы аударады.
45. ОАО АТҚШ "Астана-құс" әр айдың қорытындысы бойынша қаржы департаментіне, сатып алынған материалдардың, тауарлардың құнын растайтын және бұқаларды күтіп-бағуға кеткен шығындардың актілерін тапсырады.
46. Белгіленген квоталар өзгеруі мүмкін, немесе басқа асыл тұқымды мал шаруашылығы ұйымдарына мына жағдайда беріледі:
шаруашылықта асыл тұқымдық ісін жүргізу сорақы бұзылғанда;
шаруашылықтың қаражат жағдайы нашарлағанда және өсіріліп жатқан төл малдарды күтіп-азықтандыру деңгейі төмен болғанда;
кенеттен малдардың жұқпалы аурулары шыққанда, асыл тұқымды мал өлімі көп болғанда;
асыл тұқымды мал шаруашылығы немесе асыл тұқымды бұқалардың ұрығын сататын малды қолдан ұрықтандыратын ұйымдарға таратылғанда.
2-тарау. Ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқым
шаруашылығын сақтау және дамыту
6-бөлім. Элиталық тұқым шаруашылығын сақтау және дамытуға
2001 жылғы бюджеттен жәрдемақы төлеу ережесі

47. Субсидии на сохранение и развитие элитного семеноводства выделяются только аттестованным элитно-семеноводческим хозяйствам, в соответствии со списком элитно-семеноводческих хозяйств, реализовавших под урожай 2000-2001 годов элитные семена (приложение 13), за счет и в пределах средств, установленных на эти цели в Смете расходов средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год по программе 38 - "Сохранение и развитие элитного семеноводства и племенного дела".
48. Субсидии предназначаются для частичного возмещения затрат на производство элитных семян пшеницы, риса и подсолнечника, фактически реализованных отечественным товаропроизводителям под урожай 2000 и 2001 годов (приложение 14).
49. Для получения денег элитно-семеноводческие хозяйства представляют в соответствующие областные территориальные управления Министерства сельского хозяйства следующие документы:
сводный реестр по объемам фактической реализации элитно-семеноводческим хозяйством элитных семян - в двух экземплярах (приложение 15);
копии платежных документов на реализованные элитные семена (накладных на отгрузку семян, в зависимости от вида платежа - платежных поручений, приходных кассовых ордеров, в случаях бартерных расчетов - договоров, доверенностей покупателей);
документы, подтверждающие происхождение исходного материала для производства элитных семян (акты апробации и отчет об апробации питомников размножения, суперэлиты и элиты - в соответствии с "Инструкцией по апробации сортовых посевов", в случае приобретения питомников размножения и суперэлиты - копии "Аттестатов на семена");
справку республиканского государственного предприятия "Казагрэкс", или другой испытательной лаборатории, аккредитованной в установленном порядке, о количестве и качестве проверенных элитных семян (приложение 16).
50. Областные территориальные управления Министерства сельского хозяйства проверяют представленные документы, заверяют своей печатью, составляют сводный акт по области (приложение 17) и представляют его вместе с заверенными копиями первичных платежных документов (накладных на отгрузку семян, в зависимости от вида платежа - платежных поручений, приходных кассовых ордеров, в случаях бартерных расчетов - договоров, доверенностей покупателей) в Департамент земледелия Министерства сельского хозяйства.
51. Департамент земледелия проверяет представленные документы, составляет сводный акт по республике (приложение 18), согласовывает его с курирующим отрасль Вице-Министром и представляет вместе с копиями первичных платежных документов (накладных на отгрузку семян, в зависимости от вида платежа - платежных поручений, приходных кассовых ордеров, в случаях бартерных расчетов - договоров, доверенностей покупателей) в Департамент финансов.

47. Элиталық тұқым шаруашылығын сақтау және дамытуға жәрдемақы бұл мақсатқа "Элиталық тұқым шаруашылығы мен асыл тұқымдық жұмысты сақтау және дамыту" 38-бағдарлама бойынша 2001 жылғы республикалық бюджетте көзделген қаражаттың шығыс сметасында белгіленген қаражат аумағында және соның есебінен тек элиталық тұқым өндіруші шаруашылықтардың тізіміне сәйкес 2000 және 2001 жылғы элиталық тұқымының сатылған жәрдемақы егіннің астығынан аттестацияланған элиталық тұқым өндіруші шаруашылықтарға ғана (13-қосымша) көзделді және бөлінеді.
48. Жәрдемақы 2000 және 2001 жылғы егіннің астығына отандық тауар өндірушілерге нақтылай сатылған бидайдың, күріштің және картоптың элиталық тұқымның өндіріс шығындарын ішінара өтеу үшін арналған (14-қосымша).
49. Ақша алу үшін элиталық тұқым өндіруші шаруашылықтар Ауыл шаруашылығы министрлігінің сәйкесті облыстық аумақтық басқармасына мына құжаттарды тапсырады:
элиталық тұқым өндіруші шаруашылықтың нақтылай сатқан элиталық тұқымның көлемдері жөніндегі жиынтық тізімі - екі дана (15-қосымша);
сатылған элиталық тұқымның төлем құжаттарының (тұқымды тиеп жөнелтудің жүк құжаттамасының, төлем түріне байланысты - банктің төлем тапсырмаларының, кірістік кассалық ордерлердің, бартерлік есеп айырысу жағдайында - шарттардың, сатып алушылардың сенімхаттарының) көшірмелері;
элиталық тұқымды өндіруге арналған бастапқы материалдың шығу тегін растайтын құжаттар (апробация актілері мен көбейту питомниктері, суперэлита және элитаны апробациялау туралы есеп, "Сорттық егістерді апробациялау жөніндегі нұсқаулыққа" сәйкес; көбейту питомниктері мен суперэлита сатып алған жағдайда - "Тұқым аттестаттарының" көшірмелері);
тексерілген элиталық тұқымның саны мен сапасы туралы "Қазгрэкс" РМК-ның анықтамасы (16-қосымша).
50. Облыстық аумақтық басқармалар тапсырылған құжаттарды тексеріп, өзінің мөрімен куәландырып, облыс бойынша жинақтық акт жасап (17-қосымша), оны бастапқы төлем құжаттарының (тұқымды тиеп жөнелтудің жүк құжаттамасының, төлем түріне байланысты-банктің төлем тапсырмаларының, кірістік кассалық ордерлердің, бартерлік есеп айырысу жағдайында - шарттардың, сатып алушылардың сенімхаттарының) куәландырылған көшірмелерімен бірге Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаментіне тапсырады.
51. Егіншілік департаменті тапсырылған құжаттарды тексеріп, республика бойынша жиынтық акт жасап (18-қосымша), оны осы салаға жетекшілік ететін Вице-Министрмен келістіріп, оны бастапқы төлем құжаттарының (тұқымды тиеп жөнелтудің жүк құжаттамасының, төлем түріне байланысты - банктің төлем тапсырмаларының, кірістік кассалық ордерлердің, бартерлік есеп айырысу жағдайында - шарттардың, сатып алушылардың сенімхаттарының) көшірмелерімен бірге Қаржы департаментіне тапсырады.