Об утверждении Правил проведения стажировки в органах юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 3 мая 2001 года № 184 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25.05.2001 г. за № 1522. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 марта 2010 года № 82
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 12.03.2010 № 82.
В целях определения порядка проведения стажировки в органах юстиции Республики Казахстан, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения стажировки в органах юстиции Республики Казахстан.
2. Настоящие Правила вступают в силу со дня регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению кадровой работы настоящий приказ довести до сведения руководителей структурных подразделений, подведомственных и территориальных органов Министерства юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены приказом
Министра юстиции Республики Казахстан от 3 мая 2001 года N 184
ПРАВИЛА
проведения стажировки в органах юстиции
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Стажировка является одной из форм повышения квалификации, направленной на формирование и закрепление на практике профессиональных знаний, умений и навыков, полученных в результате теоретической подготовки, а также изучение специфики работы, передового опыта для дальнейшей профессиональной ориентации, выполнения обязанностей по занимаемой либо вышестоящей должности.
2. Стажировка проводится Министерством юстиции, а также его подведомственными и территориальными подразделениями.
3. Стажировка проводится в органах юстиции Республики Казахстан для следующих категорий граждан:
1) сотрудников органов юстиции Республики Казахстан;
2) сотрудников юридических служб центральных и местных государственных органов Республики Казахстан;
3) студентов и выпускников юридических факультетов высших учебных заведений.
Основной задачей стажировки является практическое ознакомление с основными функциями и задачами, выполняемыми органами юстиции.
2. Порядок проведения стажировки
4. Кадровая служба органа юстиции составляет совместно со стажером индивидуальный график стажировки, в котором устанавливаются сроки ее прохождения.
Индивидуальный график стажировки утверждается руководителем кадровой службы органа юстиции по согласованию с руководителями структурных подразделений органа юстиции, в которых будет проводиться стажировка.
5. Руководителем структурного подразделения органа юстиции, в котором стажер проходит стажировку, для оказания ему методической и практической помощи определяется куратор из числа наиболее опытных сотрудников данного подразделения.

Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында тағлымдамадан өту ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 2001 жылғы 3 мамырдағы № 184 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 25 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1522. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрлінің 2010 жылғы 12 наурыздағы № 82 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Әділет министрлінің 2010.03.12 № 82 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында тағлымдамадан өтутәртібін белгілеу мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының әділет органдарында тағлымдамадан өткізу ережесі бекітілсін.
2. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
3. Кадр жұмысы басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволық бағыныстағы және аумақтық органдар басшыларының назарына жеткізсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2001 жылғы 3 мамырдағы
N 184 бұйрығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының
әдiлет органдарында тағлымдамадан өту
ҚАҒИДАСЫ
1. Жалпы ережелер
1. Тағлымдама теориялық дайындық нәтижесiнде алынған кәсiптiк бiлiмдi, iскерлiк пен дағдыны қалыптастыруға және нығайтуға бағытталған бiлiктiлiктi арттыру, сондай-ақ жұмыс өзгешелiгiн, бұдан әрi кәсiптiк бағдар үшiн озық тәжiрибенi зерделеу, атқарып отырған не жоғары тұрған лауазымы бойынша мiндеттердi орындау нысанының бiрi болып табылады.
2. Тағлымдама Әдiлет министрлiгiнде, сондай-ақ оның ведомстволық бағынысты және аумақтық бөлiмшелерiнде өткiзiледi.
3. Тағлымдама Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында мына санаттағы азаматтар үшiн жүргiзiледi:
1) Қазақстан Республикасы әдiлет органдарының қызметкерлерi;
2) Қазақстан Республикасы орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарының заңгерлiк қызметiнiң қызметкерлерi;
3) жоғары оқу орындарының заң факультетiнiң студенттерi мен түлектерi.
Тағлымдаманың негiзгi мiндетi әдiлет органдарында орындалатын негiзгi функциялар мен мiндеттермен практикалық түрде танысу болып табылады.
2. Тағлымдамадан өту тәртiбi
4. Әдiлет органының кадр қызметi тағлымдамадан өтушiмен бiрлесiп, тағлымдаманың өту мерзiмi белгiленетiн жеке кесте жасайды.
Тағлымдаманың жеке кестесiн әдiлет органы кадр қызметiнiң басшысы тағлымдама өткiзiлетiн әдiлет органы құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысымен келiсiмi бойынша бекiтедi.
5. Тағлымдама өтетiн әдiлет органы құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы тағлымдамадан өтушiге әдiстемелiк және практикалық көмек көрсету үшін осы бөлiмшенiң тәжiрибелi қызметкерлерiнiң iшiнен жетекшi белгiлейдi.

6. Стажировка сотрудников юридических служб центральных и местных государственных органов Республики Казахстан проводится по согласованию с центральными и местными государственными органами. 7. Образовательные учреждения, организующие стажировку, заключают договор с органом юстиции о сотрудничестве, который является основанием для направления студента на стажировку в орган юстиции (приложение 1). 3. Содержание стажировки 8. График стажировки может предусматривать: 1) самостоятельную теоретическую подготовку; 2) приобретение профессиональных и организаторских навыков; 3) изучение организации и технологии производства, работ; 4) непосредственное участие в планировании работы организации; 5) работу с технической, нормативной и другой документацией; 6) участие в производственных совещаниях, деловых встречах. В целом содержание стажировки определяется с учетом предложений организаций, направляющих специалистов на стажировку, самих стажеров, рекомендаций специалистов. 9. График стажировки может предусматривать изучение какой-либо одной темы. 4. Подведение итогов стажировки 10. Основным отчетным документом для стажера является дневник стажировки (приложение 2).
В дневнике стажер дает краткую характеристику места стажировки, функций организации и формулирует личные цели стажировки согласно графику.
В дневнике ведется ежедневный учет выполненной работы, возникших проблем и записываются вопросы для консультантов и руководителей стажировки.
Отдельно в дневнике формируются предложения по совершенствованию работы организации, технологии и других направлений деятельности организации.
Дневник заканчивается отчетом по стажировке.
11. Отчет о проделанной, в ходе прохождения стажировки, работе визируется руководителями структурных подразделений органа юстиции, где непосредственно осуществлялось проведение стажировки.
Отчет стажера представляется в кадровую службу органа юстиции, на основании которого стажеру выдается справка, подтверждающая прохождение стажировки в органах юстиции Республики Казахстан, и характеристика.
12. Завершающим этапом оценки теоретических знаний и практической работы стажера является характеристика, подписанная начальником кадровой службы. В характеристике должны найти отражение объем и уровень полученных стажером знаний и практических навыков, а также оценка профессиональной подготовки, деловых качеств и способностей стажера самостоятельно принимать конкретные решения.
Образовательное учреждение Руководителю организации __________________________ ________________________ __________________________ ________________________ __________________________ ________________________ Типовое письмо-направление В соответствии с договором от __________ 200___ г. N______ о сотрудничестве между ______________________________________________ (наименование образовательного учреждения) и Вашей организацией студент ________________________________________ (фамилия, _____________________________________________________________________ имя, отчество) направляется в Вашу организацию на стажировку с _____ по____200____г. Согласно графику стажировки просим закрепить за студентом (стажером) опытного руководителя (специалиста) Вашей организации для текущего руководства стажировкой и консультирования по вопросам _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ Ректор (директор) образовательного учреждения ____________________ (подпись) _________________________________________ (наименование государственного органа)
ДНЕВНИК
прохождения стажировки
______________________________________________________________________, (фамилия, имя, отчество специалиста (стажера) работающего __________________________________________________________ (наименование организации и должность) Место стажировки _____________________________________________________ (наименование органа юстиции) Наименование графика стажировки ______________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ Цель стажировки ______________________________________________________ ______________________________________________________________________ Руководители стажировки: ______________________________________________________________________ __________________________ (_____________________) 1. ДНЕВНИК ______________________________________________________________________ Дата ! Выполняемая работа ! Вопросы для консультантов и ! ! руководителей стажировки ---------------------------------------------------------------------- ! ! ---------------------------------------------------------------------- ! ! ---------------------------------------------------------------------- 2. Замечания, предложения по совершенствованию работы организации ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ 3. Краткий отчет о стажировке ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ Дата Подпись 4. Заключение руководителя стажировки от организации _________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ Руководитель стажировки ___________________(подпись) (Специалисты: Склярова И.В., Умбетова А.М.)

6. Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi мемлекеттiк
органдарының заңгерлiк қызметiнiң қызметкерлерi орталық және жергiлiктi
мемлекеттiк органдардың келiсiмi бойынша тағлымдамадан өткiзiледi.
7. Тағлымдаманы ұйымдастырушы бiлiм беру мекемесi студенттi әдiлет
органына тағлымдамаға жiберу үшiн негiз болып табылатын ынтымақтастық
туралы шартқа отырады (1 қосымша).
3. Тағлымдаманың мазмұны
8. Тағлымдама кестесi:
1) дербес теориялық практиканы;
2) кәсiптiң және ұйымдастырушылық дағдыларды игерудi;
3) жұмысты ұйымдастыруды және технологиясын зерделеудi;
4) жұмысты ұйымдастыруды жоспарлауға тiкелей қатысуды;
5) техникалық, нормативтiк және басқа да құжаттамалармен жұмыс
iстеудi;
6) өндiрiстiк отырыстарға, iскерлiк кездесулерге қатысуды көздейдi.
Тағлымдаманың мазмұны тұтастай тағлымдамаға мамандарды жіберетiн
ұйымдардың, тағлымдамадан өтушiлердiң ұсыныстарын, мамандардың ұсынымдарын
ескере отырып, айқындалады.
9. Тағлымдама кестесi қандай да бiр тақырыпты зерделеудi көздей алады.
4. Тағлымдаманың нәтижесiн шығару
10. Тағлымдамадан өтушiнiң негiзгi есеп беру құжаты тағлымдама
күнделiгi болып табылады (2 қосымша).
Күнделiкте тағлымдамадан өтушi тағлымдама орнының, ұйым функциясының
қысқаша сипаттамасын бередi және кестеге сәйкес тағлымдамаға жеке мақсатын
қалыптастырады.
Күнделiкте күн сайын орындалған жұмыстың, туындаған мәселелердiң есебi және консультанттар мен тағлымдама басшылары үшiн сұрақтар жазылып отырады.
Күнделiкте жеке ұйымдастыру жұмысын, технологияның және ұйым қызметiн басқа бағыттарда жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар жасалады.
Күнделiк тағлымдама бойынша есеп жасалғанда аяқталады.
11. Тағлымдама өту барысында атқарылған жұмыс туралы есепке тағлымдама тiкелей өткiзiлген әдiлет органының құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды.
Тағлымдамадан өтушiнiң есебi кадр қызметiне берiледi, соның негiзiнде
тағлымдамадан өтушiге Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында
тағлымдамадан өткенiн растайтын анықтама және мiнездеме берiледi.
12. Тағлымдамадан өтушiнiң теориялық бiлiмi мен практикалық жұмысын
бағалаудың шешушi кезеңi кадр қызметiнiң бастығы қол қойған мiнездеме
болып табылады.
Мiнездемеде тағлымдамадан өтушiнiң алған бiлiмi мен практикалық
дағдыларының көлемi мен деңгейi, сондай-ақ тағлымдамадан өтушiнiң кәсiптiк
дайындығы, iскерлiк қасиеттерi мен нақты шешiмдердi дербес қабылдауы
бағаланып, көрсетiлуi тиiс.
1 қосымша
Бiлiм беру мекемесi Ұйымның басшысына
___________________ ________________
___________________ ________________
___________________ ________________
ҮЛГI
жолдама-хат
___________________________________________________________
(бiлiм беру мекемесiнiң атауы)
және Сiздiң ұйым арасындағы ынтымақтастық туралы
200__жылғы__________________________N______________________
шартқа сәйкес студент______________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
___________________________________________________________
Сiздiң ұйымға 200___жылдың_______________________аралығында
тағлымдамаға жiберiледi.
Тағлымдама кестесiне сәйкес тағлымдамаға күнделiктi басшылық жасау
және мәселелер бойынша консультация алып тұру үшiн Сiздiң ұйымның
тәжiрибелi басшысын (маманын) студентке бекiтiп беруiңiздi өтiнемiз.
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Бiлiм беру мекемесiнiң
ректоры (директоры) _______________
(қолы)
2 қосымша
___________________________________________________________
(мемлекеттiк органның атауы)
Тағлымдамадан өту
КҮНДЕЛIГI
______________________________________________жұмыс iстейтiн
(ұйымның атауы және лауазымы)
___________________________________________________________
(маманның (тағлымдамадан өтушiнiң) тегi, аты, әкесiнiң аты)
Тағлымдама өтетiн жер______________________________________
(әдiлет органының атауы)
Тағлымдама кестесiнiң атауы________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Тағлымдаманың мақсаты______________________________________
___________________________________________________________
Тағлымдаманың басшылары:
___________________________________________________________
___________ ___________
1. КҮНДЕЛIК
___________________________________________________________
Күні Орындалатын жұмыс Консультанттармен
тағлымдама басшыларына
арналған сұрақтар
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
2. Ұйымдастыру жұмысын жетiлдiру жөнiндегi ескертулер, ұсыныстар
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
3. Тағлымдама туралы қысқаша есеп
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Күні Қолы
4. Ұйымдағы тағлымдама басшысының қорытындысы______________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Тағлымдама басшысы _________________________(қолы)