Об утверждении Инструкции о порядке осуществления государственного контроля при применении трансфертных цен в международных деловых операциях
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 14 мая 2001 года N 590. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 04.06.2001 г. за N 1528. Утратил силу - совместным приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 11 августа 2003 года N 325 и Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 13 августа 2003 года N 386 (V032471)
о исполнение Закона Республики Казахстан от 5 января 2001 года N 136-II "О государственном контроле при применении трансфертных цен" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке осуществления государственного контроля при применении трансфертных цен в международных деловых операциях.
2. Ответственными исполнителями за осуществление государственного контроля посредством проведения мониторинга сделок, по которым могут быть применены трансфертные цены, определить Департамент электронного мониторинга (Мукаи Е.Б.) и Таможенный комитет МГД РК (Нукенов М.О.).
3. Департаменту электронного мониторинга (Мукаи Е.Б.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на Вице-Министра Нурпеисова К.А.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации и вводится в действие с 1 января 2001 года.
Министр
Согласована                                  Утверждена
Министр финансов                             приказом Министра
Республики Казахстан                         государственных доходов
15 мая 2001 г.                               Республики Казахстан
от 14 мая 2001 года N 590
Инструкция о порядке осуществления государственного контроля при
применении трансфертных цен в международных деловых операциях
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 января 2001 года "О государственном контроле при применении трансфертных цен" (далее - Закон).
2. Понятия, используемые в настоящей Инструкции, означают следующее:
1) отчетный месяц - месяц осуществления международных деловых операций;
2) отчетный квартал - квартал осуществления международных деловых операций.
3. Государственный контроль при применении трансфертных цен осуществляется по следующим сделкам:
1) между взаимозависимыми или взаимосвязанными сторонами;
2) по товарообменным (бартерным) операциям;
3) при исполнении обязательств по сделкам, осуществляемым путем зачета встречного однородного требования (включая зачет при уступке требования);

Халықаралық іскерлік операцияларда трансферттік бағалар қолдану кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 14 мамырдағы N 590 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 4 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1528. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігінің Салық комитеті төрағасының 2003 жылғы 11 тамыздағы N 325, ҚР Кедендік бақылау агенттігінің 2003 жылғы 13 тамыздағы N 386 бірлескен бұйрығымен (V032471).
"Трансферттік бағалар қолдану кезіндегі мемлекеттік бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 5 қаңтардағы N 136-ІІ Заңын   орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халықаралық іскерлік операцияларда трансферттік бағалар қолдану кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібі туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Трансферттік бағалар қолданылуы мүмкін мәмілеге мониторинг жүргізу құралына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін жауапты орындаушыларды ҚР МКМ-нің Электронды мониторинг департаменті (Е.Б. Мұқай) және кеден комитеті (М.О. Нүкенов) айқындасын.
3. Электронды мониторинг департаменті (Е.Б. Мұқай) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Вице-Министр Қ.А. Нүрпейісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап әрекетке енгізіледі.
Министр
Келісілді
Қазақстан Республикасының           Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі                    Мемлекеттік кіріс Министрінің
2001 жылғы 14 мамырда N 590
2001 жылғы 15 мамырда                  бұйрығымен бекітілген
Халықаралық іскерлік операцияларда трансферттік бағалар
қолдану кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру
тәртібі туралы нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Трансферттiк бағаларды қолдану кезiнде мемлекеттiк бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 5 қаңтардағы Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын түсiнiктер мыналарды бiлдiредi:
1) есептi ай - халықаралық iскерлiк операцияларды жүзеге асыру айы;
2) есептi тоқсан - халықаралық iскерлiк операцияларды жүзеге асыру тоқсаны.
3. Трансферттiк бағаларды қолдану кезiнде мемлекеттiк бақылау мынадай мәмiлелер бойынша:
1) өзара тәуелдi немесе өзара байланысты тараптар арасында;
2) тауар айырбас (баспа-бас) операциялары бойынша;
3) қарсы бiртектi талапты есепке алу (талапқа жол беру кезiндегi есепке алуды қоса) жолымен жүзеге асырылатын мәмiлелер бойынша мiндеттемелердi орындау кезiнде;

4) при совершении сделок с лицами, зарегистрированными (проживающими) или имеющими банковские счета в иностранных государствах, законодательство которых не предусматривает раскрытие и предоставление информации при осуществлении финансовых операций, либо по месту регистрации (проживания) которых применяется льготный режим налогообложения, включая оффшорные зоны;
5) при совершении сделок с юридическими лицами, имеющими льготы по налогам или для которых установлена ставка, отличная от ставки, установленной налоговым законодательством;
6) при совершении сделок с юридическими лицами, имеющими убыток по данным налоговых деклараций за два последних налоговых периода, предшествующих году совершения сделки.
По международным деловым операциям, не подпадающим под действие подпунктов 1)-6) настоящего пункта, государственный контроль осуществляется в случае установления факта отклонения цены сделки более чем на 10 процентов в ту или иную сторону от рыночной цены товара (работы, услуги).
По сделкам, осуществляемым на территории Республики Казахстан и подпадающим под действие подпунктов 5) и 6) настоящего пункта, государственный контроль осуществляется в случае их взаимосвязи с международными деловыми операциями.
4. Государственный контроль при применении трансфертных цен (далее - государственный контроль) осуществляют органы налоговой службы и таможенные органы Республики Казахстан.
5. Для осуществления государственного контроля органы налоговой службы и таможенные органы проводят мониторинг сделок, по которым могут быть применены трансфертные цены.
Перечень товаров (работ, услуг), сделки по которым подлежат мониторингу, утверждается приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан.
2. Разграничение компетенции уполномоченных
органов по государственному контролю
6. Министерство государственных доходов Республики Казахстан и его территориальные налоговые органы осуществляют следующие меры контроля:
1) проведение мониторинга сделок, указанных в пункте 3 настоящей Инструкции;
2) ведение информационной базы по рыночным ценам на товары (работы, услуги);
3) проведение проверок по вопросам отклонения цен на товары (работы, услуги);
4) доначисление и взыскание сумм налогов и других обязательных платежей, штрафов и пени в связи с корректировкой объектов налогообложения;
5) передача в Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан сведений по установленным фактам применения трансфертного ценообразования для проведения таможенными органами доначисления и взыскания сумм таможенных платежей с доходов, заниженных при применении трансфертных цен.

4) қаржы операцияларын жүзеге асыру кезiнде заңдары ақпаратты ашуды және берудi көздемейтiн шетел мемлекеттерiндегi тiркелген (тұратын) немесе банк шоттары бар не оффшорлық аймақты қоса, салық салудың жеңiлдетiлген режимi қолданылатын тiркеу (тұру) орны бойынша тұлғалармен мәмiлелердi жасау кезiнде;
5) салықтар бойынша жеңiлдіктерi бар немесе салық заңдарымен белгiленген ставкадан өзгеше олар үшiн ставка белгiленген заңды тұлғалармен мәмілелер жасау кезiнде;
6) мәмiлелердi жасау жылынан бұрынғы соңғы екi салық жылы үшiн салық декларацияларының мәлiметтерi бойынша шығындары бар заңды тұлғалармен мәмiлелердi жасау кезiнде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 1)-6)-тармақшалары iс-әрекетiнiң күшiне түспейтiн халықаралық iскерлiк операциялары бойынша мемлекеттiк бақылау тауардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) рыноктық бағасынан сол немесе өзге жаққа 10 проценттен астамға мәмiле бағасының ауытқу фактiсi белгiленген жағдайда жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын және осы тармақтың 5) және 6) тармақшалары iс-әрекетiнiң күшiне түсетiн мәмiлелер бойынша мемлекеттiк бақылау халықаралық iскерлiк операцияларымен олардың өзара байланысы жағдайында жүзеге асырылады.
4. Трансферттiк бағаларды қолдану кезiнде мемлекеттiк бақылауды (бұдан әрi - мемлекеттiк бақылау) Қазақстан Республикасының салық қызметi органдары мен кеден органдары жүзеге асырады.
5. Мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру үшiн салық қызметi органдары мен кеден органдары трансферттiк бағалар қолданылуы мүмкiн мәмiлелердiң мониторингiн жүргiзедi.
Олар бойынша мониторингке жататын мәмiлелердiң тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) тiзбесi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс Министрiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
2. Мемлекеттiк бақылау бойынша уәкiлеттi
органдардың құзыретiн шектеу
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi және оның аумақтық салық органдары бақылаудың мынадай:
1) осы нұсқаулықтың 3-тармағында көрсетiлген мәмілелер мониторингiн жүргiзу;
2) тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) рыноктық бағалар бойынша ақпараттық базаны жүргiзу;
3) тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) бағалардың ауытқуы мәселелерi бойынша тексерiстердi жүргiзу;
4) салық салу объектiлерiн түзетумен байланысты салықтар және басқа да мiндеттi төлемдер, айыппұлдар мен өсiмдер сомасын аудару және өндiрiп алу;
5) трансферттiк бағаны қолдану кезiнде жасырылған, кiрiстерден кеден төлемдерiнiң сомасын аудару және өндiрiп алуды салық органдарының жүргiзуi үшiн трансферттiк бағақұрауды қолданудың белгiленген фактiлерi бойынша деректердi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетiне беру iс-шараларын жүзеге асырады.

7. Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан и его структурные подразделения осуществляют следующие меры контроля:
1) ведение электронной базы данных грузовых таможенных деклараций по товарам;
2) предоставление данных по товарам (работам, услугам) в Министерство государственных доходов Республики Казахстан;
3) участие совместно с налоговыми органами в документальных проверках по вопросам трансфертного ценообразования в пределах своей компетенции;
4) доначисление и взыскание сумм таможенных платежей с доходов, заниженных при применении трансфертных цен по данным налоговых органов, в соответствии с таможенным законодательством.
3. Порядок проведения мониторинга сделок
в международных деловых операциях
8. Мониторинг сделок - систематизированная форма внешнего наблюдения уполномоченными органами за ценами на товары (работы, услуги), применяемыми участниками международных деловых операций.
9. Мониторинг сделок проводится на основе данных таможенных органов и данных, предоставляемых участниками международных деловых операций в уполномоченные органы.
10. При определении рыночных цен на товары (работы, услуги) уполномоченные органы используют официальные источники информации по рыночным ценам, перечень которых устанавливается Правительством Республики Казахстан.
11. Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан ежемесячно направляет в Министерство государственных доходов Республики Казахстан данные по экспортным сделкам по товарам на основе грузовых таможенных деклараций и паспортов сделок.
12. Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан осуществляет регулярный обмен информацией с Государственным таможенным комитетом Российской Федерации и таможенными службами других стран по товарам (работам, услугам), определенным приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан. Обмен информацией осуществляется в рамках действующих соглашений об информационном обмене с таможенными службами других стран.
4. Порядок предоставления сведений в Министерство
государственных доходов Республики Казахстан
13. Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан:
ежемесячно к 25 числу месяца, следующего за отчетным, предоставляет в Министерство государственных доходов Республики Казахстан информацию по форме в соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции;
в рамках действующих соглашений об обмене информацией с таможенными службами других стран, по запросу Министерства государственных доходов Республики Казахстан и территориальных налоговых комитетов предоставляет необходимую информацию для проведения государственного контроля;
ведет сравнительный анализ на предмет расхождения между предоставленной таможенными службами зарубежных государств информацией по таможенной стоимости товаров, импортированных на их территорию из Республики Казахстан, и таможенной стоимостью товаров, экспортированных из Республики Казахстан, в разрезе соответствующих товарных групп, определенных настоящей Инструкцией. Информация в виде ежеквартального отчета должна предоставляться в Министерство государственных доходов Республики Казахстан к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.

7. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi және оның құрылымдық бөлiмшелерi бақылаудың мынадай:
1) тауарлар бойынша кеден жүк декларацияларының электрондық база мәлiметтерiн жүргiзу;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша мәлiметтердi беру;
3) өз құзыретi шегiнде трансферттiк бағақұрау мәселелерi бойынша және құжатты тексерiстерде салық органдарымен бiрге қатысу;
4) кеден заңдарына сәйкес салық органдарының мәлiметтерi бойынша трансферттiк бағаны қолдану кезiнде төмендетiлген, кiрiстерден кеден төлемдерiнiң сомасын аудару және өндiрiп алу iс-шараларын жүзеге асырады.
3. Халықаралық iскерлiк операцияларындағы мәмiлелерде
мониторинг жүргiзу тәртiбi
8. Мәмiлелер мониторингi - халықаралық iскерлiк операцияларына қатысушылар қолданатын тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) бағалар үшiн уәкілеттi органдардың сыртқы бақылауының жүйеленген нысаны.
9. Мәмiлелер мониторингi кеден органдарының мәлiметтерi және уәкiлеттi органдарға халықаралық iскерлiк операцияларының қатынасушылары беретiн мәлiметтер негiзiнде өткiзiледi.
10. Тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) рыноктық бағаны айқындау кезiнде уәкiлеттi органдар Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiленетiн тiзбедегi рыноктық бағалар бойынша ресми ақпарат көздерiн пайдаланады.
11. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi ай сайын жүк кеден декларациялары мен мәмiлелер паспорттарының негiзiнде тауарлар бойынша экспорттық мәмiлелер жөнiндегі мәлiметтердi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне жiбередi.
12. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс Министрiнiң бұйрығымен айқындалған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша Ресей Федерациясының Мемлекеттiк кеден комитетiмен және басқа елдердiң кеден қызметтерiмен тұрақты түрде ақпарат алмасуды жүзеге асырады. Ақпарат алмасу басқа елдердің кеден қызметтерiмен ақпарат алмасу туралы қолданылып жүрген келiсiм-шарттар шегiнде жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс
министрлiгiне деректердi беру тәртiбi
13. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгінiң Кеден комитетi:
есептiден кейiнгi айдың 25 күнiне ай сайын осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпаратты Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне бередi;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң және аумақтық салық комитеттерiнiң сұрау салуы бойынша басқа елдердiң кеден қызметтерiмен ақпаратты алмасу туралы қолданылып жүрген келiсiм-шарттар шегiнде мемлекеттiк бақылауды жүргiзу үшiн қажеттi ақпаратты бередi;
осы Нұсқаулықпен айқындалған тиiстi тауарлық топтардың бөлшегiнде Қазақстан Республикасынан экспортталған тауардың кеден құны және Қазақстан Республикасынан олардың аумағына импортталған тауарлардың кеден құны бойынша шетелдiк мемлекеттердiң кеден қызметтерi берген ақпараттың арасындағы айырмашылық мәнiне салыстырмалы талдау жүргiзедi. Тоқсан сайынғы есеп түрiндегi ақпарат есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 25 күнiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне берiледi.

14. Участники международных деловых операций имеют право заблаговременно предоставить в уполномоченные органы экономическое обоснование применяемой цены и документы, подтверждающие цену данной сделки, в целях определения рыночной цены, выбора метода определения цены и согласования условий, которые объективно могут повлиять на формирование цены товара (работы, услуги).
5. Корректировка дохода (расхода) в случаях
установления факта отклонения цены от рыночной цены
15. При установлении факта отклонения цены сделки от рыночной цены налоговые органы корректируют объекты обложения.
На основании корректировки объектов налогообложения производится начисление подоходного налога с юридических лиц, налога на добавленную стоимость, акциза (в случае сделок с подакцизными товарами), роялти и налога на сверхприбыль у недропользователей, таможенных платежей, рассчитанных таким образом, как если бы доходы или расходы от этих сделок и другие объекты налогообложения были бы определены исходя из рыночной цены, с применением штрафов и пени в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Расчет отклонения цены сделки от рыночной цены производится по следующей формуле:
Процент отклонения = (Pm - pk) * 100%/Рм,
где Pm - рыночная цена, pk - цена, применяемая при совершении сделки.
17. Корректировка дохода (расхода) производится на сумму разницы между фактическим доходом (расходом) участника международной деловой операции и расчетным доходом (расходом). Расчетный доход (расход) определяется путем перемножения физического объема сделки в натуральном выражении и рыночной цены за единицу товара (работы, услуги), определенной в сопоставимых экономических (коммерческих) условиях.
Пример 1. Товар А реализован на экспорт по цене 100 долл. США за единицу в количестве 100 единиц. В рассматриваемый период рыночная цена на идентичный (однородный) товар составила 150 долл. США. Отклонение цены от рыночной составляет ((150-100)/150)*100%=33,3%. Корректировка дохода производится на сумму 150*100-100*100=5 000 долл. США.
Пример 2. Средневзвешенные расходы по перевалке зерна в порту Новороссийск составили 5 долл. США за тонну зерна. В тот же период времени, расходы компании А по перевалке 18 000 тонн зерна в том же порту составили 144 тыс. долл. США или 8 долл. США за тонну зерна. Отклонение в расходах составляет ((8-5)/8)*100%=37,5%. Корректировка расходов у компании А производится на сумму (8-5)*18 000=54 000 долл. США.
18. Корректировка расходов на услуги (работы) не производится в случае, если участники международных деловых операций докажут правомерность расходов, связанных с международными деловыми операциями.
Пример. Компания А оплатила расходы по транспортировке 10 000 тонн зерна до рынка по маршруту 1, которые составили 30 долл. США за тонну. Расходы по страхованию данного груза компании А обошлись в 10000 долл. США или 1 долл. США за тонну зерна. Расходы компании Б по транспортировке такого же объема зерна до рынка, но по маршруту 2, составили 20 долл. США за тонну зерна, а страхование груза обошлось в 13000 долл. США или 1,3 долл. США за тонну. Поскольку суммарные расходы компании Б ниже суммарных расходов компании А на 9,7 долл. США за тонну (31-21,3=9,7), расходы компании Б по страхованию не корректируются.

14. Халықаралық iскерлiк операцияларына қатынасушылар тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) бағаларын қалыптастыруға әсер ететiн жағдайларды растайтын қолданылатын бағаның экономикалық негiздемесiн және құжаттарды уәкiлеттi органдарға уақытында беруге құқығы бар.
5. Рыноктық бағадан бағаның ауытқу фактiсi белгiленген
жағдайлардағы кiрiстердi (шығыстарды) түзету
15. Рыноктық бағадан мәмiле бағаның ауытқу фактiсi белгiленген кезде салық органдары салық салу объектiлерiн түзетедi.
Салық салу объектiлерiн түзету негiзiнде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес егер осы мәмiлелер мен басқа да салық салу объектiлерiнен кiрiстер немесе шығыстар айыппұлдар мен өсiмдердi қоса рыноктық бағадан ескерiп айқындалса, осындай жолмен есептелген заңды тұлғалардың табыс салығы, қосылған құн салығы, акциз (акцизделген тауарлармен мәмiлелер жағдайында), жер қойнауын пайдаланушыларда роялти және үстеме пайдаға салық, кеден төлемдерiн аудару жүргiзiледi.
16. Рыноктық бағадан мәмiле бағасының ауытқу есебi мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
Ауытқу процентi = (Рм-Рк) *100%/Рм,
онда Рм - рыноктық баға, Рк - мәмiленi жасау кезiнде қолданылатын баға.
17. Кiрiстi (шығысты) түзету халықаралық iскерлiк операциясына қатысушының нақты кiрiсi (шығысы) мен есептiк кiрiсi (шығысы) арасындағы айырма сомаға жүргiзiледi. Есептiк кiрiс (шығыс) салыстырмалы экономикалық (коммерциялық) жағдайларда айқындалған тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудiң) бiрлiгi үшiн рыноктық бағадан және заттай көрiнiстегi нақты мәмiле көлемiн көбейту жолымен айқындалады.
1-мысал. А тауары 100 бiрлiк сандағы бiрлiк үшiн 100 АҚШ доллары бағасы бойынша экспортқа сатылған. Қаралатын кезеңде ұқсас (бiртектi) тауарға рыноктық баға 150 АҚШ долларын құрады. Рыноктық бағадан ауытқу ((150-100)/050)*100%=33,3% құрайды. Кiрiстi түзету 150*100 - 100*100 =5 000 АҚШ доллары сомасына жүргiзiледi.
2-мысал. Новороссийск портындағы бидайды ауыстырып тиеу бойынша орташа өлшенген шығындар бидайдың тоннасына 5 АҚШ долларын құрады. Сол уақыт кезеңiндегi А компаниясының сол порттағы 18 000 мың тонна бидайды ауыстырып тиеуге шыққан шығыны 144 мың АҚШ долларын немесе бидайдың әр тоннасына 8 АҚШ долларын құрады. Шығындардағы ауытқулар ((8-5)/8)*100%=37,5% құрады. А компаниясындағы шығындарды түзету (8-5)*18 000=54 000 АҚШ доллары сомасына жүргiзiледi.
18. Егер, халықаралық iскерлiк операцияларға қатысушылар халықаралық iскерлiк операцияларға байланысты шығындардың дұрыстығын дәлелдеген жағдайда, қызмет көрсетулерге (жұмыстарға) шыққан шығындарды түзету жүргiзiлмейдi.
Мысал. А компаниясы тоннасы 30 АҚШ долларын құрайтын 10 000 тонна бидайды 1 бағыт бойынша рынокқа дейiн тасымалдауға шығындар төледi. А компаниясының осы жүктi сақтандыру жөнiндегi шығыны 10 000 АҚШ долларын немесе бидайдың әр тоннасына 1 АҚШ долларын құрады. Б компаниясының осы көлемдегi бидайды рынокқа дейiн тасымалдауы, бiрақ басқа 2 бағыт бойынша бидайдың әр тоннасына 20 АҚШ долларын құрады, ал жүктi сақтандыру 13 000 АҚШ долларына немесе әр тоннасына 1,3 АҚШ долларына шықты. Б компаниясының жиынтық шығындары А компаниясының жиынтық шығындарынан тоннасына (31-21,3=9,7) 9,7 АҚШ долларына кем болғандықтан сақтандыру жөнiндегi Б компаниясының шығындары түзетiлмейдi.

19. При определении величины отклонения цены сделки от рыночной цены уполномоченные органы учитывают следующие условия:
1) количество (объем) поставляемых товаров (например, объем товарной партии), выполняемых работ, предоставляемых услуг;
2) качество поставляемых или приобретаемых товаров, наличие или отсутствие упаковки, удобной расфасовки;
3) сроки исполнения обязательств;
4) условия платежей, обычно применяемые в сделках данного вида, а также иные условия, которые могут оказывать влияние на цены;
5) применяемые при совершении сделок между невзаимозависимыми лицами обычные скидки с цены или надбавки к цене. В частности, учитываются скидки и надбавки, вызванные:
сезонными колебаниями потребительского спроса на товары (работы, услуги);
потерей товарами качества или иных потребительских свойств;
частичным улучшением или восстановлением утерянных качества и (или) иных потребительских свойств товаров;
истечением (приближением даты истечения) сроков годности или реализации товаров;
маркетинговой политикой при продвижении на рынке новых товаров (работ, услуг), не имеющих аналогов, а также при продвижении товаров (работ, услуг) на новые рынки;
реализацией опытных моделей и образцов товаров в целях ознакомления с ними потребителей.
Пример. Нефтяной компанией произведена поставка нефти на экспорт по трубопроводу в объеме 100 тыс. баррелей. От данной сделки компания получила 20 долл. США за баррель или валовой доход в размере 2 млн. долл. США. Согласно официальным источникам информации (например, "Reuters") рыночная цена нефти, поставляемой по данному трубопроводу, в этот период составила 25 долл./баррель. Следовательно, расчетный валовой доход компании должен был бы составить 2,5 млн. долл. США. Отклонение цены от рыночной цены составило 20%. Однако, дополнительные сведения, предоставленные компанией и компетентными органами, показали, что отклонение цены вызвано условием платежа, применяемым в данной сделке. Данная компания являлась участником системы Банка качества нефти данного трубопровода, где конечная цена нефти определяется с учетом плотности и серосодержания нефти, закаченной компанией в данный трубопровод. Данное обстоятельство принимается в расчет при определении уровня отклонения от рыночной цены.
6. Методы определения рыночной цены
20. Уполномоченные органы для определения рыночной цены могут использовать следующие методы:
1) метод сопоставимой неконтролируемой цены;
2) метод "затраты плюс";
3) метод цены последующей реализации.
21. Метод сопоставимой неконтролируемой цены применяется при наличии на соответствующем рынке товаров (работ, услуг) сделок по идентичным (при их отсутствии - однородным) товарам (работам, услугам) и устанавливает рыночную цену, исходя из цен на идентичные (при их отсутствии - однородные) товары (работы, услуги), проданные при сопоставимых условиях покупателю, не связанному с продавцом. При применении данного метода за рыночную цену товара (работы, услуги) можно использовать цены на идентичные (однородные) товары (работы, услуги), опубликованные в официальных источниках информации, с учетом транспортных и прочих расходов, связанных с доставкой товара (работы, услуги) до пунктов, указанных в этих источниках. При этом, расчет можно проводить по формуле:
Pm = Pw - <|
где, Pm - рыночная цена, Pw - цена из официально признанных источников информации, <| - дифференциал, который представляет собой суммарную стоимость затрат на транспортировку и прочих расходов, связанных с доставкой товара до покупателя и реализацией.
Пример. Предприятие "А" осуществляет реализацию сырой нефти в Италию с базисом поставки ФОБ Новороссийск. Для определения рыночной цены берутся средние котировки Brent DTD за 5-7 дней от даты морского коносамента по публикациям официальных источников информации (например, Platt's Global Alert). За соответствующий период средний Brent DTD составил 27,75 долл.США/баррель. Если качество нефти соответствует Urals MED, составляющий, например, 27,0 долл. США/баррель, то необходимо учитывать дифференциал по качеству в 0,75 долл./баррель (27,75-27,0=0,75). Далее, из указанных источников определяется дифференциал по фрахту из Новороссийска до Италии за соответствующий период. Например, дифференциал по фрахту определен в 1,1 долл.США/баррель. Если комиссионные торгового агента (посредника) оцениваются в размере 0,10-0,15 долл.США/баррель, то полный дифференциал будет следующим:

19. Бағалардың ауытқу көлемiн айқындау кезiнде рыноктық бағалардың мәмiлелерiн уәкiлеттi органдар мынадай шарттарды ескередi:
1) жеткiзiлетiн тауарлардың (мысалы, тауар тобының көлемi), орындалатын жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң саны;
2) жеткiзiлетiн және сатып алынатын тауарлардың сапасы, орамасының, ыңғайлы қалыптасуының болуы немесе болмауы;
3) мiндеттемелердi орындау мерзiмдерi;
4) мәмiлелердiң осы түрiн қолдауға қолданылатын кәдiмгi төлем шарттары, сондай-ақ бағаларға әсер етуi мүмкiн өзге де шарттар;
5) өзара бағынысты емес тұлғалар арасында мәмiле жасау кезiнде қолданылатын бағадан немесе үстеме бағадан алынатын кәдiмгi шегерiмдер. Көбiнесе, мыналарға:
тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) тұтынушы сұраныстарының мезгiлдiк ауытқуларға;
тауарлардың сапасын және өзге де тұтынушылық қасиеттерiн жоғалтуына;
тауарлар сапасының және өзге де тұтынушылық қасиеттерiнің жоғалтуын iшiнара жақсарту немесе қалпына келтiруге;
тауарлардың жарамдылық немесе сату мерзiмдерiнiң аяқталуына (аяқталу күнiнiң жақындауына);
ұқсас емес жаңа тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) рынокқа жылжыту кезiнде, сондай-ақ тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) жаңа рынокқа жылжыту кезiнде маркетингтiк саясатқа;
оларды тұтынушылармен таныстыру мақсатында тауарлардың тәжiрибелi модельдерi мен үлгiлерiн сатуға байланысты шегерiмдер мен үстемелер ескерiледi.
Мысал. Мұнай компаниясы құбыр желiсi бойынша экспортқа 100 мың баррель көлемiнде мұнай жеткiзiлiмiн жүргiздi. Компания осы мәмiледен баррелiне 20 АҚШ долларын немесе 2 млн. АҚШ доллары көлемiнде жалпы кiрiс алды. Осы құбыр желiсi бойынша жеткiзiлетiн мұнайдың рыноктық бағасы осы кезеңде ресми ақпараттық көздерге сәйкес баррелiне 25 АҚШ долларын құрады. Демек, компанияның жалпы есептiк кiрiсi 2,5 млн. АҚШ долларын құрайтын едi. Бағаның рынок бағасынан ауытқуы 20% құрады. Дегенмен, компанияның және құзыреттi органдардың берген қосымша мәлiметтерi ауытқудың осы мәмiленi қолданып төлеген шартқа байланысты болғанын көрсеттi. Осы компания осы құбыр желiсiне компания айдаған тығыздығы мен күкiртi бар мұнайды ескерiп мұнайдың соңғы бағасы айқындалатын осы құбыр желiсiндегi мұнай сапасындағы Банк жүйесiне қатысушы болып табылған болатын. Осы жағдай рынок бағасынан ауытқу деңгейi айқындау кезiнде есепке алынады.
6. Рынок бағасын айқындау тәсiлi
20. Уәкiлеттi органдар рынок бағасын айқындау үшiн мынадай тәсiлдердi пайдалануы мүмкiн:
1) бақыланбайтын бағаны салғастыру тәсiлi;
2) "залал қосылған" тәсiлi;
3) келесi сату бағасы тәсiлi.
21. Бақыланбайтын бағаны салғастыру тәсiлi ұқсас (олар болмаған кезде - бiркелкi) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша мәмiлелер тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) тиiстi рыногында болған кезде қолданылады және сатушыға байланысты емес сатып алушыға салғастыру шарттары кезiнде сатылған ұқсас (олар болмаған кезде - бiркелкi) тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бағасынан туындап рынок бағасын белгiлейдi. Осы тәсiлдi қолдану кезiнде тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) рыноктық бағасына тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) көлiктiк және осы көздерде аталған пункттерге дейiн жеткiзуге байланысты басқа да шығындарды ескерiп ресми ақпарат көздерiнде жарияланған ұқсас (бiркелкi) тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) бағасын пайдалануға болады. Бұл ретте, есеп айрысуды мынадай формула бойынша жүргiзуге болады:
Pm = Pw - /\
онда, Рм - рынок бағасы, Рw - ресми деп танылған ақпарат көздерiнiң бағасы, /\ - тасымалдауға және тауарларды сатып алушыға жеткiзуге және сатуға байланысты басқа да шығындарға шығарылатын жиынтық құн болып табылатын шегерме ақы.
Мысал. "А" кәсiпорны Новороссийскiнің ФОБ жеткiзушi базисiмен бiрге Италияға шикi мұнайды сатуды жүзеге асырады. Рынок бағасын айқындау үшiн ресми ақпарат көздерiндегi (мысалы, Platt s Global Alert) жариялымдар бойынша теңiз коносаментiне 5-7 күн қалғанға дейiн Вrеnt DTD орташа бағаламасын алады. Тиiстi кезең үшiн орташа Вrеnt DTD баррелiне 27,75 АҚШ долларын құрады. Егер мұнайдың сапасы мысалы, баррелiне 27,0 АҚШ долларын құрайтын Urals МЕD-ке сәйкес болса, онда баррелi 0,75 долларлық сапасы бойынша шегерме ақыны ескеру қажет (27,7527,0=0,75). Бұдан әрi, тиiстi кезең үшiн Новороссийскiден Италияға дейiн тасымалдау жөнiндегi шегерме ақы аталған көздерден айқындалады. Мысалы, тасымалдау жөнiндегi шегерме ақы 1,1 АҚШ долл./баррельге анықталған. Егер сауда агентiнiң (делдалдың) комиссиондығы 0,10-0,15 АҚШ долл./баррельге бағаланса, онда шегерме ақы мынадай болады:

<| = 0,75 + 1,1 + 0,15 = 2,0 долл./баррель,
тогда
Pm = 27,75 - 2,0 = 25,75 долл./баррель.
При реализации товара (работ, услуг), осуществляемого в страны, где невозможно установить рыночные цены (например, страны Содружества Независимых Государств), за рыночную цену берется цена по данным ввозных грузовых таможенных деклараций страны-импортера либо рассчитывается средневзвешенная цена реализации на идентичные (однородные) товары (работы, услуги) других участников международных деловых операций на эти рынки в сопоставимых экономических условиях.
Пример: Предприятие "А" отгружает продукцию в страну Х в количестве 100 штук по цене 10 долл.США./шт. Поставки на данный рынок совершили также предприятия "В" в количестве 200 шт. по цене 13 долл.США./шт. и "С" в количестве 100 шт. по цене 17 долл.США./шт. Расчет средневзвешенной цены производится следующим образом Pср = Еpq/Еq = (10*100+13*200+17*100) / (100+200+100)= 13,25 долл.США./шт. Доход компании "А" корректируется на 13,25*100 - 10*100 = 325 долл. США.
(Примечание РЦПИ: Е - сумма)
22. При невозможности определения соответствующих цен ввиду отсутствия на рынке сделок по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам), а также ввиду отсутствия соответствующих источников информации, применяется метод цены последующей реализации или метод "затраты плюс". По методу "затраты плюс" цена определяется как сумма произведенных поставщиком затрат за передаваемую продукцию (услугу), затрат, связанных с ее реализацией, и наценки. Расходы должны быть подтверждены документально на основе объективных и количественно определяемых данных. Стоимость вывозимого товара определяется исходя из представленных участником сделки данных бухгалтерского учета, отражающих его затраты на производство и реализацию вывозимого товара (работы, услуги), и величины прибыли (наценки), обеспечивающей сложившуюся для данной сферы деятельности среднюю норму рентабельности.
Пример: Компания "А" реализовала 20,000 тонн сырья заводу "Б", находящемуся в Российской Федерации и связанному с компанией "А", по цене 50 долл. США за тонну. Данное сырье производится в Казахстане только компанией "А", а в России никем не производится. Однако, по имеющейся информации, валовая прибыль турецкой компании "С", производящей однородное сырье, составляет от 20 до 30 процентов в зависимости от рынка сбыта этой продукции. Учитывая рентабельность в размере 25 процентов и затраты компании "А" по производству и реализации данного сырья (45 долл. США за тонну), ее доход корректируется на сумму (45*1,25-50)*20,000=125,000 долл. США.

/\=0,75+1,1+0,15=2,0долл./баррель,
сонда,
Рм=27,75-2,0=25,75 долл./баррель.
Рынок бағасын белгiлеу мүмкiн емес елдерде (мысалы, Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы) жүзеге асырылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сатқан кезде, рынок бағасына импорттаушы елдердiң әкелетiн кедендiк жүк декларацияның мәлiметтерi бойынша алынады, болмаса, салғастырылған экономикалық жағдайларда осы рынокта халықаралық iскерлiк операцияларға өзге де қатысушылардың ұқсас (бiркелкi) тауарларын (жұмыстарын, қызмет көрсетулерiн) сатуда орташа бағамен есеп айырысады.
Мысал. "А" кәсiпорны Х елiне данасы 10 АҚШ долларық баға бойынша 100 дана өнiм тиеп жiбередi. Осы рынокқа жiберiлiмдi сондай-ақ "В" кәсiпорны данасы 13 АҚШ долларлық баға бойынша 200 дана және "С" данасы 17 АҚШ долларлық баға бойынша 100 данада жасады. Орташа бағамен есеп айырысу былай жүргiзiледi Рор=Ерq/Еq=(10*100+13*200+17*100) / (100+200+100)=13,25 АҚШ долл./дана. "А" компаниясының кiрiсi 13,25*100-10*100=325 АҚШ долл. түзетіледі.
22. Рынокта ұқсас (бiркелкi) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша мәмiлелер болмағандықтан, сондай-ақ тиiстi ақпарат көздерi болмағандықтан тиiстi бағаларды айқындау мүмкiн болмаған кезде, келесi сату тәсiлi немесе "залал қосылған" тәсілi қолданылады "Залал қосылған" тәсiлiнiң бағасы жеткiзушiнiң сатуға қосымша бағалауды қосуға байланысты залалдарының, өнiмдерiн (қызмет көрсетулерiн) бергенi үшiн жүргiзiлген сомасы ретiнде айқындалады. Шығындар нақты және сандық айқындалатын деректер негiзiнде расталуы керек. Әкетiлетiн тауарлардың құны қатысушылар берген бухгалтерлiк есептердiң деректерiнен туындайтын осы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өндiруге және сатуға шығарған шығындардан және қызметтiң осы саласы үшiн қалыптасқан орташа рентабелдiк нормасын қамтамасыз ететiн пайдаға (үстеме бағаға) сай анықталады.
Мысал: "А" компаниясы тоннасы үшiн 50 АҚШ доллары бағасы бойынша "А" компаниясымен байланысты және Ресей Федерациясында орналасқан "Б" зауытына 20,000 тонна шикiзат сатты. Осы шикiзатты Қазақстанда тек "А" компаниясы шығарады, ал Ресейде ешкiм шығармайды. Алайда, бар ақпарат бойынша бiртектi шикiзат шығаратын "С" түрiк компаниясының жалпы табысы осы өнiмдi өткiзу рыногына байланысты 20-дан 30 процент құрайды. Осы шикiзатты сату (тоннасы үшiн 45 АҚШ долларында) және шығару бойынша "А" компаниясының шығыстары және 25 процент көлемiнде рентабельдiлiк ескерiлiп, оның кiрiсi (45*1.25/50)*20,000=125,000 АҚШ доллары сомасына түзетiледi.

7. Порядок взаимоотношений и разбирательства между участниками
международных деловых операций и уполномоченными органами
23. Министерство государственных доходов Республики Казахстан по данным мониторинга сделок и сведений, предоставляемых Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан, определяет необходимость включения вопросов, связанных с применением трансфертных цен, в налоговую проверку о правильности исчисления налогов и других обязательных платежей в бюджет.
24. По результатам проверки информация, касающаяся отклонения применяемых цен от рыночных цен, передается в Министерство государственных доходов Республики Казахстан для дальнейшего принятия решения о корректировке налогооблагаемого дохода.
25. С началом процедуры разбирательства Министерством государственных доходов Республики Казахстан направляется официальное письмо участнику международной деловой операции, извещающее о наличии факта отклонения цены товара (работы, услуги) от рыночной цены. В случае необходимости также запрашиваются дополнительные документы (контракты и платежно-расчетные документы с третьими лицами, учредительные документы сторон, счета за посреднические, брокерские услуги, бухгалтерские документы, коносаменты и другие необходимые документы), имеющие отношение к рассматриваемой сделке, и указывается срок их представления.
26. В случае, если расходы и прочие условия сделки определены в стоимостном выражении, документально подтверждены и обоснованы, представленные факты по данной сделке учитываются при расчете отклонения и корректировки дохода. В противном случае, уполномоченные органы могут подвергнуть эти факты дополнительной проверке.
27. Информация, представленная участником международной деловой операции и являющаяся конфиденциальной или составляющая коммерческую тайну, используется должностными лицами уполномоченных органов исключительно в рамках Закона и не может передаваться третьим лицам, в том числе иным государственным органам, без разрешения самого участника международной деловой операции, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. За разглашение информации, составляющей коммерческую тайну или являющейся конфиденциальной, должностные лица несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
28. В случае необоснованности, недостоверности или непредставления информации, производится корректировка дохода без учета дополнительных расходов по реализации и составляется акт о доначислении налогов, штрафов и пени в соответствии с Законом, и направляется уведомление о начисленных по акту суммах налогов и других обязательных платежей в соответствии с налоговым и таможенным законодательством.

7. Халықаралық iскерлiк операцияға қатысушылар
мен уәкiлеттi органдар арасында өзара қатынастың және талқылаудың тәртiбi
23. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi мәмiлелердiң және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi берген мәлiметтердiң мониторингтегi деректерi бойынша салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi дұрыс есептеу туралы салықтық тексеруге трансферттiк бағаларды қолданумен байланысты мәселелердi қосу қажеттiлiгiн айқындайды.
24. Тексеру нәтижелерi бойынша рыноктық бағалардан қолданылатын бағалардың ауытқуына қатысты ақпарат салық салынатын кiрiстi түзету туралы шешiмдi одан әрi қабылдау үшiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне берiледi.
25. Талқылау мәселелерi басталғаннан бастап Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi халықаралық iскерлiк операцияға қатысушыға тауар (жұмыс, қызмет көрсету) бағасының нарық бағасынан ауытқу фактiсi болуы туралы хабарлайтын ресми хат жiбередi. Қажет жағдайда сондай-ақ, қаралатын мәмiлеге қатысы бар қосымша құжаттар (үшiншi тұлғалармен келiсiм-шарттар және төлеу-есеп айырысу құжаттары, тараптардың құрылтайшы құжаттары, делдалдық, брокерлiк қызметi үшiн шоттар, бухгалтерлiк құжаттар, коносаменттер және басқа да қажеттi құжаттар) сұралады және оларды беру мерзiмi көрсетiледi.
26. Егер мәмiленің шығындары және өзге де шарттары құндық негiзде айқындалған, құжатпен расталған және негiзделген жағдайда, кiрiстiң ауытқуын және түзетiлуiн есептеу кезiнде осы мәмiле бойынша берiлген фактiлер ескерiледi. Қарсы жағдайда, уәкiлеттi органдар осы фактiлердi қосымша тексеруi мүмкiн.
27. Халықаралық iскерлiк операцияға қатысушы берген және жасырын болып табылатын немесе коммерциялық құпия құрайтын ақпараттарды уәкiлеттi органдардың лауазымды тұлғалары тек қана Заң шегiнде пайдаланады және үшiншi тұлғаға, соның iшiнде Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетiлгеннен басқа жағдайларда, халықаралық iскерлiк операцияға қатысушының өзiнің рұқсатынсыз өзге де мемлекеттiк органдарға берiлуi мүмкiн емес. Коммерциялық құпия құрайтын немесе жасырын болып табылатын ақпаратты таратқаны үшiн лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапкершiлiкте болады.
28. Ақпараттар негiзделмеген, расталмаған немесе берiлмеген жағдайда, сату бойынша қосымша шығындарды есепке алмай кiрiстердi түзету жүргiзіледi және Заңға сәйкес салықтарды, айыппұлдарды және өсiмдердi есептеу туралы акт жасалады және салық және кеден заңдарына сәйкес салық және басқа да мiндеттi төлемдер сомасының актiсi бойынша есептелгенi туралы хабарлама жiбередi.

29. Решение о доначислении сумм налогов и других обязательных платежей в государственный бюджет Республики Казахстан, возникших от корректировки налогооблагаемого дохода, принимается в течение одного месяца со дня получения всех требуемых документов от участника международной деловой операции и компетентных органов.
30. Взыскание начисленных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, с применением штрафов и пени, разрешение споров и обжалование в суде производятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Инструкции о порядке осуществления
государственного контроля при применении
трансфертных цен в международных деловых
операциях, утвержденной приказом
МГД РК от 14 мая 2001 года N 590
___________________________________________________________________
Наиме- !Номер!Дата   !Контракто-!Номер и  !Наимено-!Наимено!Наимено!
нование!ГТД  !выпуска!держатель !дата     !вание   !вание  !вание  !
тамож. !     !ГТД    !          !контракта!отправи-!покупа-!полу-  !
органа !     !       !          !         !теля    !теля   !чателя !
-------------------------------------------------------------------
1   !  2  !   3   !     4    !    5    !    6   !   7   !   8   !
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы:
____________________________________________________________________
Условие    !Пункт!Торгую!Страна!Описание !N и дата!Таможен!Вид  !Код!
поставки   !назна!щая   !назна-!товара из!счета-  !ный    !транс!по !
(ИНКОТЕРМС)!чения!страна!чения !ГТД      !фактуры,!режим  !порта!ТН !
!     !      !      !         !коноса- !       !     !ВЭД!
!     !      !      !         !мента   !       !     !   !
--------------------------------------------------------------------!
9     ! 10  !  11  !  12  !   13    !   14   !  15   !  16 ! 17!
--------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы:
_________________
Объем !Фактурная !
товара!стоимость,!
(нетто!$         !
кг)   !          !
-----------------!
18  !    19    !
-----------------

29. Салық салынатын кiрiстi түзетуден туындайтын Қазақстан
Республикасының мемлекеттiк бюджетiне салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомаларын есептеу туралы шешiм халықаралық iскерлiк операцияларына қатысушылардан және құзыреттi органдардан барлық талап етiлетiн құжаттарды алу күнiне бастап бiр ай iшiнде қабылданады.
30. Есептелген салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлем сомаларын айыппұлдар мен өсiмақыларды қолданып өндiрiп алу, дауды шешу және сотта шағымдану Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
ҚР МКМ-нің
2001 жылғы 14 мамырдағы
N 590 бұйрығымен бекітілген
Халықаралық іскерлік операцияларда
трансферттік бағалар қолдану кезінде
мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру
тәртібі туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
____________________________________________________________________
Кеден  ЖКД  ЖКД  Келісім- Келісім-  Жіберу. Сатып Қабыл.Жеткізу Ныса
орга.  нөмі.шық. шарт     шарттың   шінің   алушы.дап    шарты  налы
ны.    рі   қан  ұстау.   нөмірі    атауы   ның   алушы. (ИНК  беке.
ның         күні шы       және              атауы ның    ОТЕР  ті
атауы                     күні                    атауы   МС)
____________________________________________________________________
1      2    3    4        5         6        7     8      9    10
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
Сауда.  Нысан.  ЖКД-   Шот-    Кеден.  Көлік. СЭҚ ТН  Тауар. Фактура
ласушы   алы    нан    фактура.дік     тің   бойынша   дың      лық
елі     елі   тауарға  ның,    режим   түрі   коды    көлемі  құны,S
сипат.  коноса.                        (нетто,
тама     менттің                        кг)
N және
күні
____________________________________________________________________
11      12     13        14    15      16     17       18       19
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________