Об утверждении Положения о диссертационном совете
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 июня 2001 года N 423. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 июня 2001 года N 1531. Утратил силу - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года N 14 (V032139)
Приказываю:
1. Утвердить прилагаемое Положение о диссертационном совете.
2. Контроль за исполнением данного приказа возложить на Председателя Высшего аттестационного комитета Кусаинова А.К.
И.о. Министра
Утверждено
приказом и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 июня 2001 года N 423
Положение
о диссертационном совете
1. Формирование и организация
работы диссертационных советов
1. Диссертационные советы (далее - советы) являются основным звеном системы аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, персональные составы которых представляются Высшим аттестационным комитетом Республики Казахстан (далее - ВАК).
Одними из основных задач ВАК являются координация деятельности, осуществление контроля и формирование сети диссертационных советов.
Советы создаются на основании ходатайств в организациях, работники которых являются ведущими учеными в соответствующей отрасли науки, продолжают активно публиковаться в специализированных научных изданиях, имеющих докторантуру (аспирантуру), кафедру (отдел, лабораторию) по запрашиваемой специальности и действующий научный семинар.
Ходатайство должно содержать обоснование необходимости создания совета и целесообразности его функционирования в данной организации, а также гарантии принятых обязательств по обеспечению деятельности совета необходимыми средствами и условиями для рассмотрения и защиты диссертаций. К ходатайству прилагаются сведения о членах диссертационного совета (далее - состав советов) и проект приказа.
Диссертационный совет несет ответственность за качество и объективность экспертизы диссертаций, а также за обоснованность принимаемых решений, призван обеспечивать высокий уровень требовательности при аттестации.
Участие в работе диссертационного совета является важной составляющей научно-организационной деятельности ученого и выполняется на добровольных началах без оплаты.
С целью более активного участия научной общественности в формировании диссертационных советов вопрос об их открытии, специальностях и составе должен обсуждаться на заседаниях ученых (технических) советов факультетов, ВУЗов, НИИ, организаций.
По кандидатурам, предлагаемым в состав диссертационного совета, должно быть проведено голосование ученого совета. По составу объединенного диссертационного совета голосование проводится в тех организациях, сотрудниками которых являются кандидаты в состав диссертационного совета.
Руководитель организации (базовой организации) проводит собрание избранных кандидатов в состав предполагаемого диссертационного совета, на котором путем тайного голосования простым большинством голосов, но не менее половины списочного состава диссертационного совета, избирают председателя и заместителя председателя диссертационного совета.
Председателем совета назначается ученый, активно ведущий научную деятельность, доктор наук - специалист по профилю совета (по автореферату), работающий в организации, где создается совет. Председателем диссертационного совета не может быть назначен председатель или заместитель председателя другого диссертационного совета. Ученым секретарем совета назначается специалист по профилю совета (по автореферату), работающий в организации, в которой создается совет.
Руководитель организации участвует в голосовании наравне с членами диссертационного совета.
Протоколы заседаний ученых (технических) советов и результаты тайного голосования по кандидатурам председателя и заместителя председателя диссертационного совета являются обязательным приложением к ходатайству об открытии диссертационного совета.

Диссертациялық кеңес туралы Ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 4 маусымдағы N 423 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 6 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1531. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 14 бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Диссертациялық кеңес туралы ереже бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Жоғары аттестациялық комитеттің төрағасы А.Қ. Құсайыновқа жүктелсін.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрі
міндетін атқарушының
2001 жылғы 4 маусымдағы
N 423 бұйрығымен бекітілген
ДИССЕРТАЦИЯЛЫҚ КЕҢЕС ТУРАЛЫ
1. Диссертациялық кеңестердi құру және жұмысын
ұйымдастыру
1. Диссертациялық кеңестер жеке құрамын Қазақстан Республикасы Жоғары аттестациялық комитетi ұсынатын жоғары бiлiктi ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды аттестаттау жүйесiнiң негiзгi буыны болып табылады.
ЖАК-тың негiзгi мiндеттерiнiң бiрi диссертациялық кеңестердiң қызметiн үйлестiру, олардың жұмысын бақылауды қамтамасыз ету және кеңестер желiсiн қалыптастыру болып табылады.
Кеңестер өтiніштерiнiң негiзiнде қызметкерлерi тиiстi ғылым саласында жетекшi ғалымдар болып табылатын, еңбектерi арнайы ғылыми басылымдарда жиi жарияланып жүрген, сұрап отырған мамандығы бойынша доктарантурасы (аспирантурасы), кафедрасы (бөлiмi, лабораториясы) бар, ғылыми семинар жұмыс iстейтiн ұйымдарда құрылады.
Өтiнiш хатта осы ұйымда диссертациялық кеңес құру қажеттiлiгi мен оның жұмыс iстеуiнiң орындылығының негiздемесi көрсетiлуi, сондай-ақ кеңес жұмысын диссертациялардың қаралуы мен қорғалуына қажеттi қаражатпен және жағдаймен қамтамасыз ету жөнiнде қабылдаған мiндеттемелерiне кепiлдiк берiлуi керек. Өтiнiш хатқа диссертациялық қеңестiң жеке құрамының мүшелерi (бұдан әрi - кеңес құрамы) туралы мәлiметтер және бұйрықтың жобасы қоса тiгiледi.
Диссертациялық кеңес диссертацияларды сараптаудың сапасы мен әдiлдiгiне, сондай-ақ қабылданған шешiмдердiң негiздiлiгiне жауап бередi және аттестаттау кезiндегi талапшылдықтың жоғары деңгейiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
Ғалымның диссертациялық кеңес жұмысына қатысуы оның ғылыми-ұйымдастырушылық қызметiнiң маңызды бөлiгi болып табылады және ерiктi түрде төлемақысыз орындалады.
Диссертациялық кеңестердi құруға ғылыми жұртшылықтың белсендi қатысуы мақсатында оларды ашу, ондағы мамандықтар және құрамы жөнiндегi мәселелер факультеттердiң, жоғары оқу орындарының, ғылыми-зерттеу институттарының, ұйымдардың ғылыми (техникалық) кеңестерiнiң мәжiлiстерiнде талқылануы керек.
Диссертациялық кеңес құрамына ұсынылған кандидатуралар бойынша ғылыми кеңестiң дауыс беруiн өткiзу керек. Бiрiккен диссертациялық кеңестiң құрамы бойынша дауыс беру қызметкерлерi диссертациялық кеңес құрамына кандидаттар болып табылатын ұйымдарда өткiзiледi.
Ұйым (базалық ұйым) басшысы құрылатын диссертациялық кеңес құрамына сайланған кандидаттардың жиналысын өткiзедi, онда жасырын дауыс беру жолымен жай көпшiлiк, бiрақ диссертациялық кеңестiң тiзiмдiк құрамының жартысынан кем емес дауыспен диссертациялық кеңестiң төрағасы мен төрағасының орынбасары сайланады.
Диссертациялық кеңестiң төрағасы болып кеңес құрылып отырған ұйымда жұмыс iстейтiн, белсендi ғылыми қызмет атқарушы, кеңес профилi бойынша (автореферат бойынша) маман - ғылым докторы тағайындалады. Диссертациялық кеңестiң төрағасы ретiнде өзге диссертациялық кеңестiң төрағасы немесе орынбасары тағайындалмайды. Кеңестiң ғалым хатшысы болып кеңес құрылып отырған ұйымда жұмыс iстейтiн, кеңес профилi бойынша (автореферат бойынша) маман тағайындалады.
Ұйым басшысы диссертациялық кеңес мүшелерiмен бiрдей дауыс беруге қатысады.
Ғылыми (техникалық) кеңестердiң мәжілістерiнiң хаттамалары мен диссертациялық кеңестiң төрағасы мен төрағасының орынбасарының кандидатуралары бойынша жасырын дауыс берудiң нәтижелерi диссертациялық кеңес ашу жөнiндегi өтiнiш хаттың мiндеттi қосымшасы болып табылады.

2. В состав совета по защите диссертаций на соискание ученой степени доктора наук включаются только доктора наук. Советы по защите диссертаций на соискание ученой степени доктора наук имеют также право проводить защиту диссертаций на соискание ученой степени кандидата наук. В состав совета по защите диссертаций на соискание ученой степени кандидата наук включаются доктора и кандидаты наук, при этом общее число докторов наук должно быть не менее половины состава совета.
3. В состав совета могут быть включены без переаттестации ведущие специалисты других государств СНГ, имеющие диплом доктора наук государственного образца, в соответствии с международными соглашениями.
4. ВАК может предоставить совету право проведения защиты диссертаций, как правило, по двум, но не более чем по трем специальностям.
5. Состав совета должен удовлетворять следующим требованиям:
1) в состав совета включаются специалисты по автореферату, по трудам (не более трех по каждой специальности совета) и по смежным специальностям (не более трех по каждой специальности совета);
2) в составе совета по защите диссертаций на соискание ученой степени доктора наук должно быть не менее пяти докторов наук по каждой отрасли науки каждой специальности совета, из которых не менее трех - по автореферату;
3) в составе совета по защите диссертаций на соискание ученой степени кандидата наук должно быть не менее пяти специалистов по каждой отрасли науки каждой специальности, в том числе не менее трех докторов наук, из них не менее двух - по автореферату;
4) по смежным специальностям в совет включаются специалисты одного шифра, но по другой отрасли науки или другого шифра из одной группы специальностей одной отрасли науки;
5) в составе совета не может быть больше трех сотрудников ВАК Казахстана, членов президиума и экспертных советов (суммарно), причем они не могут быть назначены председателем и заместителем председателя совета;
6) в составе совета не должно быть более двух докторов наук, входящих в составы других диссертационных советов по данной специальности;
7) для включения специалиста в состав совета необходимо его письменное согласие, при этом каждый специалист может быть членом не более двух советов;
8) в состав совета по каждой специальности каждой отрасли науки, по которой ему предоставлено право защиты диссертаций, могут включаться специалисты и из других организаций, но не более одной трети состава;
9) сотрудники ВАК, члены президиума и экспертного совета ВАК могут входить в состав только одного диссертационного совета;

2. Ғылым докторы ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғау жөнiндегi кеңестiң құрамына тек ғылым докторлары енгiзiледi. Ғылым докторы ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғау жөнiндегi кеңестер ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғауды өткiзуге де құқылы. Ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғау жөнiндегi диссертациялық кеңестiң құрамына ғылым докторлары мен кандидаттары кiредi, бұл ретте ғылым докторларының жалпы саны кеңес құрамының жартысынан кем болмауға тиiстi.
3. Мемлекеттiк үлгiдегi ғылым докторы дипломы бар ТМД-нiң басқа мемлекеттерiнiң жетекшi мамандары, халықаралық келiсiмдерге сәйкес, кеңес құрамына қайта аттестаттаусыз енгiзiле алады.
4. ЖАК кеңеске әдетте екi, ал көп дегенде үш мамандық бойынша диссертация қорғатуға құқық бере алады.
5. Кеңес құрамы мынандай талаптарға сай болуы қажет:
1) кеңес құрамына авторефераттары, еңбектерi бойынша (кеңестiң әр мамандығы бойынша үштен көп емес) және жапсарлас мамандықтар бойынша (кеңестiң әр мамандығы бойынша үштен көп емес) мамандар енгiзiледi;
2) ғылым докторы ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғалатын кеңестiң құрамында әрбiр ғылым саласының әр мамандығы бойынша кем дегенде бес ғылым докторы, оның iшiнде ең кемi үшеуi автореферат бойынша болуы қажет;
3) ғылым кандидаты ғылыми дәрежесiн алу үшiн диссертациялар қорғалатын кеңестiң құрамында әрбiр ғылым саласының әр мамандығы бойынша кем дегенде бес маман, оның iшiнде кем дегенде үш ғылым докторы, олардың ең кемi екеуi автореферат бойынша болуы қажет;
4) жапсарлас мамандықтар бойынша кеңес құрамына мамандар бiр шифрдағы мамандықтардан, бiрақ өзге ғылым саласынан немесе бiр ғылым саласының бiр топтағы мамандықтарының басқа шифрынан енгiзiледi;
5) кеңес құрамындағы ЖАК қызметкерлерiнiң, төралқасы мен сараптау кеңесi мүшелерiнiң саны (жалпы алғанда) үштен аспауға тиiс, оның үстiне олар кеңес төрағасы немесе төрағаның орынбасары болып тағайындала алмайды;
6) кеңес құрамындағы сол мамандық бойынша басқа диссертациялық кеңестердің құрамына енетiн ғылым докторларының саны екеуден аспауы тиiс;
7) маманды кеңес құрамына енгізу үшiн оның жазбаша келiсiмi қажет, әр маман көп дегенде екi кеңестің құрамына мүше бола алады;
8) кеңес құрамына диссертация қорғауға құқық берілген әрбiр ғылым саласының әрбiр мамандығы бойынша басқа ұйымдардан, бiрақ құрамының үштен бiрiнен аспайтын мөлшерде, мамандар енгiзiлуi мүмкiн;
9) ЖАК қызметкерлерi, ЖАК төралқасы мен сараптау кеңесiнiң мүшелерi тек бiр ғана диссертациялық кеңестiң құрамына кiре алады;

10) число членов совета должно быть не менее двенадцати и не более двадцати четырех.
6. В отдельных случаях для подготовки и аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации по приоритетным направлениям развития науки и техники на базе одной организации могут быть созданы объединенные советы.
Объединенные диссертационные советы создаются с участием ученых из нескольких организаций, в которых активно проводятся научные исследования по запрашиваемым специальностям.
Объединенный диссертационный совет создается по специальностям, которые не представлены в других советах города, где находится базовая организация.
Организации, создающие объединенный совет, подписывают соглашение об общей ответственности и условиях обеспечения его деятельности, указывают базовую организацию, которая от их имени обращается с ходатайством в ВАК.
Ответственность за текущую деятельность объединенного совета несет руководитель базовой организации, и ему подотчетно руководство совета. На документах аттестационного дела, направляемых в ВАК, ставится соответствующая печать базовой организации.
Руководитель базовой организации выполняет роль координатора деятельности совета и не реже одного раза в год проводит заседания руководителей организаций, участвующих в объединенном диссертационном совете по вопросам его работы.
В составе объединенного совета должны быть доктора наук (один или более по автореферату) по каждой отрасли каждой специальности совета, работающие в организации, на базе которой создается совет.
Состав совета должен удовлетворять требованиям настоящего Положения.
ВАК может предоставить объединенному диссертационному совету право проведения защиты диссертаций по одной или двум специальностям соответствующей отрасли науки.
Число членов совета должно быть не менее двенадцати и не более шестнадцати.
Организация, ходатайствующая о создании объединенного диссертационного совета, берет на себя материальные затраты, связанные с деятельностью совета, а также с приглашением иногородних членов совета для участия в его работе. При наличии в составе совета граждан из других государств, на заседаниях рассматриваются диссертационные работы, в которых не содержатся сведения ограниченного распространения.
7. В случаях, когда диссертация выполнена на стыке специальностей, по одной из которых в соответствующей отрасли науки совету предоставлено право приема к защите диссертаций, возможно организовывать проведение разовой защиты. Для проведения разовой защиты диссертации на основе разрешения ВАК в состав совета по отсутствующей специальности соответствующей отрасли науки должно быть введено необходимое количество докторов по автореферату (три для докторской и два для кандидатской диссертации). Председатель совета заблаговременно направляет в ВАК ходатайство о разрешении на проведение разовой защиты и введении в состав совета дополнительных членов с приложением необходимых сведений и после получения соответствующего разрешения проводит на заседании диссертационного совета в дополненном составе прием диссертаций к защите.
Разовая защита докторской диссертации может проводиться только в советах, имеющих право приема докторских диссертаций.

10) кеңес мүшелерiнiң саны он екiден кем, жиырма төрттен артық болмауға тиiс.
6. Кейбiр жағдайларда ғылым мен техника дамуының басым бағыттары бойынша жоғары бiлiктi ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау мен аттестаттау үшiн бiр ұйымның базасында бiрiккен кеңестер құрылуы мүмкiн.
Бiрiккен диссертациялық кеңестер сұраныс туғызып отырған мамандықтар бойынша белсендi ғылыми зерттеу жүргiзiлiп жатқан бiрнеше ұйымдардың ғалымдарының қатысуымен құрылады.
Бiрiккен диссертациялық кеңес базалық ұйым орналасқан қаладағы басқа ұйымдардағы кеңестерде жоқ мамандықтар бойынша құрылады.
Бiрiккен кеңес құрушы ұйымдар жалпы жауапкершілік пен оның жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету жөнiндегi келiсiмге қол қояды, өздерiнiң атынан ЖАК өтiнiш жасайтын базалық ұйымды белгiлейдi.
Диссертациялық кеңестiң ағымдағы қызметiне базалық ұйымның басшысы жауапты және оған диссертациялық кеңестiң басшылығы есеп бередi. ЖАК-қа жiберiлетiн аттестациялық iстiң құжаттарына базалық ұйымның тиiстi мөрi басылады.
Базалық ұйымның басшысы кеңес жұмысының үйлестiрушiсi қызметiн атқарады және жылына кем дегенде бiр рет бiрiккен диссертациялық кеңеске қатысушы ұйымдардың басшыларымен оның жұмысы туралы мәжiлiс өткiзiп тұрады.
Бiрiккен кеңес құрамында кеңес құрылған базалық ұйымда қызмет iстейтiн, кеңестiң әр саласының әр мамандығы бойынша (автореферат бойынша бiр немесе одан да көп) ғылым докторлары болуға тиiс.
Кеңес құрамы осы Ереженiң талаптарын қанағаттандыратын болуы керек.
ЖАК бiрiккен диссертациялық кеңеске ғылымның тиiстi саласының бiр немесе екi мамандығы бойынша диссертация қорғату құқығын бере алады. Кеңес құрамы он екiден кем, он алтыдан артық болмауы керек.
Бiрiккен диссертациялық кеңестi құруға өтiнiш бiлдiрген ұйым кеңес қызметiне, сондай-ақ кеңестiң басқа қаладағы мүшелерiн оның жұмысына қатысу үшiн шақыруға байланысты материалдық шығындарды өз мойнына алады. Кеңес құрамында басқа мемлекеттердiң азаматтары болған жағдайда, мәжiлiстерде таралымы шектелген мәлiметi жоқ диссертациялар қаралады.
7. Диссертациялық кеңеске мамандықтар түйiсiнде даярланған диссертацияның тиiстi ғылым саласындағы бiреуi бойынша қорғау өткiзуге құқық берiлген жағдайда бiр жолғы қорғау өткiзудi ұйымдастыруға болады. Бiр жолғы диссертация қорғауды өткiзу үшiн ЖАК рұқсаты негiзiнде кеңес құрамына тиiстi ғылым саласының кеңесте жоқ мамандығынан автореферат бойынша ғылым докторларының қажеттi саны (докторлық диссертация үшiн үш және кандидаттық үшiн екi) енгiзiлуi керек. Кеңес төрағасы алдын ала ЖАК-қа бiр жолғы қорғау өткізуге рұқсат ету және кеңес құрамына қосымша мүшелердi енгiзу туралы, қажеттi мәлiметтердi қоса тiге отырып, өтiнiш хат жiбередi, одан тиiстi рұқсатты алғаннан кейiн толықтырылған құрамдағы диссертациялық кеңес мәжiлiсiнде диссертацияны қорғауға қабылдауды өткiзедi.
Бiр жолғы докторлық диссертация қорғау тек докторлық диссертация қабылдау құқығы бар кеңестерде ғана өткiзiледi.

8. О заседаниях диссертационного совета широко информируется коллектив организации, в которой он функционирует, и научная общественность.
Всей своей деятельностью совет должен способствовать созданию максимально благоприятных условий для защиты соискателем подготовленной им диссертации.
Соискателю должна предоставляться возможность знакомиться со всеми имеющимися в совете материалами, касающимися защиты его диссертации, получать квалифицированную помощь руководителей совета по всем вопросам, связанным с организацией защиты диссертации.
Совет имеет право запрашивать у соответствующих организаций материалы, необходимые для полного, всестороннего и объективного рассмотрения диссертации и вынесения обоснованного решения.
9. На одном заседании совета может быть проведена защита одной диссертации или подготовлено одно дополнительное заключение (коллективная рецензия).
В течение дня может быть проведена защита одной докторской или двух кандидатских диссертаций. Совет имеет право в течение месяца провести защиту не более одной докторской, двух кандидатских диссертаций и подготовить одно дополнительное заключение (коллективную рецензию).
10. При назначении сроков защиты диссертаций должна соблюдаться очередность поступления заявлений соискателей о приеме диссертаций к защите. Правом внеочередной защиты пользуются аспиранты, представившие диссертации в срок, до окончания обучения в аспирантуре.
11. Руководители советов отчитываются о своей работе перед своей организацией и ВАК. По окончании календарного года совет в месячный срок представляет отчет о проделанной работе.
12. Если член совета в течение отчетного года не присутствовал на половине и более заседаний, то он выводится из состава соответствующего диссертационного совета.
13. Нарушение советом требований данного Положения или Правил  присуждения ученых степеней (далее - Правил) является основанием для замены руководства и членов совета, приостановления или прекращения деятельности совета до окончания срока его полномочий.
2. Предварительное рассмотрение диссертации
в диссертационном совете
14. Совет принимает к предварительному рассмотрению диссертацию, оформленную в соответствии с требованиями пункта 12 Правил, при наличии необходимых документов и на своем заседании поручает комиссии (не менее трех человек), которая создается из числа членов совета протокольным решением совета, специалистов по профилю диссертации, ознакомиться с диссертацией и отзывом научного руководителя (консультанта). Комиссия представляет совету проект заключения о соответствии диссертации специальностям и отрасли науки, по которым совету предоставлено право проведения защиты диссертаций, о полноте изложения материалов диссертации в работах, опубликованных автором (согласно пункту 13 Правил), значимости их для науки и практики, а также предложения о назначении по рассматриваемой диссертации ведущей организации, официальных оппонентов. При этом комиссия должна обратить внимание на обоснованность присвоения грифов "ДСП" и "Секретно", назначения научного руководителя, привлечения научного консультанта, представления диссертации на стыке специальностей и внести предложение о введении дополнительных членов для проведения разовой защиты.
Основанием для представления диссертации на стыке специальностей является наличие соответствующего научного вклада по каждой из специальностей.
Рассматривая докторскую диссертацию, комиссия должна определить, в какой степени в ней использованы материалы и выводы кандидатской диссертации соискателя.
Положения и результаты, которые выносились соискателем на защиту в кандидатской диссертации, не могут выноситься им повторно на защиту в докторской диссертации.
Если диссертация выполнена не в той организации, в которой создан совет, последний направляет ее на дополнительное обсуждение кафедры (отдела, лаборатории, научного семинара) по профилю выполненной работы.
В случае положительного решения совета о приеме диссертации к защите указанная комиссия готовит проект заключения совета по диссертации, а также производит выборку классификационных признаков.
Сроки проведения предварительного рассмотрения диссертаций в диссертационном совете не должны превышать двух месяцев для кандидатской и трех месяцев для докторской диссертации со дня подачи соискателем документов.

8. Диссертациялық кеңес мәжілісi туралы ол құрылған ұйымның ұжымы мен ғылыми жұртшылық кеңiнен құлақтандырылады.
Кеңес өзiнiң бүкiл қызметiмен iзденушiнiң дайындаған диссертациясын қорғауына барынша қолайлы жағдай туғызуы керек. Iзденушiге өз диссертациясының қорғалуына қатысты кеңестегi барлық материалдармен танысуға, диссертациясының қорғалуын ұйымдастыруға байланысты барлық мәселелер бойынша кеңес басшыларының бiлiктi көмегiн алуға мүмкiндiк берiледi.
Кеңестiң тиiстi ұйымдардан диссертацияның толық, жан-жақты әрi әдiл қаралуына және дәлелдi шешім шығарылуына қажетті материалдарды сұрауына құқығы бар.
9. Диссертациялық кеңестiң бiр мәжiлiсiнде бiр ғана диссертация қорғалады немесе бiр қосымша қорытынды (ұжымдық пiкiр) дайындалады.
Бiр күн iшiнде бiр докторлық немесе екi кандидаттық диссертация қорғалуы мүмкiн. Кеңестiң бiр айда бiр докторлық, екi кандидаттық диссертация қорғатуға және бiр қосымша қорытынды (ұжымдық пiкiр) дайындауға құқығы бар.
10. Диссертациялардың қорғалу мерзiмiн тағайындағанда iзденушiлердiң диссертациясын қорғауға қабылдау туралы өтiнiшiнiң түсу кезегi сақталуы қажет.
Кезектен тыс қорғау құқығын диссертациясын өз уақытында, аспирантурада оқу аяқталғанға дейiн, қорғауға өткiзген аспиранттар пайдаланады.
11. Кеңес басшылары кеңес жұмысы туралы өз ұйымы мен ЖАК алдында есеп бередi. Кеңес күнтiзбелiк жыл аяқталған соң бiр ай мерзiм iшiнде атқарған жұмысы туралы есеп бередi.
12. Егер кеңес мүшесi есептi жыл iшiнде мәжілістердiң жартысына және одан да көбiне қатыспаған болса, онда ол тиiстi диссертациялық кеңес құрамынан мүшелiктен шығарылады.
13. Кеңестiң осы Ереженiң немесе Ғылыми дәрежелер беру Ережелерiнiң (бұдан әрi - Ережелер) талаптарын бұзуы кеңес басшылығын, кеңес мүшелерiн өзгертуге, кеңес қызметiн оның мерзiмдi өкiлеттігінен ерте тоқтатуға немесе доғаруға негiз болып табылады.
2. Диссертацияның диссертациялық кеңесте
алдын ала қаралуы
14. Кеңес Ережелердiң 12-тармағының талаптарына сәйкес ресiмделген, қажеттi құжаттары түгел диссертацияны алдын ала қарауға қабылдайды және өз мәжiлiсiнде диссертация профилi бойынша маман-кеңес мүшелерiнен (ең кемi үш адамнан) құрылған комиссияға диссертациямен және ғылыми жетекшiсінің (кеңесшiсiнің) пiкiрiмен танысуды тапсырады. Комиссия диссертацияның кеңеске диссертация қорғату құқығы берiлген мамандықтар мен ғылым саласына сәйкестiгi, автордың жариялаған еңбектерiндегi диссертация материалдарының баяндалу толықтығы (Ережелердің 13-тармағына сәйкес), ғылым мен практика үшiн олардың маңыздылығы туралы қорытындының жобасын табыстайды, сондай-ақ қаралатын диссертация бойынша жетекшi ұйым, ресми оппоненттер тағайындау туралы ұсыныс жасайды. Оның үстiне комиссия "Қызмет бабында пайдалану үшiн" және "Құпия" грифтерiн қоюдың, ғылыми жетекшi тағайындаудың, ғылыми кеңесшi тартудың, диссертацияның мамандықтар түйiсiнде ұсынылуының негiздiлiгiне көңiл аударып бiр жолғы қорғау өткiзу үшiн қосымша мүшелер енгiзу жөнiнде ұсыныс беруi қажет.
Диссертацияны мамандықтар түйiсiнде ұсынуға әр мамандық бойынша тиiстi ғылыми үлесiнiң болуы негiз болады.
Докторлық диссертацияны қарау үстiнде комиссия iзденушiнiң кандидаттық диссертациясының материалдары мен қорытындыларын қандай дәрежеде пайдаланғанын анықтауға тиiс.
Iзденушiнiң кандидаттық диссертацияда қорғауға ұсынған қағидалары мен нәтижелерiн докторлық диссертацияда қайтадан қорғауға ұсынуына болмайды.
Егер диссертация кеңес құрылған ұйымда орындалмаған болса, ол диссертацияны осы жұмыстың бағыт-бағдарына сай келетiн кафедраның (бөлiмнiң, лабораторияның, ғылыми семинардың) қосымша талқылауына жiбередi.
Диссертациялық кеңес диссертацияны қорғауға қабылдау мәселесi туралы оң шешiм қабылдаған жағдайда, аталған комиссия диссертация жөнiндегi кеңес қорытындысының жобасын дайындайды, сонымен бiрге жiктемелiк белгілерiн iрiктейдi.
Диссертациялардың кеңесте алдын ала қаралу мерзiмi iзденушiнiң қажеттi құжаттарды тапсырған күнiнен бастап кандидаттық диссертация үшiн екi айдан, ал докторлық диссертация үшiн үш айдан аспауы қажет.

15. Совет на основании заключения комиссии на своем заседании принимает диссертацию к защите и назначает официальных оппонентов, ведущую организацию, дату защиты, определяет дополнительный список рассылки автореферата, разрешает печатание автореферата на правах рукописи.
Ведущей определяется высшее учебное заведение, научно-исследовательская, научно-производственная и проектно-конструкторская организация, в которой активно проводятся научные исследования по тематике рассматриваемой диссертации и работает доктор наук одной группы специальностей и отрасли науки с рассматриваемой диссертацией, из списка, рекомендованного ВАК. Для кандидатских диссертаций по разрешению ВАК может быть определена организация, в которой работают кандидаты наук по соответствующей специальности и отрасли науки.
Правомочность заседания диссертационного совета определяется в соответствии с требованиями пункта 28 Правил. Решение совета о приеме диссертации к защите считается принятым, если за него проголосовало простое большинство членов совета, участвующих в заседании.
16. Совет не принимает диссертацию к защите в одном из следующих случаев:
1) когда основное содержание диссертации не соответствует ни одной из специальностей и связанной с ней отрасли науки, по которым совету предоставлено право приема диссертаций к защите;
2) при невыполнении требования пункта 13 Правил о полноте публикации основных результатов диссертации;
3) при невыполнении пункта 12 Правил о ценности и значимости для науки и практики работы соискателя.
При этом соискателю в сроки, установленные в пункте 15 Правил, вручается выписка из протокола заседания совета с мотивировкой отказа в приеме диссертации к защите и возвращаются все представленные им в совет материалы.
17. Извещение о предстоящей защите с указанием адреса, даты и времени осуществляется путем заблаговременной, не позднее чем за один месяц до защиты, рассылки авторефератов по списку, утвержденному ВАК, и дополнительному списку, утвержденному советом.
При приеме к защите докторской диссертации совет не позднее чем за 2 месяца до защиты высылает в ВАК объявление, которое содержит фамилию, имя, отчество соискателя, название диссертации, отрасль науки, по которой присуждается ученая степень, шифр специальности, название и адрес совета, где будет проводиться защита диссертации, название ведущей организации, фамилии официальных оппонентов, место их работы. Текст объявления вкладывается в дело соискателя. Защита проводится после опубликования объявления.
18. Отзывы ведущей организации и официальных оппонентов должны быть представлены в совет не позднее чем за 10 дней до даты защиты.

15. Кеңес комиссия қорытындысының негiзiнде өзiнiң мәжiлiсiнде диссертацияны қорғауға қабылдайды, ресми оппоненттер мен жетекшi ұйымды тағайындайды, қорғайтын күнiн белгiлейдi, автореферат тарататын қосымша тiзiмдi айқындайды, авторефераттың қолжазба құқығында басылуына рұқсат бередi.
Жетекшi ретiнде, ЖАК ұсынған тiзiмнiң iшiнен, қаралатын диссертация тақырыбы бойынша белсендi ғылыми зерттеу жүргізiп отырған және онымен бiр топқа жататын ғылым саласы мен мамандықтардың ғылым докторы қызмет ететiн жоғары оқу орны, ғылыми, ғылыми-зерттеу, ғылыми-өндiрiстiк және жобалау-конструкторлық ұйым таңдалады. Кандидаттық диссертациялар үшiн ЖАК рұқсатымен тиiстi мамандық пен ғылым саласы бойынша ғылым кандидаттары қызмет ететiн ұйым белгiленуi мүмкiн.
Диссертациялық кеңес мәжiлiсiнiң құқықтылығы Ережелердiң 28-тармағының талаптарына сәйкес анықталады. Диссертацияны қорғауға қабылдау туралы кеңестiң шешiмі, мәжiлiске қатысушы кеңес мүшелерiнiң жай көпшiлiгi жақтап дауыс берген жағдайда, қабылданған болып саналады.
16. Кеңес мына төмендегi жағдайлардың бiрiнде диссертацияны қорғауға қабылдамайды:
1) диссертацияның негiзгi мазмұны диссертация қорғауға қабылдау құқығы берiлген мамандықтардың және онымен байланысты ғылым саласының бiреуiне де сәйкес келмегенде;
2) диссертацияның негiзгi нәтижелерiнiң жариялануының толықтығы туралы Ережелердiң 13-тармағының талаптары орындалмаған жағдайда;
3) iзденушiнiң жұмысының ғылым мен практика үшiн құндылығы мен маңыздылығы туралы Ережелердiң 12-тармағы орындалмағанда.
Бұл жағдайда iзденушiге, Ережелердiң 15-тармағында белгiленген мерзiмде, диссертацияның қорғауға қабылданбау себептерi көрсетiлген кеңес мәжiлiсiнiң хаттамасының көшiрмесi беріліп, оның кеңеске тапсырған барлық материалдары қайтарылып берiледi.
17. Алда болатын қорғау туралы хабарлама, мекен-жайы, қорғалатын күнi және уақыты көрсетіліп, күнi бұрын, қорғаудан кемiнде бiр ай бұрын, авторефераттарды тарату ЖАК бекiткен тiзiм мен кеңес бекiткен қосымша тiзiм бойынша жасалады.
Докторлық диссертацияларды қорғауға қабылдаған кезде кеңес қорғауға дейiн 2 айдан кешiкпей ЖАК-қа iзденушiнiң аты-жөнi, диссертацияның тақырыбы, ғылыми дәреже берiлетiн ғылым саласы, мамандықтың шифрi, диссертация қорғалатын кеңестiң аты мен мекен-жайы, жетекшi ұйымның аты, ресми оппоненттердiң аты-жөнi, қызмет орны көрсетiлген хабарландыру жiбередi. Хабарландыру мәтiнi iзденушiнiң жеке iсiне тiркеледi. Қорғау хабарландыру жарияланғаннан кейiн өткiзiледi.
18. Жетекшi ұйым мен ресми оппоненттер пiкiрлерi кеңеске қорғаудан кемiнде 10 күн бұрын берiлуi керек.

19. Отзыв ведущей организации подписывает руководитель подразделения, где проводилось обсуждение диссертации, и подготовивший проект заключения доктор наук, одной группы специальностей, сотрудник этого подразделения, который не должен быть членом Президиума и экспертного совета ВАК и совета, где состоится защита диссертации, утверждает руководитель ведущей организации или его заместитель по научной работе и скрепляется гербовой печатью организации.
20. Не допускается перенос даты и времени защиты на более ранние сроки, чем указанные в автореферате.
21. В том случае, когда по объективным причинам заседание совета в назначенный день не может состояться, совет имеет право назначить более позднюю дату защиты диссертации, известив об этом ВАК.
22. Замена официальных оппонентов по объективным причинам допускается на заседании совета не позднее, чем за десять дней до защиты диссертации, известив об этом ВАК.
3. Проведение заседания диссертационного
совета при защите диссертации
23. Заседание совета при защите диссертации проводится под руководством председателя совета или в случае его отсутствия - заместителя председателя совета и записывается на магнитную ленту.
Председатель (заместитель председателя) совета не может выполнять обязанности председательствующего на заседании совета в случае, когда рассматривается диссертация соискателя, у которого он является научным руководителем (консультантом). Если председатель совета и его заместитель не могут выполнять указанные обязанности, председательствующим на данное заседание совета назначается член совета - сотрудник организации, в которой функционирует совет. Назначение его оформляется приказом руководителя организации. При отсутствии ученого секретаря диссертационного совета или в случае, когда рассматривается диссертация соискателя, у которого он является научным руководителем (консультантом), выполнение его обязанностей может быть возложено на одного из членов совета приказом руководителя организации с указанием срока (но не более двух месяцев). В случаях одновременного отсутствия председателя, заместителя председателя и ученого секретаря заседание совета проводиться не может.
24. Перед открытием заседания совета членам совета раздается проект заключения, подготовленный в соответствии с пунктом 31 Правил созданной ранее комиссией.
При открытии заседания совета председатель на основании явочного листа и присутствия оппонентов извещает членов совета о правомочности заседания (пункт 28 Правил). Присутствие членов совета и официальных оппонентов должно быть отражено в стенограмме заседания с указанием их специальности, отрасли науки и ученой степени.
После открытия заседания совета председатель объявляет о защите диссертации соискателем, указывает название диссертации, фамилии официальных оппонентов, ведущую организацию и сообщает, что диссертация защищается впервые (повторно). Затем слово предоставляется ученому секретарю, который кратко докладывает об основном содержании представленных соискателем документов и их соответствии установленным требованиям.

19. Жетекшi ұйым пiкiрiне диссертация талқылаудан өткен ұйым бөлiмшесiнiң басшысы мен сол бөлiмшенiң қорытындының жобасын дайындаған ЖАК төралқасының, сараптау кеңесiнiң және диссертация қорғалатын кеңестiң мүшесi емес қызметкерi, бiр топтағы мамандықтардың ғылым докторы қол қояды, пiкiрдi жетекшi ұйым басшысы немесе оның ғылыми жұмыс жөнiндегi орынбасары бекiтедi және ол ұйымның елтаңбалы мөрiмен расталады.
20. Қорғаудың күнi мен уақытын авторефератта көрсетiлген уақыттан ертерек мезгiлге ауыстыруға болмайды.
21. Кеңес мәжiлiсiн дәлелдi себептермен тағайындалған күнi өткiзу мүмкiн болмаған жағдайда кеңес, ол туралы ЖАК-ты хабардар ете отырып, диссертация қорғаудың күнiн бiршама кешiктiрiп тағайындауға құқылы.
22. Ресми оппоненттердi дәлелдi себептермен ауыстыруды кеңес мәжiлiсiнде қорғаудан кем дегенде он күн бұрын, ол туралы Қазақстан ЖАК-ты хабардар ете отырып жүргiзуге болады.
3. Диссертацияның қорғалу кезiндегi диссертациялық
кеңестiң мәжiлiсiн өткiзу
23. Диссертацияның қорғалу кезiнде кеңестiң мәжiлiсi кеңес төрағасының, ол болмаған жағдайда, кеңес төрағасы орынбасарының басқаруымен өткiзіледi және магниттi таспаға жазылады.
Кеңестiң төрағасы (төрағаның орынбасары) диссертация қорғап отырған iзденушiнiң ғылыми жетекшiсi (кеңесшiсi) болған жағдайда кеңес мәжiлiсiнде төрағалық мiндет атқара алмайды. Егер кеңестiң төрағасы және оның орынбасары көрсетiлген мiндеттердi атқара алмаса, кеңестiң бұл мәжiлiсiне төрағалық етуге кеңестiң мүшесi-кеңес қызмет iстейтiн ұйымның қызметкерi тағайындалады. Оның тағайындалуы ұйым басшысының бұйрығымен ресiмделедi. Ғалым хатшы болмаған немесе ол диссертация қорғап отырған iзденушiнiң ғылыми жетекшiсi (кеңесшiсi) болған жағдайда, оның мiндеттерi ұйым басшысының бұйрығымен мерзiмi (көп дегенде екi ай) көрсетіліп кеңес мүшелерiнiң бiрiне жүктеледi. Төраға, төрағаның орынбасары және ғалым хатшы бiр мезгiлде болмай қалған жағдайда диссертациялық кеңестiң мәжiлiсi өткiзiлмейдi.
24. Диссертациялық кеңес мәжiлiсiнiң ашылуы алдында оның мүшелерiне бұрын құрылған комиссия Ережелердiң 31-тармағына сәйкес даярлаған қорытындының жобасы таратылып берiледi.
Диссертациялық кеңес мәжiлiсiн ашарда төраға келу парағы мен оппоненттердiң қатысуының негiзiнде кеңес мүшелерiне мәжiлiстiң құқықтылығы жайында хабарлама жасайды (Ережелердiң 28-тармағы). Кеңес мүшелерiнің, ресми оппонеттердiң кеңеске қатысу, олардың мамандығы, ғылым саласы мен ғылыми дәрежесi мәжiлiстің стенограммасында көрсетiлуi тиiс.
Кеңес мәжiлiсi ашылғанынан кейiн төраға iзденушiнiң диссертация қорғайтыны туралы хабарлайды, диссертацияның атауын, ресми оппонеттерiнің аты-жөнiн, жетекшi ұйымды атап өтiп және диссертацияның бiрiншi рет (қайтадан) қорғалып отырғанын жариялайды. Сонан соң сөз ғалым хатшыға берiледi, ол iзденушi құжаттарының негiзгi мазмұны мен олардың белгiленген талаптарға сәйкестiгi жайында қысқаша баяндайды.

25. Соискатель излагает существо и основные положения диссертации. Затем соискателю задаются вопросы в устной или письменной форме. После ответов соискателя предоставляется слово научному руководителю или, в случае его отсутствия, зачитывается его отзыв, оглашаются заключения организации, где выполнялась диссертационная работа или к которой был прикреплен соискатель, и организации, где функционирует диссертационный совет, отзыв ведущей организации и другие поступившие в совет отзывы на диссертацию и автореферат. При наличии положительных отзывов на диссертацию или автореферат ученый секретарь с согласия членов совета вместо зачтения делает их обзор с указанием отмеченных в них замечаний. Отрицательные отзывы зачитываются полностью.
26. После зачтения отзывов соискателю предоставляется слово для ответа на замечания, содержащиеся в отзывах.
27. Затем официальные оппоненты зачитывают свои отзывы. Официальный оппонент отвечает за объективность и качество подготовленного им отзыва. За нарушение данных требований ВАК может лишить официального оппонента права дальнейшего участия в аттестации кадров. После выступления оппонентов соискатель получает слово для ответа. По желанию соискателя слово для ответа может быть предоставлено после выступления каждого оппонента. В последующей дискуссии имеют право участвовать все присутствующие на защите. По окончании дискуссии соискателю предоставляется заключительное слово.
28. После заключительного слова соискателя совет проводит тайное голосование в соответствии с установленным в разделе 4 настоящего Положения порядком по вопросу о присуждении ученой степени. Решение совета по вопросу присуждения ученой степени считается принятым, если за него проголосовало не менее двух третей членов совета, участвовавших в заседании.
29. После утверждения протокола счетной комиссии проводится обсуждение проекта заключения совета. При положительном решении по вопросу о присуждении ученой степени в проекте заключения отражаются наиболее существенные научные результаты, полученные лично соискателем, оценка их обоснованности и новизны, значение для теории и практики, рекомендации об использовании результатов диссертационного исследования, а также указывается, в соответствии с какими требованиями Правил оценивалась диссертация. При отрицательном решении вопроса о присуждении ученой степени заключение не принимается. Текст заключения с указанием классификационных признаков принимается открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвовавших в заседании, после чего объявляется соискателю. На этом заседание совета считается законченным.

25. Iзденушi диссертацияның басты мәнi мен негiзгi қағидаларын баяндап бередi. Сонан соң iзденушiге ауызша немесе жазбаша түрде сұрақтар қойылады. Iзденушiнiң жауаптарынан кейiн сөз ғылыми жетекшiге берiледi. Ол қатыса алмаған жағдайда оның пiкiрi оқылады. Диссертациялық жұмыс орындалған немесе iзденушi тiркелген ұйымның және кеңес жұмыс iстейтiн ұйымының қорытындысы, жетекшi ұйымның пiкiрi, басқа да кеңеске келiп түскен диссертация мен автореферет туралы пiкiрлер жарияланады. Диссертация мен авторефератқа жiберiлген оң пiкiрлер көп болған жағдайда, ғалым хатшы кеңес мүшелерiнiң келiсiмiмен бұл пiкiрлердi толық оқудың орнына, оларды көрсетiлген ескертпелердi атай отырып, шолу ғана жасайды. Терiс пiкiрлер толық оқылады.
26. Пiкiрлер оқылып болған соң, iзденушiге пiкiрлерде көрсетiлген ескертпелерге жауап беру үшін сөз берiледi.
27. Бұдан соң ресми оппонеттер өз пiкiрлерiн оқиды. Ресми оппонент өзi дайындаған пiкiрiнiң объективтілігi мен сапасы үшiн жауап бередi. Бұл талап орындалмаған жағдайда ЖАК ресми оппонеттi бұдан былай кадрларды аттесттауға қатысу құқығынан айыруы мүмкiн. Оппонеттердiң сөзiнен кейiн iзденушi жауап қайтару үшiн сөз алады. Iзденушiнiң тiлегi бойынша әрбiр оппонеттiң сөзiнен кейiн жауап беру үшiн оған сөз берiлуi мүмкiн. Бұдан кейiнгi пiкiрсайысқа қорғауға қатысушылардың бәрiнің қатысуға құқығы бар. Пiкiрсайыс аяқталған соң iзденушiге қорытынды сөз берiледi.
28. Iзденушiнің қорытынды сөзiнен кейiн кеңес осы Ереженiң 4-бөлiмiнде белгiленген тәртіп бойынша ғылыми дәреже беру жөнiндегi мәселенi жасырын дауысқа салады. Ғылыми дәреже беру мәселесi жөнiндегi кеңестiң шешiмi, оған кеңестiң мәжiлiске қатысқан мүшелерiнiң ең кемi үштен екiсi жақтап дауыс бергенде, қабылданған болып есептеледi.
29. Есеп комиссиясының хаттамасы бекiтiлген соң кеңес қортындысының жобасы талқыланады. Ғылыми дәреже беру туралы оң шешiлген жағдайда, қорытындының жобасында iзденушінiң өзi қол жеткiзген ең маңызды ғылыми нәтижелерi, оның дұрыстығы мен жаңалығына берiлген баға, теориялық және практикалық маңызы, диссертациялық зерттеудiң нәтижелерiн пайдалану жөнiндегi ұсыныстар, сондай-ақ диссертацияның Ережелердiң 10 немесе 11 -тармағының қандай талаптарына сай бағаланғаны көрсетiледi. Ғылыми дәрежелер беру туралы мәселе терiс шешiлген жағдайда қорытынды қабылданбайды. Жiктемелiк белгiлерi көрсетiлген қорытындының мәтiнi ашық дауысқа салынып, мәжiлiске қатысушы кеңес мүшелерiнiң жай көпшiлiгiнің дауыс беруiмен қабылданғаннан соң iзденушiге жарияланады. Осымен кеңес мәжiлiсi аяқталды деп есептеледi.

30. Если при обсуждении диссертации на заседании диссертационного совета не были высказаны существенные критические замечания, а результаты голосования отрицательные, то ВАК готовит предложения в Министерство образования и науки РК о рассмотрении вопроса о дальнейшей деятельности совета.
31. Совет в месячный срок после защиты направляет в ВАК первые экземпляры диссертации и документов аттестационного дела соискателя, включая регистрационно-учетную карточку и опись документов. Персональную ответственность за выполнение этой нормы несет ученый секретарь совета. Второй экземпляр диссертации в несброшюрованном виде вместе с авторефератом и двумя экземплярами учетной карточки диссертации направляется для микрофильмирования и госрегистрации в Казахский государственный научно-исследовательский институт научно-технической информации (КазгосИНТИ) в течение недели со дня защиты. Вторые экземпляры документов аттестационного дела по присуждению ученой степени хранятся в совете в течение десяти лет, а магнитная запись - до утверждения ВАК ходатайства или решения диссертационного совета.
32. При отрицательном решении по результатам голосования совет в месячный срок со дня защиты высылает в ВАК сопроводительное письмо на бланке организации, подписанное председателем совета, с приложением к нему двух экземпляров учетной карточки отклоненной диссертации, а также автореферат и стенограмму заседания совета, подписанную председателем и ученым секретарем совета.
Соискателю возвращаются копия диплома, удостоверение о сдаче кандидатских экзаменов, личный листок по учету кадров, заключение организации, где выполнялась диссертация или к которой был прикреплен соискатель, оттиски научных работ и диссертация, за исключением одного экземпляра диссертации и автореферата, которые изымаются из фонда библиотеки и передаются в совет, где хранятся в течение десяти лет.
Отзывы на диссертацию, автореферат, стенограмма заседания и решение по голосованию остаются в совете, и их копии могут быть направлены на основании запроса по месту повторной защиты.
33. Соискатель вправе снять диссертацию с рассмотрения по письменному заявлению, поданному до начала заседания. При подаче соискателем в совет письменного заявления с просьбой снять с рассмотрения его диссертацию, председатель совета дает указание о выдаче соискателю представленных им документов, за исключением личного заявления соискателя, одного экземпляра диссертации и автореферата, которые остаются в совете. Подготовленные в процессе рассмотрения диссертации документы остаются в совете и могут быть направлены по месту повторной защиты на основании запроса. Если советом установлено, что соискатель использовал чужой материал без ссылок на автора и источник, то совет вправе принять решение о снятии диссертации с рассмотрения. В этом случае заявление соискателя о снятии диссертации с рассмотрения не принимается, а в ВАК направляется решение совета вместе с авторефератом диссертации.

30. Егер диссертацияны диссертациялық кеңес мәжiлiсiнде талқылау кезiнде елеулi сыни пiкiрлер айтылмай, бiрақ дауыс беру нәтижесi терiс болып шықса, ЖАК кеңестiң одан арғы қызметi туралы мәселенi қарау жөнiнде Бiлiм және ғылым Министрлiгiне ұсыныс дайындайды.
31. Кеңес диссертацияның қорғалған күнiнен бастап бiр ай мерзiм iшiнде iзденушiнiң диссертациясы мен аттестациялық iсi құжаттарының бiрiншi даналарын, тiркеуi-есептiк карточкасы мен құжаттар тiзiмiмен бiрге ЖАК-қа жiбередi. Бұл белгiленген тәртiптiң орындалуына кеңестiң ғалым хатшысы тiкелей жауапты. Диссертацияның екiншi данасы түптелмеген күйде авторефератпен және диссертацияның есеп карточкасының екi данасымен бiрге қорғаудан кейiн бiр апта iшiнде микрофильмдеу және мемлекеттiк тiркеуден өткiзу үшін Қазақ мемлекеттiк ғылыми-техникалық ақпарат, ғылыми-зерттеу институтына (ҚазмемҒАҒЗИ) жiберiледi. Ғылыми дәреже беру жөнiндегi аттестациялық iс құжаттарының екiншi данасы диссертациялық кеңесте он жыл бойы, ал магниттi таспасы диссертациялық кеңестiң шешiмiн немесе өтiнiшiн ЖАК бекiткенге дейiн сақталады.
32. Дауыс беру қорытындысы бойынша кеңестің шешiмi терiс болған жағдайда, кеңес диссертация қорғалған күннен бастап бiр ай мерзiм iшiнде ЖАК-қа ұйым бланкiсiне жазылған, кеңес төрағасының қолы қойылған жолдама хат, оған қоса қабылданбаған диссертацияның есептiк карточкасының 2 данасын, сондай-ақ автореферат пен кеңестiң төрағасы мен ғалым хатшысының қолы қойылған кеңес мәжiлiсiнiң стенограммасын жiбередi.
Iзденушiге дипломының көшiрмесi, кандидаттық емтихандарды тапсырғандығы туралы куәлiгi, кадрларды есепке алу жеке парағы, диссертация орындалған немесе iзденушi тiркелген ұйымның қорытындысы, ғылыми еңбектердiң көшiрме нұсқалары (оттискiлерi) және диссертациясы қайтарылып берiледi, ал диссертацияның бiр данасы кiтапхана қорынан қайтарылып алынып, авторефераттармен бiрге диссертациялық кеңеске жiберiледi, онда ол он жыл бойы сақталады.
Диссертацияға, авторефератқа келiп түскен пiкiрлер, мәжiлiстiң стенограммасы және дауыс беру шешiмi кеңесте қалдырылады және олардың көшiрмесi диссертация қайта қорғалатын жердiң сұрауымен жiберiлуi мүмкiн.
33. Iзденушi өз диссертациясын мәжiлiс басталғанға дейiн жазбаша түрде берген өтiнiшi бойынша талқылаудан қайтарып алуға құқылы. Iзденушi диссертациясын талқылаудан қайтарып беру жайында диссертациялық кеңеске жазбаша түрде өтiнiш берген жағдайда, кеңестiң төрағасы кеңесте қалдырылатын өтiнiштен, диссертация мен авторефераттың бiр даналарынан басқа құжаттарының бәрiн iзденушiге қайтарып беруге нұсқау бередi. Диссертацияны қарау кезiнде дайындалған құжаттар кеңесте қалдырылады және олар диссертация қайта қорғалатын жердiң сұрауымен жiберiлуi мүмкiн. Егер кеңес iзденушiнiң бiреудiң еңбегiн оның авторы мен алынған дерегiне сiлтеме жасамай пайдаланғанын анықтаса, онда кеңес диссертацияны талқылаудан алып тастауға құқылы. Бұл жағдайда iзденушiнiң диссертацияны талқылаудан қайтарып алу жөнiндегi өтiнiшi қабылданбайды, ал ЖАК-қа диссертацияның авторефератымен бiрге кеңестiң шешiмi жiберiледi.

4. Тайное голосование и работа счетной комиссии
34. Счетная комиссия (не менее трех человек) избирается до начала тайного голосования открытым голосованием простым большинством участвовавших в заседании членов совета.
35. В тайном голосовании принимают участие только присутствующие на заседании члены совета, которым счетная комиссия выдает под расписку заготовленные бюллетени после заключительного слова соискателя.
Голосующий вычеркивает ненужное из графы "Результаты голосования" и опускает бюллетень в опечатанную урну.
36. Члены счетной комиссии вскрывают урну, подсчитывают бюллетени и составляют по итогам голосования протокол.
Бюллетени, оставшиеся нерозданными, остаются у счетной комиссии с соответствующей пометкой, сделанной до начала тайного голосования, что отмечается в ее протоколе. Бюллетени, которые не позволяют выявить мнение принимавшего участие в голосовании члена совета, считаются недействительными, что также отмечается в протоколе счетной комиссии.
После оформления протокола по результатам голосования счетная комиссия опечатывает все бюллетени и прилагает их к своему протоколу.
37. Совет открытым голосованием, простым большинством голосов членов совета, участвовавших в тайном голосовании, утверждает протокол счетной комиссии.
В случае неутверждения протокола счетной комиссии заседание совета продолжается и проводится повторное тайное голосование.
Вопрос об отказе в утверждении протокола счетной комиссии может рассматриваться диссертационным советом лишь в случаях, когда выявлены нарушения в процессе защиты диссертации, тайном голосовании или в работе счетной комиссии.
5. Проведение заседания диссертационного совета при
рассмотрении диссертации, направленной ВАК
на дополнительное заключение (коллективную рецензию)
38. Направленная на дополнительное заключение (коллективную рецензию) диссертация вместе с аттестационным делом рассматривается советом в течение двух месяцев со дня ее получения. До рассмотрения диссертации совет поручает комиссии из числа членов совета ознакомиться с диссертацией, документами аттестационного дела соискателя и представить совету проект заключения по диссертации.
На заседание совета приглашается соискатель, который имеет право предварительно ознакомиться с заключением комиссии. Если приглашенный соискатель отказывается явиться или обращается с просьбой о проведении заседания без его участия, совет может принять решение о проведении заседания в его отсутствие. В заседании совета могут участвовать оппоненты соискателя, представители ведущей организации и другие лица, которые в необходимых случаях приглашаются советом. Присутствие членов совета (с указанием их специальности) должно быть отражено в стенограмме заседания.

4. Жасырын дауысқа салу және есеп комиссиясының қызметi
34. Есеп комиссиясы (кемiнде үш адам) жасырын дауыс беру алдында мәжiлiске қатысушы кеңес мүшелерiнiң жай көпшiлiгiнiң ашық дауыс беруiмен сайланады.
35. Жасырын дауыс беруге мәжiлiске қатысушы кеңес мүшелерi ғана қатыса алады, iзденушiнiң қорытынды сөзiнен кейiн оларға есеп комиссиясы алдын ала даярланған бюллетеньдердi қолхат арқылы үлестiредi.
Дауыс берушi "Дауыс берудiң нәтижесi" графасынан керексiз деп тапқанын сызып тастап, бюллетеньдi мөрленген урнаға салады.
36. Есеп комиссиясының мүшелерi урнаны ашып, бюллетеньдердi санайды және дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама толтырады.
Үлестiрiлмеген бюллетеньдер жасырын дауыс берудiң алдында тиiстi белгi қойылып, есеп комиссиясында қалдырылады және бұл жөнiнде хаттамада көрсетiледi. Дауыс беруге қатысқан кеңес мүшесiнiң пiкiрiн айқындауға мүмкiндiк бермейтiн бюллетеньдер жарамсыз деп саналып, бұл да есеп комиссиясының хаттамасында белгiленедi.
Дауыс берудiң қорытындылары хаттамада ресiмделгеннен кейiн есеп комиссиясы барлық бюллетеньдердi конвертке салып желiмдеп, өз хаттамасына тiркейдi.
37. Кеңес жасырын дауыс беруге қатысқан кеңес мүшелерiнiң жай көпшiлiгiнiң ашық дауыс беруiмен есеп комиссиясының хаттамасын бекiтедi.
Есеп комиссиясының хаттамасы бекiтiлмеген жағдайда кеңес мәжiлiсi жалғастырылады және жасырын дауыс беру қайта өткiзiледi.
Есеп комиссиясының хаттамасын бекiтпеу мәселесiн диссертациялық кеңес тек диссертацияны қорғау барысында, жасырын дауыс беруде немесе есеп комиссиясының жұмысында тәртiп бұзушылық анықталған жағдайда ғана қарай алады.
5. ЖАК-қа қосымша қорытынды жасауға (ұжымдық пiкiрге)
жiберiлген диссертацияны қарайтын диссертациялық
кеңестiң мәжiлiсiн өткiзу
38. Аттестациялық iспен бiрге қосымша қорытынды жасауға (ұжымдық пiкiрге) жiберiлген диссертация кеңеске келiп түскен күннен бастап екi ай мерзiм iшiнде қаралуға тиiс. Кеңес диссертацияны қарамастан бұрын кеңес мүшелерiнен тұратын комиссияға iзденушiнiң диссертациясымен танысып, аттестациялық iс құжаттарын қарауды, диссертация жөнiндегi қорытындының жобасын әзiрлеудi тапсырады.
Диссертациялық кеңестiң мәжiлiсiне, комиссия қорытындысымен алдын ала танысуға құқығы бар iзденушi шақырылады. Егер шақыртылған iзденушi келуден бас тартса немесе мәжiлiстi өзiнiң қатысуынсыз-ақ өткiзудi сұраса, кеңес өз мәжiлiсiн оның қатысуынсыз өткiзу туралы шешiм қабылдауы мүмкiн. Диссертациялық кеңестiң мәжiлiсiне iзденушiнiң оппоненттерi, жетекшi ұйымның өкiлдерi және қажет болған жағдайда кеңеске шақырылатын басқа адамдар да қатысуы мүмкiн. Кеңес мүшелерiнiң қатысуы (олардың мамандықтары көрсетілiп) мәжiлiс стенограммасында көрiнiс табуы қажет.

39. При открытии заседания совета председатель на основании явочного листа извещает членов совета о правомочности заседания (пункт 28 Правил).
После открытия заседания совета председатель объявляет о рассмотрении диссертации соискателя, направленной на дополнительное заключение (коллективную рецензию), указывает название диссертации, совет, где проводилась защита диссертации, фамилии официальных оппонентов и ведущую организацию.
Затем слово предоставляется ученому секретарю, который кратко докладывает основное содержание документов аттестационного дела соискателя.
40. В случае присутствия соискателя на заседании совета ему предоставляется слово для изложения основных положений диссертации, ответов на вопросы.
41. Обсуждение начинается с выступления одного из членов комиссии, которой было поручено ознакомиться с диссертацией и документами аттестационного дела. В последующем имеют право выступать все присутствующие на заседании совета. По окончании дискуссии присутствующему на заседании совета соискателю предоставляется заключительное слово.
42. По окончании дискуссии совет согласно порядку, установленному в разделе 4 настоящего Положения, проводит тайное голосование по вопросу о соответствии диссертации требованиям Правил. Решение совета считается принятым, если за него проголосовало не менее двух третей членов совета, участвовавших в заседании.
43. После утверждения протокола счетной комиссии совет открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвовавших в заседании, принимает текст дополнительного заключения (коллективной рецензии).
Текст дополнительного заключения (коллективной рецензии) после его утверждения сообщается соискателю.
На этом заседание совета считается законченным.
44. Подписанные председателем и ученым секретарем совета стенограмма и текст дополнительного заключения (коллективной рецензии), в котором приводятся результаты тайного голосования, вместе с диссертацией соискателя и его аттестационным делом в трехнедельный срок высылаются в ВАК.
6. Проведение заседания диссертационного совета при
рассмотрении вопросов о лишении
(восстановлении) ученых степеней
45. Рассмотрение вопроса о лишении (восстановлении) ученой степени проводится диссертационным советом по поручению ВАК.
46. При поступлении в совет материалов, дающих в соответствии с разделом 9 Правил основания для постановки вопроса о лишении (восстановлении) ученой степени, совет поручает комиссии из числа его членов в месячный срок проверить их обоснованность. В случае необходимости через администрацию организации, где функционирует совет, делаются соответствующие запросы.
По итогам проверки комиссия составляет заключение, которое представляется на рассмотрение совета.

39. Төраға кеңес мәжiлiсiн ашарда келу парағы бойынша кеңес мүшелерiне мәжiлiстiң құқықтылығы туралы хабарлайды (Ережелердiң 28-тармағы).
Кеңес мәжілісiн ашқаннан кейiн, төраға қосымша қорытынды (ұжымдық пiкiр) жасауға жiберiлген диссертацияны қарау жайында хабарлап, диссертацияның атауын, қорғалған диссертациялық кеңесiн, ресми оппоненттерiнiң аты-жөндерi мен жетекшi ұйымды атап өтедi.
Бұдан кейiн сөз ғалым хатшыға беріліп, ол iзденушiнiң аттестациялық iсiндегi құжаттардың негiзгi мазмұнын қысқаша баяндайды.
40. Кеңес мәжiлiсiне iзденушi қатысып отырған жағдайда, оған диссертацияның негiзгi қағидаларын баяндау және қойылған сұрақтарға жауап беру үшiн сөз берiледi.
41. Талқылау диссертациямен және аттестациялық iстiң құжаттарымен танысу тапсырылған комиссия мүшелерiнiң бiрiнiң сөзiмен басталады. Бұдан кейiн сөз сөйлеуге кеңес мәжілісiне қатысушылардың бәрi құқылы. Пiкiрсайыс аяқталған соң кеңес мәжiлiсiне қатысып отырған iзденушiге қорытынды сөз берiледi.
42. Пiкiрсайыс бiткеннен кейiн, кеңес осы Ереженiң 4-бөлiмiнде көрсетiлген тәртiппен, диссертацияның Ережелердiң талаптарына сәйкестiгi туралы мәселенi жасырын дауысқа салады. Кеңестiң шешiмi, оған кеңестiң мәжiлiске қатысқан мүшелерiнiң ең кемi үштен екiсi жақтап дауыс бергенде, қабылданған болып есептеледi.
43. Есеп комиссиясының хаттамасын бекiткен соң, кеңес мәжiлiске қатысқан мүшелердiң жай көпшiлiгiнiң ашық дауыс беруiмен қосымша қорытындының (ұжымдық пiкiрдiң) мәтiнiн қабылдайды.
Қосымша қорытындының (ұжымдық пiкiрдiң) мәтiнi бекiтiлгеннен кейiн iзденушiге хабарланады.
Осымен кеңес мәжiлiсi аяқталды деп есептеледi.
44. Диссертациялық кеңес төрағасы мен ғалым хатшы қол қойған мәжiлiс стенограммасы және жасырын дауыс берудiң нәтижелерi көрсетiлген қосымша қорытындының (ұжымдық пiкiрдiң) мәтiнi, iзденушiнiң диссертациясы мен аттестациялық iсiмен бiрге үш апта iшiнде Қазақстан ЖАК-ына жiберiледi.
6. Диссертациялық кеңестiң ғылыми дәрежелерден
айыру (қалпына келтiру) туралы мәселелердi
қарағандағы мәжiлiсiн өткiзу
45. Диссертациялық кеңес ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) жайлы мәселенi қарауды ЖАК-тың тапсыруымен өткiзедi.
46. Кеңеске Ережелердiң 9-бөлiмiне сәйкес ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) жайлы мәселенi қарауға негiз болатын материалдар түскен жағдайда, кеңес өз мүшелерiнен құрылған комиссияға бiр ай мерзiм iшiнде оның негiздiлiгiн тексерудi тапсырады. Қажет болған жағдайда кеңес қызмет жасайтын ұйымның әкiмшiлiгi арқылы тиiстi сұраныстар жасалады.
Комиссия тексерудiң нәтижелерi бойынша қорытынды жасап, оны кеңестiң талқылауына ұсынады.

47. Совет должен рассмотреть подготовленные комиссией материалы в месячный срок.
48. Заседание совета проводится в присутствии лица, о лишении (восстановлении) которого ученой степени ставится вопрос, с извещением его не позднее чем за 10 дней до заседания.
Если вызываемое лицо отказывается явиться на заседание или его присутствие не представляется возможным, совет принимает решение о проведении заседания в его отсутствие.
49. При открытии заседания совета председатель извещает членов совета о правомочности заседания (пункт 28 Правил) и объявляет о рассмотрении вопроса о лишении (восстановлении) ученой степени. Затем с докладом выступает член совета, входивший в состав комиссии. По окончании его выступления слово предоставляется лицу, о лишении (восстановлении) которого ученой степени поставлен вопрос, после чего имеют право выступать все присутствующие на заседании совета.
50. После обсуждения совет согласно порядку, установленному в разделе 4 настоящего Положения, проводит тайное голосование по вопросу о лишении (восстановлении) ученой степени.
Решение совета о лишении (восстановлении) ученой степени считается принятым, если за него проголосовало не менее двух третей членов совета, участвовавших в заседании.
После утверждения протокола счетной комиссии совет, исходя из результатов тайного голосования, открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвовавших в заседании, принимает текст решения, в котором должны быть четко сформулированы существо и результаты рассмотренных материалов и содержаться вывод о наличии или отсутствии оснований для возбуждения перед ВАК ходатайства о лишении (восстановлении) ученой степени.
51. Результаты тайного голосования и текст решения совета сообщаются лицу, в отношении которого ставился вопрос о лишении (восстановлении) ученой степени.
52. Если совет принял решение о ходатайстве перед ВАК о лишении (восстановлении) ученой степени, в ВАК в трехнедельный срок высылаются подписанные председателем и ученым секретарем совета стенограмма заседания совета и текст решения, в котором приводятся результаты тайного голосования.
7. Проведение заседания диссертационного совета
при рассмотрении апелляции
53. При поступлении в совет апелляции на решение совета председатель совета поручает комиссии из числа членов совета изучить необходимые материалы и подготовить проект заключения совета по апелляции.
Если апелляция подана на положительное решение совета по вопросу о присуждении ученой степени, председатель совета в недельный срок извещает об этом ВАК.
Рассмотрение апелляции в совете должно состояться в течение месяца.
На заседание совета с извещением не позднее чем за 10 дней до заседания приглашаются автор (авторы) апелляции, соискатель и другие лица, которые, по мнению совета, имеют непосредственное отношение к существу поставленных в ней вопросов. В случае неявки автора апелляции по уважительной причине заседание совета переносится. Если автор апелляции не явился на заседание совета без уважительных причин, то заседание проводится в его отсутствие.
Присутствие членов совета (с указанием их специальности) должно быть отражено в стенограмме заседания.

47. Кеңес комиссия дайындаған материалдарды бiр айдың iшiнде қарауы тиiс.
48. Кеңес мәжiлiсi ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) мәселесi қойылған адамның қатысуымен өткiзiледi, ол мәжiлiс болардан ең кемi 10 күн бұрын хабардар етiледi.
Егер шақыртылған адам мәжiлiске келуден бас тартса немесе оның қатысуы мүмкiн болмаған жағдайда, кеңес оның қатысуынсыз-ақ мәжiлiс өткiзу туралы шешiм қабылдайды.
49. Төраға кеңестiң мәжiлiсiн ашарда кеңес мүшелерiне мәжiлiстiң құқықтылығы туралы хабарлайды (Ережелердiң 28-тармағы) және ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) жайлы мәселе қаралатынын жариялайды. Одан кейiн комиссия құрамына кiрген кеңес мүшесi баяндама жасайды. Оның сөзiнен кейiн, сөз ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) мәселесi қойылған адамға берiледi, одан кейiн сөз сөйлеуге кеңес мәжiлiсiне қатысушылардың бәрi құқылы.
50. Талқылаудан кейiн кеңес осы Ереженiң 4-бөлiмiнде белгiленген тәртiпке сәйкес ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) мәселесi бойынша жасырын дауыс берудi өткiзедi.
Ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) туралы кеңес шешiмi, оған кеңестiң мәжiлiске қатысқан мүшелерiнiң кем дегенде үштен екiсi жақтап дауыс бергенде, қабылданды деп есептеледi.
Есеп комиссиясының хаттамасын бекiткеннен кейiн кеңес жасырын дауыс берудiң нәтижелерiн ескере отырып, мәжiлiске қатысушы кеңес мүшелерiнiң жай көпшiлiгiнiң ашық дауыс беруiмен, шешiмнiң мәтiнiн қабылдайды. Онда қарастырылған материалдардың мәнi мен нәтижелерi анық тұжырымдалған және ЖАК алдына ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) жөнiнде өтiнiш қозғау үшiн негiздердiң бар немесе жоқ екендiгi туралы қорытынды орын алуы тиiс.
51. Ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) мәселесi қойылған адамға жасырын дауыс берудiң нәтижелерi мен кеңес шешiмiнiң мәтiнi хабарланады.
52. Егер кеңес ЖАК алдына ғылыми дәрежеден айыру (қалпына келтiру) жөнiнде өтiнiш жасау туралы шешiм қабылдаса, үш аптаның iшiнде ЖАК-қа кеңестiң төрағасы мен ғалым хатшысының қолы қойылған кеңес мәжілісiнiң стенограммасы және жасырын дауыс берудiң нәтижесi көрсетiлген шешiм мәтiнi жiберiледi.
7. Диссертациялық кеңестiң
апелляцияны қарайтын мәжiлiсiн өткiзу
53. Кеңес шешiмiне апелляция түскен жағдайда кеңес төрағасы кеңес мүшелерiнен құрылған комиссияға қажеттi материалдарды зерттеп, кеңестiң апелляция жөнiндегi қорытындысының жобасын дайындауды тапсырады.
Егер апелляция кеңестiң ғылыми дәреже беру мәселесi туралы оң шешiмiне берiлсе, кеңес төрағасы бұл туралы бiр апта iшiнде ЖАК-ты хабардар етедi.
Апелляция кеңесте бiр айдың iшiнде қаралуға тиiс.
Кеңес мәжілісiне, 10 күн бұрын алдынала хабардар етіліп, кеңестiң пiкiрiнше онда қойылған мәселенiң мән-мазмұнына тiкелей қатысы бар апелляция авторы (авторлары), iзденушi және тағы басқа адамдар шақырылады. Егер апелляция авторы кеңес мәжiлiсiне дәлелдi себептермен келмеген жағдайда кеңес мәжiлiсi кейiнге қалдырылады. Егер апелляция авторы кеңес мәжілісiне дәлелсiз себептермен келмесе, мәжiлiс оның қатысуынсыз өткiзiледi.
Кеңес мүшелерiнiң қатысуы (олардың мамандықтары көрсетiлiп) стенограммада жазылуы тиiс.

54. При открытии заседания совета председатель извещает членов совета о правомочности заседания (пункт 28 Правил).
После открытия заседания председатель совета объявляет о рассмотрении поступившей апелляции и предоставляет слово ученому секретарю для ее оглашения. Затем член комиссии докладывает результаты ее работы и проект заключения совета по апелляции. В дальнейшем имеют право выступать все присутствующие на заседании совета.
55. По окончании дискуссии совет принимает заключение по апелляции тайным голосованием простым большинством голосов членов совета, участвовавших в заседании.
Подписанные председателем и ученым секретарем совета стенограмма и текст заключения по апелляции, в котором приводятся результаты голосования вместе с рассмотренной апелляцией, в 10-дневный срок после заседания направляются в ВАК, а текст заключения по апелляции направляется автору (авторам).

54. Кеңес төрағасы мәжiлiстi ашарда мәжiлiстiң құқықтылығы туралы кеңес мүшелерiне хабарлайды (Ережелердiң 28-тармағы).
Кеңес төрағасы мәжiлiстi ашқаннан кейiн түскен апелляцияны қарау туралы хабарлайды және оны жария ету үшiн ғалым хатшыға сөз бередi. Одан кейiн комиссия мүшесi оның жұмысының нәтижесiн және апелляция жөнiндегi кеңес қорытындысының жобасын баяндайды. Бұдан әрi кеңес мәжiлiсiне қатысушылардың бәрi сөз сөйлеуге құқылы.
55. Пікірсайыс біткеннен кейін, кеңес мәжілісіне қатысушы кеңес мүшелерінің жай көпшілігінің ашық дауыс беруімен кеңес апелляция жөнінде қорытынды қабылдайды.
Кеңес төрағасы мен ғалым хатшысының қолы қойылып, дауыс берудің нәтижесі келтірілген кеңес стенограммасы мен апелляция жөніндегі кеңес қорытындысының мәтіні қаралған апелляциямен бірге мәжілістен кейін 10 күн ішінде ЖАК-қа, ал апелляция жөніндегі қорытындының мәтіні шағым авторына (авторларына) жіберіледі.