О внесении изменений и дополнений в приказ Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года № 30 "Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях"
Приказ Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 18 мая 2001 года № 260. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2001 года № 1546. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 395
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.08.2010 № 395 (вводится в действие с 01.01.2013).
Приказываю:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в приказ Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30 V980489_ "Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях".
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласовано                                  Утверждено
Первый вице-Министр финансов                 приказ Комитета казначейства
Республики Казахстан                         Министерства финансов
от 16 мая 2001 года                          Республики Казахстан
от 18 мая 2001 года N 260
Изменения и дополнения
в приказ Департамента казначейства
Министерства финансов Республики Казахстан
от 27 января 1998 года N 30
"Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в
государственных учреждениях"
Внести в приказ Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30 V980489_ "Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях" следующие изменения и дополнения:
1. Пункт 4 дополнить абзацем следующего содержания:
"Ведение бухгалтерского учета исполнения смет расходов по журнально-ордерной форме может быть разрешено в отдельных случаях, в соответствии с порядком его ведения, утвержденным администратором республиканских бюджетных программ по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.".
2. Дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. При освобождении главного бухгалтера от занимаемой должности (увольнении, назначении на другую должность, перемещении) производится сдача дел главному бухгалтеру, назначенному на должность в соответствии с законодательством, а при отсутствии последнего - работнику, назначенному приказом руководителя государственного учреждения.
Прием и сдача дел главным бухгалтером, сдающим дела (далее - сдающим), и работником, принимающим дела (далее - принимающим), производятся на основании приказа руководителя государственного учреждения. В приказе указывается срок приема-сдачи дел бухгалтерской службы, но не более двух недель; порядок оплаты труда сдающего и принимающего. В приказе также указывается, кому предоставлено на период приема-сдачи дел право подписи на документах, при этом должно быть оговорено, что до оформления права подписи лица, принимающего дела, документы подписывает сдающий дела под контролем принимающего.
В процессе сдачи дел определяется состояние бухгалтерского учета в данном государственном учреждении и достоверность отчетных данных, при этом составляется соответствующий Акт приема-сдачи дел (далее - Акт), разграничивающий ответственность принимающего и сдающего дела.
Передача дел бухгалтерской службы производится на основе последнего представленного баланса. В Акте должно быть указано, на какую дату осуществлена передача дел.
В начале приема и сдачи дел проверяется состояние кассы на момент приема-сдачи дел (обеспечены ли надлежащие условия для хранения денежной наличности, состояние записей в кассовой книге, состояние по другим ценностям, хранящимся в кассе, и соответствие их бухгалтерским записям, наличие чековых книжек, номера неиспользованных чеков). Акт проверки кассы подписывается лицом, как сдающим, так и принимающим дела бухгалтерской службы, а также кассиром, либо лицом, отвечающим за ведение кассовых операций.
При приеме и сдаче дел проверяется состояние денежного учета, учета расчетных операций, расчетных статей баланса (реальность дебиторской и кредиторской задолженности, наличие нереальной для взыскания задолженности, с указанием виновных в этом лиц, наличие актов сверки взаимных расчетов, наличие не перечисленных своевременно в бюджет сумм), а также составление отчетности (соблюдение отчетной дисциплины, качество представляемой отчетности) государственного учреждения.
Кроме того, в Акте отражается:
состояние организации учета в бухгалтерской службе (штат, его укомплектованность, распределение обязанностей, должностные инструкции, наличие инструктивных материалов по бухгалтерскому учету и отчетности, обеспеченность бухгалтерскими книгами, бланками учета и отчетности), формирование учетной системы;
состояние первичной документации учета, бухгалтерской отчетности;
мероприятия, необходимые для организации учета и финансового контроля;
правильность оформления и хранения документов, состояние архива.
Составленный по завершении проверки состояния учета и отчетности государственного учреждения Акт подписывается принимающим и сдающим дела, и утверждается руководителем государственного учреждения. В случае несогласия принимающего с какими-либо положениями Акта, он вправе при его подписании указать соответствующие мотивированные оговорки. Акт составляется в двух экземплярах, один из которых остается у лица, сдающего дела. После подписания Акта главный бухгалтер, сдающий дела, освобождается от руководства бухгалтерской службой.".

"Мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есеп жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық департаментiнiң 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің Қазынашылық Комитеті төрайымының 2001 жылғы 18 мамыр N 260 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2001 жылғы 16 маусым тіркелді. Тіркеу N 1546. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 395 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.08.04 № 395 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 V980489_ бұйрығына қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төрайым
Келісілген                                   Бекітілген
Қазақстан Республикасы                    Қазақстан Республикасының
Қаржы бірінші вице-Министрі                   Қаржы министрінің
2001 жылғы 16 мамырдағы                     Қазынашылық Комитетінің
2001 жылғы 18 мамырдағы
N 260 бұйрығы
"Мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есеп жөнiндегi
нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi Қазынашылық департаментiнiң 1998 жылғы
27 қаңтардағы N 30 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар
"Мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есеп жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық департаментiнiң 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 V980489_ бұйрығына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн.
1. 4-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Журналдық-ордерлiк нысан бойынша шығыс сметаларын орындаудың бухгалтерлiк есебiн жүргiзу жеке жағдайларда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бекiткен, оны жүргiзу тәртiбiне сәйкес жүргiзiлуi мүмкін.".
2. Мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Бас бухгалтердi атқарып отырған лауазымынан босатқан (босатқан, басқа лауазымға тағайындаған, ауыстырған) кезде заңнамаға сәйкес лауазымға тағайындалған бас бухгалтерге, ал соңғысы болмаған кезде - мемлекеттiк мекеме басшысының бұйрығымен тағайындаған қызметкерге iстi тапсыру жүргiзiледi.
Iстi тапсырушы бас бухгалтер (бұдан әрi - тапсырушы) және iстi қабылдап алушы қызметкер (бұдан әрi - қабылдап алушы) iстi қабылдап алуды және тапсыруды мемлекеттiк мекеме басқарушысының бұйрығы негiзiнде жүргiзедi. Бұйрықта бухгалтерлiк қызметтiң iсiн қабылдап алу - тапсыру мерзiмi, бiрақ екi аптадан аспайтын, тапсырушы мен қабылдап алушының еңбекақысын төлеу тәртiбi көрсетiледi. Бұйрықта сол сияқты, iстi қабылдап алу-тапсыру кезеңiнде құжаттарға қол қою құқығы кiмге берiлетiнi көрсетiледi, бұл ретте, iстi қабылдап алушы тұлғаның қол қою құқығын ресiмдегенге дейiн құжаттарға қабылдап алушының бақылауымен iстi тапсырушы қол қоятындығы айтылуы тиiс.
Iстi тапсыру процесiнде осы мемлекеттiк мекеменiң бухгалтерлiк есеп жағдайы және есептi деректердiң растығы айқындалады, бұл ретте iстi қабылдап алушы мен тапсырушының жауапкершiлiгiн шектейтiн тиiстi Қабылдап алу - тапсыру кесiмi (бұдан әрi - Кесiм) жасалады.
Бухгалтерлiк қызметтiң iстерiн тапсыру соңғы ұсынылған баланс негiзiнде жүргiзiледi. Кесiмде iстi тапсыру жүзеге асырылатын мерзiм көрсетiлуi тиiс.
Iстi қабылдап алу мен тапсырудың басында iстi қабылдап алу-тапсыру сәтiндегi кассаның жағдайы (қолма-қол ақшаны сақтау үшiн тиiстi шаралардың қамтамасыз етiлуi, кассалық кiтаптағы жазбалардың жағдайы, кассада сақталатын басқа да құндылықтар бойынша жағдайы және олардың бухгалтерлiк жазбаларға сәйкес келуi, чек кiтапшаларының саны, қолданылмаған чектердiң нөмiрлерi) тексерiледi. Кассаны тексеру кесiмiне бухгалтерлiк қызмет iсiн тапсырушы тұлға да және қабылдап алушы да, сондай-ақ кассир, не болмаса кассалық операцияны жүргiзуге жауап беретiн тұлға қол қояды.
Iстi қабылдап алу және тапсыру кезiнде ақшалай есептiң, есеп айырысу операциялары есебiнiң, баланстың есеп айырысу баптарының (дебиторлық және кредиторлық берешектердiң нақтылығы, оған кiнәлi тұлғаларды көрсете отырып, өндiрiп алу үшiн нақты емес берешектiң болуы, өзара есеп айырысулардың салыстыру кесiмдерiнiң болуы, бюджетке уақытылы аударылмаған сомалардың болуы), сондай-ақ мемлекеттiк мекеменiң есептiлiгiн жасаудың (есеп тәртiбiн сақтау, ұсынылған есептiлiктiң сапасы) жағдайы тексерiледi.
Одан басқа Кесiмде:
бухгалтерлiк қызметте есептi ұйымдастыру (штат, оның жинақтылығы, мiндеттемелердi бөлу, лауазымдық нұсқаулықтар, бухгалтерлiк есеп және есептiлiк бойынша нұсқамалық материалдардың болуы, бухгалтерлiк кiтаптармен, есеп және есептiлiк бланкiлерiмен қамтамасыз етiлуi), есеп жүйесiн қалыптастыру;
есептiң бастапқы құжаттамасының, бухгалтерлiк есептiлiктiң жағдайы;
есептi және қаржылық бақылауды ұйымдастыру үшiн қажеттi iс-шаралар;
құжаттарды ресімдеудің және сақтаудың дұрыстығы, мұрағаттың жағдайы көрсетiледi.
Мемлекеттiк мекеменің есеп және есептiлiк жағдайын тексеру аяқталғаннан кейiн құрылған Кесiмге iстi қабылдап алушы мен тапсырушы қол қояды және мемлекеттiк мекеменің басшысы бекiтедi. Қабылдап алушы Кесiмнiң қандай да болмасын ережесiмен келiспеген жағдайда, ол оған қол қоятын
кезде тиiстi дәлелдi ескертулер көрсетуге құқығы бар. Кесiм екi данада
жасалады, оның бiреуi iстi тапсырушыда қалады. Кесiмге қол қойылғаннан
кейiн iстi тапсырушы бас бухгалтер бухгалтерлiк қызметтi басқарудан
босатылады.".

3. В абзаце третьем пункта 18 слово "индивидуальной" исключить.
4. В пункте 32:
в Плане счетов бухгалтерского учета исполнения сметы расходов для
государственных учреждений:
1) в разделе V "Денежные средства":
по счету 09 "Открытые лимиты по бюджету":
субсчет 094 "Лимиты по соглашению о погашении взаимных
задолженностей" исключить;
название субсчета 099 "Открытые лимиты на расходы по проектам за счет
внешних займов" дополнить словами "и грантов";
по счету 11 "Специальные и валютные счета":
название субсчета 110 "Текущий счет для спонсорской и
благотворительной помощи" дополнить словами "и для зачисления страховой
выплаты";
название субсчета 113 "Специальный счет по внешним займам" дополнить
словами "и грантам";
счет 13 "Прочие денежные средства" дополнить субсчетом 130
"Аккредитивы";
2) в разделе VI "Внутриведомственные расчеты по финансированию":
по счету 14 "Внутриведомственные расчеты по финансированию" субсчет 145 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия по взаимозачету" исключить;
3) в разделе VII "Расчеты":
по счету 15 "Расчеты с поставщиками, подрядчиками и заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги":
название субсчета 151 "Расчеты по обязательствам за счет внешних займов" дополнить словами "и грантов";
дополнить субсчетом 154 "Расчеты с кредиторами сверх утвержденной сметы";
по счету 17 "Расчеты с разными дебиторами и кредиторами":
название субсчета 176 "Расчеты по средствам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи" дополнить словами " , страховой выплаты";
название субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами" дополнить словами "в пределах утвержденной сметы";
по счету 19 "Расчеты по пенсионному и социальному обеспечению" дополнить субсчетом "199 "Расчеты по внутреннему кредитованию";
4) в разделе VIII "Расходы":
по счету 20 "Расходы по бюджету":
название субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия" дополнить словами "в пределах утвержденной сметы";
название субсчета 204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов" дополнить словами "и грантов";
дополнить субсчетом 208 "Расходы на содержание государственного
учреждения и другие мероприятия сверх утвержденной сметы";

3. 18-тармақтың үшiншi абзацындағы "жеке" деген сөз алынып тасталсын.
4. 32-тармақта:
Мемлекеттiк мекемелерге арналған шығыстар сметасы орындалуының
бухгалтерлiк есебi шоттарының жоспарында:
1) V "Ақшалай қаржылар" бөлiмiнде:
09 "Бюджет бойынша ашылған лимиттер" шоты бойынша:
094 "Өзара борыштарды жабу туралы келiсiм жөнiндегi лимиттер" қосалқы
шоты алынып тасталсын;
099 "Сыртқы заемдардың есебiнен жобалар бойынша шығыстарға ашық
лимиттер" қосалқы шотының атауындағы "заемдардың" деген сөзден кейiн "және
гранттардың" деген сөздермен толықтырылсын;
11 "Арнаулы және валюталық шоттар" шоты бойынша:
110 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шот"
қосалқы шотының атауындағы "арналған" деген сөзден кейiн "және сақтандыру
төлемiн есепке алуға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
113 "Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шоттар" қосалқы шотының
атауындағы "заемдар" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген сөздермен
толықтырылсын;
13 "Өзге де ақшалай қаржылар" шоты 130 "Аккредитивтер" қосалқы
шотымен толықтырылсын;
2) VI "Қаржыландыру жөнiндегi iшкi ведомстволық есептер" бөлiмiнде:
14 "Қаржыландыру жөнiндегi iшкi ведомстволық есептер" шоты бойынша
145 "Өзара есептеме бойынша ұйымдардың шығыстарына және басқа да шараларға
арналған бюджеттен қаржыландыру жөнiндегi есептер" қосалқы шоты алынып
тасталсын;
3) VII "Есеп айырысу" бөлiмiнде:
15 "Атқарылған жұмыстар және көрсетiлген қызметтер үшiн
берермендермен, мердiгерлермен және тапсырысшылармен есеп айырысу" шоты
бойынша:
151 "Сыртқы заемдар есебiнен мiндеттемелер бойынша есеп айырысулар"
қосалқы шотының атауындағы "заемдар" деген сөзден кейiн "мен гранттар"
деген сөздермен толықтырылсын;
154 "Бекiтiлген сметадан тыс несие берушiлермен есеп айырысу" қосалқы
шотымен толықтырылсын;
17 "Әртүрлi дебиторлармен және несие берушілермен есеп айырысу" шоты
бойынша:
176 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының атауындағы "қайырымдылық көмек" деген сөздерден кейiн ", сақтандыру төлемi" деген сөздермен толықтырылсын;
178 "Өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу" қосалқы шотының атауындағы "Өзге дебиторлармен" деген сөздердiң алдынан "Бекiтiлген сметаның шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
19 "Зейнеткерлiк және әлеуметтiк қамтамасыз ету жөнiндегi есеп айырысу" шоты "199 "Iшкi несиелендiру жөнiндегi есеп айырысулар" қосалқы шотымен толықтырылсын;
4) VIII "Шығыстар" бөлiмiнде:
20 "Бюджет бойынша шығыстар" шоты бойынша:
200 "Бюджет бойынша ұйымдарды ұстауға және басқа шараларға арналған шығыстар" қосалқы шотының атауындағы "Бюджет бойынша" деген сөздердiң алдынан "Бекiтiлген сметаның шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
204 "Сыртқы заемдар есебiнен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" қосалқы шотының атауындағы "заемдар" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген сөздермен толықтырылсын;
208 "Бекiтiлген сметадан тыс мемлекеттiк мекеменi ұстауға және басқа шараларға арналған шығыстар" қосалқы шотымен толықтырылсын.

по счету 21 "Прочие расходы" название субсчета 213 изложить в
следующей редакции:
"Расходы за счет средств от спонсорской и благотворительной помощи,
за счет страховой выплаты и прочих средств";
5) в разделе IX "Финансирование":
по счету 23 "Финансирование":
субсчет 235 "Финансирование из бюджета на расходы государственного
учреждения и другие мероприятия по взаимозачету" исключить;
название субсчета 239 "Финансирование проектов из средств внешних
займов" дополнить словами "и грантов";
6) в разделе X "Фонды и средства целевого назначения":
по счету 24 "Фонды и средства целевого назначения":
дополнить субсчетом 247 "Внутреннее кредитование";
название субсчета 249 "Внешние займы" дополнить словами "и гранты".
5. В пункте 33:
1) в подпункте а) слово "труда" исключить;
2) подпункт б) изложить в следующей редакции:
"б) предметы стоимостью до 40-кратного расчетного показателя за единицу по цене приобретения, независимо от срока их эксплуатации.
Исключение составляют предметы (средства труда), которые независимо от их стоимости относятся к активам по сроку эксплуатации, натурально-вещественному составу, в зависимости от целей использования и выполняемых функций, к ним относятся предметы производственно- хозяйственного назначения, библиотечные фонды, музейные ценности (кроме экспонатов, которые учитываются в установленном порядке), экспонаты животного мира, сценическо-постановочные средства, документация по типовому проектированию и другие.".
6. В пункте 38:
1) подпункт 2) после слов "рабочие машины и оборудование" дополнить словами "включая лифты грузовые и пассажирские,";
2) подпункт 9):
после слова "телевизоры," дополнить словами "магнитофоны, видеокамеры, аппараты сотовой связи, пейджеры,";
после слова "пылесосы," дополнить словами "кондиционеры, микроволновые печи".
7. Подпункт 4) пункта 40 после слова "тележки" дополнить словами ", инвалидные коляски".
8. В пункте 41:
1) подпункт 2) дополнить словами "боевые и газовые пистолеты;";
2) подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) хозяйственный инвентарь - офисные принадлежности (стенка, гарнитуры, комплекты мебели, тумбы, уголок отдыха), переносные барьеры, вешалки, гардеробы, шкафы разные, диваны, столы, стулья, кресла, книжные полки, шкафы и ящики несгораемые, сейфы, пишущие машины, гектографы, шапирографы и другие ручные множительные и нумеровальные аппараты, телефонные аппараты, вентиляторы, переносные юрты, палатки (кроме кислородных), кровати (кроме кроватей со специальным оборудованием), ковры, портьеры, жалюзи, решетки на окна и другой хозяйственный инвентарь, а также предметы противопожарного назначения - гидропульты, стендеры, лестницы ручные и тому подобное (кроме насосов пожарных на автомобильном ходу и механических пожарных лестниц, учитываемых по субсчету 013 "Машины и оборудование").";

21 "Өзге шығыстар" шоты бойынша 213-қосалқы шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Демеушiлiк және қайырымдылық көмек қаражаты есебiнен, сақтандыру төлемiнiң және өзге де қаражаттың есебiнен есеп айырысулар";
5) IХ "Қаржыландыру" бөлiмiнде:
23 "Қаржыландыру" шоты бойынша:
235 "Өзара есеп бойынша ұйымның шығыстарын және басқа шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шоты алынып тасталсын;
239 "Сыртқы заем қаражаттарынан жобаларды қаржыландыру" қосалқы шотының атауындағы "заем" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген сөздермен толықтырылсын;
6) Х "Нысаналы мақсаттардың қорлары мен қаржылары" бөлiмiнде:
24 "Нысаналы мақсаттардың қорлары мен қаржылары" шоты бойынша:
247 "Iшкi несиелендiру" қосалқы шотымен толықтырылсын;
249 "Сыртқы заемдар" қосалқы шотының атауындағы "заемдар" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген сөздермен толықтырылсын.
5. 33-тармақта:
1) а) тармақшадағы "еңбек құралы" деген сөздер "құралдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) б) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) олардың пайдалану мерзiмiне қарамастан, сатып алу бағасы бойынша бiр бiрлiк үшiн құны 40 есе есептiк көрсеткiшке дейiнгi заттар.
Пайдалану мақсатына және орындалу функцияларына байланысты пайдалану мерзiмi табиғи-заттық құрамы бойынша олардың құнына қарамастан активтерге жататын заттар (еңбек құралдары) ерекшелiгi құрайды, оларға өндiрiстiк-шаруашылық тағайындалған кiтапханалық қорлар, мұражай құндылықтары (белгiленген тәртiппен ескерілген экспонаттардан басқа), жануарлар әлемiнiң экспонаттары, сахналық-қойылым құралдары, үлгілiк жоспарлау жөнiндегi құжаттама және басқалар жатады.".
6. 38-тармақта:
1) 2) тармақшадағы "термикалық және химиялық әсер етуге арналған жұмыс машиналары мен жабдықтары" деген сөздердiң алдынан "жүк және жолаушы лифтiлерiн қоса алғанда" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9) тармақшада:
"теледидарлар" деген сөзден кейiн "таспалар, бейне камералар, ұялы байланыс аппараттары, пейджерлер" деген сөздермен толықтырылсын;
"шаңсорғыштар" деген сөзден кейiн "кондиционерлер, микротолқынды пештер" деген сөздермен толықтырылсын.
7. 40-тармақтың 4) тармақшасындағы "қоларбалар" деген сөзден кейiн ", мүгедектер арбасы" деген сөздермен толықтырылсын.
8. 41-тармақта:
1) 2) тармақша ", соғыс және газ пистолеттер" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) шаруашылық мүккәмал - офис керек-жарақтары (қабырғалық жиһаз, гарнитурлар, құрамалы жиһаздар, тумбалар, демалыс бұрышы), жылжытпалы барьерлер, iлгiштер, гардеробтар, әртүрлi шкафтар, дивандар, столдар, орындықтар, креслолар, кiтап сөрелерi, жанбайтын шкафтар мен жәшiктер, сейфтер, жазу машиналары, гектографтар, шапирографтар мен басқа да қолға ұстайтын көбейткiш және нөмiрлегiш аппараттар, телефон аппараттары, желдеткiштер, жылжытпалы киiз үйлер, шатырлар (оттегiлерiнен басқа), кроваттар (арнаулы жабдықтары барларынан басқа), кiлемдер, портъерлер, жалюзилер, терезеге арналған торлар және басқа да мүккәмал, сондай-ақ өртке қарсы қолданылатын заттар - гидропульттер, стендерлер, қол сатылар және с.с. (013 "Машиналар мен жабдықтар" қосалқы шоты бойынша есептелетiн, автомобильмен қозғалатын өрт су айдағыштары мен механикалық өрт сатыларын қоспағанда);";

3) дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) прочий производственный и хозяйственный инвентарь - картины в рамах, зеркала, скульптуры (бюсты) бронзовые, мраморные вазы, светильники (люстры, бра), государственные символы, стенды наглядной агитации".
9. Пункт 61 дополнить абзацем следующего содержания:
"Сумма износа за весь период эксплуатации объекта исчисляется на основании имеющихся в инвентарных карточках данных о балансовой стоимости объекта, времени нахождения его в государственном учреждении (по количеству календарных лет), не считая года передачи.".
10. В пункте 115:
по счету 09 "Открытые лимиты по бюджету":
1) субсчет 094 "Лимиты по соглашению о погашении взаимных задолженностей" исключить;
2) название субсчета 099 "Открытые лимиты на расходы по проектам за счет внешних займов" дополнить словами "и грантов";
3) в абзаце одиннадцатом цифры "094" исключить.
11. Пункт 119 исключить.
12. Пункт 120-1 изложить в следующей редакции:
"120-1. На субсчете 096 "Открытые лимиты за счет других бюджетов" учитывается движение лимитов, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета, при получении ими лимитов из местного бюджета, и наоборот, при выделении лимитов из республиканского бюджета на определенные цели государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов, в том числе движение официальных трансфертов (субвенций).
При получении лимитов за счет других бюджетов производится запись по дебету субсчета 096 и кредиту субсчета 232 "Финансирование за счет других бюджетов".
При получении официальных трансфертов (субвенций) из республиканского бюджета по казначейскому разрешению N 1 производится запись по дебету субсчета 096 и кредиту субсчета 232 "Финансирование за счет других бюджетов". Полученные официальные трансферты (субвенции) перечисляются на доходный счет местного бюджета, при этом производится запись по дебету субсчета 202 "Расходы за счет других бюджетов" и кредиту субсчета 096. Списание произведенных расходов в конце года осуществляется записью по дебету субсчета 232 и кредиту субсчета 202.".
13. В пункте 120-3:
1) название субсчета 099 "Открытые лимиты на расходы по проектам за счет внешних займов" дополнить словами "и грантов";
2) название субсчета 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов" дополнить словами "и грантов".

3) мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) басқа да өндiрiстiк және шаруашылық мүккәмал - сейфтер, рамадағы картиналар, қола мүсiндер (бюсттер), мраморлы вазалар, шамдар (люстралар, бра), мемлекеттiк рәмiздер, көрнекiлiк агитация қабырғалары.".
9. 61-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Объектiнi пайдаланудың бүкiл кезеңi үшiн тозу сомасы беру жылын есептемегенде, объектiнiң баланстық құны, оның мемлекеттiк мекемеде болған уақыты (күнтiзбелiк жыл саны бойынша) туралы түгендеу карточкаларда бар деректердiң негiзiнде есептеледi.".
10. 115-тармақта:
09 "Бюджет бойынша ашылған лимиттер" шоты бойынша:
1) 094 "Өзара борыштарды жабу туралы келiсiм жөнiндегi лимиттер" қосалқы шоты алынып тасталсын;
2) 099 "Сыртқы заемдар есебiнен жобалар бойынша шығыстарға арналған ашылған лимиттер" қосалқы шотының атауындағы "заемдар" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген сөздермен толықтырылсын;
3) он бiрiншi абзацтағы "094" деген сандар алынып тасталсын.
11. 119-тармақ алынып тасталсын.
12. 120-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"120-1. 096 "Басқа бюджеттердiң есебiнен ашылған лимиттер" қосалқы шотында республикалық бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелерге олар жергiлiктi бюджеттен лимиттердi алған кезде және керiсiнше жергiлiктi бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелерге белгiлi бiр мақсатқа республикалық бюджеттен лимиттердi бөлу кезiнде ашылған лимиттердiң қозғалысы, оның iшiнде ресми трансферттердiң (субвенциялардың) қозғалысы есепке алынады.
Басқа бюджеттердiң есебiнен лимиттердi алған кезде 096 қосалқы шоттың дебетi және 232 "Басқа бюджеттердiң есебiнен қаржыландыру" қосалқы шотының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
N 1 Қазынашылықтың рұқсат бойынша республикалық бюджеттен ресми трансферттердi (субвенцияларды) алған кезде 096-қосалқы шоттың дебетi және 232 "Басқа бюджеттердiң есебiнен қаржыландыру" қосалқы шотының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Алынған ресми трансферттер (субвенциялар) жергiлiктi бюджеттiң кiрiс шотына аударылады, бұл ретте 202 "Басқа бюджеттер есебiнен шығыстар" қосалқы шотының дебетi және 096-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Жылдың аяғында жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару 232-қосалқы шоттың дебетi және 202-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбамен жүзеге асырылады.".
13. 120-3-тармақта:
1) 099 "Сыртқы заемдар есебiнен жобалар бойынша шығыстарға арналған ашық лимиттер" қосалқы шотының атауындағы "заемдар" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 239 "Сыртқы заем қаражаттарынан жобаларды қаржыландыру" қосалқы шотының атауындағы "заем" деген сөз "заемдар мен гранттардың" деген сөздермен толықтырылсын.

14. В пункте 129:
1) название субсчета 110 "Текущий счет для спонсорской и благотворительной помощи" дополнить словами "и для зачисления страховой выплаты";
2) название субсчета 113 "Специальный счет по внешним займам" дополнить словами "и грантам".
15. Пункт 130 изложить в следующей редакции:
"130. На субсчете 110 "Текущий счет для спонсорской и благотворительной помощи и для зачисления страховой выплаты" учитывается поступление и расходование средств, получаемых государственными учреждениями в соответствии с действующим законодательством от юридических и физических лиц в виде спонсорской и благотворительной помощи, а также в виде страховой выплаты, осуществляемой страховщиком в случае повреждения или уничтожения имущества государственного учреждения в результате дорожно-транспортного происшествия.
Средства, поступившие на текущий счет для зачисления страховой выплаты, расходуются на восстановление поврежденного имущества, ремонт отдельных узлов, деталей, предметов поврежденного имущества, а также на приобретение нового имущества при полной гибели имущества.
На суммы, поступившие на текущий счет для спонсорской и благотворительной помощи, на текущий счет для зачисления страховой выплаты, дебетуется субсчет 110 и кредитуется субсчет 176 "Расчеты по средствам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи, страховой выплаты".
При перечислении средств с текущего счета для спонсорской и благотворительной помощи поставщикам за приобретаемые материальные ценности производится запись по дебету субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами" и по кредиту субсчета 110. Оприходование приобретенных материальных ценностей отражается по дебету соответствующих субсчетов счетов 01, 04, 06, 07 и по кредиту субсчета 178. Одновременно при приобретении активов, малоценных и быстроизнашивающихся предметов производится запись по дебету субсчета 213 и соответственно по кредиту субсчетов 250, 260. На суммы израсходованных материалов, денежных средств и других расходов производятся записи по дебету субсчета 213 и кредиту соответствующих субсчетов счетов "Материальные запасы", "Денежные средства", "Расчеты".
На израсходованные суммы за счет страховой выплаты дебетуется субсчет 213 "Расходы за счет средств от спонсорской и благотворительной помощи, за счет страховой выплаты и прочих средств" и кредитуется субсчет 110.

14. 129-тармақта:
1) 110 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шот" қосалқы шотының атауындағы "арналған" деген сөзден кейiн "және сақтандыру төлемiн есептеуге арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 113 "Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шот" қосалқы шотының атауындағы "заемдар" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген сөздермен толықтырылсын.
15. 130-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"130. 110 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған және сақтандыру төлемiн есептеуге арналған ағымдағы шот" қосалқы шотында мемлекеттiк мекемелер қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес заңды және жеке тұлғалардан демеушiлiк және қайырымдылық көмек түрiнде, сондай-ақ жол-көлік оқиғасы нәтижесiнде мүлiк зақымданған немесе жойылған жағдайда сақтандырушы жүзеге асыратын сақтандыру төлемi түрiнде алатын қаражаттың түсуi және жұмсалуы есепке алынады.
Сақтандыру төлемiн есептеуге арналған ағымдағы шотқа түскен қаражат зақымданған мүлiктi қалпына келтiруге, жеке тораптарды, бөлшектердi, зақымданған мүлiктiң заттарын жөндеуге, сондай-ақ мүлiк толық құрып кеткен кезде жаңа мүлiктi сатып алуға жұмсалады.
Демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шотқа, сақтандыру төлемiн есептеуге арналған ағымдағы шотқа түскен сомаларға 110-қосалқы шоты дебеттеледi және 176 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек, сақтандыру төлемiнiң есебiнен шығыстарға алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоты кредиттеледi.
Берушiге сатып алынған материалдық құндылықтар үшiн демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шоттан қаражат аудару кезiнде 178 "Өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу" қосалқы шотының дебетi бойынша және 110-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Сатып алынған материалдық құндылықтарды кiрiске алу 01, 04, 06, 07 шоттардың тиiстi қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 178-қосалқы шоттың кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта аз бағалы және тез тозатын жабдықтардың активтерiн сатып алған кезде 213-қосалқы шоттың дебетi бойынша және тиiсiнше 250, 260-қосалқы шоттардың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Жұмсалған материалдардың, ақшалай қаражаттың және басқа да шығыстардың сомасына 213-қосалқы шоттың дебетi және "Материалдық қорлар", "Ақшалай қаржылар", "Есеп айырысулар" шоттарының тиiстi қосалқы шоттарының кредитi бойынша жазбалар жүргiзiледi.
Сақтандыру өтемiнiң есебiнен жұмсалған сомаларға 213 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек қаражаты есебiнен, сақтандыру өтемi және басқа да қаражат есебiнен шығыстар" қосалқы шоты дебеттеледi және 110-қосалқы шот кредиттеледi.

Аналитический учет по субсчету 110 по отдельным видам спонсорской и благотворительной помощи и по суммам страховой выплаты ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292).".
16. В пункте 132:
1) абзац второй изложить в следующей редакции:
"Депозитный счет открывается в территориальных органах казначейства: администратору республиканских бюджетных программ на основании разрешения Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан; государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, - на основании разрешения территориального органа казначейства; государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, - на основании разрешения местных финансовых органов.";
2) в абзаце третьем после числа "174" дополнить словами "Расчеты по депозитным суммам";
3) дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"На субсчете 112 ведется учет поступления кредитных ресурсов по государственному образовательному кредиту и государственному студенческому кредиту на депозитный счет государственного учреждения "Финансовый центр" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Финансовый центр) на основании платежных поручений Министерства образования и науки Республики Казахстан и Агентства по здравоохранению Республики Казахстан, при этом производится запись по дебету субсчета 112 и по кредиту субсчета 174. Финансовый центр перечисляет средства по государственному образовательному кредиту и государственному студенческому кредиту юридическим лицам, осуществляющим подготовку специалистов с высшим образованием, в соответствии с заключенным трехсторонним кредитным соглашением (между Заемщиком, Высшим учебным заведением и Финансовым центром) и производит запись по дебету субсчета 199 "Расчеты по внутреннему кредитованию" и по кредиту субсчета 112. Средства, поступающие на депозитный счет Финансового центра в счет погашения кредитов при наступлении срока возврата или в случае возврата неосвоенных кредитных ресурсов, отражаются в бухгалтерском учете записью по дебету субсчета 112 и по кредиту субсчета 199.".
17. Пункт 132.1 изложить в следующей редакции:
"132-1. Финансовые операции по поступлению и расходованию средств по внешним займам (заемным средствам) и грантам учитываются на субсчете 113 "Специальный счет по внешним займам и грантам". Специальный счет открывается в рекомендованном Национальным Банком Республики Казахстан банке второго уровня.
При поступлении средств на специальный счет по внешним займам и грантам производится запись в дебет субсчета 113 и в кредит субсчета 249 "Внешние займы и гранты".

110-қосалқы шот бойынша талдамалық есеп демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң жекелеген түрлерi бойынша және сақтандыру өтемiнiң сомасы бойынша 292-а нысан карточкаларында (292-нысан кiтабында) жүргiзiледi.".
16. 132-тармақта:
1) екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Депозиттік шот қазынашылықтың аумақтық органдарында мыналарға ашылады: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің шешімі негізінде республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне; республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге - қазынашылықтың аумақтық органдарының шешімі негізінде; жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге - жергілікті қаржы органдарының шешімі негізінде.";
2) үшінші абзацтағы "174" деген саннан кейін "Депозиттік сомалар бойынша есеп айырысу" деген сөздермен толықтырылсын.;
3) мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"112-қосалқы шотта Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау ісі жөніндегі агенттігінің төлем тапсырмалары негізінде Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі "Қаржы орталығы" мемлекеттік мекемесінің депозиттік шотына мемлекеттік білімдік несие және мемлекеттік студенттік несие бойынша кредиттік ресурстары түсімнің есебі жүргізіледі, бұл ретте 112-шоттың дебеті бойынша және 174-шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі. Қаржы орталығы жасалған үшжақты (Заемшы, Жоғары оқу орны және Қаржы орталығының арасындағы) несие келісіміне сәйкес мемлекеттік білімдік несие және мемлекеттік студенттік несие бойынша жоғары білімі бар мамандарды даярлауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қаражат аударады және 199 "Ішкі несиелендіру бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебеті бойынша және 112-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізеді. Қайтару мерзімі басталған кезде немесе игерілмеген несие ресурстарын қайтарған жағдайда несиелерді өтеу есебінен Қаржы орталығының депозиттік шотына түскен қаражат бухгалтерлік есепте 112-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 199-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазбамен көрсетіледі.".
17. 132.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"132-1. Сыртқы заемдар (заем қаражаттары)мен гранттар бойынша қаражаттардың түсуі және жұмсалуы жөніндегі қаржы операциялары 113 "Сыртқы заемдар мен гранттар бойынша арнаулы шоттар" қосалқы шотында ескеріледі. Арнаулы шот Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі ұсынған екінші деңгейдегі банкте ашылады.
Сыртқы заемдар мен гранттар бойынша арнаулы шотқа қаражат түскен кезде 113-қосалқы шоттың дебетіне және 249 "Сыртқы заемдар мен гранттар" қосалқы шотының кредитіне жазба жүргізіледі.

Учет операций по движению средств внешних займов и грантов ведется в накопительной ведомости форма 381 (мемориальный ордер 2). Записи производятся на основании выписок из лицевых счетов и приложенных к ним документов.
Аналитический учет по субсчету 113 ведется по кодам бюджетной классификации расходов на карточках форма 294-а.".
18. В пункте 136:
1) абзац второй изложить в следующей редакции:
"Порядок ведения кассовых операций и определения лимита наличных денег в кассах государственных учреждений определен Правилами ведения кассовых операций в государственных учреждениях, утвержденных приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года N 195, с учетом внесенных в них изменений и дополнений.";
2) в абзаце седьмом слово "индивидуальной" исключить.
19. Пункт 137 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"130 "Аккредитивы".
20. Дополнить пунктом 137-1 следующего содержания:
"137-1. На субсчете 130 "Аккредитивы" учитываются суммы аккредитивов, открытых в соответствии с обязательствами государственных учреждений, возникающими перед поставщиками по оплате за поставку товаров. В договоре должно быть оговорено, что расчеты будут производиться посредством открытия аккредитива.
Аккредитив - форма документарных расчетов, предусматривающая обязательство банка, принятое им по заявлению и в соответствии с инструкциями клиента или по собственному усмотрению, произвести платеж указанному бенефициару (юридическому или физическому лицу, в пользу которого открывается аккредитив).
Аккредитив может открываться как за счет бюджетных средств, так и за счет средств, полученных от реализации платных услуг, средств текущего счета для спонсорской и благотворительной помощи, а также средств на валютном счете.
Порядок открытия и исполнения аккредитива установлен V001150_ Правилами проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года N 178.
Платежи, осуществляемые в целях исполнения аккредитива, производятся только в безналичном порядке.
При открытии аккредитива дебетуется субсчет 130 и кредитуются соответствующие субсчета счетов 09, 10, 11.
На суммы использованного аккредитива производится запись по кредиту субсчета 130 и дебету соответствующих субсчетов счетов материальных ценностей 01, 04, 06, 07.
Неиспользованные суммы аккредитива зачисляются на соответствующие бюджетные или текущие счета 09, 10, 11.

Сыртқы заемдар мен гранттардың қаражат қозғалысы бойынша есеп 381-нысан (2 мемориалдық ордер) жинақтаушы тізімдемесінде жүргізіледі. Жазбалар жеке шоттардың көшірмесінің және оларға қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі.
113 қосалқы шот бойынша талдау есебі 294-а нысан карточкаларында шығыстардың бюджет жіктемесінің кодтары бойынша жүргізіледі.".
18. 136-тармақта:
1) екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекемелердің кассаларында кассалық операцияларды жүргізу және қолма-қол ақшалардың лимитін анықтау тәртібі оларға енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 195 бұйрығымен бекiтілген Мемлекеттiк мекемелерде кассалық операцияларды жүргiзу ережесiнде анықталған.";
2) жетiншi абзацтағы "өзiнiң" деген сөз алынып тасталсын.
19. 137-тармақ мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"130 "Аккредитивтер".
20. Мынадай мазмұндағы 137-1-тармақпен толықтырылсын:
"137-1. 130 "Аккредитивтер" қосалқы шотында тауарларды бергенi үшiн ақы төлеу жөнiнде берушiнiң алдында туындаған мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерiне сәйкес ашылған аккредитивтердiң сомасы ескерiледi. Шартта есеп айырысу аккредитивтi ашу арқылы жүргiзiлетiнi айтылуы тиiс.
Аккредитив - олар өтiнiм бойынша қабылдаған және клиенттiң нұсқаулықтарына сәйкес немесе көрсетiлген бенефициарға төлем жүргiзудi өз қарауы бойынша (пайдасына аккредитив ашылатын заңды немесе жеке тұлға) қабылданған банктiң мiндеттемелерiн көздейтiн құжаттық шығыстардың нысаны.
Аккредитив бюджет қаражатынан да және ақылы қызметтi iске асырудан алынған қаражат есебiнен де, демеушiлiк және қайырымдылық көмек ағымдағы шот қаражаты есебiнен де, сондай-ақ валюталық шоттың қаражаты есебiнен ашыла алады.
Аккредитивтi ашу және орындау тәртiбi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 25 сәуiрдегi N 178 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының банктерi құжаттық аккредитивтермен операциялар жүргiзу ережесiнде белгiленген.
Аккредитивтердi орындау мақсатында жүзеге асырылатын төлемдер тек қана қолма-қол ақшасыз тәртiпте жүргiзiледi.
Аккредитивтi ашқан кезде 130-қосалқы шот дебеттеледi және 09, 10, 11 шоттардың тиiстi қосалқы шоттары кредиттеледi.
Аккредитивтiң пайдаланылған сомасына 130-қосалқы шоттың кредитi бойынша және материалдық құндылықтар 01, 04, 06, 07-шоттардың тиiстi қосалқы шоттарының дебетi бойынша жазба жүргiзiледi.
Аккредитивтiң пайдаланылмаған сомасы тиiстi бюджеттiк немесе 09, 10, 11-ағымдағы шоттарға есепке алынады.

Аналитический учет по субсчету 130 ведется по каждому открытому аккредитиву на карточках форма 292-а (в книге форма 292).".
21. В пункте 140 субсчет 145 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия по взаимозачету" исключить.
22. В пункте 145 цифру ", 145" исключить.
23. Пункт 146 исключить.
24. Пункт 147 изложить в следующей редакции:
"147. В этом разделе учитываются расчеты с поставщиками и подрядчиками за товары, выполненные работы и оказанные услуги, расчеты с бюджетом по взносам социального налога и другим платежам, с подотчетными лицами, рабочими и служащими, стипендиатами, депонентами, с родителями за содержание детей в школах-интернатах и других детских учреждениях, прочими дебиторами и кредиторами, расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, и другие виды расчетов.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года Z010142_ "О некоммерческих организациях" гражданско-правовые сделки, заключаемые государственными учреждениями, подлежат регистрации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Государственные учреждения, заключающие гражданско-правовые договоры на приобретение товаров (работ и услуг) за счет средств государственного бюджета, регистрируют их в территориальных органах Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее - территориальных органах казначейства).
Договоры, заключаемые государственными учреждениями за счет средств государственного бюджета, но не прошедшие регистрацию в территориальных органах казначейства, не обеспечиваются бюджетными ассигнованиями и считаются несовершенными.
Товары (работы, услуги), приобретенные государственным учреждением в долг, сверх объема сметных назначений или выделенных лимитов, не подлежат оплате за счет бюджетных денег.
За приобретения товаров (работ, услуг) сверх утвержденной сметы ответственность несут должностные лица государственных учреждений в порядке, установленном законодательством.
Предъявленные к оплате документы (счета, акты выполненных работ) на стоимость приобретенных сверх утвержденной сметы товаров (работ, услуг) и приобретенные товары должны быть возвращены поставщику, а в случае невозможности возврата товаров (работ, услуг) задолженность поставщику отражается в бухгалтерском учете государственного учреждения.".
25. Пункт 148 изложить в следующей редакции:
"148. По результатам инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами списанию подлежит следующая нереальная для взыскания:

130-қосалқы шот бойынша талдамалы есеп әрбiр ашылған аккредитив бойынша 292-а нысан карточкаларында (292-нысан кiтабында) жүргiзiледi.".
21. 140-тармақтағы 145 "Өзара есеп бойынша ұйымның және басқа да шығындарға арналып бюджеттен қаржыландыру бойынша есептемелер" деген қосалқы шот алынып тасталсын.
22. 145-тармақтағы ", 145" деген сандар алынып тасталсын.
23. 146-тармақ алынып тасталсын.
24. 147-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"147. Осы бөлiмде тауарлар, орындалған жұмыстар және көрсетiлген қызметтер үшiн берушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысу, әлеуметтiк салық жарналары және басқа да төлемдер бойынша бюджетпен, есеп беретiн адамдармен, жұмысшылармен және қызметшiлермен, стипендиаттармен, депоненттермен, мектеп-интернаттарда және басқа балалар мекемелерiнде балаларды ұстағаны үшiн ата-аналармен, өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу, жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысу және есеп айырысудың басқа да түрлерi ескерiледi.
"Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңына сәйкес мемлекеттiк мекемелер жасайтын азаматтық-құқықтық мәмiлелер Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн тәртiппен тiркеуге жатады.
Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен тауарларды (жұмыстар мен қызметтердi) сатып алуға арналған азаматтық-құқықтық шарттарды жасайтын мемлекеттiк мекемелер оларды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық комитетiнiң аумақтық органдарында (бұдан әрi - қазынашылықтың аумақтық органдары) тiркейдi.
Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен мемлекеттiк мекеме жасайтын, бiрақ қазынашылықтың аумақтық органдарынан тiркеуден өтпеген шарттар бюджеттiк қаржы бөлумен қамтамасыз етілмейдi және аяқталмаған болып саналады.
Мемлекеттiк мекеме сметалық тағайындау көлемiнен немесе бөлiнген лимиттерден тыс қарызға алған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бюджеттiк ақша есебiнен төлеуге жатпайды.
Бекiтiлген сметалардан тыс тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сатып алғаны үшiн мемлекеттiк мекемелердiң лауазымды тұлғалары заңнамада белгiленген тәртiппен жауап бередi.
Бекiтiлген сметадан тыс сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құнын төлеуге ұсынылған құжаттар (шоттар, орындалған жұмыстардың кесiмдерi) және сатып алынған тауарлар берушiге қайтарылуы тиiс, тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) қайтару мүмкiндiгi болмаған жағдайда, берушiге берешек мемлекеттiк мекеменiң бухгалтерлiк есебiнде көрсетiледi.".
25. 148-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"148. Түгендеу нәтижелерi бойынша дебиторлармен және кредиторлармен есеп айрысуларда мынадай өндiрiп алу үшiн нақты емес:

1) дебиторская задолженность:
во взыскании которой судом отказано, в том числе по причине истечения срока исковой давности;
не удовлетворенная при ликвидации должника в связи с недостатком его имущества, а также не заявленная кредитором до утверждения ликвидационного баланса;
2) кредиторская задолженность:
в случае ликвидации кредитора;
во взыскании с государственного учреждения которой судом отказано, в
том числе по причине истечения срока исковой давности.
При наличии оснований для списания дебиторской и кредиторской
задолженности составляется Справка к акту инвентаризации расчетов с
дебиторами и кредиторами, которая должна содержать следующие сведения:
наименование дебитора, кредитора, подробный юридический адрес, РНН
(регистрационный номер налогоплательщика). В случае, если адрес и
местонахождение должника неизвестны, указываются меры, принятые по его
розыску;
сумма задолженности;
на каком балансовом счете числится задолженность, по каким
обязательствам;
дата образования задолженности;
документы, подтверждающие задолженность;
должностные лица, виновные в возникновении задолженности или
несвоевременном взыскании задолженности;
обоснование о невозможности возмещения суммы ущерба за счет виновного
в регрессном порядке;
подробное обоснование признания долга (дебиторской задолженности) нереальным для взыскания (конкретные меры, принятые по взысканию долга, в том числе осуществление претензионно-исковой работы, информация по выданным исполнительным документам; дата, номер решения ликвидационной комиссии или решения суда об утверждении ликвидационного баланса в случае признания банкротства должника. При отказе государственному учреждению в иске указать основания отказа, принятые меры по обжалованию решения суда в вышестоящие судебные инстанции);
причины (основания) для принятия решения о списании кредиторской задолженности.
Руководитель государственного учреждения на основании Акта инвентаризации расчетов, Справки к акту инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами, а также Протокола инвентаризационной комиссии принимает решение о списании дебиторской и кредиторской задолженности с сообщением об этом в десятидневный срок администратору бюджетных программ.
Суммы нереальной для взыскания дебиторской задолженности списываются по решению руководителя государственного учреждения и относятся на уменьшение финансирования, при этом дебетуются субсчета 140, 230 и кредитуются соответствующие субсчета расчетов.
Суммы кредиторской задолженности, по которой руководителем государственного учреждения принято решение о списании ее (при наличии на это объективных условий), списываются и относятся на увеличение субсчетов 140, 230. В бухгалтерском учете эта операция отражается по дебету соответствующих субсчетов расчетов и по кредиту субсчетов 140, 230.
За несвоевременность принятия мер по взысканию задолженности с должников, за необоснованность и неправомерность списания задолженности руководитель государственного учреждения и другие лица, на которые возложены обязанности организации работы по взысканию задолженности с должников (предъявление исков, обжалование решений судов, получение исполнительных документов, направление исполнительных листов судебным исполнителям или в банки второго уровня и другие), несут дисциплинарную и/или иную ответственность в соответствии с действующим законодательством.".

1) дебиторлық берешек:
өндiрiп алудан сот бас тартқан, оның iшiнде қуыну мерзiмi аяқталуы себептi;
оның мүлiктерiнiң жетiспеуiне байланысты борышкердi тарату кезiнде
қанағаттанбаған, сондай-ақ таратылған балансты бекiткенге дейiн несие
берушi мәлiмдеген;
2) кредиторлық берешек:
несие берушiнi таратқан жағдайда;
мемлекеттiк мекемеден өндiрiп алудан сот бас тартқан, оның iшiнде
қуыну мерзiмi аяқталуы себептi.
Дебиторлық және кредиторлық берешектi есептен шығаруға негiздеме
болған кезде дебиторлармен және несие берушiлермен мынадай мәлiметтерi
болуға тиiс есеп айырысуларды түгендеу кесiмiне Анықтама жасалады:
дебитордың, несие берушiнiң атауы, нақты заңды мекен-жайы, СТН (салық
төлеушiнiң тiркеу нөмiрi). Егер борышкердiң мекен-жайы және орналасқан
жерi белгiсiз болған жағдайда, оған iздеу салу бойынша қолданылған шаралар
көрсетiледi;
берешектiң сомасы:
берешек қандай баланстық шотта есепке алынады, қандай мiндеттемелер
бойынша;
берешектiң пайда болған күнi;
берешектi растайтын құжаттар;
берешектiң пайда болуына немесе берешектi уақытында өндiрiп алуға
кiнәлi лауазымды тұлға;
керi тәртiппен кiнәлiнiң есебiнен залалдың сомасын өндiрiп алудың
мүмкiн еместiгi;
өндiрiп алу үшiн нақты емес борышты мойындаудың толық негiздемесi (дебиторлық берешектiң) (борышты өндiрiп алу бойынша қабылданған нақты шаралар, оның iшiнде талап қою-қуыну жұмыстарын жүзеге асыру, берiлген атқару құжаттары бойынша ақпараттар; тарату комиссиясы шешiмiнiң күнi, нөмiрi немесе борышкердiң банкроттығын мойындаған жағдайда тарату балансын бекiту туралы сот шешiмi. Мемлекеттiк мекемеге қуынудан бас тартқан кезде бас тартудың негiздемесiн, жоғары тұрған сот органдарында сот шешiмiнiң шағымы бойынша қолданылған шаралар көрсетілсiн.);
кредиторлық берешектi есептен шығару туралы шешiм қабылдауға арналған себептер (негiздемелер).
Мемлекеттiк мекеменiң басшысы Есеп айырысуларды түгендеу кесiмi, Дебиторлармен және несие берушiлермен есеп айырысуды түгендеу кесiмiне анықтама, сондай-ақ Түгендеу комиссиясының хаттамасы негiзiнде бұл туралы он күндiк мерзiмде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне хабарлай отырып, дебиторлық және кредиторлық берешектi есептен шығару туралы шешiм қабылдайды.
Дебиторлық берешектi өндiрiп алуға арналған нақты емес сомалар мемлекеттiк мекеме басшысының шешiмi бойынша есептен шығарылады және қаржыландырылуын кемiтуге жатқызылады, бұл ретте 140, 230-қосалқы шоттар дебеттеледi және есеп айырысулардың тиiстi қосалқы шоттары кредиттеледi.
Мемлекеттiк мекеменiң басшысы оны есептен шығару туралы шешiм қабылдаған кредиторлық берешектiң сомасы (оған объективтiк жағдайлар болған кезде) есептен шығарылады және 140, 230-қосалқы шоттардың артуына жатқызылады. Бухгалтерлiк есепте бұл операция есеп айырысудың тиiстi қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 140, 230-қосалқы шоттардың кредитi бойынша көрсетiледi.
Борышкерлерден берешектi өндiрiп алу бойынша уақытылы шаралар қолданбағаны үшiн, берешектi негiздемесiз және заңсыз есептен шығарғаны үшiн мемлекеттiк мекеменiң басшысы және борышкерлерден берешектi өндiрiп алу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру (қуынуды ұсыну, шоттардың шешiмiне шағыну, атқарушы құжаттарды алу, сот атқарушыларына немесе екiншi деңгейдегi банктерге атқарушы парақтарды жiберу) мiндеттемесi жүктелген басқа да тұлғалар қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес тәртiптiк және/немесе басқа да жауапкершiлiкте болады.".

26. В пункте 149:
1) название субсчета 151 "Расчеты по обязательствам за счет внешних займов" дополнить словами "и грантов";
2) дополнить субсчетом 154 "Расчеты с кредиторами сверх утвержденной сметы".
27. В пункте 150.1:
после слов "займов", "займам" дополнить соответственно словами "и грантов", "и грантам".
28. Дополнить пунктом 153 следующего содержания:
"На субсчете 154 "Расчеты с кредиторами сверх утвержденной сметы" учитываются приобретения товаров (работ, услуг) сверх утвержденной сметы расходов государственного учреждения. Если поставщиком предъявлены документы за полученные товары (работы, услуги) государственным учреждением сверх утвержденной сметы расходов, однако возврат товаров (работ, услуг) поставщику невозможен, то производится запись в кредит субсчета 154 "Расчеты с кредиторами сверх утвержденной сметы" и дебет соответствующих субсчетов. Задолженность по приобретенным сверх утвержденной сметы товарам (работам, услугам) прошлых лет, возникшая у государственного учреждения до 1 января 2001 года, должна быть перенесена на субсчет 154.
Должностные лица, допустившие принятие обязательств сверх
утвержденной сметы, несут ответственность в порядке, установленном
законодательством.
Учет расчетов с кредиторами сверх утвержденной сметы расходов ведется
в книге форма 292 (на карточках форма 292-а).".
29. В пункте 160:
1) название субсчета 176 "Расчеты по средствам, полученным на расходы
за счет спонсорской и благотворительной помощи" дополнить словами
", страховой выплаты";
2) название субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами"
словами "в пределах утвержденной сметы".
30. В абзаце шестом пункта 165:
после цифры "10" дополнить цифрой "11";
слова "кредитуется субсчет 173" заменить словами "кредитуются
субсчета 238, 400".
31. В пункте 171:
1) абзац пятый исключить;
2) в абзаце седьмом исключить слова "кредиторской и";
3) дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"На субсчете 173 учитываются расчеты Финансового центра Министерства образования и науки Республики Казахстан с бюджетом по средствам, поступающим на депозитный счет в счет погашения государственных образовательных и государственных студенческих кредитов или в случае возврата неосвоенных кредитных средств, которые Финансовый центр обязан в течение трех дней перечислить в доход республиканского бюджета. На суммы, подлежащие зачислению в доход республиканского бюджета, производится запись по дебету субсчета 247 "Внутреннее кредитование" и по кредиту субсчета 173, перечисление средств отражается записью по дебету субсчета 173 и по кредиту субсчета 112.".

26. 149-тармақтағы:
1) 151 "Сыртқы заемдар есебiнен мiндеттемелер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының атауындағы "заемдар" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 154 "Бекiтiлген сметадан тыс несие берушiлермен есеп айырысу" қосалқы шотымен толықтырылсын.
27. 150. 1 -тармақта:
"заемдар" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "мен гранттар", "мен гранттардың" деген сөздермен толықтырылсын.
28. Мынадай мазмұндағы 153-тармақпен толықтырылсын:
"154 "Бекiтiлген сметадан тыс несие берушiлермен есеп айырысу" қосалқы шотында мемлекеттiк мекеменiң бекiтiлген шығыстар сметасынан тыс сатып алынған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу ескерiледi. Егер берушi мемлекеттiк мекемеге алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) үшiн құжаттар ұсынса, бiрақ берушiге тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) қайтару мүмкiндiгi болмаса, онда 154 "Бекiтiлген сметадан тыс несие берушiлермен есеп айырысу" қосалқы шотының кредитiне және тиiстi қосалқы шоттардың дебетiне жазба жүргiзiледi. Өткен жылдың сметадан тыс сатып алынған тауарлары (жұмыстары, қызметтерi) бойынша мемлекеттiк мекемеде 2001 жылғы 1 қаңтарға дейiн пайда болған берешек 154-қосалқы шотқа ауысуы тиiс.
Бекiтілген сметадан тыс мiндеттеме қабылдауға жол берген лауазымдық тұлғалар заңнамада белгiленген тәртiппен жауап бередi.
Несие берушiлермен бекiтiлген шығыстар сметасынан тыс есеп айырысу есебi 292-нысан кiтабында (292-а нысан карточкаларында) жүргiзiледi.".
29. 160-тармақтағы:
1) 176 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмектердiң есебiнен шығыстарға алынған қаражат бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының атауындағы "қайырымдылық көмектердiң" деген сөздерден кейiн ", сақтандыру төлемiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 178 "Өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу" қосалқы шотының атауындағы "Өзге дебиторлармен" деген сөздердiң алдынан "Бекiтiлген сметаның шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын.
30. 165-тармақтың алтыншы абзацында:
"10" деген саннан кейiн "11" деген санмен толықтырылсын;
"173 қосалқы шоты кредиттеледi" деген сөздер "238, 400-қосалқы шоттар кредиттеледi" деген сөздермен ауыстырылсын.
31. 171-тармақта:
1) бесiншi абзац алынып тасталсын:
2) "кредиторлық және" деген сөздер алынып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы он бiрiншi абзацпен толықтырылсын:
"173-қосалқы шотта Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi Қаржы орталығының мемлекеттiк бiлiм және мемлекеттiк студенттiк несиелердi өтеу есебiнен депозиттiк шотқа түскен қаражат бойынша немесе Қаржы орталығы үш күндiк мерзiмде республикалық бюджеттің кiрiсiне аударуға мiндеттi игерiлмеген несие қаражатын қайтарған жағдайдағы есеп айырысу ескерiледi. Республикалық бюджеттiң кiрiсiне есепке алуға жататын сомаға 247 "Iшкi несиелендiру" қосалқы шотының дебетi бойынша және 173-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi, қаражатты аудару 173-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 112-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбамен көрсетiледi.".

32. Пункт 172 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"На субсчете 174 учитываются расчеты по средствам, поступившим на депозитный счет Финансового центра Министерства образования и науки Республики Казахстан и используемым по назначению для предоставления государственных образовательных кредитов и государственных студенческих кредитов. При поступлении средств на депозитный счет производится запись по дебету субсчета 112 и по кредиту субсчета 174. При перечислении Финансовым центром средств по государственному образовательному кредиту и государственному студенческому кредиту юридическим лицам, осуществляющим подготовку специалистов с высшим образованием, производится запись по дебету субсчета 174 и по кредиту субсчета 247 "Внутреннее кредитование".
33. Пункт 173 изложить в следующей редакции:
"173. На субсчете 176 "Расчеты по средствам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи, страховой выплаты" учитываются расчеты по средствам, поступившим в виде спонсорской и благотворительной помощи, а также в виде сумм страховой выплаты и используемым строго по целевому назначению.
Суммы, поступившие на текущий счет для спонсорской и благотворительной помощи, на текущий счет для страховой выплаты, для расходования по целевому назначению, записываются в кредит субсчета 176 и дебет субсчета 110.
По окончании финансового года общая сумма произведенных за год расходов списывается с кредита субсчета 213 в дебет субсчета 176.
Аналитический учет расчетов по отдельным видам спонсорской и благотворительной помощи и по суммам страховой выплаты ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292).".
34. Абзац второй пункта 174 дополнить предложениями вторым и третьим следующего содержания:
"На суммы выданной депоненту заработной платы дебетуется субсчет 177 и кредитуется субсчет 120. Сумма депонентской задолженности, по которой истек срок исковой давности, подлежащая взносу в соответствующий бюджет учитывается по дебету субсчета 177 и по кредиту субсчета 173.".
35. В пункте 175:
1) в абзаце первом после слов "кредиторами" дополнить словами "в пределах утвержденной сметы расходов";
2) в абзаце втором после слова "кредиторами" и слова "расходов" дополнить словами "в пределах утвержденной сметы расходов";
3) в абзаце третьем после слова "кредиторами" дополнить словами "в пределах утвержденной сметы расходов".

32. 172-тармақ мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"174-қосалқы шотта Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi Қаржы орталығының депозиттiк шотына түскен және мемлекеттiк бiлiм несиелерiн және мемлекеттiк студенттiк несиелердi беру үшiн тағайындау бойынша пайдаланылатын қаражат бойынша есеп айырысу ескерiледi. Депозиттiк шотқа қаражат түскен кезде 112-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 174-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Қаржы орталығы мемлекеттiк бiлiм несиелерi және мемлекеттiк студенттiк несиелер бойынша жоғары бiлiмi бар мамандарды даярлауды жүзеге асыратын заңды тұлғаға қаражат аудару кезiнде 174-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 247-"Iшкi несиелендiру" қосалқы шотының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi".
33. 173-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"173. 176 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында демеушілiк және қайырымдылық көмек, сондай-ақ сақтандыру өтемiнiң және қатаң түрде мақсатты тағайындау бойынша пайдаланылатын сомалар түрiнде түскен қаражаттар бойынша есеп айырысулар ескерiледi.
Демеушiлiк және қайырымдылық көмек үшiн ағымдағы шотқа, сақтандыру өтемi үшiн ағымдағы шотқа, мақсатты тағайындау бойынша жұмсау үшiн түскен сомалар 176-қосалқы шоттың кредитiне және 110-қосалқы шоттың дебетiне жазылады.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша жыл iшiнде жүргiзiлген есеп айырысулардың жалпы сомасы 213-қосалқы шоттың кредитiнен 176-қосалқы шоттың дебетiне көшiрiледi.
Демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң жекелеген түрлерi бойынша және сақтандыру өтемiнiң сомалары бойынша есеп айырысулардың талдамалы есебi 292-а нысан карточкаларында (292-нысан кiтабына) жүргiзiледi.
34. 174-тармақтың екiншi абзацы мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi қосымшалармен толықтырылсын:
"Жалақының депонентiнен берiлген сомаға 177-қосалқы шот дебеттеледi және 120-қосалқы шот кредиттеледi. Тиiстi бюджетке төлеуге жататын қуыну мерзiмi өткен депоненттiк берешек сомасы 177-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 173-қосалқы шоттың кредитi бойынша ескерiледi.".
35. 175-тармақта:
1) бiрiншi абзацтағы "Басқа дебиторлармен" деген сөздердiң алдынан "Бекiтiлген шығыстар сметасы шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
2) екiншi абзацтағы "Басқа дебиторлармен" және "шығыстардың" деген сөздердiң алдынан "Бекiтiлген шығыстар сметасы шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
3) үшiншi абзацтағы "Басқа дебиторлармен" деген сөздердiң алдынан "Бекiтiлген шығыстар сметасы шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын.

36. В абзаце пятом пункта 179 последнее предложение исключить.
37. Пункт 191 дополнить субсчетом "199 "Расчеты по внутреннему кредитованию".
38. В пункте 191-3:
1) дополнить абзацами вторым, третьим и четвертым следующего содержания:
"по социальным выплатам и социальной помощи,
по возмещению ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством,
по компенсациям репатриантам (оралманам) в виде единовременных пособий и возмещения расходов при самостоятельном их переселении и провоза имущества на основании актов инвентаризации, составленных в установленном нормативными правовыми актами порядке, а также реестров начисления единовременных пособий и сумм возмещения расходов при самостоятельном переселении и провоза имущества репатриантам (оралманам),";
2) дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"по другим трансфертам физическим лицам.";
3) абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"Аналитический учет начисления и выплаты денежной компенсации военнослужащим на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг ведется в карточках форма 292-а или в книге форма 292 по каждому получателю компенсации. Синтетический учет денежной компенсации военнослужащим на содержание жилища и оплату коммунальных услуг ведется в мемориальном ордере N 5 "Свод расчетных ведомостей по заработной плате и стипендиям" по форме N 405.".
39. Дополнить пунктом 192-1 следующего содержания:
"192-1. На субсчете 199 "Расчеты по внутреннему кредитованию" государственные учреждения учитывают расчеты по обязательствам внутреннего кредитования на возвратной основе.
Суммы средств, выделенных администраторам бюджетных программ на внутреннее кредитование из республиканского или местных бюджетов, отражаются соответственно по дебету данного субсчета и по кредиту субсчета 090, 100. Одновременно делается запись по дебету субсчета 200 и по кредиту субсчета 247.
Возврат средств по внутреннему кредитованию отражается записью по дебету субсчета 247 и по кредиту субсчета 199.
На субсчете 199 учитываются расчеты Финансового центра Министерства образования и науки Республики Казахстан по предоставлению заемщикам государственного образовательного кредита и государственного студенческого кредита, а также по их возврату. Перечисление Финансовым центром средств по государственному образовательному кредиту и государственному студенческому кредиту юридическим лицам, осуществляющим подготовку специалистов с высшим образованием, отражается в бухгалтерском учете записью по дебету субсчета 199 и по кредиту субсчета 112, одновременно производится запись по дебету субсчета 174 и по кредиту субсчета 247. Средства, поступающие на депозитный счет Финансового центра в счет погашения кредитов при наступлении срока возврата или в случае возврата неосвоенных кредитных ресурсов, отражаются записью по дебету субсчета 112 и по кредиту субсчета 199.

36. 179-тармақтың бесiншi абзацындағы ақырғы сөйлем алынып тасталсын.
37. 191-тармақ "199 "Сыртқы несиелендiру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотымен толықтырылсын.
38. 191-3-тармақта:
1) мынадай мазмұндағы екiншi, үшiншi және төртiншi абзацтармен толықтырылсын:
"әлеуметтiк төлемдер және әлеуметтiк көмектер бойынша,
қызметкерлер мен қызметшiлерге еңбекте алған жарақат, не болмаса заңнамаға сәйкес олардың еңбектегi мiндеттерiн орындауға байланысты өзге де денсаулығын зақымдаған залалдың орнын толтыру,
нормативтiк құқықтық кесiмдерде белгiленген тәртiппен жасалған түгендеу кесiмдерiнің негiзiнде олардың өздiгiнен қоныс аудару және мүлiктi көшiру кезiнде бiржолғы жәрдемақы және шығыстарын өтеу түрiнде репатрианттарға (оралмандарға) өтемақы, сондай-ақ репатрианттарға (оралмандарға) өздiгiнен көшу және мүлiктi көшiру кезiнде бiржолғы жәрдемақы және шығыстарды өтеу сомасын есептеу тiзілiмi бойынша;";
2) мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"жеке тұлғаларға басқа да трансферттер бойынша.";
3) жетiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметкерлерге тұрғын үйдi ұстау және коммуналдық қызмет бойынша шығыстарды өтеуге ақшалай жәрдемақыны есептеудiң және төлеудiң талдамалы есебi, әрбiр жәрдемақы алушы бойынша 292-а нысан карточкаларында немесе 292-нысан кiтабында жүргiзіледi. Әскери қызметкерлерге тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге ақшалай жәрдемақының синтетикалық есебi N 405 нысан бойынша N 5 "Жалақы және стипендия бойынша есеп айырысу тiзiмдемелерiнiң жиынтығы" мемориалдық ордерiнде жүргiзiледi.".
39. Мынадай мазмұндағы 192-1-тармақпен толықтырылсын:
"192-1. 199 "Iшкi несиелендiру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында мемлекеттiк мекеме қайтару негiзiнде iшкi несиелендiру мiндеттемелерi бойынша есеп айырысуларды ескередi.
Республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерден iшкi несиелендiруге бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне бөлiнген қаражат сомасы осы қосалқы шоттың тиiстi дебетi бойынша және 090, 100-қосалқы шоттардың кредитi бойынша көрсетіледi. Бiр мезгiлде 200-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 247-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзіледi.
Iшкi несиелендiру бойынша қаражатты қайтару 247-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 199-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбада көрсетiледi.
199-қосалқы шотта Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi Қаржы орталығының заемшыларға мемлекеттiк білiм несиесiнiң және мемлекеттiк студенттiк несиенiң берiлуi, сондай-ақ олардың қайтарылуы бойынша есеп ескерiледi. Қаржы орталығы мемлекеттiк бiлiм несиесiн және мемлекеттiк студенттiк несиенi жоғары бiлiмi бар мамандарды даярлауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қаражат аударуы 199-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 112-қосалқы шоттың кредитi бойынша бухгалтерлiк есепте жазбамен көрсетіледi, бiр уақытта 174-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 247-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Қайтару мерзiмi басталған кезде немесе игерiлмеген несиелiк ресурстар қайтарылған жағдайда несиелердi өтеу есебiнен Қаржы орталығының депозиттiк шотына түскен қаражат 112-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 199-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбамен көрсетiледi.

Аналитический учет по субсчету 199 ведется на карточках по форме 292-а (в книге форма 292).".
40. В пункте 195:
1) название субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия" дополнить словами "в пределах утвержденной сметы расходов";
2) название субсчета 204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов" дополнить словами "и грантов";
3) дополнить субсчетом 208 "Расходы на содержание государственного учреждения и другие мероприятия сверх утвержденной сметы расходов".
41. В пункте 196:
1) в абзаце первом после слова "мероприятия" дополнить словами "в пределах утвержденной сметы расходов";
2) дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"В случае выделения средств из республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (по внутреннему кредитованию) администратор бюджетных программ производит запись по дебету субсчета 200 и по кредиту субсчета 247.".
42. В пункте 198.1:
1) абзац первый изложить в следующей редакции:
"На субсчете 204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов и грантов" учитываются расходы, произведенные в ходе реализации проектов за счет внешних займов, и расходы за счет грантов, полученных от международных финансовых организаций и иностранных государств.";
2) абзац шестой заменить абзацами следующего содержания:
"Расходы по проектам за счет внешних правительственных займов, осуществленные в ходе освоения займов в текущем финансовом году, списываются в конце года, при этом производится запись по дебету субсчета 249 "Внешние займы и гранты" и по кредиту субсчета 204.
Расходы за счет грантов списываются по окончании финансового года с кредита субсчета 204 в дебет субсчета 249.";
3) в абзаце седьмом после слова "займов" дополнить словами "и грантов".
43. Дополнить пунктом 199 следующего содержания:
"На субсчете 208 "Расходы на содержание государственного учреждения и другие мероприятия сверх утвержденной сметы расходов" учитываются фактические расходы государственного учреждения сверх утвержденной сметы расходов, в случае невозможности возврата поставщику товаров (работ, услуг), приобретенных в долг. Если у государственного учреждения имеются фактические расходы сверх утвержденной сметы, произведенные до 1 января 2001 года, то они должны быть перенесены с субсчета 200 на субсчет 208.
Аналитический учет фактических расходов ведется в книге форма 294.".

199-қосалқы шот бойынша талдамалы есеп 292-а нысан карточкаларында (292-нысан кiтаптарында) жүргiзiледi.
40. 195-тармақта:
1) 200 "Бюджет бойынша ұйымдарды ұстауға және басқа шараларға арналған шығыстар" қосалқы шотының атауындағы "Бюджет бойынша" деген сөздердiң алдынан "Бекiтiлген сметаның шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 204 "Сыртқы заемдар есебiнен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" қосалқы шотының атауындағы "заемдар" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 208 "Бекiтiлген шығыстар сметасынан тыс мемлекеттiк мекеменi ұстауға және басқа шараларға арналған шығыстар" қосалқы шотымен толықтырылсын.
41. 196-тармақта:
1) бiрiншi абзацтағы "ұйымдарды ұстауға" деген сөздердiң алдынан "бекiтiлген шығыстар сметасының шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"Қайтару негiзiнде (iшкi несиелендiру бойынша) республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерден қаражат бөлген жағдайда бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi 200-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 247-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзедi.".
42. 198-1-тармақта:
1) бiрiншi абзац мынадай мазмұнда жазылсын:
"204 "Сыртқы заемдар мен гранттар есебiнен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" қосалқы шотында сыртқы заемдар есебiнен жобаларды iске асыру барысында жүргiзiлген шығыстар халықаралық қаржылық ұйымдардан және шетел мемлекеттерiнен алынған гранттардың есебiнен шығыстар ескерiледi.";
2) алтыншы абзац мынадай мазмұндағы абзацпен ауыстырылсын:
"Ағымдағы қаржы жылында заемдарды игеру барысында жүзеге асырылған сыртқы үкiметтiк заемдардың есебiнен жобалар бойынша шығыстар жылдың аяғында есептен шығарылады, бұл ретте 249 "Сыртқы заемдар мен гранттар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 204-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзіледi.
Гранттардың есебiнен шығыстар қаржы жылы аяқталғаннан кейiн 204-қосалқы шоттың кредитiнен 249-қосалқы шоттың дебетiне көшiріледi.";
3) жетiншi абзацтағы "заемдар" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген сөздермен толықтырылсын.
43. Мынадай мазмұндағы 199-тармақпен толықтырылсын:
"208 "Бекiтiлген сметадан тыс мемлекеттiк мекеменi ұстауға және басқа iс-шараларға арналған шығыстар" қосалқы шотында қарызға алынған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушiге қайтару мүмкiндiгi болмаған жағдайда мемлекеттiк мекеменiң бекітілген шығыстар сметасынан тыс iс жүзiндегi шығыстар ескерiледi. Егер мемлекеттiк мекемеде бекiтiлген сметадан тыс 2001 жылғы 1 қаңтарға дейiн жүргiзiлген iс жүзiндегi шығыстар бар болса, онда олар 200-қосалқы шоттан 208-қосалқы шотқа ауыстырылуы тиiс.
Iс жүзiндегi шығыстардың талдамалы есебi 294-нысандағы кiтапта жүргiзiледi.".

44. В пункте 200 название субсчета 213 "Расходы по прочим средствам" изложить в следующей редакции:
"213 "Расходы за счет средств от спонсорской и благотворительной помощи, за счет страховой выплаты и прочих средств".
45. Пункт 204 изложить в следующей редакции:
"204. На субсчете 213 "Расходы за счет средств от спонсорской и благотворительной помощи, за счет страховой выплаты и прочих средств" учитываются расходы за счет средств от спонсорской и благотворительной помощи, за счет страховой выплаты и прочих средств.
На суммы израсходованных материалов, денежных средств и других расходов производятся записи в дебет субсчета 213 и кредит соответствующих субсчетов счетов "Материальные запасы", "Денежные средства", "Расчеты". По окончании года субсчет 213 закрывается путем списания расходов, произведенных в течение года, в дебет субсчета 176.
Аналитический учет расходов ведется в разрезе отдельных организаций (заказчиков) и мероприятий на многографных карточках форма 283.".
46. В пункте 209:
1) субсчет 235 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия по взаимозачету" исключить;
2) название субсчета 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов" дополнить словами "и грантов".
47. Пункт 211 исключить.
48. В пункте 213.1 после слов "внешних займов" дополнить словами "и грантов".
49. В пункте 214:
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"247 "Внутреннее кредитование".
50. Дополнить пунктом 216-1 следующего содержания:
"216-1. На субсчете 247 "Внутреннее кредитование" учитываются кредиты, выданные за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (по внутреннему кредитованию).
По кредиту субсчета 247 отражается сумма задолженности по выданным кредитам (по внутреннему кредитованию).
На основании платежных документов, подтверждающих возврат кредита, производится погашение кредита, при этом дебетуется субсчет 247 и кредитуется субсчет 199.
На субсчете 247 Финансовый центр Министерства образования и науки Республики Казахстан учитывает средства по государственному образовательному кредиту и государственному студенческому кредиту, перечисленные юридическим лицам, осуществляющим подготовку специалистов с высшим образованием, которые отражаются записью по дебету субсчета 174 и по кредиту субсчета 247, а также погашение кредитов при наступлении срока возврата или в случае возврата неосвоенных кредитных средств в доход республиканского бюджета, при этом на суммы, подлежащие зачислению в доход республиканского бюджета, производится запись по дебету субсчета 247 и по кредиту субсчета 173.

44. 200-тармақтағы 213 "Басқа да қаражаттар бойынша шығыстар" қосалқы шотының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"213 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмектен алынатын қаражат есебiнен, сақтандыру төлемдерiнiң және өзге де қаражаттың есебiнен шығыстар".
45. 204-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"204. 213 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмектен алынатын қаражат есебiнен, сақтандыру төлемдерiнiң және өзге де қаражаттың есебiнен шығыстар" қосалқы шотында демеушiлiк және қайырымдылық көмектен алынатын қаражат есебiнен, сақтандыру төлемдерiнiң және өзге де қаражат есебiнен шығыстар ескерiледi.
Жұмсалған материалдардың, ақшалай қаражаттың және басқа да шығыстардың сомасына 213-қосалқы шоттың дебетiне және "Материалдық қорлар", "Ақшалай қаржылар", "Есеп айырысу" шоттарының тиiстi қосалқы шоттарының кредитiне жазба жүргiзіледi. Жыл аяқталғаннан кейiн 213-қосалқы шот ағымдағы жылы 176-қосалқы шоттың дебетiне жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару жолымен жабылады.
Шығыстардың талдамалы есебi 283-нысандағы көп бағанды карточкаларда
жекелеген ұйымдар (тапсырыс берушілер) және iс-шаралар бойынша
жүргiзiледi.".
46. 209-тармақта:
1) 235 "Өзара есеп бойынша ұйымның шығыстарын және басқа шараларды
бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шоты алынып тасталсын;
2) 239 "Сыртқы заем қаражатынан жобаларды қаржыландыру" қосалқы
шотының атауындағы "заем" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген
сөздермен толықтырылсын.
47. 211-тармақ алынып тасталсын.
48. 213.1. тармақта "Сыртқы заемдардың" деген сөздерден кейiн "және
гранттардың" деген сөздермен толықтырылсын.
49. 214-тармақта:
мынандай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"247 "Iшкi несиелендiру".
50. Мынадай мазмұндағы 216-1-тармақпен толықтырылсын:
"216-1. 247 "Iшкi несиелендiру" қосалқы шотында қайтарымды негiзде республикалық немесе жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен берiлген (iшкi несиелер бойынша) несиелер ескерiледi.
247-қосалқы шоттың несиесi бойынша берiлген несиелер бойынша (iшкi несиелендiру бойынша) берешек сомасы көрсетiледi.
Несиенiң қайтарылуын растайтын төлем құжаттарының негiзiнде несиенi өтеу жүргiзiледi, бұл ретте 247-шот дебеттеледi және 199-қосалқы шот кредиттеледi.
247-қосалқы шотта Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Қаржы орталығы 174-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 247-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбада көрсетiлетiн бiлiмдiк несие және мемлекеттiк студенттiк несие бойынша жоғары бiлiмi бар мамандарды даярлауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға аударылған қаражатты, сондай-ақ қайтару мерзiмi басталған кезде немесе игерiлмеген несие қаражатын қайтарған жағдайда республикалық бюджеттiң кiрiсiне несиелердi өтеу ескерiледi, бұл ретте республикалық бюджеттiң кiрiсiне есепке алуға жататын сомаға 247-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 173-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.

Аналитический учет по субсчету 247 ведется на многографных карточках форма 283.".
51. Пункт 217-1 изложить в следующей редакции:
"217-1. На субсчете 249 "Внешние займы и гранты" учитываются суммы займов, полученных для финансирования проектов в соответствии с Соглашением о займах, и суммы грантов от международных финансовых организаций и иностранных государств.
Суммы полученных займов и грантов отражаются по кредиту субсчета 249 и по дебету субсчета 113 "Специальный счет по внешним займам и грантам".
Суммы расходов, произведенных в ходе освоения внешних
правительственных займов в текущем финансовом году, списываются в конце
года с кредита субсчета 204 в дебет субсчета 249.
Суммы израсходованных грантов по окончании финансового года
списываются с кредита субсчета 204 в дебет субсчета 249.
Аналитический учет по субсчету 249 по видам займов и банкам-донорам,
предоставившим их, и по грантам ведется на многографных карточках форма
283.".
52. В пункте 229:
1) в абзаце двенадцатом слова ", при этом кредитуются соответствующие
субсчета материалов и расчетов." исключить;
2) дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"При этом, кредитуются соответствующие субсчета материалов и
расчетов.".
53. В приложении 2 "Корреспонденция субсчетов по основным
бухгалтерским операциям" к указанной инструкции:
1) в пункте 61.1 после слова "займам" дополнить словами "и грантам";
2) пункты 71 и 72 исключить;
3) дополнить пунктами 91-1, 91-2, 91-3 следующего содержания:
"91-1 Открытие аккредитива для расчетов с поставщиками", в графе по дебету - "130", в графе по кредиту - "090, 096, 100, 110, 111";
"91-2 Поступление материальных ценностей от поставщика в счет открытого аккредитива", в графе по дебету - "013-019, 040, 060-067, 069, 070", в графе по кредиту - "130".
Одновременно при оприходовании активов (основных средств) и малоценных и быстроизнашивающихся предметов производится вторая запись", в графе по дебету - "200, 211, 213", в графе по кредиту - "250, 260";
"91-3 Возврат неиспользованного остатка аккредитива", в графе по дебету - "090, 096,100, 110, 111", в графе по кредиту - "130";
4) в пункте 124 слова "сбора на социальное обеспечение" заменить словами "начисленного социального налога";
5) пункты 125 и 126 исключить;
6) пункт 127 изложить в следующей редакции:

247-қосалқы шот бойынша талдамалы есеп 283-нысан көп бағанды карточкаларында жүргiзiледi.".
51. 217-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"217-1. 249 "Сыртқы заемдар мен гранттар" қосалқы шотында Заем туралы келiсiмге сәйкес жобаларды қаржыландыру үшiн алынған заем сомасы және халықаралық қаржы ұйымдарынан және шет мемлекеттерден алынған гранттардың сомасы ескеріледi.
Алынған заемдар мен гранттардың сомасы 249-қосалқы шотының кредитi бойынша және 113 "Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шоттар" қосалқы шотының дебетi бойынша көрсетiледi.
Ағымдағы жылы сыртқы үкiметтiк заемдарды игеру барысында жүргiзiлген шығыстар сомасы жылдың аяғында 204-қосалқы шоттың кредитiнен 249-қосалқы шоттың дебетiне көшiрiледi.
Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жұмсалған гранттардың сомасы 204-қосалқы шоттың кредитiнен 249-қосалқы шоттың дебетiне көшiрiледi.
Ағымдағы қаржы жылы сыртқы үкiметтiк заемдарды қамту барысында жүргiзiлген шығыстардың сомасы жылдың аяғында 204-қосалқы шоттың кредитiнен 249-қосалқы шоттың дебетiне көшiріледi.
52. 229-тармақта:
1) он екiншi абзацтағы ", бұл ретте материалдар мен есеп айырысулардың тиiстi қосалқы шоттары кредиттеледi" деген сөздер алынып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы он үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте материалдар мен есеп айырысулардың тиiстi қосалқы шоттары кредиттеледi.".
53. Көрсетiлген нұсқаулыққа 2 "Негiзгi бухгалтерлiк операциялар бойынша қосалқы шоттардың хабарламасы" қосымшасында:
1) 61.1-тармақтағы "заем" деген сөзден кейiн "мен гранттар" деген сөздермен толықтырылсын:
2) 71 және 72-тармақтар алынып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 91-1, 91-2, 91-3-тармақтармен толықтырылсын:
"91-1 Берушiлермен есеп айырысу үшiн аккредитив ашу", дебет бойынша бағанда - "130", кредит бойынша бағанда - "090, 096, 100, 110, 111";
"91-2 Ашық аккредитивтердiң есебiне берушiден алынатын материалдық құндылықтардың түсiмi", дебет бойынша бағанда - "013-019, 040, 060-067, 069, 070", кредит бойынша бағанда - "130",
Активтердi (негiзгi құралдарды) және төмен бағалы және тез тозатын заттарды кiрiске алу кезiнде, бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi", дебет бойынша бағанда - "200, 211, 213", кредит бойынша бағанда - "250, 260"
"91-3 Аккредитивтiң пайдаланылмаған қалдықтарын қайтару", дебет бойынша бағанда - "090, 096, 100, 110, 111", кредит бойынша бағанда - "130";
4) 124-тармақтағы "әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған алымның" деген сөздер "есептелген әлеуметтiк салықтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 125 және 126-тармақтар алынып тасталсын;
6) 127-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"127 Выплата пособий по обязательному социальному обеспечению", в графе по дебету - "159", в графе по кредиту - "171";
7) пункт 129 исключить;
8) в пункте 130 после слова "детей" дополнить словами "в школах-интернатах и";
9) в пункте 138 слова "кредиторской и" исключить, в графе "по дебету" цифру "178" исключить;
10) дополнить пунктом 138-1 следующего содержания:
"138-1 Списание сумм кредиторской задолженности, по которым истек
срок исковой давности, в графе по дебету - "178", в графе "по кредиту" -
"140, 230";
11) дополнить пунктами 155-1 и 155-2 следующего содержания:
"155-1 Перечисление средств, выделенных по внутреннему кредитованию
на возвратной основе", в графе по дебету - "199", по кредиту - "090".
Одновременно производится вторая запись на сумму выделенных средств
по внутреннему кредитованию на возвратной основе", в графе по дебету -
"200", по кредиту - "247".
155-2 Возврат средств по внутреннему кредитованию", в графе по
дебету - "247", по кредиту - "199";
12) в пунктах 159.1 и 162.1 после слова "займов" дополнить словами "и
грантов";
13) в пункте 171.1 после слов "на возвратной основе" дополнить
словами "и грантов".
54. В приложении 3 к указанной инструкции форму 405 "Мемориальный
ордер 5" изложить в новой редакции согласно приложению 1.
________________________________________   Приложение N 1
Наименование государственного учреждения   к приказу Комитета казначейства
(централизованной бухгалтерии)         Министерства финансов
Республики Казахстан
за 18 мая 2001 г. N 260
Мемориальный ордер 5
за __________200___ г.
Свод расчетных ведомостей по заработной плате и стипендиям
Форма 405
-----------------------------------------------------
Дебет     Кредит
субсчета  субсчета  Сумма
-----------------------------------------------------
Начислено заработной платы   200      180
"       "        "           211      180
Начислено стипендий          200      181
Начислено пособий по
временной нетрудоспособности,
по беременности и родам      171      180
Удержано с дохода каждого
физического лица начисленные
обязательные пенсионные
взносы                       180      198
Удержано налогов             180      173
Суммы: депонированной
заработной платы,            180      177
..........................
..........................
Удержано за товары, проданные
в кредит                     180      182
Удержано по безналичным
перечислениям на счета по
вкладам                      180      183
Удержано по договорам

"127 Мiндеттi әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiндегi жәрдемақы төлемдерi", дебет бойынша бағанда - "159", кредит бойынша - "171";
7) 129-тармақ алынып тасталсын;
8) 130-тармақтағы "интернаттардағы" деген сөздiң алдынан "мектеп-интернаттардағы және" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 138-тармақтағы "кредиторлық және" деген сөздер алынып тасталсын, "дебет бойынша бағанда "178" саны алынып тасталсын;
10) мынадай мазмұндағы 138-1-тармақпен толықтырылсын:
"138-1 Қуыну мерзiмi өткен кредиторлық берешек сомасын есептен шығару, дебет бойынша бағанда - "178", "кредит бойынша" бағанда - "140, 230";
11) мынадай мазмұндағы 155-1 және 155-2-тармақтармен толықтырылсын:
"155-1 Қайтарымды негiзде сырттай несиелендiру бойынша бөлiнген
қаражатты аудару". дебет бойынша бағанда - "199", кредит бойынша бағанда -
"090".
Бiр уақытта қайтарымды негiзде сырттай несиелендiру бойынша бөлiнген
қаражат сомасына екiншi жазба жүргiзiледi", дебет бойынша бағанда - "200",
кредит бойынша - "247".
155-2 Сырттай несиелендiру бойынша қаражатты қайтару", дебет бойынша
бағанда - "247", кредит бойынша - "199";
12) 159.1 және 162.1 тармақтарда "заемдар" деген сөздерден кейiн
"және гранттар" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 171.1-тармақта "заемды" деген сөзден кейiн "және гранттарды"
деген сөздермен толықтырылсын.
54. Көрсетiлген нұсқаулыққа 3-қосымшада 405 "5 Мемориалдық ордер"
1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
________________________       Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Мемлекеттік ұйымның          Қазынашылық комитетінің 18 мамыр 2001 ж.
(орталықтандырылған            N 260 бұйрығына N 1 -қосымша
бухгалтерияның) атауы
5 МЕМОРИАЛДЫҚ ОРДЕР
200__ жылғы ___________
Жалақы мен стипендиялар бойынша есеп айырысу ведомостарының жиынтығы
N 405-нысан
__________________________________________________
Қосалқы  Қосалқы Сома.
шоттың   шоттың   сы
дебеті   кредиті
__________________________________________________
Жалақының есептелгені        200      180
"    "    "                211      180
Стипендияның есептелгені     200      181
Уақытша жұмысқа жарамсызды.
ғы, жүктілігі және босануы   171      180
жөнінде жәрдемақы есептелді
Жинақтаушы зейнетақы қорына
міндетті зейнетақы           180      198
жарналары есептелді
Салықтың ұсталғаны           180      173
Депозитке салынатын          180      177
жалақының сомасы,
............................
............................
____________________________
Несиеге сатылған тауарлар    180      182
үшін ұсталды
Шоттарға салымдар жөнінде
қолма-қол ақшасыз аудару     180      183
бойынша ұсталғаны

добровольного страхования    180      184
Удержано по безналичным
перечислениям суммы членских
профсоюзных взносов          180      185
Удержано по ссудам банка     180      186
Удержано по исполнительным
документам и прочим
удержаниям                   180      187
..........................
..........................
..........................
Исчислено социального налога 200      159
"      "      "              211      159
...........................
...........................
Всего
---------------------------------------------------
Главный бухгалтер _________________  ______________________
(подпись)          (расшифровка подписи)
Исполнитель   _____________  ___________  _____________________
(должность)     (подпись)   (расшифровка подписи)
Оборотная сторона формы N 405
---------------------------------------------------------------------------
Учреждение, программа   N                   Начислено
подпрограмма бюджет-    ве-
ной классификации       до-   штатным работникам        нештатным
Виды средств от реал.   мос-  (по отдельным видам)      работникам
пл.услуг                ти
Наименование об-                                        по      по
служиваемых государ-                                    специ-  специ-
ственных учреждений                           всего     фике    фике
---------------------------------------------------------------------------
1                 2     3  4  5  6  7  8           9      10
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
---------------------------------------------
Начислено          !Удержано !
---------------------------------------------
пособия по временной   Итого       аванс    !
нетрудоспособности     начислено   за 1-ю   !
половину !
дни    сумма                      месяца   !
---------------------------------------------
11      12               13          14    !
---------------------------------------------
Продолжение формы N 405
---------------------------------------------------------------------------
Удержано
---------------------------------------------------------------------------
обязательные  подоход.      по испол-  за товары,  по без-
пенсионные    налог с       нитель-    куплен-     наличным
взносы в      физ.лиц,      ным до-    ные в       перечисле-
накопитель-   удерж.у       кументам   кредит      ниям сумм
ные пенсион-  источника                            членских
ные фонды     выплаты                              профсоюз-
ных взносов
---------------------------------------------------------------------------
15            16      17    18        19          20        21   22   23
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
------------------------------------------------------------
Удержано            Сумма к   Исчислено                   !
выдаче    социального                 !
выплаты   всего                 налога                      !
в меж-    удержано    кредит                                !
расчет-                                                     !
ный                                                         !
период                                                      !
-------------------------------------------------------------
24         25         26         27         28       29   !
-------------------------------------------------------------
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

Бас бухгалтер ________   Ерікті сақтандыру келісімі   180      184
(қолы)    бойынша ұсталды
______________________   Мүшелік кәсіподақ жарналары.
(қолының толық жазылуы)  ның сомасы қолма-қол ақшасыз 180      185
аудару бойынша ұсталғаны
Банктің ссудалары бойынша    180      186
Орындаушы __________     ұсталғаны
(лауазымы) (қолы)    Атқарушы құжаттар және басқа 180      187
ұсталымдар бойынша ұсталғаны
______________________   ............................
(қолының толық жазылуы)  ............................
............................
Әлеуметтік салықтан          200      159
есептелгені
"   "   "                   211      159
...........................
...........................
Барлығы
___________________________________________________
N 405-нысанның арғы беті
___________________________________________________________________________
Бюджеттік     Ведо.                  ЕСЕПТЕЛГЕНІ
жіктеменің    мос. _______________________________________________________
мекемесі,    тың   штат қызметкерлеріне    штаттан тыс   Уақытша
бағдарламасы,          (жеке түрлеріне)    қызметкерлерге  жұмысқа  Барлық
кіші бағдар.    N                                           жарам.  есеп.
ламасы                                                  сыздығы  телге.
Ақылы қызмет                                                жөнін.    ні
көрсетуден                                                  дегі
алынатын                                                  жәрдем.
қаражаттың                                                  ақы
түрлері            _______________________________________________
Қызмет                               Бар.  ерек.  ерек.  күн. сома.
көрсетілетін                           лығы  шелік  шелік  дері  сы
мемлекеттік
мекемелердің
атауы
___________________________________________________________________________
1          2     3  4   5   6   7  8      9      10    11    12    13
___________________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы 1.
___________________________________________________________________________
Ұсталғаны
___________________________________________________________________________
1-ші жарты  жинақтаушы  төлем   атқару.  несиеге  кәсіподақ          аралық
жылдыққа   зейнетақы   көзде.  шы құ.   сатыл.   жарнала.           есеп
аванс     қорларына   рінен   жаттар    ған      рының             айы.
міндетті    ұстал.  бойынша  тауар.   сомасын            рысу
зейнетақы    ған              лар      қолма-            кезе.
жарналары   жеке              үшін      қол              ңін.
тұлға.                     ақшасыз           дегі
лардан                     аудару            төлем
алына.                     бойынша
тын
таб.
салығы
___________________________________________________________________________
14          15         16        17      18        19     21 22 23  24
___________________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы 2.
_________________________________________________
Берілетін
____________   сомасы
барлық     _____________  Әлеуметтік
ұсталғаны                   салықтан
несиеге     есептелгені
_________________________________________________
25            26            27           28
_________________________________________________
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.