Об утверждении Инструкции по производству дел об административных правонарушениях Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и его территориальными органами
Приказ Председателя Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 15 мая 2001 года N 38-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2001 года N 1584. Утратил силу - приказом Председателя Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 13-2-П (V042748)
В целях соблюдения требований законодательства об административных правонарушениях и единого порядка при производстве дел об административных правонарушениях рассматриваемых Комитетом транспортного контроля и его территориальными органами, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по производству дел об административных правонарушениях Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и его территориальными органами.
2. Управлению нормативно-правового обеспечения и анализа Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Шакиров А.Т.), в установленном законодательством порядке, представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета транспортного контроля Есжанова К.Б.
4. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласована                        Утверждена
Первый Вице-Министр                Приказом Председателя
транспорта и коммуникаций          Комитета транспортного контроля
от "__"_____ ______                от 15.05.01 г. N 38-п
Инструкция
по производству дел об административных
правонарушениях Комитетом транспортного контроля
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
и его территориальными органами
Глава 1. Общие положения
1. Деятельность Комитета транспортного контроля (далее - Комитет) и его территориальных органов регулируются законодательными и нормативными правовыми актами, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
2. Настоящая Инструкция регламентирует формы и методы организации производства дел об административных правонарушениях Комитетом и его территориальными органами (далее - органы транспортного контроля) установленные K010155_  Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее - Кодекс), сроках их рассмотрения, исполнения, обжалования, а также организации делопроизводства и контроля за обоснованным принятием постановлений и их исполнением.

Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің және оның аумақтық органдарының әкімшілік құқық бұзушылықтары туралы іс жүргізу жөніндегі Нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті төрағасының 2001 жылғы 15 мамырдағы N 38-п бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 25 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1584. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті Төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 13-2-Ө (V042748) бұйрығымен.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы K010155_  заңнаманың талаптарын және Көліктік бақылау комитетімен және оның аумақтық органдарымен қаралып жатқан әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізудің бірыңғай тәртібін сақтау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің және оның аумақтық органдарының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізу жөніндегі қоса беріліп отырған Нұсқаулығы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің заңмен, нормативпен қамтамасыз ету және талдау басқармасы (А.Т. Шәкіров) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне бекітуге ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Көліктік бақылау комитеті төрағасының орынбасары Қ.Б. Есжановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен сәттен бастап күшіне енеді.
Төраға
Келісілді                        Көліктік бақылау комитеті
Көлік және коммуникациялар       төрағасының 2001 жылғы
Бірінші вице-Министрі            15 мамырдағы N 38-п
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Көлік және
коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау
комитетінің және оның аумақтық органдарының
әкімшілік құқық бұзушылықтары туралы іс жүргізу жөніндегі
нұсқаулық
І-тарау. Жалпы ережелер
1. Көліктік бақылау комитетінің (бұдан әрі - Комитет) және оның аумақтық органдарының қызметі Қазақстан Республикасы бекіткен заңнамалық және нормативтік құқықтық кесімдермен, сондай-ақ халықаралық шарттармен реттеледі.
2. Осы Нұсқаулық Комитеттің және оның аумақтық органдарының (бұдан әрі - көліктік бақылау органдары) Қазақстан Республикасындағы әкімшіліктік туралы істердің ұйымдастыру нысандары мен әдістерін құқық бұзушылықтар туралы кодексінде (бұдан әрі - Кодекс) белгіленген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істердің ұйымдастыру нысандары мен әдістерін, оларды қарау, орындау, шағымдану мерзімдеріне бақылау жасауды, сондай-ақ іс жүргізуді ұйымдастыру және қаулылардың негізді қабылдануын және олардың орындалуын, іс жүргізу нысандары мен әдістемелерін регламенттейді K010155_  .

3. Должностными лицами (далее - сотрудниками) органов транспортного контроля выявляются административные правонарушения, предусмотренные статьями: 137, 356, 453 (часть вторая), 454 (части первая-третья), 502 и рассматриваются дела об административных правонарушениях, предусмотренные статьями: 439-441, 447-452, 453 (частями первой и третьей), 454 (частями четвертой и пятой), 455-460, 463 (в части нарушения правил перевозок пассажиров и грузов), 477 (частями первой, второй), 479-481, 488-490 Кодекса.
4. Действие настоящей Инструкции распространяется на юридических лиц независимо от форм собственности, физических лиц, иностранцев, иностранных юридических лиц и лиц без гражданства, нарушивших на территории Республики Казахстан законодательные и нормативные правовые акты в области транспортного комплекса, лицензионных норм и иных правил, принятых в Республике Казахстан, при выполнении предпринимательской деятельности и иной деятельности, контроль за которой входит в компетенцию органов транспортного контроля.
5. Главной задачей органов транспортного контроля по делам об административных правонарушениях является восстановление социальной справедливости и воспитание лиц, совершивших правонарушение, в духе соблюдения требований законодательства и уважения правопорядка, а также предупреждения совершения новых правонарушений как самим правонарушителем, так и другими лицами.
При осуществлении административного производства сотрудниками органов транспортного контроля ссылки в документации по административному производству должны производиться только на нормы Кодекса.
Глава 2. Виды административных правонарушений
6. К видам административных взысканий применяемых сотрудниками органов транспортного контроля относятся:
1) предупреждение;
2) административный штраф;
3) приостановление действия лицензии на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий.
7. В соответствии с законодательством Республики Казахстан к административным правонарушениям, рассматриваемым органами транспортного контроля, относятся:
1) нарушение правил, обеспечивающих безопасность движения на железнодорожном транспорте;
2) нарушение правил использования средств железнодорожного транспорта;
3) повреждение транспортных средств общего пользования и их внутреннего оборудования;
4) нарушение правил международных перевозок пассажиров и грузов. При этом к нарушениям международных автомобильных перевозок пассажиров и грузов относятся:
международные перевозки пассажиров и грузов иностранным перевозчиком без разрешения, если иное не оговорено в международных договорах Республики Казахстан;
осуществление иностранным перевозчиком перевозок пассажиров и грузов автотранспортным средством по разрешению выданному государству, не являющемуся страной регистрации данного автотранспортного средства;
осуществление иностранным перевозчиком перевозок из/в третьи страны без соответствующего разрешения;
осуществление иностранным перевозчиком перевозок пассажиров и грузов между двумя пунктами, расположенными на территории РК, если на это не получено специального разрешения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
осуществление отечественными и иностранными перевозчиками международных перевозок пассажиров и грузов через пункты пропуска на государственной границе Республики Казахстан, не предназначенные для автомобильного сообщения;
осуществление иностранными перевозчиками перевозок пассажиров и грузов по неустановленным маршрутам либо отклонение от установленного маршрута;
осуществление международных перевозок пассажиров и грузов на автотранспортных средствах, не оборудованных приборами регистрации режима труда и отдыха (тахографами) либо без ведения ежедневных листков учета режима труда и отдыха, равно как и несоблюдение установленного режима труда и отдыха;
перевозки пассажиров без заключения договора обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика перед пассажирами;
регулярные перевозки пассажиров без согласования расписания и схем движения на маршруте (для иностранных перевозчиков обязательно согласование Министерства транспорта и коммуникаций, для отечественных перевозчиков - компетентного органа государства, по территории которого пролегает маршрут следования);
отправление (прибытие) автобусов при осуществлении регулярных международных перевозок с мест, не имеющих статуса автовокзала (автостанции);
отсутствие на автобусах, осуществляющих регулярные международные перевозки, передних и боковых трафаретов с наименованием начального и конечного пунктов маршрута;
превышение сверх установленного для данной марки автобуса количества пассажиров, перевозимых автобусом международного сообщения;
следование автобуса, осуществляющего регулярные международные перевозки, по неустановленному маршруту, нарушение графика движения;
невыполнение перевозчиком обязанности по обеспечению проезда пассажиров до конечного пункта маршрута без дополнительных для них расходов в случае прекращения поездки из-за неисправности автобуса;
посадка и/или высадка пассажиров в пунктах, не указанных в расписании движения автобуса международного сообщения, согласованном компетентными органами;
отсутствие заключения компетентного органа о соответствии автобуса международного сообщения отечественного перевозчика санитарным нормам;
перевозка багажа пассажиров либо иного груза сверх установленной нормы в салонах автобуса международного сообщения;
отсутствие списка пассажиров при осуществлении нерегулярных международных перевозок пассажиров;
осуществление международных перевозок пассажиров и грузов без отличительных знаков государства регистрации автотранспортных средств;
проезд иностранного транспортного средства по территории Республики Казахстан без талонов регистрации (со стороной где действует безразрешительная система);

3. Көліктік бақылау органдарының лауазымды тұлғалары (бұдан әрі - қызметкерлері) Кодекстің 137, 356, 453 (екінші бөлім), 454 (бірінші-үшінші бөлімдер), 502 баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтарды айқындайды және 439-441, 447-452, 453 (бірінші-үшінші бөлімдерде), 455-460, 463 (жолаушылар мен жүктерді тасымалдау ережелерін бұзу бөлімінде), 477 (бірінші-екінші бөлімдерде), 479-481, 488-490 баптарында көзделген әкімшіліктік құқықтық бұзушылықтар туралы істері қарайды.
4. Осы Нұсқаулықтың қолданылуы бақылау жасалуы көліктік бақылау органдардың құзыретіне кіретін кәсіпкерлік және өзге де қызметтерді орындау кезінде Қазақстан Республикасының аумағында көлік кешені саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық кесімдерді, Қазақстан Республикасында қабылданған лицензиялық нормаларды және өзге де ережелерді бұзған меншік нысанына қарамастан заңды тұлғаларға, жеке тұлғаларға, шетелдіктерге, шетел заңды тұлғаларына және азаматтығы жоқ тұлғаларға таратылады.
5. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер жөніндегі көліктік бақылау органдарының негізгі міндеті әлеуметтік әділдікті орнату және құқық бұзушылық жасаған тұлғаларды заңнамалық талаптарды сақтау және құқық тәртібін құрметтеу рухында тәрбиелеу, сондай-ақ құқық бұзушының да басқа тұлғалардың да жаңа құқық бұзушылықтар жасауын болдырмау.
Көліктік бақылау органдары қызметкерлерімен әкімшілік өндіруді жүзеге асырған кезде әкімшілік өндіру бойынша құжаттамаға сілтемелер тек қана Кодекстің нормаларына болу керек.
2-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері
6. Көліктік бақылау органдарының қызметкерлері қолданатын әкімшілік жаза түрлеріне мыналар жатады:
1) ескерту;
2) әкімшілік айыппұл;
3) лицензияның белгілі бір қызмет түріне іс-әрекетін тоқтата тұру не белгілі бір іс-әрекеттерді жасау.
7. Қазақстан Республикасының заңнамаларына K010155_  сәйкес көліктік бақылау органдары қарастыратын әкімшілік құқық бұзушылықтарға мыналар жатады:
1) темір жол көлігінде қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ережелерді бұзу (Кодекстің 439-бабы);
2) темір жол көлігі құралдарын пайдалану ережелерін бұзу (Кодекстің 440-бабы);
3) жалпы пайдаланымдағы көлік құралдары мен оның ішкі жабдықтарын зақымдау (Кодекстің 441-бабы);
4) жолаушылар мен жүктерді халықаралық тасымалдау ережелерін бұзу (Кодекстің 447-бабы); Бұл ретте жолаушылар мен жүктерді халықаралық автомобиль тасымалдарын бұзуға мыналар жатады:
шетелдік тасымалдаушының, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше ескерілмесе, жүктер мен жолаушыларды рұқсатсыз халықаралық тасымалдау;
шетел тасымалдаушысының осы автокөлік құралын тіркеу елі болып табылмайтын мемлекетке берген рұқсат бойынша жолаушылар мен жүктерді автокөлік құралдарымен тасымалдауды жүзеге асыру;
шетел тасымалдаушысының тиісті рұқсатсыз үшінші елден/елге тасымалдауды жүзеге асыру;
шетел тасымалдаушысының, егер оған Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігінің арнайы рұқсаты алынбаған болса, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан екі бекет арасында жолаушылар мен жүктер тасымалын жүзеге асыруы;
отандық және шетел тасымалдаушыларының Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасындағы автокөлік қатынасына арналмаған өткізу бекеттері арқылы халықаралық жолаушылар және жүктер тасымалдарын жүзеге асыруы;
шетел тасымалдаушыларының белгіленбеген бағыттар бойынша немесе белгіленген бағыттан ауытқып халықаралық жолаушылар және жүктер тасымалын жүзеге асыруы;
еңбек және демалыс режимін тіркейтін аспаптармен (тахографтармен) жабдықталмаған немесе белгіленген еңбек және демалыс режимін сақтамаумен тең, еңбек және демалыс режимін есептеу қағазын жүргізбей автокөлік құралдарымен жүктер мен жолаушылардың халықаралық тасымалдарын жүзеге асыруы;
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасамай жолаушыларды тасымалдау; бағыттарға қозғалыс кестесі мен сызбасын келіспей (шетел тасымалдаушылары үшін Көлік және коммуникациялар министрлігімен, отандық жүк тасымалдаушылар үшін аумағы арқылы жүру бағыты өтетін мемлекеттің құзыретті органымен келісу міндетті) жолаушылар тұрақты тасымалдауы;
халықаралық тұрақты тасымалдарды жүзеге асыру кезінде автобустардың автовокзал (автостанция) мәртебесі берілмеген жерлерден кетуі (келуі);
халықаралық тұрақты тасымалдарды жүзеге асыратын автобустарда бағыттардың бастапқы және соңғы пункттерінің атаулары жазылған алдыңғы және бүйір жақтағы трафареттерінің болмауы;
халықаралық қатынас автобусымен тасымалдайтын осы маркадағы автобустар үшін белгіленген жолаушылар санынан асып кетуі;
тұрақты халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын автобустың белгіленбеген бағытта қозғалуы, қозғалыс кестесін бұзуы;
тасымалдаушының автобустың бұзылуы себебінен жүруді тоқтатқан жағдайда жолаушылардың бағыттың соңғы бекетіне дейін қосымша шығынсыз жетуі жөніндегі міндеттерін орындамауы;
халықаралық қатынас автобустарының құзыретті органмен келісілген автобус қозғалысы кестесінде көрсетілмеген пункттерде жолаушыларды отырғызуы және/немесе түсіруі;
отандық тасымалдаушының халықаралық қатынас автобустарының санитарлық нормаға сәйкестігі туралы құзыретті органның қорытындысының болмауы;
халықаралық қатынас автобусы салонында белгіленген нормадан тыс жолаушылар жүгін не өзге де жүкті тасымалдануы;
жолаушылардың халықаралық тұрақсыз тасымалдарын жүзеге асыру кезінде жолаушылар тізімінің болмауы;
автокөлік құралдарын мемлекеттік тіркеудің танымдық белгісінсіз жолаушылар мен жүктердің халықаралық тасымалдарын жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша шетелдік көлік құралдарының тіркеу талонынсыз (рұқсатсыз жүйе қолданылатын тараппен) жүріп өтуі;

5) нарушение правил, обеспечивающих безопасность движения на морском транспорте;
6) повреждение на морском транспорте сооружений и устройств сигнализации и связи;
7) нарушение правил, обеспечивающих безопасность пассажиров на судах морского и речного транспорта, а также маломерных судах;
8) нарушение правил выпуска судна в плавание или допуск к управлению судном лиц, не имеющих соответствующего диплома (свидетельства, удостоверения);
9) нарушение правил эксплуатации судов, а также управление судном лицом, не имеющим права управления;
10) нарушение судоводителями судов (кроме маломерных) правил движения и дачи звуковых и световых сигналов, несения судовых огней и знаков, правил погрузки и разгрузки судов, а также повреждения портовых и гидротехнических сооружений и оборудования;
11) нарушение судоводителями маломерных судов иных правил пользования маломерными судами;
12) управление судном на внутренних водных путях лицом, не имеющим права управления этим судном и находящимся в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения;
13) допуск к управлению судном лиц, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения;
14) нарушение правил, обеспечивающих безопасность эксплуатации судов на внутренних водных путях;
15) нарушение правил погрузки, разгрузки и складирования грузов в речных портах и на пристанях;
16) нарушение правил пользования базами (сооружениями) для стоянок маломерных судов;
17) нарушение правил регистрации и учета судов, а также правил постройки, технической эксплуатации судов;
18) курение в неустановленных местах на транспорте;
19) нарушение правил пожарной безопасности на транспорте;
20) нарушение водителями транспортных средств правил перевозки пассажиров и грузов, правил перевозок опасных грузов, в том числе правил перевозки крупногабаритных и тяжеловесных грузов. При этом нарушениями являются:
перевозка пассажиров в кузове не оборудованного в соответствии с правилами дорожного движения грузового автомобиля с бортовой платформой;
отсутствие опознавательных знаков "Перевозка детей" при перевозке групп детей в немаршрутном автобусе или на оборудованном грузовом автомобиле;
невыполнение водителем обязанностей по посадке и высадке пассажиров только после полной остановки транспортного средства и начинать движение только с закрытыми дверями и не открывать их до полной остановки;
перевозка пассажиров в непредусмотренных местах;
перевозка пассажиров сверх количества, установленного предприятием-изготовителем;
перевозка грузов транспортными средствами, не предназначенными для этой цели, а на междугородних автобусах - в неустановленных предприятием-изготовителем местах;
превышение массы перевозимого груза (пассажиров) и нагрузки по осям над величинами, установленными предприятием-изготовителем для данного транспортного средства;
отсутствие специального разрешения на перевозку крупногабаритного и тяжеловесного груза;
несоблюдение маршрута и графика следования, указанных в специальном разрешении;
несоблюдение требований к оснащению транспортных средств, перевозящих крупногабаритный и тяжеловесный груз, а также требований к обозначению груза;

5) теңіз көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ережелердің бұзылуы (Кодекстің 448-бабы);
6) теңіз көлігінде құрылыстардың және дабыл қағу және байланыс құрылғыларының зақымдануы (Кодекстің 449-бабы);
7) теңіз және өзен кемелерінде, сондай-ақ шағын өлшемді кемелерде жолаушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ережелердің бұзылуы (Кодекстің 450-бабы);
8) кемені жүзуге шығару ережелерінің бұзылуы немесе тиісті дипломы (куәліктері) жоқ тұлғаны кемені басқаруға жіберу (Кодекстің 451-бабы);
9) кемені пайдалану ережелерінің бұзылуы, сондай-ақ басқару құқығы жоқ тұлғаның кемені басқаруы (Кодекстің 452-бабы);
10) кеменің кеме жүргізушілерінің (шағын өлшемді кемелерден басқа) қозғалыс және дыбыс және жарықтық дабылдар беру, кемелер жарығын немесе белгілерін алып жүру ережелерін, кемелердің жүк түсіру, тиеу ережелерін бұзуы, сондай-ақ айлақтық немесе гидротехникалық құрылыстар мен жабдықтарды зақымдауы (Кодекстің 453-бабы);
11) шағын өлшемді кемелерді жүргізушілердің шағын өлшемді кемелерді пайдаланудың өзге де ережелерін бұзуы (Кодекстің 453-бабы);
12) ішкі су жолдарында кемені осы кемелерді басқаруға құқығы жоқ және алкогольді, есірткілік немесе уытты мас күйінде тұлғаның басқаруы (Кодекстің 454-бабының төртінші бөлігі);
13) алкогольді, есірткілік немесе уытты мас күйінде тұлғаның кемені басқаруға жіберілуі (Кодекстің 454-бабының бесінші бөлігі);
14) ішкі су жолдарында кемені пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ережелерді бұзуы (Кодекстің 455-бабы);
15) өзен кемежайлары мен айлақтарда жүктерді түсіру, тиеу және жинап қою ережелерінің бұзылуы (Кодекстің 456-бабы);
16) шағын өлшемді кемелердің тұрақтары үшін базаларды (құрылыстарды) пайдалану ережелерін бұзу (Кодекстің 457-бабы);
17) кемелерді тіркеу және  есепке алу ережелерін, сондай-ақ жасау, техникалық пайдалану ережелерін бұзу (Кодекстің 458-бабы);
18) көлікте арнайы белгіленбеген жерде шылым шегу (Кодекстің 459-бабы);
19) көлікте өрт қауіпсіздігі ережелерінің бұзылуы (Кодекстің 460-бабы);
20) көлік құралдары жүргізушілерінің жолаушылар мен жүктерді тасымалдау ережелерін, қауіпті жүктерді тасымалдау ережелерін, соның ішінде ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау ережелерін бұзуы (Кодекстің 463-бабы); Бұл ретте бұзылушылықтар болып:
борттық платформасы бар жүк автомобилінің жол қозғалысы ережелеріне сәйкес жабдықталмаған қорабында жолаушыларды тасымалдау;
бағыттық емес автобустарда немесе жабдықталған жүк автомобилінде балаларды тасу кезінде "Балаларды тасымалдау" деген танымдық белгілердің болмауы;
жүргізушілердің жолаушыларды көлік құралдарының толық тоқтауынан кейін ғана отырғызу және түсіру және тек есік жабылғанда ғана қозғалысты бастауы және оны толық тоқтағанға дейін ашпауы жөніндегі міндеттерін орындамауы;
жолаушыларды көзделмеген жерлерде тасымалдау;
жолаушыларды дайындаушы кәсіпорын белгілеген саннан артық тасымалдау;
жүкті осы мақсатқа арналмаған автокөлік құралдарымен, халықаралық автобустармен дайындаушы кәсіпорын белгілемеген орындарда тасымалдау;
тасылатын жүк (жолаушылар) массасының және белдіктер бойынша жүктеменің осы көлік құралы үшін дайындаушы кәсіпорын белгілеген шамалардан артуы;
ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауға арнайы рұқсаттың болмауы;
арнайы рұқсатта көрсетілген жүру бағыты мен кестені сақтамау;
ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді тасымалдайтын көлік құралдарын жабдықтау талаптарының, сондай-ақ жүктерді белгілеу талаптарының сақталмауы;

21) нарушение на железнодорожном транспорте правил перевозки опасных веществ или предметов ручной клади;
22) нарушение на морском и речном транспорте правил перевозки опасных веществ или предметов, а также невыполнение должностными лицами обязанностей по регистрации в соответствующих документах операций с опасными веществами или предметами, внесение неверных записей или незаконный отказ предъявить такие документы соответствующим должностным лицам;
23) безбилетный проезд и провоз пассажиров;
24) провоз ручной клади сверх установленных норм неоплаченного багажа;
25) нарушение правил обеспечения сохранности грузов на железнодорожном, морском, речном и автомобильном транспорте;
26) нарушение правил охраны и пользования полосой отвода автомобильных дорог;
27) нарушение землепользователями правил эксплуатации и охраны автомобильных дорог и дорожных сооружений;
28) повреждение железнодорожного пути, защитных лесонасаждений, снегозащитных ограждений и других путевых объектов, сооружений и устройств сигнализации и связи;
29) несоблюдение установленных габаритов при погрузке и выгрузке грузов на железнодорожном транспорте.
Глава 3. Принятие мер обеспечения производства
по делам об административных правонарушениях
8. Задачами производства по делам об административных правонарушениях являются своевременное, всестороннее, полное и объективное выяснение обстоятельств каждого дела, разрешение его в соответствии с Кодексом, обеспечение исполнения вынесенного постановления, а также выявление причин и условий, способствовавших совершению административных правонарушений.
9. Производство по делам об административных правонарушениях в органах транспортного контроля осуществляется открыто.
10. Производство по делам об административных правонарушениях ведется на государственном языке, а при необходимости употребляется русский или другие языки.
11. Сотрудники органов транспортного контроля, нарушившие Кодекс, при производстве по делам об административных правонарушениях, несут установленную законодательством ответственность, а принятые ими акты признаются недействительными и подлежат отмене.
12. В ходе административного производства правонарушитель имеет право на получение квалифицированной юридической помощи.
13. Лица, участвующие в производстве по делу об административном правонарушении, имеют право заявлять ходатайства, которые подлежат обязательному рассмотрению органом транспортного контроля, в производстве которого находится данное дело.

21) темір жол көлігінде қауіпті заттар мен қол жүгі бұйымдарын тасымалдау ережелерінің бұзылуы (Кодекстің 477-бабы);
22) теңіз және өзен көлігінде қауіпті заттарды немесе бұйымдарды тасымалдау ережелерінің бұзылуы, сондай-ақ лауазымды тұлғалардың қауіпті заттармен немесе бұйымдармен операциялардың тиісті құжаттарында тіркеу жөніндегі міндеттерін орындамауы, дұрыс емес жазуларды енгізуі немесе тиісті лауазымдық тұлғаларға осындай құжаттарды көрсетуден бас тарту (Кодекстің 477-бабының екінші бөлігі);
23) билетсіз жүру және жолаушыларды тасымалдау (Кодекстің 479-бабы);
24) төлеусіз теңдеме жүк алып жүрудің белгіленген нормаларынан тыс қол жүктерін алып жүру (Кодекстің 480-бабы);
25) темір жол, теңіз, өзен, автомобиль көлігінде жүктің сақталуын қамтамасыз ету ережелерінің бұзылуы (Кодекстің 481-бабы);
26) автокөлік жолдарында бөлінген жиекті қорғау және пайдалану ережелерінің бұзылуы (Кодекстің 488-бабы);
27) жерді пайдаланушылардың автомобиль жолдарын және жол құрылыстарын пайдалану және қорғау ережелерін бұзуы (Кодекстің 489-бабы);
28) темір жолды, қорғайтын екпе ағаштарды, қар тоқтату қоршауларын және басқа да жол объектілерін, дабыл қағу және байланыс құрылыстары мен құрылғыларын зақымдау (Кодекстің 439-бабы);
29) темір жол көлігінде жүктерді тиеу және түсіру кезінде белгіленген көлемдерді сақтамау (Кодекстің 439-бабының үшінші бөлігі).
3-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс бойынша іс
жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қабылдау
8. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс бойынша іс жүргізудің міндеттері әр істің жағдайын дер кезінде, жан-жақты, толық және объективті анықтау, оны Кодекске сәйкес шешу, шығарылған қаулының орындалуын, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауды қамтамасыз ету болып табылады K010155_  .
9. Көліктік бақылау органдарында әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс бойынша іс жүргізу ашық жүзеге асырылады.
10. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс бойынша іс жүргізу мемлекеттік тілде жүргізіледі, ал қажет болған жағдайда орыс және өзге де тілдер қолданылады.
11. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс бойынша іс жүргізу кезінде Кодексті бұзған көліктік бақылау органдарының қызметкерлері заңмен белгіленген жауапкершілікте болады, ал олар қабылдаған кесімдер жарамсыз боп танылады және жоюға жатады.
12. Әкімшілік іс жүргізу барысында құқық бұзушы білікті заңгерлік көмек алуға құқығы бар.
13. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысушы тұлғалардың осы іс оның жүргізуіне жататын көліктік бақылау органында міндетті түрде қаралуға тиісті өтініш беруге құқылы.

14. Сотрудники органов транспортного контроля в целях обеспечения своевременного и правильного рассмотрения дела об административном правонарушении вправе применять следующие меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении:
1) изъятие документов;
2) административное задержание;
3) досмотр транспортного средства, маломерного судна;
4) отстранение от управления судном и направление для медицинского освидетельствования на состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;
5) задержание транспортного средства, маломерного судна;
6) осмотр помещений, территорий, находящихся там транспортных средств и соответствующих документов.
15. При изъятии документов сотрудником органа транспортного контроля составляется протокол (Приложение 2), копия которого вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу, или его законному представителю, либо делается соответствующая запись в протоколе об административном правонарушении.
16. В протоколе об изъятии документов указываются: сведения о виде и реквизитах изъятых документов, количестве, иных идентификационных признаках изъятых документов.
17. Протокол подписывается сотрудником органа транспортного контроля, его составившим, лицом, у которого изъяты соответствующие документы, понятыми. В случае отказа лица, у которого изъяты соответствующие документы, от подписания протокола в нем производится соответствующая запись.
18. Изъятые документы до рассмотрения дела об административном правонарушении хранятся в Комитете или его территориальных органах. После рассмотрения дела изъятые документы возвращаются их владельцу.
19. В случаях, указанных в пункте 34 настоящей Инструкции, наложения административного взыскания на месте составления протокола органами транспортного контроля может производиться административное задержание. Административное задержание может длиться не более трех часов.
20. О задержании маломерного судна составляется и приобщается к протоколу об административном правонарушении акт установленной формы (Приложение 3).
21. Хранение задержанного маломерного судна производится в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
22. О досмотре транспортных средств, маломерных судов составляется протокол (Приложение 4). Копия этого протокола вручается лицу, во владении которого находятся подвергнутые досмотру транспортные средства, маломерные суда, его законному представителю.
23. В необходимых случаях, с целью фиксации предметов, выявленных при досмотре транспортных средств и маломерных судов, производится их фото-, киносъемка, видеозапись, о чем в протоколе делается соответствующая запись с приложением средств фиксации вещественных доказательств.

14. Көліктік бақылау органының қызметкерлері тиісті әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді дер кезінде және дұрыс қарауды қамтамасыз ету мақсатында әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер жөнінде іс жүргізуді қамтамасыз етудің мынадай шараларын қолдануға құқылы:
1) құжаттарды алып қоюға;
2) әкімшілік ұстауға;
3) көлік құралдарын, шағын өлшемді кемелерді тексеруге;
4) кеме жүргізуден шеттету және алкогольді, есірткілік және уытты мас күйінің жай-күйін медициналық куәландыруға жіберуге;
5) көлік құралдарын, шағын өлшемді кемелерді ұстауға;
6) үй-жайды, аумақтарды, онда тұрған көлік құралдарын және тиісті құжаттарды қарауға.
15. Көліктік бақылау органдарының қызметкері құжаттарды алып қойған кезінде хаттама жасалады (2-Қосымша), соған қатысты іс жүргізіліп отырған тұлғаға немесе оның заңды өкіліне хаттама көшірмесі табыс етіледі немесе әкімшілік іс жүргізу туралы хаттамада тиісті жазу жазылады.
16. Құжаттарды алып қою хаттамасында: алынған құжаттардың түрі және деректемелері, алынған құжаттардың саны, өзге де бірегейлендіру белгілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
17. Хаттамаға оны жасаған көліктік бақылау органының қызметкері, оның тиісті құжаттары алынған тұлға, куәгерлер қол қояды. Тиісті құжаттары алынған тұлға қол қоюдан бас тартқан жағдайда хаттамаға тиісті жазу жазылады.
18. Алынған құжаттар әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс қаралғанға дейін Комитетте немесе оның аумақтық органында сақталады. Іс қаралғаннан кейін құжаттар иесіне қайтарылады.
19. Осы Нұсқаулықтың 34-тармағында көрсетілген жағдайларда әкімшілік жаза қолданған көліктік бақылау органдары хаттама жазған орында әкімшілік ұстау жасаулары мүмкін. Әкімшілік ұстау 3 сағаттан артыққа созылу мүмкін емес.
20. Шағын өлшемді кемелерді ұстау туралы белгіленген нысандағы (3-Қосымша) кесім жасалады және әкімшілік бұзушылықтар туралы хаттамаға қосылады.
21. Ұсталған шағын өлшемді кемелерді сақтау Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүргізіледі.
22. Көліктік құралдарды, шағын кемелерді тексеру туралы хаттама (4-Қосымша) жасалады. Осы хаттаманың көшірмесі тексеруге жатқызылған көлік құралдарына, шағын өлшемді кемеге билік ететін тұлғаға, оның заңды өкіліне тапсырылады.
23. Қажетті жағдайларда көліктік құралдарымен шағын өлшемді кемелерді тексеру кезінде анықталған заттарды белгілеу мақсатымен олардың фото-, кино түсірулері, бейнежазбалары жасалады, ол туралы хаттамада заттық айғақтарды белгілеу құралдарын қоса берумен тиісті жазу жазылады.

24. В протоколе досмотра транспортных средств, маломерных судов указываются: дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол, сведения о личности владельца транспортного средства, маломерного судна, подвергнутого досмотру, сведения о типе, марке, модели, государственном регистрационном номере, иных идентификационных признаках транспортного средства, маломерного судна.
25. Протокол досмотра транспортных средств, маломерных судов подписывается сотрудником органа транспортного контроля, его составившим, лицом, в отношении которого ведется производство по делу, владельцем транспортного средства (маломерного судна) подвергнутого досмотру или его законным представителем, понятыми. В случае отказа лица, в отношении которого ведется производство по делу, от подписания протокола, в нем производится соответствующая запись.
26. Управляющий судном судоводитель, в отношении которого имеются достаточные основания полагать, что он находится в состоянии опьянения, подлежит отстранению сотрудником органа транспортного контроля от управления судном и освидетельствованию на состояние опьянения.
27. Об отстранении от управления маломерным судном, а также о направлении для освидетельствования на состояние опьянения делается отметка в протоколе административного правонарушения.
28. Осмотр территорий, помещений и находящихся там транспортных средств и соответствующих документов производится в присутствии представителя юридического лица с участием двух понятых.
О проведении осмотра составляется протокол (Приложение 5). Копия протокола вручается представителю юридического лица, в отношении которого ведется производство по делу.
В протоколе осмотра делается запись о применении в ходе его производства фото- и киносъемки, видеозаписи, иных установленных способов фиксации документов. Материалы, полученные в результате фото-, киносъемки, видеозаписи, иных установленных средств фиксации вещественных доказательств, прилагаются к соответствующему протоколу.
Протокол осмотра территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащих юридическому лицу, а также соответствующих документов подписывается должностным лицом, его составившим, законным представителем либо, в случаях не терпящих отлагательства, иным работником юридического лица, а также понятыми. В случае отказа законного представителя или иного работника указанного юридического лица от подписания протокола в нем производится соответствующая запись.
Глава 4. Порядок составления протокола
29. При обнаружении в ходе проверок, в том числе на постах транспортного контроля, фактов нарушений по статьям Кодекса указанным в пункте 3 настоящей Инструкции на основании статьи 635 K010155_  Кодекса сотрудником органа транспортного контроля составляется протокол об административном правонарушении по установленной форме (Приложение 1).

24. Көлік құралдарын, шағын өлшемді кемелерді тексеру хаттамасында: оның жасалу күні мен орны, хаттаманы жасаған тұлғаның лауазымы, аты-жөні, тегі, көлік құралының, шағын өлшемді кеменің иесі туралы мәлімет, қызметі, меншік иесі туралы мәліметтер, көлік құралдары мен кеменің мемлекеттік түрі, маркасы, моделі, түрі және өзге де ұқсатушылық белгілері көрсетіледі.
25. Көлік құралдары мен шағын кемелерді байқау хаттамасына оны жасаған көліктік бақылау органының лауазымды қызметкері, оған қатысты іс бойынша іс жүргізілген тұлға, байқауға тартылған көлік құралының (шағын өлшемді кеменің) иесі немесе оның заңды өкілі және куәлер қол қояды. Іс қозғалған тұлға хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда ол жөнінде хаттамаға тиісті жазу жазылады.
26. Көліктік бақылау комитетінің қызметкері кеме басқарушыны мас күйде деп болжауға толық негіз болғанда кеме жүргізуден шеттетуге және мас күйін куәландыруға жібереді.
27. Шағын өлшемді кемені басқарудан шеттету туралы, сондай-ақ мас күйін куәландыруға жібергені туралы әкімшілік құқық бұзушылық хаттамасында көрсетіледі.
28. Аумақтарда, үй-жайларды және ол жерлердегі көлік құралдары мен тиісті құжаттарды байқау заңды тұлғаның өкілінің, екі куәнің қатысуымен жүзеге асырылады.
Байқау жасалғандығы туралы хаттама (5-Қосымша) жазылады. Оның көшірмесі заңды тұлғаның өкіліне табыс етіледі.
Байқау хаттамасында оны жүргізу барысында фотоға, киноға түсіру, бейнежазу, басқа да құжаттарды бекіту әдістерінің қолданғандығы туралы жазу жазылады. Фотоға, киноға түсіру, бейнежазуға және өзге де айғақтық затты бекіту барысында алынған материалдар қоса беріледі.
Аумақтарда, үй-жайларды, тауарларды, заңды тұлғаға тиесілі өзге де мүліктерді, құжаттарды байқау хаттамасына, сондай-ақ оны жазған заңды өкіл немесе кейінге қалдыру мүмкін емес жағдайда заңды тұлғаның өзге де қызметкері және куәлер қол қояды. Заңды өкіл немесе көрсетілген заңды тұлғаның өзге қызметкері қол қоюдан бас тартқан жағдайда бұл жөнінде хаттамаға тиісті жазу жазылады.
4-тарау. Хаттама жазу тәртібі
29. Тексерулер барысында, соның ішінде көліктік бақылау постыларында осы Нұсқаулықтың 3-тармағында көрсетілген Кодекстің баптары бойынша бұзушылық фактілері байқалған кезде Кодекстің 635-бабы негізінде көліктік бақылау органының қызметкері белгіленген үлгіде (1-қосымша) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.

30. В протоколе об административном правонарушении указываются:
1) дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол;
2) сведения о лице, в отношении которого возбуждено дело;
3) место, время совершения и существо административного правонарушения;
4) статья особенной части Кодекса, предусматривающая административную ответственность за правонарушение;
5) фамилии, имена, отчества, адреса свидетелей и потерпевших, если они имеются;
6) объяснение лица, в отношении которого возбуждено дело;
7) название, номер, дата метрологической проверки, показания технического средства, если оно использовалось при выяснении и фиксации административного правонарушения;
8) иные сведения, необходимые для разрешения дела.
31. После составления протокола лицу, в отношении которого возбуждено дело, а также свидетелям и понятым, объявляется время и место рассмотрения дела об административном правонарушении, разъясняются их права и обязанности, предусмотренные статьей 584 Кодекса, о чем делается отметка в протоколе.
32. Протокол об административном правонарушении подписывается лицом, его составившим, лицом, совершившим административное правонарушение, свидетелями и в случаях участия понятых, протокол подписывается также этими лицами.
33. Лицу, в отношении которого возбуждено дело, или его законному представителю вручается заверенная копия протокола об административном правонарушении под расписку после составления протокола. Указанные лица вправе представлять объяснения и замечания по содержанию протокола, а также изложить мотивы своего отказа от его подписания, которые прилагаются к этому протоколу. В случае отказа этих лиц от подписания протокола об административном правонарушении в нем производится соответствующая запись.
34. Протокол об административном правонарушении в течение суток после составления направляется для рассмотрения в орган транспортного контроля по месту совершения правонарушения.
Направляются для рассмотрения в судебный орган протоколы об административных правонарушениях, составленные по следующим статьям Кодекса:
1) 137 (занятие предпринимательской или иной деятельностью без соответствующей регистрации или лицензии, квалификационного аттестата (свидетельства);
2) 356 (воспрепятствование сотрудникам органа транспортного контроля в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение предписаний или иных требований);
3) 453 (превышение судоводителями маломерных судов установленной скорости, несоблюдение требований навигационных знаков, преднамеренная остановка или стоянка судна в запрещенных местах, повреждение гидротехнических сооружений или технических средств и знаков судоходной и навигационной обстановки, нарушение правил маневрирования, подачи звуковых сигналов, несения бортовых огней и знаков);

30. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамасында:
1) жасалу күні мен орыны, хаттама жасаушы тұлғаның лауазымы, аты-жөні мен тегі;
2) іс қозғалған тұлға туралы қатысты мәліметтер;
3) әкімшілік құқық бұзушылық жасалған орыны, уақыты және мәнісі;
4) құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауапкершілік көздейтін Кодекстің айрықша бөлігіндегі бап;
5) егер болса, куәгерлердің және жәбірленушілердің аты-жөні, мекен-жайы;
6) оған қатысты іс қозғалған тұлғаның түсініктемесі;
7) метрологиялық салыстырудың атауы, нөмірі, күні, егер ол әкімшілік құқық бұзушылықты анықтау және тіркеу кезінде пайдаланылған болса техникалық құралдың көрсеткіштері;
8) істі шешу үшін қажетті өзге де мәліметтер көрсетіледі.
31. Оған қатысты іс қозғалған тұлғаға, сондай-ақ куәгерлерге хаттама жасалғаннан кейін әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қаралатын орны мен уақыты хабарланады, олардың Кодекстің 584-бабында көзделген міндеттер мен құқықтар түсіндіріледі. Бұл туралы хаттамаға белгі қойылады.
32. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамаға оны жасаған тұлға, әкімшілік құқық бұзған тұлға, куәгерлер, айғақтар қатысқан жағдайда олар қол қояды.
33. Оған қатысты әкімшілік құқық бұзушылық іс қозғалған тұлға немесе оның заңды өкіліне әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың расталған көшірмесі беріледі. Көрсетілген тұлғалар хаттаманың мазмұны бойынша осы хаттамаға қоса берілетін түсініктеме және түсіндірме беруге, сондай-ақ, оған қол қоюдан өзінің бас тарту уәжін түсіндіріп жазуға құқылы. Осы тұлғалар әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда онда тиісті жазу жасалады.
34. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттама жасалғаннан кейін бір тәулік ішінде құқықтық бұзушылықтардың жасалған жері бойынша көліктік бақылау органына қарау үшін жіберіледі.
Кодекстің мынадай баптары бойынша жасалынған әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі хаттамалар қарау үшін сот органдарына жіберіледі:
1) 137 (кәсіпкерлікпен және өзге де қызметпен тиісті тіркеусіз немесе лицензиясыз, біліктілік аттестатынсыз (куәліксіз) айналысу);
2) 356 (көліктік бақылау органдарының қызметкерлеріне олардың қызметтік міндеттерін орындауға кедергі келтіру, ұйғарымды немесе өзге де талаптарды орындамау);
3) 453 (шағын өлшемді кемелерде кеме басқарушылардың белгіленген жылдамдықты арттыруы, навигациялық белгілердің талаптарын сақтамауы, тыйым салынған орындарда кеменің әдейі тоқтауы немесе тұруы, гидротехникалық құрылғылардың немесе техникалық құралдардың және кеме жүзу белгілері мен навигациялық жай-күйін зақымдау, маневр жасау, дыбысты дабыл беру, жақтаулық шамдар мен белгілерді алып жүру тәртібін бұзу);

4) 454 (управление судном судоводителем в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, а также передача управления таким судном судоводителю, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, повлекшие угрозу безопасности пассажиров. Уклонение судоводителей от прохождения освидетельствования на состояние алкогольного, наркотического и токсикоманического опьянения);
5) 502 (невыполнение должностными лицами организаций мер по приспособлению действующих средств транспорта, связи и информации, жилых помещений и других объектов социальной инфраструктуры для доступа и использования инвалидами, а также уклонение от уплаты в местные бюджеты средств, необходимых для удовлетворения этих потребностей инвалидов).
35. Сотрудник органа транспортного контроля, при составлении протокола об административном правонарушении по статьям 447 (нарушение правил международных перевозок пассажиров и грузов), 463 (в части нарушения правил перевозки крупногабаритных и тяжеловесных грузов) Кодекса вправе применить к правонарушителю административное взыскание в виде штрафа непосредственно на месте (выявления правонарушения) составления протокола, с выдачей квитанции.
Лицу, привлеченному к административной ответственности при взимании штрафа на месте совершения административного правонарушения, выдается квитанция сотрудником органа транспортного контроля установленного образца, являющаяся документом строгой финансовой отчетности. В квитанции указываются дата выдачи, должность, фамилия, инициалы должностного лица, наложившего взыскание, сведения о личности лица, привлеченного к административной ответственности, статья Кодекса, предусматривающая ответственность за данное правонарушение, время и место совершения административного правонарушения, сумма наложенного административного штрафа. Квитанция подписывается должностным лицом, наложившим взыскание, а корешок квитанции - должностным лицом, наложившим взыскание, и лицом, привлеченным к административной ответственности.
Наличные денежные средства, взысканные в виде штрафа на месте совершения административного правонарушения, подлежат внесению через банковские учреждения на соответствующий счет в государственный бюджет в установленном порядке в течение трех суток. Банковская квитанция о внесении денежных средств в бюджет прилагается к протоколу об административном правонарушении.
Глава 5. Рассмотрение дел об административных
правонарушениях
36. Органами транспортного контроля дела об административном правонарушении рассматриваются по месту их совершения.

4) 454 (кеме басқарушылардың кемені алкогольдік, есірткілік немесе уыттық мас күйінде басқаруы, сондай-ақ мұндай кемені басқаруды алкогольдік, есірткілік немесе уыттық мас күйдегі, жолаушылардың қауіпсіздігіне қатер төндіретін кеме басқарушыға беру. Кеме басқарушының алкогольдік, есірткілік немесе уыттық мас күйін куәландырудан өткізуден жалтаруы);
5) 502 (ұйымдардың лауазымды тұлғаларының мүгедектердің қол жеткізуі мен пайдалануы үшін жұмыс істеп тұрған көлік, байланыс және ақпарат құралдарын, тұрғын үй-жайлар мен әлеуметтік инфрақұрылымның басқа да объектілерін бейімдеу жөніндегі шараларды орындамауы, сондай-ақ мүгедектердің осы қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті қаржыларды жергілікті бюджетке аударудан жалтаруы).
35. Көліктік бақылау органының қызметкері Кодекстің 447, (жолаушылар мен жүктерді халықаралық тасымалдау ережелерінің бұзылуы), 463 (ірі ауқымды және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау ережелерінің бұзылуы бөлігінде) - баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылық жөнінде хаттама жасау кезінде құқық бұзушыға тікелей орнында (құқық бұзушылық анықталған) айыппұл түрінде хаттама жасап, түбіршек беріп әкімшілік жаза қолдануға құқылы.
Көліктік бақылау органының қызметкері әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғаға әкімшілік құқық бұзушылық жасалған орында айыппұлды төлету кезінде қатаң қаржылық есеп беру құжаты болып табылатын, белгіленген үлгідегі түбіршекті береді. Түбіршекте берілген уақыты, жаза салған лауазымды тұлғаның тегі, аты-жөні, лауазымы, әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғаның жеке басы туралы мәлімет, осы құқық бұзушылық үшін жауапкершілік көзделінетін Кодекстің бабы, әкімшілік құқық бұзушылықты жасау орны мен уақыты, салынған әкімшілік айыппұлдың сомасы көрсетіледі. Түбіршекке жаза салған лауазымды адам, ал түбіршек түбірегінде жаза салған лауазымды адам және әкімшілік жауапкершілікке тартылған адамның қолдары қойылады.
Әкімшілік құқық бұзушылық жасалған орында айыппұл түрінде өндірілген қолма-қол ақшалай қаржылар банк мекемелері арқылы үш тәулік ішінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджеттің тиісті шотына салуға жатады. Ақшалай қаржылардың бюджетке салынғандығы туралы банкінің түбіршегі әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаға қоса тіркеледі.
5-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық
жөніндегі істерді қарау
36. Көліктік бақылау органдары әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі істерді олардың жасалу орны бойынша қарайды.

37. Дела об административных правонарушениях, предусмотренные статьями: 463 (в части нарушения правил перевозок пассажиров и грузов), 477 (частями первой, второй), 479-481 K010155_  Кодекса могут рассматриваться также по месту учета транспортного средства, судов, в том числе маломерных, или по месту жительства лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении.
38. При подготовке к рассмотрению дела об административном правонарушении должностное лицо органа транспортного контроля выясняет следующие вопросы:
1) относится ли к компетенции органов транспортного контроля рассмотрение данного дела;
2) имеются ли обстоятельства, исключающие возможность рассмотрения данного дела Комиссией;
3) правильно ли составлены протокол об административном правонарушении и другие протоколы, а также иные материалы дела, предусмотренные Кодексом;
4) имеются ли обстоятельства, исключающие производство по делу, а также обстоятельства, позволяющие не привлекать лицо к административной ответственности;
5) имеются ли ходатайства и отводы;
6) извещены ли о месте и времени рассмотрения дела лица, указанные в статьях 584-588 Кодекса.
39. При подготовке к рассмотрению дела об административном правонарушении сотрудник органа транспортного контроля принимает следующие решения:
1) о назначении времени и места рассмотрения дела;
2) о вызове лиц, истребовании необходимых дополнительных материалов по делу;
3) о переносе рассмотрения дела;
4) о возвращении протокола об административном правонарушении и других материалов дела сотруднику органа транспортного контроля, составившему протокол, в случаях неправильного составления протокола и оформления других материалов дела либо неполноты представленных материалов, которая не может быть восполнена при рассмотрении дела;
5) о передаче дела для рассмотрения по существу по месту его совершения, по месту учета транспортного средства, судов, в том числе маломерных, или по месту жительства лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении;
6) о прекращении производства при наличии обстоятельств, предусмотренных статьями 580-581 Кодекса.
Решения, предусмотренные подпунктами 1)-5) пункта 40 настоящей Инструкции, вносятся в виде определений.
Решение, предусмотренное подпунктом 6) пункта 40 настоящей Инструкции, вносится в виде постановления.
40. При подготовке к повторному рассмотрению дела об административном правонарушении в связи с неявкой без уважительных причин лица, привлекаемого к ответственности, его законного представителя, свидетеля в случаях, предусмотренных частью четвертой статьи 584, частью пятой статьи 594 Кодекса, сотрудник органа транспортного контроля вправе вынести определение о приводе указанных лиц.
Привод производится органом внутренних дел на основании определения органа транспортного контроля, рассматривающего дело об административном правонарушении.

37. Кодекстің 463 (жолаушылар мен жүктерді тасымалдау ережелерінің бұзылуы бөлігінде), 477 (бірінші, екінші бөлімдері), 479-481-баптарымен көзделінген әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі істер, сондай-ақ көлік құралдарының, оның ішінде шағын өлшемді кемелердің есепте тұрған орны бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізілуге қатысты тұлғаның тұрған орны бойынша қаралуы мүмкін.
38. Әкімшілік құқық бұзу туралы істі қарауға дайындық кезінде көліктік бақылау органының қызметкері (Комиссия) мынадай мәселелерді анықтайды:
1) бұл істі қарау көліктік бақылау органының құзырына жатады ма;
2) бұл істі комиссияда қарау мүмкіндігінен айыратын жағдайлар бар ма;
3) әкімшілік құқық бұзушылық туралы және басқа да хаттамалар, сондай-ақ Кодексте көзделінген істердің өзге де материалдары дұрыс жазылды ма;
4) іс бойынша іс жүргізуден айыратын жағдайлар, сондай-ақ тұлғаны әкімшіліктік жауапкершілікке тартпауға мүмкіндік тудыратын жағдайлар бар ма;
5) өтінім және бас тарту бар ма;
6) Кодекстің 584-588-баптарында көрсетілген тұлғалар істері қаралатын орын және уақыты туралы хабарланды ма.
39. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға дайындық кезінде көліктік бақылау органының қызметкері (Комиссия) мынадай шешімдер қабылдайды:
1) істі қараудың уақыты мен орнын тағайындау туралы;
2) тұлғаларды шақыру, іс бойынша қажет қосымша материалдардың талап етілуі туралы;
3) істі қарауды кейінге қалдыру туралы;
4) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың және істің басқа да материалдарының дұрыс ресімделмеуі не іс қарау кезінде толықтырылу мүмкіндігі жоқ материалдардың толық болмау жағдайларында құқық бұзушылық туралы хаттаманы және басқа да материалдарды жасаған көліктік бақылау орган қызметкеріне қайтару туралы;
5) істі қарау үшін оның жасалған орны бойынша, көлік құралдары, оның ішінде шағын өлшемді кемелер есепте тұрған орны немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізілуге қатысты тұлғаның тұрғылықты жері бойынша мәнісі жөнінде қарау үшін істі табыстау туралы;
6) Кодекстің 580-581-баптарында көзделінген жағдайлар бар болған кезде іс жүргізуді тоқтату туралы.
Осы Нұсқаулықтың 40-тармағының 1)-5)-тармақшаларына сәйкес шешімдер ұйғарымдар түрінде шығарылады.
Осы Нұсқаулықтың 40-тармағының 6)-тармақшаларына сәйкес шешімдер қаулы түрінде шығарылады.
40. Жауапкершілікке тартылған тұлғаның, оның заңды өкілінің, куәгердің уәжді себептерсіз келмей қалуына байланысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қайта қарауға дайындау кезінде көліктік бақылау органының қызметкері (Комиссия) Кодекстің 584-бабының төртінші бөлігінде, 594-бабының бесінші бөлігінде көзделінген жағдайларда көрсетілген тұлғаларды еріксіз келтіру жөнінде ұйғарым шығаруға құқылы.
Еріксіз келтіруді ішкі істер органы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қараушы көліктік бақылау органының ұйғарымы негізінде жүргізеді.

41. Дела об административных правонарушениях рассматриваются в пятнадцатидневный срок со дня поступления в орган транспортного контроля протокола об административном правонарушении и других материалов дела.
42. В случае поступления ходатайств от участников производства по делу об административном правонарушении либо при необходимости дополнительного выяснения обстоятельств дела срок рассмотрения дела может быть продлен, но не более чем на один месяц.
43. Сотрудник органа транспортного контроля, приступив к рассмотрению дела об административном правонарушении:
1) объявляет, кто рассматривает дело, какое дело подлежит рассмотрению, кто и на основании какой статьи Кодекса привлекается к ответственности;
2) удостоверяется в явке физического лица или законного представителя юридического лица, привлекаемых к административной ответственности, а также иных лиц, участвующих в рассмотрении дела;
3) устанавливает личность участников производства по делу и проверяет полномочия законных представителей физического или юридического лица, защитника и уполномоченного представителя;
4) выясняет причины неявки участников производства по делу и принимает решение о рассмотрении дела в отсутствие указанных лиц либо о переносе времени рассмотрения дела;
5) в необходимых случаях выносит определение о приводе лица, участие которого является обязательным при рассмотрении дела, назначает переводчика;
6) разъясняет лицам, участвующим в рассмотрении дела, их права и обязанности;
7) разрешает заявленные отводы и ходатайства;
8) оглашает протокол об административном правонарушении, а при необходимости - и иные материалы дела;
9) выносит определение о переносе времени рассмотрения дела в связи:
с заявлением о самоотводе или отводе должностного лица, рассматривающего дело, если его отвод препятствует рассмотрению дела по существу;
с отводом защитника, уполномоченного представителя, эксперта или переводчика, если указанный отвод препятствует рассмотрению дела по существу;
с необходимостью явки лиц, участвующих в рассмотрении дела, или истребования дополнительных материалов по делу.
В случае необходимости выносится определение о назначении экспертизы;
10) выносит определение о передаче дела для рассмотрения по существу в случаях, предусмотренных статьей 646 настоящего Кодекса.
44. Рассмотрев дело об административном правонарушении, сотрудник органа транспортного контроля выносит одно из следующих постановлений:
1) о наложении административного взыскания;
2) о прекращении производства по делу;

41. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер көліктік бақылау органдарына әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар мен істің басқа да материалдары түскеннен кейін он бес күннің ішінде қаралады.
42. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысушылардан өтініш түскен жағдайда немесе істің жағдайын қосымша анықтау қажет болған кезде іс қарау мерзімі ұзартылады, бірақ ол бір айдан аспауы керек.
43. Көліктік бақылау органының қызметкері (Комиссия) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға кіріскенде:
1) істі кім қарайтынын, қандай іс қарауға жататынын, жауапкершілікке кім және Кодекстің қандай бабы негізінде тартылатынын хабарлайды;
2) әкімшілік жауапкершілікке тартылатын жеке тұлғаның немесе тұлғаның заңды өкілінің, сондай-ақ істі қарауға қатысушы өзге де тұлғалардың келгендігіне көз жеткізеді;
3) іс бойынша істі жүргізуге қатысушылардың жеке басын анықтайды, жеке немесе заңды тұлғаның заңды өкілдерінің, қорғаушының және уәкілетті өкілдің өкілеттілігін тексереді;
4) іс бойынша істі жүргізуге қатысушылардың келмеу себептерін анықтайды және көрсетілген тұлғалардың қатысуынсыз істі қарауға немесе істі қарау уақытының кейінге қалдырылуы туралы шешім қабылдайды;
5) қажет болған жағдайларда іс қарау кезінде қатысуы міндетті тұлғаны еріксіз келтіру туралы ұйғарым шығарады, аудармашыны тағайындайды;
6) істі қарауға қатысушыларға олардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді;
7) мәлімделген бас тартулар мен өтінімдерге рұқсат береді;
8) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы, ал қажет болған жағдайда істің өзге де материалдарын жариялайды;
9) мына жағдайларға:
істі қараушы лауазымды тұлғаның өзіне-өзі қарсы болу немесе өзіне-өзі қарсы болу, сондай-ақ Комиссия мүшесінің, егер мәнісі бойынша істі қарауға кедергі келтіретін жағдайда оның қарсы болуы туралы өтінішіне;
қорғаушының, уәкілетті өкілдің, сарапшының немесе аудармашының қарсы болуына, егер көрсетілген қарсы болушылық мәні бойынша істің қаралуына кедергі келтіретіндей болса;
істі қарауға қатысушы тұлғалардың келуі немесе іс бойынша қосымша материалдардың талап етілу қажеттілігіне байланысты істі қараудың кейінге қалдырылуы туралы ұйғарым шығарады.
Қажет болған жағдайда сараптама тағайындау туралы ұйғарым шығарады;
10) осы Кодекстің 646-бабында көзделген жағдайларда істің мәнісі бойынша қарау үшін істі беру туралы ұйғарым шығарады.
44. Көліктік бақылау комитетінің қызметкері (Комиссия) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарай отырып мына қаулылардың бірін шығарады:
1) әкімшілік жаза салу туралы;
2) іс бойынша іс жүргізуді тоқтату;

3) о передаче дела на рассмотрение судье, органу (должностному лицу), правомочному налагать за данное административное правонарушение взыскание иного вида или размера, а также о передаче дела на рассмотрение по месту учета транспортного средства (судна, в том числе маломерного) или по месту жительства лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении.
45. Постановление о прекращении производства по делу выносится в случаях:
1) наличия обстоятельств, исключающих производство по делу, предусмотренных статьей 580 Кодекса;
2) наличия обстоятельств, позволяющих не привлекать к административной ответственности, предусмотренных статьей 581 Кодекса.
46. Постановление по делу об административном правонарушении составляется в установленной форме (Приложение 6), должно быть мотивированным и содержать:
1) должность, фамилию, инициалы должностного лица, наименование Комитета или его территориального органа, вынесшего постановление;
2) дату и место рассмотрения дела;
3) сведения о лице, в отношении которого рассмотрено дело;
4) статью Кодекса, предусматривающую ответственность за административное правонарушение;
5) обстоятельства, установленные при рассмотрении дела;
6) решение по делу;
7) порядок и сроки обжалования постановления.
Так же в постановлении должен быть решен вопрос об изъятых документах.
47. Постановление по делу об административном правонарушении объявляется немедленно по окончании рассмотрения дела.
48. Копия постановления вручается физическому лицу или законному представителю юридического лица, в отношении которых оно вынесено, а также потерпевшему, законному представителю физического лица по их просьбе, после рассмотрения дела об административном правонарушении. В случае отсутствия указанных лиц копия постановления высылается в течение трех дней со дня его вынесения.
49. В случае вынесения определения по делу об административном правонарушении в нем должны быть указаны сведения, предусмотренные пунктом 46 настоящей Инструкции, за исключением срока и порядка обжалования.
50. При обжаловании или опротестовании постановления прокурором, оно подлежит приостановлению до рассмотрения жалобы или протеста, за исключением случаев наложения административного взыскания на месте совершения административного правонарушения.
Глава 6. Исполнение постановления по делу
об административном правонарушении
51. Административные взыскания за административные правонарушения налагаются в пределах, предусмотренных Кодексом.
В случае наложения административного взыскания в виде штрафа правонарушитель обязан уплатить указанную сумму не позднее тридцати дней со дня вручения ему постановления либо со дня истечения срока отсрочки, предусмотренной статьей 701 Кодекса. Штраф уплачивается в государственный бюджет в установленном порядке.

3) осы әкімшілік құқық бұзушылық үшін жазаның өзге түрін немесе мөлшерін салуға құқықтық өкілеттілігі бар судьяға, органға (лауазымды тұлғаға) қарауға істі беру туралы, сондай-ақ істі қарауға көлік құралдары (оның ішінде шағын кеме) есепте тұратын орын бойынша немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысты тұлғаның тұрғылықты жеріне беру туралы.
45. Іс бойынша істі жүргізуді тоқтату туралы қаулы мынадай жағдайларда шығарылады:
1) іс бойынша іс жүргізуге кірмейтін Кодекстің 580-бабында көзделген жағдайлардың болуы;
2) әкімшілік жауапкершілікке тартпауға мүмкіндік беретін Кодекстің 581-бабында көзделген жағдайлардың болуы.
46. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы белгіленген үлгіде (6-қосымша) жасалады және уәжді болуы және мыналарды қамтуы тиіс:
1) қаулыны шығарған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, комитеттің немесе оның аймақтық органының атауы;
2) істің қаралған күні және орны;
3) оған қатысты іс қаралған тұлға туралы мәлімет;
4) әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауапкершілікті көздейтін Кодекстің бабы;
5) істі қарау кезінде белгілі болған жағдайлар;
6) іс бойынша шешім;
7) қаулыға шағымдану тәртібі мен мерзімдері.
Қаулыда сол сияқты алынып қойылған құжаттар туралы мәселе шешілуі тиіс.
47. Әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі қаулы істің қаралып болу бойынша тез жарияланады.
48. Қаулының көшірмесі оған қатысты шығарылған жеке тұлға немесе заңды тұлғаның заңды өкіліне және сол сияқты жәбірленушіге, жеке тұлғаның заңды өкіліне олардың өтініші бойынша тапсырылады. Көрсетілген тұлғалар болмаған жағдайда қаулының көшірмесі ол шығарылған күннен бастап үш күн ішінде жіберіледі.
49. Әкімшілік құқық бұзушылық жөнінде ұйғарым шығарылған жағдайда, шағымданудың тәртібі мен уақытын қоспағанда, онда осы Нұсқаулықтың 46-тармағында көзделген мәліметтер көрсетілуі тиіс.
50. Қаулыға шағымдану және прокурор наразылық білдірген кезде, әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жерде әкімшілік айыппұл салу жағдайларын қоспағанда, шағым немесе наразылық қаралғанға дейін ол тоқтатыла тұруға жатады.
6-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы
іс жөніндегі қаулының орындалуы
51. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза Кодексте белгіленген шектерде салынады.
Әкімшілік жаза айыппұл түрінде салынған жағдайда құқық бұзушы оған қаулы тапсырылған күннен бастап 30 күн ішінде не Кодекстің 701-бабында көзделген мұрсат мерзімі біткен күннен бастап көрсетілген соманы төлеуге міндетті.

52. В случае неуплаты штрафа добровольно, постановление направляется в суд для принудительного его исполнения в порядке, предусмотренном Кодексом.
53. Уплата штрафа правонарушителем является основанием для окончания производства по исполнению постановления об административном правонарушении. Доказательством исполнения постановления о взыскании штрафа является предъявление правонарушителем квитанции об уплате штрафа или возвращение с бухгалтерии по месту работы правонарушителя постановления с соответствующей отметкой о номере и дате платежного документа.
Уплата штрафа правонарушителем не освобождает его от обязанности устранить имеющиеся нарушения.
54. Сотрудник органа транспортного контроля при установлении причин и условий, способствовавших совершению административного правонарушения, вносит в соответствующую организацию и должностным лицам представление о принятии мер по их устранению.
Руководители организаций и другие должностные лица обязаны в течение месяца сообщить о принятых мерах в Комиссию, внесшую представление.
55. Постановление о лишении индивидуального предпринимателя или юридического лица лицензии либо приостановлении ее действия на определенный вид деятельности приводится в исполнение сотрудниками органов транспортного контроля, выдавших лицензию.
56. В случаях рассмотрения дел в отношении лиц, проживающих и работающих в другом регионе Республики Казахстан, копия постановления направляется в территориальный орган по месту нахождения правонарушителя для осуществления контроля по исполнению постановления.
57. Постановление о наложении административного взыскания не подлежит исполнению, если оно не было приведено в исполнение в течение одного года со дня его вступления в законную силу.
Постановление по делу об административном правонарушении вступает в законную силу после истечения десятидневного срока со дня вручения или получения его копии либо немедленно после вынесения определения по жалобе (протесту).
Глава 7. Порядок обжалования и опротестования
постановлений Комитета или его территориальных органов
58. Постановление о наложении штрафа, приостановления действия лицензии и других административных взысканий может быть обжаловано или опротестовано в Комитет или в суд, решение которого является окончательным.
59. Постановление об административном правонарушении может быть обжаловано лицом, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, потерпевшим, законным представителем физического или юридического лица, защитником, а также прокурором в течение десяти дней со дня получения копии постановления.

52. Айыппұл өз еркімен төленбеген жағдайда қаулы Кодексте көзделген тәртіпте оны мәжбүрлі орындату үшін сотқа жіберіледі.
53. Әкімшілік құқық бұзушының айыппұл төлеуі - әкімшілік құқық бұзу туралы қаулыны орындау жөніндегі іс жүргізуді ақтауға негіз болып табылады. Айыппұл өндіру жөніндегі қаулының орындалуының айғағы - құқық бұзушының айыппұл төлегендігі жөнінде түбіршекті көрсетуі немесе құқық бұзушының жұмыс орны бойынша бухгалтериясынан қаулымен бірге уақыты, тіркеу саны көрсетілген тиісті белгімен төлем құжатының қайтарылуы болып табылады.
Құқық бұзушының айыппұл төлеуі оны орын алған бұзуларды жою міндетінен босатпайды.
54. Комиссия әкімшілік құқық бұзушылықты тудырған себептер мен жағдайларды анықтаған кезде тиісті ұйымдар мен лауазымды тұлғаларға оларды жою туралы ұсыну жасайды.
Ұйым басшылары мен басқа да лауазымдық тұлғалар бір ай ішінде ұсыну жасаған Комиссияға қабылданған шара туралы хабарлауға міндетті.
55. Жеке кәсіпкерлердің немесе заңды тұлғаның қызметтің белгілі бір түрмен айналысуға берілген лицензиядан айыру не оның қолданылуын тоқтата тұру туралы қаулы лицензияны берген көліктік бақылау органының қызметкерлерімен орындалады.
56. Қазақстан Республикасының басқа аймағында тұратын және жұмыс істейтін тұлғаға қатысты іс қаралған жағдайда қаулының көшірмесі қаулының орындалуы жөніндегі бақылауды жүзеге асыру үшін құқық бұзушы тұратын аймақтық органға жіберіледі.
57. Егер әкімшілік жаза салу туралы қаулы ол заңды күшіне енген күнінен бастап бір жылдың ішінде орындалмаса, орындауға жатпайды.
Әкімшілік құқық бұзушылық ісі жөніндегі қаулы оның көшірмесі тапсырылған немесе алынған күннен бастап 10 күн ішінде немесе шағым (қарсылық) бойынша анықтау шығарылғаннан кейін дереу заңды күшіне енеді.
7-тарау. Комитеттің немесе оның аумақтық органдарының
қаулыларына шағым беру және қарсылық білдіру тәртібі
58. Шешімдері түпкілікті болып табылатын айыппұл салу, лицензияның қолданылуын тоқтата тұру және басқа да әкімшілік жазалар туралы қаулыға Комитетте немесе сотта шағымдануға немесе наразылық білдіруі мүмкін емес.
59. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы қаулыға оған қатыста әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған тұлға, жәбірленуші, жеке және заңды тұлғаның заңды өкілі, қорғаушы, сондай-ақ прокурор қаулының көшірмесін алғаннан кейін 10 күн ішінде шағымдануға жатады.

60. Жалоба или протест прокурора на постановление по делу об административном правонарушении рассматривается Комитетом в десятидневный срок.
Если жалоба на постановление по делу об административном правонарушении поступила одновременно в суд и Комитет, то жалобу рассматривает суд.
61. Принятое решение Комитета по рассмотренной жалобе оформляется в письменном виде и высылается заявителю и органу транспортного контроля, вынесшему постановление.
Решение по результатам рассмотрения жалобы, протеста выносится в виде определения по жалобе (протесту) на постановление по делу об административном правонарушении (Приложение 7).
Определение Комитета по жалобе, протесту на постановление по делу об административном правонарушении может быть обжаловано, опротестовано в суд в порядке, установленном гражданским процессуальным законодательством K990411_  .
Установив, что изложенные в постановлении по делу об административном правонарушении выводы о фактических обстоятельствах дела не соответствуют исследованным при рассмотрении жалобы, протеста доказательствам, должностное лицо Комитета отменяет это постановление полностью или частично и выносит новое постановление в соответствии с результатами рассмотрения жалобы, протеста.
Копия определения по жалобе (протесту) на постановление по делу об административном правонарушении в срок до трех суток после его вынесения вручается или высылается лицу, в отношении которых было вынесено постановление по делу, потерпевшему в случае подачи им жалобы или, по его просьбе, прокурору, принесшему протест.
Орган транспортного контроля, принявший решение о реабилитации лица, обязан принести ему официальные извинения за причиненный вред.
Если требование о реабилитации или возмещении вреда не удовлетворено либо лицо не согласно с принятым решением, оно вправе обратиться в суд в порядке гражданского судопроизводства.
Глава 8. Ведение делопроизводства по делам
об административных правонарушениях
62. Бланки протоколов, штрафных квитанций и постановлений, указанные в настоящей Инструкции и применяемые органами транспортного контроля при производстве дел по административным правонарушениям, являются бланками строгой отчетности и изготавливаются централизованным способом при Комитете на государственном и русском языках.
Изготовленные бланки протоколов, штрафных квитанций и постановлений должны иметь типографические учетные серии и номера.
63. Руководители органов транспортного контроля обязаны обеспечить контроль за хранением и использованием по назначению бланков строгой отчетности, указанных в пункте 64 настоящей Инструкции.

60. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы ісі бойынша қаулыға шағымдану немесе прокурордың наразылығын Комитет 10 күндік мерзімде қарайды. Егер әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға шағым Комитетке және сотқа бір мезгілде түссе, шағымды сот қарайды.
61. Қаралған шағым жөнінде Комитет қабылдаған шешім жазбаша түрде ресімделеді және шағым иесі мен қаулы шығарған көліктік бақылау органына жіберіледі.
Шағым, наразылық қарау қорытындылары бойынша шығарылған шешім әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыға арналған шағым (наразылық) жөніндегі анықтама түрінде шығарылады (7-Қосымша).
Комитеттің әкімшілік құқық бұзушылық туралы ісі бойынша қаулыға шағым (наразылық) жөніндегі Комитеттің анықтамасына азаматтық процессуалдық заңнамада белгіленген тәртіппен сотта шағым берілуі (наразылық білдірілуі) мүмкін.
Шағымды (наразылықты) қарау кезінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыда баяндалған істің нақты жай-күйі туралы қорытындылары шағымды, қарсылықты қарау кезінде зерделенген дәлелдерге сәйкес келмейтінін анықтаған Комитеттің лауазымды тұлғасы бұл қаулының күшін түгелдей немесе ішінара жоюды және шағымды (наразылықты) қарау нәтижелеріне сәйкес жаңа қаулы шығарады.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға арналған шағым (наразылық) жөніндегі анықтаманың көшірмесі ол шығарылғаннан кейін үш тәуліктік мерзімде оған қатысты іс бойынша қаулы шығарылған тұлғаға, жәбірленушіге, олар шағым берген жағдайда, немесе олардың өтініші бойынша наразылық жазған прокурорға жіберіледі.
Тұлғаны ақтау туралы шешім қабылдаған Көліктік бақылау органы одан келтірілген зиян үшін ресми түрде кешірім сұрауға міндетті.
Егер ақтау немесе зиянды өтеу туралы талап қанағаттандырылмаған болса не тұлға қабылданған шешіммен келіспейтін болса, ол азаматтық іс жүргізу тәртібінде сотқа жүгінуге құқылы.
8-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер
бойынша іс қағаздарын жүргізу
62. Осы Нұсқаулықта көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі іс қағаздарын жүргізу кезінде көліктік бақылау органдары қолданатын хаттамалар, айыппұл түбіршегі мен қаулылардың қатаң есептегі бланкілері болып табылады және олар Комитеттің жанында орталықтандырылған тәсілмен мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалады.
Хаттамалардың, айыппұл түбіршектердің және қаулылардың дайын бланкілерінде баспаханалық есептік сериясы мен нөмірлері болуы тиіс.
63. Көліктік бақылау органдарының басшылары осы Нұсқаулықтың 64-тармағында көрсетілген қатаң есептегі бланкілердің сақталуын және өз мақсатында пайдалануын бақылауды қамтамасыз етуге міндетті.

64. Журналы учета протоколов, постановлений, актов, составленных на юридических и физических лиц, привлекаемых к административной ответственности, должны храниться у ответственного лица определенного приказом руководителя Комитета или его территориального органа и должны быть прошнурованы, пронумерованы и скреплены печатью того же органа.
65. В случаях утери бланков протоколов, постановлений составляется акт. Виновные лица, допустившие потерю, несут дисциплинарную ответственность. При порче или непригодности бланков протоколов, постановлений и других актов составляется акт об их списании установленного порядка.
Уничтожение непригодных бланков строгой отчетности производится в установленном порядке.
Министерство транспорта и                 Приложение 1
коммуникаций                              к Инструкции, утвержденной
Республики Казахстан                      приказом Председателя
Комитета
Комитет транспортного контроля            транспортного контроля
______________________________            от 15 мая 2001 N 38-п
(наименование территориального
управления)
Протокол
об административном правонарушении
N _______ серия ______
"___" _________ 200_г.                      __________________
(дата составления)                          (место составления)
Я,_________________________________________________________________________
(занимаемая должность, фамилия и инициалы)
при проверке_______________________________________________________________
(для юридических лиц - наименование юридического лица, РНН,
___________________________________________________________________________
месторасположение, телефон, факс, номер счета в банке и государственной
___________________________________________________________________________
регистрации в органах юстиции и т.д.; для физических лиц - фамилия, имя,
___________________________________________________________________________
отчество, должность, место работы полностью, телефон домашний и рабочий,
___________________________________________________________________________
адрес местожительства, РНН, паспортные данные и т.д.)
Установил:
___________________________________________________________________________
(подробный состав нарушения, время, период и место его совершения)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Вышеизложенный факт является нарушением____________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(наименование нормативных правовых актов, номера статей, которые были
нарушены)
Указанные нарушения допущены ______________________________________________
(для юридических лиц - наименование юридического лица,
___________________________________________________________________________
РНН, месторасположение, телефон, факс, номер счета в банке и
___________________________________________________________________________
государственной регистрации в органах юстиции и т.д.; для физических лиц -
___________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, должность, место работы полностью, телефон
___________________________________________________________________________
домашний и рабочий, адрес местожительства, РНН, паспортные данные и т.д.)
и отражены в акте__________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(полное название акта и дата составления)
Лицу, в отношении которого ведется производство по делу об
административном правонарушении, разъяснены его права и обязанности,

64. Әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғаға жасалған хаттамаларды, қаулыларды және кесімдерді есепке алу журналдары Комитет немесе оның аймақтық органы басшысының бұйрығымен белгіленген жауапты тұлғада сақталуы және бауланған, нөмірленген және сол органның мөрімен бекітілген болуы тиіс.
65. Хаттамалардың, қаулылардың бланкілері жоғалған жағдайда кесім жасалады. Жоғалтуға жол берген кінәлі тұлғалар тәртіптік жауапкершілікке тартылады. Хаттамалардың, қаулылардың және басқа да кесімдердің бланкілері бүлінген немесе пайдаға жарамайтын кезде олардың белгіленген тәртіппен қатардан шығару туралы кесім жасалады.
Жарамсыз қатаң есептік бланкілерді жою белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының Көлiк     Көлiктiк бақылау комитетi
және коммуникациялар министрлiгi           Төрағасының
Көлiктiк бақылау комитетi            2001 жылғы 15 мамырдағы
N 38-п бұйрығымен
______________________________       бекiтiлген Нұсқаулыққа
(аумақтық басқарманың атауы)               1-қосымша
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы
ХАТТАМА
N___сериясы______
200 жылғы "___"____________               _________________
(жасалған күні)                    (жасалған орны)
Мен________________________________________________________________
(атқаратын лауазымы, аты-жөнi)
тексеру кезiнде____________________________________________________
(заңды тұлғалар үшiн - заңды тұлғаның атауы, РНН,
___________________________________________________________________
орналасқан жерi, телефоны, факсы, банкiдегi шот нөмiрi мен әдiлет
___________________________________________________________________
органдарында және т.б. мемлекеттiк тiркелуi; жеке тұлғалар үшiн -
___________________________________________________________________
аты-жөнi, лауазымы, жұмыс орны толығымен, үй және жұмыс телефоны,
___________________________________________________________________
тұрғылықты мекен-жайы, РНН, төлқұжаттық мәлiметтерi және т.б.)
АНЫҚТАДЫМ:
___________________________________________________________________
(бұзушылықтың егжей-тегжейлi құрамы, оның жасалған уақыты, кезеңi
___________________________________________________________________
және орны)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жоғарыда айтылған факт бұзушылық болып табылады____________________
___________________________________________________________________
(бұзылған нормативтiк құқықтық кесiмдердiң атауы, баптардың
нөмiрлерi)
Көрсетiлген бұзушылықтарға жол бергендер___________________________
(заңды тұлғалар үшiн - заңды
___________________________________________________________________
тұлғаның атауы, РНН, орналасқан жерi, телефоны, факсы, банкiдегi
___________________________________________________________________
шот нөмiрi мен әдiлет органдарында және т.б. мемлекеттiк тiркелуi;
___________________________________________________________________
жеке тұлғалар үшiн - аты-жөнi, лауазымы, жұмыс орны толығымен, үй
___________________________________________________________________
және жұмыс телефоны, тұрғылықты мекен-жайы, РНН, төлқұжаттық
мәлiметтерi және т.б.)
және кесiмдерде жазылды____________________________________________
___________________________________________________________________
(кесiмнiң толық атауы және жасалған күнi)
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзуге
қатысты тұлғаға Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық

нарушителю применяются меры, установленные ст. 708 или ст. 709 Кодекса.
______________________________________________           _______________
(занимаемая должность, фамилия, имя, отчество)              (подпись)
М.П.
Министерство транспорта и                 Приложение 7
коммуникаций                              к Инструкции, утвержденной
Республики Казахстан                      приказом Председателя Комитета
Комитет транспортного контроля            транспортного контроля
______________________________            от 15 мая 2001 N 38-п
(наименование территориального
управления)
Определение
по жалобе (протесту) на постановление
по делу об административном правонарушении от_________
N _______ серия ______
" ___ " __________200_г.                    ___________________
(дата составления)                          (место составления)
Я, _________________________________________________ рассмотрев жалобу
(занимаемая должность, фамилия, имя, отчество)
(протест) на постановление по делу об административном правонарушении от
"___" ________ 200_г. за N_______ серии __________ и приложенные к нему
материалы об административном правонарушении в отношении _________________
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество, наименование юридического лица)
работающего(ей) __________________________________________________________
(должность, место работы полностью - для физических лиц)
Установил:
___________________________________________________________________________
(существо нарушения, установленного при рассмотрении дела)
___________________________________________________________________________
На основании вышеизложенного, руководствуясь статьей 664 Кодекса
Республики Казахстан об административных правонарушениях,
Постановил:
Постановление по делу об административном правонарушении от
"__"___________20__года N____________ серия _______________________________
___________________________________________________________________________
(принятое решение)
Определение может быть обжаловано, опротестовано в суд в порядке,
установленном гражданским процессуальным законодательством.
Копию определения получил(а)  __________________________________
(Ф.И.О., подпись нарушителя)
_____________________________________________           _______________
(занимаемая должность, фамилия, имя, отчество)            (подпись)
М.П.

бойынша құқық бұзушыға Кодекстің 708 немесе 709-баптарында
белгіленген шаралар қолданылатын болады K010155_  .
________________________________          ___________________
(лауазымы, аты-жөні)                      (қолы)
М.О.
Қазақстан Республикасының Көлiк     Көлiктiк бақылау комитетi
және коммуникациялар министрлiгi           Төрағасының
Көлiктiк бақылау комитетi            2001 жылғы 15 мамырдағы
N 38-п бұйрығымен
______________________________        бекiтiлген Нұсқаулыққа
(аумақтық басқарманың атауы)               7-қосымша
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша
қаулыға шағым (наразылық) бойынша
ҰЙҒАРЫМ
N___ сериясы ______
200 жылғы "___"____________               _________________
(жасалған күні)                  (жасалған орны)
Мен _________________________________________________________
(лауазымы, облысы, қаласы, аты-жөні)
___________________________________________________________________
(аты-жөні, заңды тұлғаның атауы)
___________________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін лауазымы, жұмыс орны толық көрсетіледі)
қатысты N___ сериясы______ 200___ жасалған әкімшілік құқық бұзушылық
туралы іс бойынша қаулыға шағым (наразылық) бойынша және оған қоса
берілген материалдарды қарай келіп,
АНЫҚТАДЫМ:
Жоғарыда айтылғандардың негізінде, Қазақстан Республикасы
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің K010155_  664-бабын
басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІМ:
N___ сериясы ______ 200__ жасалған әкімшілік құқық бұзушылық
туралы іс бойынша қаулы ___________________________________________
(қабылданған шешім)
___________________________________________________________________
Ұйғарымға азаматтық процессуалдық заңнамада белгіленген
тәртіпте шағымдану, наразылық білдіру мүмкін. Қаулының көшірмесін
алдым _________________________________
(құқық бұзушының аты-жөні, қолы)
_______________________________________             ____________
(лауазымы, аты-жөні)                          (қолы)
М.О.