Об административных положениях по переходу на новые ставки НДС и социальному налогу для налогоплательщиков, осуществляющих расчеты с бюджетом в упрощенных режимах налогообложения
Приказ Министра Государственных доходов Республики Казахстан от 29 июня 2001 года N 873. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2001 года N 1608. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 29 июня 2001 года N 873 "Об административных положениях по переходу на новые ставки НДС и социальному налогу для налогоплательщиков, осуществляющих расчеты с бюджетом в упрощенных режимах налогообложения"...
Министр ---------------------------------------------------------------------------
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 3 мая 2001 года Z010183_ "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Административные положения по переходу на новые ставки НДС и социальному налогу для налогоплательщиков, осуществляющих расчеты с бюджетом в упрощенных режимах налогообложения. 2. Департаменту непроизводственных платежей: 1) направить указанные Административные положения на согласование в Министерство финансов Республики Казахстан; 2) направить настоящий приказ на государственную регистрацию. 3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице- Министра Канатова С.С. 4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации. И.о. Министра Согласовано Утверждено Министр финансов Приказом Министра Республики Казахстан Государственных доходов 12 июля 2001 г. Республики Казахстан 29 июня 2001 года N 873 Административные положения по переходу на новые ставки НДС и социальному налогу для налогоплательщиков, осуществляющих расчеты с бюджетом в упрощенных режимах налогообложения Налоговым комитетам по областям и городам Астана и Алматы:

Бюджетпен есептесуді салық салудың оңайлатылған режимдерінде жүзеге асырушы салық төлеушілер үшін ҚҚС мен әлеуметтік салықтың жаңа ставкаларына көшу жөніндегі әкімшіліктік ережелер туралы
Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 29 маусымдағы N 873 бұйрығы. ("Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзгеде мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетені", 2001 ж., N 30, ст.475). Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 1 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1608. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Z010210_ Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
71. "Салық салудың оңайлатылған режимдерiнде бюджетпен есеп-айырысуларды жүргiзетiн салық төлеушiлер үшiн ҚҚС пен әлеуметтiк салықтың және ставкаларына көшу бойынша әкiмшiлiк ережелер туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кiрiс министрлiгiнiң 2001 жылғы 29 шiлдедегi N 873 V011608_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
"Салық және бюджеттік төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Z010183_ Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 3 мамырдағы Заңын іске асыру мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған бюджетпен есептесуді салық салудың оңайлатылған режимдерінде жүзеге асырушы салық төлеушілер үшін ҚҚС мен әлеуметтік салықтың жаңа ставкаларына көшу жөніндегі Әкімшіліктік ережелер бекітілсін. 2. Өндірістік емес төлемдер департаментіне: 1) аталған Әкімшіліктік ережелер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен келісілсін; 2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге жіберсін. 3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Вице-Министр С.С. Қанатовқа жүктелсін. 4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді. Министрдің м.а. Келісілді Бекітілді Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының Қаржы Министрі Мемлекеттік кіріс Министрі 2001 жыл 12 шілде 2001 жылғы 29 маусым N 873 бұйрығымен Бюджетпен есептесуді салық салудың оңайлатылған режимдерінде жүзеге асырушы салық төлеушілер үшін ҚҚС мен әлеуметтік салықтың жаңа ставкаларына көшу жөніндегі Әкімшіліктік ережелер Облыстар және Астана мен Алматы қалалары бойынша Салық комитеттері:

1) утвердить пересчитанные размеры стоимости патентов для индивидуальных предпринимателей в срок до 25 июля 2001 года, согласно пункту 28 V990794_ "Инструкции об упрощенном режиме налогообложения для физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью";
2) информировать налогоплательщиков через средства массовой информации о порядке проведения перерасчетов стоимости патентов и представлении необходимых для его проведения сведений;
3) разместить на информационных стендах соответствующую информацию о проведении перерасчета (в том числе о формах документов, необходимых для перерасчета);
4) в срок до 25 июля 2001 года на основании уведомлений открыть реестры по юридическим лицам - сельхозтоваропроизводителям для ведения мониторинга проведения перерасчетов стоимости патентов (Приложение N 1), обеспечить дублирование указанного реестра в электронной форме;
5) обеспечить:
своевременное проведение перерасчетов стоимости патентов физических и юридических лиц - субъектов малого предпринимательства на основании заявленных сведений о фактическом доходе, затратах и фонде заработной платы за I полугодие 2001 года, а также аналогичные показатели за II полугодие 2001 года. Указанные показатели сообщаются индивидуальными предпринимателями в случаях их несогласия с размерами стоимости патента, утвержденными налоговыми органами;
своевременное проведение перерасчета стоимости патентов юридических лиц-сельхозтоваропроизводителей на 2001 год согласно заявленным сведениям о фактических оборотах по реализации и приобретению товаров (работ, услуг) с выделением оборотов, облагаемых НДС по разным ставкам, фактическом размере фонда оплаты труда (за вычетом сумм, не облагаемых социальным налогом в соответствии с действующим налоговым законодательством) за I полугодие 2001 года и суммах НДС и социального налога по ним, а также аналогичных предполагаемых показателях на II полугодие 2001 года;
принятие счетов-фактур от юридических лиц-сельхозтоваропроизводителей (включая корешки использованных счетов-фактур), зарегистрированных налоговым органом при получении патента на 2001 год. После проведения перерасчета в счетах-фактурах производится следующая запись: "Использовано счетов-фактур по состоянию на "___"__________ 2001 года на сумму ________ тенге, Годовая сумма НДС после перерасчета ________ тенге, По состоянию на "___" _________2001 г. остаток суммы НДС с учетом перерасчета ______ тенге."
Указанная запись заверяется подписью руководителя (или лица его замещающего) и печатью налогового органа. Полученная годовая сумма НДС после перерасчета стоимости патента отражается в Журнале регистрации выдачи патентов;

1) "Кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалар үшін салық салудың оңайлатылған режимі туралы Нұсқаулықтың" 28-тармағына сәйкес V990794_ , 2001 жылдың 25 шілдесіне дейінгі мерзімде жеке кәсіпкерлер үшін патент құнының қайта есептелген мөлшерін бекітсін;
2) салық төлеушілерді ақпарат құралдары арқылы патент құнының қайта есептелуін жүргізудің тәртібі және оны жүргізуге қажет мағлұматтарды беру туралы хабарлау;
3) ақпараттық қабырғаларда қайта есептеу туралы (соның ішінде, қайта есептеу үшін қажетті құжаттардың нысандары туралы) тиісті ақпараттарды орналастыру;
4) 2001 жылдың 25 шілдесіне дейінгі мерзімде хабар беру негізінде патент құнының қайта есептелуін жүргізудің (N 1 қосымша) мониторингін өткізу үшін ауыл шаруашылығы тауарларын өндіруші - заңды тұлғалар бойынша тізілімдер ашсын, аталған тізілімнің электронды нысанда қосарлануын қамтамасыз етсін;
5) мыналарды қамтамасыз етсін:
шағын кәсіпкерлік субъектілері - жеке және заңды тұлғалармен нақты кірісі, шығындары және 2001 жылдың І жарты жылдығы үшін еңбекақы қоры туралы деректер, сондай-ақ 2001 жылдың ІІ жарты жылдығы үшін осыған ұқсас ұсынылған мәліметтер негізінде патент құнын қайта есептеуді өз уақытында жүргізу. Олар салық органдары бекіткен патент құнының мөлшерімен келіспеген жағдайда, аталған көрсеткіштерді жеке кәсіпкерлер хабарлайды;
ауылшаруашылығы тауарларын өндіруші - заңды тұлғалардың 2001 жылғы І жарты жылдық үшін еңбекақы қорының нақты мөлшері (қолданыстағы салық заңдарына сәйкес әлеуметтік салық салынбайтын сомаларды шегеріп), әртүрлі ставкалары және олар бойынша ҚҚС сомалары мен әлеуметтік салықтар, сондай-ақ 2001 жылдың ІІ жарты жылдығына осыған ұқсас болжамды көрсеткіштер бойынша ҚҚС салынатын айналымдары бөлініп ( тауарларды) (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату және сатып алу бойынша нақты айналымдар туралы) ұсынылған мәліметтер негізінде патент құнын қайта есептеуді өз уақытында жүргізу;
2001 жылға патент алу кезінде салық органы тіркеген ауыл шаруашылығы тауарларын өндіруші - заңды тұлғалардан шот-фактуралар (пайдаланылған шот-фактуралардың түбіртектерін қоса алғанда) қабылдауды. Шот-фактураларды қайта есептеу өткізілгеннен кейін мынадай жазба жүргізіледі: "Шот-фактуралар 2001 жылдың "___" __________ бойынша ___ теңге сомасына пайдаланылды, қайта есептеуден кейінгі ҚҚС жылдық сомасы ___теңге, 2001 жылдың "___" _________ бойынша қайта есептелгені ескерілген ҚҚС қалдық сомасы___ теңге."
Көрсетілген жазба басшының (немесе оны ауыстырушы тұлғаның) қолымен және салық органының мөрімен расталады. Патент құнын қайта есептеуден кейін алынған ҚҚС жылдық сомасы патент беруді тіркеу Журналында көрсетіледі;

6) произвести перерасчет стоимости патентов юридических лиц-сельхозтоваропроизводителей в целом за год с учетом фактических сведений за I полугодие 2001 года и предполагаемых показателей на II полугодие 2001 года, а также без учета движения основных средств, включая транспортные средства и изменение площадей земельных участков;
7) представить информацию о проведенной работе в Департамент непроизводственных платежей:
по субъектам малого предпринимательства на электронный адрес - zuаliеv@мgd.кz - о проведенной работе по перерасчету утвержденных размеров стоимости патентов к 15 августа 2001 года, сведения по произведенным перерасчетам стоимости патента (Приложение N 2) к 25 августа 2001 года, 25 сентября 2001 года, 25 декабря 2001 года;
по юридическим лицам - сельхозтоваропроизводителям на электронный адрес еzhаnbаеv@мgd.кz - информацию о проведении перерасчетов стоимости патентов с нарастающим итогом (Приложение N 3) - к 15 августа 2001 года, к 15 сентября 2001 года и к 15 января 2002 года.
Приложение N 1
к приказу Министра государственных доходов Республики Казахстан от 29 июня 2001 года N 873
Реестр по пересчету стоимости патентов юридических лиц-сельхозтоваро- производителей по ________ области ___________________________________________________________________________ N | Наименование |РНН| Сведения по расчету стоимости патента, п/п|налогоплательщика| | выданного на 2001 год | | |________________________________________________ | | | Стоимость патента |N, серия | | |___________________________________|и дата | | | | в том числе |получения | | |Всего|_____________________________|патента | | | | НДС |Подоходный |Социальный | | | | | | налог | налог | | | | | |с юр.лиц | | | | | | | | | _________________________________________________________________________ Продолжение таблицы __________________________________________________________________________ Сведения по счетам- | N и дата | Дата |______________________________ фактурам, зарегистр. |уведомления|подачи | Стоимость патента при получении патента|о пересчете|заявления|______________________________ _____________________| |на пере- | | в том числе Кол-во |Сумма НДС | |расчет, | |__________________ счетов | | |вх. N |Всего| |Подоходный|Социальный фактур | | | | |НДС| налог с | налог | | | | | | юр.лиц | __________________________________________________________________________ продолжение таблицы __________________________________________________________________________ Сведения по перерасчету стоимости патента __________________________________________________________________________ Отклонение по суммам налогов | Сведения по счетам-фактурам, после перерасчета | зарегистрир.после перерасчета | стоимости патента __________________________________________________________________________ Всего | НДС | Подоходный|Социальный| Кол-во | Годовая | Остаток НДС в | | налог | налог | счетов | сумма | счетах-фактурах | | с юр. лиц | | фактур | НДС | после перерасчета __________________________________________________________________________
Приложение N 2
к приказу Министра государственных доходов Республики Казахстан от 29 июня 2001 года N 873

6) 2001 жылдың І жарты жылдығындағы нақты мәліметтерді және 2001 жылдың ІІ жарты жылдығындағы болжамды көрсеткіштерді ескере отырып, сондай-ақ көлік құралдары мен жер учаскелері алаңының өзгеруін қоса алғанда, негізгі құрал-жабдықтар қозғалысын есепке алмастан жыл үшін тұтас алғанда ауыл шаруашылығы тауарларын өндіруші - заңды тұлғалардың патент құндарына қайта есептеу жүргізілсін;
7) жүргізілген жұмыстар туралы ақпаратты Өндірістік емес төлемдер департаментіне ұсынсын:
2001 жылдың 25 тамызындағы, 2001 жылдың 25 қыркүйегіндегі, 2001 жылдың 25 желтоқсанындағы жүргізілген патент құнын қайта есептеу жөніндегі мәліметтерді (2 қосымша), 2001 жылдың 15 тамызына патент құндарының бекітілген мөлшерін қайта есептеу бойынша жүргізілген жұмыстар туралы - шағын кәсіпкерлік субъектілері бойынша мына электронды мекен-жайға zuаliеv@мgd.кz; 2001 жылдың 15 тамызындағы, 2001 жылдың 15 қыркүйегіндегі және 2002 жылдың 15 қаңтарындағы өспелі қорытындымен (3 қосымша) бірге патент құнына қайта есептеу жүргізу туралы ақпаратты - ауылшаруашылығы тауарларын өндіруші - заңды тұлғалар бойынша мына электронды мекен-жайға - еzhаnbаеv@мgd.кz. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс Министрінің 2001 жылғы 29 маусым N 873 бұйрығына N 1 қосымша _______ Облысы бойынша ауылшаруашылығы тауарларын өндіруші - заңды тұлғалардың патент құндарын қайта есептеу жөніндегі Тізілім ___________________________________________________________________________ N Салық СТН 2001 жылғы берілген патент құнын есептеу Қайта Қайта р/н төлеу. бойынша мәлімет есеп. есеп. шінің ____________________________________________ теу теуге атауы Патент құны N Патент туралы өтініш _____________________ сериясы алған кезде хабар. берген Бар. Соның ішінде және тіркелген лама. күн лығы патент шот-факту. ның алған ралар N және күн жөніндегі күні _________________ мәлімет ҚҚС Заңды әлеу. ____________ тұлға. меттік Шот- ҚҚС лардан салық факту. сома. алына. ралар сы тын саны табыс салығы ___________________________________________________________________________ Таблицаның жалғасы ___________________________________________________________________________ Патент құнын қайта есептеу жөніндегі мәлімет ___________________________________________________________________________ Патент құны қайта есептеуден кейін салық Патент құнын қайта ____________________ сомалары бойынша ауытқулар есептегеннен кейінгі Бар. Соның ішінде тіркелген шот-факту. лығы ралар бойынша мәлімет ___________________________________________________________________________ ҚҚС Заңды әлеу. Бар. ҚҚС Заңды әлеу. Шот- ҚҚС қайта тұлға. меттік лығы тұлға. меттік факту. жыл. есептеу. лардан салық лардан салық ралар дық ден алына. алына. саны сом. кейінгі тын тын асы шот-фак. табыс табыс турадағы салығы салығы ҚҚС қалдығы ___________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
кіріс Министрінің 2001 жылғы 29 маусымдағы N 873 бұйрығына N 2 қосымша

Сведения по произведенным перерасчетам стоимости патента по субъектам малого предпринимательства по ______________ области ___________________________________________________________________________ Наименование | количество налогоплательщиков рай(гор) налоговых|________________________________________________________ комитетов | всего | представивших | произведено |состоят на учете| заявления на | перерасчет | в налоговом |перерасчет стоимости| стоимости | органе | патента | патента ___________________________________________________________________________ 1. Юридические лица 1. 2. 3. и т.д. Итого: 2. Физические лица 1. 2. 3. и т.д. Итого: __________________________________________________________________________
Приложение N 3
к приказу Министра государственных доходов Республики Казахстан от 29 июня 2001 года N 873
Информация о проведении перерасчетов стоимости патентов юридических лиц-сельхозтоваропроизводителей по ______ области ___________________________________________________________________________ N |Наименование района| Кол-во |Кол-во |Кол-во | п/п| (города) | налого- |налого- |налого- | | |плательщиков,|плательщиков,|плательщиков,| | |получивших |получивших |подавших | | |патенты на |уведомление |заявления на | | | 2001 год |о перерасчете|перерасчет | ___________________________________________________________________________ 1 2 3 Итого по ________ области __________________________________________________________________________ продолжение таблицы __________________________________________________________________________ Стоимость патента | Отклонение __________________________________________________________________________ до | после | Всего,тысяч| в % | в разрезе налогов перерасчета|перерасчета| тенге | |_______________________________ | | | | НДС | подоход.| социальный | | | | | налог | налог __________________________________________________________________________ Исп. ________ тел._______ Председатель налогового комитета по ________ области _________ ____________ (подпись) (Ф.,инициалы) (Специалисты: Пучкова О.Я., Мартина Н.А.)

______________ облысы бойынша шағын кәсіпкерлік субъектілері жөнінде патент құнына жүргізілген қайта есептеулер бойынша мәлімет ___________________________________________________________________________ Аудандық (қалалық) салық Салық төлеушілердің саны комитетінің атауы __________________________________________________ Салық органында Патент құнын Патент құнына есепте тұрған. қайта есептеуге қайта есептеу дардың барлығы өтініш бергендер жүргізілді ___________________________________________________________________________ 1. Заңды тұлғалар ___________________________________________________________________________ 1. ___________________________________________________________________________ 2. ___________________________________________________________________________ 3. ___________________________________________________________________________ және т.б. ___________________________________________________________________________ ҚОРЫТЫНДЫ: ___________________________________________________________________________ 2. Жеке тұлғалар ___________________________________________________________________________ 1. ___________________________________________________________________________ 2. ___________________________________________________________________________ 3. ___________________________________________________________________________ және т.б. ___________________________________________________________________________ ҚОРЫТЫНДЫ: ___________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс Министрінің 2001 жылғы 29 маусым N 873 бұйрығына N 3 қосымша
___________ облысы бойынша ауыл шаруашылығы тауарларын өндіруші - заңды тұлғалардың патент құндарына қайта есептеу жүргізу туралы ақпарат ___________________________________________________________________________ N Ауданның 2001 жылға қайта қайта Патент құны | р/р (қаланың) патент есептеу есеп. _____________________________ атауы алған салық туралы теуге қайта қайта |Барлы. % төлеушілер. хабарла. өтініш есеп. есеп. |ғы, мың дің саны ма алған берген теуге теуден |теңге салық салық дейін дейін | төлеуші. төлеу. | лердің шілер. | саны дің | саны | ___________________________________________________________________________ 1 ___________________________________________________________________________ 2 ___________________________________________________________________________ 3 ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ облысы бойынша барлығы ___________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________ Таблицаның жалғасы ___________________________ Ауытқулар | ___________________________| Салық қимасында | ___________________________| ҚҚС Табыс әлеуметтік | салығы салық | ___________________________| ___________________________| ___________________________| ___________________________| ___________________________| ___________________________| ___________________________| Орындаған _________ телефон ___________ ________ облысы бойынша Салық комитетінің төрағасы _____________ ________________ (қолы) (аты-жөні) Мамандар: Омарбекова А.Т. Шарипова М.Е.