О внесении изменений и дополнений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 декабря 1999 года N 904-I
Приказ Министра транспорта и коммуникаций от 10 июля 2001 года N 217-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2001 года N 1618. Утратил силу - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 17 февраля 2005 г. N 84-I (V053507)
В целях совершенствования разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 декабря 1999 года N 904-I V991027_ "Об утверждении Правил по применению разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан" (зарегистрированы Министерством юстиции Республики Казахстан 18 января 2000 года N 1027).
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Калкабаев Е.Ш.), в установленном законодательством порядке представить настоящий приказ для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-Министра транспорта и коммуникаций Джакупова К.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 10 июля 2001 года N 217-I
Изменения и дополнения, вносимые в приказ Министра
транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
от 13 декабря 1999 года N 904-I V991027_
"Об утверждении Правил по применению разрешительной системы
при осуществлении международных автомобильных перевозок
в Республике Казахстан"
В Правилах по применению разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктами 6), 7) следующего содержания:
"6) регулярные перевозки пассажиров - перевозки, выполняемые по заранее согласованным маршрутам следования, с указанием начального и конечного пунктов перевозки, остановочных пунктов движения автобусов и маршрутных такси и расписаний их движения;
7) нерегулярные перевозки пассажиров - перевозки, выполняемые на основе разового договора перевозки между перевозчиками и физическими или юридическими лицами, без посадки пассажиров на промежуточных пунктах. При этом автобусами перевозится одна и та же группа пассажиров на всей протяженности маршрута следования с доставкой ее в пункт отправления или, когда группа пассажиров, персональный состав которой остается неизменным, перевозится из государства регистрации автотранспортного средства в другое государство, а автотранспортное средство возвращается без пассажиров.";
пункт 5 после абзаца второго дополнить абзацем следующего содержания:
"При осуществлении перевозок грузов из/в третьи страны, на каждую перевозку груза должно быть выдано отдельное разрешение, дающее право на перевозку груза иностранным автотранспортным средством из третьей страны на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третью страну.";
пункт 7 дополнить словами ", если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнің 1999 жылғы 13 желтоқсандағы N 904-І бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2001 жылғы 10 шілдедегі N 217-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 8 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1618. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2005 жылғы 17 ақпандағы N 84-І (V053507) бұйрығымен.
Халықаралық автомобиль тасымалдауларын жүзеге асыру барысында қолданылатын рұқсат беру жүйесiн жетiлдiру мақсатында,  БҰЙЫРАМЫН
1. Қоса берiлiп отырған, "Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалдауларын жүзеге асыру барысында қолданылатын рұқсат беру жүйесi жөнiндегi ережелердi бекiту туралы"  Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң 1999 жылғы 13 желтоқсандағы N 904-I  бұйрығына  (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 2000 жылғы 18 қаңтарда N 1027 тiркелген) енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетi (Е.Ш. Қалқабаев) осы бұйрықты заңнамамен бекiтiлген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеу үшiн ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Көлiк және коммуникациялар бiрiншi вице-Министрi Қ.Қ. Жақыповқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелу күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлiк және коммуникациялар министрiнiң
2001 жылғы 10 шілдедегі
N 217-І бұйрығымен бекiтілген
"Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль
тасымалдауларын жүзеге асыру барысында қолданылатын
рұқсат беру жүйесi жөнiндегi Ережелердi бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар
министрiнiң 1999 жылғы 13 желтоқсандағы N 904-I
бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар
Аталған бұйрықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалдауларын жүзеге асыру барысында қолданылатын рұқсат беру жүйесi жөнiндегi Ережелерде (бұдан әрi - Ереже):
2-тармақ мына мазмұндағы 6), 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) тұрақты жолаушы тасымалы - тасымалдың бастапқы және соңғы бекеттерiн, автобустар және бағдарлық таксилердiң қозғалысының тоқтау бекеттерiн және олардың қозғалыс кестесiн көрсете отырып алдын-ала келiсiлген жол бағдарлары бойынша тасымал;
7) тұрақты емес жолаушы тасымалы - тасымалдаушылар мен жай және заңды тұлғалар арасындағы, аралық бекеттерде жолаушыларды отырғызбай, бiр реттiк тасымалдау негiзiнде орындалатын тасымалдар. Бұл ретте автобустармен бағдардың барлық ұзақтығында жолаушылардың бiр ғана тобын жөнелту бекетiне жеткiзiледi немесе, дербес құрамы өзгерiссiз қалатын жолаушылар тобы автокөлiк құралының тiркелу мемлекетiнен басқа мемлекетке тасымалданады, ал автокөлiк құралы жолаушыларсыз қайтады.";
5-тармақ екiншi абзацтан кейiн мына мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Үшiншi елдерге/ден жүк тасымалын жүзеге асыру кезiнде, әрбiр тасымалға шетел автокөлiк құралының үшiншi елден Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшiншi елге жүк тасымалына құқық беретiн жеке рұқсат берiлуге тиiс.";
7-тармақ "Қазақстан Республикасының" сөздерiнен кейiн ", егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық келiсiмдермен басқасы көрсетілмесе," сөздерiмен толықтырылсын;
9-тармақ мына редакцияда жазылсын:

"9. Пребывание на территории Республики Казахстан водителей иностранных автотранспортных средств, лиц, сопровождающих грузы или следующих в качестве пассажиров, регламентируется Правилами въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года N 136 "Отдельные вопросы правового регулирования пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также международными соглашениями, участником которых является Республика Казахстан.";
в пункте 12:
в абзаце первом:
после слова "Комитет" дополнить словами "и его территориальные Управления транспортного контроля";
слово "осуществляет" заменить словом "осуществляют";
пункт 13 дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае осуществления транзитного проезда иностранным перевозчиком, сроком его пребывания является время фактического пребывания на территории Республики Казахстан при следовании как в прямом, так и в обратном направлении.";
пункт 16 дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Перевозки пассажиров автобусами между Республикой Казахстан и иностранными государствами осуществляются в соответствии с условиями, предусмотренными в Соглашениях.
Предложения об организации регулярных перевозок заблаговременно передаются друг другу компетентными органами Договаривающихся Сторон. Компетентные органы Договаривающихся Сторон согласовывают маршрут следования, расписание движения, применяемые тарифы, пункты остановки, на которых перевозчик должен производить посадку и (или) высадку пассажиров, а также сроки осуществления пассажирских перевозок на данном маршруте.
При осуществлении регулярных пассажирских перевозок, перевозчик обязан обеспечить прибытие и отправление автобусов международного сообщения с автовокзала (автостанции), заключив соответствующий договор на обслуживание.
При осуществлении нерегулярных перевозок пассажиров автобусами требуется наличие списка пассажиров, заверенного Управлением.";
абзац первый пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Выдача бланков разрешений производится после уплаты сбора за проезд транспортных средств по территории Республики Казахстан.";
в пункте 26 слова "распределение и" исключить;
в пункте 27 слово "Управлениями" заменить словом "Комитетом";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Бланки разрешений на регулярные международные перевозки пассажиров и багажа между Республикой Казахстан и Китайской Народной Республикой выдаются перевозчикам при наличии договора на право обслуживания регулярных международных автобусных маршрутов и согласованных компетентными органами схемы маршрута следования, расписания движения, тарифов, пунктов остановки, на которых перевозчик должен производить посадку и (или) высадку пассажиров, а также намечаемого периода выполнения перевозок.";

"9. Шетел автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiнiң, жүктерге ерiп жүрушi немесе жолаушылар ретiнде жол жүрушi тұлғалардың Қазақстан Республикасының аумағында болуы "Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болуын құқықтық реттеудiң жекелеген мәселелерi" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 28 қаңтардағы N 136 қаулысымен бекiтiлген, Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасына келуiнiң және болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуiнiң тәртiбiмен реттеледi."
12-тармақтың бiрiншi абзацында "Комитет" деген сөзден кейiн "және оның Аумақтық Көлiктiк бақылау басқармалары" сөздерiмен толықтырылсын;
13-тармақ мына мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Шетелдiк тасымалдаушы транзиттiк жол жүрудi жүзеге асырған жағдайда, оның болу мерзiмi, тура бағытта және керi бағытта жүру кезiндегi Қазақстан Республикасының аумағында нақты болу уақыты болып табылады.";
16-тармақ мына мазмұндағы 16-1 тармағымен толықтырылсын:
"16-1. Қазақстан Республикасы мен шетел мемлекеттерi арасында автобустармен жолаушыларды тасымалдау Келiсiмдерде ескерiлген шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Тұрақты тасымалды ұйымдастыру жөнiндегi ұсыныстар Келiсушi Жақтардың құзыреттi органдарымен бiр-бiрiне алдын ала берiледi. Келiсушi Жақтардың құзыреттi органдары жүру бағдарларын, қозғалыс кестелерiн, қолданылатын тарифтердi, тасымалдаушы жолаушыларды отырғызуды және немесе түсiрудi жүзеге асыруға тиiстi тоқтау бекеттерiн, сондай-ақ осы бағдарда жолаушы тасымалдарын жүзеге асыру мерзiмдерiн келiседi.
Тұрақты жолаушы тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде тасымалдаушы қызмет көрсетуге сәйкесiнше шарт жасай отырып, халықаралық қатынастағы автобустардың автовокзалға (автостанцияға) келуiн және кетуiн мiндеттi түрде қамтамасыз етуге тиiс.
Тұрақты емес жолаушы тасымалдарын автобустармен жүзеге асыру кезiнде Басқармамен расталған жолаушылардың тiзiмi бар болуы қажет.";
20-тармақтың бiрiншi абзацы мына редакцияда жазылсын:
"20. Рұқсат бланкiлерiн беру Қазақстан Республикасының аумағы бойынша көлiк құралдарының жүрiп өтуi үшiн алымды төлегеннен кейiн жүзеге асырылады.";
26-тармақта "таратуды және" сөздерi алынып тасталсын;
27-тармақта "Басқармалармен" сөзi "Комитетпен" сөзiмен ауыстырылсын;
28-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"28. Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасы арасында жолаушылар мен жүктердi халықаралық тасымалдауды тұрақты жүзеге асыруға рұқсат бланкiлерi, тұрақты халықаралық автобус бағытына қызмет етуге құқылы қолында келiсiмi, құзыреттi органдармен келiсiлген жүру бағытының сұлбасы, жүру кестесi, тарифтерi, жолаушыларды отырғызуды және (немесе) түсiрудi жүзеге асыруға тиiстi тоқтау бекеттерi, сондай-ақ тасымалдауды орындаудың белгiленген мерзiмi бар тасымалдаушыларға берiледi.";

пункт 30 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) не сдачи ранее полученных, использованных разрешений.";
пункт 32 дополнить предложением следующего содержания:
"При этом в соответствующие графы бланка записываются наименование перевозчика и его полный адрес.";
пункт 38:
абзац шестой после слов "по месту его выдачи" дополнить словами "или с незаверенными исправлениями в записи";
дополнить предложением следующего содержания:
"Исправления записей в бланке разрешения заверяются печатью Управления.";
пункт 40 дополнить абзацем следующего содержания:
"Использованные бланки иностранных разрешений казахстанскими перевозчиками подлежат обязательной сдаче в Управления по месту их выдачи.";
в заголовке главы 4 слово "весового" заменить словом "транспортного";
пункт 42:
в абзаце первом слова "поста весового контроля (далее - ПВК)" заменить словами "поста транспортного контроля (далее - ПТК)" и далее по тексту аббревиатуру "ПВК" заменить аббревиатурой "ПТК";
подпункт 1) дополнить словами ", наличие тахографа или регистрационных листков учета режима труда и отдыха водителей;";
дополнить пунктами 42-1, 42-2 следующего содержания:
"42-1. При регулярных перевозках пассажиров работник ПТК проверяет наличие:
оригинала разрешения (свидетельства) на перевозку пассажиров по данному маршруту либо его копию, заверенных печатью компетентного органа на автотранспорте (для иностранных перевозчиков указанные документы оформляются на бланке Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и заверяются его печатью, для отечественных - компетентным органом государства, по территории которого пролегает маршрут);
оригинала или копии расписания движения по данному маршруту, согласованного компетентными органами государств, по территориям которых пролегает маршрут (в салоне автобуса);
копии схемы маршрута с указанием погранпереходов, согласованной компетентными органами государств, по территориям которых пролегает маршрут (в салоне автобуса);
42-2. При нерегулярных перевозках пассажиров работник ПТК проверяет наличие:
учетных документов (лицензии) на право осуществления международных автомобильных перевозок (у иностранных перевозчиков - если такие предусмотрены внутренним законодательством их государств);
разрешения на проезд по территории Республики Казахстан, если такое предусмотрено Соглашением;
списка пассажиров, заверенного Управлением;
талона регистрации въезда иностранного автотранспортного средства (для перевозчиков, с государствами которых действует безразрешительная система).";
подпункт 2) пункта 43 дополнить словами ", если фактическая масса автопоезда не превышает указанную в спецразрешении.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:

30-тармақ мына мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) бұрын алынған, пайдаланылған рұқсаттарды қайтармауы.";
32-тармақ мына мазмұндағы тармақшамен толықтырылсын:
"Бұл ретте бланкiнiң сәйкес графаларына тасымалдаушының атауы мен оның толық мекен-жайы жазылады.";
38-тармақта:
алтыншы абзац "оны беру орны бойынша" сөздерiнен кейiн "немесе түзетiлген жазбалардың расталмауынсыз" сөздерiмен толықтырылсын;
мына мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Рұқсат бланкiлерiнде түзету жазбалары Басқарманың мөрiмен расталады."
40-тармақ мына мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстандық тасымалдаушылар пайдаланған шетел рұқсат бланкiлерi оларды беру орны бойынша Басқармаларға мiндеттi тапсырылуға жатады.";
4-бөлiмнің атауындағы "салмақты" сөзi "көлiктiк" сөзiмен ауыстырылсын;
42-тармақта:
бiрiншi абзацта "салмақ бақылау бекетiнiң (СББ)" сөздерi "көлiктiк бақылау бекетi (КББ)" сөздерiмен және әрi қарай мәтiн бойынша "СББ" сөзi "КББ" сөзiмен ауыстырылсын;
1)-тармақша "тахографтың немесе жүргiзушілердiң еңбек және демалыс режимiн есепке алуды тiркеу парағын" сөздерiмен толықтырылсын;
мына мазмұндағы 42-1, 42-2 тармақтармен толықтырылсын:
"42-1. Жолаушыларды тұрақты тасымалдау кезiнде КББ қызметкерi:
автокөлiктегi құзыреттi органның мөрiмен расталған (шетелдiк тасымалдаушылар үшiн аталған құжаттар Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң бланкiсiнде ресiмделедi және оның мөрiмен расталады, ал отандық тасымалдаушылар үшiн бағыты оның аумағы бойынша өтетiн мемлекеттiң құзыреттi органы растайды) жолаушыларды осы бағыт бойынша тасымалдау куәлiгiн не оның рұқсат көшiрмесiнiң түпнұсқасының;
бағыты оның аумағы бойынша өтетiн мемлекеттің құзыреттi органымен келiсiлген осы бағыт бойынша қозғалыс кестесiнiң (автобустың салонында) түпнұсқасы немесе көшiрмесiнiң;
бағыты олардың аумағы бойынша өтетiн мемлекеттердiң құзыреттi органдарымен келiсiлген шекара өткелдерiн көрсете отырып (автобустың салонында) бағыт сұлбасының бар болуын тексередi.
42-2. Жолаушыларды тұрақты емес тасымалдау кезiнде КББ қызметкерi:
халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға құқық беретiн (шетелдiк тасымалдаушыларда - егер олардың iшкi заңнамасымен ескерiлген болса), есептiк құжаттардың (лицензиялардың);
егер Келiсiммен ескерiлген болса, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жол жүруге рұқсаттың;
Басқармамен расталған жолаушылардың тiзiмiнiң;
шетел автокөлiк құралының кiруiн (рұқсатсыз жүйе қолданылатын мемлекеттердiң тасымалдаушылары үшiн) тiркеу талонының бар болуын тексередi.";
43-тармақтың 2-тармақшасында "автопоездың нақты массасы арнайы рұқсатта көрсетiлгеннен аспаса" сөздерiмен толықтырылсын;
44-тармақ мына редакцияда жазылсын:

"44. Работник ПТК обязан докладывать вышестоящему руководству в установленном порядке о фактах нарушения проезда автотранспортных средств и мерах, принятых им в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
абзац третий пункта 46 исключить;
в приложении 1 к указанным Правилам:
слова "1-Р" заменить словами "АВТО-3";
в приложении 2 к указанным Правилам:
таблицу после столбца три дополнить столбцом четвертым "Наименование груза и объем перевозок";
столбцы 4, 5, 6, 7 соответственно считать столбцами 5, 6, 7, 8.

"44. КББ қызметкерi автокөлiк құралдарының жол жүру бұзушылықтары туралы және оның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданған шаралары туралы жоғары тұрған басшылыққа белгiленген тәртiппен хабарлауға мiндеттi.";
46-тармақтың үшiншi абзацы алынып тасталсын;
ереженің 1-қосымшасында:
"1-Р" сөздерi "АВТО-3" сөздерiмен ауыстырылсын;
ереженiң 2-қосымшасында:
кестенi үшiншi бағаннан кейiн "Жүктердiң атауы және тасымалдау көлемi" төртiншi бағанымен толықтырылсын;
4, 5, 6, 7 бағаналарды 5, 6, 7, 8 бағаналарға сәйкес санау.