Об утверждении Правил принудительного выкупа и реализации акций страховой (перестраховочной) организации
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2001 года N 262. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2001 года N 1622. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить, согласованные с Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам, прилагаемые Правила принудительного выкупа и реализации акций страховой (перестраховочной) организации и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту банковского и страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил принудительного выкупа и реализации акций страховой (перестраховочной) организации;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила принудительного выкупа и реализации акций страховой (перестраховочной) организации до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Согласованы с Утверждены
Национальной Комиссией Постановлением Правления
Республики Казахстан Национального Банка
по ценным бумагам Республики Казахстан
от 26 мая 2001 г. от 28 июня 2001 г. N 262
Правила
принудительного выкупа и реализации акций страховой
(перестраховочной) организации
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон) и другими нормативными правовыми актами, определяют порядок принудительного выкупа и реализации акций страховой (перестраховочной) организации (далее - страховая организация) уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору за страховой деятельностью (далее - уполномоченный государственный орган).

Сақтандыру (қайта cақтандыру) ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу және сату ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 28 маусым N 262. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 10 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1622. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 19 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы
ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясымен келiсiлген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу және сату ережесi бекiтiлсiн және Ереже мен осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Банктердi және сақтандыруды қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәріпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу және сату ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу және сату ережесiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық Банкi Басқармасының
ұлттық комиссиясымен 2001 жылғы 28 маусымдағы
2001 жылғы 26 мамырда N 262 қаулысымен
келiсiлген бекiтiлген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
акцияларын ерiксiз сатып алу және сату
ережесi
Осы Ереже "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Заң) және басқа нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес әзiрлендi, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (бұдан әрi - сақтандыру ұйымы) акцияларын сақтандыру қызметiн реттеу және бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның (бұдан әрi - уәкiлеттi мемлекеттiк орган) ерiксiз сатып алу және сату тәртiбiн белгiлейдi.

Глава 1. Общие положения
1. Принудительный выкуп акций страховой организации и реализация выкупленных акций подлежат применению уполномоченным государственным органом в целях защиты законных интересов ее страхователей, застрахованных, выгодоприобретателей и обеспечения стабильности страхового рынка. Решение по этому вопросу принимается в отношении страховых организаций, финансовое состояние которых подпадает под требования, установленные статьей 61 Закона.
2. Принудительный выкуп акций страховой организации и реализация выкупленных акций осуществляется в соответствии с решением уполномоченного государственного органа и не требует наличия волеизъявления акционеров страховой организации.
3. Уполномоченный государственный орган использует процедуру принудительного выкупа акций страховой организации лишь в целях обеспечения перехода права собственности на акции страховой организации новому акционеру (новым акционерам), ни при каких условиях не являясь конечным приобретателем (обладателем) названных прав.
4. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
выкупленные акции - акции страховой организации, приобретенные уполномоченным государственным органом в соответствии с настоящими Правилами;
инвестор - юридическое или физическое лицо, вступившее в переговоры с уполномоченным государственным органом по вопросу приобретения выкупленных акций на условиях, определенных настоящими Правилами;
новый акционер - юридическое или физическое лицо, к которому перешли права собственности по выкупленным акциям на условиях, определенных настоящими Правилами;
прежний владелец акций - лицо, являющееся акционером страховой организации, принадлежавшие которому акции этой страховой организации были принудительно выкуплены уполномоченным государственным органом в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 2. Основания и условия принудительного
выкупа и реализации акций
5. Принудительный выкуп всех акций страховой организации может быть осуществлен в случае установления отрицательной разницы между стоимостью активов, рассчитанной с учетом их классификации по качеству и ликвидности, и обязательствами страховой организации, с целью реализации их новому акционеру (новым акционерам).
6. Расчет разницы между стоимостью активов и обязательствами страховой организации осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа.
7. Инвестором(-и) страховой организации может быть лицо, удовлетворяющее требованиям, предъявляемым законодательством для акционера страховой организации, имеющее возможность (в отдельности или совместно с другими инвесторами) исполнить все обязательства по договорам страхования и перестрахования, обеспечить финансовую устойчивость и платежеспособность страховой организации, а также выполнить иные условия, предусмотренные пунктом 16 настоящих Правил.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алуды және сатып алынған акцияларды сатуды уәкiлеттi мемлекеттiк орган өзiнiң сақтандырылған сақтанушыларының, пайда алушылардың заңды мүддесiн қорғау және сақтандыру рыногының тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында қолдануға тиiс. Осы мәселе жөнiндегi шешiм қаржы жағдайы Заңның 61-бабында белгiленген талапқа дәл келетiн сақтандыру ұйымдарына қатысты қабылданады.
2. Сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу және сатып алынған акцияларды сату уәкiлеттi мемлекеттiк органның шешiмiне сәйкес жүзеге асырылады және сақтандыру ұйымы акционерлерiнiң ризашылығының болуы қажет емес.
3. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу рәсімін сақтандыру ұйымының акцияларына меншік құқықтарының ешбiр жағдайда соңғы сатып алушы иесi (иеленушiсi) болмай, осы құқықтардың жаңа акционерге (жаңа акционерлерге) өтуiн қамтамасыз ету мақсатында пайдаланады.
4. Осы Ережеде қолданылатын негiзгi ұғымдар:
сатып алынған акциялар - уәкiлеттi мемлекеттiк органның осы Ережеге сәйкес сатып алған сақтандыру ұйымының акциялары;
инвестор - осы Ережеде белгiленген талаптармен сатып алынған акцияларды сатып алу мәселесi жөнiнде уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiссөзге келген заңды немесе жеке тұлға;
жаңа акционер - осы Ережеде белгiленген талаптармен сатып алынған акциялар бойынша оған меншiк құқығы өткен заңды немесе жеке тұлға;
акцияның бұрынғы иесi - сақтандыру ұйымының акционерi болып табылатын, осы сақтандыру ұйымының оған тиесiлi акцияларын осы Ережеге сәйкес уәкiлеттi мемлекеттiк орган ерiксiз сатып алған тұлға.
2-тарау. Акцияларды ерiксiз сатып алудың және
сатудың негiздемесi мен шарттары
5. Сақтандыру ұйымының барлық акцияларын ерiксiз сатып алу сапасы мен өтiмдiлiгi бойынша жiктелуiн ескере отырып есептелген сақтандыру ұйымының активтерінің құны мен мiндеттемелерiнiң арасында терiс айырмашылық анықталған жағдайда, оларды жаңа акционерге (акционерлерге) сату мақсатында жүзеге асырылуы мүмкiн.
6. Сақтандыру ұйымының активтерiнiң құны мен мiндеттемелерiнiң арасындағы айырмашылықты есептеу уәкiлеттi мемлекеттiк органның нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша (жеке немесе басқа инвесторлармен бiрлесiп) барлық мiндеттемелердi орындау, сақтандыру ұйымының қаржылық тұрақтылығын және төлем жасау қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету, сондай-ақ осы Ереженiң 16-тармағында көзделген өзге де шарттарды орындау мүмкiндігi бар сақтандыру ұйымы үшiн заңнамада ұсынылған талаптарды қанағаттандыратын тұлға сақтандыру ұйымының инвестор(-лар)ы бола алады.

8. Решение о реализации выкупленных акций принимается уполномоченным государственным органом при представлении инвестором(-и) документов, подтверждающих наличие у него (них) достаточных финансовых и иных возможностей для выполнения условий, предусмотренных пунктами 7, 16-18 настоящих Правил.
Глава 3. Процедура проведения принудительного
выкупа акций и их реализации
9. Оформление принудительного выкупа акций страховой организации и их дальнейшей реализации производится путем принятия уполномоченным государственным органом решения о принудительном выкупе акций и решения о продаже акций страховой организации инвестору(-ам). При этом договор купли-продажи выкупленных акций страховой организации вступает в силу с даты принятия уполномоченным государственным органом решения о реализации таких акций страховой организации инвестору(-ам).
10. При принудительном выкупе акций страховой организации договор или какие-либо другие документы по вопросу принудительного выкупа акций между уполномоченным государственным органом и акционерами страховой организации не оформляются, поскольку такая сделка совершается в целях защиты законных интересов ее страхователей, застрахованных, выгодоприобретателей и обеспечения стабильности страхового рынка.
11. Решение уполномоченного государственного органа о принудительном выкупе акций страховой организации является основанием для внесения изменений в счета, открытые в реестре держателей акций и у номинальных держателей ценных бумаг, в части изменения собственника акций страховой организации.
12. Третьи лица, по отношению к которым прежний владелец акций имеет обязательства, обеспеченные этими акциями, после принятия решения о принудительном выкупе акций страховой организации, имеют право на удовлетворение своих требований из денег, причитающихся прежнему владельцу акций.
13. Финансовые расходы, связанные с проведением мероприятий по принудительному выкупу акций страховой организации, производятся за счет нового акционера (новых акционеров) страховой организации.
14. Лицо, удовлетворяющее условиям пунктов 7 и 16 настоящих Правил, вправе обратиться в уполномоченный государственный орган с заявлением о намерении приобрести все акции страховой организации.
15. В случаях, когда с заявлением о приобретении акций страховой организации обращаются два или более лиц, пожелавших стать ее новыми акционерами, им необходимо представить заключенное между собой соглашение, определяющее долю каждого из них в приобретении акций страховой организации и в сумме денег, подлежащих внесению в оплату за выкупленные акции, а также для выполнения иных требований, предусмотренных настоящими Правилами.

8. Сатып алынған акцияларды сату туралы шешiмдi инвестор(-лар) өзiнде (өздерiнде) осы Ереженiң 7, 16-18-тармақтарында көзделген талаптарды орындау үшiн қаржылық және басқа мүмкiндiктiң жеткiлiктi болуын растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда уәкiлеттi мемлекеттiк орган қабылдайды.
3-тарау. Акцияларды еріксіз сатып алу және оларды
сату рәсімдері
9. Сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу және бұдан кейiн оларды сату уәкiлеттi мемлекеттiк органның акцияларды ерiксiз сатып алу туралы шешiм және сақтандыру ұйымының инвестор(-лар)ына сату туралы шешiм қабылдау жолымен жүзеге асырылады. Сонымен бiрге сақтандыру ұйымының сатып алынған акцияларын сатып алу-сату шарты уәкiлеттi мемлекеттiк орган сақтандыру ұйымының мұндай акцияларын инвестор(-лар)ға сату туралы шешiм қабылдаған күннен бастап күшiне енедi.
10. Сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алған кезде акцияларды ерiксiз сатып алу мәселесi жөнiнде уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен сақтандыру ұйымының акционерлерi арасында шарт немесе қандайда бiр басқа құжат ресiмделмейдi, өйткенi мұндай мәмiле оның сақтандырылған сақтанушыларының, пайда алушыларының заңды мүддесін қорғау және сақтандыру рыногының тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында жасалады.
11. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу туралы шешiмi акция ұстаушылар мен бағалы қағаздардың нақты ұстаушыларының тiзiлiмiнде ашылған есепшотындағы сақтандыру ұйымы акцияларының меншiк иесiн өзгерту бөлiгiне өзгерiстер енгiзу үшiн негiз болып табылады.
12. Сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу туралы шешiм қабылданғаннан кейiн осы акциялармен қамтамасыз етiлген, акциялардың бұрынғы иесiне қатысты мiндеттемелерi бар үшінші тұлғаның өз талаптарын бұрынғы акция иесiне тиесiлi ақшадан қанағаттандыруға құқығы бар.
13. Сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу жөнiндегi iс-шаралар жүргiзуге байланысты қаржылық шығыстар сақтандыру ұйымының жаңа акционерiнiң (жаңа акционерлерiнiң) есебiнен жұмсалады.
14. Осы Ереженiң 7 және 16-тармағының шарттарын қанағаттандыратын тұлға уәкiлеттi мемлекеттiк органға сақтандыру ұйымының барлық акцияларын сатып алғысы келетiнi туралы өтiнiш беруге құқылы.
15. Сақтандыру ұйымының жаңа акционерлерi болғысы келетiн екi немесе одан да көп тұлға акцияларды сатып алу туралы өтiнiш берген жағдайда, олар сақтандыру ұйымының акцияларын сатып алуда өздерінің әрқайсысының үлесiн және сатып алынған акциялар үшiн төлем жасалуға тиiстi ақша сомасын, сондай-ақ осы Ережеде көзделген басқа да талаптарды орындауды анықтайтын өзара жасалған келiсiмiн ұсынуға тиіс.

16. Обязательным условием для начала переговоров уполномоченного государственного органа с лицом(-ами), пожелавшим стать новым акционером (новыми акционерами) страховой организации, является принятие им (ими) письменного обязательства по соблюдению конфиденциальности и сохранению коммерческой тайны.
При необходимости уполномоченный государственный орган вправе потребовать депонирование инвестором(-ами) на отдельном счете в Национальном Банке Республики Казахстан суммы, необходимой для выполнения требований пункта 7 настоящих Правил, либо ее основной части (не менее 60%). Внесение денег на названный счет осуществляется в этом случае на основании соответствующего договора.
17. До начала переговоров заявитель обязан представить в уполномоченный государственный орган, помимо полного пакета документов, установленных законодательством для учредителей страховой организации, план мероприятий по улучшению финансового положения страховой организации на ближайшие два года.
18. План мероприятий по улучшению финансового положения страховой организации, представляемый заявителем, должен включать характеристику и способы управления следующими возможными рисками страховой организации:
1) по риску ликвидности (риск того, что страховая организация будет не способна своевременно ответить по своим обязательствам перед своими страхователями и иными кредиторами) - ожидаемое соотношение общей суммы выпущенных акций, обязательств и ликвидных активов к общей сумме активов;
2) по операционному риску (риск того, что расходы страховой организации от ее оперативной деятельности могут существенно превышать первоначально предполагавшийся уровень) - предполагаемый объем и перечень основных и дополнительных услуг, которые будут предоставляться, ожидаемые средний и наиболее высокий объемы операций страховой организации, описание условий покрытия расходов страховой организации, превышающих установленные пределы;
3) по риску, связанному с капитализацией (риск того, что страховая организация может оказаться неспособной поддерживать размер собственного капитала, достаточного для того, чтобы соответствовать требованиям нормативных правовых актов уполномоченного государственного органа);
4) по кредитному риску (для страховой организации по страхованию жизни) при выдаче займов своим страхователям:
стандарты, которые будут применяться при выдаче займов, а также порядок, применяемый при постоянном наблюдении и контроле портфеля выданных займов и проводимый с целью выявления проблемных займов и создания резервов для покрытия убытков по займам;
сведения о лицах, которые включены (или будут включены) в кредитный комитет страховой организации (поименно и по должностям).

16. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыру ұйымының акционерi (жаңа акционерлерi) болғысы келетiн тұлға(-лар)мен келiссөз жүргiзудi бастауының мiндеттi шарты оның (олардың) құпиялықты сақтау және коммерциялық құпияны бұзбау жөнiнде жазбаша мiндеттеме қабылдау болып табылады.
Қажет болған жағдайда уәкiлеттi мемлекеттiк орган инвестор(-лар)дың осы Ереженiң 7-тармағының талаптарын орындауға қажеттi соманы, не оның негiзгi (60% кем болмайтын) бөлігiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi жеке есепшотқа депозитке салуды талап етуге құқылы. Осы есепшотқа ақша салу мұндай жағдайда тиiстi шарттың негiзінде жүзеге асырылады.
17. Өтiнiш берушi келiссөз жүргiзiлгенге дейін уәкiлеттi мемлекеттiк органға сақтандыру ұйымының құрылтайшыларына арналған заңнамада белгiленген құжаттардың толық топтамасынан басқа, алдағы екi жылға арналған сақтандыру ұйымының қаржылық жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шаралар жоспарын ұсынуға мiндеттi.
18. Өтiнiш берушi ұсынатын сақтандыру ұйымының қаржылық жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сақтандыру ұйымының сипаттамасы және мынадай ықтимал тәуекелдермен басқару тәсiлдерi кiруге тиiс:
1) өтiмдiлiк тәуекелi бойынша (сақтандыру ұйымы өз сақтанушылары және өзге кредиторлары алдындағы өз мiндеттемелерi бойынша уақтылы жауап беруге қабiлетсiз болу тәуекелi) - шығарылған акциялардың, мiндеттемелердiң және өтiмдi активтердiң жалпы сомасының активтердiң жалпы сомасына күтілген қатынасы;
2) операциялық тәуекел бойынша (сақтандыру ұйымының оперативтi қызметiне жұмсалған шығыстардың алғашқы болжамды деңгейiнен айтарлықтай асуы мүмкiн тәуекел) - көрсетiлетiн негiзгi және қосымша қызметтiң болжамды көлемi мен тiзбесi, сақтандыру ұйымы операцияларының күтiлген орташа және айтарлықтай жоғары көлемi, сақтандыру ұйымының белгiленген шектен асатын шығыстарының орнын жабу шарттарының сипаттамасы;
3) капитализацияға байланысты тәуекел бойынша (сақтандыру ұйымы уәкiлеттi мемлекеттiк органның нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң талаптарына сәйкес болу үшiн жеткiлiктi меншiк капиталын қолдауға қабiлетсiз болуы мүмкiн тәуекел);
4) өз сақтанушыларына (өмiрдi сақтандыру жөнiндегi сақтандыру ұйымы үшiн) заем берген кездегi кредит тәуекелi бойынша;
заем берген кезде қолданылатын стандарттар, сондай-ақ берiлген заемдардың портфелiн тұрақты қадағалау және бақылау кезiнде қолданылатын және проблемасы бар заемдар мен заемдар бойынша шығындардың орнын жабу үшiн резервтер құру мақсатында жүргiзiлетiн тәртiп;
сақтандыру ұйымының кредит комитетiне енгiзiлген (немесе енгiзiлетiн) тұлғалар туралы мәлiметтер.

19. При положительном решении вопроса о возможности ведения переговоров о принудительном выкупе акций в целях их реализации, уполномоченный государственный орган направляет инвестору(-ам) письменное уведомление о начале совместного рассмотрения условий предстоящей сделки, с предполагаемыми сроками ее заключения.
20. В случае принятия предложений инвестора(-ов), составляется договор купли-продажи с включением в него всех основных условий реализаций акций страховой организации и обеспечения исполнения обязательств по сделке.
21. Договор купли-продажи акций страховой организации между уполномоченным государственным органом, с одной стороны, и инвестором(-ами) с другой, выносится на рассмотрение высшего органа управления уполномоченного государственного органа.
22. Регистрация сделок с акциями страховой организации, подлежащими принудительному выкупу с последующей реализацией инвестору(-ам) согласно приведенным условиям, процедура размещения акций, внесение соответствующих изменений в счета, открытые в реестре держателей акций и у номинальных держателей ценных бумаг, определение сроков и формы продажи выкупленных акций, оформление эмиссии акций страховой организации и порядок доведения информации до заинтересованных лиц производится в соответствии с законодательством и с учетом особенностей, предусмотренных настоящими Правилами.
23. Договор купли-продажи акций страховой организации является основанием для:
1) перерегистрации страховой организации;
2) внесения регистратором соответствующих изменений в счета, открытые в реестре держателей акций и у номинальных держателей ценных бумаг, в части изменения собственника акций страховой организации.
24. После завершения процедур, предусмотренных пунктами 14-22 настоящих Правил на основании договора купли-продажи акций страховой организации, новый акционер (новые акционеры) вносит соответствующие изменения в учредительные документы страховой организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
25. Для всех прежних владельцев акций страховой организации в Национальном Банке Республики Казахстан открывается специальный счет, на который зачисляются деньги в размере цены выкупа акций страховой организации.
26. Любой из прежних владельцев акций, в обмен на акции, имеет право на получение со специального счета, предусмотренного пунктом 25 настоящих Правил, своей доли денег на сумму, пропорциональную доле его акций в общем объеме выкупленных акций.
27. Разница между ценой выкупа акций у прежних владельцев акций и ценой реализации инвестору(-ам) выкупленных акций направляется прежним владельцам акций.

19. Акцияларды сату мақсатымен ерiксiз сатып алу туралы келiссөз жүргiзу мүмкiндiгi туралы мәселе оң шешiлген жағдайда, уәкiлеттi мемлекеттiк орган инвесторға(-лар)ға осы алдағы уақытта жасалатын мәмiленiң болжамды мерзiмiмен қоса шарттарын бiрлесiп қарауды бастау туралы жазбаша хабарлама жiбередi.
20. Инвестор(-лар) ұсынысты қабылдаған жағдайда сақтандыру ұйымының акцияларын сатудың және мәмiле бойынша мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етудiң барлық негiзгi талаптарын енгiзе отырып, сатып алу-сату шарты жасалады.
21. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның, бiр жағынан және инвестор(лар)дың, екiншi жағынан, арасындағы сақтандыру ұйымының сатып алу-сату шарты уәкiлеттi мемлекеттiк органның жоғарғы басқару органының қарауына ұсынылады.
22. Сақтандыру ұйымының ерiксiз сатып алуға жататын, бұдан кейiн инвестор(-лар)ға көрсетiлген шарттарға сәйкес сатылатын акцияларымен жасалатын мәмiлелердi тiркеу, акцияларды орналастыру рәсiмi, акция ұстаушылардың және бағалы қағаздардың нақты ұстаушыларының тiзiлiмiнде ашылған есепшотқа тиiстi өзгерiстер енгiзу, сақтандыру ұйымы акцияларының эмиссиясын ресiмдеу және ақпаратты мүдделi адамдарға жiберу тәртiбi заңнамаға сәйкес және осы Ережеде көзделген ерекшелiктер ескерiле отырып жүргiзiледi.
23. Сақтандыру ұйымының акцияларын сатып алу-сату шарты:
1) сақтандыру ұйымын қайта тiркеуге;
2) тiркеушiнiң акция ұстаушылар мен бағалы қағаздардың нақты ұстаушыларының тізілімінде ашылған есепшоттың сақтандыру ұйымының акциялар иесiн өзгерту бөлiгiне өзгерiстер енгiзуге негiз болып табылады.
24. Осы Ереженiң 14-22-тармақтарында көзделген рәсiмдердi аяқтағаннан кейiн сақтандыру ұйымының акцияларын сату-сатып алу шарты негiзiнде жаңа акционер (жаңа акционерлер) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен сақтандыру ұйымының құрылтай құжаттарына тиiстi өзгерiстер енгiзедi.
25. Сақтандыру ұйымы акцияларының барлық бұрынғы иелерi үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде сақтандыру ұйымы акцияларының сатып алу бағасының мөлшерiнде ақша есептелетiн арнайы есепшот ашылады.
26. Акцияның бұрынғы иелерінің кез келгенi акциялардың орнына осы Ереженiң 25-тармағында көзделген арнайы есепшоттан сатып алынған акциялардың жалпы көлемiндегi өз акцияларына барабар сомадағы ақша үлесiн алуға құқылы.
27. Акцияның бұрынғы иелерiнен акция сатып алу бағасы мен сатып алынған акцияларды инвестор(-лар)ға сату бағасының арасындағы айырмашылық акциялардың бұрынғы иелерiне жiберiледi.

28. Новый акционер (новые акционеры) страховой организации, обязан(-ы) в возможно кратчайшие сроки сформировать ее органы в соответствии с законодательством.
29. Уполномоченный государственный орган в течение пяти дней со дня принятия решений о принудительном выкупе акций страховой организации и реализации выкупленных акций публикует соответствующее сообщение в средствах массовой информации.
Глава 4. Порядок деятельности страховой организации в период
проведения процедуры принудительного выкупа акций
30. Решение о принудительном выкупе акций страховой организации и продаже выкупленных акций доводятся уполномоченным государственным органом до сведения страховой организации незамедлительно. Исполнительный орган страховой организации должен быть ознакомлен с решением по данному вопросу под роспись.
31. Если принудительный выкуп и купля-продажа акций страховой организации происходит одновременно, то с момента доведения уполномоченным государственным органом решения о принудительном выкупе акций страховой организации, полномочия всех органов страховой организации прекращаются и переходят к органам, сформированным по решению нового акционера (новых акционеров).
32. Если принудительный выкуп и купля-продажа акций страховой организации происходит неодновременно, то с момента доведения уполномоченным государственным органом решения о принудительном выкупе акций страховой организации, полномочия всех органов страховой организации, прекращаются и переходят к уполномоченному государственному органу.
Уполномоченный государственный орган в целях обеспечения управления деятельностью страховой организации назначает временного администратора.
33. Временный администратор незамедлительно выполняет следующие действия:
1) принимает от исполнительного органа страховой организации по акту приема-передачи подлинник лицензии на право осуществления страховой деятельности, документы по регистрации страховой организации, печати, штампы, электронные носители информации и ее программное обеспечение, бланки и другие документы, а также имущество страховой организации;
2) размещает копию решения уполномоченного государственного органа о принудительном выкупе акций страховой организации, назначении временного администратора в месте, доступном для обозрения клиентами страховой организации;
3) проводит инвентаризацию кассы страховой организации и зачисляет остатки денег на ее банковские счета, производит сверку банковских счетов страховой организации;
4) проводит инвентаризацию имущества, страховых и иных договоров страховой организации, обеспечивает сохранность имущества, в том числе программного обеспечения и электронных носителей информации, а также другой информации страховой организации;

28. Сақтандыру ұйымының жаңа акционерi (акционерлерi) мүмкiндiгiнше қысқа мерзiмде оның органын заңнамаға сәйкес қалыптастыруға мiндетті.
29. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган сақтандыру ұйымының акцияларын еріксiз сатып алу және сатып алынған акцияларды сату туралы шешiм қабылданған күннен бастап бес күн ішiнде бұқаралық ақпарат құралдарында тиiстi хабарлама жариялайды.
4-тарау. Акцияларды ерiксiз сатып алу рәсiмдерiн
жүргiзу кезеңiнде сақтандыру ұйымы қызметiнiң тәртібі
30. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу және сатып алынған акцияларды сату туралы шешiмдi сақтандыру ұйымдарына тез арада жiбередi. Сақтандыру ұйымының атқару органы осы мәселе жөнiндегi шешiмге қол қоя отырып танысуға тиiс.
31. Егер сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу және сатып алу-сату бiр уақытта жүзеге асырылса, онда уәкiлеттi мемлекеттiк орган сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу туралы шешiм қабылдаған кезден бастап сақтандыру ұйымының барлық органдарының өкiлеттiктерi тоқтатылады және жаңа акционердiң (жаңа акционерлердiң) шешiмi бойынша құрылған органға өтедi.
32. Егер сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу және сатып алу-сату бiр уақытта жүзеге асырылмаса, онда уәкiлеттi мемлекеттiк орган сақтандыру ұйымының акцияларын ерiксiз сатып алу туралы шешiм қабылдаған кезден бастап сақтандыру ұйымының барлық органдарының өкiлеттiктерi тоқтатылады және уәкiлеттi мемлекеттiк органға өтедi.
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган сақтандыру ұйымының қызметiн басқаруды қамтамасыз ету мақсатында уақытша әкiмшілік басқарушысын тағайындайды.
33. Уақытша әкiмшiлiк басқарушысы мыналарды орындайды:
1) сақтандыру ұйымының атқару органынан қабылдау-өткiзу актiсi бойынша сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына берiлген лицензияның түпнұсқасын, сақтандыру ұйымын тiркеу жөнiндегi құжаттарды, мөрлердi, мөртабандарды, ақпараттың электронды жазбаларын және оның бағдарламалық қамтамасыз етуiн, бланкiлердi және басқа құжаттарды, сондай-ақ сақтандыру ұйымының мүлкін қабылдап алады;
2) уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыру ұйымының акцияларын еріксіз сатып алу туралы, уақытша әкімшілік басқарушысының тағайындалғаны туралы шешiмiн сақтандыру ұйымының клиенттеріне көрiнетiн жерге орналастырады;
3) сақтандыру ұйымының кассасына түгендеу жүргiзедi және ақша қалдығын оның банктiк есепшотына есептейдi, сақтандыру ұйымының банктiк есепшоттарын салыстырып тексередi;
4) сақтандыру ұйымының мүлкiне, сақтандыру және өзге де шарттарына түгендеу жүргiзедi, сақтандыру ұйымы мүлкiнiң, оның ішiнде бағдарламалық қамтамасыз етудің, ақпараттың электронды жазбаларының, сондай-ақ басқа да ақпараттың сақталуын қамтамасыз етедi;

5) представляет в банки, обслуживающие банковские счета страховой организации, документы с образцами подписей должностных лиц, имеющих право подписи документов от имени страховой организации;
6) определяет круг лиц, несущих полную материальную ответственность, в том числе лиц, имеющих доступ к электронной системе ведения бухгалтерского учета и обработки бухгалтерской и иной отчетности страховой организации;
7) обеспечивает распечатку базы данных архива бухгалтерского учета и отчетности с электронных носителей на бумажные носители на дату назначения временного администратора;
8) изымает бланки договоров (страховых полисов) страховой организации и остатки денежной наличности, находящиеся у страховых агентов;
9) принимает в установленном законодательством порядке решение о производстве страховых выплат по договорам страхования, по которым наступили страховые случаи, в том числе по договорам, ранее заключенным филиалами страховых организаций;
10) выполняет другие необходимые мероприятия по управлению страховой организацией.
34. В период своей деятельности временный администратор страховой организации не вправе осуществлять расходные операции, за исключением случаев, связанных с текущими расходами на содержание страховой организации, зачислением поступающих в страховую организацию денег и производством страховой выплаты по ранее заключенному договору страхования, по которым наступил страховой случай.
35. Отчет страховой организации, составленный с учетом данных по филиалам и представительствам, представляется временным администратором в уполномоченный государственный орган.
36. Временный администратор страховой организации слагает свои полномочия и передает документы и имущество страховой организации с даты внесения соответствующих изменений в счета, открытые в реестре держателей акций и у номинальных держателей ценных бумаг, в части изменения собственника акций страховой организации.
Прием-передача документов и имущества страховой организации от временного администратора к новому акционеру (новым акционерам) оформляется актом, который составляется в 3-х экземплярах, один из которых представляется в уполномоченный государственный орган.
37. Деньги инвестора(-ов), первоначально поступившие в Национальный Банк Республики Казахстан согласно пункту 16 настоящих Правил, подлежат перечислению на банковский счет страховой организации на основании ходатайства нового исполнительного органа страховой организации.
38. Надзор за деятельностью страховой организации после завершения процедуры принудительного выкупа акций осуществляется уполномоченным государственным органом в общем порядке, с учетом условий, предусмотренных договором купли-продажи акций страховой организации.

5) сақтандыру ұйымының есепшотына қызмет көрсететiн банктерге сақтандыру ұйымының атынан құжаттарға қол қою құқығы бар лауазымды адамдардың қол қою үлгiлерi бар құжаттарды бередi;
6) толық материалдық жауапкершiлiк жүктелген адамдарды, оның iшiнде сақтандыру ұйымының бухгалтерлiк есебiн жүргiзу мен бухгалтерлiк және өзге де есептi өңдеудiң электронды жүйесiне кiруге рұқсат берiлетiн адамдарды анықтайды;
7) бухгалтерлiк есептiң архивiнiң деректер базасын және электронды жазбадағы есептi уақытша әкiмшiлiк басқарушысын тағайындаған күнге дейiн қағазға басып шығаруды қамтамасыз етедi;
8) сақтандыру агенттерiндегi сақтандыру ұйымы шарттарының (сақтандыру полистерiнiң) бланкiлерін, қолма-қол ақшаның қалғанын алады;
9) заңнамада белгiленген тәртіппен сақтандыру жағдайлары басталған сақтандыру шарттары бойынша, оның iшiнде сақтандыру ұйымдары филиалдарының бұрынғы жасаған шарттары бойынша сақтандыру төлемдерiн жасау туралы шешiм қабылдайды;
10) сақтандыру ұйымын басқару жөнiндегi басқа да қажеттi iс-шараларды орындайды.
34. Сақтандыру ұйымының уақытша әкiмшiлiк басқарушысы өз қызметi кезеңiнде сақтандыру ұйымын ұстауға жұмсалатын ағымдағы шығыстарға, сақтандыру ұйымына түскен ақшаны есептеуге және сақтандыру оқиғасы басталған бұрынғы жасалған сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерiн жасауға байланысты жағдайлардан басқа, шығыс операцияларын жүзеге асыруға құқығы жоқ.
35. Әкiмшiлiк басқарушысы сақтандыру ұйымының филиалдар мен өкiлдiктер бойынша мәлiметтер ескерiле отырып жасалған есебiн уәкiлеттi мемлекеттiк ұйымға ұсынады.
36. Сақтандыру ұйымының уақытша әкiмшiлiк басқарушысы акция ұстаушылар мен бағалы қағаздардың нақты ұстаушыларының тiзiлiмiнде ашылған есепшотындағы сақтандыру ұйымы акцияларының меншiк иесiн өзгерту бөлiгiне тиiстi өзгерiстер енгiзiлген күннен бастап өз өкiлеттiктерiн тоқтатады және сақтандыру ұйымының құжаттары мен мүлкiн өткiзiп бередi.
Сақтандыру ұйымының құжаттары мен мүлкiн уақытша әкiмшiлiк басқарушысынан жаңа акционердiң (жаңа акционерлердiң) қабылдап алуы-өткiзуi актiмен ресiмделедi, ол 3 дана етiп жасалады, олардың бiреуi уәкiлеттi мемлекеттiк органға берiледi.
37. Инвесторлардың осы Ереженiң 16-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне бастапқыда келiп түскен ақшасы сақтандыру ұйымының жаңа атқару органының өтiнiшi негiзiнде сақтандыру ұйымының банктiк есепшотына аударылуға тиiс.
38. Акцияларды еріксіз сатып алу ісі аяқталғаннан кейін сақтандыру ұйымының қызметін қадағалауды уәкілетті мемлекеттік орган сақтандыру ұйымының акцияларын сатып алу-сату шартында көзделген талаптарды ескере отырып, жалпы тәртіппен жүзеге асырады.

Глава 5. Заключительные положения
39. Акционеры страховой организации и другие заинтересованные лица вправе обжаловать решения уполномоченного государственного органа о принудительном выкупе акций и их продаже в судебном порядке.
40. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатель

5-тарау. Қорытынды ережелер
39. Сақтандыру ұйымының акционерлері мен басқа да мүдделі адамдар уәкілетті мемлекеттік органның акцияларды еріксіз сатып алу және оларды сату туралы шешіміне сот тәртібімен шағым жасауға құқылы.
40. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі
Төраға