Об утверждении Инструкции об организации воспитательной работы с осужденными, отбывающими наказание в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года N 147. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2001 года N 1714. Утратил силу - приказом Министра юстиции РК от 21 октября 20004 года N 305 (V043228)
В целях реализации Z970208_  Уголовно-исполнительного законодательства и дальнейшего совершенствования воспитательной работы с осужденными, отбывающими наказание в исправительных учреждениях Республики Казахстан, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации воспитательной работы с осужденными, отбывающими наказание в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Настоящий Приказ вступает в силу с 1 января 2002 года.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на Председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждена
Приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 11 декабря 2001 года N 147
Инструкция
об организации воспитательной работы с
осужденными, отбывающими наказание в исправительных
учреждениях уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция регулирует вопросы организации воспитательной работы с осужденными, отбывающими наказание в виде лишения свободы в исправительных учреждениях (далее - ИУ) уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Воспитательная работа с осужденными в ИУ осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Указами Президента Республики Казахстан, постановлениями и распоряжениями Правительства Республики Казахстан, а также нормативными правовыми актами Министерства юстиции Республики Казахстан и Комитета Уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Персональную ответственность за организацию воспитательной работы несет начальник ИУ. Непосредственное ее проведение обеспечивают заместитель начальника колонии по воспитательной и социально-правовой работе среди осужденных и сотрудники отдела воспитательной работы с осужденными. В проведении воспитательной работы с осужденными принимают участие и другие работники колонии.
4. Методическое обеспечение воспитательной работы в ИУ возлагается на методический кабинет, в котором изучается и обобщается положительный опыт колонии и создается необходимая информационно-методическая база по проведению воспитательной и психологической работы с осужденными.

Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң түзеу мекемелерiнде жазасын өтеп жатқан сотталғандармен тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 147 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 29 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1714. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 21 қазандағы N 305 (V043228) бұйрығымен.
Қылмыстық-атқару  заңдарын  iске асыру және Қазақстан Республикасының түзеу мекемелерiнде жазасын өтеп жатқан сотталғандармен тәрбие жұмыстарын одан әрi жетiлдiру мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінiң түзеу мекемелерінде жазасын өтеп жатқан сотталғандармен тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Осы Бұйрық 2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiне енедi.
3. Осы Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң Төрағасына жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрi
Қазақстан Республикасының
Әдiлет Министрiнiң
2001 жылғы 11 желтоқсандағы
N 147 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң
Қылмыстық атқару жүйесiндегi түзеу мекемелерiнде
жазасын өтеп жатқан сотталғандардың тәрбие
жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi
НҰСҚАУЛЫҚ
1 ТАРАУ. Жалпы ережелер
1. Осы нұсқаулық Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрiнiң қылмыстық атқару жүйесiндегi түзеу мекемелерiнде /бұдан әрі - ТМ/ жазасын өтеп жатқан сотталғандардың тәрбие жұмысын реттейдi.
2. Тәрбие жұмысы сотталғандармен ТМ, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысымен, Өкiмiмен, Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен және Қазақстан Республикасының Әдiлет Министрiнiң Қылмыстық атқару жүйесi Комитетiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне байланысты жүргiзiледi.
3. Тәрбие жұмысын ұйымдастыруға колония бастығы тiкелей жауапкершілiкте болады. Бұл жұмысты колония бастығының сотталғандар арасындағы тәрбие және әлеуметтiк-құқық жұмысы жөнiндегi орынбасары мен сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргiзу бөлiмiнiң қызметкерлерi шұғылданады.
4. Тәрбие жұмысын жүргiзу методикалық кеңсеге жүктелген, сол кеңседе дұрыс қойылған тәжiрибе жұмыстар мен үздiк тәрбие жұмыстары қорытылып талқыланады, бұған мекеменiң басқа да қызметкерлерi қатынасады.

5. Коллегиальным органом в исправительном учреждении является Комиссия исправительного учреждения.
Глава 2. Воспитательное воздействие на осужденных
к лишению свободы
6. Воспитательная работа с осужденными - это система педагогически обоснованных мер, способствующих преодолению их личностных деформаций, интеллектуальному, духовному и физическому развитию, правопослушному поведению и социальной адаптации после освобождения.
7. Воспитательная работа с осужденными организуется и проводится на основе принципов незыблемости основных прав и свобод гражданина, гуманизма, законности, опоры на положительные качества личности, сохранение социально-полезных связей осужденных.
8. Основой воспитательного процесса является гуманное отношение к осужденным, ориентация на общечеловеческие ценности воспитательной работы, создание законности и требовательности.
Глава 3. Планирование воспитательной работы в
исправительных учреждениях
9. Планирование воспитательной работы осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Министерства юстиции Республики Казахстан и Комитета УИС Министерства юстиции Республики Казахстан.
10. Планирование воспитательной работы призвано обеспечить координацию усилий всех служб и частей, общественных объединений и религиозных организаций на решение задач по исправлению осужденных, содержащихся в ИУ.
11. В планах отражаются основные направления воспитательной работы, вопросы индивидуально-воспитательной работы с осужденными, их общеобразовательного и профессионального обучения, руководства общественными организациями осужденных, проведения культурно-массовых мероприятий, взаимодействия с религиозными и общественными организациями и др.
12. Планирование воспитательной работы осуществляется на основе приказов и указаний вышестоящих уполномоченных органов и анализа деятельности колонии, отряда за предыдущий период по всем направлениям воспитательной работы с учетом изменений в составе осужденных, состояния дисциплины, оперативной обстановки в учреждении.
В исправительном учреждении составляются:
1) план работы ИУ на квартал, в котором отдельным разделом планируется воспитательная работа;
2) раздел плана воспитательной работы на полугодие и план отдела (отделения, группы) по воспитательной работе составляются заместителем начальника по воспитательной и социально-правовой работе среди осужденных и утверждаются начальником колонии.
Планы работы начальников отряда, воспитателей и других должностных лиц воспитательного аппарата составляются на месяц и еженедельно.

5. Колониядағы тұрақты жұмыс iстейтiн ұйым бұл түзеу мекемедегi комиссия, ал тәрбие колониясында оқу-тәрбие кеңесi.
2 ТАРАУ. Бас бостандығынан айырылған сотталғандармен
тәрбие жұмысын жүргiзу
6. Сотталғандармен тәрбие жұмысы - бұл негiзделiнген педагогикалық жүйесiнiң iс-шаралары. Осы iс-шаралар жеке бастың рухани, интеллектуалдық, дене тәрбиесiнің дамуына құқық ұстанушылық мiнез-құлқына және босатылған соң қоғамға бейiмделуiне әсер етедi.
7. Сотталғандармен тәрбие жұмысы негiзгi ұстанымдар бойынша ұйымдастырылып жүргiзiледi: азаматтың негiзгi құқығы мен бостандығын сақтау, гуманизм, заңдылық, жазаны атқару кезiндегi түзелу мақсатының басымдылығы, түзеу ықпалының жүйелiгi, жеке басының қабiлетiне сүйену, сотталғандардың әлеуметтiк-пайдалы байланыстарын сақтау, мықтау және қалпына келтiру.
8. Тәрбие процессiнiң негiзгi - бұл сотталғандарға мейiрмандылықпен қарау, тәрбие жұмысының адамшылық құндылықтарына бағдарлануы, заңдылық талаптарына байланысты жүргiзу.
3 ТАРАУ. Түзеу мекемелердегi тәрбие жұмысын
жоспарлауы
9. Тәрбие жұмысының жоспарлануы Қазақстан Республикасының Әдiлет Министрiнiң және Қазақстан Республикасының Әдiлет Министрлiгi қылмыстық атқару жүйесi Комитетiнiң нормативтi құқықтық актiлерiмен байланысты жүргiзiледi.
10. Тәрбие жұмысының жоспарлауы мекеменiң барлық бөлiмдерi мен қызметтерi, дiни ұйымдардың бiрлесiп, сотталғандардың түзелу жағдайына қарай бағытталған қимыл.
11. Тәрбие жұмысының жоспарында сотталғандардың жеке-тәрбиелiк жұмысы, жалпы бiлiмдiлігi мен кәсiби бiлiмдiлiгi, қоғамдық және дiни ұйымдардың қарым-қатынастығы, мәдени-бұқаралық демалысын ұйымдастыруға негiзгi бағыттар сипатталады.
12. Тәрбие жұмысының жоспарлануы жоғары тұрған мекемелерден түскен ТМ туралы қаулылармен қорытындыланған нұсқаулардан, отряд көлемiндегi жан-жақты өзгерiстер сотталғандардың санының өзгерiсi, мекемедегi қалыптасқан оперативтiк жағдайға байланысты түзелуi тиiс.
Түзеу мекемелерінде мына жоспарлар түзеледi:
1) ТМ тоқсандық iс жоспары, сол жоспарда тәрбие жұмысы бөлек бiр бөлiмдi құрайды;
2) бөлiм жоспары /бөлiмше, топ/ жарты жылға түзеледі, бұл бөлiм жоспарын мекеме бастығының сотталғандармен тәрбие жұмысы бойынша орынбасары түзіп мекеме бастығы бекітеді.
Тәрбие бөлiмiнiң, тәрбиешiлердiң және тәрбие бөлiмнiң басқа лауазымды қызметкерлерiнiң бiр апталық және бiр айлық өткiзiлген жоспарлары.

13. Планы работы начальников отрядов, воспитателей и других должностных лиц воспитательного аппарата утверждаются заместителем начальника колонии по воспитательной и социально-правовой работе среди осужденных.
14. Ответственность за выполнения всех пунктов плана, касающихся организации и проведения воспитательной работы по колонии, возлагается на заместителя начальника колонии по воспитательной работе среди осужденных, а в отряде на начальника отряда.
Глава 4. Основные направления, формы и методы воспитательной
работы с осужденными к лишению свободы
15. Основными направлениями, по которым проводится воспитательная работа в ИУ, являются: нравственное, социально-правовое, эстетическое, трудовое, физическое, психологическое воспитание, а также другие его виды, способствующие достижению цели исправления осужденных.
16. Работа по нравственному воспитанию направлена на формирование у осужденных морально-этических установок, формирование в каждом осужденном способности регулировать свое поведение в обществе без повседневного внешнего контроля.
17. Социально-правовое воспитание направлено на разъяснение смысла проводимых реформ, общественно-политической обстановки в стране. Сущности принимаемых законов и постановлений по уголовно-исполнительной системе.
18. Эстетическое воспитание направлено на развитие у осужденных восприятия окружающей действительности.
19. Трудовое воспитание нацелено на развитие у осужденного трудовых навыков, приобретения им профессии, необходимой для трудоустройства после освобождения.
20. Физическое воспитание направлено на поддержание у осужденного физического здоровья в местах лишения свободы и организации досуга.
21. Психологическое воспитание направлено на исследование закономерностей психической деятельности человека, отбывающего наказание.
22. Воспитательная работа с осужденными организуется в групповых, массовых и индивидуальных формах.
23. Групповая форма воспитательной работы с осужденными включает в себя проведения (занятий, лекций, собраний, диспутов, конкурсов, смотры художественной самодеятельности, спортивно-зрелищные мероприятия и др.).
24. Индивидуальная воспитательная работа ведется с учетом личности каждого осужденного с ориентацией его на успешную адаптацию к жизни на свободе.
25. В воспитательной работе с осужденными используются методы стимулирования и принуждения.
Метод стимулирования - это внешнее воздействие на осужденных, использование метода поощрения, одобрения положительных действий.
Метод принуждения - это, прежде всего, режимные ограничения, использование метода взыскания, ограничение дополнительных льгот.
Выводы по результатам изучения осужденного и проведение с ним воспитательной работы заносятся ежемесячно в тетрадь индивидуальной воспитательной работы (приложение 1).
Глава 5. Основные этапы воспитательной работы

13. Отряд бастығының тәрбиешiлердiң және тәрбиелеу бөлiмнiң басқа лауазымды қызметкерлерiнiң жұмысының жоспарлары мекеме бастығының тәрбиелеу және әлеуметтiк-құқық жұмысы жөнiндегi орынбасары бекiтедi.
14. Түзеу мекемесi бойынша тәрбиелеу жұмысының жоспарының барлық қағидаларының iске оқуымен орындалуы мекеме бастығының сотталғандар арасында тәрбие және әлеуметтiк-құқық жұмысы жөнiндегi орынбасарында жауаптылықта, отрядтағы түзiлген жоспарының iске асырылуы мен орындалуы отряд бастығының жауаптылығында.
4 ТАРАУ. Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысының негiзгi бағыттары мен әдiстерi
15. ТМ жазасын өтеп жатқан сотталғандармен тәрбие жұмысының негiзгi бағыттары: өнегелiк, әлеуметтiк-құқықтық, еңбектiк, эстетикалық, психологиялық, дене тәрбиесi. Бұл бағыттар сотталғандардың түзелу жолына қойылған шарттарына жетуiнiң себепкерi болады.
16. Өнегелiк тәрбие жұмысы сотталғандардың моральды-этикалық қалыптасқан ойын, әр сотталған адам қоғамда өз тәртiбiн сырттай барлаусыз ұстай бiлуiне, сол сияқты өнегелiк тәрбие өзiн қоршаған бөтен адамдардың құқығын адалдықпен шындықты сыйлай бiлуге бағытталады.
17. Әлеуметтiк-құқықтық тәрбие, сотталғандардың мемлекет пен жеке адам аралық қатынасын, адамның негiзгi мiндеттерi мен құқықтарын кеңiнен бiлуi, еңбекке және тұрмысқа орналастыру жөнiндегi мiндеттердi, бiлiм алуда, жанұялық қарым-қатынастарда хабардар болуы.
18. Эстетикалық тәрбиелеу өзін қоршаған ортаның қай орында екендiгiн түсiндiруге бағытталады.
19. Еңбектiк тәрбие, сотталғандардың еңбектiк қабiлетiн одан ары жалғастыруға, бiр мамандық алып, босаған соң сол мамандығымен жұмысқа орналасуды бағыттайды.
20. Сотталғандардың дене тәрбие жұмысы, олардың әрқайсысының денсаулығының сақталуына байланысты бағытталады.
21. Психологиялық тәрбиелеу бағыты - сотталғандардың мінез-құлқын зерттеуге бағытталады.
22. Психологиялық тәрбиелеу сотталып отырған адамның мекемеде дара және топтық жаппай нысандарда ұйымдастырылады.
23. Топтық тәрбие әдiстерi сотталғандармен /оқулар, лекциялар, жиналыстар, көркем өнерпаздар кештерi, диспуттар, қоғамдық ұйымдарда араласу және т.б/ әр түрлi топтармен тәрбие жұмысын өткiзудi қамтамасыз етедi.
24. Жеке тәрбие жұмысы жүргiзiлгенде әр сотталушының бостандықтағы өмiрге ойдағыдай бейiмделу бағдары есепке алынады.
25. Сотталғандармен тәрбие жұмысында сендiру және күштеп көндiру әдiстерi пайдаланады:
- сендiру әдiсiнiң бағыты: сотталғандардың түзелу қажеттiлiгiн сезiну, ар сезiмiн ояту және мекеме әкiмшiлiгiнiң мақсаттарымен қимылдары жазаны өтеушiлердiң мүдделерiне сәйкес екенiн түсiндiру.
- күштеп көндiру әдiсiнiң бағыты: тәртiп шектеуi, жаза әдiсiн қолдау, қосымша жеңiлдiктердi шектеу.
Сотталғандарды зерделеу және онымен тәрбие жұмысы жүргiзiлген нәтиже бойынша қорытындылар ай сайын жеке тәрбие жұмысын жүргiзу дәптерiне енгiзiледi /1 қосымша/.
5 ТАРАУ. Тәрбие жұмысының негiзгi кезеңдерi

26. Карантин используется для предварительного изучения осужденного, особенностей его характера, определения образовательного уровня, а также для исследования состояния здоровья и проведения санитарно-гигиенических мероприятий.
27. В карантине с осужденными проводятся занятия, целью которых является разъяснение режимных требований, правил внутреннего распорядка и взаимоотношений с администрацией, осужденными.
28. Воспитательное воздействие с осужденными в карантине проводится в форме занятий, бесед и встреч с сотрудниками ИУ. В карантине осужденным предоставляют возможность читать книги, газеты, журналы, прослушивать центральные и местные радиопередачи, смотреть телепередачи.
Работа с вновь прибывшими в карантине осуществляется в соответствии с комплексным планом и к ее проведению привлекаются сотрудники других служб учреждения (приложение 2).
29. Сотрудниками служб исправительного учреждения согласно утвержденному плану проводится определенная работа с осужденными, находящимися в карантине, о чем делается запись в журнале (приложение 3).
30. Осужденные, содержащиеся в карантине и отказывающиеся выполнять законные требование администрации учреждения, в установленном порядке признаются злостными нарушителями режима содержания, и для дальнейшего отбывания наказания переводятся на строгие условия.
31. Старший инструктор-психолог проводит первичное обследование вновь прибывших осужденных и на каждого из них заводит карту личности согласно "Схеме изучения личности" (приложение 4), а также определяет профиль личности осужденного и некоторые личностные типические черты.
32. По результатам анализа проведенной работы старший инструктор- психолог пишет характеристику и в тетрадях индивидуальной воспитательной работы, дает рекомендации начальникам отряда по основным направлениям воспитательной работы с вновь прибывшими осужденными.
33. Ответственность по проведению воспитательных мероприятий, в карантине и первоначальное заполнение тетрадей индивидуальной воспитательной работы возлагается на старшего инспектора по воспитательной работе и старшего инструктора-психолога.
34. По итогам пребывания осужденных в карантине Комиссия ИУ проводит распределения осужденных по отрядам.
35. Основные организационные формы воспитательной работы с осужденными реализуются в отряде. Организация и проведение воспитательной работы с осужденными возлагается на начальника отряда. Он несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отряд задач. Начальник отряда в своей деятельности руководствуется действующим законодательством и ведомственными нормативными актами, регламентирующими порядок исполнения уголовного наказания, а также рекомендациями методического кабинета.

26. Сотталғандар карантин бөлiмiне келген соң, оларды мiнез-құлқын, бiлiм деңгейiн, денсаулығын зерттеуi және толық санитарлық тазартудан өтедi.
27. Карантин бөлiмiнде сотталғандармен сабақтар өткiзiледi, осы өткiзiлген жұмыс оларға мекеменiң iшкi ережелерiн, белгiленген жаза өтеу тәртiптерiмен және шарттармен, сотталғандардың мекеме әкiмшiлiгiнiң қызметкерлерiмен қарым-қатынасы түсiндiріледi.
28. Сотталғандармен карантин бөлiмiнде тәрбие жұмысының ықпалы, сабақтық әңгiме және мекеме қызметкерлерiмен кездесу ретiнде өтедi. Карантинде сотталғандарға кiтап, газет, журнал, жергiлiктi және орталық радиохабарламаларды, теледидар көруге мүмкiншiлiк берiледi.
Жаңа келген сотталушылармен карантин бөлiмiнде ТМ әр қызметi, бiрiктiрiлген жоспар жұмысын түзеп, жұмыс жүргiзiледi. /қосымша 2/
29. Карантиндегі сотталғандармен ТМ қызметкерлері түзелген жоспардағы iс-шаралардың орындалуын іске асыру мақсатында жұмыс жүргiзедi, сол себепті журналда істелген жұмыс жазылады. /қосымша 3/
30. Карантин бөлiмiндегi сотталғандар, жазаны өтеудiң тәртiбiн бұзушылар, мекеме әкiмшiлiгiнiң қойған тәртiбiн өрескел бұзушылар жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн қасақана бұзушылық деп танылып содан олар жазаны өтеудiң қатаң жағдайындағы тәртiпке өткiзiледi.
31. Аға нұсқаушы-психолог карантинге жаңадан жазаны өтеуге келген сотталғандарға жеке карта арналады. Ол карта /Жеке бастың, зерттеу схемасы. Қосымша 4/ сотталғандардың мінез-құлқын, кейбiр жеке бастың ауыртпалығын.
32. Сараптама жұмысының қорытындысы бойынша аға нұсқаушы-психолог мiнездеме жазып, жеке тәрбие жұмысын жүргiзу дәптерлерде отряд бастықтарына, жаңадан жазасын өтеуге келген сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргiзудiң бағыттарына ұсыныс бередi.
33. Сотталғандармен карантинде тәрбие жұмысын жүргiзу, жеке тәрбие дәптерiн толтыру аға инспектормен аға нұсқаушы-психологқа жүктеледi.
34. Жазаны өтеуге келген сотталғандарды карантиндегi болған уақыттың қорытындысы бойынша ТМ комиссиясы отрядқа бөледi.
35. Сотталғандармен тәрбие жұмысының негiзгi ұйымдық түрлерi отрядта iске асырылады.
Тәрбие жұмысын жүргiзу және ұйымдастыру отряд бастығына жүктеледi. Отряд алдына қойылған мiндеттердiң орындалуына жауапты. Отряд бастығы өзiнiң қызметiнде қылмыстық жазаны атқару мәселелерiн реттейтiн қолданыстағы заңнамалар мен ведомстволық нормативтiк актiлердi және әдiстемелiк кабинеттiң ұсыныстарын басшылыққа алады.

36. Начальник отряда еженедельно и ежемесячно планирует и организует свою деятельность на основе единого ежеквартального плана отдела воспитательной работы с осужденными с учетом специфики отряда, личностных качеств осужденных, а также предложений других служб учреждения.
37. Начальник отряда разъясняет осужденным их права и обязанности, условия труда и отдыха, предусмотренные законом; обеспечивает доступ к законодательным актам, регулирующие исполнение уголовного наказания, и Правилам внутреннего распорядка исправительных учреждений и организует проведение с ними занятий по социально-правовым вопросам (приложение 5).
38. При отбытии осужденным установленной законом части срока наказания, начальник отряда составляет характеристику на каждого осужденного, которая приобщается к личному делу и учитывается при решении вопроса об изменении условий отбывания наказания, вида исправительного учреждения, условно-досрочного освобождения и замене не отбытой части наказания более мягким видом наказания.
39. В исправительном учреждении приказом начальника учреждения создается Совет воспитателей отряда (далее - СВО) в составе 5-7 человек на один год. В его состав входят начальник отряда, старший инструктор-психолог, другие сотрудники ИУ, преподаватели общеобразовательных школ и профессиональных училищ при ИУ. Начальник отряда является председателем СВО.
40. Совет воспитателей отряда (далее - СВО) является постоянно действующим коллегиальным органом, оказывающим помощь начальнику отряда в организации воспитательной работы в отрядном звене с осужденными.
41. В работе СВО с правом совещательного голоса могут принимать участие представители органов местного самоуправления, общественных организаций и религиозных объединений, Попечительского совета при ИУ, родственники осужденных, члены общественных организаций осужденных.
42. 3аседания СВО проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. Обсуждаемые вопросы протоколируются избираемым секретарем. Решения, принимаемые в отношении конкретных осужденных, отражаются в тетрадях индивидуальной воспитательной работы. Решения СВО принимаются большинством голосов открытым голосованием.
43. Решения Совета воспитателей отряда носят рекомендательный характер. Результаты работы СВО рассматриваются на общем собрании сотрудников исправительного учреждения при участии начальника ИУ не реже одного раза в квартал.
44. К проведению воспитательной работы с осужденными в отрядах привлекается старший инструктор-психолог, который:
1) проводит более углубленное изучение личности осужденного;

36. Отряд бастығы апталық және айлық жұмысты отрядтың ерекшелiгi, сотталғанның жеке басты қабiлетiн, сондай-ақ түзеу мекемесiнiң басқа қызметтерiнiң ұсыныстары ескерiле отырып жасалған тоқсандық жоспардың негiзiнде жүзеге асырады.
37. Сотталғандарға олардың заңмен көзделген құқықтары мен мiндеттерiн, еңбек және демалыс шарттарын түсiндiру: жазасын өтеп жатқан адамдардың қылмыстық жаза атқаруды реттейтiн заңнамалық актiлер мен ТМ iшкi тәртiп ережелерiн бiлуiн қамтамасыз ету; олармен әлеуметтiк құқықтық мәселелер бойынша сабақтар өткiзу. /Қосымша 5/
38. Сотталушы заңмен белгiленген жаза мерзiмiнiң бiр бөлiгiн өтеген кезде отряд бастығы әр бiр сотталғанға мiнездеме жазады. Ол мiнездеме жеке iсiне тiркелiп және шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатуға немесе бас бостандығынан айырудың өтелмеген бөлiгiн одан жеңiл жазамен ауыстыруға ұсыну, сондай-ақ режим түрiн өзгерту мүмкiндiгi туралы мәселелердi қарауға ескерiледi.
39. Отрядтағы тәрбиешiлер кеңесi /ОТК/ мекеме бастығының бұйрығымен бір жыл мерзімге кемінде 5-7 адам болып құрылады. Оның құрамына отряд бастығы, аға нұсқаушы-психолог, сондай-ақ түзеу мекемесiнiң басқа қызметкерлері кiредi, мекеме жанында қызмет iстейтiн жалпы бiлiм беретiн мектептер мен кәсiби-техникалық училищелердiң оқытушылары кiредi. Отряд бастығы ОТК төрағасы болып есептеледi.
40. ОТК жұмыс жасайтын құрылым болып табылады, оның жұмысына, дiни ұйымдардың, ТМ қамқорлық кеңесiнiң, сотталған адамдардың туыстары қатысуға қақылы.
41. Кеңес отырыстары қажеттiлiгiне қарай, бiрақ кемiнде айына бiр рет өткiзiледi. Сотталғандарға қатысты қабылданған шешiмдердiң нәтижелерi хаттамамен рәсiмделiнедi және олардың жеке тәрбие жұмыс дәптерлерiне жазылады. ОТК жиналысының шешiмi, қатысушылардың көпшiлiгiнiң ашық даусымен қабылданады.
42. Кеңес өз отырысында сотталғандардың шартты түрде мерзiмiнен бұрын, босату мен ұстаудың басқа жағдайларына ауыстыруға ұсынады, берiлетiн мiнездемелердi талқылауға, сондай-ақ ТМ тысқары шығуға.
43. Отряд тәрбиешiлерi кеңесi нұсқау беру сипатында болады. ОТК шешiмдерi мекеме бастығының қатысуымен жалпы мекеме қызметкерлерiнiң жиналысында әр тоқсанда кемiнде бiр рет өткiзiлуi шартты.
44. Отрядта сотталғандармен тәрбие жұмысымен аға нұсқаушы-психолог қатысады, оған:
1) сотталғандардың жеке басын терең зерттеу жұмысын жүргізеді;

2) выявляет основные референтные группы, выясняет межличностные отношения среди осужденных;
3) изучает причины и мотивы возникновения трений с сотрудниками и конфликтных ситуаций в среде осужденных;
4) разрабатывает рекомендации по профилактике нарушений установленного порядка отбывания наказания и проводит консультационную работу с руководством колонии и сотрудниками воспитательного аппарата;
5) внедряет в практику работы передовой опыт исправления осужденных.
45. В целях развития воспитательной работы с осужденными в отряде создаются секции по различным направлениям воспитательного характера, которые работают под контролем администрации исправительных учреждений.
Глава 6. Организация секций в исправительных учреждениях
46. Секция в исправительных учреждениях, формируется из числа положительно зарекомендовавших себя осужденных.
47. Участие осужденных в работе секции является строго добровольным выражением гражданской активности и сознательности. Осужденные, входящие в состав секции, работают на общественных началах и от основной работы не освобождаются, дополнительными льготами и привилегиями не пользуются.
48. Контроль за формированием и деятельностью секции возлагается на начальника отряда, а общий контроль на заместителя начальника по воспитательной работе.
49. Секции оказывают содействие администрации учреждения:
1) в формировании и поддержании здорового морально-психологического климата в их среде;
2) в поддержании и укреплении внутреннего порядка в исправительных учреждениях, предупреждении правонарушителей, противодействии осужденным отрицательной направленности;
3) в организации досуга осужденных, проведении культурных, спортивных и санитарно-гигиенических мероприятий;
4) в стимулировании и развитии у осужденных потребности в правильной самооценке своих поступков и установки на самосовершенствование и самовоспитание; формировании чувства собственного достоинства и уважения к коллективу.
50. Заседания секции проводятся не менее одного раза в месяц и оформляются протоколом. На заседаниях секции, независимо от характера обсуждаемых вопросов, присутствует представитель администрации.
51. Секции ведут журналы учета своей работы. В журнале содержатся:
1) списки секций;
2) ежемесячный план мероприятий;
3) протоколы собраний;
4) замечания администрации о работе секций.
52. Секции подразделяются по следующим направлениям:
1) правопорядка;
2) досуга и спорта;
3) производственная;
4) санитарно-гигиеническая.
53. Секция правопорядка (далее - СП) оказывает содействие администрации учреждения в поддержании и укреплении внутреннего порядка в исправительном учреждении, и соблюдении распорядка дня, а так же предупреждении правонарушений среди осужденных. Непосредственное руководство за работой СП осуществляет заместитель начальника учреждения по режимной работе.

2) негiзгi референттi топтарды бөлiп шығарып, сотталушылардың өз-ара қарым-қатынасын анықтайды;
3) мекеме қызметкерлерi арасындағы қарама-қайшылық себептерi мен негiздерiн, сотталушылар арасындағы жанжал кезеңдерiн;
4) ТМ режимдiк iшкi тәртiбiн бұзушылығы бойынша алдын-ала ұсыныс әзiрлейдi, оларды мекеме басшылармен және тәрбие бөлiмiнiң
қызметкерлерiмен қосыла отырып;
5) сотталғандарды түзеу жұмысына алдыңғы тәжірибе енгiзедi.
45. Түзеу мекеме әкiмшiлiгi бақылауымен сотталғандардың өзiн-өзi басқару әлеуметтерiн дамуы үшiн отрядта сотталғандардың қоғамдық ұйымы құрылады.
6 ТАРАУ. Түзеу мекемелерiндегi секциялардың
ұйымдастырылуы
46. ТМ секциялардың құрылымы өздерін жақсы жағынан көрсеткен сотталғандардан құрылады.
47. Сотталғандардың секциялары жұмысы азаматтық белсендiлiгiн және сана-сезiмiн дұрыс, ерiктi түрде қатыстырылады. Секция құрамына кiретiн сотталғандардың өз жұмыстары қоғамдық бастау негiзінде жасайды және негiзгi жұмысынан босатылмайды, оларға қосымша жеңiлдiктер мен айрықша құқықтар берiлмейдi.
48. Сотталғандардың секцияларының құрылуы мен олардың қызметiн бақылау отряд басшыларына жүктеледi, ал жалпы бақылау мекеме бастығының тәрбие жұмысы бойынша орынбасарына жүктеледі.
49. ТМ әкімшілігіне сотталғандардың секциялары:
1) сотталғандар арасында оң бағыттағы пікір қалыптастыруда және олардың ортасында дұрыс моральдық-психологиялық климат қалыптастыруда;
2) ТМ iшкi тәртiптi қалыптастыру мен нығайтуға, құқық бұзушылардың алдын алуға, сотталғандарға қарсы терiс бағыттағы iс-қимылдарға;
3) сотталғандардың демалыс ұйымдастыруға, мәдени, спорттық және санитарлық-тазалық iс-шараларын өткiзуге;
4) сотталғандардың өз қылықтарына дұрыс баға беру талпынысын ынталандыру мен дамытуға және өзiн-өзi жетiлдiру, тәрбиелеу, ұжымды және өзiн-өзi сыйлау сезiмiн қалыптастыру.
50. Сотталғандар секциялары отырыстары кемінде айына бір рет өткізіледі және хаттамамен ресімделеді. Отырыстағы талқыланған мәселелердің сипатына қарамастан әкімшіліктен өкіл қатысады.
51. Сотталғандардың секциялары өз жұмыстарын есепке алу журналдарын жүргізеді:
1) Секция тізімі;
2) Бір ай жұмыс жоспары;
3) Жиналыс хаттамалары;
4) ТМ әкімшілігінің секциялар жұмысы туралы ескертулері.
52. Секциялар мынандай бағыттарға бөлінедi:
1) Құқықтық;
2) Демалыс және спорттық;
3) Өндiрiстік;
4) Санитарлық-тазалық.
53. Құқық тәртiбi секциясы /ҚТС/
Мекеме әкiмшiлiгiне iшкi тәртiптi қолдау мен нығайтуда, құқық бұзушылықтың алдын алуда көмек көрсетедi. ҚТС-нiң жұмысына тiкелей бақылау жасауда мекеме бастығының режимдiк жұмыс жөнiндегi орынбасары жүзеге асырады.

54. Секция досуга и спорта (далее - СД и С) принимает участие в организации досуга осужденных, проведении спортивных, культурно-массовых и просветительских мероприятий и др.
В состав секции могут входить:
1) ответственный за работу библиотеки;
2) ответственный за работу клуба;
3) ответственный за работу кружков художественной самодеятельности;
4) ответственный за организацию спортивных мероприятий;
5) ответственный за комнату для молитв;
6) ответственный за стенную печать и т.д. по усмотрению начальника отряда.
55. Производственная секция принимает участие:
1) в вовлечении осужденных в трудовую деятельность, повышения качества выполняемых работ и выпускаемой продукции;
2) проводит рейды по соблюдению техники безопасности;
3) организует распространение передового опыта, рационализаторства и изобретательства, конкурсов профессионального мастерства;
4) вносит предложения администрации ИУ о трудоиспользовании  осужденных.
Непосредственное руководство и контроль за работой секции возлагается на директора производства.
56. Санитарно-гигиеническая секция участвует в:
1) проведении санитарно-просветительской работы среди осужденных;
2) соблюдении осужденными личной гигиены и производственной санитарии;
3) проведении рейдов по проверке санитарного состояния жилых, коммунально-бытовых помещений отрядов и территории учреждения;
4) выпуске стенных газет и радиопередач.
Непосредственное руководство за работой секции осуществляет начальник медицинской части учреждения.
Глава 7. Совет коллектива отряда
57. В исправительных учреждениях может создаваться совет коллективов отряда.
58. Совет коллектива отряда избирается открытым голосованием на общем собрании осужденных отряда, сроком на один год. Количество членов устанавливается также решением собрания.
59. Избранными в СКО считаются лица, за которых проголосовало большинство присутствующих на собрании.
60. Состав и председателя СКО утверждает начальник колонии. В случае, если начальник колонии не утверждает избранный состав или отдельных его членов, то официально объявляются причины отказа и предполагается провести новые выборы или довыборы.
61. Совет коллектива отряда осуществляет свою работу на основании плана мероприятий, разработанных начальником отряда и утвержденных начальником колонии.
62. Члены СКО, нарушающие установленный режим содержания или не оправдавшие доверия, выводятся из состава советов приказом начальника учреждения, после их обсуждения в коллективе.
63. Комплектование секций осуществляется председателем СКО на основании желания осужденных и рекомендаций начальника отряда. Председатель СКО имеет право, на добровольной основе без письменных заявлений привлекать к работе Совета других осужденных, с их согласия для выполнения разовых или краткосрочных поручений.

54. Демалыс және спорт секциясы /Д және СС/
ТМ әкiмшiлiгiне сотталғандардың демалысын ұйымдастыруға, спорттық, мәдени-бұқаралық және ағарту iс-шараларын өткiзуде көмек көрсетедi. Секция құрамына:
1) кітапхана жауаптысы;
2) клуб жұмысына жауапты;
3) көркем өнерпаздар үйірмелерiне жауапты;
4) спорт шараларына жауапты;
5) дiнге сиыну жайларына жауапты;
6) қабырға газеттерiне жауапты.
55. Өндiрiстiк секциялар әкімшілікке /ӨС/
1) Сотталғандарды қоғамдық-пайдалы еңбекке тартуда, орындалатын жұмыстар мен шығарылатын өнiмдердiң сапасын арттыруда көмек көрсетедi;
2) Техника қауiпсiздiгiн сақтау рейдтерін жүргiзедi;
3) алдыңғы қатарлы тәжiрибенi, ұтымды етушiлiк пен өнер тапқыршылықты, кәсiби шеберлiк конкурстарын таратуды ұйымдастырады;
4) сотталғандардың еңбегiн пайдаланумен байланысты мәселелердi қарайды және шешедi.
Секция жұмысына тікелей жетекшілік ету мен бақылау жасау мекеме өндірісінің бастығына жүктеледі.
56. Санитарлық-тазалық секциясы /СТС/
1) сотталғандардың арасында санитарлық-ағарту жұмысын жүргiзедi;
2) сотталғандардың жеке тазалық пен өндiрiстiк санитарияны сақтауында;
3) отрядтардың тұрғын жайлары мен коммуналдық-тұрмыстық үй-жайларының және мекеме аумағының санитарлық жағдайын тексеру жөнiндегi рейдтер жүргiзуде;
4) санитарлық бюллетеньдер, қабырға газеттерi мен радиотаратулар шығаруда көмек көрсетеді.
Секция жұмысына тiкелей жетекшiлiк етуде мекеме медициналық бөлімінің бастығы жүзеге асырады.
ТАРАУ 7. Отрядтағы ұжымның кеңесi /ОҰК/
57. Түзеу мекемелерiнде отряд ұжымы кеңесi құрылады.
58. ОҰК отрядтағы сотталғандардың жалпы жиналысында ашық түрде дауыс беру арқылы бiр жыл мерзiмге сайланады. Мүшелер санын жиналыс белгiлейдi.
59. Жиналысқа қатысушылардың көпшiлiгi жақтап дауыс берген адамдар ОҰК сайланады деп есептеледi.
60. ОҰК құрамын секциялардың төрағаларын ТМ бастығы бекiтедi. Егер де ТМ бастығы сайланған құрамды немесе оның жекеленген мүшелерiн бекiтпеген жағдайда, келiспеушiлiк себептер ресми түрде жарияланып, жаңа сайлаулар өткiзiлуi мүмкiн.
61. ОҰК өз жұмыстарын отряд бастығы түзген жоспар бойынша iске асырады.
62. Ұстаудың белгiленген режимiн бұзушы немесе сенiмдi ақтамаған ОҰК мүшелерi, оларды ұжым талқысынан салғаннан кейiн, мекеме бастығының бұйрығымен секция құрамынан шығарылады.
63. Секцияларды толықтыру сотталғандардың отрядтағы тиiстi секциялар мүшелерiнiң отырыстарында қаралатын жазбаша өтiнiштерiнiң негiзiнде ОҰК төрағасы жүзеге асырады. ОҰК төрағасы ерiктi түрде, жазбаша өтiнiштердiң келiп түсуiсiз бiр жолға немесе қысқа мерзiмге тапсырмалар орындау үшiн басқа да сотталғандарды тартуға құқылы.

64. СКО отчитывается о проделанной работе перед осужденными колонии не реже одного раза в шесть месяцев. На отчетном собрании присутствует один из заместителей начальника учреждений и начальников отрядов.
Глава 8. Документация начальника отряда
65. Начальник отряда ведет журнал, в котором отражается:
- списочный состав осужденных отряда, анкетные данные, статьи УК РК, по которым они осуждены, продолжительность срока отбывания наказания, специальность, образование, семейное положение, даты предоставления отпусков, перевода в другие условия отбывания наказания, возможного перевода в колонию-поселение, условно-досрочного освобождения, замены не отбытой части наказания более мягким видом наказания;
1) учет поощрений осужденных;
2) учет взысканий осужденных;
3) анализ дисциплинарной практики в отряде;
4) работа по подготовке осужденных к освобождению;
5) списки лиц, состоящих на профилактическом учете;
6) учет проводимых в отряде мероприятий;
7) работа по склонению к явке с повинной, признанию вины, добровольному погашению иска;
8) наличие исполнительных листов и исков и данные по их выплате (погашению);
9) единые комплексные планы работы начальника отряда с осужденными на месяц и на неделю;
10) журнал учета посещаемости осужденными занятий по социально-правовым знаниям.
66. У начальника отряда должны быть в наличии:
1) схема закрепления осужденных за спальными местами;
2) журнал протоколов заседаний совета воспитателей отряда;
3) журнал протоколов общих собраний осужденных отряда;
4) иная документация, перечень и форма которой определяется территориальными органами УИС или руководством ИУ.
67. Необходимую документацию, перечень которой устанавливается руководством ИУ, могут вести в отрядах члены СКО.
Глава 9. Воспитательная работа с осужденными в период их
подготовки к освобождению
68. Подготовка к освобождению лиц, отбывающих наказание в исправительных учреждениях, начинается не позднее, чем за три, а в ВК - шести месяцев до окончания срока.
69. Организация работы по подготовке осужденных к освобождению возлагается на старших инспекторов по трудовому и бытовому устройству осужденных, начальников отрядов, психологов. К проведению занятий в школе привлекаются представители всех отделов и частей учреждений.
70. Для проведения работы с освобождаемыми организуется постоянно действующая школа. Занятия в школе проводятся по специальной программе, разрабатываемой заместителем начальника учреждения по воспитательной и социально-правовой работе среди осужденных и утвержденной начальником учреждения.
Программа должна включать в себя правовые и организационные вопросы, ознакомление с порядком выдачи паспортов (удостоверений личности) освобождаемым и регистрации по месту жительства, бытового, трудового устройства, с условиями погашения и снятия судимости, административного надзора и рядом других вопросов, связанных с устройством жизни осужденного после освобождения.
Кроме того, программа должна предусматривать психологическую подготовку осужденного к освобождению (снятие тревожности, обусловленной перспективой освобождения, неопределенностью трудового и бытового устройства, возможными проблемами во взаимоотношениях с родными, друзьями, соседями, пострадавшими от преступления и их родственниками и т.д.).
Старший инструктор-психолог:
1) проводит специальную психологическую подготовку осужденных к жизни в новых условиях;
2) ведет беседы о специфических трудностях, к преодолению которых осужденный не всегда готов;
3) помогает в активизации психики осужденных, настроя их чувств, привычек, психических состояний в формировании установки на надлежащее поведение в новых условиях;
4) формирует психологическую готовность жить в новых условиях, обеспечивающую быстрое включение его в новую социальную среду и деятельность в ней без дополнительной затраты энергии на преодоление внутреннего сопротивления и напряжения.

64. ОҰК өз жұмысы туралы ТМ сотталғандардың алдында тоқсан сайын кемiнде бiр рет есеп бередi. Есептiк жиналысында ТМ бастығы орынбасарларының бiрi немесе отряд бастығы қатысады.
8 ТАРАУ. Отрядтағы құжаттама
65. Отряд бастығының журналында мыналар жазылады:
а/ отрядтағы сотталғандардың тiзiмi Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң сотталғаны бойынша баптары, жазаны өтеу мерзiмiнiң ұзақтығы, мамандығы, бiлiмi, от басы жағдайы, демалыс берiлетiн уақыттар, жазаны өтеудiң басқа жағдайларына ауыстыру, колония-қонысқа ауыстыру мүмкiндiгi, жазаның өтеудiң шарты мерзiмiнен бұрын босату, жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жұмсақ түрiмен ауыстыру;
б/ сотталғандарды көтермелеудi есепке алу журналы;
в/ сотталғандарды жазалауды есепке алу журналы;
г/ отрядтағы сотталғандардың iсi қимылдарын талдау журналы;
д/ сотталғандарды босатуға дайындық жұмысы жүргiзу журналы;
е/ профилактикалық тiзiмде тұратын сотталғандардың есебiн жүргiзу журналы;
ж/ отрядтың негiзгі iс-шараларының есеп жүргiзу журналы;
и/ кiнәлiнiң мойындап өзi келуi және нақты өтелуiн есепке алу журналы;
к/ талаппен атқару қағаздарының өтем борышының есепке алу журналы;
л/ Сотталғандардың әлеуметтiк-құқық сабағына қатысуын есеп журналы.
66. Отряд бастығында бар болуы тиiс:
1/ сотталғандардың төсек орындарын бекiтiп беру схемасы;
2/ сотталғандардың отрядтағы тәрбие кеңесiнiң жиналыс хаттамалардың журналы;
3/ отрядтағы сотталғандардың жалпы жиналысының хаттамаларының журналы;
4/ басқа құжаттамалар жергiлiктi қылмысты атқару жүйелерi немесе түзеу мекемелерiнiң өздерi анықтаған үлгiлерi мен тiзбелерi.
67. Түзеу мекемесiнiң қолбасшыларының енгiзiлiп қойылған керектi құжаттаманы ОҰК жүргiзедi.
9 ТАРАУ. Босатуға дайындау кезiндегi сотталғандармен
тәрбие жұмысы
68. Түзеу мекемелерiнде жаза өтеушi адамдарды босатуға дайындық, мерзiмiнiң аяқталуына үш айдан, ал ТК алты айдан кешiктiрмей басталады.
69. Сотталғандарды босатуға дайындау жұмысы, тұрмыстық және жұмыстық аға инспекторы, отряд бастығына, психологқа жүктеледi. Мектепте сабақ өткiзуге түзеу мекемесінiң барлық бөлiмдерi мен бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiн қатыстырады.
70. Босатылатындармен жұмыс жүргiзу үшiн тұрақты iстейтiн мектеп ұйымдастырылады. Мектепте арнайы бағдарлама бойынша сабақтар өткiзiледi, осы бағдарлама түзеу мекемесiнiң бастығының сотталғандармен тәрбие және әлеуметтiк-құқық жұмысы бойынша орынбасарымен әзiрленiп мекеме бастығы бекiтедi.
Бағдарламада құқықтық және ұйымдастыру сұрақтары болу қажет:
- босатылатынға жол құжат /жеке куәлiк/ берiлу тәртiбiмен таныстыру және тұрақты тұратын жерге тiркелу, өтеу және сотталудан шығару бойынша тұрмыстық, еңбектiк орналастыру, әкiмшiлiк бақылау және сотталғандардың босатылғаннан кейiнгi өмiрiн жайғастыруға байланысты сұрақтар.
Одан басқа, бағдарламада сотталғанның босатылуға сана-сезiмiнiң дайындығын ескеру қажет: алаңдаушылықты шешу, болашақта босатылып еңбектiк, тұрмыстық орналасудың, ағайындардың, жолдастардың, көршiлердiң, iстеген қылмыстан зардап шеккен адамдардың және олардың ағайындарымен қарым-қатынасын.
Аға нұсқаушы-психолог арнайы психологиялық бағдарламамен сотталушыны өмiрдегi жаңа негiздерге дайындауында:
1/ сотталушының алдында кездесетiн кейбiр қиыншылықтары жөнiнде арнайы әңгiме жүргiзедi;
2/ сотталғандардың ой-өрiсiн, сезiмiн, әдетiн дұрыс тәртiбiн жаңа жағдайға бейiмделуге жәрдем беруге;
3/ қосымша iшкi қарсылықсыз, шиеленiссiз жаңа өмiрдегi әлеуметтiк ортаға өтіп өмір сүруiне дайындық көрсету;
4/ сотталғанның мiнез-құлқын босауға және босаған кезде өмiр сүруге дайындауға бағыттайды.

71. Не позднее 6 месяцев в воспитательных колониях и 3 месяцев в исправительных учреждениях каждый освобождаемый осужденный пишет заявление на имя начальника колонии (приложение 6), в котором он указывает предполагаемый адрес убытия, место работы и в какой помощи по трудовому и бытовому устройству он нуждается.
72. Все осужденные, нуждающиеся в помощи в трудовом и бытовом устройстве, учитываются в специальном журнале (приложение 7).
73. Независимо от того, нуждается или нет освобождаемый в помощи в трудовом и бытовом устройстве, в горрайорган внутренних дел по избранному месту жительства делается запрос (приложение 8) о возможности его трудового и бытового устройства.
74. Не позднее чем за 20 дней до освобождения в горрайорганы внутренних дел по избранному им месту жительства направляются извещения (приложение 9).
75. Освобождаемые, нуждающиеся в постоянном уходе, направляются к месту жительства в сопровождении родителей, близких родственников или работника исправительного учреждения.
76. Результаты работы по подготовке осужденных к освобождению отражаются в тетрадях индивидуальной воспитательной работы, материалы приобщаются к личному делу осужденных.
Глава 10. Участие религиозных и общественных организаций
в воспитательной работе с осужденными
77. Исправительные учреждения могут посещать представители зарегистрированных общественных и религиозных организаций.
78. Священнослужители, а также представители общественных организаций, с согласия администрации и осужденных могут проводить духовно-нравственную работу и оказывать им гуманитарную помощь.
При этом администрация ориентирует представителей общественных организаций и священнослужителей на формирование у осужденных принятых в обществе нравственных принципов и создания нормального психологического климата в среде осужденных, обращая особое внимание на осужденных, воспитательное воздействие на которых затруднительно.
79. Администрация учреждения доводит до сведения представителей общественных и религиозных организаций порядок посещения учреждений, встречи с осужденными и обеспечивает меры их безопасности.
80. Реализация права осужденных на свободу совести и вероисповедания не должна нарушать правил внутреннего распорядка учреждения, а также ущемлять права других лиц.
Глава 11. Методический кабинет исправительного учреждения
81. Центром общественной и просветительной работы с осужденными в исправительном учреждении является методический кабинет.
В методическом кабинете находятся: литература по теории и методике воспитательной работы с осужденными; пособия по правовым, педагогическим и психологическим вопросам; справочная и периодическая литература; учебники; наглядные пособия; приказы, инструкции, методические рекомендации, Указания Комитета УИС и областных управлений Комитета УИС по вопросам исполнения наказаний; аудио- видеотека.

71. Босатылу мерзiмiнiң аяқталуына үш айдан түзеу колониясында, ал тәрбие колониясында алты айдан кешiктірмей босатылатын адам мекеме бастығының атына арыз жазады /қосымша 6/. Арызында алдын-ала баратын мекен-жайын, жұмыс орны және жұмысқа, тұрмысын орналастыруға қандай жәрдем керек екенi көрсетiледi.
72. Барлық сотталғандар, жұмысқа және тұрмысын орналастыруға көмек қажет ететiндер, арнайы журналға есепке алынады /қосымша 7/.
73. Босатылған адамға, оны жұмысқа және тұрмысын орналастыруға көмектiң қажеттiлiгiн болмаса қажет еместiгiне қарамастан, түзеу мекемесi таңдалынған мекен жайының жергiлiктi iшкi iстер басқармасына сол адамды жұмысқа және тұрмысын орналастыруға мүмкiншiлігi туралы сұраныс бередi /қосымша 8/.
74. Босатылу мерзiмiнiң аяқталуына 20 күннен кешiктiрмей таңдалынған мекен-жайының жергiлiктi iшкi iстер басқармасының атына хабарлама қағазы жiберiледi /қосымша 9/.
75. Бөгде адамның күтiмiн қажет ететiн сотталғандар тұрақты мекенiне түзеу мекемесiнiң қызметкерi, ата-анасы және олардың орнын басатын адамдардың немесе туыстарының ерiп жүруiмен жiберiледi.
76. Сотталғандарды босатуға дайындау жұмыстарының нәтижелерi жеке тәрбие дәптерлерiнде көрсетiлiп материалдар олардың жеке iсiне тiркеледi.
10 ТАРАУ. Дiни және қоғамдық ұйымдарды сотталғандармен
тәрбие жұмысына тарту
77. Тiркелген қоғамдық және дiни ұйымдарының өкiлдерi түзеу мекемелерiне кiруге болады.
78. Дiни және қоғамдық ұйымдарының өкiлдерi, мекеме әкiмшiлiгiнiң және сотталғандардың келiсiмiмен рухани-өнегелiк жұмысын жүргiзiп және мейiрмандық көмек көрсете алады. Мекеме әкiмшiлiгi қоғамдық және дiни өкiлдерiн қоғамда қабылданған өнегелiк принцiптердi сотталғандарда қалыптасуына және сотталғандардың ортасында дұрыс психологиялық ахуал ұйымдастыруына бағыттайды. Тәрбие ықпалына қиын берiлетiн сотталушыларға назар аударуға.
79. Мекеме әкiмшiлiгi қоғамдық және дiни ұйымдардың өкiлдерiне мекемеге келген кездегi, сотталғандармен кездесу тәртiп талабын жеткiзедi және олардың жеке бас қауiпсiздiгiнiң шараларын қамтамасыз етедi.
80. Сотталғандардың ар және дiн уағыздауда бостандық құқығының орындауы түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiп ережелерiн бұзбауы тиiс және басқа жеке адамдардың құқығына кедергi жасамау қажет.
11 ТАРАУ. Түзеу мекемедегi методикалық кабинет
81. Түзеу мекемеде методикалық кабинет сотталғандармен қоғамдық және ағартушылық жұмысының орталығы болады. Методикалық кабинетте болады:
Сотталғандармен тәрбие жұмысының теориясы мен әдiсi бойынша әдебиеттер; құқтық, педагогикалық және психологиялық сұрақтары бойынша жәрдем-кiтапшалар; анықтама мен кезеңдiк әдебиеттер; оқулықтар; көрнекi кiтапшалар; бұйрықтар; нұсқаулар; методикалық ұсыныстар; Қазақстан Республикасының Әдiлет Министрлiгi қылмыстық атқару жүйесi комитетiнiң және облыстық қылмысты атқару жүйесi комитетiнiң жазаны өтеу бойынша нұсқаулары; аудио-видеотекалар.

82. Методический кабинет работает по ежеквартальным планам, в которых предусматриваются основные направления деятельности кабинета: консультативное, аналитическое и пропагандистское.
Планы работы кабинета после обсуждения на заседании комиссии исправительного учреждения утверждаются заместителем начальника по воспитательной работе.
83. Главной задачей методического кабинета является содействие сотрудникам исправительных учреждений в повышении их педагогического мастерства при общении с осужденными, выработка рекомендаций по внедрению в практику передовых форм и методов исправительного воздействия на осужденных.
В этих целях методический кабинет:
1) обобщает и анализирует состояние работы по исполнению наказаний в учреждении;
2) изучает инструкции и др. нормативные документы по вопросам исполнения наказаний, поступившие из вышестоящих органов, и при необходимости разрабатывает рекомендации или планы мероприятий по их внедрению в учреждении;
3) пропагандирует передовые достижения педагогик и психологии на занятиях по служебной подготовке сотрудников.
Глава 12. Комиссия исправительного учреждения
84. Коллегиальным органом в исправительном учреждении является комиссия исправительного учреждения, создаваемая для рассмотрения вопросов организации работы по исполнению наказания.
85. В состав комиссии исправительного учреждения входят начальник исправительного учреждения, заместители начальника учреждения, начальники отделов и частей, директор общеобразовательной школы, инструктор- психолог, старший инспектор по воспитательной работе, а также по одному сотруднику от каждого отдела. Председателем комиссии является начальник учреждения, секретарем, как правило, начальник специального отдела (части). Состав Комиссии исправительного учреждения утверждается приказом начальника учреждения на год.
В работе Комиссии исправительного учреждения могут принимать участие представители местных исполнительных органов.
86. Комиссия исправительного учреждения рассматривает и вносит представления по следующим вопросам:
1) перевода осужденных с одних условий отбывания наказания в другие;
2) а также переводе осужденных, содержащихся в тюрьме, режима на строгий и со строгого на общий;
3) применения к осужденным условно-досрочного освобождения от отбывания наказания или замене ему не отбытой части наказания более мягким видом наказания;
4) перевода положительно характеризующихся осужденных из исправительных учреждений общего и строгого режимов в колонию-поселение и из тюрьмы в исправительную колонию;
5) перевода злостных нарушителей установленного порядка отбывания наказания из колонии-поселения в исправительную колонию, вид которой был ранее определен судом; из колонии-поселения, в которую они были направлены в колонию общего и строгого режимов в тюрьму;
6) предоставления отпусков за пределы исправительного учреждения;
7) организации исполнения наказания, требований приказов, инструкций и указаний Комитета УИС и МЮ Республики Казахстан;
8) обеспечению условий содержания осужденных;
9) состоянию учебной и воспитательной работы, режима содержания и дисциплины осужденных, разработке мероприятий по их улучшению;
10) работе общественных организаций осужденных;
11) организация трудового воспитания и трудовой занятости осужденных, соревнований между отрядами.

82. Методикалық кабинет тоқсандық жоспарымен жұмыс iстейдi, жоспарда кеңесшi, талдаушы және үгiттеушi бағыттар көрсетiледi. Методикалық кабинеттiк жұмыс жоспары түзеу мекемесi комиссиясының жиналысында талқыланып мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасарымен бекiтiледi.
83. Методикалық кабинеттiң басты маңызды жұмысының бiреуi болып, түзеу мекемедегi қызметкерлердiң сотталғандармен араласудағы педагогикалық деңгейiнiң жоғарлауына, сотталғандарға түзеу ықпалының жаңа әдiс пен нышандардың нұсқауларын iс жүзiнде енгiзу жолдарына.
Сол мақсатта методикалық кабинет:
1/ мекемедегi жазаның орындау жұмысының тұрақтылығын анықталуы және қортындалуы;
2/ жоғарғы органдардан түскен, жазаны орындау мақсатындағы нормативтi құжаттар мен нұсқауларды оқып бiлуi және қажеттi болғанда нұсқаулар жасау не болмаса мекемеге iс жүзiнде енгiзудiң жоспары;
3/ мекеме қызметкерлерiнiң қызмет дайындық сабақтарына педагогика мен психологияның озат жетiстiктерiн насихаттайды.
12 ТАРАУ. Түзеу мекемедегi комиссия
84. Түзеу мекемеде жоғары, ұдайы жұмыс жасайтын алқалық орган, ол түзеу мекемесiнiң комиссиясы. Өз жұмысында жазаны орындау жұмысы мәселелерiн қарау үшiн құралады.
85. Түзеу мекемесiнiң комиссия құрамына, ТМ орынбасарлары, бөлiм және бөлiмше бастықтары, жалпы бiлiм беру мектебiнiң директоры және мекеменiң озат қызметкерлерi. Комиссия төрағасы болып мекеме бастығы болады, ал хатшы болып негiзi арнайы бөлiмнiң бастығы болады. Комиссияның құрамын мекеме бастығы өзiнiң бұйрығымен бiр жылға бекiтедi.
Түзеу мекемесi комиссиясы құрамында жергiлiктi атқару органдарының өкiлдерi жұмыс iстей алады.
86. ТМ-нiң комиссиясы мынаны ұсынуға және талқылауға:
1/ ұстаудың бiр жағдайынан басқа жағдайларына ауыстыруға, түрмедегi сотталғандарды ауыстыруға, жалпы режимдегiлердi қатаңға және қатаңдағыларды жалпыға;
2/ жазаны өтеуден шартты-мерзімiнен бұрын босату және жазасын өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жұмсақ түрiмен ауыстыру;
3/ жақсы мiнездемелi сотталғандарға арналған колония-қоныстарға жалпы және қатаң режимдегi колониялардан ауыстыру, түрмеден түзеу мекемесiне ауыстыру;
4/ жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн қасақана бұзушылар қоныс-колониядан, соттың үкiмiмен түзеу колониясының белгiленген режимiне ауыстырды, қоныс-колониядан түзеу мекемесiнiң жалпы және қатаң режимiне одан түрмеге;
5/ сотталушының түзеу мекемесiнен тыс демалысқа шығу өтiнiш арызын қарауға;
6/ жазаны орындауының ұйымдастыруының, қылмысты атқару жүйесiнiң комитетiнiң және Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрлiгiнiң нұсқаулары мен жарлықтарын;
7/ сотталғандардың жағдайын қамтамассыз ету мазмұны;
8/ оқулық және тәрбие жұмыс-күйi, сотталғандардың режим және тәртiп мазмұны, iс-шараларды дайындауда оны жақсарту;
9/ сотталғандардың қоғамдық ұйымдарының жүмысы;
10/ сотталғандарды жұмыспен тәрбиелеу және жүмыспен қамтамассыз ету, отряд аралық жарыстар.

87. Заседания Комиссии исправительного учреждения проводятся не реже одного раза в месяц. Решения принимаются большинством голосов при участии в заседании не менее половины его членов и после утверждения начальником учреждения являются обязательными к исполнению всеми сотрудниками учреждения.
Глава 13. Особенности воспитательной работы с
несовершеннолетними осужденными
88. Воспитательная работа в воспитательных колониях (далее - ВК) является составной частью единого учебно-воспитательного процесса и заключается в планомерном и целенаправленном воздействии на осужденных в целях их исправления. Воспитательная работа с несовершеннолетними осужденными проводится дифференцировано с учетом психофизических особенностей, свойственных подростковому возрасту, и индивидуальных особенностей подростков с применением передовых форм и методов психолого-педагогического воздействия на несовершеннолетних осужденных.
89. Основой структурного деления коллектива осужденных в воспитательной колонии является "класс-отделение" численностью 20-30 человек. Отряд объединяет 4-5 отделений. Руководит отделением воспитатель, отрядом - старший воспитатель (начальник отряда). Отряд осужденных является организационным звеном в структуре ВК, обеспечивающих управление исправительно-воспитательным процессом и создание оптимальных условий отбывания осужденными уголовного наказания.
90. Сотрудники воспитательного аппарата принимают участие в решении вопросов, связанных с предоставлением осужденным краткосрочных выездов в связи с исключительными личными обстоятельствами, посещением культурно-зрелищных и спортивных мероприятий за пределами ВК в сопровождении сотрудников колоний или выходом за пределы колонии в сопровождении родителей или других близких родственников, а также с изменением условий отбывания наказания в ВК.
91. В воспитательной работе с несовершеннолетними осужденными участвует Попечительский совет, формируемый из представителей государственных предприятий, учреждений, организаций, общественных объединений и граждан. Для повышения эффективности воспитательного воздействия и оказания помощи администрации при отрядах могут создаваться родительские комитеты из родителей и других близких родственников осужденных. Деятельность родительских комитетов регулируется положением, утверждаемым начальником ВК.
92. В состав совета воспитателей отряда входят: старший воспитатель (начальник отряда), воспитатели отделений, учителя, мастера ПТУ и производства, а также другие сотрудники ВК, имеющие навык и умение работы с воспитанниками, преподаватели общеобразовательных школ, представители родительского комитета и общественности.

87. Түзеу мекеме комиссиясының отырысы айына кемiнде 1 рет болады. Шешiм жиналысқа қатысқандардан кемiнде жартысының дауысымен қабылданады және мекеме бастығы бекiткеннен соң барлық мекеме қызметкерлерi орындауға мұқтажды.
13 ТАРАУ. Кәмелетке толмағандармен тәрбие
жұмысын жүргізудiң айрықшылығы
88. Тәрбие колониясында сотталғандармен тәрбие жұмысы бұл оқу-тәрбиелiк процесiнiң құрамының бөлігi және жоспарланған бағыты мен ықпалы сотталғандарды түзеуге бағытталған. Кәмелетке толмаған сотталғандармен тәрбие жұмысы дифференциалды жүргiзiледi, бұл жұмыста жасөспiрiмнiң психофизикалық ерекшелiктерiн, жастық шақтарын, психологиялық-педагогикалық әдiсiмен нышанын пайдаланып жүргiзiледi.
89. Саны 20-30 адамды құрайтын /сынып бөлiмше/ тәрбие колонияларындағы сотталғандар ұжымының құрылымдылық бөлiнуiнiң негiзi болып табылады. Отряд 4-5 бөлiмшеден құралады. Бөлiмшенi тәрбиешi, отрядты аға тәрбиешi /отряд бастығы/ басқарады. Сотталғандардың отряды тәрбие колонияларындағы құрылымындағы түзеу тәрбиелеу процесiн басқарумен сотталғандардың қылмыстық жазаларын өтеуiне тиiмдi жағдайлар қалыптастыруды қамтамассыз ететiн негiзгi ұйымдық топ болып табылады.
90. Тәрбие бөлiмiнiң қызметкерлерi кәмелетке толмаған сотталғандарды қысқа мерзiмге колониядан тыс, өз жеке жағдайы бойынша көркем-өнерпаздық, спорттық сайыстармен жиындарға колония қызметкерлерi не болмаса ағайын-туыстарымен кездесуге баруды шешуге қатысады.
91. Тәрбие аппаратының қызметкерлерi сотталғандардың айрықша жеке мән-жайларға байланысты қысқа мерзiмдi шығулар берумен, тәрбие колониясында тысқары жерлерде өтетiн мәдени-бұқаралық және спорттық iс-шараларға колония қызметкерлерiнiң ерiп жүруiмен немесе ата-аналарының немесе басқа да жақын туысқандарының ерiп жүруiмен колониядан тысқары жерлерге шығуымен, сондай-ақ тәрбие колониясындағы жаза өтеу жағдайларының өзгеруімен байланысты мәселелердi шешуге қатысады.
92. Отряд тәрбиешiлерiнiң кеңесi құрамына: аға тәрбиешi /отряд бастығы/, бөлiмшелердiң тәрбиешiлерi, мұғалімдер, КТУ мен өндiрiс шеберлерi, сондай-ақ тәрбиеленушiлермен жұмыс жасау дағдысы мен қабiлетi бар тәрбие колониясының басқа да қызметкерлерi, жалпы бiлiм беретiн мектептердiң оқытушылары, ата-аналар комитетi мен қоғам өкiлдерi кiредi. Кеңес отырыстарына сотталғандардың туысқандары, өздiгiнен қызмет ету ұйымдарының мүшелерi мен басқа да мүдделi адамдар қатыса алады. Оқу-тәрбие кеңесiнiң жұмысының ұйымдастыруы. Колонияда оқу-тәрбие кеңесi құрылып, олар басты мәселелер, тәрбиелеуде, оқытуда, сотталғандарды жұмыста қолданғанда коррдинация жасайтын кеңес.

93. Коллегиальным органом в воспитательной колонии является Учебно-воспитательный Совет.
Председателем совета является начальник колонии. В состав совета входят: начальник исправительного учреждения, заместители начальника колонии, начальники частей и служб, директора школы и ПТУ, старшие воспитатели (начальники отрядов), начальники цехов, старшие мастера, методист, психолог, библиотекарь, заведующий клуба, инструктор по физкультурно-спортивной работе, старший инспектор по трудовому и бытовому устройству, председатели общественности и попечительского совета.
Состав учебно-воспитательного совета объявляется приказом начальника колонии на один год.
Заседание учебно-воспитательного совета проводится не реже одного раза в месяц, протоколируется, его решения носят обязательный характер.
94. Учебно-воспитательный совет колонии обсуждает, разрабатывает предложения и принимает решения по следующим вопросам:
1) итоги выполнения комплексного плана воспитательной работы и его проекта на следующий квартал;
2) оперативная обстановка, состояние дисциплины и трудового соревнования в отрядах;
3) деятельность общественных организаций;
4) участие режимных, производственных служб и общественности в воспитательной работе;
5) организация школьного и профессионально-технического образования осужденных;
6) хозяйственное и коммунальное обеспечение, благоустройство жилых, спортивных и учебных объектов колонии;
7) взаимодействие с территориальными горрайорганами внутренних дел по трудовому и бытовому устройству освобожденных;
8) рецидивная преступность среди освобожденных.
95. Перевод несовершеннолетних осужденных с одних условий отбывания наказания в другие производится начальником колонии.
Приложение 1
к "Инструкции об организации
воспитательной работы с осужденными
отбывающими наказание в ИУ МЮ РК"
ТЕТРАДЬ*
Индивидуальной воспитательной работы с осужденным
Фамилия ________________________________________________
Имя     ________________________________________________
Отчество________________________________________________
Число, месяц и год рождения_____________________________
__________________________________________________________________
|Дата прибытия | Номер отряда и приказа о | Причины перевода |
|в ИУ, отряд   |    направлении в отряд   |                  |
_____|______________|__________________________|__________________|
_____|______________|__________________________|__________________|
_____|______________|__________________________|__________________|
_____|______________|__________________________|__________________|
---------------------

93. Кеңес жиналыстық орган болып есептеледi. Төраға болып колония бастығы болады.
Оның құрамына мыналар кiредi: мекеме бастығының орынбасарлары, бөлiмдермен /бөлiмшелердiң / бастықтары, мектеп және КТУ директорлары, аға тәрбиешiлер /отряд бастықтары/ цех бастықтары, аға шебершiлер, методистер, психологтар, кiтапханашылар, клуб меңгерушiлер, физкультура-спорт жұмысы бойынша нұсқаушылар, еңбекке араласу және тұрмысқа жайласу аға инспекторлары, қоғамдық төрағалары, алқалық кеңестер.
Оқу-тәрбие кеңесi құрамын мекеме бастығы бiр жылға бұйрықпен жарияланады.
Оқу-тәрбие кеңесiнiң отырысы кемiнде айына 1-рет өтедi, хаттама түзiлiп шешiмi мiндеттi түрде.
94. Колониядағы оқу-тәрбие кеңесi талқылап, шешiм құрады, ол шешiмдер:
1/ жалпы тәрбие жұмысының орындалуы және ендiгi тоқсанның жоспарының жобасы;
2/ оперативтiк ахуал, тәртiп жағдайы, отряд аралық жұмыс жарысы;
3/ қоғамдық ұйымдардың айналысымы;
4/ тәрбие жұмысына режимдiк, өндiрiстiк қызметi және қоғамдық қатысуы;
5/ мектептiк және кәсiптiк-техникалық бiлiм ұйымдастыру;
6/ тәрбие колониясының шаруашылық және коммуналдық қамтамассыз етуiн, тұрған үйдi, спорттық және оқу объектiлерiн көркемдету;
7/ сотталғандардың еңбекке араласуы және тұрмыстық жайласуының жергiлiктi қалалық, аудандық Iшкi Iстер басқармасымен бiрлескен iс-қимылы;
8/ босағандар арасындағы рецидивтiк қылмыс.
95. ТМ бастығы кәмелетке толмаған сотталғандарды бiр ұстау шартынан екiншi ұстау шартына ауыстыруға.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет Министрлiгі
түзеу мекемелерiнде жазасын
өтеп жатқан сотталғандармен
тәрбие жұмысын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-шi қосымша
Сотталғандармен жеке тәрбие жұмысын жүргізу
ДӘПТЕРІ
Тегі _____________________________________________________
Аты ______________________________________________________
Әкесiнің аты _____________________________________________
Туған жылы, айы, күнi ____________________________________
___________________________________________________________________________
! ТК-ға, отрядқа,!       Отряд пен       !       Ауыстыру
!   бөлімшеге    !   бөлімшенің нөмірі   !       себептері
! келген датасы  !  және отрядқа жіберу  !
!                !    туралы бұйрықтың   !
!                !         нөмірі        !
___________________________________________________________________________