О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 августа 1999 г. N 276 "О Правилах ведения документации по кредитованию банками второго уровня"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2002 года N 1965. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года N 49 (вводится в действие с 1 апреля 2007 года).
Сноска. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279 утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года  N 49  (вводится в действие с 1 апреля 2007 года).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность банков второго уровня, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 августа 1999 года N 276  V990904_  "О Правилах ведения документации по кредитованию банками второго уровня" следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения документации по кредитованию банками второго уровня, утвержденных указанным постановлением:
по всему тексту Правил:
слова "кредитный договор", "кредитного договора", "кредитному договору" заменить словами "договор банковского займа", "договора банковского займа", "договору банковского займа";
слова "договора об уступке требования", "договор об уступке требования", "договором об уступке требования" заменить словами "договора финансирования под уступку денежного требования (факторинга)", "договор финансирования под уступку денежного требования (факторинга)", "договором финансирования под уступку денежного требования (факторинга)";
слова "договора уступки требования", "договоры уступки требования" заменить словами "договора финансирования под уступку денежного требования (факторинга)", "договоры финансирования под уступку денежного требования (факторинга)";
в преамбуле слова "Указами Президента Республики Казахстан, имеющими
силу Закона," заменить словами "Законами Республики Казахстан";
пункт 1 дополнить абзацами следующего содержания:
"кредит - осуществление банком заемных, лизинговых, факторинговых
операций;
потребительский заем - краткосрочный заем населению на приобретение
потребительских товаров.";
в пункте 2:
абзац третий исключить;
в абзаце четвертом слова "договора банковского займа" дополнить
словами "договора лизинга или договора финансирования под уступку
денежного требования (факторинга)";

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің кредиттеу жөніндегі құжаттаманы жүргізу ережесі туралы" 1999 жылғы 16 тамыздағы қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 1 тамыз N 279. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 2 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 1965. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 49 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы   N 49   (қолданысқа енгізілу тәртібін   3-тармақтан   қараңыз) қаулысымен.
_____________________________
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің кредиттеу жөніндегі құжаттаманы жүргізу ережесі туралы" 1999 жылғы 16 тамыздағы N 276  V990904_  қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің кредиттеу жөніндегі құжаттаманы жүргізу ережесінде:
Ереженің барлық мәтіні бойынша:
"кредит шарты", "кредит шартының", "кредит шартына" деген сөздер "банктік заем шарты", "банктік заем шартының", "банктік заем шартына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"талаптарды біреуге беру туралы шарттың", "талаптарды біреуге беру туралы шарт", "талаптарды біреуге беру туралы шартқа" деген сөздер "ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шартының", "ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шарты", "ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шартына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"талап етуді біреуге беру шарты", "талап етуді біреуге беру шарттары" деген сөздер "ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шарты", "ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шарттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспесінде "Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар
Жарлықтарымен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Заңдарымен" деген
сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"кредит - банктің заем, лизинг, факторинг операцияларын жүзеге
асыруы;
тұтынушылық заем - тұрғындарға тұтыну тауарларын алуға берілетін
қысқа мерзімді заем.";
2-тармақта:
үшінші абзац алынып тасталсын;
төртінші абзацта "банктік заем шартының" деген сөздер "лизинг шарты
немесе ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру
шартының" деген сөздермен толықтырылсын";

пункт 3 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) виды и сроки отчетности, предоставляемой заемщиком-юридическим
лицом банку.";
в абзаце первом пункта 6 слова "юридического консультанта" заменить
словами "руководителя юридической службы (юриста)";
в пункте 11:
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) решение уполномоченного органа заемщика-юридического лица на
получение кредита;
1-2) решение уполномоченного органа залогодателя-юридического лица на предоставление предмета залога в обеспечение исполнения обязательств заемщика;";
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) бизнес-план заемщика;
4-2) финансовая отчетность по состоянию на день подачи заявления, подписанная заемщиком-юридическим лицом, и финансовая отчетность заемщика-юридического лица за последний отчетный год, с приложением нотариально засвидетельствованной копии налоговой декларации, а также заключение банка, содержащее оценку кредитоспособности заемщика-юридического или физического лица;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) заключение банка, содержащее оценку о возможности реализации
заемщиком целей и задач, определенных в его бизнес-плане;";
в подпункте 9) слова "(в случае выдачи целевого кредита)" исключить;
в подпункте 14) слова ", для индивидуальных предпринимателей"
исключить;
последний абзац изложить в следующей редакции:
"По потребительским займам наличие в кредитном досье документов,
предусмотренных подпунктами 1-1), 1-2), 2), 3), 4-1), 4-2), 7), 9), 13)
настоящего пункта, не требуется.";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Основные требования к бизнес-плану заемщика предусматриваются
внутренними документами банка, определяющими его кредитную политику.";
пункт 16 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) решение уполномоченного органа гаранта или поручителя
юридического лица о выдаче банку-кредитору гарантии или поручительства в
обеспечение исполнения обязательств заемщика;";
пункт 19 исключить;
в пункте 31:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"31. Банк обязан приобщать следующие документы к кредитному досье по
каждому заемщику:";
дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-1) финансовую отчетность за полугодие, подписанную заемщиком;
1-2) финансовую отчетность за квартал(ы), подписанную заемщиком, у которого общая сумма задолженности перед банком превышает пятьдесят миллионов тенге;
1-3) финансовую отчетность заемщика за последний истекший год, с приложением к ней нотариально засвидетельствованной копии налоговой декларации;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) заключение банка, содержащее оценку финансового состояния гаранта или поручителя заемщика;";

3-тармақ мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) заемшы заңды тұлғаның банкке ұсынатын есебінің түрлері мен
мерзімдері";
6-тармақтың бірінші абзацындағы "заң консультантының" деген сөздер
"заң қызметі жетекшісінің (заңгердің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақ:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) заемшы заңды тұлғаның уәкілетті органының кредит алуға шешімі;
1-2) кепіл беруші заңды тұлғаның уәкілетті органының заемшы міндеттерінің орындалуын қамтамасыз етуге кепіл затын беруге шешімі";
мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) заемшының бизнес-жоспары;
4-2) заемшы заңды тұлғаның қолы қойылған өтініш берілген күнгі жағдай бойынша қаржылық есеп және заемшы заңды тұлғаның нотариат куәландырған салық декларациясының көшірмесі қоса берілген соңғы есепті жылдағы қаржылық есебі, сондай-ақ заемшы заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның кредит қабілеттілігіне баға берілген банктің қорытындысы;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) заемшының бизнес-жоспарында белгіленген мақсаттар мен міндеттердің іске асырылу мүмкіндігі туралы баға берілген банктің қорытындысы;";
9) тармақшадағы "(мақсатты кредит берілген жағдайда)" деген сөздер алынып тасталсын;
14) тармақшада ", жеке кәсіпкерлер үшін" деген сөздер алынып тасталсын;
соңғы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұтыну заемдары бойынша кредиттік досьеде осы тармақтың 1-1), 1-2), 2), 3), 4-1), 4-2), 7), 9), 13) тармақшаларында көзделген құжаттардың болуы талап етілмейді.";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Заемшының бизнес-жоспарына қойылатын негізгі талаптар банктің кредит саясатын белгілейтін ішкі құжаттарында көзделеді;";
16-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) гранттың уәкілетті органының немесе заңды тұлғаның кепілдік берушісінің банк-кредиторға кепілдік беру немесе заемшы міндеттерін орындауды қамтамасыз етуге кепілдік беру туралы шешімі;";
19-тармақ алынып тасталсын;
31-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Банк әр заемшы бойынша кредиттік досьеге мынадай құжаттарды қоса беруге міндетті:";
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) заемшының қолы қойылған жартыжылдықтың қаржылық есебі;
1-2) банк алдындағы берешегінің жалпы сомасы елу миллион теңгеден асатын заемшының қолы қойылған тоқсандағы (тоқсандардағы) қаржылық есебі;
1-3) заемшының нотариат куәландырған салық декларациясының көшірмесі қоса берілген соңғы аяқталған жылдағы қаржылық есебі;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) гранттың немесе заемшының кепілдік берушісінің қаржылық жағдайына баға берілген банктің қорытындысы;";

дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) финансовую отчетность за квартал(ы), подписанную гарантом или поручителем заемщика;
3-2) финансовую отчетность гаранта или поручителя заемщика за последний отчетный год, с приложением к ней нотариально засвидетельствованной копии налоговой декларации (по кредитам, сумма которых превышает сто миллионов тенге,);";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) документы, подтверждающие факт полного или частичного погашения задолженности по кредиту и отражающие источник погашения кредита;
7) заключение банка, содержащее оценку финансового состояния заемщика и результаты проверки целевого использования кредита.";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Требования подпунктов 1-1), 1-2) и 1-3) не распространяются на заемщиков-физических лиц.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского и страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры
к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан
настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в
Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление
до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики
Казахстан, банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка
______________________________________________________________________
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Мартина Н.А.)

мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) гарант немесе заемшының кепілдік берушісі қол қойған тоқсанның (тоқсандардың) қаржылық есебі;
3-2) гаранттың немесе заемшының кепілдік берушісінің нотариат куәландырған салық декларациясының көшірмесі қоса берілген соңғы есепті жылдағы қаржылық есебі (сомасы жүз миллион теңгеден асатын кредиттер бойынша);";
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) кредит бойынша берешектің толық немесе ішінара өтелу фактін растайтын және кредитті өтеу көзін көрсететін құжаттар;
7) заемшының қаржылық жағдайына берілген баға мен кредиттің мақсатқа сай пайдаланылуын тексеру нәтижелері көрсетілген банктің қорытындысы.";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалардың талаптары заемшы заңды тұлғаларға қойылмайды.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Банктерді және сақтандыруды қадағалау департаменті (Мекішев А.А.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан
Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу
шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік
тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына, екінші
деңгейдегі банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева А.Ж.