Об утверждении Инструкции по взаимодействию Государственной противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан по обеспечению пожарной безопасности в органах и учреждениях, обеспечивающих исполнение уголовных наказаний
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 октября 2002 года N 157 и Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 29 октября 2002 года N 803. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2002 года N 2037. Утратил силу совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 1 декабря 2009 года N 288 и и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 1 декабря 2009 года N 157
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.12.2009 N 288 и и.о. Министра юстиции РК от 01.12.2009 N 157.
На основании  Закона  Республики Казахстан "О пожарной безопасности", а также в целях обеспечения эффективности взаимодействия органов и учреждений Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан и подразделений Государственной противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям по предупреждению и ликвидации пожаров в органах и учреждениях, обеспечивающих исполнение уголовных наказаний приказываем:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по взаимодействию Государственной противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан по обеспечению пожарной безопасности в органах и учреждениях, обеспечивающих исполнение уголовных наказаний.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан и Департаменту Государственной противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям обеспечить неукоснительное исполнение настоящего приказа.
3. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан полковника юстиции Посмакова П.Н и начальника Департамента Государственной противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям генерал-майора внутренней службы Аппарбекова С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр юстиции              Председатель Агентства
Республики Казахстан         Республики Казахстан
по чрезвычайным ситуациям
Утверждена
совместным приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің Мемлекеттік өртке қарсы қызметі мен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің қылмыстық жазаларды орындауды қамтамасыз ететін органдар мен мекемелерде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша өзара іс-әрекет етуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 2002 жылғы 22 қазандағы N 157. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі Төрағасының 2002 жылғы 29 қазандағы N 803 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 12 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2037. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі министрінің 2009 жылғы 1 желтоқсандағы N 288 және Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 2009 жылғы 1 желтоқсандағы N 157 бірлескен бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар жөніндегі министрінің 2009.12.01 N 288 және ҚР Әділет министрінің 2009.12.01 N 157 бірлескен бұйрығымен.
"Өрт қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының заңы негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің және қылмыстық жазаларды орындауды қамтамасыз ететін органдар мен мекемелерде өрттердің алдын алу және жою жөнінен Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі Мемлекеттік өртке қарсы қызметі бөлімдерінің өзара қарым-қатынастарының тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің Мемлекеттік өртке қарсы қызметі мен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің қылмыстық жазаларды орындауды қамтамасыз ететін органдар мен мекемелерде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша өзара іс-әрекет етуі жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі Мемлекеттік өртке қарсы қызметінің департаменті осы бұйрықтың мүлтіксіз орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы әділет полковнигі П.Н.Посмаковқа және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі Мемлекеттік өртке қарсы қызметі департаментінің бастығы ішкі қызмет генерал-майоры С.С.Аппарбековке жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
жөніндегі агенттігінің
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің

от 22 октября 2002 г. N 157 и
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по чрезвычайным ситуациям
от 29 октября 2002 г. N 803
Инструкция по взаимодействию
Государственной противопожарной службы Агентства
Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и
Комитета уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики Казахстан
по обеспечению пожарной безопасности в органах
и учреждениях, обеспечивающих исполнение
уголовных наказаний
1. Настоящая Инструкция по взаимодействию Государственной противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан по обеспечению пожарной безопасности в органах и учреждениях, обеспечивающих исполнение уголовных наказаний (далее - объекты), определяет основные направления взаимодействия объектов уголовно-исполнительной системы и подразделений Государственной противопожарной службы по предупреждению и тушению пожаров.
2. Функции отраслевой противопожарной службы на объектах уголовно-исполнительной системы, ввиду их специфических особенностей, осуществляет инспекция ведомственной пожарной охраны Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Объекты Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан могут быть обследованы сотрудниками Государственной противопожарной службы АЧС Республики Казахстан по просьбе руководства Министерства юстиции Республики Казахстан. Допуск представителей этой службы на объекты Комитета уголовно-исполнительской системы с учетом режимных требований осуществляется в установленном порядке.
4. По результатам пожарно-технических обследований объектов уголовно-исполнительной системы, в случае выявления нарушений требований пожарной безопасности Государственная противопожарная служба направляет учреждениям, обеспечивающим исполнение уголовных наказаний, предписания об устранении выявленных нарушений.
5. Персональная ответственность за обеспечение пожарной безопасности на объектах административно-территориальной единицы (области) возлагается на начальника территориального органа Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, в учреждениях, обеспечивающим исполнение уголовных наказаний, возлагается на начальника учреждения.
6. В случае выявления нарушения стандартов, норм, правил и Инструкции по обеспечению пожарной безопасности или бездействия на объектах уголовно-исполнительной системы должностные лица учреждения, обеспечивающего исполнение уголовных наказаний, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2002 жылғы 22 қазандағы N 157
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар жөніндегі
агенттігі Төрағасының
2002 жылғы 29 қазандағы
N 803 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің Мемлекеттік өртке қарсы қызметі мен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің қылмыстық жазаларды орындауды қамтамасыз ететін органдар мен мекемелерде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша өзара іс-әрекет етуі жөніндегі нұсқаулық
1. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі Мемлекеттік өртке қарсы қызметі мен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің өзара іс-әрекет етуі бойынша қылмыстық жазаларды орындауды қамтамасыз ететін органдар мен мекемелерде (бұдан әрі - объектілер) өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі осы Нұсқаулық қылмыстық-атқару жүйесі мен Мемлекеттік өртке қарсы қызметі бөлімшелерінің өрттердің алдын алу және жою жөніндегі негізгі бағыттарды айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы ӘМ Қылмыстық-атқару жүйесі объектілеріндегі өртті қадағалау салалық функцияларын, олардың спецификалық ерекшеліктеріне қарай Қазақстан Республикасы ӘМ ҚАЖ комитетінің ведомстволық өрт сөндіру Инспекциясы жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі Комитетінің объектілерін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің өтініші бойынша Қазақстан Республикасы ТЖА Мемлекеттік өртке қарсы қызметінің қызметкерлері зерттеуі мүмкін. Осы қызметтің өкілдерін түзімдік талаптарды ескере отырып, қылмыстық-атқару жүйесі Комитетінің объектілеріне кіргізу белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
4. Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерінің өртті техникалық тексерулер нәтижесі бойынша өрт қауіпсіздігі ережелерінің бұзылуы болған жағдайда Мемлекеттік өртке қарсы қызметі қылмыстық жазаларды орындауды қамтамасыз ететін мекемелерге болған бұзушылықтарды жою туралы ұйғарым жолдайды.
5. Әкімшілік-аумақтық бірлік (облыс) объектілерін өрт қауіпсіздігімен қамтамасыз етуге дербес жауапкершілік Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі Комитеті аумақтық органының бастығына, қылмыстық жазаларды орындауды қамтамасыз ететін мекемелерінде мекеме бастығына жүктеледі.
6. Өрт қауіпсіздігімен қамтамасыз ету Нұсқаулығының және стандарттардың, нормалардың, ережелердің бұзушылығы болған жағдайда немесе қылмыстық-атқару жүйесінің әрекетсіздігі болғанда мекеменің қылмыстық жазаларды орындауды қамтамасыз ететін лауазымды адамдары Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жауапты болады.

7. Тушение пожаров на объектах уголовно-исполнительной системы осуществляется подразделениями Государственной противопожарной службы совместно с отраслевой противопожарной службой уголовно-исполнительной системы. Руководство Министерства юстиции Республики Казахстан по согласованию с Государственной противопожарной службой АЧС Республики Казахстан определяет перечень объектов, на которых осуществляется тушение пожаров подразделениями этой службы, и порядок их допуска.
8. Государственная противопожарная служба областей, городов Астаны и Алматы, в районе выезда которой находятся объекты уголовно-исполнительной системы имеет право предварительного изучения пожарно-тактических характеристик объектов уголовно-исполнительной системы и совместно с отраслевой противопожарной службой уголовно-исполнительной системы участия в пожарно-тактических учениях.
9. Порядок разработки оперативных планов и карточек пожаротушения, их хранения и практической отработки устанавливается руководителями Государственной противопожарной службы областей, городов Астаны и Алматы по согласованию с руководителями объектов Министерства юстиции Республики Казахстан.
10. В случае необходимости Государственная противопожарная служба областей, городов Астаны и Алматы оказывает необходимую помощь в обучении сотрудников уголовно-исполнительной системы правилам пожарной безопасности, а также дает необходимые рекомендации по вопросам, связанным с обеспечением пожарной безопасности.
При отсутствии  единого мнения по возникшим разногласиям, решения принимаются Департаментом Государственной противопожарной службы АЧС Республики Казахстан и Комитетом уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.

7. Қылмыстық-атқару жүйесінің объектілерінде өрттерді сөндіру Мемлекеттік өртке қарсы қызметі бөлімшелерінің қылмыстық-атқару жүйесінің салалық өртке қарсы қызметінің бірлесуімен жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің басқармасы Қазақстан Республикасы ТЖА Мемлекеттік өртке қарсы қызметінің ұйғарымы бойынша, осы қызметтің бөлімшелері өртті сөндіру және оларды кіргізу тәртібі жүзеге асырылатын объектілердің тізімін анықтайды.
8. Облыстардағы, Алматы және Астана қалаларындағы Мемлекеттік өртке қарсы қызметі қылмыстық-атқару жүйесінің объектілері бар шығу жолында қылмыстық-атқару жүйесінің объектілерінің өрттің тактикалық сипаттамасымен танысады және қылмыстық-атқару жүйесінің салалық өртке қарсы қызметінің бірлесуімен өрттің тактикалық дайындығына қатысады.
9. Жедел жоспардың және өрт сөндіру кәртішкелерінің дайындалу тәртібі, олардың сақталуы және қылмыстық-атқару жүйесінің объектілерінің практикалық өтеуі қылмыстық-атқару жүйесінің басшылығының облыстардағы, Алматы және Астана қалаларындағы Мемлекеттік өртке қарсы қызметі басшыларының келісімімен бекітіледі.
10. Облыстардағы, Алматы және Астана қалаларындағы Мемлекеттік өртке қарсы қызметі қажет болған жағдайда қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлерін өрт қауіпсіздігі ережелерін оқытуына қажетті көмек көрсетеді, сондай-ақ өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша кеңес береді.
Туындаған келіспеушіліктер бойынша бірауыздық пікірге қол жетпеу кезінде, шешімді Қазақстан Республикасы ТЖА Мемлекеттік өртке қарсы қызмет Департаменті және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесінің Комитеті қабылдайды.