О комплексной программе "Формирование здорового образа жизни в городе Астане на 2002-2005 годы"
Решение Маслихата города Астаны от 2 мая 2002 года N 155/30-II. Зарегистрировано Управлением юстиции города Астаны 25 мая 2002 года N 198. Утратило силу - решением Маслихата города Астаны от 21 сентября 2006 года N 285/35-III
Извлечение из решения Маслихата города Астаны
от 21 сентября 2006 года N 285/35-III
В связи с изменением норм законодательства и истечением срока действия отдельных решений Маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня принятия.
Перечень
утративших силу некоторых решений маслихата города Астаны
1. ...
2. Решение маслихата города Астаны от 2 мая 2002 года N 155/30-II "О комплексной программе "Формирование здорового образа жизни в городе Астане на 2002-2005 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 198).
Секретарь маслихата
города Астаны                        В. Редкокашин
_________________________________________________________
Рассмотрев представленную акимом города Джаксыбековым А.Р.
комплексную программу "Формирование здорового образа жизни в городе Астане
на 2002-2005 годы", на основании статьи 86   K951000_   Конституции Республики
Казахстан и статьи 6 Закона   Z010148_   "О местном государственном управлении
в Республике Казахстан", маслихат города Астаны решил:
1. Утвердить прилагаемую комплексную программу "Формирование
здорового образа жизни в городе Астане на 2002-2005 годы".
Председатель сессии
маслихата города Астаны                     Н.М. Петухова
И.о. секретаря
маслихата города Астаны                       Н.И. Мещеряков
Утверждена
решением маслихата
города Астаны
N 155/30-II
от 2 мая 2002 года
Комплексная программа
"Формирование здорового образа жизни
в городе Астане на 2002-2005 годы
Паспорт Программы
Основание
для разработки:                  Часть 1, пункт 1.12. "Формирование
здорового образа жизни" государственной
программы, утвержденной Указом Президента
Республики Казахстан от 16 ноября 1998
года   U984153_   "О Государственной
программе "Здоровье народа", и городской
программы "Здоровье населения г. Астаны"
на 1999-2003 годы, Постановление
Правительства Республики Казахстан
от 30 июня 1999 года N 905   P990905_   "О
комплексной программе "Здоровый образ
жизни"
Разработчик
Программы:                       Департамент здравоохранения г. Астаны
Исполнители
Программы:                       Акиматы районов "Алматы", "Сарыарка",
Департаменты образования,
здравоохранения, городское
территориальное Управление охраны
окружающей среды, Комитет по туризму и
спорту, Управление информации и
общественного согласия по городу
Астане, Управление внутренних дел,
Управление госсанэпиднадзора
Координатор
Программы:                       Отдел формирования здорового образа
жизни Департамента здравоохранения
г. Астаны.
Введение
В Послании Президента Республики Казахстан народу   K972030_   "Казахстан
- 2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех
казахстанцев" основным направлением определено "Здоровье, образование и
благополучие граждан Казахстана" и акцентировано внимание на наиболее
актуальных проблемах здравоохранения и участии в их преодолении всего
общества:
предотвращение заболеваний и стимулирование здорового образа жизни
(ЗОЖ);
борьба с наркоманией и наркобизнесом;
сокращение потребления алкоголя и табака;
улучшение здоровья женщин и детей;
улучшение питания, чистота окружающей среды и экологии.
В соответствии с поручением Президента Республики Казахстан от 10 января 1998 года N 18, в целях реализации положений Государственной программы "Здоровье народа" и Республиканской комплексной программы "Здоровый образ жизни", Департаментом здравоохранения совместно с заинтересованными службами и ведомствами города разработана комплексная программа "Формирование здорового образа жизни в г. Астане" на 2000-2005 годы.

"2002-2005 жылдарға арналған Астана қаласында салауатты өмір сүруді қалыптастыру" кешенді бағдарлама туралы
Астана қалалық мәслихатының шешімі 2002 жылғы 2 мамырдағы N 155/30-ІІ. Астана қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 25 мамырда тіркелді. Тіркеу N 198. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 21 қыркүйектегі N 285/35-ІІІ шешімімен
Ескерту - Астана қаласы мәслихатының
2006 жылғы 21 қыркүйектегі N 285/35-ІІІ шешімінен
Үзінді:
Заңнамалық нормалардың өзгеруiне және жекелеген шешiмдердiң қолданыс мерзiмдерiнiң өтуiне байланысты Астана қаласының мәслихаты шешiм қабылдады:
1. Қосымшаға сәйкес Астана қаласы мәслихатының кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылған деп танылсын.
2. Осы шешiм қабылданған күннен бастап күшiне енедi.
Астана қаласы мәслихатының
сессия төрағасы
Астана қаласы мәслихатының
хатшысы
Астана қаласы мәслихатының
2006 жылғы 21 қыркүйектегi
N 285/35-IIІ шешiміне қосымша
Астана қаласы мәслихатының күшiн жойған кейбiр
шешiмдерiнiң тiзiмi
...
2. Астана қаласы мәслихатының 2002 жылғы 2 мамырдағы N 155/30-II "2002-2005 жылдарға арналған Астана қаласында салауатты өмiр салтын қалыптастыру" кешендi бағдарламасы туралы" шешiмi (Нормативтiк-құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу реестрiнде 198 нөмiрмен тiркелген);
...
Астана қаласы мәслихатының хатшысы
______________________________________________
Астана қаласының әкімі Ә.Р. Жақсыбеков ұсынған "2002-2005 жылдарға арналған Астана қаласында салауатты өмір сүруді қалыптастыру" кешенді бағдарламаны қарап, Қазақстан Республикасы  K951000_  Конституциясының
86-бабының және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік
басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы   Z010148_
Заңының 6-бабының негізінде Астана қаласының мәслихаты былай деп ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған "2002-2005 жылдарға арналған Астана қаласында
салауатты өмір сүруді қалыптастыру" кешенді бағдарлама бекітілсін.
Астана қалалық мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қалалық мәслихаты
хатшысының міндетін атқарушы
Астана қалалық мәслихатының
2002 жылғы 2 мамырдағы
N 155/30-ІІ шешімімен
бекітілген
2002-2005 жылдарға арналған
"Астана қаласында салауатты өмір сүруді қалыптастыру"
КЕШЕНДІ БАҒДАРЛАМАСЫ
Бағдарлама төлқұжаты
Астана қаласы 2002 жыл
Әзірлеме негіздемесі:  Кешенді бағдарлама "Салауатты өмір салты"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы
30 маусымдағы N 905   P990905_   "Салауатты өмір салты"
кешенді бағдарламасы туралы" Қаулысы
Бағдарламаны           Астана қаласы денсаулық сақтау департаменті
әзірлеуші:
Бағдарламаны
орындаушылар           "Алматы", "Сарыарқа" аудандарының әкімияттары,
Денсаулық сақтау, Білім беру, департаменттері,
қалалық аумақтық Қоршаған ортаны қорғау басқармасы,
Туризм және спорт жөніндегі комитет, Астана қаласы
бойынша ақпарат және қоғамдық келісім басқармасы,
Ішкі істер басқармасы, Мемсанэпидқадағалау
басқармасы
Кіріспе
Қазақстан Республикасы Президентінің халқына   K972030_   "Қазақстан -
2030. Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және
әл-ауқатының артуы" Жолдауында "Қазақстан азаматтарының денсаулығы, білімі
және аман-есендігі" негізгі бағыты белгіленді және денсаулық сақтаудың
көкейкесті мәселелеріне және оларды жоюға бүкіл қоғамның қатысуына ерекше
назар аударылды:
Ауру-сырқаулықтың алдын алу және салауатты өмір салтын (СӨС) дамыту;
нашақорлық және есірткі бизнесіне қарсы күрес;
ішімдік пен темекіні тұтынуды азайту;
әйелдер мен балалардың денсаулығын жақсарту;
тамақтандыруды жақсарту, қоршаған орта және экология тазалығы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 10 қаңтардағы N 18 тапсырмасына сәйкес, "Халық денсаулығы" мемлекеттік Бағдарламасы және "Салауатты өмір салты" кешенді республикалық бағдарламасының ережелерін іске асыру мақсатында, Денсаулық сақтау департаменті қаланың мүдделі қызметтері мен ведомстволарымен бірлесіп 2002-2005 жылдарға арналған "Астана қаласында салауатты өмір салтын қалыптастыру" кешенді бағдарламасын әзірледі.

Как известно, среди факторов, влияющих на состояние здоровья, образ жизни занимает ведущее место (до 50%), доля генетических и экологических факторов составляет по 20% и 10% от уровня здравоохранения. Поэтому главной задачей в улучшении здоровья населения является формирование здорового образа жизни (ФЗОЖ) и нового отношения к своему здоровью.
Формирование здорового образа жизни - эволюционно, поэтапно развивающийся процесс, эффективное развитие которого требует разрешения комплекса задач путем применения новых подходов и технологий.
За истекший период, с момента организации Службы формирования здорового образа жизни г. Астаны, условно определенного как I - этап (1998 - 2001 гг.), проделана определенная работа по пропаганде здорового образа жизни и выработке альтернативы и мотивации в выборе образа жизни у населения.
В результате проведенной в течение I этапа целенаправленной работы по пропаганде здорового образа жизни, имеются ряд положительных тенденций улучшения здоровья населения города (анализ современного состояния здоровья и образа жизни населения города Астаны).
Основным направлением следующего этапа (2002-2005 г.г.), является формирование культа здорового образа жизни, т.е. формирование нового отношения к собственному здоровью отдельного человека и общества в целом, путем полной информированности населения и внедрения ряда различных проектов и механизмов оздоровления среды обитания и быта.
Анализ современного состояния здоровья и образа жизни
населения города Астаны
Успешная реализация I этапа формирования здорового образа жизни (1998-2001 гг.) и ряда программ профилактики социально значимых и других заболеваний привела к стабилизации уровня здоровья горожан. Путем продуктивной совместной деятельности заинтересованных служб и ведомств города обеспечиваются оздоровление среды обитания жителей города и выработка альтернативы в выборе образа жизни у населения.
Основные медико-демографические показатели состояния здоровья населения города.
Численность населения г.Астаны увеличилась по сравнению с 1991 годом на 206,2 тысячи человек и составила на начало 2002 года 490,8 тысячи человек.
Отмечается снижение средней продолжительности жизни с 68,6 до 64,4 года, при республиканском показателе 64 года. В результате снижения рождаемости, увеличения смертности естественный прирост населения за последние 10 лет снизился и составил в 2001 году 4,7 на 1 тысячу человек, против 8,7 - в 1991 году, хотя в последние 2 года наметилась тенденция к увеличению рождаемости и снижению смертности.
Общая и первичная заболеваемость населения осталась на уровне 1999
года. Общая заболеваемость составила 8407,8 на 100 тысяч населения,
первичная заболеваемость - 5096,0 на 100 тысяч населения. В структуре
заболеваемости взрослого населения ведущее место занимают болезни органов
дыхания, кровообращения, онкологические заболевания, травмы и несчастные
случаи.
До сих пор не снижается процент инвалидизации населения, особенно
среди лиц трудоспособного возраста. В структуре причин выхода на
инвалидность:
на первом месте - онкологическая патология,
на втором месте - сердечно-сосудистые заболевания,
на третьем месте - психические расстройства,
на четвертом месте - травмы и несчастные случаи.
В структуре смертности:
на первом месте - сердечно-сосудистые заболевания,
на втором месте - заболевания органов дыхания, травмы и несчастные
случаи,
на третьем - онкологические заболевания.

Халық денсаулығына әсер ететін факторлар арасында өмір салты алдыңғы орынды (50% дейін) алады, генетикалық және экологиялық факторлардың әрқайсысының үлесі 20%-ды құрады және 10% денсаулық сақтау деңгейіне байланысты. Сондықтан халық денсаулығын жақсартудағы басты міндет салауатты өмір салтын (СӨСҚ) және өз денсаулығына деген жаңа көзқарас қалыптастыру болып табылады.
Салауатты өмір салтын қалыптастыру - бірте-бірте, кезең-кезеңімен дамитын үдеріс, оның тиімді дамуы жаңа көзқарас пен технологияларды қолдану арқылы міндеттер жиынтығын шешуді талап етеді.
Өткен кезең ішінде, Астана қаласында салауатты өмір салтын қалыптастыру Қызметін ұйымдастырған сәттен шартты түрде І-кезең (1998-2001 жж.) деп белгіленгеннен бері салауатты өмір салтын насихаттау және халықтың өмір салтын таңдауында баламасы мен уәждемесін қалыптастыру бойынша жұмыстар жасалды.
Келесі кезеңнің (2002-2005 жж.) негізгі бағыты салауатты өмір салты дәстүрін қалыптастыру, яғни халықты толық ақпараттандыру және мекен ету ортасы мен тұрмысын сауықтырудың бірқатар әртүрлі жоба мен тетіктерін енгізу арқылы жеке адам және тұтастай алғанда қоғамның өз денсаулығына деген жаңа көзқарас қалыптастыру.
Астана қаласы халықтарының денсаулығы және
өмір салтының қазіргі күйіне талдау
Салауатты өмір салтын қалыптастыру І кезеңін (1998-2001 жж.) және әлеуметтік маңызы бар және басқа аурулардың алдын алу жөніндегі бірқатар бағдарламаларды ойдағыдай іске асыру қалалықтардың денсаулық деңгейін тұрақтандыруына себеп болды.
Қаланың мүдделі қызметтері және ведомстволары бірлескен өнімді іс-әрекеті арқылы қала тұрғындарының мекен ету ортасын сауықтыру және халықтың өмір салтын таңдауында баламасын қалыптастыру қамтамасыз етіледі.
Қала халқы денсаулық ахуалының негізгі медициналық-демографиялық көрсеткіштері.
Астана қаласы халқының саны 1991 жылмен салыстырғанда 206,2 мың адамға өсіп, 2002 жыл басында 490,8 мың адам болды.
Адам өмірінің орташа ұзақтығының 68,6-дан 64,4 жасқа дейін төмендегені байқалады. Республикалық көрсеткіш - 64 жас. Халықтың табиғи өсуі туушылықтың азаюы, өлім-жітімнің көбеюі нәтижесінде соңғы 10 жылда төмендеп, 1991 жылы 1000 адамға шаққанда 8,7 болса, 2001 жылы 4,7 болған, бірақ кейінгі 2 жылда туушылықтың көбею және өлім-жітімнің азаю беталысы байқалады.
Халықтың жалпы және алғашқы ауру-сырқаулық көрсеткіші 1999 жылғы
деңгейде қалып отыр. Жалпы ауру-сырқаулық 100 мың адамға шаққанда 8407,
алғашқы ауру-сырқаулық 100 мың адамға шаққанда 5096 құрайды. Ересектердің
ауру-сырқаулық құрылымында тыныс алу, қан айналымы мүшелерінің аурулары,
онкологиялық аурулар, жарақаттар және жазатайым оқиғалар алдыңғы орында.
Халықтың мүгедектену пайызы, әсіресе еңбекке жарамды адамдар арасында
көбейіп отыр. Мүгедектікке шығу себептер құрылымында:
- онкологиялық патология;
- жүрек-тамыр аурулар;
- жүйкенің бұзылуы;
- жарақаттар және жазатайым оқиғалар.
Өлім-жітім құрылымында:
- жүрек-тамыр аурулары;
- тыныс алу мүшелерінің аурулары, жарақаттар және жазатайым оқиғалар;
- онкологиялық аурулар.

Ниже республиканского по г.Астане показатель материнской смертности, который составил в 2001 году - 20,7 на 100 тысяч родившихся живыми (при республиканском показателе 46,3 - в 2001 году).
Динамика изменения показателя младенческой смертности в г.Астане за последние 3 года имеет тенденцию к стабилизации, однако остается все еще высокой. В 2001 году этот показатель составил 17,7 на 1 тысячу родившихся, при республиканском - 18,8.
В результате реализации городских программ борьбы с туберкулезом, болезнями, передающимися половым путем, наркоманией в городе наметилась тенденция к снижению и стабилизации уровня социально значимых заболеваний.
В стадии разработки и утверждения находятся программы: "Диабет", "Профилактика и снижение травматизма в г.Астане", "Охрана здоровья матери и ребенка в г.Астане" на 2002-2005 годы и т.д.
В ходе проводимой в рамках республиканской программы вакцинации населения достигнут 95 процентный охват детей основными профилактическими прививками, рекомендованными Всемирной Организацией Здравоохранения (ВОЗ), что позволило снизить заболеваемость дифтерией, корью, коклюшем, паротитом и другими вакциноуправляемыми инфекциями.
В целях снижения общей и инфекционной заболеваемости акимом города Астаны утверждены подпрограммы по иммунопрофилактике, оздоровлению окружающей среды, профилактике туберкулеза и внутрибольничных инфекций.
Принимаются меры по улучшению водоснабжения и санитарной очистке города. Серьезное внимание уделяется развитию материально-технической базы лечебно-профилактических организаций, школ и объектов торговли.
Указанные вопросы требуют постоянного внимания со стороны органов
исполнительной власти города, а также учреждений здравоохранения и других
ведомств.
Табак, алкоголь, наркотики
В настоящее время в г. Астане впервые на достаточно большом
статистическом материале, полученном в результате проведенного по единой
методике социального исследования (2001 г., Акмолинский филиал
Национального центра проблем формирования здорового образа жизни),
получены результаты распространенности табакокурения среди различных
возрастных групп от 12 до 69 лет.
В г.Астане процент табакокурения по результатам исследования
составляет:
_________________________________________________________________________
Пол:      !                    Возраст
!___________________________________________________________
! 15-24 лет ! 25-34 лет ! 35-44 лет ! 45-54 лет! 55-64 лет
_________________________________________________________________________
Мужчины        31,6%       42,3%      47,3%       42,6%       28%

Астана қаласы бойынша 2001 жылы 100 мың адамға шаққанда 20,7 құраған ана өлім-жітімнің көрсеткіші республикалық көрсеткішінен төмен (2001 жылы республикалық көрсеткіші - 46,3).
Астана қаласында нәресте шетінеу көрсеткіші өзгеруінің соңғы 3 жыл ішінде тұрақтануға беталысы байқалады, алайда әлі жоғары деңгейде қалып отыр. 2001 жылы осы көрсеткіш дүниеге келген 1000 нәрестеге шаққанда 17,7, ал республикалық көрсеткіш 18,8 құрады.
Туберкулезге, жыныстық жолымен жұғатын ауруларға, нашақорлыққа қарсы күрес жөніндегі қалалық бағдарламаларын іске асыру нәтижесінде қалада әлеуметтік маңызы бар аурулар деңгейінің төмендеу мен тұрақтануға беталысы байқалады.
Мына бағдарламалар әзірлену және бекітілу барысында: "Диабет", "Астана қаласында жарақаттанудың алдын алу және төмендету", "2002-2005 жылдарға арналған Астана қаласында ана мен бала денсаулығын қорғау", тағы басқалар.
Халықты вакцинациялау жөніндегі республикалық бағдарламасы аясында жүргізілген Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДСҰ) ұсынған негізгі профилактикалық ектірумен балалардың 95%-ы қамтылды, бұл күл ауруы, қызылша, көкжөтел, паротит және вакцинамен басқарылатын басқа да жұқпа аурулар азаюына мүмкіндік берді.
Жалпы және жұқпалы ауруларды азайту мақсатында иммундық
профилактикасы, қоршаған ортаны сауықтыру, туберкулез және ауруханаішілік
жұқпалардың алдын алу жөнінде ішкі бағдарламалар бекітілді.
Қаланы сумен жабдықтау және санитарлық тазалығын жақсарту бойынша
шаралар қолдануда. Емдеу-профилактикалық ұйымдары, мектептер және сауда
нысандарының материалдық-техникалық базасын дамытуға басты көңіл аударылып
отыр.
Темекі, ішімдік, есірткі
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері жөніндегі Ұлттық
орталығының зерттеу нәтижелері бойынша темекі шегу пайызы мынадай:
--------------------------------------------------------------------------
Жынысы                                         Жас шамасы
----------------------------------------------------------------
15-24 жасқа  25-34 жасқа  35-44 жасқа  45-54 жасқа  55-64 жасқа
дейін          дейін      дейін         дейін        дейін
--------------------------------------------------------------------------
Ер адамдар    31,6%        42,3%       47,3%         42,6%        28%

Заболеваемость сифилисом за 2001 г. по г.Астане в абсолютных цифрах составила 721 случай, из них детский - 19 случаев, против 928 случаев, из них 33 случая детского сифилиса в 2000 году.
Заболеваемость гонореей за 2001 г. по г.Астане в абсолютных цифрах составила 644 случая, из них детская гонорея - 7 случаев, против 818, из них детской гонореи 17 случаев в 2000 году.
Заболеваемость урогенитальным хламидиозом за 2001 г. составила 1165 случаев, из них детский - 28 случаев, против 1447 случаев, из них детский хламидиоз - 25 случаев.
Из представленных данных видно, что идет снижение заболеваемости сифилисом на 207, гонореей на 174 и урогенитальным хламидиозом на 282 случая.
В стадии разработки и утверждения - программа "Неотложные меры по противодействию эпидемии ВИЧ-инфекции на территории г.Астаны" на 2002-2005 годы
В г. Астане по нарастающему итогу с 1997 года выявлено всего 21 ВИЧ- инфицированный. Из общего числа ВИЧ-инфицированных жителями г. Астаны являются - 8, в том числе 4 - постоянно проживающие, 1 - временно проживающий, 1 - находится в пенитенциарном учреждении (гражданин Украины), 2 - анонимно обследованных без установленного места жительства.
Анализ данных эпидемиологического обследования эпидочагов показал основные причины создавшейся ситуации:
1. Близость г. Астаны к регионам с высоким уровнем ВИЧ - инфицированных, такие, как г. Темиртау, с которым связано 8 случаев ВИЧ- инфекций в г. Астане, что составляет 38%.
2. Миграция значительного количества населения из соседних регионов республики и мигрантов из стран ближнего и дальнего зарубежья. Из 21 зарегистрированного случая ВИЧ-инфекции, 15 - лица, прибывшие в г. Астану из других регионов, в том числе 8 - жители Карагандинской области, 1 - из Павлодарской области, 1 - г.Есиль Акмолинской области, 1 - гражданин Узбекистана, 1 - гражданин Украины, 3 - граждане Российской Федерации.
3. Уровень наркомании и коммерческого секса.
Особенности распространения ВИЧ в молодежной среде
Общая численность людей в возрасте от 15 до 29 лет в г. Астане составляет около 28 % населения города.
По данным опроса молодежи города Астаны, проведенного Центром по профилактике и борьбе со СПИДом в 2000-2001 годах в школах города, от 2 до 4 % школьников-юношей имеют опыт неинъекционного употребления наркотиков, а по отдельным вузам опыт неинъекционного употребления наркотиков имеют от 14 до 23 % студентов-юношей. Употребление наркотиков, по мнению участников социологического опроса, становится составной частью имиджа молодого человека. Данная информация является серьезным основанием для усиления мер профилактики наркомании среди молодежи.
К 13-17 годам 50 % из 335 респондентов имели опыт сексуальных контактов, 10 % сексуально активных подростков сообщили о перенесенных ИППП.
Согласно данным опроса 1575 человек, 67 % опрошенных мужчин и 77% опрошенных женщин не использует презерватив во время полового акта или используют его нерегулярно.
Физическая культура
Физическая культура и спорт являются одним из основных аспектов формирования здорового образа жизни среди населения.
В городе Астане проводится определенная работа по популяризации физической культуры и спорта среди населения города. Реализуется городская программа "О развитии массового спорта в г. Астане как средства утверждения в обществе принципов здорового образа жизни на 1999-2002 годы", утвержденной решением Административного совета СЭЗ г. Астаны от 18 ноября 1999 года N 3-1-1020.

Астана қаласы бойынша 2001 ж. ішінде мерезбен ауру-сырқаулық абсолюттік цифрларда 721 оқиға құрайды, оның ішінде 19 оқиға - балалар арасында, 2000 жылы 928 оқиға, оның ішінде 33 оқиға - балалар арасында орын алды.
Астана қаласы бойынша 2001 ж. соз аурулардың абсолюттік цифрларда 644 оқиға, оның ішінде 7 оқиға - балалар арасында, 2000 жылы 818 оқиға, оның ішінде 17 оқиға балалар арасында орын алды.
Урогениталды хламидиозбен ауру-сырқаулық 2001 жылдың ішінде 1165 оқиға құрады, оның ішінде 28 оқиға - балалар арасында, 2000 ж. 1447 оқиға орын алды, оның ішінде 25 оқиға балалар арасында.
Көрсетілген деректер бойынша мерезбен ауру-сырқаулығының 207, соз ауру 174 және урогениталды хламидиоз 282 оқиғаға төмендеуі байқалды.
2002-2005 жылдарға арналған "АҚТҚ жұқпасы індетіне қарсы күрес жөніндегі кезек күттірмейтін шаралар" бағдарламасы әзірлеу және бекіту барысында.
Астана қаласында өспелі қорытынды бойынша 1997 жылдан бері барлығы 21 АҚТҚ-жұқтырғаны анықталды. АҚТҚ-жұқтырғандар жалпы санынан Астана қаласының тұрғындары - 8, оның ішінде 4 - тұрақты тұратын, 1 - уақытша тұратын, 1 - пенитенциарлы мекемеде орналасқан (Украина азаматы), 2 - аты-жөнін көрсетпей қаралғандарының тұрғылықты мекен-жайы анықталмаған.
Індет ошақтарын эпидемиологиялық зерттеу деректеріне талдау қалыптасқан жағдайдың негізгі себептерін көрсетті:
1. Астана қаласының АҚТҚ-жұқтырғандар жоғары деңгейлі аймақтарға жақындығы, мәселен, Теміртау сияқты, онымен Астана қаласындағы АҚТҚ-жұқпасы 8 оқиғасы байланысты, ол 38% құрайды.
2. Республикасының көрші аймақтарынан халықтың едәуір саны және жақын мен алыс шетелдерден көшіп-қонушылардың көшуі. АҚТҚ-жұқпасының 21 оқиғалары арасында 15 - Астана қаласына басқа аймақтардан келгендер, оның ішінде 8 - Қарағанды облысының тұрғындары, 1 - Павлодар облысынан, 1 - Ақмола облысы Есіл қаласынан, 1 - Өзбекстан азаматы, 1 - Украина азаматы, 3 - Ресей Федерациясы азаматтары.
3. Нашақорлық және коммерциялық секс деңгейі.
Қоздырғыш гепатит, жіті ішек жұқпалар (ЖІЖ) және туберкулез
2001 жыл ішінде барлық жұқпалы аурулар саны төмендеді. Мәселен, жіті ішек жұқпалылардың ауру-сырқаулығы 48,6% төмендеді, қантышқақпен ауру-сырқаулығы 34% төмендеді, қоздырғышгепатитпен ауру-сырқаулықтың жалпы көрсеткіші 25,9% төмендеді.
Өткен жылдармен салыстырғанда, қалада туберкулезбен ауру-сырқаулық төмендеуге беталыс алды. Мәселен, 2001 жылы бірінші рет анықталған диагнозі бар 613 адам есепке алынды, 2000 жылы 100 мың адамға шаққанда 641. Ауру-сырқаулық көрсеткіші 100 мың адамға шаққанда 2000 жылғы 195,6- дан 2001 жылы 148,8-ге дейін төмендеді. Туберкулезден болған өлім-жітім 100 мың адамға шаққанда 2000 жылғы 31,8-ден 2001 жылы 26,9-ға дейін азайды.
Аурулардың осы түрлері бойынша жағдайын реттеу жөнінде мәселелердегі нәтижелерге осы ауруларды алдын алу бойынша өткізілген мақсаттылы іс-шаралар, халықтың санитарлық сауаттылығын көтеру, DОТS-терапия және қаланың барлық медициналық ұйымдар жұмысы арқылы қол жеткізілді.
Дене шынықтыру
Дене шынықтыру және спорт халық арасында салауатты өмір салтын қалыптастырудың негізгі қырларының бірі болып табылады.
"1999-2002 жылдарға арналған қоғамда салауатты өмір салты ұстанымдарын нығайту тәсілі ретінде Астана қаласында бұқаралық спортты дамыту туралы" қалалық бағдарламасы іске асырылуда.

С целью развития массового спорта в городе действуют 333 спортсооружения: спортивный комплекс "Евразия" Евразийского Национального университета, СК "Женис", ведомственные спортивные комплексы "Алатау", "Динамо", "Энергия", спортивный зал Дворца "Жастар", Дворца школьников Департамента образования, два стадиона: Центральный стадион имени Х.М. Мунайтпасова на 15 тысяч посадочных мест, 5 плавательных бассейнов, 16 открытых хоккейных кортов, гребной канал, теннисные корты, спортивные залы, плоскостные поля и площадки учебных заведений, встроенные приспособленные помещения для занятий спортом, ледовый Дворец спорта "Казахстан", освещенная лыжероллерная трасса в парковой зоне протяженностью 2500 м х 4 м.
В городе работают 5 ДЮСШ, в которых ведутся спортивные секции по 30 видам спорта, созданы и действуют клубы: шахматный клуб имени Х.С. Омарова, футбольный клуб "Женис", хоккейный клуб "Барыс", волейбольный клуб "Астана-канаты".
Большое внимание уделяется популяризации национальных видов спорта.
Наряду с этим необходима дальнейшая активизация работы по привлечению населения к укреплению здоровья через занятия физической культурой, расширение охвата населения занятиями массовыми видами спорта.
Цель Программы:
Улучшение здоровья населения, качества жизни и среды обитания путем формирования культа здорового образа жизни у отдельного человека и общества в целом.
Основная цель Программы - формирование культа здорового образа жизни у населения будет достигнута путем расширения сотрудничества и эффективной координации городских структур, средств массовой информации, неправительственных организаций и реализации новой политики формирования здорового образа жизни на уровне отдельного индивида, семьи, различных социальных групп и объединений.
Приоритетами реализации главной цели Программы являются:
утверждение принципов и формирование культа здорового образа жизни;
обеспечение безопасной и надежной среды обитания;
создание социальных условий для сохранения и укрепления здоровья;
ориентирование городских служб и учреждений здравоохранения на первичную профилактику, сохранение и укрепление здоровья;
укрепление физического здоровья.
Механизм реализации Программы
Механизм реализации Программы отражен в разработанном Плане мероприятий, который предусматривает скоординированные действия государственных органов и организаций города, независимо от формы собственности.
Исполнители Программы в лице руководителей ведомств на заседании Координационного совета по формированию здорового образа жизни отчитываются перед заместителем акима г. Астаны - председателем Координационного совета ФЗОЖ. На основе данных отчетов принимается соответствующее заключение о ходе реализации Программы, которое представляется акиму г. Астаны.
Финансово-экономическое обеспечение Программы:
1. Финансирование реализации данной Программы производится из денежных средств, предусмотренных исполнителями Программы на проводимые мероприятия в городском бюджете на 2002-2005 годы.
2. Собственная хозяйственная деятельность исполнителей Программы, имеющих право осуществлять ее в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Гранты международных организаций и средства предприятий различных форм собственности.
4. Добровольные взносы и пожертвования юридических и физических лиц.
Ожидаемые результаты от реализации Программы
Результаты реализации второго этапа разработчики видят в следующем:
дальнейшем ежегодном снижении до минимума показателей заболеваемости, распространенности факторов риска (курение, алкоголь, наркомания, низкая физическая активность и др.);
формирование культа здорового образа жизни у населения города;
расширение охвата и повышение качества преподавания валеологии в общеобразовательных школах города;
максимальное повышение демографических и других социальных показателей общества.
Заключение
Наблюдаемые положительные тенденции в образе жизни способствовали улучшению состояния здоровья горожан. Данные показатели являются результатом реализации ряда программ социального развития столицы, направленных на создание благоприятных условий для здоровой и полноценной жизни горожан. Ряд мероприятий, изложенных в ранее действовавшей программе "Пропаганда здорового образа жизни в г.Астане", доказали свою высокоэффективность и актуальность и в данное время, в связи с чем были перенесены в настоящую Программу реализации следующего этапа формирования здорового образа жизни у населения города.
Но вместе с тем необходима дальнейшая активизация усилий по формированию здорового образа жизни у населения города и реализация программ и комплексных планов по профилактике социально значимых заболеваний. Внедрение нестандартных форм работы и механизмов оздоровления окружающей среды, мотивации выбора здорового образа жизни каждым человеком и общества в целом, максимальное увеличение числа лиц, занимающихся физической культурой и спортом, и формирование здорового стереотипа у подрастающего поколения.
Наступает второй этап реализации задач по формированию здорового образа жизни, направленный на формирование культа здорового образа жизни, путем полной информированности населения и формирования нового отношения к собственному здоровью отдельного человека и общества в целом.
План
мероприятий по реализации комплексной программы
"Формирование здорового образа жизни в г. Астане"
на 2000-2005 годы
1. Организационная работа
___________________________________________________________________________
N !   Наименование   ! Сроки !Ответственные!   Форма     !   Источник
п/п!   мероприятий    !       !             ! завершения  !  финансирования
___________________________________________________________________________
1.  Создание ГККП      2002г.  Департамент  Постановление  В рамках,
"Городской центр           здравоохра-  акимата        предусмотренных
формирования               нения        города         бюджетных
здорового образа                                       ассигнований
жизни" (ГЦФЗОЖ).
2.  Введение "Паспорта 2002-   Департамент  Составление    В рамках,
здоровья",         2003    здравоохра-  "Паспорта      предусмотренных
характеризующего   годы    нения,       здоровья"      бюджетных
состояние                  Амбулаторно-                ассигнований
населения                  поликлини-
здоровья столицы.          ческие
учреждения
города,
Акмолинский
филиал
Национального
центра проблем
формирования
здорового
образа жизни
(НЦПФЗОЖ)
(по согл.)
3.  Апробация          2002-   Департаменты Приказы        В рамках
программы          2003    здравоохра-  Департаментов  средств,
автоматизиро-      годы    нения,       здравоохра-    выделяемых на
ванной системы             образования, нения,         апробацию
контроля                   Акмолинский  образования    программы
физического                филиал НЦПФ
состояния                  ЗОЖ (по согл.)
здоровья                   Городская
призывной и                поликлинника
допризывной                N 3
молодежи.
4.  Создание             4     Департамент  Приказ         Внебюджетные
информационной     квартал здравоохра-  Департамента   средства
службы по          2002 г. нения        здравоохра-
формированию ЗОЖ                        нения
на базе будущего
ГККП "ГЦФЗОЖ".
5.  Проведение         Еже-    Координа-    Решение
заседаний          кварта- ционный      Координацион-
Координационного   льно    Совет,       ного совета
совета по                  Департамент  Контроль
формированию               здравоохра-  исполнения
здорового образа           нения
жизни (ФЗОЖ).
6.  Организация        В       Акиматы      Совместные     В рамках,
курсов подготовки  течение районов,     приказы        предусмотренных
активистов ЗОЖ     2002г.  департаменты департамен-    бюджетных
среди населения и          здравоохра-  тов здраво-    ассигнований
молодежи города.           нения,       охранения,
образования, образования,
управлений   управлений
охраны       охраны
окружающей   окружающей
среды,       среды, гос-
госсанэпид-  санэпид-
надзора,     надзора
Акмолинский
филиал
НЦПФЗОЖ
7.  Расширение         I-II    Департамент  Приказ,        В рамках,
и улучшение        квар-   здравоохра-  постановление  предусмотренных
материально-       талы    нения,       коллегии       бюджетных
технической базы   2002г.  руководители Департамента   ассигнований
Центров укрепле-           амбулаторно- здравоохране-
ния здоровья               поликлини-   ния
(ЦУЗ).                     ческих
учреждений
8.  Организация        2002-   Акиматы      Решение        В рамках,
культурно-         2005    районов,     Координацион-  предусмотренных
массовых,          годы    Департамент  ного совета    бюджетных
спортивных                 здравоохра-  по ФЗОЖ        ассигнований
мероприятий по             нения
пропаганде и
внедрению
принципов ЗОЖ
(декадники,
месячники по
профилактике
заболеваний).
9.  Привлечение к      2002-   Акиматы      Договора о
пропаганде ЗОЖ     2005    районов,     совместной
национально-       годы    Департамент  деятельности
культурных                 здравоохра-
центров,                   нения,
религиозных                Управление
объединений.               информации и
общественного
согласия
10.  Внедрение          2002-   Акиматы      Решение        Внебюджетные
практики           2005    районов,     Координацион-  средства
материального      годы    предприятия, ного совета
поощрения                  организации, по формирова-
граждан, ведущих           учреждения   нию здорового
и пропагандирую-           города       образа жизни
щих ЗОЖ.
11.  Организация        2002-   Департамент  Приказ
семинаров по       2005    здравоохра-  Департамента
пропаганде ЗОЖ     годы    нения,       здравоохране-
и профилактике             Управление   ния
заболеваний                госсанэпид-
среди населения.           надзора
12.  Организация        Первое  Департамент  Приказы        Внебюджетные
постоянно          полуго- здравоохра-  департаментов  средства
действующих        дие     нения,       здравоохране-
курсов для         2002    Акмолинский  ния,
подготовки         года    филиал       образования
специалистов ЗОЖ           Национального
среди работников           центра
образования и              проблем
здравоохранения.           формирования
ЗОЖ (по согл.)
13   Провести цикл      Пос-    Департамент  Информация
лекций и           тоянно  здравоохране-
выступлений в СМИ          ния, УГСЭН,
по здоровому               УООС, УИиОС,
питанию населения,         СМИ
а также информиро-
вать потребителя о
полезных свойствах
продуктов питания
14. Организация        С пер-  Департамент  Договора о
курсов обучения    вого    здравоохра-  сотрудни-
водителей, работ-  полуго- нения,       честве
ников правоохра-   дия     Управление
нительных органов  2003    внутренних
навыкам оказания   года    дел,
первой доврачебной         Акмолинская
помощи пострадавшим,       медакадемия,
на базе Акмолин-           Акмолинский
ского филиала              филиал
Национального              Националь-
центра проблем             ного центра
формирования               проблем
здорового образа           формирования
жизни.                     ЗОЖ (по согл.)
15.  Организация        2002-   Департамент  Создание       Республикан-
научного обеспе-   2005    здравоохра-  научной        ский бюджет
чения Программы.   годы    нения, Акмо- базы
линский      Программы
филиал Нацио-
нального
центра
формирования
ЗОЖ,
Акмолинская
медакадемия,
(по согл.)
___________________________________________________________________________
2. Оздоровление окружающей среды
___________________________________________________________________________
1.  Сбор и анализ      Еже-    Управления   Формирование   В рамках
информации состо-  кварта- охраны       базы данных    предусмотренных
яния окружающей    льно    окружающей                  бюджетных
среды города и             среды,                      ассигнований
разработка реко-           госсанэпид-
мендаций по                надзора
изменению ситуации
в сторону
улучшения.
2.  Освещение в СМИ    2002-   Управления   Статьи,        В рамках,
вопросов формиро-  2005    охраны       "круглые       предусмотренных
вания здорового    годы    окружающей   столы", видео- бюджетных
образа жизни и             среды,       фильмы и др.   ассигнований
охраны окружающей          госсанэпид-
среды.                     надзора,
ТОО "Телеви-
дение города
Астаны" АсТВ,
"Вечерняя
Астана",
"Астана акшамы",
ГКП "Астана
Коркем"
3.  Организация акций  2002-   Акиматы      Решение        В рамках,
"Чистый город"     2005    районов,     Координацион-  предусмотренных
и др.              годы    управления   ного совета    бюджетных
охраны       по формирова-  ассигнований
окружающей   ванию ЗОЖ
среды, гос-
санэпиднад-
зора

Қалада бұқаралық спортты дамыту мақсатымен 333 спортқұрылысы жұмыс істеуде: Еуразия Ұлттық университетінің "Еуразия" спорт кешені, "Жеңіс" СК, "Алатау", "Динамо", "Энергия" ведомстволық спорт кешендері, "Жастар" сарайы, Білім беру департаменті Оқушылар сарайының спорт залдары, екі стадион: 15 мың орынға арналған Қ.М. Мұңайтпасов атындағы Орталық стадион, 5 жүзу бассейндері, 16 ашық хоккей корты, теннис корты, спорт залдары, оқу орындарының жазықтық телімдері мен алаңдары, спортпен шұғылдануға бейімделген орын-жайлар, "Қазақстан" мұз айдыны спорт Сарайы, саябақ аймағында ұзақтығы 2500 м х 4 м шаңғы трассасы.
Қалада 5 БЖСМ жұмыс істейді, онда спорттың 30 түрі бойынша спорт секциялары жүргізіледі, мынадай клубтар құрылды және жұмыс істеуде: Х.С. Омаров атындағы шахмат клубы, "Жеңіс" футбол клубы, "Барыс" хоккей клубы, "Астана-қанаты" волейбол клубы.
Спорттың ұлттық түрлерін дәріптеуге үлкен назар аударылуда.
Сонымен қатар дене шынықтыру жаттығулар арқылы денсаулықты нығайтуға халықты тарту, спорттың бұқаралық түрлерімен шұғылдануға халықты қамтылуын кеңейту жөнінде жұмысты одан әрі жандандыру қажет.
Бағдарламаның мақсаты:
Халықтың денсаулық жағдайын, жалпы алғанда жеке адам мен қоғамның салауатты өмір салтын дәстүрін қалыптастыру жолымен өмір сүретін және мекен ету ортасының сапасын жақсарту және қалалық құрылымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының, үкіметтік емес ұйымдардың ынтымақтастығын кеңейту мен тиімді үйлестіру жолымен және жеке тұлға, отбасылар, әртүрлі әлеуметтік топтар мен бірлестіктер деңгейінде салауатты өмір салтын қалыптастырудың жаңа саясатын іске асыру арқылы қол жеткізуге болады.
Бағдарламаның негізгі бағыттары:
салауатты өмір салты дәстүрінің ұстанымдарын бекіту және қалыптастыру;
қауіпсіз және сенімді мекен ету ортасын қамсыздандыру;
денсаулықты сақтау және нығайту үшін әлеуметтік жағдайларын жасау;
қалалық қызметтер мен денсаулық сақтау мекемелерін алғашқы профилактикаға бағыттау, денсаулығын сақтау және нығайту;
дене-бітімдік денсаулығын нығайту.
Бағдарламаны іске асыру тетіктері
Бағдарламаны іске асыру тетігі әзірленген іс-шаралар Жоспарында көрсетіледі, онда меншік нысанына қарамастан қаланың мемлекеттік органдары мен ұйымдарының үйлестірілген әрекеттері қарастырылады.
Бағдарламаны орындаушылар - ведомстволар басшылары салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі Үйлестіру кеңесінің алдында есеп береді. Берілген есептер негізінде Бағдарламаны іске асыру барысы туралы тиісті қорытынды қабылданады.
Бағдарламаны қаржылық-экономикалық қамтамасыз ету
- осы Бағдарламаны іске асыруды қаржыландыру 2002-2005 жылдарға арналған қалалық бюджетте Бағдарлама орындаушыларымен өткізілетін іс-шараларға қарастырылған ақшалай қаражаттан жүргізіледі.
- бағдарламаны орындаушылардың оны Қазақстан Республикасы заңнамасына
сәйкес жүзеге асыруға құқығы бар меншікті шаруашылық іс-әрекеті.
- халықаралық ұйымдардың гранттары және түрлі меншік нысанындағы
кәсіпорындар қаражаттары.
- еркін жарналары және заңды және жеке тұлғалардың қайыр көрсетуі.
Бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер
Әрі қарай жыл сайын ауру-сырқаулық көрсеткіштерін ең төменгі
деңгейіне дейін, қауіп-қатер факторларының (темекі тарту, ішімдік,
нашақорлық, дененің аз қимылдауы және т.б.) таралуының азаюы;
қала халқының салауатты өмір салты дәстүрін қалыптастыру;
қаланың жалпы білім беру мектептерінде валеология пәнін оқытудың
қамтылуын кеңейту және сапасын көтеру;
қоғамның демографиялық және басқа әлеуметтік көрсеткішін барынша
көтеру.
2002-2005 жылдарға арналған "Астана қаласында салауатты
өмір салтын қалыптастыру" кешенді бағдарламасын жүзеге асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспары
І-бөлім. Салауатты өмір салтын одан әрі қалыптастыру жөніндегі
іс-шаралар
1. Ұйымдастыру шаралары
------------------------------------------------------------------------
N      Шаралар       Орындалу   Жауаптылар     Ұйымдастыру  Қаржыландыру
мерзімі                   нысандары        көзі
(мың теңгемен)
------------------------------------------------------------------------
1 "Салауатты өмір    2002 жыл   Денсаулық сақ. Қала әкімия. Қарастырылған
салтын қалыптас.              тау департа.   тының қау.   бюджеттік қаржы
тырудың астаналық             менті          лысы         бөлу шегінде
орталығы" (СӨСҚАО)
мемлекеттік қазы.
налық коммуналдық
кәсіпорнын құру
2 Астана халықтары.  2002-2003  Денсаулық сақ. Денсаулық    Қарастырылған
ның денсаулық       жылдар    тау департа.   төлқұжатын   бюджеттік қаржы
жағдайын сипат.               менті, қаланың құрастыру    бөлу шегінде
тайтын "Денсаулық             амбулаториялық
төлқұжатын" енгі.             емханалық
зу                            мекемелері,
салауатты өмір
салтын қалып.
тастыру проб.
лемалары Ұлт.
тық Орталығы.
ның (СӨСҚПҰО)
Ақмола филиалы
3 Әскерге шақырыла.  2002-2003  Денсаулық сақ. Денсау.      Бағдарламаның
тын және шақыруға  жылдар     тау, білім     лық сақтау,  сапасын анық.
дейінгі жастардың             департамент.   білім депар. тауға бөлінетін
денсаулық жағдайын            тері, СӨС ҚМ   таменттер.   қаржы шегінде
автоматты түрде               ҰО Ақмола фи.  інің, қала.
бақылау жүйесін               лиалы (келі.   лық әскери
енгізу                        сімі бойынша), комиссариат.
N 3 қалалық    тың бұйрық.
емхана         тары
4 СӨСҚАО негізінде   2002 жыл   Денсаулық сақ. Денсаулық    Бюджеттен тыс
СӨС қалыптастыру              тау департа.   сақтау де.   қаражат
жөніндегі ақпа.               менті          партамен.
раттық қызмет                                тінің
құру                                         бұйрығы
5 Салауатты өмір     Тоқсан     Қала әкімия.   Үйлестіру    Қарастырылған
салтын қалыптас.   сайын      тының әлеумет. кеңесінің    бюджеттік
тыру жөніндегі                тік-саяси      СӨСҚ жө.     қаржы бөлу
Үйлестіру кеңе.               бөлімі, ден.   ніндегі      шегінде
сінің отырыста.               саулық сақтау  қаулысы
рын ұйымдастыру               департаменті
6 Қала халқы мен     2002 жыл   Денсаулық сақ. Денсаулық    Қарастырылған
жастар арасында               тау, білім де. сақтау де.   бюджеттік қар.
СӨС белсенділе.               партаменттері, партаменті   жы бөлу шегінде
рін дайындайтын               қалалық аумақ. мен Қорша.
курстар ұйымдас.              тық қоршаған   ған ортаны
тыру                          ортаны қорғау  қорғау бас.
басқармасы     қармасының
(ҚАҚОҚБ), мем. бірлескен
лекеттік сани. бұйрықтары
тарлық-эпиде.
миологиялық
қадағалау бас.
қармасы (МСЭҚБ),
СӨСҚҰО Ақмола
филиалы
7 Қалалық Денсау.     2002 жыл  Денсаулық сақ. Денсаулық    Қарастырылған
лықты нығайту       1 тоқсан  тау департа.   сақтау де.   бюджеттік қар.
Орталықтарының                менті, амбула. партаменті   жы бөлу шегінде
(ДНО) қызметін                ториялық-емха. алқасының
одан әрі жетіл.               налық мекеме.  қаулысы,
діру:                         лердің басшы.  бұйрығы
- қызметкерлер                  лары
штатын көбейту
- материалдық-
техникалық жаб.
дықтау
8 Зиянды әдеттердің  2002-2005  Қала әкімияты. Үйлестіру ке.Қарастырылған
таралуымен аурулар.  жылдар   ның әлеумет.   ңесінің СӨСҚ бюджеттік
дың алдын алу жө.             тік-саяси бө.  жөніндегі    қаржы бөлу
ніндегі күндіктер,            лімі, қаланың  қаулысы      шегінде
онкүндіктер аясында           ведомстволары
СӨС принциптерін              мен ұйымдары,
енгізу мен насихат.           Ақмола мемле.
тау бойынша мәдени-           кеттік медицина
бұқаралық, спорттық           академиясы
шаралар ұйымдастыру           (АММА) (келі.
сімі бойынша)
9 Халық арасында     2002-2005  Денсаулық сақ. Орындаушылар Бөлек қаржы.
СӨС принциптерін     жылдар   тау департа.   арасындағы   ландыруды
енгізу жөнінде ҒӨБ            менті          бірлескен    қажет етпейді
мен діни конфес.                             қызмет тура.
сияларды қатыс.                              лы шарттар
тыру
10 СӨС жүргізуші     2002-2005  Қалалық бас.   Үйлестіру    Бюджеттен тыс
және насихаттау.    жылдар    қармалар мен   кеңесінің    қаражаттар,
шы азаматтарға                ведомстволар   СӨСҚ жөнін.  демеушілердің
материалдық сый.                             дегі қаулысы
ақы беруді тәжі.
рибеге енгізу
11 Халық арасында    2002-2005  Білім, денсау. Білім, ден.  Бюджеттен тыс
жиі кездесетін      жылдар    лық сақтау де. саулық сақ.  қаражаттар
аурулардың алдын              партаменттері, тау департа.
алу жөніндегі се.             СӨСҚҰО Ақмола  менттерінің
минарлар ұйымдас.             филиалы, АММА  бұйрықтары
тыру                          (келісімі
бойынша)
12 Білім және ден.   2002 ж.    СӨСҚҰО Ақмола  ҚР Денсаулық Бюджеттен тыс
саулық сақтау      1-жарты    филиалы (келі. сақтау минис.қаражаттар
қызметкерлері      жылдық     сімі бойынша)  трлігінің,
арасында СӨС ма.                             СӨСҚҰО-ның
мандарын дайын.                              бұйрықтары
дау үшін тұрақты
жұмыс істейтін
курстар
13 СӨСҚҰО Ақмола фи. 2003 жыл. Ішкі істер бас. Ынтымақтас.  Бюджеттен тыс
лиалының базасында дың 1-жар.қармасы, денсау.тық туралы   қаражаттар
зардап шеккендерге ты жылды. лық сақтау де.  үш жақты
алғашқы жәрдем көр. ғы       партаменті,     шарттар
сетуді жүргізуші.            Травматология
лерге, құқық қорғау          және ортопедия
органдары қызмет.            ғылыми-зерттеу
керлеріне оқу курс.          институты, Ақ.
тарын ұйымдастыру            мола мемлекет.
тік медицина
академиясы,
СӨСҚҰО Ақмола
филиалы
14 Бағдарламаны ғы.  2002-2005 СӨСҚҰО Ақмола  Деректер база.Республикалық
лыми қамтамасыз     жылдар   филиалы, АММА, сын құру      бюджет
етуді ұйымдастыру            Евразия универ.
ситеті (келі.
сімі бойынша)
------------------------------------------------------------------------
2-бөлім. Қоршаған ортаны сауықтыру
------------------------------------------------------------------------
1. Қаланың қоршаған  2002-2003 Қалалық аумақ. Деректер база.Қарастырылған
орта жағдайы туралы  жылдар   тық қоршаған   сын қалыптас. бюджеттік
ақпарат жинау және            ортаны қорғау  тыру          қаржы бөлу
сараптау, жағдайды            басқармасы,                  шегінде
өзгерту жөнінде               мемлекеттік
ұсынымдар әзірлеу             санитарлық-
эпидемиология.
лық қадағалау
басқармасы
2. Қоршаған ортаны   2002-2005 Қалалық аумақ. Мақалалар,    Қарастырылған
қорғау мәселелерін   жылдар   тық қоршаған   "дөңгелек     бюджеттік
бұқаралық ақпарат             ортаны қорғау  үстелдер",    қаржы бөлу
құралдарында (БАҚ)            басқармасы,    бейнефильм.   шегінде
жариялау                      мемлекеттік    дер, т.б.
санитарлық-
эпидемиология.
лық қадағалау
басқармасы,
бұқаралық ақ.
парат (БАҚ)
3. "Таза қала" және 2002-2005  Қалалық және   Үйлестіру ке. Қарастырылған
т.б. акциялар ұйым. жылдар    аудандық әкі.  ңесінің СӨСҚ  бюджеттік
дастыру                       мияттар, қала. жөніндегі қау.қаржы бөлу
лық аумақтық   лысы          шегінде
қоршаған орта.
ны қорғау бас.
қармасы, мем.
лекеттік сани.
тарлық-эпиде.
миологиялық
қадағалау бас.
қармасы

4.  Внедрение проекта  2002    Акиматы      Постановление  В рамках,
Всемирной органи-  год     районов,     акимата        предусмотренных
зации здравоохра-          Департамент  города         бюджетных
нения "Здоровые            здравоохра-                 ассигнований
города".                   нения, уп-
равления
охраны окру-
жающей среды,
госсанэпид-
надзора
5.  Осуществление      Еже-    Акиматы      Предписания    В рамках,
действенного       квар-   районов,     Управления     предусмотренных
контроля за        тально  управления   госсанэпид-    бюджетных
производством              охраны       надзора        ассигнований
пищевых продуктов.         окружающей
среды,
госсанэпид-
надзора
6.  Введение единой    Еже-    Управления   Предписания    В рамках,
системы монито-    квар-   охраны       управлений     предусмотренных
ринга за качес-    тально  окружающей   госсанэпид-    бюджетных
твом питьевой      2002-   среды,       надзора,       ассигнований
воды в г. Астане.  2005    госсанэпид-  охраны
годы    надзора      окружающей
среды
7.  Проведение смотра  Еже-    Управления   Предписания    В рамках,
объектов водоснаб- квар-   охраны       управлений     предусмотренных
жения в районах    тально  окружающей   госсанэпид-    бюджетных
"Алматы" и         2002-   среды,       надзора,       ассигнований
"Сарыарка".        2005    госсанэпид-  охраны
годы    надзора,ГП   окружающей
"Астана Су   среды
Арнасы"
8.  Анализ лаборатор-  Пос-    Управления   Предписания    В рамках,
ных данных по      тоянно  охраны       управлений     предусмотренных
контролю за        2002-   окружающей   госсанэпид-    бюджетных
водоснабжением.    2005    среды, гос-  надзора,       ассигнований
годы    санэпиднад-  охраны
надзора,     окружающей
ГП "Астана   среды
Су Арнасы"
9.  Организация        Еже-    Акиматы      Приказы
конкурсов на       годно,  районов,     департамен-
лучшее озелене-    май     департаменты тов здраво-
ние территорий     2002-   здравоохра-  охранения
учреждений и       2005    нения и      и образо-
ведомств города.   годы    образования  вания
___________________________________________________________________________
3. Совершенствование профилактических мероприятий
и укрепление здоровья населения
1) Профилактическая направленность медицинских услуг
___________________________________________________________________________
1.  Дальнейшая реали-  Период  Департамент  Информации о   В рамках
зация городских    реали-  здравоохра-  ходе реали-    средств,
программ и планов  зации   нения, Упра- зации Прог-    заложенных на
комплексных меро-  прог-   вление гос-  раммы          реализацию
приятий по профи-  рамм    санэпид-                    Программ
лактике:                   надзора,
туберкулеза;               противо-
болезней, передаю-         туберкулез-
щихся половым              ный диспан-
путем;                     сер, Центры
ВИЧ/СПИД;                  дерматологии
острых кишечных            и болезней,
заболеваний и              передаваемых
вирусного                  половым путем,
гепатита.                  профилактики
и борьбы со
СПИД, инфек-
ционные
больницы

4. Дүниежүзілік ден. 2002 жыл  Қалалық және   Үйлестіру ке. Қарастырылған
саулық сақтау ұйы.  1-тоқсан  аудандық әкі.  ңесінің СӨСҚ  бюджеттік
мының "Салауатты              мияттар, қала. жөніндегі қау.қаржы бөлу
қалалар" жобасын              лық аумақтық   лысы          шегінде
енгізу                        қоршаған орта.
ны қорғау бас.
қармасы, мемле.
кеттік санитар.
лық-эпидемиоло.
гиялық қадаға.
лау басқармасы
5. Тамақтану жағдай. 2002-2005 МСЭҚБ ҚА ҚОҚБ  МСЭҚБ тұжыры. Қарастырылған
ын және азық-түлік   жылдар                  мы            бюджеттік
өнімдерін өндіруді                                         қаржы бөлу
жақсартуды нақты                                           шегінде
бақылауға алу
6. Астана қаласында. Тоқсан    МСЭҚБ ҚА ҚОҚБ  МСЭҚБ ҚА ҚОҚБ Қарастырылған
ғы ауыз судың сапа. сайын                    тұжырымдары   бюджеттік
сы моноторингінің                                          қаржы бөлу
бірыңғай жүйесін                                           шегінде
енгізу
7. Алматы және Сары. 2002 ж.   МСЭҚБ ҚА ҚОҚБ  МСЭҚБ ҚА ҚОҚБ Қарастырылған
арқа аудандарындағы мамыр     "Астана су     тұжырымдары   бюджеттік
сумен жабдықтау               арнасы" МК                   қаржы бөлу
объектілерін тексе.                                        шегінде
ру жүргізу
8. Сумен жабдықтауды Үнемі     МСЭҚБ ҚА ҚОҚБ  МСЭҚБ ҚА ҚОҚБ Қарастырылған
бақылау жөніндегі             "Астана су     тұжырымдары   бюджеттік
зертхана мәліметте.           арнасы" МК                   қаржы бөлу
рін талдау                                                 шегінде
9. Сумен жабдықтау   2002 ж.   МСЭҚБ ҚА ҚОҚБ  МСЭҚБ ҚА ҚОҚБ Қарастырылған
объектілерінің      мамыр     "Астана су     тұжырымдары   бюджеттік
дайындығын тексеру            арнасы" МК                   қаржы бөлу
шегінде
10. Мектептер, меди. Жыл сайын Денсаулық сақ. Денсаулық     Бюджеттен тыс
циналық мекемелер,            тау, білім де. сақтау, білім қаражаттар
аулалар аумақтарын            партаменттері  департамент.
көгалдандыруға кон.                          терінің бұй.
курстар ұйымдастыру                          рықтары
------------------------------------------------------------------------
3-бөлім. Алдын-алу шаралары мен халық денсаулығын нығайтуды
жетілдіру
1) Медициналық қызметтердің алдын-алу бағыттамасы
------------------------------------------------------------------------
1. - Туберкулез;      Бағдарлама.Денсаулық  Бағдарламаны    Бағдарламаларды
- Жыныстық қатынас ларын жүзе.сақтау де. жүзеге асыру    жүзеге асыру
аурулары;        ге асырылу партаменті,жөніндегі ақ.   үшін салынған
- АИВ/ЖҚТБ;        кезеңі     МСЭҚБ, қа. параттар        қаражаттар
- Қатерлі ісік                лалық ту.                  шеңберінде
аурулары;                   беркулезге
- Ішек аурулары               қарсы дис.
мен вирусты ге.             пансер,
патит аурулары.             ТЖҚА орта.
ның алдын алу               лығы, ЖҚТБ-
жөніндегі қала.             мен күрес
лық бағдарлама.             және оның
лар мен кешенді             алдын алу
шаралардың жос.             орталығы,
парын жүзеге                онкология.
асыру                       лық диспан.
сер, жұқпалы
аурулар ау.
руханасы,
балалар жұқ.
палы аурулар
ауруханасы

2.  Расширение сети    2003-   Департамент  Заседания
постоянно          2005    здравоохра-  лицензионной
действующих        годы    нения,       подкомиссии
курсов санитарно-          Управление   Департамента
гигиенического             госсанэпид-  здравоохранения
обучения декрети-          надзора
рованного
контингента
населения.
3.  Организация        Еже-    Департамент  Приказы        В рамках,
Всемирных и        годно   здравоохра-  Департамента   предусмотренных
республиканских            нения,лечеб- здравоохра-    бюджетных
дней, декадников,          но профилак- нения          ассигнований
месячников профи-          тические
лактики заболеваний        организации
распространения            города
вредных привычек.
4.  Переориентация     2002-   Департамент  Постановления
медицинских        2005    здравоохра-  коллегии
организаций на     годы    нения,       Департамента
первичную и                лечебно-     здравоохранения
вторичную профи-           профилакти-
лактику заболе-            ческие
ваний.                     организации
города
5.  Внедрение          IV      Департамент  Приказы
программы          квар-   здравоохра-  Департамента
"СИНДИ -           тал,    нения, амбу- здравоохранения
КАЗАХСТАН".        2002г.  латорно-
поликлини-
ческие учреж-
дения, Акмо-
линский филиал
Национального
центра проблем
формирования
ЗОЖ (по согл.)
6.  Установка бил-     III     Департамент  Разработка     В рамках,
бордов по          квартал здравоохра-  и установка    предусмотренных
вопросам здоро-    2002    нения, ГКП   билбордов      бюджетных
вого образа жизни  года    "Астана                     ассигнований
на центральных             Коркем"
улицах города.
7.  Осуществлять       2002-   Департамент  Решение
политику грудного  2005    здравоохра-  Координацион-
вскармливания по   годы    нения        ного совета
сертификации                            по формированию
"Больница друже-                        ЗОЖ, приказ
любного отношения                       Департамента
к ребенку".                             здравоохранения
8.  Совершенствовать   2002-   Департамент  Приказ
"Горячую линию"    2005    здравоохра-  Департамента
по вопросам        годы    нения,       здравоохранения
грудного                   детская
вскармливания.             городская
больница N 1
9.  Разработка и       2002-   Департамент  Приказ         В рамках,
выпуск просвети-   2005    здравоохра-  Департамента   предусмотренных
тельских материа-  годы    нения        здравоохра-    бюджетных
лов (листовки,                          нения          ассигнований
плакаты, бюлле-
тени) и проведе-
ние через СМИ
пропаганды
грудного
вскармливания.

2. Халықтың декрет.   2002-2005  Денсаулық  Денсаулық сақ.  Бөлек қаржы.
телген құрамын сани.  жылдар    сақтау де. тау департа.    ландыруды
тарлық-гигиеналық               партаменті,менті лицен.    қажет етпейді
оқытудың тұрақты жұ.            МСЭҚБ      зиялық шағын
мыс істейтін курста.
ры желісін кеңейту
3. Санитарлық-гигие.  2002-2005  МСЭҚБ      МСЭҚБ тұжырымы  Бөлек қаржы.
налық оқудың сапа.    жылдар                               ландыруды
сына және курстар.                                         қажет етпейді
дың ұйымдастырылуына
бақылауды күшейту
4. Аурудың, зиянды    Жыл сайын  Денсаулық  Денсаулық сақ.  Қарастырылған
әдеттердің таралуы.             сақтау де. тау департамен. бюджеттік
ның алдын алудың                партаменті,тінің бұйрық.   қаржы бөлу
Дүниежүзілік және               қаланың    тары            шегінде
республикалық күнде.            емдеу-ал.
рін, онкүндіктерін,             дын-алу
айлықтарын ұйымдас.             ұйымдары
тыру                            (ЕАҰ)
5. Медициналық ұйым.  2002-2005  Денсаулық  Денсаулық сақ.  Бөлек қаржы.
дарды аурудың алдын   жылдар    сақтау де. тау департамен. ландыруды
алуға қайта бағдар.             партаменті,ті алқасының    қажет етпейді
лау                             ЕАҰ        қаулысы
6. "СИНДИ-Қазақстан"  2002-2005  Денсаулық  Денсаулық сақ.  Бөлек қаржы.
бағдарламасын енгізу  жылдар    сақтау де. тау департамен. ландыруды
партаменті,тінің бұйрық.   қажет етпейді
СӨС ҚП ҰО  тары
Ақмола фи.
лиалы, ам.
булатория.
лық-емха.
налық меке.
мелер, ден.
саулықты
нығайту ор.
талықтары
(ДНО)
7. Қаланың амбулато.  2002 жыл   Денсаулық  Денсаулық сақ.  Бөлек қаржы.
риялық-емханалық ме. 2-тоқсан   сақтау де. тау департамен. ландыруды
кемелері мен отбасы.            партаменті,тінің бұйрық.   қажет етпейді
лық-дәрігерлік амбу.            амбулато.  тары
латорияларына мек.              риялық-ем.
тепке дейінгі бала.             ханалық ме.
лар мекемелерін тір.            кемелер, ОДА
кеп, бекіту
8. Салауатты өмір сал.2002 жыл   Денсаулық  Бильбордтарды   Қарастырылған
ты мәселелері бойын. 2-тоқсан   сақтау де. әзірлеу және    бюджеттік қар.
ша бильборд                     партаменті,орнату          жы бөлу шегінде
орнату                          "Астана
көркем" МКК
9. "Сәбиге достық     2002-2005  Денсаулық  Үйлестіру Кеңе. Бөлек қаржы.
қарым қатынас ауру.    жылдар   сақтау де. сінің Салауатты ландыруды
ханасы" сертифика.              партаменті,өмір салтын қа. қажет етпейді
циясы бойынша көкі.             N 1 қала.  лыптастыру жө.
рек сүтімен тамақ.              лық бала.  ніндегі қаулысы,
тандыру саясатын                лар ауру.  Денсаулық сақтау
іске асыру                      ханасы     департаментінің
бұйрығы

8.  Организация        Еже-    Департаменты Протоколы
городских конкур-  годно   здравоохра-  конкурсов
сов, олимпиад,             нения,       и олимпиад
среди учащихся и           образования,
студенческой               вузы,ссузы
молодежи по
вопросам формиро-
вания здорового
образа жизни
9.  Привлечение        Еже-    Департаменты Совместные
молодежи при       годно   образования, планы работ
проведении                 здравоохра-
городских акций            нения, город-
и мероприятий              ской филиал
по вопросам                молодежного
здорового образа           движения
жизни.                     "За будущее
Казахстана"
10.  Оформление в       2002-   Акиматы      Приказы
организациях       2005    районов,     предприятий
образования стен-  годы    департаменты и организаций
дов по вопросам            здравоохра-  города
здорового образа           нения, обра-
жизни и укрепления         зования,
здоровья.                  предприятия и
организациия
города
11.  Внедрение проекта  II      Департамент  Договора       В рамках,
ВОЗ "Здоровые      квартал здравоохра-  планы работ,   предусмотренных
университеты".     2002г.  нения, вузы  соглашения     бюджетных
ассигнований
12.  Ограничение        II      Госправовой  Решение
времени посещения  квартал отдел        акима
учащимися обще-    2002г.  акимата,
образовательных            Управление
школ клубов,               внутренних
развлекательных            дел,
комплексов и т.д.          Департамент
образования
___________________________________________________________________________
3) Развитие массового спорта и физической культуры
___________________________________________________________________________
1.  Вовлечение         Пос-    Комитет по   Увеличение
широких слоев      тоянно  туризму и    числа лиц,
населения к регу-          спорту,      регулярно
лярным занятиям            Департамент  занимающихся
физической куль-           здравоохра-  физической
турой и спортом.           нения        культурой
спортом
2.   Совершенство-      Пос-    Комитет по   Мониторинг
вание системы      тоянно  туризму и    состояния
медицинского               спорту,      здоровья
контроля за                Департамент  занимаю-
состоянием                 здравоохра-  щихся физ-
здоровья зани-             нения        культурой
мающихся физку-                         и спортом
льтурно -
оздоровитель-
ными и спортив-
ными занятиями.
3.  Ввести постоянно   2002-   Комитет по   Статьи,        В рамках,
действующие        2005    туризму и    "круглые       предусмотренных
рубрики в СМИ      годы    спорту,      столы"         бюджетных
по пропаганде              Департамент                 ассигнований
здорового образа           здравоохра-
жизни, физической          нения, ТОО
культуры и спорта.         "Телевидение
города Астаны",
"Вечерняя
Астана",
"Астана акшамы"
акшамы"

8. Салауатты өмір     Үнемі                 Көрнекі мате.  Қарастырылған
салтын насихаттау               Денсаулық  риалдарды әз.  бюджеттік қаржы
және денсаулықты                сақтау де. ірлеу және     бөлу шегінде
нығайту мәселелері              партаменті тарату
жөніндегі ағарту
әдебиеттерімен
және көрнекі құ.
ралдармен оқу орын.
дарын қамтамасыз
ету
9. Салауатты өмір     Жыл сайын  Білім,     Конкурстар мен  Бюджеттен тыс
салты мәселелері                денсаулық  олимпиадалардың қаражаттар,
бойынша оқушылар                сақтау де. хаттамалары     демеушілік
мен студент жастар              партамент.                 көмек
арасында қалалық                тері
конкурстар, олимпиа.
далар ұйымдастыру
10. Салауатты өмір    Жыл сайын  Қала әкі.  Жұмыстардың     Бөлек қаржы.
салтын насихаттау               миятының   бірлескен жос.  ландыруды
мәселелері жөніндегі            ішкі әлеу. пары            қажет етпейді
қалалық акциялар мен            меттік-
шаралар өткізу ке.              саяси бө.
зінде жастарды жұмыл.           лімі, Ден.
дыру                            саулық сақ.
тау, білім
департамент.
тері
------------------------------------------------------------------------
3) Бұқаралық спорт пен денешынықтыруды дамыту
------------------------------------------------------------------------
1. Салауатты өмір    Үнемі  Туризм және спорт  Дене шынық.  Бөлек қаржы.
салты ұстанымдарын         комитеті, денсау.  тыру мен     ландыруды
бекіту, халықтың ба.       лық сақтау депар.  және спорт.  қажет етпейді
сым көпшілігін дене        таменті, БАҚ       пен ұдайы
шынықтыру мен спорт.                          шұғылдана.
пен тұрақты шұғылда.                          тын адамдар.
нуға тарту                                    дың санын
көбейту
2. Дене шынықтыру-   Үнемі  Туризм және спорт  Дене шынық.  Бөлек қаржы.
сауықтыру және             комитеті, денсау.  тыру-сауық.  ландыруды
спорттық жаттығулар.       лық сақтау депар.  тыру және    қажет етпейді
мен шұғылданатын           таменті,           спортпен шұ.
адамдардың денсаулық                          ғылданатын.
жағдайына медицина                            дардың ден.
лық бақылау жүйесін                           саулық жағ.
жетілдіру                                     дайының мо.
ниторингі
3. Салауатты өмір    2002-  Туризм және спорт  Мақалалар,   Қарастырылған
салты және дене шы. 2005   комитеті, денсау.  "дөңгелек    бюджеттік
нықтыру мен спортты жылдар лық сақтау депар.  столдар"     қаржы бөлу
насихаттау бойынша         таменті, БАҚ                    шегінде
БАҚ-да тұрақты әре.
кет ететін айдарлар.
ды жүргізу

4.  Оборудовать        Еже-    Акиматы      Решение        В рамках,
в каждом учебном   годно   районов      Координацион-  предусмотренных
заведении,                 "Алматы",    ного совета    бюджетных
в микрорайонах             "Сарыарка",  по формирова-  ассигнований,
спортивные пло-            департаменты ванию здоро-   внебюджетные
щадки, хоккейные           финансов,    вого образа    средства
коробки, футболь-          образования  жизни          организаций
ные поля, катки.                                       образования
и КСК
5.  Организация        Еже-    Комитет по   Городские
спартакиад среди   годно   туризму и    спартакиады
вузов, ссузов,             спорту,
производственных           организации
коллективов и              и ведомства
государственных            города, на-
структур по нацио-         циональные
нальным видам              культурные
спорта.                    центры
(по согл.)
___________________________________________________________________________
4. Ограничение табакокурения и потребления алкоголя
___________________________________________________________________________
1.  Освещение в СМИ    Пос-    Департамент  Статьи,
вопросов профи-    тоянно  здравоохра-  "круглые столы",
лактики табако-            нения, ТОО   трансляция
курения и                  "Телевидение видеороликов
алкоголизма среди          города
населения                  Астаны" АсТВ,
"Вечерняя
Астана",
"Астана
акшамы"
2.  Разработка и       2002-   Департамент  Приказ         В рамках,
выпуск наглядных   2005    здравоохра-  департамента   предусмотренных
пособий для насе-  годы    нения        здравоохране-  бюджетных
ления по вопросам                       ния            ассигнований
профилактики
табакокурения и
алкоголизма.
3.  Организация        Еже-    Департамент  Приказ         В рамках
ежегодного         годно,  здравоохра-  Департамента   предусмотренных
конкурса           май     нения, ТОО   здравоохра-    бюджетных
"Брось курить              "Телевидение нения          ассигнований
и победи".                 города Астаны"
АсТВ,
"Вечерняя
Астана",
"Астана
акшамы", ГКП
"Астана
Коркем"

4. Әрбір оқу орында. Жыл    "Алматы", "Сары.   СӨСҚ жөнін.  Қала кәсіп.
рында, шағын аудан. сайын  арқа"              дегі Үйлес.  орындары мен
дарда спорт кешен.                            тіру Кеңесі  ұйымдарының
дерін, табиғи мате.                           мүшелерінің  бюджеттен тыс
риалдарды пайдалана                           үндеуі       қаражаттары
отырып хоккей қо.
рапшаларын, футбол
алаңдарын, мұз тө.
бешіктерін жабдық.
тау
5. Халық арасында    Үнемі  Денсаулық сақтау   Сауығудың    Бөлек қаржы.
П.К. Ивановтың жүйе.       департаменті       табиғи әдіс. ландыруды
сі бойынша табиғи                             терімен шұ.  қажет етпейді
сауығуды насихаттау                           ғылданатын
адамдар са.
нын көбейту
6. Әрбір оқу орнында Жыл    Алматы, Сарыарқа,  Үйлестіру    Білім беру
қарапайым спорт ке. сайын  ауданы әкімиятта.  Кеңесінің    ұйымдары мен
шендерін, бірінші          ры, білім депар.   салауатты    ПИК-нің
кезекте табиғи ма.         таменті, ПИК       өмір салтын  бюджеттен тыс
териалдарды пайдала.                          қалыптасты.  қаражаттары
на отырып (хоккей                             ру жөніндегі
қорапшалары, футбол                           қаулысы
алаңдары, мұз айдын.
дары, мұз төбешік.
тері) жабдықтау
7. Халықтың басым    Жыл    Туризм және спорт  Қалалық спар.Бюджеттен тыс
көпшілігін ұлттық   сайын  комитеті, ұлттық   такиадалар   қаражаттар,
спорт түрлерін, спар.      мәдени орталықтар               демеушілік
такиадалар ұйымдасты.      (келісімі бойынша)              көмек
ру жолымен дене шы.
нықтыруға және спорт.
пен шұғылдануға тарту
------------------------------------------------------------------------
4-бөлім. Темекі тарту мен ішімдік тұтынуды шектеу
------------------------------------------------------------------------
1. Темекісіз өмір   Үнемі  Денсаулық сақтау  Салауатты өмір Бөлек қаржы.
салтын насихаттау         департаменті,     салтын қалып.  ландыруды
БАҚ               тастыру жөнін. қажет етпейді
дегі Үйлестіру
Кеңесінің қау.
лысы
2. Темекі тарту мен 2002-  Денсаулық сақтау  Денсаулық сақ. Қарастырылған
маскүнемдіктің ал. 2005   департаменті      тау департа.   бюджеттік қар.
дын алу мәселелері жылдар                   ментінің бұй.  жы бөлу шегінде
бойынша халыққа                             рығы
арналған көрнекі
құралдар әзірлеу
және шығару
3. Жыл сайын "Те.   Жыл    Денсаулық сақтау  Денсаулық сақ. Қарастырылған
мекіні таста да,   сайын, департаменті,     тау департа.   бюджеттік қар.
денсаулығыңды      мамыр  БАҚ               ментінің бұй.  жы бөлу шегінде
нығайт" қалалық    айы                      рығы
конкурстарын ұй.
ымдастыру