О программе строительства инженерно-транспортной инфраструктуры на территориях интенсивного сноса в городе Астане
Решение маслихата города Астаны от 2 мая 2002 года N 159/30-II. Зарегистрировано управлением юстиции города Астаны 25 мая 2002 года N 202. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 12 июля 2007 года N 408/50-III
Сноска: Решение маслихата города Астаны от 2 мая 2002 года N 159/30-II утратило силу решением маслихата города Астаны от 12 июля 2007 года N 408/50-III.
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Программу
строительства инженерно-транспортной инфраструктуры на территориях
интенсивного сноса в городе Астане, на основании статьи 86   K951000_
Конституции Республики Казахстан и статьи 6 Закона Республики Казахстан от
23 января 2001 года   Z010148_   "О местном государственном управлении в
Республике Казахстан", маслихат города Астаны решил:
1. Утвердить прилагаемую Программу строительства
инженерно-транспортной инфраструктуры на территориях интенсивного сноса в
городе Астане.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                          Н.М. Петухова
И.о. секретаря маслихата
города Астаны                                    Н.И. Мещеряков
Согласовано
Заведующий отделом строительства
аппарата акима города Астаны                     Сулейменов М.К.
Директор Департамента архитектуры и
градостроительства города Астаны                 Лаптев В.А.
Директор Департамента по
администрированию программ
развития города Астаны                           Фомичев С.В.
Директор коммунального
государственного предприятия
"Астанагенплан"                                   Досмагамбетов Б.Ф.
Главный архитектор коммунального
государственного предприятия
"Астанагенплан"                                   Жунусов С.Е.
Утверждена
решением маслихата города Астана
N 159/30-II от 2 мая 2002 года
Программа
строительства инженерно-транспортной инфраструктуры
на территориях интенсивного сноса в городе Астане
1. Паспорт
Наименование программы:
Программа строительства инженерно-транспортной инфраструктуры на
территориях интенсивного сноса
Разработчик программы:
Коммунальное государственное предприятие "Астанагенплан"
Период реализации Программы строительства: 2002-2006 г.г.
Структура Программы:
Программа строительства инженерно-транспортной инфраструктуры на
территориях интенсивного сноса состоит из восьми разделов.
2. Введение
Основанием для разработки Программы являются протокол совещания с участием Президента Республики Казахстан N 01-10.2 от 27 марта 2002 года о задачах по развитию и застройки г. Астаны и основные положения Генерального плана развития города до 2030 года. Программой планируется ввести 533698 м2 жилой площади. Программа рассчитана до 2006 года.

Астана қаласында қарқынды бұзылатын аумақтарда инженерлiк-көлiктiк инфрақұрылым салудың бағдарламасы туралы
Астана қалалық мәслихатының шешімі 2002 жылғы 2 мамырдағы N 159/30-ІІ. Астана қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 25 мамырда тіркелді. Тіркеу N 202. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 12 шілдедегі N 408/50-IІІ шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2007.07.12 N 408/50-IІІ шешімімен.
Астана қаласының әкiмияты ұсынған Астана қаласында қарқынды бұзылатын аумақтарда инженерлiк-көлiктiк инфрақұрылым салудың бағдарламасын қарап, Қазақстан Республикасы K951000_ Конституциясының 86-бабының және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" 2001
жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы
Z010148_
Заңының 6-бабының
негiзiнде Астана қаласының мәслихаты былай деп шешті:
1. Қоса берiлiп отырған Астана қаласында қарқынды бұзылатын
аумақтарда инженерлiк-көлiктiк инфрақұрылым салудың бағдарламасы
бекiтiлсiн.
Астана қалалық мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қалалық мәслихаты
хатшысының мiндетiн
атқарушы
Астана қалалық
мәслихатының
2002 жылғы 2 мамырдағы
N 159/30-ІІ шешімімен
бекітілген
Астана қаласында қарқынды бұзылатын аумақтарда
инженерлік-көліктік инфрақұрылым салудың бағдарламасы
1. Төлқұжат
Бағдарламаның атауы:
Қарқынды бұзу аумағындағы инженерлiк-көлiктiк инфрақұрылымдар
құрылысының Бағдарламасы
Бағдарламаны әзiрлеуші:
"Астанагенплан" коммуналдық мемлекеттік кәсiпорыны
Құрылыс Бағдарламасын жүзеге асырылу кезеңi:
2002-2006 жылдар
Бағдарлама құрылымы:
Қарқынды бұзу аумағындағы инженерлiк-көлiктiк инфрақұрылымдар
құрылысының Бағдарламасы сегiз бөлiмнен тұрады.
2. Кiрiспе
Бағдарламаны әзiрлеуге Астана қаласын дамыту және оның құрылысы жөнiндегi мiндеттер мен 2030 жылға дейiн қаланы дамытудың Бас жоспарының негiзгi ережелерi туралы 2002 жылғы 27 наурыздағы N 01-10.2 Қазақстан Республикасы Президентiнiң қатысуымен өткен кеңестiң хаттамасы негiз болып табылады. Бағдарлама арқылы 533698 ш.м. тұрғын-жай алаңын iске қосу жоспарлануда. Бағдарлама 2006 жылға дейiн есептелген.

3. Анализ современного состояния
На сегодняшний день застройка центральной части существующего города Астаны в пределах от реки Сары-Булак до реки Ак-Булак на востоке и от железной дороги на севере и до реки Ишим на юге, именуемой в дальнейшем Центральным планировочным районом, не соответствует статусу столицы (наличие большого процента ветхого саманного жилья начала прошлого века и каркасно-камышитовых двухэтажных домов, построенных во время освоения целины, отсутствие твердого покрытия дорог и неразвитость транспортной и инженерной инфраструктуры).
В пределах рассматриваемой территории под коренную реконструкцию
намечены три района общей площадью 182,7 гектара:
район N 1 в южной части Центрального планировочного района площадью
72,0 га (в границах улиц А.Бараева - Ч.Валиханова - Кенесары проспект
Республики);
район N 2 в юго-западной части площадью 47,0 га (в границах улиц
Сары-Арка - Т.Бигельдинова и р. Ишим);
район N 3 в северной части (в районе существующего рынка) площадью
63,7 га в границах улиц В.Гастелло - Богенбая - А.Пушкина - С.Сейфулина.
4. Цель и задачи Программы
Основной целью Программы является поднятие
архитектурно-градостроительного облика центральной части существующего
города до уровня статуса столицы.
5. Основные направления и механизмы реализации
Достижения этой цели приводятся ниже на примере трех районов.
Район N 1
Район N 1 расположен в южной части Центрального планировочного района, границами которого являются с севера - ул. Кенесары, с востока - ул. Ч.Валиханова, с запада - проспект Республики, с юга - ул. А.Бараева.
Особенности, повлиявшие на его архитектурно-планировочную и объемно-пространственную структуры:
1. Ранее запроектированные и построенные объекты Астана-Сити, малоэтажные дома по ул. А.Иманова.
2. Существующая Православная церковь.
3. Примыкание к общественно-торгово-жилой панели между магистралями улиц Ч.Валиханова - В.Гастелло.
4. Сложившаяся сетка жилых улиц.
Застройку района Сити в межмагистральном пространстве улиц Кенесары - А.Иманова предлагается начать на ул. Кенесары в районе школы N 31 обширным городским сквером, обрамив 9-этажным фронтом жилых домов. Поддержать ритм 29-этажного жилого комплекса Сити постановкой двух точечных 22-этажных жилых домов в районе АТС (ул. Кенесары) и далее в массиве общественно-торгово-жилой панели группой 25-этажных домов.
Внутрирайонный пешеходный бульвар (параллельный ул. А.Иманова) ориентирован на Православную церковь. На бульвар выходят школа на 2000 учащихся и детский сад на 330 мест.
В существующей школе предлагается посредством строительства пристройки и отведения к ней территории довести численность учащихся до 2000 человек.
Последовательность реконструкции района N 1 с выделением первой очереди строительства на 70 тыс. м2 общей площади по ул. А.Бараева (дом "пила" с 5-6-этажного жилого комплекса ул. Ч.Валиханова) и до 9-12этажного крупного жилого комплекса до пересечения с ул. А.Иманова.

3. Қазiргі заман ахуалын талдау
Бүгiнгi таңда шығысы - Сарыбұлақ өзенiнен Ақбұлақ өзенiне дейiнгi және солтүстiгi - темiр жолдан және оңтүстiгi Есiл өзенiне дейiнгi шектегi, бұдан әрi Орталық жоспарланған аудан болып табылатын Астана қаласының орталық бөлiгiндегi құрылыстар елорда мәртебесiне сай келмейдi (өткен ғасырдың басындағы ағаш үйлердiң және тың игеру уақытында салынған екi қабатты қаңқалы-қамысты үйлердiң көп болуы, жолдардың қатты жабындармен жабылмауы, көлiктiк және инженерлiк инфрақұрылымдардың дамымағандығы).
Түпкiлiктi қайта жаңартылуға тиiс деп қарастырылған аумақтар шегiнде жалпы көлемi 182,7 гектар үш аудан белгiленген.
Орталық жоспарланған ауданның оңтүстiк бөлiгiндегi көлемi 72,0 га N 1
аудан (А.Бараев-Ш.Уәлиханов-Кенесары көшелерi мен Республика даңғылы
шекарасында);
Оңтүстiк-батыс бөлiгiндегi көлемi 47,0 га, N 2 аудан (Сарыарқа- Т.
Бегелдинов көшелерi мен Есіл өзенi шекарасында);
Солтүстiк бөлiгiндегi (базар аймағындағы) көлемi 63,7 га N 3 аудан
(В.Гастелло-Бөгенбай-А.Пушкин-С.Сейфуллин көшелерi шекарасында).
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның негiзгi мақсаты - қаланың орталық бөлiгiнiң сәулеттік
бейнесiн астаналық мәртебе деңгейiне көтеру.
5. Жүзеге асырудың негізгі бағыттары мен механизмдерi
Осы мақсатқа қол жеткiзу төменде үш аудан мысалымен баяндалады.
N 1 аудан
N 1 аудан Орталық жоспарланған ауданның оңтүстiк бөлiгiнде орналасқан, шекаралары: солтүстiгi - Кенесары көшесi, шығысы - Ш. Уәлиханов көшесi, батысы - Республика даңғылы, оңтүстiгi - А.Бараев көшесi болып табылады.
Оның сәулеттiк-жоспарлық және көлемдiк-кеңiстiктiк құрылымына әсер ететiн ерекшелiктер:
1. Бұрын жобаланған және салынған Астана-Сити объектiлерi, Иманов көшесiнiң бойындағы аз қабатты үйлер.
2. Қолданыста бар Православиялық шiркеу.
3. Ш.Уәлиханов-В.Гастелло көшелерiнiң бас желiлерi арасындағы қоғамдық-сауда тұрғын жайлық панелдердiң таяу орналасуы.
4. Тұрғын-жайлық көшелер пайда бола бастаған торша.
Кенесары-А.Иманов көшелерiнiң бас желілерi аралығындағы кеңiстiктегi Сити ауданының құрылысын кең қалалық шағынгүлбағы бар N 31 мектеп аймағындағы 9 қабатты тұрғын үйдi қамтып, Кенесары көшесiнен бастау ұсынылуда. АТС (Кенесары көшесi) аймағындағы екi бiрдей 22 қабатты тұрғын үйдi, бұдан әрi 25 қабатты үйлер тобындағы қоғамдық сауда-тұрғын-жай панелдерiнiң сiлемдерiн тұрғызумен 29 қабатты Сити тұрғын-жай кешенiнiң бой түзеуiне қолдау көрсету.
Аудан iшілiк жаяу жүргiншiлер бульвары (А.Иманов көшесiне қосарланған) Православиялық шiркеуге бағытталған. Бульварға 2000 оқушыға арналған мектеп, 330 орындық балалар бақшасы шығады.
Жұмыс iстеп тұрған мектепте оған аумақ бөлiп және қосымша құрылыстар қосып, оқушылар санын 2000 адамға жеткiзу ұсынылады.
А.Бараев көшесiнiң бойынан (Ш.Уәлиханов көшесiндегi 5 және 6 қабатты тұрғын-жайлармен "ара" үй) және А.Иманов көшесiнiң қиылысына дейiнгi 9-12 қабатты iрi тұрғын-жайлар кешенiне дейiн жалпы көлемi 70 мың ш.м. бiрiншi кезектегi құрылысты бөле отырып N 1 ауданды қайта құрастыру тiзбектілiгi.

Второй этап - застройка жилых комплексов повышенной этажности (9-12-16) параллельно ул. А.Иманова (создать второй высотный фронт за построенными 3-этажными домами).
Транспорт. Проектируемый район в северной части ограничивает магистральная улица общегородского значения непрерывного движения - ул. Кенесары (80 м в "красных линиях"). Проектом предусматривается перетрассировка ул. Ч.Валиханова на южном участке для плавного "вливания" в ул. А.Бараева - проспект Кабанбай Батыра, что позволит более удобно связать Южный планировочный район (ЮПР) и запроектированную панель общественно-торговых объектов, расположенную между улицами Ч.Валиханова и В.Гастелло.
Магистральная улица районного значения ул. А.Иманова (40 м в "красных линиях") является широтной осью проектируемого района. Согласно Генеральному плану предусматривается связать ее с ул. Мирзояна, что улучшит связь между Центральным планировочным районом (ЦПР) и Юго-восточным планировочным районом (ЮВПР).
Улицы Р.Кошкарбаева, Ш.Иманбаевой, М.Габдуллина и др. предлагается благоустроить до уровня бульваров, превратив их в пешеходно-транспортные улицы. Также предусмотрено укрупнение кварталов за счет ликвидации мелких жилых улиц.
Водоснабжение. Схема водоснабжения принята общей для хозяйственно-питьевых и противопожарных нужд с учетом подключения перспективной застройки.
Подключение района предусматривается от водовода d 600 мм по ул. Кенесары.
Предусматривается реконструкция водопровода по ул. А.Иманова, проспекту Республики, ул. Ч.Валиханова.
Прокладка магистральных и разводящих сетей их чугунных труб d 200-/: 600 мм, протяженность сетей L = 11,6 километра.
Расчетный расход воды = 15740 м3/сут.
Канализация. Сброс сточных вод со всего района предусматривается в существующий коллектор d 600 мм по ул. А.Иманова и в существующую КНС N 7.
Прокладка отводящих коллекторов и внутриплощадочных сетей d 200-/:600 мм с учетом подключения перспективной застройки.
Протяженность сетей - 10,7 километра.
Схемой предусматриваются повысительная канализационная насосная станция и реконструкция существующей КНС N 8.
Предусматриваются реконструкция и демонтаж существующих сетей, попадающих под застройку.
Электроснабжение. Схема электроснабжения района N 1 выполнена на основании плана индивидуальной застройки и задания ГИПа.
Точка подключения - ПС 110/10 "ПНФ".
Линию 10 кв. выполнить двумя кабелями марки ААБлУ-1 кв. сеч. 3x240 мм2, проложенными в кабельном канале.
Для электроснабжения данного района предусмотрены установка РП и необходимое количество ТП, запитанных по петлевой схеме. Частично ТП запитать от существующих РП, находящихся в данном районе.
Электрические нагрузки подсчитаны согласно ВСН 59-88 "Электрооборудование жилых и общественных зданий. Нормы проектирования" и РД 34.20.185-94 "Инструкция по проектированию городских электрических сетей" и сведены в таблицу.
Теплоснабжение

Екiншi кезең - А.Иманов көшесiне қосарланған (9-12-16) көтерiңкi қабатты тұрғын-жай кешендерiнiң құрылысы (салынған 3 қабатты үйлердiң арт жағынан екiншi биiк қатар тiзбегiн құру).
Көлiк. Солтүстiк бөлiкте жобаланған ауданды үздiксiз қозғалыстағы жалпы қалалық маңызы бар басты желi - Кенесары көшесi шектейдi ("қызыл желiде" 80 м). Жоба арқылы Ш.Уәлиханов және В.Гастелло көшелерiнiң аралығында орналасқан Оңтүстiк жоспарланған аудан (ОЖА) мен қоғамдық-сауда объектiлерiнiң жобаланған панельдерiн байланыстыруға ыңғайлырақ А.Бараев көшесi мен Қабанбай батыр даңғылына құбылмалы "құюлар" үшiн оңтүстiк учаскеден Ш.Уәлиханов көшесiне қайтадан жол төсеу қарастырылуда.
Аудандық маңызы бар бас көше - А.Иманов көшесi ("қызыл желілерде" 40
м) жобаланған ауданның ендiк oci болып табылады. Бас жоспарға сәйкес оны Мирзоян көшесiмен қосу қарастырылуда, бұл Орталық жоспарланған аудан (ОЖА) мен Оңтүстiк-шығыс жоспарланған ауданның (ОШЖА) аралығындағы байланысты арттырады.
Р.Қошқарбаев, Ш.Иманбаева, М.Ғабдуллин және т.б. көшелердi, оларды жаяу жүргiншiлер-көлiктiк көшелерге айналдырып, бульвар деңгейiне дейiн көрiктендiру ұсынылып отыр. Сондай-ақ, ұсақ тұрғын-жайлық көшелердi жою есебiнен орамдардың көлемiн ұлғайту қарастырылған.
Сумен қамтамасыз ету. Сумен қамтамасыз ету тәсiмi келешекте iске қосылатын құрылыстарды ескере отырып, шаруашылық-ауыз су және өртке қарсы қажеттiлiктер үшiн ортақ қабылданған.
Ауданды d 600 мм. сутартқыштан Кенесары көшесiнiң бойымен iске қосу қарастырылуда.
А.Иманов көшесi, Республика даңғылы, Ш.Уәлиханов көшесiнiң бойынан су құбырын тарту қарастырылып отыр.
d 200-600 мм. шойын құбырлардан басты және ажырату тораптарын тарту тораптардың ұзақтығы L. = 11,6 км.
Судың есеп айырысу шығыны = 15740 м3/тәул.
Кәрiз. А.Иманов көшесiнiң бойындағы жұмыс iстеп тұрған коллекторға және жұмыс iстеп тұрған N 7 КСС-ға барлық аудандардан сарқынды су жiберу қарастырылуда.
Келешекте iске қосылатын құрылыстарды ескере отырып, d 200-600 мм бағыттаушы коллектор мен алаңiшiлiк тораптар тарту.
Тораптардың ұзақтығы - 10,7 километр.
Тәсiм арқылы жоғарылатушы кәрiздiк сорғы стансасы және жұмыс iстеп тұрған N 8 КСС-ын қайта жаңарту қарастырылады.
Құрылысы оңдалуға тиiс, жұмыс iстеп тұрған тораптарды қайта жаңарту және бөлшектеу қарастырылуда.
Электрмен қамтамасыз ету. 1-ауданды электрмен қамтамасыз ету тәсiмi жеке құрылыс жоспары мен БИЖ тапсырмасы негiзiнде орындалды.
Қосу нүктесi - "ШЖФ" 110/10 ҚС.
10 шаршы желi кабелдi арнада төселген 3 x 240 мм2 қимасында ААБУ-1ш. маркалы екi кабелмен дайындалсын.
Осы ауданды электрмен қамту үшiн ББ-нi және шеңберлi тәсiмде сiңген ЖБ-ның қажеттi санын орнату қарастырылған. Осы аудандағы қолданыста бар ББ-ден ЖП бөлшектеп сiңiрiлсiн.
Электрлiк жүктемелер "Тұрғын-жайлық және қоғамдық ғимараттарды электрмен жабдықтау. Жобалау мөлшерлемесi" 59-88 УҚМ және "Қалалық электр желілерiн жобалау жөнiндегi нұсқаулық" 34-20185-94 РД және кестедегi мәлiметтерге сәйкес есептелген.
Жылумен қамтамасыз ету

1. Существующее положение
В настоящее время район застроен жилыми малоэтажными домами, а также существующими многоэтажными домами. Малоэтажный частный сектор, не обеспеченный централизованным теплоснабжением, подлежит сносу. На его месте предусмотрено строительство жилых многоэтажных домов, а также общественных зданий и объектов культурно-бытового назначения. В районе застройки по улице Ш.Иманбаевой проложена тепломагистраль М-6 2Ду800, а по ул. А.Иманова в соответствии со схемой строительства магистральных тепловых сетей до 2010 года, предполагается прокладка тепломагистрали 2Ду600, 2Ду500 от проспекта Республики до ул. Ч.Валиханова.
2. Проектные решения
Потребителями тепла в проектируемом жилом районе являются существующие и проектируемые жилые здания, а также здания культурно-бытового назначения.
Климатические условия района застройки по МСН 2.04.01-98 "Строительная климатология" характеризуются следующими показателями:
температура наружного воздуха для расчета систем отопления и вентиляции (средняя температура наиболее холодной пятидневки) Тн = -33 0С;
средняя скорость ветра самого холодного месяца - 7,7 м/сек;
продолжительность отопительного периода - 215 суток;
расчетная средняя температура наружного воздуха за отопительный период tн.ср. = -8,1 0С.
Тепловые потоки на отопление, вентиляцию и горячее водоснабжение жилых и общественных зданий определены по укрупненным показателям в соответствии с рекомендациями СниП2.04.07-86* "Тепловые сети". Результаты расчета тепловых потоков на теплоснабжение проектируемого жилого поселка сведены в таблицу N 1.
Теплоснабжение проектируемой и существующей жилой застройки может осуществляться от тепломагистрали М-6, проложенной по ул. Ш.Иманбаевой, от тепломагистрали М-5, вынесенной с ул. С.Торайгырова на ул. М.Габдуллина, а также от проектируемой тепломагистрали 2Ду500 по ул. А.Иманова.
Источником теплоснабжения предусматриваются ТЭЦ-1, ТЭЦ-2 при условии расширения их мощностей, позволяющих обеспечить устойчивое теплоснабжение города с учетом его дальнейшего развития согласно Генеральному плану, реконструкции и строительства магистральных теплопроводов.
Прокладка трубопроводов тепловых сетей предусматривается подземная в непроходных железобетонных каналах по типовой серии 3.006-I-2/87.
Для монтажа трубопроводов тепловых сетей принимаются стальные электросварные трубы по ГОСТ 10704-91*. Материал труб - сталь марки 10,20 группы В по ГОСТ 1050-80. Запорная и дренажная арматура - стальная на условное давление 16 кгс/см. Тепловые удлинения трубопроводов воспринимаются П-образными компенсаторами и углами поворотов трассы.
Трубопроводы тепловых сетей изолируются изделиями из минеральной ваты на синтетическом связующем и покрываются до нанесения изоляционного слоя антикоррозийным покрытием. В качестве теплоизоляционных конструкций проектом предусмотрено применение материалов и изделий заводского изготовления, рекомендуемых СНиП 2.04.0786* и типовой серией 3.903-9.
Ливневая канализация

1. Қолданыста бар ереже
Қазiргi уақытта аудан көп қабатты үйлерден, сондай-ақ қолданыста бар көп қабатты үйлерден тұрғызылған. Орталықтандырылған жылумен қамтамасыз етілмеген аз қабатты жеке меншiк сектор бұзылуға жатады. Оның орнына көп қабатты тұрғын үйлер, сондай-ақ қоғамдық ғимараттар мен мәдени-тұрмыстық бағыттағы объектiлердiң құрылысы қарастырылған. Ш.Иманбаева көшесiнiң бойындағы құрылыстар ауданында М-6 2Ду 800 жылу магистралi тартылған, ал А.Иманов көшесiнiң бойынан 2010 жылға дейiн басты жылу тораптары құрылысының тәсiмiне сәйкес, Республика даңғылынан бастап Ш.Уәлиханов көшесiне дейiн 2Ду 600, 2Ду 500 жылу магистральдарын тарту ұсынылуда.
2. Жобалық ұсыныстар
Жобаланған тұрғын аудандағы жылуды тұтынушылар қолданыста бар және жобаланған тұрғын-үй ғимараттары, сондай-ақ мәдени-тұрмыстық бағыттағы ғимараттар болып табылады.
"Құрылыстық хал-ахуал" 2.04.01-98 ХҚМ бойынша құрылыс ауданының ахуалдық жағдайы мынадай көрсеткiштермен сипатталады:
жылу жүйесi мен желдеткiштi есептеу үшiн сыртқы ауаның температурасы (ең суық бескүндiктiң орташа температурасы)
Тт = - 33оС
ең суық айдағы желдiң орташа жылдамдығы - 7,7 м/сек;
жылыту кезеңiнiң ұзақтығы - 215 тәулiк;
жылыту кезеңiндегi сыртқы ауаның орташа есептiк температурасы t.орта = 8,1оС;
Тұрғын-жайлық және қоғамдық ғимараттарды жылуға, желдетуге және ыстық сумен қамтамасыз етуге жылулық ағындары "Жылу тораптары" СниП2.04.07-86* ұсыныстарына сәйкес iрi көрсеткiштер бойынша анықталған. Жобаланған тұрғын-жай кентiн жылумен қамтамасыз етуге жылу ағымдарын есептеу нәтижелерi N 1 кестеде келтiрiлген.
Жобаланған және қолданыста бар тұрғын-жай құрылысын жылумен қамтамасыз ету Ш.Иманбаева көшесiнiң бойынан тартылған M-6 жылу магистралiнен, С.Торайғыров көшесiнен М.Ғабдуллин көшесiне дейiн төселген M-6 жылу магистралiнен, сондай-ақ А.Иманов көшесiнiң бойындағы жобаланған 2Ду500 жылу магистралiнен жүзеге асырылады.
Жылумен қамтамасыз ету көзi басты жылу құбыры желiлерiн жаңартудың және салудың Бас жоспарына сәйкес, оны одан әрi дамыту есебiнен қаланың тұрақты жылумен жабдықталуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн қуаттарды кеңейту жағдайында ЖЭО-1, ЖЭО-2 арқылы қарастырылады.
Жылу тораптарының құбыр желiлерiн 3.006-1-2/87 үлгiлiк серия бойынша темiрбетонды арналарда жер астымен тарту қарастырылуда.
Жылу тораптарын монтаждау үшiн 10704-91 МС бойынша болат электрмен дәнекерлеу құбырлары қабылданады. Құбырдың материалы - 1050-80 МС бойынша В топтағы 10,20 маркалы болат. Тиектi және құрғатқыш арматура - 16 кгс/см2 шартты қысымына төтеп беретiн болат.
Құбыр желiлерiнiң жылу ұзартулары П-тәрiздi қарымталағыштармен және тас жолдың бұрылу бұрыштарымен қабылданады.
Жылу тораптарының құбыр желiлерi синтетикалық байланғышқа минералды мақтадан жасалған бұйымдармен оқшауланады және оқшаулатқыш қабатқа дейiн коррозияға қарсы жабынмен жабылады. Жоба арқылы жылу оқшаулатқыш конструкция ретiнде 2.04.07-86 СниП және 3.903-9 үлгілiк сериямен ұсынылып, зауытта дайындалған материалдар мен бұйымдарды пайдалану қарастырылған.
Нөсерлiк кәрiз

1. Существующее положение
Территория, отведенная под застройку, находится в центральной части города. Трассы существующей ливневой канализации проходят по улицам Ч.Валиханова, Кенесары, А.Бараева и проспекту Республики.
Внутри рассматриваемого района ливневая канализация отсутствует.
2. Проектные предложения
Для сбора и отвода дождевых вод с территории предусматривается строительство ливневой канализации d 600 мм, а также реконструкция коллекторов ливневой канализации по ул. Кенесары (d 600 мм) и ул. Ч.Валиханова (d 800 мм). Сброс воды предусматривается самотеком в коллектор ливневой канализации d 1000 мм по ул. А.Бараева.
Район N 2
Проектируемый район N 2 расположен в юго-западной части города, ограничен с севера - ул. Т.Бигельдинова, с востока - ул. Сары-Арка, с юга и юго-запада - рекой Ишим. Район в широтном направлении рассекает магистраль общегородского движения - ул. Кенесары. Примыкание к ядру старого общегородского центра и формирование силуэта района с реки Ишим предопределило его архитектурно-планировочное и объемно-пространственное решение.
Проектом предлагается развить складывающуюся анфиладу площадей от старой главной площади Парламента и Дома правительства и площадь перед зданием Министерства финансов, далее предлагается сформировать площадь западнее ул. Сары-Арка, следующую - восточнее ул. К.Кумисбекова. Протяжный крупный жилой комплекс террасами опадает к ул. Кенесары объектами обслуживания и является пространственным "хребтом", объединяющим визуально анфиладу площадей и выводящим их на набережную реки Ишим. Второй крупной темой являются террасноопадающие пирамиды четырех 16-этажных жилых комплексов, формирующих силуэт с набережной реки. Третьей темой района является метричная композиция пятиэтажных жилых комплексов с "дворами-колодцами" вдоль общегородской магистрали - ул. Кенесары.
Внутренний пешеходный бульвар района является продолжением бульвара от развлекательного центра "Айя" вдоль Ишима в массиве застройки - мимо крупных жилых комплексов по ул. Ирченко: ("Титаник", "Курск"), мимо стадиона им. Х. Мунайтпасова, через ул. Сары-Арка, плавной дугой через проектируемый район выводит на ул. Кенесары. Вдоль бульвара скомпонован из четырех высотных 16-этажных жилых домов комплекс "пирамид"; с севера бульвар ограничен участком школы на 2000 учащихся. Четыре детских сада на 140 мест приблокированы к высотным жилым комплексам со стороны р. Ишим. Объекты торгово-бытового обслуживания размещены вдоль ул. Кенесары и Сары-Арка. В связи с разделением района на две части скоростной магистралью общегородского движения ул. Кенесары, расчет детских садов и школ был проведен в границах межмагистрального пространства. В связи с этим недостающие 964 школьных места и 545 детских дошкольных - будут учтены в смежном микрорайоне (севернее ул. Кенесары).

1. Қолданыста бар ереже
Құрылысқа бөлiнген аумақ қаланың орталығында орналасқан. Қолданыстағы нөсерлiк кәрiз трассасы Ш.Уәлиханов, Кенесары, А.Бараев көшелерi мен Республика даңғылынан өтедi.
Қарастырылып отырған ауданның iшiнде нөсерлiк кәрiз жоқ.
2. Жобалық ұсыныстар
Аумақтағы жаңбырлы суды жинау және бөлiп алу үшiн d 600 мм. нөсерлiк кәрiз салу, сондай-ақ Кенесары көшесiнiң (d 600 мм.) және Ш.Уәлиханов көшесiнiң (d 800 мм.) бойындағы нөсерлiк кәрiз коллекторларын қайта жаңарту қарастырылуда. Су қашыртқысы А.Бараев көшесiнiң бойынан d 1000 мм. нөсерлiк кәрiздi коллекторға құю қарастырылуда.
N 2 аудан
N 2 жобаланған аудан қаланың оңтүстiк-батысында орналасқан, солтүстiгi - Бегелдинов көшесiмен, шығысы - Сарыарқа көшесiмен, оңтүстiгi және оңтүстiк-батысы - Есiл өзенiмен шектелген. Аудан ендiк бағытта жалпы қалалық қозғалыстағы басты желi - Кенесары көшесiн қиып өтедi. Жалпы қалалық орталық нүктесiне таяу және Есiл өзенiнен бастап ауданның бейнесiн қалыптастыру, оның сәулеттiк-жоспарлық және көлемдiк-кеңiстiктiк шешiмiн алдын ала анықтап бердi.
Жоба арқылы Парламенттiң және Үкiмет үйiнiң ескi бас алаңынан және Қаржы министрлiгi ғимаратының алдындағы алаңнан бастап алаңдардың қалыптасып келе жатқан ұзын қатарын дамыту, одан әрi Сарыарқа көшесiнiң батысынан, келесiсiн - К.Күмiсбеков көшесiнiң шығысынан алаң салу ұсынылып отыр. Ұзын iрi тұрғын-жай кешені қолайлы ашық алаңдарымен, қызмет көрсету объектілерiмен Кенесары көшесiне құлайды және алаңдардың көрнекi ұзын қатарын бiрiктiрiп, оларды Есiл өзенiнiң жағалауына шығаратын кеңiстiктiк "арқа" болып табылады. Екiншi iрi тақырып өзен жағалауынан бейне қалыптастыратын төрт 16 қабатты тұрғын-үй кешенiнiң қолайлы ашық алаңды-құламалы пирамидалары болып табылады. Ауданның үшiншi тақырыбы жалпы қалалық бас желi - Кенесары көшесiнiң шет жағындағы "аулалары-құдықтары" бар бес қабатты тұрғын-жай кешендерiнiң метрикалық үйлесiмдi болып табылады.
Ауданның iшкi жаяу жүргiншiлер бульвары Есiлдiң шетiндегi құрылыс сiлемiнде - Ирченко көшесiнiң бойындағы ("Титаник", "Курск") iрi тұрғын үй кешенi маңайындағы, Сарыарқа көшесi арқылы өтетiн Қ. Мұңайтпасов атындағы стадион маңындағы "Айя" ойын-сауық орталығынан басталатын бульвардың жалғасы болып табылады, ол құймалы доға секiлденiп жобаланған аудан арқылы Кенесары көшесiне шығарады. Бульвардың шетi төрт биiк 16 қабатты тұрғын-жай кешенiнiң "пирамидаларынан" құралған; бульвардың солтүстiгi - 2000 оқушыға арналған мектеп учаскесiмен шектелген. 140 орынды төрт бала бақша Есіл өзенi жағынан биiк тұрғын-жай кешенiне сынамаланған. Сауда-тұрмыстық қызмет көрсету объектілерi Кенесары және Сарыарқа көшелерiнiң шетiнде орналасқан. Ауданның жалпы қалалық қозғалыстың жылдамдықты басты желiсi екi бөлiкке бөлiнуiне байланысты Кенесары көшесi, балалар бақшалары мен мектептер есебi бас желi аралығындағы кеңiстiктер шегiнде жүргiзiлдi. Осыған байланысты, жетiспеген 964 мектептiк орын мен балалардың 545 мектепке дейiнгi орны шектес шағын аудандарда (солтүстiгi - Кенесары көшесi) ескерiнетiн болады.

Транспорт. В проектируемом районе проходят магистральные улицы общегородского значения непрерывного движения ул. Сары-Арка и Кенесары с параметрами в "красных линиях" - 80 м и регулируемого движения - ул. К.Кумисбекова (60 м в "красных линиях").
По генеральному плану ул. Кенесары посредством дуги связывается с улицей N 12, ограничивающей новый республиканский центр с северной стороны.
Ул. Сары-Арка является одной из главных магистральных осей города, связывающей объекты внешнего транспорта - аэропорт, железнодорожный вокзал, а также ЮПР и Северную промышленную зону (СПЗ) с ЦПР. Ул. К.Кумисбекова свяжет ЦПР с северо-западным планировочным районом через улицы Катченко - Новая.
Проектом детальной планировки предусмотрено укрупнение сетки улиц с ликвидацией мелких жилых улиц.
Проектом предлагается устройство бульвара параллельно набережной реки Ишим.
Водоснабжение. Схема водоснабжения принята общей для хозяйственно питьевых и противопожарных нужд с учетом подключения перспективной застройки.
Подключение района предусматривается от водовода d 400 по проспекту Абая.
Прокладка магистральных и подводящих сетей из чугунных труб d 200-/:400 мм.
Предусматривается реконструкция водопровода по ул. Сары-Арка, Кенесары и демонтаж сетей, попадающих под застройку.
Протяженность сетей - 9,1 километра.
Расчетный расход воды = 11360 м3/сут.
Канализация. Сброс сточных вод от района предусматривается в существующий канализационный коллектор N 2 по ул. Кенесары и К.Кумисбекова с последующим подключением в существующую КНС N 1.
Предусматривается реконструкция коллектора по ул. Кенесары с увеличением диаметра.
Прокладка сетей из чугунных труб d 200-/:800 с учетом подключения перспективной застройки.
Протяженность сетей - 7,9 километра.
Схемой предусматривается повысительная канализационная насосная станция.
Электроснабжение. Схема электроснабжения района 2 выполнена на основании плана индивидуальной застройки и задания ГИПа.
Точка подключения - ПС 110/10 "Коктем".
Линию 10 кв. выполнить двумя кабелями марки ААБлУ-10 кв. сеч. 3x240 мм2, проложенными в кабельном канале.
Для электроснабжения данного района предусмотрена установка двух РП и необходимого количества ТП, запитанных по кольцевой схеме.
Электрические нагрузки подсчитаны согласно ВСН 59-88 "Электрооборудование жилых и общественных зданий. Нормы проектирования" и РД 34.20.185-94 "Инструкция по проектированию городских электрических сетей" и сведены в таблицу.
Теплоснабжение
1. Существующее положение
В настоящее время район застроен жилыми малоэтажными домами. Малоэтажный частный сектор, не обеспеченный централизованным теплоснабжением, подлежит сносу. На его месте предусмотрено строительство жилых многоэтажных домов, а также общественных зданий и объектов культурно-бытового назначения. В районе застройки, в соответствии со схемой строительства магистральных тепловых сетей до 2010 года, предполагается прокладка тепломагистрали М-31 2Ду400.

Көлiк. Жобаланған ауданнан үздiксiз қозғалыстағы жалпы қалалық маңызы бар бас көшелер - Сарыарқа және Кенесары көшелерi "қызыл желілерде" 80 м параметрлерiмен, реттеушi қозғалыстағы - К.Күмiсбеков көшесi ("қызыл желiлердi 60 м") өтедi.
Доға түрiндегi Кенесары көшесi бас жоспар бойынша солтүстiк жағынан жаңа республикалық орталықты шектейтiн N 12 көшемен байланысады.
Сарыарқа көшесi сыртқы көлiк объектiлерiн - әуежайды, темiр жол вокзалын байланыстыратын, қаланың басты өстерiнiң бiрi болып табылады, сондай-ақ ОЖА және Солтүстiк өндiрістiк аймақты (СӨА) ОЖА-мен байланыстырады. К.Күмiсбеков көшесi ОЖА-ны Катченко - Новая көшелерi арқылы солтүстiк-батыс жоспарланған ауданмен байланыстырады.
Түбегейлi жоспарлау жобасы арқылы ұсақ тұрғын-жайлық көшелердi жоя отырып, көше торшаларын ұлғайту қарастырылған.
Жоба Есiл өзенi жағалауына қосарланған бульвар салуды ұсынады.
Сумен қамтамасыз ету. Сумен қамтамасыз ету тәсiмi келешекте iске қосылатын құрылыстарды ескере отырып, шаруашылық-ауыз су және өртке қарсы қажеттiлiктер үшiн ортақ қабылданған.
Ауданды d 400 мм. сутартқыштан Абай даңғылының бойымен iске қосу қарастырылуда.
d 200-400 мм. шойын құбырлардан басты және ажырату тораптарын тарту.
Сарыарқа, Кенесары көшелерiнiң бойынан су құбырын тарту қарастырылып отыр.
Тораптардың ұзақтығы - 9,1 км.
Судың есеп айырысу шығыны = 11360 м3/тәул.
Кәрiз. Кенесары көшесiнiң бойындағы жұмыс iстеп тұрған N 2 кәрiздiк коллекторға және Кенесары, Күмiсбеков көшелерiнiң бойындағы жұмыс iстеп тұрған N 7 КСС-ға ауданнан сарқынды су жiберу қарастырылуда.
Келешекте iске қосылатын құрылыстарды ескере отырып, d 200-800 мм. шойын құбырлардан тораптар тарту.
Тораптардың ұзақтығы - 7,9 километр.
Тәсiм арқылы жоғарылатушы кәрiздiк сорғы стансасы қарастырылады.
Электрмен қамтамасыз ету. 2-ауданды электрмен қамтамасыз ету тәсiмi жеке құрылыс жоспары мен БИЖ тапсырмасы негiзiнде орындалды.
Қосу нүктесi - "Көктем" 110/10 ҚС.
10 шаршы желi кабелдi арнада төселген 3 x 240 мм2 қимасында ААВУ-10 ш. маркалы екi кабелмен дайындалсын.
Осы ауданды электрмен қамту үшiн ББ-нi және шеңберлi тәсiмге сiңген ЖБ-ның қажеттi санын орнату қарастырылған.
Электрлiк жүктемелер "Тұрғын-жайлық және қоғамдық ғимараттарды электрмен жабдықтау. "Жобалау мөлшерлемесi" 59-88 УҚМ және "Қалалық электр желiлерiн жобалау жөнiндегi нұсқаулық" 34-20185-94 РД және кестедегi мәлiметтерге сәйкес есептелген.
Жылумен қамтамасыз ету
1. Қолданыста бар ереже
Қазiргi уақытта аудан көп қабатты үйлерден, сондай-ақ қолданыста бар кеп қабатты үйлерден тұрғызылған. Орталықтандырылған жылумен қамтамасыз етiлмеген аз қабатты жеке меншiк сектор бұзылуға жатады. Оның орнына көп қабатты тұрғын үйлер, сондай-ақ қоғамдық ғимараттар мен мәдени-тұрмыстық бағыттағы объектiлердiң құрылысы қарастырылған. Құрылыс ауданында M-31 2Ду400 жылу магистральдарын тарту ұсынылуда.

2. Проектные решения
Потребителями тепла в проектируемом жилом районе являются существующие и проектируемые жилые здания, а также здания культурно-бытового назначения.
Климатические условия района застройки по МСН 2.04.01-98 "Строительная климатология" характеризуются следующими показателями:
температура наружного воздуха для расчета систем отопления и вентиляции (средняя температура наиболее холодной пятидневки) Тн = -33 0С;
средняя скорость ветра самого холодного месяца - 7,7 м/сек;
продолжительность отопительного периода - 215 суток;
расчетная средняя температура наружного воздуха за отопительный период tн.ср= -8,1 0С.
Тепловые потоки на отопление, вентиляцию и горячее водоснабжение жилых и общественных зданий определены по укрупненным показателям в соответствии с рекомендациями СНиП 2.04.07-86* "Тепловые сети". Результаты расчета тепловых потоков на теплоснабжение проектируемого жилого поселка сведены в таблицу N 1.
Теплоснабжение проектируемой и существующей жилой застройки поселка может осуществляться централизованно от тепломагистрали М-31 2Ду400, которую предлагается проложить по ул. К.Кумисбекова от существующей тепломагистрали М-29.
Источником теплоснабжения предусматриваются ТЭЦ-1, ТЭЦ-2 с условием расширения их мощностей, позволяющих обеспечить устойчивое теплоснабжение города, с учетом его дальнейшего развития согласно Генеральному плану, реконструкции и строительства магистральных теплопроводов.
Прокладка трубопроводов тепловых сетей предусматривается подземная в непроходных железобетонных каналах по типовой серии 3.006-I-2/87.
Для монтажа трубопроводов тепловых сетей принимаются стальные электросварные трубы по ГОСТ 10704-91*. Материал труб - сталь марки 10,20 группы В по ГОСТ 1050-80. Запорная и дренажная арматура - стальная на условное давление 16 кгс/см2. Тепловые удлинения трубопроводов воспринимаются П-образными компенсаторами и углами поворотов трассы.
Трубопроводы тепловых сетей изолируются изделиями из минеральной ваты на синтетическом связующем и покрываются до нанесения изоляционного слоя антикоррозийным покрытием. В качестве теплоизоляционных конструкций проектом предусмотрено применение материалов и изделий заводского изготовления, рекомендуемых СНиП 2.04.07-86* и типовой серией 3.903-9.
Ливневая канализация
1. Существующее положение
Ливневая канализация в районе отсутствует. В западной части территории расположен пруд-накопитель дождевых вод, в который сбрасываются стоки с улиц А.Джангильдина, С.Сейфуллина.
2. Проектные предложения
Для сбора и отвода дождевых вод предусматривается строительство коллекторов ливневой канализации d 500 мм по улицам Кенесары и Сары-Арка. Для сбора воды с внутриквартальных проездов предусматривается строительство ливневой канализации d 300-/:400 мм.
Существующий пруд-накопитель дождевых вод, расположенный на территории застройки, засыпать. В настоящее время сброс воды из пруда производится в р. Ишим без очистки.
Предусмотреть строительство очистных сооружений. Сброс воды из
коллекторов ливневой канализации осуществляется на очистные сооружения с
последующим сбросом в р. Ишим.
Район N 3
Район N 3 расположен в северной части Центрального планировочного
района, границами которого являются: с севера - проспект Богенбая, с
востока - ул. В.Гастелло, с запада - ул. А.Пушкина, с юга - ул.
С.Сейфуллина.
Особенности, повлиявшие на его архитектурно-планировочную и
объемно-пространственную структуру:

2. Жобалық шешiмдер
Жобаланған тұрғын аудандағы жылуды тұтынушылар қолданыста бар және жобаланған тұрғын-үй ғимараттары, сондай-ақ мәдени-тұрмыстық бағыттағы ғимараттар болып табылады.
"Құрылыстық хал-ахуал" 2.04.01-98 ХҚМ бойынша құрылыс ауданының ахуалдық жағдайы мынадай көрсеткiштермен сипатталады:
жылу жүйесi мен желдеткiштi есептеу үшiн сыртқы ауаның температурасы (ең суық бескүндiктiң орташа температурасы)
Тт = - 33оС
ең суық айдағы желдiң орташа жылдамдығы - 7,7 м/сек;
жылыту кезеңiнiң ұзақтығы - 215 тәулiк;
жылыту кезеңiндегi сыртқы ауаның орташа есептiк температурасы t. орта = 8,1оС;
Тұрғын-жайлық және қоғамдық ғимараттарды жылуға, желдетуге және ыстық сумен қамтамасыз етуге жылулық ағындары "Жылу тораптары" СниП2.04.07-86* ұсыныстарына сәйкес iрi көрсеткiштер бойынша анықталған. Жобаланған тұрғын-жай кентiн жылумен қамтамасыз етуге жылу ағымдарын есептеу нәтижелерi N 1 кестеде келтiрiлген.
Жобаланған және қолданыста бар тұрғын-жай құрылысын жылумен қамтамасыз ету жұмыс iстеп тұрған М-29 жылу магистралiнен К.Күмiсбеков көшесiнiң бойынан төсеу ұсынылған M-31 2Ду400 жылу магистралiнен орталықтандырылып жүзеге асырылады.
Жылумен қамтамасыз ету көзi басты жылу құбыры желiлерiн жаңартудың және салудың Бас жоспарына сәйкес, оны одан әрi дамыту есебiнен қаланың тұрақты жылумен жабдықталуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн қуаттарды кеңейту жағдайында ЖЭО-1, ЖЭО-2 арқылы қарастырылады.
Жылу тораптарының құбыр желiлерiн 3.006-1-2/87 үлгiлiк серия бойынша темiрбетонды арналарда жер астымен тарту қарастырылуда.
Жылу тораптарын монтаждау үшiн 10704-91 МС бойынша болат электрмен дәнекерлеу құбырлары қабылданады. Құбырдың материалы - 1050-80 МС бойынша В топтағы 10,20 маркалы болат. Тиектi және құрғатқыш арматура - 16 кгс/см2 шартты қысымына төтеп беретiн болат. Құбыр желiлерiнiң жылу ұзартулары П-тәрiздi қарымталағыштармен және тас жолдың бұрылу бұрыштарымен қабылданады. Жылу тораптарының құбыр желiлерi синтетикалық байланғышқа минералды мақтадан жасалған бұйымдармен оқшауланады және оқшаулатқыш қабатқа дейiн коррозияға қарсы жабынмен жабылады. Жоба арқылы жылу оқшаулатқыш конструкция ретiнде 2.04.07-86 СниП және 3.903-9 үлгілiк сериямен ұсынылып, зауытта дайындалған материалдар мен бұйымдарды пайдалану қарастырылған.
Нөсерлiк кәрiз
1. Қолданыста бар ереже
Ауданда нөсерлiк кәрiз жоқ. Аумақтың батыс бөлiгiнде Ә.Жангелдин және С.Сейфуллин көшелерiне ағындар құйылатын жаңбырлы судың әуiт-жинағышы орналасқан.
2. Жобалық ұсыныстар
Аумақтағы жаңбырлы суды жинау және бөлiп алу үшiн Кенесары және Сарыарқа көшелерiнiң бойынан d 500 мм нөсерлiк кәрiз коллекторларын салу қарастырылуда. d 300-400 мм нөсерлiк кәрiз коллектор салу қарастырылуда.
Құрылыс аумағында орналасқан жауын суды қолданыста бар әуіт-жинағышты шашу. Қазiргi уақытта әуiттен су Есiл өзенiне тазартусыз құйылуда.
Тазалау ғимараттарын салу қарастырылсын нөсерлiк кәрiз
коллекторларынан, одан әрi Есіл өзенiне кететiн тазалағыш ғимараттарға су
жiберу жүзеге асырылады.
N 3 аудан
N 3 аудан Орталық жоспарланған ауданның солтүстiк бөлiгiнде
орналасқан. Солтүстiгi - Бөгенбай даңғылы, шығысы - В.Гастелло көшесi,
батысы - А.Пушкин көшесi, оңтүстiгi - С.Сейфуллин көшесi шекаралары
болып табылады.
Оның сәулеттiк-жоспарлық және көлемдiк-кеңiстiктiк құрылымына әсер
ететiн ерекшелiктер:

1. Ограничена с четырех сторон магистралями общегородского движения.
2. Примыкание с востока к панели общегородского оптово-розничного
рынка.
3. Существующая Главная мечеть города.
4. Сложившаяся сетка улиц.
Со стороны наиболее интенсивного транспортного движения проспекта Богенбая, улиц С.Сейфуллина, А.Пушкина принято решение защитить экранами из протяженных специально разработанных шумозащитных жилых домов.
В связи с важным значением пр. Богенбая - одна из выездных магистралей города - предложена запоминающаяся группа из трех полукольцом скомпонованных крупных 16-ти этажных жилых комплексов, террасно раскрывающихся к магистрали, объединяются двухэтажным стилобатом из гаражей, объектов обслуживания и торговли. Четвертая группа состоит из трех круглых высотных башен высотой 21-18-16 - соответственно, на углу проспекта Богенбая и улицы С.Сейфуллина. Со стороны ул. А.Пушкина протяженный линейный 9-этажный шумозащитный дом предлагается разместить вторым планом от ул. А.Джангильдина до 9-этажного углового (пересечение ул. А.Пушкина и С.Сейфуллина) существующего жилого дома.
На первом плане размещаются существующий исторический памятник - двухэтажный кирпичный особняк, существующие 5-этажная блок-секция и автозаправочная станция. Санитарные и противопожарные разрывы от АЭС до 9-этажного проектируемого жилого дома выдержаны - 25 метров.
Со стороны ул. С.Сейфуллина шумозащитный 9-этажный дом запроектирован симметрично (относительно строящегося здания прокуратуры) до ул. Р.Кошкарбаева. Существующий рынок "Артем" предлагается аналогично в крытом варианте продолжить в границах улиц Р.Кошкарбаева - Ч.Валиханова от ул. С.Сейфуллина до проспекта Богенбая. Вторую очередь рынка предлагается разместить в межмагистральном пространстве ул. Ч.Валиханова - В.Гастелло аналогично от ул. С.Сейфуллина до ул. В.Гастелло. Помимо рыночных павильонов, предлагается разместить супермаркеты, гостиницы, надземные и подземные гаражи-стоянки, кафе, рестораны и т.д. В связи с дислокацией мечети в данном районе внутрирайонную застройку предлагается вести на уровне не выше трех этажей в высокоплотном исполнении.
Детские школьные и дошкольные учреждения размещены в сетке центральных кварталов на базе существующей школы N 3.
От существующей мечети до Дворца "Жастар" предлагается пробить диагональный пешеходный бульвар, позволяющий обеспечить кратчайшие пешеходные связи в границах Центрального планировочного района между важными его объектами.
Транспорт. Проектируемый район ограничен магистральными улицами общегородского движения - В.Гастелло и проспектом Богенбай батыра (ширина в "красных линиях" 80 м) и регулируемого движения - А.Пушкина и С.Сейфуллина (ширина в "красных линиях" 60 м).
Ул. Ч.Валиханова - магистральная улица районного значения (40 м в "красных линиях") пронизывает рассматриваемый район в меридиональном направлении. С западной стороны улицы находится крупный городской узел - оптово-розничный рынок, который проектом предусмотрено расширить с восточной стороны улицы.
Рынки со стороны улиц В.Гастелло и Р.Кошкарбаева оснащаются автостоянками на 2000 мест.
Так же, как и в двух других районах, предусмотрено укрепление мелких кварталов жилых улиц.
На улицах А.Джангильдина, С.Торайгырова, Ж.Аймаутова, Казахская предлагается создание бульваров.
Водоснабжение. Схема водоснабжения принята общей для хозяйственно-питьевых и противопожарных нужд с учетом подключения перспективной застройки.
Подключение района предусматривается от существующего водовода d 700 мм по ул. С.Сейфуллина.
Предусматриваются реконструкция и демонтаж существующих сетей.

1. Жалпы қалалық қозғалыстың бас желiлерiмен төрт жағынан шектелген.
2. Шығыс жағынан жалпықалалық көтерме-бөлшектiк базардың панелiне
таяу.
3. Жұмыс істеп тұрған қаланың Бас мешiтi.
4. Көшелер пайда бола бастаған торшалары.
Қарқынды көлiк қозғалысы жағынан Бөгенбай даңғылының, С.СейФуллин, А.Пушкин көшелерiнiң арнайы әзірленген шудан қорғайтын тұрғын үйлердің тартылған экрандарымен қорғау шешiмi қабылданды.
Бөгенбай даңғылының қаланың шығу бас желiлерiнiң бiрi ретiндегi маңызды ерекшелiгiне байланысты үш жарты шеңберлi 16 қабатты iрi тұрғын-жай кешендерiнен тұратын есте қалар тобы, бас көшеге ашылатын ашық алаң ұсынылып, гараждардан, қызмет көрсету объектiлерiнен және саудадан тұратын екi қабатты стилобатпен бiрiктiрiлдi. Төртiншi топ Бөгенбай даңғылы мен С.Сейфуллин көшелерiнiң бұрышындағы биiктiгi 21-18-16 үш шеңбер тәрiздi iрi биiк мұнаралардан тұрады. А.Пушкин көшесi жағынан 9 қабатты шудан қорғайтын үйдi Ә.Жангелдин көшесiнен бастап тұрғызушы 9 қабатты бұрышты тұрғын үйге (А.Пушкин және С.Сейфуллин көшелерiнiң қиылысы) дейiн екiншi жоспармен орналастыру ұсынылып отыр.
Бiрiншi жоспарда тұрғызулы тарихи ескерткiш, екi қабатты кiрпiш үй, 5 қабатты блок-секция және жұмыс iстейтiн жанар-жағар май құю стансасы орналастырылады. АТС-тан жобаланған қабатты тұрғын үйге дейiнгi санитарлық және өртке қарсы алшақтықтар 25 м-дi ұстайды.
С.СейФуллин көшесi жағынан шудан қорғайтын 9 қабатты үй (салынып жатқан прокуратура ғимаратына қатысты) Р.Қошқарбаев көшесiне дейiн симметриялы жобаланған. Жұмыс iстеп жатқан "Артем" базарына ұқсас, жабық түрде С.Сейфуллин көшесiнен Бөгенбай даңғылына дейiнгi Р.Қошқарбаев - Ш.Уәлиханов көшелерiнiң шекарасында жалғастыру ұсынылып отыр. Екiншi кезекте базарды С.Сейфуллин көшесінен В.Гастелло көшесiне дейінгі Ш.Уәлиханов - В.Гастелло көшелерiнiң орталық кеңiстiгiнде орналастыру ұсынылып отыр. Базар сөрелерiнен басқа супермаркеттер, қонақ үйлер, жер асты - жер үстi гараждарын-тұрақтарын, дәмхана, мейрамханалар және т.б. орналастыру ұсынылуда. Мешiттi орналастыруға байланысты аталмыш ауданда iшкi аудандық құрылысты 3 қабаттан биiктетпей жоғары дәрежеде жүргiзу ұсынылуда.
Балалардың мектептiк және мектепке дейiнгi мекемелерi жұмыс iстеп жатқан N 3 мектеп базасының орталық орамдар торшаларында орналасқан.
Жұмыс iстеп жатқан мешiттен Жастар Сарайына дейiн Орталық жоспарланған ауданның шекарасында оның маңызды объектiлермен қысқа жаяу жүргiншілер байланысын қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн диагональды жаяу жүргiншiлер бульварын салу ұсынылып отыр.
Көлiк. Жобаланған аудан жалпықалалық қозғалыстағы бас көшелер - В.Гастелло және Бөгенбай батыр ("қызыл желiлердегi" енi 80 м) және реттеушi қозғалыстағы - А.Пушкин және С.СейФуллин ("қызыл желiлердегi" енi 60 м) көшелерiмен шектелген.
Аудандық маңызы бар бас көше - Ш.Уәлиханов көшесi ("қызыл желдерде" 40 м) қарастырылып отырған ауданды меридианды бағытта кесiп өтедi. Көшенiң батыс жағынан жоба арқылы көшенiң шығыс жағынан көркейтiлу қарастырылған iрi қалалық торап - көтерме-бөлшектiк базар орналасқан.
В.Гастелло және Р.Қошқарбаев көшелерi жағындағы базарлар 2000
орынды автотұрақтармен жарақтандырылады.
Сондай-ақ, екi басқа аудандардағыдай тұрғын-жай көшелерiнiң ұсақ
орамдарын нығайту қарастырылып отыр.
Ә.Жангелдин, С.Торайғыров, Ж.Аймауытов, Қазақ көшелерiнде
бульварлар салу ұсынылуда.
Сумен қамтамасыз ету. Сумен қамтамасыз ету тәсiмi келешекте iске
қосылатын құрылыстарды ескере отырып, шаруашылық-ауыз су және өртке қарсы
қажеттілiктер үшiн ортақ қабылданған.
Ауданды d 700 мм. сутартқыштан С.СейФуллин көшесiнiң бойымен iске
қосу қарастырылуда.
Қолданыста бар тораптарды жаңарту және бөлшектеу қарастырылуда.

Прокладка магистральных и подводящих сетей из чугунных труб d 200-/:600 мм.
Протяженность сетей - 9,8 километра.
Расчетный расход = 9842 м3/сут.
Канализация. Сброс сточных вод от района предусматривается в
канализационный коллектор d 500 по ул. Дружбы и ул. А.Пушкина с
последующим сбросом в КНС N 9.
Прокладка сетей из чугунных труб d 200-/:400 мм с учетом
перспективной застройки.
Предусматриваются реконструкция и демонтаж существующих сетей.
Протяженность сетей - 11,5 километра.
Схемой предусматриваются две повысительные канализационные насосные
станции.
Электроснабжение. Точка подключения - ПС 110/10 "Астана" и ПС 110/10
"Городская".
Линию 10 кв. выполнить двумя кабелями марки ААБлУ-10 кв. сеч. 3x240
мм2, проложенными в кабельном канале.
Теплоснабжение
1. Существующее положение
В настоящее время район застроен жилыми малоэтажными домами, а также существующими многоэтажными домами. Малоэтажный частный сектор, не обеспеченный централизованным теплоснабжением, подлежит сносу. На его месте предусмотрено строительство жилых многоэтажных домов, а также общественных зданий и объектов культурно-бытового назначения. В районе застройки по улице Ж.Аймаутова проложена тепломагистраль М-6 2Ду150 на 2Ду300, 2Ду200 до улицы Р.Кошкарбаева, а по ул. Ч.Валиханова от тепломагистрали М-20 2Ду500 предлагается прокладка теплотрассы 2Ду250, 2Ду200 от улицы Ж.Омарова до проспекта Богенбай батыра.
2. Проектные решения
Потребителями тепла в проектируемом жилом районе являются существующие и проектируемые жилые здания, а также здания культурно-бытового назначения.
Климатические условия района застройки по МСН 2.04.01-98 "Строительная климатология" характеризуются следующими показателями:
температура наружного воздуха для расчета систем отопления и вентиляции (средняя температура наиболее холодной пятидневки) Тн = -33 0С;
средняя скорость ветра самого холодного месяца - 7,7 м/сек;
продолжительность отопительного периода - 215 суток;
расчетная средняя температура наружного воздуха за отопительный период tн.ср. = - 8,1 0С.
Тепловые потоки на отопление, вентиляцию и горячее водоснабжение жилых и общественных зданий определены по укрупненным показателям в соответствии с рекомендациями СНиП 2.04.07-86* "Тепловые сети". Результаты расчета тепловых потоков на теплоснабжение проектируемого жилого поселка сведены в таблицу N 1.
Теплоснабжение проектируемой и существующей жилой застройки поселка может осуществляться централизованно от тепломагистрали М-6 2Ду800, проложенной по ул. Ж.Аймаутова, а также проектируемой тепломагистрали по ул. А.Джангильдина.

d 200-600 мм, шойын құбырлардан басты және ажырату тораптарын тарту.
Тораптың ұзақтығы - 9,8 километр.
Есеп айырысу шығыны = 15740 м3/тәул.
Кәрiз. Дружба және А.Пушкин көшелерінің бойындағы жұмыс iстеп тұрған
d 500 мм. кәрiздiк коллекторға және жұмыс iстеп тұрған N 9 КСС-ға ауданнан
сарқынды су жiберу қарастырылуда.
Келешектегі құрылысты ескере отырып, d 200-400 мм шойын құбырлардан
тораптар тарту.
Қолданыста бар тораптарды жаңарту және бөлшектеу қарастырылуда.
Тораптардың ұзақтығы - 11,5 километр.
Тәсiм арқылы екi жоғарылатушы кәрiздiк сорғы стансасы қарастырылады.
Электрмен қамтамасыз ету.
Қосу нүктесi - "Астана" 110/10 ҚС және "Қалалық" 110/10 ҚС.
10 шаршы желi кабелдi арнада төселген 3 x 240 мм2 қимасында ААБУ- 1
ш. маркалы екi кабелмен дайындалсын.
Жылумен қамтамасыз ету
1. Қолданыста бар ереже
Қазiргi уақытта аудан көп қабатты үйлерден, сондай-ақ қолданыста бар көп қабатты үйлерден тұрғызылған. Орталықтандырылған жылумен қамтамасыз етiлмеген аз қабатты жеке меншiк сектор бұзылуға жатады. Оның орнына көп қабатты тұрғын үйлер, сондай-ақ қоғамдық ғимараттар мен мәдени-тұрмыстық бағыттағы объектiлердiң құрылысы қарастырылған. Ж.Аймауытов көшесiнiң бойындағы құрылыстар ауданында Р.Қошқарбаев көшесiне М-6 2Ду 150, 2Ду 300, 2Ду 200 жылу магистралi тартылған, М-20 2Ду 500 жылу магистралiнен Ш.Уәлиханов көшесiнiң бойынан Ж.Омаров көшесiнен Бөгенбай батыр даңғылына дейiн 2Ду 250, 2Ду 200 жылу жолын тарту ұсынылуда.
2. Жобалық ұсыныстар
Жобаланған тұрғын аудандағы жылуды тұтынушылар қолданыста бар және жобаланған тұрғын-үй ғимараттары, сондай-ақ мәдени-тұрмыстық бағыттағы ғимараттар болып табылады.
"Құрылыстық хал-ахуал" 2.04.01-98 ХҚМ бойынша құрылыс ауданының ахуалдық жағдайы мынадай көрсеткiштермен сипатталады:
жылу жүйесi мен желдеткiштi есептеу үшiн сыртқы ауаның температурасы (ең суық бескүндiктiң орташа температурасы)
Тн = - 33оС
ең суық айдағы желдiң орташа жылдамдығы - 7,7 м/сек;
жылыту кезеңiнiң ұзақтығы - 215 тәулiк;
жылыту кезеңiндегi сыртқы ауаның орташа есептiк температурасы t. орта = 8,1оС.
Тұрғын-жайлық және қоғамдық ғимараттарды жылуға, желдетуге және ыстық сумен қамтамасыз етуге жылулық ағындары "Жылу тораптары" СниП2.04.07-86* ұсыныстарына сәйкес iрi көрсеткiштер бойынша анықталған. Жобаланған тұрғын-жай кентiн жылумен қамтамасыз етуге жылу ағымдарын есептеу нәтижелерi N 1 кестеде келтiрiлген.
Ж.Аймауытов көшесiнiң бойында төселген M-62 Ду 800 жылу магистралiнен, сондай-ақ Ә.Жангелдин көшесiнiң бойынан жобаланған жылу магистралiнен орталықтандырылып, жүзеге асырылады.

Источником теплоснабжения предусматриваются ТЭЦ-1, ТЭЦ-2 при условии расширения их мощностей, позволяющих обеспечить устойчивое теплоснабжение города с учетом его дальнейшего развития согласно Генеральному плану, реконструкции и строительства магистральных теплопроводов.
Для монтажа трубопроводов тепловых сетей принимаются стальные электросварные трубы по ГОСТ 10704-91*. Материал труб - сталь марки 10, 20 группы В по ГОСТ 1050-80. Запорная и дренажная арматура - стальная на условное давление 16 кгс/см2. Тепловые удлинения трубопроводов воспринимаются П-образными компенсаторами и углами поворотов трассы.
Трубопроводы тепловых сетей изолируются изделиями из минеральной ваты
на синтетическом связующем и покрываются до нанесения изоляционного слоя
антикоррозийным покрытием. В качестве теплоизоляционных конструкций
проектом предусмотрено применение материалов и изделий заводского
изготовления, рекомендуемых СНиП 2.04.07.89* и типовой серией 3.903-9.
Ливневая канализация
1. Существующее положение
Ливневая канализация в районе отсутствует. Ближайшие коллекторы
расположены на проспекте Богенбая, улицах С.Сейфуллина и Ч.Валиханова.
2. Проектные предложения
Для сбора и отвода дождевых вод с территории предусматривается
строительство ливневой канализации d 400 мм. Сброс воды осуществляется
самотеком в существующие коллекторы ливневой канализации.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Общие капиталовложения в строительство инженерно-транспортной
инфраструктуры на территориях интенсивного сноса на период до 2006 года
оценивается в 6310,71 млн. тенге.
Источниками финансирования являются республиканский бюджет и бюджет
города Астаны.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
В результате реализации Программы в городе улучшится
инженерно-транспортная инфраструктура на территориях интенсивного сноса.
8. План мероприятий по реализации Программы
Перечень основных работ, рекомендуемых к реализации в период до 2006
года, приведен в таблицах.
Основным исполнителем Программы является Департамент по
администрированию программ развития города Астаны.
Приложение
Баланс территории реконструируемых районов 1, 2, 3
___________________________________________________________________________
N  !         Территории        !Всего, га!          в том числе:
п/п!                           !         !_________________________________
!                           !         !Район N 1   !Район N 2 !Район N 3
___!___________________________!_________!____________!__________!_________
1.  Территории жилых кварталов.   86,85      39,02       25,27      22,56

Жылумен қамтамасыз ету көзi басты жылу құбыры желілерiн жаңартудың және салудың Бас жоспарына сәйкес, оны одан әрi дамыту есебiнен қаланың тұрақты жылумен жабдықталуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн қуаттарды кеңейту жағдайында ЖЭО-1, ЖЭО-2 арқылы қарастырылады.
Жылу тораптарын монтаждау үшiн 10704-91 МС бойынша болат электрмен дәнекерлеу құбырлары қабылданады. Құбырдың материялы - 1050-80 МС бойынша В топтағы 10,20 маркалы болат. Тиектi және құрғатқыш арматура - 16 кгс/см2 шартты қысымына төтеп беретiн болат. Құбыр желiлерiнiң жылу ұзартулары П-тәрiздi қарымталағыштармен және тас жолдың бұрылу бұрыштарымен
қабылданады.
Жылу тораптарының құбыр желілерi синтетикалық байланғышқа минералды
мақтадан жасалған бұйымдармен оқшауланады және оқшаулатқыш қабатқа дейiн
коррозияға қарсы жабынмен жабылады. Жоба арқылы жылу оқшаулатқыш
конструкция ретiнде 2.04.07-86 СниП және 3.903-9 үлгілiк сериямен
ұсынылып, зауытта дайындалған материалдар мен бұйымдарды пайдалану
қарастырылған.
Нөсерлiк кәрiз
1. Қолданыста бар ереже
Ауданда нөсерлiк кәрiз жоқ. Жақын коллекторлар Бөгенбай даңғылында,
С.Сейфуллин және Ш. Уәлиханов көшесiнде орналасқан.
2. Жобалық ұсыныстар
Аумақтағы жаңбырлы суды жинау және бөлiп алу үшiн d 400 мм. нөсерлiк
кәрiз салу қарастырылуда. Су қашыртқысы нөсерлiк кәрiздiң коллекторына
құйылу арқылы жүзеге асырылады.
6. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
2006 жылға дейiн қарқынды бұзу аумағындағы инженерлiк-көлiктiк
инфрақұрылымдардың құрылысына жалпы күрделi қаржы жұмсалымы 6310,71 млн.
теңгеге бағаланады.
7. Бағдарламаның жүзеге асырылуынан күтiлетiн нәтижелер
Қалада Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесiнде қарқынды бұзу
аумағындағы инженерлiк-көлiктiк инфрақұрылымдар жақсарды.
8. Бағдарламаны жүзеге асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
2006 жылға дейiн жүзеге асыруы ұсынылған негiзгi жұмыс тiзбесi
кестеде келтiрiлген.
Бағдарламаның негiзгi атқарушысы Астана қаласын дамыту
бағдарламаларына әкiмшiлiк ету жөнiндегi департамент болып табылады.
1, 2, 3 қайта құрылатын аудандар аумақтарының балансы
___________________________________________________________________________
N  !         Аумақтар          ! Барлығы,!          оның ішінде:
р/с!                           !   га    !_________________________________
!                           !         ! N 1 аудан  ! N 2 аудан!N 3 аудан
___!___________________________!_________!____________!__________!_________
1.  Тұрғын-жай орамдарының        86,85      39,02       25,27      22,56
аумақтары

2.  Участки учреждений и          21,33       9,94        4,35       7,04
предприятий обслуживания
повседневного спроса
(детские сады-ясли, школы).
3.  Участки учреждений и          27,57       9,70        0,00      17,87
предприятий обслуживания
районного и городского
обслуживания.
4.  Зеленые насаждения общего     10,21       2,90        4,85       2,46
пользования (кроме
внутриквартальных)
5.  Городские магистрали,         36,74      10,44       12,53      13,77
улицы, дороги, площади,
автомобильные стоянки.
Итого в пределах проектных   182,70      72,00       47,00      63,70
границ:
___________________________________________________________________________
Приложение
Основные технико-экономические показатели
___________________________________________________________________________
N  !     Показатели    !Единицы   !Количество!     в том числе:
п/п!                   !измерения !  единиц, !_____________________________
!                   !          !   всего  !Район N 1!Район N 2!Район N 3
___!___________________!__________!__________!_________!_________!_________
1.  Существующее         человек     16080        8570      1810       5700
население.
2.  Существующий жилой      м2      247205      132010     27883      87312
фонд.
3.  Сносимый жилой          м2       99416       25869     27883      45664
фонд.
4.  Сохраняемый жилой       м2      147789      106141                41648
фонд.
5.  Проектируемый жилой     м2      771619      279569    288396     203654
фонд.
6.  Всего жилого фонда.     м2      919408      385710    288396     245302
7.  Всего населения,     человек     52460       22420     16020      14020
чел.:
в том числе:
а) существующая      человек      9600        6890                 2710
застройка
б) проектируемая     человек     42660       15330     16020      11310
застройка
8.  Потребность в
учреждениях
обслуживания:
8.1 Детские           место       3062         990      1105        967
дошкольные
учреждения
8.2 Общеобразо-     учащиеся      8048        3190      2964       1894
вательные школы
8.3 Поликлиники     посещений     1590         540       560        490
в день
8.4 Аптеки           объект          3           1         1          1
8.5 Клубы            место        3620        1220      1280       1120
8.6 Библиотеки     тыс. единиц     187          62        65         60
хранения
8.7 Танцевальные     место         271          90        96         85
залы
8.8 Помещения для   м2 общей      2720         920       960        840
культурно-массовой  площади
работы, досуга и
любительской
деятельности
8.9 Помещения для   м2 общей      3630        1230      1280       1120
физкультурно-       площади
оздоровительных
занятий
8.10 Магазины       м2 торговой   4285        1535      1620       1130
продовольственных    площади
товаров
8.11 Магазины       м2 торговой   7675        2760      2880       2035
непродовольствен-   площади
ных товаров
8.12 Магазин        м2 торговой    258          90       100         68
кулинарии           площади
8.13 Предприятия     место        1705         615       640        450
общественного
питания
8.14 Предприятия    рабочее        382         140       140        102
бытового             место
обслуживания
8.15 Отделение      объект           3           1         1          1
связи
8.16 Отделения и    операцион-      22           8         8          6
филиалы Народного   ное место
банка
8.17 Жилищно-       объект           3           1         1          1
эксплуатационные
организации
8.18 Прачечные      кг белья       423         150       160        113
самообслуживания    в смену
8.19 Химчистки      кг вещей       170          60        65         45
самообслуживания    в смену
8.20 Общественные   прибор          45          15        16         14
уборные
___________________________________________________________________________
Приложение
Стоимость Программы строительства инженерно-транспортной
инфраструктуры на территориях интенсивного сноса
___________________________________________________________________________
N  !Наименование пока-!Источ-!Стоимость!Финансирование по годам, млн. тенге
п/п! зателей          !ник   !поукруп- !___________________________________

2.  Күнделікті сұраныстағы        21,33       9,94        4,35       7,04
қызмет көрсету мекемелері
мен кәсіпорындарының
учаскелері (балалар
бақшалары, мектептер)
3.  Аудандық және қалалық         27,57       9,70        0,00      17,87
қызмет көрсету мекемелері
мен кәсіпорындарының
учаскелері
4.  Жалпы пайдаланымдағы жасыл    10,21       2,90        4,85       2,46
екпелер (ішкі
орамдықтардан басқа)
5.  Қалалық бас желілер,          36,74      10,44       12,53      13,77
көшелер, жолдар, алаңдар,
автотұрақтар
Жобалық шекаралар            182,70      72,00       47,00      63,70
шегіндегі жиынтықтар
___________________________________________________________________________
Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштер
___________________________________________________________________________
N  !     Көрсеткіштер  ! Өлшем    ! Бірлік   !     оның ішінде:
р/с!                   ! бірлігі  ! саны,    !_____________________________
!                   !          ! барлығы  !N 1 аудан!N 2 аудан!N 3 аудан
___!___________________!__________!__________!_________!_________!_________
1.  Тұрғын халық.          адам      16080        8570      1810       5700
2.  Қолданыста бар          м2      247205      132010     27883      87312
тұрғын-жай қоры.
3.  Бұзылатын тұрғын-       м2       99416       25869     27883      45664
жай қоры.
4.  Сақталатын тұрғын-      м2      147789      106141                41648
жай қоры.
5.  Жобаланған тұрғын       м2      771619      279569    288396     203654
-жай қоры.
6.  Барлық тұрғын-жай       м2      919408      385710    288396     245302
қоры.
7.  Барлық тұрғын         адам       52460       22420     16020      14020
халық, адам:
оның ішінде:
а) қолданыста бар     адам        9600        6890                 2710
құрылыс
б) жобаланған         адам       42660       15330     16020      11310
құрылыс
8.  Қызмет көрсету
мекемелеріндегі
қажеттілік
8.1 Мектепке          орын        3062         990      1105        967
дейінгі балалар
мекемелері
8.2 Жалпы білім      оқушы        8048        3190      2964       1894
беретін мектептер
8.3 Емханалар       күніне        1590         540       560        490
келушілер
8.4 Дәріханалар      объект          3           1         1          1
8.5 Клубтар          орын         3620        1220      1280       1120
8.6 Кітапханалар   сақтаудың       187          62        65         60
мың бірлігі
8.7 Би залдары       орын          271          90        96         85
8.8 Мәдени          жалпы         2720         920       960        840
көпшілік жұмыстар,  көлемі м2
демалыс және
әуесқойлық қызмет
ғимараттары
8.9 Дене шынықтыру- жалпы         3630        1230      1620       1120
сауықтыру           көлемі м2
жаттығуларына
арналған
ғимараттар
8.10 Азық-түлік     сауда алаңы   4285        1535      2880       1130
тауарлары дүкені      м2
8.11 Азық-түлік     сауда алаңы   7675        2760      100        2035
емес тауарлар         м2
дүкені
8.12 Аспаздық       сауда алаңы    258          90      640         68
дүкені                м2
8.13 Көпшілік        орын         1705         615      140         450
тамақтану
кәсіпорындары
8.14 Тұрмыстық      жұмыс орны     382         140       1          102
қызмет көрсету
кәсіпорындары
8.15 Байланыс       объект           3           1         8          1
бөлімшесі
8.16 Ұлттық Банк    операциялық     22           8         1          6
бөлімшелері мен       орын
филиалдары
8.17 Тұрғын үй-     объект           3           1       160          1
пайдаланушылық
ұйымдары
8.18 Өзіне-өзі      ауысымға       423         150       65        113
кір жуу қызметін    кг киім
көрсету
8.19 Өзіне-өзі      ауысымға       170          60       16         45
химиялық тазарту    кг киім
қызметін көрсету
8.20 Қоғамдық       жабдық          45          15                  14
жинаулар
___________________________________________________________________________
Қарқынды бұзу аумағындағы инженерлік көліктік құрылыс
бағдарламасының құны
___________________________________________________________________________
N  ! Көрсеткіштердің  !Қаржы.!Ірі мөл. ! Жылдар бойынша қаржыландыру, млн.
р/с!     атауы        !ланды.!шерлеме. ! теңге
!                  !ру    !лері     !-----------------------------------

!                  !финан-!ненным   !2003 г. ! 2004 г. ! 2005 г. !2006г.
!                  !сиро- !нормам   !        !         !         !
!                  !вания !         !        !         !         !
___!__________________!______!_________!________!_________!_________!______
1.  Общая стоимость,   РБ      6310,71   519,21   1930,50  1930,50  1930,50
млн. тенге
в том числе:
2.  Инженерные сети            4790,00   274,21   1505,30  1505,30  1505,19
в том числе:
3.  Внутрирайонные             3295,00        0   1098,37  1098,37  1098,26
инженерные сети
в том числе:                              0
4.  канализация                 552,00        0    184,00   184,00   184,00
5.  ливневая                    872,00        0    290,67   290,67   290,66
канализация
6.  водоснабжение               458,00        0    152,70   152,70   152,60
7.  теплоснабжение             1307,00        0    435,70   435,70   435,60
8.  слабые токи                  30,00        0     10,00    10,00    10,00
9.  электроснабжение             76,00        0     25,30    25,30    25,40
10. Внешние сети               1495,00   274,21    406,93   406,93   406,93
11. Внутрирайонные             1275,71        0    425,20   425,20   425,31
улицы
12. Проектные работы,           245,00   245,00         0        0        0
в том числе:
13. ТЭО районов                  15,00    15,00         0        0        0
14. топография и                 35,00    35,00         0        0        0
инженерные
изыскания
15. стадия                       60,00    60,00         0        0        0
проектирования
районов
16. рабочий проект              135,00   135,00         0        0        0
сетей и дорог
___________________________________________________________________________
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)

!                  !көзі  !бойынша  !2003 жыл! 2004 жыл! 2005 жыл!2006
!                  !      !құны     !        !         !         !жыл
___!__________________!______!_________!________!_________!_________!______
1.  Жалпы құны         РБ      6310,71   519,21   1930,50  1930,50  1930,50
оның ішінде
2.  Инженерлік тораптар        4790,00   274,21   1505,30  1505,30  1505,19
оның ішінде
3.  Ауданішілік                3295,00        0   1098,37  1098,37  1098,26
инженерлік тораптар
оның ішінде                               0
4.  кәріз                       552,00        0    184,00   184,00   184,00
5.  нөсерлі кәріз               872,00        0    290,67   290,67   290,66
6.  сумен қамтамасыз ету        458,00        0    152,70   152,70   152,60
7.  жылумен қамтамасыз ету     1307,00        0    435,70   435,70   435,60
8.  әлсіз тоқтар                 30,00        0     10,00    10,00    10,00
9.  электрмен қамтамасыз ету     76,00        0     25,30    25,30    25,40
10. Сыртқы тораптар            1495,00   274,21    406,93   406,93   406,93
11. Ауданішілік көшелер        1275,71        0    425,20   425,20   425,31
12. Жобалы жұмыстар             245,00   245,00         0        0        0
оның ішінде:
13. Аудандардың ЖЭО              15,00    15,00         0        0        0
14. Топографиялық және           35,00    35,00         0        0        0
инженерлік іздестірулер
15. Аудандарды жобалау           65,00    60,00         0        0        0
сатысы
16. Тораптармен                 135,00   135,00         0        0        0
жолдардың жұмыс
жобасы
___________________________________________________________________________
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.