О добровольных дружинах по охране общественного порядка
Решение акима города Павлодара от 11 декабря 2002 года N 550. Зарегистрировано Управлением юстиции Павлодарской области 14 января 2003 года за N 1590. Утратило силу - решением акима города Павлодара Павлодарской области от 25 апреля 2007 года N 9
Сноска. Утратило силу - решением акима города Павлодара Павлодарской области от 25 апреля 2007 года N 9.
В соответствии с подпунктом 5 пункта 1 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II ЗРК "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и в целях привлечения населения к охране общественного порядка принимаю РЕШЕНИЕ:
1. Создать добровольные дружины по охране общественного порядка из числа представителей трудовых коллективов предприятий, организаций, учреждений, кооперативов собственников квартир и пенсионеров на базе патрульных участков полиции.
2. Организовать городской штаб добровольных дружин по охране общественного порядка при акиме города Павлодара.
3. Утвердить прилагаемые правила деятельности добровольных дружин по охране общественного порядка.
4. Рекомендовать начальнику управления внутренних дел города Павлодара оказывать городскому штабу добровольных дружин по охране общественного порядка практическую, методическую и правовую помощь.
5. Произвести официальное опубликование настоящего решения в течение двух недель с момента его государственной регистрации в территориальном органе Министерства юстиции Республики Казахстан.
6. Контроль за выполнением данного решения возложить на руководителя аппарата акима города Бочарова С.Н.
Аким города Павлодара                      Н. Чмых
Согласовано:
Начальник управления
внутренних дел города Павлодара            Д. Тойгамбаев
Утверждено
решением акима города Павлодара
от 11 декабря 2002 года N 550
"О добровольных дружинах по
охране общественного порядка"
ПРАВИЛА
деятельности добровольных дружин по охране
общественного порядка
1. Общие положения
1. Подразделения добровольных дружин по охране общественного порядка (далее - Добровольные дружины) создаются трудовыми коллективами предприятий, организаций, учреждений, администрациями учебных заведений всех форм собственности и кооперативами собственников квартир (далее - КСК) по месту жительства граждан для оказания помощи органам внутренних дел в охране общественного порядка и профилактике правонарушений.
2. Подразделения Добровольных дружин формируются на добровольной основе из числа граждан Республики Казахстан, достигших 18 лет, по рекомендации трудовых коллективов предприятий, организаций, учреждений, администраций учебных заведений и КСК на основании личного заявления гражданина.

Қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi ерiктi жасақтар туралы
Павлодар қаласы әкімиятының 2002 жылғы 11 желтоқсандағы N 550 шешімі. Павлодар облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 14 қаңтарда N 1590 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар қалалық әкімінің 2007 жылғы 25 сәуірдегі N 9 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар қалалық әкімінің 2007 жылғы 25 сәуірдегі N 9 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" N 148-II ҚРЗ Заңының 33-бабы 1-тармағы 5-тармақшасына сәйкес және тұрғындарды қоғамдық тәртiптi сақтауға тарту мақсатында ШЕШIМ қабылдаймын:
1. Полицияның патрульдық учаскелерi базасында кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер, пәтер иеленушi кооперативтерiнiң еңбек ұжымдары өкiлдерiнiң санынан қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiнде ерiктi жасақтар құрылсын.
2. Қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiнде ерiктi жасақтардың Павлодар қаласы әкiмiнiң жанында қалалық штабы ұйымдастырылсын.
3. Қоса берiлiп отырған қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiнде ерiктi жасақтар қызметiнiң Ережелерi бекiтiлсiн.
4. Павлодар қаласы iшкi iстер басқармасының бастығы ерiктi жасақтардың қалалық штабына практикалық, әдiстемелiк және құқықтық көмек көрсету ұсынылсын.
5. Осы қаулы екi апта iшiнде қазақстан Республикасы әдiлет Министрлiгiнiң аумақтық органында мемлекеттiк тiркеуден өткен уақыттан бастап ресми жариялансын.
6. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау қала әкiмi аппаратының басшысы С.Н. Бочаровқа жүктелсiн.
Павлодар
қаласының әкiмi
Келiсiлдi
Павлодар қаласы
iшкi iстер басқармасының
бастығы
2002 жылғы 11 желтоқсан
Павлодар қаласы әкiмiнiң
2002 жылғы "11" желтоқсандағы
"Қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi
ерiктi жасақтар туралы"
550 шешiмiмен
БЕКIТIЛГЕН
Қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi ерiктi жасақтар қызметiнiң ЕРЕЖЕЛЕРI 1. Жалпы ережелер
1. Ерiктi жасақтар құрылымдары (бұдан әрi -  Ерiктi жасақтар) азаматтардың тұрғылықты жерлерi бойынша кәсiпорындардың, ұйымдардың еңбек ұжымдарымен, барлық меншiк нысанындағы оқу мекемелерiнiң әкiмшiлiктерiмен және пәтер иеленушi кооперативтерiмен (бұдан әрi - ПИК) iшкi iстер органдарына қоғамдық тәртiптi сақтауда және құқық бұзушылықтардың алдын алуда көмек көрсету үшiн құрылады.
2. Ерiктi жасақтар құрылымдары кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер, оқу мекемелерi әкiмшiлiктерiнiң және ПИК еңбек ұжымдарының ұсыныстары бойынша және азаматтардың жеке өтiнiштерi негiзiнде қазақстан Республикасының 18 жасқа толған азаматтар санынан құрылады.

3. Заявления граждан о приеме в члены Добровольной дружины подаются на имя руководителя городского штаба Добровольных дружин по охране общественного порядка (далее Городской штаб).<*>
4. Если кандидат не имеет судимость, по своим личным, деловым и моральным качествам соответствует предъявляемым к дружинникам требованиям, то приказом руководителя Городского штаба он зачисляется в члены Добровольной дружины.
5. Общее руководство подразделениями Добровольных дружин предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений и КСК осуществляет руководитель Городского штаба.
6. Городской штаб координирует вопросы взаимодействия подразделений Добровольных дружин с органами внутренних дел.
7. Все юридические лица, независимо от форм собственности, и граждане вправе оказывать содействие и помощь дружинникам в охране общественного порядка и профилактике правонарушений.<*>
8. <*>
Сноска: пункты 3, 7 изменены, пункт 8 исключен решением акима города Павлодара от 10 февраля 2003 года N71.
2. Основные задачи и функции
9. Основной задачей Добровольных дружин является оказание содействия органам внутренних дел в охране общественного порядка путем:
1) совместного патрулирования с сотрудниками органов внутренних дел на улицах, площадях, в парках, жилых массивах и других общественных местах, а также во время проведения культурно-массовых и спортивно-зрелищных мероприятий;
2) участия с сотрудниками органов внутренних дел в работе по предупреждению пьянства, наркомании, токсикомании, детской безнадзорности и правонарушений среди несовершеннолетних.
3. Структура дружин и принцип их работы
10. Добровольные дружины состоят из Городского штаба и подразделений дружин предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений и КСК.
11. Городской штаб возглавляет начальник отдела общественной безопасности управления внутренних дел города Павлодара.
12. Подразделения Добровольных дружин предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений и КСК возглавляет командир, назначаемый и освобождаемый от должности руководителем Городского штаба.
13. Руководитель Городского штаба осуществляет следующие функции:
1) обеспечивает координацию и взаимодействие Добровольных дружин с органами внутренних дел по вопросам их деятельности, охраны общественного порядка и профилактики правонарушений, анализирует и обобщает деятельность подразделений Добровольных дружин, а также принимает меры по повышению эффективности их работы;

3. Ерiктi жасақтардың қалалық штаб басшысының мүшелiлiгiне қабылдау туралы азаматтардың өтiнiштерi қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi Ерiктi жасақтардың қалалық штаб басшысының атына (бұдан әр-қалалық штаб) жiберiледi.
Ескерту: 3-тармақ өзгерді - Павлодар қаласының әкімдігінің 2003 жылғы 10 ақпандағы N 1634 қаулысымен.
4. Егер кандидат сотталмаған болса, өзiнiң жеке, iскерлiк және моральдық қабiлеттерi бойынша жасақ талаптарына сәйкес болса, онда қалалық штаб басшысының бұйрығы бойынша ол Ерiктi жасақтар мүшелiлiгiне енгiзiледi.
5. Кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер, оқу мекемелерiнiң және ПИК Ерiктi жасақтар құрылымдарына басшылықты қалалық штаб басшысы жүзеге асырады.
6. Қалалық штаб Ерiктi жасақтар құрылымдарының iшкi iстер органдарымен өзара қарым- қатынас мәселелерiн үйлестiредi.
7. Барлық меншiк нысанындағы заңды тұлғалар және азаматтар қоғамдық тәртiптi сақтау және құқық бұзушылықтың алдын алуда ерiктi жасақтар құрылымдарына, жасақтарға қолдау және көмек көрсетуге құқылы.
Ескерту: 7-тармақ өзгерді - Павлодар қаласының әкімдігінің 2003 жылғы 10 ақпандағы N 1634 қаулысымен.
8. <*>
Ескерту. 11 тармақ алынып тасталды - Павлодар қаласының әкімдігінің 2003 жылғы 10 ақпандағы N 1634 қаулысымен.
2. Негiзгi мiндеттерi мен қызметi
9. Ерiктi жасақтардың негiзгi мiндетi iшкi iстер органдарына қоғамдық тәртiптi сақтауда мына жолдар арқылы көмек көрсету:
1) iшкi iстер органдары қызметкерлерiмен бiрлесiп көшелерде, алаңдарда, саябақтарда, тұрғын үй массивтерiнде және басқа қоғамдық жерлерде, сонымен бiрге мәдени бұқаралық және спорттық - көрермендiк iс шараларды өткiзуде патрульге шығу;
2) маскүнемдiктiң, нашақорлықтың, уытты заттарға әуестiктiң, балалар қараусыздығы мен кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтың алдын алу жөнiндегi жұмыста iшкi iстер органдар қызметкерлерiмен бiрлесiп қатысу.
3. Жасақтардың құрылымы және олардың жұмысының принципi
10. Ерiктi жасақтар кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер, оқу мекемелерi және ПИК жасақтар құрылымдарынан және қалалық штабынан құрылады.
11. Қалалық штабты Павлодар қаласы iшкi iстер басқармасы қоғамдық қауiпсiздiк бөлiмiнiң бастығы басқарады.
12. Кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер, оқу мекемелерi және ПИК ерiктi жасақтар құрылымдарын қалалық штаб басшысы лауазымына тағайындайтын және босататын командир басқарады.
13. Қалалық штаб басшысы келесi функцияларды iске асырады:
1) Ерiктi жасақтардың қалалық штаб басшысы ерiктi жасақтар қызметiнiң, қоғамдық тәртiптi сақтау және құқық бұзушылықтардың алдын алу мәселелерi бойынша iшкi iстер органдарымен үйлестiрудi және өзара қарым - қатынасты қамтамасыз етедi, ерiктi жасақтар құрылымдарының қызметiн талдайды және жалпылайды, сонымен бiрге олардың жұмысының тиiмдiлiгiн арттыру бойынша шаралар қабылдайды;

2) вносит предложения на имя акима города и начальника управления внутренних дел города по улучшению охраны общественного порядка и профилактике правонарушений, рассматривает вопросы поощрения.<*>
14. Командир подразделения Добровольной дружины осуществляет следующие функции:
1) руководит Добровольной дружиной;
2) проводит подбор, расстановку и обучение членов Добровольной дружины;
3) составляет график дежурства членов Добровольной дружины;
4) организовывает и контролирует выполнение членами Добровольной дружины обязанностей по охране общественного порядка и профилактике правонарушений;
5) разрабатывает и принимает меры по совершенствованию деятельности подразделения Добровольной дружины.
15. Перед заступлением на дежурство командир проводит для членов Добровольной дружины инструктаж о состоянии оперативной обстановки в городе, о целях и задачах, которые им предстоит выполнить.
16. Городской штаб не реже одного раза в месяц проводит заседания для анализа деятельности Добровольных дружин, принятия мер по повышению эффективности их работы, обсуждения и решения других проблем.
Сноска: подпункт 2), пункта 13 изменен решением акима города Павлодара от 10 февраля 2003 года N 71.
4 . Обязанности и права члена Добровольной дружины
17. Член Добровольной дружины обязан:
1) активно участвовать в охране общественного порядка и профилактике правонарушений;
2) добросовестно выполнять требования и указания руководителя Городского штаба и командира Добровольной дружины.
18. Член Добровольной дружины имеет право:
1) обращаться к гражданам с требованиями о прекращении нарушения общественного порядка;
2) при необходимости сопровождать в присутствии сотрудника органа внутренних дел правонарушителя в управление внутренних дел или участковый пункт полиции.
5. Меры поощрения и взыскания
19. Дружинники, активно участвующие в борьбе с правонарушениями, поощряются учреждениями, предприятиями и общественными организациями в пределах их компетенции путем:
1) объявления благодарности;
2) выдачи подарка или денежной премии;
3) <*>
20. Объявления о поощрении дружинников производятся в торжественной обстановке, на собраниях коллективов предприятий, учреждений и организаций.
Сноска: подпункт 3) пункта 19 исключен решением акима города Павлодара от 10 февраля 2003 года N 71.
6. Меры защиты подразделений Добровольных дружин
21. При получении травм членами подразделений Добровольных дружин во время дежурства лечение оплачивается за счет средств, предусмотренных местным бюджетом на функционирование Добровольных дружин.<*>
Сноска: пункт 21 изменен решением акима города Павлодара от 10 февраля 2003 года N 71.

2) Қала әкiмiнiң және қала iшкi iстер басқармасы бастығының атына қоғамдық тәртiптi сақтауды жақсарту және құқық бұзушылықтың алдын алу бойынша ұсыныстар енгiзедi, мәселелерiн қарайды.
Ескерту: 13-тармақ өзгерді - Павлодар қаласының әкімдігінің 2003 жылғы 10 ақпандағы N 1634 қаулысымен.
14. Ерiктi жасақтар құрылымының командирi келесi функцияларды iске асырады:
1) Ерiктi жасақтарға басшылық жасайды;
2) Ерiктi халықтық жасақтар мүшелерiн таңдайды, орналастырады және оқытады;
3) Ерiктi жасақтар мүшелерiнiң кезекшiлiкке шығу кестесiн құрастырады;
4) Ерiктi жасақтар мүшелерiнiң қоғамдық тәртiптi сақтау және құқық бұзушылықтың алдын алу бойынша мiндеттердiң орындалуын ұйымдастырады және бақылайды;
5) Ерiктi жасақтар құрылымдарының қызметiн жетiлдiру бойынша шараларды әзiрлейдi және қабылдайды.
15. Кезекшiлiкке келген уақытта Ерiктi жасақтар мүшелерiне командир қаладағы оперативтiк жағдайдың жағдайы, ол орындайтын мақсаты мен мiндеттерi туралы нұсқаулық жүргiзедi.
16. Қалалық штаб айына кем дегенде бiр рет Ерiктi жасақтардың қызметiне талдау жасау үшiн, олардың жұмыс тиiмдiлiгiн арттыру бойынша шаралар қабылдау, басқа проблемаларды талқылау және шешу үшiн мәжiлiстер өткiзедi.
4. Жасақтар мүшесiнiң мiндеттерi және құқықтары
17. Ерiктi жасақтар мүшесi:
1) қоғамдық тәртiптi сақтау және құқық бұзушылықтың алдын алуда белсендi қатысуға;
2) қалалық штаб басшысының және Ерiктi жасақтар командирiнiң талаптары мен тапсырмаларын адалдықпен орындауға мiндеттi.
18. Ерiктi жасақтар мүшелерi:
1) азаматтардан қоғамдық тәртiптi бұзбауды талап етуге;
2) қажет болған жағдайда iшкi iстер органы қызметкерiнiң қатысуымен құқық бұзушыны iшкi iстер басқармасына немесе полицияның учаскелiк пунктiне тапсыруға құқылы.
5. Көтермелеу және жаза қолдану шаралары
19. Құқық бұзушылықпен белсендi күресетiн жасақтарды мекемелер, кәсiпорындар және қоғамдық ұйымдар өз құзыры шеңберiнде мына жолмен көтермелейдi:
1) алғыс бiлдiру;
2) сыйлық немесе ақшалай сыйлық беру;
3) <*>
Ескерту. 19 тармағы 3 тармақшасы алынып тасталды - Павлодар қаласының әкімдігінің 2003 жылғы 10 ақпандағы N 1634 қаулысымен.
20. Жасақтарды көтермелеу туралы салтанатты түрде, кәсiпорындар, мекемелер және ұйымдар жиналыстарында хабарланады.
6. Ерiктi жасақтар құрылымдарын сақтау шаралары
21. Кезекшiлiк кезiнде ерiктi жасақтар құрылым мүшелерi зақымданғанда емдеудi Ерiктi жасақтардың қызмет етуiне жергiлiктi бюджетте қаралған қаражат есебiнен.
Ескерту: 21-тармақ өзгерді - Павлодар қаласының әкімдігінің 2003 жылғы 10 ақпандағы N 1634 қаулысымен.

7. Материально-техническое обеспечение Добровольных дружин
22. Дислокация Добровольных дружин производится на базе участковых пунктов полиции с правом использования служебных телефонов.
8. Надзор за соблюдением законности
23. <*>
Сноска: пункт 23 исключен решением акима города Павлодара от 10 февраля 2003 года N71.

7. Ерiктi жасақтарды материалдық-техникалық қамтамасыз ету
22. Ерiктi жасақтардың орналасуы қызметтiк телефондарды пайдалану құқығында полицияның учаскелiк пункттерiнде жүзеге асырылады.
8. Заңдылықтың сақталуын қадағалау
23. <*>
Ескерту. 23 тармақ алынып тасталды - Павлодар қаласының әкімдігінің 2003 жылғы 10 ақпандағы N 1634 қаулысымен