Об утверждении Правил выписки счетов-фактур экспедиторами на перевозку грузов, осуществляемых в рамках договора транспортной экспедиции
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 23 января 2003 года N 18. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 февраля 2003 года N 2152. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2009 года № 5
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.01.2009 № 5.
В соответствии с пунктом 5-2 статьи 242 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила выписки счетов-фактур экспедиторами на перевозку грузов, осуществляемых в рамках договора транспортной экспедиции.
2. Управлению методологии Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Бачурина М.В.) направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию.
3. Настоящий приказ вводится в действие с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2003 г. N 18
Правила выписки счетов-фактур экспедиторами
на перевозку грузов, осуществляемых
в рамках договора транспортной экспедиции
Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 5-2 статьи 242 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок выписки счетов-фактур экспедитором на перевозку грузов, осуществляемой в рамках договора транспортной экспедиции.
1. Выписка счетов-фактур экспедитором осуществляется при соблюдении требований, установленных пунктами 3 и 4 статьи 242 Налогового кодекса .
2. Счет-фактура выписывается экспедитором на основании счетов-фактур, выставленных перевозчиками и другими поставщиками работ, услуг, являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость, в рамках договора транспортной экспедиции, заключенного между экспедитором и отправителем или получателем груза.
В случае, если перевозчик (поставщик) не является плательщиком налога на добавленную стоимость, счет-фактура выписывается экспедитором также на основании документа, подтверждающего стоимость работ, услуг.

Көлік эспедициясы шартының шегінде жүзеге асырылатын жүк тасымалына экспедиторлардың шот-фактураларды беру Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2003 жылғы 23 қаңтардағы N 18 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 5 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2152. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 9 қаңтардағы N 5 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.01.09 N 5 бұйрығымен.
-------------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
2. ...
3. ...
4. Осы бұйрық 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Министр                                        Б.Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрдің
2009 жылғы 9 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына қосымша
Күші жойылған кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. ....
11. "Көлік эспедициясы шартының шегінде жүзеге асырылатын жүк тасымалына экспедиторлардың шот-фактураларды беру Ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2003 жылғы 23 қаңтардағы № 18 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2152 болып тіркелді).
.........
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 242-бабының 5-2 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көлік экспедициясы шартының шегінде жүзеге асырылатын жүк тасымалына экспедиторлардың шот-фактураларды беру Ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Әдістеме басқармасы (М.В. Бачурина) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Салық комитеті
Төрағасының
2003 жылғы 23 қаңтардағы
N 18 бұйрығымен
бекітілген
Көлік экспедициясы шартының шегінде жүзеге асырылатын жүк тасымалына экспедиторлардың шот-фактураларды беру
Ережелері
Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 242-бабының 5-2-тармағына сәйкес әзірленген және көлік экспедициясы шартының шегінде жүзеге асырылатын жүк тасымалына экспедиторлардың шот-фактураларының көшірмелерін беру тәртібін айқындайды.
1. Шот-фактураларды беруді экспедитор Салық кодексінің 242-бабының 3 және 4 тармақтарында белгіленген талаптар сақталған кезде жүзеге асырады.
2. Шот-фактураны экспедитор мен жөнелтуші немесе жүкті алушының арасында жасалған көлік экспедициясы шарты шегінде, тасымалдаушылар және жұмыстар мен қызмет көрсетулердің өзге де жеткізушілері ұсынған шот-фактуралардың негізінде экспедитор жазып береді.
Егер көрсетілген тасымалдаушы (жеткізуші) қосылған құн салығын төлеуші болып табылмаса, экспедитор шот-фактураны жұмыстар, қызмет көрсетулердің құнын растайтын құжаттар негізінде де береді.

3. Размер облагаемого оборота в счете-фактуре, выписываемом экспедитором, указывается с учетом стоимости работ и услуг, выполненных и оказанных перевозчиками и другими поставщиками в рамках договора транспортной экспедиции.
В счете-фактуре указывается как облагаемый оборот, включающий в себя стоимость работ, услуг, осуществляемых перевозчиками (поставщиками) - плательщиками налога на добавленную стоимость, так и не облагаемый оборот, включающий в себя стоимость работ, услуг, осуществляемых перевозчиками (поставщиками), не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость.
4. Счет-фактура составляется экспедитором в двух экземплярах.
Первый экземпляр счета-фактуры передается отправителю или получателю груза.
Второй экземпляр счета-фактуры, к которому прилагается документ, раскрывающий информацию о перевозчиках и поставщиках работ, услуг, оказываемых в рамках договора транспортной экспедиции, а также их стоимость, остается у экспедитора.
В документе, приложенном к счет-фактуре, должны быть отражены следующие информационные данные:
ссылка на порядковый номер и дату составления счета-фактуры;
регистрационный номер налогоплательщика;
фамилия, имя, отчество или наименование перевозчика и поставщика;
серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость - в случае, если перевозчики или поставщики являются плательщиками налога на добавленную стоимость;
стоимость работ, услуг, осуществляемых перевозчиками и поставщиками и включаемых в размер облагаемого оборота, указанного в счете-фактуре. Стоимость работ, услуг, осуществляемых перевозчиками или поставщиками, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость, указывается отдельно.
5. Счет-фактура, выписанный в соответствии с настоящими Правилами, является основанием для отнесения в зачет суммы налога на добавленную стоимость отправителями или получателями груза.

3. Экспедитор беретін шот-фактурадағы салық салынатын айналым мөлшері көлік экспедициясы шартының шегінде тасымалдаушы және басқа да жеткізушілер орындаған және көрсеткен жұмыстар мен қызмет көрсетулердің құны ескеріле отырып көрсетіледі.
Шот-фактурада қосылған құн салығын төлеуші - тасымалдаушылар (жеткізушілер) жүзеге асыратын жұмыстар, қызмет көрсетулердің құнын өзіне қамтитын салық салынатын айналым да, қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын - тасымалдаушылар (жеткізушілер) жүзеге асыратын жұмыстар, қызмет көрсетулердің құнын өзіне қамтитын салық салынбайтын айналым да көрсетіледі.
4. Шот-фактура екі данада жасалады.
Шот-фактураның бірінші данасы жөнелтушіге немесе жүкті алушыға беріледі.
Шот-фактураның көлік экспедициясы шартының шегінде көрсетілетін жұмыстар, қызмет көрсетулерді тасымалдаушылар мен жеткізушілер, сондай-ақ олардың құны туралы ақпаратты ашатын құжат қоса берілетін екінші данасы экспедиторда қалады.
Шот-фактураға қоса берілген құжатта мынадай ақпараттық деректер көрсетілуі тиіс:
шот-фактураның реттік нөмірі мен толтырылған күніне сілтеме;
салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
тасымалдаушы мен жеткізушінің аты-жөні немесе атауы;
егер жеткізушілер немесе тасымалдаушылар қосылған құн салығын төлеушілер болған жағдайда - оларды қосылған құн салығы бойынша тіркеуге қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі;
шот-фактурада көрсетілген салық салынатын айналым мөлшеріне қосылатын, тасымалдаушылар мен жеткізушілер жүзеге асыратын жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны. Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын тасымалдаушылар немесе жеткізушілер жүзеге асыратын жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны жеке көрсетіледі.
5. Осы Ережелерге сәйкес берілген шот-фактуралар, жүкті жіберушілер немесе алушылардың қосылған құн салығының сомасын есепке жатқызуы үшін негіз болып табылады.