Об утверждении Правил о порядке представления производителями табачных изделий отчетов
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 мая 2003 года N 377. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июня 2003 года N 2356. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2009 года N 569
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 23.10.2009 N 569 (порядок введения в действие см. п. 6).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О профилактике и ограничении табакокурения" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке представления производителями отчетов по ингредиентам, использованным для производства табачных изделий.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Белонога А.А.
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 мая 2003 года N 377
"Об утверждении Правил о порядке
представления производителями
табачных изделий отчетов"
Правила о порядке представления производителем
табачных изделий отчетов по ингредиентам,
использованным для производства табачных изделий
1. Основные положения
1. Процедура представления отчетов производителями табачных изделий предназначена для сбора информации об ингредиентах и их максимальном количестве в табачных изделиях. Эта информация позволит определить токсичность и вред для здоровья потребителей.
2. Каждый производитель табачных изделий должен не позднее 1 февраля каждого года представлять в Министерство здравоохранения Республики Казахстан отчет, содержащий сведения о содержании никотина и смолистых веществ, ингредиентах на всех марках табака и табачных изделий, которые он выпускал, продавал или распространял иным образом в предшествующие 12 месяцев на территории Республики Казахстан.
3. Каждый производитель представляет отдельный отчет, содержащий сведения, с указанием лаборатории, проводившей исследования на основе стандартизированных методов.
4. Представленные отчеты должны состоять из трех частей:
1) информация о содержании смол и никотина;
2) информация об ингредиентах табачных изделий;
3) информация о токсикологическом воздействии.
5. Отчет должен быть представлен как в письменной, так и в электронной версии.
2. Требования к информации
об ингредиентах табачных изделий
6. Информация об ингредиентах табачных изделий должна быть представлена на двух листах:

Темекі бұйымдарын өндірушілердің есептерін ұсынудың ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 15 мамырдағы N 377 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 9 маусымда тркелді. Тіркеу N 2356. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 23 қазандағы N 569 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009.10.23 N 569 бұйрығымен.
"Темекі шегудің алдын алу және оны шектеу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі N 340-ІІ Заңының 6-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1.  Қоса беріліп отырған Темекі бұйымдарын өндірушілердің темекі бұйымдарын өндіру үшін пайдаланатын ингредиенттер бойынша есептерін ұсынудың тәртібі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А.А.Белоногқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігінің
2003 жылғы 15 мамырдағы
N 377 бұйрығымен бекітілген
Темекі бұйымдарын өндірушілердің темекі бұйымдарын өндіру
үшін пайдаланатын ингредиенттер бойынша есептерін ұсынудың
тәртібі туралы ереже
1. Негізгі ережелер
1. Темекі бұйымдарын өндірушілердің есептерін ұсыну рәсімі темекі бұйымдарындағы ингредиенттер мен олардың барынша көп мөлшері туралы ақпарат жинауға арналған. Бұл ақпарат олардың уыттылығы мен тұтынушылар денсаулығы үшін зиянын анықтауға мүмкіндік береді.
2. Әрбір темекі өндіруші өткен 12 айда Қазақстан Республикасының аумағында өзі шығарған, сатқан немесе басқаша тәсілмен таратқан барлық темекі мен темекі бұйымдарының маркасында никотин мен шайыр заттардың болуы туралы мәліметтерден тұратын есепті Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне әрбір жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей ұсынуға тиіс.
3. Әрбір өндіруші стандарттау әдістерінің негізінде зерттеулер жүргізілген зертханаларды көрсете отырып, мәліметтерден тұратын жекелеген есебін ұсынады.
4. Ұсынылатын есептер үш бөлімнен тұруға тиіс:
1) құрамында шайыр мен никотиннің болуы туралы ақпарат;
2) темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы ақпарат;
3) уыттылық әсер туралы ақпарат.
5. Есеп жазбаша да, электронды түрде де ұсынылуға тиіс.
2. Темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы
ақпаратқа қойылатын талаптар
6. Ингредиенттер туралы ақпарат екі парақта ұсынылуға тиіс:

1) общий список всех видов табачных изделий, которые он выпускал, продавал или распространял иным образом в предшествующие 12 месяцев на территории Республики Казахстан. Этот список должен включать все ингредиенты, добавляемые в табак, в порядке уменьшения их содержания в продукте и иметь указания назначения каждого ингредиента. За исключением  информации о составе специфических добавок, которая является коммерческой тайной;
2) общий лист других (нетабачных) ингредиентов во всех видах табачных изделий, предназначенных для продажи в Республике Казахстан.
Список нетабачных ингредиентов должен включать в себя следующие вспомогательные материалы:
сигаретная бумага;
клей бумажного бокового шва (шовный клей);
бумага для фильтра (фильтровая бумага и ободковая бумага);
чернила, используемые для нанесения логотипа и/или наименования торговой марки на сигарете.
Указанные вспомогательные материалы должны быть перечислены в порядке уменьшения их содержания с указанием количества и назначения каждого ингредиента.
7. Производитель должен предоставлять токсикологические данные по ингредиентам табака, методам их исследования, а также об их воздействии на здоровье людей.
8. Информация об ингредиентах табачных изделий и их токсикологическом воздействии по желанию может быть предоставлена производителем в средства массовой информации с условием сохранения информации о составе специфических добавок, которая является коммерческой тайной.

1) өндіруші өткен 12 айда Қазақстан Республикасының аумағында шығарған, сатқан немесе басқаша тәсілмен таратқан барлық темекі бұйымдары түрлерінің жалпы тізімі. Бұл тізімде коммерциялық құпия болып табылатын арнайы қоспалардың құрамы туралы ақпараттан басқа, олардың өнім құрамында болуын азайту тәртібімен барлық ингредиенттер мен әрбір ингредиентті тағайындау көрсеткіштері қамтылуға тиіс.
2) Қазақстан Республикасында сатуға арналған басқа да темекі бұйымдарының барлық түрлеріндегі ингредиенттердің (темекі емес) жалпы парағы.
Темекіге жатпайтын ингредиенттердің тізімінде мынадай қосалқы материалдар қамтылуға тиіс:
сигарет қағазы;
шеттерін желімдеуге арналған қағаз желімі (желім);
фильтрге арналған қағаз (фильтр қағазы мен орама қағаз);
сигареттегі логотипті және/немесе тауар маркасын жазу үшін пайдаланылатын қаламсап.
Аталған қосалқы материалдар әрбір ингредиенттің мөлшері мен тағайындалуы көрсетіле отырып, олардың өнім құрамында болуын азайту тәртібімен көрсетілуге тиіс.
7. Өндіруші темекі ингредиенттері, оларды зерттеу әдістері жөнінде, сондай-ақ олардың адамдар денсаулығына әсері туралы токсикологиялық деректерді ұсынуға тиіс.
8. Темекі бұйымдарының ингредиенттері мен олардың уыттылық әсері туралы ақпарат өндірушінің тілегі бойынша коммерциялық құпия болып табылатын арнайы қоспалардың құрамы туралы ақпаратты сақтау шартымен бұқаралық ақпарат құралдарында ұсынылуы мүмкін.