О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 1996 года N 50 "О Правилах выдачи, отзыва разрешения на создание, реорганизацию банка, лицензии на проведение банковских операций и иной банковской деятельности, их аннулирования и приостановления, дачи, отзыва согласия на открытие, слияние филиалов и открытие представительств банка", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 430
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2003 г. N 193. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2003 г. за N 2402. Утратило силу - Постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 года N 197 (V043034)
В целях совершенствования банковского законодательства Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 1996 года N 50 "О Правилах выдачи, отзыва разрешения на создание, реорганизацию банка, лицензии на проведение банковских операций и иной банковской деятельности, их аннулирования и приостановления, дачи, отзыва согласия на открытие, слияние филиалов и открытие представительств банка", (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 430, опубликованное 15 апреля 1996 года и 30 апреля 1996 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана", с изменениями и дополнениями, утвержденными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 сентября 1996 года N 215, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 430, от 30 апреля 1997 года N 172, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 430, от 5 декабря 1997 года  N 413 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 64) следующие изменения и дополнения:
в Правилах выдачи, отзыва разрешения на создание, реорганизацию банка, лицензии на проведение банковских операций и иной банковской деятельности, их аннулирования и приостановления, дачи, отзыва согласия на открытие, слияние филиалов и открытие представительств банка, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2 слова "в том числе межгосударственных банков," исключить;
в пункте 5 слова "(за исключением государственных банков)" исключить;

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 430 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының«"Банкті құруға, қайта құруға рұқсатты, банк операцияларын жүргізуге және өзге де банк қызметіне лицензияларды беру, қайтарып алу, олардың күшін жою және қолданылуын тоқтату, банктің филиалдарын ашуға, қосуға және өкілдіктерін ашуға келісім беру, қайтарып алу ережесі туралы"»1996 жылғы 29 ақпандағы N 50 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 17 маусымдағы N 193 қаулысы. Қазақстан Республикасында Әділет министрлігінде 2003 жылғы 14 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2402. Күші жойылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 202 (V043034) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының банк заңдарын жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банкті құруға, қайта құруға рұқсатты, банк операцияларын жүргізуге және өзге де банк қызметіне лицензиялар беру, қайтарып алу, олардың күшін жою және қолданылуын тоқтату, банктің филиалдарын ашуға, қосуға және өкілдіктерін ашуға келісім беру, қайтарып алу ережесі туралы" 1996 жылғы 29 ақпандағы N 50  қаулысына  (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 430 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы"»және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 1996 жылғы 15 сәуірде және 1996 жылғы 30 сәуірде жарияланған, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 430 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1996 жылғы 19 қыркүйектегі N 215 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 430 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 30 сәуірдегі N 172 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 64 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 5 желтоқсандағы N 413  қаулысымен  бекітілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банкті құруға, қайта құруға рұқсатты, банк операцияларын жүргізуге және өзге де банк қызметіне лицензиялар беру, қайтарып алу, олардың күшін жою және қолданылуын тоқтату, банктің филиалдарын ашуға, қосуға және өкілдіктерін ашуға келісім беру, қайтарып алу ережесінде:
2-тармақтағы "соның ішінде мемлекетаралық банктерде" деген сөздер алынып тасталсын;
5-тармақтағы "(мемлекеттік банктерді санамағанда)" деген сөздер алынып тасталсын;

пункты 6, 11, 12 исключить;
в пункте 13:
в подпункте е) слова "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона," заменить словами "Закона Республики Казахстан";
в подпункте ж):
слова "общему собранию акционеров или Наблюдательному совету банка", "Наблюдательному совету банка" заменить словами "Совету директоров банка";
слова "(для государственных и межгосударственных банков - Наблюдательному Совету банка)" исключить;
в подпункте з) слова "Наблюдательного совета" заменить словами "Совета директоров банка";
в подпункте и) слова "председателя Правления, главного бухгалтера банка и их заместителей" заменить словами "руководящих работников банка";
пункт 14 исключить;
в абзаце втором пункта 15 слова "по представлению Департамента банковского надзора Национального Банка (далее - Департамент банковского надзора)" исключить;
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Выданное разрешение регистрируется Национальным Банком в реестре Национального Банка по учету выданных, отозванных разрешений на открытие банка.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Согласование кандидатур, подлежащих назначению на руководящие должности банков и их филиалов, производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 26 слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона," заменить словами "Законом Республики Казахстан";
в подпункте а) пункта 41, подпункте е) пункта 47, подпункте ж) пункта 53, пункте 54 слова "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона," заменить словами "Закона Республики Казахстан";
пункт 58 исключить;
дополнить пунктом 62-1 следующего содержания:
"62-1. Переоформление лицензии производиться по основаниям, установленным  Законом  Республики Казахстан "О лицензировании".
Для переоформления лицензии банк представляет в Национальный Банк следующие документы:
1) заявление о переоформлении лицензии;
2) документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии;
3) документ, удостоверяющий изменение наименования или место нахождения банка.
Национальный Банк в течение десяти дней со дня подачи банком соответствующего письменного заявления переоформляет лицензию.";

6, 11, 12-тармақтар алынып тасталсын;
13-тармақта:
е) тармақшасында мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Заң күші бар Жарлығының" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы"» Қазақстан Республикасы  Заңының " деген сөздермен ауыстырылсын;
ж) тармақшасындағы:
"акционерлердің жалпы жиналысына немесе банктің Бақылау кеңесіне" деген сөздер "банктің Директорлар кеңесіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(мемлекеттік және мемлекетаралық банктер үшін - банктің Бақылаушы Кеңесіне)" деген сөздер алынып тасталсын;
з) тармақшасындағы "Бақылау кеңесінің"»деген сөздер "банктің Директорлар кеңесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
и) тармақшасындағы "Басқарма төрағасы, банктің бас бухгалтері және олардың орынбасарлары" деген сөздер "банктің басшы қызметкерлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақ алынып тасталсын;
15-тармақтың екінші абзацында мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банктік қадағалау департаментінің (бұдан әрі - Банктік қадағалау департаменті) ұсынысы бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Ұлттық Банк берілген рұқсатты Ұлттық Банктің банк ашуға берілген, қайтарып алынған рұқсаттарды есепке алу жөніндегі тізіліміне тіркейді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Банктердің және олардың филиалдарының басшылық қызметтеріне тағайындалуға жататын үміткерлерді келісу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.";
26-тармақта мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Заң күші бар Жарлығында" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасының  Заңында " деген сөздермен ауыстырылсын;
41-тармақтың а) тармақшасында, 47-тармақтың е) тармақшасында, 53-тармақтың ж) тармақшасында, 54-тармақта мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Заң күші бар Жарлығының" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының " деген сөздермен ауыстырылсын;
58-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 62-1-тармақпен толықтырылсын:
"62-1. Лицензияны қайта ресімдеу "Лицензиялау туралы"» Қазақстан Республикасының  Заңында  белгіленген негіздер бойынша жүргізіледі.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін банк Ұлттық Банкке мынадай құжаттар ұсынады:
1) лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжат;
3) банк атауының немесе тұрған орнының өзгергенін растайтын құжат.
Банк тиісті жазбаша өтініш берген күннен бастап он күн ішінде Ұлттық Банк лицензияны ресімдейді.";

дополнить пунктом 65-1 следующего содержания:
"65-1. Национальный Банк ведет реестры выданных, приостановленных, отозванных и переоформленных лицензий.";
в пункте 72:
подпункт а) исключить;
в подпункте б) слова "Департамента банковского надзора" заменить словами "подразделения, осуществляющего финансовый надзор";
в подпункте а) пункта 73 слова "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона," заменить словами "Закона Республики Казахстан";
пункт 75 исключить;
в пункте 76, подпункте в) пункта 82, пункте 84, слова "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона," заменить словами "Закона Республики Казахстан";
в пунктах 84, 85, 86 слова "аннулировании", "аннулирования" заменить словами "отзыве", "отзыва";
в пунктах 88 и 89 слова "Департамент банковского надзора", "Департамента банковского надзора" заменить словами "подразделение, осуществляющее финансовый надзор", "подразделения, осуществляющего финансовый надзор";
в приложении 4 слова "Наблюдательного Совета" заменить словами "Совета директоров".
2. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня Республики Казахстан и Ассоциации финансистов Казахстана.
3. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка

мынадай мазмұндағы 65-1-тармақпен толықтырылсын:
"65-1. Ұлттық Банк берілген, қолданылуы тоқтатылған, қайтарып алынған және қайта ресімделген лицензиялардың тізілімін жүргізеді";
72-тармақта:
а) тармақшасы алынып тасталсын;
б) тармақшасында "Банктерді қадағалау департаменті" деген сөздер "қаржылық қадағалауды жүзеге асыратын бөлімше" деген сөздермен ауыстырылсын;
73-тармақтың а) тармақшасында мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Заң күші бар Жарлығының" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының " деген сөздермен ауыстырылсын;
75-тармақ алынып тасталсын;
76-тармақта, 82-тармақтың в) тармақшасында, 84-тармақта мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Заң күші бар Жарлығының" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының " деген сөздермен ауыстырылсын;
84, 85, 86-тармақтарда "күшін жою", "жою" деген сөздер "қайтарып алу" деген сөзбен ауыстырылсын;
88 және 89-тармақтарда "Банктерді қадағалау департаментіне", "Банктерді қадағалау департаментінің" деген сөздер "қаржылық қадағалауды жүзеге асыратын бөлімшеге", "қаржылық қадағалауды жүзеге асыратын бөлімшенің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-қосымшада "Байқаушы кеңестің" деген сөздер "Директорлар кеңесінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге және Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығына жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы