Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для Национального оператора почты
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 216. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2003 года N 2433. Утратило силу - Постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 года N 200. (V042988)
В целях реализации  статьи 6  Закона Республики Казахстан "О почте" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила о пруденциальных нормативах для Национального оператора почты.
2. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и Национального оператора почты.
3. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 4 июля 2003 года N 216
"Об утверждении Правил о
пруденциальных нормативах
для Национального оператора
почты"
Правила
о пруденциальных нормативах
для Национального оператора почты
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан  "О Национальном  Банке Республики Казахстан", " О банках и  банковской деятельности в Республике Казахстан", " О почте " и устанавливают пруденциальные нормативы для Национального оператора почты.
Глава 1. Общие положения
1. Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) устанавливает следующие пруденциальные нормативы для Национального оператора почты:
коэффициент достаточности собственных средств;
коэффициент текущей ликвидности;
лимиты открытой валютной позиции.
Глава 2. Коэффициент достаточности собственных средств
2. Коэффициент достаточности собственных средств рассчитывается как отношение собственного капитала Национального оператора почты к сумме его активов.
3. Минимальное значение коэффициента достаточности собственных средств должно быть не менее 0,08.

Ұлттық почта операторына арналған пруденциалдық нормативтер туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 216 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 11 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2433. Күші жойылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 200 (V042988) қаулысымен.
"Почта туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  6-бабын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұлттық почта операторына арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереже бекітілсін.
2. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына және Ұлттық почта операторына жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
"Ұлттық почта операторына
арналған пруденциалдық
нормативтер туралы ереженi
бекiту туралы" 2003 жылғы
4 шілдедегі N 216
қаулысымен бекiтiлген
Ұлттық почта операторына арналған пруденциалдық
нормативтер туралы ереже
Осы Ереже " Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ", " Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы ", " Почта туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзiрлендi және Ұлттық почта операторына арналған пруденциалдық нормативтердi белгiлейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (бұдан әрi - Ұлттық Банк) Ұлттық почта операторы үшiн мынадай пруденциалдық нормативтердi белгiлейдi:
меншiк қаражаты жеткiлiктiлiгiнiң коэффициентi;
ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентi;
ашық валюта позициясының лимиттерi.
2-тарау. Меншiк қаражаты жеткiлiктiлiгiнiң коэффициентi
2. Меншiк қаражаты жеткiлiктiлiгiнiң коэффициентi Ұлттық почта операторының меншiк капиталының өз активтерiнiң сомасына қатынасы ретiнде есептеледi.
3. Меншiк қаражатының жеткiлiктiлiгi коэффициентiнiң ең аз мәнi 0,08-ден кем болмауға тиiс.

4. Собственный капитал Национального оператора почты рассчитывается как сумма:
оплаченного уставного капитала (в пределах сумм, оплаченных деньгами);
дополнительного капитала;
нераспределенного чистого дохода прошлых лет (в том числе фондов, резервов, сформированных за счет нераспределенного чистого дохода);
превышения доходов текущего года над расходами текущего года;
за минусом:
нематериальных активов, за исключением лицензионного программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности банка и соответствующего Международному стандарту финансовой отчетности N 38 "Нематериальные активы", утвержденному Правлением Комитета по международным стандартам финансовой отчетности в июле 1998 года, вступившему в силу для финансовой отчетности, охватывающей периоды, начинающиеся с или после 1 июля 1999 года (далее - Международный стандарт финансовой отчетности N 38);
убытков прошлых лет;
превышения расходов текущего года над доходами текущего года;
участия в уставном капитале других юридических лиц.
Глава 3. Коэффициент текущей ликвидности
5. Коэффициент текущей ликвидности рассчитывается как отношение размера высоколиквидных активов к величине обязательств до востребования, рассчитанных на конец отчетного месяца.
Коэффициент текущей ликвидности Национального оператора почты должен составлять не менее 0,3.
6. В расчет высоколиквидных активов включаются:
наличные деньги;
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком, за исключением ценных бумаг, проданных Национальным оператором почты на условиях их обратного выкупа;
депозиты до востребования в Национальном Банке, в банках Республики Казахстан;
ценные бумаги, включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории и банков-нерезидентов, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
7. В расчет обязательств до востребования включаются:
депозиты до востребования клиентов и банков-корреспондентов;
другие обязательства до востребования, в том числе, обязательства по платежам и переводам денег, выдаче наличных денег, срок осуществления которых не превышает одного месяца или по которым не установлен срок их осуществления.
8. При наличии у Национального оператора почты в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами и депозиторами либо фактов нарушения норм законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег коэффициент текущей ликвидности считается невыполненным независимо от расчетных значений коэффициентов ликвидности.

4. Ұлттық почта операторының меншiк капиталы мыналардың сомасы ретiнде есептеледi:
төленген жарғылық капитал (ақшалай төленген сома шегiнде);
қосымша капитал;
өткен жылдардағы бөлiнбеген таза кiрiс (оның iшiнде бөлiнбеген таза кiрiс есебiнен қалыптастырылған қорлар, резервтер);
ағымдағы жылғы кiрiстердiң ағымдағы жылғы шығыстардан асып олардан:
материалдық емес активтердi алып тастағанда, Банктiң негiзгi қызметiнiң мақсаттары үшiн сатып алынған және 1999 жылғы 1 шiлдеден бастап немесе одан кейiнгi кезеңдi қамтитын қаржылық есеп беруге арналған күшiне енген Қаржылық есептiң халықаралық стандарттары жөнiндегi комитеттiң Басқармасы 1998 жылғы шiлдеде бекiткен Қаржылық есептiң "Материалдық активтер" N 38 халықаралық стандартына (бұдан әрi - Қаржылық есептiң N 38 халықаралық стандарты) сәйкес келетiн лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етудi қоспағанда;
өткен жылдардағы шығындар;
ағымдағы жылғы шығыстардың ағымдағы жылғы кiрiстерден асып кетуi;
басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы.
3-тарау. Ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентi
5. Ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентi есептi айдың соңында есептелген өтiмдiлiгi жоғары активтердiң талап ету бойынша мiндеттемелерiнiң көлемiне қатынасы ретiнде есептеледi.
Ұлттық почта операторының ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентi 0,5-тен кем болмауға тиiс.
6. Өтiмдiлiгі жоғары активтердi есептеуге:
қолма-қол ақша;
Ұлттық почта операторының керi сатып алу шарттарымен сатқан бағалы қағаздарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ұлттық Банк шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары;
Ұлттық Банктегi, Қазақстан Республикасының банктерiндегi талап ету бойынша депозиттер;
сауда-саттық ұйымдастырушының ең жоғары санат бойынша ресми тiзiмiне енгiзiлген, Standard & Poor's агенттiгiнiң "А"-дан төмен емес ұзақ мерзiмдi борыштық рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар резидент емес банктердiң бағалы қағаздары кiредi.
7. Талап ету бойынша мiндеттемелердi есептеуге:
клиенттердiң және корреспондент банктердiң талап ету бойынша депозиттерi;
талап ету бойынша басқа да мiндеттемелер, оның iшiнде, жүзеге асыру мерзiмi бiр айдан аспайтын немесе оларды жүзеге асыру мерзiмi белгiленбеген ақша төлемi және аударымы, қолма-қол ақша беру жөнiндегi мiндеттемелер кiредi.
8. Есептi кезең iшiнде Ұлттық почта операторында кредиторлар мен дебиторлар алдында мерзiмi өткен мiндеттемелерi не ақша төлемi және аударымы туралы Қазақстан Республикасы заңдарының нормаларын бұзу фактiлерi болған жағдайда, өтiмдiлiк коэффициентiнiң есеп айырысу мәнiне қарамастан, ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентi орындалмады деп есептеледi.

Глава 4. Лимиты открытой валютной позиции
9. Открытая валютная позиция - это превышение требований (обязательств) Национального оператора почты в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств) над обязательствами (требованиями) Национального оператора почты в той же иностранной валюте.
Длинная валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), требования (совокупная сумма активов и условных требований) в которой превышают обязательства (совокупную сумму обязательств и условных обязательств) Национального оператора почты в этой же иностранной валюте.
Короткая валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), обязательства (совокупная сумма обязательств и условных обязательств) в которой превышают требования (совокупную сумму активов и условных требований) Национального оператора почты в этой же иностранной валюте.
Валютная нетто-позиция Национального оператора почты рассчитывается как разница между совокупной суммой длинных позиций Национального оператора почты по всем иностранным валютам и совокупной суммой коротких позиций по всем иностранным валютам.
По каждой иностранной валюте открытая валютная позиция рассчитывается отдельно.
При расчете открытых валютных позиций по валютам отдельных иностранных государств (групп иностранных государств) в первую очередь рассчитывается сальдо счетов по каждой иностранной валюте, открытых на счетах активов и на счетах обязательств Национального оператора почты. Затем определяется сальдо счетов по этой же иностранной валюте, открытых на счетах условных требований и на счетах условных обязательств. Сальдо, отражающие превышение требований (обязательств) в иностранной валюте над обязательствами (требованиями) взаимно суммируются, а полученный результат определяет размер и вид открытой позиции Национального оператора почты по иностранной валюте.
Требования и обязательства, выраженные в иностранной валюте, включаются в расчет валютной позиции в части иностранных валют, в которых данные требования и обязательства выражены (фиксированы, индексированы).
10. Открытая валютная позиция Национального оператора почты не должна превышать следующие лимиты:
по иностранным валютам стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств - 15 процентов от величины собственного капитала;

4-тарау. Ашық валюта позициясының лимиттерi
9. Ашық валюта позициясы - бұл жекелеген шет мемлекеттiң (шет мемлекеттер тобының) валютасындағы Ұлттық почта операторы талаптарының (мiндеттемелерiнiң) Ұлттық почта операторының сол шетел валютасындағы талаптарынан (мiндеттемелерiнен) асуы.
Ұзақ валюта позициясы - бұл жекелеген шет мемлекеттiң (шет мемлекеттер тобының) валютасындағы ашық валюта позициясы, ондағы талаптар (активтер мен шартты талаптардың жиынтық сомасы) Ұлттық почта операторының сол шетел валютасындағы мiндеттемелерiнен (мiндеттемелерi мен шартты мiндеттемелерiнiң жиынтық сомасынан) асады.
Қысқа валюта позициясы - бұл жекелеген шет мемлекеттiң (шет мемлекеттер тобының) валютасындағы ашық валюта позициясы, ондағы мiндеттемелер (мiндеттемелер мен шартты мiндеттемелердiң жиынтық сомасы) Ұлттық почта операторының сол шетел валютасындағы талаптарынан (активтерi мен шартты талаптарының жиынтық сомасынан) асады.
Ұлттық почта операторының валюталық нетто-позициясы Ұлттық почта операторының барлық шетел валюталары бойынша ұзақ позицияларының жиынтық сомасы мен барлық шетел валюталары бойынша қысқа позицияларының жиынтық сомасы арасындағы айырмашылық ретiнде есептеледi.
Әрбiр шетел валютасы бойынша ашық валюта позициясы жеке есептеледi.
Жекелеген шет мемлекеттiң (шет мемлекеттер тобының) валюталары бойынша ашық валюта позицияларын есептеген кезде, бiрiншi кезекте Ұлттық почта операторының актив шоттарында және мiндеттемелер шоттарында ашылған әрбiр шетел валютасы бойынша шоттар сальдосы есептеледi. Содан кейiн шартты талаптар шоттарында және шартты мiндеттемелер шоттарында ашылған сол шетел валютасы бойынша сальдо айқындалады. Шетел валютасындағы талаптардың (мiндеттемелердiң) мiндеттемелерден (талаптардан) асуын көрсететiн сальдо өзара жинақталады, ал алынған нәтиже Ұлттық почта операторының шетел валютасы бойынша ашық позициясының мөлшерi мен түрін айқындайды.
Шетел валютасымен көрсетiлген талаптар мен мiндеттемелер валюта позициясының осы талаптар мен мiндеттемелер көрсетiлген (белгiленген, индекстелген) шетел валюталары бөлiгiне есепке енгiзiледi.
10. Ұлттық почта операторының ашық валюта позициясы мынадай лимиттерден:
Standard & Рооr's агенттiгiнiң "A"-дан төмен емес тәуелсiз рейтингi бар немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар елдердiң шетел валюталары бойынша - меншiк капиталы көлемiнiң 15 процентiнен;

по другим иностранным валютам - 7,5 процентов собственного капитала.
Валютная нетто - позиция Национального оператора почты не должна превышать 30 процентов собственного капитала.
При превышении установленных настоящим пунктом лимитов открытой валютной позиции в течение отчетного месяца по любой иностранной валюте лимиты открытой валютной позиции по валютам нарушения в течение последующего месяца определяются с уменьшением на 5 процентов от установленных лимитов.
В расчет открытой валютной позиции и валютной нетто позиции не включаются требования и обязательства Национального оператора почты в иностранной валюте, связанные с займом, полученным от Исламского Банка Развития, погашение которого гарантируется Правительством Республики Казахстан.
Не считается нарушением лимитов открытой валютной позиции по отдельно взятой иностранной валюте превышение Национальным оператором почты установленных лимитов в пределах 0,09 процентов.
Глава 5. Заключительные положения
11. Ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, Национальный оператор почты представляет в уполномоченный орган отчет о выполнении пруденциальных нормативов по форме, согласно Приложению 1 к настоящим Правилам.
Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте и валютной нетто-позиции предоставляется по форме согласно Приложению 2 к настоящим Правилам, ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, по состоянию за последний рабочий день отчетного месяца.
12. Контроль за соблюдением Национальным оператором почты пруденциальных нормативов осуществляется уполномоченным органом.
13. Национальный оператор почты несет ответственность за нарушение требований настоящих Правил в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
14. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, регулируются законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам о пруденциальных
нормативах для Национального
оператора почты
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
____________________________________________
(Наименование Национального оператора почты)
по состоянию на "____" ________200_г.
тысяч тенге
-------------------------------------------------------------------
Наименование компонентов       |         Значения
-------------------------------------------------------------------
Собственный капитал
Активы
Коэффициент достаточности
собственных средств (не менее 0,08)
Высоколиквидные активы
Обязательства до востребования
Коэффициент текущей ликвидности

басқа шетел валюталары бойынша - меншiк капиталының 7,5 процентiнен аспауға тиiс.
Валюталық нетто - Ұлттық почта операторының позициясы меншiк капиталының 30 процентiнен аспауға тиiс.
Ашық валюта позициясының осы тармағында белгiленген лимиттерi есептiк ай iшiнде кез келген шетел валютасы бойынша үш реттен асып кетсе, бұзылған валюталардың ашық валюта позициясының лимиттерi келесi айдың iшiнде белгiленген лимиттер 5 процентке азайтыла отырып айқындалады.
Ашық валюта позициясын және валюталық нетто позицияны есептеуге Ұлттық почта операторының Ислам Даму Банкiнен шетел валютасымен алған, Қазақстан Республикасының Yкiметi өтелуiне кепiлдiк берген заемдарына байланысты талаптары мен мiндеттемелерi кiрмейдi.
Ұлттық почта операторының жеке алынған шетел валютасы бойынша белгiленген лимиттердi 0,09 процент асыруы ашық валюта позициясының лимиттерiн бұзу болып саналмайды.
5-тарау. Қорытынды ережелер
11. Ұлттық почта операторы ай сайын, есептiк айдан кейiнгi айдың жиырма бесiнен кешiктiрмей Ұлттық Банкке осы Ереженiң 1-қосымшасына сәйкес нысанда пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есеп ұсынады.
Әрбiр шетел валютасы және валюталық нетто-позиция бойынша валюталық позициялар туралы есеп апта сайын, есептiк аптаның соңғы жұмыс күнiндегi жағдай бойынша келесi есептiк аптадан кешiктiрмей ұсынылады.
12. Ұлттық Банк Ұлттық почта операторының пруденциалдық нормативтердi сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
13. Ұлттық почта операторы осы Ереженiң талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жауап бередi.
14. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледi.
Ұлттық почта операторына
арналған пруденциалдық
нормативтер туралы ережеге
1-қосымша
Пруденциалдық нормативтердiң орындалуы туралы есеп
_________________________________________
(Ұлттық почта операторының атауы)
200_ жылғы "__"____________ жағдай бойынша
мың теңге
_________________________________________________________________
Құрамдас бөлiктердiң атауы          |       Мәнi
_________________________________________________________________
Меншiк капиталы
Активтер
Меншiк қаражаты жеткiлiктiлiгiнiң
коэффициентi 0,08-ден кем емес
Өтiмдiлiгi жоғары активтер
Талап ету бойынша мiндеттемелер

(не менее 0,3)
-------------------------------------------------------------------
Руководитель __________________________   ________ [печать]
(фамилия, имя, отчество)    (подпись)
Главный бухгалтер ________________________   _________
(фамилия, имя, отчество)   (подпись)
Исполнитель: _______________________  ___________  _________
(фамилия, имя, отчество)  (подпись)   (телефон)
Приложение 2
к Правилам о пруденциальных
нормативах для Национального
оператора почты
Отчет о валютных позициях по каждой иностранной валюте
и валютной нетто-позиции
____________________________________________
(наименование Национального оператора почты)
по состоянию на "___" "_______" 200_г.
тысяч тенге
-------------------------------------------------------------------
Вид иностранной валюты  |  Длинная  |  Короткая  |     Нетто-
|  позиция  |   позиция  |     позиция
-------------------------------------------------------------------
Итого:
-------------------------------------------------------------------
Собственный капитал
Максимальный размер
открытой валютной позиции
по видам валют
:
.
Максимальный размер
нетто-позиции
-------------------------------------------------------------------
Руководитель __________________________   ________ [печать]
(фамилия, имя, отчество)    (подпись)
Главный бухгалтер ________________________   _________
(фамилия, имя, отчество)   (подпись)
Исполнитель: _______________________  ___________  _________
(фамилия, имя, отчество)  (подпись)   (телефон)

Ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентi (0,3-тен
кем емес)
_________________________________________________________________
Басшы ________________________    ______________ [мөp]
(аты-жөнi)                (қолы)
Бас бухгалтер ________________    ______________
(аты-жөнi)           (қолы)
Орындаушы ____________________    ______________  __________
(аты-жөнi)             (қолы)      (телефоны)
Ұлттық почта операторына
арналған пруденциалдық
нормативтер туралы ережеге
2-қосымша
Әрбiр шетел валютасы және валюталық нетто-позиция
бойынша валюталық позициялар туралы есеп
____________________________________________
(Ұлттық почта операторының атауы)
200_ жылғы "___"______________ жағдай бойынша
мың теңге
__________________________________________________________________
Шетел валютасының түрi | Ұзақ позиция | Қысқа позиция |  Нетто-
|              |               | позиция
__________________________________________________________________
Жиынтығы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Меншiк капиталы                                        |
_______________________________________________________|__________
Валюта түрлерi бойынша ашық валюта позицияларының ең   |
көп мөлшерi                                            |
_______________________________________________________|__________
| _______________________________________________________|__________
Нетто-позицияның ең көп мөлшерi                        |
_______________________________________________________|__________
Басшы ________________________    ______________ [мөp]
(аты-жөнi)                (қолы)
Бас бухгалтер ________________    ______________
(аты-жөнi)           (қолы)
Орындаушы ____________________    ______________  __________
(аты-жөнi)             (қолы)      (телефоны)