О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1973
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 326. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2003 года N 2519. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.01.2011 № 3 (вводится в действие с 01.07.2011).
В целях совершенствования бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1973, опубликованное 9-22 сентября 2002 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана") следующие изменения и дополнения:
в наименовании и пункте 1 слова "Республики Казахстан" заменить словами ", кредитных товариществах и ипотечных компаниях";
преамбулу после слов "банков второго уровня" дополнить словами ", кредитных товариществ и ипотечных компаний";
в типовом Плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
1) в наименовании слова "Республики Казахстан" заменить словами ", кредитных товариществах и ипотечных компаниях";
в главе 1:
в пункте 1:
слова "банках второго уровня Республики Казахстан" заменить словами ", банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях";
после слов "(далее - банки)" дополнить словами ", кредитными товариществами и ипотечными компаниями";
в пункте 3:
в абзаце первом:
слова "основан на применении общепринятой мировой практики ведения бухгалтерского учета банками и" исключить;
после слова "банков" дополнить словами ", кредитных товариществ и ипотечных компаний";
в абзаце восьмом слово "банка" исключить;

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1973 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бухгалтерлік есептің үлгі есепшот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 8 қазанда тіркелді. Тіркеу N 2519. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.01.31 № 3 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.01.31 № 3 (2011.07.01 бастап күшіне енеді) Қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есепті жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бухгалтерлік есептің үлгі есепшот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1973 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2002 жылғы 9-22 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауында және 1-тармақта "Қазақстан Республикасының" деген сөздер "кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспесінде "Екінші деңгейдегі банктердің" деген сөздерден кейін ", кредиттік серіктестіктердің және ипотекалық компаниялардың" деген сөздермен толықтырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бухгалтерлік есептің үлгі есепшот жоспарында:
атауында "Қазақстан Республикасының" деген сөздер "кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тарауда:
1-тармақта:
"Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі" деген сөздер "Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(бұдан әрі - банктер)" деген сөздерден кейін "кредиттік серіктестіктер және ипотекалық компаниялар" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші абзацта:
"банктердің бухгалтерлік есепке алуды жүргізудің жалпы қабылданған әлемдік іс-тәжірибесін қолдануға негізделген және" деген сөздер алынып тасталсын;
"банктердің" деген сөзден кейін "кредиттік серіктестіктердің және ипотекалық компаниялардың" деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші абзацтағы "банк" деген сөз алынып тасталсын;

в подпункте 7) пункта 4 слова "по усмотрению банка" исключить;
в пункте 5:
после слова "банка" дополнить словами ", кредитного товарищества и ипотечной компании";
слова "результатах финансово-хозяйственной деятельности" заменить словами "доходах и расходах";
в пункте 7:
наименование группы счетов 1000 изложить в следующей редакции:
"Деньги";
после группы счетов 1000 дополнить следующей группой счетов:
"1010  Аффинированные драгоценные металлы";
в наименованиях групп счетов 1100, 1250, 1350, 1400, 1470, 1550, 1700, 1850 слово "банка" исключить;
после группы счетов 1300 дополнить следующей группой счетов:
"1320  Займы, предоставленные организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций";
после группы счетов 1450 дополнить следующей группой счетов:
"1455  Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами";
номер группы счетов "1750" заменить номером "1790";
в пункте 8:
наименование группы счетов 2020 дополнить словами "других банков";
наименование группы счетов 2050 дополнить словами "и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
группу счетов "2060 Займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" исключить;
в наименовании группы счетов 2110 слово "банков" исключить;
в наименованиях групп счетов 2150, 2550, 2700, 2810, 2830, 2850 слово "банка" исключить;
наименование группы счетов 2130 изложить в следующей редакции:
"Вклад, являющийся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств других банков";
после группы счетов 2200 дополнить следующей группой счетов:
"2255  Операции "РЕПО" с ценными бумагами";
номер группы счетов "2750" заменить номером "2790";
в пункте 9:
в наименованиях групп счетов 3000, 3100 и 3500 слово "банка" исключить;
в пункте 10:
в наименованиях групп счетов 4100, 4350 слово "банка" исключить;
после группы счетов 4300 дополнить следующей группой счетов:
"4320  Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, или полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
в наименовании группы счетов 4400 слова "займам, предоставленным клиентам" заменить словами "требованиям к клиентам";
после группы счетов 4450 дополнить следующей группой счетов:
"4465  Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами";
группу счетов "4490 Доходы, связанные с получением вознаграждения по дилинговым операциям" исключить;
после группы счетов 4700 дополнить следующей группой счетов:
"4730  Реализованные доходы от переоценки";
группу счетов "4800 Прочие операционные доходы" исключить;
в пункте 11:
в наименовании группы счетов 5150 слово "банка" исключить;
после группы счетов 5200 дополнить следующей группой счетов:
"5250  Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами";
группу счетов "5440 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по дилинговым операциям" исключить;
после группы счетов 5720 дополнить следующей группой счетов:
"5730  Реализованные расходы от переоценки";
группу счетов "5800 Прочие операционные расходы" исключить;
в пункте 12:

4-тармақтың 7) тармақшасындағы "банктің қалауы бойынша" алынып тасталсын;
5-тармақта:
"банктің" деген сөзден кейін "кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның" деген сөздермен толықтырылсын;
"қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері" деген сөздер "кірістері мен шығыстары" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
1000 шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақша";
1000 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"1010 Тазартылған қымбат металдар";
1100, 1250, 1350, 1400, 1470, 1550, 1700, 1850 шоттар топтарының атауларындағы "банктің" деген сөз алынып тасталсын;
1300 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"1320 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген заемдар";
1450 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"1455 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары";
шоттар тобының "1750" нөмірі "1790" нөмірмен ауыстырылсын;
8-тармақта:
2020 шоттар тобының атауында "талап ету" деген сөздің алдынан "Басқа банктердің" деген сөздермен толықтырылсын;
2050 шоттар тобының атауы "басқа банктерден" деген сөздерден кейін "және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан" деген сөздермен толықтырылсын;
"2060 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар" шоттар тобы алынып тасталсын;
2110 шоттар тобының атауындағы "Банктердің" деген сөздер алынып тасталсын;
2150, 2550, 2700, 2810, 2830, 2850 шоттар топтарының атауындағы "банктің" деген сөз алынып тасталсын;
2130 шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз етуі (кепіл, кепілдеме, кепілзат) болып табылатын салым";
2200 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"2255 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары";
"2750" шоттар тобының нөмірі "2790" нөмірмен ауыстырылсын;
9-тармақта:
3000, 3100 және 3500 шоттар топтарының атауындағы "банктің" деген сөз алынып тасталсын;
10-тармақта:
4100, 4350 шоттар топтарының атауындағы "банктің" деген сөз алынып тасталсын;
4300 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"4320 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген немесе банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған
заемдар және қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер";
4400 шоттар тобының атауындағы "Клиенттерге берілген заемдар" деген сөздер "Клиенттерге қойылған талаптар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4450 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"4465 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер";
"4490 Дилинг операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер" шоттар тобы алынып тасталсын;
4700 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"4730 Қайта бағалаудан жүзеге асырылған кірістер";
"4800 Өзге де операциялық кірістер" шоттар тобы алынып тасталсын;
11-тармақта:
5150 шоттар тобының атауындағы "банктің" деген сөз алынып тасталсын;
5200 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"5250 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
"5440 Дилинг операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар" шоттар тобы алынып тасталсын;
5720 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"5730 Қайта бағалаудан жүзеге асырылған шығыстар";
"5800 Өзге де операциялық шығыстар" шоттар тобы алынып тасталсын;
12-тармақта:

после группы счетов 6100-6600 дополнить следующими группами счетов:
"6130-6630 Счета по неподвижным вкладам клиентов";
наименования групп счетов 6180-6680 изложить в следующей редакции:
"Условные требования (обязательства) по домицилированным векселям";
наименования групп счетов 6200-6700, 6300-6800 дополнить словами ", а также по иным производным финансовым инструментам";
в пункте 13 слово "банка" исключить;
в главе 2:
в наименовании слова "Республики Казахстан" заменить словами ", кредитных товариществах и ипотечных компаниях";
наименование группы счетов 1000 изложить в следующей редакции:
"Деньги";
исключить номера и наименования следующих счетов и групп счетов:
"1004  Аффинированные драгоценные металлы";
"1006  Аффинированные драгоценные металлы в пути";
"1053  Блокированная задолженность по корреспондентским счетам в
других банках";
"1203  Блокированная задолженность по ценным бумагам,
приобретенным банком";
"1258  Блокированная задолженность других банков по вкладам";
"1307  Блокированная задолженность других банков по займам банка";
1308  Займы, предоставленные другим банкам по операциям
"Обратное РЕПО";
"1408  Займы, предоставленные клиентам по операциям "Обратное РЕПО";
"1427  Блокированная задолженность клиентов по займам банка";
"1468  Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по условным
обязательствам";
"1732  Начисленные доходы по займам, предоставленным другим банкам
по операциям "Обратное РЕПО";
"1742  Начисленные доходы по займам, предоставленным клиентам по
операциям "Обратное РЕПО";
"1800  Разница между номинальной стоимостью ценных бумаг и их ценой
приобретения/реализации
1802  Сумма амортизации ценных бумаг, удерживаемых до погашения, в
виде разницы между номинальной стоимостью и ценой приобретения
1803  Расходы будущих периодов по выпущенным в обращение облигациям
в виде разницы между их номинальной стоимостью и ценой
реализации
1804  Требования банка к эмитенту ценных бумаг, удерживаемых до
погашения, в виде разницы между их номинальной стоимостью и
ценой приобретения
1805  Сумма амортизации выпущенных в обращение облигаций в виде
разницы между их номинальной стоимостью и ценой приобретения";
"1865  Положительная разница от переоценки (курсовой разницы)
производных финансовых инструментов";
"1868  Начисленное вознаграждение банка по документарным расчетам
1869   Начисленное вознаграждение за услуги банка по выданным
гарантиям";
"1871  Просроченное вознаграждение банка по документарным расчетам
1872   Просроченное вознаграждение за услуги банка по выданным
гарантиям";
"1875  Специальные резервы (провизии) на покрытие убытков по
условным обязательствам";
"2053  Займы, полученные от других банков по операциям "РЕПО";
"2060  Займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций";
"2134  Просроченная задолженность банка по корреспондентским
счетам";
"2229  Прочие вклады клиентов";
"2231  Займы, полученные от клиентов по операциям "РЕПО";
"2707  Начисленные расходы по займам, полученным от других банков
по операциям "РЕПО";
"2724  Начисленные расходы по займам, полученным от клиентов по
операциям "РЕПО";
"2753  Дисконт по учтенным векселям";
"2800  Разница между номинальной стоимостью ценных бумаг и их ценой
приобретения/реализации
2802   Доходы будущих периодов по ценным бумагам, удерживаемым до
погашения, в виде разницы между их номинальной стоимостью и
ценой приобретения
2803   Разница между номинальной стоимостью выпущенных в обращение
ценных бумаг и их ценой реализации
2804   Разница между номинальной стоимостью ценных бумаг,
удерживаемых до погашения, и их ценой приобретения
2805   Разница между номинальной стоимостью выпущенных в обращение
облигаций и их ценой реализации";
"2865  Отрицательная разница от переоценки (курсовой разницы)
производных финансовых инструментов";
"2869  Начисленное вознаграждение банка по полученным гарантиям";
"2871  Просроченное вознаграждение банка по полученным гарантиям";
"4308  Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам,
предоставленным другим банкам по операциям "Обратное РЕПО";
"4408  Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам,
предоставленным клиентам по операциям "Обратное РЕПО";
"4455  Положительные разницы по операциям "Своп";
"4490  Доходы, связанные с получением вознаграждения по дилинговым
операциям";
"4706  Доход от переоценки займов в тенге с фиксацией валютного
эквивалента займов, предоставленных клиентам";
"4800  Прочие операционные доходы
4802   Прочий операционный доход";
"5053  Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам,
полученным от других банков по операциям "РЕПО";
"5231  Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам,
полученным от клиентов по операциям "РЕПО";
"5304  Отрицательные разницы по операциям "Своп";
"5440  Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по дилинговым
операциям";
"5706  Расход от переоценки займов в тенге с фиксацией валютного
эквивалента займов, полученных от других банков
5707   Расход от переоценки займов в тенге с фиксацией валютного
эквивалента займов, полученных от организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций";
"5751  Прочие административные расходы";
"5800  Прочие операционные расходы
5801   Расходы по аренде
5802   Прочий операционный расход
5803   Расходы от акцептов
5804   Расходы по полученным банком гарантиям";
"7510  Деньги в доверительном (трастовом) управлении";
после счета 1005 дополнить следующими счетами и группой счетов:
"1007      Монеты, изготовленные из драгоценных металлов, в кассе
1008       Деньги в дорожных чеках
1010       Аффинированные драгоценные металлы
1011       Аффинированные драгоценные металлы
1012       Аффинированные драгоценные металлы в пути
1013       Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах";

6100-6600 шоттар тобынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"6130-6630 Клиенттердің жылжымайтын салымдары бойынша шоттар";
6180-6680 шоттар топтарының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Домицильдендірілген вексельдер бойынша шартты талаптар (міндеттемелер)";
6200-6700, 6300-6800 шоттар топтарының атауы "бойынша" деген сөзден кейін ", сондай-ақ өзге туынды қаржы құралдары бойынша" деген сөздермен толықтырылсын";
13-тармақтың мемлекеттік тілдегі мәтінінде "Банк балансына" деген сөздер "Балансқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) 2-тарауда:
атауында "Қазақстан Республикасының" деген сөздер "кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
100 шоттар топтарының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақша";
мынадай шоттардың және шоттар тобының нөмірлері мен атаулары алынып тасталсын:
"1004 Тазартылған қымбат металдар";
"1006 Жолдағы тазартылған қымбат металдар";
"1053 Банктің басқа банктердегі корреспонденттік есепшоттары
бойынша оқшауланған берешек";
"1203 Банк сатып алған бағалы қағаздар бойынша оқшауланған
берешек";
"1258 Басқа банктердің салымдар бойынша оқшауланған берешегі";
"1307 Банктің заемдары бойынша басқа банктердің оқшауланған
берешегі";
1308  Басқа банктерге "Кері РЕПО" операциялары бойынша
берілген заемдар";
"1408 Клиенттерге "Кері РЕПО" операциялары бойынша берілген
заемдар";
"1427 Банк заемдары бойынша клиенттердің оқшауланған
берешегі";
"1468 Шартты міндеттемелер бойынша шығындарды жабуға арналған
жалпы резервтер (провизиялар)";
"1732 Басқа банктерге "Кері РЕПО" операциялары бойынша
берілген заемдар бойынша есептелген кірістер";
"1742 Клиенттерге "Кері РЕПО" операциялары бойынша берілген
заемдар бойынша есептелген кірістер";
"1800 Бағалы қағаздардың номиналды құны мен оларды сатып
алу/сату бағасы арасындағы айырма
1802  Бағалы қағаздардың номиналды құны мен сатып алу бағасы
арасындағы айырма түріндегі өтелгенге дейін ұсталатын
амортизациясының сомасы
1803  Номиналды құны мен сатып алу бағасы арасындағы айырма
түріндегі айналысқа шығарылған облигациялардың болашақ
кезеңдердегі шығыстары
1804  Банктің номиналды құны мен сатып алу бағасы арасындағы
айырма түріндегі өтелгенге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар эмитентіне талаптар
1805  Облигациялардың номиналды құны мен сатып алу бағасы
арасындағы айырма түріндегі айналысқа шығарылған
амортизациясының сомасы";
"1865 Туынды қаржы құралдарын қайта бағалаудың (бағамдық
айырманың) оң айырмасы";
"1868 Банктің құжаттандырылған есеп айырысу бойынша
есептелген сыйақысы
1869  Банктің берілген кепілдіктер бойынша көрсеткен қызметі
үшін есептелген сыйақы";
"1871 Банктің құжаттандырылған есеп айырысу бойынша мерзімі
өткен сыйақысы";
1872  Банктің берілген кепілдіктер бойынша мерзімі өткен
сыйақысы";
"1875 Шартты міндеттемелер бойынша шығындарды жабуға арналған
арнайы резервтер (провизиялар)";
"2053 Басқа банктерден "РЕПО" операциялары бойынша
алынған заемдар";
"2060 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардан алынған заемдар";
"2134 Банктің басқа банктердің корреспонденттік есепшоттар
бойынша мерзімі өткен берешегі";
"2229 Клиенттердің өзге салымдары";
"2231 Клиенттерден "РЕПО" операциялары бойынша алынған
заемдар";
"2707 Басқа банктерден "РЕПО" операциялары бойынша алынған
заемдар бойынша есептелген шығыстар";
"2724 Клиенттерден "РЕПО" операциялары бойынша алынған
заемдар бойынша есептелген шығыстар";
"2753 Есепке алынған вексельдер бойынша дисконт";
"2800 Бағалы қағаздардың номиналды құны мен оларды сатып
алу/сату бағасы арасындағы айырма
2802  Номиналды құны мен сатып алу бағасы арасындағы айырма
түріндегі өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
бойынша болашақ кезеңдердің шығыстары
2803  Айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналды құны
мен олардың сату бағасы арасындағы айырма
2804  Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздардың құны мен
олардың сатып алу бағасы арасындағы айырма
2805  Айналысқа шығарылған облигациялардың номиналды құны мен
олардың сату бағасы арасындағы айырма";
"2865 Туынды қаржы құралдарын қайта бағалаудың (бағамдық
айырманың) теріс айырмасы";
"2869 Банктің алынған кепілдіктер бойынша есептелген
сыйақысы";
"2871 Банктің алынған кепілдіктер бойынша мерзімі өткен
сыйақысы";
"4308 Басқа банктерге "Кері РЕПО" операциялары бойынша
берілген заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер";
"4408 Клиенттерге "Кері РЕПО" операциялары бойынша берілген
заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер";
"4455 "Своп" операциялары бойынша оң айырмалар";
"4490 Дилинг операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер";
"4706 Клиенттерге берілген заемдардың валюталық баламасын
белгілей отырып теңгемен есептелген заемдарды қайта
бағалаудан кіріс";
"4800 Өзге операциялық кірістер;
4802  Өзге операциялық кіріс";
"5053 Басқа банктерден "РЕПО" операциялары бойынша алынған
заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
"5231 Клиенттерден "РЕПО" операциялары бойынша алынған
заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
"5304 "Своп" операциялары бойынша теріс айырма;
"5440 Дилинг операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар";
"5706 Басқа банктерден алынған заемдардың валюта баламасын
белгілей отырып теңгемен есептелген заемдарды қайта
бағалау шығысы
5707  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардан алынған заемдардың валюта баламасын белгілей
отырып теңгемен есептелген заемдарды қайта бағалау
шығысы";
"5751 Өзге де әкімшілік шығыстар";
"5800 Өзге операциялық шығыстар
5801  Жалға алу бойынша шығыстар
5802  Өзге де операциялық шығыстар
5803  Акцепттер шығысы
5804  Банк алған кепілдіктер бойынша шығыстар";
"7510 Сенімгерлік (трасттық) басқарудағы ақшалар";
1005 шотынан кейін мынадай шоттармен және шот топтарымен толықтырылсын:
"1007 Кассадағы қымбат металдардан дайындалған монеталар
1008  Жол чектеріндегі ақша
1010  Аффинирленген қымбат металдар
1011  Аффинирленген қымбат металдар
1012  Жолдағы аффинирленген қымбат металдар
1013  Металл шоттарға орналастырылған аффинирленген қымбат
металдар

в наименованиях групп счетов 1100, 1250, 1350, 1400, 1470, 1550, 1700, 1850, 2150, 2550, 2700, 2810, 2830, 2850, 3000, 3100, 3500, 4100, 4350, 5150 и счетов 1101, 1102, 1103, 1104, 1306, 1351, 1352, 1353, 1424, 1465, 1735, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1820, 1821, 1823, 1824, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1840, 1841, 1843, 1844, 1854, 1858, 1864, 1870, 1873, 2038, 2048, 2058, 2059, 2068, 2135, 2151, 2152, 2153, 2224, 2225, 2226, 2715, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2818, 2819, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2854, 2858, 2862, 2864, 2870, 2872, 3510, 4101, 4102, 4103, 4104, 4306, 4351, 4352, 4353, 4424, 4471, 4472, 4475, 4601, 4602, 4603, 4604, 4605, 4606, 4607, 4609, 4611, 4613, 4614, 4707, 5038, 5048, 5058, 5059, 5068, 5151, 5152, 5153, 5224, 5225, 5226, 5456, 6405, 6415, 6498, 6499, 6915, 6998, 6999 слово "банка" исключить;
в наименовании счета 1202 слова "ценным бумагам, приобретенным банком" заменить словами "приобретенным ценным бумагам";
после счета 1204 дополнить следующими счетами:
"1205      Дисконт по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для
торговли
1206       Премия по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для
торговли
1207       Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным
бумагам, предназначенным для торговли
1208       Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных
бумаг, предназначенных для торговли
1209       Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных
бумаг, предназначенных для торговли";
после счета 1259 дополнить следующими счетами:
"1260      Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада,
размещенного в других банках
1261       Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада,
размещенного в других банках
1262       Счет положительной корректировки стоимости условного вклада,
размещенного в других банках
1263       Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада,
размещенного в других банках
1264       Вклад, являющийся обеспечением (заклад, гарантия, задаток)
обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной
компании";
после счета 1302 дополнить следующим счетом:
"1303      Займы овернайт, предоставленные другим банкам";
после счета 1309 дополнить следующими счетами:
"1310      Счет положительной корректировки стоимости займа,
предоставленного другим банкам
1311       Счет отрицательной корректировки стоимости займа,
предоставленного другим банкам";
номер счета "1339" заменить номером "1319";
после счета 1319 дополнить следующими группой счетов и счетами:
"1320      Займы и финансовый лизинг, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций
1321       Займы овердрафт, предоставленные организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций
1322       Краткосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций
1323       Долгосрочные займы, предоставленные организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций
1324       Счет положительной корректировки стоимости займа,
предоставленного организациям, осуществляющим отдельные
виды банковских операций
1325       Счет отрицательной корректировки стоимости займа,
предоставленного организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций
1326       Финансовый лизинг организациям, осуществляющим отдельные
виды банковских операций
1327       Просроченная задолженность по займам, предоставленным
организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1328       Просроченная задолженность по финансовому лизингу,
предоставленному организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций
1329       Специальные резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций";
после счета 1407 дополнить следующим счетом:
"1409      Просроченная задолженность клиентов по факторингу";
после счета 1422 дополнить следующим счетом:
"1423      Просроченная задолженность клиентов по форфейтингу";

1100, 1250, 1350, 1400, 1470, 1550, 1700, 1850, 2150, 2550, 2700, 2810, 2830, 2850, 3000, 3100, 3500, 4100, 4350, 5150 шоттар топтарының және 1101, 1102, 1103, 1104, 1306, 1351, 1352, 1353, 1424, 1465, 1735, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1820, 1821, 1823, 1824, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1840, 1841, 1843, 1844, 1854, 1858, 1864, 1870, 1873, 2038, 2048, 2058, 2059, 2068, 2135, 2151, 2152, 2153, 2224, 2225, 2226, 2715, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2818, 2819, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2854, 2858, 2862, 2864, 2870, 2872, 3510, 4101, 4102, 4103, 4104, 4306, 4351, 4352, 4353, 4424, 4471, 4472, 4475, 4601, 4602, 4603, 4604, 4605, 4606, 4607, 4609, 4611, 4613, 4614, 4707, 5038, 5048, 5058, 5059, 5068, 5151, 5152, 5153, 5224, 5225, 5226, 5456, 6405, 6415, 6498, 6499, 6915, 6998, 6999 шоттардың атауындағы "Банктің" деген сөз алынып тасталсын;
1202 шоттың атауындағы "Банк сатып алған бағалы қағаздар" деген сөздер "Сатып алынған бағалы қағаздар" деген сөздермен ауыстырылсын;
1204 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1205 Саудаға арналған, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
дисконт
1206  Саудаға арналған, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы
1207  Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша алдыңғы
ұстаушылар есептеген сыйақы
1208  Саудаға арналған бағалы қағаздардың әділ құнын оң
түзету шоты
1209  Саудаға арналған бағалы қағаздардың әділ құнын теріс
түзету шоты";
1259 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1260 Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын
оң түзету шоты
1261  Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын
теріс түзету шоты
1262  Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын
оң түзету шоты
1263  Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын
теріс түзету шоты
1264  Банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотека
компаниясының міндеттемелерін қамтамасыз ету болып
табылатын салым (кепілзат, кепілдік, кепіл)";
1302 деген шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"1303 Басқа банктерге берілген овернайт заемдар";
1309  шоттан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1310 Басқа банктерге берілген заемның құнын оң түзету шоты
1311  Басқа банктерге берілген заемның құнын теріс түзету шоты
"1339" шот нөмірі "1319" нөмірмен ауыстырылсын;
1319  шоттан кейін мынадай шоттар тобымен және шоттармен толықтырылсын:
"1320 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі
1321  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген овердрафт заемдары
1322  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар
1323  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар
1324  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемның құнын оң түзету шоты
1325  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемның құнын теріс түзету шоты
1326  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға қаржы лизингі
1327  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар бойынша мерзімі өткен берешек
1328  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен
берешек"
1329  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша
арнайы резервтер (провизиялар)";
1407 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"1409 Клиенттердің факторинг бойынша мерзімі өткен берешегі";
1422  шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"1423 Клиенттердің форфейтинг бойынша мерзімі өткен берешегі";

номера счетов "1439" и "1440" заменить соответственно номерами "1428" и "1429";
после счета 1429 дополнить следующими счетами:
"1430      Счет положительной корректировки стоимости займа,
предоставленного клиентам
1431       Счет отрицательной корректировки стоимости займа,
предоставленного клиентам
1432       Дисконт по учтенным векселям
1433       Премия по учтенным векселям
1445       Финансовые активы, переданные в доверительное (трастовое)
управление";
после счета 1452 дополнить следующими счетами:
"1453      Дисконт по приобретенным прочим ценным бумагам
1454       Премия по приобретенным прочим ценным бумагам
1455       Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по
прочим ценным бумагам
1456       Счет положительной корректировки справедливой стоимости
прочих ценных бумаг
1457       Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости
прочих ценных бумаг
1458       Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами";
после счета 1602 дополнить следующим счетом:
"1603      Монеты, изготовленные из драгоценных металлов, на складе";
после счета 1726 дополнить следующими счетами:
"1727      Начисленные доходы по аффинированным драгоценным металлам,
размещенным на металлических счетах
1728       Начисленные доходы по вкладу, являющемуся обеспечением
(заклад, гарантия, задаток) обязательств банка, кредитного
товарищества и ипотечной компании";
после счета 1731 дополнить следующими счетами:
"1733      Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций
1734       Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций";
после счета 1741 дополнить следующим счетом:
"1744      Начисленные доходы по ценным бумагам, предназначенным для
торговли";
после счета 1745 дополнить следующим счетом:
"1746      Начисленные доходы по ценным бумагам, имеющимся в наличии
для продажи";
после счета 1747 дополнить следующим счетом:
"1748      Начисленные доходы по операциям "обратное РЕПО" с ценными
бумагами";
после счета 1749 дополнить следующими счетами:
"1752      Начисленные доходы по учтенным векселям
1755       Начисленные доходы по финансовым активам, переданным в
доверительное (трастовое) управление";
номера группы счетов и счетов "1750", "1751", "1791" заменить соответственно номерами "1790", "1792", "1799";
в наименовании счета 1892 слово "/спот" исключить;
после счета 1893 дополнить следующими счетами:
"1894      Требования по операциям спот
1895       Требования по операциям своп
1896       Требования по премии за проданный опцион
1899       Требования по прочим операциям";
после счета 2014 дополнить следующим счетом:
"2016      Металлические счета в аффинированном драгоценном металле";
наименование группы счетов 2020 дополнить словами "других банков";
после счета 2023 дополнить следующим счетом:
"2024      Просроченная задолженность по вкладам до востребования
других банков";
после счета 2034 дополнить следующим счетом:
"2035      Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного
от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти
Республики Казахстан";
после счета 2036 дополнить следующим счетом:
"2037      Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного
от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти
Республики Казахстан";
после счета 2044 дополнить следующим счетом:
"2045      Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного
от международных финансовых организаций";
после счета 2046 дополнить следующим счетом:
"2047      Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного
от международных финансовых организаций";
наименование группы счетов 2050 дополнить словами "и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
после счета 2054 дополнить следующим счетом:
"2055      Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от
других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций";
после счета 2064 дополнить следующим счетом:
"2065      Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного
от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций";
в наименовании группы счетов 2110 слово "банков" исключить;
после счета 2124 дополнить следующим счетом:
"2125      Вклады, привлеченные от других банков на одну ночь";
после счета 2127 дополнить следующими счетами:
"2128      Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада,
привлеченного от других банков
2129       Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада,
привлеченного от других банков";
наименование группы счетов 2130 изложить в следующей редакции:
"Вклад, являющийся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств других банков";
в наименовании счета 2135 слово "вкладам" заменить словами "срочным вкладам";
после счета 2135 дополнить следующими счетами:
"2136      Счет положительной корректировки стоимости условного вклада,
привлеченного от других банков
2137       Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада,
привлеченного от других банков
2138       Просроченная задолженность по условным вкладам других банков";
после счета 2203 дополнить следующими счетами:
"2204      Текущие счета физических лиц, являющиеся объектом обязательного
коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов)
2205       Вклады до востребования физических лиц, являющиеся объектом
обязательного коллективного гарантирования (страхования)
вкладов (депозитов)
2206       Краткосрочные вклады физических лиц, являющиеся объектом
обязательного коллективного гарантирования (страхования)
вкладов (депозитов)
2207       Долгосрочные вклады физических лиц, являющиеся объектом
обязательного коллективного гарантирования (страхования)
вкладов (депозитов)
2208       Условные вклады физических лиц, являющиеся объектом
обязательного коллективного гарантирования (страхования)
вкладов (депозитов)
2209       Карт-счета физических лиц, являющиеся объектом обязательного
коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов)
2210       Финансовые активы, принятые в доверительное (трастовое)
управление";
в наименовании счета 2221 слова "Специальные вклады" заменить словами "Карт-счета";
наименование счета 2223 изложить в следующей редакции:
"Вклад, являющийся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств клиентов";

"1439" және "1440" шоттарының нөмірлері тиісінше "1428" және "1429" нөмірлерге ауыстырылсын;
1429  шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1430 Клиенттерге берілген заемның құнын оң түзету шоты
1431  Клиенттерге берілген заемның құнын теріс түзету шоты
1432  Есепке алынған вексельдер бойынша дисконт
1433  Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы
1445  Сенімгерлік (трасттық) басқаруға берілген қаржы
активтері";
1452 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1453 Сатып алынған басқа да бағалы қағаздар бойынша дисконт
1454  Сатып алынған басқа да бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
1455  Басқа да бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушыларға
есептелген сыйақы
1456  Басқа да бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты
1457  Басқа да бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету
шоты;
1458  Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары";
1602 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"1603 Қымбат металдан жасалған, қоймадағы металл ақша";
1726 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1727 Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар бойынша есептелген кірістер
1728  Банктің, кредиттік серіктестіктердің және ипотека
компаниясының міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат,
кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша
есептелген кірістер";
1731 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1733 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша
есептелген кірістер
1734  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша
мерзімі өткен сыйақы";
1741 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"1744 Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша есептелген
кірістер";
1745 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"1746 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша есептелген
кірістер";
1747 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"1748 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
есептелген кірістер";
1749 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1752 Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген кірістер
1755  Сенімгерлік (трасталық) басқаруға берілген қаржы
активтері бойынша есептелген кірістер";
"1750", "1751", "1791" шоттар тобының және шоттардың нөмірлері тиісінше "1790", "1792", "1799" нөмірлермен ауыстырылсын;
1892 шоттың атауындағы "/спот" деген сөз алынып тасталсын;
1893 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"1894 Спот операциялары бойынша талаптар
1895  Своп операциялары бойынша талаптар
1896  Сатылған опциондар үшін сыйлықақы бойынша талаптар
1899  Басқа да операциялар бойынша талаптар";
2014 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2016 Тазартылған қымбат металдағы металл шоттар";
2020 шоттың атауы "басқа банктердің" деген сөздермен толықтырылсын";
2023 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2024 Басқа банктердің талап ету бойынша мерзімі өткен
берешек";
2034 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2035 Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан
Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған
заемдардың құнын оң түзету шоты";
2036 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2037 Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан
Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған
заемдардың құнын теріс түзету шоты";
2044 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2045 Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдардың құнын
оң түзету шоты";
2046 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2047 Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдардың құнын
теріс түзету шоты";
2050 шоттар тобының атауындағы "Басқа банктерден" деген сөздерден кейін "және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан" деген сөздермен толықтырылсын;
2054 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2055 Басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның
құнын оң түзету шоты";
2064 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2065 Басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның
құнын теріс түзету шоты";
2110 шоттар тобының атауы мемлекеттік тілдегі мәтінде былайша жазылсын: "Овернайт заемдар";
2124 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2125 Басқа банктерден бір түнге тартылған салымдар";
2127 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"2128 Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның құнын оң
түзету шоты
2129  Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның құнын
теріс түзету шоты";
2130 шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым";
2135 шоттың атауындағы "салымдар" деген сөз "мерзімді салымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
2135 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"2136 Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын оң
түзету шоты
2137  Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын теріс
түзету шоты
2138  Басқа банктердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен
берешек";
2203 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"2204 Салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың ағымдағы шоты
2205  Салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың талап ету бойынша салымдары
2206  Салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2207  Салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2208  Салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың шартты салымдары
2209  Салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың арнайы шоттары
2210  Сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған қаржы
активтері";
2221 шоттың атауындағы "арнайы салымдары" деген сөздер "карт-шоттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2223 шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету  (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым";

в наименованиях счетов 2228, 3003, 3027, 5228 слово "банком" исключить;
после счета 2230 дополнить следующими счетами и группой счетов:
"2232      Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2233       Счет положительной корректировки стоимости срочного
вклада клиентов
2234       Счет отрицательной корректировки стоимости срочного
вклада клиентов
2235       Счет положительной корректировки стоимости условного
вклада клиентов
2236       Счет отрицательной корректировки стоимости условного
вклада клиентов
2237       Счет хранения указаний отправителя в соответствии с
валютным законодательством Республики Казахстан
2255       Операции "РЕПО" с ценными бумагами";
после счета 2303 дополнить следующими счетами:
"2304      Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам
2305       Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам";
после счета 2706 дополнить следующим счетом:
"2708      Начисленные расходы по металлическим счетам в
аффинированных драгоценных металлах";
наименование счета 2713 изложить в следующей редакции:
"Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств других банков";
наименование счета 2723 изложить в следующей редакции:
"Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств клиентов";
после счета 2723 дополнить следующими счетами:
"2725      Начисленные расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
2726       Начисленные расходы по карт-счетам клиентов";
наименование счета 2747 изложить в следующей редакции:
"Просроченное вознаграждение по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств других банков и клиентов";
номера группы счетов и счетов "2750", "2751", "2752", "2791" заменить соответственно номерами "2790", "2792", "2793", "2799";
после счета 2749 дополнить следующим счетом:
"2755      Начисленные расходы по финансовым активам, принятым в
доверительное (трастовое) управление";
после счета 2816 дополнить следующим счетом:
"2817      Начисленные комиссионные расходы по услугам по карт-счетам
клиентов";
после счета 2873 дополнить следующими счетами:
"2874      Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по условным
обязательствам
2875       Специальные резервы (провизии) на покрытие убытков по
условным обязательствам";
в наименовании счета 2892 слово "/спот" исключить;
после счета 2893 дополнить следующими счетами:
"2894      Обязательства по операциям спот
2895       Обязательства по операциям своп
2896       Обязательства по премии за приобретаемый опцион
2899       Обязательства по прочим операциям";
после счета 3027 дополнить следующими счетами:
"3051      Объявленный уставный капитал - вклады и паи
3052       Неоплаченный уставный капитал - вклады и паи
3053       Выкупленные вклады и паи";
наименование счета 3101 изложить в следующей редакции:
"Дополнительный оплаченный капитал";
после счета 3586 дополнить следующим счетом:
"3589      Резервы по прочей переоценке";
после счета 4201 дополнить следующим счетом:
"4202      Доходы по амортизации дисконта по приобретенным ценным
бумагам, предназначенным для торговли";
после счета 4257 дополнить следующими счетами:
"4260      Доходы, связанные с получением вознаграждения по
аффинированным драгоценным металлам, размещенным
на металлических счетах
4261       Доходы в виде положительной корректировки стоимости
срочного вклада, размещенного в других банках
4262       Доходы в виде положительной корректировки стоимости
условного вклада, размещенного в других банках
4263       Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного
вклада, привлеченного от других банков
4264       Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного
вклада, привлеченного от других банков
4265       Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладу,
являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток)
обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной
компании";
после счета 4302 дополнить следующим счетом:
"4303      Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам
овернайт, предоставленным другим банкам";
после счета 4306 дополнить следующими счетами и группой счетов:
"4310      Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
предоставленного другим банкам
4311       Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа,
полученного от других банков
4320       Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам и
финансовому лизингу, предоставленным организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций, или
полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
4321       Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам
овердрафт, предоставленным организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций
4322       Доходы, связанные с получением вознаграждения по
краткосрочным займам, предоставленным организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций
4323       Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным
займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные
виды банковских операций
4324       Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций
4325       Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа,
полученного от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
4326       Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовому
лизингу, предоставленному организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских операций";

2228, 3003, 3027, 5228 шоттардың атауындағы "Банк" деген сөз алынып тасталсын;
2230 шотынан кейін мынадай шоттармен және шоттар тобымен толықтырылсын:
"2232 Клиенттердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен
берешек
2233  Клиенттердің мерзімді салымының құнын оң түзету шоты
2234  Клиенттердің мерзімді салымының құнын теріс түзету шоты
2235  Клиенттердің мерзімді шартты салымының құнын оң түзету
шоты
2236  Клиенттердің мерзімді шартты салымының құнын теріс
түзету шоты
2237  Қазақстан Республикасының валюта заңдарына сәйкес
жөнелтушінің нұсқаларын сақтау шоты
2255 Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары";
2303 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"2304 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
2305  Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт";
2706 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2708 Аффинирленген қымбат металдардағы металл шоттар бойынша
есептелген шығыстар";
2713 шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз етуі (кепілзат, кепілмен, кепілдікпен) болып табылатын салымдар бойынша есептелген шығыстар";
2723 шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар";
2723 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"2725 Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша
есептелген шығыстар
2726  Клиенттердің карт-шоттары бойынша есептелген шығыстар";
2747 шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқа банктердің және клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы";
"2750", "2751", "2752", "2791" шоттар тобының және шоттардың нөмірлері тиісінше "2790", "2792", "2793", "2799" нөмірлерімен ауыстырылсын;
2749 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2755 Сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған қаржы
активтері бойынша есептелген шығыстар";
2816 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"2817 Клиенттердің карт-шоттары бойынша қызмет көрсетулер
бойынша есептелген комиссиялық шығыстар";
2873 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"2874 Шартты міндеттемелер бойынша шығындарды жабуға арналған
жалпы резервтер (провизиялар)
2875  Шартты міндеттемелер бойынша шығындарды жабуға арналған
арнайы резервтер (провизиялар)";
2892 шоттың атауындағы "/спот" деген сөз алынып тасталсын;
2893 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"2894 Спот операциялары бойынша міндеттемелер
2895 Своп операциялары бойынша міндеттемелер
2896 Сатып алынған опцион үшін сыйлықақы бойынша
міндеттемелер
2899 Басқа да операциялар бойынша міндеттемелер";
3027 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"3051 Жарияланған жарғылық капитал - салымдар және пайлар
3052 Төленбеген жарғылық капитал - салымдар және пайлар
3053 Сатып алынған салымдар және пайлар";
3101 шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қосымша төленген капитал";
3586 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"3589 Басқа да қайта бағалау бойынша резервтер";
4201 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"4202 Саудаға арналған, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
дисконт амортизациясы бойынша кірістер";
4257 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"4260 Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат
металдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4261  Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын
оң түзету түріндегі кірістер
4262  Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын
оң түзету түріндегі кірістер
4263  Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның құнын теріс
түзету түріндегі кірістер
4264  Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын теріс
түзету түріндегі кірістер
4265  Банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық
компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат,
кепіл, кепілдеме) болып табылатын салым бойынша сыйақы
алуға байланысты кірістер";
4302 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"4303 Басқа банктерге берілген овернайт заемдар бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер";
4306 шотынан кейін мынадай шоттармен және шоттар тобымен толықтырылсын:
"4310 Басқа банктерге берілген заемның құнын оң түзету
түріндегі кірістер
4311  Басқа банктерден алынған заемның құнын теріс түзету
түріндегі кірістер
4320  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген немесе банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған
заемдар және қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
4321  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген овердрафт заемдар бойынша сыйақы
алуға байланысты кірістер
4322  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер
4323  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы
алуға байланысты кірістер
4324  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемның құнын оң түзету түріндегі
кірістер
4325  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардан алынған заемның құнын теріс түзету түріндегі
кірістер
4326  Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер";

номер счета "4349" заменить номером "4309";
в наименовании группы счетов 4400 слова "займам, предоставленным клиентам" заменить словами "требованиям к клиентам";
после счета 4405 дополнить следующим счетом:
"4407      Доходы, связанные с получением вознаграждения по факторингу
клиентам";
номера счетов "4440" и "4449" заменить соответственно номерами "4428" и "4429";
после счета 4429 дополнить следующими счетами:
"4430      Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
предоставленного клиентам
4431       Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа,
полученного от Правительства Республики Казахстан, местных
органов власти Республики Казахстан и международных финансовых
организаций
4432       Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного
вклада, привлеченного от клиентов
4433       Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного
вклада, привлеченного от клиентов
4445       Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовым
активам, переданным в доверительное (трастовое) управление";
после счета 4452 дополнить следующими счетами и группой счетов:
"4453      Доходы по амортизации дисконта по приобретенным прочим ценным
бумагам
4454       Доходы по амортизации премии по выпущенным в обращение ценным
бумагам
4465       Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами";
после счета 4591 дополнить следующими счетами:
"4592      Нереализованный доход от переоценки операций спот
4593       Нереализованный доход от переоценки операций своп
4594       Нереализованный доход от переоценки прочих операций с
производными инструментами";
в наименовании счета 4705 слова ", предоставленных другим банкам" исключить;
после счета 4710 дополнить следующими группой счетов и счетами:
"4730      Реализованные доходы от переоценки
4731       Реализованные доходы от переоценки иностранной валюты
4732       Реализованные доходы от переоценки аффинированных драгоценных
металлов
4733       Реализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг,
предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи
4734       Реализованные доходы от прочей переоценки";
в наименовании счета 4892 слово "/спот" исключить;
после счета 4893 дополнить следующими счетами:
"4894      Доходы по операциям спот
4895       Доходы по операциям своп
4896       Доходы по прочим операциям";
после счета 5024 дополнить следующим счетом:
"5026      Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по металлическим
счетам в аффинированном драгоценном металле";
после счета 5036 дополнить следующим счетом:
"5037      Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
полученного от Правительства Республики Казахстан и местных
органов власти Республики Казахстан";
после счета 5046 дополнить следующим счетом:
"5047      Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
полученного от международных финансовых организаций";
после счета 5054 дополнить следующим счетом:
"5055      Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
полученного от других банков";
после счета 5056 дополнить следующим счетом:
"5057      Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа,
предоставленного другим банкам";
после счета 5064 дополнить следующим счетом:
"5065      Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
полученного от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций";
после счета 5066 дополнить следующим счетом:
"5067      Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа,
предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций";
наименование счета 5130 изложить в следующей редакции:
"Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств других банков";
после счета 5133 дополнить следующими счетами:
"5134      Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного
вклада, размещенного в других банках
5135       Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного
вклада, размещенного в других банках
5136       Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного
вклада, привлеченного от других банков
5137       Расходы в виде положительной корректировки стоимости условного
вклада, привлеченного от других банков";
после счета 5203 дополнить следующим счетом:
"5204      Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовым
активам, принятым в доверительное (трастовое) управление";
в наименовании счета 5221 слова "специальным вкладам" заменить словами "карт-счетам";
наименование счета 5223 изложить в следующей редакции:
"Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств клиентов";
в наименовании счета 5230 слова "вкладам, принятым банком" заменить словами "принятым вкладам";
после счета 5230 дополнить следующими счетами и группой счетов:
"5232      Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа,
предоставленного клиентам
5233       Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного
вклада, привлеченного от клиентов
5234       Расходы в виде положительной корректировки стоимости условного
вклада, привлеченного от клиентов
5235       Расходы по амортизации премии по учтенным векселям
5250       Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО"
с ценными бумагами";
после счета 5303 дополнить следующими счетами:
"5305      Расходы по амортизации премии по приобретенным ценным бумагам,
предназначенным для торговли
5306       Расходы по амортизации премии по приобретенным прочим ценным
бумагам
5307       Расходы по амортизации дисконта по выпущенным в обращение
ценным бумагам";
после счета 5591 дополнить следующими счетами:
"5592      Нереализованный расход от переоценки операций спот
5593       Нереализованный расход от переоценки операций своп
5594       Нереализованный расход от переоценки прочих операций с
производными инструментами";
после счета 5606 дополнить следующим счетом:
"5607      Комиссионные расходы по полученным услугам по карт-счетам
клиентов";
в наименовании счета 5705 слова ", полученных от Правительства Республики Казахстан" исключить;
после счета 5729 дополнить следующими группой счетов и счетами:
"5730      Реализованные расходы от переоценки
5731       Реализованные расходы от переоценки иностранной валюты
5732       Реализованные расходы от переоценки аффинированных
драгоценных металлов
5733       Реализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг,
предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи
5734       Реализованные расходы от прочей переоценки";
после счета 5750 дополнить следующими счетами:
"5752      Расходы по страхованию
5753       Расходы по услугам связи";
в наименовании счета 5892 слово "/спот" исключить;
после счета 5893 дополнить следующими счетами:
"5894      Расходы по операциям спот
5895       Расходы по операциям своп
5896       Расходы по прочим операциям";
после счета 5922 дополнить следующими счетами:
"5923      Расходы по аренде
5924       Расходы от акцептов
5925       Расходы по полученным банком гарантиям";
после счета 6020 дополнить следующим счетом:
"6025      Возможные требования по подтвержденным покрытым аккредитивам";
после счета 6125 дополнить следующей группой счетов:
"6130      Неподвижные вклады клиентов";
наименование группы счетов 6180 изложить в следующей редакции:
"Условные требования по домицилированным векселям";

"4349" шоттың нөмірі "4309" нөмірмен ауыстырылсын;
4400 шоттар тобының атауындағы "Клиенттерге берілген заемдар" деген сөздер "Клиенттерге қойылатын талаптар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4405 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"4407 Клиенттерге факторинг бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер";
"4440" және "4449" шоттарының нөмірлері тиісінше "4428" және "4429" нөмірлермен ауыстырылсын;
4429 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"4430 Клиенттерге берілген заемның құнын оң түзету түріндегі
кірістер
4431  Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан
Республикасының жергілікті билік органдарынан және
халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдардың құнын
теріс түзету түріндегі кірістер
4432  Клиенттерден тартылған мерзімді салымның құнын теріс
түзету түріндегі кірістер
4433  Клиенттерден тартылған шартты салымның құнын теріс
түзету түріндегі кірістер
4445  Сенімгерлік (трасталық) басқаруға берілген қаржы
активтері бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер";
4452 шотынан кейін мынадай шоттармен және шоттар тобымен толықтырылсын:
"4453 Сатып алынған басқа да бағалы қағаздар бойынша дисконт
амортизациясы бойынша кірістер
4454  Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
амортизациясы бойынша кірістер
4465  Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер";
4591 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"4592 Спот операцияларын қайта бағалаудан жұмсалмаған кіріс
4593  Своп операцияларын қайта бағалаудан жұмсалмаған кіріс
4594  Туынды құралдармен басқа да операцияларды қайта
бағалаудан жұмсалмаған кіріс";
4705 шоттың атауындағы "Басқа банктерге берілген" деген сөздер алынып тасталсын;
4710 шотынан кейін мынадай шоттар тобымен және шоттармен толықтырылсын:
"4730 Қайта бағалаудан жұмсалған кірістер
4731  Шетел валютасын қайта бағалаудан жұмсалған кірістер
4732  Аффинирленген қымбат металдарды қайта бағалаудан
жұмсалған кірістер
4733  Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздардың құнын өзгертуден жұмсалған кірістер
4734  Басқа да қайта бағалаудан жұмсалған кірістер";
4892 шоттың атауындағы "/спот" деген сөз алынып тасталсын;
4893 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"4894 Спот операциялары бойынша кірістер
4895  Своп операциялары бойынша кірістер
4896  Басқа да операциялар бойынша кірістер";
5024 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5026 Тазартылған қымбат металдағы металл шоттар бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
5036 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5037 Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан
Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған
заемның құнын оң түзету түріндегі шығыстар";
5046 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5047 Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның құнын оң
түзету түріндегі шығыстар";
5054 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5055 Басқа банктерден алынған заемның құнын оң түзету
түріндегі шығыстар";
5056 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5057 Басқа банктерге берілген заемның құнын теріс түзету
түріндегі шығыстар";
5064 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5065 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардан алынған заемның құнын оң түзету түріндегі
шығыстар";
5066 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5067 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемның құнын теріс түзету түріндегі
шығыстар";
5130 шотының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
5133 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"5134 Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын
теріс түзету түріндегі шығыстар
5135  Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын
теріс түзету түріндегі шығыстар
5136  Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның құнын оң
түзету түріндегі шығыстар
5137  Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын оң
түзету түріндегі шығыстар";
5203 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5204 Сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған қаржы
активтері бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
5221 шоттың атауындағы "арнайы салымдары" деген сөздер "карт-шоттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5223 шотының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар;
5230 шоттың атауындағы "Банк қабылдаған салымдар" деген сөздер "Қабылдаған салымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5230 шотынан кейін мынадай шоттармен және шоттар тобымен толықтырылсын:
"5232 Клиенттерге берілген заемның құнын теріс түзету
түріндегі шығыстар
5233  Клиенттерден тартылған мерзімді салымның құнын оң
түзету түріндегі шығыстар
5234  Клиенттерден тартылған шартты салымның құнын оң түзету
түріндегі шығыстар
5235  Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы
амортизациясы бойынша шығыстар
5250 Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
5303 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"5305 Саудаға арналған, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар
5306  Басқа да сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар
5307  Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт
амортизациясы бойынша шығыстар";
5591 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"5592 Спот операцияларын қайта бағалаудан жұмсалмаған шығыс
5593  Своп операцияларын қайта бағалаудан жұмсалмаған шығыс
5594  Туынды бағалы қағаздармен басқа да операцияларды қайта
бағалаудан жұмсалмаған шығыс";
5606 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"5607 Клиенттердің карт-шоттары бойынша алынған қызметтер
бойынша комиссиялық шығыстар";
5705 шоттың атауындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметінен алынған" деген сөздер алынып тасталсын;
5729 шотынан кейін мынадай шоттар тобымен және шоттармен толықтырылсын:
"5730 Қайта бағалаудан жұмсалған шығыс
5731  Шетел валютасын қайта бағалаудан жұмсалған шығыс
5732  Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан
жұмсалған шығыс
5733  Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы
қағаздардың құнын өзгеруден жұмсалмаған шығыстар
5734  Басқа да қайта бағалаудан жұмсалған шығыс";
5751 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"5752 Сақтандыру бойынша шығыстар
5753  Байланыс қызметі бойынша шығыстар";
5892 шоттың атауындағы "/спот" деген сөз алынып тасталсын;
5893 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"5894 Спот операциялары бойынша шығыстар
5895  Своп операциялары бойынша шығыстар
5896  Басқа да операциялар бойынша шығыстар";
5922 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"5923 Жалдау бойынша шығыстар
5924  Акцепттер шығыстары
5925  Банк алған кепілдіктер бойынша шығыстар";
6020 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6025 Жабылған расталған аккредитив бойынша ықтимал
талаптар";
6125 шотынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"6130 Клиенттердің жылжымайтын салымдары";
6180 шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Домицильдендерілген вексельдер бойынша шартты талаптар";

наименования групп счетов 6200, 6300, 6700 и 6800 дополнить словами ", а также по иным производным финансовым инструментам";
после счета 6225 дополнить следующим счетом:
"6226      Приобретенные опционные контракты - "пут";
после счета 6240 дополнить следующим счетом:
"6250      Плавающий процентный своп";
после счета 6325 дополнить следующим счетом:
"6326      Проданные опционные контракты - "колл" - контрсчет";
после счета 6330 дополнить следующим счетом:
"6350      Условные требования по прочим производным инструментам";
после счета 6520 дополнить следующим счетом:
"6525      Возможные обязательства по подтвержденным покрытым
аккредитивам";
после счета 6625 дополнить следующей группой счетов:
"6630      Обязательства по неподвижным вкладам клиентов";
наименование группы счетов 6680 изложить в следующей редакции:
"Условные обязательства по домицилированным векселям";
после счета 6725 дополнить следующим счетом:
"6726      Приобретенные опционные контракты "пут" - контрсчет";
после счета 6740 дополнить следующим счетом:
"6750      Фиксированный процентный своп";
после счета 6825 дополнить следующим счетом:
"6826      Проданные опционные контракты - "колл";
после счета 6830 дополнить следующим счетом:
"6850      Условные обязательства по прочим производным инструментам";
после счета 7110 дополнить следующим счетом:
"7115      Основные средства, реализуемые с рассрочкой платежа";
после счета 7150 дополнить следующим счетом:
"7160      Имущество, переданное в обеспечение (залог) обязательств";
после счета 7240 дополнить следующим счетом:
"7250      Имущество, принятое в обеспечение (залог)";
после счета 7407 дополнить следующими счетами:
"7408      Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по
краткосрочным государственным ценным бумагам Республики
Казахстан, в которые размещены пенсионные активы
7409       Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по
долгосрочным государственным ценным бумагам Республики
Казахстан, в которые размещены пенсионные активы
7410       Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по
негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в
официальный список Казахстанской фондовой биржи по категории
"А", в которые размещены пенсионные активы
7411       Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по ценным
бумагам международных финансовых организаций, в которые
размещены пенсионные активы
7412       Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в
которые размещены пенсионные активы
7413       Начисленное вознаграждение по прочим финансовым активам, в
которые размещены пенсионные активы
7414       Обязательства накопительных пенсионных фондов по операциям с
ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы
7415       Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным
бумагам, в которые размещены пенсионные активы";

6200, 6300, 6700 және 6800 шоттар топтарының атауы "сатып алу бойынша" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ өзге туынды қаржы құралдары бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
6225 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6226 Сатып алынған опцион келісім-шарттары - "пут";
6240 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6250 Өзгермелі проценттік своп";
6325 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6326 Сатып алынған опцион келісім-шарттары - "колл" -
контрсчет";
6330 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6350 Басқа да туынды құралдар бойынша шартты талаптар";
6520 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6525 Расталған жабылған аккредитивтер бойынша ықтимал
міндеттемелер";
6625 шотынан кейін мынадай шоттар тобымен толықтырылсын:
"6630 Клиенттердің жылжымайтын салымдары бойынша
міндеттемелер";
6680 шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Домицильдендерілген вексельдер бойынша шартты міндеттемелер";
6725 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6726 Сатып алынған "пут" - контрсчет опцион
келісім-шарттары";
6740 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6750 Белгіленген проценттік своп";
6825 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6826 Сатылған опцион келісім-шарттары - "колл";
6830 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"6850 Басқа да туынды құралдар бойынша шартты міндеттемелер";
7110 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"7115 Мәулетпен төленіп жұмсалатын негізгі құрал-жабдықтар";
7150 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"7160 Міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген
мүлік";
7240 шотынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"7250 Қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік";
7407 шотынан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"7408 Қазақстан Республикасының зейнетақы активтері
орналастырылған қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы
қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон,
дисконт/сыйлықақы)
7409  Қазақстан Республикасының зейнетақы активтері
орналастырылған ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы
қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон,
дисконт/сыйлықақы)
7410  Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне "А" санаты
бойынша енгізілген, зейнетақы активтері орналастырылған
мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша
есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7411  Халықаралық қаржы ұйымдарының зейнетақы активтері
орналастырылған бағалы қағаздары бойынша есептелген
сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7412  Басқа банктердегі, зейнетақы активтері орналастырылған
бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы
7413  Зейнетақы активтері орналастырылған басқа да активтер
бойынша есептелген сыйақы
7414  Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері
орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша
міндеттемелері
7415  Зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздар
бойынша алдыңғы ұстаушылар есептелген сыйақы";

в наименованиях счетов 7542 и 7543 слова "принятым в доверительное управление" заменить словами "права требования по которым приняты в доверительное (трастовое) управление";
в главе 3:
в описаниях счетов 1001, 1005, 1351, 1352, 1353, 1422, 1465, 1601, 1602, 1652, 1653, 1654, 1658, 1659, 1660, 1692, 1693, 1694, 1696, 1697, 1698, 1699, 1726, 1731, 1735, 1741, 1749, 1791, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1853, 1855, 1856, 1858, 1861, 1864, 1867, 1870, 1873, 1891, 1892, 1893, 2038, 2048, 2058, 2059, 2068, 2135, 2151, 2152, 2153, 2224, 2225, 2226, 2228, 2230, 2401, 2402, 2715, 2740, 2791, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2818, 2819, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2855, 2856, 2858, 2862, 2864, 2867, 2870, 2872, 2891, 2892, 2893, 3001, 3025, 3540, 3580, 3581, 3582, 3585, 3586, 3599, 4104, 4351, 4352, 4353, 4422, 4476, 4510, 4530, 4540, 4560, 4570, 4580, 4590, 4591, 4607, 4608, 4610, 4611, 4612, 4613, 4614, 4851, 4852, 4853, 4856, 4871, 4872, 4921, 4922, 4941, 4999, 5038, 5048, 5058, 5059, 5068, 5091, 5151, 5152, 5153, 5224, 5225, 5226, 5228, 5401, 5402, 5456, 5462, 5465, 5510, 5530, 5540, 5560, 5570, 5580, 5590, 5591, 5601, 5602, 5603, 5604, 5605, 5606, 5608, 5609, 5721, 5729, 5741, 5742, 5743, 5744, 5745, 5746, 5747, 5748, 5749, 5761, 5763, 5764, 5765, 5766, 5767, 5768, 5781, 5782, 5783, 5785, 5787, 5788, 5851, 5852, 5853, 5856, 5871, 5872, 5921, 5922, 5941, 5999, 6005, 6010, 6020, 6055, 6075, 6080, 6105, 6125, 6155, 6175, 6205, 6210, 6220, 6225, 6230, 6240, 6305, 6310, 6320, 6325, 6330, 6405, 6415, 6498, 6499, 6505, 6510, 6520, 6555, 6575, 6580, 6605, 6625, 6655, 6675, 6705, 6710, 6720, 6725, 6730, 6740, 6805, 6810, 6820, 6825, 6830, 6905, 6915, 6998, 6999, 7110, 7220, 7540, а также в наименованиях счетов 1101, 1102, 1103, 1104, 1306, 1351, 1352, 1353, 1424, 1465, 1735, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1820, 1821, 1823, 1824, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1840, 1841, 1843, 1844, 1854, 1858, 1864, 1870, 1873, 2038, 2048, 2058, 2059, 2068, 2135, 2151, 2152, 2153, 2224, 2225, 2226, 2715, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2818, 2819, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2854, 2858, 2862, 2864, 2870, 2872, 3510, 4101, 4103, 4104, 4306, 4351, 4352, 4353, 4424, 4471, 4472, 4475, 4601, 4602, 4603, 4604, 4605, 4606, 4607, 4609, 4611, 4613, 4614, 4707, 5038, 5048, 5058, 5059, 5068, 5151, 5152, 5153, 5224, 5225, 5226, 5456, 6405, 6415, 6498, 6499, 6905, 6915, 6998, 6999 слово "банка" исключить;
в описаниях счетов 1002, 1101, 1102, 1103, 1104, 1201, 1202, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257, 1259, 1339, 1401, 1403, 1405, 1407, 1411, 1417, 1420, 1421, 1422, 1425, 1439, 1440, 1451, 1452, 1462, 1463, 1464, 1465, 1467, 1469, 1471, 1472, 1475, 1476, 1652, 1655, 1656, 1657, 1695, 1710, 1740, 1741, 1851, 1852, 1854, 1859, 1870, 1873, 1874, 1876, 1877, 1878, 2023, 2034, 2036, 2038, 2044, 2046, 2048, 2051, 2052, 2054, 2056, 2057, 2058, 2059, 2064, 2066, 2067, 2068, 2111, 2112, 2113, 2123, 2124, 2127, 2133, 2134, 2135, 2201, 2202, 2211, 2215, 2217, 2219, 2224, 2225, 2226, 2227, 2228, 2230, 2301, 2303, 2401, 2402, 2552, 2702, 2703, 2704, 2705, 2706, 2711, 2712, 2714, 2718, 2719, 2720, 2721, 2722, 2730, 2740, 2741, 2742, 2743, 2744, 2745, 2746, 2748, 2749, 2751, 2752, 2851, 2853, 2854, 2855, 2859, 2862, 2870, 2872, 2873, 3510, 3561, 3599, 4101, 4102, 4103, 4251, 4252, 4253, 4254, 4255, 4256, 4257, 4301, 4302, 4304, 4305, 4306, 4349, 4401, 4403, 4405, 4411, 4417, 4420, 4424, 4440, 4449, 4471, 4472, 4475, 4601, 4602, 4603, 4604, 4605, 4606, 4607, 4608, 4609, 4704, 4707, 4856, 4891, 4892, 4893, 4900, 4942, 4943, 5034, 5036, 5038, 5044, 5046, 5048, 5051, 5052, 5054, 5056, 5058, 5059, 5064, 5066, 5068, 5095, 5111, 5112, 5113, 5121, 5122, 5123, 5124, 5125, 5126, 5127, 5128, 5133, 5211, 5215, 5217, 5219, 5221, 5224, 5226, 5228, 5229, 5230, 5301, 5303, 5452, 5454, 5455, 5463, 5464, 5784, 5786, 5856, 5891, 5892, 5893, 6105, 6125, 6155, 6175, 6205, 6210, 6220, 6305, 6310, 6320, 6405, 6415, 6498, 6499, 6705, 6710, 6720, 6810, 6820, 6905, 6915, 6998, 6999, 7150, 7240, 7303, 7342, 7345, 7360, 7401, 7403, 7404, 7405, 7406, 7407, 7520, 7530, 7540, 7542, 7543, а также в наименованиях счетов 2228, 3003, 3027, 5228, 5230 слово "банком" исключить;
абзацы второй и третий описания счета 1002 после слова "банка" дополнить словами ", кредитного товарищества и ипотечной компании";
в описании счета 1003:
после слова "банком" дополнить словами ", кредитным товариществом и ипотечной компанией";
после слова "банка" дополнить словами ", кредитного товарищества и ипотечной компании";

7542 және 7543 шоттардың атауындағы "сенімгерлік басқаруға қабылданған" деген сөздер "сол бойынша сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған талаптар құқығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 3-тарауда:
1001, 1005, 1351, 1352, 1353, 1422, 1465, 1601, 1602, 1652, 1653, 1654, 1658, 1659, 1660, 1692, 1693, 1694, 1696, 1697, 1698, 1699, 1726, 1731, 1735, 1741, 1749, 1791, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1853, 1855, 1856, 1858, 1861, 1864, 1867, 1870, 1873, 1891, 1892, 1893, 2038, 2048, 2058, 2059, 2068, 2135, 2151, 2152, 2153, 2224, 2225, 2226, 2228, 2230, 2401, 2402, 2715, 2740, 2791, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2818, 2819, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2855, 2856, 2858, 2862, 2864, 2867, 2870, 2872, 2891, 2892, 2893, 3001, 3025, 3540, 3580, 3581, 3582, 3585, 3586, 3599, 4104, 4351, 4352, 4353, 4422, 4476, 4510, 4530, 4540, 4560, 4570, 4580, 4590, 4591, 4607, 4608, 4610, 4611, 4612, 4613, 4614, 4851, 4852, 4853, 4856, 4871, 4872, 4921, 4922, 4941, 4999, 5038, 5048, 5058, 5059, 5068, 5091, 5151, 5152, 5153, 5224, 5225, 5226, 5228, 5401, 5402, 5456, 5462, 5465, 5510, 5530, 5540, 5560, 5570, 5580, 5590, 5591, 5601, 5602, 5603, 5604, 5605, 5606, 5608, 5609, 5721, 5729, 5741, 5742, 5743, 5744, 5745, 5746, 5747, 5748, 5749, 5761, 5763, 5764, 5765, 5766, 5767, 5768, 5781, 5782, 5783, 5785, 5787, 5788, 5851, 5852, 5853, 5856, 5871, 5872, 5921, 5922, 5941, 5999, 6005, 6010, 6020, 6055, 6075, 6080, 6105, 6125, 6155, 6175, 6205, 6210, 6220, 6225, 6230, 6240, 6305, 6310, 6320, 6325, 6330, 6405, 6415, 6498, 6499, 6505, 6510, 6520, 6555, 6575, 6580, 6605, 6625, 6655, 6675, 6705, 6710, 6720, 6725, 6730, 6740, 6805, 6810, 6820, 6825, 6830, 6905, 6915, 6998, 6999, 7110, 7220, 7540 шоттардың сипаттамаларында, сондай-ақ 1101, 1102, 1103, 1104, 1306, 1351, 1352, 1353, 1424, 1465, 1735, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1820, 1821, 1823, 1824, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1840, 1841, 1843, 1844, 1854, 1858, 1864, 1870, 1873, 2038, 2048, 2058, 2059, 2068, 2135, 2151, 2152, 2153, 2224, 2225, 2226, 2715, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2818, 2819, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2854, 2858, 2862, 2864, 2870, 2872, 3510, 4101, 4103, 4104, 4306, 4351, 4352, 4353, 4424, 4471, 4472, 4475, 4601, 4602, 4603, 4604, 4605, 4606, 4607, 4609, 4611, 4613, 4614, 4707, 5038, 5048, 5058, 5059, 5068, 5151, 5152, 5153, 5224, 5225, 5226, 5456, 6405, 6415, 6498, 6499, 6905, 6915, 6998, 6999 шоттардың атауларында "банктің" деген сөз алынып тасталсын;
1002, 1101, 1102, 1103, 1104, 1201, 1202, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1257, 1259, 1339, 1401, 1403, 1405, 1407, 1411, 1417, 1420, 1421, 1422, 1425, 1439, 1440, 1451, 1452, 1462, 1463, 1464, 1465, 1467, 1469, 1471, 1472, 1475, 1476, 1652, 1655, 1656, 1657, 1695, 1710, 1740, 1741, 1851, 1852, 1854, 1859, 1870, 1873, 1874, 1876, 1877, 1878, 2023, 2034, 2036, 2038, 2044, 2046, 2048, 2051, 2052, 2054, 2056, 2057, 2058, 2059, 2064, 2066, 2067, 2068, 2111, 2112, 2113, 2123, 2124, 2127, 2133, 2134, 2135, 2201, 2202, 2211, 2215, 2217, 2219, 2224, 2225, 2226, 2227, 2228, 2230, 2301, 2303, 2401, 2402, 2552, 2702, 2703, 2704, 2705, 2706, 2711, 2712, 2714, 2718, 2719, 2720, 2721, 2722, 2730, 2740, 2741, 2742, 2743, 2744, 2745, 2746, 2748, 2749, 2751, 2752, 2851, 2853, 2854, 2855, 2859, 2862, 2870, 2872, 2873, 3510, 3561, 3599, 4101, 4102, 4103, 4251, 4252, 4253, 4254, 4255, 4256, 4257, 4301, 4302, 4304, 4305, 4306, 4349, 4401, 4403, 4405, 4411, 4417, 4420, 4424, 4440, 4449, 4471, 4472, 4475, 4601, 4602, 4603, 4604, 4605, 4606, 4607, 4608, 4609, 4704, 4705, 4707, 4856, 4891, 4892, 4893, 4900, 4942, 4943, 5034, 5036, 5038, 5044, 5046,  5048, 5051, 5052, 5054, 5056, 5058, 5059, 5064, 5066, 5068, 5095, 5111, 5112, 5113, 5121, 5122, 5123, 5124, 5125, 5126, 5127, 5128, 5133, 5211, 5215, 5217, 5219, 5221, 5224, 5226, 5228, 5229, 5230, 5301, 5303, 5452, 5454, 5455, 5463, 5464, 5705, 5784, 5786, 5856, 5891, 5892, 5893, 6105, 6125, 6155, 6175, 6205, 6210, 6220, 6305, 6310, 6320, 6405, 6415, 6498, 6499, 6705, 6710, 6720, 6810, 6820, 6905, 6915, 6998, 6999, 7150, 7240, 7303, 7342, 7345, 7360, 7401, 7403, 7404, 7405, 7406, 7407, 7520, 7530, 7540, 7542, 7543, 7540 шоттарының сипаттамасында, сондай-ақ 2228, 3003, 3027, 5228, 5230 шоттарының атауларында "банктің" деген сөз алынып тасталсын;
1002 шоттың сипаттамасының екінші және үшінші абзацтарындағы "банк" деген сөзден кейін ", кредиттік серіктестік және ипотекалық компания" деген сөздермен толықтырылсын;
1003 шоттың сипаттамасында:
"банк" деген сөзден кейін ", кредиттік серіктестік және ипотекалық компания" деген сөздермен толықтырылсын;
"банктің" деген сөзден кейін ", кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның" деген сөздермен толықтырылсын;

исключить номера, наименования и описания следующих счетов и групп счетов: 1004, 1006, 1053, 1203, 1258, 1307, 1308, 1408, 1427, 1468, 1732, 1742, 1802, 1803, 1804, 1805, 1865, 1868, 1869, 1871, 1872, 1875, 2053, 2134, 2229, 2231, 2707, 2724, 2753, 2802, 2803, 2804, 2805, 2865, 2869, 2871, 3002, 3026, 4308, 4408, 4455, 4490, 4706, 4802, 5053, 5231, 5304, 5706, 5707, 5751, 5801, 5802, 5803, 5804 и 7510;
после описания счета 1005 дополнить описаниями счетов 1007, 1008, 1011, 1012 и 1013 в следующей редакции:
"1007. Монеты, изготовленные из драгоценных металлов, в кассе (активный).
Назначение счета: Учет сумм монет, изготовленных из драгоценных металлов, находящихся в кассе. Данные монеты первоначально учитываются по стоимости приобретения, с дальнейшим учетом по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма монет, изготовленных из драгоценных металлов, поступивших в кассу.
По кредиту счета проводится списание сумм монет, изготовленных из драгоценных металлов, выданных из кассы, при их продаже или дарении третьим лицам.
1008. Деньги в дорожных чеках (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег, находящихся в дорожных чеках.
По дебету счета проводится сумма денег, находящихся в дорожных чеках.
По кредиту счета проводится списание сумм денег, находящихся в дорожных чеках, при выдаче (продаже) данных чеков чекодержателю.
1011. Аффинированные драгоценные металлы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их выбытии с баланса.
1012. Аффинированные драгоценные металлы в пути (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов в пути.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов в пути.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов после поступления от получателя подтверждения о получении аффинированных драгоценных металлов или авансового отчета.
1013. Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах, при их возврате.";
в описаниях счетов 1101, 1102, 1103, 1104, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1407, 1856, 3586, 6625 слово "банку" исключить;
в описании счета 1201:
слова "справедливой" и "справедливая" заменить соответственно словами "номинальной" и "номинальная";
в абзаце третьем слова ", а также сумма положительной разницы при их переоценке" исключить;

1004, 1006, 1053, 1203, 1258, 1307, 1308, 1408, 1427, 1468, 1732, 1742, 1802, 1803, 1804, 1805, 1865, 1868, 1869, 1871, 1872, 1875, 2053, 2134, 2229, 2231, 2707, 2724, 2753, 2802, 2803, 2804, 2805, 2865, 2869, 2871, 3002, 3026, 4308, 4408, 4455, 4490, 4706, 4802, 5053, 5231, 5304, 5706, 5707, 5751, 5801, 5802, 5803, 5804 және 7510 шоттары мен шот топтарының номерлері, атаулары мен сипаттамалары алынып тасталсын;
1005 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1007, 1008, 1011, 1012 және 1013 шоттардың сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1007. Кассадағы, қымбат металдан жасалған металл ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Кассадағы, қымбат металдан жасалған металл ақша сомаларын есепке алу. Осы металл ақша кейіннен әділ құны есепке алына отырып, бастапқыда сатып алу құны бойынша есепке алынады.
Кассаға келіп түскен, қымбат металдан жасалған металл ақша шоттың дебеті бойынша жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кассадан берілген, қымбат металдан жасалған металл ақша оларды үшінші тұлғаларға сатқан немесе сыйға тартқан кезде есептен шығарылады.
1008. Жол чектеріндегі ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Жол чектеріндегі ақша сомаларын есепке алу.
Жол чектеріндегі ақша сомалары шоттың дебеті бойынша жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жол чектерін чек ұстаушыға берген (сатқан) кезде осы чектеріндегі ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
1011. Аффинирленген қымбат металдар (актив).
Шоттың мақсаты: Аффинирленген қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аффинирленген қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдар баланстан шығарылған кезде олардың құнын есептен шығару жазылады.
1012. Жолдағы аффинирленген қымбат металдар (актив).
Шоттың мақсаты: Жолдағы тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жолдағы аффинирленген қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алушыдан тазартылған қымбат металдарды алғандығы немесе аванстық есеп бергені жөнінде растама алғаннан кейін қымбат металдар баланстан шығарылған кезде олардың құны есептен шығарылады.
1013. Металл шоттарда орналастырылған қымбат металдар (актив).
Шоттың мақсаты: Металл шоттарда орналастырылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша металл шоттарда орналастырылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша металл шоттарда орналастырылған қымбат металдар қайтарылған кезде олардың құны есептен шығарылады";
1101, 1102, 1103, 1104, 1251, 1252, 1253, 1254, 1255, 1256, 1407, 1856, 3586, 6625 шоттардың сипаттамаларындағы "банкке" деген сөз алынып тасталсын;
1201 шоттың сипаттамасының мемлекеттік тілдегі мәтінінде:
"әділ" деген сөз "номиналдық" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы ", сондай-ақ оларды қайта бағалау кезіндегі оң айырманың сомасы" сөздер алынып тасталсын;

в абзаце четвертом слова "балансовые счета N 1202 или N 1203" заменить словами "балансовый счет N 1202";
в описании счета 1202:
в наименовании, абзацах первом и втором слова "ценным бумагам, приобретенным" заменить словами "приобретенным ценным бумагам";
в абзаце четвертом слова "отнесении их на балансовый счет N 1203" заменить словами "списании их с баланса";
после описания счета 1204 дополнить описаниями счетов 1205, 1206, 1207, 1208 и 1209 в следующей редакции:
"1205. Дисконт по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для торговли (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения номинальной стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли, над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли, над стоимостью их приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для торговли, в корреспонденции с балансовым счетом N 4202.
1206. Премия по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для торговли (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения стоимости приобретения ценных бумаг, предназначенных для торговли, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения ценных бумаг, предназначенных для торговли, над их номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для торговли, в корреспонденции с балансовым счетом N 5305.
1207. Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, предназначенным для торговли (активный).
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам, предназначенным для торговли, до их покупки.
По дебету счета проводится сумма вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам, предназначенным для торговли, до их покупки.
По кредиту счета проводится списание сумм вознаграждения по ценным бумагам, предназначенным для торговли, при их получении.
1208. Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли (активный).
Назначение счета: Учет сумм единовременных затрат по покупке ценных бумаг, предназначенных для торговли, и сумм нереализованных доходов от переоценки стоимости данных ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма единовременных затрат по покупке ценных бумаг, предназначенных для торговли, и сумма нереализованных доходов от повышения справедливой стоимости данных ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли, при возмещении контрпартнером или сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1209 при продаже данных ценных бумаг.

төртінші абзацтағы "N 1202 немесе N 1203 баланстық есепшоттарға" деген сөздер "N 1202 баланстық шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
1202 шоттың сипаттамасында:
"сатып алған бағалы қағаздар" деген сөздер "сатып алынған бағалы қағаздар" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "олар N 1203 баланстық есепшотқа жатқызылған" деген сөздер "олар баланстан шығарылған" деген сөздермен ауыстырылсын";
1204 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1205, 1206, 1207, 1208 және 1209 шоттардың сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1205. Саудаға арналған, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Саудаға арналған бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асып кетуін есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асып кету сомасы жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша саудаға арналған, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының сомасы N 4202 баланстық шотпен корреспонденцияда жазылады.
1206. Саудаға арналған, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Саудаға арналған бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асып кетуін есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асып кету сомасы жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы N 5305 баланстық шотпен корреспонденцияда жазылады.
1207. Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша, олар сатып алынғанға дейін алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша, олар сатып алынғанға дейін алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша, олар сатып алынғанға дейін алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша, олар сатып алынғанға дейін алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомалары есептен шығарылады.
1208. Саудаға арналған бағалы қағаздардың әділ құнын оң
түзету шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Саудаға арналған бағалы қағаздарды сатып алу бойынша біржолғы шығындардың сомаларын және осы бағалы қағаздарды құнын қайта бағалаудан жұмсалмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздарды сатып алу бойынша біржолғы шығындардың сомалары және осы бағалы қағаздарды құнын қайта бағалаудан жұмсалмаған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомасын қарсы әріптес қайтарған немесе осы бағалы қағаздарды сатқан кезде N 1209 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде осы сома есептен шығарылады.

1209. Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм расходов от переоценки стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных расходов от понижения справедливой стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли, при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1208 при продаже данных ценных бумаг.";
в описании счета 1251:
в абзацах втором и третьем слова "на одну ночь, следующую за рабочим днем" заменить словами "до начала рабочего дня, следующего за днем размещения вклада";
в абзаце четвертом номера "1257" и "1258" заменить соответственно номерами "1253" и "1257";
в абзаце четвертом описаний счетов 1252, 1253, 1254, 1255 и 1256 слова "балансовые счета N 1257 или N 1258" заменить словами "балансовый счет N 1257";
в описании счета 1257:
в абзацах втором и третьем слова "вкладам, размещенным" заменить словами "размещенным вкладам";
в абзаце четвертом слова "отнесении их банком на балансовый счет N 1258" заменить словами "списании их с баланса";
в абзаце четвертом описания счета 1259 слово "им" исключить, слово "блокированной" заменить словом "безнадежной";
после описания счета 1259 дополнить описаниями счетов 1260, 1261, 1262, 1263 и 1264 в следующей редакции:
"1260. Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1261.
1261. Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1260.

1209. Саудаға арналған бағалы қағаздардың әділ құнын теріс
түзету шоты (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Саудаға арналған бағалы қағаздарды қайта бағалаудан шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздардың әділ құнын төмендетуден жұмсалмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомасы осы бағалы қағаздар сатылған кезде N 1208 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде осы сома есептен шығарылады.";
1251 шоттың сипаттамасында:
екінші және үшінші абзацтағы "жұмыс күнінен кейінгі бір түнге" деген сөздер "салым орналастырылған күннен кейінгі жұмыс күні басталғанға дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "1257" және "1258" нөмірлер тиісінше "1253" және "1257" нөмірлермен ауыстырылсын;
1252, 1253, 1254, 1255 және 1256 шоттар сипаттамаларының төртінші абзацындағы "N 1257 немесе N 1258 баланстық есепшоттарға" деген сөздер "N 1257 баланстық шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
1257 шоттың сипаттамасында:
екінші және үшінші абзацтардағы "орналастырған салымдар" деген сөздер "орналастырылған салымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "банк оларды N 1258 баланстық есепшотқа жатқызған" деген сөздер "олар баланстан есептен шығарылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
1259 шот сипаттамасының төртінші абзацындағы "оларды" деген сөз алынып тасталсын, "оқшауланған" деген сөз "үмітсіз" деген сөзбен ауыстырылсын;
1259 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1260, 1261, 1262, 1263 және 1264 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1260. Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымдардың
құнын оң түзету шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде пайда болған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде орналастырылған өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде пайда болған оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнының сомасы N 1261 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде осы соманың оң түзету сомасын есептен шығару жазылады.
1261. Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын
оң түзету шоты (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді салымның құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған теріс түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құны N 1260 шотпен сальдо жасалған кезде осы соманың теріс түзету сомасы есептен шығарылады.

1262. Счет положительной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1263.
1263. Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1262.
1264. Вклад, являющийся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной компании (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) банка, кредитного товарищества и ипотечной компании, переданных по договору банковского вклада в качестве обеспечения (заклад, гарантия, задаток) их обязательств.
По дебету счета проводятся суммы денег (вклада) банка, кредитного товарищества и ипотечной компании, переданных в качестве обеспечения (заклад, гарантия, задаток) их обязательств.
По кредиту счета проводится списание сумм денег (вклада) банка, кредитного товарищества и ипотечной компании, переданных в качестве обеспечения (заклад, гарантия, задаток) их обязательств, в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.";
в описаниях счетов 1301, 1302 и 1304:
в абзацах втором и третьем слово "банком" исключить;
в абзаце четвертом слова "банком на соответствующие балансовые счета N 1306 или N 1307" заменить словами "на балансовый счет N 1306";

1262. Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын
теріс түзету шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді салымның құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде пайда болған теріс түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құны N 1263 шотпен сальдо жасалған кезде осы соманың оң түзету сомасы есептен шығарылады.
1263. Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын
оң түзету шоты (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын шартты салымның құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған теріс түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерде орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шартты салымның есепке алу (баланстық) құны N 1262 шотпен сальдо жасалған кезде осы соманың теріс түзету сомасы есептен шығарылады.
1264. Банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық
компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат,
кепіл, кепілдеме) болып табылатын салым (актив).
Шоттың мақсаты: Банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепіл, кепілдеме) ретінде берілген ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепіл, кепілдеме) ретінде берілген ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өзінің міндеттемелерін өтеу немесе ақша қайтару кезінде банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепіл, кепілдеме) ретінде берілген ақша сомаларын есептен шығару жазылады.";
1301, 1302 және 1304 шоттардың сипаттамаларында:
екінші және төртінші абзацтардағы "банк" деген сөз алынып тасталсын;
төртінші абзацтағы "банк тиісті N 1306 немесе N 1307 баланстық есепшоттарға" деген сөздер "N 1307 баланстық шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;

после описания счета 1302 дополнить описанием счета 1303 в следующей редакции:
"1303. Займы овернайт, предоставленные другим банкам (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов овернайт, предоставленных другим банкам.
По дебету счета проводятся суммы займов овернайт, предоставленных другому банку.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных займов овернайт при их погашении или отнесении их на балансовый счет N 1302 или N 1306.";
в описании счета 1305:
в абзацах втором и третьем слово "банком" исключить;
в абзаце четвертом слова "их банком" заменить словом "их";
в описании счета 1306:
в абзаце втором и третьем слова "займам, предоставленным банком" заменить словами "предоставленным займам";
в абзаце четвертом слова "отнесении их банком на балансовый счет N 1307" заменить словами "списании их с баланса";
в описании счета 1309:
в абзацах втором и третьем слова "финансовому лизингу, предоставленному банком" заменить словами "предоставленному финансовому лизингу";
в абзаце четвертом слова "их банком" заменить словом "их";
после описания счета 1309 дополнить описаниями счетов 1310 и 1311 в следующей редакции:
"1310. Счет положительной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другим банкам со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другому банку со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1311.
1311. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другим банкам со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другому банку со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1310.";
в описании счета 1339:

1302 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1303 шоттың сипаттамасымен толықтырылсын:
"1303. Басқа банктерге берілген овернайт заемдар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген овернайт заемдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке берілген овернайт заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге берілген овернайт заемдар өтелген немесе N 1302 немесе N 1306 баланстық шотқа жатқызылған кезде олардың сомалары есептен шығарылады";
1305 шоттың сипаттамасында:
екінші және үшінші абзацтардағы "банктің" деген сөз алынып тасталсын;
төртінші абзацтағы "оларды банк" деген сөздер "оларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
1306 шоттың сипаттамасында:
екінші және үшінші абзацтағы "банк берген заемдар" деген сөздер "берілген заемдар" деген сөзбен ауыстырылсын";
төртінші абзацтағы "оларды банк тиісті N 1307 баланстық есепшоттарға жатқызған" деген сөздер "олар баланстан шығарылған" деген сөзбен ауыстырылсын";
1309 шоттың сипаттамасында:
екінші және үшінші абзацтардағы "Банк берген қаржы лизингі" деген сөздер "Берілген қаржы лизингі" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "оларды басқа банк" деген сөздер "оларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
1309 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1310 және 1311 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1310. Басқа банктерге берілген заемның құнын оң түзету шоты
(актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның құнын есепке алу (баланстық) осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған оң түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерге берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде пайда болған оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заемның есепке алу (баланстық) құны N 1311 шотпен сальдо жасалған кезде осы соманың оң түзету сомасы есептен шығарылады.
1311. Басқа банктерге берілген заемның құнын теріс түзету
шоты (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған теріс түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заемның есепке алу (баланстық) құны N 1310 шотпен сальдо жасалған кезде осы соманың теріс түзету сомасы есептен шығарылады.";
1339 шоттың сипаттамасында:

номер "1339" заменить номером "1319";
в абзаце четвертом слово "им" исключить, слово "блокированной" заменить словом "безнадежной";
после описания счета 1319 дополнить описаниями счетов 1321, 1322, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328 и 1329 в следующей редакции:
"1321. Займы овердрафт, предоставленные организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов овердрафт, предоставленных организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы займов овердрафт, предоставленных организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных займов овердрафт при их погашении организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или отнесении их на балансовый счет N 1327.
1322. Краткосрочные займы, предоставленные организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов, предоставленных организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, сроком погашения до одного года включительно.
По дебету счета проводятся суммы краткосрочных займов, предоставленных организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных краткосрочных займов при их погашении организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или отнесении их на балансовый счет N 1327.
1323. Долгосрочные займы, предоставленные организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов, предоставленных организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, сроком погашения свыше одного года.
По дебету счета проводятся суммы долгосрочных займов, предоставленных организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных долгосрочных займов при их погашении организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или отнесении их на балансовый счет N 1327.
1324. Счет положительной корректировки стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости предоставленного займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1325.

"1339" нөмірі "1319" нөмірмен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "оларды" деген сөз алынып тасталсын, "оқшауланған" деген сөз "үмітсіз" деген сөзбен ауыстырылсын;
1319 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1321, 1322, 1323, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328 және 1329 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1321. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген овердрафт заемдары (актив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген овердрафт заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген овердрафт заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген овердрафт заемдарды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар өтеген немесе олар N 1327 баланстық шотқа жатқызылған кезде олардың сомалары есептен шығарылады.
1322. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар (актив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген, өтеу мерзімі қоса алғанда бір жыл болатын заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қысқа мерзімді заемдарды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар өтеген немесе олар N 1327 баланстық шотқа жатқызылған кезде олардың сомалары есептен шығарылады.
1323. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар (актив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген, өтеу мерзімі бір жыл болатын заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген ұзақ мерзімді заемдарды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар өтеген немесе олар N 1327 баланстық шотқа жатқызылған кезде олардың сомалары есептен шығарылады.
1324. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемның құнын оң түзету шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде пайда болған есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде пайда болған есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұсынылған заемның есепке алу (баланстық) құны N 1325 шотпен сальдо жасалған кезде осы соманың оң түзету сомасы есептен шығарылады.

1325. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости предоставленного займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1324.
1326. Финансовый лизинг организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (активный).
Назначение счета: Учет сумм основного долга по финансовому лизингу, предоставленному организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы основного долга по финансовому лизингу, предоставленному организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм основного долга по предоставленному финансовому лизингу при их погашении организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или отнесении их на балансовый счет N 1328.
1327. Просроченная задолженность по займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, по основной сумме долга по предоставленным займам.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по основной сумме долга по предоставленным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по предоставленным займам при их погашении организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или списании их с баланса.
1328. Просроченная задолженность по финансовому лизингу организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, по основной сумме долга по предоставленному финансовому лизингу.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по основной сумме долга по предоставленному финансовому лизингу.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по предоставленному финансовому лизингу при их погашении организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или списании их с баланса.

1325. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемның құнын теріс түзету шоты
(қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған есепке алу (баланстық) құнын теріс түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған есепке алу (баланстық) құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұсынылған заемның есепке алу (баланстық) құны N 1324 шотпен сальдо жасалған кезде осы соманың теріс түзету сомасы есептен шығарылады.
1326. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға қаржы лизингі (актив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға берілген қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомасын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым өтеген немесе оларды N 1328 баланстық шотқа жатқызылған кезде олардың сомалары есептен шығарылады.
1327. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар бойынша мерзімі өткен
берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым өтеген немесе оларды есептен шығарған кезде олардың сомалары есептен шығарылады.
1328. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен
берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың берілген қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның берілген қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым берілген қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасын өтеген немесе оларды есептен шығарған кезде олардың сомалары есептен шығарылады.

1329. Специальные резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм специальных резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых специальных резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм созданных специальных резервов (провизий) при их аннулировании или списании с баланса сумм безнадежной задолженности по предоставленным займам и финансовому лизингу.";
в описаниях счетов 1353, 1476, 1735, 1856, 1873, 2856, 2858, 4856, 5151, 5152, 5153 слово "его" исключить;
в абзаце четвертом описаний счетов 1401, 1403, 1411, 1417 и 1440 слова "соответствующие балансовые счета N 1424 или N 1427" заменить словами "балансовый счет N 1424";
в описании счета 1405:
в абзаце втором слова "векселей клиентов, учтенных" заменить словами "учтенных векселей клиентов";
в абзаце третьем "векселей клиента, учтенных" заменить словами "учтенных векселей клиента";
в абзаце четвертом слова "соответствующие балансовые счета N 1424 или N 1427" заменить словами "балансовый счет N 1424";
в абзаце четвертом описания счета 1407 слова "соответствующие балансовые счета N 1424 или N 1427" заменить словами "балансовый счет N 1409";
после описания счета 1407 дополнить описанием счета 1409 в следующей редакции:
"1409. Просроченная задолженность клиентов по факторингу (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности клиентов по основной сумме долга по предоставленному факторингу.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленному факторингу.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленному факторингу при их погашении клиентом или списании их с баланса.";
в абзаце четвертом описания счета 1420 слова "соответствующие балансовые счета N 1424 или N 1427" заменить словами "балансовый счет N 1421";
в абзацах втором и третьем описания счета 1421 слова "финансовому лизингу, предоставленному" заменить словами "предоставленному финансовому лизингу";

1329. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша
арнайы резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша арнайы резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылатын арнайы резервтердің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша сенімсіз берешектің сомалары жойылған немесе олар баланстан есептен шығарған кезде құрылған арнайы резервтердің (провизиялардың) сомаларын есептен шығарылады.";
1353, 1476, 1735, 1856, 1873, 2856, 2858, 4856, 5151, 5152, 5153 шоттардың сипаттамаларындағы "оның" деген сөз алынып тасталсын;
1401, 1403, 1411, 1417 және 1440 шоттар сипаттамаларының төртінші абзацтарындағы "тиісті N 1424 немесе N 1427 баланстық есепшоттарға" деген сөздер "N 1424 баланстық шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
1405 шоттың сипаттамасында:
екінші абзацтағы "есепке алған вексельдерінің" деген сөздер "есепке алынған вексельдерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "есепке алған вексельдерінің" деген сөздер "есепке алынған вексельдерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацындағы "тиісті N 1424 немесе N 1427 баланстық есепшоттарға" деген сөздер "N 1424 баланстық шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
1407 шот сипаттамасының төртінші абзацындағы "тиісті N 1424 немесе N 1427 баланстық есепшоттарға" деген сөздер "N 1409 баланстық шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
1407 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1409 шоттың сипаттамасымен толықтырылсын:
"1409 Клиенттердің факторинг бойынша мерзімі өткен берешегі (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің берілген факторинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің берілген факторинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиент берілген факторинг бойынша борыштың негізгі сомасын жойған немесе олар баланстан есептен шығарған кезде клиенттің мерзімі өткен берешегінің сомалары есептен шығарылады.";
1420 шот сипаттамасының төртінші абзацындағы "тиісті N 1424 немесе N 1427 баланстық есепшоттарға" деген сөздер "N 1421 баланстық шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
1421 шоттың сипаттамасының екінші және үшінші абзацтарындағы "берген қаржы лизингі" деген сөздер "берілген қаржы лизингі" деген сөздермен ауыстырылсын;

в абзаце четвертом описания счета 1422 слова "соответствующие балансовые счета N 1424 или N 1427" заменить словами "балансовый счет N 1423";
после описания счета 1422 дополнить описанием счета 1423 в следующей редакции:
"1423. Просроченная задолженность клиентов по форфейтингу (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности клиентов по основной сумме долга по предоставленному форфейтингу.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленному форфейтингу.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленному форфейтингу при их погашении клиентом или списании их с баланса.";
в описании счета 1424:
в абзацах втором и третьем слова "займам, предоставленным банком" заменить словами "предоставленным займам";
в абзаце четвертом слова "отнесении их банком на блокированную задолженность" заменить словами "списании их с баланса";
в описании счета 1439:
номер "1439" заменить номером "1428";
в абзаце четвертом слово "им" исключить, слово "блокированной" заменить словом "безнадежной";
в описании счета 1440:
номер "1440" заменить номером "1429";
в абзаце четвертом слова "соответствующие балансовые счета N 1424 или N 1427" заменить словами "балансовый счет N 1424";
после описания счета 1429 дополнить описаниями счетов 1430, 1431, 1432 , 1433 и 1445 в следующей редакции:
"1430. Счет положительной корректировки стоимости займа, предоставленного клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиентам со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиенту со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1431.
1431. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного клиентам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиентам со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиенту со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1430.

1422 шот сипаттамасының төртінші абзацындағы "тиісті N 1424 немесе N 1427 баланстық есепшоттарға" деген сөздер "N 1423 баланстық шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
1422 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1423 шоттың сипаттамасымен толықтырылсын:
"1423. Клиенттердің форфейтинг бойынша мерзімі өткен берешегі
(актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің берілген форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша берілген форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасын клиент жойған немесе олар баланстан есептен шығарған кезде олардың сомалары есептен шығарылады.
Шоттың кредиті бойынша клиент берілген форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасын жойған немесе олар баланстан есептен шығарған кезде клиенттің мерзімі өткен берешегінің сомалары есептен шығарылады.";
1424 шоттың сипаттамасында:
екінші және үшінші абзацтардағы "банк берген заемдар" деген сөздер "берілген заемдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "оларды банк оқшауланған берешекке жатқызған" деген сөздер "оларды баланстан шығарған" деген сөздермен ауыстырылсын;
1439 шоттың сипаттамасында:
"1439" нөмір "1428" нөмірмен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "оларды" деген сөз алынып тасталсын, "оқшауланған" деген сөз "үмітсіз" деген сөзбен ауыстырылсын;
1440 шоттың сипаттамасында:
"1440" нөмір "1429" нөмірмен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "тиісті N 1424 немесе N 1427 баланстық есепшоттарға" деген сөздер "N 1424 баланстық шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
1429 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1430, 1431, 1432, 1433 және 1445 шоттардың сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1430. Клиенттерге берілген заемның құнын оң түзету шоты
(актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді заемның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде пайда болған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді заемның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде пайда болған оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заемның есепке алу (баланстық) құнының сомасы N 1431 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде осы соманың оң түзету сомасы есептен шығарылады.
1431. Клиенттерге берілген заемның құнын теріс түзету шоты
(қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді заемның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді заемның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде пайда болған теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заемның есепке алу (баланстық) құнының сомасы N 1430 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде осы соманың теріс түзету сомасы есептен шығарылады.

1432. Дисконт по учтенным векселям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта по учтенным векселям.
По кредиту счета проводится сумма дисконта по учтенным векселям.
По дебету счета проводится списание сумм дисконта по учтенным векселям на соответствующие балансовые счета доходов в соответствии с методом начисления.
1433. Премия по учтенным векселям (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения стоимости приобретения векселя над его номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения векселя над его номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по учтенным векселям в корреспонденции с балансовым счетом N 5235.
1445. Финансовые активы, переданные в доверительное (трастовое) управление (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег, стоимости аффинированных драгоценных металлов и ценных бумаг, переданных в доверительное (трастовое) управление.
По дебету счета проводятся суммы денег, стоимость аффинированных драгоценных металлов и ценных бумаг, переданных в доверительное (трастовое) управление.
По кредиту счета проводится списание сумм денег, стоимости аффинированных драгоценных металлов и ценных бумаг, переданных в доверительное (трастовое) управление, при их возврате доверительным управляющим или списании их с баланса.";
в описании счета 1451:
в абзаце втором слово "покупной" заменить словом "номинальной";
в абзаце третьем слово "покупная" заменить словом "номинальная", слова ", а также амортизация их покупной стоимости" исключить;
в абзаце четвертом слова "покупной" и "балансовые счета NN 1202 или 1203" заменить соответственно словами "номинальной" и "балансовый счет N 1202", слова ", а также амортизация их покупной стоимости" исключить;
в описании счета 1452:
слова "справедливой" и "справедливая" заменить соответственно словами "номинальной" и "номинальная";
в абзаце третьем слова ", а также сумма положительной разницы при их переоценке" исключить;
в абзаце четвертом слова "балансовые счета N 1202 или N 1203" заменить словами "балансовый счет N 1202";
после описания счета 1452 дополнить описаниями счетов 1453, 1454, 1455, 1456, 1457 и 1458 в следующей редакции:
"1453. Дисконт по приобретенным прочим ценным бумагам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения номинальной стоимости прочих ценных бумаг над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости прочих ценных бумаг над стоимостью их приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по приобретенным прочим ценным бумагам в корреспонденции с балансовым счетом N 4453.

1432. Есепке алынған вексельдер бойынша дисконт (пассив).
Шоттың мақсаты: Есепке алынған вексельдер бойынша дисконттың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша есепке алынған вексельдер бойынша дисконттың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есепке алынған вексельдер бойынша дисконттың сомалары есептеу әдістемесіне сәйкес кірістердің тиісті баланстық шоттарына есепке шығарылады.
1433. Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Вексельдің сатып алу құнының оның номиналдық құнынан асып кету сомаларын (сыйлықақы) есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша вексельдің сатып алу құнының оның номиналдық құнынан асып кету сомалары (сыйлықақы) жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы сомасы N 5235 баланстық шотпен корреспонденцияға жазылады.
1445. Сенімгерлік (трасттық) басқаруға өткізілген қаржы
активтері (актив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (трасттық) басқаруға берілген ақша сомасының, тазартылған қымбат металдардың және бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (трасттық) басқаруға берілген ақша сомасы, тазартылған қымбат металдардың және бағалы қағаздардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік (трасттық) басқаруға өткізілген ақша сомасын, тазартылған қымбат металдардың және бағалы қағаздардың құнын сенімгерлік басқарушы қайтарған немесе есептен шығарған кезде олар есептен шығарылады.";
1451 шоттың сипаттамасында:
екінші абзацтағы "сатып алу" деген сөз "номиналдық" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "сатып алу" деген сөз "номиналдық" деген сөзбен ауыстырылсын, ", сондай-ақ олардың сатып алу құнының амортизациясы" деген сөздер алынып тасталсын;
төртінші абзацтағы "сатып алу" және "NN 1202 немесе 1203 баланстық есепшоттарға" деген сөздер тиісінше "номиналдық" және "N 1203 баланстық шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын, ", сондай-ақ олардың сатып алу құнының амортизациясы" деген сөздер алынып тасталсын;
1452 шоттың сипаттамасының мемлекеттік тілдегі мәтінінде:
"әділ" деген сөз тиісінше "номиналдық" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы ", сондай-ақ оларды қайта бағалау кезінде оң айырманың сомасы" деген сөздер алынып тасталсын;
төртінші абзацтағы "N 1202 немесе N 1203 баланстық есепшоттарға" деген сөздер "N 1202 баланстық шотқа" деген сөздермен ауыстырылсын";
1452 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1453, 1454, 1455, 1456, 1457 және 1458 шоттардың сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1453. Сатып алынған басқа да бағалы қағаздар бойынша дисконт (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асып кетуін есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша басқа да бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асып кету сомасы жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған басқа да бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының сомасы N 4453 баланстық шотпен корреспонденцияда жазылады.

1454. Премия по приобретенным прочим ценным бумагам (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения стоимости приобретения прочих ценных бумаг над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения прочих ценных бумаг над их номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по приобретенным прочим ценным бумагам в корреспонденции с балансовым счетом N 5306.
1455. Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по прочим ценным бумагам (активный).
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по прочим ценным бумагам до их покупки.
По дебету счета проводится сумма вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по прочим ценным бумагам до их покупки.
По кредиту счета проводится списание сумм вознаграждения по прочим ценным бумагам при их получении.
1456. Счет положительной корректировки справедливой стоимости прочих ценных бумаг (активный).
Назначение счета: Учет сумм единовременных затрат по покупке прочих ценных бумаг и сумм нереализованных доходов от переоценки стоимости данных ценных бумаг.
По дебету счета проводятся суммы единовременных затрат по покупке прочих ценных бумаг и суммы нереализованных доходов от повышения справедливой стоимости данных ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости прочих ценных бумаг при возмещении контрпартнером или сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1457 при продаже данных ценных бумаг.
1457. Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости прочих ценных бумаг (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм нереализованных расходов от переоценки стоимости прочих ценных бумаг.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных расходов от понижения справедливой стоимости прочих ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости прочих ценных бумаг при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 1456 при продаже данных ценных бумаг.
1458. Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем вернуть продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводятся суммы требований по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операции "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.";

1454. Сатып алынған басқа да бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асып кетуін есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша басқа да бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асып кету сомасы жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған басқа да бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы N 5306 баланстық шотпен корреспонденцияда жазылады.
1455. Басқа да бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар
есептеген сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да бағалы қағаздар бойынша, олар сатып алынғанға дейін алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да бағалы қағаздар бойынша, олар сатып алынғанға дейін алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да бағалы қағаздар бойынша, оларды алу кезінде сыйақы сомалары есептен шығарылады.
1456. Басқа да бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты
(актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да бағалы қағаздарды сатып алу бойынша біржолғы шығындардың сомаларын және осы бағалы қағаздарды құнын қайта бағалаудан жұмсалмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да бағалы қағаздарды сатып алу бойынша біржолғы шығындардың сомалары және осы бағалы қағаздарды құнын қайта бағалаудан жұмсалмаған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомасын қарсы әріптес қайтарған немесе осы бағалы қағаздарды сатқан кезде N 1457 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде осы сома есептен шығарылады.
1457. Басқа да бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету
шоты (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да бағалы қағаздарды қайта бағалаудан жұмсалмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да бағалы қағаздардың әділ құнын азайтудан жұмсалмаған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету сомалары осы соманы N 1456 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.
1458. Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды болашақта келісілген бағамен сатушыға қайтару міндеттемесімен операция ашылған күні кепілге алынған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша операция ашылған күні бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша операциялар жабылған немесе жойылған кезде "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомалары есептен шығарылады.";

в описаниях счетов 1471 и 1472:
в абзацах втором и третьем слова "свои" и "свою" исключить;
абзац второй дополнить словами "(на срок свыше одного года)";
в абзаце четвертом слова "реализации их" заменить словами "их реализации";
в описании счета 1476:
абзац второй дополнить словами "(на срок свыше одного года)";
в абзаце четвертом слова "реализации их" заменить словами "их реализации";
в описаниях счетов 1552, 1653, 1654, 1658, 1659, 2201, 2202, 7520, 7530 слова "в банк" исключить;
в абзаце третьем описания счета 1601 слова "неаффинированных драгоценных материалов, оприходованных банком" заменить словами "оприходованных неаффинированных драгоценных материалов";
в описании счета 1602:
в абзаце втором слово "его" исключить;
в абзаце третьем слова "прочих товарно-материальных запасов, приобретенных банком и находящихся на его складе" заменить словами "приобретенных прочих товарно-материальных запасов, находящихся на складе";
после описания счета 1602 дополнить описанием счета 1603 в следующей редакции:
"1603. Монеты, изготовленные из драгоценных металлов, на складе (активный).
Назначение счета: Учет стоимости монет, изготовленных из драгоценных металлов и находящихся на складе, по стоимости приобретения.
По дебету счета проводится стоимость монет, изготовленных из драгоценных металлов, поступивших на склад.
По кредиту счета проводится списание стоимости монет, изготовленных из драгоценных металлов, выданных со склада, при их выдаче в кассу, продаже или дарении третьим лицам.";
в абзацах втором и третьем описания счета 1697 слова "зданиям, арендованным банком" заменить словами "арендованным зданиям";
в абзацах втором и третьем описаний счетов 1725, 1726, 1730, 1731 слово "банком" исключить;
после описания счета 1726 дополнить описаниями счетов 1727 и 1728 в следующей редакции:
"1727. Начисленные доходы по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах, при их оплате.

1471 және 1472 шоттардың сипаттамаларында:
екінші және үшінші абзацтардағы "өздерінің" және "өзінің" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші абзац "(бір жылдан астам мерзімге)" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацтардағы "оларды сатқан кезде" деген сөздер "олар сатылған кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
1476 шоттың сипаттамасында:
екінші абзац "(бір жылдан астам мерзімге)" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацтардағы "оларды сатқан кезде" деген сөздер "олар сатылған кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
1552, 1653, 1654, 1658, 1659, 2201, 2202, 7520, 7530 шоттардың сипаттамаларында "банкке" деген сөздер алынып тасталсын;
1601 шоттың сипаттамасының үшінші абзацында "банк кіріске алған тазартылмаған қымбат металдардың" деген сөздер "кіріске алынған тазартылмаған қымбат металдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
1602 шоттың сипаттамасында:
екінші абзацтағы "оның" деген сөз алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы "банк сатып алған және оның қоймасындағы өзге тауар-материалдық қорлардың" деген сөздер "сатып алынған, оның қоймадағы басқа да тауар-материалдық қорлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
1602 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1603 шоттың сипаттамасымен толықтырылсын:
"1603. Қоймадағы, қымбат металдан жасалған металл ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Қоймадағы, қымбат металдан жасалған металл ақшаның құнын сатып алу құны бойынша есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қоймаға келіп түскен, қымбат металдан жасалған металл ақшаның құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қоймадан берілген, қымбат металдан жасалған металл ақша оларды үшінші тұлғаларға сатқан немесе сыйға тартқан кезде жазылады.";
1697 шоттың сипаттамасының екінші және үшінші абзацтарында "Банк жалға алған үйлер" деген сөздер "жалға алынған үйлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
1725, 1726, 1730, 1731 шоттар сипаттамасының екінші және үшінші абзацтардағы "банктің" деген сөз алынып тасталсын;
1726 шоттың сипаттамасынан кейін 1727 және 1728 шоттардың мынадай редакциядағы сипаттамасымен толықтырылсын:
"1727. Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар бойынша сомаларды есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар бойынша есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар үшін ақы төленген кезде олар бойынша есептелген кірістердің сомалары есептен шығарылады.

1728. Начисленные доходы по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной компании (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по вкладу, размещенному в другом банке и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной компании.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по вкладу, размещенному в другом банке и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной компании.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по размещенному вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной компании, при их возврате другим банком.";
после описания счета 1731 дополнить описаниями счетов 1733 и 1734 в следующей редакции:
"1733. Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по займам и финансовому лизингу, предоставленным организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по предоставленным займам и финансовому лизингу при их оплате или просрочке оплаты организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
1734. Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по займам и финансовому лизингу, предоставленным организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по предоставленным займам и финансовому лизингу при их оплате организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или списании их с баланса.";
после описания счета 1741 дополнить описанием счета 1744 в следующей редакции:

1728. Банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепіл, кепілдеме) болып табылатын салым бойынша есептелген кірістер (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банкке орналастырылған және Банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепіл, кепілдеме) болып табылатын салым бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Басқа банкке орналастырылған және Банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепіл, кепілдеме) болып табылатын салым бойынша есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Басқа банкке орналастырылған және Банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепіл, кепілдеме) болып табылатын салым бойынша есептелген кірістер сомасы есептен шығарылады.";
1731 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1733 және 1734 шоттардың сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1733. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша есептелген кірістердің сомаларын төлеген немесе төлеу мерзімін өткізіп алған кезде осы сомалар есептен шығарылады.
1734. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақының сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым оларды төлеген немесе баланстан шығарған кезде берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы сомасы есептен шығарылады.";
1741 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1744 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:

"1744. Начисленные доходы по ценным бумагам, предназначенным для торговли (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по ценным бумагам, предназначенным для торговли.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по ценным бумагам, предназначенным для торговли.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по ценным бумагам, предназначенным для торговли, при их получении.";
после описания счета 1745 дополнить описанием счета 1746 в следующей редакции:
"1746. Начисленные доходы по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, при их получении.";
после описания счета 1747 дополнить описанием счета 1748 в следующей редакции:
"1748. Начисленные доходы по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем вернуть продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами при их оплате или аннулировании операции.";
в описании счета 1751:
номер "1751" заменить номером "1792";
в абзацах втором и третьем слова "займам и вкладам, полученным банком" заменить словами "полученным займам и вкладам";
после описания счета 1749 дополнить описаниями счетов 1752 и 1755 в следующей редакции:
"1752. Начисленные доходы по учтенным векселям (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по учтенным векселям.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по учтенным векселям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по учтенным векселям при их получении или списании их с баланса.
1755. Начисленные доходы по финансовым активам, переданным в доверительное (трастовое) управление (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по финансовым активам, переданным в доверительное (трастовое) управление.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по финансовым активам, переданным в доверительное (трастовое) управление.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по финансовым активам, переданным в доверительное (трастовое) управление, при их получении или списании их с баланса.";

"1744. Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс сомасы олар алынған кезде есептен шығарылады.";
1745 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакцияда 1746 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"1746. Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер сомасы олар алынған кезде есептен шығарылады.";
1747 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1748 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"1748. Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Сатушыға бағалы қағаздарды келісілген баға бойынша болашақта қайтару міндеттемесімен операцияны ашу күніне кепілге алынған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша есептелген кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша есептелген кіріс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша есептелген кіріс сомасы олар төленген немесе операцияның күші жойылған кезде есептен шығарылады.";
1751 шотының сипаттамасында:
"1751" нөмір "1792" нөмірмен ауыстырылсын;
екінші және үшінші абзацтардағы "банк алған заемдар мен салымдар" деген сөздер "алынған заемдар мен салымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
1749 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1752 және 1755  шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1752. Ескерілген вексельдер бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Ескерілген вексельдер бойынша есептелген кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ескерілген вексельдер бойынша есептелген кіріс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ескерілген вексельдер бойынша есептелген кіріс сомасы олар алынған немесе баланстан шығарылған кезде есептен шығарылады.";
1755. Сенімгерлік (трасттық) басқаруға берілген қаржы активтері бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: сенімгерлік (трасттық) басқаруға берілген қаржы активтері бойынша есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (трасттық) басқаруға берілген қаржы активтері бойынша есептелген кірістер сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік (трасттық) басқаруға берілген қаржы активтері бойынша есептелген кірістер сомалары олар алынған немесе баланстан шығарылған кезде есептен шығарылады.";

в описании счета 1791 номер "1791" заменить номером "1799";
в абзаце третьем описания счета 1851 слова "авансовых платежей налогов и других обязательных платежей в бюджет, уплаченных" заменить словами "уплаченных авансовых платежей налогов и других обязательных платежей в бюджет";
в описаниях счетов 1858, 2858:
в абзаце третьем слова "иностранной валюты, купленной или полученной банком" заменить словами "купленной или полученной иностранной валюты";
в абзаце четвертом слова "иностранной валюты, проданной или израсходованной банком" заменить словами "проданной или израсходованной иностранной валюты";
в абзацах втором и третьем описания счета 1861 слова "гарантиям, выданным банком" заменить словами "выданным гарантиям";
в абзаце третьем описаний счетов 1873, 2873 слова "аффинированных драгоценных металлов, реализованных или израсходованных" заменить словами "реализованных или израсходованных аффинированных драгоценных металлов";
в абзаце третьем описаний счетов 1874, 2872 слова "аффинированных драгоценных металлов, приобретенных" заменить словами "приобретенных аффинированных драгоценных металлов";
в абзаце четвертом описаний счетов 1877, 1878 слово "им" исключить;
в наименовании, абзацах втором и третьем описания счета 1892 слово "/спот" исключить;
после описания счета 1893 дополнить описаниями счетов 1894, 1895, 1896 и 1899 в следующей редакции:
"1894. Требования по операциям спот (активный).
Назначение счета: Учет сумм дебиторской задолженности по операциям спот.
По дебету счета проводятся суммы дебиторской задолженности, образовавшейся в результате совершения операции спот.
По кредиту счета проводится списание сумм образовавшейся дебиторской задолженности при ее оплате контрпартнером или аннулировании операции спот.
1895. Требования по операциям своп (активный).
Назначение счета: Учет сумм дебиторской задолженности по операциям своп.
По дебету счета проводятся суммы дебиторской задолженности, образовавшейся в результате совершения операции своп.
По кредиту счета проводится списание сумм образовавшейся дебиторской задолженности при ее оплате контрпартнером или аннулировании операции своп.
1896. Требования по премии за проданный опцион (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований по премии за проданный опцион.
По дебету счета проводятся суммы требований по премии за проданный опцион в момент заключения данной операции.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по премии при ее оплате контрпартнером.

1791 шотының сипаттамасында "1791" нөмір "1799" нөмірмен ауыстырылсын;
1851 шотының сипаттамасының үшінші абзацында "аванс ретінде төленген салықтардың және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдердің" деген сөздер "салықтардың және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдердің төленген аванстық төлемдерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
1858, 2858 шоттарының сипаттамаларында:
үшінші абзацта "банк сатып алған немесе алған шетел валютасының" деген сөздер "сатып алынған немесе алынған шетел валютасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "банк сатқан немесе жұмсаған шетел валютасының" деген сөздер "сатылған немесе жұмсалған шетел валютасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
1861 шотының сипаттамасында екінші және үшінші абзацтардағы "банк берген кепілдіктер" деген сөздер "берілген кепілдіктер" деген сөздермен ауыстырылсын;
1873, 2873 шоттарының сипаттамаларының үшінші абзацындағы "сатқан немесе жұмсаған тазартылған қымбат металдардың" деген сөздер "жұмсалатын немесе сатылған тазартылған қымбат металдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
1874, 2872 шоттарының сипаттамаларының үшінші абзацындағы "сатып алған тазартылған қымбат металдардың" деген сөздер "сатып алынған тазартылған қымбат металдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
1877, 1878 шоттарының сипаттамаларының төртінші абзацындағы "олар" деген сөз алынып тасталсын;
1892 шотының атауында, екінші және үшінші абзацтарында "/спот" деген сөз алынып тасталсын;
1893 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 1894, 1895, 1896 және 1899 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1894. Спот операциялары бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Спот операциялары бойынша дебиторлық берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша спот операциясын жасау нәтижесінде пайда болған дебиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша пайда болған дебиторлық берешек сомасы оны қарсы әріптес төлеген немесе спот операциясының күші жойылған кезде есептен шығарылады.
1895. Своп операциялары бойынша талаптары (актив).
Шоттың мақсаты: своп операциялары бойынша дебиторлық берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операциясын жасау нәтижесінде болған дебиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша пайда болған дебиторлық берешек сомасы оны қарсы әріптес төлеген немесе своп операциясының күші жойылған кезде есептен шығарылады.
1896. Сатылған опцион үшін сыйлықақы бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Сатылған опцион үшін сыйлықақы бойынша талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы операцияны жасау сәтіне сатылған опцион үшін сыйлықақы бойынша талаптар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сыйлық бойынша талаптар сомасы оны қарсы әріптес төлеген кезде есептен шығарылады.

1899. Требования по прочим операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм дебиторской задолженности по прочим операциям с производными инструментами.
По дебету счета проводятся суммы дебиторской задолженности, образовавшейся в результате совершения прочих операций с производными инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм образовавшейся дебиторской задолженности при ее оплате контрпартнером или аннулировании прочих операций с производными инструментами.";
в описаниях счетов 2013, 2014 слова ", открытых в банке", ", открытый в банке" и ", открытого в банке" исключить;
после описания счета 2014 дополнить описанием счета 2016 в следующей редакции:
"2016. Металлические счета в аффинированном драгоценном металле (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, принадлежащих клиентам.
По кредиту счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, поступивших на счет клиента.
По дебету счета проводится списание стоимости поступивших аффинированных драгоценных металлов по поручению клиента.";
после описания счета 2023 дополнить описанием счета 2024 в следующей редакции:
"2024. Просроченная задолженность по вкладам до востребования других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладам до востребования, принятым от других банков по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладам до востребования, принятым от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятым вкладам до востребования при их погашении.";
после описания счета 2034 дополнить описанием счета 2035 в следующей редакции:
"2035. Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2037.";

1899. Басқа операциялар бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: туынды құралдармен басқа операциялар бойынша дебиторлық берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды құралдармен басқа операцияларды жасау нәтижесінде пайда болған дебиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қалыптасқан дебиторлық берешек сомасы оны қарсы әріптес төлеген немесе туынды құралдармен басқа операциялардың күші жойылған кезде есептен шығарылады.";
2013, 2014 шоттары сипаттамасының мемлекеттік тілдегі мәтінінде "банкте ашылған" деген сөздер алынып тасталсын;
2014 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2016 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2016. Аффинирленген қымбат металдағы металл шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге тиесілі аффинирленген қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің шотына түскен аффинирленген қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша түскен аффинирленген қымбат металдар  клиенттің тапсырмасы бойынша есептен шығарылады.";
2023 шотының сипаттамасынан кейін 2024 шотының мынадай редакциядағы сипаттамасымен толықтырылсын:
"2024. Басқа банктердің талап етуге дейінгі салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: банктік салым шарты бойынша басқа банктерден қабылданған талап етуге дейінгі салымдар бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерден қабылданған талап етуге дейінгі салымдар бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша талап етуге дейінгі салымдар бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешек сомалары олар өтелген кезде есептен шығарылады.";
2034 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2035 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2035. Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан
Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған
заемның құнын оң түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомасы осы соманы N 2037 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.

после описания счета 2036 дополнить описанием счета 2037 в следующей редакции:
"2037. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2035.";
после описания счета 2044 дополнить описанием счета 2045 в следующей редакции:
"2045. Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международной финансовой организации со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2047.";
после описания счета 2046 дополнить описанием счета 2047 в следующей редакции:
"2047. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международной финансовой организации со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2045.";

2036 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2037 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2037. Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан
Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған
заемның құнын теріс түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Осы заемның шынайы құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған заемның есепті (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған заемның есепті (баланстық) құнын теріс түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомасы осы соманы N 2035 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.";
2044 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2045 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2045. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заем құнын оң
түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомасы осы соманы N 2047 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.";
2046 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2047 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2047. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заем құнын теріс
түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның есепті (баланстық) құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомасы осы соманы N 2045 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.";

после описания счета 2054 дополнить описанием счета 2055 в следующей редакции:
"2055. Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2065.";
после описания счета 2064 дополнить описанием счета 2065 в следующей редакции:
"2065. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2055.";
после описания счета 2124 дополнить описанием счета 2125 в следующей редакции:
"2125. Вклады, привлеченные от других банков на одну ночь (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, привлеченных от других банков до начала рабочего дня, следующего за днем привлечения вклада.
По кредиту счета проводятся суммы вкладов, привлеченных от другого банка до начала рабочего дня, следующего за днем привлечения вклада.
По дебету счета проводится списание сумм привлеченных вкладов на одну ночь при их возврате.";

2054 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2055 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2055. Басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заем құнын
оң түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомасы осы соманы N 2065 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.";
2064 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2065 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2065. Басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заем құнын
теріс түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомасы осы соманы N 2055 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.";
2124 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2125 шотының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2125. Басқа банктерден бір түнге тартылған салымдар (пассив).
Шоттың мақсаты: Салымды тарту күнінен кейінгі жұмыс күні басталғанға дейін басқа банктерден тартылған салымдар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Салымды тарту күнінен кейінгі жұмыс күні басталғанға дейін басқа банктерден тартылған салымдар сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бір түнге тартылған салымдар сомалары олар қайтарылған кезде есептен шығарылады.";

после описания счета 2127 дополнить описанием счетов 2128 и 2129 в следующей редакции:
"2128. Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2129.
2129. Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2128.";
наименование и описание группы счетов 2130 изложить в следующей редакции:
"2130. Вклад, являющийся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) других банков, принятых по договору банковского вклада в качестве обеспечения (заклад, гарантия, задаток) их обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы денег (вклада) другого банка, принятых в качестве обеспечения (заклад, гарантия, задаток) его обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм денег (вклада) другого банка, принятых в качестве обеспечения (заклад, гарантия, задаток) его обязательств, в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.";
в описании счета 2135:
в наименовании слово "банка" исключить, слово "вкладам" заменить словами "срочным вкладам";
в абзаце втором слово "банка" исключить;

2127 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2128 және 2129 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2128. Басқа банктерден тартылған мерзімді салым құнын оң
түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомалары осы соманы N 2129 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.";
2129. Басқа банктерден тартылған мерзімді салым құнын теріс
түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тартылған салымның есептік (баланстық) құнының оң түзету сомалары осы соманы N 2128 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.";
2130 шот топтарының атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2130. Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету
(кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым
(пассив).
Шоттың мақсаты: Банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) ретінде банктік салым шарты бойынша қабылданған басқа банктердің ақша сомаларын (салымдарын) есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) ретінде қабылданған басқа банктердің ақша сомалары (салымдары) жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) ретінде қабылданған басқа банктердің ақша сомалары (салымы) есептен шығарылады.";
2135 шотының сипаттамасындағы:
атауындағы "банктің" деген сөз алынып тасталсын, "салымдары" деген сөз "мерзімді салымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "банктің" деген сөз алынып тасталсын;

после описания счета 2135 дополнить описаниями счетов 2136, 2137 и 2138 в следующей редакции:
"2136. Счет положительной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2137.
2137. Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от других банков (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2136.
2138. Просроченная задолженность по условным вкладам других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по условным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по условным вкладам, принятым от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятым вкладам при их погашении.";
в описании счета 2203:
в абзаце втором слово "в банке" исключить;
в абзаце третьем слова ", открытый в банке" исключить;
после описания счета 2203 дополнить описаниями счетов 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2209 и 2210 в следующей редакции:
"2204. Текущие счета физических лиц, являющиеся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег физических лиц на их текущих счетах, являющихся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов).
По кредиту счета проводятся суммы денег физического лица, поступивших на его текущий счет.
По дебету счета проводится списание поступивших сумм денег с текущего счета физического лица по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.

2135 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2136, 2137 және 2138 шоттарының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2136. Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын оң
түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету сомалары осы соманы N 2137 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.
2137. Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын теріс
түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тартылған салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомалары осы соманы N 2136 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.
2138. Басқа банктердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен
берешегі (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша басқа банктерден қабылданған шартты салымдар бойынша негізгі соманың мерзімі өткен берешектерін есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған шартты салымдар бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешектері жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешектері олар өтелген кезде есептен шығарылады.";
2203 шотының сипаттамасындағы:
екінші абзацтағы "банкте" деген сөз алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы "банкте ашылған" деген сөздер алынып тасталсын;
2203 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2209 және 2210 шоттарының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2204. Салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың ағымдағы шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке тұлғалардың ағымдағы шоттарындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғаның ағымдағы шоттарына түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жеке тұлғаның ағымдағы шотынан шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мақсаты бойынша түскен сомалар есептен шығарылады.

2205. Вклады до востребования физических лиц, являющиеся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов до востребования физических лиц, являющихся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов).
По кредиту счета проводятся суммы вкладов до востребования, принятых от физического лица.
По дебету счета проводится списание сумм принятых вкладов до востребования физического лица по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2206. Краткосрочные вклады физических лиц, являющиеся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов физических лиц со сроком погашения до одного года включительно, являющихся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов).
По кредиту счета проводятся суммы краткосрочных вкладов, принятых от физического лица.
По дебету счета проводится списание сумм принятых краткосрочных вкладов физического лица по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2207. Долгосрочные вклады физических лиц, являющиеся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов физических лиц со сроком погашения свыше одного года, являющихся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов).
По кредиту счета проводятся суммы долгосрочных вкладов, принятых от физического лица.
По дебету счета проводится списание сумм принятых долгосрочных вкладов физического лица по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2208. Условные вклады физических лиц, являющиеся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных вкладов физических лиц, являющихся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов).
По кредиту счета проводятся суммы условных вкладов, принятых от физических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых условных вкладов физических лиц по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2209. Карт-счета счета физических лиц, являющиеся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег физических лиц на их карт-счетах, являющихся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов).
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших на карт-счет физического лица.
По дебету счета проводится списание сумм денег с карт-счета физического лица по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.

2205. Салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғадан қабылданған талап етуге дейін салым сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мақсаты бойынша жеке тұлғаның талап етуге дейін салымдарынан қабылданған сомалары есептен шығаралды.
2206. Салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: өтеу мерзімі бір жылға дейін салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке тұлғалардың салым сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғадан қабылданған қысқа мерзімді салым сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мақсаты бойынша жеке тұлғаның қысқа мерзімді салымдарынан қабылданған сомаларды есептен шығару.
2207. Салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: өтеу мерзімі бір жылдан астам салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке тұлғалардың салым сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғадан қабылданған ұзақ мерзімді салым сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мақсаты бойынша жеке тұлғаның ұзақ мерзімді салымдарынан қабылданған сомаларды есептен шығару.
2208. Салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың шартты салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке тұлғалардың шартты салым сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғадан қабылданған шартты салым сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мақсаты бойынша жеке тұлғаның шартты салымдарынан қабылданған сомаларды есептен шығару.
2209. Салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік
беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке
тұлғалардың карт-шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын жеке тұлғалардың карт-шоттарындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғаның карт-шотына түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мақсаты бойынша жеке тұлғаның карт-шотынан ақша сомасы есептен шығарылады.

2210. Финансовые активы, принятые в доверительное (трастовое) управление (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег и стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых от клиентов в доверительное (трастовое) управление.
По кредиту счета проводится сумма денег и стоимость аффинированных драгоценных металлов, принятых от клиента в доверительное (трастовое) управление.
По дебету счета проводится списание сумм денег и стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых в доверительное (трастовое) управление, при их возврате клиенту.";
наименование и описание счета 2221 изложить в следующей редакции:
"2221. Карт-счета клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег клиентов на их карт-счетах, открытых по договору банковского счета.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших на карт-счет клиента.
По дебету счета проводится списание сумм денег с карт-счета клиента по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.";
наименование и описание счета 2223 изложить в следующей редакции:
"2223. Вклад, являющийся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств клиента (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) клиентов, принятых по договору банковского вклада в качестве обеспечения (заклад, гарантия, задаток) их обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы денег (вклада) клиента, принятых в качестве обеспечения (заклад, гарантия, задаток) его обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм денег (вклада) клиента, принятых в качестве обеспечения (заклад, гарантия, задаток) его обязательств, в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.";
в абзаце втором и третьем описания счета 2227 слова "финансовому лизингу, полученному" заменить словами "полученному финансовому лизингу";
после описания счета 2230 дополнить описаниями счетов 2232, 2233, 2234, 2235, 2236, 2237 и группы счетов 2255 в следующей редакции:
"2232. Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по условным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по условным вкладам, принятым от клиента.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятым вкладам при их погашении.

2210. Сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған қаржы
активтері (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған ақша сомасын және аффинирленген қымбат металдар құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған ақша сомасы және аффинирленген қымбат металл құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған ақша сомасы және аффинирленген қымбат металл құны олар клиентке қайтарылған кезде есептен шығарылады.";
2221 шотының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2221. Клиенттердің карт-шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің банктік шотының шарты бойынша ашылған карт-шоттарындағы ақша сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің карт-шотына түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мақсаты бойынша клиенттің карт-шотынан ақша сомасын есептен шығару.";
2223 шотының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2223. Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат,
кепілдік, кепіл) болып табылатын салым (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің банктік салым шарты бойынша олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) ретінде қабылданған ақша сомасын (салымын) есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) ретінде қабылданған клиенттің ақша сомасы (салымы) жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) ретінде қабылданған клиенттің ақша сомасы (салымы) есептен шығарылады.";
2227 шотының сипаттамасының екінші және үшінші абзацтарындағы "алған қаржы лизингі" деген сөздер "алынған қаржы лизингі" деген сөздермен ауыстырылсын";
2230 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2232, 2233, 2234, 2235, 2236, 2237 шоттарының және 2255 шоттар топтарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2232. Клиенттердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен
берешегі (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша клиенттерден қабылданған шартты салымдар бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешегін есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен қабылданған шартты салымдар бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешегі жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешегі олар өтелген кезде есептен шығарылады.

2233. Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2234.
2234. Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада клиентов (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2233.
2235. Счет положительной корректировки стоимости условного вклада клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2236.
2236. Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада клиентов (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом N 2235.

2233. Клиенттердің мерзімді салымының құнын оң түзету шоты
(пассив).
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюынан туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомалары осы сомаға N 2234 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.
2234. Клиенттердің мерзімді салымының құнын теріс түзету шоты
(қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуінен туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуінен туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тартылған салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомалары осы сомаға N 2233 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.
2235. Клиенттердің шартты салымының құнын оң түзету шоты
(пассив).
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету сомалары осы соманы N 2236 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.
2236. Клиенттердің шартты салымының құнын теріс түзету шоты
(қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомалары осы соманы N 2235 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығарылады.

2237. Счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан (пассивный).
Назначение счета: Учет в течение срока, установленного законодательством Республики Казахстан, сумм указаний отправителя, полученных при несовершении бенефициаром действий по представлению необходимых документов и сведений, предусмотренных валютным законодательством Республики Казахстан.
По кредиту счета проводятся суммы указаний отправителя, полученных при несовершении бенефициаром действий по представлению необходимых документов и сведений, предусмотренных валютным законодательством Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм указаний отправителя при зачислении денег на банковский счет бенефициара или возвращении указания его отправителю без исполнения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2255. Операции "РЕПО" с ценными бумагами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, переданными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем выкупить у контрпартнера ценные бумаги по оговоренной цене.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств по операции "РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по операции "РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.";
в абзаце четвертом описания счета 2301 слова "при погашении их" заменить словами "при их погашении";
после описания счета 2303 дополнить описаниями счетов 2304 и 2305 в следующей редакции:
"2304. Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводятся суммы превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводятся суммы амортизации премии по ценным бумагам, выпущенным в обращение, в корреспонденции с балансовым счетом N 4454.
2305. Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт).
По дебету счета проводятся суммы превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт).
По кредиту счета проводятся суммы амортизации дисконта по ценным бумагам, выпущенным в обращение, в корреспонденции с балансовым счетом N 5307.";

2237. Қазақстан Республикасының валюта заңдарына сәйкес
жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзім ішінде бенефициар Қазақстан Республикасының валюта заңдарында көзделген қажетті құжаттар мен мәліметтерді ұсыну бойынша іс-әрекеттерді жасамаған кезде алынған жөнелтушінің нұсқаулар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бенефициар Қазақстан Республикасының валюта заңдарында көзделген қажетті құжаттар мен мәліметтерді ұсыну бойынша іс-әрекеттерді жасамаған кезде алынған жөнелтушінің нұсқаулар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бенефициардың банк шотына ақша есептелген кезде немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жөнелтушіге орындаусыз оның нұсқаулары қайтарылған кезде жөнелтушінің нұсқаулар сомалары есептен шығарылады.
2255. Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары (пассив).
Шоттың мақсаты: Қарсы әріптестен бағалы қағаздарды келісілген баға бойынша болашақта сатып алу міндеттемесімен операцияны ашу күніне кепілге берілген бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша операцияның ашылу күніне бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша операция жабылған немесе күші жойылған кезде "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелер сомалары есептен шығарылады.";
2301 шотының сипаттамасының төртінші абзацындағы "оларды банк өтеген кезде" деген сөздер "олар өтелген кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2303 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2304 және 2305 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2304. Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздарды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып түсу сомасын (сыйлықақы) есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздарды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып түсу сомасы (сыйлықақы) жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4454 баланстық шотымен корреспонденцияда айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша  сыйлықақы амортизациясы сомасы жазылады.
2305. Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып түсу сомасын (дисконт) есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып түсу сомасы (дисконт) жазылады.
Шоттың кредиті бойынша N 5307 баланстық шотымен корреспонденцияда айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясы сомасы жазылады.";

после описания счета 2706 дополнить описанием счета 2708 в следующей редакции:
"2708. Начисленные расходы по металлическим счетам в аффинированных драгоценных металлах (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по металлическим счетам в аффинированных драгоценных металлах.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по металлическим счетам в аффинированных драгоценных металлах.
По дебету счета проводится списание начисленных расходов по металлическим счетам в аффинированных драгоценных металлах при возврате металла.";
наименование и описание счета 2713 изложить в следующей редакции:
"2713. Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по вкладу, принятому от других банков и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) их обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по вкладу, принятому от другого банка и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) его обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по вкладу, принятому от другого банка и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) его обязательств, при их возврате.";
наименование и описание счета 2723 изложить в следующей редакции:
"2723. Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по вкладу, принятому от клиентов и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) их обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по вкладу, принятому от клиента и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) его обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по вкладу, принятому от клиента и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) его обязательств, при их возврате.";
после описания счета 2723 дополнить описаниями счетов 2725 и 2726 в следующей редакции:
"2725. Начисленные расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, переданными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем выкупить у контрпартнера ценные бумаги по оговоренной цене.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по операции "РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по операции "РЕПО" с ценными бумагами при их возврате или аннулировании операции.

2706 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2708 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2708. Аффинирленген қымбат металдардағы металл шоттар бойынша
есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Аффинирленген қымбат металдардағы металл шоттар бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аффинирленген қымбат металдардағы металл шоттар бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша аффинирленген қымбат металдардағы металл шоттар бойынша есептелген шығыстар металл қайтарылған кезде есептен шығарылады.";
2713 шотының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2713. Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету
(кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым
бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар сомалары олар қайтарылған кезде есептен шығарылады.";
2723 шотының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2723. Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат,
кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша
есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар сомалары олар қайтарылған кезде есептен шығарылады.";
2723 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2725 және 2726 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2725. Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша
есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Қарсы әріптестен бағалы қағаздарды келісілген баға бойынша болашақта сатып алу міндеттемесімен операцияны ашу күніне кепілге берілген бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыстар сомалары олар қайтарылған немесе операцияның күші жойылған кезде есептен шығарылады.";

2726. Начисленные расходы по карт-счетам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по карт-счетам клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по карт-счету клиента.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по карт-счету клиента при их возврате клиенту.";
в абзаце втором и третьем описания счета 2741 слова "займам и финансовому лизингу, полученным банком" заменить словами "полученным займам и финансовому лизингу";
в абзацах втором и третьем описания счета 2742 слова "вкладам до востребования, принятым" заменить словами "принятым вкладам до востребования";
в абзацах втором и третьем описания счета 2743 слова "вкладам, принятым" заменить словами "принятым вкладам";
в абзаце третьем описания счета 2746 слова "условным вкладам, принятым" заменить словами "принятым условным вкладам";
наименование и описание счета 2747 изложить в следующей редакции:
"2747. Просроченное вознаграждение по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств других банков и клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по вкладу, принятому от других банков, клиентов и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) их обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по вкладу, принятому от другого банка, клиента и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) их обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по вкладу, принятому от другого банка, клиента и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) их обязательств, при их возврате.";
в абзаце третьем описания счета 2748 слово ", принятым" исключить;
в описании счета 2751:
номер "2751" заменить номером "2792";
в абзацах втором и третьем слова "займам, предоставленным" заменить словами "предоставленным займам";
в описании счета 2752:
номер "2752" заменить номером "2793";
в абзацах втором и третьем слова "вкладам, размещенным" заменить словами "размещенным вкладам";
после описания счета 2749 дополнить описанием счета 2755 в следующей редакции:
"2755. Начисленные расходы по финансовым активам, принятым в доверительное (трастовое) управление (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по финансовым активам, принятым в доверительное (трастовое) управление.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по финансовым активам, принятым в доверительное (трастовое) управление.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных расходов по финансовым активам, принятым в доверительное (трастовое) управление, при их оплате.";

2726. Клиенттердің карт-шоттары бойынша есептелген шығыстар
(пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің карт-шоттары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің карт-шоты бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің карт-шоты бойынша есептелген шығыстар сомалары олар клиентке қайтарылған кезде есептен шығарылады.";
2741 шоты сипаттамасының екінші және үшінші абзацтарындағы "банк алған заемдар және қаржы лизингі" деген сөздер "алынған заемдар және қаржы лизингі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2742 шоты сипаттамасының екінші және үшінші абзацтарындағы "қабылданған талап ету бойынша салымдар" деген сөздер "талап етуге дейін қабылданған салымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
бұл өзгертудің мемлекеттік тілдегі мәтінге қатысы жоқ;
2746 шотының сипаттамасындағы үшінші абзацтағы "қабылданған шартты салымдар" деген сөздер "қабылдаған шартты салымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2747 шотының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2747. Басқа банктер мен клиенттердің міндеттемелерін
қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып
табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден, клиенттерден қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерден, клиенттерден қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерден, клиенттерден қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы сомасы олар қайтарылған кезде есептен шығарылады.";
2748 шотының сипаттамасындағы үшінші абзацтағы "қабылданған" деген сөз алынып тасталсын;
2751 шотының сипаттамасындағы:
"2751" нөмір "2792" нөмірмен ауыстырылсын;
екінші және үшінші абзацтарда "берген заемдар" деген сөздер "берілген заемдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2752 шотының сипаттамасындағы:
"2752" деген нөмір "2793" деген нөмірмен ауыстырылсын;
екінші және үшінші абзацтарда "орналастырған заемдар" деген сөздер "орналастырылған заемдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2749 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2755 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2755. Сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған қаржы
активтері бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған қаржы активтері бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған қаржы активтері бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған қаржы активтері бойынша есептелген шығыстар сомалары олар төленген кезде есептен шығарылады.";

в описании счета 2791 номер "2791" заменить номером "2799";
после описания счета 2816 дополнить описанием счета 2817 в следующей редакции:
"2817. Начисленные комиссионные расходы по услугам по карт-счетам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных расходов по услугам по карт-счетам клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных комиссионных расходов по услугам по карт-счету клиента.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по услугам по карт-счету клиента при их оплате.";
в абзацах втором и третьем описания счета 2851 слова "налогов и других обязательных платежей в бюджет, начисленных" заменить словами "начисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет";
в абзаце втором описания счета 2853 слова "по акциям, начисленных" заменить словами ", начисленных по акциям";
в абзаце четвертом описания счета 2864 слова "векселей, акцептованных банком" заменить словами "акцептованных векселей";
после описания счета 2873 дополнить описаниями счетов 2874 и 2875 в следующей редакции:
"2874. Общие резервы (провизии) на покрытие убытков по условным обязательствам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм общих резервов (провизий) на покрытие убытков по условным обязательствам.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых общих резервов (провизий) на покрытие убытков по условным обязательствам.
По дебету счета проводится списание сумм созданных общих резервов (провизий) при их аннулировании или отнесении их на специальные резервы (провизии).
2875. Специальные резервы (провизии) на покрытие убытков по условным обязательствам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм специальных резервов (провизий) на покрытие убытков по условным обязательствам.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых специальных резервов (провизий) на покрытие убытков по условным обязательствам.
По дебету счета проводится списание сумм созданных специальных резервов (провизий) при их аннулировании или списании с баланса.";
в наименовании, абзацах втором и третьем описания счета 2892 слово "/спот" исключить;
после описания счета 2893 дополнить описаниями счетов 2894, 2895, 2896 и 2899 в следующей редакции:

2791 шотының сипаттамасындағы "2791" деген нөмір "2799" нөмірмен ауыстырылсын;
2816 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2817 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"2817. Клиенттердің карт-шоттары бойынша көрсетілген қызметке
есептелген комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің карт-шоттары бойынша көрсетілген қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің карт-шоты бойынша көрсетілген қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің карт-шоты бойынша көрсетілген қызметке есептелген комиссиялық шығыстар сомалары олар төленген кезде есептен шығарылады.";
2851 шотының сипаттамасының екінші және үшінші абзацтарында "салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді" деген сөздер "есептелген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
2853 шоты сипаттамасының екінші абзацында "есептеген акциялар бойынша" деген сөздер "есептелген акциялар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
2864 шоты сипаттамасының төртінші абзацында "банктің акцептелген вексельдер" деген сөздер "акцептелген вексельдер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2873 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2874 және 2875 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2874. Шартты міндеттемелер бойынша шығындарды өтеуге арналған жалпы резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Шартты міндеттемелер бойынша шығындарды өтеуге арналған жалпы резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шартты міндеттемелер бойынша шығындарды өтеу үшін құрылатын жалпы резервтер (провизиялар) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған жалпы резервтер (провизиялар) сомалары олардың күші жойылған немесе олар арнайы резервтерге (провизияларға) жатқызылған кезде есептен шығарылады.
2875. Шартты міндеттемелер бойынша шығындарды өтеуге арналған арнайы резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Шартты міндеттемелер бойынша шығындарды өтеуге арналған арнайы резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шартты міндеттемелер бойынша шығындарды өтеу үшін құрылатын арнайы резервтер (провизиялар) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған арнайы резервтер (провизиялар) сомалары олардың күші жойылған немесе баланстан шығарылған кезде есептен шығарылады.";
2892 шоты сипаттамасының атауындағы, екінші және үшінші абзацтарындағы "/спот" деген сөз алынып тасталсын;
2893 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 2894, 2895, 2896 және 2899 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:

"2894. Обязательства по операциям спот (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм кредиторской задолженности по операциям спот.
По кредиту счета проводятся суммы кредиторской задолженности, образовавшейся в результате совершения операции спот.
По дебету счета проводится списание сумм образовавшейся кредиторской задолженности при ее оплате или аннулировании операции спот.
2895. Обязательства по операциям своп (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм кредиторской задолженности по операциям своп.
По кредиту счета проводятся суммы кредиторской задолженности, образовавшейся в результате совершения операции своп.
По дебету счета проводится списание сумм образовавшейся кредиторской задолженности при ее оплате или аннулировании операции своп.
2896. Обязательства по премии за приобретаемый опцион (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств по премии за приобретаемый опцион.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств по премии за приобретаемый опцион в момент заключения данной операции.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по премии при ее оплате.
2899. Обязательства по прочим операциям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм кредиторской задолженности по прочим операциям с производными инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы кредиторской задолженности, образовавшейся в результате совершения прочих операций с производными инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм образовавшейся кредиторской задолженности банка при ее оплате банком или аннулировании прочих операций с производными инструментами.";
после описания счета 3027 дополнить описаниями счетов 3051, 3052 и 3053 в следующей редакции:
"3051. Объявленный уставный капитал - вклады и паи (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм объявленного размера уставного капитала кредитного товарищества.
По кредиту счета проводятся суммы (стоимость) вносимых активов в уставный капитал кредитного товарищества.
По дебету счета проводится списание сумм (стоимости) внесенных активов при их возврате или уменьшении объявленного размера уставного капитала кредитного товарищества.
3052. Неоплаченный уставный капитал - вклады и паи (активный).
Назначение счета: Учет сумм задолженности учредителей или участников по внесению вкладов (имущественных взносов) в уставный капитал кредитного товарищества.
По дебету счета проводятся суммы задолженности учредителей или участников по внесению вкладов (имущественных взносов) в уставный капитал кредитного товарищества.
По кредиту счета проводится списание сумм задолженности учредителей или участников при внесении вкладов учредителями или участниками в уставный капитал кредитного товарищества.

"2894. Спот операциялары бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Спот операциялары бойынша кредиторлық берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша спот операциясын жасау нәтижесінде пайда болған кредиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша пайда болған берешек сомасы ол төленген немесе спот операциясының күші жойылған кезде есептен шығарылады.
2895. Своп операциясы бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Своп операциялары бойынша кредиторлық берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операциясын жасау нәтижесінде пайда болған кредиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша пайда болған берешек сомасы ол төленген немесе своп операциясының күші жойылған кезде есептен шығарылады.
2896. Сатып алынатын опцион үшін сыйлықақы бойынша
міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Сатып алынатын опцион үшін сыйлықақы бойынша міндеттемелер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы операцияны жасау сәтіне сатып алынатын опцион үшін сыйлықақы бойынша міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сыйлықақы бойынша міндеттемелер сомасы ол төленген кезде есептен шығарылады.
2899. Басқа операциялар бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Туынды құралдармен басқа операциялар бойынша кредиторлық берешек сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды құралдармен басқа операцияларды жасау нәтижесінде болған кредиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банктің пайда болған кредиторлық берешек сомасы оны банк төлеген немесе туынды құралдармен басқа операциялардың күші жойылған кезде есептен шығарылады.";
3027 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 3051, 3052 және 3053 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"3051. Жарияланған жарғылық капитал - салымдар мен пайлар
(пассив).
Шоттың мақсаты: Кредиттік серіктестіктің жарияланған жарғылық капиталы мөлшерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша кредиттік серіктестіктің жарғылық капиталына салынатын активтер сомасы (құны) жазылады.
Шоттың дебеті бойынша салынған активтер сомалары (құны) ол қайтарылған немесе кредиттік серіктестіктің жарияланған жарғылық капиталының мөлшері азайған кезде есептен шығарылады.
3052. Төленбеген жарғылық капитал - салымдар мен пайлар
(актив).
Шоттың мақсаты: Кредиттік серіктестіктің жарғылық капиталына салымдар (мүліктік жарналарды) салу бойынша құрылтайшылардың немесе қатысушылардың берешек сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кредиттік серіктестіктің жарғылық капиталына салымдар (мүліктік жарналарды) салу бойынша құрылтайшылардың немесе қатысушылардың берешек сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша құрылтайшылардың немесе қатысушылардың берешек сомасы құрылтайшылар немесе қатысушылар кредиттік серіктестіктің жарғылық капиталына салымдар салған кезде есептен шығарылады.

3053. Выкупленные вклады и паи (активный).
Назначение счета: Учет сумм выкупленной кредитным товариществом доли своего участника.
По дебету счета проводится сумма выкупленной кредитным товариществом доли своего участника.
По кредиту счета проводится списание сумм выкупленной доли участника кредитного товарищества при ее погашении.";
наименование и описание счета 3101 изложить в следующей редакции:
"3101. Дополнительный оплаченный капитал (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм премий по акциям (разница между ценой размещения/выкупа акций и их номинальной стоимостью), а также сумм превышения внесенных вкладов (имущественных взносов) над стоимостью вклада (имущественного взноса), определенной в учредительных документах.
По кредиту счета проводятся суммы положительной разницы между ценой размещения/выкупа акций и их номинальной стоимостью, а также между суммой внесенных вкладов (имущественных взносов) и стоимостью вклада (имущественного взноса), определенной в учредительных документах.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной разницы между ценой размещения/выкупа акций (долей) и их номинальной стоимостью.";
в абзаце втором описания счета 3510 слова "резервного капитала, сформированного в размере, установленном банковским законодательством Республики Казахстан" заменить словами "сформированного резервного капитала";
после описания счета 3586 дополнить описанием счета 3589 в следующей редакции:
"3589. Резервы по прочей переоценке (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов переоценки стоимости прочих активов.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки стоимости прочих активов.
По дебету счета проводится списание сумм переоценки стоимости прочих активов при их выбытии с баланса.";
после описания счета 4201 дополнить описанием счета 4202 в следующей редакции:
"4202. Доходы по амортизации дисконта по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для торговли.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для торговли.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для торговли.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
в абзаце третьем описания счета 4257 слова "вкладам, размещенным" заменить словами "размещенным вкладам";
после описания счета 4257 дополнить описаниями счетов 4260, 4261, 4262, 4263, 4264 и 4265 в следующей редакции:

3053. Сатып алынған салымдар мен пайлар (актив).
Шоттың мақсаты: Кредиттік серіктестік өз қатысушысының сатып алған үлесінің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кредиттік серіктестік өз қатысушысының сатып алған үлесінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кредиттік серіктестік өз қатысушысының сатып алған үлесінің сомасы оны өтеген кезде есептен шығарылады.";
3101 шотының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3101. Қосымша төленген капитал (пассив).
Шоттың мақсаты: Акциялар бойынша сыйлықақы (акцияларды орналастыру/сатып алу бағасы және олардың номиналдық құны арасындағы айырма), сондай-ақ салынған салымдардың (мүліктік жарнаның) құрылтай құжаттарында айқындалған салым (мүліктің жарна) құнынан асып түсу сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша акцияларды орналастыру/сатып алу бағасы және олардың номиналдық құны, сондай-ақ салынған салымдардың (мүліктік жарнаның) құрылтай құжаттарында айқындалған салым (мүліктің жарна) құны арасындағы оң айырма сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша акцияларды (үлесті) орналастыру/сатып алу және олардың номиналдық құны арасындағы теріс айырма сомасы жазылады.";
3510 шотының сипаттамасының екінші абзацындағы "Қазақстан Республикасының банк заңдарымен белгіленген мөлшерде банк қалыптастырған резервтік капиталының" деген сөздер "Қалыптастырылған резервтік капиталдың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3586 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 3589 шотының  сипаттамасымен толықтырылсын:
"3589. Басқа да қайта бағалау бойынша резервтер (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа да активтер құнын қайта бағалау резервтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да активтер құнын оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да активтер құнын қайта бағалау сомасы олар баланстан шығарылған кезде есептен шығарылады.";
4201 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 4202 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"4202. Саудаға арналған сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының кірістері.
Шоттың мақсаты: Саудаға арналған сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша саудаға арналған сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.";
4257 шотының сипаттамасының үшінші абзацындағы "салған салымдар" деген сөздер "салынған салымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4257 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 4260, 4261, 4262, 4263, 4264 және 4265 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:

"4260. Доходы, связанные с получением вознаграждения по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4261. Доходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в других банках, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4262. Доходы в виде положительной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в другом банке, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4263. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.

"4260. Металл шоттарында орналастырылған аффинирленген қымбат
металдар бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Металл шоттарында орналастырылған аффинирленген қымбат металдар бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша металл шоттарында орналастырылған аффинирленген қымбат металдар бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4261. Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салым құнын оң
түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4262. Басқа банктерде орналастырылған шартты салым құнын оң
түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерде орналастырылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерде орналастырылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4263. Басқа банктерден тартылған мерзімді салым құнын теріс
түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының азаюынан туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.

4264. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4265. Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной компании.
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по вкладу, размещенному в другом банке и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной компании.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных доходов по вкладу, размещенному в другом банке и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной компании.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
после описания счета 4302 дополнить описанием счета 4303 в следующей редакции:
"4303. Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам овернайт, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам овернайт, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по займам овернайт, предоставленным другому банку.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
в абзацах втором и третьем описания счета 4306 слова "займам, предоставленным" заменить словами "предоставленным займам";
после описания счета 4306 дополнить описаниями счетов 4310, 4311, 4321, 4322, 4323, 4324, 4325 и 4326 в следующей редакции:
"4310. Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другим банкам, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другому банку со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.

4264. Басқа банктерден тартылған шартты салым құнын теріс
түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының азаюынан туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктен тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4265. Банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша (кепілзат, кепіл, кепілдеме) сыйақыны алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банкке орналастырылған және банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша (кепілзат, кепіл, кепілдеме) есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Басқа банкке орналастырылған және банктің, кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша (кепілзат, кепіл, кепілдеме) есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.";
4302 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 4303 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"4303. Басқа банктерге берілген овернайт заемдары бойынша
сыйақыны алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген овернайт заемдары бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке берілген овернайт заемдары бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.";
4306 шотының сипаттамасының екінші және үшінші абзацтарында "берген заемдар" деген сөздер "берілген заемдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4306 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 4310, 4311, 4321, 4322, 4323, 4324, 4325 және 4326 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"4310. Басқа банктерге берілген заем құнын оң түзету
түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерге берілген заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерге берілген заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.

4311. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4321. Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4322. Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4323. Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4324. Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.

4311. Басқа банктерден алынған заем құнын теріс түзету
түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден алынған заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден алынған заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4321. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген овердрафт заемдары бойынша сыйақыны
алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген овердрафт заемдары бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген овердрафт заемдары бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4322. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша
сыйақыны алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4323. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша
сыйақыны алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4324. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген заем құнын оң түзету түріндегі
кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.

4325. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4326. Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовому лизингу, предоставленному организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовому лизингу, предоставленному организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовому лизингу, предоставленному организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
в описании счета 4349 номер "4349" заменить номером "4309";
в описании счета 4405:
в абзаце втором слова "векселям клиентов, учтенных" заменить словами "учтенным векселям клиентов";
в абзаце третьем слова "векселям клиента, учтенных" заменить словами "учтенным векселям клиента";
после описания счета 4405 дополнить описанием счета 4407 в следующей редакции:
"4407. Доходы, связанные с получением вознаграждения по факторингу клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по факторингу клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по факторингу клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
в абзаце втором описания счета 4417 слова "трех лет" заменить словами "одного года";
в описании счета 4424:
в абзаце втором слова "долга по займам, предоставленным" заменить словами "долга и вознаграждения по предоставленным займам";
в абзаце третьем слова "займам, предоставленным" заменить словами "предоставленным займам";

4325. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заем құнын теріс түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4326. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға берілген қаржы лизингі бойынша сыйақыны алуға
байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қаржы лизингі бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға берілген қаржы лизингі бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаcы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.";
4349 шотының сипаттамасындағы "4349" деген нөмір "4309" деген нөмірмен ауыстырылсын;
4405 шотының сипаттамасында:
екінші абзацтағы "клиенттердің банк ескерген вексельдері" деген сөздер "клиенттердің ескерілген вексельдері" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "клиенттің банк ескерген вексельдері" деген сөздер "клиенттің ескерілген вексельдері" деген сөздермен ауыстырылсын;
4405 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 4407 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"4407. Клиенттерге факторинг бойынша сыйақыны алуға
байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге факторинг бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке факторинг бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.";
4417 шотының сипаттамасының екінші абзацтағы "үш жылдан" деген сөздер "бір жылдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
4424 шотының сипаттамасында:
екінші абзацтағы "берген заемдар бойынша борыштың" деген сөздер "берілген заемдар бойынша борыштың және сыйақының" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "берген заемдар" деген сөздер "берілген заемдар" деген сөздермен ауыстырылсын;

в описаниях счетов 4440, 4449 номера "4440" и "4449" заменить соответственно номерами "4428" и "4429";
после описания счета 4429 дополнить описаниями счетов 4430, 4431, 4432, 4433 и 4445 в следующей редакции:
"4430. Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа, предоставленного клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиентам, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиенту, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4431. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных органов власти Республики Казахстан и международных финансовых организаций.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных органов власти Республики Казахстан и международных финансовых организаций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных органов власти Республики Казахстан и международных финансовых организаций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4432. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.

4440, 4449 шоттарының сипаттамаларында "4440" және "4449" нөмірлері тиісінше "4428" және "4429" нөмірлерімен ауыстырылсын;
4429 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 4430, 4431, 4432, 4433 және 4445 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"4430. Клиенттерге берілген заемның құнын оң түзету түріндегі
кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерге берілген заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиентке берілген заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4431. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан
Республикасының жергілікті билік органдарынан және
халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның құнын
теріс түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан және халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан және халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4432. Клиенттерден тартылған мерзімді салым құнын теріс
түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.

4433. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4445. Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовым активам, переданным в доверительное (трастовое) управление.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовым активам, переданным в доверительное (трастовое) управление.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовым активам, переданным в доверительное (трастовое) управление.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
после описания счета 4452 дополнить описаниями счетов 4453, 4454 и группы счетов 4465 в следующей редакции:
"4453. Доходы по амортизации дисконта по приобретенным прочим ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным прочим ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным прочим ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4454. Доходы по амортизации премии по выпущенным в обращение ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по выпущенным в обращение ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией премии по выпущенным в обращение ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4465. Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
после описания счета 4591 дополнить описаниями счетов 4592, 4593 и 4594 в следующей редакции:

4433. Клиенттерден тартылған шартты салым құнын теріс түзету
түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4445. Сенімгерлік (трасттық) басқаруға берілген қаржы активтері бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (трасттық) басқаруға берілген қаржы активтері бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік (трасттық) басқаруға берілген қаржы активтері бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.";
4452 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 4453, 4454 шоттарының және 4465  шоттар топтарының сипаттамасымен толықтырылсын:
"4453. Сатып алынған өзге бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының кірістері.
Шоттың мақсаты: Сатып алынған өзге бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған өзге бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4454. Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының кірістері.
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4465. Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4591 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 4592, 4593 және 4594 шоттарының сипаттамасымен толықтырылсын:

"4592. Нереализованный доход от переоценки операций спот.
Назначение счета: Учет сумм нереализованного дохода, полученного от переоценки операций спот.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода, полученного от переоценки операции спот.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4593. Нереализованный доход от переоценки операций своп.
Назначение счета: Учет сумм нереализованного дохода, полученного от переоценки операций своп.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода, полученного от переоценки операции своп.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4594. Нереализованный доход от переоценки прочих операций с производными инструментами.
Назначение счета: Учет сумм нереализованного дохода, полученного от переоценки прочих операций с производными инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы нереализованного дохода, полученного от переоценки прочих операций с производными инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
абзац четвертый описания счета 4703 изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм реализованного дохода на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного дохода на балансовый счет N 3581.";
в описании счета 4704:
в абзаце втором слово ", полученных" исключить;
в абзаце третьем слово ", полученные" исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм реализованного дохода на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного дохода на балансовый счет N 3582.";
в описании счета 4705:
в наименовании слова ", предоставленных другим банкам" исключить;
в абзаце втором слова ", предоставленных банком другим банкам" исключить;
в абзаце третьем слова ", предоставленных банком другому банку" исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм реализованного дохода на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного дохода на балансовый счет N 3585.";
в описании счета 4707:
в абзацах втором и третьем слова "вкладов в тенге с фиксацией их валютного эквивалента, размещенных" заменить словами "размещенных вкладов в тенге с фиксацией их валютного эквивалента";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм реализованного дохода на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного дохода на балансовый счет N 3586.";
абзац четвертый описания счета 4709 изложить в следующей редакции:

"4592. Спот операцияларын қайта бағалаудан жұмсалмаған кіріс.
Шоттың мақсаты: Спот операцияларын қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша спот операцияларын қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4593. Своп операцияларын қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған кіріс.
Шоттың мақсаты: Своп операцияларын қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операцияларын қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.
4594. Туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған кіріс.
Шоттың мақсаты: Туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалаудан түскен, жұмсалмаған кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 4999 баланстық шотқа кірістер сомалары есептен шығарылады.";
4703 шоты сипаттамасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың дебеті бойынша кіріс сомалары N 4999 баланстық шотқа және жұмсалмаған кіріс сомалары N 3581 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4704 шотының сипаттамасында:
екінші абзацтағы "алынған" деген сөз алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы "алынған" деген сөз алынып тасталсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары N 4999 баланстық шотқа және жұмсалмаған кіріс сомалары N 3582 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4705 шотының сипаттамасында:
атауындағы "Басқа банктерге берілген" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші абзацтағы "банктің басқа банктерге берген" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы "банктің басқа банктерге берген" деген сөздер алынып тасталсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары N 4999 баланстық шотқа және жұмсалмаған кіріс сомалары N 3585 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4707 шотының сипаттамасында:
екінші және үшінші абзацтардағы "валюталық баламасын белгілей отырып теңгемен салған салымдарын" деген сөздер "валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып орналастырылған салымдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың дебеті бойынша жұмсалатын кіріс сомалары N 4999 баланстық шотқа және жұмсалмаған кіріс сомалары N 3586 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4709 шоты сипаттамасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"По дебету счета проводится списание сумм доходов по ценным бумагам, предназначенным для торговли, на балансовый счет N 4999, а также по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, сумм реализованного дохода - на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного дохода - на балансовый счет N 3561.";
абзац четвертый описания счета 4710 изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводится списание сумм реализованного дохода на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного дохода на балансовый счет N 3589.";
после описания счета 4710 дополнить описаниями счетов 4731, 4732, 4733 и 4734 в следующей редакции:
"4731. Реализованные доходы от переоценки иностранной валюты.
Назначение счета: Учет сумм реализованного дохода, полученного от переоценки иностранной валюты.
По кредиту счета проводятся суммы реализованного дохода, полученного при выбытии иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм реализованного дохода на балансовый счет N 4999.
4732. Реализованные доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов.
Назначение счета: Учет сумм реализованного дохода, полученного от переоценки аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводятся суммы реализованного дохода, полученного при выбытии аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм реализованного дохода на балансовый счет N 4999.
4733. Реализованные доходы от изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи.
Назначение счета: Учет сумм реализованного дохода, полученного от изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводятся суммы реализованного дохода, полученного при выбытии ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм реализованного дохода на балансовый счет N 4999.
4734. Реализованные доходы от прочей переоценки.
Назначение счета: Учет сумм реализованного дохода, полученного от переоценки прочих активов.
По кредиту счета проводятся суммы реализованного дохода, полученного при выбытии прочих активов.
По дебету счета проводится списание сумм реализованного дохода на балансовый счет N 4999.";
в описании счета 4851 слова "своих" и "своей" исключить;
в описаниях счетов 4852, 4853, 4871 слово "своих" исключить;
в наименовании и описании счета 4892 слово "/спот" исключить;
после описания счета 4893 дополнить описаниями счетов 4894, 4895 и 4896 в следующей редакции:

"Шоттың дебеті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша кіріс сомалары N 4999 баланстық шотқа, сондай-ақ сатуға арналған қолдағы бағалы қағаздар бойынша жұмсалатын кіріс сомалары N 4999 баланстық шотқа және жұмсалмаған кіріс сомалары N 3561 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4710 шоты сипаттамасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың дебеті бойынша жұмсалатын кіріс сомасы  N 4999 баланстық шотқа және жұмсалмаған кіріс сомалары N 3589 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4710 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 4731, 4732, 4733 және 4734 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"4731. Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен жұмсалатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен жұмсалатын кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасы шығарылған кезде алынған жұмсалаған кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жұмсалатын кіріс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4732. Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан түскен жұмсалатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан түскен жұмсалатын кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан түскен жұмсалатын кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жұмсалатын кіріс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4733. Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған жұмсалатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құны өзгеруінен болған жұмсалатын кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша саудаға арналған және сату үшін қолда бар бағалы қағаздар шығарылған кезде алынған жұмсалатын кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жұмсалатын кіріс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4734. Басқа да қайта бағалаудан түскен жұмсалатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа да активтерді қайта бағалаудан түскен жұмсалатын кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзге активтер шығарылған кезде алынған жұмсалатын кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жұмсалатын кіріс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4851 шотының сипаттамасындағы "өз" деген сөз алынып тасталсын;
4852, 4853, 4871 шоттарының сипаттамасындағы "өз" деген сөз алынып тасталсын;
4892 шотының атауы мен сипаттамасындағы "/спот" деген сөз алынып тасталсын;
4893 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 4894, 4895 және 4896 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:

"4894. Доходы по операциям спот.
Назначение счета: Учет сумм доходов, начисленных по операциям спот.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, начисленных по операции спот.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4895. Доходы по операциям своп.
Назначение счета: Учет сумм доходов, начисленных по операциям своп.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, начисленных по операции своп.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4896. Доходы по прочим операциям.
Назначение счета: Учет сумм доходов, начисленных по прочим операциям с производными инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, начисленных по прочим операциям с производными инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
в описании группы счетов 4900 слова "неустойки (штрафа, пени), полученных" и "неустойки (штрафа, пени), полученные" заменить соответственно словами "полученных неустойки (штрафа, пени)" и "полученной неустойки (штрафа, пени)";
абзац четвертый описания счета 4999 изложить в следующей редакции:
"По дебету счета проводятся суммы расходов при закрытии соответствующих балансовых счетов расходов, уменьшения суммы дохода на сумму корпоративного подоходного налога в корреспонденции с балансовым счетом N 5999, а также отнесение полученного результата на балансовый счет N 3599.";
в описаниях счетов 5021, 5022, 5023, 5024 слова "открытым в банке", "открытому в банке" исключить;
после описания счета 5024 дополнить описанием счета 5026 в следующей редакции:
"5026. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по металлическим счетам в аффинированном драгоценном металле.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по металлическим счетам в аффинированном драгоценном металле.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по металлическим счетам в аффинированном драгоценном металле.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
после описания счета 5036 дополнить описанием счета 5037 в следующей редакции:
"5037. Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";

"4894. Спот операциялары бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Спот операциялары бойынша есептелген кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша спот операциясы бойынша есептелген кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жұмсалатын кіріс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4895. Своп операциялары бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Своп операциялары бойынша есептелген кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операциясы бойынша есептелген кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жұмсалатын кіріс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4896. Басқа да операциялар бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Туынды құралдармен өзге операциялар бойынша есептелген кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Туынды құралдармен өзге операциялар бойынша есептелген кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4900 шот топтарының сипаттамасының мемлекеттік тілдегі мәтінінде "банк алған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың)" деген сөздер "алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4999 шоты сипаттамасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасы N 5999 баланстық шотпен корреспонденцияда корпоративтік табыс салығы сомасына азайған кезде, сондай-ақ алынған нәтиже N 3599 баланстық шотқа жатқызылған кезде шығыстардың тиісті баланстық шоттары жабылған кезде шығыстар сомасы жазылады.";
5021, 5022, 5023, 5024 шоттарының сипаттамаларының мемлекеттік тілдегі мәтінінде "банкте ашылған" деген сөздер алынып тасталсын;
5024 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5026 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"5026. Аффинирленген қымбат металдағы металл шоттары бойынша
сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Аффинирленген қымбат металдағы металл шоттары бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аффинирленген қымбат металдағы металл шоттары бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5036 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5037 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"5037. Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан
Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған
заемның құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";

после описания счета 5046 дополнить описанием счета 5047 в следующей редакции:
"5047. Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международной финансовой организации со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
после описания счета 5054 дополнить описанием счета 5055 в следующей редакции:
"5055. Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
после описания счета 5056 дополнить описанием счета 5057 в следующей редакции:
"5057. Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другим банкам со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другому банку со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
после описания счета 5064 дополнить описанием счета 5065 в следующей редакции:
"5065. Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";

5046 шотының сипаттамасынан кейін 5047 шотының мынадай редакциядағы сипаттамасымен толықтырылсын:
"5047. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның құнын оң
түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюынан туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құны ұлғаюынан
туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам халықаралық қаржы ұйымынан алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5054 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5055 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"5055. Басқа банктерден алынған заемның құнын оң түзету
түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктен алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5056 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5057 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"5057. Басқа банктерге берілген заемның құнын теріс түзету
түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының төмендеуінен туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерге берілген заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банкке берілген заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5064 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5065 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"5065. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардан алынған заемның құнын оң түзету
түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюынан туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құны ұлғаюынан туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан алынған заемның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ықтимал шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";

после описания счета 5066 дополнить описанием счета 5067 в следующей редакции:
"5067. Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
наименование и описание счета 5130 изложить в следующей редакции:
"5130. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств других банков.
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладу, принятому от других банков и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) их обязательств.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладу, принятому от другого банка и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) его обязательств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
после описания счета 5133 дополнить описаниями счетов 5134, 5135, 5136 и 5137 в следующей редакции:
"5134. Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5135. Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.

5066 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5067 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"5067. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға берілген заемның құнын теріс түзету
түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға берілген заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5130 шотының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5130. Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету
(кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым
бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша сыйақыны төлеуге байланысты есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Басқа банктерден қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша сыйақыны төлеуге байланысты есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5133 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5134, 5135, 5136 және 5137 шоттарының сипаттамасымен толықтырылсын:
"5134. Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салым құнын
теріс түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банкте орналастырылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5135. Басқа банктерде орналастырылған шартты салым құнын
теріс түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуінен туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерде орналастырылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құны төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банкте орналастырылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.

5136. Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5137. Расходы в виде положительной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в описании счета 5203:
в абзаце втором слово "в банке" исключить;
в абзаце третьем слова ", открытому в банке" исключить;
после описания счета 5203 дополнить описанием счета 5204 в следующей редакции:
"5204. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовым активам, принятым в доверительное (трастовое) управление.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовым активам, принятым в доверительное (трастовое) управление.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовым активам, принятым в доверительное (трастовое) управление.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
наименование и описание счета 5221 изложить в следующей редакции:
"5221. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по карт-счетам клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по карт-счетам клиентов.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по карт-счету клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
наименование и описание счета 5223 изложить в следующей редакции:

5136. Басқа банктерден тартылған мерзімді салым құнын оң
түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құны ұлғаюынан туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктен тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5137. Басқа банктерде тартылған шартты салым құнын оң түзету
түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құны ұлғаюынан туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құны ұлғаюынан туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктен тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5203 шотының сипаттамасында:
екінші абзацтағы "банкте" деген сөз алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы "банкте ашылған" деген сөздер алынып тасталсын;
5203 шотының сипаттамасынан кейін 5204 шотының мынадай редакциядағы сипаттамасымен толықтырылсын:
"5204. Сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған қаржы
активтері бойынша сыйақыны төлеуге байланысты
шығыстар.
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған қаржы активтері бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған қаржы активтері бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5221 шотының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5221. Клиенттердің карт-шоттары бойынша сыйақыны төлеуге
байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің карт-шоттары бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің карт-шоты бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5223 шотының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:

"5223. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) обязательств клиентов.
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладу, принятому от клиентов и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) их обязательств.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладу, принятому от клиента и являющемуся обеспечением (заклад, гарантия, задаток) его обязательств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в абзаце третьем описания счета 5224 слово ", принятым" исключить;
в описании счета 5227 слова "финансовому лизингу, полученному" заменить словами "полученному финансовому лизингу";
в наименовании и абзаце третьем описания счета 5230 слова "вкладам, принятым" заменить словами "принятым вкладам";
после описания счета 5230 дополнить описаниями счетов 5232, 5233, 5234, 5235 и группы счетов 5250 в следующей редакции:
"5232. Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного клиентам.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиентам со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиенту со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5233. Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5234. Расходы в виде положительной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.

"5223. Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат,
кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша
сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша сыйақыны төлеуге байланысты есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілдік, кепіл) болып табылатын салым бойынша сыйақыны  төлеуге байланысты есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орын алған шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5224 шоты сипаттамасының үшінші абзацтағы "қабылдаған" деген сөз алынып тасталсын;
5227 шотының сипаттамасындағы "алған қаржы лизингі" деген сөздер "алынған қаржы лизингі" деген сөздермен ауыстырылсын;
5230 шотының атауындағы және сипаттамасының үшінші абзацында "қабылдаған салымдар" деген сөздер "қабылданған салымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5230 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5232, 5233, 5234, 5235 шоттарының және 5250 шоттар топтарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"5232. Клиенттерге берілген заем құнын теріс түзету түріндегі
шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерге берілген заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының төмендеуінен туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиентке берілген заемның есептік (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5233. Клиенттерден тартылған мерзімді салым құнын оң түзету
түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құны ұлғаюынан туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған мерзімді салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5234. Клиенттерден тартылған шартты салым құнын оң түзету
түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюынан туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған шартты салымның есептік (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.

5235. Расходы по амортизации премии по учтенным векселям.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по учтенным векселям.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по учтенным векселям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5250. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по операции "РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
после описания счета 5303 дополнить описаниями счетов 5305, 5306 и 5307 в следующей редакции:
"5305. Расходы по амортизации премии по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для продажи.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для продажи.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5306. Расходы по амортизации премии по приобретенным прочим ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по приобретенным прочим ценным бумагам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по приобретенным прочим ценным бумагам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5307. Расходы по амортизации дисконта по выпущенным в обращение ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по выпущенным в обращение ценным бумагам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией дисконта по выпущенным в обращение ценным бумагам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в описаниях счетов 5463, 5464 слова "ценным бумагам, приобретенным" заменить словами "приобретенным ценным бумагам";
после описания счета 5591 дополнить описаниями счетов 5592, 5593 и 5594 в следующей редакции:

5235. Ескерілген вексельдер бойынша сыйлықақы амортизациясының шығыстары.
Шоттың мақсаты: Ескерілген вексельдер бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ескерілген вексельдер бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5250. Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5303 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5305, 5306 және 5307 шоттарының сипаттамасымен толықтырылсын:
"5305. Сатуға арналған сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының шығыстары.
Шоттың мақсаты: Сатуға арналған сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5306. Сатып алынған өзге бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының шығыстары.
Шоттың мақсаты: Сатып алынған өзге бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған өзге бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5307. Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының шығыстары.
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5463, 5464  шоттарының сипаттамасындағы "сатып алған бағалы қағаздар" деген сөздер "сатып алынған бағалы қағаздар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5591 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5592, 5593 және 5594 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:

"5592. Нереализованный расход от переоценки операций спот.
Назначение счета: Учет сумм нереализованного расхода, понесенного от переоценки операций спот.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода, понесенного от переоценки операции спот.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5593. Нереализованный расход от переоценки операций своп.
Назначение счета: Учет сумм нереализованного расхода, понесенного от переоценки операций своп.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода, понесенного от переоценки операции своп.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5594. Нереализованный расход от переоценки прочих операций с производными инструментами.
Назначение счета: Учет сумм нереализованного расхода, понесенного от переоценки прочих операций с производными инструментами.
По дебету счета проводятся суммы нереализованного расхода, понесенного от переоценки прочих операций с производными инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в описаниях счетов 5601, 5602, 5603, 5604, 5605, 5608, 5609 слово "ему" исключить;
после описания счета 5606 дополнить описанием счета 5607 в следующей редакции:
"5607. Комиссионные расходы по полученным услугам по карт-счетам клиентов.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов по полученным услугам по карт-счетам клиентов.
По дебету счета проводятся суммы комиссионных расходов по полученным услугам по карт-счету клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в описании счета 5703:
в абзаце втором слова ", полученных банком" исключить;
в абзаце третьем слова ", полученные банком" исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"По кредиту счета проводится списание сумм реализованного расхода на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного расхода на балансовый счет N 3581.";
в описании счета 5704:
в абзацах втором и третьем слова ", полученных банком" исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"По кредиту счета проводится списание сумм реализованного расхода на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного расхода на балансовый счет N 3582.";
в описании счета 5705:
в наименовании слова ", полученных от Правительства Республики Казахстан" исключить;
в абзацах втором и третьем слова ", полученных банком от Правительства Республики Казахстан" исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:

"5592. Спот операцияларын қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған шығыс.
Шоттың мақсаты: Спот операцияларын қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған шығыс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша спот операцияларын қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5593. Своп операцияларын қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған шығыс.
Шоттың мақсаты: Своп операцияларын қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған шығыс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операцияларын қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5594. Туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған шығыс.
Шоттың мақсаты: Туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған шығыс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды құралдармен өзге операцияларды қайта бағалаудан түскен жұмсалмаған шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5601, 5602, 5603, 5604, 5605, 5608, 5609 шоттарының сипаттамасындағы "оған" деген сөз алынып тасталсын;
5606 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5607 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"5607. Клиенттердің карт-шоттары бойынша көрсетілген қызмет
бойынша комиссиялық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің карт-шоттары бойынша көрсетілген қызмет бойынша комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің карт-шоты бойынша көрсетілген қызмет бойынша комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5703 шотының сипаттамасында:
екінші абзацтағы "банк алған" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы "банк алған" деген сөздер алынып тасталсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың кредиті бойынша жұмсалатын шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа және жұмсалмаған шығыс сомасы N 3581 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5704 шотының сипаттамасындағы:
екінші және үшінші абзацтардағы "банк алған" деген сөздер алынып тасталсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың кредиті бойынша жұмсалатын шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа және жұмсалмаған шығыс сомасы N 3582 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5705 шотының сипаттамасының:
атауындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметінен алынған" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші және үшінші абзацтардағы "банктің Қазақстан Республикасының Үкіметінен алған" деген сөздер алынып тасталсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"По кредиту счета проводится списание сумм реализованного расхода на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного расхода на балансовый счет N 3585.";
абзац четвертый описания счета 5708 изложить в следующей редакции:
"По кредиту счета проводится списание сумм реализованного расхода на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного расхода на балансовый счет N 3586.";
абзац четвертый описания счета 5709 изложить в следующей редакции:
"По кредиту счета проводится списание сумм расходов по ценным бумагам, предназначенным для торговли, на балансовый счет N 4999, а также по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, - сумм реализованного расхода на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного дохода на балансовый счет N 3561.";
абзац четвертый описания счета 5710 изложить в следующей редакции:
"По кредиту счета проводится списание сумм реализованного расхода на балансовый счет N 4999 и сумм нереализованного расхода на балансовый счет N 3589.";
после описания счета 5729 дополнить описаниями счетов 5731, 5732, 5733 и 5734 в следующей редакции:
"5731. Реализованные расходы от переоценки иностранной валюты.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных от переоценки иностранной валюты.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных при выбытии иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм реализованных расходов на балансовый счет N 4999.
5732. Реализованные расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных от переоценки аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных при выбытии аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание сумм реализованных расходов на балансовый счет N 4999.
5733. Реализованные расходы от изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных от изменения стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных при выбытии ценных бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм реализованных расходов на балансовый счет N 4999.
5734. Реализованные расходы от прочей переоценки.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных от переоценки прочих активов.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных при выбытии прочих активов.
По кредиту счета проводится списание сумм реализованных расходов на балансовый счет N 4999.";
после описания счета 5750 дополнить описаниями счетов 5752 и 5753 в следующей редакции:

"Шоттың кредиті бойынша жұмсалатын шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа және жұмсалмаған шығыс сомасы N 3585 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5708 шотының сипаттамасында төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың кредиті бойынша жұмсалатын шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа және жұмсалмаған шығыс сомасы N 3586 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5709 шотының сипаттамасында төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың кредиті бойынша саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша, сондай-ақ сатуға қолда бар бағалы қағаздар бойынша  шығыстар сомасы N 4999 баланстық шотқа, жұмсалатын кіріс сомасы N 4999 баланстық шотқа, жұмсалмаған кіріс сомасы N 3561 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5710 шотының сипаттамасындағы төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың кредиті бойынша жұмсалатын шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа және жұмсалмаған шығыс сомасы N 3589 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5729 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5731, 5732, 5733 және 5734 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"5731. Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен жұмсалатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен жұмсалатын шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасы есептен шығарылған кездегі жұмсалатын шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалатын шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5732. Аффинирленген қымбат металдарды қайта бағалаудан түскен жұмсалатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Аффинирленген қымбат металдарды қайта бағалаудан түскен жұмсалған шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аффинирленген қымбат металдар есептен шығарылған кезде болған жұмсалатын шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалатын шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5733. Саудаға арналған және сатуға қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған жұмсалатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Саудаға арналған және сатуға қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған жұмсалатын шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша саудаға арналған және сатуға қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған жұмсалатын шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалатын кіріс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5734. Басқа да қайта бағалаудан түскен жұмсалатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа да активтерді қайта бағалаудан түскен жұмсалатын шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзге активтер есептен шығарылған кездегі болған жұмсалатын шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалатын шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5751 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5752 және 5753 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:

"5752. Расходы по страхованию.
Назначение счета: Учет сумм расходов по страхованию.
По дебету счета проводятся суммы расходов по покупке страховых услуг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5753. Расходы по услугам связи.
Назначение счета: Учет сумм расходов по услугам связи.
По дебету счета проводятся суммы расходов по покупке услуг связи.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в абзацах втором и третьем описания счета 5786 слова "зданиям, арендованным" заменить словами "арендованным зданиям";
в описаниях счетов 5851, 5871 слова "своих" и "своей" исключить;
в описаниях счетов 5852, 5853 слова "своих" исключить;
в наименовании и описании счета 5892 слово "/спот" исключить;
после описания счета 5893 дополнить описаниями счетов 5894, 5895 и 5896 в следующей редакции:
"5894. Расходы по операциям спот.
Назначение счета: Учет сумм расходов, начисленных по операциям спот.
По дебету счета проводятся суммы расходов, начисленных по операции спот.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5895. Расходы по операциям своп.
Назначение счета: Учет сумм расходов, начисленных по операциям своп.
По дебету счета проводятся суммы расходов, начисленных по операции своп.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5896. Расходы по прочим операциям.
Назначение счета: Учет сумм расходов, начисленных по прочим операциям с производными инструментами.
По дебету счета проводятся суммы расходов, начисленных по прочим операциям с производными инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в описании счета 5900:
в абзаце втором слова ", уплаченных банком" исключить;
в абзаце третьем слова ", уплаченные банком" исключить;
после описания счета 5922 дополнить описаниями счетов 5923, 5924 и 5925 в следующей редакции:
"5923. Расходы по аренде.
Назначение счета: Учет сумм расходов по аренде основных средств (арендные проценты плюс амортизационные отчисления).
По дебету счета проводятся суммы расходов по аренде основных средств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.

"5752. Сақтандыру бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Сақтандыру бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру қызметін сатып алу бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5753. Байланыс қызметі бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Байланыс қызметі бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша байланыс қызметін сатып алу бойынша шығыс сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5786 шотының сипаттамасының екінші және үшінші абзацтарында "Жалға алынған үйлерге" деген сөздер "Жалға алған үйлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
5851, 5871 шоттары сипаттамаларының мемлекеттік тілдегі мәтінінде "өзінің" деген сөз алынып тасталсын;
5852, 5853 шоттарының сипаттамаларының мемлекеттік тілдегі мәтінінде "өзінің" деген сөз алынып тасталсын;
5892 шотының атауы мен сипаттамасындағы "/спот" деген сөз алынып тасталсын;
5893 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5894, 5895 және 5896 шоттарының сипаттамасымен толықтырылсын:
"5894. Спот операциялары бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Спот операциялары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша спот операциялары бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5895. Своп операциялары бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Своп операциялары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операциялары бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5896. Басқа да операциялар бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Туынды құралдармен басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды құралдармен басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5900 шотының сипаттамасында:
екінші абзацтағы "банк төлеген" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші абзацтағы "банк төлеген" деген сөздер алынып тасталсын;
5922 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 5923, 5924 және 5925 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"5923. Жалға алу бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Негізгі құрал-жабдықтарды жалға алу бойынша шығыстар сомаларын есепке алу (амортизациялық аударымдарды қоса алғанда жалға алу проценттері).
Шоттың дебеті бойынша негізгі құрал-жабдықтарды жалға алу бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.

5924. Расходы от акцептов.
Назначение счета: Учет сумм расходов по акцепту векселей.
По дебету счета проводятся суммы расходов по акцепту векселей.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.
5925. Расходы по полученным гарантиям.
Назначение счета: Учет сумм расходов по услугам по полученным гарантиям.
По дебету счета проводятся суммы расходов по услугам по полученным гарантиям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в абзаце втором описания счета 6520 слова "их неисполнения другими банками" заменить словами "неисполнения другими банками своих договорных обязательств";
после описания счета 6020 дополнить описанием счета 6025 в следующей редакции:
"6025. Возможные требования по подтвержденным покрытым аккредитивам (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований к клиентам по подтвержденным покрытым аккредитивам в случае неисполнения клиентами своих договорных отношений.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований к клиенту по подтвержденным покрытым аккредитивам.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований к клиенту по подтвержденным покрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.";
после описания счета 6125 дополнить описанием группы счетов 6130 в следующей редакции:
"6130. Неподвижные вклады клиентов (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег клиентов по "неподвижным вкладам".
По дебету счета проводятся суммы денег клиента по "неподвижным вкладам".
По кредиту счета проводится списание сумм денег клиента по "неподвижным вкладам" при их возврате.";
в описании счета 6155:
абзац второй после слова "банкам" дополнить словами "или юридическим лицам";
абзацы третий и четвертый после слова "банку" дополнить словами "или юридическому лицу";
наименование и описание группы счетов 6180 изложить в следующей редакции:
"6180. Условные требования по домицилированным векселям (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований к клиенту по домицилированным векселям до оплаты по данному векселю.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований к клиенту по домицилированным векселям до оплаты по данному векселю.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований к клиенту по домицилированным векселям при оплате по данному векселю.";

5924. Акцепттерден келтірілген шығыстар.
Шоттың мақсаты: Вексельдердің акцепті бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша вексельдердің акцепті бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5925. Алынған кепілдіктер бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: алынған кепілдіктер бойынша қызметтер шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша алынған кепілдіктер бойынша қызметтер шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомасы N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
6520 шотының сипаттамасының екінші абзацындағы "басқа банктердің оларды орындамауы" деген сөздер "басқа банктердің өздерінің шарттық міндеттемелерін орындамауы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6020 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 6025 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"6025. Аккредитивпен жабылған расталғандар бойынша ықтимал талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Клиент өзінің шарттық міндеттемелерін орындамаған жағдайда аккредитивпен жабылған расталғандар бойынша клиентке ықтимал талаптар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аккредитивпен жабылған расталғандар бойынша клиентке ықтимал талаптар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аккредитив орындалған немесе жойылған кезде аккредитивпен жабылған расталғандар бойынша клиентке ықтимал талаптар сомасы есептен шығарылады.";
6125 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 6130 шоттар топтарының сипаттамасымен толықтырылсын:
"6130. Клиенттердің жылжымайтын салымдары (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің "жылжымайтын салымдары" бойынша ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің "жылжымайтын салымдары" бойынша ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің "жылжымайтын салымдары" бойынша ақша сомасы олар қайтарылған кезде есептен шығарылады.";
6155 шотының сипаттамасында:
екінші абзацтағы "банктерге" деген сөзден кейін "немесе заңды тұлғаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші және төртінші абзацтардағы "банкке" деген сөзден кейін "немесе заңды тұлғаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
6180 шот топтарының атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6180. Өндіріп алынатын вексельдер бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Осы вексель бойынша төлем жасағанға дейін өндіріп алынатын вексельдер бойынша клиентке қойылатын ықтимал талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Осы вексель бойынша төлем жасағанға дейін өндіріп алынатын вексельдер бойынша клиентке қойылатын ықтимал талаптар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өндіріп алынатын вексельдер бойынша клиентке қойылатын ықтимал талаптар сомалары осы вексель бойынша төлем жасалған кезде есептен шығарылады.";

после описания счета 6225 дополнить описанием счета 6226 в следующей редакции:
"6226. Приобретенные опционные контракты - "пут" (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по продаже финансового актива по приобретенному опционному контракту - "пут".
По дебету счета проводятся суммы условных требований по продаже финансового актива по приобретенному опционному контракту - "пут" при заключении данной сделки.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по приобретенному опционному контракту - "пут" при исполнении или аннулировании данной сделки.";
после описания счета 6240 дополнить описанием счета 6250 в следующей редакции:
"6250. Плавающий процентный своп (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по получению платежей по плавающей процентной ставке по процентному свопу.
По дебету счета проводятся суммы условных требований по получению платежей по плавающей процентной ставке по процентному свопу при заключении данной сделки.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по процентному свопу при исполнении или аннулировании данной сделки.";
после описания счета 6325 дополнить описанием счета 6326 в следующей редакции:
"6326. Проданные опционные контракты - "колл" - контрсчет (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по продаже финансового актива по проданным опционным контрактам - "колл".
По дебету счета проводятся суммы условных требований по продаже финансового актива по проданным опционным контрактам - "колл" при заключении данной сделки.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по проданным опционным контрактам - "колл" при исполнении или аннулировании данной сделки.";
после описания счета 6330 дополнить описанием счета 6350 в следующей редакции:
"6350. Условные требования по прочим производным инструментам (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по прочим производным инструментам.
По дебету счета проводятся суммы условных требований по прочим производным инструментам.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по прочим производным инструментам при исполнении или аннулировании данных сделок.";
в абзаце втором описания счета 6510 слово "ими" заменить словами "другими банками";
в абзаце втором описания счета 6520 слова "их неисполнения клиентами" заменить словами "неисполнения другими банками своих договорных обязательств";

6225 шотының сипаттамасынан кейiн мынадай редакциядағы 6226 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"6226. Сатып алынған опциондық келiсiм-шарттар - "пут" (актив).
Шоттың мақсаты: Сатып алынған опциондық келiсiм-шарттар - "пут" бойынша қаржы активiн сату бойынша шартты талаптар сомасын есепке алу.
Шоттың дебетi бойынша осы мәмiленi жасау кезiнде сатып алынған опциондық келiсiм-шарттар - "пут" бойынша қаржы активiн сату бойынша шартты талаптар сомасы жазылады.
Шоттың кредитi бойынша сатып алынған опциондық келiсiм-шарттар - "пут" бойынша қаржы активiн сату бойынша шартты талаптар сомасы осы мәміленi орындағанда немесе жойған кезде есептен шығарылады.";
6240 шотының сипаттамасынан кейiн мынадай редакциядағы 6250 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"6250. Өзгермелi проценттiк своп (актив).
Шоттың мақсаты: Проценттiк своп бойынша өзгермелi проценттiк своп жөнiндегi төлемдердi алу бойынша шартты талаптар сомасын есепке алу.
Шоттың дебетi бойынша осы мәмiленi жасау кезiнде проценттiк своп бойынша өзгермелi проценттiк своп жөнiндегi төлемдердi алу бойынша шартты талаптар сомасы жазылады.
Шоттың кредитi бойынша проценттiк своп бойынша шартты талаптар сомасы осы мәмiленi орындағанда немесе жойған кезде есептен шығарылады.";
6325 шотының сипаттамасынан кейiн мынадай редакциядағы 6326 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"6326. Сатылған опциондық келiсiм-шарттар - "колл" - қарсы шот (актив).
Шоттың мақсаты: Сатылған опциондық келiсiм-шарттар - "колл" - қарсы шот бойынша қаржы активiн сату бойынша шартты талаптар сомасын есепке алу.
Шоттың дебетi бойынша осы мәмiленi жасау кезiнде сатылған опциондық келiсiм-шарттар - "колл" - қарсы шот бойынша қаржы активiн сату бойынша шартты талаптар сомасы жазылады.
Шоттың кредитi бойынша сатылған опциондық келiсiм-шарттар - "колл" - қарсы шот бойынша шартты талаптар сомасы осы мәмiленi орындағанда немесе жойған кезде есептен шығарылады.";
6330 шоты сипаттамасынан кейiн мынадай редакциядағы 6350 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"6350. Басқа да туынды құралдар бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды құралдар бойынша шартты талаптар сомасын есепке алу.
Шоттың дебетi бойынша басқа да туынды құралдар бойынша шартты талаптар сомасы жазылады.
Шоттың кредитi бойынша басқа да туынды құралдар бойынша шартты талаптар сомасы осы мәмiленi орындағанда немесе жойған кезде есептен шығарылады.
6510 шоты сипаттамасының екінші абзацындағы "олардың" деген сөз "басқа банктердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
6520 шоты сипаттамасының екінші абзацындағы "клиенттер оларды орындамаған" деген сөздер "басқа банктер шарттық міндеттемелерін орындамаған" деген сөздермен ауыстырылсын;

после описания счета 6520 дополнить описанием счета 6525 в следующей редакции:
"6525. Возможные обязательства по подтвержденным покрытым аккредитивам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств перед другими банками по подтвержденным покрытым аккредитивам в случае неисполнения клиентами своих договорных обязательств.
По дебету счета проводятся суммы возможных обязательств перед другими банками по подтвержденным покрытым аккредитивам.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных обязательств перед другими банками по подтвержденным покрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.";
в абзаце втором и третьем описания счета 6555 слова "гарантиям, выданным или подтвержденным банком" заменить словами "выданным или подтвержденным гарантиям";
в абзаце четвертом описания счета 6605 слова "размещении банком" заменить словом "размещении";
после описания счета 6625 дополнить описанием счета 6630 в следующей редакции:
"6630. Обязательства по неподвижным вкладам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств перед клиентами по выплате денег по "неподвижным вкладам".
По кредиту счета проводятся суммы обязательств перед клиентами по выплате денег по "неподвижным вкладам".
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по "неподвижным вкладам" при выплате денег клиентам.";
в описании счета 6655:
абзац второй после слова "банками" дополнить словами "или юридическими лицами";
абзацы третий и четвертый после слов "другим банком" дополнить словами "или юридическим лицом";
в абзаце четвертом слова "получении банком" заменить словом "получении";
в абзаце четвертом описания счета 6675 слова "получении банком" заменить словом "получении";
наименование и описание группы счетов 6680 изложить в следующей редакции:
"6680. Условные обязательства по домицилированным векселям (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по оплате домицилированных векселей.
По дебету счета проводятся суммы условных обязательств по оплате домицилированных векселей.
По кредиту счета проводится списание сумм условных обязательств при оплате домицилированных векселей.";
после описания счета 6725 дополнить описанием счета 6726 в следующей редакции:

6520 шоты сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 6525 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"6525. Расталған жабылған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттер өздерінің шарттық міндеттемелерін орындамаған жағдайда расталған жабылған аккредитивтер бойынша басқа банктер алдындағы ықтимал міндеттемелер сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша расталған жабылған аккредитивтер бойынша басқа банктер алдындағы ықтимал міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аккредитив орындалған немесе жойылған кезде расталған жабылған аккредитивтер бойынша басқа банктер алдындағы ықтимал міндеттемелер сомасы есептен шығарылады.
6555 шотының сипаттамасының екінші және үшінші абзацындағы "банк берген немесе растаған кепілдіктер" деген сөздер "берілген немесе расталған кепілдіктер" деген сөздермен ауыстырылсын;
6605 шоты сипаттамасының төртінші абзацындағы "банктің салымдарды салу" деген сөздер "салымдарды салу" деген сөзбен ауыстырылсын;
6625 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 6630 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"6630. Клиенттердің жылжымайтын салымдары бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты:  Клиенттердің алдында "жылжымайтын  салымдары" бойынша ақша төлеу міндеттемесінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің алдында "жылжымайтын  салымдары" бойынша ақша төлеу міндеттемесінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша "жылжымайтын салымдар" бойынша міндеттемелер сомалары клиенттерге ақша төленген кезде есептен шығарылады.";
6655 шотының сипаттамасында:
екінші абзацтағы "банктің" деген сөзден кейін "немесе заңды тұлғаның" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші және төртінші абзацтағы "басқа банк" деген сөзден кейін "немесе заңды тұлға" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацтағы "банктің алу" деген сөздер "алу" деген сөзбен ауыстырылсын;
6675 шоты сипаттамасының төртінші абзацындағы "банктің алу" деген сөздер "алу" деген сөзбен ауыстырылсын;
6680 шоты тобының атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6680. Домицильдендірілген вексельдер бойынша шартты міндеттемелер (актив).
Шоттың мақсаты: Домицильдендірілген вексельдерді төлеу бойынша шартты міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша домицильдендірілген вексельдерді төлеу бойынша шартты міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша домицильдендірілген вексельдерді төлеген кезде шартты міндеттемелер сомалары есептен шығарылады.";
6725 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 6726 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:

"6726. Приобретенные опционные контракты "пут" - контрсчет (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по продаже финансовых активов по приобретенным опционным контрактам "пут".
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по продаже финансовых активов по приобретенным опционным контрактам "пут".
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по приобретенным опционным контрактам "пут" при исполнении или аннулировании данной сделки.";
после описания счета 6740 дополнить описанием счета 6750 в следующей редакции:
"6750. Фиксированный процентный своп (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по выплате платежей по фиксированной процентной ставке по процентному свопу.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по выплате платежей по фиксированной процентной ставке по процентному свопу при заключении данной сделки.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по процентному свопу при исполнении или аннулировании данной сделки.";
после описания счета 6825 дополнить описанием счета 6826 в следующей редакции:
"6826. Проданные опционные контракты - "колл" (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по продаже финансового актива по проданным опционным контрактам - "колл".
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по продаже финансового актива по проданным опционным контрактам - "колл" при заключении данной сделки.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по проданным опционным контрактам - "колл" при исполнении или аннулировании данной сделки.";
после описания счета 6830 дополнить описанием счета 6850 в следующей редакции:
"6850. Условные обязательства по прочим производным инструментам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по прочим производным инструментам.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по прочим производным инструментам.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по прочим производным инструментам при исполнении или аннулировании данных сделок.";
в абзаце четвертом описания счета 7110 слова "их банком" исключить;
после описания счета 7110 дополнить описанием счета 7115 в следующей редакции:
"7115. Основные средства, реализуемые с рассрочкой платежа.
Назначение счета: Учет стоимости реализации основных средств на условиях рассрочки платежа.
По приходу счета проводится стоимость реализации основных средств на условиях рассрочки платежа.
По расходу счета проводятся суммы платежей, поступивших от клиента в счет погашения его задолженности по основным средствам, реализованным на условиях рассрочки платежа, или списание стоимости реализации основных средств на условиях рассрочки платежа при аннулировании данной реализации.";
абзац второй описания счета 7130 после слова "банка" дополнить словами ", кредитного товарищества и ипотечной компании";

"6726. Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "пут" - қарсы шот (пассив).
Шоттың мақсаты: Сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "пут" бойынша қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған опциондық келісім-шарттар - "пут" бойынша қаржы активін сату бойынша шартты міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған опциондық келісім-шарттар "пут" бойынша шартты міндеттемелер сомалары осы мәміле орындалған немесе күші жойылған кезде есептен шығарылады.";
6740 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 6750 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"6750. Белгіленген проценттік своп (пассив).
Шоттың мақсаты: Проценттік своп бойынша белгіленген проценттік ставка бойынша төлемдерді төлеген кезде шартты міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша проценттік своп бойынша белгіленген проценттік ставка бойынша төлемдерді төлеген кезде шартты міндеттемелер сомасы осы мәміле жасалған кезде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша проценттік своп бойынша шартты міндеттемелер сомалары осы мәміле орындалған немесе күші жойылған кезде есептен шығарылады.";
6825 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 6826 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"6826. Сатылған опциондық келісім-шарттар - "колл" (пассив).
Шоттың мақсаты: Сатылған опциондық келісім-шарттар - "колл" бойынша қаржы активін сату бойынша шартты міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатылған опциондық келісім-шарттар - "колл" бойынша қаржы активін сату бойынша шартты міндеттемелер сомасы осы мәміле жасалған кезде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатылған опциондық келісім-шарттар - "колл" бойынша шартты міндеттемелер сомасы осы мәміле орындалған немесе күші жойылған кезде есептен шығарылады.";
6830 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 6850 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"6850. Басқа да туынды құралдар бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды құралдар бойынша шартты міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды құралдар бойынша шартты міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өзге туынды құралдар бойынша шартты міндеттемелер сомалары осы мәмілелер орындалған немесе күші жойылған кезде есептен шығарылады.";
7110 шоты сипаттамасының төртінші абзацтағы "олардың" деген сөз алынып тасталсын;
7110 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 7115 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"7115. Төлем мерзімін ұзарта отырып жұмсалатын негізгі құрал-жабдықтар.
Шоттың мақсаты: Төлем мерзімін ұзарту талабымен жұмсалатын негізгі құрал-жабдықтар құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша төлем мерзімін ұзарту талабымен жұмсалатын негізгі құрал-жабдықтар құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша клиенттен төлем мерзімін ұзарту талабымен жұмсалатын негізгі құрал-жабдықтар бойынша оның берешегін өтеу есебінен түскен төлем сомалары жазылады немесе төлем мерзімін ұзарту талабымен жұмсалатын негізгі құрал-жабдықтар құнын осы жұмсаудың күші жойылған кезде есептен шығарылады.";
7130 шоты сипаттамасының екінші абзацындағы "банктің" деген сөзден кейін ", кредиттік серіктестіктің және ипотекалық компанияның" деген сөздермен толықтырылсын;

после описания счета 7150 дополнить описанием счета 7160 в следующей редакции:
"7160. Имущество, переданное в обеспечение (залог) обязательств.
Назначение счета: Учет стоимости имущества (за исключением денег), переданного в обеспечение (залог) обязательств.
По приходу счета проводится стоимость имущества (за исключением денег), переданного в обеспечение (залог) обязательства перед другим банком.
По расходу счета проводится списание стоимости обеспечения (залога) при их возврате другим банком или реализации заложенного имущества в случае неисполнения обязательств перед другим банком.";
после описания счета 7240 дополнить описанием счета 7250 в следующей редакции:
"7250. Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента.
Назначение счета: Учет стоимости имущества (за исключением денег), принятого в обеспечение (залог) обязательств клиента.
По приходу счета проводится стоимость имущества (за исключением денег), принятого в обеспечение (залог) обязательства клиента.
По расходу счета проводится списание стоимости обеспечения (залога) при их возврате клиенту или реализации заложенного имущества в случае неисполнения клиентом обязательств.";
в описании счета 7363:
абзац второй дополнить словами "и принадлежащих клиентам";
в абзаце третьем слова "и полученных банком" заменить словами "и принадлежащих клиентам";
абзац четвертый после слова "бумаг" дополнить словами ", принадлежащих клиентам,";
после описания счета 7407 дополнить описаниями счетов 7408, 7409, 7410, 7411, 7412, 7413, 7414 и 7415 в следующей редакции:
"7408. Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.

7150 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 7160 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"7160. Міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүлік.
Шоттың мақсаты: Міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүліктің (ақшаны қоспағанда) құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша басқа банк алдында міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүлік (ақшаны қоспағанда) құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша қамтамасыз етудің (кепілдің) құны оларды басқа банк қайтарған немесе басқа банк алдында міндеттемелер орындалмаған жағдайда кепілге салынған мүлік сатылған кезде есептен шығарылады.";
7240 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 7250 шотының сипаттамасымен толықтырылсын:
"7250. Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік.
Шоттың мақсаты: Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік (ақшаны қоспағанда) құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік (ақшаны қоспағанда) құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша қамтамасыз етудің (кепілдің) құны олар клиентке қайтарылған немесе клиент міндеттемелерін орындалмаған жағдайда кепілге салынған мүлік сатылған кезде есептен шығарылады.";
7363 шотының сипаттамасында:
екінші абзацтағы "сатып алған" деген сөздерден кейін "және клиенттерге тиесілі" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзацтағы "және банк алған" деген сөздер "және клиенттерге тиесілі" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "бағалы қағаздар" деген сөздердің алдында "клиенттерге тиесілі" деген сөздермен толықтырылсын;
7407 шотының сипаттамасынан кейін мынадай редакциядағы 7408, 7409, 7410, 7411, 7412, 7413, 7414 және 7415 шоттарының сипаттамаларымен толықтырылсын:
"7408. Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан
Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы
қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон,
дисконт/сыйлықақы).
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомасын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомасы олар төленген кезде есептен шығарылады.

7409. Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.
7410. Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи по категории "А", в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи по категории "А", в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи по категории "А", в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи по категории "А", в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.
7411. Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.
7412. Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения по вкладам в другом банке, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения по вкладам в другом банке, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.

7409. Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан
Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы
қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон,
дисконт/сыйлықақы).
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомасын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомасы олар төленген кезде есептен шығарылады.
7410. Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан қор
биржасының "А" санаты бойынша ресми тізімге енгізілген
мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша
есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы).
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан қор биржасының "А" санаты бойынша ресми тізімге енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомасын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан қор биржасының "А" санаты бойынша ресми тізімге енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан қор биржасының "А" санаты бойынша ресми тізімге енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомалары олар төленген кезде есептен шығарылады.
7411. Зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы
ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы
(купон, дисконт/сыйлықақы).
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомалары олар төленген кезде есептен шығарылады.
7412. Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі
салымдар бойынша есептелген сыйақы.
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы сомалары олар төленген кезде есептен шығарылады.

7413. Начисленное вознаграждение по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.
7414. Обязательства накопительных пенсионных фондов по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм обязательств накопительных пенсионных фондов по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводятся суммы обязательств накопительного пенсионного фонда по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм обязательств накопительного пенсионного фонда по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.
7415. Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводятся суммы вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.";
в наименовании, абзацах втором и третьем описания счета 7542 слова "принятым в доверительное управление" заменить словами "права требования по которым приняты в доверительное (трастовое) управление";
в наименовании, абзацах втором, третьем и четвертом описания счета 7542 слова "принятым в доверительное управление" заменить словами "права требования по которым приняты в доверительное (трастовое) управление".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 ноября 2003 года.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня, кредитных товариществ и ипотечных компаний.

7413. Зейнетақы активтері орналастырылған басқа да қаржы
активтері бойынша есептелген сыйақы.
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған басқа қаржы активтері бойынша есептелген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша зейнетақы активтері орналастырылған басқа да қаржы активтері бойынша есептелген сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған басқа қаржы активтері бойынша есептелген сыйақы сомалары олар төленген кезде есептен шығарылады.
7414. Зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен
операциялар бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының
міндеттемелері.
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша жинақтаушы зейнетақы қорлары міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша жинақтаушы зейнетақы қорлары міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша жинақтаушы зейнетақы қорлары міндеттемелерінің сомалары олар төленген кезде есептен шығарылады.
7415. Зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздар
бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы.
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомалары олар төленген кезде есептен шығарылады.".
7542 шоттың сипаттамасының атауында, екінші және үшінші абзацында "сенімгерлік басқаруға қабылданған" деген сөздер "сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған талаптар құқығы" деген сөздермен ауыстырылсын";
7543 шоттың сипаттамасының атауында, екінші, үшінші және төртінші абзацтарында "сенімгерлік басқаруға қабылданған" деген сөздер "сенімгерлік (трасттық) басқаруға қабылданған талаптар құқығы" деген сөздермен ауыстырылсын";.
2. Осы қаулы 2003 жылғы 1 қарашадан бастап күшіне енеді.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен бірлесіп (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге, кредиттік серіктестіктерге және ипотекалық компанияларға жіберсін.

4. Банкам второго уровня, кредитным товариществам и ипотечным компаниям до 1 декабря 2003 года провести и завершить работу по доработке используемой информационной системы в соответствии с настоящим постановлением.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка

4. Екінші деңгейдегі банктер, кредиттік серіктестіктер мен ипотекалық компаниялар 2003 жылғы 1 желтоқсанға дейін осы қаулыға сәйкес пайдаланылатын ақпарат жүйелерін пысықтауды жүргізіп, ол жөніндегі жұмысты аяқтасын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Н.Қ.Абдулинаға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы