Об утверждении Правил по организации и проведению гигиенического обучения декретированной группы населения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 сентября 2003 года N 688. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2003 года N 2531. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 770
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 24.11.2009 № 770 (порядок введения в действие см. п. 6).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" по упорядочению организации и проведения гигиенического обучения декретированной группы населения, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила по организации и проведению гигиенического обучения декретированной группы населения.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белонога А. А.
3. Настоящий приказ вводится в действие после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
Утверждены приказом
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 сентября 2003 года N 688
Правила
по организации и проведению гигиенического
обучения декретированной группы населения
1. Общие требования
1. Настоящие Правила по организации и проведению гигиенического обучения декретированной группы населения (далее - Правила) предназначены для физических и юридических лиц, независимо от форм собственности.
2. Ответственными за соблюдение настоящих Правил являются физические и юридические лица независимо от форм собственности, деятельность которых связана с проведением гигиенического обучения декретированной группы населения.
3. Декретированная группа населения - люди, работающие в сфере обслуживания, представляющие наибольшую опасность для заражения окружающих инфекционными и паразитарными заболеваниями.
2. Порядок прохождения гигиенического обучения
4. При поступлении на работу и в дальнейшем один раз в год проходят гигиеническое обучение следующие представители декретированной группы населения:
1) объектов продовольственной торговли;
2) объектов общественного питания, пищеблоков всех организаций;
3) кремово-кондитерских производств, детских молочных кухонь;
4) пищевых отраслей промышленности, баз и складов для хранения и реализации продовольственных товаров;
5) продовольственных рынков;
6) физические и юридические лица, деятельность которых связана с перевозкой продовольственного сырья, пищевых продуктов и пассажиров;

Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқытуды ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 17 қыркүйектегі N 688 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 20 қазанда тіреклді. Тіркеу N 2531. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы N 770 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009.11.24 N 770 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын іске асыру мақсатында Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқытуды ұйымдастыру мен жүргізу бойынша бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқытуды ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі ереже бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Денсаулық сақтау бірінші вице-министрі, Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А.Белоногқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің
2003 жылғы 17 қыркүйектегі
N 688 бұйрығымен бекітілген
Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқытуды
ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі ереже
1. Жалпы талаптар
1. Осы Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқытуды ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі ереже (бұдан әрі - Ереже) меншік нысанына қарамастан, жеке және заңды тұлғаларға арналған.
2. Осы Ережені сақтау үшін жауапты меншік нысанына қарамастан, қызметі халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқытуды жүргізумен байланысты жеке және заңды тұлғалар болып табылады.
3. Халықтың декреттелген тобы - қызмет көрсету саласында жұмыс істейтін, айналасындағыларға жұқпалы және паразиттік ауруларды жұқтыру үшін неғұрлым қауіп төндіретін адамдар.
2. Гигиеналық оқытудан өтудің тәртібі
4. Халықтың декреттелген тобының мына өкілдері жұмысқа келген кезде және одан әрі жылына бір рет гигиеналық оқытудан өтеді:
1) азық-түлік сауда объектілерінің;
2) қоғамдық тамақтану объектілерінің, барлық ұйымдардағы тамақ блоктарының;
3) крем-кондитерлік өндірістердің, балалар сүтханаларының;
4) тамақ өнеркәсібі саласының, азық-түлік тауарларын сақтау мен сатуға арналған базалар мен қоймалардың;
5) азық-түлік рыногының;
6) қызметі азық-түлік шикізатын, тамақ өнімдері мен жолаушыларды тасымалдауға байланысты жеке және заңды тұлғалар;

7) стюарды, проводники пассажирских поездов, речного, морского и авиатранспорта, работники экипировочных бригад пассажирских поездов;
8) сезонных детских и подростковых оздоровительных организаций (перед началом работы);
9) лечебно-профилактических организаций;
10) коммунального хозяйства и бытового обслуживания (бани, душевые, сауны, парикмахерские, косметологические и косметические салоны, прачечные, химчистки, гостиницы, мотели, общежития, кемпинги, бассейны, водолечебницы, грязелечебницы, спортивно-оздоровительные организации);
11) водопроводных сооружений, имеющие непосредственное отношение к подготовке и транспортировке воды, а также лица, обслуживающие водопроводные сети;
12) физические и юридические лица, деятельность которых связана с выпуском бутилированной воды.
5. При поступлении на работу и в дальнейшем 1 раз в 2 года проходят гигиеническое обучение следующие представители декретированной группы населения:
1) общеобразовательных организаций, средне специальных учебных заведений;
2) дошкольных организаций (ясли, сады, ясли-сады, дома ребенка), школ-интернатов;
3) детских санаторных круглогодичных оздоровительных организаций, детских домов;
4) отраслей промышленности с вредными и опасными производственными факторами.
3. Порядок организации и проведения
гигиенического обучения
6. Проведение гигиенического обучения и прием экзамена у представителя декретированной группы населения проводится по программам согласно приложению 1 к настоящим правилам.
Программа занятий должна соответствовать профессии обучающихся.
Не допускается совмещение представителей декретированных групп населения, имеющих разные программы гигиенического обучения.
7. Лица, привлекаемые для проведения гигиенического обучения, должны иметь специальное медицинское образование санитарно-эпидемиологического профиля.
8. Руководитель государственного органа санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории, транспорте в начале года образует приказом постоянно действующую экзаменационную комиссию в составе председателя, членов и секретаря.
9. В состав экзаменационной комиссии должны быть включены представители организаций, деятельность которых связана с проведением гигиенического обучения на соответствующих территориях.
10. Руководитель организации по окончании проведения гигиенического обучения должен в течение следующего (рабочего) дня представить список представителей декретированной группы населения в государственный орган санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории, транспорте для приема экзамена.
Экзаменационная комиссия принимает экзамен в течение одного-двух рабочих дней со дня представления списка.

7) жолаушы поездарының, өзен, теңіз көліктерінің жолсеріктері мен авиакөліктердің стюардтары, жолаушы поездарының жабдықтау бригадаларының жұмыскерлері;
8) маусымдық балалар мен жасөспірімдердің сауықтыру ұйымдарының (жұмыс басталар алдында);
9) емдеу-алдын алу ұйымдарының;
10) коммуналдық шаруашылық пен тұрмыстық қызмет көрсету (моншалардың, душтардың, сауналардың, шаштараздардың, косметология және косметика салондарының, кір жуу, химиялық тазарту орындарының, қонақ үйлердің, мотельдердің, жатақханалардың, кемпингтердің, бассейндердің, су шипажайларының, балшық шипажайларының, спорттық-сауықтыру ұйымдарының);
11) суды дайындау мен тасымалдауға тікелей қатысты су құбырлары құрылыстарының, сондай-ақ су құбырлары желісіне қызмет көрсететін адамдар;
12) қызметі шөлмектелген суды шығарумен байланысты жеке және заңды тұлғалар.
5. Халықтың декреттелген тобының мына өкілдері жұмысқа келген кезде және одан әрі 2 жылда 1 рет гигиеналық оқытудан өтеді:
1) жалпы білім беру ұйымдарының, арнаулы орта оқу орындарының;
2) мектепке дейінгі ұйымдардың (ясли, балабақшалар, ясли-балабақшаларының, сәбилер үйілерінің), мектеп-интернаттарының;
3) балалардың санаторлық жыл бойғы сауықтыру ұйымдарының, балалар үйлерінің;
4) зиянды және қауіпті өндірістік факторлары бар өнеркәсіп салаларының.
3. Гигиеналық оқытуды ұйымдастыру мен жүргізудің тәртібі
6. Халықтың декреттелген тобы өкілердерін гигиеналық оқыту мен олардан емтихан қабылдау осы ережеге 1-қосымшаға сәйкес бағдарламалар бойынша жүргізіледі.
Оқу бағдарламалары оқушылардың кәсібіне сәйкес келуге тиіс.
Әр түрлі гигиеналық оқыту бағдарламалары бар халықтың декреттелген тобы өкілдерін қосып оқытуға болмайды.
7. Гигиеналық оқытуды жүргізу үшін тартылатын адамдардың санитарлық-эпидемиологиялық бейінді арнайы медициналық білімі болуға тиіс.
8. Тиісті аумақтағы, көліктегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органының басшысы жыл басында бұйрықпен тұрақты жұмыс істейтін, құрамында төраға, мүшелер мен хатшысы бар емтихан комиссиясын құрады.
9. Емтихан комиссиясының құрамына қызметі тиісті аумақтарда гигиеналық оқытуды жүргізумен байланысты ұйымдардың өкілдері кіруге тиіс.
10. Ұйымның басшысы гигиеналық оқыту аяқталғаннан кейінгі (жұмыс) күн ішінде емтихан алу үшін тиісті аумақтағы, көліктегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына халықтың декреттелген тобы өкілдерінің тізімін ұсынуға тиіс.
Емтихан комиссиясы тізім ұсынылған күннен бастап бір-екі жұмыс күні ішінде емтихан қабылдайды.

11. Экзамены проводятся по билетной системе, результаты которых регистрируются секретарем комиссии в журнале по форме согласно приложению 2 к настоящим правилам.
12. Представителю декретированной группы населения, сдавшего экзамен, ставится отметка в личную медицинскую книжку (далее - ЛМК) о сдаче экзамена, которая закрепляется подписью председателя экзаменационной комиссии с указанием фамилии, имени, отчества и соответствующей печатью.
13. Представитель декретированной группы населения не сдавший экзамен, направляется на повторное прохождение гигиенического обучения.
Приложение 1
к Правилам по организации и
проведению гигиенического обучения
декретированной группы населения
Программы гигиенического обучения
1. Программа гигиенического обучения
работников объектов общественного питания,
кремово-кондитерских производств,
детских молочных кухонь
-------------------------------------------------------------------
N  |              Наименование тем               |Количество часов
п/п|                                             |
-------------------------------------------------------------------
1   Санитарно-эпидемиологические требования к
объектам общественного питания, кремово-
кондитерских производств, детских молочных
кухонь                                               1-2
2   Санитарно-эпидемиологический режим
технологического процесса                            1-2
Санитарно-эпидемиологические требования,
предъявляемые к хранению пищевых продуктов,
и сроки реализации скоропортящихся продуктов
Транспортировка пищевых продуктов
3   Понятия о микроорганизмах, инфекционных
заболеваниях, пищевых отравлениях и их
профилактики
Острые кишечные инфекции и их профилактика           1-2
4   Понятия личной и общественной гигиены,
значение медосмотров                                  1
5   Организация санитарно-эпидемиологического
режима
Порядок мытья кухонной и столовой посуды
Уборка помещений                                     1-2
6   Дератизационные и дезинсекционные мероприятия         1
7   Итоговое занятие                                     1-2
-------------------------------------------------------------------
Итого                                                8-12
-------------------------------------------------------------------
2. Программа
гигиенического обучения работников
организаций пищевой промышленности
-------------------------------------------------------------------
N  |              Наименование тем               |Количество часов
п/п|                                             |
-------------------------------------------------------------------
1   Санитарно-эпидемиологические требования к
организациям пищевой промышленности                   1
2   Понятия о микроорганизмах, инфекционных
заболеваниях, пищевых отравлениях и их
профилактики

11. Емтихандар билеттік жүйе бойынша жүргізіледі, олардың қорытындысын комиссия хатшысы осы ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналға тіркейді.
12. Емтихан тапсырған халықтың декреттелген тобы өкіліне жеке медициналық кітапшасына (бұдан әрі - ЖМК) емтиханды тапсырғаны туралы белгі қояды, ол тегі, аты, әкесінің аты көрсетіле отырып, емтихан комиссиясы төрағасының қолымен және тиісті мөрімен бекітіп беріледі.
13. Емтихан тапсырмаған халықтың декреттелген тобы өкілі гигиеналық оқытуға қайта жіберіледі.
Халықтың декреттелген
тобы өкілдерін гигиеналық
оқытуды ұйымдастыру мен
жүргізу жөніндегі ережеге
1-қосымша
Гигиеналық оқыту бағдарламалары
1. Қоғамдық тамақтану, крем-кондитерлік өндірістер
объектілерінің, балалар сүтханаларының қызметкерлерін
гигиеналық оқыту бағдарламасы
___________________________________________________________________
Р/с |            Тақырыптардың атауы               | Сағаттар саны
N   |                                              |
___________________________________________________________________
1     Қоғамдық тамақтану, крем-кондитерлік
өндірістер объектілеріне, балалар сүтханаларына
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар       1-2
2     Технологиялық процестің
санитарлық-эпидемиологиялық режимі
Тамақ өнімдерін сақтауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар және тез
бұзылатын өнімдерді сату мерзімдері
Тамақ өнімдерін тасымалдау                         1-2
3     Микроорганизмдер, жұқпалы аурулар, тамақтан
уланулар мен олардың алдын алу туралы түсініктер
Жіті ішек жұқпалы аурулары мен олардың алдын
алу                                                  1-2
4     Жеке және қоғамдық гигиена түсініктері,
медициналық тексерулердің мәні                       1-2
5     Санитарлық-эпидемиологиялық режимді ұйымдастыру
Ас бөлмесі мен асхана ыдыстарын жуудың тәртібі     1-2
6     Дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар      1
7     Қорытынды сабақ                                    1-2
Жиынтығы                                           8-12
___________________________________________________________________
2. Тамақ өнеркәсібі ұйымдарының
қызметкерлерін гигиеналық оқыту бағдарламасы
___________________________________________________________________
Р/с |            Тақырыптардың атауы               | Сағаттар саны
N   |                                              |
___________________________________________________________________
1     Тамақ өнеркәсібі ұйымдарына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар                 1
2     Микроорганизмдер, жұқпалы аурулар, тамақтан
уланулар мен олардың алдын алу туралы түсініктер
Жіті ішек жұқпалы аурулары мен олардың алдын

Острые кишечные инфекции и их профилактика           1-2
3   Понятия личной и общественной гигиены
Значение медосмотров                                  1
4   Мероприятия по установлению соответствующего
санитарно-эпидемиологического режима в
организациях пищевой промышленности                   1
5   Дератизационные и дезинсекционные мероприятия         1
6   Итоговое занятие                                     1-2
-------------------------------------------------------------------
Итого                                                6-8
-------------------------------------------------------------------
3. Программа
гигиенического обучения работников
объектов продовольственной торговли
-------------------------------------------------------------------
N  |              Наименование тем               |Количество часов
п/п|                                             |
-------------------------------------------------------------------
1   Санитарно-гигиенические и противо-
эпидемические требования к объектам
продовольственной торговли                           1-2
2   Понятия о микроорганизмах, инфекционных
заболеваниях, пищевых отравлениях и их
профилактики
Острые кишечные инфекции, и их профилактика          1-2
3   Порядок хранения, транспортировки и реализации
пищевых продуктов                                    1-2
4   Дератизационные и дезинсекционные мероприятия         1
5   Медосмотры и гигиеническое обучение продавцов         1
6   Итоговое занятие                                      1
-------------------------------------------------------------------
Итого                                                6-9
-------------------------------------------------------------------
4. Программа
гигиенического обучения работников дошкольных
организаций, детских санаторных оздоровительных
организаций, детских домов
-------------------------------------------------------------------
N  |              Наименование тем               |Количество часов
п/п|                                             |
-------------------------------------------------------------------
1   Санитарно-эпидемиологические требования по
устройству и содержанию
Санитарно-эпидемиологические требования к
содержанию помещений и участка
Воздушно-тепловой режим                              1-2
2   Понятие о микроорганизмах
Профилактика воздушно-капельных, острых
кишечных инфекционных заболеваний и пищевых
отравлений
Профилактика гельминтозов                            1-2
3   Личная гигиена детей
Привитие детям гигиенических навыков и умений
Режим дня детей и их личная гигиена детей
Организация питания детей                            1-2
4   Личная гигиена персонала
Хранение санитарной одежды                            1

алу                                                  1-2
3     Жеке және қоғамдық гигиена түсініктері,
медициналық тексерулердің мәні                       1
4     Тамақ өнеркәсібі ұйымдарында тиісті
санитарлық-эпидемиологиялық режим орнату жөніндегі
іс-шаралар                                           1
5     Дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар      1
6     Қорытынды сабақ                                    1-2
Жиынтығы                                           6-8
___________________________________________________________________
3. Азық-түлік сауда объектілерінің қызметкерлерін
гигиеналық оқыту бағдарламасы
___________________________________________________________________
Р/с |            Тақырыптардың атауы               | Сағаттар саны
N   |                                              |
___________________________________________________________________
1     Азық-түлік сауда объектілеріне қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық және эпидемияға
қарсы талаптар                                       1-2
2     Микроорганизмдер, жұқпалы аурулар, тамақтан
уланулар мен олардың алдын алу туралы түсініктер
Жіті ішек жұқпалы аурулары мен олардың алдын
алу                                                  1-2
3     Тамақ өнімдерін сақтаудың, тасымалдау мен
сатудың тәртібі                                      1-2
4     Дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар      1
5     Сатушыларды медициналық тексеру мен гигиеналық
оқыту                                                1
6     Қорытынды сабақ                                    1
Жиынтығы                                           6-9
___________________________________________________________________
4. Мектепке дейінгі, балалардың санаторлық сауықтыру
ұйымдарының, балалар үйлерінің қызметкерлерін
гигиеналық оқыту бағдарламасы
___________________________________________________________________
Р/с |            Тақырыптардың атауы               | Сағаттар саны
N   |                                              |
___________________________________________________________________
1     Орналастыру және ұстау жөніндегі
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
Үй-жайлар мен учаскелерді ұстауға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар       1-2
2     Микроорганизмдер туралы түсініктер
Ауа-тамшы, жіті ішек жұқпалы ауруларының
және тамақтан уланулардың алдын алу
Ішек құрттарының профилактикасы                    1-2
3     Балалардың жеке бас гигиенасы
Балаларға гигиеналық дағдылар мен
ептіліктерді үйрету
Балалардың күн тәртібі және олардың жеке бас
гигиенасы
Балалардың тамақтануын ұйымдастыру                 1-2
4     Персоналдың жеке бас гигиенасы
Санитарлық киімді сақтау                           1

5   Итоговое занятие                                     1-2
-------------------------------------------------------------------
Итого                                                5-9
-------------------------------------------------------------------
5. Программа
гигиенического обучения работников организаций
коммунального хозяйства и бытового обслуживания
-------------------------------------------------------------------
N  |              Наименование тем               |Количество часов
п/п|                                             |
-------------------------------------------------------------------
1   Понятие о микроорганизмах и их роли в
возникновении инфекционных заболеваний
Пути и способы их передачи
Меры предупреждения инфекционных заболеваний
Роль водного фактора в передаче инфекционных
заболеваний
Дезинфекционный режим
Методика приготовления основного (маточного)
и рабочих растворов                                  1-2
2   Санитарно-эпидемиологические требования к
устройству и содержанию жилищ, гостиниц,
общежитий, прачечных, бань, плавательных
бассейнов
Источники хозяйственного и питьевого
водоснабжения
Микробиологический показатель безопасности
воды
Защитные меры от шума
Внутренний водопровод и канализация                  1-2
3   Порядок уборки номеров гостиниц и комнат
общежитий
Краткая гигиеническая характеристика банного
процесса
Санитарно-эпидемиологические требования к
качеству стирки белья инфекционных больных           1-2
4   Здоровый образ жизни
Личная гигиена работников организаций
коммунального хозяйства
Вредные привычки и меры их предупреждения
Кожные и венерические заболевания, СПИД,
меры их предупреждения                               1-2
5   Итоговое занятие                                     1-2
-------------------------------------------------------------------
Итого                                                5-10
-------------------------------------------------------------------
6. Программа
гигиенического обучения работников
парикмахерских, косметологических
и косметических салонов
-------------------------------------------------------------------
N  |              Наименование тем               |Количество часов
п/п|                                             |
-------------------------------------------------------------------
1   Основы анатомии и физиологии кожи, волос,
ногтей, кожи, волос, ногтей                           1
2   Личная гигиена
Понятие о микробах, профилактика СПИДа,
кожных и венерических заболеваний
Первая помощь при несчастных случаях (ожоги,
электротравмы, порезы)                               1-2
3   Санитарно-эпидемиологические требования к
устройству, оборудования, содержания
парикмахерских косметологических и
косметических салонов
Дезинфекционный режим                                1-2

5     Қорытынды сабақ                                    1-2
Жиынтығы                                           5-9
___________________________________________________________________
5. Коммуналдық шаруашылық жүргізу және тұрмыстық
қызмет көрсету ұйымдарының қызметкерлерін
гигиеналық оқыту бағдарламасы
___________________________________________________________________
Р/с |            Тақырыптардың атауы               | Сағаттар саны
N   |                                              |
___________________________________________________________________
1     Микроорганизмдер туралы түсінік және олардың        1-2
жұқпалы аурулардың туындауындағы ролі
Олардың берілу жолдары мен тәсілдері
Жұқпалы аурулардың алдын алу шаралары
Су факторларының жұқпалы аурулардың
берілуіндегі ролі
Дезинфекциялық режим
Негізгі және жұмыс ерітінділерін
дайындау әдістемесі
2     Тұрғын үйлердің, қонақ үйлерінің,                   1-2
жатақханалардың, кір жуу орындарының,
моншалардың, жүзу бассейндерінің орналасуы мен
оларды ұстауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
Шаруашылық және ауыз суымен жабдықтау көздері
Су қауіпсіздігінің микробиологиялық
көрсеткіштері
Шуылдан сақтану шаралары
Ішкі су құбыры мен кәріз
3     Қонақ үйлер мен жатақханалардың бөлмелерін          1-2
жинаудың тәртібі
Монша процесінің қысқаша гигиеналық сипаттамасы
Жұқпалы аурулармен ауыратын науқастардың іш
киімін жуудың сапасына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4     Салауатты өмір салты                                1
Коммуналдық шаруашылық жүргізу ұйымдары
қызметкерлерінің жеке бас гигиенасы
Зиянды әдеттер мен олардың алдын алу шаралары
Тері және жыныстық аурулар, ЖҚТБ, олардың
алдын алу шаралары
5     Қорытынды сабақ                                    1-2
Жиынтығы                                           5-10
___________________________________________________________________
6. Шаштараздардың, косметология және
косметика салондарының қызметкерлерін
гигиеналық оқыту бағдарламасы
___________________________________________________________________
Р/с |            Тақырыптардың атауы               | Сағаттар саны
N   |                                              |
___________________________________________________________________
1     Тері, шаш, тырнақтар анатомиясы мен                1
физиологиясының негіздері
2     Жеке бас гигиенасы                                 1-2
Микробтар, ЖҚТБ-ның алдын алу, тері және
жыныстық аурулар туралы түсінік
Жазатайым оқиғалар (күйіктер, электрден
жарақат алу, салданулар) кезінде бастапқы көмек
көрсету
3     Шаштараздардың, косметология және косметика        1-2
салондарының орналасуына, жабдықтарына, оларды
ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар
Дезинфекциялық режим

1   Устройство и оборудование пищеблоков                 1-2
2   Требования к кулинарной обработке пищевых
продуктов                                            1-2
3   Санитарно-эпидемиологические требования к
содержанию помещений, оборудованию, инвентарю
Режим мытья посуды                                   1-2
4   Прием, хранение пищевых продуктов и их
транспортировка                                       1
5   Санитарно-эпидемиологический режим в буфетных
и столовых лечебно-профилактических
организациях                                          1
6   Медицинские осмотры и личная гигиена
Дератизационные и дезинсекционные мероприятия         1
7   Итоговое занятие                                      2
-------------------------------------------------------------------
Итого                                                8-10
-------------------------------------------------------------------
8. Программа
гигиенического обучения проводников
и работников экипировочных бригад
пассажирских поездов
-------------------------------------------------------------------
N  |              Наименование тем               |Количество часов
п/п|                                             |
-------------------------------------------------------------------
1   Значение гигиенического обучения для
обеспечения оптимальных санитарных условий
проезда в поездах                                     1
2   Понятие о микроорганизмах и их роли в
возникновении инфекционных заболеваний
(кишечные инфекции, гельминтозы, воздушно-
капельные инфекции, инфекции наружных
покровов, венерические болезни, кровяные
инфекции, карантинные и особа опасные
инфекции)
Мероприятия при выявлении в поезде больного
инфекционным заболеванием                             2
3   Санитарно-эпидемиологические требования к
экипировке пассажирских вагонов, к системам
коммуникаций
Профилактическая дезинфекция пассажирских
вагонов                                               1
4   Порядок прохождения профилактических
медицинских осмотров                                  1
5   Виды первой помощи пострадавшим                       1
6   Санитарно-защитные зоны городов                       1
7   Итоговое занятие                                      1
-------------------------------------------------------------------
Итого                                                 8
-------------------------------------------------------------------
9. Программа
гигиенического обучения стюард,
проводников авиатранспорта
-------------------------------------------------------------------
N  |              Наименование тем               |Количество часов
п/п|                                             |
-------------------------------------------------------------------

1     Тамақ блоктарының орналасуы мен жабдықтары         1-2
2     Тамақ өнімдерін кулинарлық өңдеуге қойылатын
талаптар                                             1-2
3     Үй-жайларды, жабдықты, мүккәммалды күтуге
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
Ыдыс жуу режимі
4     Тамақ өнімдерін қабылдау, сақтау және оларды
тасымалдау                                           1
5     Емдеу-алдын алу ұйымының буфеті мен
асханасындағы санитарлық-эпидемиологиялық режим      1
6     Медициналық тексеру және жеке бас гигиенасы        1
Дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар
7     Қорытынды сабақ                                    2
Жиынтығы                                           8-10
___________________________________________________________________
8. Жолаушы поездары жабдықтау бригадаларының
жолсеріктері мен қызметкерлерін гигиеналық
оқыту бағдарламасы
___________________________________________________________________
Р/с |            Тақырыптардың атауы               | Сағаттар саны
N   |                                              |
___________________________________________________________________
1     Поездарда жүрудің оңтайлы санитарлық жағдайын
қамтамасыз етуге арналған гигиеналық оқытудың
мәні                                                 1
2     Микроорганизмдер туралы түсінік және олардың
жұқпалы аурулар (ішек жұқпалы аурулары, ішек
құрттары, ауа-тамшы жұқпалы аурулары, тері
қабаттарының жұқпалы аурулары, жыныстық аурулар,
қан инфекциялары, карантиндік және аса қауіпті
жұқпалы аурулар) туындауындағы ролі
Поезда жұқпалы аурулармен ауыратын науқастар
анықталған кезде жүргізілетін іс-шаралар             2
3     Жолаушы поездарын жабдықауға, коммуникация
жүйесіне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар
Жолаушы вагондарын профилактикалық
дезинфекциялау                                       1
4     Профилактикалық медициналық тексеруден өтудің
тәртібі                                              1
5     Зардап шеккендерге көрсетілетін бастапқы көмек
түрлері                                              1
6     Қалалардың санитарлық-қорғаныш аймақтары           1
7     Қорытынды сабақ                                    1
Жиынтығы                                           8
___________________________________________________________________
9. Авиакөліктердің стюардтарын, жолсеріктерін
гигиеналық оқыту бағдарламасы
___________________________________________________________________
Р/с |            Тақырыптардың атауы               | Сағаттар саны
N   |                                              |
___________________________________________________________________

1   Значение гигиенического обучения                      1
2   Понятие об особо опасных и карантинных
инфекциях, клиника и меры профилактики
Понятие о остро-кишечных и пищевых
токсикоинфекциях, клиника и меры профилактики         2
3   Мероприятия при подозрении больного особо
опасными и карантинными, остро-кишечными и
пищевыми токсикоинфекциями                            2
4   Понятие дезинфекция                                   1
5   Порядок прохождения профилактических
медицинских осмотров                                  1
6   Санитарно-гигиенические требования,
предъявляемые к бортовому питанию                     1
7   Итоговое занятие                                      1
-------------------------------------------------------------------
Итого                                                 9
-------------------------------------------------------------------
10. Программа
гигиенического обучения работников отраслей промышленности
с вредными и опасными производственными факторами
-------------------------------------------------------------------
N  |              Наименование тем               |Количество часов
п/п|                                             |
-------------------------------------------------------------------
1   Значение гигиенического обучения                      1
2   Основные вредные и опасные производственные
факторы                                               2
3   Основные правила по техники безопасности на
производстве                                          2
4   Меры и средства индивидуальной защиты на
производстве                                          1
5   Первая медицинская помощь на производстве             2
6   Порядок прохождения профилактических
медицинских осмотров                                  1
7   Итоговое занятие                                      1
-------------------------------------------------------------------
Итого                                                 10
-------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к Правилам по организации и
проведению гигиенического обучения
декретированной группы населения
Журнал регистрации результатов
экзамена по гигиеническому обучению
-------------------------------------------------------------------
N п/п|     ФИО,    | Место |Наименование орга-| Номер |Отметка о
|  прошедшего |работы,|низации, проводив-|  ЛМК  |сдаче экза-
|гигиеническое|долж-  |шей гигиеническое |       |мена
|  обучение   |ность  |обучение          |       |
-------------------------------------------------------------------
1  |      2      |   3   |        4         |   5   |     6
-------------------------------------------------------------------

1     Гигиеналық оқытудың мәні                           1
2     Аса қауіпті және карантиндік жұқпалы аурулар
туралы түсінік, клиникасы және алдын алу шаралары
Жіті ішек жұқпалы аурулары және тамақ
уыттарынан улану туралы түсінік, клиникасы мен
алдын алу шаралары                                   2
3     Науқастар аса қауіпті және карантиндік, жіті
ішек жұқпалы ауруларымен және тамақтан уыттану
ауруларымен ауырады деген күдік болған кезде
жасалатын іс-шаралар                                 2
4     Дезинфекция түсінігі                               1
5     Профилактикалық медициналық тексеруден өтудің
тәртібі                                              1
6     Бортта тамақтануға қойылатын
санитарлық-гигиеналық талаптар                       1
7     Қорытынды сабақ                                    1
Жиынтығы                                           9
___________________________________________________________________
10. Зиянды және қауіпті өндірістік факторлары
бар өнеркәсіп салаларының қызметкерлерін гигиеналық
оқыту бағдарламасы
___________________________________________________________________
Р/с |            Тақырыптардың атауы               | Сағаттар саны
N   |                                              |
___________________________________________________________________
1     Гигиеналық оқытудың мәні                           1
2     Зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың
негіздері                                            2
3     Өндірістегі техника қауіпсіздігі жөніндегі
негізгі ережелер                                     2
4     Өндірістегі жеке қорғаныш шаралары мен
құралдары                                            1
5     Өндірістегі бастапқы медициналық көмек             2
6     Профилактикалық медициналық тексеруден өтудің
тәртібі                                              1
7     Қорытынды сабақ                                    1
Жиынтығы                                           10
___________________________________________________________________
Халықтың декреттелген
тобы өкілдерін гигиеналық
оқытуды ұйымдастыру мен
жүргізу жөніндегі ережеге
2-қосымша
Жеке медициналық кітапшаларды есепке алу журналы
___________________________________________________________________
Р/с | Гигиеналық  | Жұмыс орны, | Гигиеналық |   ЖМК    | Емтихан
N   |  оқытудан   |  лауазымы   | оқытуды    |  нөмірі  | тапсыруы
|   өткен     |             | өткізген   |          | туралы
|  адамның    |             | ұйымның    |          | белгі
|    ТАӘА     |             | атауы      |          |
___________________________________________________________________
1        2             3            4            5          6
___________________________________________________________________