Халыққа мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесін және оның түрлері мен көлемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 24 қарашадағы N 863 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 12 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2609. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 26 қарашадағы N 796 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009.11.26 N 796 бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған:
1) Халыққа мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесі (бұдан әрі - Ереже);
2) амбулаториялық-емханалық және стационарлық медициналық көмек түрінде көрсетілетін мамандандырылған медициналық көмектің түрлері мен көлемдері бекітілсін.
2. Мамандандырылған медициналық көмек көрсететін облыстық және Астана, Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің) басшылары осы бұйрықты басшылыққа алсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі С.Ә.Диқанбаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2003 жылғы 24 қарашадағы
N 863 бұйрығымен
бекітілген
Халыққа мамандандырылған медициналық
көмек көрсету ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Халыққа мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесі "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді. K090193
2. Мамандандырылған медициналық көмек - диагностиканың, емдеудің арнаулы әдістерін және күрделі медициналық технологияларды пайдалануды талап ететін аурулар кезінде медицина ұйымдарының азаматтарға ұсынатын медициналық көмегі.
3. Мамандандырылған медициналық көмекті көп бағдарлы денсаулық сақтау ұйымдары амбулаториялық-емханалық немесе стационарлық көмек нысанында көрсетеді.
4. Мамандандырылған медициналық көмекті меншік нысанына қарамастан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген медициналық және дәрігерлік қызметке тиісті лицензиясы бар медициналық денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
5. Диагнозды теңестіруде қиындық туындаған жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетудің кез-келген деңгейінде, сондай-ақ өзге де айғақтар кезінде, оның ішінде науқасты тасымалдау ыңғайсыз болған жағдайда, қажет кезінде республикалық деңгейдегі консультантты қосу, қажетті мамандарды тарту арқылы консилиум ұйымдастырылады.

Об утверждении Правил оказания специализированной медицинской помощи населению, ее видов и объема
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2003 года N 863. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2003 года N 2609. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 796.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 26.11.2009 № 796 (порядок введения в действие см. п.6).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О системе здравоохранения", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила оказания специализированной медицинской помощи населению (далее - Правила);
2) Виды и объем специализированной медицинской помощи, оказываемые в форме амбулаторно-поликлинической или стационарной медицинской помощи.
2. Руководителям управлений (департаментов) здравоохранения областей и городов Астаны и Алматы, республиканских организаций здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь, принять к руководству настоящий приказ.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Диканбаеву С.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
N 863 от 24 ноября 2003 года
Правила
оказания специализированной медицинской помощи населению
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания специализированной медицинской помощи населению разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О системе здравоохранения". K090193
2. Специализированная медицинская помощь - медицинская помощь, предоставляемая гражданам медицинскими организациями при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и использования сложных медицинских технологий.
3. Специализированная медицинская помощь оказывается многопрофильными организациями здравоохранения в форме амбулаторно-поликлинической или стационарной помощи.
4. Специализированная медицинская помощь оказывается медицинскими организациями здравоохранения независимо от форм собственности, имеющими лицензию на соответствующую медицинскую и врачебную деятельность, выданную в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. На любом уровне оказания специализированной медицинской помощи при затруднении в идентификации диагноза, а также при иных других показаниях, в том числе нетранспортабельность больного, организуется консилиум с привлечением необходимых специалистов, включая при необходимости консультанта республиканского уровня.

6. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінен тыс мамандандырылған медициналық көмек Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақылы негізде көрсетілуі мүмкін.
7. Мамандандырылған медициналық көмекті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағдарлық мамандандыруы мен қажетті біліктілігі бар дәрігерлер көрсетеді.
8. Зерттеудің зертханалық-диагностикалық әдістерін қоса алғанда мамандандырылған медициналық көмектің көлемін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен диагностика мен емдеудің кезеңдік хаттамаларымен (бұдан әрі - Хаттамалар) белгіленеді.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейдегі
мамандандырылған медициналық көмек
9. Амбулаториялық-емханалық деңгейдегі халыққа мамандандырылған медициналық көмекті диагностиканың, емдеудің арнаулы әдістерін және күрделі медициналық технологияларды пайдалануды талап ететін аурулар кезінде амбулаториялық-емханалық емдеу ұйымдары көрсетеді.
10. Амбулаториялық-емханалық деңгейдегі халыққа мамандандырылған медициналық көмек стационарлық алмастыру технологияларының қағидаты бойынша көрсетілуі мүмкін. V032596
11. Науқасты стационарлық емдеуге жіберу қажет болған жағдайда амбулаториялық-емханалық ұйымының дәрігері науқастың толық диагнозын, зертханалық тексеру мен емдеудің нәтижелерін егер ондай болса көрсете отырып, емдеуге жатқызу үшін жолдама береді.
12. Шұғыл айғақтары бойынша науқасты емдеуге жатқызу қажет болған жағдайда емделушіні стационарға жедел медициналық көмек қызметімен немесе медицина қызметкерлерінің ілесуі арқылы амбулаториялық-емханалық ұйымның санитарлық автокөлігімен жеткізеді.
13. Жоғары мамандандырылған медициналық көмек қажет болған жағдайда науқасты амбулаториялық-емханалық ұйымдардың мамандары белгіленген тәртіппен тиісті республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына жібереді.
3. Стационарлық деңгейдегі мамандандырылған
медициналық көмек
14. Стационарлық деңгейде халыққа мамандандырылған медициналық көмекті диагностиканың, емдеудің арнаулы әдістерін және күрделі медициналық технологияларды пайдалануды талап ететін аурулар кезінде емдеу-алдын алу ұйымдары көрсетеді.
15. Науқасқа мамандандырылған медициналық көмек қажет болған жағдайда ол белгіленген тәртіппен тиісті бағдарлық (мамандандырылған) денсаулық сақтау ұйымдарына жіберіледі.
16. Стационарлық деңгейде халыққа мамандандырылған медициналық көмек стационарлық алмастыру технологияларының қағидаты бойынша көрсетілуі мүмкін.

6. Сверх гарантированного объема бесплатной медицинской помощи специализированная медицинская помощь может оказываться на платной основе, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Специализированную медицинскую помощь должны оказывать врачи, имеющие профильную специализацию и необходимую квалификацию, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Объем специализированной медицинской помощи, включая лабораторно-диагностические методы исследования, определяется периодическими протоколами диагностики и лечения (далее - Протоколы), утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения в Республике Казахстан.
2. Специализированная медицинская помощь
на амбулаторно-поликлиническом уровне
9. Специализированная медицинская помощь населению на амбулаторно-поликлиническом уровне оказывается лечебными амбулаторно-поликлиническими организациями при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и использования сложных медицинских технологий.
10. Специализированная медицинская помощь населению на амбулаторно-поликлиническом уровне может оказываться по принципу стационарозамещающих технологий.
11. При необходимости направления больного на стационарное лечение, врач амбулаторно-поликлинической организации выдает направление для госпитализации с указанием полного диагноза, результатов лабораторного обследования и лечения больного, если таковое проводилось.
12. В случае необходимости госпитализации больного по экстренным показаниям, пациента доставляют в стационар службой скорой медицинской помощи или санитарным автотранспортом амбулаторно-поликлинической организации в сопровождении медицинского работника.
13. При необходимости высокоспециализированной медицинской помощи больной направляется специалистами амбулаторно-поликлинической организации в соответствующую республиканскую организацию здравоохранения в установленном порядке.
3. Специализированная медицинская помощь
на стационарном уровне
14. Специализированная медицинская помощь населению на стационарном уровне оказывается лечебно-профилактическими организациями при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и использования сложных медицинских технологий.
15. При необходимости оказания больному специализированной медицинской помощи он направляется в соответствующую профильную (специализированную) организацию здравоохранения в установленном порядке.
16. Специализированная медицинская помощь населению на стационарном уровне может оказываться по принципу стационарозамещающих технологий.

17. Бастапқы медициналық-санитарлық көмек мамандарының жіберуі бойынша стационарлық деңгейде көрсетілетін халыққа мамандандырылған медициналық көмек тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне енеді.
18. Науқастарды жатқызу бөлімшенің (төсектің) бағдарына сәйкес жүргізіледі.
19. Дәрігердің қорытындысына сәйкес жеке күтімді қажет ететін үш жасқа дейінгі, сондай-ақ ересек жастағы балалар анасымен немесе осындай күтімді жүзеге асырушы басқа да адамдармен бірге емдеуге жатқызылады.
20. Стационарлық емдеуде жатқан баланы күтуді жүзеге асырушы адам тегін ұйықтау орнымен қамтамасыз етіледі.
Ескерту: 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 18 мамырдағы N 240 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
21. Стационардан шығарған кезде емделушінің қолына Хаттамаға сәйкес толық клиникалық диагнозы, жүргізілген тексеру, емдеу көлемі мен науқасты одан әрі бақылау нұсқаулықтары көрсетілген шығару эпикризі беріледі.
22. Жоғары мамандандырылған медициналық көмек қажет болған жағдайда стационардың мамандары науқасты белгіленген тәртіппен тиісті республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына жібереді.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрiнiң
2003 жылғы 24 қарашадағы
N 863 бұйрығымен
бекiтiлген
Амбулаториялық-емханалық немесе стационарлық
медициналық көмек нысанында көрсетiлетiн
мамандандырылған медициналық көмектiң
түрлерi мен көлемi
1. Дәрiгерлiк мамандықтарға қарамастан, амбулаториялық-емханалық және стационарлық көмек көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдарында мамандандырылған медициналық көмектiң түрлерi терапиялық, хирургиялық, педиатриялық және акушерлiк-гинекологиялық бейiндер болып бөлiнедi.
2. Терапиялық бейiн мыналарды қамтиды: терапияны, аллергологияны, гастроэнтерологияны, гематологияны, нефрологияны, кардиологияны, кардиоревматологияны, пульмонологияны, эндокринологияны, психиатрияны, психотерапияны, медициналық психологияны, неврологияны, терапиялық стоматологияны, сексопатологияны, реабилитологияны, кәсiби патологияны, еңбек терапиясын, наркологияны, фтизиатрияны, геронтология-гериатрияны, гирудотерапияны, токсикологияны, емдiк дене шынықтыруды, емдәмтануды, рентгенологияны, Су-джок-терапиясын, мануалды терапияны, рефлексотерапияны, гомеопатияны, дермато-венерологияны, дермато-косметологияны, жұқпалы ауруларды, иммунологияны, лепрологияны.
3. Хирургиялық бейiн мыналарды қамтиды: хирургияны, нейрохирургияны, эндоскопияны, онкологияны, травматологияны және ортопедияны, комбустиологияны, урологияны, андрологияны, оториноларингологияны, офтальмологияны, проктологияны, маммологияны, хирургиялық стоматологияны, ортодонтиялық стоматологияны, ортопедиялық стоматологияны, жақ-бет хирургиясын, трансплантологияны, экстракорпоралды детоксикацияны, гипербариялық оксигенцияны, токсикологияны, анестезиология-реаниматологияны.

17. Специализированная медицинская помощь населению на стационарном уровне, оказываемая по направлению специалистов первичной медико-санитарной помощи входит в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи.
18. Госпитализация больных проводится в соответствии с профилем отделения (коек).
19. Дети до трех лет, а также дети старшего возраста, нуждающиеся в соответствии с заключением врача в индивидуальном уходе, госпитализируются с матерью или другими лицами для осуществления такого ухода.
20. Лицо, осуществляющее уход за ребенком, находящимся на стационарном лечении, бесплатно обеспечивается спальным местом. <*>
Сноска. В пункт 20 внесены изменения Приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2005 года N 240 .
21. При выписке из стационара пациенту на руки выдается выписной эпикриз, где указывается полный клинический диагноз, проведенный объем обследования, лечения в соответствии с Протоколом и рекомендации по дальнейшему наблюдению за больным.
Одновременно передается информация о пациенте в амбулаторно-поликлиническую организацию, по месту жительства больного.
22. При необходимости высокоспециализированной медицинской помощи больной направляется специалистами стационара в соответствующую республиканскую организацию здравоохранения в установленном порядке.
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 ноября 2003 года N 863
Виды и объем специализированной медицинской помощи,
оказываемые в форме амбулаторно-поликлинической или
стационарной медицинской помощи
1. В организациях здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую и стационарную помощь, в зависимости от врачебных специальностей, виды специализированной медицинской помощи подразделяются на терапевтический, хирургический, педиатрический и акушерско-гинекологический профили.
2. Терапевтический профиль включает: терапию, аллергологию, гастроэнтерологию, гематологию, нефрологию, кардиологию, кардиоревматологию, пульмонологию, эндокринологию, психиатрию, психотерапию, медицинскую психологию, неврологию, терапевтическую стоматологию, сексопатологию, реабилитологию, профессиональную патологию, трудотерапию, наркологию, фтизиатрию, геронтологию-гериатрию, гирудотерапию, токсикологию, лечебную физкультуру, диетологию, рентгенологию, Су-джок-терапию, мануальную терапию, рефлексотерапию, гомеопатию, дермато-венерологию, дермато-косметологию, инфекционные заболевания, иммунологию, лепрологию.
3. Хирургический профиль включает: хирургию, нейрохирургию, эндоскопию, онкологию, травматологию и ортопедию, комбустиологию, урологию, андрологию, оториноларингологию, офтальмологию, проктологию, маммологию, хирургическую стоматологию, ортодонтическую стоматологию, ортопедическую стоматологию, челюстно-лицевую хирургию, трансплантологию, экстракорпоральную детоксикацию, гипербарическую оксигенацию, токсикологию, анестезиологию-реаниматологию.