О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года № 211 "Об утверждении Инструкции о требованиях к методике расчета страховых резервов страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1921
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года № 433. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2003 года № 2634. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2010 года № 61.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.04.2010 № 61 (вводится в действие с 01.01.2011).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых (перестраховочных) организаций, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 211 "Об утверждении Инструкции о требованиях к методике расчета страховых резервов страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1921, опубликованное 29 июля - 11 августа 2002 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" N 16(238)) внести следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о требованиях к методике расчета страховых резервов страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан, утвержденной указанным постановлением:
подпункт 2) пункта 1 дополнить словами ", в размере не превышающем 10 процентов от страховой премии";
второй и третий абзацы пункта 4 исключить;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. При этом расчеты страховых резервов по договорам страхования (перестрахования) в отрасли "общее страхование" должны производиться двумя способами:
актуарным методом в соответствии с настоящей Инструкцией, без учета требований минимальных размеров страховых резервов страховой (перестраховочной) организации, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью;
в соответствии с требованиями нормативных правовых актов уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью, устанавливающих минимальные размеры страховых резервов.
Формирование страховых резервов по договорам страхования (перестрахования) в отрасли "общее страхование" осуществляется в зависимости от того, какой из приведенных расчетов является наибольшим.

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1921 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру резервтерін есептеу әдісіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 3 маусымдағы N 211 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 433 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2634. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен қадалағау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 30 сәуірдегі N 61 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу мен қадалағау агенттігі Басқармасының 2010.04.30 N 61 Қаулысымен.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру резервтерін есептеу әдісіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 3 маусымдағы N 211 қаулысына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1921 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2002 жылғы 29 шілде - 11 тамызда N 16(238) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру резервтерін есептеу әдісіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықта:
1-тармақтың 2) тармағында "шегерілген" деген сөзден кейін ", сақтандыру сыйлықақысының 10 процентінен аспайтын мөлшердегі" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың екінші және үшінші абзацтары алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4.1. Бұл ретте "жалпы сақтандыру" саласындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру резервтері мынадай екі тәсілмен:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген сақтандыру резервтерінің ең аз мөлшерінің талаптарын есептемегенде, осы Нұсқаулыққа сәйкес актуарлық әдіспен;
сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес сақтандыру резервтері белгілейтін ең аз мөлшермен есептелінеді.
"Жалпы сақтандыру" саласындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру резервтерін қалыптастыру келтірілген есептердің қайсысының ең үлкен болуына байланысты жүзеге асырылады.

Требования настоящего пункта действуют до 1 декабря 2004 года.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Страховые (перестраховочные) организации ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным представляют отчет о расчете страховых резервов согласно приложению к настоящей Инструкции, подтвержденный актуарием.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"РНП по договору страхования (перестрахования) равен величине, исчисляемой пропорционально неистекшему на дату расчета сроку действия страховой защиты по договору страхования (перестрахования). Незаработанная страховая премия, за исключением договоров страхования (перестрахования) по классам добровольного и обязательного медицинского страхования, определяется как произведение базовой страховой премии на отношение неистекшего на дату расчета срока действия страховой защиты ко всему сроку действия страховой защиты по договору страхования (перестрахования), по следующей формуле:
Т1-Т2
РНП = БП * --------------,
Т1
где: БП - базовая страховая премия;
Т1 - количество дней, в течение которых действует страховая защита по договору страхования (перестрахования);
Т2 - количество дней, истекших с момента начала действия страховой защиты по договору страхования (перестрахования) до даты расчета (включительно).
Незаработанная страховая премия по договорам страхования (перестрахования) по классам добровольного и обязательного медицинского страхования определяется как разность произведения базовой страховой премии на отношение неистекшего на дату расчета срока действия страховой защиты ко всему сроку действия страховой защиты по договору страхования (перестрахования) и базовых страховых взносов, которые подлежат уплате страховой (перестраховочной) организации в соответствии с условиями договора страхования (перестрахования) после даты расчета, по следующей формуле:
Т1-Т2                            БП
РНП = БП * -------------- - БСВ,  БСВ = СВ * ----------
Т1                             СП
где: БП - базовая страховая премия;
Т1 - количество дней, в течение которых действует страховая защита по договору страхования (перестрахования);
Т2 - количество дней, истекших с момента начала действия страховой защиты по договору страхования (перестрахования) до даты расчета (включительно).
БСВ - базовые страховые взносы, которые подлежат уплате страховой (перестраховочной) организации в соответствии с условиями договора страхования (перестрахования) после даты расчета;
СП - страховая премия по договору страхования (перестрахования);
СВ - страховые взносы по договору страхования (перестрахования), которые подлежат уплате страховой (перестраховочной) организации в соответствии с условиями договора страхования (перестрахования) после даты расчета.";
пункт 14 изложить в новой редакции:

Осы тармақтың талаптары 2004 жылғы 1 желтоқсанға дейін қолданылады.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей актуарий бекіткен осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес сақтандыру резервтерін есептеу туралы есепті ұсынады.";
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ЕСР есептеу күніне сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыруды қорғауды аяқталмаған қолдану мерзіміне тепе-тең есептелетін өлшемге тең. Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы, ерікті және міндетті медициналық сақтандырудың кластары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын қоспағанда, есептеу күніне мерзімі өтпеген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыруды қорғауды қолданудың барлық мерзіміне қатысты базалық сақтандыру сыйлықақысы мынадай формула бойынша есептеледі:
Т1 - Т2
ЕСС = БС * -------------- - БСЖ,
Т1
мұндағы: БС - базалық сақтандыру сыйлықақысы;
Т1 - сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыруды қорғау қолданылатын күндердің саны;
Т2 - сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыруды қорғауды қолдану басталған сәттен бастап есептеу күніне (қоса алғанда) дейін өткен күндердің саны.
Ерікті және міндетті медициналық сақтандырудың кластары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша еңбек сіңірілмеген сыйлықақы есептеу күніне мерзімі өтпеген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыруды қорғауды қолданудың барлық мерзіміне қатысты базалық сақтандыру сыйлықақысы және сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының талаптарына сәйкес есептеу күнінен кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы төлеуге тиісті базалық сақтандыру жарналары қосындысының айырмасы ретінде мынадай формула бойынша белгіленеді:
Т1 - Т2                           БС
ЕСС = БС х -------------- - БСЖ,  БСЖ = СЖ * ----------
Т1                              СС
мұндағы: БС - базалық сақтандыру сыйлықақысы;
Т1 - сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыруды қорғау қолданылатын күндердің саны;
Т2 - сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыруды қорғауды қолдану басталған сәттен бастап есептеу күніне (қоса алғанда) дейін өткен күндердің саны;
БСЖ - сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының талаптарына сәйкес есептеу күнінен кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы төлеуге тиісті базалық сақтандыру жарналары;
СС - сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы;
СЖ - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының талаптарына сәйкес есептеу күнінен кейін төленуге тиіс сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру жарналары.";
14-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"14. При отсутствии у страховой (перестраховочной) организации собственной статистики по осуществлению страховых выплат в данном классе страхования либо недостаточности данных такой статистики (согласно заключению актуария), величина РПНУ должна составлять не менее 50% от РЗНУ. В случае, если размер РЗНУ равен нулю, то величина РПНУ должна составлять не менее 5% от суммы базовой страховой премии, начисленной по действующим договорам страхования (перестрахования).";
пункт 15 дополнить предложением следующего содержания:
"Заявленная претензия регистрируется в журнале учета убытков страховой (перестраховочной) организации как заявленная с момента сообщения о наступлении страхового случая страхователем любым доступным страхователю способом либо в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
дополнить приложением следующего содержания:
"Приложение
к Инструкции о требованиях к методике
расчета страховых резервов страховых
(перестраховочных) организаций
Республики Казахстан
Отчет о расчете страховых резервов
страховой (перестраховочной) организации
__________________________
__________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
по состоянию на "__" ____________200 __ года
(тыс. тенге)
__________________________________________________________________________
1   |                   2                 |    3   |        4          |
_______|_____________________________________|________|___________________|
1   |Актуарный метод расчета страховых ре-|  всего |доля от суммы стра-|
|зервов в отрасли "общее страхование" |        |ховых премий, начи-|
|                                     |        |сленных по дейст-  |
|                                     |        |вующим договорам   |
|                                     |        |страхования (пере- |
|                                     |        |страхования)       |
_______|_____________________________________|________|___________________|
1.1     Всего по добровольной форме
страхования
1.1.1   Резерв незаработанных премий (РНП)
в том числе доля перестраховщика
1.1.2   Резерв произошедших, но незаявленных
убытков (РПНУ)
в том числе доля перестраховщика
1.1.3   Резерв заявленных, но неурегулиро-
ванных убытков (РЗНУ)
в том числе доля перестраховщика
1.1.4   Дополнительные резервы
в том числе доля перестраховщика
1.2     Всего по обязательной форме
страхования
1.2.1   Резерв незаработанных премий (РНП)
в том числе доля перестраховщика
1.2.2   Резерв произошедших, но незаявленных
убытков (РПНУ)
в том числе доля перестраховщика
1.2.3   Резерв заявленных, но неурегулиро-
ванных убытков (РЗНУ)
в том числе доля перестраховщика
1.2.4   Дополнительные резервы
в том числе доля перестраховщика

"14. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында осы сақтандыру класында сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі өз статистикасы болмаған не осындай статистиканың деректері жеткіліксіз болған (актуарийдің қорытындысына сәйкес) кезде ОМШР-нің өлшемі МРШР-дің 50%-нен кем болмауы тиіс. Егер МРШР-дің мөлшері нольге тең болса, онда ОМШР-дің мөлшері қолданылып жүрген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есептелген базалық сақтандыру сыйлықақысы сомасының 5%-нен кем болмауы тиіс.";
15-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Мәлімделген шағым-талап сақтанушының сақтандыру жағдайы басталғандығы туралы сақтанушыға қолайлы кез келген тәсілмен және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен хабарланған кезден бастап мәлімденген ретінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындарды есепке алу журналында тіркеледі.";
"мынадай мазмұндағы қосымшамен толықтырылсын:
Қазақстан Республикасының
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының сақтандыру
резервтерін есептеу әдісіне
қойылатын талаптар туралы
нұсқаулыққа қосымша
200___ жылғы "_____"_______________ жағдай бойынша
__________________________________________
__________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
сақтандыру резервтерін есептеу туралы
есебі
(мың теңге)
____________________________________________________________________
1    |                2                  |   3   |       4
____________________________________________________________________
1     |"Жалпы сақтандыру" саласындағы     |барлығы|қолданылып жүрген
|сақтандыру резервтерін есептеудің  |       |сақтандыру (қайта
|актуарлық әдісі                    |       |   сақтандыру)
|                                   |       | шарттары бойынша
|                                   |       |    есептелген
|                                   |       |   сақтандыру
|                                   |       |    сыйлықақысы
|                                   |       |сомасынан түскен
|                                   |       |      үлес
____________________________________________________________________
1.1.   Сақтандырудың ерікті нысаны бойынша
барлығы
1.1.1. Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар
резерві (ЕСР)
оның ішінде қайта сақтандырушының
үлесі
1.1.2. Орын алған, бірақ мәлімделмеген
шығындар резерві (ОМШР)
оның ішінде қайта сақтандырушының
үлесі
1.1.3. Мәлімделген, бірақ реттелмеген
шығындар резерві (МРШР)
оның ішінде қайта сақтандырушының
үлесі
1.1.4. Қосымша резервтер
оның ішінде қайта сақтандырушының
үлесі
1.2.   Сақтандырудың міндетті нысаны
бойынша барлығы
1.2.1. Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар
резерві (ЕСР)
оның ішінде қайта сақтандырушының
үлесі
1.2.2. Орын алған, бірақ мәлімделмеген
шығындар резерві (ОМШР)
оның ішінде қайта сақтандырушының
үлесі
1.2.3. Мәлімделген, бірақ реттелмеген
шығындар резерві (МРШР)
оның ішінде қайта сақтандырушының
үлесі
1.2.4. Қосымша резервтер
оның ішінде қайта сақтандырушының
үлесі
Сақтандыру резервтерінің жиынтығы

Итого страховые резервы (1.1+1.2)
2.      Минимальный размер страховых резервов    всего  доля от суммы
страховой (перестраховочной) органи-            страховых премий,
зации в отрасли "общее страхование",            начисленных по
установленный нормативными правовыми            действующим дого-
актами уполномоченного государствен-            ворам страхования
ного органа по регулированию и надзору          (перестрахования)
за страховой деятельностью
2.1     По добровольной форме страхования
2.2     По обязательной форме страхования
Итого страховые резервы (2.1+2.2)
__________________________________________________________________________
Первый руководитель _____________
Главный бухгалтер _______________
Актуарий ________________________
Исполнитель______________________
тел._____________________________
место печати
*Примечание: требования строк 2, 2.1, 2.2 действуют до 1 декабря 2004 года.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов, организаций и представительства Национального Банка Республики Казахстан, страховых (перестраховочных) организаций.
4. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) и Управлению документационного обеспечения и контроля (Джерембаев Е.Е.) обеспечить публикацию настоящего постановления в официальных средствах массовой информации Республики Казахстан и печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка

(1.1.+1.2.)
2.     Сақтандыру (қайта сақтандыру)      барлығы  қолданылып жүрген
ұйымының сақтандыру қызметін                сақтандыру (қайта
реттеу және қадағалау жөніндегі                сақтандыру)
уәкілетті мемлекеттік органның              шарттары бойынша
нормативтік құқықтық актілерінде               есептелген
белгіленген сақтандыру резервтері.             сақтандыру
нің ең аз мөлшері                              сыйлықақысы
сомасынан түскен
үлес
2.1    Сақтандырудың ерікті нысаны
бойынша
2.2    Сақтандырудың міндетті нысаны
бойынша
Сақтандыру резервтерінің жиынтығы
(2.1.+2.2.)
___________________________________________________________________
Бірінші басшы ____________________
Бас бухгалтер ____________________
Актуарий ____________________
Орындаушы ____________________
тел. ____________________
мөр орны ____________________
* Ескерту : 2, 2.1, 2.2. жолдарының талаптары 2004 жылғы 1 желтоқсанға дейін қолданылады".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, ұйымдарына, өкілдігіне және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) және Құжаттамалық қамтамасыз ету және бақылау басқармасы (Жерембаев Е.Е.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының ресми бұқаралық ақпарат құралдарында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің баспасөз басылымдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ. Сәйденовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы