О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 207 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на приобретение права контроля над страховой (перестраховочной) организацией", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1906
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года N 416. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2003 года N 2638.Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан от 9 января 2006 года N 20 (V064068)
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность страховых (перестраховочных) организаций, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. В  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 207 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на приобретение права контроля над страховой (перестраховочной) организацией", (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1906, опубликованное 15-28 июля 2002 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык, Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" N 15 (237) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах выдачи разрешения на приобретение права контроля над страховой (перестраховочной) организацией, утвержденных указанным постановлением:
в тексте Правил слова "уполномоченный государственный орган", "уполномоченным государственным органом", "уполномоченного государственного органа" заменить словами "уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченного органа";
в пункте 1 слова "по регулированию и надзору за страховой деятельностью" заменить словами "по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Юридическое или физическое лицо признается владеющим более чем двадцатью пятью процентами голосующих акций страховой организации через аффилиированные лица в случае владения им (наличия у него возможности голосовать) тридцатью пятью или более процентами акций (долей участия):
лиц, являющихся акционерами страховой организации и имеющих возможность голосовать более чем двадцатью пятью процентами голосующих акций страховой организации, или
лиц, прямо или посредством участия в уставном капитале других юридических лиц, владеющих (имеющих возможность голосовать) тридцатью пятью или более процентами акций (долей участия) лиц, являющихся акционерами страховой организации и имеющих возможность голосовать более чем двадцатью пятью процентами голосующих акций страховой организации.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1906 тiркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылау жасау құқығын иемденуге рұқсат беру ережесiн бекiту туралы" 2002 жылғы 3 маусымдағы N 207 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 416 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2638. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 20 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 20   қаулысымен .
_____________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылау жасау құқығын иемденуге рұқсат беру ережесiн бекiту туралы" 2002 жылғы 3 маусымдағы N 207  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1906 тiркелген, 2002 жылғы 15-28 шiлдеде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында жарияланған, N 15 (237)) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бақылау жасау құқығын иемденуге рұқсат беру ережесiнде:
Ереженiң мәтiнiндегi "уәкiлеттi мемлекеттiк орган", "уәкiлеттi мемлекеттiк органның" деген сөздер "уәкiлеттi орган", "уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегі" деген сөздер "қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөнiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Заңды немесе жеке тұлғаның аффилиирленген тұлғалары:
сақтандыру ұйымының акционерi болып табылатын және сақтандыру ұйымының дауыс беретiн акцияларының жиырма бестен көп процентiмен дауыс беру мүмкiндiгi бар тұлғалардың; немесе
сақтандыру ұйымының акционерi болып табылатын және сақтандыру ұйымының дауыс беретiн акцияларының жиырма бестен көп процентiмен дауыс беру мүмкiндiгi бар тұлғалардың акцияларының (қатысу үлесiнiң) отыз бес немесе одан көп процентiн тiкелей немесе басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы иеленген (дауыс беру мүмкiндiгi бар) тұлғалардың акцияларының (қатысу үлесiнiң) отыз бес немесе одан көп процентiн иеленген (дауыс беру мүмкiндiгi болған) жағдайда заңды немесе жеке тұлға сақтандыру ұйымының дауыс беретiн акцияларының жиырма бес процентiнен көбiн иеленген болып танылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Заявление составляется в произвольной форме и подается с приложением следующих документов:
1) физическим лицом - данные о заявителе по форме согласно приложению N 1 к настоящим Правилам, а также нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего личность;
юридическим лицом:
данные о заявителе по форме согласно приложению N 2 к настоящим Правилам;
учредительные документы заявителя, засвидетельствованные нотариально и оформленные в установленном законодательством порядке;
финансовая отчетность заявителя с пояснительной запиской к ней за последние два завершенных финансовых года (либо за один завершенный финансовый год с момента образования юридического лица, если этот срок составляет менее двух лет), а также на конец последнего квартала перед обращением о выдаче разрешения. При этом отчетность за последний финансовый год должна быть заверена аудиторским отчетом аудиторской организации;
документы, подтверждающие отсутствие просроченной и (или) отнесенной за баланс задолженности заявителя перед страховой организацией.
Указанные документы могут представляться только на государственном или русском языках. Перевод документов с других языков должен быть нотариально засвидетельствован.";
подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) если результатом деятельности заявителя в течение двух последних финансовых лет является убыток;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Лицо, имеющее разрешение уполномоченного органа на право контроля над страховой организацией в течение десяти календарных дней письменно уведомляет уполномоченный орган об изменении доли участия прямо или через аффилиированные лица в страховой организации, с представлением подтверждающих документов.
При этом получение разрешения уполномоченного органа на изменение доли голосующих акций не требуется.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Лицо, получившее разрешение уполномоченного органа на право контроля над страховой организацией в течение тридцати календарных дней со дня получения указанного разрешения предоставляет в уполномоченный орган документы, подтверждающие факт приобретения прямо или через аффлиированные лица доли голосующих акций в страховой организации.";
Приложение N 1 к Правилам дополнить пунктами 12, 13 следующего содержания:
"12. Происхождение денег, направляемых акционером страховой
организации на приобретение голосующих акций
________________________________________________________________
13. Перечень имущества (движимого, недвижимого) акционера
страховой организации __________________________________________
________________________________________________________________,
из них находится в залоге ______________________________________
________________________________________________________________".

"5. Өтiнiш еркiн нысанда жазылады және мынадай құжаттарды қоса бере отырып ұсынылады:
1) жеке тұлға - осы Ереженiң N 1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтiнiш берушi туралы деректер, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшiрмесi;
2) заңды тұлға:
осы Ереженiң N 2 қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтiнiш берушi туралы деректер;
өтiнiш берушiнiң нотариат куәландырған және заңда белгiленген тәртiппен ресiмделген құрылтай құжаттары;
түсiндiрме жазбасын қоса бере отырып соңғы аяқталған екi жылдың (не заңды тұлға құрылған сәттен бастап бiр аяқталған жылдың, eгep бұл мерзiм екi жылдан кем болса), сондай-ақ рұқсат беру туралы өтiнiш беру алдындағы соңғы тоқсанның аяғындағы қаржылық есебi. Бұл ретте соңғы қаржылық есеп аудиторлық ұйымның аудиторлық есебiмен расталуы тиiс;
өтiнiш берушiнiң сақтандыру ұйымы алдында мерзiмi өткен және (немесе) баланстан тыс жатқызылған берешегiнiң болмауын растайтын құжаттар.
Аталған құжаттар мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде ғана ұсынылады. Басқа тiлден аударылған құжаттардың аудармасын нотариат куәландыруы тиiс.";
9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер өтiнiш берушiнiң соңғы екi қаржылық жыл iшiндегi қызметiнiң нәтижесi зиян болып табылса;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Уәкiлеттi органның сақтандыру ұйымын бақылау құқығына рұқсаты бар тұлға он күнтiзбелiк күн iшiнде уәкiлеттi органға растама құжаттарын ұсына отырып сақтандыру ұйымына тiкелей немесе аффилиирленген тұлғалары арқылы қатысу үлесiнiң өзгеруi туралы жазбаша хабарлайды.
Бұл ретте дауыс беретiн акциялардың үлесiн өзгертуге уәкiлеттi органның рұқсаты талап етiлмейдi.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Уәкiлеттi органның сақтандыру ұйымын бақылау құқығына рұқсатын алған тұлға аталған рұқсатты алған күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде уәкiлеттi органға сақтандыру ұйымына дауыс беретiн акциялардың үлесiн тiкелей немесе аффилиирленген тұлғасы арқылы сатып алу фактiсiн растайтын құжаттарды ұсынады.";
Ереженiң N 1 қосымшасы мынадай мазмұндағы 12, 13-тармақтармен толықтырылсын:
"12. Сақтандыру ұйымы акционерiнiң дауыс беретiн акциялар сатып алуға арналған ақшаның шығуы ________________________________
13. Сақтандыру ұйымының акционерi мүлкiнiң (жылжымалы,
жылжымайтын) тiзбесi _____________________________________________
___________________________________________________________________
оның iшiнде кепiлге салынғаны ___________________________________".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан за исключением абзацев 3, 4, 5 пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2004 г.
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
4. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) и Управлению документационного обеспечения и контроля (Джерембаев Е.Е.) обеспечить публикацию настоящего постановления в официальных средствах массовой информации Республики Казахстан и печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка

2. Осы қаулы, оның 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енгiзiлетiн 1-тармағының 3, 4, 5-абзацтарын қоспағанда, Қазақстан Pecпубликасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
3. Қаржылық қадағалау департаментi (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жiберсiн.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi басшылығының қызметiн қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) және Құжаттамалық қамтамасыз ету және бақылау басқармасы (Жерембаев Е.Е.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының ресми бұқаралық ақпарат құралдарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң баспасөз басылымдарына жариялауды қамтамасыз етсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы