Об утверждении Правил приема производственных сточных вод в систему водоотведения города Астаны
Решение Акима города Астаны от 15 августа 2003 года N 3-1-532. Зарегистрировано Управлением юстиции города Астаны 15 августа 2003 года N 2003 года N 286. Утратило силу - решение Акима города Астаны от 7 сентября 2005 года N 09-10-27
В целях упорядочения системы приема и сброса сточных вод в городскую сеть водоотведения, на основании статьи 25 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" - аким города Астаны решил:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема производственных сточных вод в систему водоотведения города Астаны (далее - Правила).
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на первого заместителя акима города Есилова С.С.
3. Настоящие Правила вступают в силу с момента опубликования.
И.о. акима города Астаны             С. Есилов
Визы:        Шакиров А.А.
Ертаев Ж.Б.
Халелова Э.Е.
Кабельдин Е.А.
Нуркенов Ж.Е.
Утверждены
решением акима
города Астаны
от 15 августа 2003 года
N 3-1-532
Правила приема производственных сточных вод
в систему водоотведения города Астаны
1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема производственных сточных вод в систему водоотведения города Астаны (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", законами Республики Казахстан от 24 декабря 1996 года " О внесении изменений и дополнений в Водный Кодекс Республики Казахстан", от 15 июля 1997 года " Об охране окружающей среды", в целях соблюдения нормы предельно допустимых концентраций, условий приема сточных вод в общую систему водоотведения, порядка выдачи разрешения на сброс стоков в городскую сеть водоотведения, принятия мер воздействия за нарушения Правил.
2. Правила приема производственных сточных вод в систему водоотведения города Астаны:
1) устанавливают порядок приема сточных вод от жилищного фонда, учебных и дошкольных заведений, гостиниц, театров и кинотеатров, лечебно-профилактических учреждений, предприятий банно-прачечного хозяйства (при объеме стоков не более 25% от объема стоков населенного пункта), производственных предприятий и других объектов, отводящих сточные воды с загрязняющими веществами в пределах предельно допустимой концентрации (далее - ПДК);
2) регламентируют прием сточных вод от предприятий малого и среднего бизнеса, встроенных или пристроенных к объектам, перечисленным в подпункте 1) и имеющим самостоятельный выпуск, прачечных лечебных учреждений, банно-прачечных хозяйств (при объеме стоков не более 25% от объема стоков населенного пункта), производственных Предприятий (далее - Предприятия);

Астана қаласының су қашыртқы жүйесіне өндірістік ағын суларын қабылдау қағидасын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2003 жылғы 15 тамыздағы N 3-1-532 шешімі. Астана қалалық Әділет басқармасында 2003 жылғы 15 тамызда N 286 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімінің 2005 жылғы 7 қыркүйектегі N 09-10-27 шешімімен.
Ескерту: Шешімнің күші жойылды - Астана қаласы әкімінің 2005 жылғы 7 қыркүйектегі N 09-10-27 шешімімен .
____________________________
Ағынды суларды қалалық су қашыртқы желісіне қабылдау және ағызу жүйесін реттеу мақсатында, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 25 бабы негізінде Астана қаласының әкімі ШЕШТІ:
1. Қоса берілген Астана қаласының су қашыртқы жүйесіне өндірістік ағынды суларды қабылдау қағидасы бекітілсін (бұдан әрі - қағида).
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қала әкімінің бірінші орынбасары С.С. Есіловке жүктелсін.
3. Осы қағида жарияланған сәттен бастап күшіне енеді.
Астана қаласы әкімінің
міндетін атқарушы
Визалар:
Астана қаласы әкімінің
2003 жылғы 15 тамыздағы
N 3-1-532 шешімімен
бекітілген
Астана қаласының су қашыртқы жүйесіне өндірістік ағын
суларын қабылдау
қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Астана қаласының су қашыртқы жүйесiне өндiрiстiк ағын суларын қабылдау Қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына, "Қазақстан Республикасының Су кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1996 жылғы 24 желтоқсандағы, "Қоршаған ортаны қорғау туралы" 1997 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, мүмкін шекті концентрация мөлшерлемелерін, жалпы су қашыртқы жүйесіне ағын суларын қабылдау жағдайларын, қалалық су қашыртқы желісіне ағызу рұқсатын беру тәртібін, Қағидалардың бұзылуына әсер ететін шараларды, бақылау тәртібін сақтау мақсатында әзірленген.
2. Астана қаласының су қашыртқы жүйесіне өндірістік ағын суларын қабылдау Қағидасы:
1) тұрғын үй қорынан, оқу және мектепке дейінгі орын-жайлардан, қонақ үйлерден, театрлар мен кинотеатрлардан, емдеу-алдын алу мекемелерінен монша-кір жуу шаруашылығы кәсіпорындарынан (тұрғындар пунктінің ағындар көлемі ағындылар көлемінің 25%-дан төмен болғанда), өндірістік кәсіпорындарынан және басқа да мүмкін шекті концентрация (бұдан әрі - МШК) шегінде ластағыш заттармен ағатын ағын сулар объектілерінен ағын суларды қабылдау тәртібі белгіленеді;
2) 1) тармақшада айтылған және жеке шығаруы бар объектілерге, кір жуу, емдеу мекемелеріне, монша-кір жуу шаруашылығы (тұрғындар пунктінің ағындар көлемі ағындылар көлемінің 25%-дан төмен болғанда) өндірістік Кәсіпорындарға (бұдан әрі - Кәсіпорын) салынған және қосып салынған шағын және орта бизнес кәсіпорындарынан ағын суды қабылдауды реттейді;

3) определяют порядок взаимодействия потребителей с Государственным коммунальным предприятием на праве хозяйственного ведения "Астана су арнасы" (далее - ГКП "Астана су арнасы"), включенное в местный раздел государственного регистра субъектов естественной монополии по городу Астане по виду деятельности "услуги водохозяйственной и канализационной систем".
3. В сточных водах Предприятий содержатся специфические загрязнения, препятствующие биологической очистке сточных вод. Спуск таких вод ограничен комплексом требований.
4. Выпускаемые в городскую систему водоотведения сточные воды промышленных предприятий не должны:
нарушать работу канализационных сетей и сооружений, безопасность их эксплуатации;
содержать вещества, которые способны засорять трубы, колодцы, решетки или отлагаться на стенках труб, колодцев, решеток (окалина, песок, известь, гипс, мазут, каныга, металлическая стружка и т.п.);
содержать вещества, оказывающие разрушающее воздействие на материал труб и элементы сооружений системы водоотведения;
содержать вредные вещества в концентрациях, препятствующих биологической очистке сточных вод;
содержать опасные бактериальные загрязнения;
содержать кислоты, горючие смеси, токсические и растворенные газообразные вещества, способные образовывать в системе и сооружениях водоотведения токсичные газы (сероводород, сероуглерод, окись углерода, пары легколетучих ароматических углеродов и другие взрывоопасные и токсичные смеси);
содержать только минеральные вещества;
содержать биологически "жесткие" поверхностно-активные вещества (далее - ПАВ).
5. Запрещается также сбрасывать в систему водоотведения города:
сточные воды, расход и состав которых может привести к превышению допустимого установленными Правилами количества загрязняющих веществ в водный объект;
производственные сточные воды, имеющие температуру свыше 40 градусов. РН - ниже 6,5 или выше 9,0; химическую потребность кислорода (далее - ХПК) выше биологической потребности кислорода (далее - ВПК) более чем в 1,5 раза;
производственные сточные воды, не загрязненные в производственных процессах (нормативно чистые);
грунт, строительный и бытовой мусор, а также другие производственные и хозяйственные отходы;
поверхностный сток с территории промышленных площадок (дождевые, талые, поливомоечные воды и др.).
Если физико-химический состав производственных сточных вод не удовлетворяет этим требованиям, то сточные воды должны подвергаться предварительной очистке или обработке. Степень предварительной очистки и проект локальных очистных сооружений должны быть согласованы с ГКП "Астана су арнасы".
При значительных колебаниях состава сточных вод в течение суток необходимо предусмотреть емкости-усреднители, обеспечивающие равномерный выпуск сточных вод. При нарушении процессов биологической очистки кислые и щелочные производственные сточные воды при выпуске в систему водоотведения следует либо нейтрализовать, либо усреднять.

3) Тұтынушылардың шаруашылық жүргізу құқығындағы "Астана су арнасы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнымен (бұдан әрі - "Астана су арнасы" МКК) "су шаруашылығы және кәріздік жүйе қызметтері" қызмет түрі жөнінде Астана қаласы бойынша табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік регистрінің жергілікті бөлігі қосылған қарым-қатынасының тәртібін анықтайды.
3. Кәсіпорынның ағын суларында ағын суларын биологиялық тазартуға кедергі келтіретін айрықша ластану бар. Ондай сулардың ағуы талап ету кешенімен шектеледі.
4. Қаланың су қашыртқы жүйесіне ағызылатын өндірістік кәсіпорындардың ағынды сулары:
кәріз желілері мен орын-жайлардың жұмысын және оларды пайдалану қауіпсіздігін бұзу;
құбырлардың, құдықтардың, торлардың ішін қоқысқа толтыратын немесе құбырлардың, құдықтардың, торлардың қабырғасына жабысып қалатындай мүмкіндігі бар заттарды ұстау (қабыршақ, құм, әк, гипс, мазут, металл жоңқасы және т.б.);
құбыр материалдарының және су қашыртқы жүйесі орын-жайлары элементтерінің бұзылуына ықпал жасайтын заттарды ұстау;
сарқынды суларды биологиялық тазалауға кедергі жасайтын шоғырланған түрдегі зиянды заттарды ұстау;
қауіпті бактериологиялық ластануға жол беру;
су қашыртқы орын-жайлары мен жүйелерінде улағыш газдарды қалыптастыру мүмкіндігі бар қышқылдарды, жанғыш қоспаларды, улағыш және сейілген газ тектес заттарды ұстау (күкіртсутек, күкірткөмірсутек, көмірсутек тотығы, жеңіл ұшқыш хош иісті көмірсутек жұбы және басқа да жарылғыш және улы қоспалар);
тек минералды заттарды ұстау;
биологиялық "қатты" жоғарғы белсенді заттарды (бұдан әрі - ЖБЗ) ұстау жағдайларын болдырмау керек.
5. Қаланың су қашыртқы жүйесіне:
су объектілеріндегі ластағыш заттардың белгіленген Қағидасында көрсетілген шығындар мен құрамдардың шекті шамасынан асып кетуіне әкеліп соқтыратын ағынды суларды;
температурасы 40 градустан асатын өндірістік ағынды сулар, рН 6,5-тен төмен немесе 9,0-ден жоғары, оттектің химиялық қажеттілігі (бұдан әрі - ОХҚ) оттектің биологиялық қажеттілігінен (бұдан әрі - ОБҚ) 1,5 есе жоғары;
өндірістік үдерістерде ластанбаған өндірістік ағынды суларды (нормативті таза);
топырақ, құрылыс және тұрмыстық қоқыс, сондай-ақ басқа да өндірістік және шаруашылық қалдықтарды;
өндірістік алаңдардың үстіңгі ағымдарын (жаңбыр, еріген қар т.б. сулар) ағызып жіберуге тыйым салынады.
Егер өндірістік ағынды сулардың физика-химиялық құрамы бұл талаптарды қанағаттандырмайтын болса, ағынды сулар алдын-ала тазартылуы және өңделуі тиіс. Алдын-ала тазарту дәрежесі мен жергілікті тазартылған орын-жайлардың жобасы "Астана су арнасы" МКК-мен келісілуі қажет.
Ағынды сулардың маңызды тербелісі болған жағдайда бір тәулік ішінде ағынды сулардың бірқалыпты жіберілуін қамтамасыз ететін ортайтқыш сыйымдылықтарды қарастыру қажет. Тазартудың биологиялық үдерісі бұзылған кезде қышқылдық және сілтілік өндірістік ағынды суларды су қашыртқы жүйесіне жіберерде бейтараптандыру және ортайту қажет.

6. Сбор производственных сточных вод в систему водоотведения города должен осуществляться самостоятельными выпусками с обязательным устройством контрольного колодца, расположенного на выходе сточных вод с территории предприятия.
7. В системе водоотведения города не допускается объединение производственных сточных вод, взаимодействие которых может привести к образованию эмульсий, ядовитых или взрывоопасных газов, а также большого количества нерастворимых веществ, например, сточных вод, содержащих соли кальция или магния, щелочные растворы, соду и кислые воды, сульфид натрия и воды с чрезмерным содержанием щелочи хлора и фенолов и т.д.
2. Порядок выдачи разрешения на сброс
производственных сточных вод в систему водоотведения
8. Сброс стоков производится Предприятиями только при наличии разрешения на сброс и договора на отпуск воды и прием сточных вод, заключенного с ГКП "Астана су арнасы".
9. Разрешение на сброс производственных сточных вод в систему водоотведения города Предприятиям  выдает ГКП "Астана су арнасы", которое эксплуатирует эти сооружения.
10. Разрешение на сброс производственных сточных вод в городскую систему водоотведения вновь построенным или реконструированным Предприятиям выдается после приемки государственной комиссией всего объекта в эксплуатацию по предъявлении акта приемки и только при наличии мощностей действующих очистных сооружений водоотведения города.
Если по условиям приема производственных сточных вод требуется их локальная очистка на новых Предприятиях, то ГКП "Астана су арнасы" разрешает присоединение к системе водоотведения города этих Предприятий только после ввода на них в эксплуатацию локальных очистных сооружений, обеспечивающих очистку производственных сточных вод до степени, допустимой для приема их на очистные сооружения города.
11. Основанием для выдачи разрешений на сброс производственных сточных вод в систему водоотведения города являются:
для вновь построенных и реконструированных объектов согласованная с управление ГКП "Астана су арнасы" проектная документация;
для действующих Предприятий - паспорт водоотведения.
12. Паспорт водоотведения разрабатывается Предприятием по установленной форме согласно приложению к Правилам. Разработанный паспорт в двух экземплярах представляется для согласования в ГКП "Астана су арнасы" со следующими приложениями:
исполнительная схема внутриплощадочной канализации с нанесением выпусков в систему водоотведения города с указанием их номеров, нормами состава сбрасываемых сточных вод и их расходов;
исполнительная схема локальных очистных сооружений;
результаты анализов сточных вод до и после прохождения очистных сооружений на выпусках в систему водоотведения города по среднему и максимальному количеству загрязняющих веществ. Срок действия паспорта может быть действителен на период сохранения водного баланса и состава сточных вод Предприятия, но не более 5 лет.

6. Өндірістік ағынды сулардың қаланың су қашыртқы жүйесіне қатысты алымы ағынды сулардың кәсіпорынның аумағынан шығатын жерінде орналасқан, міндетті түрде бақылау құдығының құрылғысы болатын жеке шығарылымдармен жүзеге асырылуға тиісті.
7. Қаланың су қашыртқы жүйесінде өндірістік ағынды сулардың қосылуына жол берілмейді, олардың өзара бірігуі эмульсиялардың, улағыш немесе жарылғыш қаупі бар газдардың қалыптасып кетуіне әкеліп соқтыратын, сол сияқты ерімейтін заттар мөлшерінің көбейіп кетуіне жол ашады, мысалы құрамында сілті ерітінділері, магний немесе кальций тұзы, сода және қышқыл сулар, натрий сульфиды мен хлор, фенолдың және т.б. шамадан тыс құрамы бар су болатын ағынды сулардың пайда болуын осы ретке жатқызуға болады.
2. Өндірістік ағынды суларды су қашыртқы
жүйесіне ағызуға рұқсат беру тәртібі
8. Кәсіпорындардың жиналған ағынды суларын ағызуды тек "Астана су арнасы" МКК-мен жасалған ағынды суларды қабылдау және жіберу шарты және ағызу рұқсаты болған жағдайында ғана жүзеге асырылады.
9. Кәсіпорындардың өндірістік ағынды суларын қаланың су қашыртқы жүйесіне жіберу рұқсатын осы орын-жайларды пайдаланатын "Астана су арнасы" МКК береді.
10. Жаңадан салынған немесе қайта жаңартылған Кәсіпорындарға өндірістік ағынды суларды қалалық су қашыртқы жүйесіне ағызу рұқсаты тек қана жұмыс істеп тұрған қалалық су қашыртқы жүйесінің тазартқыш орын-жайы болған ретте және мемлекеттік комиссияның барлық объектіні пайдалануға беру жөніндегі қабылдау актісінің болған жағдайда ғана беріледі.
Егер өндірістік ағынды суларды қабылдау жағдайы бойынша жаңа Кәсіпорындарда оларды жергілікті тазарту қажет болса, "Астана су арнасы" МКК бұл кәсіпорындардың қаланың су қашыртқы жүйесіне қосылуына қатысты рұқсатты тек ұйғарынды дәрежеге дейін өндірістік ағынды сулардың тазартылуын қамтамасыз ететін, жергілікті тазарту орын-жайларын іске қосқаннан кейін ғана береді.
11. Өндірістік ағынды сулардың қаланың су қашыртқы жүйесіне ағызылуына қатысты:
жаңадан салынған және қайта жаңартылған өнеркәсіп объектілері үшін "Астана су арнасы" МКК-ны басқармасымен келісілген жобалық құжаттама;
жұмыс істеп жатқан кәсіпорындарға арналған су қашыртқы төлқұжаты негіз болып табылады.
12. Кәсіпорынның су қашыртқы төлқұжаты белгіленген үлгі бойынша әзірленеді. Екі данада әзірленген төлқұжат, мынадай қосымшалармен "Астана су арнасы" МКК-на келісуге беріледі:
кәріздің ішкі алаңының тәсімімен қаланың су қашыртқы жүйесіне шығарылған, сондай-ақ олардың нөмірлері көрсетіліп, ағызылатын ағынды сулар және шығындар құрамының мөлшерлерімен;
жергілікті тазарту орын-жайлардың тәсімімен;
ластағыш заттардың ең жоғарғы және орташа мөлшері бойынша сарқынды сулардың тазарту орын-жайларына дейінгі және одан кейінгі қаланың су қашыртқы жүйесіне шығаруларындағы талдау нәтижелерімен. Төлқұжаттың іс-әрекет ету мерзімі Кәсіпорынның ағынды сулар құрамы және су балансының сақталу кезеңінде бес жылдан аспайтындай уақыт күші болады.

13. ГКП "Астана су арнасы" при подготовке разрешения на сброс производственных сточных вод в городскую систему водоотведения рассматривает обосновывающие материалы, составленные Предприятием, с учетом предварительной очистки производственных сточных вод или их части на локальных очистных сооружениях Предприятия:
изменение технологических процессов, позволяющих сократить расход сточных вод и концентрацию содержащихся в них загрязняющих веществ;
устройство систем оборотного и повторно-последовательного использования воды.
14. При получении от Предприятия необходимой документации на отведение сточных вод ГКП "Астана су арнасы" в месячный срок рассматривает материалы и выдает разрешение на сброс производственных сточных вод.
15. Разрешение на сброс производственных сточных вод в городскую систему водоотведения выдается Предприятию на срок достаточный для выполнения плана организационно-технических мероприятий, но не более 5 лет. Разрешение на сброс производственных сточных вод может быть аннулирован в случаях изменения системы водоотведения города или несоблюдения Предприятием условий сброса производственных сточных вод.
16. На основании разрешения на сброс производственных сточных вод в городскую систему водоотведения между ГКП "Астана су арнасы" и Предприятием заключается двухсторонний договор на сброс и прием сточных вод.
17. После получения от ГКП "Астана су арнасы" разрешения на сброс производственных сточных вод в систему водоотведения города действующее Предприятие в месячный срок организует разработку планов организационно-технических мероприятий по сокращению расходов сбрасываемых сточных вод до заданной величины с соблюдением ПДК загрязняющих веществ и представляет их в ГКП "Астана су арнасы".
3. Осуществление контроля за сбросом производственных
сточных вод в систему водоотведения города
18. Предприятие вправе осуществлять постоянный контроль за количеством и составом производственных сточных вод, сбрасываемых в городскую систему водоотведения.
19. Контроль осуществляется путем анализов состава сточных вод до и после прохождения через комплекс локальных сооружений по очистке производственных сточных вод, в контрольных колодцах (в том числе при отсутствии локальных очистных сооружений) в наиболее ответственных точках сети производственной канализации и у выпуска в канализационную сеть города.
20. ГКП "Астана су арнасы" осуществляет контроль за соответствием сброса производственных сточных вод требованиям Правил, а также выданным разрешениям на сброс производственных сточных вод в городскую систему канализации.

13. "Астана су арнасы" МКК өндірістік ағынды суларды қаланың су қашыртқы жүйесіне ағызу рұқсатын дайындаған кезде Кәсіпорын құрастырған өндірістік ағынды сулардың алдын-ала тазартулары немесе олардың өнеркәсіптік кәсіпорынның жергілікті тазарту орын-жайларындағы бөлімдері есепке алынған жағдайдағы негіздеме материалдары қарастырылады:
ағынды сулардың шығындарын азайтуға және олардың құрамындағы ластағыш заттардың шоғырлануына мүмкіндік беретін технологиялық үдерістердің өзгеруі;
суды пайдаланудың айналымды және қайталама-дәйекті жүйесінің құрылғысы.
14. Кәсіпорыннан ағынды суларды бұрып жіберуге қатысты қажетті құжаттамалар алынған кезде, "Астана су арнасы" МКК-ны материалдарды бір айлық мерзімде қарастырады және өндірістік ағынды суларды ағызуға рұқсат береді.
15. Кәсіпорынға өндірістік ағынды суларды қалалық су қашыртқы жүйесіне ағызу рұқсатын ұйымдастыру-техникалық шаралардың жоспарын орындауға жеткілікті, бес жылдан аспайтындай мерзімге беріледі. Қалалық су қашыртқы жүйесінің өзгеруі немесе өнеркәсіптік ағынды суларды ағызу тәртібін сақтамаған жағдайында өндірістік ағынды суларды ағызуға қатысты рұқсаттың күші жойылуы мүмкін.
16. Өндiрiстiк ағынды суларды қалалық су қашыртқы жүйесiне ағызу рұқсаты негiзiнде "Астана су арнасы" МКК және Кәсiпорын арасында ағынды суларды қабылдау және ағызуға қатысты екi жақты шарт жасалады.
17. "Астана су арнасы" МКК-нан өндiрiстiк ағынды суларды қаланың су қашыртқы жүйесiне ағызу рұқсатын алғаннан кейiн жұмыс iстеп жатқан Кәсiпорын бiр айлық мерзiмде ластағыш заттардың шектеулi ұйғарынды шоғырлануын (бұдан әрі - ШҰШ) сақтай отырып, ағызылатын ағынды сулардың шығындарын берiлген шамаға дейiн азайту жөнiндегi ұйымдастыру-техникалық шаралардың жоспарларын әзiрлеудi ұйымдастырады және оны "Астана су арнасы" МКК инспекциясына ұсынады.
3. Өндірістік ағынды суларды Астана қаласы су
қашыртқы жүйесіне ағызылуын бақылауды жүзеге асыру
18. Кәсiпорын қалалық су қашыртқы жүйесiне ағызылатын өндiрiстiк ағынды сулардың құрамы мен мөлшерiне тұрақты бақылау жасап тұруға құқылы.
19. Бақылау өндiрiстiк ағынды суларды тазартатын жергiлiктi орын-жайлар кешеніне дейiнгi және одан кейiнгi ағынды сулардың құрамына талдау жасау жолымен, бақылау құдықтарында (оның iшiнде жергiлiктi тазарту орын-жайлары тапшы болған жағдайда) өндiрiстiк кәріз тораптарын едәуiр жауапты жерлерiнде жүзеге асырылады.
20. "Астана су арнасы" МКК өндiрiстiк ағынды сулардың ағызуы Қағидаға сәйкес келетiндiгiне, сондай-ақ өндiрiстiк ағынды сулардың қалалық кәріз жүйесiне ағызылуға берiлген рұқсатқа бақылау жасайды.

21. О всех случаях ухудшения качества очистки производственных сточных вод, залповых сбросах, проведении аварийно-восстановительных работ Предприятия должны немедленно информировать ГКП "Астана су арнасы".
22. Предприятия, осуществляющие сброс производственных сточных вод в систему водоотведения города, должны обеспечить возможность проведения со стороны ГКП "Астана су арнасы" в любое время суток контроля за сбросом сточных вод, включая представление необходимых документов, приборов, устройств, эксплуатационного персонала и т.п.
23. Указанный в пункте 20 контроль осуществляется группой производственного водоотведения при ГКП "Астана су арнасы".
24. При обнаружении в составе городских сточных вод концентраций загрязняющих веществ, являющихся недопустимыми для работы очистных сооружений, вызванных сбросом производственных сточных вод, ГКП "Астана су арнасы" информирует об этом Городское территориальное управление охраны окружающей среды.
Одновременно ГКП "Астана су арнасы" проводит поиск Предприятия - нарушителя требований Правил.
25. При выявлении Предприятия, допустившего нарушения требований Правил, ГКП "Астана су арнасы" составляет акт, констатирующий факт нарушения, выставляет счет за дополнительную очистку стоков и принимает необходимые меры по привлечению к ответственности виновных в этом должностных лиц, а также по предотвращению таких нарушений в дальнейшем. ГКП "Астана су арнасы" может обращаться в городское территориальное управление охраны окружающей среды г. Астаны за помощью и содействием в исследовании случаев нарушения Правил, вызвавших увеличение сброса со сточными водами загрязняющих веществ через систему водоотведения города.
4. Ответственность и меры воздействия
за нарушения требований Правил
26. За нарушение установленных Правил, повлекшее сброс недостаточно очищенных вод в водные объекты, а также аварии или несчастные случаи, возникшие на сооружениях ГКП "Астана су арнасы" со сбросом производственных сточных вод, реагентов и других веществ и материалов, используемых в технологическом процессе Предприятия и не регламентируемых настоящими Правилами Предприятия несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
27. При подключении нового Предприятия к городской системе водоотведения, в случае отсутствия локальных очистных сооружений, предусмотренных в разрешении на сброс производственных сточных вод, или при их неэффективной работе ГКП "Астана су арнасы" вправе сделать представление об этом Государственной приемочной комиссии.

21. Өндiрiстiк ағынды сулардың барлық тазартылу сапасының, бiрден ағызылып жiберулерiнiң, апаттық-қалпына келтiру жұмыстары өткiзiлуiнiң сапасы нашарлаған жағдайларда кезек күттiрместен "Астана су арнасы" МКК-на хабарлау қажет.
22. Өндiрiстiк ағынды суларды қаланың су қашыртқы жүйесiне ағызуды жүзеге асыратын Кәсiпорындар "Астана су арнасы" МКК-ның тәулiктiң кез-келген уақытында, қажеттi құжаттарды, аспаптарды, құрылғыларды, пайдаланушы қызметкерді және т.б. кiрiстiре отырып, ағынды сулардың ағызылуына бақылау жасауды қамтамасыз етуге тиiстi.
23. 20-тармақта көрсетiлген бақылауды "Астана су арнасы" МКК жанындағы арнайы топ жүзеге асырады.
24. Қалалық ағынды сулардың құрамында өндiрiстiк ағынды сулардың ағызылуына әсер еткен, тазарту орын-жайлары жұмысында жол берiлмейтiн, ластағыш заттардың шоғырландығы табыла қалса, "Астана су арнасы" МКК ол туралы Қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасына хабарлайды.
Сонымен қатар "Астана су арнасы" МКК тәртiп бұзған Кәсiпорынды - Қағида талаптарын бұзушы iздестiрудi жүргізеді.
25. Қағиданың бұзылуына жол берген Кәсiпорынды анықтаған кезде "Астана су арнасы" МКК тәртiп бұзылу фактiсiн айғақтайтын акт құрастырады, ағынды сулардың қосымша тазартылуына қатысты есеп шығарады және бұл орайда кiнәлi болып табылатын лауазымды адамдарды жауапқа тарту жөнiндегi қажеттi шараларды, сондай-ақ мұндай тәртiп бұзушылықтарды болдырмау жөнiндегi шараларды қолға алады. "Астана су арнасы" МКК-на қаланың су қашыртқы жүйесi арқылы ластағыш заттары бар ағынды сулар ағызылуының ұлғаюын туғызған, соның салдарынан қабылдау Қағидасының бұзылуына жол берiлуiне байланысты оларды iздестiру және жәрдем беру жөнiнде Астана қаласы Қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасына сұраныс жасауына болады.
4. Қағиданы бұзғандығы үшін қолданылатын
іс-шаралар және жауапкершілік
26. Кәсiпорындарға өз кiнәләрi бойынша су объектілеріне жеткiліксiз тазартылған сулардың ағызылып кетуiне жол бергендiгi үшiн, сондай-ақ "Астана су арнасы" МКК орын-жайларында қазiргi Қағида ережелерiмен реттелмеген және құрамында Кәсiпорынның технологиялық үдерістерде пайдаланылатын материалдармен бiрге реагенттерi және басқа да заттары бар өндiрiстiк ағынды сулардың ағып кетуiне душар еткен, белгiленген қабылдау Қағидасын бұзғандықтары үшiн Қазақстан Республикасының заңдылықтарына сәйкес жауапкершiлiк артылады.
27. Жаңа Кәсiпорынды қалалық су қашыртқы жүйеге қосқан кезде өндiрiстiк ағынды суларды ағызуға қатысты немесе тиiмдi жұмыс iстеулерiне байланысты жағдай жасайтын жергiлiктi тазарту орын-жайлары болмаған жағдайда "Астана су арнасы" МКК ол туралы мемлекеттiк қабылдау комиссиясына ұсыныс жасауға құқылы.

28. ГКП "Астана су арнасы" имеет право отключить канализационную сеть промышленного предприятия от городской сети канализации с отнесением принесенного ущерба на соответствующих абонентов при нарушении установленных Правилами требований по сбросу производственных сточных вод в городскую систему водоотведения.
29. ГКП "Астана су арнасы" вправе предъявлять Предприятиям претензии и иски в установленном порядке о возмещении ущерба, нанесенного системе водоотведения города.
30. В случае сброса производственных сточных вод, в которых находятся загрязняющее вещества, превышающие установленные Правилами допустимые концентрации загрязняющих веществ, ГКП "Астана су арнасы" взимает с абонентов дополнительную плату за обработку загрязнений, превышающих предельно допустимые концентрации.
31. Количественные параметры загрязнений определяются лабораторией ГКП "Астана су арнасы" по утвержденным методикам.
Оплата в указанном случае производится по формуле:
С1ф-С1пдк       С2ф-С2пдк
Пд=V*(-------- )*Т+V*(---------)*Т+... , где:
С1пдк           С2пдк
Пд - дополнительная плата за сброс сточных вод с загрязнениями превышающими ПДК, Т;
V - объем сточных вод, сбрасываемых в коммунальную систему водоотведения, м 3 ;
Т - тарифная оплата за 1 м 3 сточной жидкости;
Сф - фактическая концентрация загрязнения, превышающая Пдк, мг/л;
Спдк - предельно допустимая концентрация загрязнений для сброса в коммунальную канализацию, мг/л.
1). Дополнительная плата взимается за каждый вид загрязнения в отдельности из вышеуказанного расчета.
2). Дополнительная плата взимается за период с момента выставления последнего счета по день обнаружения загрязнения. Следующий счет выставляется по день устранения загрязнения, о чем Предприятие, допустившее нарушение требований Правил, должно сообщить в письменном виде в группу производственного водоотведения.
32. В случае сброса паводковых, ливневых вод, снега или скола льда в городскую систему водоотведения оплата за сброшенное количество вод производится организацией, произведшей это по существующим тарифам. Количество сброшенных вод определяется по пропускной способности трубы на выходе сточных вод с территории Предприятия, исходя из наполнения, равного 1, и круглосуточным ее действием при скорости движения сточных вод 2 метра в секунду, со дня выставления последнего счета по день обнаружения сброса паводковых, ливневых вод, снега или скола льда в городскую систему водоотведения.

28. "Астана су арнасы" МКК өндiрістiк кәсiпорынның кәріздік желісін қабылдау Қағидасында белгiленгендей қалалық су қашыртқы жүйесiне өндiрістiк ағынды суларды ағызу жөнiндегi талаптарын бұзған абоненттерге келтiрiлген зиянды жатқыза отырып, оларды қаланың кәріздік желісінен бөлiп тастауға құқығы бар.
29. "Астана су арнасы" МКК өнеркәсiптiк кәсiпорындарға қаланың су қашыртқы жүйесiне келтiрiлген зиянның орнын толтыру жөнiнде белгiленген тәртiп бойынша талаптар мен iзденiстердi ұсынуға құқылы.
30. Қағидада белгiленген ластағыш заттардың ұйғарынды шоғырлану мөлшерiнен асып кететiн ластағыш заттары болатын, өндiрістiк ағынды сулардың ағызылған жағдайында, "Астана су арнасы" МКК-ны шектеулi-ұйғарынды шоғырланудан асатын ластануды өтегендiктерi үшiн қосымша ақы алады.
31. Ластанудың мөлшерлiк көрсеткіштері бекітілген әдiстемелер бойынша "Астана су арнасы" МКК зертханасымен белгiленедi.
Аталған жағдайда төлемақы мына формула бойынша шығарылады:
С1ф-С1пдк              C2ф-С2пдк
Пд =V* (---------------)*Т+V*( ----------------)*T+....
С1пдк                     С2пдк
мұнда:
Пд - ПДК, Т-дана сатын ластанған ағынды суларды ағызғандығы үшiн алынатын қосымша ақы;
V - ағынды сулардың су қашыртқының коммуналдық жүйесiне  ағызылатын көлемi, м 3 ;
Т - ағынды сұйықтың м 3 -на тарифтiк көлемi;
Сф - ластанудың Пдк мг/л-ден асатын нақты концентрациясы;
Спдк - ластанудың коммуналдық кәрізіне ағызуға арналған мүмкін шектi концентрациясы, мг/л.
1. Қосымша ақы ластанудың жоғарыда аталған есебінің әрбiр жекелеген түрiне алынады.
2. Қосымша ақы соңғы есептiң шығарылу сәтiнен бастап, ластанудың анықталған күнiне дейiнгi мерзiмi үшiн алынады, кейiнгi есеп ластанудың жойылған күнiне дейiн шығарылады, ол туралы Қағиданың бұзылуына жол берген кәсiпорын жазбаша түрде өнеркәсiптiк су қашыртқы тобына хабарлауы тиiс.
32. Қалалық су қашыртқы жүйесiне ағынды, нөсер суларын, қардың ерітіндісін немесе мұз жарықшағын ағызған жағдайда судың ағызылған мөлшеріне төленетін төлемақы қолданыстағы тариф бойынша осыны жүзеге асыратын ұйым арқылы жүзеге асырады. Ағызылған судың мөлшерi қалалық су қашыртқы жүйесiне ағынды, нөсер суларын, қардың ерітіндісін немесе мұз жарықшағын 1-ге тең толтырудың және ағынды сулардың қозғалыс жылдамдығы секундына 2 метр болғандығы, сондай-ақ соңғы есептiң шығарылған күнiнен бастап, ағынды, нөсер сулардың, қардың немесе мұз жарықшағының қалалық су қашыртқы жүйесiне ағызылғандығы анықталған күнiне дейiнгi мерзiм есепке алына отырып, ағынды сулардың кәсiпорын аумағынан шығардағы құбырдың өткiзгiш мүмкiндiгi бойынша анықталады.

33. В случае обнаружения превышения ПДК в сточных водах, отводимых от жилых домов или микрорайонов, оплата взимается с организации, обслуживающей дом или микрорайон (КСК, КСП, ПК, государственные эксплуатационные предприятия и др.). Оплата взимается за предыдущий месяц со дня отбора проб. Расчет объема сточных вод производится по нормам водопотребления населения, или по общедомовым водомерам.
34. ГКП "Астана су арнасы" в случае нарушения Правил Предприятием имеет право обращаться в Ишимское бассейновое водохозяйственное управление и местные органы управления с предложением о принятии мер в отношении руководителей Предприятий и лиц, ответственных за соблюдение требований Правил.
35. ГКП "Астана су арнасы":
1) несет ответственность за:
техническое состояние городской сети водоотведения;
эффективную работу очистных сооружений;
соблюдением правил сброса стока в сеть;
своевременным принятием мер к нарушителям правил сброса;
2) предоставляет информацию о нарушителях правил сброса в городское территориальное Управление охраны окружающей среды, в Ишимское бассейновое водохозяйственное управление и местные органы управления.
36. ГКП "Астана су арнасы" вправе своевременно информировать городское территориальное управление охраны окружающей среды, Ишимское бассейновое водохозяйственное управление об авариях, происшедших на системах канализации города и очистных сооружениях, повлекших загрязнение окружающей среды (земля, вода, воздух), вследствие поступления производственных сточных вод, и принятых при этом мерах.
37. В случае предъявления иска со стороны городского территориального Управления охраны окружающей среды или Ишимского бассейнового водохозяйственного управления к ГКП "Астана су арнасы" последнее предъявляет регрессный иск к конкретному Предприятию, допустившему сброс сточных вод с составом, приведшим к загрязнению водного объекта, в нарушение требований, установленных Правилами.
5. Основные функции группы производственного водоотведения
38. Группа производственного водоотведения (далее - Группа) организуется в составе ГКП "Астана су арнасы" и находится в подчинении у генерального директора. В своей деятельности Группа руководствуется настоящими Правилами и действующим законодательством Республики Казахстан.
39. Основными задачами Группы являются разработка местных Правил, выдача разрешений Предприятиям на сброс производственных сточных вод в систему водоотведения города, необходимый контроль за соблюдением Правил в целях обеспечения нормальной работы системы водоотведения города, контроль за состоянием канализационных сетей и локальных очистных сооружений, находящихся на балансе промышленных Предприятий.

33. Тұрғын үйлерден, шағын аудандардан қайтарылатын ағынды сулардың ШҰШ мөлшерiнiң шамадан тыс болған жағдайда төленетін төлемақы үйлерге немесе шағын аудандарға қызмет көрсететiн ұйымдардан алынады (ПИК, КСП, ӨК, мемлекеттiк пайдаланушы кәсiпорындар және т.б). Өткен айға төленетін төлемақы сынама алынған күннен бастап алынады. Ағынды су көлемінің есебi тұрғындардың су пайдалану мөлшерi бойынша немесе жалпы үйдің су өлшегiштерi бойынша алынады.
34. "Астана су арнасы" МКК Кәсiпорынның Қағиданы бұзған жағдайда Есiл алабы су шаруашылығы басқармасына және жергiлiкті басқару органдарына Қағиданың сақталуына жауапты кәсiпорын басшылары мен адамдарға тиiстi шаралар қабылдау туралы ұсыныс жасауға құқылы.
35. "Астана су арнасы" МКК:
1) қалалық су қашыртқы торабының техникалық жағдайына:
тазарту орын-жайларының тиiмдi жұмысына;
ағынды сулардың жүйеге ағызылу қағидасының сақталуына;
ағызу қағидасын бұзушыларға уақытылы шаралардың қолданылуына;
2) Қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасына, Есiл алабы су шаруашылығы басқармасына және жергілікті басқару органдарына ағызу қағидасын бұзушылар туралы ақпараттың ұсынылуына жауап береді.
36. "Астана су арнасы" МКК өндiрiстiк ағынды сулардың түсу салдарынан қоршаған ортаның ластануына әкелiп соқтырған қаланың кәріз жүйелерiндегі және тазарту орын-жайларындағы апат жағдайлары туралы қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасына, Есiл алабы су шаруашылығы басқармасы уақытылы хабарлап отыруға құқылы.
37. Қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы немесе Есiл алабы су шаруашылығы басқармасы тараптарынан "Астана су арнасы" МКК-на талап қойылған жағдайда "Астана су арнасы" МКК өз алдына Ережелермен белгiленген талаптарды бұза отырып, су объектісінің ластануына әкелiп соқтырған құрамы бар ағынды сулардың ағызылуына жол берген нақтылы өнеркәсiптiк кәсiпорынға кері талап тәуелдігіне ие.
5. Өнеркәсіптік су қашыртқы тобының негізгі қызметтері
38. Өнеркәсiптiк су қашыртқы тобы (бұдан әрі - Топ) "Астана су арнасы" МКК құрамында ұйымдастырылады және бас директордың бағынышында болады. Топ өз қызметiнде осы Қағиданы және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларын басшылыққа алады.
39. Топтың негізгі міндеттері: жергiлiктi Қағидаларды әзiрлеу, Кәсiпорындарға қаланың су қашыртқы жүйесiне өндiрiстiк ағынды суларды ағызу рұқсатын беру, қаланың су қашыртқы жүйесiнiң қалыпты жұмысын қамтамасыз ету мақсатында Қағиданың сақталуына қажеттi бақылау жасау, Кәсiпорындардың балансындағы кәріз жүйелерінiң және жергiлiктi тазарту орын-жайларының жағдайына бақылау жасау болып табылады.

40. Кадровый состав группы формируется из специалистов в области очистки сточных вод и ее анализа. Химическая группа входит в состав лаборатории очистных сооружений города.
41. Численный состав группы устанавливается в зависимости от числа Предприятий, направляющих сточные вода в системы водоотведения населенных пунктов, и мощности их водоотведения. Ориентировочно инженер-технолог может контролировать сброс 30 тыс. кубометров в сутки производственных сточных вод, инженер-химик и лаборант - около 200 анализов в месяц.
6. Компетенция Группы
42. Группа в соответствии с возложенными на нее задачами:
разрабатывает Правила приема производственных сточных вод в систему водоотведения города Астаны с учетом конкретных условий и последующим представлением их на утверждение в городской акимат;
подготавливает материалы для выдачи разрешения на сброс производственных сточных вод Предприятиям существующим, вновь строящимся и реконструируемым, сбрасывающим сточные воды в систему водоотведения города;
рассматривает и согласовывает проектную документацию на строительство водоохранных сооружений на Предприятиях, а также водоотведение вновь строящихся и реконструируемых промышленных Предприятий;
обследует и контролирует состояние канализационных сетей Предприятий;
систематизирует, обобщает данные о количестве и составе производственных сточных вод Предприятий и осуществляет необходимый контроль за количеством и качественным составом производственных сточных вод, сбрасываемых в систему водоотведения города, в соответствии с Правилами, а также выданными разрешениями на сброс производственных сточных вод.
43. Группе предоставляются права:
получать от организаций и Предприятий, независимо от ведомственной подчиненности, сведения и материалы по всем вопросам, относящимся к водоотведению производственных предприятий, и условиям образования, формирования сточных вод;
обследовать в любое время суток систему водоотведения Предприятия и организации в целях контроля за состоянием и эффективностью работы сетей водоотведения и сооружений по очистке сточных вод для лабораторных анализов;
при обнаружении Предприятия, допустившего нарушение установленных Правил, составлять соответствующий акт.
44. Руководству ГКП "Астана су арнасы" на основе материалов, подготовленных Группой, предоставляется право:
обращаться в городское территориальное Управление охраны окружающей среды с предложениями о принятии необходимых мер в отношении руководителей Предприятий и лиц, ответственных за эксплуатацию локальных очистных сооружений, состояние канализационных сетей, сброс сточных вод в систему водоотведения города с нарушением установленных Правил или не выполняющих план организационно-технических мероприятий;
информировать о поступлении на очистные сооружения города сточных вод с повышенным содержанием загрязняющих веществ, недопустимых для работы этих сооружений;
информировать городское территориальное Управление охраны окружающей среды об авариях, происшедших на системах водоотведения города, вызванных поступлением производственных сточных вод и принятых в связи с этим мерах;
предъявлять в установленном порядке претензии и иски к Предприятиям о возмещении ущерба, нанесенного системе водоотведения города в связи с поступлением производственных сточных вод;
обращаться за содействием в соблюдении законодательства в органы прокуратуры.

40. Топтың кадрлық құрамы ағынды суларды тазалау және оны талдау саласындағы мамандардан құралады. Химиялық топ қаланың тазалау орын-жайлары зертханасының құрамына кiредi.
41. Топтың сандық құрамы елдi мекендердiң су қашыртқы жүйесiне ағынды сулар мен олардың қуаттарын бағыттайтын өндiрiстiк кәсiпорындар санына байланысты белгiленедi. Бағдарламалы түрде инженер-технолог тәулiгiне ағынды сулардың 30 мың текше метрiн бақылай алады, сондай-ақ инженер-химик және лаборант айына 200 талдау жасайды.
6. Топтың құзыреті
42. Топ өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
нақтылы жағдайларды және одан әрi қарай олардың қалалық әкiмдіктің бекiтуіне ұсынылуын есепке ала отырып, өндiрiстiк ағынды суларды Астана қаласының су қашыртқы жүйесiне қабылдау Қағидасын әзiрлейдi;
қаланың су қашыртқы жүйесiне ағызылатын Кәсiпорындардың өндiрiстiк ағынды суларын ағызуға рұқсат беру үшін материалдар дайындайды;
Кәсiпорындардағы суды қорғау орын-жайларының құрылысына, сондай-ақ жаңадан құрылып және қайта құрылып жатқан өнеркәсiптiк кәсiпорындардың су қашыртқыларының жобалық құжаттамасын қарастырады және келісімін береді;
Кәсiпорындардың кәріздік жүйелерiнiң жағдайын зерттейдi және бақылайды;
Кәсiпорындардың өндiрiстiк ағынды суларының мөлшерi мен құрамы туралы мәлiметтердi жүйелендiріп, қорытындылайды және Қағидаға, сондай-ақ өндiрiстiк ағынды суларды ағызу рұқсаттарына сәйкес қалалық су қашыртқы жүйесiне ағызылатын өндірістік ағынды сулардың мөлшерi мен сапалық құрамы үшін қажеттi бақылауды жүзеге асырады.
43. Топқа:
Кәсiпорындар мен ұйымдардан, олардың ведомстволық бағыныштылықтарына қарамастан өндiрiстiк кәсiпорындардың су қашыртқыларына, олардың пайда болу жағдайларына, ағынды сулардың қалыптасуының барлық мәселелері бойынша материалдар мен мәлiметтердi алу;
су қашыртқы жүйелерiнiң және зертханалық талдауларға арналған ағынды суларды тазарту жөнiндегi жұмыстардың жағдайы мен тиiмдiлiгiне бақылау жасау мақсатында тәулiктiң кез-келген уақытында зерттеу жүргiзу;
белгiленген Қағиданы бұзған Кәсiпорынды анықтаған кезде тиісті актi құрастыру құқығы беріледі.
44. "Астана су арнасы" МКК-ның басшылығына аталмыш топ дайындаған материалдар негiзiнде:
жергiлiктi тазарту орын-жайларын пайдалану және кәріздік желілердің жағдайы, белгiленген Қағиданы бұза отырып, ағызғандығы үшiн жауапты немесе ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар жоспарын орындамайтын ағынды суларды қаланың су қашыртқы жүйесiне Кәсiпорын басшылары мен жауапты тұлғалары тиiстi шаралар қолдану туралы Қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасына ұсыныс жасау;
қаланың тазарту орын-жайларына, бұл орын-жайлардың жұмыс iстеуiне кедергi жасайтын, құрамында шамадан тыс өнеркәсiптiк ластағыш заттары бар ағынды сулардың келуi туралы хабардар ету;
өндiрiстiк ағынды сулардың келуiне байланысты қаланың су қашыртқы желісіндегі апат жағдайлар және осыған орай қолға алынған шаралар туралы Қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасын хабардар ету;
өндiрiстiк ағынды сулардың келуiне байланысты қаланың су қашыртқы желісiне келтiрiлген зиянның орнын толтыру туралы өндiрiстiк кәсiпорындарға белгiленген тәртiппен кінараттар мен талаптар ұсыну;
прокуратура органдарында заңнаманың сақталуына талап қоюға құқығы беріледі.

7. Организация работы Группы
45. Группу промышленного водоотведения возглавляет ее начальник.
46. Группа состоит из следующих структурных звеньев:
группы технологического и группы химического контроля.
47. Специалисты технологического контроля:
устанавливают периодичность контроля производственных сточных вод, подготавливают документацию для выдачи разрешений на сброс производственных сточных вод Предприятий;
подготавливают материалы для согласования технической документации на проектирование, строительство и реконструкцию водоохранных сооружений Предприятий;
ведут паспортизацию и картотеку производственных сточных вод Предприятий.
48. Специалисты химического контроля отбирают пробы сточных вод и выполняют по установленному перечню химические анализы, на основании которых делается вывод о степени очистки стоков.
8. Организация и проведение анализа сточных вод
Предприятий, направленных в систему водоотведения города
49. Организационно-технические вопросы технического контроля за производственными сточными водами решаются совместно специалистами-технологами и химиками.
50. Для осуществления химического контроля сточных вод Предприятий должны быть выделены лабораторные помещения, оборудование, приборы, реактивы, химическая посуда. Доставка проб осуществляется транспортом.
51. Перечень контролируемых веществ устанавливается списком, утвержденным первым заместителем генерального директора ГКП "Астана су арнасы", с учетом специфики Предприятий и возможностей лабораторий.
52. Методы химического анализа отдельных веществ выбираются с учетом требований, предъявляемых к точности определений, длительности анализа, его трудоемкости, стоимости и дефицитности применяемых реактивов, наличия приборов, реактивов и оборудования.
53. Внедрению новых видов анализов должна предшествовать работа по освоению соответствующих методов и приборов. После определения целесообразности использования апробированного метода необходимые дополнительные приборы заказываются в установленном порядке.
54. Основными задачами химического контроля являются: осуществление химического контроля сточных вод Предприятий, оформление результатов анализов сточных вод, составление соответствующих отчетов.
9. Порядок осуществления химического контроля
55. Организационно-химический контроль разделяется на три этапа: отбор проб и доставка их в лабораторию, выполнение химического анализа, оформление результатов анализа.
56. Отбор проб производится лаборантом-пробоотборщиком, проинструктированным по правилам отбора проб и технике безопасности работ. Точки и порядок отбора устанавливаются инженером группы технологического контроля.

7. Топтың жұмысын ұйымдастыру
45. Өнеркәсiптiк су қашыртқы тобын оның бастығы басқарады.
46. Топ технологиялық және химиялық бақылау топтары сияқты құрылымдық буындардан тұрады.
47. Технологиялық бақылау тобының мамандары:
өндiрiстiк ағынды суларды бақылаудың кезеңдiгiн белгiлейдi, Кәсiпорындардың өнеркәсiптiк ағынды суларды ағызуға рұқсат беру үшін құжаттамалар әзірлейді;
Кәсiпорындар суды қорғау орын-жайларын жобалау, құрылысы және қайта жаңарту үшін техникалық құжаттамаларды келісу үшін материалдар дайындайды;
Кәсiпорындардың өндiрiстiк ағынды суларының құжаттандырылуын және картотекасын жүргiзедi.
48. Химиялық бақылау бөлімінің мамандары ағынды сулардың сынамасын iрiктейдi және белгiленген тiзiм бойынша химиялық талдауларды орындайды, осылардың негiзiнде ағынды сулардың тазартылу дәрежесi туралы қорытынды шығарылады.
8. Қаланың су қашыртқы жүйесіне жіберген
кәсіпорынның ағынды суларын талдауды ұйымдастыру
және өткізу жөніндегі нұсқау
49. Өндiрiстiк ағынды суларға техникалық бақылаудың ұйымдастыру-техникалық мәселелерi технолог және химик мамандарымен бiрлесе отырып шешiледi.
50. Кәсiпорындардың ағынды суларына химиялық бақылауды жүзеге асыру үшiн зертханалық орын-жайлар, жабдықтар, аспаптар, реактивтер, химиялық ыдыстар бөлiнуге тиiстi. Сынамаларды жеткізу көлiкпен жүзеге асырылады.
51. Бақыланатын заттардың тiзбесi кәсiпорынның өзiндiк ерекшелiгi мен зертхана мүмкiндiктерi есепке алынған, "Астана су арнасы" МКК бас директорының бiрiншi орынбасары бекiткен тiзiммен белгiленедi.
52. Жекелеген заттарды химиялық талдау әдiстерi анықтамалардың дәлдiгiне ұсынылатын талаптардың, талдаудың ұзақтығы, оның көп еңбектi қажетсiнетiндiгi, құнсыздығы және қолданылатын реактивтердiң, аспаптардың, жабдықтардың қолда бар болғандығы есепке алына отырып таңдалады.
53. Талдаулардың жаңа түрлерiн енгiзу тиiстi әдiстер мен аспаптарды меңгеру жөнiндегi жұмыстар iзашар болуға тиiстi. Сыналған әдiстi пайдаланудың мақсатқа сайлығын анықталғаннан кейiн, белгiленген тәртiппен қажетті қосымша аспаптар тапсырылады.
54. Химиялық бақылаудың негiзгi мiндеттерi:
Кәсiпорындар ағынды суларына химиялық бақылауды жүзеге асыру, ағынды сулардың талдау нәтижелерiн ресімдеу, тиiстi есептердi жасау болып табылады.
9. Химиялық бақылауды жүзеге асыру тәртібі
55. Ұйымдастыру-химиялық бақылау: сынамаларды iрiктеу және оларды зертханаға жеткiзу, химиялық талдауларды орындау, талдау нәтижелерiн ресімдеу болып үш кезеңге бөлiнедi.
56. Сынамаларды iрiктеудi сынамаларды iрiктеу тәртiбi және жұмыстардың техника қауiпсiздiгi жөнінде нұсқау алған, лаборант-сынама iрiктеушi жүзеге асырады. Iрiктеудiң нүктесі мен тәртiбiн технологиялық бақылау тобының инженерi белгiлейдi.

57. Объем сточных вод, отбираемых на анализ, устанавливается в зависимости от используемого метода определения конкретного ингредиента.
58. При отборе пробы сточной воды на Предприятии составляется Акт отбора проб, в котором указываются дата, место, цель отбора, характер пробы. Акт подписывают представитель Предприятия, представитель отдела, который отобрал пробу. Акт составляется в трех экземплярах. В случае отказа представителя Предприятия подписать Акт отбора проб, проба берется в присутствии представителей городского территориального Управления охраны окружающей среды или Ишимского бассейнового водохозяйственного управления. Оформленный акт, протокол анализа, расчет и уведомление о счете за дополнительную очистку сточных вод направляются на Предприятие почтой.
59. Пробы, поступающие в химическую группу, регистрируются в рабочем журнале, где указываются наименование Предприятия, номер канистры, контролируемые ингредиенты, результаты анализа, дата выполнения, фамилии исполнителей.
60. Предварительная подготовка проб, порядок консервирования осуществляются в соответствии с указаниями, приведенными в Унифицированных методах анализа сточных вод.
10. Анализ воды
61. Анализ проб сточных вод выполняется по аттестованным методикам ГКП "Астана су арнасы". Данные методики выполнения измерений зарегистрированы в Национальном центре экспертизы и сертификации и согласованы с городским территориальным Управлением охраны окружающей среды. Эти методики являются руководящим документом для проведения химического анализа. Проведение анализа проб сточных вод контролируется только городским территориальным Управлением охраны окружающей среды.
62. При проведении анализа проб сточных вод допускается присутствие представителя организации, где были взяты пробы.
63. Ход анализа регистрируется в рабочем журнале, в котором отмечается дата выполнения, все численные значения необходимые для последующего вычисления результатов и основные показатели процесса анализа. Используемые сокращения должны быть те же, что и в описании методики.
64. Результат регистрируется в рабочем журнале. Числовые значения записываются в рабочий журнал, исходя из следующих правил:
размерность всех величин, если это не оговорено особо, мг/л;
РН - безразмерная величина, единицы РН.
Учитывая, что фактическая точность анализа не позволяет записывать результаты более чем двухзначными цифрами, для выражения результатов, превышающих 9,9 мг/л, допускается использование значащих нулей. При этом под записью, например:
15, 150, 1500, 15000 фиксируются значения: 15:10 о , 15:10 1 , 15:10 2 , 15:10 3 мг/л.
Для единообразия выражения результатов все результаты выражаются с не менее одним знаком после запятой, например:

57. Талдауға алынатын ағынды сулардың көлемi нақтылы ингредиенттi анықтау әдiсiн пайдалануға байланысты белгiленедi.
58. Кәсiпорындағы ағынды су сынамасын iрiктеген кезде сынаманы iрiктеу актiсi құрастырылады, онда iрiктеудiң мақсаты, сынаманың сипаты, күнi және орыны көрсетiледi. Актiге сынаманы iрiктеп алған кәсiпорын өкiлi, бөлім өкiлi қол қояды. Акт 3 данада жасалады. Кәсіпорын өкiлi, сынаманы iрiктеу актiсiне қол қоюдан бас тартқан жағдайында сынама қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы немесе Есiл алабы су шаруашылығы басқармасы өкiлiнiң қатысуында алынады. Дайындалған акт, талдау хаттамасы, есеп және ағынды сулардың қосымша тазартылуы жөніндегі есеп туралы хабарлама кәсiпорын мекен-жайына поштамен жiберiледi.
59. Химиялық топқа келіп түсетiн сынамалар қызмет журналында тiркеледi, онда Кәсiпорынның атауы, канистра нөмірi, бақыланатын ингредиенттер, талдау нәтижелерi, орындалу мерзімі, орындаушының аты-жөні, тегi көрсетiледi.
60. Сынамаларды алдын-ала дайындау, тоқтатып қою тәртiбi ағынды суларды талдаудың сәйкестендiрiлген әдiстерiнде келтiрiлген нұсқауларға сәйкес жүзеге асырылады.
10. Суды талдау
61. Ағынды сулардың сынамасын талдау "Астана су арнасы" МКК-ның аттестацияланған әдiстемелерi бойынша орындалды. Өлшемдердi орындаудың аталмыш әдiстемелерi Ұлттық сараптама және сертификаттау орталығында тiркелген және Қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасымен келiсiлген. Бұл әдiстемелер химиялық талдау өткiзу үшін басшылық құжат болып табылады. Ағынды сулардың сынамасына талдау жүргізуге тек қана Қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы бақылау жасайды.
62. Ағынды сулардың сынамасына талдау жүргізген кезде сынама алынған ұйым өкiлiнің қатысында.
63. Талдау барысы қызмет журналында тiркеледi, онда орындалған күнi, нәтижелерi, одан әрi есептеуге қажеттi барлық сандық мағыналар және талдау үдерісінің негiзгi көрсеткiштерi жазылады. Қолданылатын қысқартулар әдiстемедегi сипаттамаға сәйкес болуға тиiстi.
64. Нәтиже қызмет журналында тiркеледi. Сандық мағыналар мына тәртiп ережелерiнен шыға отырып, қызмет журналына жазылады:
ерекше айтылмаған жағдайда барлық шамалардың мөлшерлерi мг/л;
рН - мөлшерсiз шамасы, рН бiрлiктерi;
Талдаудың нақты дәлдiгi нәтижелердi екi мағыналы цифрдан асырмай жазуға мүмкiндiк бермейтiндiгiн есепке ала отырып, 9,9 мг/л-ден асатын нәтижелердi көрсету үшiн мағыналы нөлдердi пайдалануға болады.
Бұл орайдағы жазуларды мысалға келтiрейiк:
15, 150, 1500, 15000 мағыналары: 15:10 0 15:10 1 , 15:10 2 , 15:10 3 мг/л аңғартады;

0,15; 1,5; 15,0; 150,0; 1500,0 и т.д.
65. Объем аналитического контроля, выполняемый лабораторией, устанавливается ежемесячно начальником группы, исходя из числа Предприятий, подлежащих контролю, а также учитывая фактическую численность работников, сложность и длительность выполняемых определений. На одного химика, непосредственно занятого выполнением анализов, можно планировать 100 элементо-определений в месяц (включая РН и подобные экспресс-методы, а также параллельные анализы).
66. Результат анализа оформляется на бланке "Протокол анализа" с указанием Предприятия, даты отбора, кем и в присутствии кого отобрана проба. Бланки подписываются начальником лаборатории, исполнителем и передается в технологическую группу.
11. Техника безопасности при отборе проб
67. К работе по отбору проб для химического анализа допускаются лица не моложе 18 лет, усвоившие правила техники безопасности и производственной санитарии.
68. В связи с тем, что сточные воды могут содержать токсичные или воспламеняющиеся вещества и представлять опасность микробиологического или вирусного характера, при их отборе необходимо применять средства индивидуальной защиты с последующей их дезинфекцией, а так же соблюдать особую осторожность. Запрещается отбор проб в одиночку.
69. При взятии проб из больших емкостей (отстойники, накопители, усреднители) необходимо надевать спасательные жилеты и использовать страховочные канаты.
70. Ответственность за отбор проб и подготовку их для химического анализа и соблюдения требований техники безопасности несет работник, отвечающий за производство химического контроля.
Генеральный директор
ГКП "Астана су арнасы"              Ж. Нуркенов
Приложение
к Правилам приема сточных вод
в систему водоотведения города
Астаны утвержденных решением акима
города Астаны от 15 августа 2003 года
N 3-1-532
Нормы предельно допустимых концентраций
загрязняющих веществ принимаются согласно
нижеследующей таблице:
____________________________________________________________________
Наименование вещества            !   Единица  !   Норма
!  измерения !
--------------------------------------------------------------------
1                       !     2      !     3
--------------------------------------------------------------------
Взвешенные вещества                        Мг/л          370
Химическая потребность кислорода (ХПК)     Мг/л        436,4
Биологическая потребность кислорода
(БПК)                                      Мг/л        294,7
Плотный остаток                            Мг/л         1044
Нефтепродукты                              Мг/л           14
Синтетические поверхностные
активные вещества СПАВ                     Мг/л           39
Железо                                     Мг/л            9
Фосфаты                                    Мг/л           11
Цинк                                       Мг/л            3

Нәтижелердiң бiр тұтастығын көрсету үшiн, барлық нәтижелер үтiрден кейiн, мағыналық белгiлер бiреуден аспайтындай етiп көрсетiледi, мысалы: 0,15, 1,5, 15,0, 150,0, 1500,0 және т.б.
65. Зертхананың орындайтын талдамалы бақылауының көлемiн, бақылауға жататын Кәсiпорындар санынан шыға отырып, сондай-ақ жұмыс iстейтiн қызметкерлердiң нақты санын, орындалатын анықтамалардың күрделiлігiн және ұзақтығын есепке ала отырып, ай сайын топ басшысы белгiлейдi. Талдауды орындаумен тiкелей айналысатын бiр химикке айына (рН және осындай жедел әдiстердi енгiзе отырып, сондай-ақ қосарлас талдаулар) 100 элемент - анықтамаларды жоспарлауға болады.
66. Талдау нәтижелерi Кәсiпорын атауы, iрiктелген күнi, сынаманы кiм алғандығы және ол кiмнiң қатысуымен алынғандығы көрсетiліп, "Талдау хаттамасы" бланкiсiнде ресімделеді. Бланкке зертхана бастығы, орындаушы қол қойып, технологиялық топқа тапсырады.
11. Сынама іріктеген кездегі техника қауіпсіздігі
67. Химиялық талдау үшін сынаманы iрiктеу жөнiндегi жұмыстарға техника қауiпсiздiгi қағидаларын және өндiрiстiк санитарияны меңгерген, жасы 18-ден жоғары жастағы азаматтар жiберiледi.
68. Ағынды сулардың құрамындағы улағыш немесе жанғыш заттардың микробиологиялық немесе вирустық сипаттағы қаупi болуына орай, оларды iрiктеген кезде дезинфекциялап, сондай-ақ ерекше сақтықпен жеке қорғаныс құралдарын қолдану қажет. Сынамаларды жекелей алуға тыйым салынады.
69. Үлкен ыдыстардан сынамаларды алған кезде (тұндырғыштар, жинағыштар, ортайтқыштар) құтқарғыш жилеттердi киiп және сақтандыру арқандарын пайдалану қажет.
70. Сынамаларды iрiктеуге және оларды химиялық талдау үшiн дайындауға, сондай-ақ техника қауiпсiздiгi талаптарын сақтауға қатысты жауапкершiлiк химиялық бақылау өндiрiсiне жауапты қызметкерге жүктеледi.
"Астана су арнасы" МКК
бас директоры
Астана қаласы әкімінің
2003 жылғы 15 тамыздағы
N 3-1-532 шешімімен
бекітілген Астана қаласының
су қашыртқы жүйесіне өндірістік
ағын суларын қабылдау
Қағидасына қосымша
Ластағыш заттардың мүмкін шекті концентрациясының
мөлшерлері мына кестеге сәйкес қабылданады:
___________________________________________________________________
Заттардың атауы          |     Өлшем    |    Мөлшерлемесі
|  Бірліктері  |
___________________________________________________________________
1                        2                   3
___________________________________________________________________
Өлшенген заттар                      Мг/л              370
Оттегінің химиялық қажеттілігі       Мг/л              436,4
(ОХҚ)
Оттегінің химиялық қажеттілігі       Мг/л              294,7
(ОБҚ)
Тығыз қалдық                         Мг/л              1044
Мұнай өнімдері                       Мг/л              14
Синтетикалық жоғарғы белсенді        Мг/л              39
Заттардың СЖБЗ
Темір                                Мг/л              9
Фосфаттар                            Мг/л              11
Мырыш                                Мг/л              3

Хром                                       Мг/л          1,6
Никель                                     Мг/л         1,18
Дегидрогеназная активность ила (ДИА)         %        Не более 20
Алюминий                                   Мг/л         0,75
Бензол                                     Мг/л          100
Ванадий                                    Мг/л           25
Жиры растительные и животные               Мг/л           50
Кадмий                                     Мг/л          0,1
Кобальт                                    Мг/л            1
Красители сернистые                        Мг/л           25
Красители синтетические                    Мг/л           25
Марганец                                   Мг/л           30
Мышьяк                                     Мг/л          0,1
Олово                                      Мг/л           10
Ртуть                                      Мг/л        0,005
Стронций                                   Мг/л           26
Сульфиды                                   Мг/л            1

Хром                                 Мг/л              1,6
Никель                               Мг/л              1,18
ЛДБ (лайдың дегидрогеназдық          %            20-дан жоғары емес
Белсенділігі)
Алюминий                             Мг/л              0,75
Бензол                               Мг/л              100
Ванадий                              Мг/л              25
Өсімдіктер мен жануарлар майлары     Мг/л              50
Кадмий                               Мг/л              0,1
Кобальт                              Мг/л              1
Күкіртті бояғыштар                   Мг/л              25
Синтетикалық бояғыштар               Мг/л              25
Марганец                             Мг/л              30
Мышьяк                               Мг/л              0,1
Қалайы                               Мг/л              10
Сынап                                Мг/л              0,005
Стронций                             Мг/л               26
Сульфидтер                           Мг/л               1

Титан                                      Мг/л          0,1
Толуол                                     Мг/л            5
--------------------------------------------------------------------

Титан                                Мг/л               0,1
Толуол                               Мг/л                5
___________________________________________________________________