Об утверждении Правил благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты и организации уборки территории населенных пунктов района
Решение Хромтауского районного Маслихата Актюбинской области от 11 апреля 2003 года N 4. Зарегистрировано Управлением юстиции Актюбинской области 13 мая 2003 года N 2148. Утратило силу решением маслихата Хромтауского района Актюбинской области от 21 июля 2009 года № 138
Сноска. Утратило силу решением маслихата Хромтауского района Актюбинской области от 21.07.2009 № 138.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" районный маслихат решил:
1. Утвердить Правила благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты и организации уборки территории населенных пунктов района (прилагаются).
2. Акимам сельских округов и города Хромтау руководствоваться в своей деятельности настоящими правилами.
3. Контроль за исполнением данного решения возложить на заместителя акима района Аубакирова Е.
Председатель сессии районного маслихата
Секретарь районного маслихата
УТВЕРЖДЕНЫ
решением девятнадцатой сессии
районного маслихата N 4
от 11 апреля 2003 года
ПРАВИЛА
благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты и организации уборки территории населенных пунктов района
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом об Административных правонарушениях от 30 января 2001 года и Законодательством Республики Казахстан по вопросам санитарно-эпидемиологического благополучия населения, и регулируют отношения физических и юридических лиц в сфере благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты и организации уборки территории населенных пунктов района.
Целью настоящих Правил является определение порядка уборки территории населенных пунктов района в зимний и летний периоды. Установление требований при выполнении уборочных работ, обеспечивающих чистоту и необходимые условия для безопасного движения транспорта, пешеходов, ответственность за нарушение санитарного содержания и благоустройства территорий населенных пунктов района, состояние объектов наружного освещения, зеленых насаждений, зданий и других объектов.
Правила обязательны для всех субъектов независимо от форм собственности, расположенных на территории населенных пунктов района.
1. Общие положения
1. Система санитарной очистки, уборки территории населенных пунктов района предусматривает рациональный сбор, быстрое удаление, надежное обезвреживание и экономически целесообразную утилизацию бытовых отходов. В том числе пищевых отходов из жилых и общественных зданий, предприятий торговли, общественного питания и культурно-бытового назначения, жидких из неканализационных зданий, уличного мусора, снега и других бытовых отходов, скапливающихся на территориях населенных пунктов района. Включающие в себя организацию содержания и уборки в летнее и зимнее время территорий мест общего пользования.

Аудан елдi мекендерiнiң аумағын жинастыруды ұйымдастыру, тазалықты сақтау, санитарлық тазалау, көркейту Ережелерiн бекiту туралы
Ақтөбе облысы Хромтау ауданы мәслихатының 2003 жылғы 11 сәуірдегі N 4 шешімі. Ақтөбе облыстық Әділет басқармасында 2003 жылғы 13 мамырда N 2148 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2009 жылғы 21 шілдедегі № 138 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2009.07.21 № 138 Шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 8) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат шештi:
1. Аудан елдi мекендерiнiң аумағын жинастыруды ұйымдастыру, тазалықты сақтау, санитарлық тазалау, көркейту Ережелерi бекiтiлсiн (қоса берулi).
2. Хромтау қаласы мен селолық округтердiң әкiмдерi өз қызметтерiнде осы Ережелердi басшылыққа алсын.
3. Осы шешiмнiң орындалуын қадағалау аудан әкiмiнiң орынбасары Е.Әубәкiровке жүктелсiн.
Аудандық мәслихат Аудандық мәслихаттың
сессиясының төрағасы хатшысы
Аудандық мәслихаттың
2003 жылғы 11 сәуiрдегi
он тоғызыншы сессиясының
N 4 шешiмiмен бекiтiлген
Ауданның елдi мекендерiнiң аумағын жинастыруды ұйымдастыру, тазалықты сақтау, санитарлық тазалау, көркейту
ЕРЕЖЕЛЕРI
Осы Ережелер 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы Кодексiне және Қазақтан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы мәселелерi жөнiндегi заңнамаларына сәйкес жасалды, және аудан елдi мекендерiнiң аумақтарын жинастыруды ұйымдастыру, тазалықты сақтау, санитарлық тазалау, көркейту және жасыл желектендiру саласындағы жеке және заңды тұлғалардың қатынастарын реттейдi.
Осы Ережелердiң мақсаты қысқы және жазғы мерзiмде аудан елдi мекендерiнiң аумағын тазарту тәртiбiн анықтау. Көлiктердiң, жаяу адамдардың жүру-қозғалысының қауiпсiздiгiн және тазалауды қамтамасыз ету үшiн, ауданның елдi мекендерiнiң аумағын көркейтудi және санитарлық күтудi, сыртқы жарықтандыру, жасыл желектер, ғимараттар және басқа да нысандарды бұзу жауапкершiлiгiн, жинастыру жұмыстарын орындау кезiндегi талаптарды белгiлеу.
Ауданның елдi мекендер аумағында орналасқан меншiк түрiне қарамастан барлық субъектiлер үшiн мiндеттi Ережелер.
1. Жалпы ережелер
1. Санитарлық тазалау, ауданның елдi мекендерiнiң аумағын жинау жүйесi тұрмыс қалдықтарын ұтымды жию, тез арада жою, сенiмдi зиянсыздандыру және экономикалық мақсатқа сәйкес қайта өңдеудi қамтиды. Соның iшiне тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, сауда, қоғамдық тамақтану және мәдени тұрмыстық бағыттағы кәсiпорындардан, канализациясыз ғимараттардан сұйық, көше-қоқысы, қар және басқа да ауданның елдi мекендер аймағындағы жиналған тұрмыс қалдықтары, жазғы және қысқы мерзiмде қоғамдық орындар аумағын жинау және күтудi ұйымдастыру кiредi.

2. Для обеспечения должного санитарного уровня территорий населенных пунктов района и более эффективного использования специальных машин организация всех работ по уборке и удалению бытовых отходов должна быть подчинена единой централизованной системе (планово-регулярная и заявочная), установленным режимам, тарифам и другим нормативным материалам.
3. Уборка проездов, дворов возлагается на владельцев личных домов и КСК, которые в свою очередь могут производить уборку закрепленной территории и вывоз мусора как самостоятельно, так и с привлечением специализированных предприятий на договорной основе.
За каждой организацией должны быть закреплены для уборки определенные территории в границах, установленных местным исполнительным органом.
Уборка подъездных дорожек к дому, дворовых территорий возлагается на кооперативы собственников квартир (КСК), магистральных улиц, внутриквартальных проездов, зон зеленых насаждений, тротуаров на организации, предприятия которые находятся в непосредственной близости (граничащих) с ними.
Уборка и поддержание чистоты на территориях, прилегающих к АЗС в радиусе 15 м., осуществляется персоналом АЗС. Работу по очистке и уборке территорий, прилегающих к торговым точкам в радиусе 15 м., обеспечивают руководители торговых организаций всех форм собственности. Территорий промышленных предприятий, строительных площадок, складов, баз, подъезды к ним убираются силами, средствами этих организаций, ответственность за содержание в чистоте других участков территорий (стадион, рынок, места проведения ярмарок, сельскохозяйственные угодья и т.д.) возглавляется на соответствующих землепользователей.
Ответственность за уборку и содержание в чистоте территорий, прилегающих к объектам строительства, капитального, текущего ремонта, возлагается на ремонтно-строительную организацию, выполняющую эти работы.
В целях предупреждения возможного затопления пониженных участков территории ливневыми или паводковыми водами очистка смотровых и дождеприемных колодцев, производится не менее двух раз за сезон соответствующими эксплуатационными службами, у которых эти сооружения находятся на балансе.
4. В районах соответствующей застройки очередность планово-регулярной очистки устанавливается по согласованию с местными органами управления и учреждениями санэпидемслужбы.
Во вновь застраиваемых жилых районах в период строительства зданий организацию уборки строительного мусора должен обеспечить заказчик дома, централизованная планово-регулярная очистка должна быть организована к моменту ввода здания в эксплуатацию.

2. Ауданның елдi мекендерiнiң аумағын тазалау жұмыстарын қажеттi деңгейде қамтамасыз ету үшiн және арнайы машиналарды тиымды пайдалануға барлық жинастыру, тұрмыс қалдықтарын шығаруды ұйымдастыру жұмыстары бiрыңғай орталықтандырылған жүйеге (жоспарлы-үнемi және мәлiмдеу), белгiленген тәртiпке, тарифке және басқа нормативтiк материалдарға бағынуы тиiс.
3. Тұрғын үйлер ауласын, өтетiн жерлердi тазалау тұрғын үй иелерiне немесе тұрғын үй кооперативтерiне жүктеледi, олар бекiтiлген аумақты жинастыруды және қоқыс шығаруды өз күштерiмен, сондай-ақ келiсiм шарт негiзiнде мамандандырылған кәсiпорындарды тарту арқылы жүргiзе алады.
Жергiлiктi атқарушы органдардың белгiлеуiмен әрбiр мекемеге тазалау жұмыстарын жүргiзу үшiн нақты аумақ шекарасымен бекiтiлуi тиiс.
Тұрғын үйлер ауласын, үйге келетiн жолдарды жинастыру тұрғын үйлер кооперативтерiне, ал магистральдық көшелердi, iшкi кварталдық өтетiн жерлердiң аралығын, көк желектердiң аймағын, тротуарларды жинау олармен жақын арада орналасқан (шектелiскен) мекемелерге, кәсiпорындарға жүктеледi.
Жанар-жағар май станцияларынан 15 м радиуста орналасқан аумақтарды жинастыру және тазалықты ұстау станция қызметкерлерiмен iске асырылады. 15 м радиустағы сауда орны орналасқан аумақтарды тазалау және жинау барлық меншiк түрiндегi сауда ұйымдарының басшылары қамтамасыз етедi. Өнеркәсiп орындарының, құрылыс алаңшыларының, қоймалардың, баздардың, оған баратын жерлер аумағы осы ұйымдардың күшiмен, қаржысымен тазартылады және тағы басқа аумағын (стадион, базар, жәрмеңке өткiзiлетiн орындар, ауыл шаруашылық жерлерi және басқалары) жинау және таза сақтау тиiстi жердi қолданушыларға жүктеледi.
Құрылыс, күрделi, ағымдағы жөндеу нысандарына тиiп жатқан аумақтарды жинау және таза ұстау жауапкершiлiгi құрылыс-жөндеу жүргiзiп жатқан мекемеге жүктеледi.
Ескерту мақсатында төмен учаскелер аумақтарының қар немесе жаңбыр суымен толуы мүмкiн болуын бақылайтын жаңбыр жинағыш құдықтарды жыл мерзiмiнде екi реттен кем емес тазалау, балансында тұрған тиiстi тұтынушылық қызметтерi жүргiзедi.
4. Тиiстi құрылыс аудандарында жоспарлы-үнемi тазалау жұмыстарын жүргiзу кезегi жергiлiктi басқару органдарының және санитарлық-эпидемиологиялық қызмет келiсiмiмен белгiленедi.
Жаңадан салынып жатқан тұрғын үй құрылыс ауданында ғимараттар салу мерзiмiнде құрылыс қоқысын жинауды ұйымдастыруды үйге тапсырыс берушi қамтамасыз етедi, орталықтандырылған жоспарлы-үнемi тазалау ғимаратты пайдалануға беру кезiнде ұйымдастыру керек.

5. Обезвреживание твердых и жидких отходов производится на специально отведенных участках или специальных сооружениях.
Запрещается вывозить отходы на другие не предназначенные для этого места, а также закапывать их на сельскохозяйственных полях.
2. Уборка и содержание мест общего пользования
6. Территории парков, рынков, зон отдыха, мест массовых гуляний и других мест общего пользования содержатся в соответствии с требованиями, установленными общими положениями.
7. На всех площадях и улицах, на рынках, остановках транспорта и других местах должны быть выставлены в достаточном количестве урны. Расстояние между урнами определяется в зависимости от интенсивного использования магистрали (территории), но не более чем 40 м. на оживленных улицах и 100 м. на малолюдных. Очистка урн должна производиться систематически по мере их наполнения. За содержание урн в чистоте несут ответственность организации, предприятия и учреждения, осуществляющие уборку закрепленных за ними территорий. Владельцами устанавливаются урны с фасадной части у входов и выходов своих домовладений и офисов, торговых помещений, в скверах, в парках. Урны должны содержаться в исправном состоянии, очищаться от мусора по мере накопления его, один раз в день промываться, дезинфицироваться, окрашиваться не реже 2 раз в год.
8. Запрещается складировать тару и запасы товаров у киосков и магазинов, а также использовать для складирования, прилегающие к ним территории.
Устройство на улицах ларьков, киосков, лотков для продажи нескоропортящихся пищевых продуктов, овощей и фруктов, должны быть согласованы с санитарно-эпидемиологическими станциями.
9. Запрещается загрязнение территории связанное с эксплуатацией и ремонтом транспортных средств, а также стоянка транспортных средств на детских площадках.
10. Зеленые насаждения, независимо от ведомственной принадлежности, составляют неприкосновенный государственный фонд, и строго охраняется законом. Юридические и физические лица на закрепленной территории обязаны с соответствии с законодательством обеспечить сохранность зеленых насаждений, для чего проводить полный комплекс агротехнических мероприятий, а именно:
полив, обрезку, вырезку сушняка, уборку аварийных и сухостойных деревьев, очистку стволов, удаление стволовой и прикорневой поросли, внесение удобрений, устройство приствольных лунок у молодых деревьев, дезинфекцию и замазку ран, заделку дупел, а также механическую обработку по уничтожению сорняков (повилики, амброзии, полыни, конопли и др.):
систематически проводить борьбу с сельскохозяйственными вредителями и болезнями, карантинными сорняками своими силами или договорами со станциями защиты растений;
в период листопада своевременно убирать опавшие листья. Собранные листья вывозить на специально отведенные участки. Сжигать листья на территории жилой застройки в скверах и парках запрещается;
обеспечить сохранение фонда в соответствии с Законом РК "Об охране окружающей среды";
строительные и другие организации независимо от форм собственности, обязаны снимать и хранить плодородный слой почвы.

5. Қатты және сұйық қоқыс қалдықтарын зиянсыз ету белгiленген тәртiпке сай арнайы орындарда, ыдыстарда жүргiзiледi.
Қалдықтарды белгiленбеген орындарға шығаруға және де ауыл шаруашылық егiстiктерiне көмiп тастауға тиым салынады.
2. Жалпы пайдалану орындарын тазалау және күту
6. Парктердiң, базарлардың демалыс аймақтарының аумақтары, көпшiлiк ойын-сауық орындары және басқа жалпы пайдалану орындары белгiленген жалпы ережелердiң талаптарына сәйкес күтiледi.
7. Барлық алаңдарда және көшелерде, базарларда, көлiк аялдамаларында және басқа жерлерде жеткiлiктi қоқыс салғыштардың болуы тиiс. Қоқыс салғыш арасы магистральды (аумақтарды) қарқынды пайдалану жиiлiгiне байланысты анықталады, бiрақта көп жүретiн көшелерде 40 метрден, ал жүрушiлерi аз көшелерде 100 метрден аспауы тиiс. Қоқыс салатындар жүйелi түрде толуына байланысты тазартылуы тиiс. Қоқыс салатындардың тазалығын сақтау өздерiне бекiтiлген аумақты жинастыруды қамтамасыз ететiн ұйымдар, кәсiпорындар және мекемелер жауапты. Меншiк иелерi өз офистерiнiң және үйлерiнiң кiретiн және шығатын фасад бөлшегiне, сауда жерлерiне, скверлерге, парктерге қоқыс салғыш орналастырады. Қоқыс салғыштар жарақты жағдайда күтілу керек, қоқыс толуына байланысты тазартылып, күнiге бiр рет жуып, дезинфекцияланып, жылына 2 рет сырланып тұруы қажет.
8. Бос ыдыстарды немесе артық тауарларды дүкен және дүңгiршектердiң алдына үюге және де оған жақын аумақтарды үюге пайдалануға тиым салынады.
Көшелерде тез бұзылатын тағамдық азықтар, көкөнiс, жемiс сату үшiн дүңгiршектер, киоскiлер, лот орналастыру санитарлық эпидемиологиялық стансамен келiсiлуi керек.
9. Балалар алаңшасына көлiк құралдарын қоюға, көлiк құралдарын пайдалану және жөндеуге байланысты аумақты ластауға тиым салынады.
10. Жасыл желектер меншiк иелiгiне қарамастан ұсталмайтын мемлекеттiк қор болып есептеледi және заң жүзiнде қорғалады. Жеке және заңды тұлғалар өзiне бекiтiлген аумақтағы жасыл желектердiң сақталуын қамтамасыз етуге заңнамаларға сәйкес мiндеттi, ол үшiн толық агротехникалық шаралар жинағын жүргiзу керек, атап айтқанда:
суару, қию, кепкендi кесу, апатқа ұшыраған және кепкен ағаштарды жинау, бағандарын тазалау, бағандар және тамыр бойындағы жас бұтақшаларды шығару, тыңайтқыш салу, жас ағаштардың бағандарында шұқыр орналастыру, дезинфекциялау, жарасын ысылау, қуысын бiтеу, және де арам шөптердi (арам шырмауық, амброзия, жусан, сора және басқалар) жою үшiн механикалық өңдеу;
өсiмдiктердi қорғау станциясымен шарт бойынша немесе өз күшiмен ауыл шаруашылық аурулары мен жауларына, тиым салынған арамшөпке қарсы жүйелi жұмыстар жүргiзу;
түскен мерзiмде жапырақтарды уақытында жинау. Жиналған жапырақтарды белгiленген жерге шығарады. Тұрғын үй жанында, скверлерде, парктерде жапырақтарды жағуға тиым салынады;
ҚР "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Заңына сай қорды сақтауды қамтамасыз ету;
құрылыс мекемелерi меншiк иелiгiне қарамастан, жердiң құнарлы бөлiгiнiң сақталуын қамтамасыз етулерi тиiс.

11. Размещение рынков необходимо предусматривать на обособленных территориях с учетом требований СНиП, утвержденных Приказом Государственного Санитарного врача Республики Казахстан от 4 сентября 2002 года № 38 и других нормативных документов.
12. Часы работы устанавливаются владельцами самостоятельно. Один день в неделю объявляется санитарным.
13. Технический персонал рынка после его закрытия должен производить основную уборку территории. В теплый период года помимо обязательного подметания территории рынка с твердым покрытием следует ежедневно мыть.
Общественные туалеты необходимо устанавливать на расстоянии не ближе 50 м. от места массового скопления отдыхающих исходя из расчета: одно место на 500 посещений.
14. На объектах с обособленной территорией (рынки, парки, лечебно-профилактические учреждения) запрещается строить и переоборудовать санитарные установки без согласования с санитарно-эпидемиологическими станциями, собирать отходы, мыть автотранспорт, хранить тару и дрова в местах, не отведенных для этой цели.
3. Уборка и содержание проездов и тротуаров
15. Работы по благоустройству и уборке территорий подразделяются на зимние и летние, которые проводятся систематически, периодически и в аварийном порядке.
К систематическим относятся: подметание, мойка, поливка, сгребание, подметание и удаление снега, скалывание льда и удаление снежно-ледяных накатов.
К периодическим уборка грунтовых наносов, опавших листьев, очистка отстойников ливневой канализации, снос травы на обочинах.
К аварийным - (во время снегопада, гололеда, метелей) обработка дорожных покрытий песком, сгребание и подметание снега, раздвигание снежного вала на перекрестках, у выездов из ворот и т.д.
16. Летняя уборка осуществляется в период с 15 апреля по 15 ноября путем мойки дорожных покрытий с помощью поливочных машин и подметания с помощью подметально-уборочных машин. Мойка осуществляется не реже одного раза в сутки, 6.00 часов утра, 24.00 час.
17. При производстве работ в ночное время (независимо от периода) должны быть соблюдены правила, предупреждающие шум.
18. Механизированную мойку, поливку и подметание в летний период следует производить в плановом порядке.
19. Дорожные покрытия следует мыть так, чтобы загрязнения скапливающиеся в прилотковой части дороги, не выбрасывались потоками воды на полосы зеленых насаждений или тротуары.
20. Проезжую часть улиц, на которых отсутствует ливневая канализация, следует убирать подметально-уборочными машинами.
21. Поливка зеленых насаждений и газонов, а также заправка поливомоечных и подметально-уборочных машин из сети водопровода производится по согласованию с райСЭС.

11. Базарлардың орналасуы оқшау аумақта Қазақстан Республикасының мемлекеттiк санитарлық дәрiгерiнiң 2002 жылғы 4 қыркүйектегi N 38 бұйрығымен бекiтiлген СНиП және басқа нормативтiк құжаттардың талабына сай болуы керек.
12. Жұмыс уақытын өз бетiмен иелерi тағайындайды. Аптасына бiр күн санитарлық күн болып есептеледi.
13. Техникалық қызметкерлер базар жабылысымен тазалау жұмыстарын жүргiзедi. Жылы кезде қатты төселгенi бар базар аумағын тек қана мiндеттi сыпырудан басқа күнбе-күн жуу керек.
Қоғамдық әжетханалары жиналған көпшiлiк демалатын орындарынан арасы 50 метр жақын болмай орналасуы қажет: есеп бiр орын 500 келушiге.
14. Арнайы аумақтандырылған нысандарда (базарлар, парктер, емделу-сауықтандыру мекемелерi) санитарлық құрылғыларды салуға және қайта жабдықтауға санитарлық-эпидемиологиялық станцияның келiсiмiсiз, қалдық жинауға, көлiктi жууға, бос ыдыстарды және отын ағаштарды осы мақсаттарға бөлiнбеген жерлерде сақтауға тиым салынады.
3. Өтетiн жерлердi және тротуарларды күту және тазалау
15. Аумақты көрiктендiру және тазалау жұмыстары жазғы және қысқы болып бөлiнедi, жүйелi, мерзiмдi немесе жедел түрде жүргiзiледi.
Жүйелiгіне қатысты: сыпыру, жуу, суару, тырмалау, қарды сыпыру және шығару, мұзды ою және қар-мұз жиынтығын шығару.
Мерзiмдiге жер жиынтығын, түскен жапырақтарды жинау, канализациялардағы қалдықтарды тазалау, жағалаудағы шөптердi кесу.
Жедел түрге (қар жауғанда, мұздақ, қатты жел) жолға құм төсеу, қар тырмалау және сыпыру, тоғысқан жердегi, қақпадан шығатын жердегi жиналған қарды ысыру және басқа.
16. Жазғы тазалау жұмыстары 15 сәуiрден 15 қарашаға дейiн суару машиналары және сыпыру көмегімен, сыпыру-жинау машиналары көмегiмен жол төсеніштерін жуу арқылы жүргізіледі. Жуу тәулiкте бiр рет сағат ертеңгi 6.00, 24.00 сағатта жүргiзiледi.
17. Түнгi уақытта жұмыс жүргiзгенде (мезгiлге қарамастан) шуды болдырмау ережелерi сақталуы керек.
18. Механикаландырылған жуу, суару, сыпыру жұмыстарын жазғы уақытта жоспарлы түрде жүргiзу керек.
19. Жол төсенiштерiн жуу жұмыстары кезiнде, жол жағалау бөлiгiнде жиналған ластар су ағымдарымен тротуарларға түспеуiн қадағалау керек.
20. Жаңбыр суларының құбырлары жоқ көшелердiң өтетiн бөлiгiн сыпыру-жинау машиналарымен жинаған дұрыс.
21. Жасыл желеңдердi және газондарды суару үшiн, суару-жуу және сыпыру-жинау машиналарына су құбырынан су құю аудандық санитарлық-эпидемиологиялық станцияның келiсiмiмен жүргiзiледi.

22. Зимняя уборка проездов осуществляется в период с 15 ноября по 15 апреля. В связи с непредсказуемостью стихийных явлений природы на большей территории устанавливаются круглосуточные дежурства.
Машины должны быть в постоянной готовности к немедленному выезду.
23. Посыпку с применением хлоридов следует начинать немедленно с началом снегопада или появлением гололеда один раз в начале снегопада, повторно после каждого подметания до окончания снегопада и по мере необходимости. При гололеде должны быть посыпаны спуски, подъемы, перекрестки, места остановок общественного транспорта, пешеходные переходы, тротуары.
24. Сгребание и подметание снега производится с таким интервалом, чтобы слой снега на дорогах не превышал 4-5 см., не позднее чем через 4 час после начала снегопада, повторно с тем же интервалом при продолжении снегопада и в конце снегопада.
25. Запрещается перемещение, переброска и складирование скола льда, загрязненного снега на площади зеленых насаждений. Сметанный в вал снег вывозят на снежные свалки, расположенные в специально отведенных местах.
26. Очистка от снега крыш и удаление ледяных сосулек входят в обязанности владельцев строений и должны производиться с соблюдением мер предосторожности (выделение дежурных, ограждение тротуаров).
27. На проездах, убираемых специальными службами, снег сбрасывают с крыш до вывоза снега, сметанного с дорожных покрытий и укладывают в общий с ним вал. Вывоз снега сброшенного с крыш на этих проездах, возлагается на специальные службы и согласно закреплении утвержденных Акимом округа.
28. Вывоз снега должен производится в следующие сроки:
при выпадении снежного покрова толщиной менее 6 см. на важнейших магистралях города, не более чем за двое суток, на остальных не более четырех суток;
при выпадении снега более 6 см., соответственно через 4 и 7 суток.
29. Все средства борьбы с гололедом и участки размещения и устройства снежных "сухих" свалок необходимо согласовать с санэпидстанцией, с учетом конкретных местных условий, исключая возможность отрицательного воздействия на окружающую среду.
4. Уборка и содержание домовладении
30. Уборка домовладении, независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности, от бытовых отходов должна производится регулярно по плану без каких-либо заявок и только транспортом, и специально предназначенным для этих целей.
31. На территории домовладении должны быть выделены специальные площади для размещения контейнеров с удобными подъездами для транспорта. Площадка должна быть открытой, с водонепроницаемым покрытием и желательно огражденной зелеными насаждениями.

22. Өтетiн жерлердi қысқы тазалау мерзiмi 15 қараша және 15 сәуiр аралығында жүргiзiледi. Төтенше жағдайлардың алдын алу үшiн үлкен жолдарда тәулiктiк кезекшiлiк белгiленедi.
Машиналар шұғыл шығуға әрдайым дайын болуы тиiс.
23. Хлорид себу жұмыстарын мұз тайғақтың, қарды басталысымен бiр рет, ал келесi қар жауғаннан соң сыпырудан кейiн керегi бойынша жүргiзу қажет. Мұз тайғақта түсуге, көтеріліске, түйіспеге қоғамдық көлік аялдамалайтын орындарға, жаяу адамдар өтетін жерлерге, тротуарларға құм себулі болуы керек.
24. Жолдың қар қалыңдығы 4-5 см аспағанда қар жаууы басталған соң 4 сағаттан кейiн қарды ысыру және сыпыру жүргiзiледi, қайтадан сол интервалмен қар жауу жалғасқанда және қар түскеннен кейiн.
25. Мұзды сынықтарын, ластанған қарды жасыл желектердiң ауласына жинау, тасу, орналастыруға тиым салынады. Тазартылған қар арнайы белгiленген орындарға шығарылады.
26. Ғимараттар төбелерiндегi қарды, мұзды тазалау олардың иелерiне жүктеледi және сақтық шараларын алу керек (кезекшi бөлу, тротуарларды қоршау).
27. Өтетiн жерлерде арнайы қызметтi жинаған, төбеден түсiрiлген, жолдар төсенiштерiнен сыпырылған қар шығарылғанға дейiн жалпы жиынға салынады. Осы өтетiн жерден лақтырылған қарды шығару арнайы қызметке жүктеледi және округ әкiмiнiң бекiтуi бойынша.
28. Қарды тазалау мына уақыттарда жүзеге асырылады:
6 см қалыңдығы кем түскенде қар негiзгi қала магистральдарынан 2 тәулiк, ал қалғандарынан 4 тәулiк iшiнде;
жауған қар 6 см жоғары болса тиiсiнше 4-7 тәулiктен кейiн.
29. Мұз тайғақпен күресу және "құрғақ" қар жиынын орналастыру жолдарын санитарлық-эпидемиологиялық станциямен жергiлiктi жағдайды ескерiп қоршаған ортаға керi әсер етпейтiн мүмкiншiлiгiн қарап келiскен қажет.
4. Тұрғын үйлердiң ауласын тазалау және күту
30. Тұрғын үйлер ведомстволық бағынуына және меншiк түрiне қарамастан тұрмыс қалдықтары күнбе-күн ешқандай сұраусыз жоспар бойынша арнайы машинамен шығарылуы тиiс.
31. Тұрғын үй аулаларында көлiк өтуiне ыңғайлы контейнерлер орналастыратын арнаулы алаң бөлу керек. Алаңша ашық, су өткiзбейтiн жабылғышпен, жасыл желекпен қоршалуы қажет.

32. Площадки для установки контейнеров должны быть удалены от жилых домов и общественных зданий, спортивных площадок и от мест отдыха населения на расстоянии не менее 20 м., но не более 100 м. Размер площадок должен быть рассчитан на установку необходимого числа контейнеров, но не более 5. Расстояние от контейнеров до края площадки должно быть не менее 1,0 м.
33. Для определения числа устанавливаемых мусоросборников (контейнеров) следует исходить из численности населения, пользующегося мусоросборниками, нормы накопления отходов, сроков хранения отходов.
34. Твердые бытовые отходы вывозятся мусоровозным транспортом, жидкие отходы из неканализованных домовладении ассенизационным вакуумным транспортом.
35. Для обеспечения шумового комфорта жителей, бытовые и пищевые отходы удаляются из домовладении не ранее 7 часов и не позднее 23 часов.
36. Собственник площадки для временного хранения бытовых отходов и мусора (контейнеров), мусоропроводов обязан своевременно собственными силами или по заключению договоров со специализированной организацией производить вывоз мусора, осуществлять подборку и дезинфекцию контейнерных площадок.
При несвоевременном вывозе мусора и бытовых отходов собственными силами несет ответственность собственник.
При наличии у собственника заключенного договора на оказание услуг по вывозу мусора и бытовых отходов со специализированной организацией ответственность за несвоевременный вывоз мусора несет организация, с которой заключен договор.
37. Размещение мест временного хранения отходов, особенно на жилой территории, необходимо согласовать с санэпидстанцией. В исключительных случаях в районах сложившейся застройки, где возможности соблюдения установленных разрывов от дворовых туалетов, мест временного хранения отходов эти расстояния устанавливаются комиссионно (с участием архитектора, жилищно-эксплуатационной организации, санитарного врача). Акты комиссии должны утверждаться местными организациями управления.
При временном хранении отходов в дворовых сборниках должна быть исключена возможность их загнивания и разложения. Поэтому срок хранения в холодное время года (при температуре 0 и ниже) должен быть не более трех суток, в теплое время (при плюсовой температуре) не более одних суток (ежедневный вывоз). В каждом населенном пункте периодичность удаления твердых бытовых отходов согласовывается с райСЭС.
38. Для сбора твердых бытовых отходов следует применять в благоустроенном жилищном фонде стандартные металлические контейнеры (0,75 куб.м.). В домовладениях, не имеющих канализации, допускается применять деревянные или металлические сборники.

32. Контейнерлер қондырылатын орын тұрғын үйлерден, қоғамдық ғимараттардан, спорт алаңдарынан және халық демалатын орындардан кемiнде 20 метр, әрi кеткенде 100 метр қашықтықта болуы керек. Контейнерлердiң керектi санын қондыруға қажет аула мөлшерi 5-ке есептелуi керек. Контейнерден аула шетiне дейiнгi аралық 1 метрден кем болмауы керек.
33. Қоқыс жинағыштар (контейнерлер) санын белгiлегенде қоқыс жинайтынмен қолданатын тұрғындар санын, қалдықтың жиналу нормасын, қалдықты сақтау мерзiмiн еске алу керек.
34. Қатты тұрмыс қалдықтар қоқыс таситын машинамен, канализациясы жоқ үйден сұйық қалдықтар арнайы сорғыш машинамен шығарылады.
35. Тұрғындарға шу болдырмау мақсатында тұрмыс және тамақ қалдықтары таңертең сағат 7-00 де, 23 сағаттан кешiкпей тұрғын үйлердiң ауласынан шығарылады.
36. Тұрмыс қалдықтары және қоқысты уақытша сақтайтын (контейнер) қоқыс өткiзгiш алаңша иесi қоқысты өз күшiменен мiндеттi немесе арнаулы ұйыммен жасалған шарт бойынша уақытында шығарады, iрiктеу және контейнерлердi дезинфекциялауды жүзеге асырады.
Қоқысты өз күшiмен шығаруда қоқыс пен тұрмыс қалдықтарын уақытында шығармаса жауапкершiлiктi меншiк иесi көтередi.
Меншiк иесiнiң қоқыс және тұрмыстық қалдықтарды шығаруға, шығару графигi, орын далған жұмысқа ақы төлеу үшiн арнаулы ұйыммен жасаған шарты болса, уақытында шығарылмаған қоқыс үшiн жауапкершiлiктi шарт жасаған арнаулы ұйым көтередi.
37. Қалдықтарды уақытша сақтау орнына орналастыру, әсiресе тұрғын аумағында, санитарлық-эпидемиологиялық станциясымен келiсуi қажет. Құрылыс болып жатқан аудандарда аула әжетханасынан, қалдықтарды уақытша сақтау орындарынан белгiленген қашықтық мүмкiндiгiне қарай комиссия арқылы белгiленедi (сәулетшi, тұрғын үй пайдалану ұйымы, санитарлық дәрiгердiң қатысуымен). Комиссия актiлерi жергiлiктi басқару ұйымдарымен бекiтiлуi тиiс.
Қалдықтарды уақытша аула жинағышта сақтағанда олардың еруiн және шiруiн болдырмау керек. Сондықтан жылдың сақтаулы салқын уақытында (0 градустық температура және төмен) 3 тәулiк, жылы мезгiлде бiр тәулiк (күнбе-күн шығару). Әрбiр елдi мекенде қатты тұрмыстық қалдықтардан құтылу мерзiмi аудандық СЭС-пен келiсiледi.
38. Жақсы жабдықталған тұрғын қорында қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау үшiн стандартты темiр контейнерлердi (0,75 куб.м) қолдану керек. Канализациясы жоқ үйлер иесiне ағаш немесе темiр жинағыштар қолдануға болады.

39. Металлические сборники отходов в летний период необходимо промывать (при несменяемой системе не реже одного раза в 10 дней, при сменяемой после опорожнения). Деревянные сборники дезинфицировать (после каждого опорожнения). По энтомологическим показателям проводить дезинсекцию. Удаление негабаритных отходов из домовладений следует производить по мере их наполнения, но не реже 1 раза в неделю.
40. Для сбора жидких отходов во внеканализационных домовладениях устраиваются помойницы, которые должны иметь водонепроницаемый выгреб и наземную часть с крышкой и решеткой для отделения твердых фракций. Для удобства очистки решетки передняя стенка помойницы должна быть съемной и открывающейся. При наличии дворовых уборных, выгреб может быть общим.
41. Дворовые неканализационные и общественные уборные должны быть удалены от жилых и общественных зданий, площадок для игр детей и отдыха населения на расстоянии не менее 20 м. и не более 100 метров.
На территориях домовладений расстояние от мусоросборников, дворовых уборных и помойных ям до домовладений определяется самими домовладельцами и может быть сокращено до 8-10 м. В условиях децентрализованного водоснабжения дворовые уборные должны быть удалены от колодцев на расстоянии не менее 50 м. В конфликтных ситуациях место размещения дворовых уборных определяется представителями общественности.
42. Дворовая уборная должна иметь надземную часть и выгреб. Надземные помещения сооружают их плотно пригнанных материалов (досок, кирпичей, блоков и т.д.) Выгреб должен быть водонепроницаемым, объем которого рассчитывают исходя их численности населения, пользующегося уборной. Глубина выгреба зависит от уровня грунтовых вод, но не должна быть более 3 м. не допускается наполнение выгреба выше, чем на 0,35 м. от поверхности земли.
43. Помещения дворовых уборных должны содержаться в чистоте. Уборку следует проводить ежедневно. Не реже одного раза в неделю помещения необходимо промывать горячей водой с дезинфицирующими средствами. Наземная часть помойниц и дворовых уборных должна быть непроницаема для грызунов и насекомых.
44. Неканализационные уборные и выгребные ямы дезинфицируют растворами состава: хлорная известь (10%), гидрохлорид (3-5%), метасиликат (10%), нафтализол (10%), креолин (5%0, эти же растворы применяются для дезинфекции деревянных мусоросборников. Время контакта не менее 2 мин. Запрещается применять сухую хлорную известь (исключение составляет пищевые объекты и медицинские лечебно-профилактические учреждения). Дезинфекцию против мух осуществлять по энтомологическим показателям.

39. Жаз уақытында темiр қалдық жинағыштарды жуу керек (ауыстырмайтын жүйеде 10 күнде бiр рет, ауыстырғанда босағаннан кейiн). Ағаш жинағыштарды-дезинфекциялау (әрбiр босағаннан кейiн). Энтомологиялық көрсеткiштер бойынша дезинсекция жасау керек. Үй ауласынан габаритсiз қалдықтарды алуды жиналуына байланысты жүргiзу керек, кем дегенде жетiсiне бiр рет.
40. Канализациядан тыс үйлерден сұйық қалдықтарды жинау үшiн жуынды құятын орнатылады, олар су өткiзбейтiн шұқыр және жер бетiндегi бөлiгi қақпағымен және қатты фракциялардан айыратын решеткасымен болу керек. Решеткасын тазалауға қолайлы болу үшiн жуынды құятынның жарлары алынатын және ашылатын болу керек. Аула әжетханасы бар болса шұқыр жалпы болуы мүмкiн.
41. Канализациясыз үй аулалары және қоғамдық әжетханалар тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, балалар ойнайтын және халық демалатын аулалардан кемiнде 20 метр және 100 метрден аспайтын қашықтықта болу керек.
Қоқыс жинауыштар, аула әжетханалары және жуынды шұқырлары жеке үй ауласының аумағындағы орналасу орнының қашықтығын үй иесiлерiнiң өздерi белгiлейдi, айырмашылығы 8-10 метрге дейiн қысқартылуы мүмкiн. Орталықсыздандырылған су мен қамтамасыз ету жағдайында аула әжетханалары құдықтардан 50 метр қашықтықта болуы тиiс. Келiсiлмеген жағдайда аула әжетханасын орналастыру орны қоғамдық өкiлдермен анықталады.
42. Аула әжетханасының жер үстi бөлiгiмен шұқыры болу керек. Жер үстiндегi құрылысын тығыз келтiрiлген материалдардан салады (тақтай, кiрпiш, блоктар және басқа). Шұқыр су өткiзбейтiн болу керек, көлемi әжетхананың қолданатын халық санына есептеледi. Шұқырдың тереңдiгi грунттық судың деңгейiне байланысты, үш метрден артық болмауы керек, жер бетiнен шұқырдың толуы 0,35 метрден асуы жiберiлмейдi.
43. Аула әжетханасының iшi тазалықта күтілу керек. Күнбе-күн тазалануы қажет. Аптасына бiр реттен ыстық сумен жуып, дезинфекциялау керек. Аула әжетханасымен қалдық төгетiн жер үстi кемiргiштер мен жәндiктер өтпейтiндей болуы тиiс.
44. Канализация жүргiзiлмеген әжетханалармен қазылған шұқырлар төмендегi құрамдағы ерiтiндiлермен дезинфекциялау қажет: хлорлы известь (10 пайыз), гидрохлорид (3-5 пайыз), металсиликат (10 пайыз), нафтализол (10 пайыз), креолин (5 пайыз), бұл ерiтiндiлер ағаш қоқыс жинағыштыда дезинфекциялау үшiн қолданылады. Араласу уақыты 2 минуттан кем емес. Құрғақ хлорлы известь қолдануға болмайды (тағамдық нысандар және дәрiгерлiк емдеу-профилактикалық мекемелерін қоспағанда). Шыбындарға қарсы дезинфекция энтомологиялық көрсеткiштерге байланысты жүргiзiледi.

45. Сбор, хранение и вывоз пищевых отходов осуществлять в соответствии с инструктивными органами по организации сбора и вывоза пищевых отходов по согласованию с органами санэпидслужбы.
46. Пищевые отходы разрешается собирать только в специально предназначенные для этого сборники (баки, ведра и т.д.) окрашенные изнутри и снаружи краской, закрывающиеся крышками.
47. Сборники предназначенные для пищевых отходов, использовать для каких-либо других целей запрещается. Следует ежедневно промывать тщательно сборники водой с применением моющих средств и периодически подвергать из дезинфекции 2% раствором кальцинированной соли или едкого натрия или хлорной извести, содержащей 2% активного хлора. После дезинфекции сборники необходимо промыть водой. Ответственность за использование и правильное содержание сборников несет предприятие, собирающее пищевые отходы.
48. Сборники пищевых отходов в жилых домах следует устанавливать в местах согласованных с местными учреждениями санитарно-эпидемиологической службы. Сборщики отходов должны быть ознакомлены затем, чтобы в отходы не попадали посторонние предметы (тряпки, бумага, стекло, железо и т.д.), на сборщика возлагается также обязанность следить за чисткой тары. Для временного хранения собранных пищевых отходов КСК по согласованию с учреждениями санитарно-эпидемиологической службы выделяются специальные пункты сбора.
49. Временное хранение пищевых отходов до момента их вывоза не должно превышать суток для прекращения их разложения и отрицательного воздействия на условия проживания. Временное хранение пищевых отходов в объектах торговли и общественного питания независимо от подчиненности и формы собственности их должно осуществляться только в охлаждаемых помещениях.
50. Сбор пищевых отходов производится при раздельной системе и только при наличии устойчивого сбыта их специализованным откормочным хозяйствам. Откормочные хозяйства, использующие пищевые отходы для кормления свиней, обязаны получить для этого специальное разрешение от главного ветеринарного врача района по месту нахождения хозяйства. При изменении эпидемиологической обстановки в животноводческих хозяйствах данной местности разрешение на продолжение сбора пищевых отходов в каждом конкретном случае дает главный ветеринарный врач района. Выдача отходов частным лицам запрещается.
51. Запрещается собирать пищевые отходы в столовых, инфекционных и туберкулезных отделениях райбольницы, а также выбор пищевых отходов из сборников других емкостей для отходов.
5. Ответственность за нарушение Правил благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты и организации уборки территории населенных пунктов района

45. Тамақ қалдықтарын жинау, сақтау және шығаруды ұйымдастыру нұсқаушы органдармен сәйкестендiрiп санитарлық-эпидемиологиялық станция қызметi органдарының келiсiмiмен жүргiзiледi.
46. Тамақ қалдықтарын арнайы iшi сырты сырланған, қақпағы жабылатын ыдысқа (бак, шелек және басқа) жинау керек.
47. Тамақ қалдықтарын жинайтын ыдысты басқа мақсатта қолдануға болмайды. Күнбе-күн ыдысты жылы сумен жуып, 2 пайыздық кальций тұзымен немесе натрий немесе хлорлы известь 2 пайыздық активтi хлормен. Дезинфекциядан кейiн жинағышты сумен жуу қажет. Жинағыштың қолдану және дұрыс ұстау жауапкершiлiгi тамақ қалдықтарын жинайтын кәсiпорын көтередi.
48. Тұрғын үйлерде тамақ қалдықтарын жинайтын ыдыстар санитарлық-эпидемиологиялық қызметiнiң жергiлiктi мекемелерiнiң келiсiмi бойынша белгiленген орындарға орналастырылады. Қалдық жинайтын адамдарға ыдыстың тазалығын сақтау және басқа заттың (шүберек, қағаз, шыны, темiр және басқа) араласпауын тапсыру керек. ПМК жинаған тамақ қалдықтарын уақытша сақтау үшiн санитарлық-эпидемиологиялық қызмет мекемелерiмен келiсiлген арнаулы жинау пунктi бөлiнедi.
49. Тамақ қалдықтарын уақытша сақтау олардың шiруi және жағдайына керi ықпалын тоқтату үшiн уақыты бiр аптадан аспауы тиiс. Сауда және көпшiлiк тамақтану нысандарында меншiк иелiгiне және түрiне қарамастан, тамақ қалдықтарын уақытша сақтауға тек қана салқындатқыш жерлерi бар болғанда жүзеге асырылады.
50. Тамақ қалдықтарын жинау бөлек жүйе жағдайында және тек қана арнайы бордақылайтын шаруашылықтарға тұрақты өткiзу бар болғанда жүргiзiледi. Тамақ қалдықтарын шошқа тамақтандыруға қолданатын бордақылайтын шаруашылықтар шаруашылық тұрған жердегi ауданның бас ветеринарлық дәрiгерiнен арнайы рұқсат алу керек. Мал өсiрушi шаруашылықтарда эпидемиологиялық жағдайдың өзгеруiне байланысты осы тұрғын жерде әрбiр нақты жағдайда тамақ қалдықтарын жинауды жалғастыруға ауданның бас ветеринарлық дәрiгерi рұқсат бередi. қалдықтарды жеке адамдарға беруге тиым салынады.
51. Асхана және аудандық емханалардың жұқпалы ауруларды, туберкулез ауруларын емдейтiн бөлiмдерiнде тамақ қалдықтарын жинауға және де тамақ қалдықтарын басқа қалдықтар жинайтын ыдыстардан теруге тиым салынады.
5. Ауданның елдi мекендерiнiң аумағын жинастыруды ұйымдастыру тазалықты сақтау, санитарлық тазалау, көркейту Ережелерiн бұзғаны үшiн жауапкершiлiк

52. За нарушение требований настоящих Правил наступает ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".

52. Осы Ережелердiң талаптарын бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiне сәйкес жауапкершiлiк басталады.