Об утверждении Правил передачи в доверительное управление имущественных комплексов предприятий и государственных пакетов акций акционерных обществ (коммунальная собственность Акимата Алматинской области)
Постановление Акимата Алматинской области N 22 от 29 апреля 2003 года. Зарегистрировано Управлением юстиции Алматинской области 7 мая 2003 года за N 1129. Утратило силу - Постановлением акимата Алматинской области от 10 августа 2011 года N 163
Сноска. Утратило силу - Постановлением акимата Алматинской области от 10.08.2011 года N 163
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 23 декабря 1995 года N 2721 "О приватизации", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 1999 года N 1431 "Вопросы приватизации объектов коммунальной собственности" и на основании Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила передачи в доверительное управление имущественных комплексов предприятий и государственных пакетов акций акционерных обществ (коммунальная собственность Акимата Алматинской области (приложение N 1).
2. Департаменту по управлению и приватизации коммунальной собственности (Мухадиев Б.М.) произвести государственную регистрацию настоящих Правил в Управлении юстиции Алматинской области.
3. Контроль за исполнением, настоящего постановления возложить на первого заместителя Акима Алматинской области Долженкова В.А.
Аким области                               Ш. Кулмаханов
Приложение
к постановлению Акимата
области от 29 апреля
2003 г. N 22
ПРАВИЛА
передачи в доверительное управление имущественных
комплексов предприятий и государственных пакетов акций
акционерных обществ (коммунальная собственность
Акимата Алматинской области)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года, имеющим силу Закона, "О приватизации" и определяют порядок заключения контрактов на доверительное управление Объектами с правом (без права) последующего выкупа (в дальнейшем - Контракт) Управляющим, а также механизмы контроля за выполнением Управляющим условий контрактов. Заключение контракта является оформлением передачи государством права владения, пользования и управления (без права распоряжения) Объектом Участнику, выигравшему тендер, когда от него требуется выполнение определенных условий по отношению к Объекту, оформленных надлежащим образом.
2. Основные понятия
2. Настоящих Правилах используются следующие понятия:

Кәсіпорындардың мүліктік кешендері мен акционерлік қоғамдардың (Алматы облысы Әкімінің коммуналдық меншігі) мемлекеттік акциялар пакетін сенімді басқаруға өткізіп беру Ережелерін бекіту туралы
Алматы облысы Әкімінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 22 қаулысы. Алматы облыстық Әділет басқармасында 2003 жылғы 7 мамырда N 1129 тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 2011 жылғы 10 тамыздағы N 164 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 2011.08.10 N 164 Қаулысымен
Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 23 желтоқсанындағы "Жекешелендіру туралы" заң күші бар, N 2721 Жарлығына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 21-қыркүйектегі "Коммуналдық меншік объектілерін жекешелендіру мәселелері туралы" N 1431 қаулысына сәйкес және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23-қаңтардағы N 148-II "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңы негізінде, облыс әкімі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Кәсіпорындардың мүліктік кешендері мен акционерлік қоғамдардың (Алматы облысы әкімінің коммуналдық меншігі) мемлекеттік акциялар пакетін сенімді басқаруға өткізіп беру Ережелері бекітілсін (N 1-қосымша).
2. Коммуналдық меншікті басқару және жекешелендіру департаменті (Б.М.Мұқадиев) осы Ережені Алматы облыстық Әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуден өткізсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы облысы әкімінің бірінші орынбасары В.А. Долженковқа жүктелсін.
Облыс әкімі
Облыс әкімінің
2003 жылғы 29 сәуірдегі
N 22 қаулысына
қосымша
Кәсіпорындардың мүліктік кешендері мен акционерлік қоғамдардың
мемлекеттік акциялар пакетін сенімді басқаруға беру
ЕРЕЖЕЛЕРІ
(Алматы облысы әкімінің коммуналдық меншігі)
1. Жалпы Ережелер
1. Бұл Ережеде Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 23 желтоқсанындағы Заң күші бар "Жекешелендіру туралы" Жарлығын сәйкес әзірленіп, Басқарушының Объектіні кейіннен өз меншігіне сатып алу құқымен (құқымен емес) (бұдан әрі шарт) сенімді басқаруға алу шартын жасау тәртібін және де оның шарт талаптарын орындауын бақылау тетіктерін анықтайды.
Шарттың жасалуы тендерді ұтқан қатысушыға мемлекеттің Объектіні иеленуге, пайдалануға және басқаруға (өкім шығару құқымен емес) беру құқын ресімдеу одан объектіге қатысты талапқа сай ресімделген нақтылы жағдайлардың орындауын талап ету болып табылады.
2.Негізгі түсініктер
2. Осы Ережеде мына ұғымдар пайдаланылады:

1) Департамент - Департамент по управлению и приватизации коммунальной собственности Акима Алматинской области, уполномоченный представлять интересы государства в отношении коммунальной государственной собственности Республики Казахстан;
2) Участник - физическое лицо или негосударственное юридическое лицо, представившее необходимые документы и выразившее согласие заключить контракт на предложенных условиях;
3) Объект - имущественный комплекс государственного коммунального предприятия или государственный пакет акций акционерного общества, передаваемые в доверительное управление;
4) Заявка - определенный комплект необходимых документов, а также согласие Участника на выполнение условий контракта и заключение контракта, предложенных Департаментом;
5) Тендерная комиссия - орган, созданный Департаментом для организации и проведения тендера по заключению контракта на управление Объектом;
6) Управляющий - победитель тендера, заключивший контракт с Департаментом.
3. Формирование тендерной комиссии
3. Департамент формирует тендерную комиссию, в состав которой включаются представители:
1) Департамента;
2) Управления здравоохранения;
3) Департамента образования;
4) Комитета экономики;
5) Налогового комитета;
6) Комитета по земельным отношениям;
7) Акиматов соответствующих районов.
В работе тендерной комиссии вышеуказанные представители должны участвовать на основании надлежащей оформленной доверенности. Председателем тендерной комиссии является представитель Департамента.
4. Тендерная комиссия:
1) организует в установленном порядке публикацию информационного сообщения о передаваемых в управление Объектах;
2) разрабатывает и утверждает регламент своей работы;
3) при необходимости привлекает консультационные фирмы;
4) принимает и немедленно регистрирует поступившие заявки и другие документы, необходимые для представления в тендерную комиссию, по форме согласно приложению 1, оповещает Участников о принятии необходимых мер для устранения в кратчайшие сроки недостатков в представленной документации. Для иногородних Участников датой регистрации считается почтовая отметка дня отправления заявки;
5) предоставляет Участникам для ознакомления настоящие Правила;
6) уведомляет письменно Заявителя о признании его участником тендера по форме согласно приложению 2 либо об отказе в признании участником тендера с указанием причины;
7) определяет победителя тендера;
8) подписывает протокол о результатах тендера.
4. Подготовка объекта к тендеру
5. После принятия Департаментом решения о передаче Объекта в доверительное управление, уполномоченный орган или иной балансодержатель представляет полную информацию о хозяйственной деятельности передаваемых объектов за последние два года с представлением баланса объекта на последнюю дату, заверенного в налоговом комитете.

1) Департамент - Алматы облысы әкімінің коммуналдық меншікті басқару және жекешелендіру Департаменті, Қазақстан Республикасы мемлекеттік коммуналдық меншік жөнінде мемлекет мүддесін жақтауға өкілетті.
2) Қатысушы - қажетті құжаттарын тапсырып және ұсынылған талап негізінде шарт жасасуға келісімі бар жеке тұлға немесе мемлекеттік емес заңды тұлға.
3) Объект - сенімді басқаруға берілетін мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның немесе акционерлік қоғамдардың акциялары.
4) Өтініш - қажетті құжаттардың жиынтығы және де қатысушының Департамент ұсынған шартты орындау және жасау келісімі.
5) Тендерлік комиссия - объектіні басқаруға беру туралы шарт жасау жөнінде тендер ұйымдастыру үшін Департамент құрған орган.
6) Басқарушы - Департаментпен шарт жасасқан тендер жеңімпазы.
3. Тендер комиссиясын қалыптастыру
3. Департамент қалыптастырған тендерлік комиссияның құрамына мына мекемелердің өкілдері енеді:
1) Департаменттің;
2) Денсаулық сақтау басқармасының;
3) Білім департаментінің;
4) Экономика комитетінің;
5) Салық комитетінің;
6) Жер қатынастары жөніндегі комитетінің;
7) Тиісті аудандардың әкімшіліктерінің.
Жоғарыдағы өкілдер тендер комиссиясының жұмысына тиісті деңгейінде ресімдеген сенімхат негізінде қатысуы тиіс. Департамент өкілі тендер комиссиясының төрағасы болып табылады.
4. Тендер комиссиясы:
1) қалыптасқан тәртіп бойынша басқаруға берілетін Объект туралы ақпараттық хабарлар ұйымдастырады;
2) өз жұмысының тәртібін анықтайды және бекітеді;
3) қажет болған жағдайда, консультациялық фирмаларды қатыстырады;
4) N 1-қосымшадағы үлгі бойынша тендерлік комиссияға тапсыруға қажетті құжаттар мен өтініштерді және басқа да құжаттарды қабылдап, түскен өтініштер бойынша шұғыл шешімдер қабылдайды. Қатысушыларды да тапсырылған құжаттардағы орын алған кемшіліктерді тез арада жөндеу туралы ескертеді. Қаладан тыс тұратын қатысушылар үшін, тіркеу уақыты өтініш жіберілген күнгі пошта белгісі болып табылады;
5) осы Ережені қатысушыларға танысу үшін береді;
6) өтініш білдірушіні тендерге қатысушы ретінде мойындау немесе N 2-қосымшадағы үлгі бойынша оның тендерге не себепті қатыспайтынын көрсетіп жазбаша ескертеді;
7) тендер жеңімпазын анықтайды;
8) тендер қорытындысы туралы хаттамаға қол қояды.
4. Объектіні тендерге дайындау
5. Департамент Объектіні сенімді басқаруға беру туралы шешім қабылдаған соң,өкілетті орган немесе басқа да теңгерім иегері берілетін Объектінің соңғы 2 жылдағы шаруашылық қызметі туралы толық ақпарат және оған қоса салық комитеті сендірген Объектінің соңғы теңгерімін тапсырады.

5. Извещение о проведении тендера
6. Тендерная комиссия доводит извещение об Объектах посредством публикации в прессе.
7. Извещение о проведении тендера должно быть опубликовано не менее чем за 30 дней до проведения тендера в республиканской официальной печати на государственном и русском языках.
8. После публикации извещения Департамент представляет свободный доступ всем желающим к информации о передаваемом в управление Объекте.
6. Требования к Участникам
9. К участию в тендере допускаются физические и негосударственные юридические лица, своевременно подавшие заявку и другие необходимые документы. Кроме того, физическое лицо, подавшее заявку, должно обладать необходимыми знаниями и иметь опыт работы в данной или смежной отрасли, а юридическое лицо - должно иметь представителя для управления Объектом, также обладающего вышеуказанными данными.
10. Для участия в тендере в адрес тендерной комиссии необходимо представить следующие документы:
1) заявку на участие в тендере, согласно приложению 1;
2) технико-экономическое обоснование с расчетами экономической и коммерческой эффективности, согласно методике обоснования инвестиционных проектов;
3) бизнес-план в письменной форме по условиям тендера, запечатанные в отдельном конверте;
4) документы, подтверждающие финансовую устойчивость Участника.
5) Надлежащим образом оформленную расписку об ознакомлении с настоящими Правилами.
Юридические лица дополнительно представляют нотариально заверенные учредительные документы, а также документы, подтверждающие прохождение ими государственной регистрации в соответствующем органе.
11. Прием заявок на участие заканчивается в 18 часов дня, предшествующего дню проведения тендера. По истечении установленного срока прием заявок и документов прекращается.
12. После получения документов тендерная комиссия направляет заявителю уведомление об участии его в тендере с указанием даты регистрации его заявки. С момента отправления уведомления заявитель приобретает статус участника тендера.
Заявители, чьи заявки не были приняты к рассмотрению или отклонены, уведомляются об этом в 7-и дневный срок с указанием причин.
13. Сведения о лицах, подавших заявку на участие в тендере, не подлежат разглашению.
14. Участник тендера имеет право отозвать свое предложение до установленного срока проведения тендера, сообщив об этом письменно не менее чем за 3 дня до начала тендера.
15. Гарантийный взнос участников тендера направляется на возмещение расходов по организации тендера, в том числе на:
1) услуги консалтинговых фирм по разработке индивидуальных проектов;

5. Тендер өткізу туралы хабарлама
6. Тендер комиссиясы Объект туралы хабарламаны бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жеткізеді.
7. Тендер өткізу туралы хабарлама, республикалық ресми басылымдарда тендер өткізілерден кем дегенде 30 күн бұрын мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялануы тиіс.
8. Хабарлама жарияланғаннан соң Департамент басқаруға берілетін Объект туралы ақпаратты барлық тілек білдірушілерге еркін сене бере алады.
6. Қатысушыларға талаптар
9. Тендерге дер кезінде өз өтініштері мен қажетті құжаттарын тапсырған жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар жіберіледі. Бұдан басқа, өтініш берген жеке тұлғалардың осы және осы тектес саладан қажетті білімі, іс-тәжірибесі, ал заңды тұлғалардың Объектіні басқару үшін жоғарыдағы талаптарға сай келетін өкілі болуы керек.
10. Тендерге қатысу үшін тендер комиссиясының мекен-жайына мына төмендегі құжаттарды тапсыру қажет;
1) N 1-қосымша бойынша, тендерге қатысуға өтініш;
2) инвестициялық жобалар әдістері бойынша, экономикалық және коммерциялық тиімділікті анықтайтын техникалық-экономикалық негіздемелер;
3) жеке конвертке салынған тендердің шарттары туралы жазбаша бизнес жоспар;
4) қатысушының қаржылық қуаттылығын дәлелдейтін құжаттар;
5) Осы Ережемен танысқандығы туралы қажетті деңгейде ресімделген қолхат.
Заңды тұлғалар бұдан басқа, нотариалды сендірілген құрылтайшылық құжаттарын және де олардың тиісті органдарда мемлекеттік тіркеуден өткендігін дәлелдейтін құжаттарды қоса тапсырады.
11. Тендерге қатысу туралы өтініш тендер өтетін күннен бір күн бұрын сағат 18-де аяқталады. Белгіленген мерзім өткен соң өтініштерді және құжаттарды қабылдау тоқтатылады.
12. Қажетті құжаттарды алғаннан соң тендерлік комиссия өтініш иесіне өтініштің тіркеу мерзімін көрсетіп жазбаша хабарлайды. Жазбаша ескертіп жіберілген күннен бастап өтініш беруші тендерге қатысушы мәртебесін алады. Өтініштер қарауға қабылданбаған немесе кейінге қалдырылған жағдайда арыз иелеріне 7 күн ішінде себептерін жазбаша хабарлайды.
13. Тендерге қатысуға өтініш білдірген тұлғалар туралы мәліметтер ешкімге айтылмай, құпияда сақталады.
14. Тендерге қатысушы өз ұсыныстарын тендер өткенге дейін қайтып алуға құқылы, ол үшін тендердің басталуына кем дегенде 3 күн қалғанда жазбаша хабарлау керек.
15. Тендерге қатысушылардың және жеңімпаздардың кепілдік жарналары тендерді ұйымдастыру шығындарын өтеуге жұмсалады. Оның ішінде:
1) жеке жобалар жасау жөніндегі консалтингтік фирмалардың қызметі;

2) командировочные расходы по выезду на места по спорным вопросам и решении проблем путем принятия решений об учреждении государственных юридических лиц, либо юридических лиц с участием государства, их реорганизации, ликвидации, подписания контрактов (договоров, соглашений) на передачу Объектов под залог, для проведения реабилитационных процедур, в наем, аренду, доверительное управление, на приватизацию;
3) оплату междугородних, международных телефонных переговоров;
4) оплату за охрану Объекта;
5) оплату транспорта;
6) расходы на рекламное и информационное обеспечение;
7) приобретение бумаги, бланков, канцелярских товаров, запасных частей для компьютеров, переплет документов, ремонт оборудования, техники;
8) материальное поощрение работников, принимавших непосредственное участие в проведение тендеров и работавших сверх рабочего времени.
16. Участнику тендера, не оказавшемся победителем, гарантийный взнос возвращается за вычетом 10 процентной суммы, направляемой на покрытие расходов по организации и проведению тендера. Оставшаяся сумма задатка (залога) возвращается Участникам в течение 20-ти банковских дней со дня объявления победителя тендера.
17. Участнику, выигравшему тендер, гарантийный взнос не возвращается.
7. Порядок проведения тендеров
18. Тендерная комиссия рассматривает предложения Участников, исходя из критерия (критериев) выявления победителя. Тендерная комиссия вправе провести независимую экспертизу проектов.
19. Решение тендерной комиссии принимается простым большинством голосов его членов. При равенстве голосов, голос председателя является решающим. При равенстве голосов тендерная комиссия вправе пригласить Участников на переговоры и с их согласия устроить дополнительный тендер для выявления победителя. В данном случае победителем признается Участник, предложивший тендерной комиссии дополнительные предложения, направленные на улучшение работы Объекта.
20. Решение тендерной комиссии оформляется протоколом, который подписывается членами тендерной комиссии, его представителем и лицом выигравшим торги. Член комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка. Результаты тендера могут быть опротестованы его участниками в течение 30-ти календарных дней со дня объявления победителя.
21. Результаты тендера утверждаются Департаментом в течение 5-ти календарных дней со дня объявления победителя. В случае неутверждения результатов тендера, отсутствия заявок на участие в тендере или принятия тендерной комиссией решения об отсутствии победителя. Департамент в праве объявить новый тендер, рекомендовав соответствующей тендерной комиссии изменить условия тендера.

2) даулы мәселелер бойынша іс-сапарлар шығыны және мемлекеттік заңды тұлғалар немесе мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалар құру проблемаларын шешу, оларды қайта құру,тарату, Объектіні кепілдікке қою, оңалту шараларын жүргізу, жалға беру, сенімді басшылыққа, жекешелендіруге беру шарттарына /шарт келісімдер/ қол қою;
3) халықаралық, қала-аралық телефон шығындарын төлеу;
4) Объектіні күзету үшін төлем;
5) Көлік төлемі;
6) Жарнамалық және ақпараттық қамтамасыз ету шығындары;
7) қағаздар, бланкілер, кеңсе тауарлары, компьютерлерге бөлшектер, құжаттарды қаптау, жабдықтарды, техникаларды жөндеу;
8) тендер өткізуге тікелей қатынасқан, жұмыс уақытынан тыс белсенді атқарған қызметкерлерді материалдық жағынан көтермелеу.
16. Тендерге қатысып, оны ұтпаған қатысушыларға олардың кепілдік жарналары, тендерді өткізу шығындарына жұмсалған 10 пайыздық сомасы ұсталып, 10 күн ішінде қайтарылады. Кепілақының қалған сомасы тендер жеңімпазы анықталғаннан соң 20 банк күні ішінде қатысушыға қайтарылады.
17. Тендерді ұтқан қатысушыға, кепілдік жарна қайтарылмайды.
7. Тендерді өткізу тәртібі
18. Тендерлік комиссия қатысушылардың ұсыныстарын жеңімпазды анықтайтын белгілерді ескере отырып қарайды. Тендерлік комиссия жобалардың тәуелсіз сараптамасын өткізуге құқылы.
19. Тендер комиссиясының шешімі оның мүшелерінің дауысымен шешіледі.
Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші дауыс болып есептеледі. Дауыстардың тең болған жағдайында тендер комиссиясы қатысушыларды келіссөзге шақыруға құқылы және олардың келісімімен жеңімпазды анықтау үшін қосымша тендер өткізе алады. Бұл жағдайда Объектінің жұмысын жақсартуға бағытталған қосымша ұсыныстар енгізген қатысушы тендер жеңімпазы ретінде танылады.
20. Тендер комиссиясының шешімі хаттамамен ресімделеді, оған тендер комиссиясының мүшелері, оның төрағасы және сауданы ұтқан адам қол қояды. Комиссия мүшелері өздерінің ерекше пікірлерін жазбаша түрде білдіріп, хаттамаға қосымша ретінде тіркейді, ол туралы соңғысына белгі жасалынады. Тендер қорытындысына жеңімпаз анықталған күннен бастап, 30 күнтізбе күн ішінде оның қатысушылары наразылық білдіре алады.
21. Тендердің қорытындысын жеңімпаз анықталғаннан соң 5 күнтізбесі ішінде Департамент тіркейді. Тендер қорытындысын бекітпеген, тендерге қатысуға басқа өтініш жоқ немесе комиссиясы жеңімпаз анықталмады деген шешім қабылданған жағдайда, Департамент жаңа тендер жариялауға құқылы, бұл жағдайда тиісті тендер комиссиясына тендердің шартын өзгертуге ұсыныс жасайды.

8. Заключение контракта
22. Контракт на управление Объектом должен быть подписан сторонами не позднее 10-ти дней после утверждения результатов тендера Департаментом.
23. Акт приема-передачи Департаментом права на управление Объектом, подписанный сторонами, является составной частью контракта.
9. Условия контракта
24. Основными условиями контракта являются:
1) сохранение профиля производства, объема выпуска продукции на определенном уровне или последующее его увеличение;
2) финансирование и содержание объекта социальной сферы, входящих в имущественный комплекс Объекта;
3) сохранение всех или определенного контрактом количества рабочих мест;
4) обеспечение социальных гарантий, страхование жизни и здоровья работников Объекта от производственных травм и несчастных случаев на производстве;
5) страхование имущества Объекта от пожара, взрывов, аварий, стихийных бедствий;
6) повышение качества продукции и ее конкурентоспособности, снижение издержек производства;
7) ликвидация (погашение) всех задолженностей Объекта, существующих на момент подписания акта приема-передачи;
8) соблюдение норм и правил, касающихся охраны недр, окружающей среды и охраны труда;
9) обязательства по привлечению финансовых средств: кредитов товарные, под оборотные средства, инвестиционные;
10) обязательства по уровню цен на выпускаемую продукцию (товары, услуги), подлежащему антимонопольному регулированию;
11) обязательства по удовлетворению потребностей внутреннего рынка для отечественных товаропроизводителей по взаимоприемлемым ценам;
12) обязательства и права управляющих фирм по реализации инвестиционных программ на объекте на средне и долгосрочную перспективу, соответствие государственной инвестиционной стратегии развития регионов и отраслей;
13) предложения управляющих фирм по разработке полной программы реструктуризации Объекта, обеспечивающей достижение его финансовой стабильности;
14) поддержание мобилизационных мощностей Объекта;
для горно-металлургического комплекса также:
15) проведение горных работ в соответствии с Генеральной схемой развития объекта горно-рудного комплекса;
16) соблюдение нормативов вскрытых, подготовленных и готовых к выемке запасов, а также обеспечение полноты выемки и переработки полезных компонентов;
17) укрепление договорных отношений с традиционными, особенно с национальными поставщиками и потребителями сырья, материалов.
25. В каждом отдельном случае в зависимости от особенности Объекта требования могут изменяться и дополняться. При этом тендерная комиссия, в зависимости от структурно-отраслевого назначения промышленного сектора, рассматривает контракт с учетом того, что в доверительное управление передаются:
1) объекты целой отрасли;
2) крупные промышленные комплексы;
3) отдельные объекты.

8. Шарт жасау
22. Департамент тендер қорытындысын бекіткен соң, 10 күннен кешіктірмей тараптар Объектіні басқару шартына қол қою керек.
23. Департаменттің Объектіні басқаруға беру құқы туралы тараптар қол қойған қабылдау-өткізу актісі, шарттың құрамдас бөлігі болып табылады.
9. Шарттың жағдайлары
24. Шарттың негізгі жағдайлары болып мыналар танылады:
1) өндірістің профилін сақтау, белгілі деңгейде өнім көлемін шығару немесе ұлғайту;
2) Объектінің мүліктік кешеніне кіретін әлеуметтік объектілерді қаржыландыру және ұстау;
3) барлық немесе шартта көрсетілген жұмыс орнын сақтау;
4) әлеуметтік кепілдіктерді қамтамасыз ету, Объект жұмысшыларының өмірін және денсаулығын, өндірістік жарақаттан, өндірістегі бақытсыз жағдайлардан сақтандыру;
5) Объект мүліктерін өрттен, жарылыстан және басқа да қауіпті жағдайлардан сақтандыру;
6) өнім сапасын және оның бәсекелік қабілетін жақсарту, өндірістік шығындарын азайту;
7) қабылдап-өткізу актісін қол қойғандағы Объектінің барлық қарыздарын жабу;
8) жер қойнауын, қоршаған ортаны және еңбекті қорғауға қатысты барлық ережелер мен нормаларды сақтау;
9) қаржы тарту міндеттемелері: несиелер-тауарлық, айналымдағы қаржы есебінен, инвестициялық;
10) монополияға қарсы реттеуге жататын шығарылған өнімге (тауарға, қызметке) баға деңгейі туралы міндеттемелер;
11) тиімді бағамен отандық тауар өндірушілердің ішкі рыноктағы қажеттілігін қанағаттандыру туралы міндеттемелер;
12) Фирма басшыларының аймақтар мен салалардың мемлекеттік стратегиялық дамуына сәйкес келетін, Объектідегі орта және ұзақ мерзімді инвестициялық бағдарламаны жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелері мен құқықтары;
13) фирма басшыларының Объектінің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ететін, толық қайта жабдықтау бағдарламасын жасаудағы құнды ұсыныстары;
14) Объектінің жұмылдыру қуатын қолдау;
Бұған таукен-металлургиялық кешендер үшін:
15) таукен-рудалық кешендер Объектілерін дамытудың Бас схемасына сәйкес жұмыстарын жүргізу.
16) қор шығарудағы ашылған, дайындалған және дайын нормативтердің сақталуы, және де шығарылуын толық қамтамасыз ету және пайдалы қазбаларды өңдеу.
17) дәстүрлі, жабдықтаушылармен әсіресе шикізатпен, материалмен қамтамасыз ететін отандық тұтынушылар мен келісімдік қатынасты нығайту.
25. әрбір қалыптасқан жағдайда Объектінің ерекшелігіне байланысты талаптар өзгеруі және қосылуы мүмкін. Мұндай жағдайда тендерлік комиссия өнеркәсіп секторының құрылымдық-салалық бағытына орай сенімдік басқаруға беру шартын қарағанда мына жағдайларды ескереді:
а) бүкіл саланың объектілері;
б) ірі өнеркәсіп кешендері;
в) жекеленген объектілер.

10. Сроки контракта
26. Контракт между Департаментом и Управляющим вступает в силу с момента его подписания. Исчисление срока начинается со дня передачи Департаментом Управляющему Объекта.
27. Контракт заключается сроком от 5-10 лет, в зависимости от структурно-отраслевого значения промышленного сектора.
11. Особые условия
28. При исполнении или досрочном исполнении условий контракта, Управляющий имеет преимущественное право выкупа Объекта. Сроки выкупа Объекта и размер его стоимости устанавливает Департамент.
12. Ответственность сторон
29. В случае невыполнения и/или ненадлежащего исполнения обязательств по контракту, стороны несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан. По вопросам, не урегулированным законодательством Республики Казахстан и условиями контракта, применяются нормы международных соглашений, ратифицированных Республикой Казахстан.
30. Сделки в прямой и скрытой форме, нарушающие требования и условия контракта, являются недействительными, а лица, виновные в их совершении, несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
31. Привлечение к ответственности не освобождает виновных лиц от обязанности возмещения причиненного ущерба.
32. В случае досрочного расторжения контракта по основаниям, не предусмотренным настоящим Правилами, виновная сторона вправе требовать от другой стороны возмещения всех прямых убытков, включая материальный ущерб, причиненный таким расторжением.
13. Форс-мажор
33. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное невыполнение обязательств, а также задержку в их выполнении по заключенному контракту, если таковые явились следствием обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор). К обстоятельствам непреодолимой силы относятся любые события, выходящие за рамки контроля сторон, а именно: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (наводнения, землетрясение и т.д.).
34. В случае возникновения форс-мажорных обстоятельств, сторона, пострадавшая от них, незамедлительно, в письменном виде, уведомляет об этом другую сторону с указанием даты начала событии и обязана представить подтверждение форс-мажорных обстоятельств.
35. Срок исполнения обязательств по заключенному контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали форс-мажорные обстоятельства.
14. Контроль за выполнением условий контракта
36. Контроль за выполнением условий контракта осуществляет Департамент. С этой целью Департамент создает рабочую группу. Рабочая группа организует свою работу в соответствие с заключенным контрактом, с учетом обязательств Управляющей фирмы. Управляющая фирма представляет на рассмотрение рабочей группы документы (отчеты) в установленные сроки и по утвержденным формам.

10. Шарт мерзімі
26. Департамент пен Басқарушы арасындағы шарт оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Есептеу мерзімі Департаменттің Объектіні басқарушыға берген күні болып табылады.
27. Шарт, өнеркәсіп секторының құрылымдық-салалық мәніне байланысты, 5-10 жылға жасалынады.
11. Ерекше жағдайлар
28. Шарттың талаптарын орындаған немесе мерзімнен бұрын орындаған жағдайда, Объектіні сатып алуға Басқарушының басым құқы болады. Объектіні сатып алу мерзімін және оның құнын Департамент анықтайды.
12. Тараптардың жауапкершіліктері
29. Шарттағы міндеттемелерді орындамаған немесе өз деңгейінде орындамаған жағдайда, тараптар Қазақстан Республикасының заңдылықтарына сәйкес өздеріне жауапкершілік алады. Заңмен реттелмеген және шартта айқындалмаған мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық заңдылықтармен шешіледі.
30. Шарттың міндеттемелеріне қайшы келетін тікелей және құпия мәліметтер жарамсыз деп табылады, оны жасауға кінәлі адам Қазақстан Республикасы заңдылықтарына сәйкес жауап береді.
31. Жауапқа тартылу кінәлі адамды келтірілген шығындарды өтеуден босатпайды.
32. Осы Ережеде қаралмаған негіздерге байланысты шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, кінәсіз жақ екінші жақтан өзінің барлық тікелей шығындарын, оның ішінде шарттың бұзылуына байланысты шыққан шығындарын талап етуге құқылы.
13. Форс-Мажор
33. Күтпеген оқыс оқиғалардың әсерінен шарттың орындалуы бұзылса тараптар жауапкершіліктен босатылады. Күтпеген оқиғаларға тараптардың бақылауынан тыс кез келген оқиғалар жатады. Олар: соғыс жанжалдары, табиғат апаты, стихиялық апаттар (су тасқыны, жер сілкіну т.б).
34. Оқыс жағдайлар болғанда жапа шеккен жақ, жазба түрде апаттың қашан басталғанын, нендей зиян келтіргенін нақтылы көрсетіп екінші жаққа хабарлайды.
35. Оқыс жағдайларда, шарттың орындалуы оқыс жағдайлардың орын алған уақтысына сай мерзімге кейін шегеріледі.
14. Шарт талаптарының орындалуын бақылау
36. Шарттың орындалуын Департамент бақылайды. Осы мақсатпен Департамент жұмыс тобын құрады. Жұмыс тобы жасалған шартқа сәйкес фирма басқарушысының міндеттерін ескере отырып, өз жұмысын ұйымдастырады. Фирма басқарушысы жұмыс тобына дер кезінде қажетті құжаттарды (есептерді) бекітілген форма бойынша береді.

15. Условия прекращения действия контракта
37. Контракт прекращает свое действие по одной из следующих причин:
1) по истечению срока действия контракта, в случае если его действие не продлено по согласованию сторон;
2) одна из сторон не выполняет или существенно нарушает условия контракта, в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан кроме случаев, связанных с обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор) согласно п.1 раздела "Форс-мажор" настоящих Правил;
3) одна из сторон переуступает любую часть своего интереса третьей стороне без согласия другой стороны;
4) на основании соответствующего решения суда.
38. Департамент, в случае невыполнения Управляющим в установленные контрактом сроки обязательств по обеспечению деятельности объекта, имеет право в одностороннем порядке расторгнуть контракт, предупредив об этом Управляющего за пятнадцать дней.
16. Разрешение споров
39. По всем неурегулированным настоящими Правилами вопросам стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан и нормами международных соглашений, имеющих действительный правовой статус на территории Республики Казахстан.
40. Споры, возникшие при передаче права на управление объектом и/или государственным пакетом акций по контракту, рассматриваются по взаимному согласию сторон или в судебном порядке. В случае невозможности из разрешения сторонами в течение 60 (шестидесяти) дней, они передаются на окончательное разрешение в соответствующий суд. Решение этого органа является окончательным для обеих сторон.
Приложение N 1
к Правилам передачи в доверительное
управление имущественных комплексов
предприятий и государственных пакетов
акций акционерных обществ (коммунальная
собственность Акимата Алматинской области)
ЗАЯВКА НА УЧАСТИЕ В ТЕНДЕРЕ
(заполняется физическим или юридическим лицом)
1. Изучив информационное сообщение, опубликованное в ____________
_________________________________________________________________
(наименование, N и дата издания, в котором опубликовано сообщение)
об акционерном обществе__________________________________________
_________________________________________________________________
(полное наименование объекта)
право управления государственным пакетом акций, имущественным комплексом, которое передается в доверительное управление, и условия его передачи, я (мы, нижеподписавшиеся, уполномоченные на подписание контракта) ___________________________________________
_________________________________________________________________
согласен (сны) заключить контракт на доверительное управление объектом на предложенных условиях и в соответствии с моими предложениями, прилагаемыми к настоящей заявке.

15. Шарттың күші жойылатын жағдайлар
37. Шарт мына төмендегі себептердің бірінен өз күшін жояды:
1) шарттың мерзімі біткен кезде, егер тараптар өз келісімдері бойынша шарттың күшін созбаса.
2) тараптың бір жағы шартты орындамайды немесе шарттың талаптарын бұзады. Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексіне байланысты оқыс жағдайлардың әсерінен басқа, осы Ереженің Форс-Мажор бөлімінің 1 тармағына сәйкес.
3) бір тарап екінші тараптың келісімінсіз өз мүддесін үшінші тарапқа ұсынады.
4) Сот шешіміне сәйкес.
38. Егер Басқарушы шарт талаптарын орындамаған жағдайда Департамент өз тарапынан шартты біржақтылы бұза алады, ол үшін басқарушыны 15 күн бұрын ескертеді.
16. Дауды шешу
39. Осы Ережемен реттелмеген барлық жағдайларда тараптар Қазақстан Республикасының заңдылықтарын және Қазақстан Республикасында құқықтық мәртебесі бар халықаралық келісімдер мен нормаларын басшылыққа алады.
40. Объектіні немесе мемлекеттік пакет акциясын сенімді басқаруға бергенде туындайтын даулы мәселелер өзара келісім бойынша немесе сот тәртібімен қаралады. Егер мәселе тараптар жағынан 60 күн ішінде шешілмесе, ол біржола шешу мақсатымен тиісті сотқа беріледі. Осы органның шешімі тараптар үшін түпкілікті шешім болып табылады.
Кәсіпорындардың мүліктік кешендері мен
акционерлік қоғамдардың мемлекеттік
акциялар пакетін сенімді басқаруға беру
ЕРЕЖЕЛЕРІНЕ (Алматы облысы
Әкімінің коммуналдық меншігі)
N 1-қосымша
Тендерге қатысуға өтініш
(Жеке және заңды тұлғалар толтырады)
1. _______________________________________________ туралы
(объектінің толық аты)
оның мемлекеттік пакет акциясын басқару құқығын сенімді басқаруға беру және беру тәртіптері туралы
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(хабар жарияланған басылымның аты, нөмірі, шыққан күні)
жарияланған ақпараттық хабарламамен танысып, мен (біз шарт өкілеттігі бар төмендегі қол қоюшылар)
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Ұсынылған талаптарға және осы өтінішке тіркелген өзімнің ұсыныстарыма сәйкес объектіні сенімді басқаруға алу үшін шарт жасасуға келісемін (міз).

2. В случае, если мои (наши) предложения будут приняты, беру (берем) на себя обязательства заключить контракт в срок не позднее 10-ти дней с момента объявления результатов тендера.
3. До подписания контракта настоящая заявка с Вашим письменным сообщением о принятии моих (наших) предложений будет считаться имеющей силу договора между нами.
4. решение и результаты тендера прошу (просим) выслать по адресу: _________________________________________________________________
К настоящей заявке прилагаются следующие документы: _____________
_________________________________________________________________ _________________________________________________________________    (согласно п.2 раздела "Требования к участникам" Правил)
за_______________________________________________________________
(наименование юридического лица)
_________________________________________________________________                 (должность уполномоченных лиц, Ф.И.О.)
Подпись ________________          Принято: "___"__________200__г.
"___"_____________200__г.         Подпись _______________________                                         (члена тендерной комиссии,                                             уполномоченного принять                                                       документы)
Приложение N 2
к Правилам передачи в доверительное
управление имущественных комплексов
предприятий и государственных пакетов
акций акционерных обществ (коммунальная
собственность Акимата Алматинской области)
Уведомление тендерной комиссии
в допуске к участию тендера
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(полное наименование и адрес участника тендера)
тендер на право заключения контракта на доверительное управление _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(полное наименование и местонахождение объекта)
состоится "____"____________________200__г. в _________ часов по адресу: ________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Председатель тендерной комиссии
_____________________________
(Ф.И.О., подпись)
"___"__________________200__г.

2. Егер менің (біздің) ұсынысым қабылданса, тендер жарияланған күннен бастап кем дегенде 10 күн ішінде шарт жасасуға өзіме міндеттеме аламын.
3. Шарт жасалғанша осы өтінішпен Сіздің менің (біздің) ұсынысымды (мызды) қабылдау жөніндегі жазбаша хабарыңыз, біздің арамыздағы келісім күші бар құжаттар болып табылады.
4. Тендердің қорытындысы мен шешімін мына мекенжайға салуыңызды өтінемін (міз):
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Осы өтінішке мына құжаттар қоса тіркеліп отыр:
(Ереженің «қатысушыларға талаптар» тарауының 2 тармағы бойынша)
_____________________________________________________үшін
(заңды тұлғаның аты)
_________________________________________________________
(өкілетті адамның лауазымы, аты, жөні, тегі)
қолы ______________қабылданды «___»_______200__ж.
"___"___________200__жыл қолы: ________________
(құжатты қабылдауға өкілеті бар тендер комиссиясының мүшесі)
Кәсіпорындардың мүліктік кешендері мен
акционерлік қоғамдардың мемлекеттік
акциялар пакетін сенімді басқаруға беру
ЕРЕЖЕЛЕРІНЕ (Алматы облысы
әкімінің коммуналдық меншігі)
N 2-қосымша
Тендер комиссиясының тендерге қатысуға жіберу хабарламасы
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(тендерге қатысушының толық аты және мекенжайы)
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(Объектінің толық аты және орналасқан жері)
Сенімді басқаруға беруге шарт жасау құқына тендер
200__ жылы "__"_____________, "____" сағатта мына мекенжайда болады:
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Тендер комиссиясының төрағасы
_____________________________
(аты, жөні, тегі, қолы)
"___" ________________200__ж.