Об утверждении Положения о размерах и порядке предоставления пособия малообеспеченным семьям (гражданам) на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг
Решение маслихата Кордайского района от 14 февраля 2003 года N 21-8. Двадцать первая сессия (второго созыва). Зарегистрировано Управлением юстиции Жамбылской области 12 марта 2003 года за N 863. Утратило силу решением Кордайского районного маслихата от 20 декабря 2006 года № 25-11
Сноска. Утратило силу - решением Кордайского районного маслихата Жамбылской области от 20.12.2006 года № 25-11.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и со второй частью пункта 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 1999 года "О внесении изменений в Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" районный маслихат РЕШИЛ:               1. Утвердить положение о размерах и порядке предоставления пособий малообеспеченным семьям /гражданам/ на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг /прилагается/.
2. Районному управлению труда, занятости и социальной защиты населения осуществлять назначение и выплату жилищных пособий малообеспеченным семьям /гражданам/ в соответствии с настоящим положением.
Председатель сессии                        Секретарь
районного маслихата                        районного маслихата
Мамадалиев С.                              Сугирбаев Т.
Утверждено решением
Кордайского районного маслихата
N 21-8 от 14 февраля 2003 года
"Об утверждении Положения
о размерах и порядке предоставления
пособий малообеспеченным
семьям (гражданам) на оплату
содержания жилища и потребления
коммунальных услуг"
Положение
о размерах и порядке предоставления пособий
малообеспеченным семьям (гражданам)
на оплату содержания жилища и потребления
коммунальных услуг
1. Жилищное пособие
Жилищное пособие - компенсация, предоставляемая государством малообеспеченным семьям (гражданам) для возмещения затрат по оплате жилищно-коммунальных услуг, является одной из форм социальной защиты населения.
Жилищное пособие в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и Постановлением Правительства от 12 апреля 1996 года N 437 "Временное положение о порядке предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг" предоставляется постоянно проживающим в данной местности и являющимся собственниками своего жилья в том случае, если расходы на потребление жилищно-коммунальных услуг в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, и нормативами потребления жилищно-коммунальных услуг в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели. Доля предельно допустимых расходов установлена Постановлением Правительства Республики Казахстан N 437.

Табысы аз отбасыларына /азаматтарға/ тұрғын жайды ұстауға және коммуналдық қызметтерді тұтынуға ақы төлеуге берілетін жәрдемақылардың мөлшері мен белгілену тәртібі жөніндегі ережені бекіту туралы
Жиырма бірінші сессия /екінші шақырылған/ Қордай аудандық мәслихатының 2003 жылғы 14 ақпандағы N 21-8 шешімі. Жамбыл облыстық Әділет басқармасында 2003 жылғы 12 наурызда N 863 тіркелді.Күші жойылды - Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2006 жылғы 20 желтоқсандағы № 25-11 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2006.12.20 № 25-11 Шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 қарашадағы  "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу туралы" Заңының 97-бабының 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Табысы аз отбасыларына /азаматтарға/ тұрғын жайды ұстауға және коммуналдық қызметтерді тұтынуға ақы төлеуге берілетін жәрдемақылардың мөлшері мен белгілену тәртібі жөніндегі ереже бекітілсін /қоса тіркелген/.
2. Аудандық еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармасы табысы аз отбасыларға /азаматтарға/ тұрғын үй жәрдемақыларын тағайындауды және төлеуді осы ережеге сәйкес жүргізетін болсын.
Аудандық мәслихат                          Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы                       хатшысы
С. Мамадалиев                              Т. Сугирбаев
Қордай аудандық мәслихатының
2003 жылғы 14 ақпандағы нөмірі 21-8
"Табысы аз отбасыларына
(азаматтарға) тұрғын жайды ұстауға және
коммуналдық қызметтерді
тұтынуға ақы төлеуге берілетін
жәрдемақылардың мөлшерлері мен
белгілену тәртібі жөніндегі
Ережені бекіту туралы"
шешімімен бекітілген
Табысы аз отбасыларына (азаматтарға) тұрғын жайды ұстауға
және коммуналдық қызметтерді тұтынуға ақы төлеуге берілетін жәрдемақылардың мөлшерлері мен белгілену тәртібі жөніндегі
Ереже
1. Тұрғын үй жәрдемақысы
Тұрғын үй жәрдемақысы - табысы аз отбасыларына (азаматтарға) тұрмыстық-коммуналдық қызметтерді тұтыну шағындарының орнын толтыру үшін мемлекеттен берілетін өтемақы - тұрғындарды әлеуметтік қорғау нысандарының бірі болып табылады.
Тұрғын үй жәрдемақысы жергілікті жерде тұрақты тұратын және тұрғын үйдің иесі болып табылатын тұлғаларға тұтыну қызметтеріне жұмсаған шығындары белгіленген тұрғын үй алаңы мен тұрмыстық-коммуналдық тұтыну қызметтерінің мөлшері негізінде бекітілген шығындардың шекті көрсеткішінен асып кеткен жағдайда Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына және Республика Үкіметінің 1996 жылғы 12 сәуірдегі нөмірі 437 "Аз қамтамасыз етілген азаматтарға тұрғын үйді ұстауға және тұрғын үй-коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақысын берудің тәртібі туралы Уақытша Ереже" жөніндегі қаулысына сәйкес беріледі.
Жол беруге болатын шекті шығындар үлесі Республика Үкіметінің нөмірі 437 қаулысымен белгіленген.

2. Размеры и порядок назначения жилищных пособий
Жилищное пособие предоставляется в виде адресных пособий тем семьям, которым действительно требуется такая поддержка. Оно назначается районным управлением труда, занятости и социальной защиты населения согласно заявления собственника (нанимателя) жилья, решения участковой комиссии, принятого по акту обследования материально-бытового положения, и прилагаемых к нему документов согласно вышеуказанного Постановления.
Оплата определяется по показанию приборов учета по фактическому потреблению в пределах нормы площади жилья, установленной Законом РК "О жилищных отношениях".
Для тех, кто пользуются природным газом, электроэнергией и водой, размер пособия рассчитывается как разница между фактическим платежом и предельно допустимым уровнем расходов за потребление жилищно-коммунальных услуг в пределах тарифов, установленных Департаментом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса по Жамбылской области.
Жилищное пособие также назначается тем, кто использует для отопления твердое топливо и состоит в списке малоимущих (одинокие, многодетные), которые не получают адресную социальную помощь, в размере одной тонны угля на отопительный сезон по цене, определенной решением тендерной комиссии.
На получение жилищного пособия согласно ст. 2 п. 1 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года не имеют право семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся, не служат в армии и не зарегистрированы в службе занятости (за исключением матерей, имеющих детей до 7 лет).
3. Методика исчисления среднего
совокупного дохода семьи
Средний совокупный доход семьи рассчитывается согласно ст. 6 Закона РК "О государственной адресной социальной помощи".
4. Порядок выплаты
Согласно "Временного Положения о порядке предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг", утвержденного Постановлением Правительства, выплата жилищного пособия производится адресно по населенным пунктам в соответствии с заключенным договором между районным управлением труда, занятости и социальной защиты населения и районным узлом почтовой связи Казпочта с последующим зачислением на их лицевые счета.

2. Тұрғын үй жәрдемақысының мөлшері мен
тағайындалу тәртібі
Тұрғын үй жәрдемақысы атаулы әлеуметтік көмек түрінде осыған мұқтаж жандарға беріледі. Тұрғын үй жәрдемақысы аудандық еңбек, жұмыс пен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармасы меншік иесінің (жалдаушының) арызына сәйкес оның материалдық-тұрмыстық жағдайын зерттеу актісі негізінде қабылданған учаскелік комиссияның шешімі және жоғарыдағы Үкімет қаулысымен белгіленген қосымша құжаттар бойынша тағайындайды.
Өтемақы көлемі Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңымен белгіленген тұрғын үй алаңының нормасы шегінде есептеу құралдарының нақтылы пайдаланылған көрсеткіші бойынша анықталады.
Табиғи газды, электр қуаты мен суды пайдаланушылар үшін жәрдемақының мөлшері іс жүзіндегі төлем мен табиғи монополияларды реттеу жөніндегі Қазақстан Республикасы Агенттігінің Жамбыл облысы бойынша бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау Департаменті белгіленген тарифтері шегінде тұрғын үй-коммуналдық қызмет үшін рұқсат етілген шығындардың арасындағы айырмамен есептеледі.
Тұрғын үй жәрдемақысы сондай-ақ қатты отынды пайдаланатын және табысы аз отбасылар тізімінде (жалғыз ілікті, көп балалы) тұратын, атаулы әлеуметтік көмек алмайтындарға тендерлік комиссияның шешімімен жылыту кезеңіне белгіленген баға бойынша 1 тонна көлемінде белгіленеді.
Қазақстан Республикасының 2001 жылы 17 шілдедегі "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңының 2-бабының 1-тармағына сәйкес құрамында еңбекке жарамды, бірақ жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскерде қызмет етпейтін және жұмыспен қамту орындарында тіркелмеген еңбекке жарамды адамдары (бұған 7 жасқа дейінгі балалары бар аналар жатпайды) бар отбасыларының тұрғын үй жәрдемақысын алуға құқы жоқ.
3. Отбасының орташа жиынтық кірісін есептеу әдісі
Отбасының орташа жиынтық кірісі Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңының 6-бабына сәйкес есептелінеді.
4. Төлеу тәртібі
Тұрғын үй жәрдемақысын төлеу Республика Үкіметі қаулысымен бекіткен "Аз қамтамасыз етілген азаматтарға тұрғын үйді ұстауға және тұрғын үй-коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақысын берудің тәртібі туралы Уақытша Ережеге" сәйкес аудандық еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармасы мен Казпоштаның аудандық пошта байланысы торабы арасында жасалған келісімге сай әр елді мекен бойынша атаулы түрде әркімнің жеке есебіне аудару арқылы жүргізіледі.