О Региональной программе государственной поддержки неправительственных организаций Мангистауской области на 2003 - 2005 годы
Решение Мангистауского областного маслихата 2 созыва от 30 июля 2003 года N 27/286. Зарегистрировано Управлением юстиции Мангистауской области от 11 августа 2003 года N 1496
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона  Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" областной маслихат решил:
1. Утвердить Региональную программу государственной поддержки неправительственных организаций Мангистауской области на 2003-2005 годы (прилагается).
2. Настоящее решение вступает в силу со дня опубликования.
Председатель сессии                 Секретарь
областного  маслихата
Приложение
к решению областного маслихата
от 30 июля 2003 года N 286
Региональная программа государственной поддержки
неправительственных организаций Мангистауской области на
2003-2005 годы
Паспорт Региональной программы
Наименование      Региональная программа государственной поддержки
неправительственных организаций Мангистауской
области на 2003-2005 годы
Основание для     Постановление  Правительства Республики Казахстан
разработки        от 17 марта 2003 года N 253 "О Программе
Программы         государственной поддержки неправительственных
организаций Республики Казахстан на 2003-2005 годы»
Основные          Областное управление информации и общественного
разработчики      согласия, Департамент внутренней политики
Программы
Цель Программы    Создание условий для устойчивого развития
неправительственных организаций  Мангистауской
области как части гражданского общества и усиление
их роли в решении социально-значимых проблем
общества на основе взаимодействия и поддержки со
стороны органов государственной власти
Задачи Программы  Совершенствование системы взаимодействия и
сотрудничества государственных органов и
неправительственных организаций; оказание
информационной, консультативной, методической,
организационно-технической поддержки
неправительственным организациям области;
проведение регулярного мониторинга и исследований
деятельности неправительственных организаций
Источники         Местный бюджет
финансирования
Ожидаемый         Разработка и внедрение устойчивой и эффективной
результат         системы партнерских отношений между
от реализации     государственными органами и неправительственными
Программы         организациями; создание правовых условий для
дальнейшего развития неправительственных
организаций области; создание условий для роста
гражданской инициативы в регионе
Сроки реализации  2003-2005 годы
Программы
Введение

Маңғыстау облысының үкіметтік емес ұйымдарын мемлекеттік қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасы туралы
Маңғыстау облыстық мәслихаттың 2003 жылғы 30 шілдедегі N 27/286 шешімі. Маңғыстау облыстық әділет басқармасында 2003 жылда 11 тамызда N 1496 тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  6-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес облыстық мәслихат шешім етті:
1. Маңғыстау облысының үкіметтік емес ұйымдарын мемлекеттік қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасы бекітілсін (қоса беріліп отыр).
2. Осы шешім жарияланған күнінен күшіне енеді.
Сессия төрағасы                     Облыстық
мәслихаттың хатшысы
Маңғыстау облыстық мәслихаттың
2003 жылғы 30 шілдедегі N 27/286
шешіміне қосымша
Маңғыстау облысының үкіметтік емес ұйымдарын
мемлекеттік қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған
АЙМАҚТЫҚ БАҒДАРЛАМАСЫ
Аймақтық бағдарламаның паспорты
Атауы            Маңғыстау облысының үкіметтік емес ұйымдарын
мемлекеттік қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған
Аймақтық бағдарламасы
Әзірлеуге        Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы
негіздеме        17 наурыздағы N 253 "Қазақстан Республикасының
Үкіметтік емес ұйымдарын мемлекеттік қолдаудың
2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы туралы"
қаулысы
Негізгі          Облыстық ақпарат және қоғамдық келісім басқармасы,
әзірлеушісі      ішкі саясат Департаменті
Мақсаттары       Маңғыстау облысының үкіметтік емес ұйымдарының
азаматтық қоғамның бір бөлігі ретінде тұрақты
дамуы үшін жағдайлар жасау және мемлекеттік билік
органдарымен өзара іс-қимыл жасау және олардың
тарапынан қолдау көрсету негізінде қоғамның
әлеуметтік маңызы бар мәселелерін шешудегі олардың
рөлін күшейту
Міндеттері       Мемлекеттік органдар мен үкіметтік емес ұйымдардың
өзара іс-қимыл және ынтымақтық жүйесін жетілдіру;
облыстық үкіметтік емес ұйымдарын ақпараттық,
консультативтік, әдістемелік, ұйымдастырушылық-
техникалық қолдау; үкіметтік емес ұйымдардың
қызметіне тұрақты мониторинг пен зерттеулер жүргізу
Қаржыландыру     Жергілікті бюджет
көздері
Күтілетін        Мемлекеттік органдар мен үкіметтік емес ұйымдар нәтижелер        арасындағы әріптестік қатынастардың тұрақты әрі
тиімді жүйесін әзірлеу және енгізу;
облыстың үкіметтік емес ұйымдарын одан әрі дамыту
үшін құқықтық жағдайларын жасау;
аймақта азаматтық бастаманың өсуі үшін жағдайлар
жасау
Кіріспе

Региональная программа государственной поддержки неправительственных организаций Мангистауской области на 2003-2005 годы (далее-Программа) разработана в соответствии с постановлением  Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2003 года N 253 "О Программе государственной поддержки неправительственных организаций Республики Казахстан на 2003-2005 годы" и рассчитана на 3 года.
Разработка настоящей Программы обусловлена необходимостью выработки комплексной и целенаправленной государственной политики поддержки неправительственных организаций и взаимодействия с ними. Действуя на добровольных началах и проявляя инициативу, неправительственные организации уже сегодня вносят ощутимый вклад в решение проблем социальной сферы. В настоящее время большое значение приобретает сотрудничество неправительственных организаций с государственными структурами на принципах равноправного партнерства.
Цели и задачи Программы
Целью Программы является создание условий для устойчивого развития неправительственных организаций в Мангистауской области как части гражданского общества и усиление их роли в решении социально значимых проблем общества на основе взаимодействия и поддержки со стороны органов государственной власти.
Основные задачи Программы:
совершенствование системы взаимодействия и сотрудничества государственных органов и неправительственных организаций;
оказание информационной, консультативной, методической, организационно-технической поддержки неправительственным организациям области, решающим социальные вопросы;
формирование системы государственного социального заказа;
создание условий для роста гражданской инициативы в регионе;
проведение регулярного мониторинга и исследований деятельности неправительственных организаций.
Основные направления и механизм реализации Программы
Реализация Программы предполагает системность и поэтапность действий по следующим приоритетным направлениям:
организационно-правовые мероприятия;
развитие гражданской инициативы в регионе:
создание органов по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями;
информационное обеспечение деятельности неправительственных организаций;
консультативная поддержка неправительственных организаций;
организационно-техническая поддержка неправительственных организаций.
Программа направлена на повышение эффективности реализации государственной поддержки неправительственных организаций, дальнейшее сотрудничество государственных органов и неправительственных организаций.
Организационно-правовые мероприятия
В рамках реализации Программы планируется проведение тендеров (конкурсов) социально значимых проектов НПО местными исполнительными органами. В целях обеспечения гласности и открытости проведения тендеров (конкурсов) предусмотрена разработка правил проведения тендера (конкурса) социально значимых проектов НПО.
С целью выявления проблем неправительственного сектора, тенденций его развития, взаимодействия с государственными органами будут проводиться социологические исследования по проблемам НПО, мониторинг хода реализации Программы.
Развитие гражданской инициативы в регионе
Развитие неправительственного сектора в регионе, особенно в сельской местности, вовлечение местными органами власти НПО в решение социальных проблем снимет социальную напряженность, будет способствовать росту гражданской инициативы населения в организации самопомощи и самозанятости, повышению качества и объема  социальных услуг.
Предусмотрено привлечение местных НПО  в решение социальных проблем региона путем организации и проведения тендеров (конкурсов) социально значимых проектов НПО.
Стимулированию гражданской инициативы в сельской местности будет способствовать проведение обучающих семинаров, тренингов, круглых столов, конференций по актуальным проблемам развития региона местными исполнительными органами власти совместно с НПО.
Важным условием роста социальной активности сельского населения явится совместное проведение благотворительных, добровольческих, культурно-массовых и иных акций.
Необходимо создание условий, которые позволят значительно увеличить объем ресурсов, поступающих в благотворительную сферу из частных источников, за счет более полного использования потенциала коммерческого сектора для поддержки наиболее уязвимых слоев населения, а также эффективной и качественной реализации государственных социальных программ.
Органы государственной власти должны оказывать содействие развитию добровольческой деятельности как безвозмездной социально значимой деятельности физических лиц, реализуемой в рамках деятельности НПО.
Помощь добровольцев осуществляется в различных формах: оказание помощи в виде услуг населению, осуществление общественно-полезной деятельности, участие в реализации благотворительных программ.
Успешное решение проблемы развития гражданской инициативы создаст условия для эффективной деятельности НПО в социальной сфере.
Создание органов по взаимодействию с
неправительственными организациями
Советы с консультативно-совещательным статусом при органах местной исполнительной власти будут способствовать поиску оптимальных путей взаимодействия органов государственной власти с неправительственными организациями. Основные направления деятельности советов: укрепление и расширение взаимоотношений государственных и неправительственных организаций; координация совместных действий и выработка конкретных механизмов их реализации; разработка комплексной программы совместных мероприятий, направленных на решение социальных и экономических вопросов, укрепление казахстанской государственности, демократизацию общественных процессов; совместное обсуждение актуальных проблем общества в поиске взаимоприемлемых решений.
Информационное обеспечение деятельности
неправительственных организаций
Информационная поддержка деятельности НПО предполагает освещение в средствах массовой информации опыта работы неправительственного сектора в решении социально значимых проблем, его взаимодействия и сотрудничества с государственными органами.
Предусмотрено освещение проблем неправительственных организаций, практики развития социально значимой деятельности, общественно-гражданских инициатив в СМИ, выполняющих государственный заказ на проведение государственной информационной политики.
Консультативная поддержка неправительственных организаций
Консультативная поддержка НПО предполагает разъяснение нормативных правовых актов Правительства Республики Казахстан, обеспечивающих деятельность НПО; предоставление им информации о методах, направлениях работы государственных органов по развитию сотрудничества с неправительственными организациями, данных о существующих в стране неправительственных организациях и иной информации.
Организационно-техническая поддержка
неправительственных организаций
Важным направлением организационно-технической поддержки является проведение мероприятий практического характера: «круглых столов», семинаров, конференций, тренингов, иных акций совместно с НПО, а также оказание технической помощи в проведении мероприятий (предоставление помещения, приглашение заинтересованных органов, лиц и другое).
Организация и проведение «круглых столов» на систематической основе по актуальным проблемам развития неправительственного сектора будут способствовать выявлению стимулов и препятствий процесса развития НПО, их взаимодействия с государственными органами.
Необходимо обеспечение широкого доступа общественности к экологической информации, привлечение НПО к решению экологических проблем, повышение правовой грамотности по вопросам, касающимся охраны окружающей среды.
Механизм реализации Программы

Маңғыстау облысының үкіметтік емес ұйымдарын мемлекеттік қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) Қазақстан Республикасы үкіметінің "Қазақстан Республикасының үкіметтік емес ұйымдарын мемлекеттік қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы туралы" 2003 жылғы 17 наурыздағы N 253 қаулысына  сәйкес әзірленген және 3 жылға есептелген.
Осы бағдарламаны әзірлеу үкіметтік емес ұйымдарды қолдау әрі олармен өзара іс-қимылдың кешенді және мақсатты бағытталған мемлекеттік саясатын әзірлеу қажеттілігінен туындап отыр. Үкіметтік емес ұйымдар ерікті негізде әрекет жасап және бастама көтере отырып, қазірдің өзінде әлеуметтік саланың проблемаларын шешуге елеулі үлес қосып отыр. Қазіргі уақытта үкіметтік емес ұйымдардың мемлекеттік құрылымдармен нақты ынтымақтастығы тең құқылы әріптестік қағидаттарда маңызды мәнге ие болып отыр.
Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты азаматтық қоғамның бір бөлігі ретінде Маңғыстау облысында үкіметтік емес ұйымдарды тұрақты дамыту үшін жағдайлар жасау және өзара іс-қимыл мен мемлекеттік билік органдары тарапынан қолдау негізінде әлеуметтік маңызы бар проблемаларды шешудегі олардың рөлін күшейту болып табылады.
Бағдарламаның негізгі міндеттері:
мемлекеттік органдар мен үкіметтік емес ұйымдардың өзара іс қимылы мен ынтымақтастық жасау жүйесін жетілдіру;
әлеуметтік мәселелерді шешетін облыстық үкіметтік емес ұйымдарына ақпараттық, консультативтік, әдістемелік, ұйымдастырушылық-техникалық қолдау көрсету;
мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс жүйесін қалыптастыру;
аймақта азаматтық бастамалардың өсуі үшін жағдайлар жасау;
үкіметтік емес ұйымдардың қызметіне тұрақты мониторинг пен зерттеулер жүргізу.
Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
Істің жүйелі әрі кезең-кезеңмен жүргізілуі үшін Бағдарлама мынадай басым бағыттар бойынша жүзеге асады:
ұйымдастырушылық-құқықтық шаралар;
аймақта азаматтық бастамаларды дамыту;
үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық жасау жөніндегі органдар құру;
үкіметтік емес ұйымдардың қызметін ақпараттық қамтамасыз ету;
үкіметтік емес ұйымдарды консультативтік және әдістемелік қолдау;
Бағдарлама үкіметтік емес ұйымдарды мемлекеттік қолдауды іске асырудың, мемлекеттік органдар мен үкіметтік емес ұйымдардың одан әрі ынтымақтастығының тиімділігін арттыруға бағытталған.
Ұйымдастырушылық-құқықтық іс-шаралар
Бағдарламаны іске асыру шеңберінде үкіметтік емес ұйымдардың әлеуметтік маңызы бар жобаларына орталық атқарушы органдардың тендерлер (конкурстар) өткізуі жоспарлануда. Тендерлердің (конкурстар) жариялылығы мен ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында үкіметтік емес ұйымдардың әлеуметтік маңызы бар жобаларына тендер (конкурс) өткізудің ережесін әзірлеу көзделген.
Үкіметтік емес сектор проблемаларын, оның даму үрдістерін мемлекеттік органдармен іс-қимылын анықтау мақсатында үкіметтік емес ұйымдар проблемалары бойынша социологиялық зерттеулер, Бағдарламаның орындалу барысына мониторинг жүргізілетін болады.
Аймақта азаматтық бастаманы дамыту
Аймақта, әсіресе ауылдық жерлерде, үкіметтік емес секторды дамыту, жергілікті билік органдарының әлеуметтік проблемаларды шешуге үкіметтік емес ұйымдарды тартуы әлеуметтік шиеленісті төмендетті, халықтық өзіне өзі көмек көрсетуі мен өзін өзі жұмыспен қамтуын ұйымдастыруда азаматтық бастамалардың өсуіне, әлеуметтік қызмет көрсету сапасы мен көлемінің артуына ықпал ететін болады.
Үкіметтік емес ұйымдардың әлеуметтік маңызы бар жобаларына тендерлер (конкурстар) ұйымдастыру және өткізу арқылы жергілікті үкіметтік емес ұйымдарды аймақтық әлеуметтік маңызы бар проблемаларын шешу көзделуде.
Жергілікті атқарушы билік органдарының үкіметтік емес ұйымдармен бірлесе отырып аймақты дамытудың өзекті проблемалары бойынша оқыту семинарларын, тренингтерін, "дөңгелек үстелдерін" өткізуі ауылдық жерлерде азаматтық бастамаларды көтермелеуге жәрдемдесетін болады.
Қайырымдылық, еріктілік, мәдени-көпшілік және өзге де акцияларды бірлесіп өткізу ауыл халқы әлеуметтік белсенділігі артуының маңызды шарты болып табылады.
Халықтық неғұрлым әлсіз жіктерін қолдау, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік бағдарламаларды тиімді әрі сапалы іске асыру үшін коммерциялық сектор әлеуметін барынша толық пайдалану есебінен жеке көздерден қайырымдылық саласына түсетін ресурстар көлемін елеулі түрде ұлғайтуға мүмкіндік беретін жағдайлар жасау қажет.
Мемлекеттік билік органдары жеке тұлғалардың үкіметтік емес ұйымдар қызметі шеңберінде іске асырылатын әлеуметтік маңызы бар қызмет ретінде өтеусіз ерікті қызметін дамытуға жәрдем көрсетуі тиіс.
Еріктілер көмегі халыққа қызмет көрсету түрінде көмек көрсету, қоғамдық пайдалы еңбекті жүзеге асыру, қайырымдылық бағдарламаларын жүзеге асыруға қатысу нысандарында жүзеге асырылады.
Азаматтық бастамаларды дамыту проблемаларының табысты шешілуі үкіметтік емес ұйымдардың әлеуметтік саладағы тиімді қызметі үшін жағдайлар жасайды.
Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл
жасау жөніндегі органдар құру
Жергілікті атқарушы билік органдары жанындағы консультативтік-кеңесші мәртебесі бар кеңестер мемлекеттік билік органдарының үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимылының оңтайлы жолдарын іздеуге жәрдемдесетін болады. Кеңестер қызметінің негізгі бағыттары: мемлекеттік және үкіметтік емес ұйымдардың өзара қатынастарын нығайту мен кеңейту, оларға жүйелілік сипат беру; бірлескен "іс-қимылды үйлестіру және оларды үйлестірудің нақты тетіктерін әзірлеу; әлеуметтік және экономикалық мәселелерді шешуге, Қазақстандық мемлекеттілікті нығайтуға, қоғамдық процестерді демократияландыруға бағытталған бірлескен іс-шаралардың кешенді бағдарламасын әзірлеу; өзара қолайлы шешімдерді іздеудегі қоғамдық дамудың өзекті проблемаларын бірлесіп талқылау.
Үкіметтік емес ұйымдар қызметін ақпараттық қамтамасыз ету
Үкіметтік емес ұйымдар қызметін ақпараттық қолдау бұқаралық ақпарат құралдарында үкіметтік емес сектордың әлеуметтік маңызы бар проблемаларды шешудегі жұмыс тәжірибесін, оның мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылы мен ынтымақтастығын  жария етуді көздейді.
Үкіметтік емес ұйымдардың проблемаларын, әлеуметтік маңызы бар қызметтің даму практикасын, қоғамдық-азаматтық бастамаларды мемлекеттік ақпарат саясатын жүргізуге мемлекеттік тапсырысты орындайтын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялап отыру көзделген.
Үкіметтік емес ұйымдарды консультативтік қолдау
Үкіметтік емес ұйымдарды консультативтік қолдау үкіметтік емес ұйымдар қызметін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтың кесімдерін түсіндіру; оларға үкіметтік емес ұйымдармен ынтымақтастықты дамыту жөніндегі мемлекеттік органдардың бағыттары туралы ақпарат, елдегі үкіметтік емес ұйымдар туралы деректер мен өзге де ақпарат беруді көздейді.
Үкіметтік емес ұйымдарды ұйымдастырушылық-техникалық қолдау
Ұйымдастырушылық-техникалық қолдаудың маңызды бағыты практикалық сипаттағы шаралар: "дөңгелек үстелдер", семинарлар, конференциялар, тренингтер, үкіметтік емес ұйымдармен бірлесіп өзге де акциялар өткізу, сондай-ақ іс-шараларды өткізуге техникалық көмек көрсету (үй-жайларды, техникалық құралдарды беру, мүдделі органдарды, адамдарды шақыру және т.б.) болып табылады.
Үкіметтік емес секторды дамытудың өзекті проблемалары бойынша "дөңгелек үстелдерді" жүйелі негізде ұйымдастыру мен өткізу үкіметтік емес ұйымдардың даму процесінің, олардың мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылын көтермелеу мен кедергілерін анықтауға жәрдемдесетін болады.
Жұртшылықтың экологиялық ақпаратқа кеңінен қол жеткізуін қамтамасыз ету, үкіметтік емес ұйымдарды экологиялық проблемаларды шешуге тарту, қоршаған ортаны қорғауға қатысты мәселелер бойынша құқықтық сауаттылықты арттыру қажет.
Бағдарламаны іске асыру тетігі

Для реализации Программы разработан План мероприятий по реализации Программы государственной поддержки НПО области на 2003-2005 годы (далее План), который предусматривает поэтапное исполнение намеченных мероприятий.
Механизм реализации Программы предусматривает совместные действия государственных органов и НПО.
В целях координации и контроля выполнения Программы будет разработана система ее мониторинга и оценки.
Результаты анализа мониторинга Программы будут служить основанием для корректировки отдельных направлений, внесения соответствующих изменений в Программу и План, а также для разработки последующих программ.
План мероприятий по реализации Региональной программы
_____________________________________________________________
N /             Мероприятия              /  Форма   / Ответственные
пп/                                      /завершения/
___________________________________________________________________
1 /                  2                   /     3    /       4
___________________________________________________________________
1. Организационно-правовые мероприятия
_____________________________________________________________
1./Провести мониторинг деятельности НПО: /Информация/    ОУИОС
/экспертный опрос по проблемам развития/ в МКИОС  /по согласов-ю
/неправительственного сектора;         /          /
/социологическое исследование о ходе   /          /
/реализации Программы государственной  /          /
/поддержки НПО области                 /          /
___________________________________________________________________
2.  Развитие гражданской инициативы в регионах
_____________________________________________________________
2./Организовать и провести совместно с   /Информация/ ОУИОС и НПО
/НПО благотворительные, добровольческие/ в МКИОС  /по согласов-ю,
/культурно-массовые акции              /          /акимы районов
/                                      /          /и городов
/                                      /          /области
___________________________________________________________________

Бағдарламаны іске асыру үшін белгіленген іс-шаралардың кезең-кезеңімен орындалуын көздейтін, Қазақстан Республикасының үкіметтік емес ұйымдарын мемлекеттік қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі- Жоспар) әзірленеді.
Бағдарламаны іске асыру тетігі мемлекеттік органдар мен үкіметтік емес ұйымдардың бірлескен іс-қимылын көздейді.
Бағдарламаның орындалуын үйлестіру мен бақылау мақсатында мониторингі мен бағалау жүйесі жасалатын болады.
Бағдарлама мониторингін талдау нәтижелері бойынша жекелеген бағыттарға түзету енгізу, Бағдарлама мен Жоспарға тиісті өзгерістер енгізу, сондай-ақ кейінгі бағдарламаларды әзірлеу үшін негіз болады.
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары
____________________________________________________________________
Р/с/                Іс-шара              /  Аяқтау  /Орындалуына
N /                                     /  нысаны  / жауаптылар
_____________________________________________________________
1 /                  2                  /     3    /     4
___________________________________________________________________
1. Ұйымдастырушылық-құқықтық іс-шаралар
___________________________________________________________________
1. /Үкіметтік емес ұйымдардың қызметіне  / ҚР МАҚКМ /  ОАҚКБ
/мониторинг өткізу:                   / ақпарат  /(келісімімен)
/Үкіметтік емес секторды дамыту       /          /
/мәселелері бойынша сараптамалық      /          /
/сауалдама;                           /          /
/облыстың үкіметтік емес ұйымдарында  /          /
/мемлекеттік қолдау бағдарламасының   /          /
/іске асырылу барысы туралы әлеуметтік/          /
/зерттеу                              /          /
____________________________________________________________________          2. Аймақтарда азаматтық бастаманы дамыту
____________________________________________________________________
2. /Үкіметтік емес ұйымдармен бірлесіп   / ҚР МАҚКМ /  ОАҚКБ
/қайырымдылық, ерікті, мәдени көпшілік/ ақпарат  /(келісімімен)
/және өзге де акциялар ұйымдастыру    /          /аудандар мен
/және өткізу                          /          /қалалар әкімдер
/                                     /          /Үкіметтік емес
/                                     /          /ұйымдар
/                                     /          /(келісімімен)
____________________________________________________________________              3. Үкіметтік емес ұйымдармен өзара
іс-қимыл жөніндегі органдар құру
____________________________________________________________________

3. Создание органов по взаимодействию с
неправительственными организациями
_____________________________________________________________
3./Создать консультативные советы по     /Информация/    ОУИОС
/сотрудничеству и взаимодействию с     / в МКИОС  /по согласов-ю
/неправительственными организациями при/          /
/областном акимате                     /          /
___________________________________________________________________
4. Информационное обеспечение деятельности
неправительственных организаций
_____________________________________________________________
4./Обеспечить широкое освещение в СМИ    /Информация/    ОУИОС
/опыт работы НПО в решении социально   / в МКИОС  /по согласов-ю,
/значимых проблем                      /          /    ДВП
___________________________________________________________________
5./Организовать специализированные       /  Отчет   /    ОУИОС
/рубрики по проблемам развития         / в МКИОС  /по согласов-ю
/неправительственного сектора в СМИ,   /          /    ДВП
/выполняющих государственный заказ     /          /
_____________________________________________________________
5. Консультативная и методическая поддержка
неправительственных организаций
_____________________________________________________________
6./Проводить семинары, "круглые столы"   /Информация/    ОУИОС
/по разъяснению общественным           / в МКИОС  /по согласов-ю,
/объединениям нормативных правовых     /          /ДВП, УОЮ по
/актов, касающихся деятельности НПО.   /          /согласованию,
/                                      /          /УУТЗиСЗ, ОУЗ,
/                                      /          /ОУФиС, ОУМД по
/                                      /          /по согласов-ю
___________________________________________________________________
7./Осуществить разработку методических   /Информация/    ОУИОС
/материалов,рекомендаций по разъяснению/ в МКИОС  /по согласов-ю,
/государственной политики в области    /          /ДВП совместно
/взаимодействия и сотрудничества с НПО /          /с НПО
___________________________________________________________________
8./Подготовить справочник НПО области    /Справочная/ОУИОС,ДВП,ОУЮ
/                                      /          /по согласов-ю
___________________________________________________________________
6. Организационно-техническая поддержка
неправительственных организаций
_____________________________________________________________
9./Проводить конференции,«круглые столы, /Информация/    ОУИОС
/тренинги, семинары совместно с НПО по / в МКИОС  /по согласов-ю,
/актуальным проблемам развития         /          /ДВП, УОЮ по
/неправительственного сектора, его     /          /согласованию
/взаимодействия и сотрудничества с     /          /
/государственными органами             /          /
___________________________________________________________________
10/Обеспечить широкий доступ НПО к       /  Отчет   /    ОУИОС
/экологической информации, с           / в МКИОС  /по согласов-ю,
/привлечением их к решению             /          /    ОУООС
/экологических проблем целью повышения /          /
/правовой грамотности по вопросам,     /          /
/касающимся охраны окружающей среды    /          /
____________________________________________________________________
7. Подготовка и повышение квалификации государственных
служащих по вопросам взаимодействия с
неправительственным сектором
______________________________________________________________
11/Организовать областной семинар для    /Распоряж-е/   УОИОС
/сотрудни-ков государственных органов  /акима обл./по согласов-ю,
/по вопросам взаимодействия с НПО      /информация/    ДВП
/                                      / в МКИОС  /
____________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________
Сроки исполнения /Предполагаемые/ Источники финансирования
/   расходы    /
___________________________________________________________

3. /Облыс әкімияты жанынан үкіметтік емес/  Облыс    /  ОАҚКБ
/ұйымдармен ынтымақтастық және өзара  /әкімиятының/(келісімімен)
/іс-қимыл жөніндегі консультативтік   /  қаулысы  /
/кеңестер құру                        /           /
____________________________________________________________________         4. Үкіметтік емес ұйымдар (ҮЕҰ) қызметін
ақпараттық қамтамасыз ету
____________________________________________________________________
4. /Әлеуметтік маңызды проблемаларды     /  ҚР МАҚКМ /  ОАҚКБ
/шешудегі үкіметтік емес ұйымдардың   /  ақпарат  /(келісімімен)
/жұмыс тәжірибесін бұқаралық ақпарат  /           /  ІСД
/құралдарында кеңінен жариялау        /           /
___________________________________________________________________
5. /Мемлекеттік тапсырысты орындайтын    /  ҚР МАҚКМ /  ОАҚКБ
/бұқаралық ақпарат құралдарында       /   есеп    /(келісімімен),
/үкіметтік емес секторды дамыту       /           /   ІСД
/проблемалары жөнінде арнайы айдарлар /           /
/ұйымдастыру                          /           /
___________________________________________________________________          5. Үкіметтік емес ұйымдарды консультативтік
және әдістемелік қолдау
___________________________________________________________________ 6. /Үкіметтік емес ұйымдардың қызметіне  /  ҚР МАҚКМ /  ОАҚКБ
/қатысты нормативтік құқықтық         /  ақпарат  /(келісімімен)
/кесімдерді семинар және дөңгелек     /           /ІСД, ӘБ,
/үстелдер өткізу арқылы қоғамдық      /           /ЕЖҚХӘҚБ, ДСБ,
/бірлестіктерге түсіндіру             /           /СДШБ, КҚДБ
/                                     /           /(келісімімен)
___________________________________________________________________ 7. /Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-  /  ҚР МАҚКМ /  ОАҚКБ
/қимыл және ынтымақтастық саласында   /  ақпарат  /(келісімімен)
/мемлекеттік саясатты түсіндіру       /           /ІСД,үкіметтік
/жөніндегі әдістемелік материалдар,   /           /емес ұйымдар-
/ұсынымдар, оқу құралдарын әзірлеу    /           /мен бірлесе
/                                     /           /отырып
/                                     /           /(келісімімен)
___________________________________________________________________ 8. /Облыстың үкіметтік емес ұйымдар      /  Анықтама /   ОАҚКБ
/анықтамасын шығару                   /   кітабы  /(келісімімен),
/                                     /           /ІСД, ӘБ
___________________________________________________________________                  6. Үкіметтік емес ұйымдарды
ұйымдастырушылық-техникалық қолдау
___________________________________________________________________ 9. /Үкіметтік емес ұйымдарды дамытудың   /  ҚР МАҚКМ /  ОАҚКБ
/өзекті проблемалары, оның мемлекеттік/  ақпарат  /(келісімімен)
/ұйымдармен өзара іс-қимылы мен ынты- /           / ІСД, ӘБ
/мақтастығы жөнінде "дөңгелек         /           /(келісімімен)
/үстелдер", конференциялар, тренингтер/           /
/семинарлар ұйымдастыру және өткізу   /           /
___________________________________________________________________ 10./Үкіметтік емес ұйымдардың экологиялық/  ҚР МАҚКМ /  ОАҚКБ
/ақпаратқа кеңінен қол жеткізуін қам- /  ақпарат  /(келісімімен),
/тамасыз ету, оларды, қоршаған ортаны /           / ОҚОҚБ
/қорғауға қатысты мәселелер бойынша   /           /
/құқықтық сауаттылықты көтеру үшін    /           /
/экологиялық проблемаларды шешуге     /           /
/тарту                                /           /
___________________________________________________________________         7. Мемлекеттік қызметшілерді үкіметтік емес
сектормен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша
даярлау және олардың біліктігін арттыру
___________________________________________________________________ 11./Үкіметтік емес сектормен өзара іс-   /  ҚР МАҚКМ /  ОАҚКБ
/қимыл мәселелері бойынша мемлекеттік /  ақпарат  /(келісімімен)
/органдар қызметкерлері үшін облыстық /           /  ІСД
/семинар ұйымдастыру                  /           /
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________
Орындалу    / Қарастырылған/   Қаржыландыру көздері
мерзімі     /    шығыстар  /
___________________________________________________________

5      /       6      /           7
___________________________________________________________
IV квартал 2003г./              /Не требует финансирования
IV квартал 2004г./    50 000    /      Местный бюджет
___________________________________________________________
___________________________________________________________
ежегодно     /              /Не требует финансирования
___________________________________________________________
___________________________________________________________
II квартал 2003г./              /Не требует финансирования
___________________________________________________________
___________________________________________________________№
ежегодно     /              /Не требует финансирования
___________________________________________________________
начиная со II   /              /Не требует финансирования
квартала 2003г. /              /
__________________________________________________________
__________________________________________________________
ежегодно     /              /Не требует финансирования
июнь, декабрь /              /
__________________________________________________________
ежегодно     /2003г.-100000 /   Местный бюджет
по мере      /2004г.-100000 /
необходимости  /2005г.-100000 /
___________________________________________________________
I квартал 2004г./   200 000    /   Местный бюджет
___________________________________________________________
___________________________________________________________
ежегодно,согласно/    ежегодно, /   Местный бюджет
совместному    /   по 50 000  /
стратегическому /              /
плану работы  /              /
ОУИОС и ДВП    /              /
___________________________________________________________
ежеквартально  /              /не требует финансирования
___________________________________________________________
___________________________________________________________
апрель 2003г., /     50 000   /   Местный бюджет
май 2004г.   /              /
май 2005г.   /              /
___________________________________________________________
Принятые сокращения:
МКИОС  Министерство культуры, информации и общественного согласия
ОУИОС   областное управление информации и общественного согласия
ДВП  Департамент внутренней политики
ОУООС   областное управление охраны окружающей среды
ОУТЗиСЗ   областное управление труда, занятости и социальной защиты
ОУЮ - областное управление юстиции
ОУФиС   областное управление физкультуры и спорта
ОУМД   областное управление миграции и демографии
ОУЗ  областное управление здравоохранения
НПО   неправительственные организации

5      /       6      /       7
___________________________________________________________
IV тоқсан  2003ж./              /Қаржыландыру қажет етпейді
IV тоқсан  2004ж./    50 000    /    Жергілікті бюджет
___________________________________________________________
___________________________________________________________
жыл сайын    /              /Қаржыландыру қажет етпейді
___________________________________________________________
___________________________________________________________
II тоқсан  2003ж./              /Қаржыландыру қажет етпейді
___________________________________________________________
___________________________________________________________ №
жыл сайын    /              /Қаржыландыру қажет етпейді
___________________________________________________________
2003 жылдың  ІІ /              /Қаржыландыру қажет етпейді
тоқсаннан бастап /              /
___________________________________________________________
___________________________________________________________
жыл сайын    /              /Қаржыландыру қажет етпейді
маусым, желтоқсан/              /
___________________________________________________________
қажеттілігіне /2003ж.-100000 /   Жергілікті бюджет
қарай жыл    /2004ж.-100000 /
сайын      /2005ж.-100000 /
___________________________________________________________
I тоқсан  2004ж./   200 000    /   Жергілікті бюджет
___________________________________________________________
___________________________________________________________
жыл сайын,   /    жыл сайын /   Жергілікті бюджет
ОАҚКБ және ІСД  /     50 000   /
стратегиялық    /              /
жұмыс жоспары   /              /
___________________________________________________________
тоқсан сайын   /              /Қаржыландыру қажет етпейді
___________________________________________________________
___________________________________________________________
сәуір 2003ж.,  /     50 000   /   Жергілікті бюджет
мамыр 2004ж.   /              /
мамыр 2005ж.   /              /
___________________________________________________________
Ескерту.
Қысқарған атаулардың толық жазылуы:
ҚР МАҚКМ - Қазақстан Республикасы мәдениет, ақпарат және
қоғамдық келісім министрлігі
ОАҚКБ    - Облыстық ақпарат және қоғамдық келісім
басқармасы
ІСД      -  ішкі саясат департаменті
ӘБ       - әділет басқармасы
ЕЖҚХӘҚБ  - еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік
қорғау басқармасы
ДСБ     - денсаулық сақтау басқармасы
СДШБ    -  спорт және дене шынықтыру басқармасы
КҚДБ    - көші-қон және демография басқармасы
ОҚОҚБ   - облыстық қоршаған ортаны қорғау басқармасы